Vaikų supažindinimo su grožine literatūra mazgų santrauka. Kelionė „Per mėgstamiausių knygų puslapius“

Tiesioginės edukacinės veiklos, skirtos susipažinti su grožine literatūra, santrauka

„Kelionė po K.I.Čukovskio pasakas“.

Tikslas: Plėsti ir apibendrinti vaikų žinias apie K.I. Čukovskis.

Užduotys:

1. Prisidėti prie tvaraus vaikų domėjimosi rašytojo kūryba ugdymo, žinių apie perskaitytas pasakas įtvirtinimo.

2. Lavinti mąstymą, kalbą, vaizduotę, atmintį, žodyną ir aktorinius gebėjimus.

3. Įskiepykite vaikams tikėjimą gerumu, draugyste ir meile.

Pamokos eiga

Pedagogas:

Vaikai, šiandien pakviesime jus į K. I. Čukovskio pasakas.

Jis parašė daug kūrinių vaikams – jie malonūs ir juokingi.

Bet kaip turėtume vykti į kelionę (vaikų atsakymai)

Bet klausykite, kuo ir kuo važiavo Kornio Ivanovičiaus pasakų herojai, o kas prisimena žodžius iš pasakos, padėk man.

Meškos važiavo
Su dviračiu. (prideda vaikai)
O už jų – katė
Atgal.

O už jo – uodai
Ant karšto oro baliono.
O už jų – vėžiai
Ant luošo šuns.

Vilkai ant kumelės.
Liūtai automobilyje.
Zuikiai
Tramvajuje.
Rupūžė ant šluotos...

Jie vairuoja ir juokiasi
Jie kramto meduolius.

Ant ko ir kuo važinėjo gyvūnai (vaikų atsakymai)

Kuo norėtum keliauti?

Apsidairykite, gal mūsų grupė turi kokį transportą, gal net pasakišką.

(grupės kampe yra heliu pripūstas balionas)

Vaikai: ant kamuolio – kaip uodai!

Pedagogas:

Puiku, lekiam į kelionę balionu (aš imu balioną už virvelės).

Bet kad mūsų kamuolys skristų tiksliai maršrutu, turime pasakyti stebuklingus žodžius:

Tarkime, jie.

- Šarik, skrisk, skrisk – nuvesk mus į pasaką!

Pedagogas:

O, kur mus nuvedė kamuolys (Ant sienos už užuolaidos pakabintos iliustracijos pagal Čukovskio pasakas)

Mes esame meno galerijoje. Meno galerijos – tai vietos, kur rengiamos fotografijos ir įvairių menininkų tapybos darbų parodos. Galerijose, parodose reikia elgtis kultūringai – netriukšmauti, nebėgti, o ramiai vaikščioti ir žiūrėti į paveikslus.

Atidžiai pažiūrėkite, apie kieno darbus pasakoja mūsų galerijos paveikslai?

1 paveikslas iš pasakos "Musė-Tsokotukha"

Apie ką šis darbas (vaikų atsakymai)

2 paveikslas iš pasakos "Telefonas"

- Prisiminkime šią pasaką kartu (skaičiau pradžią - vaikai tęsia)

3 paveikslas iš pasakos „Barmaley“ ( uždengtas šydu)

O, tai kažkoks paslaptingas paveikslas.

O norėdami sužinoti, iš kurios pasakos yra šis paveikslas, klausykite vieno iš veikėjų frazės ir atspėkite pasakos pavadinimą:

„O, aš būsiu malonesnis
Aš mylėsiu vaikus!
Negadink manęs!
Pagailėk manęs!
O, aš padarysiu, aš būsiu malonesnis!

Vaikai: pasaka "Barmaley"

Gerai padaryta. Kur mes nuėjome (galerijoje) Ar jums patiko galerija?

(yra staliukas, ant stalo – vištos, vištos, gaidžio, katės, varlės kaukės).

Mes su jumis teatre. Kaip reikėtų elgtis teatre?

Na, menininkai, ar esate pasiruošę mums parodyti spektaklį?

Žiūrovai, atsisėskite (sėskite ant kėdžių), o artistai eina ruoštis spektakliui.

Plokime ir džiuginkime savo menininkus.

K. Čukovskio pasakos „Vištiena“ dramatizacija.

Pedagogas:

Žiūrėkite, vaikai, kur mus nuvedė kamuolys (į proskyną)

(Klynoje yra medis, apvyniotas šydu, po juo guli maišelis, pripildytas atributų iš pasakų „Aibolitas“, „Moidodyr“, „Fedorino sielvartas“, „Toptyginas ir lapė“ ir lapai su Čukovskio mįslėmis)

Šis išvalymas nėra paprastas, bet paslaptingas. Žiūrėk, čia mūsų laukia maišelis, jis tikriausiai pripildytas pasakų (vaikai po vieną daiktą išima ir atspėja pasaką, mįsles)

Pedagogas:

Dabar atsisėskite proskynoje, ramiai sėdėsime ir klausysime, ką mums pasakys stebuklinga proskyna.

Klausantis K. Čukovskio garsinės pasakos „Stebuklų medis“.

Pedagogas:

Na, kas mano, kad tai parašė Chukovskis ar ne? Kas yra tikra istorija ar pasaka?

Pedagogas:

Taip, būtų puiku turėti tokį stebuklų medį. Norėčiau pamatyti stebuklų medį, ant kurio auga žaislai. Koks tu esi (vaikų atsakymai)

Pedagogas:

O kai ko labai nori, tai gali įvykti, tikėkime stebuklu.

Dabar tu užmerki akis, o aš pasakysiu: „Vienas, du, trys – stebuklingas medis – auga!

(mokytojas nuima peleriną nuo medžio, ant kurio kabo saldainiai ir beigeliai, ir vaišina vaikus)

Leiskite pavaišinti jus šio medžio saldainiais.

Tai stebuklas, tai kelionė, bet laikas mums grįžti į grupę.

Tarkime magiškus žodžius: „Šarik, tu skrendi, skrendi, greitai vesk mus į grupę!

Rezultatas:- Kur mes važiavome šiandien? Ar jums patiko kelionė?

Susipažinimo santrauka

su fantastika

Skaitant N. N. Nosovo apsakymą „Agurkai“.

Tikslas:

Toliau supažindinti vaikus su vaikų rašytojo N. N. Nosovo kūryba;

Tobulinti gebėjimą trumpai ir išsamiai atsakyti į klausimus apie teksto turinį;

Sutelkti vaikų dėmesį į moralines herojų savybes, į jų veiksmų motyvus;

Ugdyti domėjimąsi grožinės literatūros kūriniais, ugdyti vaikų moralines savybes: sąžiningumą, teisingumą, padorumą.

Medžiaga:

įvykdytos tekstinės raidės;

iliustracijos pasakojimams „Gyvoji kepurė“, „Ant kalno“, „Miškinos košė“

N. N. Nosovo portretas;

istorijos „Agurkai“ garso įrašas;

iliustracijų istorijai N.N. Nosovas „Agurkai“.

Preliminarus darbas:

N. N. Nosovo apsakymų „Gyvoji kepurė“, „Ant kalno“, „Miškinos košės“ skaitymas, pasakojimų iliustracijų nagrinėjimas, pokalbiai apie pasakojimų turinį.

1. Žaidimo pratimas „Kieno laiškas?

Pedagogas: Vaikinai! Šiandien gavau laišką, bet nežinau, kas jį atsiuntė. Prašau padėti man sužinoti, iš ko jie yra.

Faktas yra tas, kad laiške yra tekstas, bet kas jį parašė, nežinoma.

Mokytojas perskaito laiško tekstą ir užduoda vaikams klausimus.

Vaikinai, iš kokios istorijos, jūsų manymu, yra šie žodžiai?

„Paimkime bulves ir sušaudykime su bulvėmis... Vaska, brangusis, kaip tu atsidūrei po kepure? Vovka ir Vadikas)

Vaikai: Vadikas iš pasakos „Gyvoji kepurė“.

Pedagogas: « Išėjus vaikinams, jis greitai apsirengė, užsidėjo pačiūžas ir išbėgo į kiemą. Teal pačiūžos sniege, čiulbėk! Ir jis nemoka tinkamai čiuožti! Nuvažiavau į kalną.

  O, sako jis  Tai pasirodė gera skaidrė! Aš dabar pašoksiu.

Vos užlipęs į kalną susitrenkiau į nosį!

  Oho!  kalba.  Slidu!

Atsistojau ir vėl – trenksmas! Aš kritau dešimt kartų. Jis negali lipti į kalną.

— Ką daryti? – galvoja.

Galvojau, galvojau ir sugalvojau:

„Dabar pabarstysiu ant jo smėlio ir užlipsiu“.

Vaikai: O tai Kotka iš pasakos „Ant kalno“.

- Na, Miška, - sakau, - tu esi ekspertas. Ką gaminsime? Tiesiog kažkas, kad būtų greičiau. Labai noriu valgyti.

„Išgerkime košės“, – sako Miška. – Košė yra lengviausia.

- Na, aš tik košės.

Užkūrėme krosnį. Meška supylė į keptuvę javainius. Aš kalbu:

– Bėrimas didesnis. Labai noriu valgyti!"

Vaikai: „Miškinos košė“

Pedagogas: Puiku, vaikinai, jūs visus įvardijote teisingai

Vaikai: Nikolajus Nikolajevičius Nosovas.

2. Iliustracijų (skaidrių) peržiūra

Mokytojas ant lentos padeda N. N. Nosovo portretą.

N. Nosovo kūrinių skaidrių demonstracija

GCD parengiamosios grupės vaikams susipažinti su grožine literatūra „Literatūros žinovai“

Tikslas: Ikimokyklinukų susidomėjimo grožine literatūra formavimas.
Užduotys:
1. Įtvirtinti žinias apie vaikiškų kūrinių pavadinimus, jų personažus, autorius ir iliustratorius.
2. Ugdykite vaikų įgūdžius atskirti pagrindinius literatūros kūrinių žanrus (eilėraštis, pasaka, istorija).
3. Ugdyti gebėjimą raiškiai perteikti literatūros herojų įvaizdžius teatrinėje veikloje.
4. Toliau ugdyti moralines savybes, pasitelkiant literatūros kūrinių herojų veiksmų pavyzdį.
5. Lavinkite vaizduotę ir loginį mąstymą žaidimais – galvosūkiais (galvosūkiais).

Vaikai įeina į kambarį, kurio lentynose yra knygos.
Pedagogas: Vaikinai, kur mes atsidūrėme, muzikos kambarys ir staiga lentynose atsiranda knygos?
Vaikai:Į biblioteką.
Pedagogas: Taip, mes atvykome į šalį, kurioje gyvena knygos. Kur gyvena knygos?
Vaikai: Knygynuose, lentynose namuose, bibliotekose.
Pedagogas:Šiandien aš atliksiu bibliotekininkės vaidmenį ir supažindinsiu jus su knygomis. (Kviečia eiti prie lentynų su knygomis).Šiose lentynose yra knygos su rusų liaudies pasakomis, o šiose - knygos apie gyvūnus, o čia yra enciklopedijos, kuriose yra daug įvairios edukacinės informacijos. Kodėl jums reikia skaityti knygas?
Vaikai: Norint būti protingam ir žinoti daug įdomių dalykų, reikia skaityti knygas.
Pedagogas: Iš knygų sužinome daug naujų dalykų apie gyvūnus, apie tai, kaip žmonės gyvena kitose šalyse, susipažįstame su įdomiais kūriniais. Knygos yra labai svarbios ir reikalingos. Ar žinojote, kad visas knygas galima pavadinti vienu žodžiu – literatūra.
Net mūsų prezidentas V.V. 2015-uosius Putinas paskelbė literatūros metais. Jis kalbėjo apie tai, kokia svarbi literatūra mūsų daugiatautės šalies gyventojams. Šiais metais bus daug literatūrinių renginių, konkursų, parodų. O darželiams irgi paskelbtas konkursas „Literatūros žinovai“. Ir mes, kaip Rusijos gyventojai, negalime stovėti nuošalyje. Vaikinai, ką turėtume daryti? (vaikai siūlo dalyvauti konkurse).
Konkursinės užduotys buvo išsiųstos į visus darželius, tokios užduotys atkeliavo ir į mūsų darželį (rodo voką ir iš jo išima užduotis). Užduotys labai sunkios, bet turime nenuvilti darželio, ar esate pasiruošę dalyvauti konkurse? Taigi, pirmoji konkurso užduotis, atidžiai klausykite.

1 užduotis: Išsiaiškinkite literatūros kūrinio herojų.
Jie bėgo nuo nešvarių puodelių, šaukštų ir puodų.
Ji jų ieško, skambina ir pakeliui lieja ašaras.
Vaikai: Tai Fedora iš pasakos „Fedorino vargas“ (mokytoja prie molberto prideda iliustraciją iš pasakos).

Kurioje istorijoje dramblio jauniklis norėjo sužinoti, ką krokodilas pietavo?
Vaikai: Pasakojime „Dramblys jauniklis“.

Kokiame darbe berniukas susapnavo tokią svajonę: jei mano sesuo skęstų, aš ją išgelbėčiau, jei vilkai užpultų auklę, nušaučiau, jei Trezoras įkristų į šulinį, ištraukčiau.
Vaikai: Apie tai svajojo berniukas Jurikas Valentinos Osejevos istorijoje „Geras“.

Pedagogas: Puiku, vaikinai, atlikote pirmąją užduotį, pereikime prie antrosios užduoties.

Užduotis 2. Kiekvienoje pasakoje yra stebuklingų objektų, kurie padeda pasakos herojams pasirinkti šiuos objektus.
Kad nenusižengtume, prekes parinksime eilės tvarka. 1. Stebuklingi objektai, kurie įgyvendina bet kokį norą(vaikas prieina prie stalo ir išsirenka burtų lazdelę, žiedlapį).
Vaikai: Kokiose pasakose yra burtų lazdelė ir žiedlapis?

Stebuklinga lazdelė randama pasakoje „Pelenė“, o žiedlapis – pasakoje „Septynių gėlių gėlė“. 2. Objektai, kurie kalba tiesą ir pasakoja, kas vyksta(vaikas pasirenka veidrodį, stebuklingą lėkštę).
Vaikai: Iš kokio kūrinio stebuklinga lėkštė?

Iš pasakos „Skaistina gėlė“. 3. Daiktai, kurie atlieka darbą už herojų(vaikas pasirenka staltiesę - paties surinktą staltiesę, pypkę).
Vaikai: Kuriame darbe susidūrėme su vamzdžiu? Kokią pagalbą ji suteikė?

Dydis iš pasakos „Pypkė ir ąsotis“ merginai padėjo nuskinti daug uogų. 4. Objektai, rodantys kelią

(vaikas rodo į akmenį, rutulį). 5.Daiktai, padedantys herojui įveikti sunkumus, atstumą ir laiką(vaikai renkasi vaikščiojimo batus).
Vaikai: Kurioje pasakoje yra batai – vaikštynės?
Pedagogas: Pasakoje „Tomas nykštys“.

Taip pat susidorojote su antrąja konkurso užduotimi.
Užduotis 3. Vokas su paslaptimi. Reikia išsiaiškinti, iš kurio kūrinio ištrauka.
Pavlikas atidarė virtuvės duris. Senolė nuo kepimo skardos nuėmė karštus pyragus.
Anūkas pribėgo prie jos, abiem rankomis apvertė raudoną, raukšlėtą veidą, pažvelgė jai į akis ir sušnibždėjo:
- Duok man gabalėlį pyrago... prašau.
Močiutė atsitiesė.
Magiškas žodis spindėjo kiekvienoje raukšlėje, akyse, šypsenoje.
- Norėjau kažko karšto... kažko karšto, mano brangioji! - pasakė ji, rinkdama geriausią, rožinį pyragą.
Pavlikas pašoko iš džiaugsmo ir pabučiavo jai į abu skruostus.
Vaikai:"Vedlys! Vedlys!" - kartojo sau, prisiminęs senuką.
Pedagogas: Tai ištrauka iš pasakojimo „Stebuklingas žodis“, autorė Valentina Oseeva.
Vaikai: Ko šis darbas mus moko?

Pedagogas:Šis darbas mus moko būti mandagiais ir gerbti suaugusius bei vyresnio amžiaus žmones. Dabar reikia atpažinti kūrinį iš iliustracijos
Pedagogas:(mokytoja ant molberto pakabina iliustracijas istorijai „Svajotojai“ ir pasakai apie Barmaley).
Vaikai: Dėmesio, čia yra žinomų literatūros kūrinių iliustracijos. Iš kokių kūrinių šios iliustracijos?
Pedagogas: Puiku, jūs atlikote užduotį. Atsakėte į klausimus, atpažinote darbus iš iliustracijų, o dabar reikia parodyti savo teatrinius sugebėjimus, t.y. suvaidinti literatūros kūrinį. Kad niekas neįžeistų, dailininkus atrinksime burtų keliu. Tie, kurie pieš raudonus žetonus, atliks vaidmenis, o tie, kurie pieš mėlynus, bus žiūrovai.

Teatro įgūdžiai.(Paruoškite ekraną, dvi lenteles su iškirptais paveikslėliais, maišelį, Dienesh kaladėles).
Kai kurie vaikai vaidina kūrinį, o kiti vaikai įvardija autorių ir kūrinio pavadinimą. (Osejevos istorija „Tiesiog sena ponia“).

Tuo tarpu vaikinai ruošiasi, reikia susidėti paveikslą ir įvardinti, kokiai pasakai ji skirta. (dvi lentelės su iškirptais paveikslėliais, vaizduojančiais pasakas).
Pedagogas: Kokius darbus vaikinai mums parodė? Ko šis darbas mus moko?
Vaikai: Darbas moko mus gerbti vyresniuosius ir padėti žmonėms, patekusiems į sunkias situacijas.
Pedagogas: Literatūros kūrinį atpažinote perskaitęs ištrauką, pagal iliustraciją, iš teatro įgūdžių. Esame įsitikinę, kad kiekvienas darbas ko nors moko: vienas moko gerumo, mandagumo, kitas – kad reikia padėti senoliams, pagarbiai elgtis su vyresniais žmonėmis ir, žinoma, suteikti pagalbą sunkioje situacijoje.

4 užduotis. Įvardykite kūrinio žanrą (eilėraštis, pasaka, istorija).
Pedagogas: kitoje „Literatūros žinovų“ konkurso užduotyje siūloma įvardyti literatūros kūrinių žanrus. Įvardykite literatūros kūrinių žanrus. Kviečiu sustoti į ratą. Jei aš skaitau eilėraštį, tada tu turi ploti, jei aš skaitau pasaką, tu turi trypti, jei aš skaitau istoriją, pradedi suktis. (Kodėl nusprendėte, kad tai yra pasaka? ir pan.)
5 užduotis. Kokie yra pasakų tipai?
Pedagogas: Vaikinai, pasakykite man, jei pasakas rašo žmonės, kokios jos?
Vaikai: Jei pasakas rašo žmonės, tai jos yra liaudies pasakos.
Pedagogas: Kokios dar pasakos yra?
Vaikai: Autorinės teisės, jas parašė vienas autorius.
Pedagogas:Įvardykite pasakų autorius.
Vaikai: Aleksandras Sergejevičius Puškinas, Korney Chukovskis, broliai Grimai, Charlesas Perrault, Andersenas.
Pedagogas: Kas piešia gražias iliustracijas knygose?
Vaikai: Iliustracijas piešia iliustratoriai.
Pedagogas:Įvardinkite pažįstamus menininkus.
Vaikai: Vladimiras Sutejevas, Jurijus Vasnecovas.
Atspindys: Vaikinai, kokiame konkurse dalyvavome? Kas tau ypač patiko? Kas sukėlė sunkumų? Vaikinai, mačiau, kad bandėte, turėjote didelį norą laimėti ir tai padarėte. Dėkojame už jūsų darbą! Noriu jus apdovanoti medaliais.

(bendros raidos grupė nuo 6 iki 8 metų)

Sudarė: Efimik N.N., mokytoja, Raduzhny, 2017 Savivaldybės autonominės ikimokyklinės ugdymo įstaigos darželis Nr.16 "Snaigė"

Programos turinys: mokykite vaikus kurti ir naudoti modelį atpasakodami pasakas. Praktikuokite trumpų istorijų rašymą. Įtvirtinti vaikų žinias apie pasakų žanrinius bruožus. Formuoti vaizdinę kalbą: jautrumas vaizdinei pasakos kalbos struktūrai, gebėjimas atkurti ir suprasti perkeltines išraiškas.

Preliminarus darbas. Pasakų skaitymas, pokalbiai pagal jų turinį.

GCD judėjimas:

Auklėtojas (IN): Vaikinai, noriu pradėti mūsų susitikimą šiais žodžiais:

Pasaulyje yra daug pasakų
Liūdna ir juokinga.
Ir gyventi pasaulyje
Mes negalime gyventi be jų.

Tikriausiai jau atspėjote, apie ką šiandien kalbėsime?

Vaikai. Apie pasakas

Taip, vaikinai, šiandien kalbėsime apie pasakas, prisiminsime gerai žinomas ir

Pabandykime kurti naujas pasakas. Bet pirmiausia atsakykime, kas yra pasaka?

Vaikų atsakymai

V.: Taip, vaikinai, pasaka yra apysaka, istorija. Tačiau istorija nėra paprasta, pasakoje visada yra magijos ir moralės pamokos. Prisiminkime mums žinomas pasakas, jų pavadinimus ir šių pasakų magiją.

1. Nėra nei upės, nei tvenkinio.
Išgerti vandens.
Labai skanus vanduo
Skylėje nuo kanopos.

Kokia čia pasaka?

Vaikai: pasaka „Sesuo Alionuška ir brolis Ivanuška“.

Kokia magija vyksta šioje pasakoje?

Vaikų atsakymai

2. Gerai, paklausyk antros mįslės.

Atsirado mergina
Gėlės puodelyje.
Ir ten buvo ta mergina
Ne daugiau kaip medetkos.

Riešuto kevale
Ta mergina miegojo
Ir šiek tiek nuryti
Išgelbėjo mane nuo šalčio.

Kokia čia pasaka?

Vaikai: G. H. Anderseno „Thumbelina“.

Kokia magija buvo šioje pasakoje?

Vaikų atsakymai

V.: Klausyk trečios mįslės.

Nuskriejo strėlė
Ir ji pateko į pelkę.
Ir toje pelkėje
Kažkas ją pagavo

Ji atsisveikino
Su žalia oda.
Tai tapo akimirksniu
Gražus, gražus.

Dabar apie kokią pasaką mes kalbame?

Vaikai: Rusų liaudies pasaka „Princesė varlė“.

Kokia magija vyksta šioje pasakoje?

Vaikų atsakymai

O dabar užduotis sunkesnė. Kokios pasakos mums išmoko tokią moralinę pamoką: „Darbas maitina, o tinginystė sugadina“?

Vaikai: „Maža maža havrošečka“, „Morozas Ivanovičius“, „Sparnuotas, pūkuotas, taip

aliejus".

Klausimas: Kokios pasakos duoda tokią moralinę pamoką: „Neturėk šimto rublių, bet turėk šimtą draugų“?

Vaikai: „Lapė ir kiškis“, „Ropė“, „Žiemos judesys“, „Brėmeno muzikantai“, „Dvylika“

mėnesius“.

V.: Žinau; kad daugelis iš jūsų mėgsta sugalvoti savo pasakas. Noriu pakviesti jus sugalvoti žiemos pasaką. O kad jums būtų lengviau, trumpam paverskime vedliu „Aš viską matau“. Vienas-du-trys. Transformuotas. Eime į žiemos mišką. Vienas-du-trys!

(Pakabinama iliustracija su žiemos peizažu).

Kl.: Ką, jūsų nuomone, vedlys pamatė žiemos miške?

Vaikai: sniegas, žalia eglė, gyvūnai, paukščiai.

Teisingai. Jis matė

Sniegas baltas kaip...

Blizgantis kaip...

Tamsiai žalia eglė, kaip...

Beržo kamienas margas, kaip......

Vilko uodega pilka, kaip......

Ežiuko akys kaip...

Kiškio letenos kaip...

Dabar paverskime vedliu „Aš tiesiog girdžiu viską“. Ką jis išgirdo žiemos miške per žvarbų šaltį?

Vaikai: sniego girgždėjimas, medžių traškėjimas šaltyje, pūgos kaukimas.

Gerai padaryta!

Sniegas miške girgžda kaip...

Snaigės krinta tyliai kaip...

O, pūga kaukia kaip...

Vėjas švilpia kaip...

Medžiai girgžda vėjyje, kaip......

Dabar paverskime vedliu „Aš tiesiog viską jaučiu“. Vaikinai, ką

Jausčiau tavo rankas ir veidą žiemos miške.

Vaikai: šaltas vėjas, žvarbus šaltukas.

Sniegas minkštas kaip...

Vėjas žvarbus, kaip...

Vėjas šaltas kaip...

Kalėdų eglutės žievė šiurkšti, kaip...

Dabar prisiminkime, kokiais žodžiais paprastai prasideda pasakos.

Vaikai: „Kažkada buvo...“, „Tam tikroje karalystėje, tam tikroje valstybėje...“.

Kokiais žodžiais baigiasi pasakos?

Vaikai: „Tai pasakos pabaiga, o kas klausėsi, buvo puikus bičiulis“, „Jie pradėjo gyventi gerai ir nepažinti sielvarto“.

V.: Pasakos įdomios tuo, kad jose vartojami pasakų žodžiai. Pavyzdžiui,

sakoma ne graži mergina, o raudona mergina; ta bėda neatsitiko, bet

atsitiko; ne liūdna, o liūdna. Net pasakose yra skirtingų personažų herojų: gėrio ir blogio. Tačiau gėris visada triumfuoja prieš blogį ir visos pasakos baigiasi gerai. Noriu, kad kiekvienas iš jūsų sugalvotų savo įdomią žiemos pasaką, su skirtingais herojais, bet visos pasakos turi turėti gerą pabaigą.

(Vaikai sugalvoja pasakas ir jas pasakoja).

V.: Vaikinai, visos jūsų pasakos buvo įdomaus turinio, su skirtingais personažais, ir man jos labai patiko.

O dabar, vaikinai, aš jums papasakosiu savo pasaką, o jūs ją užsirašykite, tai yra, visi

pats paskirs užuominą.

(Mokytojas pasakoja pasaką).

V.: Vieną dieną mergina susiruošė pasivaikščioti į mišką. Ji išėjo į miško proskyną ir išgirdo, kaip kažkas gailiai verkia. Mergina pasislėpė už medžio ir pradėjo žiūrėti. Ji taip pat mokė, kad miške reikia elgtis labai atsargiai, kad neišgąsdintumėte žvėrių ir paukščių, kad jų nenuskriaustumėte. Ir tada ji pamatė, kad kūdikis verkia, turintis plonas kojas, dideles akis ir mažytę drebančią uodegą. Jis gailiai dejavo: mama! Motina! Staiga voverė užšoko ant ąžuolo šakos ir paklausė:

Kas atsitiko? Ar tu pasiklysti?

Taip, aš netekau mamos.

Kokia tavo mama? Ar ji turi pūkuotą raudoną uodegą?

Ne, – karčiai verkė kūdikis.

Iš už ąžuolo išlindo lokys ir pasakė:

Galbūt tavo mama vilki gauruotą rudą kailinį?

Ne, – toliau verkė kūdikis.

Pasigirdo ošimas, o iš po kelmo išlindo ežiukas. Ji nerimauja

susiraukė ir pasakė:

Žinau, kad tavo mama turi spyglių ant nugaros?

Ne, – toliau riaumojo kūdikis.

Krūmai pradėjo judėti, iššoko kiškis. Ji paklausė:

Tada tavo mama turi pasvirusias akis ir ilgas ausis?

- Ne, - staiga nusijuokė vaikas.

Kur tu matai tokią mamą: su pūkuota uodega, rudu gauruotu kailiniu, su spygliais ant nugaros, pasvirusiomis akimis ir ilgomis ausimis.

„Taip“, - juokėsi visos miško motinos.

Kokia tavo mama?

Mano mama pati gražiausia. Ji šviesiai ruda su baltomis dėmėmis ant nugaros. Ji turi mažą galvą ir dideles gražias akis, lieknas kojas ir mažą uodegą.

Žinome, žinome“, – ėmė šaukti miško motinos.

Taip gerai, kad kūdikis žino savo mamos ženklus.

Ir tada į proskyną išbėgo sunerimęs stirninas. Kūdikis nubėgo pas mamą. Ji šlapiu liežuviu švelniai apsilaižė jo kaktą. Kaip džiaugėsi visos miško mamos šiuo susitikimu! O labiausiai džiaugėsi mergina, kuri namo grįžo su šypsena.

Vaikinai, jūs išklausėte istoriją, dabar pagalvokite, kaip galėtumėte ją pavaizduoti.

veiksmai ir herojai.

(Vaikai šiai pasakai sukuria individualius modelio „patarimus“. Tada surenkami lapai, dedami ant lentų, o mokytojas rūšiuoja, kurie modeliai ir kodėl pasirodė sėkmingiausi. Pagal vieną iš modelių , pasaka vėl atpasakojama).

V.: Vaikinai, šiandien buvote puikūs! Kai grįšite namo, būtinai pasakykite tėvams, apie ką kalbėjome. Ir dar vienas namų darbas tau: paruošk pasakojimą apie savo mamą. Juk jei taip atsitiks, kad pasiklysi kaip jauniklis, reikės apie ją papasakoti.

GCD, skirtas susipažinti su grožine literatūra

Amžiaus grupė: parengiamieji

Tema: Vladimiras Ivanovičius Dal „Senametis žmogus“

Darbo forma: grupė

Vaikų veiklos rūšys ugdomojoje veikloje: komunikacinė, pažintinė, žaidybinė, motorinė.

Preliminarus darbas:

Mįslės apie metų laikus;

Skaitant K. D. Ušinskio apsakymą „Keturi troškimai“;

Pokalbiai pagal sezoną: žiema, pavasaris, vasara, ruduo;

Darbas gamtos kampelyje pagal metų laikus, mėnesius;

Žiūrint į iliustraciją.

Įranga:

Kortelės - 12 vnt;

Kombaino išdėstymas;

Projektorius, lenta.

Tikslas: įvadas į naują literatūrinį pasakos-paslapties žanrą.

Suteikite idėją apie naują literatūrinį pasakos-paslapties žanrą;

Papildykite vaikų žodyną naujais žodžiais: tvanku, tvanku, pjauti, pjautuvu;

Ugdyti gebėjimą atskirti literatūros žanrus: pasaką, misteriją;

Stiprinti gebėjimą lyginti, apibendrinti ir daryti išvadas;

Sisteminti vaikų žinias apie metinį ciklą, apie tam tikram sezonui priklausančius mėnesius, apie savaičių skaičių per mėnesį, apie dienas, kurios sudaro savaitę;

Ugdykite gebėjimą dirbti grupėse.

1. Vaikų motyvavimas užsiimti veikla

Didaktinis žaidimas „Sužinok, kas tai? "(vaikams pažįstamas žaidimas)

Jūsų rankose kortelės su trikampio atvaizdu yra mįslė, apskritimas - pasaka. Aš perskaitysiu tekstą, o jūs parodysite atitinkamą kortelę.

1. Glostymas ir glostymas

Erzinti ir įkąsti.

Jis sėdi ant grandinės ir saugo namą.

2. Maži ožiukai, vaikinai!

Atidaryk, atrakink!

Tavo mama atėjo ir atnešė pieno!

Pienas teka per įdubą, nuo įdubos iki kanopos.

Iš kanopos į sūrį žemė.

3. Kailiniai - adatos,

Jis susirangys - dygliuotas,

Jūs negalite jo paimti ranka.

4. Viena našlė turėjo dukterį, taip pat turėjo podukrę. Podukra stropi ir graži, bet dukra blogo veido ir baisus tinginys. Našlė labai mylėjo dukrą ir viską jai atleido, bet privertė podukrę daug dirbti ir labai prastai maitino.

Žaiskime kitą žaidimą „Pasakyk žodį“

Mes šiandien su jumis

Viską atspėjo (mįslės)

Neskubėk ridenti rogių,

Geriau klausykis (pasakos)

2. Tikslų nustatymas Vaikinai, aš jums perskaitysiu kūrinį, kurį Vladimiras Ivanovičius Dal parašė daugiau nei prieš 100 metų.

Turiu tokią problemą: negaliu suprasti, kokiam literatūros kūrinio žanrui jis priklauso.

Gal galime kartu tai išsiaiškinti, gal galite padėti?

Vaizdinė multimedija (pristatymas)

V. I. Dahlo pristatymo „Metų senukas“ peržiūra

Dalas labai mėgo ir gerbė rusų kalbą, kūrė žodynus. Rašė eilėraščius, pasakas, pasakas vaikams ir suaugusiems.

Kūrinio skaitymas.

3. Darbas kartu ieškant veiklos metodų Žodinis (pokalbis, klausimai vaikams, paaiškinimas)

Kaip manote, kokiam žanrui šis kūrinys priklauso?

Teisingai, vaikinai, jūs teisūs, šis kūrinys tikrai yra ir pasaka, ir paslaptis.

Taigi čia yra ir fantastikos – stebuklingi paukščiai, metų senukas. Tai paslaptis, nes reikia išsiaiškinti sunkių paukščių vardus. Išduosiu paslaptį, pasirodo, yra toks žanras kaip pasaka-paslaptis. Vladimiro Ivanovičiaus Dahlio darbas, su kuriuo mes susitikome, taip pat yra pasaka-mįslė. Ačiū, kad padėjote mums tai išsiaiškinti.

(Pokalbis apie skaitymą)

Kas yra senas vienmetis?

koks jis?

(Vedlys, kuris kontroliuoja sezonus, mėnesius, stebi jų tvarką.

Išmintingas, malonus, rimtas. O kartais jis linksmas, turi daug rūpesčių ir viską sugeba)

O kokie paukščiai išskrido iš seno vienmečio rankovės? (mėnesiai)

Kas gali pasakyti, kiek mėnesių yra metuose?

Kokiam sezonui priklauso pirmieji trys paukščiai?

Kaip atspėjote, kad kalbame apie žiemą (dvelkė šaltis, šerkšnas)

Kokie yra žiemos mėnesiai?

Tai pirmoji jūsų įminta mįslė.

Kokie kiti trys paukščiai skrido? Kokie mėnesiai?

Kas buvo dėmesingas? Kokie pavasario ženklai tekste? (pradėjo tirpti sniegas, proskynoje pasirodė gėlės)

Tai antroji paslaptis, kuri buvo išspręsta.

Ar galite pavadinti kitus tris paukščius? (vasaros mėnesiai)

Žodyno darbas

Ką reiškia žodžiai karštas? (karštas, karštas oras)

Tvirtas? (didelis karštis nuo saulės įkaitinto oro)

Užkimštas? (karštas, karštas, pasenęs oras, susiaurėjęs kvėpavimas)

Kaip suprantate posakį pjauti rugius? (nupjauti augalų stiebus prie šaknų)

Kaip manote, kada ir kokį mėnesį valstiečiai pradėjo pjauti rugius? (rugpjūčio mėn.)

Kiek iš jūsų žinote, kuo anksčiau buvo pjaunami rugiai? (parodyti pjautuvą)

Ką jie dabar naudoja derliaus nuėmimo metu? (rodykite kombaino išdėstymą)

Fizinis pratimas „Pasivaikščiojimas“

Išilgai tako, palei taką

Šokime dešine koja

Ir tuo pačiu keliu

Mes šokame ant kairiosios kojos

Bėgime takais,

Eisime į proskyną.

Proskynoje, proskynoje

Šoksime kaip zuikiai.

Sustok! Truputį pailsėkime!

Ir mes eisime namo.

Sėskim, dar turime neatskleistų vienmečio vyro paslapčių.

Kokie buvo trys paskutiniai, kurie išskrido iš Senolės rankovės? (rudens mėnesiai)

Kokie tie mėnesiai?

Kiek paukščių paleido Senasis metinis žvėris? (12 paukščių – mėnesiai)

Kodėl būtent 12 paukščių?

Teisingai, nes kiekviename sezone yra trys mėnesiai.

Koks metų laikas tau patinka? Kodėl šiuo metų laiku (sezonų skaidrių demonstracija)

Taip, visi sezonai savaip geri.

Kokie yra keturi kiekvieno paukščio sparnai? (4 savaites)

Kokios yra septynios plunksnos kiekviename sparne? (savaitės dienos)

Pavadink juos?

Ir šiame darbe yra dar viena paslaptis, ką reiškia, kad kiekviena plunksna turi vieną pusę baltą, o kitą juodą? (dienos ir nakties kaita)

Taigi, kokiam žanrui priklauso šis kūrinys? Tai va, tai paslaptinga pasaka, pasirodo, yra toks žanras. Pasaulyje yra daugybė pasakų ir paslapčių, jas pažinsite plačiau.

Kaip manai, kodėl Dahlas parašė tokią paslaptingą pasaką?

Ko jis norėjo mus išmokyti?

Teisingai, reikia žinoti mėnesių, sezonų, savaitės dienų pavadinimus ir mokėti naudotis kalendoriumi. Kiekvienas sezonas yra savaip gražus, turime atsiminti, kad jį pakeis kitas, dar geresnis nei ankstesnis.

3. Savarankiškas vaikų darbas išbandant žaidimo veiklos metodus (mįslių kūrimas ir spėliojimas, daiktų piešimas)

Žodinis (pasakos sugalvojimas)

Žaidimas "Nupieškite objektą"

4. Refleksija (apibendrinimas) -Ko naujo ir įdomaus sužinojote šiandien?

kas tau patiko?

Dabar pagalvok ir pasakyk, kas šiandien gerai dirbo?

Ką galite pasakyti savo draugams ir tėvams?



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!