Унших дуртай М Алимбаев. "Казахстаны ардын зохиолч" уран зохиолын цаг

https://accounts.google.com


Слайдын тайлбар:

Хэн юунд дуртай вэ

Кокерел руу үр тариа хийнэ

Бадди руу яс хаяцгаая

Туулайны хувьд - байцааны навч,

Мөн үнээ бол амттай өвс юм

Бид царцдасыг хулганад үлдээх болно.

Бид савлуурыг тугал руу аваачна

Бүх тахианд будаа чанаж идэцгээе.

Муурын зулзагануудад сүү асгацгаая

“Хэн юунд дуртай вэ”-2-ын үргэлжлэл

Урьдчилан үзэх:

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд Google бүртгэл үүсгээд түүн рүү нэвтэрнэ үү: https://accounts.google.com


Слайдын тайлбар:

Хэн юунд дуртай вэ - 2

Мориндоо овъёос авъя,

Хонинд зориулж квиноа авч өгье.

Бид мууранд виски өгнө

Алёшад шоколад авъя.

Хорхойд үр тариа асгаж, Найдад яс шидэж, туулайнд байцааны навч шидэж, үхэрт амттай өвс шидье. Бид хулганад царцдасыг үлдээж, тугал руугаа сэлүүрдэнэ.

Бүх тахианы будаа чанаж, зулзагануудад сүү хийнэ. Мориндоо овъёос авъя, Бид хонины квиноа тэжээнэ. Бид мууранд виска өгнө, Алёшад шоколад авна.

Урьдчилан үзэх:

Хувийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

« 211-р цэцэрлэг Оросын төмөр зам ХК

МХХТ ашиглан дунд бүлгийн “Хэн юунд дуртай вэ” шүлгийг цээжлэх хичээлийн хураангуй

Эмхэтгэсэн: ахлах багш Галеева О.А.

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:“Ярианы хөгжил” “Танин мэдэхүйн хөгжил”, “Нийгэм, харилцааны хөгжил”, “Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил”

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:тоглоом, танин мэдэхүйн, харилцааны, моторт, хөгжим, урлагийн.

Зорилтот GCD: танилцуулга - мнемоник хүснэгтийн тусламжтайгаар хүүхдүүдийг шүлэг цээжлэхийг урамшуул.

Даалгаварууд:

1. Боловсролын тал

Хүүхдэд шинэ шүлэгтэй танилцаж, цээжлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх;

Текстийн мөрүүдийг ашиглан контент дээр үндэслэн асуултуудад хариулж сурахад тусална уу.

2. Хөгжлийн тал:

Хувь нэмэр оруулаханхаарал, ой санамж, сэтгэлгээ, интонацийг хөгжүүлэхярианы илэрхийлэл.

3. Яруу найргийн сонирхлыг төрүүлэх, гоо зүйн мэдрэмжийг сэрээх.

Арга, техник.

1. Үзүүлэн: (үзүүлэх, үзүүлэх)

2. Үг хэллэг: уран сайхны илэрхийлэл, яриа, өгүүллэг, асуулт, тайлбар.

3. Тоглоом: гэнэтийн мөч, дидактик тоглоом.

Урьдчилсан ажил.

Гэрийн тэжээвэр амьтдын тухай зураг үзэх, уран зохиол унших, амьтдын тухай оньсого, аман болон дидактик тоглоомууд: "Хэн юу иддэг вэ?", "Хэн хашгирдаг вэ?" тоглоом, дүрд тоглох тоглоом "Тосгон дахь эмээгийнд".

GCD шилжих:

Сурган хүмүүжүүлэгч.

Залуус аа, тааварыг таана уу:

Хэн хэзээ ч хайрлахаас залхдаггүй

Тэр бидэнд бялуу хийж өгдөг,

Амттай бин,

Энэ бол бидний….(эмээ)

Тийм шүү, эмээ.

Тосгонд эмээгийнд хэн очсон бэ?

Тосгонд эмээтэйгээ ямар тэжээвэр амьтад амьдардаг вэ?

Амьтдыг эрүүл, аз жаргалтай байлгахын тулд хэрхэн халамжлахыг та нарын хэд нь мэддэг вэ?

Тэднийг сайн хооллох хэрэгтэй.

Хар даа, би сагс авчирсан, сагсанд эмээгийн амьтдад зориулсан өөр өөр бүтээгдэхүүн байгаа юу?

Энд юу байгааг харцгаая

Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг танилцуулгад хандуулдаг ( 1 слайд).

Хэдэн төрлийн бүтээгдэхүүн байгааг хараарай. Бүх амьтад эдгээр бүтээгдэхүүнд дуртай юу? Тугалыг ясаар хооллох боломжтой юу, зулзага чихэр идэх үү?

Янз бүрийн амьтад юу идэх дуртайг харцгаая.

Бид кокерелд юу өгөх вэ? ( 2 слайд).

Баруун - Кокерел руу үр тариа хийнэ(2-3 хүүхэд давтана)

Бид нохой руу юу хаях ёстой вэ? ( 3 слайд)

Зөв. Бадди руу яс хаяцгаая, (2-3 хүүхэд давтах)

Бид туулайд ямар эмчилгээ хийх ёстой вэ? ( 4 слайд)

Зөв. Туулайны хувьд - байцааны навч. (2-3 хүүхэд давтана)

Үхэр юу иддэг вэ? ( 5 слайд)

Зөв. Мөн үнээ бол амттай өвс юм. (2-3 хүүхэд давтана)

Бяцхан хулгана юу иддэг вэ?

М бид шка-д зориулж царцдасыг үлдээх болно(6 слайд ) (2-3 хүүхэд давтах)

Бярууг идээшүүлэн хооллож байна. Swill бол ийм шингэн будаа бөгөөд үүнийг тугалд өгдөг - эцэст нь энэ нь жижиг хэвээр байгаа бөгөөд өвс идэж чадахгүй.Бид савлуурыг тугал руу аваачна(7 слайд)

Мөн бид бяцхан тахианд будаа чанаж өгнө ( 8 слайд)

- Бүх тахианууддаа будаа чанаж идэцгээе(2-3 хүүхэд давтана)

Бид зулзагануудад юу өгөх ёстой вэ? ( 9 слайд)

Зөв. Муурын зулзагануудад сүү асгацгаая(2-3 хүүхэд давтана)

Морь юу идэх вэ?(10 слайд

- Морин дээр овъёос авъя) (2-3 хүүхэд давтах)

Хонь юу иддэг вэ?

Хонь ч гэсэн quinoa хэмээх өвсөнд дуртай.(11 слайд)

Хонинд квиноа авчирцгаая(2-3 хүүхэд давтана)

Насанд хүрсэн муур үнэхээр юунд дуртай вэ?(12 слайд

Зөв. Бид мууранд виска өгнө.) (2-3 хүүхэд давтана)

Хүүхдүүд юунд хамгийн их дуртай вэ? Мэдээжийн хэрэг, чихэр. Бид ач хүү Алёшадаа юу өгөх вэ? (13 слайд)

Тийм ээ, шоколад.Алёшад шоколад авъя. (2-3 хүүхэд давтана)

Одоо зургийг хараад хамтдаа шүлгээ ярьцгаая.

Багш шүлэг уншдаг. Мөн хүүхдүүд сүүлчийн үгсийг санал болгодог.

Дараа нь хүүхдүүд (2-3 хүүхэд) зураг дээр үндэслэн шүлгийг ээлжлэн уншина - (слайд 14; 15). Багш нь интонацын илэрхийлэл, үгсийн зөв дуудлага, тэдгээрийн зохицуулалтыг хянадаг.

Биеийн тамирын хичээлийн мөч: "Хэн ингэж алхдаг юм бэ?"

Багш хүүхдүүдийг тоглохыг урьж, түүний нэрлэх амьтдыг "хувиргах" болно.

Бяцхан хулгана яаж гүйдэг вэ? (хүүхдүүд хөлийнхөө хуруун дээр бөхийж, бүлгийн эргэн тойронд чимээгүйхэн гүйдэг)

Морь яаж давхидаг вэ? (хүүхдүүд бас өвдөг сөгдөн гүйдэг)

Туулай яаж үсэрдэг вэ? (хүүхдүүд хоёр хөл дээрээ үсрэх) гэх мэт.

Тоглоом нь хөгжилтэй хөгжмөөр тоглогддог.

Залуус аа, шүлэг уншиж байхад манай амьтад идмээр санагдсан. Тэднийг хооллоё. "Амьтдыг тэжээх" дидактик тоглоомСлайд 14; 15.

Бид өнөөдөр ямар агуу юм бэ. Тэд эмээдээ тусалж, бүх амьтдыг тэжээж, шүлэг сурсан.

Хичээл дууслаа.


Сабактын жоспары

Хичээлийн төлөвлөгөө

Хичээлийн төлөвлөгөө

Өдөр / Огноо / Огноо:

Топ/Бүлэг/Бүлэг: В-22

Пән / Сэдэв / Сэдэв: Хэл яриаг хөгжүүлэх аргууд.

Сабактын такырыбы/Хичээлийн сэдэв/Сэдэв: Хүүхдийн ангид илэрхийлэлтэй уншихад бэлтгэх.

Сабактын өлгий/ Хичээлийн төрөл/ Хичээлийн төрөл: Практик

Сабактын төрөл/Үйл ажиллагааны төрөл/ Хичээл:

Хичээлийн зорилго/Зорилтууд:

bilimdik / боловсролын / боловсролын: Хүүхдүүдийн насны онцлогийг харгалзан бүтээлд дүн шинжилгээ хийх янз бүрийн түвшний нарийн төвөгтэй асуулт зохиох чадварыг хөгжүүлэх.

damytushylyk/ хөгжиж буй/ хөгжиж буй : Хүүхдийн уран зохиолын хөтөлбөр, антологитой ажиллах чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх

tarbielik/ боловсролын/ хүмүүжил: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн яриаг хөгжүүлэх хэрэгсэл болох уран зохиолын сонирхлыг хөгжүүлэх.

Kornekі kuraldar/ Тоног төхөөрөмж/ Нөөц хөтөлбөрөөс ишлэл, бүтээлийн текст, үнэлгээний шалгуур, наалт, танилцуулга.

Сабактын Барысы / Хичээлийн төлөвлөгөө / Төлөвлөгөө

    Зохион байгуулалтын мөч

    Мэдлэгийг шинэчлэх

    Практик ажил

    Тусгал

    Гэрийн даалгавар

Хичээлийн явц

    Гурван хэлээр мэндчилгээ: Сайн ууСалематсиз,Өглөөний мэнд

Зохион байгуулалтын мөч.

Нийтлэг шаардлага: байхгүй, гадаад төрх. (2мин)

    Мэдлэгийг шинэчлэх Хичээлийн сэдвийг асуултын хариулт хэлбэрээр нэгтгэн дүгнэх:

“Тойрог доторх асуулт” стратеги (эхний асуулт М. Алимбаев яагаад яруу найрагч вэ?... Дараагийн асуултыг өмнөх асуултын хариултаас хамаарч томъёолно.... Яагаад гэвэл тэр шүлэг бичдэг. Яагаад шүлэг бичдэг вэ? Г.м. .) 7 мин

Хичээлийн сэдвийн талаархи мессеж, төлөвлөгөөтэй танилцах, бүлгээр ажиллах дүрэм, үнэлгээний шалгууртай танилцах.

    Жана сабакты туссиндиру. Сэдэв: Хүүхдийн үзэгчдэд илэрхийлэлтэй уншихад бэлтгэх.

Төлөвлөгөө:

    М.Алимбаев, А.Дуйсенбиев нарын “Биз mektepke baramyz” нэвтрүүлгийн ахлах бүлгийн бүтээлийн дүн шинжилгээ. Хүүхдийн ангид илэрхийлэлтэй уншихад бэлтгэх

    Ахмад бүлгийн хүүхдүүдтэй шүлэгт дүн шинжилгээ хийх асуулт гаргах

Хичээлийн үеэр ажиллах

Эхний асуулт - програмтай ажиллаххөтөлбөрүүд "Биз mektepke baramyz",казах зохиолчдын хүүхдийн уран зохиолын антологи. М Алимбаува, А Дүйсенбиева нарын 4 бүтээлийг (тус бүр 2) сонгож, 4 дэд бүлэгт хувааж, дэд бүлэг тус бүр 10 минутын турш бүтээлд дүн шинжилгээ хийнэ. Дараа нь дэд бүлэг тус бүрийн төлөөлөгч дүн шинжилгээгээ нөгөө дэд бүлэгт танилцуулж, хүн бүр 10 минутын турш тэмдэглэлийн дэвтэрт гол санааг тэмдэглэнэ. Тэд дэд бүлэгтээ буцаж ирээд хүүхдийн үзэгчдэд илэрхий уншихад бэлтгэдэг. Тэд 5 минут бэлтгэл хийсний дараа уран бүтээлээ илэрхийлэн уншдаг. Үе тэнгийнхний үнэлгээг хийдэг.

Хоёрдахь асуулт - наалт дээр дэд бүлэг бүр (тус бүр 3 минут) хүүхдүүдтэй шүлэгт дүн шинжилгээ хийх асуулт бичдэг; шүлгийг өөр дэд бүлэгт дамжуулдаг бөгөөд энэ нь өөрөө асуулт бичдэг гэх мэт. яруу найргийг гэрийн дэд бүлэгт буцааж өгөх хүртэл асуултуудыг хүндрэлийн зэрэглэлээр байрлуулж, засч залруулж (5 минут), илтгэгчид бүх бүлэгт (тус бүр 3 минут) танилцуулах хүртэл. Шүлгийн агуулгыг хамгийн зөв тусгасан асуултуудад үнэлгээ өгдөг (тус бүр 1 минут).

Бекиту

Хүснэгтийг бөглөх (5 мин)

мэдэж байсан

олж мэдсэн

Би мэдмээр байна

В . Өө тасрамхай

1. “Хичээлээс гадуур номтой ажиллах” сэдвээр дадлагад үндэслэн материал бэлтгэх (2 мин)

VI . Адебиет/ Уран зохиол/ Уран зохиол :

    А.М.Бородич "Ярианы хөгжлийн аргууд"

    Ф. Сохин "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн ярианы хөгжил"

    Л.П.Фомичева, В.К.Лотарев "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн ярианы хөгжлийн арга".

    Казак зохиолчдын хүүхдийн уран зохиолын уншигч.

    “Биз mektepke baramyz” боловсрол, сургалтын хөтөлбөр

мэдэж байсан

олж мэдсэн

Би мэдмээр байна

Илэрхий унших чадварыг үнэлэх шалгуурууд

шалгуур

Нэг хэвийн, завсарлага, логик стрессгүйгээр унших

Логисем өргөлтийг зохисгүй ашигладаг,

Маш чимээгүй уншдаг (хэт чанга)

Бүтээлийн агуулгыг дамжуулахын тулд ярианы илэрхийлэх чадварыг үр дүнтэй, үндэслэлтэй ашигладаг

Бүтээл унших сэтгэл хөдлөл

Уншихдаа нүүрний хувирал, дохио зангаа ашигладаггүй, сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлдэггүй

Хэт их (бага) сэтгэл хөдлөл нь урлагийн бүтээлийг ойлгоход саад болдог

Бүтээлийн утга санаа, мөн чанарыг сэтгэл хөдлөл, дуураймал байдлаар илэрхийлж, бусдын хариу үйлдэлд анхаарлаа хандуулдаг.

Хүүхдүүдийн насны онцлогийг харгалзан үзэх

Үзэгчдэд хамгийн бага анхаарал хандуулдаг, өөрөө уншдаг

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн насны онцлог, уран сэтгэмжийг харгалзан үздэг

Дэд бүлгийн гишүүдийн ажлыг үнэлэх шалгуур

шалгуур

Үүрэг хариуцлагаа биелүүлэх

Үүргээ биелүүлдэггүй

Уйтгартай бөгөөд түүнд өгсөн үүргээ үргэлж биелүүлдэггүй бөгөөд энэ нь ерөнхий үр дүнд нөлөөлдөг

Дэд бүлэгт гүйцэтгэх үүргээ байнга санаж байдаг;

Дэд бүлэгт ажиллах бүх дүрмийг баримталдаг

Асуудлыг хэлэлцэх, шийдвэрлэхэд оролцох

Идэвхгүй, ажилд оролцдоггүй

Энгийн асуулт асуудаг, санаа өгдөггүй, бүх зүйлтэй санал нийлдэг, яаж итгүүлэхээ мэддэггүй

Бүтээлч асуулт асуудаг; асуудлыг шийдвэрлэх санаа, арга замыг санал болгодог.

Найз нөхөдтэйгээ харилцах чадвар

Харьцдаггүй

Идэвхтэй байдал гаргадаггүй, багийн гишүүдэд анхаарал хандуулдаггүй, өөрийн үзэл бодлыг цорын ганц зөв гэж үздэг

хэрхэн ятгахаа мэддэг, бусдын санал бодолтой санал нийлдэг

Асуултуудыг үнэлэх шалгуурууд

шалгуур

Янз бүрийн түвшинд асуулт асуух чадвар

Мэдлэгийн асуултууд

Ойлгох, хэрэглэхэд чиглэсэн асуултууд

Аналитик, үнэлгээний шинж чанартай асуултууд

Уран зохиол

Зорилтот : сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд урлагийн нэг хэлбэр болох уран зохиолыг тогтвортой сонирхох, бичиг үсэгт тайлагдсан уншигчдыг төлөвшүүлэх; Хүүхдийн яриаг ардын аман зохиол, хүүхдийн уран зохиолын дүрслэлийн хэлээр баяжуулах, хүүхдийг өөрийн уран зохиолын бүтээлч байдалд чиглүүлэх, бодол санаа, мэдрэмжийг илэрхийлэх.

Даалгаварууд:

1. Бүтээлийн агуулгыг хүүхэд бүрэн эзэмшиж, зөв ​​ойлгоход анхаарах.

2. Бүтээлийн төрлийг (шүлэг, өгүүллэг, үлгэр, үлгэр) тодорхойлж, хэлний дүрслэлийн хамгийн гайхалтай жишээг (тодорхойлолт, харьцуулалт гэх мэт) авч сурах.

3. Ур чадварыг бий болгохуран сайхны шинжилгээтекстхүүхдэд хүртээмжтэй түвшинд, хамгийн энгийн танилцуулгад шингээхУран зохиолын онолын зарим ойлголт,бүтээлийн онцлогийн талаар ойлголт өгч, уншигчдын гоо зүйн амтыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг.

4. Хөтөлбөрийн зарим бүтээлийг (шүлэг, ардын аман зохиолын жижиг жанрууд) сурах, зохиолтой ойрхон бүтээлийг дамжуулах (дахин ярих) сурах.

5. Үндэсний ардын аман зохиол, зохиолчдын бүтээл, үндэсний хэлээр ярьдаг хүмүүс эсвэл тухайн бүс нутгийн оршин суугчид болох зохиолчдын бүтээлийг танилцуулах.

6. Хамтарсан сонсох чадварыг хөгжүүлэх, асуултанд цэгцтэй хариулах, уншсан зүйлийн талаар асуух, дүрслэлийг анхааралтай судалж, танил тексттэй холбох чадварыг хөгжүүлэх.

7. Уран зохиолын сюжет дээр суурилсан жүжигчилсэн тоглолт, жүжигчилсэн тоглолтын дүрд хэрхэн тоглохыг зааж, тэдний бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

8. Сургуулийн өмнөх насны ахмад настнуудад казах ард түмний утга зохиолын урлагийн гарал үүсэлтэй танилцах.

9. Номтой болгоомжтой, болгоомжтой харьцах ур чадварыг төлөвшүүлэх.

"Уран зохиол" хэсгийн агуулга нь дараахь зүйлийг агуулна.

Дахин ярихад зориулагдсан.

Бүтээлч түүх ярих.

1-р улирал

Унших, түүх ярихад зориулагдсан.

Ардын аман урлаг: Казак ардын аман зохиолоос: "Бүүвэйн дуу", "Тай-тай", "Шарсан буудай (тоглоом)".Казак ардын үлгэрүүд: “Кубала”, “Морьчин ба эм чоно”, “Хан ба ядуу хүн”, “Ухаантай вазир”.Оросын ардын үлгэрүүд: "Муур, азарган тахиа, үнэг", "Тэнэг чоно", "Айдас том нүдтэй", "Маша ба баавгай".Дэлхийн ард түмний үлгэрүүд: "Гурван бяцхан гахай" (Англи ардын үлгэр), Нанай "Аёга" (ардын үлгэр), "Гурван эгч" (Татар ардын үлгэр).

Ибра Алтансарин "Өрөвдөх мэдрэмж өвдөлтөөс хүчтэй"; Жанибек Карбозин "Интоорын чавга"; Мадыхат Турежанов "Амьдралын хүч"; Лев Толстой "Шувуу".

Шүлэг: Музафар Алимбаев "Миний тоглоомууд"; Оразакин Аскаров "Манай нохой"; Сергей Баруздин "Бүртгэл".

Дахин ярихад зориулагдсан.

Ардын аман урлаг: Казак ардын үлгэрүүд: "Үнэг ба азарган тахиа."Оросын ардын үлгэрүүд: "Манжин".

Казахстан, Орос болон бусад ТУХН-ийн орнуудын зохиолчдын өгүүллэгүүд: Мадыхат Турежанов "Гавьяаных нь дагуу"; Евгений Чарушин "Манай хашаанд"; Лев Толстой "Худалч"; Константин Ушинский "Хамтдаа давчуу, гэхдээ тусдаа уйтгартай." Валентина Осеева "Анагаах ухаан".

Сурах зорилгоор ажилладаг.

Ардын аман урлаг:

Шүлэг: Музафар Алимбаев "Намрын шинж тэмдэг"; “Цуурай”, Кастек Баянбаев “Юрт”; Ануарбек Дуйсембиев “Дэлхийн хүүхдүүд”; Алексей Плещеев "Намрын"; Ирина Токмакова "Царс".

Бүтээлч түүх ярих.

"Намар", "Миний найз" сэдвээр багшийн үлгэрийн үргэлжлэл, төгсгөлийг гаргах чадварыг заах. Хүүхдүүдийн бүтээлч санаачилгыг дэмжих.

2-р улирал

Унших, түүх ярихад зориулагдсан.

Ардын аман урлаг: Казах, орос зүйр цэцэн үг, оньсого.Казак ардын аман зохиолоос: "Оноо", "Цагаан торх - саарал торх (тоглоом)", "Нуугдах".

Казак ардын үлгэрүүд: "Өвгөн ба Дяу", "Сайн ба муу", ​​"Жигит ба Мыстан", "Ирээдүйн Батыр" (зүйрлэл).

Оросын ардын үлгэрүүд: "Морозко", "Үнэг ба тогоруу", "Галуу-Хун", "Хаврошечка".

Дэлхийн ард түмний үлгэрүүд: "Пых" (Беларусийн ардын үлгэр), "Хүчээр биш, харин оюун ухаанаар" (Беларусийн ардын үлгэр), "Хөхөө" (Ненецийн ардын үлгэр).

Казахстан, Орос болон бусад ТУХН-ийн орнуудын зохиолчдын өгүүллэгүүд:

Ыбырай Алтансарин “Аалз, шоргоолж, хараацай”; Дукенбай Досжанов “Малчны хүү Ардак”; Мадыхат Турежанов "Тугал"; Константин Ушинский "Үнэг Патрикеевна".

Шүлэг: Музафар Алимбаев "Муурын зуршил"; Кабдыкарим Идрисов "Жайлау дээр"; Кадыр Мурзалиев "Өөрөө"; Сергей Есенин "Хус".

Дахин ярихад зориулагдсан.

Ардын аман урлаг: Казак ардын үлгэрүүд: "Үнэг ба ямаа."Оросын ардын үлгэрүүд: "Садархсан туулай", "зараа".

Казахстан, Орос болон бусад ТУХН-ийн орнуудын зохиолчдын өгүүллэгүүд:

Мадыхат Турежанов "Би түүнийг уучилсан"; Лев Толстой "Хоёр нөхөр"; Константин Ушинский "Анагаах ухаан", "Зөв биш байж магадгүй"; Валентина Осеева "Муу".

Сурах зорилгоор ажилладаг.

Ардын аман урлаг: оньсого, зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үг, тоолол, хэл ам.

Шүлэг: Музафар Алимбаев "Гөлөг энэ талаар мэдэхгүй байна уу?"; Ануарбек Дуйсембиев “Үдшийн үүрээр”; Кабдыкарим Идрисов "Миний нутаг"; Иван Суриков "Анхны цас"; Евгения Трутнева "Шинэ жилийн мэнд хүргэе!"; Иван Никитин "Сайн уу, өвлийн зочин!"

Бүтээлч түүх ярих.

Багшийн санал болгосон сэдвээр дүрслэх, хүүрнэх үлгэр зохиож сурах (“Өвлийн гоо үзэсгэлэн”, “Миний дөрвөн хөлт найз”, “Өвлийн баяр баясгалан”), уялдаа холбоотой, дэс дараалсан үйл явдал зохиож, дүрслэлийн үг, эпитет, ашиглах, яриан дахь харьцуулалт.

III улирал

Унших, түүх ярихад зориулагдсан.

Ардын аман урлаг: Казах, орос зүйр цэцэн үг, оньсого.Казак ардын аман зохиолоос: "Айгөлек", "Үлгэр", "Хоньчин". Казак ардын үлгэрүүд: "Дөрвөн найз", "Каражай", "Ухаантай хүү", "Алтан үст Тотамбай", "Караглыш", "Аксак-Кулан" (Казах домог).Оросын ардын үлгэрүүд : "Цасан охин", "Бяцхан үнэг ба саарал чоно эгч", "Алёнушка эгч, Иванушка ах", "Үнэг ба туулай".Дэлхийн ард түмний үлгэрүүд : “Нар айлчилж байна” (Словак ардын үлгэр), “Хоёр шуналтай бяцхан баавгай” (Унгарын ардын үлгэр), “Яарвал хүмүүсийг инээлгэдэг” (Польш ардын үлгэр).

Казахстан, Орос болон бусад ТУХН-ийн орнуудын зохиолчдын өгүүллэгүүд: Мади Алимбетов "Таны алган дахь нар"; Мадыхат Турежанов "Тусламж", "Цагаан ямаа"; Утебай Турманжанов "Цагаан тэмээ"; Эдуард Шим "Чулуун, горхи, мөстлөг ба нар"; Евгений Чарушин "Чоно".

Шүлэг: Жараскан Абдирашев "Танилцах"; Ануарбек Дүйсембиев "Алдагдсан"; Жаркен Бодешев "Алим"; Расул Гамзатов "Миний өвөө"; Елена Благинина "Чимээгүй сууцгаая."

Дахин ярихад зориулагдсан.

Ардын аман урлаг: Казак ардын үлгэрүүд: "Харамсалтай баярлалаа."Оросын ардын үлгэрүүд: "Алтан өндөг", "Теремок".

Казахстан, Орос болон бусад ТУХН-ийн орнуудын зохиолчдын өгүүллэгүүд: Сафуан Шаймерденов "Инет"; Евгений Чарушин "Бор шувуу"; Лев Толстой "Арслан ба хулгана", "Аав хөвгүүд"; Константин Ушинский "Васка", "Сайн тайраагүй, гэхдээ хурдан унтаж байна"; Валентина Осеева "Сайн"; Наталья Калинина "Цасан боовны тухай."

Сурах зорилгоор ажилладаг.

Ардын аман урлаг: оньсого, зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үг, тоолол, хэл ам.

Шүлэг: Ануарбек Дуйсембиев “Өвлийн арчилгаа”; Музафар Алимбаев “Илжиг бүжиглэж байна”; Кастек Баянбаев "Шувууны байшин"; Абубакир Кайранов "Эмээ"; Кадыр Мурзалиев "Цагаан хайрга"; Ольга Высоцкая "Хавртай хийсэн яриа"; Евгения Трутнева "Эхийн өдөр"; Платон Воронко "Ойд гацуур модны дор овоохой байдаг."

Бүтээлч түүх ярих.

Зохион бүтээх чадварыг заатүүхүүдсэдвүүд дээр-аасамьдрал "Миний ээж"", “Хаврын баяр-Наурыз", "Merry Drops"-ийн ажиглалтын дагуу, Byзургууд"Хавар", "Том ус" И.Левитан.

І В улирал

Унших, түүх ярихад зориулагдсан.

Ардын аман урлаг: Казах, орос зүйр цэцэн үг, оньсого.Казах ардын аман зохиолоос: "Хэрээ", "Мэхлэгч", "Азарган тахиа". Казак ардын үлгэрүүд: “Хурц харваач”, “Мэргэн охин”, “Аби ба Таби”, “Зүрх” (зүйрлэл).

Оросын ардын үлгэрүүд : "Хүн ба баавгай", "Цурхайн тушаалаар".Дэлхийн ард түмний үлгэрүүд : “Хуучин түрийвч” (Латви ардын үлгэр), К.Перро “Үлгэрийн бэлэг”.

Казахстан, Орос болон бусад ТУХН-ийн орнуудын зохиолчдын өгүүллэгүүд: Ыбырай Алтансарин “Нэг хэсэг хөвөн хөвөн”; Мадыхат Турежанов "Булшнууд"; Эдуард Шим "Нарлаг дусал"; Виталий Бианки "Сүүлт".

Шүлэг: Музафар Алимбаев "Эелдэг байдлын сургамж"; Кожан Мусрепов "Зөрүүд муур"; Георгий Ладонщиков "Баавгай сэрлээ"; Корней Чуковский "Айболит ба Бор шувуу"

Дахин ярихад зориулагдсан.

Ардын аман урлаг: Казак ардын үлгэрүүд: "Үнэг ба тогоруу".Оросын ардын үлгэрүүд: "Колобок", "Үнэг ба хавч".

Казахстан, Орос болон бусад ТУХН-ийн орнуудын зохиолчдын өгүүллэгүүд: Мадыхат Турежанов "Бяцхан цэцэрлэгч"; Лев Толстой "Эрдэмтэй хүү"; Константин Ушинский "Хөхөө"; Евгений Пермяк "Гар юунд хэрэгтэй вэ"; Яков Тайц "Жимсний хувьд"; Виталий Бианки "Үнэг ба хулгана".

Сурах зорилгоор ажилладаг.

Ардын аман урлаг: оньсого, зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үг, тоолол, хэл ам.

Шүлэг: Музафар Алимбаев “Асфальт дээрх зураг”, Ануарбек Дүйсембиев “Зун”, Кастек Баянбаев “Гүзээлзгэнэ”; Алексей Плещеев "Хөдөөгийн дуу"; Сергей Есенин "Шувууны интоор"; Платон Воронко "Бялуу".

Бүтээлч түүх ярих.

Өргөдөл гаргах чадварыг бэхжүүлэхболомжтойбагшийн санал болгосон сэдвээр зохиомж, дүрслэх өгүүллэг зохиох уран сайхны болон ярианы ур чадвар ("Миний өвөө", "Зун бол хөгжилтэй цаг" гэх мэт).

Хөтөлбөрийн материалыг эзэмшсэний үр дүндуран зохиолд жилийн эцэс гэхэд хүүхдүүдёстой :

Уран зохиолын текстийг сонсох, сонсох чадвартай байх;

Уран зохиолын бүтээлийн агуулгад сэтгэл хөдлөл, идэвхтэй хариу үйлдэл үзүүлэх, уран зохиолын баатруудыг өрөвдөх, өрөвдөх;

Текстийн агуулгад тохирсон тоглоомын үйлдлийг гүйцэтгэх;

Текстийн агуулга, дүрслэлийн талаархи үндсэн асуултуудад хариулах;

Хөтөлбөрийн бүтээлийг цээжээр мэдэх (шүлэг, ардын аман зохиолын жижиг төрөл);

Текстээс бие даасан үг, хэллэгийг санах; уншиж, сонссон зүйлдээ хандах хандлагаа илэрхийлэх;

Уран зохиолын зарим төрлийг таних, нэрлэх;

Театрын бага оврын уран бүтээлийн хамтын үзүүлэнгүүдэд оролцох;

Ном сонирхох, хэд хэдэн алдартай уран зохиол, казах зохиолчдын бүтээл, үндэсний ардын аман зохиолыг нэрлэх;

Номтой болгоомжтой, болгоомжтой харьцах чадвартай байх.

Музафар Алимбаев

ЭДИЙН СУРГАЛТ

Заан шоргоолж руу зам тавьж:

Өглөөний мэнд! Бид жаахан яарч байна уу?

Шоргоолж: - Өө, баярлалаа, би яарч байна.

Та ямар сайхан сэтгэлтэй юм бэ! Уучлаарай!

Тэнгэрт болжмор

Тэр бүргэдэд ингэж хэлэв:

Та нар ядарч байна, хадан дээр суу.

Бүргэд хариулав: - Тийм шүү, хүү минь,

Би олон жил амьдарсан, одоо би өвчтэй байна.

Чамайг над шиг урт наслахыг хүсч байна, -

Таны эелдэг зан танд туслах болтугай.

Тэнгэрт сайхан нар жаргаж,

Зөөлөн салхи өвсөөр тоглож,

Гофер хэлэв: - Эрхэм мэнгэ,

Өдөр бүдгэрч, шөнө ирдэг

Алтан сар удахгүй мандна...

Танд энэ өдрийн мэнд хүргэе. Сайхан унтаж амраарай.

Музафар Алимбаев -Казахын зохиолч, яруу найрагч, орчуулагч.
Павлодар мужийн Шарбактинский дүүргийн Маралды тосгонд төрсөн. Аугаа эх орны дайнд оролцсон. Цэрэгт халагдсаныхаа дараа тэрээр С.М.Кировын нэрэмжит Казах Улсын Их Сургуулийг төгсөж, Пионер сэтгүүлийн хэлтсийн дарга, Уран зохиолын хэлтсийн дарга, "Казах Адебиети" сонины орлогч эрхлэгчээр ажиллаж байжээ. Хүүхдийн "Балдырган" сэтгүүлийн эрхлэгчээр ажиллаж байсан. 1952 онд тэрээр "Карагандагийн тухай дуунууд" хэмээх анхны номоо хэвлүүлсэн. Орчин үеийн казах дууны текст, Бүгд Найрамдах Казахстан улсын анхны дууллын текстийн зохиогч. Пушкин, Лермонтов, Маяковский, Хикмет, Тихонов, Сурков, Баруздин нарын бүтээл, “Манас” туульсыг казах хэл рүү орчуулахад оролцсон.

Музафар Алимбаев ЗХУ-ын медаль, Казах ССР-ийн Дээд Зөвлөлийн хүндэт жуух бичгээр шагнагджээ.

Гөлөг энэ талаар мэдэхгүй гэж үү?

СааралБяцхан гөлөгҮржүүлгийн газарт бөөгнөрсөнБөөнөөр.Тэр чичирч байна.Frosty!Цасан шуургатай байна!Тэгээд хэвтэж байна!Гүйх хэрэгтэй!Би гүйдэг ч болоосойБидэн шигБи айхгүй байх байсанӨвөл!

Дэлхийн хүүхдүүд

Цагаан арьст хүүхдүүд байдаг

Хар арьст хүүхдүүд байна

Шар хүүхдүүд байна

Манай гариг ​​дээр.

Манай газар бүхэлдээ

Том цэцэрлэг шиг

Бүгд бие биедээ хаана байна

Эгч эсвэл ах.

Тэд нийтлэг байцгаая -

Үүрд, үүрд!

Мөн тэнгэр, тэнгис,

Мөн уулс, гол мөрөн,

Мөн цас, алтанзул цэцэг,

Мөн улаан туг.

Бүх хүүхдүүд байх болтугай

Мөнхийн найзууд.

Ануарбек Дуйсенбиевийн төрж өссөн Алматы муж дахь эмээгийнх нь гэрт Жамбыл байнга зочлон ирдэг байв. Домбр дуугарч, хөгшин акын бясалгалын дуугаа дуулж, бүх тосгон сонсохоор цугларав. Тэгээд Ануарбек өөрөө ч найрагчийг дуурайж: банз, утсаар гар хийцийн домбр хийж, түүнийг ганхуулж, бодсон бүхнээ дуулжээ.

Тэр үед л яруу найргийн урлагийг биширч, үгэнд нь хүндэтгэлтэй хандаж, түүний хүч чадлыг мэдрэх мэдрэмж түүний сэтгэлд шингэж байв. Анхны шүлгүүд нь яруу найрагчийн ажиллаж байсан "Казахстаны пионерууд" сонинд хэвлэгдсэн.

Арван гурван жил ажилласан "Балдырган" улсын хүүхдийн сэтгүүлийг үүсгэн байгуулагчдын нэг юм.

Тэрээр Жанни Родари, С.Маршак, С.Михалков, А.Барто болон бусад хүмүүсийн бүтээлийг казах хэл рүү орчуулсан.

Өвлийн арчилгаа

Эргэн тойрон цагаан цас оров:

Үүдэн дээр вандан сандал дээр.

Тахиа хөл нүцгэн явдаг

Тэд сарвуугаа дээшлүүлдэг.

Би цасанд тоглохгүй

Бүхэл бүтэн долоо хоног -

Би тэдэнд гутал оёх болно,

Өвдөхгүйн тулд!

ДАСГАЛ

1. Зохиогчийн намтар, уран бүтээлийн талаарх зарим баримтуудтай танилцана уу

2. Хөтөлбөрөөс энэ зохиолчийн бүтээлийг задлан уншина уу

3. Санал болгож буй ажилд дүн шинжилгээ хийх

4. Илэрхий уншихад бэлтгэ

5. Хүүхэдтэй хийсэн ажилд дүн шинжилгээ хийх асуултуудыг гарга.

"БИ ТАЛЫН ХҮҮ"
Ахлах сургуулийн насны уран зохиолын зочны өрөө

Жантугулова Гульнар Абсалыковна
Номын санч, засч залруулах интернат
Лисаковск, Костанай муж.

Зорилго: яруу найрагч Музафар Алимбаевын бүтээлийн талаархи оюутнуудын мэдлэгийг өргөжүүлэх, түүний шинэ бүтээлүүдтэй танилцуулах; танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, илэрхийлэлтэй унших, гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх, Казахстаны эх оронч үзэл, иргэншлийг төлөвшүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: "Би тал нутгийн хүү" танилцуулга.
/“Конил толқыны” аялгуу эгшиглэнэ/
Тэргүүлэх:
Эрэгтэйчүүд - Баласын далайн...
Бэс zhasynan at zhanynda oinagan,
Ак шабакша Эртис бойын бойлан
Нөмрөгийг нь авч үзье.
Бэс саусактай түгэндэйтин, туштайтын,
Эрэгтэй хүүхэд,
Кен далама тартып туган баламын
Ат устинде ән сыркасам Алтайдан
Ак жайкта куанып эл, маркайган,
Муздан тосек, кардан корпэ жамылар,
Кок дауылда, ак жауунда жадырар,
Эрэгтэйчүүд - Баласын далай,
Кен далама тартып туган баламын.
Уншигч 1: Би тал нутгийн хүү...
Аль хэдийн таван настай
Би морьдыг өнгөөр ​​ялгадаг байсан
Тэгээд бүх хонийг мэддэг болохоор би баяртай байсан
Сүргээ хариул
Би үүр цайхын өмнөхөн боссон.
Би тал нутгийн хүү...
Би дуулж байхдаа
Тэгээд миний дуу сонсогдов
Алтайн нуруунаас Урал хүртэл -
Тийм чөлөөтэй
Миний хоолой нисэж байв.
Би тал нутгийн хүү...
Би тул загас шиг
Эртишийг нэн даруй сэлж,
Мөн энэ нь зайлшгүй шаардлагатай - долоо дахь хөлс хүртэл,
Бусдын адил
Өдөр шөнөгүй ажилласан.
Би тал нутгийн хүү...
Мөн үргэлж байх болтугай
Мөс бол миний хувьд хивс,
Цас бол хөнжил юм
Бас нэг асуудал биш
Намайг хөлөөс минь унагаагүй
Энэ нь намайг унагахгүй, би үүнийг даван туулж чадна ...
Би бол тал нутгийн хүү!

Илтгэгч 1: Кайрлы кун, курметты достар!
Хөтлөгч: Өдрийн мэнд, эрхэм найзууд аа! Би тал нутгийн хүү, би тал нутгийн охин, та бүхэн өөрийнхөө тухай ингэж хэлж болно. "Би тал нутгийн хүү байна!" Казахын нэрт яруу найрагч Музафар Айтмагамбетович Алимбаев өөрийнхөө тухай ингэж ярьжээ. "Музафар" гэдэг нэр нь араб гаралтай бөгөөд "ялагч" гэсэн утгатай. Аав нь хүүгээ сардар командлагчаар харахыг хүссэн ч хүү нь яруу найрагч болсон байх. Музафар насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдэд зориулж авьяаслаг бичдэг. Түүний бүх ажил ардын мэргэн ухаанаар шингэсэн байдаг. Тэрээр эх орноо хайрлан сэтгэлээр уран бүтээлээ туурвиж, уншигчдадаа харамгүй хүргэсэн. Тэгээд өнөөдөр та өөрөө харах болно.
Илтгэгч 2: Павлодар мужийн Щербактинский дүүргийн Маралды тосгонд Музафар Алимбаев 1923 оны 10-р сарын 19-нд төрсөн.
Маралды замд байрлах тосгоны ойролцоо Кулундагийн тал нутаг үргэлжилдэг. Маралды бол харьцангуй жижиг нам дор газар, бүхэлдээ ногоон, олон жижиг цэнгэг нуур, горхи, арлууд, бут сөөгтэй. Энэ шугуйн дунд Маралды давстай нуур байдаг бөгөөд үүнийг манай орны бүх газрын зураг дээрээс олж болно.
Уншигч 2:
Маралды нуур дээр,
Адмирал шиг чухал
Усан дахь арлууд дээр
Буга ойд амьдардаг.
Хамгаалагдсан эрэг дээр
Бугын хаант улс амьдардаг.
Тэдний тархсан эвэрт
Марал эмээ хадгалдаг.
Хөтлөгч: Бидний хүн нэг бүр төрж өссөн газартайгаа холбоотой байдаг. Түүнтэй харилцах бидний хувийн сэтгэл хамгийн гүн утгатай. Эндээс бид эргэн тойрныхоо ертөнцийн гоо үзэсгэлэнг олж, амьдрал ямар үзэсгэлэнтэй, гайхалтай болохыг олж мэддэг. Энд л бидний ухамсар, зан чанар бүрэлдэн тогтдог. Хүн төрж, төрөхөд бүх зүйл оролцдог: бидэнд анхны үгсийг зааж өгсөн ээж, ой, гол, хөх тэнгэрийн анхны аялал.
Уншигч 3: Ямар үгс байдаг вэ?
Ээж -
Дуртай үг.
Чулуу -
Хүнд үг
Дөл -
Халуун үг.
Баннер -
Сэрүүлгийн үг.
Сургуулийн хүү -
Хичээнгүй үг.
Найз -
Чин сэтгэлийн үг.
Салхи -
Нисдэг үг.
Эх орон -
Илүү сайн үг.
Илтгэгч 1: Музафар эрт уншиж, бичиж сурсан бөгөөд таван настай хүүхэд байхдаа араб бичгээр хэвлэгдсэн номуудыг аль хэдийн уншиж байжээ. Тэр даруй хоёрдугаар ангид элссэн; Бас сурлага сайтай болохоор дөрөвт тэнцсэн. Ах нарынхаа үлгэр жишээг дагаж хүү ном унших донтой болжээ: зургадугаар ангид байхдаа сургуулийн номын санд байдаг "Колобок" үлгэрээс эхлээд Пушкин хүртэлх бүх номыг казах хэлээр уншдаг байв. Тосгоны сургуулийг төгсөөд Алимбаев Павлодарын Орос-Казах сургуульд элсэн орж, анх удаа уянгын мөр сонгох гэж оролдсон.
Уншигч 4: "Салхины өнгө"
Салхинд байхгүй гэсэн санааг хэн гаргаж ирэв
Өөрийнхөө өнгө үү?
Тэр мөсөн голуудын дээгүүр цагаан нисдэг,
Шар - зуны халуунд цөлийн дээгүүр,
Талбай дээр ногоон өнгөтэй байж магадгүй
Нуурын давалгаа дээгүүр цэнхэр.
Шөнөдөө хээр салхи харлана
Тэгээд үүр цайхад улаан өнгөтэй болдог.
Илтгэгч: Аугаа эх орны дайн яруу найрагчийн хувьд сорилт болсон. Казахстаны нутаг дэвсгэр дээр эхнээсээ хэд хэдэн үндэсний цэргийн ангиуд байгуулагдсан. Музафар Алимбаев тэдний нэгэнд арван найман настай залуу байхдаа очжээ. Тэрээр цэргээс Калинины фронт дахь миномётын батерейны улс төрийн асуудал хариуцсан орлогч командлагч, дараа нь өөрөө явагч бууны командлагч, сургалтын танкийн ангийн штабын офицер байсан. Фронтод тэрээр үргэлжлүүлэн бичиж, шүлгүүд нь янз бүрийн сонинд хэвлэгджээ. 1948 онд ахлах дэслэгч цолтойгоор цэргийн албанаас халагдсан. Тийм ч учраас Алимбаев шинэ ном болгондоо цэргийн сэдвийг мартдаггүй. Түүний шүлгүүд найз нөхдөө алдсаны гашуун, ард түмний зовлонгийн шаналалаар дүүрэн байдаг.
Уншигч 5: Тулалдаанд холбоо тасарсан үед:
Утасны хооронд бүрхүүл унав -
Цоолсон гартай найз минь
Төгсгөлүүдийг шүдээр холбосон
Мөн үхэх замаар тэр миний амийг аварсан.
Цаашид юу байгааг би мэдэхгүй
Гэвч хэрэв дэлхий дайсагналаар сүйрвэл,
Мөн сэтгэлийн зовнилоо хазаж буй зүрх,
Энэ нь үүнийг холбоход тусална -
Би чиний зүрхийг цээжнээс чинь урж хаяна!
Илтгэгч: Музафар Алимбаевын ихэнх бүтээлүүд бага сургуулийн насны хүүхдүүдэд зориулагдсан байдаг. Яруу найрагч залхуу, зальтай инээмсэглэлээр залхуу хүмүүс, өөдгүй хүмүүс, дэггүй дэггүйтэгчдийн тухай ярьж, хүүхдүүдэд шударга, шударга байхыг сургадаг. Түүний бүтээлүүд хүүхдүүдийн гэнэн цайлган, урлаггүй байдал, болгоомжлол, хөгжилтэй тоглоом, хүүхдийн мөн чанар, аяндаа байдлыг уншигчдад илчилж чаддаг. Өөрийнх нь хүүхдүүд, хүүхдүүдийн амьдралаас авсан хэсгүүд, үл мэдэгдэх нарийн ширийн зүйлс, санамсаргүй сонссон яриа - яруу найрагч энэ материал дээр шүлгээ бүтээдэг. Үүнийг "Нар ямар байдаг вэ?", "Хар нүд" бүтээлүүдэд тодорхой харуулсан болно.
Уншигч 6: "Нар ямар харагддаг вэ?"
Нар ямар харагддаг вэ?
Болат найзуудаасаа асуув.
Нар ямар харагддаг вэ?
Надад хурдан хэлээрэй!
Асан итгэлтэйгээр хариулав:
-Нар яагаад ч юм сохлоод байна.
Нар бол титэм юм
Үлгэрийн хаан!
Наташа чимээгүйхэн хэлэв.
Хоёр минут бодсоны эцэст:
-Нар бол сарнай цэцэг
Цэнхэр зүлгэн дээр ...

Уншигч 7:
"Хар нүд"
Мөн манай Кокен
Миний өвдөг өвдөөгүй;
Юу өвдөж байгаа нь шууд мэдэгддэг:
Тэр хар нүдтэй!
Би Кокен руу нүдээ ирмэн:
-Морь чамайг өшиглөсөн үү?
Кокен над руу хоёр удаа нүдээ анив:
-Эдгээр унагануудын тал анги байдаг!
Илтгэгч: Яруу найрагч хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх, үгсийн санг баяжуулах, оюун ухаан, сэтгэн бодох чадварыг сургахад анхаарлаа хандуулдаг. Тийм ч учраас Алимбаев хүүхдүүдэд хандсан ном болгондоо оньсого оруулдаг. Би тэдний заримыг нь та бүхэнд хүргэж байна, тиймээс:
Чиний ханцуйнаас би үүл рүү нисэх болно (бөмбөг)
Хэрэв та зугтвал тэр чамайг араар тавихгүй.
Хэрэв та түүний араас гүйвэл түүнийг барьж авахгүй (сүүдэр)
Бүдүүн эрчүүд наранд унтдаг, наран шардаг, -
Судалчлагдсан хүрэм, дугуй хацар (тарвас)
Хэн надад хариулах вэ? Хэн тусалж чадах вэ?
Өдөр шөнө яаж дуусдаг вэ? (зөөлөн тэмдэг)
Нэгэн цагт морьд нь байга шиг туранхай морьд энгэрт зогсож байв.
Залхуу морьд өгсөж, уруудах нь сум шиг давхина! (цана)
Илтгэгч: Музафар Алимбаев яруу найраг, үлгэр бичээд зогсохгүй казах төдийгүй бусад ард түмний ардын зүйр цэцэн үгсийг цуглуулдаг, жишээлбэл: "Эмээл дээр сууж чадахгүй хүн хаан ширээнд үлдэхгүй", "Тэнд өгөөмөр, сэтгэл нь харамч байвал”, “Дуучин нь авьяастай бол дуу нь сайхан” гэсэн. Тэрээр амьдралын туршлага, ажиглалтаа ашиглан олон олон зүйр цэцэн үгсийг бүтээжээ.
Илтгэгч:. Түүний 300 гаруй шүлэг нь урт удаан хугацаанд дуу болж, өнөөдөр Казахстанд сонсогддог. Түүгээр ч барахгүй тэрээр Бүгд Найрамдах Казахстан Улсын анхны төрийн дууллыг зохиогчдын нэг юм.
Яруу найрагч өөрийн бяцхан нутаг Маралды тосгондоо шүлэг зориулж, хөгжмийн зохиолч Асет Бейсеуов эдгээр үгсэд зориулж хөгжим зохиожээ. Энэ нь "Маралды" нэртэй ижил нэртэй маш сайхан дуу болжээ. "Маралды" - казах хэлнээс орчуулбал буга амьдардаг газар гэсэн утгатай. Эрт дээр үед энэ байгалийн үзэсгэлэнт амьтад энд бэлчээрлэж, улмаар алга болж, устаж үгүй ​​болж, саяхнаас л ойн үзэсгэлэнт буганууд эдгээр газруудад гарч иржээ.
Бүгдээрээ энэ дууг хамтдаа сонсоё, охид бидний төлөө бүжиглэх болно. За ингээд уулзацгаая.
/Бүжиг/
Илтгэгч: Яруу найрагч төрөлх нутгийнхаа байгалийн сайхныг маш нарийн мэдэрдэг бөгөөд энэ нь яруу найрагчийг ийм сайхан мөрүүдийг бичихэд хүргэдэг. Алимбаев байгалийг дүрслэхийн тулд тод харьцуулалт, эпитетүүдийг олдог. Тэрээр эх орныхоо тухай, байгаль дэлхийгээ хайрлах, хүндлэх сэтгэлээр дүүрэн сайхан шүлгээ хүүхэд багачуудад зориулжээ. Тэдэндэ Музафар Айтмагамбетович бяцхан уншигчдадаа төрөлх байгалиа хайрлан хамгаалахыг уриалж байна.
Уншигч 8: Ойд
Яг л үүр цайхын өмнөх цаг шиг
Зам дагуу ой руу ор
Доод навчит, хээтэй,
Нисдэг халхавч
Бүх зүйл сүүн манан дунд байдаг
Одоогоор усанд орох:
Хусан модны иш, шугуй
Хаврын дэргэдэх нигүүс модод
Мөн агч, шувууны интоор...
Тэгээд удаашруулж,
Зузаан, хөнгөн агаар
Амьсгалах, амьсгалах, амьсгалах ...
Мөн үнэрт нь шингээнэ
Цэцэг, шүүдэрт ургамал:
Мэргэн, гаа, хөх өвс, галт өвс, купав.
Ай ой, миний сэтгэлийн хайр,
Бид найзууд болсондоо баяртай байна
Мөн та бүрэн сэтгэл хангалуун байх болно
Таны гоо үзэсгэлэн байж чадахгүй.

Илтгэгч: М.Алимбаев хэрхэн ажиглаж, хамгийн энгийн зүйлээс ер бусын зүйлийг олж харахаа мэддэг бөгөөд энэ тухай уншигчдадаа хэлэх нь сонирхолтой юм. Жишээлбэл, шөнийн тэнгэрийн тухай:
Уншигч 9: Хилэн, торгон майхан
Уулын орой дээр дүүжлэв
Дээгүүр, тулгуургүй майхан,
Амархан тэврэх
Бүгд нүдэнд харагдана
орон зай.
Хэнтэй ч
Тэр хаана ч байсан гэртээ,
Ямар ч зам, голтой,
Мөн булангийн эргэн тойронд байгаа хүмүүс,
Мөн энд байгаа хүмүүс
Гар дээр

Учир нь хаана ч байхгүй
Дэлхий даяар
Манай газар хэдэн настай байсан ч
Үүнээс өндөргүй
Илүү өргөн биш
Майхан хэзээ ч байгаагүй:
Хар хилэнгээс -
Шөнөдөө
Хөнгөн торгоноос -
Өглөө! ..
Хөтлөгч: М.Алимбаев бүтээлээ эх орондоо зориулж байна. Хүрээлэн буй бүх зүйл, яруу найрагчийн сэтгэлийг хөдөлгөж буй бүх зүйл яруу найргийн мөрөнд ордог. Жишээлбэл, "Уугуул нутгийн хавар", "Зүрх цохилох тусам" эдгээр шүлгүүд гарч ирэв.
Уншигч 10: “Уугуул нутгийн хавар”,
Рашаанаас нэг балга ус уугаад л -
Та төрөлх ойдоо нэг л удаа байх болно -
Таны сэтгэл үргэлж түүнд хүрч байх болно.
Тэгээд анх удаа манай тугийг үнсэж байна.
Чи сэтгэлд чинь анивчсан дөлийг санах болно.
Зүрх цохилж байхад л энэ нь
Бидний хувьд эх орон гэж нэрлэхэд маш амархан.
Илтгэгч: Эх орон. Энэ бол асар том далай юм. Гэхдээ түүнийг байгалиасаа, аавынхаа нутгаас, аавынхаа гэрээс салгаж болохгүй. Эх орноо хайрлана гэдэг нь гэр орноо, хүрээлэн буй байгаль дэлхийгээ хайрлаж, баялгийг нь арвижуулахыг хэлнэ. Музафар Алимбаев энэ бүх байгалийн сайхныг бүтээлдээ алдаршуулдаг. Түүний хэлсэн эх орноо хайрлах гайхалтай сайхан үгсийг сонсоцгооё.
Уншигч 11: Хэн юунд дуртай вэ?
Бүргэд бол илүү сайхан юм
Уулын орой,
Мөн булшин -
Навчит шаржигнуурт ой.
Ямар ч загас
Гол бол хамгийн хөөрхөн нь
Яаж ч хамаагүй
Тэр гол
Шохой...
Тэгээд тэр юунд дуртай вэ?
Бүх зүрх сэтгэлээрээ баатар уу?
Тэр бүх зүйлд дуртай
Амьдралаар дүүрэн ертөнц:
Мөн шувуудын дуулж,
Мөн уулс, голуудын хэлхээ,
Гэхдээ бүхнээс илүү хүчтэй -
Цорын ганц
Үүрд
Тэр гайхамшигт газар
Тэр гэрлийг хаанаас харсан бэ?
Давс намаг,
Мөн - тал тал талдаа,
Мөн - дулаан.
Мөн - утас шиг,
Дуугарч байна
Би чимээгүй байхыг сонссон ...
Хөтлөгч: Эх орны дүр төрх нь маш тодорхой, жижиг зүйлээс эхэлдэг гэж яруу найрагч үздэг: эцгийн гэрийн үнэр, ойн өнгөөр; горхины урсгал болон цэцэрлэгт шувуудын дуулахаас, зөгийний дуунаас, нуга дахь үзэсгэлэнтэй цэцэгсээс. Би Музафар Алимбаевын "Цэцэрлэгт" шүлгийн жүжгийг үзэхийг санал болгож байна.
Уншигчид: "Цэцэрлэгт"
(Шүлгийн тайз. Чапантай өвөө, малгайтай хүү)
Өвөө:
Манай хуучин цэцэрлэг өглөө ямар чимээгүй байдаг вэ!
Мөн мөчрүүдийн хоорондох шувууд
Тэд бага зэрэг уурлаж, дараа нь чимээгүй байна ...
Мөн зөвхөн үндэс дээр
Гулгамтгай чулуун дээр
Брүүк,
Эргэн тойрон эргэлдэж, хэнгэрэгээ цохиж...
Дэлхий дээр амар амгалан, хүүхэд минь
Тиймээс урсгал дуулдаг.
Ач хүү:
- Энэ салбарууд дээр юу байдаг вэ? Үүр!
Тэгээд тэд түүн дотор хашгирав
Том хорхойтой
Нээлттэй аманд
Таван бяцхан хүүхэлдэй.
"Бид нисэхийг хүсч байна" гэж тэд хашгирч, "бид нисэхийг хүсч байна.
Ээж, аав шиг."
Өвөө:
Дэлхий дээрх амар амгалан, тайван цэцэрлэг,
Тиймээс дэгдээхэйнүүд ургадаг.
Ач хүү:
Хараач, эрхэм өвөө, -
Эдгээр нь хачирхалтай зүйл юм!
Надад -
Надтай танилц -
Бор гөрөөс гарч ирэв.
Би түүнд нэг хэсэг талх өгсөн
Тэгээд тэр ус авав ...
Өвөө:
Бид дэлхий дээр амар амгалан байна, найз минь
Мөн хүн бүрт элбэг дэлбэг хоол...
Ач хүү:
Чи ямар сайхан сэтгэлтэй вэ, хуучин цэцэрлэг,
Та ямар их өгөөмөр юм бэ
Бүгд,
Тэрээр олон зууны турш юугаар баян байсан бэ?
Сүүдэр, нар, цэцэг,
Халуунаас гарсан жимс нь алтан өнгөтэй,
Тэгээд зөгий дуу...
Өвөө:
Дэлхий дээр амар амгалан, найз минь
Дэлхий цэцэглэж байна!
Хөтлөгч: Нэг удаа Музафар Алимбаев нэг шүлгээр маш их зовж шаналж байсан ч дуусгаж чадаагүй. Ядарсан тэрээр хэвтээд унтахад хэцүү байв. Ямар нэгэн байдлаар хагас унтсан байдалтай 16 мөрт хэвлэмэл шүлэг уншиж байгаа нь тод харагдана. Тэр үсрэн дэвтэр гаргаж ирээд бичвэрээ яаран бичив. Ийм аз жаргалтай, яруу найргийн мөрөөдлийг яруу найрагч тэр бүр мөрөөддөггүй нь ойлгомжтой.
“...Тэгээд зөвхөн хамгийн нандин шүлэг л бичигдээгүй байна. Магадгүй дараагийнх нь байх болов уу... Үргэлж түрүүлж байдаг... Тэгээд чи үүнийг үүрд хүлээдэг. Харин яруу найрагт үнэнч хүмүүс шүлэгтээ зохимжтой үг олно” гэж Музафар Алимбаев хэлэв. Мөн түүний уран бүтээлийн үнэнч шүтэн бишрэгчид бид түүний шинэ шүлгийг тэсэн ядан хүлээх болно.
Эрхэм залуус аа, энд манай утга зохиолын танхим үүд хаалгаа барьж байна.
Чамайг уншиж, сайн номтой уулзах нь харилцааны баяр баясгаланг авчирч, сэтгэлийг чинь гайхалтай мэдрэмжээр дүүргэхийг хүсч байна.
Анхаарал тавьсанд бүгдэд нь баярлалаа! Дахин уулзъя!

Хийсвэрлэлд хэрэглэгдэх ортонг
Дунд бүлгийн зохион байгуулалттай боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй

Хавчуурга/Огноо: 2018.09.27
Тарбиеши/Багш: Аксакалова Н.Б.
Bilim take salas/Боловсролын салбар: Харилцаа холбоо
Пән/Сэдэв: Уран зохиол
otpeli takyryp/Загалмайлсан сэдэв: Тавилга
Такырыбы/Сэдэв: М.Алимбаевын шүлгийг унших нь Хэн юунд дуртай вэ.
Зорилго: Хүүхдүүдийн уран зохиолын төрөл - шүлгийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Казахын яруу найрагч М.Алимбаевын бүтээлийг танилцуулна уу.
1. Боловсрол-сурган хүмүүжүүлэх: Бие биенээ сонс
2.Damytushylyk-хөгжиж буй: Хэл яриа, ой санамж, сэтгэхүйг хөгжүүлэх.
3.Окыту-сурган хүмүүжүүлэх: Хүүхдийг ардын аман зохиолын шинэ төрөл болох оньсоготой танилцуулах. Казах хэл дээрх танил үгсийг бататгах. Амьтанд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.
Сурган хүмүүжүүлэх технологи lar/ped технологи;
Resurstarmen kamtamasyz etu/Нөөц хангах: зураг
Ортонгийн хоёр хэлний бүрэлдэхүүн хэсэг. Хоёр хэлний бүрэлдэхүүн хэсэг: хэн юунд дуртай, хэн үүнд санаа тавьдаггүй.
Уйымдастырылган oku kyzmetinin barysy/Байгууллагын сургалтын үйл ажиллагааны явц:

1.Үйлдвэрлэлтийн үе/ Зохион байгуулах мөч: Багш ном шиг чимэглэсэн хавтгай хайрцагнаас зургийн схемүүдийг гаргаж ирэн юу болохыг асууна
Сонирхлыг харуулах.
Тэд хариулдаг.
Тэд схемүүдийг даван туулахыг санал болгож байна.

2. Negіzgі bolіmі/Үндсэн хэсэг: Сурган хүмүүжүүлэгч. Өө, энэ зургууд ямар шүлэгт зориулагдсан болохыг тааварлав. Энэ шүлгийг Музафар Алимбаев бичсэн бөгөөд хэн юунд дуртай вэ? Би үүнийг танд уншиж өгөхийг хүсч байна уу?
Багш шүлэг уншиж, зургийн диаграммыг үзүүлэв.
ХЭН ЮУД ХАЙРТАЙ ВЭ
Орлу
Нэг милийн зайд
Уулын орой,
Мөн булбул -
Навчит шаржигнуурт ой.
Ямар ч загас
Гол бол хамгийн хөөрхөн нь
Яаж ч хамаагүй
Тэр гол нь гүехэн юм.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо тоглоом тоглоцгооё Хэн юунд дуртай вэ? (Зураг, диаграмын хамт).
Багш шүлгийн үгсийг ашиглан асуулт асууна.
Шүлэг сонсох

3.Коритынды/Төгсгөлийн хэсэг: Сурган хүмүүжүүлэгч. Бид сайн тоглож, хэн юу идэх дуртайг олж мэдсэн. Амьтад юу тоглох дуртай вэ? Бяцхан гөлөг (хавсаргасан зургийг харна уу) бөмбөгөөр тоглох дуртай. Олон тооны бөмбөгийг энгийн биш, харин өнгөт цааснаас хийж, зочдод бэлэглээрэй.
Тэд юу хийсэн, юу таалагдсан гэж хариулдаг.
Кутилетин натиже;
Жангыртады: уран зохиолын жанр - шүлэг
Тусинеди: казах хэл дээрх танил үгс
Колданады: амьтдад халамжтай хандах мэдрэмж

Уран зохиолын хичээлийн хураангуй

Боловсролынбүс нутаг : Харилцаа холбоо.

Хэсэгүүд : Уран зохиол.

Сэдэв : Музафар Алимбаевын шүлгийг цээжилж байна

"Навчнууд унаж байна" .

Зорилтот : Казахстаны яруу найрагчдын тухай хүүхдийн санаа бодлыг баяжуулах, шүлэг уншихдаа гунигтай сэтгэл хөдлөлийг илэрхийлэх, яруу найргийн ярианы хөгжим, эгшиг, хэмнэлийг олж авах. Хүүхдэд шүлгийн агуулгыг схемийн дагуу цээжлэх, ой санамж, сэтгэхүй, төсөөллийг хөгжүүлэх талаар танилцуулж, сургах.

Материал рууажил мэргэжил. Болор түлхүүртэй хайрцаг, М.Алимбаевын хөрөг, намрын тухай өнгөт зураг, шүлгийн агуулгын бүдүүвч, дидактик тоглоом"Энэ хэзээ тохиолддог вэ?"

Тайлбар толь бичгийн ажил. Очер.

Хоёр хэлний бүрэлдэхүүн хэсэг :kz, yryek, azan, arasha, zhapratar, aash.

Хичээлийн явц:

Оршил хэсэг

1. Шидэт хайрцагаар тоглох.

Багш хувь нэмэр оруулдагбүлгийн шидэт хайрцаг.

Хүүхдүүдэд хатан хаан гэж хэлдэгУран зохиолХүүхдүүдэд шидэт хайрцаг өгөв. Өнөөдөр тэр хүүхдүүдэд шинэ зүйл танилцуулахыг хүсч байнаурлагийн бүтээл.

Гэхдээ хайрцгийг нээхийн тулд та оньсого тааварлах хэрэгтэй.

Багш байгалийн үзэгдлийн талаар оньсого зохиодог.

(хүүхдүүд оньсого таадаг)

Би шар будгаар буддаг

Талбай, ой мод, хөндий.

Би борооны чимээнд дуртай,

Над руу залгаарай!

(намрын)

Тэр ирээд ваннуудыг дүүргэв.

Би ор дэрээ хичээнгүйлэн услав.

Тэр цонхоо чимээ шуугиантай угаав.

Би үүдний тавцан дээр бүжиглэсэн.

Дээвэр дээр ханатлаа тэнүүлэв

Тэгээд шалбааг дундуур талбай руу явав

(бороо)

Чанга тогшиж байна

Чанга хашгирч байна

Тэгээд тэр юу хэлэх вэ -

Хэн ч ойлгохгүй

Мөн ухаалаг хүн мэдэхгүй байх болно.

(Аянга)

Нэг минутын турш газарт үндэслэв

Олон өнгийн гайхамшигт гүүр.

Гайхамшигт эзэн хийсэн

Гүүр нь хашлагагүй өндөр.

(Солонго)

Талбайд алхаж байна, гэхдээ морь биш.

Энэ нь чөлөөтэй нисдэг боловч шувуу биш юм.

(Салхи)

Багш хүүхдүүдийг сайн хариулт өгсөнд магтаж, хайрцагт байгаа зүйлд анхаарлаа хандуулдаг

Ямар нэг зүйл товшсон - энэ нь хайрцагны нээлт байв.

“Залуус аа, хайрцагт шидэт болор түлхүүр байна.

Өнөөдөр бидэнд шинэ бүтээл илчлэх болно, гэхдээ үүний төлөө бид бүгд хамтдаа шидэт үгсийг хэлэх болно."

(хүүхдүүд ид шидийн үгс хэлдэг)

"Болор түлхүүр"

Бид яруу найрагт дуртай

Яруу найрагч тэднийг зохиосон -

Олоорой!"

Багш түлхүүр, шидэт үгсийн тусламжтайгаар шидэт номыг нээдэг.

“Залуус аа, өнөөдөр шидэт ном биднийг яруу найрагчидтай танилцуулахыг хүсч байна

Музофарам Алимбаев.

2. Хараач, хатан хаанУран зохиолЯруу найрагчийн хөргийг танд илгээсэн, тэр таныг яруу найрагчийг санаж, танихыг хүсч байна.

Яруу найрагч Музофар Алимбаев бол маш авьяаслаг, хүндтэй яруу найрагч юм. Тэр бол манай гол дуу болох Казахстан улсын сүлд дууны зохиогчдын нэг юм.

Тэрээр эх орны тухай, байгалийн тухай, хүүхдүүдэд зориулсан олон сайхан шүлэг бичсэн.

Хөгжмийн зохиолчид түүний шүлгийн үгээр хөгжим бичдэг.

Өнөөдөр бидний ид шидийн ном"Дусал" Бидэнд зориулж намрын тухай шүлэг бэлдсэн.

Залуус аа, та бидэнд намрын тухай юу хэлэх вэ?

Намрын ямар саруудыг та мэдэх вэ?

Казах хэлээр намар гэж юу байдгийг хэн надад хэлж чадах вэ?(kz)

Казах хэлээр намрын хэдэн сар байдаг вэ?(ырйек, азан, араша)

Өнөөдөр манай хотод намрын уур амьсгал ямар байна вэ?

Намрын тухай ямар шүлгийг санаж байна вэ?

Намрын улиралд мод ямар хувцастай байдаг вэ?

Казах хэлэнд мод, навч гэсэн үг юу вэ?(ааш, Жапратар)

Залуус аа, бид ядарч байна. Гарч ирээд тойрог дээр зогс, физик минут"Ааштар"

Тэрбэлэди, аастар

Алдымнан жэл эсэди

Кип-кишкентай, аастар

lken bolyp sedi

Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг намар дүрсэлсэн зурагт хандуулдаг.

“Залуус аа, дүрслэлийг хараад тайлбарлатүүнийг :

Зураг дээр юу харагдаж байна вэ?

Намрын нар ямар байдаг вэ?(гялалзахгүй, халаахгүй) .

Нар юу болсон бэ?(тэнгэрт нар бага байна)

Яагаад халаалтанд муудсан бэ?

Намар ямар бороо ордог вэ?

Навч яагаад шар өнгөтэй болдог вэ?

Навч яагаад нисдэг вэ?

Намрын навчийг юутай зүйрлэж болох вэ?(алтан зоостой) .

Навч унах үеийн үзэгдлийг юу гэж нэрлэдэг вэ?(навч унах)

Залуус аа, өнөөдөр бид Музафар Алимбаевын шүлэгтэй танилцах болно

"Навчнууд унаж байна" ", шүлэгт тэрээр намрын улиралд тохиолддог бүх байгалийн үзэгдлийн талаар ярьдаг."

3. Шүлэгтэй ажиллах.

Багш шүлэг уншдаг.

(хүүхдүүд багшийг анхааралтай сонсдог)

Бороо зүгээр л уурлахыг хүсдэг

Навчнууд унаж байна. Тэд гялалзаж байна.

Энэ нь шар навч байгааг харж болно

Тэд салбар руугаа буцаж очихыг хүсч байна

Намар. Нойтон, уйтгартай

Тиймээс энэ нь өдрөөс өдөрт үргэлжилдэг

Хурц, шар өнгийн шар

Хүйтэн галаар гэрэлтдэг.

Дараа нь багш шүлгийн агуулгын талаар богино яриа өрнүүлдэг.

Яруу найрагч энэ шүлгийг бичихдээ ямар сэтгэл хөдлөлтэй байсан бэ?

Шүлэг ямар өнгө аястай вэ?

Багш хүүхдүүдэд схемийн дагуу шүлэг цээжлэх шинэ техниктэй танилцуулдаг

(та хүүхдүүдтэй хамт өөрийн схемийг үүсгэж болно) .

Диаграммтай ажиллах. Дүрсэлсэн бэлгэдлийн дагуу найрал дуугаар унших - 2-3 удаа.

Дараа нь хэсэгчлэн уншиж, төгсгөлд нь текстийг бүхэлд нь уншина.

Дидактик тоглоом"Энэ хэзээ тохиолддог вэ?"

Эцсийн хэсэг.

Дүгнэж байнаангиуд. Идэвхтэй хүүхдүүдийг урамшуулах. Номыг болор түлхүүрээр хаах.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!