Аянгын завиар ямар дуу авиа өгч байгааг тааварлаарай. Өргөлт

Зорилго: hҮе, үг, хэллэг дэх [Ш] авиаг ялгах, дуудах чадварыг бэхжүүлэх; хэллэгийг тодруулах, шинж чанарыг өгөх; хүүхдүүдийг үгийн арын дэвсгэр дээр, үгнээс [Ш] дууг тусгаарлах, зураг сонгох, өгөгдсөн дуу чимээтэй үгсийг гаргах чадварыг сургах; үгэнд байгаа авианы байрлалыг тодорхойлох чадварыг нэгтгэх; дуу авианы анализ, үгийн синтезийг үргэлжлүүлэн бүрдүүлэх; туслах үгээр өгүүлбэр зохиох дасгал хийх; хүүхдүүдийг Ш үсгийн график дүрстэй танилцуулах; үг хувиргалтыг үргэлжлүүлэн заах; үг, өгүүлбэр унших; фонемик сонсголыг хөгжүүлэх; анхаарлаа төвлөрүүлэх чадварыг хөгжүүлэх.

СТРОКЕ ОД

Залуус аа, гар барьж, бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе. Сэтгэл санааг илүү гайхалтай болгохын тулд бид нарлаг туулай дуудах болно.

Нүдэнд зориулсан гимнастик "Нарлаг туулай":

Нялх хүүхэд шиг жижигхэн нарлаг бөжин минь.

Хамар, мөрөн дээр үсрэх. Өө, ямар халуун байсан бэ!

Духан дээрээ үсэрч, мөрөн дээрээ дахин үсэрч эхлээрэй.

Бид нүдээ аниад нар тоглож байлаа.

Дулаан туяа таны хацрыг зөөлөн дулаацуулна!

Сэдвийн мессеж.

Хичээл эхлэхийн өмнө бид шуудангийн хайрцгаа шалгана (бид захидал бичдэг өвөөгийн захидлыг олдог). Захиа хэнээс ирснийг уншина уу.

Letterer өвөөгийн захидал

Залуус аа, Letterer өвөө бидэнд муу мэдээ хэлж байна. Мангас өнөөдөр бидний уулзах ёстой байсан шинэ захидлыг хулгайлсан. Бид түүнийг олох хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд бид ямар үсэг болохыг таах ёстой. Мөн шүлэг бидэнд туслах болно.

Хоёр гөлөг хацар хацар

Тэд сойзоо буланд хавчих.

Тийм ээ, шалны сойз

Толгой дээр чинь саваа байна.

Гөлөгүүдийг мөрөн дээрээс нь товшиж,

Хоёр гөлөг ярвайсаар гарч одов.

Энэ шүлэгт ямар авиа хамгийн их байгааг та тааж чадах уу? Энэ нь зөв, энэ нь Ш үсгээр бичигдсэн [Ш] авиа бөгөөд энэ нь өнөөдөр бид ... Ш үсгийг олох ёстой гэсэн үг юм. Мөн энэ үсгийг олохын тулд бид эхлээд [Ш] авиаг сайтар судлах болно. Ширээн дээр суугаад толь аваад [Ш] дууг тод дууд.

Дууны артикуляция [Ш](Уруулыг урагш сунгасан, шүдэнзний завсар бага зэрэг завсарлагатай, хэлний үзүүрийг цулцан руу өргөж, тэдгээртэй хамт завсар үүсгэдэг. Хэлний урд хэсэг нь В-тэй харьцуулахад илүү дэвшилттэй. Хажуугийн ирмэгүүд Хэлний дээд араа шүдэнд дарагдсан, хэлний арын хэсэг нь хатуу тагнай руу өргөгдсөн, арын хэсэг нь Ш-тэй харьцуулахад урагшаа урагшаа урагшаа чиглэнэ Амьсгалах агаарын урсгал дамждаг хэл.)

Дууны шинж чанар [Ш](гийгүүлэгч, үргэлж зөөлөн, дуугүй).

Дууны ялгаа [Ш]бусад авианаас, үе, үгээр.

Би авиа, үеийг дуудна, хэрэв та [Ш] дууг сонсвол алгаа таших.

"Бүү эвшээ, бөмбөг барьж, давт" ярианы дасгал(Үеийн мөрүүдийг дуудах). Өө-өө-өө хайлт, oh-oh-oh-oh-oh-oh-oh-oh-oh-oh-oh-oh-oh-oh-хайлт; хацар-хацар-хацар-хацар; schma-schmo-schmu-schmi гэх мэт.

Мөн надад хариулах саваа байна. Гартаа саваа авсан хүн "Ш" авиатай үгийг нэрлэнэ (хүүхдүүд энэ авиатай үг олдог).

Үгэнд авианы байрлалыг тодорхойлох, үгийн дууны шинжилгээ.

Залуус аа, бид маш их уярч, Ш.Өвөөгийн захидал судлаачийн бидэнд илгээсэн захидлыг олох хэрэгтэйг мартав. Эхний туслах нь бидний тусламж руу яаравчлав, энэ нь хэн бэ - энэ бол үлгэрийн гөлөг (зураг).

Хэрэв бид түүний даалгаврыг биелүүлбэл гөлөг бидэнд замыг хэлэх болно. Самбар дээр [Ш] дуутай зургууд байна. Хүүхдүүд өөрсдөө зураг сонгож, зургийн нэрэн дэх “Ш” авианы байрлалыг тодорхойлно. Гөлөг биднийг дараагийн баатар руу илгээдэг.

Энэ баатар бол ид шидийн Pike (зураг).

Үгийг үе болгон хуваах.

Пик бидэнд зориулж "Үгийг товш" гэсэн даалгавар бэлдсэн (хүүхдүүд үгсийг үе болгон хувааж, хөгжмийн алхаар тогших).

Сайн байна, та энэ даалгавраа биелүүлсэн!

Санал боловсруулах.

Пик чамтай дахиад жаахан тоглохыг хүсч байгаа бөгөөд тэр танд өөр нэг даалгавар санал болгож байна: манай туслахуудын тухай хөгжилтэй өгүүлбэрүүдийг гаргаж ирээрэй (хүүхдүүд өгүүлбэр гаргадаг).

Цурхайд таны санал маш их таалагдсан тул тэр араатан захидлыг хаана нуусныг хэлэх болно.

Захидал цээжинд байгаа бөгөөд бид үүнийг олох хэрэгтэй. (Хүүхдүүд цээж, далд араатан олдог).

Яриа эмч: Цээж байсан ба Мангас энд байсан.

Та яагаад захиа хулгайлсан юм бэ?

Мангас: Би өөрийн гэсэн Ш үсэгтэй болмоор байна, учир нь энэ миний нэр дээр байгаа, гэхдээ би яаж бичихээ ч мэдэхгүй байна.

Яриа эмч: Гэхдээ залуус ч гэсэн энэ үсгийг мэдэх хэрэгтэй, тэгэхгүй бол Ш үсэгтэй үг уншиж, бичиж чадахгүй шүү дээ Залуус аа, Ш үсэггүй Араатан гэдэг нэрийг яаж бичдгийг хэлээч (хүүхдүүд: “Мангас ”).

Мангас: Өө, ямар муухай юм бэ.

Ярианы эмч: Таалагдахгүй байна уу?! Дараа нь залуусаас уучлал гуйж, захидлыг буцааж өг.

Мангас: Уучлаарай залуусаа. Одоо би чамд захидал өгөх болно, тэр миний цээжинд байна. (Мангас захидлыг гаргаж ирээд хүүхдүүдэд өгнө)

Ярианы эмч: Сайн байна! Залуус аа, араатан манай ангид сууж, бидэнтэй хамт Ш үсгийг зааж өгөөч (Араат үлдсэн).

Щ үсгийг танилцуулж байна.

Залуус аа, араатанд дуу нь үсэгнээс юугаараа ялгаатай болохыг хэн хэлэх вэ (хүүхдийн хариулт)

Хараач, энд Ш үсэг ямар харагдаж байна вэ?

Энэ нь сам шиг харагдаж байна.

Нийт гурван шүд үү? За тэгвэл!

Цурхай барьж аваад залгиж чадна -

Тэдэнд өөр шинжлэх ухаан хэрэггүй!

Ш үсэг бидэнд туслах болно

Өглөө шүдээ угаа.

Энэ нь ямар элементүүдээс бүрдэх вэ (Гурван том босоо саваа, нэг том хэвтээ, нэг жижиг хэвтээ, нэг жижиг босоо саваа). Босоод энэ үсгийг агаарт бич, одоо баруун гараа зүүн алган дээрээ, эсрэгээр нь, мөн бие биенийхээ нуруун дээр бич. Тэмдэглэлийн дэвтэрт үсэг бичих.

Бокс дээр ажиллах, үг хөрвүүлэх.

Дээд талын туузан дээр Щи гэдэг үгийг байрлуулж, Щи гэдэг үгнээс бамбай, бамбай - Щип гэсэн үгийг авахын тулд үүнийг яаж хийх вэ.

Өгүүлбэр унших

Puppy and Pike-ийн сүүлчийн даалгавар нь дугтуйнд байна. Эдгээр дугтуйнд үг орсон байна. Таны даалгавар бол эдгээр үгсээс өгүүлбэр зохиож, тэдгээрийг унших явдал юм.

Хичээлийн хураангуй.

Ингээд бид Ш авиа, үсэгтэй танилцлаа.

[Ш] авиатай үгсийг нэрлэ.

Мангас, та бидэнтэй ажиллахад таатай байсан уу? Тэгээд дахиад манайд ирээрэй, залуус бид хоёр чамд Ш үсгийг өгмөөр байна.

Мангас: Баярлалаа!

Залуус аа, та өнөөдөр хамгийн сайнаараа хичээж, анхааралтай сонсож, сайн хариулсан, бүгд гайхалтай байсан!

Аман яриа зөв, илэрхийлэлтэй байхын тулд стрессээ зөв байрлуулж чаддаг байх нь чухал. Бага сургуулийн сурагчдын хувьд энэ нь нэлээд хэцүү ажил бөгөөд өргөлтийн утгыг ойлгоход хялбар байдаг. Манай нийтлэл Оросын аялгууны онцлогуудын талаар танд хэлэх болно.

Үзэл баримтлал

Аман ярианд дуу хоолойг нэмэгдүүлэх (бэхжүүлэх) эсвэл сэтгэл хөдлөлийн (илэрхийлэх) өнгөөр ​​онцлон тэмдэглэдэг. Бичгийн хувьд шаардлагатай бол тусгай өргөлтийн тэмдэглэгээг ашигладаг (цутгасан үений дээр зураас), гэхдээ илүү хялбар болгохын тулд өргөлттэй эгшгийг том (том) үсгээр тэмдэглэдэг.

Өргөлтүүд байдаг:

  • Амаар- үгэн дэх үеийг тодруулах;
  • Цаг- хэллэг дэх үгийг тодруулах;
  • Булийн- текст дэх онцгой чухал үгийг тодруулах;
  • Үг хэллэг- хэллэг дэх хэллэгийг тодруулах.

Эхнийхийг нь нарийвчлан авч үзье. Орос хэл дээрх стресс үргэлж чөлөөтэй байдаг тул энэ нь хамгийн их хүндрэл учруулдаг. Аливаа үе нь өөр өөр үгээр ялгарч болно: эхнийхээс сүүлчийнх хүртэл (нуур, намаг, гол). Харьцуулбал: франц хэл дээр стресс тогтмол байдаг (зөвхөн сүүлчийн үе дээр унадаг). Зээсэн үгс хүртэл стрессийн газрыг (хувцас, нөмрөг) хадгалдаг.

Орос үг бүрийн хувьд зөв эсвэл илүүд үздэг дуудлагын хэм хэмжээ байдаг (орфоэп), та үүнийг санаж байх хэрэгтэй. Жишээлбэл: "е"-тэй үгэнд стресс нь энэ эгшиг дээр унах болно (нийлмэл болон зээлсэн үгсийг оруулахгүй). Хэрэв та стресст орохдоо эргэлзэж байвал тусгай толь бичгүүдээс (орфоэтик, бэрхшээл, стрессийн толь бичиг) шалгах хэрэгтэй.

Сэдвийн дагуу 2-р ангийн ярианы эмчилгээний хичээл:

"Ялгаралгийгүүлэгч авиаV-F.

B c – F f үсэг.”

Зорилтот: чихээр [F-V, F’-V’] дуу авиа, V, F үсгүүдийг бичгээр ялгах чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:[F-V, F’-V’] дууны артикуляция, дуу авиаг тодруулах, харьцуулах; Үе, үг, хэллэг дэх [V]-[F] авиаг ялгаж, ялгаж сурах, тэдгээрийг зохих үсгээр бичгээр тэмдэглэнэ.

Залруулах, хөгжүүлэх:фонемик анализ, синтезийн ур чадварыг дээшлүүлэх, үгсийн санг тодруулах, өргөжүүлэх, ярианы амьсгал, дуу хоолойг хөгжүүлэх.

Боловсролын: хичээлд оролцох сонирхол, бие биенээ сонсох чадвар, бие даан ажиллах чадвар, өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: толь, объектын зураг, дууны шинжилгээний диаграмм, үгийн хүснэгт, мнемоник төхөөрөмжийн хүснэгт, тоолох саваа, хичээлийн танилцуулга.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Хөршөө хар, инээмсэглэ, бие биедээ инээмсэглэ. Над руу хараарай, би ч бас чамд инээмсэглэл бэлэглэмээр байна, чи над руу инээмсэглэнэ. Бид сайхан сэтгэлээр ажиллаж эхэлдэг.

2. Бэлтгэл үе шат:

Орос хэл дээр хэдэн үсэг байдаг вэ?
-Орос хэлэнд хэдэн эгшиг авиа байдаг вэ?
- Үсэг авианаас юугаараа ялгаатай вэ? (Бид үсэг харж, бичдэг, дуу авиаг хэлж, сонсдог).
- Хоёр дахь эгнээний эгшгийг нэрлэнэ үү.
- Хоёр дахь эгнээний эгшиг ямар утгатай вэ?
- Гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илэрхийлэх хоёр дахь аргыг нэрлэ.
- Эгшиг нь гийгүүлэгчээс юугаараа ялгаатай вэ?

3. Шинэ сэдвийг судлах

Артикуляцийн шинжилгээ.
- Энэ хэн бэ? (Чоно)
- Энэ юу вэ? (жимс)
-Анхны дуу юу вэ?
- Эдгээр нь эгшиг үү, гийгүүлэгч үү? (гийгүүлэгч)
-Яагаад? (Агаарын хаалт байдаг).
- Хичээл дээр ямар авиан дээр ажиллахыг хэн таасан бэ? (v-ph сонсогдож байна)
- Энэ бол бидний хичээлийн сэдэв юм.
- Та толь авсан уу, v-f авиа хэрхэн үүсдэгийг хараарай?
(Доод уруул нь дээд шүд рүү ойртдог. Доод уруул нь агаарын урсгал урсдаг завсар үүсгэдэг).

V-f дууны хооронд ямар ялгаа байдаг вэ?
(Б авиаг дуудахад дууны нугалаа чичирч дуугарна. е авиаг дуудхад хоолойны нугалам чичиргээгүй, дуу авиа үүсэхгүй)
(Зөөлөн дуу авиаг хэлэх үед уруул, хэл нь хатуу авиаг хэлэхээс илүү чангардаг).
Дуу авианы шинж чанар.
- Дууны шинжилгээний хүснэгтийг ашиглан дуу тус бүрийн шинж чанарыг тодорхойлох.
(V дуу - гийгүүлэгч, дуут, хатуу;
f авиа нь гийгүүлэгч, уйтгартай, хатуу).

Слайд 3

4. Дуу авиаг тэдгээрийн график дүрслэлтэй харьцуулах. Мнемоник төхөөрөмж.

Слайд 4

5. V-F ялгаа.

1) Үе дэх V-F ялгаа.

a) Үгүүдийг хосоор нь унш. Надад хэлээч, эдгээр хос үгсийн хооронд ямар авиа ялгаатай вэ?

WA-FA FA-WA FYA - VYA FE-VE

VO-FO FO-VO FE-VE FI-VI

ЧИ-ФЙ-Ю ФУ-ВУ ФЯ-ВЯ

б) Үгүүдийг сонсож, үе бүрийн эхний үсгийг бич.

VA, ТА, FA, VO, VU, VE, VA, FE, VI, ЧИ, FYA, VU, FYU.

Аль үсэг илүү байгааг тоол.

в) Сонсож, үгийн мөрүүдийг санаж, ижил дарааллаар давт:

FA - WA - FA FA - WA - WA - WA

VA - FA - VA VA - FA - FA - VA

FU - VU - FU VU - FU - VU - FU

VU - FU - VU FU - VU - FU - VU

г) Үг сонсох, үгсийг үе болгон хуваах, V ба F үсэг бүхий үеийг бичих.

Бамбар, ваар, үйлдвэр, хормогч, хаалгач, шүүр, утас, флокс, зөвлөмж, ороолт, бургас.(Харилцан баталгаажуулалт хийгдэж байна).

2) Биеийн тамирын хичээлийн минут.

"Хөөс" тоглоом (хүүхдүүд тойрог дээр зогсдог)

Бөмбөлгийг үлээж, томор, ийм хэвээр байж, бүү хагар! (хүүхдүүд, дохионы дагуу тойргийг өргөжүүлж, төв рүү ойртож, чимээ шуугиантай агаарыг гаргана: f-f-f-f.

Залуус аа, одоо тээрэм хэрхэн эргэхийг дүрсэлцгээе (гараа эргүүлж, дуугарна: v-v-v-v).

4) Үгээр V-F ялгах.

a) Тоглоом "Хэн анхааралтай вэ?"

Хэрэв та [V] дууг нэг үгээр сонсвол гараараа хонх дуугарч байгаа мэт хөдөлгөөн хийж, [F] дууг сонсвол чихэвч зүүсэн мэт гараараа чихээ тагла.

Илбэчин, чоно, ваар, дэнлүү, скафандр, үхэр, фараон, бор шувуу, хайрцаг, эргэлт.

Сансрын хувцас, фараон, хайрцаг гэж юу байдгийг хэн мэдэх вэ?

(Зураг ашиглан ярианы эмчийн тайлбар). Слайд 7.

Сансрын нисэгчийн хувцас-сансрын нисгэгчийн агаар мандалд болон сансар огторгуйд ажиллах, амьдрах нөхцлийг бүрдүүлсэн битүүмжилсэн костюм.

Фараон-эртний египетийн захирагч

Бие- жимс түүж авах зориулалттай эртний тариачны гэр ахуйн эд зүйл.

б) Зургийг хараад нэрлэ. V, F дуу чимээ байгаа эсэхийг тодорхойлох:

Жишээ:

1) CROW гэдэг үгэнд - V авиа.

2) Анааш гэдэг үгэнд F авиа байдаг.

Зургийг зөв диаграммтай тааруулна уу. Слайд 8.

V) Тоглоом "Дууг солих".

В үсгийг нэг мөр, F үсгийг хоёр мөрөөр зур.

5) Текстээс [V] - [F] авиатай үгсийг тусгаарлах.

a) Өнөөдөр бидний зочин бол яруу найрагч Цветик юм. Тэр шүлэг бичих дуртай бөгөөд манай ангид тусгайлан зориулж хоёр шүлэг зохиосон. Нэг шүлэгт нь V авиатай олон үг, нөгөөд нь Ф авиатай олон үг байдаг. Гэвч азгүй нь Цветикт V авиатай, эсвэл дуутай шүлэгт аль үг илүү байгааг тоолж амжсангүй. sound F. Түүнд тусалцгаая. (Хүүхдүүд өгөгдсөн авиатай үгийг сонсмогцоо нэг тоолох савааг ширээн дээр тавихыг хүснэ.)

Бид V авиатай үгсийг тоолдог.

Цветик бичсэн:
Ваня, Василий нар
бээлий худалдаж авсан
Сева эсгий гутал худалдаж авсан,
Аз болоход хивс нь жижиг юм.
- [B] авиатай хэдэн үг сонссон бэ? (7) Та [B] авиатай ямар үгсийг сонссон бэ?
- Сева юу худалдаж авсан бэ?
- Слава юу худалдаж авсан бэ?

Бид F авиатай үгсийг тоолдог.

Цветик бичсэн:
Фая нарны даашинз өмсөж,
Тэгээд Томас кафтан өмсөж,
Митрофан малгайгаа өмсөж,
Тэгээд Сашка подволк өмсөв.
- Та [F] авиатай хэдэн үг сонссон бэ? (7) Та [F] авиатай ямар үгийг сонссон бэ?
- Фаяа юу өмссөн бэ?
- Сашка юу өмссөн бэ?

б) Самбар дээр ажиллах.

Лавлах үгсийг ашиглан өгүүлбэрүүдийг гүйцээнэ үү. V ба F үсгээр үеийг тодруул.

Ажлыг зөвхөн самбар дээр, "гинж" дагуу гүйцэтгэдэг. Нэг нь бичдэг, үлдсэн нь шалгадаг. Слайд 10,11.

Вера олж мэдсэн ... .

Утасны утас тасарсан... .

Федя замыг гэрэлтүүлэв.......

Машинд нэг ч машин байгаагүй ... .

Фаина чанаж болгосон компот... .

Манай гэрт ажилладаггүй... .

Лавлах үгс: утас, гэрэл, цонх, утас, жимс.

8. Хичээлийг дүгнэх

- Сайн байна! Та бүх даалгавраа биелүүлсэн!

Өнөөдөр бид ямар дуу чимээтэй ажилласан бэ? [B] дууны талаар та юу санаж байна вэ? [В], [Вь] авиатай хэдэн үг бодоорой. Өнөөдөр та [F] дууны талаар юу санаж байсан бэ? [F], [F] авиатай хэдэн үг бодоорой.

9. Гэрийн даалгавар. V-F авиатай хэл эргүүлэх аргыг сур. Dandelion зур.

Dandelion шар наран даашинз өмсдөг.

Хэсгүүд: Бага сургууль

I. Урам зориг.

Орос хэлний хичээл эхэлж байна. Бид дэвтэр нээж, тоог бичнэ үү, сайн ажил.

Анхааралтай сонс логик дасгал:

Ойд зараа, сискин, хулгана амьдардаг. Тэдний гэр нь хуурай навч, царс модны мөчир, хуучин хожуулын дор байрладаг. Сискин нь царс модны мөчир дээр үүрээ засдаг, хулгана хуурай навчис дээр амьдардаггүй гэдгийг мэддэг бол амьтад хаана амьдардаг болохыг тодорхойл.

(Хариулт:Ойд зараа, сискин, хулгана амьдардаг гэдгийг бид мэднэ. Тэдний гэр нь хуурай навч, царс модны мөчир, хуучин хожуулын дор байрладаг. Сискин нь царс модны мөчир дээр үүрээ засдаг, хулгана хуурай навчис дээр амьдардаггүй гэдгийг бид мэднэ. Энэ нь хулгана хуучин хожуулын дор, зараа хуурай навчинд амьдардаг гэсэн үг юм.)

II. Хичээлийн сэдэв, зорилгыг оюутнуудын томъёолол.

Энэ логик дасгалын үгэнд аль зөв бичгийн дүрэм хамгийн их байгааг тодорхойлж, хичээлийн сэдвийг томъёол.

(Хариулт:логик дасгалын үг хэллэгээр зөв бичгийн дүрмийг ихэвчлэн олдог « ZHI, SHI" (амьд, зараа, сискин, хулгана, орон сууц, амьтан) гэсэн хослол бүхий үгсийг бичих нь хичээлийн сэдвийг хэлнэ. "ZHI, SHI хослол бүхий үг бичих дасгал."

Багш самбар дээр сэдвийн нэрийг хэлж, хүүхдүүд найрал дуугаар шүлгийг уншина.

Бид ZHI болон SHI нарыг сайн мэднэ
Бид зөвхөн I үсгээр бичдэг.
Ороод үзээрэй, бичээрэй:
Нялх хүүхэд, зулзага, зараа.
Та буруу байж магадгүй.
Үүнийг хүн бүр санаж байх хэрэгтэй
Бид шаргуу ажиллах ёстой.

Хичээлийн зорилгоо тодорхойлъё.

(тусламжийн үгсийг ашиглан оюутнууд хичээлийн зорилгыг бие даан боловсруулж, багш шаардлагатай бол засдаг):

сурах... (шинэ зүйл);

давтах... (Ж ба Ш авианы онцлог);

нэгтгэх... (ZHI - SHI үсэгтэй үг бичих чадвар);

хөгжүүлэх... (үг үсгийн сонор сэрэмж).

III. Оюутнуудын субъектив туршлагыг шинэчлэх (хичээлийн үндсэн үе шатанд бэлтгэх).

Сайн байна, сэдэв, зорилгоо томъёоллоо.

Өнөөдөр хичээлээр бид Хослолын хот дахь зөв бичгийн дүрмийн улс руу явах болно. Бидний өмнө газрын зураг байна. Бид бичиг үсэг тайлагдаагүй орнуудад байна. Тэдгээрийг ямар тээврийн хэрэгслээр гатлахыг бид үгийг тайлах замаар олж мэдэх болно. Үүнийг хийхийн тулд ижил хэлбэрийн дүрсүүдийг солино.

(Хариулт: машин).

Багш АВТОМАШИН гэсэн үгтэй, зурагтай карт өлгөв.

Энэ машинаар бид бичиг үсэг тайлагдаагүй нутгийг туулна.

Энэ үгийн утгыг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

МАШИН нь:

1) ашигтай ажил гүйцэтгэдэг механик төхөөрөмж (оёдол, уур, тооцоолох гэх мэт);
2) машинтай адил;
3) тамирчдын хувьд: мотоцикл, унадаг дугуй.

Энэ үгийн талаар бидэнд хэлээч.

(Хариулт: энэ үг MA-SHI-NA гурван үетэй, стресс нь хоёр дахь үе дээр унадаг, онцгүй эгшиг А - та үүнийг санаж байх хэрэгтэй, SHI хослол байдаг.)

МАШИН гэдэг үгийг бичээд үсгийг нь санаарай.

МАШИН гэдэг үгэнд бид ямар дуу авиаг илэрхийлэхийг таагаарай? Хичээлийн сэдэв, зорилгыг санаарай.

(Хариулт: Хичээлийн зорилго бол энэ дууны шинж чанарыг давтах явдал тул бид "Ш" авианы тайлбарыг өгөх болно.) Оюутан даалгавраа биелүүлнэ.

Нэг үндэстэй үгсийг сонго. (амаар)

(Хариулт : машин, жолооч, машинист гэх мэт)

Эдгээр үгс ижил үндэстэй гэдгийг нотол.

(Хариулт : ижил язгуур, машин гэдэг үгтэй нийтлэг утгатай.)

(Хариулах : nшинэ үгсийн сантай танилцаж, Ж, Ш авианы онцлогийг давтаж, ЖИ - ШИ үсэгтэй үг бичих чадварыг нэгтгэсэн.)

IV. Мэдлэг, үйл ажиллагааны аргуудыг нэгтгэх.

Сайн байна, бид дууны онцлогуудыг давтлаа.

Ингээд чи бид хоёр Бичиг үсэг тайлагдаагүй нутгийг давж улсын хилд ойртлоо. Дараа нь бид явган явах болно. Эрхэмсэг Спеллинг биднийг үлгэрийн ордонд зочлохыг урив. Гэхдээ бидний замд саад бэрхшээл тулгарах болно. Та үүнд бэлэн үү? Тэгээд явцгаая. Энд хамгийн анхны саад тотгор болох нуур байна. Даалгавраа дуусгахад нууран дээр бидний гаталж болох гүүр гарч ирнэ.

1) Сурах бичгийн 163-р дасгалыг нээ. (Бунеев, 2-р анги)

Хосоороо уулзаж, энэ дасгалд ямар даалгавар санал болгож болохыг хэлээрэй.

(Хариулт: ZH – SHI хослолыг олох, үгсийг зөв бичгийн дагуу 2 бүлэгт хувааж, өгүүлбэр зохиох гэх мэт)

Бид ... (оюутны нэр) даалгаврыг гүйцэтгэж, үгсийг хоёр баганад тарааж, зөв ​​бичгийн дүрмийг заана.

Сонголт I ZH-ийн хослол бүхий үгсийг бичдэг;

Сонголт II нь SI хослол бүхий үгсийг бичдэг.

(Самбар дээр 2 хүн ажилладаг.)

Өөрийнхөө үгсийг нэмнэ үү.

Самбар дээр хариулж буй хүмүүст зориулсан нэмэлт асуултууд. (Ж, Ш авианы тайлбарыг бичнэ үү. Ортограм гэж юу вэ, түүнийг хэрхэн тэмдэглэдэг вэ?)

- Харилцан шалгах:Хэрэв бүх зүйл зөв бол амжилтын тэмдэг тавьж, найздаа баярлаарай.

Хичээлийн энэ хэсгийг нэгтгэн дүгнэ.

(Хариулт: тэд ZHI - SHI үсгийн үсгээр үг бичих чадварыг нэгтгэж, зөв ​​бичгийн дүрмийг боловсруулсан.)

Багш хүрсэн зорилгоо шалгана.

2) Сайн байна! (Нууран дээр гүүр гарч ирэв)

Одоо бид аялалаа үргэлжлүүлж болно. Урт ч бай, богино ч бай алхсаар ойд хүрэв. Ойд хичнээн олон дуу чимээ байдаг вэ! Хусан модны оройд хөхөө чанга дуугаар хэрээлнэ. Өтгөн гацуурт ойд зулзаганууд бие биенээ чимээгүйхэн дууддаг. Гэхдээ шугуйг даван туулах нь маш хэцүү байдаг - та даалгавраа биелүүлэх хэрэгтэй.

Бид ямар амьтдын тухай ярьж байгааг сонсоод хэлээрэй.

(Багш карт дээрх бичвэрийг уншина. Сул сурагчид өөр карт дээр ажиллана.)

Тэд ойн амьтадтай бараг төстэй байдаггүй. Тэд нарийхан хөл, урт хүзүү, нарийн чихтэй. Сарвууны оронд тэд өргөн сэрвээтэй байдаг. Толгой нь жижиг эвэртэй титэмтэй. Ноосны оронд зузаан арьс байдаг. Дотор нь өөхний давхарга байдаг. Энэ бол хүйтнээс хамгаалах явдал юм. Үслэг нь богино, дээр нь бараан, хачин хэлбэртэй толбо бий. Эдгээр үзэсгэлэнтэй амьтад нь тал нутгийн оршин суугчид юм.

Тэд хүйтэн далайд амьдардаг.

________________ бол дэлхий дээрх хамгийн өндөр амьтад юм.

Тэгэхээр бид ямар амьтдын тухай ярьж байна вэ? Хичээлийн сэдвийн талаар бүү мартаарай.

(Хариулт: Бид энд морж, анаашны тухай ярьж байна.)

Багш анааш, моржны зургийг өлгөдөг.

Тиймээ. Картын доод талд хоёр өгүүлбэр бичсэн байна. Тэдэнд үг оруулъя.

(Хариулт: Моржууд хүйтэн далайд амьдардаг. Анааш Дэлхий дээр амьдардаг хамгийн өндөр амьтад.)

Бидний уншдаг амьтдын тухай таахад хялбар байсан уу? Яагаад?

(Хариулт: амар биш, учир нь Энд хоёр текст холилдсон байна.)

Бүлгээр ажиллахдаа өгүүлбэрүүдийг хоёр текст болгон хуваа. Үүнийг хийхийн тулд өнгөт харандаа (2 өнгө) аваад амьтан бүрийн тухай өгүүлбэрийг өнгөөр ​​нь тодруул.

Өгүүллэгүүдийг зохиосны дараа нэгийг нь дэвтэртээ бичээрэй. Картын доод талд санал болгож буй хоёр өгүүлбэрээс эхний өгүүлбэрийг сонгоно уу.

I сонголт анаашны тухай өгүүлбэр бичдэг.

II хувилбарт моржны тухай өгүүлбэр бичнэ.

Текстүүдийг шалгаж байна. Тайлбартай текстийг уншина уу морж.Үүнийг сонсож байхдаа үсэгнээс илүү авиатай SHI хослолтой үгийг олоорой. (Өргөн)

Тайлбартай текстийг уншина уу анааш.Дуу авианаас олон үсэгтэй үгийг олоорой. (Ноос)

CROWNED гэдэг үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

BUILDING SHAPE гэж юу гэсэн үг вэ?

Сул оюутнуудад зориулсан картууд.

Үгсийг бичнэ үү. Зөв бичгийн дүрмийг сонгоно уу

Боргоцой, цана, оройн хоол, машин, өргөс, судал, оёдол.

______________________________

Уншаад үз. Зөвхөн ZHI - SHI хослолыг агуулсан үгсийг бичнэ үү. Зөв бичгийн дүрмийг сонгоно уу.

Сарнай хонго нь сайхан цэцэгстэй. Өвөөдөө шинэ хантааз оёсон. Манайд Рыжик нэртэй нохой бий. Агаарт сэвсгэр цасан ширхгүүд эргэлдэнэ.

Сайн байна. Хичээлийн энэ хэсгийг нэгтгэн дүгнэ. (ZHI - SHI үсгээр үг бичих чадварыг бэхжүүлсэн)

Багш хүрсэн зорилгоо шалгана.

Зам тавихын тулд гацуур модыг тараана. Шувууны хоолойтой фонограмм.

Зам биднийг зүлэг рүү хөтөлсөн. Та харвал эргэн тойронд өвс ногоо, цэцэг, жимс жимсгэнэ байдаг. Дайзинууд цагаан болж, хонхнууд цэнхэр болж, царцаа тасралтгүй жиргэж, зөгий шуугина. За амарцгаая. (ФИЗИК МИНУТ)

Бид яаж амьдарч байна вэ?
Бид яаж дарвуулт явж байна вэ?
Бид яаж гүйж байна вэ?
Бид алсыг харж байна уу?
Бид үдийн хоол хүлээж байна уу?
Бид дараа нь даллах уу?
Бид шөнө унтдаг уу?
Бид дэггүй юм уу?

Хүүхдүүд: "Иймэрхүү" гэж хэлээд хөдөлгөөнийг харуул.

3) Бид аялалаа үргэлжлүүлнэ. Гэвч уулс бидний замд саад болж, бид уулсын дундуур мөлхөж эхэлдэг. Уулс өндөрсөж, уулс улам эгц болж, уулс яг үүлний доор явж байна. Бид юу хийх ёстой вэ? Энд хаа нэгтээ Буквоэдын агуй байсан. Тэгээд тэр энд байна.

Багш самбар дээр зураг өлгөдөг.

Тэр биднийг хамгийн дөт замаар хөтөлж чадна, гэхдээ эхлээд бид түүний оньсогонуудыг тайлах хэрэгтэй.

Муур манай дээвэр дээр амьдардаг
Мөн шүүгээнд тэд амьдардаг ... (хулганууд).

Бензингүй явахгүй
Автобус ч биш, ... (машин ч биш).

Хэрэв дээвэр дээрээс гоожиж байвал
Мөн доорх цасан шуурга -
Тиймээс нар халуун байна,
Хая... (цана)

Урсгалууд талбайн дундуур урсдаг,
Замууд дээр ... (шүлгэр).

Шоргоолжнууд удахгүй гарч ирнэ
Өвлийн дараа ... (хүйтэн).

Агаарт эргэлдэв
Бага зэрэг од
Суугаад хайлсан
Миний алган дээр. (Цасан ширхгүүд)

Цагаан вандуй
Ногоон хөл дээр. (Хөндий сараана)

  • Аль болох олон сэжүүр үг ашиглан өгүүлбэр зохиож, бич.
  • Танд ямар санал ирснийг уншина уу.
  • Танд хэний санал хамгийн их таалагдсан бэ?

Багш хүрсэн зорилгоо шалгана.

Хичээлийн энэ хэсгийг нэгтгэн дүгнэ. (ZHI - SHI үсгээр үг бичих чадварыг бэхжүүлсэн) В.

Мэдлэгийг хянах, шалгах. Одоо цайз урд гарч ирэв. Хэсэгхэн хугацаа үлдлээ, бид Эрхэмсэг Спеллингтэй уулзах болно. Гэхдээ хар даа, хэн биднийг ордонд оруулахыг хүсэхгүй байна вэ? Тийм ээ, энэ бол гном юм.Багш самбар дээр зураг өлгөдөг.

Тэр биднийг шорондоо аваачдаг. Даалгаврыг даван туулж чадах хүн гарч чадна.

Картуудаа ав. Түвшин сонгоно уу: улаан бол илүү хэцүү, ногоон бол илүү хялбар, цэнхэр бол хамгийн хялбар. .

КАРТЫН ДААЛГАВАР

ТҮВШИН 1 (цэнхэр)

Утгатай үгийг сонго. ZHI - SHI үсгийн бичгийг тэмдэглэ. Кодын дагуу үг зохио.

Дэгдэмхий…. Анхилуун…. Өргөст…. Ухаантай…. Өнгөт... Зузаан….

Лавлах үгс:

Шалгах: Та ямар үг авсан бэ? ПИШЧУХА бол шувуу юм. Хичээлийн дараах бүлэгт бид түүний дуу хоолойг сонсох болно.

ТҮВШИН 2 (ногоон) Асуултуудын хариултыг бичнэ үү.Зөв бичгийн дүрмийг сонгоно уу

ZHI - SHI.

Тавдугаар сард ямар цэцэг цэцэглэдэг вэ?

Нарс, гацуур дээр юу ургадаг вэ?

Зэрлэг сарнайн нэр юу вэ?

Шалгах: ямар өгүүлбэр бичсэнийг уншина уу.

ТҮВШИН 3 (улаан) Тодруулсан үгийг утгын хувьд ойролцоо үгээр солино уу.Зөв бичгийн дүрмийг сонгоно уу

Зөв бичгийн дүрмийг шошго

Анхилуун цай, уужим гудамж, бүдүүн муур, сэгсгэр гацуур мод. Хариулт:Шалгах: Оруулсан үгсээ уншина уу. (

анхилуун, өргөн, тарган, сэвсгэр.) VI.

Тусгал.

Сайн байна! Эрхэмсэг Спеллинг таныг угтан авч, хаант улсыг үзэхийг урьж байна. Түүний туслахууд дараагийн хичээлүүдэд бусад үсгийн хослолын талаар олон шинэ зүйлийг хэлэх болно.

Дүгнэж хэлье. Та юу сурсан бэ? Та юу сурсан бэ?

(Хариулт: бид шинэ толь бичгийн үгтэй танилцаж, Ж, Ш дууны онцлогийг давтлаа; ZHI - SHI үсгийн үсгээр үг бичих чадварыг нэгтгэсэн; зөв бичгийн дүрмийг боловсруулсан.)

Бүх зорилгодоо хүрсэн үү? (Тийм)

Хэрэв та хичээлийг сонирхож, тав тухтай, бүх зүйлийг ойлгосон бол улаан туяа аваарай.

Хэрэв та илүү их дасгал хийх шаардлагатай бол жүржийг хэрэглээрэй.

Хэрэв танд тусламж хэрэгтэй бол - нил ягаан.

Багш самбар дээр цайз руу цацрагийг хавсаргана.

Бид өнөөдөр сайн ажилласан. Ордон хэрхэн гэрэлтэж байгааг хараарай. Сайн байна! VII.

Гэрийн даалгаврын талаархи мэдээлэл.



Д.з. Хүссэн гэрийн даалгавраа сонго. Янз бүрийн бэрхшээлтэй даалгавар. Найзуудтайгаа хуваалцаарай!