Дуут дүлий гийгүүлэгч дээрх ярианы эмчилгээний хичээл. Хэл ярианы эмчилгээний хичээлд дуут болон дуугүй гийгүүлэгчийг ялгах залруулах ажил

Ярианы эмчилгээний багш
MBOU 6-р дунд сургууль
Димитровград хот
Ульяновск муж
Анисимова
Елена Евгеньевна.
Ярианы эмчилгээний хуралдааны хураангуй
(ярианы эмчилгээний анги дахь эрүүл мэндийг хэмнэх технологи).
Сэдэв: “Үе, үг, өгүүлбэр дэх [b] – [d] авиа, “b” - “d” үсгүүдийн ялгаа.”
ХИЧЭЭЛИЙН ЗОРИЛГО: [b] ба [d] авианы талаархи бүрэн санаа бодлыг үг хэллэгийн ижил төстэй ба ялгааг харьцуулах, "b" - "d" үсгийг бичих, уншихдаа ялгах замаар хөгжүүлэх явдал юм.
ДААЛГАВАР:
Залруулах боловсрол:
ярианы хэсгүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.
Залруулах, хөгжүүлэх:
ерөнхий, нарийн, үе мөчний моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;
фонемик үйл явцыг хөгжүүлэх;
оптик ялгааг бий болгох, дуу авиа ба үсгийн хоорондох холболтын санаа;
бичих, уншихад "b" - "d" үсгүүдийн ялгааг бэхжүүлэх;
харааны-орон зайн үзэл баримтлал, харааны-хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх;
үгсийн санг баяжуулах;
уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх, сайжруулах;
сэтгэцийн үйл явцыг хөгжүүлэх: анхаарал, санах ой.
Залруулах, хүмүүжүүлэх:
байгаль, амьтны ертөнцийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: дууны хэмжигч, дууны профиль, бие даасан толь, дуу авианы шинж чанарын жишээ хүснэгт, хариултын алгоритм, "b-d" том үсгээр бичсэн хүснэгт, зураг - хэрэм, тоншуулын дүрс, хуванцар, дохионы карт- "b" " - "d" үсэг бүхий гар чийдэн, үгийн хүснэгт, даалгаврын карт, өнгөт харандаа, дэвтэр, үзэг, мультимедиа төхөөрөмж.

I. Зохион байгуулалтын мөч

Бид ойд байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Ойд нар гийж, бүх мод түүн рүү мөчрөө сунгаж байна. Навч бүрийг дулаацуулахын тулд бид өндөр, өндөр сунадаг (хүүхдүүд хөлийн хуруун дээр босч, гараа дээш өргөөд, хуруугаа хөдөлгөдөг). Гэвч хүчтэй салхи үлээж, модыг янз бүрийн чиглэлд ганхуулж эхлэв. Гэхдээ моднууд нь үндсээр нь чанга барьж, тогтвортой зогсож, зөвхөн найгадаг (хүүхдүүд хажуу тийш найгаж, хөлний булчингаа чангалдаг). Салхи борооны үүл авчирч, моднууд борооны анхны зөөлөн дуслыг мэдэрсэн (хүүхдүүд хуруугаараа хөнгөн хөдөлгөөнөөр урд зогсож байсан нөхрийн ар тал руу хүрэв). Бороо улам хүчтэй тогшиж байна (хүүхдүүд хурууны хөдөлгөөнөө нэмэгдүүлнэ). Моднууд бие биенээ өрөвдөж, борооны хүчтэй цохилтоос мөчрөөрөө хамгаалж эхлэв (хүүхдүүд нөхдийнхөө нуруун дээр алгаа гүйдэг). Гэвч дараа нь нар дахин гарч ирэв. Модууд баярлаж, навчнаасаа дуслыг сэгсэрнэ. Моднууд дотроо шинэлэг байдал, эрч хүч, амьдралын баяр баясгаланг мэдэрсэн.

II. Үндсэн хэсэг.
1. Хичээлийн сэдвийн талаархи мессеж.
A) Хүүхдүүдийн өмнөх ангиудад олж авсан мэдлэгээ шинэчлэх.
-Өнөөдөр "Бичиг үсгийн гном" манайхаар ирлээ. Тэр дууны захидлын ид шидийн оронд амьдардаг вэ? Энэ улсыг яагаад ингэж нэрлэдэг вэ?

Одой ганцаараа ирээгүй. Түүнтэй хамт ойгоос зочид бидэн дээр ирэв. Хэн болохыг олж мэдье.
Би "Криптографчид" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. (Хүснэгт нээгдэнэ).

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

л
А
В
Т
г
д
цагт
руу
I
б

Шифрлэгдсэн үгс 95071 (хэрэм)
48350 (тоншуул)
-Өнөөдөр хичээл дээр манай туслахууд хэрэм, тоншуул болно.
(Хэрэм, тоншуулын дүрс бүхий зургууд нээгдэв.)
B) Дуу үсгийн шинжилгээ
- "Хэрээм", "тоншуул" гэсэн үгсийг тодорхой хэл.
-Эдгээр үг хэдэн үетэй байна?! Эдгээр үгэнд хэдэн авиа байдаг вэ? Тэдгээрийг дарааллаар жагсаа. Хэрэм гэдэг үгэнд [б”] авианы байрлалыг тодорхойл. “Тоншуул” гэдэг үгэнд [д”] авианы байрлалыг тодорхойл (дуут хэмжүүр ашиглан).
-Тэгэхээр өнөөдөр бид [b] [d] авиа болон “b” “d” жижиг үсгийг ялгаж сурна.
2.Дууны үе мөчний шинжилгээ [d]
-Толины өмнө [b] дууг тодорхой хэлж, ярианы эрхтнээ ажигла. [b] дууны артикуляторын шинж чанарыг өг. Толины өмнө байгаа [d] авиаг тодорхой хэлж, ярианы эрхтнүүдээ ажиглаарай. [d] дууны артикуляцийн шинж чанарыг өг. [b], [d] авианы артикуляция хоёрын хооронд ямар ялгаа байдаг вэ?
Дуу авианы артикуляция профайл болон хариу арга хэмжээний төлөвлөгөөг туслах зорилгоор санал болгож байна.
1. Уруул.
Шүд.
Хэл (хэлний үзүүр ба арын хэсэг).
Блоклох.
Дууны атираа.

3. Дуу авианы авианы шинж чанар
- [b], [d] авианы авианы тайлбарыг өг.
Туслахын тулд хүснэгт ба хариултын алгоритмыг өгсөн болно.

[b], [d] авианы шинж чанаруудын ижил төстэй ба ялгааг ол.
-Танд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ?
-Тэд юугаараа ялгаатай вэ?
-“б”, “г” үсэг хэдэн авиаг төлөөлдөг вэ?
-“b”, “d” жижиг үсгүүд ямар элементүүдээс бүрддэг вэ?
4. Хичээлийн үсгийг хэв маягаар нь харьцуулах.
- Эдгээр үсэг нь юугаараа төстэй, ялгаатай вэ? Хэрэмний дүрстэй зургийг хар, зурган дээр ямар үсэг харагдаж байна вэ? (“B”). Энэ үсэг ямар элементүүдээс бүрдэх вэ? Одоо тоншуулын дүрс бүхий зургийг хар, зураг дээр ямар үсэг харагдаж байна вэ?
(“D”) Энэ үсэг ямар элементүүдээс бүрдэх вэ?
-Нэг үсэгнээс өөрийг яаж авах вэ?
Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг хуванцараар "б" үсгийг загварчлахыг урьж, дараа нь элементүүдийг сольж, "b" үсгээс "d" үсгийг хий.
5.Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах.
-Хичээлийн огноо, сэдвийг бичнэ
6.Харааны ойлголтыг хөгжүүлэх (Үсэгтэй модны зургийг харуулах).
-Манай ойд ер бусын мод байдаг, анхааралтай ажиглаарай, түүн дээр “б”, “г” хэдэн үсэг нуугдаж байна вэ?
Хэл ярианы эмч нь хүүхдийн анхаарлыг илтгэлийн слайд руу хандуулдаг.
"b", "d" үсгийг дэвтэртээ ээлжлэн бич. Модон дээрээс олсон шиг олон үсэг байх ёстой.
7. Үгтэй ажиллах
Ярианы эмч. “a”, “o”, “u” эгшигтэй төстэй үгийн хүснэгтийг уншина уу.

"А"
"О"
"y"

vd
vda
___
___

төмөр зам
___
___
___

Бямба
___
___
___

дух
___
___
___

Хүүхдүүд найрал дуугаар мөр, баганаар нэг бүрчлэн уншдаг (сүүлийн баганаас дээрээс доош, хоёр дахь нь доороос дээш, гурав дахь нь дээрээс доош).
8. Фонемик процессыг хөгжүүлэх. Үгтэй ажиллах
"Нисэх" тоглоом.
Хүүхдүүд эдгээр үеээс үг бүтээдэг.
ду
саарал үс
цэнхэр
Тиймээ
болно

Ро
бав
болно
ах
га

Ка
By
dl
le
тэнэг

Бай
bsh
да
руу
рах

9. Тоглоом "Хэн нь хамгийн анхааралтай вэ?"
Хэрэв та үгэнд [b] [b"] дууг сонсвол "b" үсэг бүхий гар чийдэнгийн дохионы картыг, үгэнд [d] [d"] дууг сонсвол "d" үсэг бүхий картыг дээшлүүлнэ. .
Зам, ажил, бэлэг, багаж хэрэгсэл, цавчих, хонхорхой, хус, шайб, өдөр, пүүз, нохой, шоо, худаг, үнэртэй ус, нум, хөлөг онгоц, гиппопотам, хашаа, кондуктор, тасалбар. коридор, хөмсөг.

10. Биеийн тамирын хичээлийн минут

(Хүүхдүүд текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг.)

Хэрэм өглөө тэнийв,
Нэг удаа бөхийж,
Хоёр - бөхийлгөсөн,
Тэр хурдан сарвуугаа дэлгэж,
Би ямар ч бөөгнөрөл олоогүй бололтой.
Түүнд цохилт өгөхийн тулд,
Бид хөлийнхөө хуруун дээр зогсох хэрэгтэй.

11.Үгтэй ажиллах.
A) Дэвтэрээ нээ. Эхний баганад "b" үсэгтэй үгс, хоёрдугаарт "d" үсэгтэй үгс, гурав дахь хоёр үсэг агуулсан үгсийг гурван баганад бич.
Хэрэм, тоншуул, хун, хус, сайн. солонго, царс мод, гутал, таваг.

B) Кино бүрхсэн картууд дээр үсгийн элементүүдийг нэмнэ
"b" - "d" лавлагаа цэгүүдээр.
оерево, загасны яс, оопло, оятел, оереза, оэгемот, леоеоо, веролюо.
Бодсон үгсээ унш.
12. Нүдэнд зориулсан гимнастик.
Хэл ярианы эмч Инна Анатольевна Галкинагийн нүдийг мультимедиа төхөөрөмжид зориулж цахим биеийн тамирын дасгалыг асааж байна.
13. Үг хэллэгтэй ажиллах.
“Хэрэм”, “тоншуул” гэсэн үгээр хэллэг зохиож, утгын хувьд тохирох үгийг сонгоод “аль” гэсэн асуултад хариулна уу? (аль нь?).
өдөөн хатгасан
хөгжилтэй хэрэм
сайн тоншуул
хурдан

Эхний баганад байгаа үгстэй ойролцоо утгатай үгсийг сонгоно уу.
сайхан сэтгэлтэй

Хурдан

Өгүүлбэртэй өгүүлбэр зохиож, дэвтэртээ бичээрэй. Янз бүрийн өнгийн харандаагаар "b" - "d" үсгийн доогуур зур.
14. Тексттэй ажиллах.
Алга болсон "b" - "d" үсгийг бөглөнө үү. Текстийг дэвтэртээ бичээрэй. Алга болсон "b" - "d" үсгийг өөр өнгийн харандаагаар зур.
Тосгонд.
Зуны улиралд арми нь аушка, эушкагийн ойролцоох тосгонд байдаг. Тосгоноос холгүйхэн хурдан гол урсаж байв. Өдөр бүр эдгээр хүүхдүүд өглөө тэнд зугаалах дуртай байсан ба... Дараа нь тэд Гриамиас, Ягоами хоёрын төлөө ой руу яаравчлав. Тэгээд орой нь еушка, аушкатай хамт огорое руу цэрэг хөдөлсөн.
III. Хичээлийн хураангуй.
Хичээлийн семантик тусгал.
- Товчхон хэлье
-Ангидаа бид ямар үсгийг ялгасан бэ?
-Тэд юугаараа ялгаатай вэ?
-Ангидаа ямар шинэ зүйл сурсан бэ?
Хичээлийн сэтгэл хөдлөлийн тусгал.
-“Шидэт хайрцаг”-т байгаа үсгийг хүрэлцэн таних.

Ашигласан уран зохиол:
1. Сургууль дахь ярианы эмчилгээ: Практик туршлага / дор. ed. V.S. Кукушина - М.: ОУХТ "Март" Ростов н/а: "Март" хэвлэлийн төв, 2004 он.
2.Цахим биеийн тамирын дасгалууд Галкина И.А.

Эгшиг - гийгүүлэгч. Үүнийг нотол.
Дуутай - дүлий. Үүнийг нотол.
Хатуу - зөөлөн. Үүнийг нэрлэ.

Хэл ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй нь ярианы эмчилгээний төвд "ХБНХ-ээс үүдэлтэй унших, бичих чадвар" гэсэн оноштой, I үе шаттай 2-р ангийн сурагчдад зориулагдсан болно.

Сэдэв: Хосолсон ба дуугүй гийгүүлэгчийг ялгах.

Лексик сэдэв: "Ой".

Зорилго: аман ярианд хосолсон ба дуугүй гийгүүлэгчийг ялгах, бичгээр зөв тэмдэглэх.

1. Засах, хөгжүүлэх:

  • Фонемик сонсгол, анхаарал, сэтгэлгээ, ой санамжийг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.
  • Дисграфийн алдааг даван туулахад туслах: дуут гийгүүлэгчийн дүлийрэл.
  • Дууны анализ, синтез хийх чадварыг хөгжүүлэх.

2. Боловсролын:

  • Үгэнд орсон гийгүүлэгчийг зөв бичихийг сурталчлах.
  • Ойн сэдвээр үгсийн санг баяжуулах нөхцөлийг бүрдүүлэх.

3. Боловсролын:

  • оюутны хичээлд эерэг хандлага, үнэн зөв, тууштай байдлыг бий болгоход хувь нэмэр оруулах.

4. Эрүүл мэнд:

  • Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.
  • Нүдний булчинг бэхжүүлэхэд тусална.

Тоног төхөөрөмж: зураг, карт, картоноор хайчилсан мөөг, ойн тоглоом, байшин, эмотикон, кроссворд, картон тав.

Лексик материал: оньсого.

Хичээлийн явц:

Зохион байгуулалтын мөч.

Сайн байна уу, Марина, өнөөдөр та бид хоёр ой руу аялах болно. Ой бол янз бүрийн ургамал, амьтан, шувууд амьдардаг том байшин юм. Эхэлцгээе! Миний араас давт!

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав,
(Хоёр гарын хуруугаараа "сайн байна уу" гэж эрхий хуруугаараа эхлүүлнэ.)
Бид ойд зугаалах болно.
(Хоёр гар нь хуруугаараа өвдөгний дагуу явдаг.)
Нэрс, бөөрөлзгөнө, lingonberries, viburnum нь.
Бид гүзээлзгэнэ олох болно
Тэгээд бид үүнийг гэртээ авчирна.
(Хуруугаа нугалах)

Үндсэн хэсэг.

За, бид өөрсдийгөө ойд байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Мөн энэ ой нь энгийн биш, гэхдээ гайхалтай юм. Энд нэг ойн хүү амьдардаг өвгөн амьдардаг. Тэр чамд даалгавруудыг бэлдсэн. Дууссан ажил бүрийн хувьд тэр танд мөөгөнцөр өгөх болно. Хичээлийн төгсгөлд бид танд хичнээн их байгааг тоолох болно!

1. Оньсого тааварлаарай. Хариултаа бичнэ үү.

Тэр хурц нарнаас айдаг.
Шөнийн цагаар энэ шувуу махчин амьтан юм.
Хулгана үүнийг өвсөн дундаас олж чаддаг.
Бид ... тухай ярьж байна уу?

Зөв. Шар шувуу гэдэг үгийн эхний авиа юу вэ?

Энэ ямар дуу чимээ вэ? (Эгшиг эсвэл гийгүүлэгч үү? Дуутай эсвэл дуугүй юу?)

гийгүүлэгч, дүлий.

Бичгийн аль үсэг нь [s] авиаг илэрхийлдэг вэ?

"C" үсэг.

"Шар шувуу" гэдэг үгийг бич.

Энэ ямар ойн амьтан бэ?
Нарс модны дор багана шиг боссон уу?
Мөн өвсний дунд зогсож байна -
Чих чинь толгойноосоо том уу?

Туулай гэдэг үгийн эхний авиа юу вэ?

Дуу [z].

Энэ ямар дуу чимээ вэ?

гийгүүлэгч, дуу хоолойтой.

"Z" үсэг.

Тэр үргэлж ойгоор тэнүүчилж,
Тэр бутанд хэн нэгнийг хайж байна.
Тэр бутнаас шүдээ хавчиж,
Үүнийг хэн надад хэлэх вэ -...?

"Чоно" гэдэг үгийн эхний авиа юу вэ?

Дуу [v].

Энэ ямар дуу чимээ вэ?

гийгүүлэгч, дуу хоолойтой.

Бичгээр [v] авиаг ямар үсгээр тэмдэглэх вэ?

"Б" үсэг.

"Чоно" гэдэг үгийн сүүлчийн авиа юу вэ?

Дуу [k].

Энэ ямар дуу чимээ вэ?

гийгүүлэгч, дүлий.

Бид үсэг дээр ямар үсэг ашиглах вэ?

"K" үсэг.

"Чоно" гэдэг үгийг бич.

Нарсны боргоцойны үрэнд дургүй,
Тэгээд тэр хөөрхий саарал хулгана барьдаг.
Тэр бол амьтдын дунд гоо үзэсгэлэнтэй юм!
Улаан толгойтнууд хуурах уу...?

"Үнэг" гэдэг үгэнд хэдэн авиа байдаг вэ?

"Үнэг" гэдэг үгийн гурав дахь авиа юу вэ?

Дуу [s].

"Үнэг" гэдэг үгийг бич.

Даалгавар №2.

Үгэнд алга болсон үсгийг оруулна уу (үгсийг зургийн доор бичсэн).

...wispberry (W),
...ub (D),
цагаан ... хавирга (G),
авах...a (Z) ,
ry...ik (F),
э...эвика (F)

Эдгээр зургуудыг ямар бүлэгт хувааж болох вэ? Яагаад?

Гурван бүлэгт: жимс, мод, мөөг.

"Эрвээхэй" биеийн тамирын дасгал.

Цэцэг унтаж байсан (нүдээ ани)
Тэгээд би гэнэт сэрлээ (нүдээ анивчина)
Би дахиж унтахыг хүсээгүй, (гараа дээш өргө - амьсгалаа. Гараа хар)
Тэр сэрж, сунгав (гараа хажуу тийш нь бөхийлгөж - амьсгалах)
Тэр дээш хөөрч, нисэв.

Даалгавар №3 "Хэн хаана амьдардаг."

Эхний байшинд нэр нь гийгүүлэгч авиагаар эхэлдэг амьтад амьдардаг. Хоёрдахь байшинд уйтгартай гийгүүлэгчээр эхэлдэг амьтдын нэрс байдаг. Хэн аль байшинд амьдардаг вэ?

Аалз, хэрэм, тоншуул, могой.

Эхний байшинд: хэрэм, тоншуул, могой. Хоёр дахь нь: аалз.

Амьтдын нэрийг бич.

Даалгавар No4.

Чи бид хоёрын байдаг ойд цэлмэг газар бий. Мөн үүн дээр юу ч байхгүй!

Жимс: үхрийн нүд, нэрс;
Цэцэг: хонх ба Daisie;
Тэд цэлмэг газарт амьдардаг: царцаа шоргоолж, соно.

Энэ цэвэрлэгээ нь энгийн зүйл биш гэж ойн өвгөн хэлэв. Үүнийг "дүлий" гэж нэрлэдэг. "Үхсэн" цэвэрлэгээнд та зөвхөн эхний дуу нь дүлий байгаа зургуудыг л үлдээх хэрэгтэй. (Бид юуг арилгах вэ? Тэгээд юу үлдээх вэ?)

Явцгаая: үхрийн нүд, нэрс, хонх, царцаа, соно. Устгацгаая: chamomile болон шоргоолж.

Дуугүй хос дууг нэрлэ: [s] ба [k].

[h] дуу нь хосолсон дуу авиатай юу?

Бүх хосолсон гийгүүлэгч авиаг жагсаа.

B-P, D-T, J-W, Z-S, G-K, V-F

Хосолсон гийгүүлэгч авиа нь бие биенээсээ зөвхөн дуу хоолой байгаа эсвэл байхгүй гэдгээрээ ялгаатай, заримыг нь дуудах үед хүзүү чичирдэг, заримыг нь дууддаггүй. Үгүй бол тэд яг адилхан дуудагдана. Уруул, шүд, хэл нь адилхан ажилладаг.

Сайн байна, та даалгавраа биелүүлэв.

Даалгавар 5. Кроссворд таавар.

Эдгээр үгсэд ямар хосолсон авиа байдаг вэ?

G-K, J-W, B-P.

Та хэдэн мөөг байгааг тоолоорой?

Энэ бол өнөөдрийн хичээл дээр таны авах дүн юм!

Тусгал.

Өөрийн сэтгэл санаанд тохирсон эмотиконыг сонго.

Танд таалагдсан уу?

Цветкова Анна Валентиновна,
ярианы эмчилгээний багш,
Санамж бичиг "Сэтгэл зүй, сурган хүмүүжүүлэх нөхөн сэргээх, засч залруулах төв",
Сыктывкар хот

Зорилтууд:

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

[C], [Z] дуу авианы харьцуулсан тайлбарыг хүүхдүүдэд заах;
- үг бүтээх чадварыг бий болгох;

засч залруулах, хөгжүүлэх:

Бүх төрлийн санах ойг хөгжүүлэх;
- фонемик ойлголт, сонсголыг хөгжүүлэх;
- хүүхдийн яриа, хөдөлгөөнийг зохицуулахад заах;
- зохицуулалт, нарийн болон артикуляторын моторт чадварыг хөгжүүлэх;

засч залруулах, хүмүүжүүлэх:

Харилцан ойлголцох ур чадвар, багаар ажиллах чадварыг бий болгох;
- бие биедээ найрсаг хандах.

Тоног төхөөрөмж: нэр нь S, Z дууг агуулсан зураг, зураг; барзгар гадаргуутай самбар; самбар; соронз; толь

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны явц

I. Зохион байгуулалтын мөч.
S, Z авиагаар эхэлсэн үгсийг нэрлэсэн хүн оронд нь сууна.

II. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх. Амьсгал, дуу хоолойг хөгжүүлэх чиглэлээр ажилла.

1. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.


Анхаарал татахуйц тоглоом:"Ширээ, сандал."

2. Нүүрний массаж. Уншлагатай хийсэн:
Ус, ус,
Нүүрийг минь угаа. Бид духны дундаас сүм рүү хурууны үзүүрээр хөнгөн хөдөлгөөнөөр цус харвадаг.
Нүдээ гялалзуулахын тулд хуруугаараа нүдний шил зурцгаая.
Хацрыг чинь улайлгах гэж хамрын далавчаа чихэнд чинь хүргэнэ
Амаа инээлгэхийн тулд уруулынхаа булангаас чих хүртэл илбэнэ.
Ингэснээр шүд нь хаздаг. Бид эрүүний дундаас хацар хүртэл сүм рүү цохино.

Нүүрний массажийг "хурууны шүршүүр" -ээр дуусгах - хоёр эсвэл дөрвөн хуруугаараа дарах).

auio ____________________

auio_________________________________

auio ________________________________________________________________

III. Дуу авианы дуудлага, ялгах чадварыг хөгжүүлэх дасгалууд [S], [Z].

1. Сэдвийн тайлбар.

Өнөөдөр хичээл дээр бид зөв хэлцийг судалж, S, Z дууны зөв дуудлагыг хянах болно.

2. Акустик - дуу авианы артикулятор дүрслэл.

"Дуу" тоглоом.

Ярианы эмч. Залуус аа, зургийг хараарай! Энэ нь юу харуулж байна вэ?
Хүүхдүүд. Ус.
Ярианы эмч. Усны охин ямар дуу дуулдаг вэ?
Хүүхдүүд. Энэ зураг усны дууг илэрхийлж байна: “S - s - s...”
Ярианы эмч. Энэ дууг (найрал болон ганцаарчилсан) дуулъя.
Мөн энэ зураг шумуулыг дүрсэлсэн байна. Шумуул юу гэж дууддаг вэ?
Хүүхдүүд: "Z-z-z...".
Яриа эмч: Одоо энэ дууг дуулцгаая (найрал болон ганцаарчилсан).
Тоглоцгооё. Хөвгүүд шумуул байх болно, тэд чанга дуугарах болно: "Z-z-z..." гэж, охид чимээгүйхэн усаар исгэрнэ: "S-s-s...".
Одоо би солихыг санал болгож байна: охид шумуул, хөвгүүд ус байх болно (дасгал давтагдана).
Эдгээр дуу чимээ юугаараа төстэй вэ?
Z ба S дууны онцлог.
C авиа - гийгүүлэгч, уйтгартай, хосолсон, хатуу, хосолсон, исгэрэх.
Z авиа нь гийгүүлэгч, дуут, хосолсон, хатуу, хосолсон, исгэрэх.
Ярианы эмч. Зургийг байранд нь байрлуул: шумуул амьдардаг байшинд (самбарын баруун дээд хэсэг) бид [Z] дуутай зураг, ус урсдаг байшинд (самбарын зүүн доод хэсэг) байрлуулна. [C] дуутай зургуудыг байрлуулна. Хэл ярианы эмчийн өгсөн даалгаврыг гүйцэтгэхдээ хүүхэд бүр сонгосон зургаа тодорхой нэрлэж, сонголтоо зөвтгөдөг, яагаад энэ зургийг сонгосон бэ. Ширээн дээр байгаа зураг, зургийг ашигла.
Хэл ярианы эмч хүүхдүүдээс зургуудыг нэрлэж, эдгээр үгсэд уйтгартай эсвэл дуут чимээ сонсогдож байгаа эсэхийг үгэнд байгаа дуу авианы байрлалыг тодорхойлохыг хүсдэг.

3. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх.

Үгсийн цуврал дахь дууг тусгаарлах: SA, ZA, KA, MA, SA, SU, ZY, PU гэх мэт. (С дуутай үед бид алга ташдаг. Z дуутай үед бид дэвсдэг).

4. Дуу, үсгийн холболт.

Яриа эмч: Залуус аа, үсэг гэж юу байдгийг санаж байна уу? Дуу чимээ гэж юу вэ?
Хүүхдүүд: Бид дуу авиаг сонсож, дууддаг ч үсэг харж, бичдэг.
Яриа эмч: Үсгэн дэх аль үсэг нь С дууг илэрхийлэх вэ? З?
S ба Z үсэг ямар харагддаг вэ?
Хөдөлгөөнт цагаан толгойн үсгийн C ба Z үсгийг бусад үсгүүдийн дундаас олж, барзгар гадаргуу дээр хуруугаараа зур. Одоо эдгээр үсгүүдийг хуруугаараа агаарт зурцгаая. С үсгээр эхэлцгээе.
Ажил эхлэхийн өмнө залуус шүлгийг уншдаг:
Бид бие биедээ саад болохгүй
Хэрэв тэд асуувал бид тусалдаг.
С дууг хэлэхэд бид ямар үсэг бичих вэ? З?
Самбар дээр харуулахгүйгээр дэвтэрт үсэг бичих.



5. Үе, үг, өгүүлбэр дэх дуу авиаг ялгах.

Тоглоом "Эсрэгээр нь хэл".

са - төлөө зу - су
ста-зда зма - сма
сту-зду зми - инээмсэглэл

Утга, утгын хувьд тохирсон үгээр хос шүлгийг нөхөж бичээрэй.
Өглөө нь сарнай цэцэглэж,
Цэцэг нь гялалзаж байна ... (шүүдэр).

Ямаа өвс хазаж байна,
Өвс хаддаг... (сүлжих).
Яриа эмч: Залуус аа, сарнай, шүүдэр гэдэг үг ижил үг үү? Ямаа, хусуур яах вэ? Эдгээр үгс бие биенээсээ юугаараа ялгаатай вэ?

IV. Биеийн тамирын минут.

Хэл ярианы эмч нь ярианы эмчийг босож, дараах үйлдлүүдийг хийхийг урьж байна: хэрэв тэр [S] дуутай үг сонсвол сууж, [Z] дуутай үг сонсвол үсрэх.
Хүүхдүүд дараахь хөдөлгөөнийг хийдэг.
Чимээгүй, чимээгүй, Зоя унтаж байгаа ч ууртай шумуул нисэж байна.
Тэр Зояаг хазаж, Зояаг унтуулахгүй.
Унтах цаг болсон тул бид шумуулыг хөөнө.

Тоглоом "Үе нэмэх"

Ярианы эмч. Залуус аа, миний үг тасарч байлаа. Эдгээрийг цуглуулахад тусалцгаая, эсвэл sa:
ко..., ро..., авах..., эсэх..., тэмдэглэгээ..., тэгэхээр..., пол..., дараагийн..., кляк... ;
zy эсвэл sy үгс:
вэ..., өнгөрсөн..., бу..., у..., ус..., доод..., боть..., гр..., компа..., моро...;
Үгийн эхэнд са, за гэсэн үетэй үгсийг хэлэх:
...ни, ...мок, ...ша, ...цая, ...яц, ...дик, ...өглөөний цай.
Хос үгсийг нэрлэж, ижил үеийг тодорхойл:
тоос сорогч - хөх, үүргэвч - казак.

Тоглоом "Дөрвөн дугуй"

Ярианы эмч. Шар шувуу, туулай хоёр үгсийг сонсож, аль үг тохирохгүй байгааг хэлэхийг санал болгож байна (зураг нь самбар дээр байрлуулсан):
- шаазгай, хараацай, булбул, финч;
- тавиур, чихрийн аяга, цайны сав, давс сэгсрэгч;
- үнэг, дорго, туулай, булга.

V. Хичээлийн хураангуй, хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ.

Яриа эмч: Залуус аа, бидний өнөөдрийн хичээл ямар дуу авианд зориулагдсан бэ?
Хүүхдүүд.[s], [z] дуугарна.
Ярианы эмч.Бид эдгээр ээдрээтэй авиаг ялгаж сурсан бөгөөд цаашид ч төөрөгдүүлэхгүй. Та нар санал нийлж байна!
Хүүхдүүд.Бид санал нэг байна!
Ярианы эмч.Сайн байна! Та сайн ажилласан. Манай хичээл таалагдсан уу?
Залуус аа, та бүхний хичээл зүтгэлийн шагнал бол эдгээр зургууд - будах хуудас. Зурган дээр Азат, Алис хоёрыг зурсан байна. Хөвгүүд ээ, нэрэндээ “шумуулын дуу”-тай, охидод “усны дуу”-тай хүүхдийн зурагтай зургаа авахуулахыг санал болгож байна. Өнөө орой эдгээр зургуудыг гэртээ будаарай, дараа нь бид хамтдаа таны бүтээлээр үзэсгэлэн гаргах болно.
(Хүүхдүүд зураг, будах ном авч, ярианы эмч нарт талархаж байна).

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт

1. З.Э. Агранович. Хэл ярианы эмч, эцэг эхчүүдэд туслах. Сургуулийн өмнөх насны ахимаг насны хүүхдүүдийн ярианы фонемик талын сул хөгжлийг даван туулах гэрийн даалгаврын цуглуулга. - SPb., "ХҮҮХЭД НАС - ХЭВЛЭЛ", ​​2009 он
2. O.S. Гомзиак. Бид зөв ярьдаг, сургалтын II үе. - М., “GNOM and D”, 2007
3. И.С.Лопухина. Ярианы эмчилгээ - яриа, хэмнэл, хөдөлгөөн: ярианы эмч, эцэг эхчүүдэд зориулсан гарын авлага. - Санкт-Петербург, "Дельта", 1997 он
4. Т.Б. Филичева, Г.В. Хэл ярианы эмгэгийг засах. Хэл ярианы бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд зориулсан сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын хөтөлбөрүүд. - М., “Гэгээрэл”, 2010 он

Практик ажилдаа ярианы эмчилгээний багш бүр сэтгэцийн хомсдолтой тусгай боловсролын ангийн сурагчдын дийлэнх нь уншихдаа хосолсон болон дуугүй гийгүүлэгчийг андуурдагтай тулгардаг. Ийм алдааг дараа нь бичгээр тусгасан болно. Ихэнх тохиолдолд үсгийг орлуулах нь тодорхой бус сонсголын ойлголт, дуу авианы талаархи сонсголын санаанаас үүдэлтэй байдаг. Холимог дуу авиаг ялгах ажил нь дуу авиаг дуудах явцад үе мөчний эрхтнүүдээс хүлээн авсан харааны мэдрэмж, хүрэлцэх, кинестетик мэдрэмжинд тулгуурлан эхлэх ёстой гэж би үзэж байна.

KRO-ийн бага ангийн сурагчдын унших, бичих согогийг даван туулахын тулд би дуут болон дуугүй хосолсон гийгүүлэгчийг ялгах гарын авлагыг боловсруулсан бөгөөд энэ нь илүү зорилготой, үр дүнтэй уншихад залруулах ярианы эмчилгээний ажлыг хийхэд тусална. Санал болгож буй гарын авлагыг зөв унших чадварыг автоматжуулах, оюутнуудын бичгийн хэл ярианы согогоос урьдчилан сэргийлэхэд чиглэсэн дуут болон дуугүй гийгүүлэгч авиаг ялгах багц хүснэгт хэлбэрээр толилуулж байна.

Залруулах дасгал хийснээр хосолсон болон дуугүй гийгүүлэгчийн дуудлагын ялгааг сайжруулна. Материалыг аажмаар нарийн төвөгтэй болгох дасгалуудыг санал болгодог. Эхлээд хатуу авиатай хосолсон хоолойт, дуугүй гийгүүлэгч, дараа нь зөөлөн дуудлагын сонголтуудыг багтаасан үеийг дасгалжуулна. Үл хамаарах зүйл бол zh-sh гэсэн хатуу хосолсон гийгүүлэгч авиа бүхий үгийн хүснэгтүүд юм.

Арга зүйн хөгжил нь ярианы эмч, бага ангийн багш, сурагчдын эцэг эхчүүдэд ашигтай байх болно.

Залруулах дасгалууд

  • Дууны өндөр, нам гүм байдалд анхаарлаа хандуулж үеийг унших. (Бид дуут гийгүүлэгчтэй үеийг чанга, дуугүй гийгүүлэгчтэй - чимээгүй уншдаг)
  • Дуут гийгүүлэгчтэй үеийг хоёр мөрөөр, дуугүй гийгүүлэгчтэй - нэг мөрөөр зурна)
  • Багшийн өгсөн үеийг олох
  • Буцаж унших: нэг үеийг эсрэг үгээр солих
  • Эдгээр үеийг агуулсан үгсийг гаргаж ирэх
  • Зохион бүтээгдсэн үгэнд үгийн байрлалыг тодорхойлох
  • Үг хуулбарлах
  • Чихээр үг бичих

Үгийн хүснэгтүүд

Хэсгүүд: Ярианы эмчилгээ

Өнөөгийн шатанд бага сургуульд ажиллаж буй багш нарт тулгардаг бэрхшээлүүдийн нэг бол ярианы хөгжлийн янз бүрийн гажигтай хүүхдүүдийн тоо байнга нэмэгдэж байгаа нь хүүхдүүдийн мэдлэгийг бүрэн эзэмших, сургалтын материалыг эзэмшихэд саад болж байна. Үүний дагуу хэл ярианы эмч нар илэрсэн ярианы дутагдлыг илрүүлж, арилгахын тулд хэдий чинээ хурдан ажиллах тусам хүүхэд хөтөлбөрийн даалгаврыг бүрэн эзэмшиж эхлэх тусам эдгээр дутагдлыг унших, уншихад шилжүүлэх магадлал бага байх болно. бичих үйл явц.

Санал болгож буй туршилт нь [s] - [z] дууны жишээг ашиглан дуут ба дуугүй хоорондын ялгааг бий болгох засварын ажлыг төлөвлөх материалыг танилцуулж байна. Гийгүүлэгч авианы дуу авианы дуу чимээ дутагдалтай, аман яриандаа дүлий авиатай холилдож, үүний үр дүнд үсгийн орлуулалт гарч ирэх нь фонемик үйл явц нь өөрчлөгдөөгүй хүүхдүүдэд тохиолддог бэрхшээлүүдийн нэг юм.

Залруулах үйл явцын зохион байгуулалт нь сургалтын тодорхой зорилгыг харгалзан бүтээгдсэн болно. Хэл ярианы эмчилгээний хичээлд хамгийн их үр дүнд хүрэх, танин мэдэхүйн өндөр үйл ажиллагаанд хүрэхийн тулд хүүхдийг өөрөө шийдвэр гаргах байрлалд оруулдаг ажлын арга техникийг ашигладаг. Хичээлийн сонирхлыг нэмэгдүүлэхийн тулд хүүхдийн сонирхлыг харгалзан аман болон харааны материалыг сонгож, зарим даалгавруудыг гүйцэтгэдэг. Санал болгож буй дасгалууд нь анхаарал, ойлголт, сэтгэх зэрэг сэтгэцийн үйл явцыг сургадаг. Залруулах асуудлыг амжилттай шийдвэрлэх нь хүүхдийн эргэн тойрон дахь сэтгэлзүйн уур амьсгал, сэтгэлзүйн уур амьсгалаас хамаарна. Байгаль орчны байгалийн байдал, хялбар байдал, тав тухтай байдал нь хичээлийн үр нөлөөг нэмэгдүүлэхэд тусална.

Зөрчлийг арилгах, дуут болон дуугүй гийгүүлэгчийн тогтвортой ялгааг сэргээх ажлыг дараахь чиглэлээр хийж байна.

  1. Тохиромжтой дууг сонсох чадварыг хөгжүүлэх.
  2. Тэдгээрийг яриандаа зөв ашиглах дасгал.
  3. Үсгийг орлуулахаас урьдчилан сэргийлэх.

Хичээл 1.

Зохион байгуулалтын цэг:“[Z] дууг сонсохдоо алгаа ташаарай.”

A) Ярианы эмч нь зөвхөн хоёр дуунаас бүрдэх дууны цувралыг нэрлэнэ: [S] ба [Z]: s, s, s, s, s, s, s, s, s, s, s, s, s, s, s, s, s, s, s, s, s, s, s, s , s, s гэх мэт.

B) Хэл ярианы эмч үгийн цувааг нэрлэнэ: са, зо, сы, зу, зы, су, за, зы, сы, зо гэх мэт.

I хэсэг:

Даалгавар 1.Хэл ярианы эмчийн дараа давт:

Даалгавар 2.Оньсого таавар. (Таавар бүрийг тайлах үед хариултын зургийг самбар дээр байрлуулна).

A) Тэр урт алхдаг, ам нь соёотой, хөл нь багана шиг харагддаг,
Тэр уул шиг асар том, чи хэн болохыг олж мэдсэн үү?...( Заан).

Б) Ямар ойн амьтан нарс модны дор багана шиг боссон бэ?
Тэгээд тэр өвсний дунд зогсож байна - чих нь толгойноосоо том уу?...( Туулай).

C) Тэр хязгааргүй далайд далавчаараа үүлэнд хүрдэг.
Эргэн тойрон эргэдэг - туяа дор мөнгө цутгадаг.....( Онгоц).

D) Бүхэл бүтэн орчлон ертөнц түүнд амьдардаг бөгөөд энгийн зүйл ...( ТВ).

D) Бид шөнө алхдаг, өдөр нь алхдаг, гэхдээ хаашаа ч явахгүй,
Бид цаг тутамд тогтмол ажил хаядаг, найзуудаа та нар битгий цохиорой...( үзэх).

E) Тэр ярьдаггүй, дуулдаггүй, гэхдээ хэн ч эзэнд очсон, тэр түүнд мэдэгддэг ...( Нохой).

G) Хэрэв та үүнийг өнхрүүлбэл шаантаг, задлах юм бол хараал идсэн зүйл ... (Шүхэр).

H) Овоохойг гаргүй, сүхгүйгээр барьсан...( Үүр).

Даалгавар 3.Зургуудыг байранд нь байрлуул: Дунногийн амьдардаг байшинд (самбарын баруун талд) дуут [Z], Скоморохын амьдардаг байшинд (самбарын зүүн талд) [C] дуутай зургуудыг байрлуул. Даалгаврыг гүйцэтгэхдээ хүүхэд бүр өөрийн сонгосон зургаа нэрлэж, сонголтоо зөвтгөдөг. Өмнөх даалгаврын хариултын зургийг ашигласан болно.

Даалгавар 4.Ярианы эмч хүүхдүүдийг [S], [Z] Дунно, Скоморох хоёрын дуу чимээтэй өөр ямар зургуудыг гаргаж ирэхийг урьж байна.

Биеийн тамирын минут:

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг сандлынхаа дэргэд зогсоод дараах үйлдлүүдийг хийхийг урьж байна: хэрэв тэр [S] авиатай үгийг нэрлэвэл сууж, [Z] дуутай үгийг нэрлэвэл үсрэх.

II хэсэг:

Даалгавар 1.Ярианы эмч үг хэллэгийг нэрлэж, хүүхдүүд тэдгээрийг дэвтэрт бичдэг: зүүн баганад "C" үсэг, баруун баганад "Z" үсэг бичнэ.

Су, for, as, us, zo, zy, sa, zu гэх мэт...

Даалгавар 2.Алга болсон "S" эсвэл "Z" үсгийг оруулан үгсийг хуулж бич. “C” үсгийг нэг мөр, “Z” үсгийг хоёр мөрөөр зур.

Даалгавар 3.Өгүүлбэрүүдийг хуулж, утгын дагуу шаардлагатай үгсийг оруул.

Охины нэр …….
Ойд байгаа улаач ……….
(үнэг, Лиза)

Өглөө зүлгэн дээр ......
Вааранд хийсэн үзэсгэлэнтэй......
(сарнай, шүүдэр)

Модон дээр сууж байна ....
Зууханд хар байна.......
(шар шувуу, үнс)

Ус хэрэгтэй.... .
Нохой хэрэггүй... .
(уурлах, урсгах)

Хичээлийг дүгнэж хэлэхэд:

Хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ.

Хичээл 2.

Зохион байгуулалтын цэг:"[Z] дууг сонсвол баруун гараа, [S] дууг сонсвол зүүн гараа өргө."

A) Ярианы эмч янз бүрийн гийгүүлэгч авианаас бүрдэх дууны цувралыг нэрлэнэ: S, D, P, Z, K, Z, B, Z, G, S, T, Z, K, S, T, Z гэх мэт.

B) Хэл ярианы эмч үгийн цувааг нэрлэнэ: са, ту, зо, by, сы, зу, го, ву, зы, су, па, фор, зы, до, фы, га, сы, зо гэх мэт.

I хэсэг:

Даалгавар 1.Үгийг –са эсвэл –за үсгийн аль нэгийг нэмж гүйцээнэ үү.

Даалгавар 2.Үгийг жишээний дагуу өөрчлөх: тэрэг - тэрэг...

Даалгавар 3.Самбар дээр зургуудыг байрлуулсан бөгөөд тэдгээрийн нэр нь [S] ба [Z] дууг агуулдаг: бизон, туулай, салфетка, шар шувуу, эрдэнэ шиш, тавиур, дуулга, хус, насос. Хэл ярианы эмч хүүхдүүдээс зургуудыг нэрлэж, эдгээр үгэнд сонсогдсон уйтгартай эсвэл дуут чимээг тодорхойлохыг хүсдэг.

Даалгавар 4. Тоглоом "Болгоомжил." Өмнөх даалгаврын зургуудыг самбар дээр шугаман эгнээнд харуулав. Хүүхдүүд хэрхэн зогсож байгаагаа санахыг хүсдэг. Дараа нь хүүхдүүд нүдээ аниад, ярианы эмч энэ үед зургийг сольж өгдөг. Хүүхдүүд нүдээ нээгээд зураг байрлуулсан дарааллыг санаж, нэрлэх ёстой. Тоглоом хэд хэдэн удаа давтагдана.

Биеийн тамирын минут:

Хэл ярианы эмч "C", "Z" үсэг бүхий картуудыг хүүхдүүдэд тарааж өгдөг. Даалгавар: Оффисын эргэн тойронд явж байхдаа ярианы эмчийн дууддаг үгсийг анхааралтай сонс. [S] авиатай үгийг сонсоод "С" үсэгтэй карттай хүүхдүүд зогсоод дээш өргөх хэрэгтэй бөгөөд хэрэв ярианы эмч [Z] авиатай үгийг нэрлэвэл "Z" үсэг зогсоод картаа өргө.

Жишээ үгс: самовар, уурын завь, нар, өмд, цагаан толгой, крикет, улаан лооль, таваг, хашаа, илжиг, дуудлага, муур, хөгжим, маск, ном, шүд, анги, ууртай, цайны сав, хараацай, Пиноккио, инээд, шүршүүр, цайз гэх мэт.

II хэсэг:

Даалгавар 1.Самбар дээр бичсэн үгсээс зөвхөн үгийн дундах гийгүүлэгч дүлийсэн үгсийг бич. Тэдэнд тестийн үгсийг сонго. Жишээ: үлгэр - үлгэр.

Хаах, маск, шаваас, загас барих шугам, будаг, ваар, намхан,
аяга, хус мод, хүүхэд, заагч, идээ, боолт, хиам.

  • Анхны цас оров.
  • Байшингийн ойролцоо хус мод ургасан.
  • Намрын улиралд шувууд нисдэг.
  • Модон дээр финч байдаг.
  • Манай хашаанд элс авчирсан.
  • Зина чаргаар гулгаж байв.
  • Ширээ буланд байна.
  • Цэцэрлэгт байгаа elderberry.

Даалгавар 4.Зурган дээр үндэслэн текстийг дахин ярих.

Бөжин.

Өвөл ирлээ. Газар цасаар хучигдсан байв. Бүүжин хус модны дэргэд сууж байна. Хөөрхий бөжин өлсөж байна. Ногоон байцаа байхгүй болсон. Бөжин хусны холтос идэж эхлэв.

(Текстийг A.N. Assmus-ийн "Дуудлагын дутагдалтай хүүхдүүдэд зориулсан дасгалын цуглуулга" М., 1959 номноос авсан болно).

Хичээлийг дүгнэж хэлэхэд:

Хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ.

Хичээл 3.

Зохион байгуулалтын цэг:"Дууны цувралыг сонсож, хоёр удаа давтагдсан үеийг нэрлэнэ үү":

I хэсэг

Даалгавар 1.Үгүүдийг сонсож, хоёр баганад бичнэ үү: зүүн талд "S" үсэг, баруун талд "Z" үсэг.

Са, со, зу, сы, фор, ос, зо, су, зы, ус, сы,
Дуудлага, зүүд, муу, сву, мэдэх, дуу, зүүд, зуу.

Даалгавар 2.Соронзон самбар дээр халаастай хоёр байшин байдаг. Нэг байшинд "C" үсэг, нөгөө талд "Z" үсэг бичигдсэн байдаг. Хүүхэд бүр зурагтай дугтуйтай байдаг. Хүүхэд өөрийн зургийг нэрлэсний дараа нэрлэсэн дуунд тохирох байшингийн халаасанд хийх ёстой. Зургийн жишээ жагсаалт:

Шүд, оймс, ороолт, могой, ямаа, костюм,
гутал, хонх, од, вандан сандал, мимоза гэх мэт.

Даалгавар 3.Дараах үгсийг гаргаж ирээд бичээрэй.

A) Үгийн дунд "С" үсэгтэй;

B) Үгийн эхэнд "Z" үсгээр.

Даалгавар 4. ZA– угтварыг ашиглан эдгээр үйл үгсээс шинийг үүсгэ. Үүссэн үгсийг бичнэ үү. “C” үсгийг нэг мөр, “Z” үсгийг хоёр мөрөөр зур. Жишээ нь: цутгах - унтах.

Биеийн тамирын минут:

Хүүхдүүд дараах үгсээр хөдөлгөөн хийдэг.

Чимээгүй, чимээгүй, Зоя унтаж байгаа ч ууртай шумуул нисэж байна.
Тэр Зояаг хазаж, Зояаг унтуулахгүй.
Унтах цаг болсон тул бид шумуулыг хөөнө.

II хэсэг.

Даалгавар 1. Зүүн талд байгаа үгсээс баруун талд байгаа, утгаараа тохирох үгс рүү сум зур. “C” үсгийг нэг мөр, “Z” үсгийг хоёр мөрөөр зур.

Даалгавар 2.Лавлах зургуудыг ашиглан текстийг дахин ярих.

Энэ үүр.

Бяцхан нь Зоиүзэсгэлэнтэй байсан шүхэр.Нэг удаа Зоя шүхэр дордагуулан алхав хашааГэнэт хүчтэй салхи үлээж, түүнийг зөөв шүхэртөлөө хашаа.Хашааны ард ургасан хус.Зоя хашаан дээгүүр авирч, хус мод дээр шүхрээ харав. Зарим шувууд авч хаяад хийчихсэн үүр.

(Л.П. Успенская, М.Б. Успенскийн "Зөв ярьж сур"-ын дагуу, М., 1995, текстийг тохируулсан).

Даалгавар 3.Хэлний мушгиа давтана:

A) Илжиг өнөөдөр уурлаж, өөрийгөө илжиг гэдгээ мэдэв.

B) Тэргэнцэрийн хажууд овъёосны тэрэг, ямаа байна.

Хичээлийг дүгнэж байна.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!