Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан олон төрлийн эмчилгээний аргыг ашиглан залруулах хичээлийн тойм "Болох ба болохгүй. "Эелдэг байдлын хичээл" сэдвээр хүүхэлдэйн кино ашиглан нээлттэй хичээлийн хураангуй

Бүдүүлэг, бүдүүлэг үг хэллэгийн тухай.

Орос хэлний хичээл

Багш Бобрышева Н.И.,

Воронежийн хөгжмийн коллеж

тэд. Ростропович

Зорилго: Орос хэлний өнөөгийн байдалд хариуцлага хүлээх; хараалын үг хэрэглэхэд шүүмжлэлтэй хандлагыг бий болгох.

Зорилго: оюутнуудад "хэлний нөхцөл байдал", "хувь хүний ​​хэл шинжлэлийн соёл" гэсэн ойлголтыг танилцуулах, "харал үг" гэсэн ойлголтыг тайлбарлах, орос хэлний байдал, өөрийн ярианы практикт иргэний хариуцлагыг төлөвшүүлэхэд дэмжлэг үзүүлэх. .

Хичээлийн хэлбэр: дугуй ширээ.

Хичээлдээ бэлтгэхдээ хүүхдүүд санал асуулга явуулж, хичээлийн даалгавар авсан.

Тоног төхөөрөмж: "Хараалын үг" танилцуулга, асуулга, "Дарга" уран сайхны киноны хэсэг.

Хичээлийн явц.

Амьдрал ямар байдаг шиг яриа ч мөн адил.

Сенека

Орос хүн бол Орос гэдгээ хэзээ ч мартдаггүй хүн юм; агуу хүмүүсийн төрөлх хэлийг мэддэг хүн. Бид төрийн өмнө хариуцлага хүлээдэг гэдгээ санах ёстой.

И.А.Ильин

I Хэлний нөхцөл байдал.

    Багшийн лекц.

Нийгмийн байдал, түүний соёл, ёс суртахууны үнэт зүйлс нь хэл шинжлэлийн нөхцөл байдлаас нотлогддог, жишээлбэл. хүмүүсийн ярианы янз бүрийн хэлбэрийн хоорондын хамаарал. Тэд уран зохиолын хэлээр ярьдаг уу? “Соёл иргэншил хоорондын хөгжил” гэгдэж байсан тэр үед та бид хоёр ямар хэлээр ярьдаг вэ? Хэлний эгзэгтэй үед үгийн сан, түүнийг ашиглах арга, бодлоо илэрхийлэх ерөнхий арга барил ихэвчлэн өөрчлөгддөг.

Хэл судлаачид Оросын орчин үеийн хэл шинжлэлийн нөхцөл байдлын хамгийн сөрөг хоёр хандлагыг тэмдэглэж байна: 1) Орос хэл ярианы хэв маягийн огцом бууралт, бүдүүлэг, бүдүүлэг байдал, Оросын утга зохиолын хэлнээс асар их хазайлт, Оросын ярианы соёлын нэр хүнд огцом буурсан. 2) англи хэлний америк хувилбараас түрэмгий нөлөө. Манай нийгмийн гурав дахь золгүй явдлыг би нэмэх болно. Энэ бол бүдүүлэг, бүдүүлэг үг хэллэг юм. Бидний харилцаанд тэд согтуурахтай адил өргөн тархсан. Орос улсад 70-90-ээд оны үед. бүдүүлэг үг хэллэг бүрэн шинж чанартай болсон. Цензурыг халж, худал ойлгосон ардчилал, үг хэлэх эрх чөлөө үүргээ гүйцэтгэсэн. Муухай хэллэг нь улс орны бүх бүс нутаг, нийт хүн ам, бараг бүх ярианы нөхцөл байдалд тархсан. А.Солженицын хоёр дахь хүн бүр хөдөөний автобусанд суухдаа бус, дотно яриа өрнүүлэхдээ хараалын дээд сургуульд орсон орны тухай гашуунаар бичжээ. (“Эхний тойрогт”)

Муухай хэл ярианы тархалт нь ухамсрын хэсгээс ухамсаргүй үйл явцын талбарт нэвтрэн ороход хүргэсэн. Мэс заслын эмч нэг их ухаантай эмэгтэйд хагалгаа хийж чадаагүй, учир нь мэдээ алдуулалтанд ороход тэр хүүхэн ярьдаг байсан... Та өөрөө муу үг хэлэхгүй байсан ч нутаг нэгт нөхөд чинь чамайг мартахгүй байхыг анхаарна.

Тодорхой өвчин байдаг гэж төсөөлөөд үз дээ - Туреттын хам шинж, хүн энэ өвчний бусад шинж тэмдгүүдээс гадна ярианы дараах шинж чанартай байдаг: хэл яриа алдагдах боловч бүдүүлэг үг хэлэх чадвар хадгалагдан үлддэг.

Бохир үг хэллэг нь манай үндэсний ярианы гунигтай шинж болон хувирлаа. Гадаад оюутнууд анхны орос үгсийг сурдаг бөгөөд энэ нь хэвлэх боломжгүй байдаг. Одоо цагт хүн болгон шахуу хараалын үг сонирхдог болсон. Тэд энэ сэдвээр диссертаци хамгаалж, садар самуун үгсийн толь бичгийг хэвлүүлж, оюутнууд хичээлдээ Лимонов, С.Довлатов гэх мэт хэлийг судалдаг. Тэгвэл өнөөдөр эх хэлээ ашиглах явдал түгшүүр төрүүлж байна. Үүнтэй холбогдуулан бид ч бас бага зэрэг судалгаа хийхээр шийдлээ. Манай коллежийн оюутнуудад асуулга өгсөн. Үүний үр дүнг харах нь сонирхолтой байх болно.

    Хэсэг оюутнууд асуулгын үр дүнг үзэгчдэд танилцуулж байна.

Багш аа.

Бидний харж байгаагаар бүдүүлэг үг хэллэг хэрэглэх нөхцөл байдал зөрчилтэй байгааг судалгаагаар харуулсан.

Бохир үг хэллэгийн талаархи бидний бодол хоосон биш байхын тулд хэл шинжлэлийн зарим ойлголтыг тодруулцгаая. Төрөлх хэлэнд хараалын үг хаана байдаг вэ? Энэ сэдвээр залуусын мессежийг сонсоорой.

II I бүлгийн мессеж.

Илтгэгч 1.

Хэл болгонд уран зохиолын, ярианы болон бүдүүлэг үгсийн сан байдаг. Уран зохиолын толь бичиг- Энэ бол аман болон бичгийн яриа, олон нийтийн газар, хэвлэл мэдээллийн хэрэгслээр ямар ч нөхцөлд ашиглаж болох соёлын үгсийн сан юм. Үүнд уламжлалт нэр хүндтэй ном, өндөр, шинжлэх ухаан, тусгай, албан ёсны бизнес, уламжлалт байдлаар ялгагдах ярианы толь бичгийн нэг хэсэг (уран зохиол-ярианы) багтана. Тухайлбал, “эр хүн”, “иргэн”, “зай”, “хүн” гэдэг үгийг хаана оруулах вэ. Сүүлийн 2 үг нь уран зохиолын үг биш.

Илтгэгч 2.

Ярьсанүгсийн сан нь ихэвчлэн найз нөхөд, ойр дотны, алдартай, эрх тэгш хүмүүсийн дундах аман ярианд тохиромжтой бөгөөд хүлээн зөвшөөрөгдөх боломжтой; Үүнд мөн үгсийн сан багассан, үндэсний хэллэг (харгон хэллэг) болон ардын хэл орно. Жишээ нь, хүн, бяцхан хүн, trudge (удаан алхах). Төвийг сахисан, багасгасан ярианы үгс байдаг.

Уран зохиолын болон ярианы үгсийн сан нь норматив толь бичгийг бүрдүүлдэг бөгөөд тэдгээрийн хэрэглээ нь утга зохиолын болон ярианы ярианы хэм хэмжээнд нийцдэг.

Илтгэгч 3.

Норматив бусүгсийн сан нь ярилцагчийг доромжилж, илтгэгчийг сөрөг шинж чанартай гэж үздэг тул олон нийтийн бодлоор үүнийг олон нийтийн хэрэглээнээс хасдаг гэж үздэг.

Хараалын дунд хэл шинжлэлийн ухамсар нь хоёр ангиллыг ялгадаг. бүдүүлэгТэгээд садар самуун.

Илтгэгч 4.

Бүдүүлэг хэллэг орно бүдүүлэгТэгээд хүчирхийлэгч(инвектив). Бүдүүлэг үгсийн санг ашиглах (гэдэс, халзан) нь юуны түрүүнд илтгэгчийн соёлгүй байдлыг илтгэдэг бөгөөд ярилцагчийг доромжлол гэж үздэггүй; Ер нь соёлтой хүн дэргэд нь ашиглаж байгаад л гомддог.

Браннаяэсвэл урам зоригтойүгсийн санг (гахай, нохой) ихэвчлэн хүлээн авагч эсвэл гуравдагч этгээдийг доромжлох, доромжлох зорилгоор ашигладаг. Гэхдээ тодорхой нөхцөлд үүнийг ийм зорилгогүйгээр, сэтгэл хөдлөлөө арилгахын тулд ашиглаж болно. Олон нийтийг доромжилсон үг хэллэгийг олон нийтийн ухамсар буруушааж байна.

Садар самуун(синоним - зохисгүй) үгсийн сан нь орчин үеийн нийгмийн нийгмийн ухамсар нь олон нийтэд хэрэглэхийг байнга хориглодог илэрхийлэлтэй үгсийн сан юм. Дээрх ангиллаас үзэхэд бүдүүлэг үг хэллэгийг тодорхойлох боломжтой юм шиг байна. Муухай хэллэг- эдгээр нь сонсогчийг гомдоох зорилготой эсвэл гомдоохгүйгээр хэрэглэгддэг эелдэг бус утгатай илэрхийлэлтэй үгс юм - доромжилсон, садар самуун үг хэллэг. Тиймээс бүдүүлэг үг хэллэгт доромжилсон үг хэллэг (олон нийтийн ухамсарт буруушаасан) болон садар самуун үг хэллэг (олон нийтийн ухамсар олон нийтэд хэрэглэхийг хориглосон) багтдаг боловч бүдүүлэг үг хэллэг (яригчийн соёлгүй байдлын нотолгоо) багтдаггүй.

Хараалын үгэнд бүдүүлэг, хараалын үг (буурсан, бүдүүлэг үг хэллэг) багтдаг бөгөөд энэ нь хараалын үгнээс илүү өргөн хүрээтэй ойлголт юм.

Багш аа.

Хэл болгонд хараалын үг байдаг. Гэхдээ Оросын хараалын онцгой байдлын талаархи үзэл бодол байдаг: Оросын хараал нь хамгийн хүчтэй, бүх гадаадынхан үүнийг хүлээн зөвшөөрдөг, юуны түрүүнд тэд үүнийг цээжээр сурч, зөвхөн орос хэлээр хараахыг илүүд үздэг.

I II МессежII бүлгүүд.

Дэлхийн хэл дээрх бүдүүлэг хэллэг.

Илтгэгч 1.

Хүмүүс гадаад хэлээр харааж зүхэх үнэхээр дуртай. Энэ нь хоригийг зөрчихөд хялбар болгодог. Кавказчууд болон Төв Азийн оршин суугчид төрөлх хэлээрээ харааж зүрхэлдэггүй тул ихэвчлэн оросоор хараадаг. Герман дахь оросууд ихэвчлэн герман үгээр хараадаг.

Америкчууд толь бичиг гаргажээ "Оросын 7000 хараал", үүнд хүний ​​зарим дутагдлыг нэрлэсэн үгс багтсан. Үүнд тодорхойлолтууд орно дүлий, доголон, сохор, доогуур. Тэгээд германчууд толь бичиг гаргасан "Оросын 100 бүдүүлэг үг". Эхнийх нь аппаратчик.гэх мэт үгсийг багтаасан удирдагч, шаргуу ажилладаг, сэтгэл хөдлөм, тэр жирэмсэн, цүнх, хоолны газар, хувцас, шуугиан, шорон, найз охин, хулчгар гэх мэт.. Эдгээр үгс нь хараалын үгс байх магадлал багатай - эдгээр нь зүгээр л хүн эсвэл зүйлд дургүйцсэн үнэлгээ өгдөг үгс бөгөөд тэр ч байтугай бүх тохиолдолд тийм биш юм.

Илтгэгч 2.

Хараал хэлэх гэж юу гэсэн үг вэ? Мат- Эдгээр нь хэт жигшил, цочромтгой байдал, сэтгэлийн хөдлөлийн хамгийн хүчтэй, ихэвчлэн сөрөг мэдрэмжийг илэрхийлдэг хамгийн бүдүүлэг юм. Үүний зэрэгцээ бид хараалын үг хэлнэ гэдгийг онцолж байна кодлогдоогүй нэгжүүдөөрөөр хэлбэл, утга зохиолын хэлний нэгж гэж хүлээн зөвшөөрөгдөөгүй, түгээмэл хэрэглэгддэг тайлбар толь бичигт бүртгэгдээгүй, бичгээр ашиглагдаагүй, үзэгчидтэй ярилцах, хэвлэл, хэвлэл мэдээллийн хэрэгсэл, уран зохиолын ажилд ашиглах боломжгүй. урлаг.

Бусад хэл дээрх шиг орос хэл дээр ийм үгс цөөхөн байдаг, гэхдээ энэ нь тэднийг тийм ч мэдэгдэхүйц болгодоггүй, учир нь харамсалтай нь аман ярианд ихэвчлэн ашиглагддаг.

Эдгээр үг, хэллэгийн чухал шинж чанар нь тэдний цэвэр аман шинж чанартай байдаг - тэдгээрийг бичих, хэвлэх боломжгүй, зөвхөн аман хэлбэрээр байдаг.

Харамсалтай нь энэхүү хоригийг манай хэвлэл, телевиз, орчин үеийн зохиолчид байнга зөрчиж эхэлсэн нь орчин үеийн орос хэлний хөгжил, харилцааны соёл, ерөнхийдөө нийгмийн соёлд ноцтой сөрөг нөлөө үзүүлж байна. .

Илтгэгч 3.

Дэлхий дээр хараалын хамгийн түгээмэл аргуудын нэг бол ариун сүмийг гүтгэх явдал юм. Чухамхүү “ариун хоригийг” зөрчсөн нь ийм хараалыг маш хүчтэй болгодог. Докторын ажилдаа В.И. Желвис дэлхийн 50 хэл дээрх инвективийг харьцуулж үзээд "ээж" гэсэн бүрэлдэхүүнтэй хараалын үгс 11 хэл дээр байдаг болохыг тогтоожээ. Ээжийг доромжлох нь Бурханы эхийг доромжилж, гэгээнтний цохилт юм. Инвектив нь бүх хэл дээр байдаг, гэхдээ үндэстэн бүр харилцан ярилцагчдаа сэтгэл дундуур байгаагаа илэрхийлэх арга замыг олсон байдаг. Бид хэлэх болно: "Тэнэг!", Япончууд гэх мэт бүтээн байгуулалтыг ашигладаг "Би илүү ухаалаг", гэхдээ үр дүн нь ижил байна.

Бүх хэл дээр зохисгүй үгс байгаа нь энэхүү сониуч үзэгдлээр нотлогдож байна: Орос хэл сурч буй гадаадын иргэд зарим орос үгсээс зайлсхийж, тэдгээрийг хэрэглэхдээ ичиж эхэлдэг. Болгарчууд орос үгнээс зайлсхийдэг "тоглолт", Чехүүд - "эмч"Арабууд - "шүд",Германчууд - "бөмбөрцөг"гэх мэт.

IV Асуудлын талаархи яриа.

Багш:

Хүмүүс яагаад тулалддаг вэ?

Оюутны хариулт:

    Стрессээ тайлж, тухайн үед тохиолдож буй сэтгэл хөдлөлийг "цэнэглэх".

    Биеийн болон сэтгэцийн өвдөлтийг намдаахад тусалдаг.

    Таны статусыг хамгаалах хэрэгсэл. Ихэнхдээ дуулиан бол албан тушаал, нэр хүнд, давуу эрх гэх мэтээс айдаг сул дорой хүмүүсийн хамгаалалтын зэвсэг юм.

    Өөрийгөө урамшуулах функц. Боксчид ихэвчлэн доромжлолоор эхэлж, дараа нь гонгоор бие бие рүүгээ нударгаараа дайрдаг.

    Ярилцагчийг түрэмгий дайралтын хэрэгсэл болгон дарах хэрэгсэл. “Загнах”, “тулааны талбар” гэдэг нь нэг язгууртай үг гэж санамсаргүй хэрэг биш юм. Гардан тулалдаанд фронтын цэргүүд үргэлж тангараг өргөдөг байв.

    Өөрийгөө доромжлох хэрэгсэл болгон. "Өө, би тэнэг юм, би юу хийсэн бэ!"

    Хараал хэлэх нь хүнийг айдас, эмзэг байдлыг нуухад тусалдаг. "Там руу яв! Хараал ид!"гэх мэт.

    Ид шидийн хүч мэт. “Шалгалт өгөхөд намайг загна”. Лхагва: Ямар ч хөвсгөр, өд байхгүй!

    Уламжлалт хараалын үгс - зан үйлийн яриа: "зэмлэсэн"Оросын хуримын дуунууд (хүргэнийг доромжлох), дити, хос үг, анекдот хэлбэрээр.

    Өндөр албан тушаалтнууд ард түмэнтэйгээ ойр байгаагаа харуулах.

    Хараал үгсийг ихэвчлэн "түр завсарлага бөглөх", өгүүлбэр дэх үгсийг холбоход ашигладаг. Жишээлбэл, үг “хараал ид”, “гацуур мод”, “ё-ми”гэх мэт.

Багш:

Тэгэхээр хүмүүс бүдүүлэг үг хэлэх олон шалтгаан бий. Гэхдээ тэдний хэн нь ч шалтаг болж чадахгүй. Энэ бол нийгмийн хуулийг зөрчих эхний алхам юм. Нөгөөтэйгүүр, дэвсгэр хэрэглэдэг хүн аажмаар сэтгэн бодох чадвараа алддаг.

- Таны бодлоор хэн хараалын үг ихэвчлэн ашигладаг вэ?

Оюутны хариулт:

    Хүүхдүүд насанд хүрэгчдээс илүү олон удаа бие биедээ сэтгэл дундуур байгаагаа илэрхийлж, хараал, шоолж, доромжилж байдаг. Тэд сэтгэлийн хөдөлгөөнийг нэмэгдүүлж, зан үйл, харилцааны соёлын ур чадварыг хараахан эзэмшээгүй байна.

    Өсвөр насныхан хараалын үг хэллэгийг статусаа дээшлүүлэх, болзошгүй түрэмгийллээс хамгаалах, эсвэл түрэмгийллийг харуулах арга хэрэгсэл болгон ашигладаг. Эсвэл бослогын нэг илрэл.

    Эрэгтэйчүүд ихэвчлэн хараал хэлдэг. Энэ бол эрэгтэй хүний ​​хүч чадал, эсвэл "бүлэгт харьяалагддаг" гэдгээ харуулах, би харьяалагддаг гэдгээ харуулах хүсэл юм. "Тэгээд биднийг хөгшин цэрэг аварч, голын эрэг дээр бууж, харуулыг сонголтын үгсээр бүрхэж эхлэв. Тэр үед л манаач нөгөө талд өөрийн хүмүүс байгаа гэдэгт үнэхээр итгэсэн” гэж хэлсэн.(“Долоо хоног”, 1982)

    Эрэгтэйчүүд, өсвөр насныхан эрчүүдтэй хамт байх үедээ ихэвчлэн харааж эхэлдэг. Хараал хэлэхийг "эр хүний" гэж үздэг.

    Нийгэмд өндөр албан тушаал хашдаг хүмүүс доод тушаалын, “сул дорой” хүмүүсийг бодвол олны өмнө бага хараал хэлдэг.

Багш:

ОХУ-д дарга нар ихэвчлэн бүдүүлэг үг хэллэгийг ажигладаг нь үнэн - дарга нь доод албан тушаалтнуудынхаа дэргэд бүдүүлэг үг хэллэг хэрэглэж, өөрийн ноёрхол, эрх мэдлийг онцлон тэмдэглэдэг. Физикч В.Шкловский Бериятай хийсэн маш ноцтой уулзалтын талаар: “Берия илтгэгчийн яриаг тасалж, цугларсан академич нарыг бохир доромжлох урсгалыг гаргав. Эрдэмтэд нүдээ доошлуулав. Дараа нь академич П.Капица босож Берияг ижил илэрхийллээр хүндэтгэж эхлэв: тэд физикчидтэй ярилцахдаа ... та анхаарлаа хандуулж, ийм увайгүй байдлыг бүү зөвшөөр гэж хэлдэг. Берия тэр даруй уулзалтаа зогсоож, маргааш нь П.Капицаг ЗХУ-ын ШУА-ийн Физикийн асуудлын хүрээлэнгийн захирлын албан тушаалаас чөлөөлж, гэрийн хорионд оруулав. Зөвхөн Өөртөө л тангараглах эрхтэй байсан..."

-Эмэгтэйчүүдийн хараалын үг танд ямар санагддаг вэ?

Багш:

Олон нийтэд хараалын үг хэрэглэх нь нийгэм, ёс суртахууны хоригийг бүдүүлгээр зөрчиж байна. Дашрамд дурдахад, зарим улс оронд олон нийтийн газар тангараг өргөвөл шийтгэдэг эрүүгийн зүйл анги байдаг. 1978 онд АНУ-ын Дээд шүүх 7 англи үгийг хамгийн бүдүүлэг хараалын үг хэмээн албан ёсоор хүлээн зөвшөөрсөн. Гэсэн хэдий ч Америкийн ганц ч сонин энэ жагсаалтыг хэт садар самуун байдлаас болж нийтлэхээр шийдээгүй нь ердийн зүйл юм.

-Та хараалын үг хэллэг хэрэглэвэл хуулийн хариуцлагын талаар мэдэх үү?

Оюутны хариулт:

— ОХУ-ын Ерөнхийлөгчийн дэргэд Орос хэлний зөвлөл байгуулагдаж, “Орос хэл” төрийн хөтөлбөр боловсруулж, “ОХУ-ын төрийн хэлний тухай” хуулийг баталж, 2007 оныг Орос хэлний жил болгон зарласан. Эрүүгийн хуульд “Олон нийтийн газар тангараг өргөсөн” гэсэн зүйл анги бий.

Багш:

Гэсэн хэдий ч Орос хэлний тухай хуулийг хэрэгжүүлэхтэй холбоотой олон зүйл тодорхойгүй, төвөгтэй хэвээр байна.

- Яриадаа хараалын үг хэрэглэхтэй тэмцэх шаардлагатай юу, яаж?

Хэсэг судлаач оюутан асуулгын хариултын хувилбаруудыг үзэгчдэд танилцуулж байна.

Багш:

Тиймээс, судалгаанд оролцогчдын дийлэнх нь сонин хэвлэл, телевизийн дэлгэцээс садар самууныг зайлуулах шаардлагатай гэж үзэж байна.

Урлагийн бүтээлд бүдүүлэг үг хэллэгийг дүрсэлсэн хамгийн сайн жишээг бид “Дарга” киноноос (“Дарга” киноны хэсгээс үзэх) харж байна.

Муухай үг хэллэгтэй тэмцэхэд эмэгтэйчүүд чухал үүрэг гүйцэтгэдэг - тэд өөрсдийнхөө дэргэд болон хүүхдийн дэргэд бүдүүлэг үг хэлэхийг зөвшөөрөх ёсгүй.

Тэдний дэргэд олон нийтийг доромжлохоос зайлсхийх нь ухаалаг эрчүүдийн үүрэг юм.

Эцэст нь соёлтой, ухаалаг ярианы жишээг харуулах шаардлагатай байна.

Хичээлийн хураангуй.

Багш нь хүүхдүүдийн ажилд талархаж байгаагаа илэрхийлж, хүмүүс хэлний соёлоо сайжруулах ёстой - энэ бол тэдний эх орон, эх хэлнийхээ өмнө хүлээсэн үүрэг юм гэж дүгнэв.

Гэрийн даалгавар.

Энэ сэдвээр саналаа бичнэ үү:

Садар самуун үг хэллэгтэй хэрхэн харьцах вэ?

Би хэрхэн бүдүүлэг үг хэллэгтэй тэмцсэн юм бэ."

Хүүхэлдэйн кино ашиглан нээлттэй хичээлийн хураангуй.

Сэдэв: "Эелдэг байдлын сургамж."

Зорилтот: Хүүхдүүдийн зан үйлийн соёл, өдөр тутмын амьдралд эелдэг үгсийг ашиглах арга замын талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

    Эелдэг үг хэллэгийг идэвхтэй үгсийн санд ашиглах, эелдэг үгсийг зөв дуудахыг сурталчлах.

Боловсролын:

    Харилцааны ур чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүл: асуусан асуултыг сонсож, бүрэн хариулт өгөхийг хичээ, харсан зүйлээ хэл.

IN боловсролын:

    Дэмжихбүлгийн хүүхдүүдийн хоорондын эелдэг харилцааг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц:

    Урам зориг. (багшийн мэндчилгээ, асуудалтай асуулт тавих)

Залуус аа, та "хүүхэлдэйн киноны клуб" гэж юу болохыг мэдэх үү?

Та тэнд очиж үзэхийг хүсч байна уу?

Залуус аа, та хүүхэлдэйн кино үзэх дуртай юу? (Тиймээ )

Хүүхэлдэйн кино бидэнд эелдэг үг зааж чадна гэж та бодож байна уу?

Та ямар эелдэг үгсийг аль хэдийн мэддэг болсон бэ?

Гэхдээ Лунтик ба түүний найзуудын тухай хүүхэлдэйн киноны катерпиллар яагаад эдгээр эелдэг үгсийг сурснаа удаан хугацаанд ойлгосонгүй! Үүнээс юу болсныг хармаар байна уу?

Дараа нь дэлгэцэнд анхаарлаа хандуулаарай!

II. "Мэдэхгүй" киноны Лунтик ба түүний найзууд хүүхэлдэйн киног үзэж байна.

III. Хүүхэлдэйн кинонд дүн шинжилгээ хийх, агуулга дээр ажиллах.

Шинжилгээнд зориулсан асуултууд:

1. Лунтик болон түүний найзуудын тухай хүүхэлдэйн киноны нэрийг хэн анхааралтай, санаж байсан бэ? (Мэдэхгүй)

2.Яагаад олон ангит киног “Мэдэхгүй хүмүүс” гэж нэрлэсэн бэ? Та яаж бодож байна? (катерпиллар эелдэг биш байсан)

4. Лунтик Вупсен, Пупсен нарт эелдэг байхыг хэрхэн заасан бэ? (дахин хэлэх)

5. Катерпиллар ямар эелдэг үгсийг сурсан бэ? (Сайн уу, уучлаарай)

6. Одоо санаж, тэдгээрийг зөв ашиглаж байгаа эсэхийг бодъё?

6.1 Жишээлбэл, Милаг ирэхэд тэд түүнд "ХӨӨ, ЧИ ЮУ ИРСЭН ЮМ" гэж хэлсэн бөгөөд үнэхээр эелдэг хүнтэй уулзахдаа ... хүүхдүүд - "Сайн уу" гэж хэлэх ёстой.

6.2 Катерпиллар мод руу авирч очиж уулзахдаа юу хийсэн бэ? (тэд эелдэг үг хэлж, бие биенээ түлхэж, бие биенийхээ толгой дээр гишгэж, урагшлахыг зөвшөөрдөггүй)

6.3 Тэд эелдэг байсан уу? (Үгүй)

6.4 Эелдэг хүн эсвэл хүүхэлдэйн киноны баатар юу хийх ёстой байсан бэ (Найзыг нь түрүүлж, санамсаргүй түлхсэн бол уучлалт гуй)

7. Та эелдэг шидэт үгсийг хэрхэн дуудах ёстой вэ? (Тайван дуугаар, нүд рүү эгцлэн харж, зүрх сэтгэлээсээ)

8. Бидэнд эелдэг үг яагаад хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ? (хэрүүл маргаанаас зайлсхийхийн тулд эелдэг үг нөхөрлөхөд тусалдаг; эелдэг хүмүүстэй та өөрөө эелдэг байхыг хүсдэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэдээжийн хэрэг, залуус аа, эелдэг үгс нь найз нөхөдтэй болоход тусалдаг, хэрүүл маргаанаас зайлсхийж, эелдэг хүмүүстэй та өөрөө эелдэг байхыг хүсдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хүүхэлдэйн кинонд гардаг амьтад ярьдаг, сэтгэдэг, эелдэг, тийм ч их биш байдаг гэдгийг та анзаарсан уу. Ийм байдлаар тэд та бид хоёртой адилхан. Надад хэлж өгөөч, танд ч мөн адил түүх тохиолдож болох уу? (Тийм)

1. Хүүхдүүд танд бүдүүлэг хариулах эсвэл огт хариулахгүй байх үед таны сэтгэл санаа ямар байдаг вэ? (Муу, би гомдсон, гунигтай байна)

3. Найз нь биднээс эелдэгээр чин сэтгэлээсээ уучлалт гуйхад бид уучлахыг хүсдэг үү?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо жаахан амарцгаая. Бид сандлаасаа босоод намайг дага. Надад хүүхэлдэйн киноны баатруудын дуулдаг дуу бий. Та дүрүүдийн хөдөлгөөнийг давтаж эсвэл зүгээр л бүжиглэж болно.

Та энэ дуунаас ямар эелдэг үгсийг сонссон бэ? (баярлалаа, уучлаарай)

Сурган хүмүүжүүлэгч: За, эелдэг үгсийг давтаж, илүү сайн санаж байхын тулд танд нэг тоглоом байна. Та нар нөхөрсөг залуус учраас дуу нэгтэйгээр хариулахыг хичээгээрэй.

Бид "Үг хэлэх" тоглоомыг санал болгож байна.

Бүүжинтэй уулзсаны дараа хөрш зараа түүнд "... "(Сайн уу!)

Түүний том чихтэй хөрш нь: "Заа, ..." гэж хариулав (Сайн уу!)

Даваа гаригт наймаалж руу сэлэв.

Мягмар гарагт тэр баяртай гэж хэлэхэд тэр түүнд: "..." (Баяртай!)

Бохир нохой Костя хулганы сүүл дээр гишгэв.

Тэд хэрэлдэх байсан ч тэр "..." гэж хэлэв (Уучлаарай!)

"..." гэсэн эелдэг үгнээс нэг ширхэг мөс ч хайлах болно (Баярлалаа!)

Тарган үхэр Лула өвс идэж, найтаалгаж байв.

Түүнийг дахин найтаахаас сэргийлэхийн тулд бид түүнд: "..." (Эрүүл байгаарай!)

Фокс Матрона: "Надад бяслаг өгөөч, хэрээ!

Бяслаг нь том, чи бол жижиг! Би тэгээгүй гэдгээ бүгдэд нь хэлье!"

Чи, Фокс, гомдоллохгүй, харин "..." (Гуйя!)

Өдрийн турш бид маш их ядарсан тул бид бүгдэд "..." гэж хэлэх болно (Сайн амраарай!)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр бид Катерпиллартай хамт сонсоход тааламжтай төдийгүй хэлэхэд таатай олон эелдэг үгсийг санаж, сурч авлаа. Надад эелдэг үгсийг санахад туслах зургууд байна. Катерпилларууд эелдэг үг хэлэхээ санахын тулд тэдэнд зориулсан бэлэг өгөхийг би санал болгож байна. Зөвхөн миний зургууд өнгөтэй биш байна(((Чи надад будахад тусалж чадах уу? Тэгээд явцгаая!

Нийслэлийн сургуулийн өмнөх боловсролын 15-р “Огонёк” цэцэрлэг

Буй хотын хот суурин газрын хөгжлийн ерөнхий дүр төрх

Цогц хичээлийн хураангуй

"Хүүхэлдэйн кино бүтээхэд хэн ажилладаг вэ"

(том хүүхдүүдэд зориулсан)

Програм хангамжийн даалгавар:

Боловсролын: Хүүхэлдэйн кино бүтээх талаархи хүүхдийн мэдлэгийг тодруулах. Хүүхэлдэйн кинонд ажиллаж буй хүмүүсийн мэргэжлийн талаархи мэдээллээр хүүхдийн мэдлэгийг баяжуулах.

Боловсролын:

Хүүхэлдэйн кино бүтээх чиглэлээр ажилладаг хүмүүсийн мэргэжлийн үйл ажиллагааны сонирхлыг хүүхдүүдэд бий болгох.

Боловсролын:

Асуултанд тодорхой, тодорхой, тууштай хариулах чадварыг хөгжүүлэх; хичээлийн сэдвээр хүүхдийн үгсийн санг мэргэжлийн нэр томъёогоор баяжуулах.

Төсөөлөл, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нар бүгд хүүхэлдэйн кино үзэх дуртай гэдгийг би мэднэ. Хүмүүс ямар мэргэжлийг бий болгоход оролцдогийг та мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт)

Энэ бүхэн нь ах дүү Люмьер кино урлагийг зохион бүтээхээс нэлээд эрт эхэлсэн юм. Хэдэн мянган жилийн өмнө зураач, уран барималчид дүрсийг хэрхэн яаж амьдруулахаа мэддэг байсан. Эртний Ассирид таван хөлтэй далавчтай бухын хөшөөг хааны ордны үүдэнд байрлуулсан байв. Хажуугаар нь нэг хүн өнгөрөхөд бух явж байгаа юм шиг санагдав. Египетийн сүм хийдүүдэд чадварлаг гэрэлтүүлэг нь зургийг "амьсгахад" тусалсан. Дундад зууны үед Европт тэмдэглэлийн дэвтэртэй төстэй хөгжилтэй бяцхан номууд түгээмэл байв. Хуудас бүр дээр ижил дүрсийг өөр өөр байрлалаар зурсан. Хэрэв номыг хурдан эргүүлсэн бол тэр дүрс гараа даллаж, морь унах гэх мэт.

Хүүхэлдэйн кино бүтээхийн тулд олон мэргэжлийн хүмүүсийн хөдөлмөр шаардагдана.

Таны бодлоор хүүхэлдэйн киноны бүтээл хаанаас эхэлдэг вэ? Зөв, эхлээд та ирээдүйн хүүхэлдэйн киноны зохиолыг бичих хэрэгтэй бөгөөд энэ нь кино зохиолчийн ажил юм. Дараа нь зохиолыг бичихэд хэн оролцох вэ? (хүүхдийн хариулт)

Найруулагч хүүхэлдэйн кинон дээр ажиллах багийг сонгодог. Та хэн гэж бодож байна вэ?

Энэ бол зураач, хөгжмийн зохиолч, хүүхэлдэйн киноны баатруудыг дуулах жүжигчид юм.

Аниматор болохын тулд уран сэтгэмж, цаг хугацааны мэдрэмж, хэмнэл, хошин шогийн мэдрэмж, сонирхолтой, хөгжилтэй түүх, өрнөл зохиох чадвартай байх хэрэгтэй. Нэг секундэд хүүхэлдэйн кинонд бид 24 кадр харагдана. Хөдөлгөөн нь байгалийн, хөгжилтэй мэт санагдахын тулд зураач 24 хүрээ зурах ёстой. Энэ бол энгийн асуудал биш гэдэг нь ойлгомжтой.

Хөдөлгөөнт дүрс бүр нь дизайн дээр суурилдаг - диаграмм. Зураг - үе шат бүрийг өртөх хуудас гэж нэрлэдэг тусгай хуудсан дээр тэмдэглэдэг. Илүү олон хэв маяг, хөдөлгөөн илүү жигд, үе шат нь цөөхөн, хөдөлгөөн илүү хурц, хурдан болно.

Ердийн дүрийн хөдөлгөөний хэв маягийг харцгаая, хөдөлгөөний мөн чанар, мөн аймшигт ясны гараас мултарсан бяцхан гүнжийн хөдөлгөөний үе шатуудыг харьцуулж үзье. Тэр айсан царайтай хөлийнхөө үзүүр дээр ухарна. (замын хөдөлгөөний хэв маягийг шалгах)

Хүүхэлдэйн киног зурсны дараа дараагийн удаа хэний бүтээл хэрэгтэй гэж бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

Тийм ээ, хүүхэлдэйн кинонд дуу оруулах хэрэгтэй.

Дууны киног зохион бүтээхээс өмнө уран сайхны кино, хүүхэлдэйн киног хөгжимчид төгөлдөр хуур эсвэл том төгөлдөр хуур дээр тоглодог хөгжим дагалддаг байв. Уолт Дисней хүүхэлдэйн кинондоо хөгжим ашигласан анхны хүн юм. Хөгжмийн өргөлтийг ашиглаж, янз бүрийн инээдтэй дууг нэмснээр Дисней дуу, дүрсийг гайхалтай хослуулсан. Хэрэв аниматор бүжиглэж ирвэл хөдөлгөөний хэмнэлийг дуугаар тогтоодог тул бүжиглэж буй дүрийн хэт илэрхийлэлтэй байрлал нь өргөлттэй давхцах ёстой. Өргөлт нь зөвхөн хөгжим биш, хөдөлгөөнийг онцолсон хамгийн энгийн дуу авиа байж болно. Кино студи болгонд хонхны дуунаас эхлээд хаалганы чимээ, аянгын алга ташилтаас шувууны дуулах хүртэл янз бүрийн дуу чимээний бичлэгийн цуглуулга байдаг.

Кино урлагт дууны инженерээс гадна маш сонирхолтой мэргэжил байдаг - дууны дизайнер. Зөвхөн чимээ шуугиан, дууны өргөлтөөр дуудагддаг ийм хүүхэлдэйн кинонууд байдаг бөгөөд дүрүүд нь ярьдаггүй, гэхдээ зүгээр л зарим дуу чимээ гаргадаг. Хүүхэлдэйн киноны баатруудыг дууддаг жүжигчид ч хүүхэлдэйн киноны дубляцид оролцдог.

Одоо хэсэг хугацаанд хүүхэлдэйн кино бүтээгч болж, бүлгүүдэд хуваагдахыг хичээцгээе. Манайд нэг хэсэг зохиолч, нэг зураач, нэг найруулагч, нөгөө нэг хөгжмийн зохиолч байх болно. Эхлээд хүүхэлдэйн киноны гол найруулагчийг томилж, багаа сонгоё. (хүүхдүүд захирал сонгож, бүлэгт хуваагдана)

Залуус аа, манай хэсэг дэлгэцийн зохиолчид юу хийх вэ? Тийм ээ, тэд хүүхэлдэйн киноны зураг авалтын төлөвлөгөө гаргана. Хэсэг уран бүтээлчид юу хийх вэ? Тийм ээ, тэд хүүхэлдэйн кинонд зориулж зураг зурах болно. Дууны дизайны баг юу хийх вэ? Тэд манай хүүхэлдэйн кинонд хэрхэн дуу оруулахыг олох болно.

За ажилдаа орцгооё. (Хүүхдүүд эхлээд хуйвалдаан гаргаж, дараа нь хэд хэдэн зураг зурж, дараа нь хөгжмийн зэмсэг ашиглан дуу хоолойгоо гаргадаг)

Залуус аа, хүүхэлдэйн киногоо дэлгэцэн дээр үзэхийн тулд бид хөгжмийн найруулагч Марина Валентиновнагаас материалаа компьютер дээр боловсруулахыг хүсэх болно.

Хичээлийн хураангуй:

Хүүхдүүд ээ, ангидаа юу хийснээ санацгаая. Та ямар мэргэжлүүдийн тухай ярьж байсан бэ? Та хүүхэлдэйн кино бүтээхдээ юу хийхийг хүсч байна вэ?

Бүдүүлэг, бүдүүлэг үг хэллэгийн тухай.

Орос хэлний хичээл

Багш Бобрышева Н.И.,

Воронежийн хөгжмийн коллеж

тэд. Ростропович

Зорилго: Орос хэлний өнөөгийн байдалд хариуцлага хүлээх; хараалын үг хэрэглэхэд шүүмжлэлтэй хандлагыг бий болгох.

Зорилго: оюутнуудад "хэлний нөхцөл байдал", "хувь хүний ​​хэл шинжлэлийн соёл" гэсэн ойлголтыг танилцуулах, "харал үг" гэсэн ойлголтыг тайлбарлах, орос хэлний байдал, өөрийн ярианы практикт иргэний хариуцлагыг төлөвшүүлэхэд дэмжлэг үзүүлэх. .

Хичээлийн хэлбэр: дугуй ширээ.

Хичээлдээ бэлтгэхдээ хүүхдүүд санал асуулга явуулж, хичээлийн даалгавар авсан.

Тоног төхөөрөмж: "Хараалын үг" танилцуулга, асуулга, "Дарга" уран сайхны киноны хэсэг.

Хичээлийн явц.

Э Амьдрал ямар байдаг шиг яриа ч мөн адил.Сенека

Орос хүн бол Орос гэдгээ хэзээ ч мартдаггүй хүн юм; агуу хүмүүсийн төрөлх хэлийг мэддэг хүн. Бид төрийн өмнө хариуцлага хүлээдэг гэдгээ санах ёстой.

И.А.Ильин
пиграф:

I Хэлний нөхцөл байдал.

    Багшийн лекц.

Нийгмийн байдал, түүний соёл, ёс суртахууны үнэт зүйлс нь хэл шинжлэлийн нөхцөл байдлаас нотлогддог, жишээлбэл. хүмүүсийн ярианы янз бүрийн хэлбэрийн хоорондын хамаарал. Тэд уран зохиолын хэлээр ярьдаг уу? “Соёл иргэншил хоорондын хөгжил” гэгдэж байсан тэр үед та бид хоёр ямар хэлээр ярьдаг вэ? Хэлний эгзэгтэй үед үгийн сан, түүнийг ашиглах арга, бодлоо илэрхийлэх ерөнхий арга барил ихэвчлэн өөрчлөгддөг.

Хэл судлаачид Оросын орчин үеийн хэл шинжлэлийн нөхцөл байдлын хамгийн сөрөг хоёр хандлагыг тэмдэглэж байна: 1) Орос хэл ярианы хэв маягийн огцом бууралт, бүдүүлэг, бүдүүлэг байдал, Оросын утга зохиолын хэлнээс асар их хазайлт, Оросын ярианы соёлын нэр хүнд огцом буурсан. 2) англи хэлний америк хувилбараас түрэмгий нөлөө. Манай нийгмийн гурав дахь золгүй явдлыг би нэмэх болно. Энэ бол бүдүүлэг, бүдүүлэг үг хэллэг юм. Бидний харилцаанд тэд согтуурахтай адил өргөн тархсан. Орос улсад 70-90-ээд оны үед. бүдүүлэг үг хэллэг бүрэн шинж чанартай болсон. Цензурыг халж, худал ойлгосон ардчилал, үг хэлэх эрх чөлөө үүргээ гүйцэтгэсэн. Муухай хэллэг нь улс орны бүх бүс нутаг, нийт хүн ам, бараг бүх ярианы нөхцөл байдалд тархсан. А.Солженицын хоёр дахь хүн бүр хөдөөний автобусанд суухдаа бус, дотно яриа өрнүүлэхдээ хараалын дээд сургуульд орсон орны тухай гашуунаар бичжээ. (“Эхний тойрогт”)

Муухай хэл ярианы тархалт нь ухамсрын хэсгээс ухамсаргүй үйл явцын талбарт нэвтрэн ороход хүргэсэн. Мэс заслын эмч нэг их ухаантай эмэгтэйд хагалгаа хийж чадаагүй, учир нь мэдээ алдуулалтанд ороход тэр хүүхэн ярьдаг байсан... Та өөрөө муу үг хэлэхгүй байсан ч нутаг нэгт нөхөд чинь чамайг мартахгүй байхыг анхаарна.

Тодорхой өвчин байдаг гэж төсөөлөөд үз дээ - Туреттын хам шинж, хүн энэ өвчний бусад шинж тэмдгүүдээс гадна ярианы дараах шинж чанартай байдаг: хэл яриа алдагдах боловч бүдүүлэг үг хэлэх чадвар хадгалагдан үлддэг.

Бохир үг хэллэг нь манай үндэсний ярианы гунигтай шинж болон хувирлаа. Гадаад оюутнууд анхны орос үгсийг сурдаг бөгөөд энэ нь хэвлэх боломжгүй байдаг. Одоо цагт хүн болгон шахуу хараалын үг сонирхдог болсон. Тэд энэ сэдвээр диссертаци хамгаалж, садар самуун үгсийн толь бичгийг хэвлүүлж, оюутнууд хичээлдээ Лимонов, С.Довлатов гэх мэт хэлийг судалдаг. Тэгвэл өнөөдөр эх хэлээ ашиглах явдал түгшүүр төрүүлж байна. Үүнтэй холбогдуулан бид ч бас бага зэрэг судалгаа хийхээр шийдлээ. Манай коллежийн оюутнуудад асуулга өгсөн. Үүний үр дүнг харах нь сонирхолтой байх болно.

    Хэсэг оюутнууд асуулгын үр дүнг үзэгчдэд танилцуулж байна.

Багш аа.

Бидний харж байгаагаар бүдүүлэг үг хэллэг хэрэглэх нөхцөл байдал зөрчилтэй байгааг судалгаагаар харуулсан.

Бохир үг хэллэгийн талаархи бидний бодол хоосон биш байхын тулд хэл шинжлэлийн зарим ойлголтыг тодруулцгаая. Төрөлх хэлэнд хараалын үг хаана байдаг вэ? Энэ сэдвээр залуусын мессежийг сонсоорой.

II I бүлгийн мессеж.

Илтгэгч 1.

Хэл болгонд уран зохиолын, ярианы болон бүдүүлэг үгсийн сан байдаг. Уран зохиолын толь бичиг- Энэ бол аман болон бичгийн яриа, олон нийтийн газар, хэвлэл мэдээллийн хэрэгслээр ямар ч нөхцөлд ашиглаж болох соёлын үгсийн сан юм. Үүнд уламжлалт нэр хүндтэй ном, өндөр, шинжлэх ухаан, тусгай, албан ёсны бизнес, уламжлалт байдлаар ялгагдах ярианы толь бичгийн нэг хэсэг (уран зохиол-ярианы) багтана. Тухайлбал, “эр хүн”, “иргэн”, “зай”, “хүн” гэдэг үгийг хаана оруулах вэ. Сүүлийн 2 үг нь уран зохиолын үг биш.

Илтгэгч 2.

Ярьсанүгсийн сан нь ихэвчлэн найз нөхөд, ойр дотны, алдартай, эрх тэгш хүмүүсийн дундах аман ярианд тохиромжтой бөгөөд хүлээн зөвшөөрөгдөх боломжтой; Үүнд мөн үгсийн сан багассан, үндэсний хэллэг (харгон хэллэг) болон ардын хэл орно. Жишээ нь, хүн, бяцхан хүн, trudge (удаан алхах). Төвийг сахисан, багасгасан ярианы үгс байдаг.

Уран зохиолын болон ярианы үгсийн сан нь норматив толь бичгийг бүрдүүлдэг бөгөөд тэдгээрийн хэрэглээ нь утга зохиолын болон ярианы ярианы хэм хэмжээнд нийцдэг.

Илтгэгч 3.

Норматив бусүгсийн сан нь ярилцагчийг доромжилж, илтгэгчийг сөрөг шинж чанартай гэж үздэг тул олон нийтийн бодлоор үүнийг олон нийтийн хэрэглээнээс хасдаг гэж үздэг.

Хараалын дунд хэл шинжлэлийн ухамсар нь хоёр ангиллыг ялгадаг. бүдүүлэгТэгээд садар самуун.

Илтгэгч 4.

Бүдүүлэг хэллэг орно бүдүүлэгТэгээд хүчирхийлэгч(инвектив). Бүдүүлэг үгсийн санг ашиглах (гэдэс, халзан) нь юуны түрүүнд илтгэгчийн соёлгүй байдлыг илтгэдэг бөгөөд ярилцагчийг доромжлол гэж үздэггүй; Ер нь соёлтой хүн дэргэд нь ашиглаж байгаад л гомддог.

Браннаяэсвэл урам зоригтойүгсийн санг (гахай, нохой) ихэвчлэн хүлээн авагч эсвэл гуравдагч этгээдийг доромжлох, доромжлох зорилгоор ашигладаг. Гэхдээ тодорхой нөхцөлд үүнийг ийм зорилгогүйгээр, сэтгэл хөдлөлөө арилгахын тулд ашиглаж болно. Олон нийтийг доромжилсон үг хэллэгийг олон нийтийн ухамсар буруушааж байна.

Садар самуун(синоним - зохисгүй) үгсийн сан нь орчин үеийн нийгмийн нийгмийн ухамсар нь олон нийтэд хэрэглэхийг байнга хориглодог илэрхийлэлтэй үгсийн сан юм. Дээрх ангиллаас үзэхэд бүдүүлэг үг хэллэгийг тодорхойлох боломжтой юм шиг байна. Муухай хэллэг- эдгээр нь сонсогчийг гомдоох зорилготой эсвэл гомдоохгүйгээр хэрэглэгддэг эелдэг бус утгатай илэрхийлэлтэй үгс юм - доромжилсон, садар самуун үг хэллэг. Тиймээс бүдүүлэг үг хэллэгт доромжилсон үг хэллэг (олон нийтийн ухамсарт буруушаасан) болон садар самуун үг хэллэг (олон нийтийн ухамсар олон нийтэд хэрэглэхийг хориглосон) багтдаг боловч бүдүүлэг үг хэллэг (яригчийн соёлгүй байдлын нотолгоо) багтдаггүй.

Хараалын үгэнд бүдүүлэг, хараалын үг (буурсан, бүдүүлэг үг хэллэг) багтдаг бөгөөд энэ нь хараалын үгнээс илүү өргөн хүрээтэй ойлголт юм.

Багш аа.

Хэл болгонд хараалын үг байдаг. Гэхдээ Оросын хараалын онцгой байдлын талаархи үзэл бодол байдаг: Оросын хараал нь хамгийн хүчтэй, бүх гадаадынхан үүнийг хүлээн зөвшөөрдөг, юуны түрүүнд тэд үүнийг цээжээр сурч, зөвхөн орос хэлээр хараахыг илүүд үздэг.

I IIМессежIIбүлгүүд.

Дэлхийн хэл дээрх бүдүүлэг хэллэг.

Илтгэгч 1.

Хүмүүс гадаад хэлээр харааж зүхэх үнэхээр дуртай. Энэ нь хоригийг зөрчихөд хялбар болгодог. Кавказчууд болон Төв Азийн оршин суугчид төрөлх хэлээрээ харааж зүрхэлдэггүй тул ихэвчлэн оросоор хараадаг. Герман дахь оросууд ихэвчлэн герман үгээр хараадаг.

Америкчууд толь бичиг гаргажээ "Оросын 7000 хараал", үүнд хүний ​​зарим дутагдлыг нэрлэсэн үгс багтсан. Үүнд тодорхойлолтууд орно дүлий, доголон, сохор, доогуур. Тэгээд германчууд толь бичиг гаргасан "Оросын 100 бүдүүлэг үг". Эхнийх нь аппаратчик.гэх мэт үгсийг багтаасан удирдагч, шаргуу ажилладаг, сэтгэл хөдлөм, тэр жирэмсэн, цүнх, хоолны газар, хувцас, шуугиан, шорон, найз охин, хулчгар гэх мэт.. Эдгээр үгс нь хараалын үгс байх магадлал багатай - эдгээр нь зүгээр л хүн эсвэл зүйлд дургүйцсэн үнэлгээ өгдөг үгс бөгөөд тэр ч байтугай бүх тохиолдолд тийм биш юм.

Илтгэгч 2.

Хараал хэлэх гэж юу гэсэн үг вэ? Мат- Эдгээр нь хэт жигшил, цочромтгой байдал, сэтгэлийн хөдлөлийн хамгийн хүчтэй, ихэвчлэн сөрөг мэдрэмжийг илэрхийлдэг хамгийн бүдүүлэг юм. Үүний зэрэгцээ бид хараалын үг хэлнэ гэдгийг онцолж байна кодлогдоогүй нэгжүүдөөрөөр хэлбэл, утга зохиолын хэлний нэгж гэж хүлээн зөвшөөрөгдөөгүй, түгээмэл хэрэглэгддэг тайлбар толь бичигт бүртгэгдээгүй, бичгээр ашиглагдаагүй, үзэгчидтэй ярилцах, хэвлэл, хэвлэл мэдээллийн хэрэгсэл, уран зохиолын ажилд ашиглах боломжгүй. урлаг.

Бусад хэл дээрх шиг орос хэл дээр ийм үгс цөөхөн байдаг, гэхдээ энэ нь тэднийг тийм ч мэдэгдэхүйц болгодоггүй, учир нь харамсалтай нь аман ярианд ихэвчлэн ашиглагддаг.

Эдгээр үг, хэллэгийн чухал шинж чанар нь тэдний цэвэр аман шинж чанартай байдаг - тэдгээрийг бичих, хэвлэх боломжгүй, зөвхөн аман хэлбэрээр байдаг.

Харамсалтай нь энэхүү хоригийг манай хэвлэл, телевиз, орчин үеийн зохиолчид байнга зөрчиж эхэлсэн нь орчин үеийн орос хэлний хөгжил, харилцааны соёл, ерөнхийдөө нийгмийн соёлд ноцтой сөрөг нөлөө үзүүлж байна. .

Илтгэгч 3.

Дэлхий дээр хараалын хамгийн түгээмэл аргуудын нэг бол ариун сүмийг гүтгэх явдал юм. Чухамхүү “ариун хоригийг” зөрчсөн нь ийм хараалыг маш хүчтэй болгодог. Докторын ажилдаа В.И. Желвис дэлхийн 50 хэл дээрх инвективийг харьцуулж үзээд "ээж" гэсэн бүрэлдэхүүнтэй хараалын үгс 11 хэл дээр байдаг болохыг тогтоожээ. Ээжийг доромжлох нь Бурханы эхийг доромжилж, гэгээнтний цохилт юм. Инвектив нь бүх хэл дээр байдаг, гэхдээ үндэстэн бүр харилцан ярилцагчдаа сэтгэл дундуур байгаагаа илэрхийлэх арга замыг олсон байдаг. Бид хэлэх болно: "Тэнэг!", Япончууд гэх мэт бүтээн байгуулалтыг ашигладаг "Би илүү ухаалаг", гэхдээ үр дүн нь ижил байна.

Бүх хэл дээр зохисгүй үгс байгаа нь энэхүү сониуч үзэгдлээр нотлогдож байна: Орос хэл сурч буй гадаадын иргэд зарим орос үгсээс зайлсхийж, тэдгээрийг хэрэглэхдээ ичиж эхэлдэг. Болгарчууд орос үгнээс зайлсхийдэг "тоглолт", Чехүүд - "эмч"Арабууд - "шүд",Германчууд - "бөмбөрцөг"гэх мэт.

IV Асуудлын талаархи яриа.

Багш:

Хүмүүс яагаад тулалддаг вэ?

Оюутны хариулт:

    Стрессээ тайлж, тухайн үед тохиолдож буй сэтгэл хөдлөлийг "цэнэглэх".

    Биеийн болон сэтгэцийн өвдөлтийг намдаахад тусалдаг.

    Таны статусыг хамгаалах хэрэгсэл. Ихэнхдээ дуулиан бол албан тушаал, нэр хүнд, давуу эрх гэх мэтээс айдаг сул дорой хүмүүсийн хамгаалалтын зэвсэг юм.

    Өөрийгөө урамшуулах функц. Боксчид ихэвчлэн доромжлолоор эхэлж, дараа нь гонгоор бие бие рүүгээ нударгаараа дайрдаг.

    Ярилцагчийг түрэмгий дайралтын хэрэгсэл болгон дарах хэрэгсэл. “Загнах”, “тулааны талбар” гэдэг нь нэг язгууртай үг гэж санамсаргүй хэрэг биш юм. Гардан тулалдаанд фронтын цэргүүд үргэлж тангараг өргөдөг байв.

    Өөрийгөө доромжлох хэрэгсэл болгон. "Өө, би тэнэг юм, би юу хийсэн бэ!"

    Хараал хэлэх нь хүнийг айдас, эмзэг байдлыг нуухад тусалдаг. "Там руу яв! Хараал ид!"гэх мэт.

    Ид шидийн хүч мэт. “Шалгалт өгөхөд намайг загна”. Лхагва: Ямар ч хөвсгөр, өд байхгүй!

    Уламжлалт хараалын үгс - зан үйлийн яриа: "зэмлэсэн"Оросын хуримын дуунууд (хүргэнийг доромжлох), дити, хос үг, анекдот хэлбэрээр.

    Өндөр албан тушаалтнууд ард түмэнтэйгээ ойр байгаагаа харуулах.

    Хараал үгсийг ихэвчлэн "түр завсарлага бөглөх", өгүүлбэр дэх үгсийг холбоход ашигладаг. Жишээлбэл, үг “хараал ид”, “гацуур мод”, “ё-ми”гэх мэт.

Багш:

Тэгэхээр хүмүүс бүдүүлэг үг хэлэх олон шалтгаан бий. Гэхдээ тэдний хэн нь ч шалтаг болж чадахгүй. Энэ бол нийгмийн хуулийг зөрчих эхний алхам юм. Нөгөөтэйгүүр, дэвсгэр хэрэглэдэг хүн аажмаар сэтгэн бодох чадвараа алддаг.

Таны бодлоор хэн ихэвчлэн хараалын үг хэрэглэдэг вэ?

Оюутны хариулт:

    Хүүхдүүд насанд хүрэгчдээс илүү олон удаа бие биедээ сэтгэл дундуур байгаагаа илэрхийлж, хараал, шоолж, доромжилж байдаг. Тэд сэтгэлийн хөдөлгөөнийг нэмэгдүүлж, зан үйл, харилцааны соёлын ур чадварыг хараахан эзэмшээгүй байна.

    Өсвөр насныхан хараалын үг хэллэгийг статусаа дээшлүүлэх, болзошгүй түрэмгийллээс хамгаалах, эсвэл түрэмгийллийг харуулах арга хэрэгсэл болгон ашигладаг. Эсвэл бослогын нэг илрэл.

    Эрэгтэйчүүд ихэвчлэн хараал хэлдэг. Энэ бол эрэгтэй хүний ​​хүч чадал, эсвэл "бүлэгт харьяалагддаг" гэдгээ харуулах, би харьяалагддаг гэдгээ харуулах хүсэл юм. "Тэгээд биднийг хөгшин цэрэг аварч, голын эрэг дээр бууж, харуулыг сонголтын үгсээр бүрхэж эхлэв. Тэр үед л манаач нөгөө талд өөрийн хүмүүс байгаа гэдэгт үнэхээр итгэсэн” гэж хэлсэн.(“Долоо хоног”, 1982)

    Эрэгтэйчүүд, өсвөр насныхан эрчүүдтэй хамт байх үедээ ихэвчлэн харааж эхэлдэг. Хараал хэлэх нь чухал юм шиг санагддаг"Эр хүн шиг."

    Нийгэмд өндөр албан тушаал хашдаг хүмүүс доод тушаалын, “сул дорой” хүмүүсийг бодвол олны өмнө бага хараал хэлдэг.

Багш:

ОХУ-д дарга нар ихэвчлэн бүдүүлэг үг хэллэгийг ажигладаг нь үнэн - дарга нь доод албан тушаалтнуудынхаа дэргэд бүдүүлэг үг хэллэг хэрэглэж, өөрийн ноёрхол, эрх мэдлийг онцлон тэмдэглэдэг. Физикч В.Шкловский Бериятай хийсэн маш ноцтой уулзалтын талаар: “Берия илтгэгчийн яриаг тасалж, цугларсан академич нарыг бохир доромжлох урсгалыг гаргав. Эрдэмтэд нүдээ доошлуулав. Дараа нь академич П.Капица босож Берияг ижил илэрхийллээр хүндэтгэж эхлэв: тэд физикчидтэй ярилцахдаа ... та анхаарлаа хандуулж, ийм увайгүй байдлыг бүү зөвшөөр гэж хэлдэг. Берия тэр даруй уулзалтаа зогсоож, маргааш нь П.Капицаг ЗХУ-ын ШУА-ийн Физикийн асуудлын хүрээлэнгийн захирлын албан тушаалаас чөлөөлж, гэрийн хорионд оруулав. Зөвхөн Өөртөө л тангараглах эрхтэй байсан..."

Эмэгтэйчүүдийн хараалын үг танд ямар санагддаг вэ?

Багш:

Олон нийтэд хараалын үг хэрэглэх нь нийгэм, ёс суртахууны хоригийг бүдүүлгээр зөрчиж байна. Дашрамд дурдахад, зарим улс оронд олон нийтийн газар тангараг өргөвөл шийтгэдэг эрүүгийн зүйл анги байдаг. 1978 онд АНУ-ын Дээд шүүх 7 англи үгийг хамгийн бүдүүлэг хараалын үг хэмээн албан ёсоор хүлээн зөвшөөрсөн. Гэсэн хэдий ч Америкийн ганц ч сонин энэ жагсаалтыг хэт садар самуун байдлаас болж нийтлэхээр шийдээгүй нь ердийн зүйл юм.

Хараалын үг хэрэглэвэл хуулийн хариуцлага хүлээх талаар та мэдэх үү?

Оюутны хариулт:

ОХУ-ын Ерөнхийлөгчийн дэргэд Орос хэлний зөвлөл байгуулагдаж, "Орос хэл" улсын хөтөлбөр боловсруулж, "ОХУ-ын төрийн хэлний тухай" хуулийг баталж, 2007 оныг Орос хэлний жил болгон зарлав. Эрүүгийн хуулийн “Олон нийтийн газар тангараг өргөсөн” гэсэн зүйл анги юм.

Багш:

Гэсэн хэдий ч Орос хэлний тухай хуулийг хэрэгжүүлэхтэй холбоотой олон зүйл тодорхойгүй, төвөгтэй хэвээр байна.

Яриадаа хараалын үг хэрэглэхтэй тэмцэх шаардлагатай юу, яаж?

Хэсэг судлаач оюутан асуулгын хариултын хувилбаруудыг үзэгчдэд танилцуулж байна.

Багш:

Тиймээс, судалгаанд оролцогчдын дийлэнх нь сонин хэвлэл, телевизийн дэлгэцээс садар самууныг зайлуулах шаардлагатай гэж үзэж байна.

Урлагийн бүтээлд бүдүүлэг үг хэллэгийг дүрсэлсэн хамгийн сайн жишээг бид “Дарга” киноноос (“Дарга” киноны хэсгээс үзэх) харж байна.

Муухай үг хэллэгтэй тэмцэхэд эмэгтэйчүүд чухал үүрэг гүйцэтгэдэг - тэд өөрсдийнхөө дэргэд болон хүүхдийн дэргэд бүдүүлэг үг хэлэхийг зөвшөөрөх ёсгүй.

Тэдний дэргэд олон нийтийг доромжлохоос зайлсхийх нь ухаалаг эрчүүдийн үүрэг юм.

Эцэст нь соёлтой, ухаалаг ярианы жишээг харуулах шаардлагатай байна.

Хичээлийн хураангуй.

Багш нь хүүхдүүдийн ажилд талархаж байгаагаа илэрхийлж, хүмүүс хэлний соёлоо сайжруулах ёстой - энэ бол тэдний эх орон, эх хэлнийхээ өмнө хүлээсэн үүрэг юм гэж дүгнэв.

Гэрийн даалгавар.

Энэ сэдвээр саналаа бичнэ үү:

Садар самуун үг хэллэгтэй хэрхэн харьцах вэ?

Би хэрхэн бүдүүлэг үг хэллэгтэй тэмцсэн юм бэ."

5

Хүүхдэд зориулсан нэмэлт боловсролын хотын төсвийн байгууллага "Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны төв"

Нээлттэй хичээлийн хураангуй

"Амьд боловсон хүчин" хүүхдийн холбоо (4-р курс)

сэдвээр:

Нэмэлт боловсролын багш

Борисова Мария Васильевна

Нефтекумск

Нэмэлт боловсролын хөтөлбөр

"Шууд бичлэг"

ТөвлөрУран сайхны болон гоо зүйн ______________________________________

Мэргэшсэн түвшинДундаж ________________________________________________

Хэрэгжүүлэх хугацаа ______________5 жил______________________________________

Хүүхдэд зориулагдсан__________10-аас 15 жил хүртэл_____________________________________

МаягтЦогцолбор ________________________________________________________________

Сахилга батХөдөлгөөнт дүрс ________________________________________________________________

Сурсан жил _____________4_________________

Анги дахь оюутны үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэрхамтын ___________

Хичээлийн сэдэв:"Өвлийн үлгэр" хүүхэлдэйн киног бүтээсэн."

Зорилтот:бөөн технологи ашиглан хүүхэлдэйн видео бичлэг хийхийг заах.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

Бөөн материалтай ажиллах сургалт.

Чөлөөт урсгалтай технологийн анимэйшн сургалт.

Элсний хөдөлгөөнт дүрсний түүхийн танилцуулга.

Боловсролын:

Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Мэдрэхүйн мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Хийсвэр сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Анхаарал, нарийвчлал, ажилдаа ухамсартай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Сонгодог хөгжимд хүндэтгэл, хайрыг төлөвшүүлэх.

Багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж, материал:

    Claymation Studio суулгасан компьютер

    вэб камер

    хажуу талтай шилэн ширээ

    үр тариа (янз бүрийн үр тариа).

    ширээний чийдэн

Хичээлийн арга зүйн дэмжлэг:

Элсэн анимэйшн техник ашиглан хийсэн видео бичлэгүүд: Баста ба Город 312-ын "Эргэх" видео клип, хүүхдийн анимэйшн студийн видео.

Аудио файл "Баталгаажуулалт. Өөртөө итгэх итгэл" (зохиогч нь тодорхойгүй).

Pixar's Boundin'

Хичээлийн үеэр хөгжмийн материалыг ашигласан: Антонио Вивалдигийн "Улирал. Хавар".

Хичээлдээ эрүүл мэндийг хэмнэх технологийг ашиглах нь:

Ажлын цагийг хязгаарлах;

Биеийн тамирын дасгал хийх.

"Амьд боловсон хүчин" хүүхдийн холбоо

"Анимац" сэдэв(3 дахь жилдээ суралцах)

Сэдэв: "Чөлөөт хөдөлгөөнт хөдөлгөөнт дүрс."

Хичээлийн явц (3 цаг)

    Багшийн мэндчилгээ. Танилцуулга - 5 минут

    Нэг минут эерэг байдал. --- 5 минут. Pixar-аас "Будин" хүүхэлдэйн киног үзэж, ярилцаж байна

    Сэдэв: “Чөлөөт хөдөлгөөнт дүрслэл” -10 минут

Чөлөөт хөдөлгөөнт хөдөлгөөнт дүрс гэж юу вэ? Чөлөөт хөдөлгөөнт дүрсний түүхээс.

Судалж буй техникийг ашиглан авсан видео бичлэгүүдийг үзэх.

    Хөгжим сонсох, зураг зурах - 5 минут

    Ноорог, зураг дээр ажиллах - 20 минут

    Динамик түр зогсолт - 10 минут

    Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх дасгалууд. (5 минут)

    Хүүхэлдэйн киноны зураг авалт, шилэн дээр үр тариа хийх. 40 минут.

    Динамик түр зогсолт - 10 минут

    Хөдөлгөөнт дүрсний талаархи асуулт хариулт --5 мин

    "Танилцуулга" зураг авалт - 15 мин

    Хүүхэлдэйн киноны монтаж. Дууны давхарга. -10 минут.

    Тайвшир - нэг минут - 5 минут.

    Дүгнэлт, дүгнэлт. Гэрийн даалгавар. 10 минут.

Хичээлийн үр дүн, багшийн дүгнэлт (хичээл дээр юу болсон, тэд юу дээр ажилласан).

Видеог үзэж, хүүхэлдэйн киног зөөврийн USB санах ойн төхөөрөмж дээр бичээрэй.

Сценари.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Багш: Сайн байна уу залуусаа. Таныг хүүхэлдэйн киноны ангид үзэж байгаадаа баяртай байна.

(Одоо байгаа хүмүүсийг шалгаж, байхгүй болсон шалтгааныг олж мэд.)

2 . Нэг минут эерэг байдал.

Одоо жаахан тайвширч, амьсгаа авцгаая. Гайхалтай хүүхэлдэйн кино үзэж, сайхан сэтгэл, эерэгээр өөрийгөө цэнэглэхийг би танд санал болгож байна. ("Boundin" хүүхэлдэйн киног үзэж байна).

Танд хүүхэлдэйн кино таалагдсан уу? Энэ юуны тухай вэ? Тэр юу заадаг вэ? (Оюутнууд хариулдаг.)

3. Сэдэв: “Чөлөөт урсгалтай хөдөлгөөнт дүрс.”

Багш: Өнөөдөр бид чөлөөт хөдөлгөөнт дүрсийг ашиглан хүүхэлдэйн кино бүтээхээр ажиллах болно. "Хөдөлгөөнт дүрс" гэж юу болохыг санацгаая. Анимэйшн бол...

Хөдөлгөөнт дүрс (animatio - хөдөлгөөнт дүрс) - гэрэл зураг, зураг, өнгөт толбо, хүүхэлдэй эсвэл дүрсийг хөдөлгөөний салангид үе шатанд бий болгох арга бөгөөд тэдгээрийн тусламжтайгаар тэдгээрийг дэлгэцэн дээр харуулах үед амьтан, объектын хөдөлгөөний сэтгэгдэл төрүүлдэг.

Багш: Та ямар төрлийн хөдөлгөөнт дүрсийг мэдэх вэ?

Оюутны санал болгож буй хариулт: хүүхэлдэй, пластилин, шилжүүлэх техник, гар зураг, компьютер, элс...

Багш: Чөлөөт хөдөлгөөнт хөдөлгөөнт дүрс ямар ялгаатай болохыг хэн мэдэх вэ?

Элсний хөдөлгөөнт дүрс, графикийг ижил төстэй материал ашиглан бусад хэсгүүдээс ялгах гол зүйл бол өнгөт элсээр хийсэн зураг - зураг зурахад ашигладаг гэрэлтдэг гадаргуу юм. Тодорхой задгай бодис эсвэл ажлын багаж хэрэгслийг сонгох нь тийм ч чухал биш юм. Арын гэрэлтүүлэгтэй үед зураг нь шаардлагатай тодосгогч, илэрхий байдлыг олж авч, "амьдрах" болно.

Нимгэн элсний давхаргыг (эсвэл ижил төстэй задгай материал) гадаргуу дээр тавьдаг бөгөөд энэ нь доороос дээш чиглэсэн гэрэл цацруулдаг. Дээр суурилуулсан камер нь үүссэн зураг эсвэл түүнийг бүтээх бүх үйл явцыг бүртгэдэг. Тиймээс амьд үзэгчдэд зориулсан хүүхэлдэйн кино, шоу тоглолт хийхэд техникийн онцгой ялгаа байхгүй. Сүүлчийн тохиолдолд том дэлгэц дээр олон нийтэд зориулсан онлайн нэвтрүүлэг байдаг.

Багш: Та Город 312 бүлгийн Бастигийн тухай "Эргэх" видеог үзсэн үү? Ой санамжаа сэргээж, элсний хөдөлгөөнт дүрсний энэхүү шилдэг бүтээлийг харцгаая. (Клипийг үзэх) Энэ бол мэргэжлийн хүний ​​ажил, олон жилийн туршлагын үр дүн юм.

Энэ техникийг ашиглан хүүхэлдэйн киноны зураг авалтын тулд та зөвхөн элс төдийгүй бусад материалыг ашиглаж болно. Өнөөдөр бид ямар ч гал тогооны өрөөнд байдаг янз бүрийн үр тариатай ажиллах болно.

    Хөгжим сонсох, зураг зурах.

Багш: Өнөөдөр бид "Хавар ирлээ" сэдвээр хүүхэлдэйн кино хийх болно. Та хавартай ямар холбоотой вэ? Санаанд орсон бүхнээ бичье. (Даргад цаас, үзэг өг, дарга сурагчдын хариултыг бичнэ.)

Та хөгжмийн зохиолч Антонио Вивалдиг мэдэх үү? Тэрээр “Улирал” нэртэй хөгжмийн цуврал бүтээлтэй. Тав тухтай сууж, нүдээ ани. Одоо би энэ хөгжмийн зохиолчийн "Хавар" зохиолыг асаах болно, та өөртөө бий болсон мэдрэмж, дүр төрхийг бичээрэй. Бид тэдгээрийг дараа нь бичих болно.

(Бичлэгийг сонсож байна.) Сайн байна. Одоо надад мэдрэмж, харсан зургуудынхаа талаар яриач...

    Ноорог, зураг дээр ажиллах.

Багш: Тэгвэл бид юу олж авлаа... (Хавартай холбоотой зургуудын жагсаалт.) Бид ямар дүрс сонгох, тэдгээрийг хэрхэн хослуулах, нэг зураг нөгөө рүү шилжих талаар бодож үзье.

Одоо хүүхэлдэйн кинонд амилуулахыг хүсч буй зургуудынхаа тоймыг зурцгаая. Өнгө будах шаардлагагүй, зүгээр л зурсан зургуудыг зурж, дараа нь шилэн дээр зурж болно.

(Оюутны бие даасан ажил.)

    Динамик түр зогсолт No1.

Багш: Сайн байна, та маш сайн ажилласан. Би чамайг сэгсэрч, динамик завсарлага авахыг санал болгож байна. (Цаг агаарын нөхцөл байдлаас шалтгаалан динамик завсарлага нь оффис эсвэл сайт дээр хийгддэг).

Босоод жагсана уу. Зөвхөн гэгээлэг, гэгээлэг бодол толгойд орж ирэхийн тулд цусыг бүх биеэр тараацгаая.

(Цэнэглэж байна.)

7.Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх дасгалууд.

Багш: Жаахан ч гэсэн амарсан уу? Удахгүй бид бөөн хүүхэлдэйн киноны зураг авалтыг эхлүүлэх бөгөөд үр тариатай ажиллахын тулд бидэнд чадварлаг хуруу хэрэгтэй болно.

Гараа жаахан сунгацгаая...

Дасгал №1. "Алив, хуруунууд, ажилдаа орцгооё!"- нөгөө гарынхаа хурууг ашиглан нэг хуруугаа нэг нэгээр нь сунгана.

Алив, хуруунууд, ажилдаа орцгооё!
Эцсийн эцэст хүн бүр ажиллахыг хүсдэг.
Том нь мод хагалах болно,
Индекс - зуух асаах,
Дундаж - ус зөөх,
Нэргүй - талх жигнэх,
Бяцхан хуруу нь дуулж бүжиглэж чадна,
Тийм ээ, бусдыг зугаацуулахын тулд.

Дасгал №2. "Цагаан цэцэг"Гарны урьдчилсан массаж, массажны процедур - stroking, 2-3 давталт, массажны процедур - үрэлт - хуруу бүрт 2-3 давталт. Алтанзул цэцгийн хэлбэртэй алгаа нугалж, шүлэг дээрх шиг үйлдлүүдийг хий:

Эдгээр цагаан цэцэг
Бүгд дэлбээ нээв (цэцгийг нээж, дүүжин)
Салхи үлээж байна
Мөн цэцэг сэгсэрнэ (нахиагаа буцааж хийнэ),
Эдгээр цагаан цэцэг
Дэлбээ хаах ("нахиа" савлуур)
Тэгээд тэд унтдаг -
Тэд толгой дохилоо.

    Хүүхэлдэйн киноны зураг авалт, шилэн дээр үр тариа хийх. .

Багш: Гайхалтай! Одоо таны гар хүүхэлдэйн кино бүтээхэд бэлэн боллоо. За, бид эхлэх үү?

(Буудах үйл явц. Бөөн материалаас зураг тавих. Гэрэл зургийн жааз.)

    Динамик түр зогсолт No2.

Багш: Ядарсан уу? Жаахан тайвширч тоглоцгооё. Та "Халуун төмс" тоглоомыг мэдэх үү?

Тоглоом "Халуун төмс".Бүх тоглогчид тойрог дээр зогсож, бөмбөгийг бие бие рүүгээ шидэж, цохино. Тоглогчдын аль нэг нь бөмбөгийг цохихгүй бол тэр тойргийн төвд сууна ("тогоо"). Тоглоом үргэлжилж байна. Аливаа тоглогч хэрэв хүсвэл "гэмт этгээдүүдэд" тусалж чадна. Үүнийг хийхийн тулд бөмбөгийг цохихдоо тэрээр тойргийн төвд сууж буй хүмүүсийг бөмбөгөөр цохихыг оролддог. "Суллагдсан" (бөмбөгт хүрсэн хүн) дахин тоглоомонд оролцоно. Тойрог дотор сууж буй хүмүүс өнгөрсөн бөмбөгийг барьж авахыг хичээдэг. Чухал - та өндрөөсөө бүрэн өндрөөсөө босч чадахгүй; Хэрэв тоглогчдын аль нэг нь амжилтанд хүрвэл "шийтгүүлсэн" бүх хүмүүс тоглоом руу буцаж, бөмбөг шидсэн тоглогч байраа эзэлнэ.

    Хөдөлгөөнт дүрсний талаархи асуулт хариулт.

Багш: За, чи бага зэрэг халсан байна. Одоо жаахан тархины дасгал хийцгээе. Хүн бүр хүүхэлдэйн кинонд дуртай юу? Та тэднийг анхааралтай харж байна уу? Одоо бид хэр болгоомжтой байгааг олж мэдэх болно. Би асуулт асуух болно, хариултыг нь мэддэг хүн гараа өргөх болно. Битгий хашгир, бүү харай. Хүн бүрт хангалттай асуулт байна.

Асуултууд
1. Диснейн хаан арслан кинонд Тимон ямар амьтан байсан бэ?
A)Опоссум
б) Meerkat (зөв хариулт)
V)Вомбат
2. "Шувуу ярьдаг хүн оюун ухаан, оюун ухаанаараа бусдаас ялгардаг." Энэ хэллэг аль хүүхэлдэйн кинонд гардаг вэ?
A)"Төлбөргүй тотьны эргэн ирэлт"
б)"Алисын төрсөн өдөр"
V) "Гурав дахь гаригийн нууц" (зөв хариулт)
3. Диснейн аль хүүхэлдэйн киноны баатрыг Аврора гэдэг вэ?
A)"Бяцхан лусын дагина"
б) "Нойрсож буй гоо сайхан" (зөв хариулт)
V)"Гоо сайхан ба араатан"
4. Зараа мананд юу алдсан бэ?
A)Морь
б)Тедди баавгай
V) Зангилаа (зөв хариулт)
5. “Бремен хотын хөгжимчид” хүүхэлдэйн киноны аль дүр нь Гримм ах нарын ижил нэртэй үлгэрт байгаагүй вэ?
A) Трубадур (зөв хариулт)
б)Нохой
V)Азарган тахиа
6. "Трансформерс" хүүхэлдэйн кинонд Автоботууд:
A)Мотоциклийн роботууд
б)Хавчны мананцар
V) Хууран мэхлэлт (зөв хариулт)
7. Лунтик хатагтайтай нөхөрлөсөн:
A)Маяа
б) Сайхан (зөв хариулт)
V)Мина
8. “Винкс” долоо дахь дагины гол тэжээвэр амьтныг хэн гэдэг байсан бэ?
A)Чико
б) Арту (зөв хариулт)
V)Милли
9. “Мадагаскар” хүүхэлдэйн киноны хаан Жулиан ямар амьтан байсан бэ?
A)гөрөөс
б)Ленивцев
V) Лемурс (зөв хариулт)
10. Япончууд манай хүүхэлдэйн киноны аль баатрыг “Оросын покемон” гэж нэрлээд үнэхээр дуртай байсан бэ?
A)Муурын зулзага Вуф
б)Цэнхэр гөлөг
V) Чебурашка (зөв хариулт)
11. "Простаквашиногийн гурав" хүүхэлдэйн киноны шуудан зөөгч Печкиныг хэн гэдэг байсан бэ?
A)Валерий Иванович
б) Игорь Иванович (зөв хариулт)
V)Иван Иванович
12. “Мадагаскар” хүүхэлдэйн киноны баатрууд Америкийн аль хотын амьтны хүрээлэнгээс зугтсан бэ?
A)Лас Вегас
б)Чикаго
V) Нью Йорк (зөв хариулт)
13. Чебурашка Генатай уулзахаас өмнө хаана амьдардаг байсан бэ?
A)газар доорхи гарцанд
б) утасны бүхээгт (зөв хариулт)
V)буудалд
14. Мөсний эрин хүүхэлдэйн кинонд хэрэм байнга юу авч явдаг байсан бэ?
A)Самар
б)Кокос
V) Acorn (зөв хариулт)
15. Эдуард Успенский ямар муур зохион бүтээсэн бэ?
A) Муур Матроскин (зөв хариулт)
б)Леопольд муур
V)Муурын зулзага Вуф

Багш: Сайн байна! Таныг хүүхэлдэйн кинонд үнэхээр дуртай, сайн мэддэг гэдгийг би харж байна.

    Оршил, гаралтын зураг авалт.

Багш: Залуус аа, "танилцуулга" гэж юу болохыг хэн мэдэх вэ?

Санал болгож буй хариулт : эхлэл, оршил, оршил хэсэг.

Багш: Энэ нь зөв. Энэ үг нь англи хэлний "танилцуулах" гэсэн үгнээс гаралтай бөгөөд "танилцуулах, танилцуулах" гэж орчуулагддаг. "Outro" гэж бас байдаг. Энэ бол киноны гол хэсгийн төгсгөлд бидний харж буй зүйл бөгөөд уг бүтээлд кредит болон "Төгсгөл" гэсэн сонгодог хувилбар багтаж болно. Одоо бид видеоныхоо орц, гарцын зураг авалтыг эхлүүлнэ. Мэдээжийн хэрэг, гүйцэтгэх техник нь киноны үндсэн хэсгийн техниктэй тохирч байх ёстой. Дахиад үр тариагаар тоглох уу? Танилцуулгад киноны нэр, хамаарлыг багтаасан болно. Outro нь огноо, сонгодог "төгсгөл" болон ашигласан материалын заалтыг багтааж болох бөгөөд бидний тохиолдолд бид ямар хөгжмийн зохиолыг найруулгад ашигласан болохыг зааж өгөх болно. Эхэлцгээе.

    Хүүхэлдэйн киноны монтаж. Дууны давхарга.

Багш: Маш сайн ажил! Бүх зүйлийг зураг авалтанд оруулсан. Тэгэхээр бидэнд юу байгаа вэ? Харцгаая (Авсан фрэймээс хөдөлгөөнт дүрс тоглодог.) Ямар нэг зүйлийг өөрчлөх шаардлагатай юу? Магадгүй нэмэлт цохилтууд байгаа болов уу? Би тоглуулахыг удаашруулах уу эсвэл хурдасгах уу? Оршил, гадагшаа оруулъя. Юу болсныг харцгаая.

Дуртай юу?

Одоо хөгжмийн зохиол оруулъя. Үүнийг яаж хийхийг надад хэн хэлж чадах вэ? (Оюутны хариулт).

За, та манай хүүхэлдэйн кинонд хэр дуртай вэ? Та ажилдаа сэтгэл хангалуун байна уу?

Одоо үүнийг MP4 эсвэл MKV файл болгон хөрвүүлье. Бэлэн! Одоо та үүнийг YouTube-д байршуулж болно)).

Хичээлийн төгсгөлд хүссэн хүн флаш дисктэй над дээр ирж болно, бид бэлэн хүүхэлдэйн киног байршуулах болно.

    Нэг минут тайвшир.

Бид ажилласан, одоо амарч болно. Тав тухтай суугаарай. Тайвшир.

Батламжийг сонсоцгооё. Эдгээр нь таны амьдралыг илүү сайнаар өөрчлөх боломжийг олгодог эерэг хандлага юм. Нүдээ аниад удирдагчийн араас хэлсэн үгсийг давт. Чи үүнийг чимээгүйхэн хийж чадна, та үүнийг оюун ухаанаараа хийж чадна, хамгийн гол нь танд тухтай байх явдал юм.

("Баталгаажуулалт. Өөртөө итгэх итгэл" аудио файлыг сонсоорой.)

    Дүгнэлт, дүгнэлт.

Өнөөдрийн хичээл дууслаа. Өнөөдөр бидний сурсан зүйлийг хэн танд хэлэх вэ? Өнөөдөр бид "Хавар ирлээ" сэдвээр чөлөөт хөдөлгөөнт дүрсийг ашиглан гайхалтай хүүхэлдэйн кино хийлээ. Бид шинэ ойлголтуудтай танилцсан. Та өнөөдөр ямар шинэ нэр томъёо сурсан бэ?

Өнөөдрийн хичээлийн юу танд хамгийн их таалагдсан бэ?

Бид өнөөдөр сайн ажилласан. Оффисынхоо бүх зүйлийг эмх цэгцтэй болгоё. Флаш диск авчирсан хэн ч ирээд өнөөдрийн хүүхэлдэйн киног татаж авах боломжтой.

Өнөөдөр хүрэлцэн ирж ажлаа сайн хийсэнд баярлалаа.

Баяртай. Бид дахин уулзах хүртэл.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!