Нэр үгийн хэрэг төгсгөл. Нэр үгийн тодотголгүй төгсгөлийг зөв бичих

Байршил: Анги

Салбар хоорондын холбоо: хүрээлэн буй ертөнц.

Хичээлийн төрөл: сурсан материалыг нэгтгэх

UMK "Хармони"

Тоног төхөөрөмж: компьютер, проектор, хүснэгт - тулгуур, сануулга, тараах материал (даалгавар, текст бүхий хүснэгт), чимэглэл, зураг.

Зорилго:

боловсролын: бие даан мэдлэг олж авах, сэдвээр дүгнэлт гаргах, олж авсан мэдлэгээ нөхөн үржихүйн түвшинд хэрэгжүүлэх, тухайн сэдвээр олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх;

хөгжүүлэх: яриа, анхаарал, зөв ​​бичгийн дүрмийн сонор сэрэмж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх (гол зүйлийг онцлон тэмдэглэх, нэгтгэх, системчлэх);

боловсролын: ёс суртахууны чанар, хариуцлага, орос хэлний хичээлд сонирхлыг төлөвшүүлэх;

эрүүл мэнд: тав тухтай байдлын зарчмыг хэрэгжүүлдэг арга, техникээр дамжуулан эрүүл мэндийг хамгаалахад дэмжлэг үзүүлэх.

Хичээлийн явц.

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Өнөөдөр танд сайн сайхныг хүсье

Та өнөөдөр надад сайн сайхныг хүсье

Өнөөдөр бие биедээ амжилт хүсье

Хэрэв танд хэцүү санагдаж байвал

Би туслах болно.

Эдгээр зургуудыг үзээд өөрийн сэтгэл санаанд тохирохыг нь сонго. Хичээлийн төгсгөлд та ийм ааштай байх болно гэж найдаж байна.

Бие биедээ инээмсэглэж, эргэн тойрныхоо хүмүүст инээмсэглэл бэлэглэж, бие биедээ амжилттай, сонирхолтой хичээлийг хүсэн ерөөе. Эцсийн эцэст, ажлын сайхан сэтгэл нь бидний өмнө тулгарч буй аливаа ажлыг даван туулахад тусална. Энэхүү эелдэг зөөлөн нар нь бидний замыг гэрэлтүүлж, хүнд хэцүү үед туслах болно. (самбар дээр нарны зураг зурах)

Илүү тухтай сууж, нуруугаа тэгшлээд хичээлээ эхэлцгээе.

Гэрийн даалгавраа шалгаж байна.

Гэрийн даалгавраа хийж байхдаа танд асуулт байна уу? Даалгавар дээр бүх зүйл тодорхой байсан уу? За би чиний ажлыг шалгаад үнэлгээ өгье.

II. Уран бичлэг.

Бид хичээлээ хаанаас эхлэх вэ? (Нэг минут уран бүтээл)

Залуус аа, дэвтэрээ нээгээд тоог бичээрэй.

Биднийг ажиллаж эхлэхээс өмнө хүлээн авахыг хүсч буй талбараа тэмдэглэнэ үү.

https://pandia.ru/text/80/287/images/image002_145.jpg" width="80" height="87 src=">.jpg" width="93" height="136">

m_tel in_ter

Үгсийг хараад аль үсэг дутуу байгааг хэл. (e үсэг)

Өнөөдөр бид энэ захидлыг бичих болно.

Энэ ямар үсэг вэ? (эгшиг, эгшиглэсэн, хоёр авиа өгдөг)

Энэ эгшиг хэзээ хоёр авиа гаргадаг вэ?

Сайн байна.

Агаар дахь элементтэй энэ үсгийг бичье. Одоо дэвтэртээ бичээрэй.

Залуус аа, шүлэг сонсоорой.

Тэнгэрээс өд унав

Хөлдөөсөн талбай дээр.

Гацуурыг ороолтоор ороосон,

Халуун үслэг цув - улиас.

Тэгээд тэд байшин, талбайг бүрхэв

Ер бусын хөнжил.

Тэдний нэр хэн бэ? - чи асууж байна.

Би энд нэрийг нь бичсэн.

(Ирина Семенова)

Хэн хамгийн их анхаарал тавьдаг вэ?

Мөр бүрийн эхний үсгээс хийж болох үгийг нэрлэ. (цасан ширхгүүд)

Сайн байна. Энэ үгийг бичиж, язгуурыг нь тодруулж, ижил үндэстэй үгсийг сонго.

Эдгээр үгсийн үндэс нь юу вэ? Эдгээр үгсийн үндэс нь юу болдог вэ? (г - z гийгүүлэгч ээлжлэн)

III. Хичээлийн сэдвийг тодорхойлох.

Шүлэг сонс. Үүнийг дуусга.

Замуудыг нунтагласан

Би ээмэгээ чимэглэсэн.

Эцэст нь чи ирлээ

Манайд илбэчин ирж байна... (өвөл)

(самбар дээрх өвлийн ландшафт бүхий зургууд)

Миний бичсэн үгсийг хараарай.

өвлийн ойролцоо

өвлийн хувьд

өвлийн хувьд

өвлийн улиралд

өвлийн тухай

Эдгээр үгс юугаараа ялгаатай вэ? (төгсгөлөөр) Яагаад төгсгөлүүд өөрчлөгддөг вэ?

Манай хичээлийн сэдвийг өөрөө томъёолоорой (ганц нэр үгийн үсгийн төгсгөлийг бичих)

Өнөөдөр бид хэргийн талаар мэддэг бүхнээ давтах болно. Нэр үгийн тодотголгүй төгсгөлийг тодорхойлох дадлага хийх. Энэ бол бидний хичээлийн асуудал юм.

IV. Хичээлийн сэдэв дээр ажиллаж байна.

Бүх хэрэг, асуултуудын нэрийг тантай хамт санаж байцгаая.

Сайн байна, та маш сайн ажилласан. Та анхаарлаа хандуулж, ямар нэгэн зүйл анзаарсан уу? (хэрэг эмх цэгцгүй байсан)

Тэдгээрийг зөв дарааллаар байрлуул. (Оюутан самбар дээрх даалгавраа гүйцээнэ)

Сайн байна. Та сайн ажилласан. Одоо угтвар үгсийг санацгаая. Зарим тохиолдлыг зөвхөн тодорхой угтвар үгтэй хамт ашигладаг.

Санаж үзье, D. p - to, by; P. p. - o; R. p. - байхгүй; гэх мэт – хооронд.

Үгсийг хар, ямар нийтлэг сэдвийг нэгтгэсэн бэ? (Цасан шуурга, 12-р сар, цасан шуурга, нунтаг, хяруу, цасан ширхгүүд) (өвөл)

Нэр үгийг зөв тохиолдлын хэлбэрээр бичнэ үү. Нэр үгийн төгсгөлийг тодруулж, тохиолдлыг заана уу.

Онцлогдоогүй төгсгөлийг зөв бичихийн тулд та юу хийх ёстой вэ?

Стрессгүй төгсгөлийг өөр яаж шалгах вэ? (ижил төрлийн бууралтын нэр үгийн тодотголтой төгсгөл).

(Оюутнууд тус бүр хүснэгтээ бөглөнө)

хүйтэнд алхах

цасан ширхгийг хар

12 сард ирнэ

цасан шуурганаас нуугдав

нунтаг унасан

цасан шуурганы тухай ярьсан

Та бүх үгийн утгыг ойлгож байна уу?

Толь бичиг ашиглаад энэ үг ямар утгатай болохыг харцгаая. (сурагчдын нэг нь тайлбар толь бичгээс нунтаг гэдэг үгийг хайж байна)

Та юу анзаарсан бэ? Бүх нэр үгийг угтвар үгтэй ашигладаг уу? Дүгнэлт. (I. p. дахь нэр үгийг угтвар үггүйгээр ашигладаг)

Сайн байна.

V. Биеийн тамирын дасгал. (нүдний хувьд)

(Ангид цасан ширхгүүдийг өлгөж, багш тэднийг лазер заагчаар зааж, хүүхдүүд нүдээрээ дагаж, хөгжим тоглодог)

VI. Мэдлэгийг шинэчлэх.

Оньсого таавар.

Чи бид хоёр тэр амьтныг таних болно

Ийм хоёр шинж тэмдгийн дагуу:

Тэр саарал өвлийн улиралд үслэг дээл өмссөн,

Мөн улаан үслэг дээлтэй - зун (хэрэм)

Ямар ойн амьтан бэ

Нарс модны доорх шон шиг бослоо

Мөн өвсний дунд зогсож байна -

Чих чинь толгойноосоо том уу? (туулай)

Хавар сэрдэг

Мөн өвлийн улиралд цасан дор улих

Тэр цасан овоохойд унтдаг. (баавгай)

Мэдрэмжтэй, зүүгээр хучигдсан,

Би гацуур модны доорх нүхэнд амьдардаг.

Хаалга нь өргөн нээлттэй ч гэсэн

Гэхдээ над руу ямар ч амьтан ирдэггүй. (зараа)

Эдгээр амьтад хэрхэн өвөлждөгийг та мэдэх үү?

Сонсооч, би чамд эдгээр амьтдын тухай унших болно, тэгвэл та надад туслах болно. (багш амьтдыг нэрлэхгүйгээр уншдаг; сурагчид амьтны нэрийг чангаар хэлдэг)

Та дуусгах ёстой даалгавраа сонс.

Тохиромжтой үгийг тодорхойлж, тодруулсан үгсийн төгсгөлийг тодруул.

Нэр үгийн онцгүй төгсгөлийг зөв бичихийн тулд юу хийх хэрэгтэйг санацгаая?

Сайн байна.

Эхлээд би ... тухай унших болно? (багш амьтны зургийг харуулав). Би баавгай гэдэг үгийг нэрлэхгүй, чи өөрөө нэрлээд зөв тохиолдолд бичих ёстой. Хазайлтыг тодорхойлж, хүссэн төгсгөлийг оруулна уу. (унших явцад амьтдын зургийг самбар дээр өлгөх).

Өвлийн улиралд баавгай үүрэндээ авирч, тэндээ өвөлждөг. Баавгайн арьсан дор ... өөх тос байдаг, баавгайг ... өвлийн хүйтнээс хамгаалдаг. Ай баавгай... олон үлгэр байдаг.

Өвлийн улиралд зараа нүхэндээ унтдаг. Зараа нь усны булгатай ... унасан модны хөндийд эсвэл газарт. Та зараагийн тухай олон сонирхолтой зүйлийг номноос мэдэж болно...

Хэрэм нь хүйтэн өвлөөс айдаггүй. Намар нь улаан хүрмээ үслэг дээлээр сольсон. Өвлийн уургийн... хангамж бэлдлээ. Мөөгийг хатааж, самар, царсаны чихмэлийг хөндий рүү чихэв. Дараа нь хэрэм ... байшингаа дулаалдаг. Хөндий хөвд, хуурай навчны зөөлөн өдийг байрлуулна. Өвлийн улиралд хэрэм ... тэнд эргэлдэж, сүүлээрээ өөрийгөө бүрхэнэ. Сүүл нь хэрэмийг дулаацуулдаг ... хөнжил шиг.

Туулай өвлийн улиралд шинэ дээл өмссөн байна. Туулайн зуны үслэг ... гарч ирээд цайвар, сэвсгэр ургана. Өвлийн улиралд цасан дунд туулай... олоход хэцүү байдаг. Түүнд нүх байхгүй, нөөц байхгүй. Модны нахиа, холтос нь туулайг... өвөлжин тэжээдэг. Туулай бол аймаар ... хяруу биш, харин анчид, чоно, үнэг, шар шувуу. Туулай авардаг ... хөнгөн үслэг цув, хурдан хөл. (Ажил нь цаасан дээр тус тусад нь хийгддэг; хүүхдүүд туулайн тухай дэвтэр дээрээ бие даан бичдэг; хөгжмийн эгшиг).

Шалгалт.

Эдгээр амьтад бүрийн хувьд ой бол тэдний гэр юм. Мөн ойд ирэхдээ амьтан, шувуудын амгалан тайван байдлыг алдагдуулах ёсгүй. Учир нь бид тэнд зочид.

VII. Биеийн тамирын дасгал.

Цасан бөмбөг тоглоом.

(багш помпон шиддэг, сурагч багшийн дууддаг нэр үгийн хүйсийг тодорхойлдог; хүүхдүүд бие биедээ "цасан бөмбөг" шидэж, дурын үгийг өөрсдөө нэрлэж болно)

(мод, зам, ой, мөсөн нүх, шугуй, тосгон, шувуу, амьтан, орой, чоно, тэжээлийн тэвш, цув, зах, голт бор).

VIII. Сурах бичигтэй ажиллах.

Жишээ нь. Үгүй 000.

137. Нэг төрлийн гишүүдтэй өгүүлбэр зохиож бичээрэй.

Цасанд ул мөр харагдаж байв (- a; 1-р; ганц хэсэг) ..., (n. o.; 2-р; ганц хэсэг) ..., (n. o.; 3-р; нэгж хэсэг) .) … .

Лавлах үгс: шилүүс, ятуу, хар өвс.

Нэр үгийн тохиолдол, бууралтыг заана уу. Тэдгээрийн төгсгөлийг тодруул.

Сурах бичгийн зохиогчдын санал болгож буй яг дарааллаар нь лавлах үгсийг бичих хэрэгтэй гэдгийг анхаарна уу. Шалгалт.

Нэр үгийн тодотголгүй төгсгөлийг бичих алгоритмыг санацгаая.

IX. Мэдлэгийг нэгтгэх.

Тоглоом "Уулчин".

Залуус аа, та уулчид гэж хэн болохыг мэдэх үү?

Одоо та уулчид болно, та мэдлэгийн оргилд хүрэх ёстой. - Даалгаврыг сонс. Та төгсгөлийг зөв бичих хэрэгтэй.

Төгсгөл сонгохдоо алдаа гаргахгүйн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Одоо хүснэгтийг бөглөцгөөе.

(самбар дээр хоосон багана бүхий хүснэгт байдаг, хүүхдүүд ээлжлэн бөглөж, зөв ​​төгсгөлийг бичдэг)

R. p i - y a - i ба

D. p. e u - yu ба

P. p. e e and

Та бид хоёр хэргийн төгсгөлийг санаж, та хүснэгтийг алдаагүй бөглөсөн бөгөөд одоо ямар ч бэрхшээлээс айхгүйгээр бид оргилыг даван туулах болно.

Боргоцойгүй..., идсэн дээр..., модон дээр..., нүхэнд..., өө баавгай...,

шүүргүй..., туулайн тухай..., замын ойролцоо..., шугуйд..., мөчир дээр..., цасан ширхгийн тухай..., цасан шуурганы тухай..., замууд ..., хүйтэнд ..., шувууд руу ..., тэжээгчдэд ..., мөчрүүдээс ..., мөстлөгийн тухай ..., оройноос ..., чонын тухай ..., шилүүсгүй ..., өвлийн тухай ..., мөчиргүй ..., зурамны дэргэд ... ойн тухай ..., захын ойролцоо ....

(бүх үгсийг картууд дээр бичиж, цастай оргилын зураг дээр хавсаргасан, хүүхдүүд самбар дээр очиж төгсгөлийг бичдэг; бүх үгийг авч болохгүй)

Сайн байна, та энэ даалгавраа биелүүлэв. Бид энэ далбаагаа оргилдоо наах болно, та нар байлдан дагууллаа. Өөрсдөө алга ташъя.

Сайн байна.

Та хамгийн дээд талд зогсож байна. Таны доор манай асар том, үзэсгэлэнтэй Дэлхий байна. Тэр ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! Хичнээн ой, талбай, гол мөрөн, нуур, далай тэнгис вэ! Мөн энэ дэлхий дээр хичнээн олон амьтан, шувууд амьдардаг. Бид эх дэлхийнхээ байгалийг хамгаалж, хамгаалах ёстой.

Хэрэм, үнэг, шилүүс, суусар зэрэг амьтдын хувьд ой нь тэдний гэр юм.

Шувуу, араатан хоёр амар амгалан, нам гүм байдалд итгэхийг хүсдэг. (Ф. Лисичкина)

X. Тусгал.

Бидний хичээл дууссан уу? Өнөөдөр хичээл дээр сонирхолтой санагдсан уу?

Өнөөдөр бид ангидаа юу хийсэн бэ? Та ямар шинэ зүйлийг олж мэдсэн бэ?

Бид хичээлийн асуудлыг шийдэж чадсан уу? Хичээлийн төгсгөлд танд ямар сэтгэгдэл төрж байна вэ? Хичээлд идэвхтэй оролцсоноо үнэл. (Оюутан бүр өөр өөр өнгийн гурван тойрогтой, хүүхэд өөрөө ажлаа үнэлдэг0.

XI. Хичээлийн хураангуй.

Гүйцэтгэлийн үнэлгээ.

Гэрийн даалгавар.

Хичээл өгсөн бүгдэд нь баярлалаа.

Дасгал хийх.

(Гэрийн даалгаврыг цаасан дээр хэвлэсэн. Хүүхэд дэвтэрт бичиж дуусгадаг)

Хаалтыг нээж, нэр үгийг зөв үсгээр бич. Хэсэг болон жижиг тоог тодорхойлох. Байгаль хамгаалах нь таны хувьд ямар утгатай болох талаар 2-3 өгүүлбэр бич.

(Загас) цэвэр ус, (шувуу) агаар, (араатан) ой, хээр, ууланд хэрэгтэй.

Байгаль (эх орноо) хамгаална гэдэг нь хүн бүрт хэрэгтэй (хүн) эх орноо хамгаалах гэсэн үг юм.

2. Юрьева Н.А., “Орос хэл дээрх 350 хөгжүүлэх дасгал”, Минск, Юнипресс хэвлэлийн газар, 2005 он.

3. Карягина Н.Н., Перепелицина Е.Н. "Бага сургуулийн сурагчдын зөв бичих чадварыг хөгжүүлэх нь", Волгоград, Учител хэвлэлийн газар, 2008 он.

4. Форошчук А.А., Форощук Н.Е.“Орос хэл. Бага сургуулийн сурах бичиг", Донецк, Сталкер хэвлэлийн газар, 2007 он.

5. Касаткина Н.А., "Бичиг үсэг, орос хэлний хичээлд зориулсан зугаа цэнгэлийн материалууд (шүлэг, оньсого, кроссворд, хэллэг)", Волгоград, Учител хэвлэлийн газар, 2003 он.

6. Лазарева L. A. www. pdps. lv

Нэр үгийн тодотголгүй төгсгөлийг зөв бичих

Энэ хичээлээр бид нэр үгийн онцгүй төгсгөлийг зөв бичихэд алдаа гаргахаас хэрхэн зайлсхийх талаар сурах болно.

Текстийг харцгаая:

Тодруулсан төгсгөлтэй үгсийг харцгаая. Тэд бүгд "хэн?" Гэсэн асуултанд хариулдаг. "Юу?" ба нэр үг юм. Төгсгөлд байгаа эгшиг нь дарамтгүй байрлал дахь дууг илэрхийлдэг. Нэр үгийн хэлбэрүүд нь өөр өөр байдаг бөгөөд энэ нь тэдгээр нь өөр өөр сааруулагчдад хамаардаг болохыг харуулж байна. Эдгээр нэр үгсийн төгсгөлд ямар үсгийг онцлон тэмдэглээгүй байх талаар алдаа гаргахгүйн тулд та ижил бууралттай, гэхдээ онцолсон төгсгөлтэй нэр үгийг сонгох хэрэгтэй.

Буурал тус бүрт бүх нийтийн туслах үгс байдаг.

Эхний хасалтын хувьд: сар, дэлхий гэсэн нэр үг.

Хоёрдахь хасалтын хувьд: нэр үг морь, цонх.

Гуравдугаарт: зуух, хээр гэдэг нэр үг.

Эдгээр туслах үгсийг ашиглан бид текстийнхээ үгсийн тодруулсан төгсгөлийн зөв бичгийн дүрмийг тодорхойлох болно.

Жишээлбэл, циркийн (in) гэдэг үгийг ав.

1. Түүний бууралтыг тодорхойлъё. Үүнийг хийхийн тулд бид үгийг анхны хэлбэрт оруулав (I.p., ганц тоо): юу? цирк. Энэ бол 2-р хасах нэр үг юм.

2. Ижил хазайлттай туслах үгийг авч үзье - морь. Бид үүнийг ижил хэлбэрээр тавьдаг: хэний тухай? - морины тухай. Төгсгөлд нь онцлон тэмдэглэдэг бөгөөд энд - e эгшиг тод сонсогддог.

3.Үүний үр дүнд циркийн (in) үгэнд бид туслах үгтэй ижил төгсгөлийг бичдэг - e.

Дээрх бичвэрийн бусад сааралтын нэр үгийн тодотголгүй төгсгөлийг зөв бичихийн тулд бид энэ аргыг ашигладаг.

Эхний хасах нэрэнд: сармагчин, акробат гэсэн үгс орно.

Нэр үгийн хоёр дахь бууралтын хувьд: (д) тоо.

Гурав дахь хасах нэрэнд: (in) үүрэг, (on) морь гэсэн үгс орно.

Харгалзах туслах үгсийг сонгон, тэдгээрийг ижил хэлбэрт оруулаад, стресстсэн төгсгөлд нь үндэслэн бидэнд хэрэгтэй стрессгүй төгсгөлийг тодорхойлъё.

Хичээлийг нэгтгэн дүгнэхийн тулд нэр үгийн төгсгөлд онцгүй эгшгийг бичихэд хэцүү байдаг гэдгийг санаарай. Энэ тохиолдолд нэр үгийн төгсгөлд байгаа өргөлтгүй эгшгийг туслах үгсийн тодотголтой төгсгөлийг ашиглан шалгана.

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт:

  1. Бунеева Е.В., Пронина О.В. – М.: БАЛАСС, 2012 он.
  2. Н.Д. Кучеренко. Орос хэлний шалгалт. – М.: Жагсаалт, 1998.
  3. Ожегов С.И., Шведова Н.Ю. Орос хэлний тайлбар толь бичиг. - М.: "ITI Technologies" ХХК, 2003 он.
  4. орос хэл. 4-р ангийн сурах бичиг 2 хэсэг / Бунеев Р.Н., Бунеева Е.В., Пронина О.В. – М.: БАЛАСС, 2012. Орос хэл: Манай хэлний нууцад: Ерөнхий боловсролын 4-р ангийн сурах бичиг. байгууллагууд. 2 хэсэгт / Соловейчик М.С., Кузьменко Н.С. - Смоленск: "А
  5. 5-р ангийн орос хэлний хичээл: Багш нарт зориулсан ном: Ажлын туршлагаас. – М.: Боловсрол, 1991 он.
  6. Халикова Н.В., Леденева В.В. Орос хэл дээрх шалгалт, шалгалт. - М .: Тодог, 2001.
















































Буцах Урагшаа

Анхаар! Слайдыг урьдчилан үзэх нь зөвхөн мэдээллийн зорилгоор хийгдсэн бөгөөд үзүүлэнгийн бүх шинж чанарыг илэрхийлэхгүй байж болно. Хэрэв та энэ ажлыг сонирхож байвал бүрэн эхээр нь татаж авна уу.

Зорилтот:нэр үгийн онцгүй төгсгөлийг бичих дүрмийг гарган авах, нэр үгийн төгсгөлд байгаа өргөлтгүй эгшгийн үсгийг orthogram-ээр бичих чадварыг хөгжүүлэх, графикаар тодорхойлж, алгоритм дээр үндэслэн зөв бичгийн дүрмийг тайлбарлах.

Хичээлийн төрөл:шинэ мэдлэгийг "нээх" хичээл.

Төлөвлөсөн үр дүн

Хувийн UUD:

  • хандлагаа харуулах, сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх;
  • тодорхой нөхцөл байдлын дагуу үйлдлүүдийг үнэлэх;
  • суралцах сэдэл, зорилготой танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг бий болгох.

Мета субьект:

Зохицуулалтын UUD:

  • боловсролын шинэ зорилтуудыг бие даан тавих чадварыг хөгжүүлэх;
  • даалгавар, түүнийг шийдвэрлэх нөхцлийн дагуу үр дүнд хүрэх хамгийн үр дүнтэй арга замыг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх;
  • боловсролын үйл ажиллагааг бие даан хянах чадварыг хөгжүүлэх;
  • сургалтын үйл ажиллагаанд үнэлгээний үндсэн дээр, гаргасан алдааны шинж чанарыг харгалзан шаардлагатай нэмэлт, засварыг бие даан хийх чадварыг хөгжүүлэх;
  • амжилт эсвэл бүтэлгүйтэлд хүргэсэн үйлдлийн аргуудыг таних чадварыг хөгжүүлэх.

Танин мэдэхүйн UUD:

  • аналогийг бий болгох чадварыг хөгжүүлэх;
  • туслах мэдээлэлд үндэслэн энгийн үндэслэлийг бий болгох чадварыг хөгжүүлэх;
  • объектыг таних, чухал шинж чанаруудыг тодорхойлох, тэдгээрийг нэгтгэх үндсэн дээр үзэл баримтлалыг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх;
  • боловсролын болон практик асуудлыг шийдвэрлэх эрэл хайгуул, бүтээлч арга замыг эзэмших.

Харилцаа холбооны UUD:

  • нийтлэг зорилго, түүнд хүрэх арга замыг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх;
  • Боловсролын харилцаанд өөрийнхөөрөө бус бусад хүмүүсийн үзэл бодолд анхаарлаа төвлөрүүлэх чадварыг хөгжүүлэх;
  • янз бүрийн төрлийн хамтарсан үйл ажиллагаанд чиг үүрэг, үүргийн хуваарилалтыг тохиролцох чадварыг хөгжүүлэх;
  • хамтарсан сургалтын даалгаврыг шийдвэрлэхдээ бусдын зан байдлыг зохих ёсоор үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх;
  • Хамтарсан сургалтын даалгаврыг шийдвэрлэх явцад өөрийн зан төлөвийг зохих ёсоор үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Сэдэв:

  • судалсан зүйлийн хүрээнд авианы шинжилгээ, найрлагаар нь дүн шинжилгээ хийх, байгаа үгсийн морфологийн шинжилгээ, энгийн өгүүлбэрийн синтаксик шинжилгээ хийх;
  • онцлог шинж чанарт үндэслэн үгийн судлагдсан зөв бичгийн дүрмийг харах, судалсан үг үсгийн хэв маягтай үгсийг зөв бичих, зөв ​​бичгийн дүрмийг графикаар зааж өгөх, зөв ​​бичгийн дүрмийг сонгох нөхцөлийг зааж өгөх;
  • судалсан үг үсгийн алдааг олж засах;
  • мэдэгдлийг чихээр ойлгох, текстийн сэдэв, түлхүүр үгсийг тодруулах;
  • дүрмийн болон бусад сэдвээр харилцан уялдаатай аман мэдэгдлийг бий болгох.

Боловсролын технологи: асуудалд суурилсан харилцан ярианы сургалт, эрүүл мэндийг хэмнэх технологи, мэдээлэл, харилцаа холбооны технологи.

Үндсэн ойлголтууд: нэр үг, үсгийн төгсгөл, зөв ​​бичих дүрэм, өргөлтгүй эгшиг.

  • сурах бичиг: Бунеев Р.Н., Бунеева Е.В., Пронина О.В.
  • компьютер, интерактив самбар, PowerPoint дээр хийсэн хичээлийн танилцуулга;
  • даалгаврын картууд;
  • алгоритмын диаграмм, төгсгөлийн хүснэгт.

Орон зайн зохион байгуулалт: урд тал, хувь хүн, бүлэг.

1. Зохион байгуулалтын мөч

Сайн уу залуусаа! (Слайд 1)

Өнөөдөр хичээл дээр би Оросын алдартай зураачдын хэд хэдэн зургийг үзүүлэхийг хүсч байна. Тэдэнд жилийн аль цагийг дүрсэлсэн байгааг анхааралтай ажиглаад хэлээч? (Өвөл)(Слайд 2-10)

Та өвөлд дуртай юу? Орост төрсөн ямар хүн Оросын цастай өвөлд дургүй вэ? Өвөл бол уран бүтээлчдэд төдийгүй яруу найрагч, хөгжмийн зохиолчдод урам зориг өгдөг. Жилийн энэ цаг үед олон зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үг, бэлгэ тэмдэг цуглуулсан байдаг.

2. Хэлний халаалт

Өвлийн саруудын тухай ардын зүйр үг, зүйр цэцэн үгсийг унш. ( Арванхоёрдугаар сар таны нүдийг цасаар баясгадаг, харин хяруунд чихээ өвддөг. 1-р сард их хяруу, 2-р сард цасан шуурга болдог.)(Слайд 11)

Утгыг нь тайлбарла.

“Үгийн язгуурт өргөлтгүй эгшгийн зөв бичих үсэг” гэсэн бичигтэй зөвхөн нэр үгийг олж нэрлэнэ үү.

Үгсийг эхний хэлбэрээр бичиж, онцлон тэмдэглэж, зөв ​​бичгийн дүрмийг санаж байх ёстой үсгүүдийн доогуур зур. (Слайд 12)

Өөрийгөө туршиж үзээрэй. (Слайд 13)

3. Мэдлэгийг шинэчлэх. Боловсролын асуудлын талаархи мэдэгдэл

Зүйр цэцэн үгийг унш, та үүнийг хэрхэн ойлгож байна вэ? ( P......Би товч баян хуур тоглодог байсан..., тиймээ...Би хоригт хуруугаа хөлдөөсөн....)(Слайд 14)

Энэ даалгаварт юу хийж болох вэ гэж та бодож байна уу?

За, дутуу үсгүүдийг оруулан бичиж, зөв ​​бичгийн дүрмийг тэмдэглэ. (Хоёр оюутан: "Би баян хуур тогломоор байна д, тиймээ, би хөлдөж, хуруугаа хөлдүүлж, хориглогдсон Тэгээд” ба “Би товчлуурын баян хуур тогломоор байна Тэгээд, тиймээ, би хөлдөж, хуруугаа хөлдүүлж, хориглогдсон д”)

Даалгавар хэрхэн хийгдсэнийг самбар болон дэлгэцэн дээр шалгая. ("Угаалгын өрөөнд", "товчлуурын баян хуур дээр" гэсэн үгсийг е үсэг эсвэл төгсгөлд нь өөрөөр бичсэн болно)(Слайд 15)

Нэг даалгавар байсан уу? (Нэг)

Энэ нь хэрхэн бүтсэн бэ? (Өөрөө)

Яагаад ийм зүйл болсон бэ? (Бид мэдэхгүй бөгөөд одоохондоо бүгдийг хийж чадна)

Бид аль хэдийн юу мэддэг вэ? (Бид үгийн үндэс, угтвар дахь өргөлтгүй эгшгийг хэрхэн шалгахыг мэддэг)

Үг, угтварын үндэс дэх өргөлтгүй эгшгийг хэрхэн шалгах вэ?

Бид юуг хараахан мэдэхгүй байна вэ? (Нэр үгийн төгсгөлд өргөлтгүй эгшгийг хэрхэн шалгахаа мэдэхгүй байна)(Слайд 16)

Үгийн үндэс болон угтварт өргөлтгүй эгшгийг хэрхэн бичихийг та аль хэдийн мэддэг болсон. Төгсгөлд эгшиггүй эгшгийг бичиж сурах цаг болжээ.

4. Асуудлыг томъёолох (хичээлийн сэдэв, зорилго), үйл ажиллагааг төлөвлөх

Ямар асуулт гарч ирэх вэ? (Нэр үгийн төгсгөлд өргөлтгүй эгшгийг хэрхэн шалгах вэ?)(Слайд 17)

Өнөөдрийн хичээлийн сэдэв юу вэ? (Нэр үгийн тодотголгүй төгсгөлийн үсэг)

Юуг олж мэдэх хэрэгтэй вэ? (Нэр үгийн төгсгөлд онцгүй байрлалд аль үсгийг бичихийг тодорхойлохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ)

Бидний хичээлийн зорилго юу байх вэ? ( Нэр үгийн тодотголгүй төгсгөлийг бичих ерөнхий дүрмийг (алгоритм) гарга)

Бид юу сурах гэж байна? ( Бид үгсийг шинэ үсгээр зөв бичиж сурах болно)

5. Шийдэл олох (шинэ мэдлэгийг нээх), дүрэм боловсруулах

Дэлгэц дээр та үгсийн баганыг харвал тэдгээр нь бидэнд шинэ дүрмийг олж мэдэхэд тусална. (Слайд 18)

Та ямар таамаг дэвшүүлж байна вэ? (Тэд өөрсдийн хувилбаруудыг урд талд санал болгодог)

Би танд ажиглалт хийж, нэр үгийн төгсгөлийг эгнээнд бичих ерөнхий дүрмийг бие даан гаргахыг санал болгож байна. Мөр бүр өөрийн гэсэн ажлын карттай, хосоороо ажилла.

Үг багана бүхий карт ав. Даалгаврыг уншина уу. Нэр үгнээс татгалзаж, стресс нэмнэ. Тохиолдол бүрийн төгсгөлийг харьцуул. Дүгнэлт хийх. (Даалгаврыг хосоороо хийх)

Эхний бүлгээс сонсъё. (Слайд 19)

Ямар нэр үгс байсан бэ? (Сар, дэлхий гэсэн эхний хасах нэр үг)

Юу хийх шаардлагатай байсан бэ?

Та юу анзаарсан бэ? (Стресстэй болон стрессгүй байрлалын төгсгөлүүд ижил байна)(Слайд 20)

Хэрэв үгийн язгуурт өргөлтгүй эгшиг байвал бид яаж ажиллах вэ? (Бид стрессийг шалгаж, тестийн үгийг сонгоно уу)

Төгсгөлд нь өргөлтгүй эгшгийг хэрхэн шалгах талаар танд ямар таамаглал, санал байсан бэ? (1-р бууралтын тодотголтой төгсгөлийг ашиглан та 1-р бууралтын нэр үгийн тодотголгүй төгсгөлийг шалгаж болно)

Ямар үгс туслах үг болж чадах вэ? (Сар, дэлхий)

Эдгээр үгс яагаад танд туслах үгс болж чадах вэ? (Тэд стресстэй төгсгөлүүдтэй)

1-р хасах нэр үгийн төгсгөлийн зөв бичгийн дүрмийн талаар дүгнэлт хий. (дүгнэлт гаргах)(Слайд 21)

Хоёр дахь бүлгээс сонсъё.

Таны хэлсэн үг юу байсан бэ? (Халбар, морь, цонхны 2-р хасах нэр үг)(Слайд 22)

Ямар даалгавар байсан бэ? (Нэр үг солих, стресс тавих, төгсгөлийг харьцуулах)(Слайд 23)

Та юу анзаарсан бэ? Таны дүгнэлт. (Онцгой болон онцгүй байрлалын төгсгөлүүд ижил байна. 2-р буултын онцолсон үсгийн төгсгөлийг ашиглан 2-р бууралтын нэр үгийн онцгүй төгсгөлийг шалгаж болно)(Слайд 24)

(Морь, цонх. Цочролын төгсгөл.)

Гуравдугаар бүлгээс сонсъё. Таны хэлсэн үг юу байсан бэ? (Баяр баясгалан, зуух, тал хээрийн 3-р хасах нэр үг)(Слайд 25)

Ямар даалгавар? (Нэр үг солих, стресс тавих, төгсгөлийг харьцуулах)(Слайд 26)

Та юу анзаарсан бэ? Таны дүгнэлт. (Онцсолсон ба онцгүй байрлалын төгсгөлүүд ижил байна. 3-р буултын онцолсон үсгийг ашиглан та 3-р бууралтын нэр үгийн тодотголгүй төгсгөлийг шалгаж болно)(Слайд 27)

Ямар үгс туслах үг болж чадах вэ? Яагаад? (Зуух, хээр, учир нь хурцадмал тохиолдол төгсгөл)

Бүлгүүд өөр өөр материалаар ажилласан боловч ерөнхийдөө ямар дүгнэлтэд хүрсэн бэ? (Нэр үгийн тодотголтой ба онцгүй төгсгөлийг ижил хасах болон жижиг үсгээр бичдэг)

Нэр үгийн тодотголгүй төгсгөлийг зөв бичих ерөнхий дүрмийг томъёол. (Нэр үгийн төгсгөлд байгаа өргөлтгүй эгшгийг ижил бууралтад стрессээр шалгах ёстой)(Слайд 28)

Сурах бичгийн 20-р хуудасны дүрмийг шалгая. (Зөв)

Өөр ямар нэгэн таамаг, таамаглал бий юу?

Угтварт өргөлтгүй эгшиг байвал бид яах вэ? (Онцгой угтвартай үг сонгох эсвэл угтварыг санаарай)

Нэр үгийн төгсгөлийг санах боломжтой юу? (Тиймээ, та чадна)

Төгсгөлийн хүснэгтийг шалгана уу. (Слайд 29) Таны онцгой анхаарах шаардлагатай төгсгөлүүдийг хүснэгтэд том тод үсгээр тэмдэглэсэн болно. Бусад төгсгөлүүдэд алдаа нь хамаагүй бага тохиолддог. Та эхний хэдэн дасгалуудыг хийж, таблетыг байнга харж, дараа нь үүнийг хийх шаардлагагүй болно. Хамгийн зальтай тохиолдлууд нь генитив, dative, prepositional юм.

Эдгээр тохиолдлуудын төгсгөлийг санах нь хэр хялбар вэ? (2-р бууралтад зөвхөн E төгсгөл байж болно. 3-р бууралтад зөвхөн I төгсгөл байж болно. R.p-д зөвхөн I төгсгөл байж болно)(Слайд 30)

Нэр үгийн тодотголгүй төгсгөлийг ижил бууралтаар шалгахын тулд хэрхэн үргэлжлүүлэхээ өөрөө тодорхойлохыг хичээ. Алгоритмыг сэргээх. Хэрэв даалгавар танд хэцүү байвал лавлагааны үг хэллэгийг ашиглана уу. (Хосоороо ярилцаж, карт дээрх даалгаврыг гүйцэтгээрэй)(Слайд 31)

Нэр үгийн төгсгөлийг зөв бичихийн тулд хэрхэн үргэлжлүүлэхийг диаграмын дагуу бидэнд хэлээрэй. (Слайд 32, 33)

Шинэ дүрмийг мэдсэн тул хичээлийн эхэнд буцаж очоод самбар дээрх алдаануудыг засъя. Гэхдээ эхлээд энэ алгоритмыг хэрэглэж, хүссэн төгсгөлийг оруулахыг хичээцгээе. (Слайд 35, 36)

"Товчлуурын баян хуур дээр", "халуун усны газар" гэсэн үгсийн өргөлтгүй төгсгөлийн оронд ямар эгшиг бичих вэ? Самбар дээрх алдаануудыг зас. (Слайд 37)

Зөв бичгийн дүрмийг графикаар хэрхэн заадаг вэ?

6. Ур чадварыг хөгжүүлэх - шинэ мэдлэгийг ашиглах

Биеийн тамирын хичээлийн минут (Слайд 38)

Би онцолсон болон онцгүй төгсгөлтэй угтвар үгтэй нэр үгийг нэрлэх болно. Стресстэй төгсгөлтэй үг сонсвол тонгойлгох;

Эгчийнд, хашаанд, төгөл хүртэл, шугуйд, отогт, ноосноос, далайн эрэгт, тэнгэрт, тосноос.

Даалгавруудыг гүйцээцгээе.

Эдгээр даалгаврыг гүйцэтгэснээр бид юу сурахыг та тааж чадах уу?

Энэхүү сургалтын даалгаврыг шийдвэрлэхэд ямар мэдлэг хэрэгтэйг та тааж чадах уу?

Та диктант бичих дуртай юу? Би чамд одоо диктант бичихийг санал болгохгүй байна. Та багш нар болно, энэ нь диктант шалгаж, алдаагаа засна гэсэн үг юм.

Диктант карт ав. Та бие даан ажиллах болно. Материалыг эзэмших түвшинд тохирсон картыг сонго (ногоон карт дээр шаардлагатай түвшний даалгавар, шар карт дээр ахисан түвшний даалгавар байна). (Слайд 39, 40)

Цастай 2 хаант улсад, үүлэнд 3, усны дусалаас цасан ширхэг 2 төржээ. Салхи түүнийг агаарт эргүүлэв 4. Анхны цасан ширхгийн ард цагаан оддын сүрэг газар руу нисэв. Зарим нь хус, сирен, гацуур 1, улиасны мөчир дээр буув. Бусад нь овоохойн дээвэр дээр сууж, хашаан дахь зам дээрх замыг сэвсгэр хөнжилөөр бүрхэв.

Текстийг уншина уу. Текст юу гэж хэлдэг вэ? Та текстийг хэрхэн гарчиглах вэ?

Оюутнууд аль төгсгөлийг шаардлагатай түвшинд сонгосон, ахисан түвшний оюутнууд ямар алдаа зассаныг шалгацгаая. (Слайд 41)

Энэ дасгалыг хийж байхдаа ямар ур чадвар хөгжүүлсэн бэ?

Таны хувьд бүх зүйл бүтсэн үү? Яагаад? Амжилт эсвэл бүтэлгүйтлийн шалтгааныг хэл.

Амжилтгүй байдлаас гарах арга замыг хэрхэн олох вэ?

Шинжилгээ хийх. (Слайд 42)

Энэ даалгаврыг гүйцэтгэх явцад та ямар ур чадвар эзэмшсэн бэ?

7. Хичээлийн хураангуй

  • Ямар асуудал тулгарсан бэ? (Слайд 43)
  • Бид ямар хариулт, шийдлийг олсон бэ?
  • Аль (хэний) хувилбар батлагдсан бэ?
  • Хичээлийн түлхүүр үгсийг тодорхойл. (Слайд 44)
  • Та ажлаа хэрхэн дүгнэж байна вэ?

8. Тусгал

Мэдэгдэлээ үргэлжлүүлээрэй. (Слайд 45)

Өнөөдөр хичээл дээр:

  • Би олж мэдсэн ...
  • Би сурсан...
  • Би гайхаж байсан ...
  • Надад хэцүү байсан...
  • Надад таалагдсан...

9. Гэрийн даалгавар

Гэрийн даалгаварсонгох (слайд 46):

  • P.28, жишээ нь. 1. 20-р хуудсан дээрх дүрмийн диаграммыг хий.
  • "Өвлийн цонхны ландшафт" бэсрэг эссэ

Цонхноос харж болох өвлийн зургуудыг ажиглаарай. Магадгүй та нарын зарим нь байгальд ямар нэгэн зураач үзээгүй зүйлийг анзаарах байх. Өрөө эсвэл ангийн цонхноос юу харж байгааг бидэнд хэлээрэй. Магадгүй та яндан, мөсөн бүрхүүл, мөсөн гулсуураас гарч буй утааг дүрслэхийн тулд уран зохиолоос үг олох эсвэл сонгох байх.

Та нэр үгийн төгсгөл байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Өөрийнхөө тухай яриач. Түүхээ бичээрэй.

Хичээл өгсөнд баярлалаа! Сайн байна! (Слайд 47)

Сэдэв: Нэр үгийн тодотголгүй төгсгөлийн зөв бичих дүрэм.

Зорилтууд: судалж буй материалыг "Нэр үгийн онцгүй төгсгөлийн зөв бичих дүрэм" -ийг нэгтгэх, системчлэх;

Хичээлийн боловсролын зорилго :

    Нэр үгийн тогтмол ба тогтмол бус шинж чанаруудын талаархи оюутнуудын мэдлэгийг нэгтгэх

    тохиолдол, нэр үгийн сааралтыг тодорхойлох чадварыг нэгтгэх;

    онцлон тэмдэглээгүй тохиолдолд төгсгөлийг зөв тодорхойлох чадварыг дадлагажуулах;

    нэр үгийн тодотголгүй төгсгөлийг бичихийг зөвтгөх чадварыг сайжруулах.

Хичээлийн хөгжлийн зорилтууд:

 сурагчдын аман болон бичгийн яриа, өөрийгөө хянах, харилцан хянах чадварыг хөгжүүлэх.

 зөв бичгийн дүрэмд сонор сэрэмжийг төлөвшүүлнэ.

Хичээлийн боловсролын зорилго:

 Танин мэдэхүйн сонирхлыг төлөвшүүлэх, шувуудыг халамжлах, сурагчдын алсын харааг өргөжүүлэх, байгальд гоо зүйн хандлагыг бий болгох.

Арга, техник: харилцан яриа, судалгаа, алгоритм, харааны, практик.

Ажлын хэлбэрүүд:урд талын, хос, бүлэг, хувь хүн.

Тоног төхөөрөмж:

 хэрэглүүрийн хэрэгсийн асуулт, угтвар үг, төгсгөлийн хүснэгт;

 нэр үгийн тодотголгүй төгсгөлийг шалгах алгоритм;

 мультимедиа төхөөрөмж дээр слайд үзүүлэх;

 даалгаврын карт; Аюулгүй байдлын асуулт.

Хичээлийн явц:

би. Org. мөч. Слайд №1

- Залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ.

- Зочидтой мэндэлцгээе, тэдэн рүү инээмсэглээрэй. Одоо бие бие рүүгээ инээмсэглэ. Тэгээд надад инээмсэглээрэй. Эцсийн эцэст инээмсэглэл нь хүн бүрт сайхан сэтгэлийг өгдөг. Бид амжилтанд хүрнэ.

Би. Зохиолын минут.

Залуус аа, орос хэлний хичээлээр бид зөвхөн зөв бичихээс гадна сайхан бичиж сурдаг. Слайд №2

Хичээлээ нэг минут уран бүтээлээр эхэлцгээе.

- Орой хосолсон үсгүүдийг холбох ямар аргуудыг та мэдэх вэ? (дээд ба доод)

Би үүнийг самбар дээр харуулж байна.

-Ээлжлэн бичнэ үү.

Самбар дээр:

Нэг зуун дөчин нэг зуун дөчин хоёр зуун дөчин.

- Өгүүлбэрийг өөртөө унш. Энэ мэдэгдэл үнэн үү?

- Бид юу хийж чадах вэ?

- Бичиж, ороо холболтыг анхаарч үзээрэй. Өөрийгөө үнэл.

Би. Мэдлэгийг шинэчлэх, асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох. Хичээлийн сэдэв, зорилгыг илэрхийлэх. Слайд №3

- Залуус аа, оньсого таагаарай::

Замуудыг нунтагласан

Ээмгээ чимэглэсэн

Эцэст нь чи ирлээ

Манайд илбэчин ирж байна... (өвөл).

- Зургийг хар даа, өвөл ямар үзэсгэлэнтэй вэ! Хичнээн их цас оров! Манай шүлэг хүртэл.

Самбар дээр: Мөнгөлөг, чийглэг манан дунд...

Цэвэрлэгээ нь хөнгөн бөгөөд хоосон байна ...

Өвлийн хүйтнээс... мөн цасан шуурганаас...

Шувууд нисэн одсон болоод удаж байна.

- Унших (нэг оюутан чангаар унших)

- Бид өвөлждөг шувуудад хэрхэн туслах вэ? (тэдэнд тэжээгч хийх, тэжээх).

- Ямар үсэг дутуу байна вэ? Үүнийг нотол.

- Бид яагаад эдгээр төгсгөлүүдийг шалгасан бэ (тэдгээрийг онцолсонгүй)

Өнөөдөр бид хичээл дээр юу ярих вэ? (Нэр үгийн өргөлтгүй төгсгөлийн тухай) Слайд №4

- Бид өөрсдөдөө ямар даалгавар өгөх вэ (тэдгээрийн төгсгөлийг зөв бичих үү?) Слайд №5

— Өгөгдөлгүй төгсгөлийг хэрхэн зөв бичихийг надад хэлээч? Слайд №6

Алхам 1 - хэргийг тодорхойлох

Алхам 2 - хазайлтыг тодорхойлно

Алхам 3 - түлхүүр үгийг орлуулах эсвэл төгсгөлийг нь санах.

IV. Нэр үгийн байнгын ба тогтворгүй шинж чанарыг давтах. Слайд №7

- Дөрвөлжингийн 1-р хазайлт (цэвэр, хүйтэн, шувуу), 2-р хазайлт (манан), 3-р хазайлт (цасан шуурга) гэсэн үгсийг нэрлэнэ үү. Слайд №8

- Бууралтыг хэрхэн зөв тодорхойлох вэ? (Нэр үгийг анхны хэлбэрт оруулахаа мартуузай)

- Бууралт гэж юу вэ? (Нэр үгийг асуултаар өөрчлөх эсвэл тохиолдол, тоогоор өөрчлөх)

— Орос хэл дээр хэр олон тохиолдол байдаг вэ?

- Кейсийн асуултуудыг санацгаая. (Би зөвлөмжийн зургийг үзүүлж, тохиолдол, асуулт, угтвар үгсийг нэрлэнэ).

— Тохиолдол бүрээр солигдох нь нэр үгийн тогтмол эсвэл үл нийцэх шинж чанар уу?

- Нэр үгийн байнгын бус шинж чанарыг нэрлэнэ үү. (тохиолдол, тоо) Слайд №9

- Байнгын шинж тэмдэг үү? (хүйс, бууралт, хөдөлгөөнт байдал, амьгүй байдал). Слайд №10

В. График диктант

- Шалгацгаая. Бид хэргийг хэрхэн тодорхойлох вэ.

- 7 хэллэг.

1. Ойд төөрсөн;

2. Шалхай дээгүүр үсэрсэн;

3. Хаалганаас гарч ирсэн;

4. Зам дагуу алхах;

5. Тэд хүүгийнхээ төлөө санаа зовж байсан;

6. Самбар дээр хариулсан;

7. Бид гацуур мод руу ойртлоо.

- Шалгацгаая ( Слайд №11)

- Хэнд алдаа байна вэ? Аль өрөө вэ?

- Бид яагаад график диктант хийсэн бэ? (Хэргийг зөв тодорхойлохын тулд).

-Яагаад хэргийг зөв тогтоох хэрэгтэй байна вэ? (засваргүй төгсгөлийг зөв бичих)

VI. Үндсэн шатанд бэлтгэх. (Тайлбар толь бичгийн диктант)

- Одоо толь бичгийн үгсийн зөв бичгийн дүрмийг санацгаая.

— Нэр үгийг зөв тохиолдолд бич.

1 баавгай - P.p,

2-р гудамж - D.p.,

3 хус - R.p,

4 шатах - V.p,

5 тосгон - P.p.,

6 Москва – Д.п.

-Ямар үгийг бичээгүй юм бэ? Яагаад? (шатаах нь үйл үг, үйл үг нь тохиолдлын дагуу татгалздаггүй)

- Дахин шалгаад төгсгөлүүдийг тодруулна уу.

-Энд ямар үг дутуу байна вэ? (Москва)

-Яагаад? (төгсгөл нь стресстэй, бусад төгсгөлүүд бүгд стрессгүй)

-Ямар төгсгөл бичсэнийг шалгацгаая. Слайдын дугаар12

— Тохиолдлын төгсгөлийг зөв бичихийн тулд юу мэдэх хэрэгтэй вэ? (тохиолдол, хоцролтыг зөв тодорхойлох, түлхүүр үгийг зөв орлуулах)

Слайд №13

Дүгнэлт: Нэр үгийн онцгүй төгсгөлийг стресст орсонтой адил бичдэг.

VI ΙΙ.Хосоор ажиллах. Нэр үгийн шинж чанарыг таних.

- Залуус аа, манай сурах бичиг уйтгартай байна.

— 133-р хуудаснаас бид 262-р дасгалыг (2 зүйр цэцэн үг) олсон. Утгыг нь тайлбарла.

- Утас тоглоцгооё.

- Тодруулсан үгсийг бичнэ үү.

- Эхний хоёр зүйр үгээс тэдний утасны дугаарыг тодорхойл.

- Бид хүснэгтийн дагуу хосоороо ажилладаг.

- Шалгацгаая. Слайд №14

- Хэн өөр дугаартай вэ?

-Хосоороо маш сайн ажилласан.

Дүгнэлт: Өгөгдөлгүй төгсгөлийг зөв бичихийн тулд бид юу хийж, мэдэж байх ёстой вэ? (зөв тодорхойлох чадвартай байх ёстой тохиолдлууд, бууралт)

Ярианы хэсгүүд

Тоо

Буурал

Тохиолдлууд

Өгүүлбэр дэх үүрэг

1 Нэр үг

1 Цорын ганц зүйл

1 Эмэгтэй

1 - өө

1 Нэр дэвшсэн

1 Сэдэв

2 Тэмдэглэл

2 Олон тоо

2 Эрэгтэй

2 - өө

2 Генитив

2 Нэмэлт

3 Дундаж

3 - өө

3 Датив

3 Тодорхойлолт

4 Яллагч

5 Багаж хэрэгсэл

6 Угтвар үг

ΙX. Биеийн тамирын минут. Слайд №15

- Залуус аа, би даарч байна, зуныг санацгаая.

X. Бүлгийн ажил.

Залуус аа, одоо бид бүлгээрээ ажиллаж байна. Бүлгийн ажлын дүрмийг санацгаая. (Хамтран ажилла, хүн бүрийг сонс)

- Өнөөдөр бид алдаагаа засах болно, өөрөөр хэлбэл бид засварлагчаар ажиллах болно. (хэвлэлийн газарт ажилладаг, алдаа засдаг хүн)

Текстийг уншаад алдааг олоорой. Дээд талд байгаа түлхүүр үгсэд гарын үсэг зурна уу.

Өвлийн ой ямар үзэсгэлэнтэй вэ! Моднууд бүгд мөнгөлөг өнгөтэй. Эргэн тойрон дахь бүх зүйл хөвсгөр хучигдсан байдаг цасбайна . Ойд маш чимээгүй байдаг. Баавгай үүрэнд унтдаг Тэгээд . Дээд талд Тэгээд Өндөр нарсанд хэрэм нуугдаж байна. Энд цагаан цувтай туулай байна Тэгээд ? Тэр бараг л нуугдав.

-Та ямар алдаа олсон бэ? (бид гинжний дагуу шалгадаг). Хэрэв та тэдэнтэй санал нийлж байгаа бол гараа өргө.

-Эдгээр үсгийн алдаанууд юу вэ?

Дүгнэлт: Бид онцлон тэмдэглээгүй төгсгөлийн үсгийг бичих тал дээр дахин ажилласан.

XΙ. Шинэ үг танилцуулж байна. Слайд №16

-Өвлийн улиралд мод ямар хувцасладаг вэ?

Мөнгө. Тэмдгийг байрлуулсан байна.

- Энэ бол шинэ үг хэллэг юм. Үүнийг бичээд, анхаарлаа хандуулаарай.

- Шалгагдаагүй өргөлтгүй эгшиг хаана байрладаг вэ? (эхний үгэнд). Шалгах.

- Энэ үг ямар утгатай вэ? Гялалзсан саарал цагаан өнгөтэй үнэт металл.

- Ижил язгууртай үгсийг олж, үндсийг нь тэмдэглэ.

Мөнгө

Мөнгө

Мөнгөлөг

Мөнгө

- Үг хэллэг зохиох. (Мөнгөн туурай, гинж, мөнгө худалдаж аваарай, мөнгө хяруу, наранд).

— Мөнгө гэдэг үгийг орос хэлэнд гялалзсан, гялалзсан зүйлийн тухай ярихад бэлгэдлийн утгаар ашигладаг.

Зураг нь слайд дээр нээгдэнэ. Слайд №17

— Зурган дээр үндэслэн шинэ үг хэллэг ашиглан өгүүлбэр зохио.

- Бид самбар дээр нэг өгүүлбэр бичнэ (1 сурагч самбар дээр ажилладаг).

- Үг үсгийг нэрлэ? (мөнгө бол эхний үе дэх өргөлтгүй е эгшиг).

- Шинжилгээ хийх. (Модод мөнгөн хяруугаар хучигдсан байдаг.)

Дүгнэлт: Мөнгө гэдэг үгэнд бид ямар үсгийг санаж байна вэ? (эхний үе дэх e үсэг)

ХΙΙ. Бүтээлч ажил.("Өвлийн ой" зураг дээр үндэслэсэн бүтээл) Слайд №18, хөгжим

- Залуус аа, би та нарт зориулж хөзөр бэлдсэн, өвөл та нартай дахин тоглоом тоглохоор шийдсэн.

-Таны картууд юу болсон бэ? (Бүх нэр үг алга болсон).

- Текстийг сэргээж, тохирох нэр үгийг оруулна уу.

Өвөл _________ нь ________ шиг.

Зөөлөн ________ сэвсгэр __________ хучигдсан __________.

Нарийхан ___________ зөөлөн ________ хучсан.

________ дулаахан ________ ороож нууцлаг зогсож байна.

_______ _________ нарс модон дээр бужигнаж байна.

Өвөл ямар сайхан _________!

Хэн дуусгасан бэ? Үргэлжлүүлэх.

- Онцлогдоогүй тохиолдолд төгсгөлийг онцлон тэмдэглэ

(Хоёр оюутан уншдаг).

Аль үгэнд тодотголгүй төгсгөлтэй байна вэ? (цас, мөчир дээр, орой дээр).

- Доогуур зур.

XΙI Ι.Мэдлэгийг хянах, өөрийгөө шалгах.

- Одоо бид шууд санал асуулга явуулж, онцгүй үсгийн зөв бичих мэдлэгийг шалгах болно.

Гуравхан асуулт.

1. Төгсгөлд нь алдааг заана уу.

A) эргэдэг сандал дээр;

B) тэжээгчийн хувьд;

2. Нэр үгийн тохиолдлыг хаана буруу тодорхойлсон бэ?

A) байшингийн тухай - P.p

B) айдасгүйгээр - V.p.

3. Аль мөрөнд нэр үг ижил төгсгөлтэй байна вэ?

A) дэвтэрээс_, луувангийн тухай_, хус модны тухай_;

B) авга ахдаа_, орон дээр_, замын хажууд_.

- Шалгаж үзье (+ ба - тавиарай).

- Хэнд алдаа байдаггүй вэ?

Та аль дугаарт алдаа гаргасан бэ? (Маргааш бид ижил сэдвээр дахин ажиллана, бид бүх алдаагаа шинжлэх болно)

XΙV. Гэрийн даалгавар.

    263-р дасгал, асуултанд хариулах, шалгалтанд бэлдэх.

    Нарийн төвөгтэй ажил: эдгээр асуултуудад тест бэлтгэх (жижиг)

XV. Хичээлийн хураангуй. Тусгал.

- Өнөөдөр бид хичээл дээр юу ярьсан бэ?

-Та ажлаа хэрхэн дүгнэж байна вэ?

Диаграмын дагуу надад хэлээрэй:

- сурсан...(шинэ үгсийн сан, сэдвийг илүү сайн ойлгосон, шинэ зүйр цэцэн үг, засварлагч шинэ үгтэй танилцсан)

Өнөөдөр хичээл дээр би сурсан... (төгсгөл, тохиолдлууд, тайлалтыг зөв бичих)

- Би өөрийгөө магтаж чадна... (Гоё, алдаагүй, их хариулсан)

< Симонова И.А., бага сургуулийн багш

MBOU "112-р сургууль" Самара>

Сэдэв: “1, 2, 3 дугаар хасах нэр үгийн тодотголгүй төгсгөлийн зөв бичих дүрэм”

Анги: 4-р анги

Түвшин: Дунд

Хичээлийн төрөл: шинэ материалын тайлбар

Хичээлийн төрөл: сэдвийн танилцуулга

Зорилго: ижил хасах нэрийн онцгүй төгсгөлийг ялгах, шалгах чадварыг хөгжүүлэх, оюутнуудад нэр үгийн төгсгөлд зөв бичгийн дүрмийн асуудлыг шийдвэрлэхийг заах.

Зорилго: 1. Нэр үгийн бууралтын төрөл, тохиолдлыг таних чадварыг дадлагажуулах. Ярианы хэсэг болох нэр үгийн чухал шинж чанаруудыг системчил

2. Ангид ялгаатай болон бүлгийн ажлыг зохион байгуулах, санал хүсэлтийн хэрэгслийг ашиглах, боловсролын асуудлыг шийдвэрлэх оновчтой аргыг сонгох, үйл ажиллагааны төрлийг өөрчлөх замаар логик сэтгэлгээ, санах ой, анхаарлыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.

3. Хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх

4. Тоглоомын схемээр дамжуулан төрөлх хэлээ сурах сэтгэл хөдлөлийн хандлагыг бий болгох.

5. Харилцан туслалцах, бусдын алдааг өрөвдөж, даалгасан ажилд хариуцлагатай хандах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Ашигласан арга, техник: хосоор ажиллах, урд талын ажил, алгоритм зурах.

Тоног төхөөрөмж: ялгавартай ажлын даалгавар бүхий дугтуй (хүүхдийн тоогоор), нэг минут бичих өгүүлбэр бичих дээж, "Нэр үгийн тодотголгүй төгсгөлийн үсгийг хэрхэн таних вэ" санамж.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч

Таны царай, нүдийг дахин харж байгаадаа баяртай байна. Өнөөдрийн хичээл нь бие биетэйгээ харилцах бүх баяр баясгаланг авчирна гэж би бодож байна. Танд амжилт хүсье!

2.Сэдвийн харилцаа холбоо, хичээлийн зорилгоо тодорхойлох.

Өнөөдөр хичээл дээр би таныг өөрийгөө судлаач гэж төсөөлөхийг урьж байна.

3. Үзэгдлийн нэг минут

Гар бичгээ засахаас эхэлье. Өнөөдөр бид "оро" хослол дахь үсгийг хэрхэн холбохыг санах болно.

(Багш "оро" үсгийн хослолыг доод ба дээд холболттой самбар дээр харуулав)

Өгүүлбэрийг уншиж, үсгүүдийн холболтод анхаарлаа хандуулаарай.

Зуун дөчин зуун дөч нь хоёр зуун дөч.

Энэ мэдэгдэл үнэн үү? (Хүүхдийн хариулт)

Онцлох байр суурь.

Та яагаад тэр даруй юу болохыг тааварлаагүй, буруу уншсан юм бэ? (Учир нь онцлон тэмдэглээгүй бол "дөчин" гэдэг үг ямар утгатай болох нь тодорхойгүй байсан, үгс нь өөр өөр утгатай, өөр уншсан боловч ижил бичигдсэн байдаг)

Өгүүлбэрийг бүхэлд нь дэвтэртээ сайхан бичээрэй. (Хүүхдүүд бичдэг)

Өөрийгөө шалгахаа бүү мартаарай.

4. Нэр үгийн тухай онолын мэдээллийг давтах.Хавсралт 1

1.

2 .Уналт гэж юу вэ?

3.

a) алим, нимбэг, улаан лооль

б) чавга, авга ах, интоор.

a) цонх, машин, найз

б) өвөл, хавар, бямба гариг

а) бухын шувуу, өдөр, хожуул

б) лууван, зуух, хээр

Шалгалтыг компьютер дээр хийдэг.

5.Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах

1. Бэлтгэл ажил (суралцагчдад шалгалтын үгсийн шинж тэмдгийг эзэмшиж, шаардлагатай жишээг цуглуулахад тусална)

“Хэрэг бүртгэх товчоо”-ны үгсийг хазайлтаар нь баганаар хуваана. Тэдний төгсгөлүүдийг тодруулж, боломжтой бол цохилтот гэдгийг харуул.

Зуух, шороо, цонх, хана, ширээ, хээр, гал, гар, ханцуй.

2.Сургалтын даалгаврыг боловсруулахад хүргэдэг нөхцөл байдлыг бий болгох

Самбар дээр:

Гар, мөр, цээж, торх, тэнгэр, ноос

Даалгаврыг анхааралтай уншиж, "алхам алхмаар" ажлыг гүйцэтгээрэй.

Энэ үгийн хамаарагдах бууралтыг заана уу.

Эдгээр нэр үгийг тохиолдол болгон өөрчил.

Төгсгөлүүдийг тодруул. Хэрэв та аль үсэг бичихээ мэдэхгүй байгаа бол "?"

Онцлох байр суурь.

Нэр үгийн төгсгөлд аль үсэг бичихээ тодорхойлоход хялбар байсан уу? (хүүхдийн таамаглал)

Аль үгсийг төгсгөхөд хэцүү байгаагүй вэ? Яагаад? (Гар, мөр, цээж. Эдгээр үгсийн төгсгөл нь стресстэй байдаг, бид дууг тодорхой сонсдог.)

Та ямар үгсийн төгсгөлийн зөв бичгийн талаар эргэлзэж байсан бэ? Яагаад? (Торх, тэнгэр, ноос. Төгсгөл нь даруулгагүй, бичихэд эгшиггүй эгшгийн оронд үсгийг буруу сонгох аюултай)

Ямар тохиолдолд алдаа гаргахад хамгийн хялбар байдаг вэ? (Удам, хэрэглүүр, датив, угтвар үгсийн хувьд.)

Өргөлтгүй эгшгийг өөр хаанаас олох вэ? (Үндэс нь)

Та яаж цаашаа явах вэ? (шалгаж буй үгийн үндэс нь ижил боловч аюултай газар аюулгүй болсон үгийг сонгоно уу)

Туршилтын үгэнд байгаа үсгийг зөв таньсан бол шалгагдаж буй үгэнд ижил үсгийг бичих хэрэгтэй.

Төгсгөлд нь яаж шалгах вэ? Бид энэ асуултад шууд хариулж чадах уу? Яагаад? (Үгүй, бид баталгаажуулах дүрмийг мэдэхгүй.)

Бидний хичээлийн зорилгыг тодорхойл. (Нэр үгийн тодотголгүй төгсгөлийг шалгах дүрмийг сур.)

Бидэнд аль хэдийн танил болсон үйлдлийн аргыг хэрэглэцгээе - Би өргөлтгүй эгшгийг тодотголтойгоор шалгадаг - зөв бичгийн үсгийн асуудлыг зөвхөн язгуур төдийгүй төгсгөлд нь шийдье. Үүнийг хийхийн тулд бид алгоритмыг дагаж мөрдөх ёстой.

204-р 88-р дасгалд өгсөн мэдээллийг уншъя

Нэр үгийн өргөлтгүй төгсгөлийн зөв бичгийн алдааг зөв шийдвэрлэхийн тулд хийх ёстой үйлдлүүдийг нэрлэнэ үү. (-Эхлэх f. → төрөл → cl. → утас үг).

Самбар дээр: Head.f. Род Скл. Prov.Sl. Дуусга

1. Бууралтын төрлийг тодорхойлох.

2. Шалгаж буй хүний ​​оронд ижил төрлийн хасах үгтэй тест үгийг сольж бичнэ.

3.Үгийн төгсгөлд шалгалтын төгсгөлтэй ижил үсгийг бичнэ.

Дүгнэлт: Нэр үгийн тодотголгүй төгсгөлийг шалгах тест нь шалгалтанд хамрагдаж буйтай ижил тохиолдолд, гэхдээ тодотголтой төгсгөлтэй ижил хасах утгатай үг байх болно.

Нэр үгийн төгсгөлд байгаа зөв бичгийн алдааг хэрхэн шийдвэрлэх вэ?

3. Сурах бичигтэй ажиллах:

Т.т. 206 х.51-туслах үгсийг бичих

4. Нэр үгийн тодотголгүй төгсгөлийн зөв бичгийн алдааг шийдвэрлэх алгоритмын хэрэглээ дээр ажиллах.

Т.т.208 х.52

Prov.word

Ширээн дээр...

Тэмдэглэлийн дэвтэрт...

Цомог руу...

Аяганаас...

Таваг дээр...

Ширээний бүтээлэг дээр...

5.. Нэр үгийн тодотголгүй төгсгөлийг шалгах дасгал.

Тоглоомын даалгавар: Үг хэллэгээс зарим үгийн төгсгөлийг ол. (хосоор ажиллах) Хавсралт 2.

Нэр үгийн онцгүй төгсгөлийг бичихдээ алдаа гаргахгүйн тулд хэрхэн зөв ажиллах вэ?

Энэ ажлыг гүйцэтгэхэд хэн амархан, хэнд хэцүү санагдсан бэ?

Сайн байна! Та маш анхааралтай байна.

6. Ялгаатай ажил.Хавсралт 3

За бид амарч, шинэ эрч хүчээр ажлаа үргэлжлүүлж байна. Бүлэг болгон хувацгаая. Та бие даасан даалгавар хүлээн авах болно.

1 бүлэг

2-р бүлэг

3 бүлэг

4 бүлэг

"Хэвлэгчийн тоглоом"

(1 E, 2 I, 3 E, 4 E, 5 I, 6 I, 7 I, 8 I, 9 I, 10 E, 11 E)

7. Хичээлийг дүгнэх Бодлого

Нэр үгийн төгсгөлд өргөлтгүй эгшгээс хэн айдаггүй вэ?

Нэр үгийн тодотголгүй төгсгөлийн үсгийн алдааг хэн шийдэж сурсан бэ?

Хэрэв нэр үг нь стрессгүй төгсгөлтэй байвал та хэрхэн ажиллах вэ? Нэр үгийн тодотголгүй төгсгөлд байгаа үсгийг хэрхэн таних вэ?

Ангидаа хэний ажил өндөр үнэлгээ авах ёстой вэ? Хэн илүү идэвхтэй байх ёстой вэ?

8. Гэрийн даалгавар

Жишээ нь. 208-р дасгалтай адил 209 алгоритмыг сур.

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт.

Узорова О.В., Нефедова Е.А., Орос хэл дээрх 3000 жишээ. М: AST, 2010

Касаткина Н.А. Бага сургуулийн бичиг үсэг, орос хэлний хичээлд зориулсан зугаа цэнгэлийн материал - Волгоград: Багш, 2003.

Зубарева Л.В., Ангид бичих засвар. - Волгоград: Багш, 2007 он.

Хавсралт 1.

1. Ярианы аль хэсгийг нэр үг гэж нэрлэдэг вэ?

a) Нэр үг гэдэг нь объектыг илэрхийлж, хэн гэсэн асуултад хариулдаг ярианы хэсэг юм. Юу?;

б) Нэр үг нь тухайн объектыг тодорхойлсон үгийн хэсэг юм.

2 .Уналт гэж юу вэ?

a) Нэр үгийг тохиолдол болгон өөрчлөх;

б) Нэр үгийг хүйсээр солих замаар?

3. Нэрлэсэн ганц тохиолдолд нэр үгийн бууралтыг хэрхэн тодорхойлох вэ?

a) хүйс, төгсгөлийг ашиглах.

б) туршилтын үг ашиглах

4.1-р залгалтад ямар бүлэг үг хамаарах вэ?

a) алим, нимбэг, улаан лооль

б) чавга, авга ах, интоор.

5.2-р залгалтад ямар бүлэг үг хамаарах вэ?

a) цонх, машин, найз

б) өвөл, хавар, бямба гариг

6.Аль бүлэг үгэнд 3-р залгалт хамаарах вэ?

а) бухын шувуу, өдөр, хожуул

б) лууван, зуух, хээр

Хавсралт 2

(хосоор ажиллах)

Баглаа жимс сонго - та хайрцгийг дүүргэх болно. Праймер, дүрэмгүй бол математикч ч сурч чадахгүй. Дусал дуслаар чулуу элэгдэнэ. Праймер бол мэргэн ухаанд хүрэх шат юм.

Хавсралт 3

1 бүлэг

1.Үг үсгийн алдааг уншиж тэмдэглэ

Өглөө цас орлоо. Агаарт сэвсгэр цасан ширхгүүд эргэлдэнэ. Тэд цагаан хөнжлөөр газрыг бүрхэв. Гол нь нимгэн мөсөөр бүрхэгдсэн байв. Тэр чимээгүй болж, үлгэрт гардаг шиг унтав.

2. Сул эгшиг, гийгүүлэгчийн бичигдсэн оронд “цонх” үлдээж өгүүлбэрийг бич.

3. Хэрэгтэй үсгээ хараад өөр өнгийн үзэг ашиглан "цонх" руу оруулна уу.

2-р бүлэг

1. Алдаа засах, хэллэгийг зөв бичих.

Улаан лооль, шинэ алчуур, унасан тармуур, амттай гоймон, саарал хулгана, шинэ гутал, миний овог, маш олон цув.

2. Нэр үгсийн аль нэгийг ярианы хэсэг болгон задлан шинжил.

3 бүлэг

1. Өгүүлбэрийг тохирох нэр үгээр гүйцээж, уялдаа холбоотой өгүүллэг үүсгэ. Гарчиг.

Ах маань ээж бид хоёрыг дагуулан ___________-д нам гүм голын эрэг дагуу явлаа. Ах ______ ухаантай ажилласан. Усан дээр цагаан __________, шар _________ чимээгүйхэн найгана. Зуны улиралд голын эрэг дээр сайхан байдаг!

4 бүлэг

"Хэвлэгчийн тоглоом"

1) Алга болсон төгсгөлтэй үгсийн хослолыг самбар дээр бичнэ. Үг үсгийн асуудлыг шийдэж, аль эгшиг дутуу байгааг тодорхойлно уу. Энэ эгшгийг харгалзах тооны доор бич.

Дуут дохионы салбар дээр, жүжиг тоглох театр руу, охидын амьдралаас, усан онгоцны зогсоолоос тосгон хүртэл, цэцэрлэгийн орны ойролцоо, зуслангийн байшин руу явах зам дагуу.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!