Давхар үүрэг. Видео хичээл “Е, Е, Ю, И үсгийн давхар үүрэг

Хичээл - үлгэр

e, e, yu, i үсгүүдийн давхар үүрэг.

Багша Лачугина Е.В.

Хичээлийн зорилго: хүүхдүүдэд шинэ сэдвийг сурахад нь туслах.

Туршлагаас харахад энэ сэдэв нь хүүхдүүдэд ихээхэн бэрхшээл учруулдаг тул тайлбарлахдаа үлгэрийн тод дүр төрхийг оруулах, үлгэрийн дүрэм, хуйвалдааны хооронд ассоциатив холбоо тогтоох нь чухал юм.

Эхний хэсэг нь аль үсэг нь хоёр авиаг илэрхийлж болохыг санахад тусална (тэдгээрийг иотжуулсан).

Хоёрдахь хэсэг нь эдгээр үсэг нь өмнөх гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илтгэдэг бөгөөд эдгээр тохиолдолд нэг дууг илэрхийлдэг гэдгийг санахад тусална.

Өнөөдөр бид орос хэл дээрх ер бусын үсэгтэй ажиллах болно. э, э, ю, би.

Тэдний өвөрмөц байдал нь нэг эсвэл хоёр дуу авиаг илэрхийлэх давхар үүрэг гүйцэтгэж чаддагт оршдог.

Тэд мөн гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илэрхийлдэг

Цагаан толгойн хаант улсад болсон явдал.

Тодорхой хаант улсад, Цагаан толгойн улсад үсэг амьдардаг байв Ю. Нэгэн өдөр тэр ой руу явж, тэнд хоёр аймшигтай, үсэрхэг мангастай тааралдсан бөгөөд тэр даруй түүнийг идэхээр шийджээ. Захидал ЮТэр хар хурдаараа гүйж, мангасууд түүний араас хөөцөлдөв. Гэнэт анхны мангас архирав: " Би түүнийг идэж байна! Би түүнийг идэж байна!Мангасуудын хэлээр бол " өөгэдэг нь "барьж авах, барих" гэсэн утгатай. тэр"Энэ нь тэдний хувьд бидний хувьд ижил утгатай юм. Мангас: "Түүнийг бариарай! Түүнийг барьж ав! " I түүнийг!- гэж хоёр дахь мангас хариулав. Энэ нь: " Iтөлөө Ю bku ТЭРБи шүүрч авна!" Учир нь мангасуудын хэлээр " I" гэдэг нь манайхтай ижил утгатай бөгөөд банзал нь товчилсон нэрээр нэрлэгддэг - ю; "Би шүүрч авна" гэдэг үгийг мангас гүйж байхдаа зүгээр л залгисан.

Гэхдээ захидал Югайхалтай гүйсэн. Амьд ч биш, үхсэн ч биш, тэр байшин руугаа нисч, бүх зүйл чихэнд нь хангинаж байв: " Би түүнийг идэж байна

Олон жил өнгөрчээ. Захидал Югэрлэж, 4 охинтой болсон - 4 үсэг. Түүний авралын тухай дуулахын тулд ээж маань тэднийг ингэж дууджээ.

Би бол Ю Е Ё

Охин бүр ээжтэйгээ бага зэрэг адилхан байсан.

Миний сонсогдож байсан үсэг [y"a]

Ю үсэг [th "u] шиг сонсогдов.

E үсэг нь [y"e] шиг сонсогдов.

E үсэг нь [th "o] шиг сонсогдов.

Залуус аа, АЛИМ, юбка, зараа, гацуур гэсэн үгсийг сонс, тэгвэл та [th"] дууг сонсох болно.

Тэгэхээр бүгд 4 үсэг : Би бол Ю Е Ё- хоёр дуу авиаг тэмдэглэсэн бөгөөд эхнийх нь дуу чимээ байв [th"]- ээжийнхээ хүндэтгэлд.

Захидал Би бол Ю Е Ёонцгой байсан бөгөөд өөр хэнтэй ч адилхан байгаагүй, учир нь өөр ямар ч эгшиг хоёр авиаг нэгэн зэрэг илэрхийлж чадахгүй.

Гэтэл нэг өдөр цагаан толгойн хаант улсад гай зовлон тохиолдов. Хаанаас ч юм бэ илбэчин Отвердина нисч ирээд бүх гийгүүлэгч авиануудад аймшигт өвчин үүсгэв: тэд бүгд чулуужсан - тэд хатуу болжээ. Мөн хатуурах - чулуужилтыг хэрхэн эмчлэх талаар хэн ч мэдэхгүй.

Энэ зовлонгийн талаар мэдсэний дараа захидал Би бол Ю Е ЁТэд шидтэн Отвердинагаас азгүй гийгүүлэгч дээр шившлэг хийхийг гуйхаар яарсан боловч Отвердина хатуу бөгөөд няцашгүй байв. "Болохгүй" гэж тэр үргэлжлүүлэн хэлэв. -Хэрэв... Та надад золиос өгөхгүй л бол. Та бүгд надад өөрт байгаа хамгийн нандин зүйл болох дуу чимээг өгөөч [th"]" "Бид зөвшөөрч байна!" - тэд тэр даруй хариулав Би бол Ю Е Ё

Тэд ид шидтэй гийгүүлэгчийг маш их өрөвдөв. "За" гэж Отвердина хэлэв. - Одооноос ийм байх болно: та нарын хүн бүр гийгүүлэгчийн араас босохдоо эрхэм дуугаа алддаг. [th"], харин гийгүүлэгч зөөлөн болдог.”

Тэгэхээр бас болсон. Одоо бол үсэгнүүдБи, Ю, Э, ё дараах үгэнд гарч ирнэхамтранэгшиг, тэд дуугаа алддаг[th"], гэхдээ тэр даруй зөвшөөрч байназөөлрүүлдэг . Үл тасарсан зөөлөн гийгүүлэгчийн хажууд

Би А шиг, Ю нь У шиг, Е нь Е, Е шиг сонсогдож байна - О шиг.

Эндээс сонсоорой: ГАА, ЗӨӨЛӨН, ТАТАХ, ХАЙР, САЛБАР, МАР, ОЙ, ГЭРЭЛ, ДУЛААН, ХӨЛДӨГ.

Бидний үсэг зөвхөн гийгүүлэгчид тусалж чадаагүйW, F, C- тэд Үргэлжхатуу.

Дараа нь би дагана Би, Ю, Э, Ё дараа нь өөр хоёр үсэг:БАТэгээд б. Тэд бас гийгүүлэгчээ зөөлрүүлж сурсан. Үнэн, тэд юу ч золиослох шаардлагагүй байсан - тэдэнд дуртай дуу байхгүй байсан[th"]. Эндээс хэрхэн БАТэгээд б гийгүүлэгчийг зөөлрүүл: DRINK, POUR, SWEET, ZERO, STUMP, REASLES.

Үнэн, захидал Би, Ю, Э, Ё тэд нандин дуугаа үүрд алдаагүй[th"]. Тэд гийгүүлэгчийн хажууд байхгүй ч гэсэн хоёр авиаг илэрхийлдэг.

    Энэ нь захидал бичих үед тохиолддогБи, Ю, Э, Ё үгийн эхэнд ирдэг: тэд хэн ч байхгүйзөөлрүүлэх хэрэгтэй ба биш Та Отвердинад дуугаа өгөх хэрэгтэй[th"]. Тиймээс, үгийн эхэнд үсэг Би, Ю, Э, Ё өмнөх шигээ хоёр дуу авиаг тэмдэглэнэ. Өөрийгөө сонс: YAMA, BRIGHT, ЗАЛУУ, УРД, ХООЛ, GO, YOLKA, RUFF.

    Хэзээ үсэгнүүд Би, Ю, Э, Ё эгшгийн араас ирэх тохиолдол гардаг, тэдҮүнтэй адил эгшигийг зөөлрүүлэх шаардлагагүй тул хоёр авиаг тэмдэглэнэ. Эгшиг нь хатуу, зөөлөн биш, тийм үү? Тэд хэрхэн сонсогдож байгааг сонсооройүсэг I, Yu, ТЭРэгшгийн элч : МИНИЙ, ХҮЗҮҮН, ДУУЛАХ, РОЙИНГ, УЙЛАХ, ХИЧЭЭЛ, ЧИНИЙ, МИНИЙ.

    Мөн илүү олон захидал Би, Ю, Э, Ё тусгаарлагчийн дараа хоёр авиаг тэмдэглэнэбТэгээд КоммерсантЭцсийн эцэст бТэгээд Коммерсант Тэд ямар ч дуу чимээг төлөөлдөггүй, яагаад тэднийг зөөлрүүлж байна вэ! Тэд гийгүүлэгч болон үсгийг тусгайлан тусгаарладагБи, Ю, Э, Ё, Ингэснээр эдгээр эелдэг захидлыг санамсаргүйгээр зөөлрүүлэхгүй байх болно! Тэд хэрхэн сонсогдож байгааг сонсооройБи, Ю, Э, Ё тусгаарлагчийн дараа бТэгээд Коммерсант: ТҮҮРЭЭД, СОГТОЙ, УУДАА, ЭСВЭЛ, ЧУУЛГАН, ЯВ, ҮЛЭЭ, БУУ, дотуур хувцас.

Эдгээр нь Цагаан толгойн хаант улсад болсон гайхалтай үйл явдлууд юм.

Залуус аа, одоо судалгаагаа нэгтгэж, хүснэгт хийхийг хичээцгээе

e, e, yu, i үсгийн давхар үүрэг (зураачийн үсэг)

[өө, өө, өө, а]

Хоёр дуу чимээ

[th] + [e, o, y, a]

гийгүүлэгчийн дараа

1.Үгийн эхэнд

2. b ба b-г салгасны дараа

3. Эгшгийн дараа

Ядарсан уу? Би чамайг жаахан тоглохыг санал болгож байна. Хэрэв эгшиг нь хоёр авиаг илэрхийлдэг бол охидууд нэг байвал хөвгүүд тонгойдог.

Бүхээгийн хүү, талх, хаалт, лааны суурь, хожуул, цангис, санах ой, буу, нуур, хөшөө, цасан шуурга, манжин, бүхээг, хожуул, товч баян хуур.

Одоо тэмдэглэлийн дэвтэрт бичгээр хийх дасгалууд руу шилжье.

1.Хуваарилах диктант (хосоор ажиллах)

Дасгал хийх. Үгсийг 2 баганад байрлуул:

1) E, E, Yu, I үсэг нь 1 дууг илэрхийлдэг.

2) E, E, Yu, I үсэг нь 2 авиаг илэрхийлдэг.

Зөгийн бал, хоол, зангуу, бүхээг, ой, дулаан, мод, сүүдэр, хүмүүс, цасан шуурга, цутгах, нисэх, оосор, нүх, товч баян хуур, гол, халуун усны газар.(слайд13)

2. Дасгал хийх - оньсого.

Дасгал:үгийг таах, бичих, үгэнд хэдэн үсэг, авиа байгааг тодорхойлох.

    Дэлхий дээр баавгай юунд хамгийн их дуртай вэ? (зөгийн бал)

    Ямар загас Е үсгээр эхэлдэг вэ? (рафф)

    Шувууд хаашаа нисдэг вэ? (өмнөд)

    Усан онгоцны хамгийн залуу далайчин ?(бүээгийн хүү)

3. Сурах бичгийн 312-р дасгал.

Сайн байна, залуусаа! Мөн та энэ даалгаврыг төгс даван туулсан.

Асуудлын эцсийн хэлэлцүүлэг

Хичээл дээр та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Ажиллаж байхдаа ямар бэрхшээлтэй тулгарсан бэ?

Хичээл таалагдсан уу?

Гэрийн даалгавар.

D.Z дасгал 314, догол мөр 61 х. 142-143

I. e, e, yu, i үсэг нь дуу авианы хослолыг илэрхийлж болно

th + o; th + y; th + a.

II. Э, э, ю, и гийгүүлэгч үсгийн дараах ижил үсэг нь э, о, у нэг эгшиг авиа, өмнөх гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илэрхийлдэг.

e, e, yu, i үсэг нь хоёр авиаг илэрхийлдэг.

1. Хэрэв тэд үгийн эхэнд байгаа бол.

ээрэх алим

2. Хэрэв тэд эгшгийн араас ирвэл.

кабин идэцгээе

3. Хэрэв тэд тусгаарлагчийн араас ирвэл
б эсвэл б.

гэр бүлийн буудлага

Дүгнэлт:

Үгийн эхэнд байгаа e, e, yu, i үсэг, эгшгийн ард, b, b-г салгах үгийн ард 2 авиаг илэрхийлдэг - й e, й у, й о, й а.

Э, э, ю, и үсэг нь гийгүүлэгчийн дараах нэг эгшиг авиаг э, о, у, өмнөх гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илэрхийлдэг.

Ю, я, е, э дуу байхгүй, харин у, а, э, о дуунууд байдаг.

Үг -Энэ бол нэг амьсгал, түлхэлтээр илэрхийлэгддэг үгийн нэг хэсэг юм.

Өргөлт -Энэ бол хоолойны хамгийн хүчтэй үгийн дуудлага юм. алим, өдөр

Орос аялга нь янз бүрийн шинж чанартай байдаг.

Фонетик шинжилгээүг нь үгэнд байгаа ярианы авианы шинж чанар юм.

Захиалгафонетик задлан шинжлэх.

1. Үг, стресс.

2. Эгшигт авиа: хурцадмал, ачаалалгүй; Тэд ямар үсгээр тэмдэглэгдсэн бэ?

3. Гийгүүлэгч авиа: дуут ба дуугүй, хатуу ба зөөлөн, ямар үсгийг зааж өгсөн.

4. Дуу авиа, үсгийн тоо.

Миний эх орон өргөн уудам.

уугуул 2 үетэй уугуул – 6 үсэг, 7 авиа.

r – r – гийгүүлэгч, дуут, хатуу

o – a – эгшиг авиа, өргөлтгүй

d – d – гийгүүлэгч, дуут, хатуу

n – n – гийгүүлэгч, дуут, хатуу

a – a – эгшиг, тодотголтой

i – th – гийгүүлэгч, дуут, зөөлөн

a – эгшиг, өргөлтгүй.

мөөгөнцөр - 6 үсэг, 5 авиа, учир нь 2 үсэг zh – нэг урт авиа zh.

урт – 7 үсэг, 6 авиа, учир нь 2 n үсэг нь нэг урт n авиа үүсгэдэг.

инээх - инээх, 3 үе, 7 үсэг, 7 авиа.

м – м – зөвшөөрч байна, дуугарч, зөөлөн

e – i – эгшиг, хэлээгүй.

e – i – эгшиг, дуугүй.

o – эгшиг, тодотголтой

c-тэй - санал нийлэх, хатуу, дүлий.

I a – эгшиг, өргөлтгүй.

аман аман, 2 үе, 6 үсэг, 5 авиа.

y – y – эгшиг, тодотголтой.

s – s – зөвшөөрч байна., дүлий., тууштай.

n – n – зөвшөөрч байна., дуугарах., тууштай.

s – s – эгшиг, дуугүй.

y – y – зөвшөөрч байна., зөөлөн., дуугарах.

40. Тайлбар толь –энэ нь тухайн хэлний үгийн сан, өөрөөр хэлбэл тухайн хэлний үгс юм.

Лексикологи -Энэ бол үгийн санг судалдаг хэлний шинжлэх ухааны салбар юм.

Үг -энэ нь лексикологийн судалдаг хэлний үндсэн нэгж юм.

Дуу, үг, өгүүлбэр -Эдгээр нь хэлний үндсэн нэгжүүд юм. Үг нь тухайн зүйлийн объект, үйлдэл, тоо хэмжээ, шинж чанарыг нэрлэх хэлээр үйлчилдэг.

Лексик -Энэ бол нэг хүний ​​үг, илэрхийллийн нөөц юм.

Үгийн лексик утга -энэ бол түүний утга, утга, энэ үгийн утга юм.


Энэ үг нь лексик ба дүрмийн гэсэн 2 утгатай.

Полисим -Энэ бол үгийн олон утгатай үг юм.

Нэг утгатай үгс -Эдгээр нь ижил лексик утгатай үгс юм.

Полисмантик үгс -Эдгээр нь хэд хэдэн лексик утгатай үгс юм. Полисмантик үгс нь ямар нэгэн байдлаар ижил төстэй өөр өөр объект, тэмдэг, үйлдлийг нэрлэнэ.

Ялгаахооронд хоёрдмол утгагүйТэгээд полисмантик үгс

1. Хоёрдмол утгагүй үг нь нэг объектыг (тэмдэг, үйлдэл), полисмантик үг нь хэд хэдэн зүйлийг нэрлэнэ.

2. Хоёрдмол утгатай үг нь нэг үгийн утгатай байхад хоёрдмол утгатай үг хэд хэдэн үгийн утгатай байна.

>>Орос хэл 5-р анги >>Орос хэл: И, ю, е, ё үсгийн давхар үүрэг.

I, Ю, Э, Э ҮСГҮҮДИЙН ДАВХАР ҮҮРЭГ.

Зарим үсэг нь нэг эсвэл хоёр дууг илэрхийлж болно.

Захидал э, э, ю, биүгэнд гийгүүлэгчийн дараа тэд нэг дууг зааж өгдөг: [e], [o], [u], [a] ба энэ гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг заана: үр- [s "e" m "a].

Бусад тохиолдолд (үгийн эхэнд, эгшгийн дараа, ялгагчийн дараа). ъТэгээд б) үсэг э, э, ю, би[ye], [yo], [ю], [я] - гэсэн хоёр авиаг илэрхийлнэ. шүүгч[sud "ya]. Иймээс үгийн үсэг, авианы тоо үргэлж ижил байдаггүй.

Та мэдсэн үү?

Орос хэлний түүхэнд бичмэл дэх [ё] авианы хослолыг янз бүрийн аргаар дамжуулж байжээ. ёо, ёо.

Оросын нэрт зохиолч, түүхч Николай Михайлович Карамзин(1766-1826) энэ дууны хослолын үсгийг зохион бүтээжээ д.

Харьцуул!

1. Зүүн ба баруун баганад байгаа үсгүүдийн хослолыг харьцуул. Ийм хослолыг илэрхийлэх тусгай үсэг байдаг уу? Хэрэв байгаа бол,

эдгээр захидлыг бич.

[ay] - ... [я] - ...
[өө] - ... [ёо] - ...
[yy] - ... [yy] - ...
[хөөе] - ... [тиймээ] - ...

2. Үгсийг удаанаар дуудаж, аль нь үсэгтэй байгааг хэл Iхоёр дууг [я], заримд нь нэг [a] дамжуулдаг.

Сар, тав, 1-р сар, санах ой, нэр, цаг, вандан, гэр бүл, 9-р сар, алим.

3. Тодруулсан үгсийг бич. Үсгүүдийн доогуур зур түүнийгмөн тэдгээр нь хэдэн дуу авиаг илэрхийлж байгааг заана.

За дуулцгаая, Найзууд, Эцсийн эцэстмаргааш явган аялал
-руу явцгаая үүрийн өмнөманан.
Илүү хөгжилтэй дуулцгаая хамт дуулах
Саарал үстэй тулаанахмад.
(А.Чуркин)

4. Та үсгээр эхэлсэн орос нэрийг мэдэх үү э, у, би? Тэднийг бич. Эдгээр эхний үсэг хэдэн авиаг төлөөлдөг вэ?

5. Үгсийг аажуухан хэл. Тэдэнд хэдэн үсэг, хэдэн авиа байгааг тоол. Дүгнэлтээ зөвтгөөрэй.

Энэ нь нисч байна, цутгаж байна; суух, идэх; хор, там; Коля, гадас; талбай, ус; үр, гэр бүл; идэх, идэх.

Н.Ф.Баладина, К.В. Дегтярева, С.А. Лебеденко. Орос хэл 5-р анги

Интернэт сайтуудаас уншигчдаас оруулсан

Орос хэлийг бүхэлд нь онлайнаар, сэдвүүдийн жагсаалт, орос хэлний тэмдэглэлийн цуглуулга, гэрийн даалгавар, асуулт хариулт, орос хэлний эссэ, хичээлийн төлөвлөгөө

Хичээлийн агуулга хичээлийн тэмдэглэл, туслах хүрээ хичээлийн танилцуулга хурдасгах арга, интерактив технологи хаалттай дасгал (зөвхөн багшийн ашиглах) үнэлгээ Дасгал хийх даалгавар, дасгал, өөрийгөө шалгах, семинар, лаборатори, тохиолдлуудын хүндрэлийн түвшин: хэвийн, өндөр, олимпиадын гэрийн даалгавар Зураглал дүрслэл: видео клип, аудио, гэрэл зураг, график, хүснэгт, комикс, мультимедиа хураангуй, сониуч хүмүүст зориулсан зөвлөмж, хууран мэхлэх хуудас, хошигнол, сургаалт зүйрлэл, хошигнол, үг хэллэг, кроссворд, ишлэл Нэмэлтүүд хөндлөнгийн бие даасан шалгалт (ЭТТ) сурах бичиг үндсэн болон нэмэлт сэдэвчилсэн амралт, уриа лоозон нийтлэл үндэсний онцлог нэр томьёоны толь бусад Зөвхөн багш нарт зориулагдсан

6. Дуудлагагүй гийгүүлэгч авиатай үсгийн хослолууд:

STN = [si]: гунигтай

ZDN = [тэмдэг]: од

RDC = [rc]: зүрх

LNC = [nc]: нар

7. Зарим гийгүүлэгчийн хослолын дуудлагын онцлог

CHN - [SHN] үгээр: уйтгартай, мэдээжийн хэрэг, шувууны байшин, шарсан өндөг, бага зэрэг, Ильинична

WH = [SHT] үгээр: юу, дарааллаар, юу ч, ямар нэгэн зүйл гэх мэт.

SC, ZhCh, SShch, ZShch, 34 = [Shch"]: сам, дефектор, өгөөмөр байх, сойзгүй, цаггүй гэх мэт.

SSh, ZSh = [Sh]: чимээгүй, ороолтгүй гэх мэт.

TS(ya), TTS(ya), DS, TC = [Ц]: сурах, сурах, муухай ахан дүүс гэх мэт.

8. Хэл зүйн зарим хэлбэрийн дуудлагын онцлог

Тэмдэглэл, нэр, төлөөний үгийн -Ого- (-ИГ-) төгсгөлд гийгүүлэгч [В] дуудагдана: үзэсгэлэнтэй, нисдэг, өөрийн.

b ба b үсгийн онцлог

b, b үсэг нь дуу авиаг илэрхийлэхгүй.

А4 даалгаврыг гүйцэтгэх алгоритм:

1. Хэрэв та үгэнд байгаа үсэг, авианы хамаарлыг тодорхойлох шаардлагатай бол үүнийг санаж байх хэрэгтэй

b ба b үсэг дуу чимээг заагаагүй;

Захидал E. E. Y. I хоёр дууг илэрхийлж болно

a) үгийн эхэнд (PIT, HEDGEHOG);

б) эгшгийн дараа (SHINE, FIGHTER);

в) b ба b-ийн дараа (УДАХ, ОРОХ).

Дараах үсгийн хослолыг нэг авиагаар дуудна.

a) SC, ZhCh, SShch, ZShch, 34 = [Shch"]: сам, дефектор, өгөөмөр байх, сойзгүй, цаггүй гэх мэт;

б) SSh, ZSh = [Sh]: чимээгүй, ороолтгүй гэх мэт;

в) TS(ya), TS(ya), DS, TC = [C]: сурах, сурах, муухай ахан дүүс гэх мэт.

Дараах үсгийн хослолууд нь дуудагдах боломжгүй гийгүүлэгчийг агуулна.

a) STN = [sn]: гунигтай;

б) ZDN = [тэмдэг]: од;

c) RDC = [rts]: зүрх;

d) LNC = [nc]: нар.

2. Хэрэв та ямар үгэнд бүх гийгүүлэгч авиа хатуу, аль үгэнд бүх гийгүүлэгч зөөлөн болохыг тодорхойлох шаардлагатай бол үүнийг санаарай.

E, E, Yu, I, b үсэг нь өмнөх гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илтгэнэ;

Шь, Жь үсгийн хослолд b үсэг (зөөлөн тэмдэг) нь гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илэрхийлдэггүй (Ж, Ш авиа нь үргэлж хосгүй, хатуу байдаг), гэхдээ тодорхой дүрмийн хэлбэрийг илэрхийлдэг:

a) хөх тариа, хулгана - б тэмдэг нь 3-р бууралтын нэр үгтэй болохыг харуулж байна;

б) идэх, таслах - б тэмдэг нь үйл үгийн зайлшгүй хэлбэр байгааг харуулж байна;

в) та жолооддог, та ярьдаг - b тэмдэг нь үйл үгийн 2-р хүний ​​ганц хэлбэр байгааг харуулж байна;

Үг нь үгийн эхэнд (YAMA, HEDGEHOG) орвол E, E, Yu, I үсгээр бичгээр тэмдэглэсэн үл үзэгдэгч [Y"] дуу чимээтэй байж болно; эгшгийн дараа (SHINE, FIGHTER) Ъ ба ь-ийн дараа (УДАХ, ОРОХ).

Жич:Заримдаа оюутнууд энэ дуу чимээ байдаг гэдгийг мартдаг тул жишээлбэл, APPLE гэдэг үгэнд бүх гийгүүлэгч авиа хатуу байдаг гэж андуурдаг.

3. Хэрэв та ямар үгэнд бүх гийгүүлэгч авиа дуугардаг, аль үгэнд бүх гийгүүлэгч авиа хоолойгүй болохыг тодорхойлох шаардлагатай бол үүнийг санаарай.

бүх дуугүй гийгүүлэгчДараах хэллэг нь танд санах боломжийг олгоно: FOKA, ТА ХАЦАР ИДЭХИЙГ ХҮССЭН БАЙНА УУ?

бүх дуут гийгүүлэгчөөр хэллэгийг санах боломжийг танд олгоно: Өө, БИД ӨӨРИЙГ МАРТСАНГҮЙ!

Үгийн төгсгөлд буюу дуугүй гийгүүлэгчийн өмнөх дуут гийгүүлэгчийг дуугүй гэж дуудна: ЦАРС [СЭТГЭЛ; ҮЛГЭР [СКА СКА].

Дуут гийгүүлэгчийн өмнөх дуугүй гийгүүлэгчийг дуут гэж дуудна: REQUEST [PROCBA].

ДААЛГАВАР А5

Оюутан А5 даалгаврыг гүйцэтгэхдээ юу мэдэх ёстой вэ?: шалгасан өргөлтгүй эгшиг бүхий язгуурыг зөв бичих; язгуурыг ээлжлэн солих эгшигтэй бичих; язгуурт нь баталгаажаагүй тодотголгүй эгшигтэй, цээжлэх шаардлагатай үгсийн сан.

1. Үгийн үндэс дэх өргөлтгүй эгшгийг шалгасан

Үгийн язгуурын өргөлтгүй байрлалд ижил язгуур буюу энэ үгийн хэлбэр бүхий үгэнд ижил эгшгийг даралтын дор бичнэ.

Даралтгүй эгшиг авиа

Маш их өвдөлт үүсгэдэг.

Тиймээс ямар ч эргэлзээгүй,

Бид дуу чимээнд онцгой анхаарал хандуулдаг.

Эгшиг дээрх стресс

Захиаг тодорхой болгож чадна.

Жишээ:цуваа - цуваа; угаасан - угаах, даруухан - даруухан, илбэдсэн - илбэдсэн, амбицтай - нэр төр.

Үндэс дэх өргөлтгүй эгшгийг шалгах нь ижил үгийн хэлбэрийг сонгох боломжтой. Үүнийг хийхийн тулд танд хэрэгтэй:

Нэр үгийн хувьд тоог өөрчлөх: хавар - vesny, дарвуулт - далбаат;

Нэр үгийн хувьд бүрэн хэлбэрийг богино хэлбэрээр солино: нүцгэн - тэр нүцгэн, хөл нүцгэн - тэр 60c;

Үйл үгийн хувьд:

A) тоог өөрчлөх: Би тэнүүчлэх - бид тэнүүчлэх;

B) цагийг өөрчлөх: харуулсан - харуулах болно;

B) хүйсийг өөрчлөх (өнгөрсөн цагийн үйл үгсийн хувьд): авч хаясан - авч хаясан.

Нэг язгууртай үгсийг сонгохдоо дуу авианы хувьд ойролцоо, утга, үсгийн хувьд ялгаатай үгсийг ялгах хэрэгтэй. Тэдний хувьд тестийн үгийг зөв сонгох нь эх үгийн утгаас хамаарна.

1. манай хотын хуучин оршин суугч (= хуучин оршин суугч) - тэр агуулахыг хамгаалсан (= манаач)

2. өршөөл гуйх (= тэр гуйх) - утга учрыг нь үл тоомсорлох (жижиг болгох)

3. буу буулгах (= цэнэг) - лууванг нимгэн болгох (= ховор)

4. зан үйлд нь уурлах (= хэн нэгэн шоолох) - даарсандаа чичрэх (чичрэх)

5. эр зоригийн төлөө адислах (= сайн үг хэлэх) - баатарыг алдаршуулах (= алдар)

6. дайсныг шийтгэх (= кара) - байгалийг байлдан дагуулах (= дуулгавартай) - залхуугийн төлөө зэмлэх (= зэмлэх)

7. шүлэг зориулах (= ариун байдал) - лаа гэрэлтүүлэх (= гэрэл)

8. холоос харах (= харах) - чийггүй бүдгэрэх (= бүдгэрэх)

9. аажмаар буурах (= тайвшруулах) - зөөлөн сэтгэлээр консол (= консол)

10. туг намирах (= даллах) - хүүхэд хөгжиж байна (= хөгжил)

Орос хэлний хичээлийн технологийн газрын зураг, 5 "А" ангийн

Хичээлийн сэдэв: "Үсгийн давхар үүрэгэ, э, ю, би"

Багшийн үйл ажиллагааны зорилго: үсгийн давхар үүргийн талаарх мэдлэгийг шинэчлэх, сэргээхэ, э, ю, би ; ямар үсгийн авианы байрлалыг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэхэ, э, ю, би нэг эсвэл хоёр дууг илэрхийлнэ.

Хичээлийн төрөл : хосолсон

Төлөвлөсөн боловсролын үр дүн:

  • сэдэв (хөгжлийн цар хүрээ, чадамжийн түвшин):мэдэх үсгийн дууны утгаэ, э, ю, би янз бүрийн фонетик байрлалд;чадвартай байх үсгийн авианы утгыг ялгахэ, э, ю, би янз бүрийн дуудлагын байрлалд орос хэл яагаад 6 эгшиг авиа, тэдгээрийг илэрхийлдэг 10 үсэг байдгийг тайлбарлах;
  • мета сэдэв (соёлын чадамжийн туршлагын бүрэлдэхүүн хэсэг): боловсролын үйл ажиллагааны зорилгыг ойлгох, тэдгээрийг тайлбарлах чадвар; зорилго тавьж, түүний амжилтыг зохион байгуулах чадвар, эргэцүүлэн бодох сэтгэлгээ.
  • хувийн: орос хэлний гоо зүйн үнэ цэнийн талаархи мэдлэг; орос хэлийг хүндэтгэх, үүгээрээ бахархах; орос хэлний цэвэр ариун байдлыг үндэсний соёлын үзэгдэл болгон хадгалах хэрэгцээ, хэл яриаг өөрийгөө сайжруулах хүсэл эрмэлзэл.

Сургалтын арга, хэлбэр: хэлний ажиглалт, судалгааны арга, асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох, хувь хүн, бүлэг, фронт

Тоног төхөөрөмж д: компьютер, мультимедиа проектор.

Үзүүлэн үзүүлэх материал: хичээлийн сэдвээр илтгэл

Хэрэгжүүлсэн хөтөлбөр:5-9-р ангийн орос хэл дээр Зохиогчид: М.Т., Ладыженская, Н.М., Боловсрол 2013

UMK: орос хэл. 5-р анги: боловсролын байгууллагын сурах бичиг. 2 цагт Зохиогчид: Т.А.Ладыженская, М.Т.Баранов, Л.А.Тростенцова, Л.Т.Григорян, И.И.Кулибаба, Н.В.Ладыженская.

Хичээлийн бүтэц

Хичээлийн алхамууд

Сургалт, хөгжлийн бүрэлдэхүүн хэсэг, даалгавар, дасгалууд

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Харилцааны зохион байгуулалтын хэлбэрүүд

Үүсгэсэн ур чадвар (UDS)

Завсрын хяналт

1. Зохион байгуулалтын мөч (боловсролын үйл ажиллагааны сэдэл)

Суралцагчдыг судалж буй материалыг эзэмшихэд нь сэтгэл зүйн сэтгэлзүйн болон урам зориг өгөх бэлтгэл

Нээлтийн үг.

Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр тантай уулзаж байгаадаа баяртай байна. Хамтдаа өнгөрүүлсэн богино хугацаа танд баяр баясгаланг авчирч, сонирхолтой, хэрэгтэй байх болтугай.

Хичээлээ зүйр цэцэн үгээр эхэлмээр санагдлаа.2 слайд

Надад цуглуулахад тусална уу(Мэдлэг ухаан хүнийг чимдэг)3 слайд

Өгүүлбэрийг синтаксийн аргаар задлан шинжил.

Тэд багшийг сонсож, түүнтэй харилцан яриа өрнүүлдэг.

урд талын

Танин мэдэхүй: боловсролын болон танин мэдэхүйн даалгаврыг мэддэг

Зохицуулалт: шаардлагатай арга хэмжээ, үйл ажиллагааг төлөвлөх

Харилцаа холбоо: хосоор ажиллах

Аман хариултууд

2. Шинэчлэх болон туршилтын сургалтын үйл ажиллагаа

Өмнө нь судалж байсан зүйлийг хуулбарлах, өмнөх болон шинэ мэдлэгийн хооронд дараалсан холболтыг бий болгох, түүнийг шинэ нөхцөл байдалд ашиглах.

Дэлхий дээр олон янзын улс орон байдаг. Хичээл болгондоо оршин суугчидтай нь уулздаг ч өнөөдөр бидний очих гэж буй улсыг газрын зураг дээрээс та олохгүй. гэж нэрлэдэгФонетик

Залуус аа, энэ улсын оршин суугчдын нэр хэн бэ? (дуу, үсэг)

Дуу, үсэг хоёрын ялгаа юу вэ?

Эгшигт авиа юунаас бүтдэг вэ?

Хэдэн эгшиг авиа вэ? Хэдэн эгшиг авиа вэ?

Өгүүлбэртээ эргэж, үсэгнээс илүү авиатай үгсийг бичье. Яагаад ийм зүйл болж байна вэ?

Хоёр авиаг өөр ямар үсэг илэрхийлж болох вэ? Ёо, би.

Үг рүү орцгооёХүн. Энд e үсэг ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ?

Асуултанд хариулна уу. Мэдэгдэл үүсгэх

Бид дуу авиаг дуудаж, сонсож, үсэг бичиж, уншдаг.

10 эгшиг бий

6 эгшиг авиа

Мэдлэг

Чимэглэх

Өмнөх гийгүүлэгчийг зөөлрүүлж, авиаг илэрхийлнэ (e)

Урд талын, хувь хүн

Танин мэдэхүй: боловсролын асуудлыг шийдвэрлэхийн тулд тэд дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх, харьцуулах, ангилах, шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох үйл ажиллагааг гүйцэтгэдэг.

Зохицуулалт: сургалтын даалгаврыг хүлээн авч, хадгалах.

Харилцаа холбоо: асуулт асуух, бусдын асуултад хариулах

3. Зорилгоо тодорхойлох, хүндрэлээс гарах төсөл боловсруулах

Шинэ үзэл баримтлалын мөн чанарыг илчлэх, оюутнуудын боловсролын болон сэтгэцийн үйл ажиллагааны шинэ арга замыг эзэмших. Даалгавруудыг шалгаж байна. Асуудлын талаархи яриа

Хичээлийнхээ сэдвийг томъёолъё. Слайд 4

Суралцагчдад мэдлэг дутмаг, сургалтын үйл ажиллагааны явцад гарч ирж буй зөрчилдөөнийг идэвхтэй даван туулах хүсэл эрмэлзэлийг олж илрүүлэх асуудалтай нөхцөл байдлыг бий болгодог.

Боловсролын зорилгыг тодорхойлдогүйл ажиллагаа нь өөрсөддөө авч байгаа оюутнуудтай хамт.

Өнөөдөр бид орос хэл дээрх ер бусын үсэгтэй ажиллах болно: e, ё, ю, я.

Тэдний өвөрмөц байдал нь нэг эсвэл хоёр дуу авиаг илэрхийлэх давхар үүрэг гүйцэтгэж чаддагт оршдог.

Тэд мөн гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илэрхийлдэг.Слайд 5-11

Сурах бичгийн 142-р хуудасны 61-р догол мөрийг авч үзье.

Бидний дүгнэлт дүрэмтэй тохирч байна уу?

Хувийн шинж чанар: суралцах чадвараа мэддэг, амжилт, бүтэлгүйтлийн шалтгааныг зөв тайлбарлаж чаддаг.

Танин мэдэхүйн: багшийн сонссон тайлбар, ангийнхны хэлсэн үгнээс шаардлагатай мэдээллийг гаргаж, мэдлэгээ системчил.

Зохицуулалт: шаардлагатай арга хэмжээг төлөвлөх.

Харилцаа холбоо: жижиг монолог хэллэгүүдийг бүтээх.

Аман хариултууд

4. Төслийн бүтээн байгуулалтыг хэрэгжүүлэх бодит үйл ажиллагаа

Дасгал 310

Үсгүүд ямар байрлалд байгаа талаар дүгнэлт гаргад , нэг дууг илэрхийлэх үү?

e үсэг байхад хоёр дууг илэрхийлэх үү?

Тэд багшийн асуултанд хариулж, дүрэм боловсруулж, багш, ангийнхантайгаа хамтран өөрсдийн дүгнэлтийг гаргадаг.

Хувь хүний ​​бүлэг

Урд талын, хувь хүн

Танин мэдэхүй: унших, сонсох, шаардлагатай мэдээллийг гаргаж авах, сурах бичгийн материалаас бие даан олох. Зохицуулалт: тэд сургалтын үйл ажиллагааг хянаж, алдаа дутагдлыг анзаарч, хяналтын дүрмийг ойлгож, сургалтын даалгаврыг шийдвэрлэхэд амжилттай ашигладаг.

Аман хариултууд

5. Гадны ярианд тайлбар хийх анхан шатны нэгтгэх

Тэдгээрийг практикт хэрэгжүүлэх оновчтой арга замыг нэгтгэх, системчлэх, бүрдүүлэх. Ярилцлага, хүснэгтийн дүн шинжилгээ

Судалгаагаа нэгтгэж, хүснэгт үүсгэхийг хичээцгээе

Хүснэгтээ "e, e, yu, i" үсгийн давхар үүрэг" ерөнхий хүснэгттэй харьцуулж үзье (слайд12)

e, e, yu, i үсгийн давхар үүрэг (зураачийн үсэг)

Хүснэгт зохиохоор ажиллаж байна

Өөрсдийн бодлоо боловсруулж, дүгнэлт хий

Хувь хүний ​​бүлэг

Танин мэдэхүй: тэд боловсролын болон танин мэдэхүйн үйлдлүүдийг материаллаг, оюун санааны хэлбэрээр гүйцэтгэдэг, боловсролын асуудлыг шийдвэрлэхийн тулд дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх, харьцуулах, ангилах үйлдлүүдийг гүйцэтгэдэг, шалтгаан-үр дагаврын холбоог тогтоодог.

Зохицуулалт: сургалтын даалгаврыг хүлээн авч, хадгалах. Харилцааны: асуулт асуух, бусдаас асуултад хариулах, өөрийн бодлоо илэрхийлэх, үзэл бодлоо илэрхийлэх, зөвтгөх.

Аман хариултууд

6. Биеийн тамирын хичээлийн минут

Боловсролын тоглоом - халаалт.

Хичээл дээр олж авсан мэдлэгээ нэгтгэн дүгнэх.

Ядарсан уу? Би чамайг жаахан тоглохыг санал болгож байна. Хэрэв эгшиг нь хоёр авиаг илэрхийлдэг бол охидууд нэг байвал хөвгүүд тонгойдог.

Бүхээгийн хүү, талх, хаалт, лааны суурь, хожуул, цангис, санах ой, буу, нуур, хөшөө, цасан шуурга, манжин, бүхээг, хожуул, товч баян хуур.

Боловсролын тоглоомд оролцоорой.

урд талын

Хувийн: Хүний хувьд мэдлэгийн ач холбогдлыг ойлгох. Танин мэдэхүй: олж авсан мэдлэг, ур чадвараа практик үйл ажиллагаа, өдөр тутмын амьдралдаа ашиглах чадварыг олж авах. Зохицуулалт: тэдний ажлыг үнэлэх, алдааг засах, тайлбарлах. Харилцаа холбоо: өөрийн бодлоо илэрхийлэх, үзэл бодлоо илэрхийлэх, зөвтгөх.

7. Стандартын дагуу өөрийгөө шалгах бие даасан ажил

Сурах бичиг, дидактик материал дээр үндэслэн олон түвшний дасгал хийх

Багшийн сонгосон янз бүрийн нарийн төвөгтэй дасгалуудыг бие даан гүйцэтгэх

1.Хуваарилах диктант (хосоор ажиллах)

Дасгал хийх. Үгсийг 2 баганад байрлуул:

1) E, E, Yu, I үсэг нь 1 дууг илэрхийлдэг.

2) E, E, Yu, I үсэг нь 2 авиаг илэрхийлдэг.

Зөгийн бал, хоол, зангуу, бүхээг, ой, дулаан, мод, сүүдэр, хүмүүс, цасан шуурга, цутгах, нисэх, оосор, нүх, товч баян хуур, гол, халуун усны газар.(слайд13)

2. Дасгал - оньсого.

Дасгал: үгийг таах, бичих, үгэнд хэдэн үсэг, авиа байгааг тодорхойлох.

  • Дэлхий дээр баавгай юунд хамгийн их дуртай вэ?(зөгийн бал)
  • Ямар загас Е үсгээр эхэлдэг вэ?(рафф)
  • Шувууд хаашаа нисдэг вэ?(өмнөд)
  • Усан онгоцны хамгийн залуу далайчин?(бүээгийн хүү)

3. дасгал 331

Сайн байна, залуусаа! Мөн та энэ даалгаврыг төгс даван туулсан.

Дасгал хийж байна

Хувь хүний ​​бүлэг

Танин мэдэхүй: шаардлагатай мэдээллийг хайх. Зохицуулалт: шаардлагатай арга хэмжээ, үйл ажиллагааг бие даан төлөвлөх, төлөвлөгөөний дагуу ажиллах

Бичсэн ажил

8. Сурах үйл ажиллагааны талаар эргэцүүлэн бодох (хичээлийг нэгтгэн дүгнэх)

Асуудлын эцсийн хэлэлцүүлэг

(слайд 14)

Хичээл дээр та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Ажиллаж байхдаа ямар бэрхшээлтэй тулгарсан бэ?

Хичээл таалагдсан уу? Зурвас сонгоод надад үзүүл.

Ангийнхаа хүүхдүүдийн ажлыг үнэлье.

Хичээл дээр тэдний сэтгэл хөдлөлийн байдлыг тодорхойлох. Тэд үнэлгээ өгдөг.

Хувь хүний ​​бүлэг

Танин мэдэхүй: үйл ажиллагаагаа урам зоригтойгоор зохион байгуулах чадварыг олж авах.

Зохицуулалт: тэдний ажлыг үнэлэх.

Харилцаа холбоо: жижиг монолог хэллэг байгуулах.

Анги дахь оюутнуудын ажлыг үнэлэх.

9. Гэрийн даалгавар

d/z хяналтыг заадаг312(слайд15)

Өдрийн тэмдэглэл

хувь хүн




Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!