Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд дуу авианы дуудлагыг бий болгох бие даасан ярианы эмчилгээний хичээлүүдийн багц. Дууны үе шат ба автоматжуулалт К

Хичээлийн төрөл: дууны дуудлагыг засах + уран сайхны үйл ажиллагаа.

Хичээлийн сэдэв. Л авиаг үе, үгээр нэгтгэх. Байшин зурах.

Зорилго: Үгийн дунд болон үгийн төгсгөлд L дууг автоматжуулах.

Даалгаварууд:

Залруулах, хөгжүүлэх:

  • зөв дуудлага;
  • Бүрэн өгүүлбэрт хариулт үүсгэх замаар харилцан ярианы яриаг засах, хөгжүүлэх;
  • сонсголын мэдрэмжийг засах, хөгжүүлэх;
  • ярианы зөв амьсгал;
  • гарны нарийн моторт ур чадварыг засах, хөгжүүлэх;
  • ерөнхий моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;
  • санах ой, анхаарал, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;
  • хувийн чанар, сэтгэл хөдлөл, сайн дурын хүрээг засах, хөгжүүлэх.

Боловсролын:

  • "барилга байгууламж" сэдвээр үгсийн санг тодруулах, өргөжүүлэх;
  • L авианы хэллэгийг тодруулах;
  • унших чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

  • хичээлийн сонирхлыг хөгжүүлэх;
  • бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх;
  • ёс суртахууны чанарыг төлөвшүүлэх.

Эрүүл мэндийг хэмнэх:

  • хүүхдийн ядрах байдлыг харгалзан материалын хэмжээг төлөвлөх;
  • хүүхдийн зөв байрлалыг ажиглах;
  • сэтгэлзүйн таатай уур амьсгалыг бий болгоход хувь нэмэр оруулах;
  • алсын харааг хамгаалах горимыг ажиглах;
  • ээлжлэн статик болон динамик даалгаврууд.

Тоног төхөөрөмж: толь, L дууны үе мөчний дүрс, тоглоомын алиалагч, барилгын багаж хэрэгсэл, байшингийн зураг, цаас, харандаа, Базарын симулятор, Л дууны үгийн хүснэгт.

Хичээлийн явц

Үе шат дахь ажлын үе шат, төрөл

Багшийн үйл ажиллагаа

Хүүхдийн үйл ажиллагаа

Даалгаврын явцад ямар ажлуудыг шийдсэн бэ?

1. Зохион байгуулах мөч.

Удаан хүлээсэн дуудлага ирлээ -
Хичээл эхэлж байна.
Өдөр бүр - үргэлж, хаа сайгүй,
Анги, тоглоом,
Бид зоригтой, тодорхой ярьдаг
Тэгээд бид чимээгүй сууна.

Хичээлийн сэдвийг танилцуулах, суралцах эерэг хандлагыг бий болгох, психофизикийн үйл ажиллагааг засах.

2.1. Гэрийн даалгавраа шалгаж байна.

Гэртээ цээжээр сурсан шүлгээ хэл.
Хавсралт 1.

Хүүхдүүд шүлэг уншдаг.
Хэл ярианы эмч зөв дуудлагыг хянадаг.

Үгийн доторх л авианы дуудлага хэр их засагдсаныг олж мэдээрэй.

2.2 Мэдлэгээ шинэчлэх.

Оньсого тааварлаарай.
Хавсралт 2

Хариултуудаас ямар дуу чимээ олдсон бэ? (л ба л).
Ямар үгэнд L авиа хатуу байна вэ?

Тэд оньсого тааварладаг. Тэд хариултаа тодорхой хэлдэг.

Үгсийг нэрлэ: алх, хөрөө, өрөм

Хүүхдүүдийн анхаарлыг татах, үйл ажиллагааны сонирхлыг төрүүлэх.

Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.

2.3. Шинэ материал сурах.
Хичээлийн сэдвийг мэдээлэх.

Үгсийн хүснэгтийг унших.

Өнөөдөр бидэнд ер бусын үйл ажиллагаа байна.
Манайхаар хэн ирсэнийг таагаарай.
Тэр бол циркийн хамгийн хөгжилтэй залуу.
Тэр бол маш том амжилт.
Зөвхөн санах л үлдлээ
Түүнийг ингэж дууддаг, хөгжилтэй нөхөр.
(Алиалагч.)
Алиалагч баатардаа тусалцгаая - Сонин
(Хавсралт 3)
байшин барихад бидэнд багаж хэрэгсэл хэрэгтэй болно.
Бүх зүйл сайн болохын тулд бид эхлээд L авиатай үеийг дуудна.
(Хавсралт 4)

Ямар төрлийн барилгын багаж хэрэгсэл байдаг вэ? Хавсралт 5)мөн тэд юунд зориулагдсан бэ?

Хүүхдүүд L авианы дуудлагыг санаж, үгийн хүснэгтүүдийг уншина.
Хүүхдүүд хариулдаг.

Л дууны зөв дуудлагын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийн түвшинг тодорхойлох.

Дуу авианы артикуляция, зөв ​​дуудлагыг бэхжүүлэх.

Байшингийн зураг.

Биеийн тамирын дасгал.
Хөдөлгөөнийг үгтэй синхрончлох дасгал.

Алиалагч - Хачирхалтай хүн байшин барих гэж байсан. Түүнд ямар материал, багаж хэрэгтэй болохыг бидэнд хэлээч?

Дээврийн чимэглэлийг юу гэж нэрлэдэгийг санацгаая?
- Дээврийн доорх чимэглэлийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
- Цонхны чимэглэлийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
- Байшинг анхааралтай ажигла. Эдгээр байшингууд аль улсад баригдсан гэж та бодож байна вэ? Яагаад?
- Зөв. Зөвхөн Орос улсад. Зөвхөн Орос улсад тэд гэрийн чимэглэлийн элементүүдийн ийм сайхан нэрийг гаргаж ирсэн: platbands, алчуур, нуруу.
Байшин зур.

"Байшин барих"

Яриа, нүүрний дагалдах хөдөлгөөнүүд
Хавсралт 6

Хүүхдүүд ямар байшин (нэг давхар, олон давхар) байдгийг санаж байна.
Бүтээн байгуулалтыг хаанаас эхлэх ёстой вэ?
Байшингууд юунаас бүтсэн бэ?

Хүүхдүүд зураг зурах, сүүдэрлэх, контур зурах дүрмийг дагаж, байшин зурдаг.
Хүүхдүүд дасгал хийдэг.

Хичээлийн сэдвээр үгсийн санг баяжуулах.
Асуултанд бүрэн өгүүлбэрээр хариулах чадварыг хөгжүүлэх.

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх,
хүүхдийн өнгө, хэлбэр, найрлага, гоо сайхны мэдрэмж, урлагийн чадвар,
дүрслэх урлагт дурлах, идэвхтэй үгсийн санг шинэ үгсээр дүүргэх: обудтай, алчуур, тэшүүр.

Хэл ярианы эмгэг, моторт хүрээ, хөдөлгөөний зохицуулалтыг ойлгох, залруулах замаар ярианы эмгэгийг даван туулах.

2.4. Судалсан материалыг нэгтгэх.

Үгийн төгсгөлд L дууны дуудлагыг автоматжуулах.

Базарный симулятор ашиглан харааны гимнастик
Хавсралт 7

Ямар төрлийн барилгын багаж хэрэгсэл байдаг вэ? (Би янз бүрийн хэрэгслийн зургийг харуулж байна). Аль үгс нь хатуу L авиатай, аль нь зөөлөн үгтэй вэ? Зургийг бүлгүүдэд тараана.

Би үйлдлүүд гэсэн үгсийг нэрлэх болно, харин та үйлдлийн, эрэгтэй, ганцаарчилсан үгсийг дуудах болно.
Би барьсан -
Би хөрөөдсөн
Би тариа хийсэн
Би хэмжсэн
Би ухаж байсан
Би өрөмдлөг хийж байсан
Би харж байсан

Хүүхдүүд үгсийг зөв дуудах замаар объектуудыг нэрлэнэ.
Объектуудыг 2 бүлэгт хуваарилж, хосоороо ажилла.

  1. Зөөлөн l-тэй;
  2. Хатуу л.

Хүүхдүүд хэлэхдээ:
Би барьсан
Би хөрөөдсөн
Би тариа хийсэн
Би хэмжсэн
Би ухаж байсан
Би өрөмдлөг хийж байсан
Би харсан

Хүүхдүүд заасан сумны дагуу харцаа чиглүүлж, зааврыг сонсдог.

Хичээлийн сэдвээр үгсийн санг баяжуулах.
Асуултанд бүрэн өгүүлбэрээр хариулах чадварыг хөгжүүлэх.
Зөв дуудлагыг бататгах

Үгийн төгсгөлд байгаа L авианы зөв дуудлагыг бататга.

Нүд хамгаалах дэглэмийг дагаж мөрдөөрэй.

2.5. Мэдлэг, ур чадварыг хянах.

Алх, хөрөөг 6 хүртэл тоолъё.

Хүүхдүүд ингэж боддог:
1 хөрөө, 2 хөрөө гэх мэт.
1 алх, 2 алх гэх мэт.

Үгийн L авианы зөв дуудлагыг хөгжүүлэх чадварыг шалгана уу.

3. Хичээлийн хураангуй.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ.

Ямар баатар бид байшин барихад тусалсан бэ?
Бидэнд ямар хэрэгсэл хэрэгтэй байсан бэ?
Бид ямар шинэ үг сурсан бэ?

Дууны дуудлагыг бий болгох бие даасан хичээлүүдийн багц нь ярианы хүнд хэлбэрийн эмгэгтэй (дизартри, алалиа) сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулагдсан бөгөөд ярианы эмчилгээний сонгодог зохиолч М.Е.Хватцева, Р.Е. Левина, Л.С.Волкова, Т.Б.Филичева, Г.В.Чиркина
Энэ ангиллын хүүхдүүдийн ярианы эмгэгүүд нь ярианы фонемик болон лексик-грамматик шинж чанартай байдаг. Тиймээс ярианы эмчилгээ нь зөвхөн нэг тусгаарлагдсан согогийг бус ярианы системийг бүхэлд нь чиглүүлдэг. Нэмж дурдахад ярианы эмчилгээний бүх үйл явц нь дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх, харьцуулах, хийсвэрлэх, нэгтгэх сэтгэцийн үйл ажиллагааг бий болгоход чиглэгддэг. Энэхүү цогцолборын онцлог нь сонсгол, харааны, мотор анализаторыг хамгийн их багтаах, дидактик хэрэгслийг хамгийн их ашиглах явдал юм.
Дидактик материалыг хүүхдүүдтэй хэл ярианы эмчилгээний ажилд тавих дидактик, арга зүйн шаардлагыг дээд зэргээр харгалзан, Оросын дуудлагын хууль тогтоомжийн дагуу сонгож, зохион байгуулдаг.
Энэхүү цогцолборын зорилго нь хэл ярианы хүнд хэлбэрийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдтэй К дууны ажлын бүх үе шатыг багтаасан хичээлийн тогтолцоог хөгжүүлэх явдал юм.
Энэхүү цогцолбор нь дараахь асуудлыг шийддэг.

  • Артикуляторын моторт чадварыг хөгжүүлэх.
  • Амьсгалын болон дууны функцийг бүрдүүлэх, ярианы просодик талууд.
  • Дуудлага дээр ажиллах (үйлдвэрлэл, автоматжуулалт, ярианы танилцуулга)
  • Дууны дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх чадварыг бий болгох
  • Толь бичгийг баяжуулах.
  • Ярианы дүрмийн бүтцийг бүрдүүлэх.
  • Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх.
  • Танин мэдэхүйн үйл явцыг бий болгох.
  • Хүүхдийн яриа, сэтгэл хөдлөлийн идэвхийг нэмэгдүүлэх.
  • Хэл ярианы эмч ба хүүхдийн хоорондын харилцаа холбоог сайжруулах.

Энэхүү цогцолбор нь 6 хичээлээс бүрдэх ба дараах хэсгүүдээс бүрдэнэ.

  • дууны дуудлагыг засах;
  • фонемик үйл явцыг засах;
  • үгийн болон үгийн түвшний залруулах ажил;
  • синтаксийн түвшинд залруулах ажил;
  • уялдаа холбоотой яриаг сайжруулах.

Хэл ярианы хүнд хэлбэрийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд үе мөчний моторт ур чадвар (артикуляцийн бүтэц) болон дууны автоматжуулалт үүсэх үе шатууд нь илүү урт, илүү хэцүү замыг туулдаг. Энэ үйл явцыг төрөлжүүлэх, урам зоригийг өдөөж, хадгалах, залруулах ярианы эмчилгээний бүх хугацаанд хүүхдийн сонирхлыг хадгалах нь маш чухал юм. Хичээлийн бүтцэд орсон илтгэлүүд нь энэ зорилгод нийцдэг.
Хэл ярианы нарийн төвөгтэй эмгэг бүхий хүүхдүүдэд хуучин нөхцөлт рефлексийн холболтууд нь маш консерватив байдаг тул зөв ярианы чадварыг нэгтгэх үе шатуудыг сайтар боловсруулах шаардлагатай байна. Тиймээс ярианы эмчилгээний дасгалуудыг байнга давтдаг боловч агуулга, хэлбэрийн хувьд шинэлэг байдлын элементүүдийг багтаасан байдаг. Хүүхдүүд хурдан ядардаг тул үйл ажиллагааг байнга сольж, хүүхдийг нэг ажлын хэлбэрээс нөгөөд шилжүүлдэг.
Хичээл 1
Зорилтот:К дууг гаргах артикуляторын аппаратыг бэлтгэх, К дууны урвуу үе, үгээр дуудлагыг нэгтгэх, К үсгийг танилцуулах, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, ярианы эмчилгээний хичээлд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх.
Та аялах дуртай. Би чамайг баярлуулахыг хүсч байна, одоо бид аялалд гарч, өөр өөр буудал дээр зогсох болно. Мөн энд бидний зогсоол байна. Бид ойд ирлээ. Хараач, хэн нэгэн бидэнтэй уулзаж байна. Тэгээд хэн болохыг таагаарай?
Цөцгийтэй хольсон.
Цонхны дэргэд хүйтэн байна.
Тэр өвөөгөө орхисон
Тэр эмээгээ дугуй талтай, улаан талтай орхисон
өнхрүүлсэн (Колобок)

Колобок бидэн дээр ирэв. Чи бид хоёр хэлнийхээ хөдөлгөөнийг харуулна.
1. Бэлтгэл хэсэг. Халаалт ба дасгалууд:
A) үе мөчний бэлтгэл дасгалууд: уруулын хувьд:хөдөлгөөнүүдийн ээлж
A-I, A-U, A-O ба эсрэгээр; хэлний хувьд: (Танилцуулга 1).
"Хусуур
« Пусси ууртай байна":
"Хэн хүчтэй вэ?"Хүүхдийн хэл ба ярианы эмчийн хурууны хоорондох өрсөлдөөн, хэлний үзүүр дээр дарж, хэлээ амандаа гүнзгийрүүлэх (ам ангайх, уруул инээмсэглэх) (5 удаа)
"Ороомог": амаа нээх. Хэлний үзүүр нь доод шүдэнд байрладаг, хажуугийн ирмэгүүд нь дээд араа шүдэнд дарагддаг. Өргөн хэл нь урагшаа "эргэлдэж" амны гүн рүү татагдана. (5 удаа)
"Горка" 1: хэлний ар талыг нуман (өргөх), зөөлөн тагнайд тулж, хэлний үзүүрийг доод шүднээсээ бага зэрэг татсан (ам нь нээлттэй, уруул нь инээмсэглэлтэй). (5 удаа)
"Горка" 2:хөвөн бөмбөрцөгийг буулгахтай адил. (5 удаа)
"Слайд" 3: хусуур эсвэл датчиктай адил. (5 удаа)
Амаа ангайлгаж хамраараа амьсгална.
B) гар, хуруугаа дулаацуулах + "нударга цагираг" нэмэлт дасгал (нэг гарынхаа хурууг нударгаараа зангидаж, нөгөө гар нь эрхий хуруугаараа ээлжлэн бөгж үүсгэдэг).
Дуу хоолойн дасгал: Колобок "Тахиа тахиадаа "Ко-ко-ко" гэж хэлэхийг зааж байгааг сонссон. Тахиа "Ко-ко-ко" гэж давтана. Хамгийн жижиг тахиа: "Ку-ку-ку" гэж хэлдэг. Ээж түүнийг "Тийм биш" гэж засав. kuk-ku-ku" гэж хөхөө хэлэхэд та "ко-ко-ко" гэж хэлэхэд тахиа юу гэж хэлдэг вэ? Хөхөө юу гэж хэлдэг вэ?
"Ээжийн хоолой өвдөж, ханиалгаж байна: "К-К-К-К"
2. Үндсэн хэсэг. Дууг тохируулах K
1) Дуураймал байдлаар. Колобокийг хэлнийхээ ар талыг дээш өргөж, тааз тогшихыг зааж өгье: "Гэрт тэр үсэрч, үсэрч байна. Тэр тааз тогшиж, Колобок хөгжөөн: "K-K-K-K"
- ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх:Одоо жилийн хэдэн цаг вэ? Өвөл цас ордог. Колобокийн бээлий дээр цасан ширхгүүд унав. "K-K-K-K" гэж K дууг дуудаж, зулзаган дээрээс цасан ширхгийг үлээцгээе.
Механик арга (зонхилох)
Үүний үндсэн зарчим нь датчик, хусуур, хэл ярианы эмчийн (дараа нь хүүхэд) хуруугаар, ар талын үзүүр, урд хэсэгт дарж, тэсрэх шинжтэй урд талын тагнай Т-ээс тэсрэх арын тагнай К хүртэл. ТА-ТА -ТА гэж хэлэхийн зэрэгцээ хэлээ аажим нум, амны гүн рүү шилжүүлнэ: ТА-ТА-ТА—ТА-ТА-ТА—КЯ-КЯ-КЯ—КА-КА-КА.
Механик тусламж нь аажмаар суларч, дараа нь бүрмөсөн арилдаг.
2) Артикуляторын бүтцийг тодруулах:Бид K дууг хэрхэн дууддаг вэ? Хэлний ар тал нь амны хөндийн дээвэр дээр аманд гүн тусдаг бөгөөд хэлний үзүүр нь доод шүдний ард байрладаг. K дууг хэлээд үүнийг мэдрэхийг хичээ: "K-K-K-K." Дууг давтан, огцом дууд.
Дууны шинж чанар:гийгүүлэгч (агаарын урсгал саад тотгор тулгардаг тул), дуугүй (дууны утас чангардаггүй тул), хатуу, бид үүнийг цэнхэр дөрвөлжингээр тэмдэглэнэ.
3. Дуу авианы зөв дуудлагыг бататгах.
"Давтах" хэмнэлийн хэв маягийг өөрчлөх замаар үеийг дууд.
АК-АК - АК-АК-АК АК-АК-АК - АК-АК
OK-OK-OK-OK-OK OK-OK-OK - OK-OK
Их Британи - Их Британи - Их Британи, Их Британи, Их Британи, Их Британи
YK - YK - YK-YK-YK YK-YK-YK - YK-YK
IR - IR - IR-IR-IR IR-IR-IR - IR-IR
К үсгийг танилцуулж байна
К үсгийн тухай шүлэг сонсоорой
K үсгийг харна уу:
Хөл ч бий, гар ч байна.
Костя муур руу хашгирав: "Шоо!"
Энэ бүхэн К дээр байна, хонгор минь.
K үсэг ямар харагддаг вэ? (цох хорхойн антенн, хушуу дээр) К үсэг аль зүг рүү чиглэсэн вэ? (баруун талд) K үсэг хэдэн элементтэй вэ? Аль нь? (Хавсралт 1)
Колобокод зориулж захидал хийж, чимэглэцгээе.
Хичээлийн хураангуй. Колобоктой баяртай гэж хэлэхэд бид түүнд хуванцараар хийсэн захидал өгдөг.
Хичээл 2.
Зорилтот: K дууг урвуу үе, үгээр автоматжуулах, фонемик сонсголыг бий болгох, "үсэг", "дуу авиа" гэсэн ойлголтыг нэгтгэх, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх, ярианы эмчилгээний хичээлд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх.
Колобок бидэнд захидал бичсэн
"Би чамайг ойн байшинд хүлээж байна, тоглож, амарцгаая"
- Бид зочлох уу?
- Тийм ээ
Зам дагуу ой руу явцгаая. Бид талбайгаас байшин олно.
"Над шиг тогших" дасгал - хэмнэл, сонсголын анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх. (хэмнэлийн хэв маяг)
Колобок таныг өөрийн дуртай дууг зөв дуудаж сурч байгааг мэдээд таныг К дуугаар тоглохыг урихаар шийдэв.
Артикуляцийн гимнастик:
"Хусуур": ам нь нээлттэй, өргөн, тайван хэл нь доод уруул дээр байрладаг (6 хүртэл тоолох);

« Пусси ууртай байна":ам нээх. Хэлний үзүүр нь доод шүдэнд байрладаг, хэлний ар тал нь дээшээ өргөгддөг. (5 удаа)

"Ороомог": амаа нээх. Хэлний үзүүр нь доод шүдэнд байрладаг, хажуугийн ирмэгүүд нь дээд араа шүдэнд дарагддаг. Өргөн хэл нь урагшаа гарч, амны гүн рүү татагдана (5 удаа).
"Могой"

нэг удаа.
1. Үе, үг хэлэх (2-3 удаа): сонсголын анхаарал сонсголын санах ой

UK-YK-AK-OK

YK-UK-OK-AK

OK-AK-UK-YK

AK-AK-AK - MAK YK-YK-YK - БҮХ

OK-OK-OK - Honeydew IR-IR-IR - BROOM

Их Британи-Их Британи - ААЛЗ
2. Ярианы дуу хоолойг бүрдүүлэх, дууг тодорхой хэлэх, илэрхийлэх дасгал хийх K. (фонемик сонсгол) Хүүхдийн дууг сонсох. Миний хоолойд ямар дууг тодруулж байгааг анхааралтай сонсож, энэ дуутай үгсийг нэрлээрэй.

Муур, муур, муур,

Kitty хурц хумс

Хүүхдийн шүлгийг цээжээр сур: хүүхдийн шүлгийг дуугүй, дуу тус бүрийг тодорхой илэрхийлж хэлээрэй. Одоо муурыг чимээгүйхэн сэрээцгээе, одоо чанга дуугаар муурыг зугаалахаар дуудъя.
3. Өгүүлбэр дэх К авиаг бататгах: К авиатай үг оруулах (Танилцуулга 2)

Катя цэцгийн мандал дээрээ (намуу, цээнэ, гүрвэл) ургуулсан

Браун (ялаа мөөг, зөгийн бал мөөг) хожуулыг чимэглэсэн.

Буланд (шүүр, хувин) байдаг

Таазнаас бууж ирсэн (аалз, зөгий)

Хаалган дээр асар том (бух, тэмээ) зогсож байв.

К дуутай үгсийг нэрлэ: намуу, зөгийн бал мөөг, шүүр, аалз, бух.

4.К үсгийг хараад саваагаар нугалж, хоёр гарын хуруугаараа ээлжлэн агаарт зур.

5.

Том үсгийг цэнхэр, жижиг үсгийг ногоон өнгөөр ​​будаж, сүүдэрлээрэй.

6. Хичээлийн хураангуй.Колобоктой баяртай.

Хичээл 3

Хичээлийн зорилго: шууд үг, үг хэллэг дэх дууг автоматжуулах, фонемик сонсгол, энгийн дууны шинжилгээг хөгжүүлэх, гарны харааны хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

1. Бэлтгэл хэсэг.

1. Бие халаалт, дасгалууд:

A) үе мөчний бэлтгэлийн дасгалууд : уруулын хувьд:ээлжлэн хөдөлгөөн A-I, A-U, A-O болон буцаж ; хэлний хувьд:

"Хусуур": ам нь нээлттэй, өргөн, тайван хэл нь доод уруул дээр байрладаг (6 хүртэл тоолох);

"Могой"Ам нь нээлттэй байна. Хэлээ урагш сунгаж, чангалж, нарийсга. Нарийн хэлийг аль болох урагшлуулж, дараа нь амны ар тал руу татна.

Хэлний хөдөлгөөнийг удаан хурдаар хийж, 5-6 удаа хийдэг.

2. Үндсэн хэсэг.

1). Колобок өнөөдөр танд зориулж олон даалгавар, дасгал бэлдсэн. Тэр таныг зургаар тоглохыг урьж байна: тахиа хэрхэн уйлдаг: "Ко-ко-ко!", "Хаана, хаана!", азарган тахиа: "Кука-рику", нугас: "Куак-куак-вак!", хөхөө: "Коо" -ку, ку-ку!", хэрээ: "Кар-кар".

Аль шувууны хашгирах дуу [К] сонсогддог вэ? Тохирох зургуудыг дугуйл.

К дууны тусгаарлагдсан дуудлага, хэллэгийг тодруулах:

Амаа том нээ.

Хэлээ амандаа гүн нууж, бөмбөлөг болгон шахаж ав.

Тагнасан хэлээрээ тагнайг товшоод К авиаг дууд.

Алгаа амандаа аваачиж, агаарын хөдөлгөөнийг мэдэр.

K дууг чанга, тодорхой, дахин дахин хэл.

Дууны шинж чанар: гийгүүлэгч, уйтгартай, хатуу.

Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх

  • Бусад хэд хэдэн дуу чимээг тодорхойлох

TO: K, R, G, M, K, F, K, L, K, X, K

  • Үгнээс ялгах

Дууг сонсохдоо нударгаа чанга занги TO: KA, GA, KY, MU, AK, KO, HA, KU

  • Үгнээс ялгах

Дууг сонсохдоо нударгаа чанга занги TO: ГАР, НҮХ, ЯМАА, ТАВИГАР, БАЙШИН, МУР, ШОКОЛАД, ЗАН, ЧУЛУУ, ШИРЭЭ, ГАЛОЗ.

Дараах үгсийг давтахыг санаарай.

КА-КА-КА КА-КО-КУ-КИ

КО-КО-КО КО-КУ-КЫ-КА

KOO-KOO-KOO KOO-KY-KA-KO

KY-KY-KY KY-KA-KO-KU

Эдгээр үгсийг хэл (2 удаа):

гахай банк ком

бүхээгийн лангуу con

beech оффисын морь

кофены салбар хил

чулуун цамцны хуурамч

сүүлт од

ахмад нугастай чихэр

Тоглоом "Гайхамшигт цүнх".Колобок нь хүнсний ногооны гайхалтай ууттай (байцаа, төмс, лууван. Хүүхэд хүнсний ногоог гаргаж, нэрлэж, үгэнд К авиаг агуулж байгааг тодруулж (үгэнд байгаа авианы байршлыг тодорхойлдог) К авианы аялгууг тодорхой тодорхойлдог. .

Эзэмшлийн төлөөний нэрийн ногооны нэрсийн сонголт: my cabbage, my potatoes, my carrots

Ижил зургуудыг олохыг санал болгож байна - тойм, өнгө. Нэрэндээ К авиа байхгүй хүнсний ногоог нэрлэнэ: (улаан лооль, өргөст хэмх)

Тоглоом "Нуугдах".Колобок нуугдаж тоглохыг санал болгож байна. Мөн КА гэдэг үг чамаас нуугдах болно. Өгүүлбэрүүдийг анхааралтай сонсож (өгүүлбэрийн зургийг дугаарлаж) үгсийг сэргээн засварлахыг хичээ: (Хавсралт 2).

1. Соба (ка) яп (ка) ла ат загас (ка).

2. (Ka)cha on (ka) танхимд золгүй зулзага (ка) хийх

3. Кош(ка) ла(ка)ла аягатай сүү.

4. Бяцхан охин чангаар уйлав.

5. Харе (ка) pos(ка) цэцэрлэгт (ка) хоосон байна.

6. Эмээ (ка) уурын зам дагуу ач хүүгээ хайлуулж байна.

Дууны шинжилгээ: хатуу гийгүүлэгчийг үгийн дууны диаграммд цэнхэр өнгөөр, эгшгийг улаанаар тэмдэглэв.

Хэлний мушгиа давтана“Муррын зулзага, зулзага, муур. "Киттигийн хурц хумс"

Лангууны ойролцоо нохойн гогцоо зур.

Хичээл 4.

Хичээлийн зорилго:Үг, өгүүлбэрт К дууг автоматжуулах, К дууны үгсийн санг өргөжүүлэх, гарны харааны хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх, ярианы эмчилгээний хичээлд танин мэдэхүйн сонирхол, хичээлд эерэг сэтгэл хөдлөлийн хандлагыг төлөвшүүлэх.

Амьсгалын хөгжил

Шулуун сууж, хөл нь шалан дээр, гараа гэдсэн дээрээ тавь. Нүдээ ань. Таны ходоодонд бөмбөг байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Бид хамараар амьсгалдаг - бөмбөлөг хөөрдөг; мөр нь хөдөлгөөнгүй; хамараар амьсгалах - бөмбөг аажмаар доошоо бууна. Одоо бид бөмбөлгийг "хийлж", "хийлдэг" болно. Бид аажмаар амьсгалж байна.

Хүүхэд сандал дээр сууж, арагшаа налан; дасгалыг 5 удаа удаан хурдаар гүйцэтгэдэг.

Артикуляторын гимнастикУруул, хэлний хөдөлгөөн, ялгаатай хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх.

  • "Мэлхий" - "Томбо"
  • "Хүрз" - "Зүү"
  • "Пусси ууртай байна"
  • "Доод шүдийг угаах"
  • "Ороомог"
  • "Савлуур"

Хүүхэд толины өмнө удаан хэмнэлтэй тоолох дасгал хийдэг.

Дууны автоматжуулалт [K]. Sujok ашиглаж байна

урт ярианы амьсгал дээр бид үеийг дууддаг:

[Kk-a-a-kk-o-o-kk-u-u-kk-y-y-kk-e-ek];

Урт удаан ярианы амьсгал гаргах үед хүүхэд эгшгийг тод дууддаг.

Та бүхэнтэй "Давтах" тоглоом тоглоцгооё

Сонсголын мэдрэмж, хэмнэлийн мэдрэмж, шүлгийг хөгжүүлэх.

Шулуун үе, шулуун үетэй үгэнд [к] авиаг зөв дуудах чадварыг бататгах.

Ка-ка, Ка-ка, Ка-ка,

Будаа, чулуу, камер.

ка - Ка, ка - Ка, ка - Ка,

цэцэг, цацагт хяруул, алх

Ко-ко, Ко-ко, Ко-ко,

Муур, муур, бөөн

ко - Ко, ко - Ко, ко - Ко,

өндөр, өргөн, агуу.

Ку-ку, Ку-ку, Ку-ку.

Тахиа, тахиа, хов жив

Coo-coo, coo-coo, coo-coo.

Нүд, ам, хамар.

"Зургуудыг нэрлэ." Санах ойг хөгжүүлэх. Фонемик функцийг хөгжүүлэх. Толь бичгийг идэвхжүүлэх.

Нэр нь [K] дууг агуулсан зургуудыг нэрлэ.

(тугал, унага, тахиа, морь)

(тугал, унага, тахиа) ямар нэмэлт үг вэ (морь). Яагаад?

Энэ үгэнд (K) авиа байхгүй.

Үгсийн аль нэгийг ашиглан өгүүлбэр зохио.

Катя тахиа тэжээдэг.

Өгүүлбэрт хэдэн үг байдаг вэ?

Тоглоом "4 нэмэлт" (Танилцуулга 3)

Доод шугам

Бид өнөөдөр юу хийсэн бэ?

[K] дууг хэрхэн зөв дуудах вэ?

Уруулын байрлал;

Шүдний байрлал;

Хэлний байрлал;

Ямар тэсрэлттэй агаар вэ.

Үйл ажиллагааг санаж байна;

дууны зөв илэрхийлэл [K].

Хичээл 5

Зорилтот: К дууг гийгүүлэгч, гийгүүлэгчийн хослолоор автоматжуулах, өгүүлбэр дээр ажиллах, хэлний дүрмийн бүтцийг бий болгох, ярианы эмчилгээний хичээлд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Колобок эргэлдэж, зам дагуу эргэлдэж, хэн нэгэн Ква-Ква хашгирахыг сонсов. Энэ хэн бэ?

Би өвс шиг ногоон байна

Миний дуу: "Ква-ква."

Оньсого тааварлаарай. Хариултыг дугуйл.

Бид уруулаа шууд чих рүү нь татдаг, энэ нь мэлхий болж хувирдаг

Артикуляцийн гимнастик:

"Инээмсэглэл" - "Хоолой", "Хусуур" - "Зүү"

"Доод шүдийг угаах", "Дамар", "Савлуур"

Артикуляцийн шинжилгээ:

  • уруулбага зэрэг нээлттэй, бага зэрэг инээмсэглэлээр сунгасан;
  • шүднээх:
  • хэлний үзүүрдоод шүдний шүдний ёроолд байрладаг;
  • урд ба дундхэсгүүд хэлний нурууорхигдсон,
  • хэлний ар талдээш гарч, тагнайн ар тал дээр тогтдог;
  • хажуугийн ирмэгүүдхэл нь дээд хажуугийн шүдний эсрэг дарагдсан;
  • зөөлөн тагнайдээш өргөгдсөн, залгиурын арын хананд дарагдсан, хамрын хөндий рүү орох хэсгийг хаадаг;
  • дууны утасхурцадмал биш, нээлттэй - дуу хоолой үүсдэггүй;
  • агаарын тийрэлтэтхүчтэй, дуу чимээг хэлэх үед энэ нь амны хөндийн төвөөр дамжин хэлний арын хэсэг ба тагнайн хоорондох гүүрийг эвддэг.

Мэлхий мэлхий биднийг хараад баярлаж, хайрга дээр үсрэв

Үе дэх [k] дууг автоматжуулах.

Ква-кво-кву

Ска-ско-ску

Кво-кво-кво

Sko-sku-sky

Кву-кву-кву

Ску-ска-ска

Ква-ква-кво

Ска-ска-ско

Квакушка - дөрвөлжин - орон сууц

Вандан сандал - үлгэр - тэрэг.

Физминутка:Энд мэлхийнүүд зам дагуу, хөлөө сунган үсэрч байна. Тэд шумуул хараад хашгирав: Ква-Ква-Ква! (хүүхэд мэлхийг дуурайдаг)

Просоди хөгжүүлэх.

Том мэлхий яаж дуугардаг вэ? Хэр жижиг вэ?

Тоглоом "Таавар тааг."Колобок шүлэг бүрийн төгсгөлд байгаа үгийг санал болгохыг танаас хүсч байна.

Хэн байшингаа өөр дээрээ үүрч явдаг

Харанхуй шоронд

Хөөрхөн охин

Утасгүй, сүлжмэл зүүгүй,

Сүлжмэл сүлжмэл.

(эрвээхэй)

Хүүхэд бүжиглэж байна -

Ганц хөл.

Чепоруха Екатерина Владимировна

GKOU RO "Ростовын 48-р тусгай дотуур байр"

Ростов-на-Дону

Багш-дефектологич

Төгсгөлийн ажил "Дууны дуудлага залруулах ярианы эмчилгээний нэгдсэн хичээл"

Нэгдсэн хичээлийн төрөл: дууны дуудлагыг засах + ярианы хөгжил.

Багш-дефектологич - Чепоруха Е.В.

Хичээлийн тэмдэглэл

Сэдэв: "Хавар. Үе, үг, хэллэг дэх С авиа."

Зорилтот: Үе, үг, хэллэг дэх С авиаг автоматжуулах.

Даалгаврууд:

засч залруулах, хөгжүүлэх:

зөв дуудлага;

Бүрэн өгүүлбэрт асуултын хариултыг бий болгох замаар харилцан уялдаатай аман яриаг (дуудлага, идэвхгүй, идэвхтэй үгсийн санг дүүргэх, баяжуулах, харилцан яриа, монолог яриа) засах, хөгжүүлэх;

ярианы зөв амьсгал;

харааны ойлголтыг засах, хөгжүүлэх;

сонсголын мэдрэмжийг засах, хөгжүүлэх;

сэтгэцийн үйл ажиллагааг засах, хөгжүүлэх (шинжилгээ, синтезийн үйл ажиллагаа, шалтгаан-үр дагаврын холбоог бий болгох).

боловсролын:

хүүхдүүдийг хаврын шинж тэмдгүүдтэй үргэлжлүүлэн танилцуулах;

хичээлийн сэдвээр идэвхгүй, идэвхтэй үгсийн санг өргөжүүлэх;

"Хавар" сэдвээр мэдлэгээ системчлэх.

боловсролын:

хичээлийн сонирхлыг хөгжүүлэх;

бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх;

ёс суртахууны чанарыг төлөвшүүлэх (байгаль болон бүх амьд зүйлийг хүндэтгэх).

эрүүл мэндийг хэмнэх:

хүүхдийн ядрах байдлыг харгалзан материалын хэмжээг төлөвлөх;

хүүхдийг зөв суулгасан эсэхийг шалгах;

сэтгэлзүйн таатай уур амьсгалыг бий болгоход хувь нэмэр оруулах;

алсын харааг хамгаалах горимыг ажиглах;

ээлжлэн статик болон динамик даалгаврууд.

Тоног төхөөрөмж:дууны тэмдэг, үг бүхий тэмдэг, зургийн материал, компьютер, "Хавар" сэдэвт танилцуулга, дэгдээхэйнүүдтэй үүр (зохион байгуулалт).

Хичээлийн явц:

Үе шат дахь ажлын үе шат, төрөл

Багшийн үйл ажиллагаа

Хүүхдийн үйл ажиллагаа

Даалгаврын явцад ямар ажлуудыг шийдсэн бэ?

I. Байгууллагын мөч. Уламжлалт.

Хэл ярианы эмч хүүхдийг яруу найргийн хэлбэрээр мэндчилдэг.

Хүүхэд мэндчилгээг буцааж өгдөг.

Хүүхдийг зохион байгуул. Хичээлдээ тохируулна уу. Сэтгэлзүйн таатай уур амьсгалыг бий болгоход хувь нэмэр оруулна.

II. 2. Мэдлэгийг шинэчлэх.

Хэл ярианы эмч нь хүүхдийг улирал, хаварыг дүрсэлсэн тайрах зургийг цуглуулахыг урьж байна.

Хүүхэд зургийг нэгтгэж, дүрсэлсэн улирлыг нэрлэнэ.

Хичээлийн сэдвээр мэдлэгээ шинэчил.

Хүүхдийн анхаарал, сонирхлыг татах.

III. 3. Шинэ материал судлах.

Хичээлийн сэдвийг мэдээлэх.

Багш өнөөдөр ангидаа тэр болон хүүхэд С дууг зөв дуудна гэж мэдэгдэв.

Хэл ярианы эмч компьютер дээр хаврын зургийг харж, шувуудын дуулахыг сонсож, дараа нь нүүдлийн шувуудын нэрийг санахыг санал болгож байна.

Хэл ярианы эмч хүүхдийг starling гэсэн үгнээс ижил үндэстэй үг үүсгэж, түүнд зориулсан тэмдгүүдийг сонгохыг урьж байна (тэмдэгтүүдийг ашиглан).

Хүүхэд S дууг хэрхэн зөв дуудахыг санаж байна.

Хүүхэд шувууны дууг сонсож байна.

Хүүхэд нүүдлийн шувуудыг нэрлэнэ.

Хүүхэд шинэ үгсийг нэрлэнэ: скворчонок, скворчика, скворчата. Тэрээр хар шувуу, халамжтай шувуу, өлсгөлөн одтой гэсэн үгстэй таарч байна.

C дууны зөв дуудлагын талаарх хүүхдийн мэдлэгийн түвшинг тодорхойлох.

Хамтарсан аман яриаг хөгжүүлэх.

Сонсголын мэдрэмжийг хөгжүүлэх. Идэвхтэй болон идэвхгүй үгсийн санг өргөжүүлэх.

Үг бүтээх, үгийн хослол зохиох чадварыг хөгжүүлэх.

Тоглоом "Объект хаана байгааг таах"

Ярианы эмчилгээний багш

Эрхүү хотын 172 дугаар MBDOU

Милашевская Надежда Валерьевна

Боловсролын чиглэлүүдийн нэгдмэл байдал: "танин мэдэхүй", "харилцаа", "нийгэмшил".

Сэдэв: R дуу

Үе шат: үгийн дууг автоматжуулах (үгний эхэнд)

Залруулах, хөгжүүлэх:

Автоматжуулалтын ажлыг үргэлжлүүлэх дуу Рүгийн эхэнд;

Үгнээс дуу авиа тусгаарлах дасгал хийх;

Үг дэх дууны байршлыг тодорхойлох чадварыг сайжруулах;

Эхний дууг сольж шинэ үг үүсгэх чадварыг хөгжүүлэх;

Үгсийн дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх;

Сонсголын анхаарал, сонсголын ой санамжийг хөгжүүлэх;

Орон зайн чиг баримжаа, утгыг нэгтгэх, дээр, доор, хооронд угтвар үгсийн хэрэглээг хөгжүүлэх; "баруун", "зүүн" гэсэн ойлголтууд;

Санах ой, анхаарал, сэтгэлгээний үйл явцыг хөгжүүлэх;

Залруулах - сурган хүмүүжүүлэх:

Хүүхдүүдийг үргэлжлүүлэн танилцуул дуу Р;

Дууны акустик-артикуляцийн шинж чанарыг өгөх чадварыг хөгжүүлэх; - "гийгүүлэгч авиа", "дуут авиа", "хатуу авиа" гэсэн ойлголтуудыг нэгтгэх ажлыг үргэлжлүүлэх;

Үгийг үе болгон хуваахыг үргэлжлүүлэн заах;

Антоним үгсийг ойлгох, ийм үгсийг бие даан сонгох талаар ажиллах;

Залруулах, хүмүүжүүлэх: - зохион байгуулалт, бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх;

Ангид эерэг сэдэл бий болгох;

Яриадаа өөрийгөө хянах чадвар, дадлага хийх хүслийг төлөвшүүл.

Тоног төхөөрөмж: толь, үе мөчний дасгалын зураг, үе мөчний болон дууны шинж чанарыг шинжлэх картууд, дүрс бүхий зураг. дуу Р

1. Org. мөч.

-Шүлэг сонсоод аль авиа нь бусдаас илүү дуудагддагийг хэлээрэй.

Ямар нэгэн байдлаар өглөө эрт

Гунигтай хавч нь нүх ухдаг.

Хорт хавдар үүнийг ухахгүй байгаад баяртай байх болно,

Гэхдээ та хаа нэг газар амьдрах хэрэгтэй.

Хорт хавдар нь ажиллах дургүй,

Тэр ажилдаа сэтгэл хангалуун бус байдаг.

(R дуу)

2. Хичээлийн сэдвийг зарлах.

Тийм ээ, өнөөдөр бид хэрхэн зөв дуудах талаар үргэлжлүүлэн сурах болно R дуу.

3. Үе мөчний гимнастик.

Гэхдээ ажилдаа орохын өмнө хэлээ сургацгаая.

"Хөгжилтэй хэлний үлгэр"

Нэгэн цагт нэгэн хэл амьдардаг байжээ. Өглөө эрт босоод зугаалж яваад мэлхийтэй таарав.

Бид мэлхийнүүдийг дуурайж, уруулаа шууд чих рүүгээ татдаг.

Жишээ нь. "Мэлхий",

Дараа нь би "Заан хүүхэд" - хоолойтой уруул + ээлжлэн "Мэлхий" - "Заан хүүхэд" -ийг харав. б) Хэл мэлхийг хараад цааш явав.

Тэр хүүхдүүдийн морь давхиж байхыг хардаг. Хэл морин дээр суугаад бас давхив.

Хэлээ чангаар дарвал туурайны чимээ сонсогдоно.

Жишээ нь. "Морь"

"Морь" чанга давхидаг, гэхдээ эсрэгээрээ байвал яах вэ? Хүүхэд - (чимээгүй)

"Морь" хурдан давхидаг, гэхдээ эсрэгээрээ бол яаж? (удаан)

в) Хэл мориноос үсэрч, савлуур дээр дүүжин гүйв. Савлуур дээр би дээшээ доошоо, дээшээ доошоо, дээвэр дээр гарч, дараа нь доошоо бууна. Жишээ нь. "Савлуур"

г) Савлуурын хажууд хэл "мөөгөнцөр" ургаж байхыг би харсан, таны аманд ямар төрлийн "мөөгөнцөр" байгаа вэ?

д) Савлуурын хажууд нэг хүү сууж, "Баян хуур" тоглож байсан, бас тоглоцгооё.

е) Модны хаа нэгтээ "Тоншуул" суугаад ингэж тогшиж байв dddddddd....

g) Тэгээд бид холоос галт тэрэгний дугуйны дууг сонсож байсан ttttttt..... (бид үүнийг чимээгүйхэн хэлдэг), одоо галт тэрэг ойртож, дугуйнууд нь чанга тогшихыг сонсож байна ttttttt......

h) "Тоншуул", "Галт тэрэг" хоёрыг тогших нь хэлэнд таалагдаж, өөрийгөө тоншуул эсвэл галт тэрэг гэх мэтээр төсөөлж эхлэв. Dtdtdtdt……..i) Гэнэт хүчтэй салхи үлээж, Хэл айж, ээж рүүгээ гүйв. Жишээ нь. "Анхаарал"

4. Үе мөчний болон дууны шинж чанарыг тодруулах.

-Бар хэрхэн архирдаг вэ рррр....

-r- дууг зөв хэлэхийн тулд юуг санах хэрэгтэй вэ - уруул нээлттэй,

Шүд нь нээлттэй

Хэлний үзүүр дээд шүд рүү өргөгдөж, чичирч,

Агаарын урсгал нь хүчтэй, дулаан байдаг. (гар удирдлага)

Дуу нь гийгүүлэгч, учир нь хэл нь агаарыг чөлөөтэй нэвтрүүлэхээс сэргийлдэг;

Диаграммд гийгүүлэгч, хатуу, дуут авиаг цэнхэр өнгөөр ​​тэмдэглэнэ. (хүүхэд -R- дууг тодорхойлох картуудыг тавьдаг.)

5. Үгийн дуу авианы автоматжуулалт.

a) D/i "Давтах, бүү алдаа"

Ярианы эмч үгсийг нэрлэнэ, хүүхэд зөвхөн -r- дууг агуулсан үгсийг давтана.

Шар шувуу, ажил, загас, дэлгүүр, өвөл, оймс, хорт хавдар, гар, жүүс, тэшүүрийн талбай, зах, солонго, өгүүллэг гэх мэт (дуу-r- үгийн эхэнд).

Та миний дараа ямар үгсийг давтсанаа санацгаая (хүүхэд эдгээр үгсийг дахин нэрлэв дуу Р)

Энэ нь хаана байгааг надад энэ бүх үгээр хэлээрэй R дуу? (Үгийн эхэнд)

б) D/i "Сонсоод нэрлэ"

Хэл ярианы эмч ширээг алхаар тогшиж, хэдэн удаа цохиж, зургийн дагуу үгийг олон удаа дууддаг.

в) D/i "Үгийг алх"

Хүүхэд хэл ярианы эмчийн санал болгосон үгийг дуудаж, түүнийг үе болгон хувааж, алхмын тоо = үений тоо.

d) D/i "Объект хаана байгааг таагаарай"

-аас авсан зургууд дуу Рүгийн эхэнд хэд хэдэн эгнээнд 3 босоо, 3 хэвтээ.

Гараас дээш юу байгаа вэ? (Гар дээрх солонго)

Гарт юу байна? (гарт байгаа сарнай) гэх мэт.

Chamomile болон гар хоёрын хооронд юу байдаг вэ? (чамомил ба гарны хоорондох шилүүс)

Daisy-ийн зүүн талд юу байдаг вэ?

Роботын баруун талд юу байдаг вэ? (роботын баруун талд бариул) гэх мэт.

d) D/i "Үгийг солих"

Хэл ярианы эмч энэ үгийг дууддаг, хүүхэд эхний дууг өөрчилдөг R дуу

Их бие-робот бүжиг, халамж, моо, зохион байгуулалт, хөвөн, байшин, хөл, лам, ямаа.

Замдаа үгийн утгыг тайлбарлах, тодруулах явдал байдаг.

е) D/тоглоом "Намайг засаарай" (зураггүй, хэрэв хүндрэл гарвал зургийг харуул).

Хэл ярианы эмч үг хэллэгээр нэрлэнэ дуу Рэхэндээ үгийн стресст зориудаар алдаа гаргах, үе, дуу авиаг өөрчлөх.

("рагуда" - солонго, гар, загасчин, "барота" - ажил)

7. Хичээлийн хураангуй.

Та өнөөдөр ямар дууг хэлж сурсан бэ?

Сайн байна, та маш сайн ажилласан.

Сургуулийн өмнөх болон бага сургуулийн насны хүүхдүүдэд зориулсан улсын төсвийн боловсролын байгууллага, Санкт-Петербург хотын Московский дүүргийн 698-р сургуулийн "Тэтгэвэр"

Дууны дуудлагыг засахад зориулсан ярианы эмчилгээний нэгдсэн хуралдаан

(дууны дуудлага засах + яриа хөгжүүлэх)

Зарцуулсан:

багш-ярианы эмч

Синявская Виктория Александровна

2014 он

Санкт-Петербург

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан ярианы эмчилгээний дэд бүлгийн хичээлийн тойм:

“Зэрлэг амьтан, шувууд. Өвөлдөө бэлдэж байна. Өгүүлбэрт S ба S' авианууд"

(шинэ материал сурах)

Зорилтот:Өгүүлбэр дэх S ба S авиаг ялгаж сургах.

Даалгаварууд:

Залруулах, хөгжүүлэх:

  • зөв дуудлага;
  • үлгэр зохиох замаар харилцан уялдаатай аман яриаг засах, хөгжүүлэх - схемийн дагуу дүрслэх;
  • ярианы зөв амьсгал;
  • сонсголын болон фонемик ойлголтыг зохицуулах, хөгжүүлэх;
  • гарны нарийн моторт ур чадварыг засах, хөгжүүлэх (гарын ур чадварыг хөгжүүлэх, хөдөлгөөний пропорциональ байдлыг хөгжүүлэх);
  • ерөнхий моторт ур чадвар, яриаг хөдөлгөөнтэй зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх;
  • анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх;
  • хувийн чанар, сэтгэл хөдлөл, сайн дурын хүрээг засах, хөгжүүлэх
  • (өөрийгөө хянах чадвар, тэсвэр тэвчээр).

    Боловсролын:

  • "Зэрлэг амьтан, шувууд. Өвөлдөө бэлдэж байна." ;
  • С, С’ авианы дуудлага, зөв ​​хэллэгийг тодруулах;
  • Өгүүлбэр дэх S ба S’ авиаг ялга.
  • Боловсролын:

  • хичээлийн сонирхлыг хөгжүүлэх;
  • хамтран ажиллах ур чадвар, хичээлд оролцох эерэг хандлагыг хөгжүүлэх;
  • байгальд анхаарал халамж тавих, хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.
  • Эрүүл мэндийг хэмнэх:

  • хүүхдийн ядрах байдлыг харгалзан материалын хэмжээг төлөвлөх;
  • хүүхдүүдийг зөв суулгасан эсэхийг шалгах;
  • сэтгэлзүйн таатай уур амьсгалыг бий болгоход хувь нэмэр оруулах;
  • алсын харааг хамгаалах горимыг ажиглах;
  • статистик болон динамик даалгавруудыг өөрчилнө.
  • Тоног төхөөрөмж:

  • Өвөлждөг шувууд, зэрлэг амьтдыг дүрсэлсэн сэдэвчилсэн зургууд (Н.В. Нищева "Өвөлжсөн шувууд", "Зэрлэг амьтад" будах ном. - Санкт-Петербург, DETSTVO-PRESS, 2003);
  • Тоглоом "Тэжээлийн тэвш дээр", фланелграф;
  • C үсэг (2 ширхэг), хатуулаг, зөөлөн байдлыг илтгэх цэнхэр, ногоон чипс;
  • Цэнхэр, улаан дохио;
  • Өгүүллэг зохиох схем - тайлбар (Т.А. Ткаченко "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд дүрслэх ба харьцуулсан өгүүллэг зохиох схемүүд", цуврал "Практик ярианы эмчилгээ", М. 2001);
  • Хүүхдийн тоогоор 1-р дэвтэр (Н.В. Нищева Бэлтгэл ярианы эмчилгээний бүлгийн 1-р дэвтэр", Санкт-Петербург, DETSTVO-PRESS, 2012)
  • Өнгөт харандаа
  • Цэнхэр, ногоон цэцгийн сагс,
  • Сэдвийн зургууд (шар шувуу, үнэг, толгойт, бух, галуу, хандгай)
  • Интерактив хүснэгт.
  • Маск-зэрлэг амьтан, шувуудын малгай.
  • “Ойн чимээ” дууны бичлэг бүхий дуу хураагч (компьютер).
  • Хичээлийн үе шатууд

    Үе шат дахь ажлын төрлүүд

    Багшийн үйл ажиллагаа

    Хүүхдийн үйл ажиллагаа

    Даалгаврын явцад ямар ажлуудыг шийдсэн бэ?

  • Зохион байгуулалтын- мөч
  • Хүүхдүүдийг зохион байгуул. Хичээлдээ тохируулна уу. Тааламжтай уур амьсгалыг бий болгоход хувь нэмэр оруулна.

  • Үндсэн үе шат
  • Материалын давталт
  • Хэл ярианы эмч зураг дээрх эхний дууг нэрлэж, С ба С дууг тодорхойлохыг санал болгож байна.

    Хүүхдүүд хариулдаг

    Дуу авианы зөв дуудлага, тэдгээрийн ялгааны талаархи хүүхдийн мэдлэгийн түвшинг тодорхойлох

  • Мэдлэгийг шинэчлэх
  • "Дохио"

    Багш хүүхдүүдийг ойд C, C' авиатай ямар амьтан, шувууд амьдардагийг санаж, нэрийг нь дуудаж, ямар дуу сонссоныг тодорхойлж, дохиог нэмэгдүүлэхийг урьж байна: хатуу дуу авиа C - цэнхэр дохио, зөөлөн дуу C' - улаан дохио).

    Хүүхдүүд үгсийг давтаж, дууг хатуу, зөөлөн байдлаар нь тодорхойлж, дохиог дээшлүүлнэ.

    Үгэнд S, S’ авианы зөв дуудлагыг бататга. Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.

  • Шинэ материал сурах. Хичээлийн сэдвийг мэдээлэх.
  • "Зургийг гүйцээнэ үү" интерактив тоглоом

    Түүхийг эмхэтгэх - театржуулах замаар зэрлэг амьтан эсвэл өвөлждөг шувууны дүрслэл

    Тэд хамтдаа ой руу явж, зэрлэг амьтад, өвөлждөг шувуудтай уулзах болно гэж ярианы эмч мэдээлэв; Эдгээр шувууд, амьтдын нэрийг санаж, зургийг гүйцээхийг танаас хүсч байна.

    Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг шинж чанараараа амьтан, шувуу болгон хувиргахад урьж байна.

    Хэл ярианы эмч түүх зохиох диаграммыг үзүүлж, тайлбарлаж, асуулт асуудаг.

    Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг амьтныхаа тухай үлгэр сонсохыг урьж, дараа нь түүний авсан шувууны амьтны тухай ярихыг хүүхдүүдээс хүснэ.

    Хүүхдүүд зэрлэг амьтад, өвөлждөг шувуудын нэрийг санаж, зургийг гүйцээнэ.

    Хүүхдүүд маск, малгай өмсөж, амьтан, шувуудын нэрийг санаж байна.

    Хүүхдүүд асуултанд хариулж, диаграммтай танилцана.

    Хүүхдүүд ярианы эмчийн түүхийг сонсож, дараа нь ээлжлэн өөрсдийн түүхийг зохиодог.

    Хичээлийн сэдвээр мэдлэгээ шинэчил. Үйл ажиллагаанд хүүхдүүдийн анхаарлыг татах. Гарын авлагын ур чадварыг бий болгох.

    Төсөөлөл, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх.

    Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх. Бүрэн өгүүлбэрээр асуултанд хариулах чадварыг хөгжүүлэх.

    Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх. Энэ сэдвээр үгсийн сангаа баяжуулаарай. Санах ойг хөгжүүлэх.

  • Динамик түр зогсолт.
  • Ярианы моторт гимнастик.

  • Сурсан материалыг бататгах
  • Гадна тоглоом

    "Баавгай"

    D/I "Сагс"

    Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг хамтдаа дасгал хийхийг урьж, хөдөлгөөнийг хэрхэн зөв хийхийг харуулж байна

    Багш хүүхдүүдийг сагсанд хийхийг урьж байна: цэнхэр сагсанд - нэрэн дээрх хатуу С дуутай зургууд, ногоон сагсанд - нэрэнд нь зөөлөн С дуутай зургууд.

    Хүүхдүүд шүлгээ уншиж, багштай хамтран хөдөлгөөн хийдэг

    Хүүхдүүд С, С авиатай зургуудыг сонгож, нэрлэж, сагсанд хийнэ

    Нийт моторт чадварыг хөгжүүлэх, яриаг хөдөлгөөнтэй уялдуулах. Бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх.

    Зурган дээр үндэслэн үгэнд C, C авиаг ялгах чадварыг хөгжүүлэх. Эдгээр дуу авианы зөв дуудлагыг бататгах. Бүрэн өгүүлбэрээр хариулах чадварыг хөгжүүлэх

  • Харааны гимнастик
  • D/I "Шувууд"

    Хэл ярианы эмч хүүхдүүдээс бухын шувууг нүдээрээ дагахыг хүсдэг - "шувуу хаана суусан бэ?"

    Хүүхдүүд бухын шувууг дагаж, S ба S дуутай объектуудыг нүдээрээ дүрсэлж, тэднийг дууддаг.

    Нүд хамгаалах дэглэмийг дагаж мөрдөөрэй. С ба С’ авианы зөв дуудлагыг бататгах

  • Мэдлэг, ур чадварыг хянах
  • Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах (Тэмдэглэлийн дэвтэр №1)

    Хэл ярианы эмч хүүхдүүдэд дэвтэр тарааж, бухын тухай шүлэг сонсохыг хүснэ; бухын шувууг өнгөт харандаагаар чимэглэхийг хүсдэг.

    Хүүхдүүд даалгаврыг дэвтэрт хийж гүйцэтгэнэ.

    Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

  • Хичээлийн хураангуй
  • Дүгнэж байна.

    Хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ

    Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг хичээлийн үеэр юу хийснээ, хичээлийн үеэр юунд онцгой дуртай байсан, бухын тухай хэний түүх хамгийн их таалагдсаныг санахыг урьж байна.

    Хүүхдүүд ангид ямар шувууд, зэрлэг амьтдын тухай ярилцаж, ямар дуугаар тоглож, ямар тоглоом тоглож, хэний үлгэрт хамгийн их таалагдсаныг санаж байна.

    Олж авсан мэдлэгээ нэгтгэн дүгнэ. Урт хугацааны ой санамжийг хөгжүүлэх. Хүүхдүүдийн үйл ажиллагааг үнэлэх.


    Синявская Виктория Александровна

    Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!