Цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан харилцааны дүрмийн талаархи зугаа цэнгэлийн скрипт. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй өглөөний боловсролын харилцааны хувилбар

Улаан охид амьд явах болтугай

Мөн охид, хүүхдүүд ажилладаг,

Жижигхэн, тэнэг хүүхдүүдтэй,

Алчановскаягийн үндсэн сургуульд.

Өдөр шөнө унтдаггүй

Тэд Дум гэж боддог

Хүүхэд шиг заа

Оюун ухаан - оюун ухаан,

Тийм ээ, тэдэнд суулга: хайр

Эх орондоо

Эцэг эхээ хүндэтгэх,

Арвич хямгач, шаргуу хөдөлмөр,

Насанд хүрэгчдэд хүндэтгэл үзүүлэх

Хүчин чармайлт

Уран баримал хийх, зурах -

Бид бүжиглэж, дуулах болно

Бүгд урам зоригтойгоор,

Хэрэв та математикийн чадвартай байсан бол

Яахав, ярианы хувьд, бүр ч илүү

Мөн бид танд: хөгжил цэцэглэлт,

Сурган хүмүүжүүлэх ажилд тань амжилт,

Таны хичээл, хичээлд бүх зүйл жигд явагдахын тулд

Мөн тэмдэглэлүүд нь маш сайн байсан,

Үзвэр үйлчилгээ - өө, хөгжилтэй!

Мөн амралтын өдрүүд үнэхээр гайхалтай юм!

Тэмцээнд оролцож буй хүүхдүүд үндэслэлтэй байхын тулд

Бүх шагналууд байр эзэллээ

Тэгээд захирал, ахлах багш

Тэд чамайг хайрлаж, хайрлаж,

Тэд таны боловсролын авьяасыг хөгжүүлсэн

Үүнтэй холбогдуулан би чамайг чөлөө авахыг хүсч байна


Баяр баясгалангийн тойрог.

Сайн байна уу! Энэ өдрийг хайрын томъёогоор эхлүүлцгээе. "Баяр баясгалангийн тойрог" -д зогсоод бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе.

Бид дахин хамт байна!Би баяртай байна, та баяртай байна!Бие биетэйгээ мэндлээрэйБид нөхөрлөлийг хүлээн зөвшөөрч байна!Тэгээд бүгдээрээ хамтдаа тэвэрцгээе! Би бүх хүмүүсийг нэгэн зэрэг тойрог хэлбэрээр тэврэхийг санал болгож байна.

Одоо бид бие биетэйгээ ингэж мэндлэх болно,бид цэцэг, амьтан эсвэл шувуу юм шиг. Би яриагаа эхэлье: "Би бол толгойт шувуу. Би өглөө эртлэн босч, дуугаараа бүх хүнийг сэрээдэг” гэж хэлжээ.

Одоо энэ эерэг хандлагаар бид пед зөвлөлөө үргэлжлүүлэх болно

Би хүн бүрт гэрэл гэгээтэй сэтгэл хөдлөлийг хүсч байна

"Харилцаа", "Биеийн тамир", "Танин мэдэхүй", "Хөгжим".

Үйл ажиллагааны төрлүүд

Хөгжилтэй, нийтэч, боловсролтой, үр бүтээлтэй

Зорилтот:тоглоомын үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, хүүхдүүдийг хүүхэлдэйн дүртэй амаар харилцах харилцаанд оруулах.

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Биеийн тамирын дасгал хийх хэрэгцээг бий болгох

Биеийн эрүүл мэндийг бэхжүүлэх

Насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдтэй чөлөөтэй харилцах харилцааг хөгжүүлэх

Насны онцлогт тохирсон оюуны болон хувийн даалгавруудыг (асуудал) шийдвэрлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Хүүхэддээ тохирох үгсийн санг эзэмшихэд нь тусал

Дэлхийн цогц дүр төрхийг бий болгох, хүүхдийн алсын харааг өргөжүүлэх, бүтээмжтэй (бүтээлч) үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

- хөгжим, урлагийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх

Демо материал: хүүхэлдэйн нохой, модулиуд (барилгын материал), бөмбөг, жижиг гөлөг бүхий сагс, нар.

Толь бичгийг идэвхжүүлж байна: лангуу, нохой, гөлөг, шоо, бүтээх, нар, ногоон, шар, том, жижиг, үржүүлгийн газар, сагс.

Арга, техник

"Нарны туяа" өдөрт орох нэг минут, гэнэтийн мөч, харилцан яриа, тусгайлан зохион байгуулсан асуудлын нөхцөл байдал, хүүхдүүдэд зориулсан асуултууд, "Бобик" хурууны тоглоом, нүдний дасгал, гөлөгнүүдийн үржүүлгийн газар зохион бүтээх.

Хичээлийн явц

Багш хүүхдүүдийг танхимд урина.

- Хүүхдүүд ээ, бид ямар сайхан хашаанд байгааг хараарай. Энд хэн амьдардаг вэ? (хүүхдийн хариулт). Нар чамайг хэрхэн харж байгааг хараарай. Өө, яагаад ч юм надад нар гунигтай юм шиг санагддаг.

Түүнийг бидний төлөө улам гэрэлтүүлэхийн тулд түүнийг баярлуулахыг хичээцгээе.

Одоо бид наранд зориулсан дасгал хийх болно.

Нар сэрлээ хүүхдүүд гараа атгадаг

Духан дээр нь хүрсэн духан дээр.

Тэр туяагаар илж, илбэв.

Нар сэрлээ гараараа гүй

Энэ нь миний хацарт хүрэв. Хацар дээр.

Тэр туяагаар илж, илбэв.

Нар туяаг дулаацуулжээ

Улам дулаарч, дулаарч байна. Тэд гараа гүйлгэдэг

Бидний гар сунгав хацар, эрүү.

Бидний уруул инээмсэглэв.

-Одоо бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе. Ингэснээр та бид хоёр маш сайхан сэтгэлтэй байх болно. Нарыг хараарай, энэ нь хичнээн хөгжилтэй болж, манай хашааг ямар хурц гэрэлтүүлж байгааг хараарай.

Манай хашаанд ямар гайхалтай вандан сандал байгааг хараарай. Үүн дээр суугаад нүдний гимнастик хийцгээе. Нүдээ аниад нээ. Хэд хэдэн удаа. Одоо нүдээ чанга аниад нүдээ нээ.

Залуус аа, бидний нүд гайхахад бэлэн байна. Залуус аа, миний бодлоор хэн нэгэн бидэн рүү гүйж байгаа юм шиг байна (Яарах хөгжим)

Нохой хуцах сонсогдоно.Хэн бидэнтэй уулзахаар яарч байгаа юм бэ, магадгүй мэлхий юм болов уу? Үгүй Эсвэл бяцхан хулгана уу? Үгүй Эсвэл туулай байж магадгүй - ийш тийш гүйцгээе.? Үгүй Энэ хэн бэ? Нохой. Одоо би явж, бидэн дээр хэн ирснийг харцгаая. Тийм ээ, хүүхдүүд ээ, та нарын зөв, энэ бол нохой.

Залуус аа, нэг нохой манайхаар ирлээ.

(нохойн хүүхэлдэй гарч ирнэ)

Хөгжилтэй дуунд нохой тойрог замаар алхаж, бүжиглэдэг. Мөн хүүхдүүд алгаа ташина. Нохой баяртайгаар хуцдаг.

- Хүүхдүүд ээ, нохойтой мэнд хүргэе.

Хүүхдүүд гарч ирээд нохойтой мэндчилнэ.

Багш нохойноос асуув:- Бяцхан нохой чи битгий хуцаж, хүүхдүүдээ айлга.

Хүүхдүүдийг эдгээр үгсийг хэлэхийг урь.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Нохойнхоо нэрийг хэн гэж асууя?

Таны нэр хэн бэ? Нохой чимээгүй байна.

- Түүний нэрийг хэн гэж бодож байна вэ (Хүүхдүүд нохойн нэрийг дууддаг)

Багш Серёжагаас "Таны нохойг Шарик гэдэг үү?" гэж асуухыг урив.

Нохой чимээгүй байна. Түүний нэр Шарик биш.

Хүүхдүүд:Чи бяцхан нохой Бобик!

- Хөөх, Вүү? (нохой хуцах)

- Энэ бол манай нохойн нэр - Бобик

-Та юу гэж бодож байна? Бобик хүү эсвэл охин уу? (хүүхдийн хариулт)

Та нарын дунд хөвгүүд байна уу, гараа өргө (охидоос ижил асуулт асуу)

- Хөөх, Вүү? (нохой хуцах)

Бобик бид охид, хөвгүүдтэй болсондоо баяртай байна.

Та нар тоглох дуртай юу?

"Одоо Бобик биднийг зугаацуулж, бидний тушаалыг биелүүлэх болно."

Лиза, нохойд хэл - Бобби суу! (нохой сууна)

- Миша, нохой-Бобикийг зогсоо гэж хэл! (нохой зогсож байна)

- Дима, нохойд хэл - Бобик хэвт! (нохой хэвтдэг)

- Алина, нохойд хэлээрэй - Бобби үсрэлт! (нохой үсрэх)

Хамтдаа үсэрцгээе. Нохойтой хүүхдүүд үсэрч, алга ташина

Залуус аа, нохойд эдгээр шоонууд үнэхээр таалагдсан бөгөөд тэр түүн дээгүүр ямар гайхалтай үсэрч чаддагаа харуулахыг хүсч байна.

- Лиза, ногоон шоо аваад тавь. Лиза ямар шоо авчирсан бэ? (бие даасан ажил).Никита шар шоо аваад ногоон өнгийн хажууд байрлуулна. Кубууд ямар өнгөтэй вэ? (өөр өөр).Хэмжээ нь яах вэ? (Ижил).Зөв, куб нь ижил хэмжээтэй, гэхдээ өнгө нь ялгаатай - шар, ногоон. Одоо Бобик үсрэхэд бэлэн байна

- Леша, нохойд "Бобби үсрээрэй!" Гэж хэлээрэй. (нохой үсэрч унасан, гунигтай, дахин буцаж ирдэг, үсрэх нь ажиллахгүй байна. Хүүхдүүдэд нүүрний хувирал, дохио зангаагаар нохой үсрэхээр хэрхэн бэлдэж байгааг харуулах шаардлагатай ба... бүтсэнгүй, нохой толгойгоо унжуулсан шоо дөрвөлжин дундуур өөрийгөө олдог ... гунигтай)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид нохойдоо яаж туслах вэ? Юу хийх хэрэгтэй.

Хүүхдүүд. Би боломжит хариултуудыг санал болгож байна (Та шоонуудыг хөдөлгөх хэрэгтэй)

- Саша, нохойд хэлээрэй - Бобби үсрээрэй! (нохой баяртайгаар үсэрч, хуцдаг)

Багш хүүхдийг урьж байна. Миша Бобикийг өөрөө удирдаж, Бобик үсрэв.

Дуугүй бай, нохой надад нэг юм хэлэхийг хүсч байна. Бобик өөрийн дуртай тоглоомыг тоглохыг хүссэн "Бобик"

Энд манай сайхан нохой Бобик байна. Алгаа нийлүүлж, амаа ангай

Бобби

Цагаан дух, хар хамар . Үзүүлэх

Гүйж, хуцаж, сүүлээ сэгсэрнэ. Байрандаа гүйж, сүүлээ савлуулж байна

Гүнзгий амьсгаа авцгаая, Амаараа хурдан амьсгаагаа гаргаад “ХӨӨӨӨ!

Нохой хуцахдаа хүүхдүүдэд талархаж байна.

- Бобик, чи хүүхдүүдтэй дахиад жаахан тогломоор байна уу? (хуцах)

- Дараа нь бөмбөгийг олохыг хичээ.

(Багш нэг хүүхдэд бөмбөг өгч, ардаа нуудаг)

- Вероника, Бобикээс асуу, хар!

(нохой бөмбөг хайж, хүүхэд рүү баяртайгаар хуцаж байна)

Тоглоомыг 2-3 удаа давтана

- Сайн байна, Бобик, чи жинхэнэ нохой юм. Бобикт хэн талархаж чадах вэ?

Серёжа: "Сайн байна, Бобик, чи сайхан нохой байна" гэж хэлээрэй.

Хүүхдүүд ээ, Бобикийн толгойг илж, түүнд таалагдаж байна.

- Бобик дуулж бүжиглэх дуртай

Бобикийг алга таш, тэр тоглолт хийхэд бэлэн байна.

Нохой шоо дээр хөгжилтэй хөгжимд бүжиглэдэг. Нохой хуцдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:залуусаа, Бобик та бүхнийг түүнтэй хамт бүжиглэхийг урьж байна.

- Хүүхдүүд ээ, алгаа ташиж, Бобикийн үзүүлбэрт баярлалаа.

Залуус аа, та хүүхдийн нохойн нэрийг мэдэх үү? Хүүхдүүд, гөлөгнүүд. Тэгэхээр манай Бобик жаахан хүүхдүүдтэй (хөвгүүд, охид).

— Бобик гөлөгнүүдийг авчирч, хүүхдүүдэд тарааж өгдөг.

Багш хүүхдүүдийг гөлөгнүүдийг утсаар хөтлөхийг урьж байна.

Хүүхэд бүрийн гарт таяг өгч, хүүхэлдэйг удирдаж эхэлдэг (өөрийн хувийн тоглоомоор ажиллахын сайхныг мэдрэх боломжийг тэдэнд олгох).

"Хүүхдүүд ээ, дасгал хийж байхдаа яг л гөлөг, Бобик хоёртойгоо хашаандаа алхцгаая."

- Одоо үсэрч гүйцгээе.

- Хамраараа амьсгалцгаая (тэд хамраараа амьсгалж, амьсгаагаа гаргаад woof гэж хэлэв.)

- Манай гөлөг, Бобик хоёр та нартай уулзсандаа баяртай байсан ч ядарсан байсан тул жаахан амрахыг хүсч байна. – Залуус аа, нохойнууд хаана амьдардаг вэ, тэдний байшин ямар нэртэй вэ? (хүүхдийн хариулт. Бут. Байшин).

- Бид хаанаас байшин авах вэ - лангуу? Багшийн тэргүүлэх асуултууд нь хүүхдүүдэд зөв хариулт өгөхөд тусална. (Хүүхдийн хариулт)

Хараач, бидэнд барилгын материал байна.

Гөлөг, Бобик хоёрт үржүүлгийн газар байгуулъя (байшин)Тэд дотор нь дулаан, хуурай байх болно.

"Гөлөгнүүдээ сандал дээр тавиад, бүтээцгээе." Бид ямар том, үзэсгэлэнтэй байшинтай болохыг хараарай. Та гөлөгнүүдийг үржүүлгийн газарт багтана гэж бодож байна уу? Хэрхэн шалгах вэ? (хүүхэд гөлөг байшинд хэрхэн тохирохыг харуулдаг).Мөн Бобик лангууны байшинд багтах болно, тэр тав тухтай байх болно. Бобик гөлөгнөөсөө хамаагүй том уу? Ажлыг зөв хийсэн эсэхийг шалгахын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Хүүхэд гөлөг, Бобик хоёрыг бие даан байрлуулж, өөрийн дүгнэлтийг гаргадаг. Одоо гөлөгнүүдээ аваад тэдэнд зориулж бүүвэйн дуу дуулъя.

Бүүвэйн дуу сонсогдож, хүүхдүүд гөлөгөө сэгсэрч, үржүүлгийн газарт байрлуулж, бүлэг рүү явна.

Хичээлийн төгсгөлд багш хүүхдүүдээс: "Хэрэв та гудамжинд ийм том нохойтой таарвал яах вэ? Та юу хийх вэ? Нохойтой ойртох боломжтой юу? »

Одоо нохой манай Бобик шиг уяатай байсан бол бид эзнээс нь зөвшөөрөл авсан бол...

Видео хичээлүүд

Багшийн бие даасан дүн шинжилгээ

Үйл ажиллагааны төрлүүд:тоглоом тоглох, харилцах, боловсрол олгох, үр бүтээлтэй.

Боловсролын бусад салбаруудтай нэгтгэх

"Харилцаа", "Биеийн тамир", "Эрүүл мэнд", "Танин мэдэхүй", "Нийгэмшил".

Багшийн гол үүрэгТоглоомын үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, тодорхой үр дүнд хүрэхийг шаарддаг хүүхэлдэйн дүртэй аман харилцаанд хүүхдүүдийг оролцуулах.

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Хүүхдийн тоглоомын үйл ажиллагааг хөгжүүлэх (C)

Биеийн тамирын дасгал хийх хэрэгцээг бүрдүүлэх (F)

Биеийн болон сэтгэцийн эрүүл мэндийг бэхжүүлэх (3)

Насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдтэй чөлөөт харилцааг хөгжүүлэх (K)

Насны онцлогт тохирсон оюуны болон хувийн даалгавруудыг (асуудал) шийдвэрлэх чадварыг хөгжүүлэх (P)

Хүүхдийн зохих үгсийн санг эзэмшихийг дэмжихийн тулд (K):

Объектуудын шинж тэмдэг, чанарыг бие даан нэрлэх, судалгаа хийх, том, жижиг, ногоон, шар гэсэн үгсийн утгыг ойлгох. Өндрийн тухай ойлголтыг бататгах. Барилгад дүн шинжилгээ хийж сур

Нялх амьтдыг илэрхийлэх нэр үг ашиглах чадварыг дадлагажуулах.

Дэлхийн цогц дүр төрхийг бий болгох, хүүхдийн алсын харааг өргөжүүлэх, үр бүтээлтэй (бүтээлч) үйл ажиллагааг хөгжүүлэх (P)

Демо материал: хүүхэлдэйн нохой, модулиуд (янз бүрийн өнгөт барилгын материал), бөмбөг, жижиг гөлөг бүхий сагс, нар.

Толь бичгийг идэвхжүүлж байна: лангуу, нохой, гөлөг, шоо, бүтээх, нар, ногоон, шар, том, жижиг, үржүүлгийн газар.

Арга, техник

"Нарны туяа" өдрийн нэг минут, гэнэтийн мөч "Нохой Бобик ирэх", яриа, тусгайлан зохион байгуулсан асуудлын нөхцөл байдал, хүүхдүүдэд зориулсан асуултууд, "Бобик" хурууны тоглоом, нүдний дасгал, дизайн хийх. гөлөгнүүдэд зориулсан үржүүлгийн газар.

Ангийн хувьд"Нохой энд гүйж ирлээ" гэсэн тодорхой дарааллыг зааж өгсөн материалыг сонгосон. Гол дүрд мэдээж хүүхдүүд, багш, тоглоомын дүр болох Бобик нохой тоглодог. Хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хянахад маш хялбар хүнээс. Бүх төрлийн объектив үйл ажиллагаа нь хүүхдийн бие даасан ажил эсвэл насанд хүрсэн хүнтэй хамтран ажилладаг.

Объект, объект бүхий үйлдэл нь хүүхдүүдийг бүрэн шингээдэг ("Бөмбөгийг нуух тоглоом", "бяцхан гөлөгнүүдэд зориулсан дасгал", гөлөгнүүдийн үржүүлгийн газар барих)

Гол ажилХүүхэлдэйн хүүхэлдэй (энэ тохиолдолд нохой Бобиктэй хамт) театрын тоглолт хийх явцад сэтгэл хөдлөлийн яриаг хөгжүүлэх, хүүхдийн импровизацын чадварыг хөгжүүлэх. Хүүхэд "Бобик үсрэлт", "Бобик бүжиг" гэх мэт зургийг амархан санаж чадна. тодорхой байдалд тулгуурлан (Бобби үсэрч, бөмбөг хайж, бүжиглэдэг гэх мэт), гэхдээ тэр үед хүүхдийг тоглоомтой харилцан яриа өрнүүлэхийг урьж байна.

Багшийн хувьд би бүхэл бүтэн хичээлийн туршид хүүхдүүдийг объекттой хамтран ажиллахыг албадаагүй (энэ нь зөвхөн шаардлагагүй зөрчилдөөнийг үүсгэж болзошгүй).

Хүүхэд бүр гартаа өөрийн гэсэн гөлөг тоглоомтой бөгөөд түүгээр ажиллах өөрийн гэсэн арга барилтай байдаг. Ийм хувь хүний ​​үйл ажиллагааОбъектуудтай харьцах нь тухайн зүйлд анхаарлаа төвлөрүүлж, төвлөрөхөд хүргэдэг бөгөөд энэ нь тухайн хүний ​​үйлдлийг "сонирхох" хэлбэр юм. Энэ бол маш чухал бөгөөд үнэ цэнэтэй нөхцөл юм. Тиймээс би объектуудтай бие даасан ажлыг тасалдуулахгүй байхыг хичээсэн; эсрэгээр нь түүнийг бүрэн дэмжиж, түүнд боломжит бүх нөхцлийг бүрдүүлсэн.

Тоглоомын сэдэл:Шоо шоо дээгүүр үсэрч буй Бобик нохой хүссэн үр дүндээ хүрч чадахгүй, учир нь шоо нь бие биенээсээ маш хол зайд байрладаг. Бид Бобикт хэрхэн туслах вэ? Хүүхдүүд үүнийг анзаарч, зөв ​​хариултыг санал болгож чадах уу (шоо шоо хөдөлгөх ёстой). Хүүхдийн таамаглал: гүйцэтгэлийг дахин харуулах, хөдлөх ...

Асуудалтай нөхцөл байдалТоглоомын үеэр энэ нь эерэг сэтгэл хөдлөлийг төрүүлсэн: гайхшрал, гайхшрал, бахдал зэрэг нь хүүхдэд асуудлыг шийдвэрлэх арга замыг эрэлхийлэх хүсэлд тусалсан. Тэгээд асуудал шийдэгдсэн. Бүгд баяртай байна.

Хичээлийн сүүлийн хэсэгтХүүхдүүд багшийн хамтаар том модулиудаар Бобик болон гөлөгнүүдэд зориулж байшин барьдаг. Гурван хэмжээст барилга нь хүүхдийн зорилготой үйл ажиллагааг хөгжүүлэх сайн материал юм. Мэдээжийн хэрэг, жишээг насанд хүрсэн хүн тавьдаг, гэхдээ хүүхдүүдийг ийм үйл ажиллагаанд сонирхуулахын тулд багш тоглоомын аргыг хэрэглэж, жижиг гөлөгнүүдэд зориулж байшин барихыг санал болгодог.

Хүүхдүүд уг байгууламжийг барьсны дараа нохой, Бобик болон гөлөгнүүд үүнд багтах эсэхийг шалгахыг хүссэн. Тиймээс хүүхэд хүссэн үр дүндээ хүрсэн эсэх, зөв ​​үйлдэл хийсэн эсэхээ өөрөө тодорхойлдог.

Бүхэл бүтэн хичээлийн туршид багшийн хувьд миний үндсэн даалгавар биеллээ. Бүх хүүхдүүд тоглоомын дүртэй тоглоомын болон аман ярианы харилцаанд оролцсон. Нэмж дурдахад, ангид тоглоомын арга техникийг ашиглах нь хүүхдийн хувийн тоглоомын туршлагыг өргөжүүлсэн.

MKDOU 1-р цэцэрлэгийн багш "Үлгэр",

r.p. Коченево, Коченевский дүүрэг, ҮСХ

Боловсролын нэгдсэн чиглэлүүд:харилцаа холбоо, нийгэмшүүлэх, танин мэдэхүй, уран зохиол унших, уран сайхны бүтээлч байдал, хөгжим.
Маягтуудшууд боловсролын үйл ажиллагаа: нөхцөл байдал-дасгал, унших, нөхцөл байдлын яриа, тоглоом, дүрд тоглох дасгал.
ЗорилтотНасанд хүрэгчдийн болон хүүхдийн хамтарсан үйл ажиллагаа: сайн ба муугийн тухай ойлголтыг бий болгох, бузар муугийн гоо сайхныг бус сайн үйлсийн сайхныг харуулах; нүүрний хувирал, аялгуу, дохио зангаа ашиглан сайн ба муугийн санааг нэгтгэх; Хүн бүр сонгох эрх чөлөөтэй гэдгийг тодорхой болгох: сайн эсвэл муу зүйл хийх; өрөвдөх сэтгэлийг сургах.
Материал ба тоног төхөөрөмж:хүүхдийн тоогоор шар, хүрэн картын багц; бүлгийн хүүхдүүдийн тоогоор шинэ, тохиромжгүй тоглоомууд; "Сайхан сэтгэл гэж юу вэ" дууны аудио бичлэг.
Үйл ажиллагааны тодорхойлолт.
1. “Барбарики” хамтлагийн хийсэн “Сайхан сэтгэл гэж юу вэ” дууны дууны бичлэг.
2.Шүлэг уншаад сайн сайхны тухай яриа өрнүүлэх.
Сайн эсвэл муу байх нь илүү хялбар уу?
Муу хүмүүст илүү хялбар байх.
Сайхан сэтгэлтэй байна гэдэг нь өгөх гэсэн үг
Бусдад таны халуун дулаан сэтгэл.
Сайхан сэтгэлтэй байна гэдэг нь ойлгох гэсэн үг

Хайртай хүмүүс, танихгүй хүмүүс хоёулаа
Заримдаа та баяр баясгаланг мэддэггүй,
Бусдад санаа тавих.
Мэдээжийн хэрэг, энэ нь сайн сайхны төлөө илүү хэцүү,
Гэсэн хэдий ч хараарай:
Тэр хичнээн олон найзтай вэ!
Бас үргэлж нэг л муу хүн байдаг...

3. Нөхцөл байдлын харилцан яриа.
- Залуус аа, та юуг сайн гэж бодож байна вэ? (хүүхдийн үндэслэл). Нэг сайн зүйл бол эрдэнэс, ном, үнэт эдлэл, уран зураг, тоглоом юм. Ийм сайн сайхныг харж, гараараа ч хүрч болно. Таны сонсож чадах өөр нэг сайхан зүйл бол хөгжим, чин сэтгэлийн яруу найраг, зөөлөн үгс юм. Гэхдээ хүн бүрт байх ёстой тийм сайн зүйл байдаг: чи, би, чиний эцэг эх. Энэ бол зовлонтой хүмүүст туслах сайхан сэтгэл, сайхан сэтгэл, сайхан үгс юм. Ийм хүмүүсийн талаар тэд "Сайн хүн" гэж хэлдэг.

4. Тоглоом "Тоглоом сонгох." Тоглоом тавьсан хивсэнд хүүхдүүдийг урьж байна. Багш таны тоглохыг хүссэн тоглоомуудаас сонгохыг санал болгож байна. (Шинэ тоглоом санал болгож байгаа бөгөөд гаднах байдал нь замбараагүй, зарим гэмтэлтэй, жишээлбэл, машины дугуй хагарсан, гаргүй хүүхэлдэй байдаг.) ​​Хүүхдүүд тоглоомоо сонгосны дараа яагаад энэ эсвэл тэрийг сонгосон бэ гэдгийг олж мэдээрэй. тоглоом. Хэн ч сонгоогүй тоглоомууд яагаад байдгийг асуу. Хүүхдүүдэд эелдэг бус харин муу харьцсан юм шиг санагдуулах, хүүхдүүдийг чөлөөт цагаараа гэмтсэн тоглоомыг засахад урь.
5. Дүрд тоглох гимнастик: нүүрний хувирал, пантомимыг ашиглан сайн эсвэл муу үйлийг дүрслэн харуулах. (Хэн нэгэн нь төлөвлөж буй зүйлийг ээлжлэн дүрсэлж, бусад нь санаа нь сайн эсвэл муу эсэхийг таахыг хичээдэг.)
6. "Дуусаагүй өгүүлбэрүүд" нөхцөл байдал-дасгал. Багш танд дуусаагүй өгүүлбэрүүдийг уншиж өгөх бөгөөд хүүхдүүд тэдэнд сайн муу төгсгөлийг гаргаж ирэх ёстой.
Охин нэг зулзага олжээ...
Хүү мартагдсан тоглоомоо олоод...
Ээж нь өвдөж, хүү нь ...
Хөгшин эмээ саваагаа унагаад...
Хүүхдүүд хөөрхөн цасан хүн бүтээж, хажуугаар өнгөрөх Миша...
Багийн бүх хүүхдүүд тоглоомоо хаяж байсан бөгөөд Коля энэ үед...
Таня охин хуруугаа зүсэж, найз нь...
Бяцхан охин төөрч, Света...

Кристина Кузьмина
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй харилцах харилцааг идэвхжүүлэх хувилбар "Бидний дуртай тоглоом"

Бидний дуртай тоглоомууд

Хөтөлбөрийн агуулга:

Сэтгэл хөдлөлийг гадаад илэрхийлэх туршлагыг сайжруулах;

Нарийхан сэтгэлийн сүүдэр шилжүүлэх, сэтгэл хөдлөлийн бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг харуулахыг дэмжих;

Бие даасан өвөрмөц зан үйлийн хэв маяг, сэтгэл хөдлөлийн хариу урвалын өвөрмөц байдлыг өдөөх.

Боловсролын интеграци бүс нутаг: "Харилцаа холбоо", "Нийгэмшил", "Уран сайхны бүтээлч байдал".

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд: Тоглоом, харилцаа холбоо, боловсрол, судалгаа.

Төлөвлөсөн үр дүн: Хүүхэд өөрийн сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлж, бусад хүмүүсийн сэтгэл хөдлөлийн байдлыг мэдэрч чаддаг. Түүний сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл нь түүний хувийн шинж чанарыг харуулдаг.

Материал: Пиктограмм багц, тоглоом, хүүхдүүдэд танил, хүүхэд бүрийн хуудас, харандаа.

OOD явц:

Зохион байгуулалтын мөч.

Би маш их баяртай байна үзнэ үүТа бид өнөөдөр цэцэрлэгт ямар сэтгэлээр ирсэнийг мэдэхийг сонирхож байна. Та бүгд өнөөдрийн сэтгэл санааны байдалд тохирсон пиктограммыг сонгож, индэр дээр байрлуул. Сайн байна!

Үндсэн хэсэг

Одоо бид цэцэрлэгт байхдаа юу баяр баясгаланг авчирдагийг санацгаая? (Хариулт хүүхдүүд: тоглоом, найзуудтайгаа тоглоом)Тийм ээ, бид тоглохдоо баярладаг тоглоом. Тэгээд юу Манай бүлэгт тоглоом байдаг? (Хүүхдийн хариулт). Олон таны нэрлэсэн тоглоомууд, сайн хийсэн. Би танд сэтгэлийн хөдөлгөөнийг тодорхойлохыг санал болгож байна тоглоомМиний ширээн дээр байгаа.

Тоглоом "Сэтгэлийн байдлыг тодорхойл тоглоом»

Залуус аа, миний ширээн дээр ирээрэй. Энэ нь ялгаатай гэдгийг анхаарна уу тоглоом: хоёр хүүхэлдэй, баавгайн бамбарууш, бөжин, хэрэм. Эдгээрийг бодъё тоглоомууд амьдралд орж болно, тэгвэл тэд ямар сэтгэл хөдлөлийг мэдрэх вэ? (Хүүхдийн үндэслэл)

Тоглоом "Хүүхэлдэй"

Мөн надад өөр нэг бий тоглоом, мөн утсаар удирдаж болох хүүхэлдэйг хүүхэлдэй гэж нэрлэдэг. (Би хүүхэлдэй болон түүнийг хэрхэн удирдахыг үзүүлэв)

Та нарын нэг нь хүүхэлдэй, нөгөө хүүхэд нь хүүхэлдэй болохыг санал болгож байна. Үүнийг хийхийн тулд хосоороо хуваагдаж эхэлцгээе. тоглоом.

Одоо бид хэзээ хариу үйлдэл үзүүлэхээ санацгаая бид:

гоё юм худалдаж авлаа тоглоом.

нөхөр эвдэв дуртай тоглоом.

эмч рүү хөтөлнө.

хайртай эмээ явна.

Тэд надад гашуун эм өгсөн.

найз нь шинэ найзтай тоглоом.

Бид ямар нэг зүйлийг эвдэж, муу зүйл хийсэн.

Тэд бидэнд сонирхолтой үлгэр ярьдаг.

Одоо би танд зурахыг санал болгож байна дуртай тоглоом. Энэ тоглоомЭнэ нь тоглож байхдаа баяр баясгалан, таашаал авчрахаас гадна гэрэл гэгээтэй, үзэсгэлэнтэй байх ёстой.

Эцсийн хэсэг

Залуус аа, бид өнөөдөр юу хийснийг санаж байна уу?

Тэд юу давтав?

Та ямар ашигтай зүйл хийсэн бэ?

Таны сэтгэл санаа хэрхэн өөрчлөгдсөнийг надад харуулаач.

Ёс заншил "Сайн сайхны оч"

Бид үргэлж сайхан сэтгэлийнхээ нэг хэсгийг хуваалцах болно. Бид алгаа ташиж, халуун дулаан, сайхан сэтгэлээ илэрхийлдэг.

Сайн байна, одоо бид өнөөдөр амжилтанд хүрч, бүх даалгавар, тоглоомууд зөвхөн баяр баясгалан, таашаал авчрах болно.

Цэцэрлэгт зориулсан эелдэг харилцааны студийн сценари

Эелдэг харилцааны студи- боловсролын чиглэлтэй шинэ төрлийн амралт. Хүүхдүүд болж буй үйл явдлын идэвхтэй оролцогч болж, хөтлөгчтэй харилцан яриа өрнүүлж, асуулт асууж, хариулдаг.
* * *
Эелдэг харилцааны студийн дэлгэц амраагч дэлгэцэн дээр тоглож байна.
Илтгэгч орж байна.
Тэргүүлж байна. - Сайн уу. Намайг (хөтлөгчийн нэр) Манай эелдэг харилцааны студид урьж байна. Энд бид тоглож, сонирхолтой даалгавруудыг гүйцэтгэж, асуултуудад хариулах болно. Бид бие биетэйгээ харилцахдаа эелдэг, найрсаг байж сурахын тулд энэ бүхнийг хийх болно.
Манай сурвалжлагч тус цэцэрлэгийн үйл ажиллагаатай танилцлаа. Цэцэрлэгийн ажилтнууд одоо танаас асуулт асуух болно. Дэлгэцэнд анхаарлаа хандуулаарай! Бид анхааралтай харж, сонсдог.
Хөтлөгч нь урьдчилан авсан видеог үзүүлж, үзэгчидтэй ярилцлага хийдэг.
-Мэндчилгээ гэж юу вэ?
-Яагаад бие биетэйгээ мэндэлдэг юм бэ?
- Та ямар мэндчилгээний үгс мэддэг вэ?
Тэргүүлж байна: - "Эелдэг мэндчилгээ" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Миний бөмбөг шидсэн хүн миний мэндчилгээний хариуд өөрийнхөө мэндчилгээг хэлэх ёстой. Оролдоод үзье.
Сайн байна уу! - Өдрийн мэнд!
Чамайг харахад таатай байна! - Харилцан!
Танд эрүүл энхийг хүсье! - Өглөөний мэнд!
Сайн байцгаана уу, найз минь! - Сайн уу!
Тэргүүлэх:
Ямар найрсаг хүүхдүүд! Гайхалтай!
Веселинка театрын хамт олон манай студийн зочдод гэнэтийн бэлэг бэлдсэн. Тэднийг угтан авцгаая!
Г.Лаздын “Өглөөний мэнд!” шүлгийн хувцасны жүжиг. (ахмад бүлгийн хүүхдүүд).
- Сайн уу, цагаан chamomile!
- Сайн уу, алаг цоохор!
- Сайн уу, зөгий! Сэвсгэр зөгий!
- Сайн уу, зул сарын гацуур мод! Анхилуун бут!
- Бяцхан сахалтай хорхой минь, сайн байна уу?
Хар судалтай нуруутай?!
- Сайн уу, Сайн уу! Өглөөний мэнд!

Зөөлөн, зөөлөн салхитай! –
Зул сарын гацуур мод сарвуугаараа даллаж,
Зөгий зөөлөн дуугарав.
Сахалтай цох зөгийтэй цуурайтав
Хар судалтай нуруутай.
Сэвсгэр зөгий ба хорхой,
Мөн том нүдтэй Daisy
Тэр дэлбээгээ сэгсэрлээ.
Тэр бас хариулсан бололтой:
- Өглөөний мэнд, дулаан, тунгалаг!
Хурц торго нартай!

Бид зочиддоо баярлалаа.
Дэлгэцэнд анхаарлаа хандуулаарай. Цэцэрлэгийн ажилчдын шинэ асуултууд.
-Насанд хүрсэн хүнтэй мэндлэх боломжтой юу? Яагаад?
- Хэзээ үгээр биш, бөхийлгөж, гарын хөдөлгөөнөөр мэндлэх нь дээр вэ?
-Анхны гар барилт хэрхэн үүссэн бэ?
Тэргүүлж байна: Энэ асуулт тийм ч энгийн биш байсан бололтой. Түүхийн профессор Олег Ефремович Всезнайкиныг студидээ урьцгаая.
Тэргүүлэх:
- Сайн уу, Олег Ефремович.
Профессор:
- Сайн уу. Намайг эелдэг харилцааны студид урьсанд баярлалаа.
Тэргүүлэх:
- Олег Ефремович, дэлхийн анхны гар барих явдал хэрхэн үүссэнийг бидэнд хэлээч.
Профессор:
Энэ талаар янз бүрийн санал бодол байдаг. Би танд нэг хувилбарыг хэлье.
"Анхны гар барилт хэрхэн үүссэн бэ" слайд кино.
Чулуун зэвсгийн үед бүх хүмүүс чулуугаар алхдаг байсан тул маш эелдэг байсан. Жишээлбэл, нэг хүн өөр хүнтэй уулзахдаа: "Өдрийн мэнд! Танд ямар санагдаж байна?” гэж асуухад тааралдсан хүнийхээ толгой руу чулуугаар цохиод л шууд л харна.
Гэхдээ энэ бол азын асуудал. Өнөөдөр чи би, маргааш би чи.
Чулуун зэвсгийн үед аль хэдийн хэцүү байсан: мамонтууд алхаж, тэнүүчилж, зүгээр л хар, тэд чиний хөл дээр гишгэх болно, сэлэм шүдтэй барууд сэлүүрээрээ гялалзаж байв.
Нэг өдөр нэг хүн агуйнаасаа гудамжинд, өтгөн ойд гарч ирээд... Тэр алхаж, алхаж, эргэн тойронд хэн ч байсангүй, бүгд бие биенээ алсан бололтой. Хэдхэн хоногийн дараа өөр хүнтэй таарч баярласандаа чулуугаа шидээд түүн рүү гүйв. Гэтэл нөгөөх нь их аймхай болж, тэр дороо чулуун сүх шидэв. Тэгтэл манай хүн хоёр гараа сунган: хар даа, надад юу ч алга.
Дэлхийн анхны гар барилт, дэлхийн анхны нөхөрлөл,... дэлхийн анхны эелдэг байдал ингэж бий болсон юм.
Хөтлөгч: Ямар сонирхолтой, сургамжтай түүх вэ.
Олег Ефремович, мэндчилгээний зан үйл гэж нэрлэгддэг анхны мэндчилгээнүүд бас байдаг. Та тэдний талаар бидэнд юу хэлэх вэ?
Профессор: Угтах зан үйл нь янз бүрийн хөдөлгөөнтэй тоглоомтой адил юм. Тэдний тусламжтайгаар хүмүүс бие биетэйгээ баяртайгаар мэндчилж чадна.
Тэргүүлэх:Та залууст угтах зан үйлийг үзүүлж чадах уу?
Профессор:Мэдээж би чамд үзүүлье. Анхааралтай ажиглаж, санаарай!
Илтгэгч, профессор хоёр бие биенийхээ эсрэг зогсож, хөгжмийн аяны дагуу хөдөлгөөн хийдэг, дараа нь хүүхдүүд босоод хосоороо хуваагдаж, зан үйлийн мэндчилгээг ашиглан бие биетэйгээ мэндчилдэг.
алгаа таших, хоёр гараа бие бие рүүгээ алгадах. - 2 удаа
Баруун гараараа, дараа нь зүүн гараараа гар барина. - 2 удаа.
Баруун мөрөн дээрээ бие биенээ цохиж, дараа нь зүүн мөрөн дээр - 2 удаа.
Баруун болон зүүн талаараа бие биенээ тэврээрэй.
Хөтлөгч: Бид ямар хөгжилтэй мэндчилгээ дэвшүүлэв!

Тэргүүлэх:Хэрвээ би чамд хэлье
Бүгдээрээ эелдэг байцгаая
Нар тоглох болно
Бяцхан үүр цайх болно.
Цэцэг цэцэглэнэ.
Дэгдээхэйнүүд үүрэндээ жиргэж байна.
Найзуудаа баярлуулцгаая.
Дэлхий хүн бүрийн хувьд илүү гэрэл гэгээтэй байх болно!
Бидний уулзалт өндөрлөлөө. Та насанд хүрэгчид, найз нөхөд, хайртай хүмүүстэйгээ уулзахдаа инээмсэглэж, мэндчилгээ дэвшүүлэхээ мартахгүй гэдэгт найдаж байна.
“What is Hello” дуу тоглож байна



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!