Беларусийн түүхийн хичээл "Эдийн засгийн харилцаа.

(Өрийн ор)

  • Беларусийн түүхэн дэх Спэрс (Өвлийн ор)
  • Лекц - Аж үйлдвэрийн статистик (лекц)
  • Беларусийн түүхэн дэх Спэрс (Өвлийн ор)
  • Лекц - Энтрепренёршип (лекц)
  • Башенкина I.S. болон бусад Оросын түүхийн лекцүүд (баримт бичиг).
  • Беларусийн түүхэн дэх Спэрс (Өвлийн ор)
  • Козляков В.Е. Беларусийн түүхийн талаархи лекцийн бүрэн курс (Баримт бичиг)
  • Платонов С. Оросын түүхийн лекцийн бүрэн курс (Баримт бичиг)
  • Kozel A.A. Беларусийн гүн ухааны сэтгэлгээ (баримт бичиг)
  • Сэтгэл судлалын түүхэнд түлхэц өгөх (Хүүхдийн ор)
  • n1.doc

    Цахим хувилбар

    Беларусийн түүхийн лекцийн курс

    1.Сахилгын зорилго, зорилт, сургалтын үйл явцад эзлэх байр суурь.

    1.1. Хичээлийг заах зорилго

    Хичээлийн зорилго нь Бүгд Найрамдах Беларусь улсын түүхийн хөгжлийн үндсэн чиглэл, эртний үеэс өнөөг хүртэлх түүхэн чухал үйл явдлуудыг судлах явдал юм. Хичээлийг судлах хэрэгцээ нь ерөнхий боловсрол, соёлын түвшинг дээшлүүлэх хэрэгцээ, оюутан залуучуудын эх оронч хүмүүжлийн хэрэгцээ шаардлагаас шалтгаална.

    Хичээлийн хүмүүнлэгийн ухааны тогтолцоонд эзлэх байр суурь: Энэ хичээл нь философи, Беларусийн соёлын түүх, шашин судлал, соёл судлал, социологи, улс төрийн шинжлэх ухаан зэрэг эрдэм шинжилгээний салбаруудтай нягт холбоотой.

    1.2. Сахилга батыг судлах зорилго

    Тус мэргэжлээр суралцсан оюутан дараахь зүйлийг мэдэж байх ёстой.

    - хичээлийн үндсэн ойлголтууд;


    • Беларусь улсын нутаг дэвсгэр дээрх түүхэн үйл явцын хөгжлийн үе шатууд;

    • Бүгд Найрамдах Беларусь улсын орчин үеийн асуудлууд

    Тус мэргэжлээр суралцсан оюутан дараахь чадвартай байх ёстой.


    • Беларусийн ард түмний түүхэн дэх үйл явдал, үзэгдлийн шинжлэх ухааны үндэслэлтэй дүн шинжилгээ хийх;

    • Беларусийн угсаатны улс төр, нийгэм, эдийн засгийн амьдрал дахь үйл явдлуудын логик харилцааг ойлгох;

    • Беларусь улсын түүхийн талаархи мэдлэгийг одоогийн хөгжлийн чиг хандлага, Беларусийн Бүгд Найрамдах Улсын хөгжлийн илрэлийг нотлоход ашиглах.
    2 Хичээлийн агуулга

    2.1 Сэдвийн нэр, агуулга, лекцийн цагийн хэмжээ.

    Танилцуулга (танилцуулах лекц)

    Орчин үеийн нийгэм дэх түүхийн шинжлэх ухааны байр суурь, үүрэг. "Беларусь улсын түүх" хичээлийн агуулга, бүтэц.

    Сэдэв 2.1.1 Их нүүдэл ба Беларусь
    2.1.1.1. Хүмүүсийн анхны мэдэгдэж буй нүүдэл: Европ дахь Индо-Европчууд ба Финно-Угрчууд ба Беларусийн нутаг дэвсгэр дээр.

    2.1.1.2. Славуудын суурьшлын эхлэл ба Беларусийн нутаг дэвсгэр дээр тэдний дүр төрх. Зүүн Славуудын эдийн засаг, нийгмийн тогтолцоо.
    Сэдэв 2.1.2 Европ, Беларусь дахь Христийн соёл иргэншлийн үүсэл
    2.1.2.1 Христийн шашны үүсэл. Славян ба Христийн шашин.

    2.1.2.2 Беларусийн нутаг дэвсгэр дээрх ноёдууд. Орос ба Киевийн баруун нутаг.

    2.1.2.3 Оросын баруун нутгийн нийгэм, эдийн засгийн хөгжил.

    2.1.2.4 Зүүн Славуудын сүнслэг амьдрал. Беларусийн соёл (IX-XIII зуун).
    Сэдэв 2.1.3 Литва, Орос, Жемоицкийн Их Гүнт улс (X зууны хоёрдугаар хагас)III- нэгдүгээр давхар XVIV.).

    2.1.3.1 ОН байгуулах нийгэм-эдийн засаг, улс төрийн урьдчилсан нөхцөл.

    2.1.3.2 Төрийн эрх мэдэл, тэдгээрийн хувьсал, чиг үүрэг. Дүрэм ON

    3.1.3.3 ОН-ийн нийгэм эдийн засгийн хөгжил. Хотуудын нийгэм-улс төрийн хөгжил.

    3.1.3.4 Их Гүнт Улс, Польшийн Их Гүнт улс хоорондын харилцаа.

    Сэдэв 2.1.4 Беларусийн ард түмний нэгдэл. Беларусийн оюун санааны амьдрал, соёл Сэргэн мандалтын үед.

    2.1.4.1 Беларусийн ард түмнийг нэгтгэх тэргүүлэх хүчин зүйлүүд.

    2.1.4.2 Литвийн Их Гүнт улсад сүм, шашны харилцааг хөгжүүлэх.

    2.1.4.3 Брестийн сүмийн холбоо.

    2.1.4.4 XIV-XVI зууны Беларусийн соёл.
    Сэдэв 2.1.5 Беларусь Люблин холбооноос (1569) Польш-Литвийн хамтын нөхөрлөлийн хуваагдал хүртэл (төгсгөл).XVIIIзуун).
    2.1.5.1 Польш-Литвийн хамтын нөхөрлөл байгуулах. Люблиний холбоо.

    2.1.5.2 Польш-Литвийн хамтын нөхөрлөл дэх Литвийн Их Гүнт улсын төр, эрх зүйн байдал.

    2.1.5.3 18-р зууны Польш-Литвийн хамтын нөхөрлөлийн улс төрийн хямрал. Польш-Литвийн хамтын нөхөрлөлийн хэсэг.

    2.1.5.4 1791 оны Үндсэн хууль Польш-Литвийн хамтын нөхөрлөлийн хоёр дахь хэсэг.

    2.1.5.5 Польш-Литвийн хамтын нөхөрлөлийн тусгаар тогтнолыг сэргээх үндэсний эх орончдын оролдлого. Польш-Литвийн хамтын нөхөрлөлийн эцсийн хэсэг.
    Сэдэв 2.1.6 Аж үйлдвэрийн соёл иргэншлийн үүсэл ба Беларусьт үзүүлэх нөлөө (эхний хагасXIXзуун).
    2.1.6.1 Оросын автократ улсын бодлогын үндсэн чиглэлүүд.

    2.1.6.2 Оросын эзэнт гүрний нэг хэсэг болох Беларусийн нийгэм, эдийн засгийн хөгжлийн онцлог.

    2.1.6.3 Беларусь үндэстэн үүсэх.

    2.1.6.4.Соёлын амьдрал. Беларусийн ард түмний тухай шинжлэх ухааны мэдлэгийг хөгжүүлэх.
    Сэдэв 2.1.7 Беларусь хөрөнгөтний нийгэм үүсэх үеийн (хоёрдугаар хагасXIXзуун - 1917 оны 2-р сар). Ардчилал, үндэсний сэргэн мандалтын төлөөх тэмцэл.
    2.1.7.1 1861 оны газар тариалангийн шинэчлэл Беларусь улсад хэрэгжүүлэх механизм.

    2.1.7.2 60-70-аад оны хөрөнгөтний шинэчлэл ба 80-90-ээд оны эсрэг шинэчлэл, Беларусь улсад хэрэгжүүлэх онцлог.

    2.1.7.3 Беларусийн эдийн засгийг капиталист зам руу шилжүүлэхэд тулгарч буй бэрхшээлүүд. Столыпины шинэчлэл.

    2.1.7.4 1905-1907 оны хувьсгал Беларусь улсад.

    2.1.7.5 Дэлхийн нэгдүгээр дайн ба Беларусь.

    2.1.7.6 Орос дахь нийгэм, эдийн засгийн хямрал, 1917 оны хоёрдугаар сарын хувьсгал Беларусь дахь давхар хүчний онцлог.

    Сэдэв 2.1.8. Октябрийн хувьсгал ба иргэний дайны үеэр Беларусь. Амьдралын шинэ хэв маягийг бий болгох

    2.1.8.2 Октябрийн хувьсгалын дараах Беларусийн үндэсний хөдөлгөөн. Бүгд Найрамдах Беларусь Ард Улсыг тунхагласан тухай.

    2.1.8.3 BSSR-ийг байгуулах.

    2.1.8.4 Зөвлөлт-Польшийн дайны тухай Ригагийн гэрээ. BSSR-ийн хоёр дахь тунхаглал.

    Сэдэв 2.1.9. Дайны хоорондох Беларусь (1921-1941)
    2.1.9.1 NEP-д шилжих, түүний онцлог.

    2.1.9.2.Үйлдвэржилт. 30-аад оны техникийн нээлт.

    2.1.9.3 Нэгдэлчлэх бодлогын хэрэгжилт, түүний үр дагавар БХБХУ-д.

    2.1.9.4 20-30-аад оны BSSR-ийн нийгэм-улс төрийн тогтолцоо.

    Сэдэв 2.1.10. Дэлхийн супер гүрнүүдийн өрсөлдөөний үеэр Беларусь.


          1. Дайны дараах эхний арван жилд BSSR-ийн үндэсний эдийн засгийн байдал; эдийн засгийг сэргээх арга, арга.
    2.1.10.2. ХХ зууны 70-80-аад оны үйлдвэр, хөдөө аж ахуйн хөгжил.

    2.1.10.3 XX зууны 40-өөд оны хоёрдугаар хагас - 80-аад оны эхэн үеийн нийгэм, улс төрийн амьдрал.
    Сэдэв 2.1.11 Нийгмийн бүтцийн шинэ загвар руу (XX зууны 80-аад он) -2 цаг
    2.1.11.1 70-80-аад оны зааг дээр ЗХУ болон социалист орнуудад хямралын үзэгдлийн өсөлт. Перестройкийн үзэл баримтлал.

    2.1.11.2 BSSR-д ардчиллын үйл явцын эхлэл. Гласностик ба үзэл суртлын олон ургальч үзэл.


          1. 80-аад оны сүүлээр Беларусийн ард түмний оюун санааны амьдралд гарсан өөрчлөлтүүд. Үндэсний соёл, оюун санааны сэргэн мандалт.

    Сэдэв 2.1.12 Беларусийн бүрэн эрхт байдал, төрийн тусгаар тогтнолын зам (1991-2006).)

    2.1.12.1 Беларусийн үндэсний сэргэн мандалтын төлөөх хөдөлгөөнийг бэхжүүлэх. Бүгд Найрамдах Беларусь улсын тусгаар тогтнолыг хууль тогтоомжоор баталгаажуулах.

    2.1.12.2 Эдийн засгийн шинэчлэлийн хүндрэл, нарийн төвөгтэй байдал 1992 – 1994 он 1995 оны эдийн засгийн хөгжлийн хөтөлбөрийг зассан.

    2.1.12.3.1995, 1996 оны бүх нийтийн санал асуулга. Бүгд Найрамдах Улсын Үндсэн хууль 1994 он нэмэлт, өөрчлөлттэй.

    2.1.12.4 Беларусь, ОХУ-ын холбоо.

    2.1.12.5 Бүгд Найрамдах Беларусь улсын ТУХН-ийн орнууд, Европын болон бусад улстай худалдаа, эдийн засаг, шинжлэх ухааны харилцаа.

    2.1.12.6 Бүх Беларусийн III чуулган. Бүгд Найрамдах Беларусь улсын нийгэм, эдийн засгийг 2006-2010 онд хөгжүүлэх хөтөлбөр.
    2. 2 Семинарын анги, тэдгээрийн агуулга, цагийн хэмжээ:

    2.2.1 Эртний соёл иргэншил “Их нүүдэл”

    ба Беларусь - 2 цаг.

    2.2.2 Беларусь дахь Христийн шашны соёл иргэншил үүссэн нь -2 цаг.

    2.2.3 Литвийн Их Гүнт улс, ОХУ, Жемоицк (13-р зууны хоёрдугаар хагас - 14-р зууны эхний хагас -2 цаг.

    2.2.4 Беларусийн ард түмний гарал үүсэл -2 цаг.

    Гуо "Могилев хотын 40-р дунд сургууль"
    Беларусийн түүхийн хичээл "Эдийн засгийн харилцаа"
    6-р анги
    Гризан Наталья Ерофеевна,
    түүх, нийгмийн ухааны багш
    хамгийн дээд ангилал
    Могилев

    Беларусийн түүх 6-р анги.
    Сэдэв: "Бизнесийн харилцаа"
    Хичээлийн зорилго:
    1. Зүүн Славуудын эдийн засгийн харилцааны шинж чанарыг тодорхойлох, тэдгээрийн онцлогийг тодорхойлох.
    2. Түүхэн үзэгдлийн шалтгаан-үр дагаврын хамаарлыг илрүүлэх, түүхэн баримтыг нэгтгэн дүгнэх, түүнд үндэслэн дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх.
    3. Славуудын дунд өмчийн тэгш бус байдал үүсч, феодалын харилцаа үүссэн тухай баримтад үндэслэн оюутнуудад нийгмийн тэгш бус байдалд үл нийцэх иргэний байр суурийг сурталчлах.
    Тоног төхөөрөмж: интерактив самбар, зөөврийн компьютер, сурах бичиг, ажлын ном, тараах материал.
    Хичээлийн явц:
    1-р шат: зохион байгуулалт.
    Багш: Сайн байна уу залуусаа.
    Би чамд инээмсэглэлээ өгч байна
    Хариуд нь өөрийнхийгөө хуваалцаарай.
    Таны зүрх тэр даруй дулаан, гэрэл гэгээтэй болно
    За, бид даруй илүү эелдэг болно.
    2-р шат: боловсролын үйл ажиллагааны зорилго, сэдэл.
    Энэ хичээлээр хүн бүр өөрийгөө илэрхийлж, чадвараа харуулах болно. Хичээлийн сэдвийг тодорхойлохын тулд дэлхийн түүхийг судалж байхдаа эдгээр ойлголтуудтай аль хэдийн танилцсан гэсэн үндсэн ойлголтуудыг тайлж өгье;
    eiledelmesotsdovontovizhladoefnadҮндсэн ойлголтууд дээр үндэслэн хичээлийнхээ сэдвийг тодорхойлъё.
    Оюутнууд: Эдийн засгийн харилцаа.
    Багш: Дэвтэрээ нээж, хичээлийнхээ сэдвийг бичье.
    Чамтай хамт санаж явцгаая:
    Эртний Грек, Ромд боолчлолын ямар эх сурвалжууд байсан бэ?
    Боолын хөдөлмөрийг хаана ашигласан бэ?
    Боолууд гэж хэн бэ?
    Чөлөөт тариачид хэрхэн феодалуудаас хараат болсон бэ?
    Хичээлийнхээ сэдэв, үндсэн ойлголтуудыг дахин нэрлэж, хичээлийнхээ зорилгыг томъёолъё.
    Оюутнууд: Эдийн засгийн харилцааг дүрсэлж, тэдгээрийн онцлогийг тодорхойлох.
    Бид зорилгоо тэмдэглэлийн дэвтэрт бичдэг.
    Сурах бичгийн хуудсыг нээнэ үү 101 §21. Материалыг хянаж үзээд бидний хичээлийн төлөвлөгөөг санал болго. Үүнийг дэвтэртээ бичээрэй. Одоо слайд руу анхаарлаа хандуулж, хичээлийнхээ төлөвлөгөөг миний танд санал болгож буй төлөвлөгөөтэй харьцуулна уу.
    Хичээлийн төлөвлөгөө:
    Хөдөөгийн хамт олон.
    Эдийн засгийн харилцаа.
    Хүндэтгэл ба полиудье 9-11-р зуун.
    Мөнгөний эргэлт.
    Феодалын харилцааны үүсэл.
    Төлөвлөгөөнд нэмэлт зүйл байгаа хүн байна уу?
    3-р шат: шинэ материал сурах.
    Манай хичээлийн төлөвлөгөөний эхний зүйл болох "Хөдөө орон нутгийн иргэд"-д анхаарлаа хандуулаарай. 1-р алхам дээрх материалыг ашиглан асуултын хариултыг ол
    - Нөхөрлөлийг яагаад хөдөө гэж нэрлэдэг юм бэ? Тодорхойлолтыг дэвтэртээ бичье.
    - Хөрш зэргэлдээх нийгэмлэгийг тодорхойлохын тулд ямар гол ойлголтуудыг мэдэх шаардлагатай вэ?
    Сурагчид: Хөдөлмөрийн бүтээмж, олс.
    Багш: Та эдгээр ойлголтуудыг хэрхэн тайлбарлаж байна вэ? Одоо та ойлголтын тодорхойлолтыг зөв өгсөн эсэхийг шалгацгаая, бид толь бичигтэй сонголтуудын дагуу ажилладаг.
    Сонголт 1 - хөдөлмөрийн бүтээмж
    Сонголт 2 - олс
    Нэгж хугацаанд үйлдвэрлэсэн бүтээгдэхүүний тоо хэмжээ
    Одоо өөрсдийгөө шалгацгаая. Слайд нь ухагдахуун, тодорхойлолтыг агуулж байгаа бөгөөд уг ойлголтыг тодорхойлолттой тааруулахын тулд сумыг ашиглана.
    Хөршүүдийн нийгэмлэг

    Хөдөлмөрийн бүтээмж

    Тусдаа гэр бүл болж амьдардаг, голчлон газар тариалангийн ажил эрхэлдэг хэсэг хүмүүс

    Бие биетэйгээ холбоотой байсан бүлэг хүмүүс

    Славуудын хөрш зэргэлдээ нийгэмлэгийн нэр нь газар нутгийг хэмжихэд ашигладаг "олс" гэсэн үгнээс гаралтай.

    Багш: Сайн байна, та энэ даалгавраа биелүүллээ.
    Одоо асуултанд хариулна уу:
    -Яагаад овог аймгаас хөдөө орон нутаг руу шилжиж байна вэ?
    Оюутнуудын хариулт.
    Багш: Багаж хэрэгсэл сайжирч, хөдөө орон нутагт шилжсэн нь газар тариалан, мал аж ахуйн цаашдын хөгжилтэй холбоотой байсан.
    Санаж байна уу:
    1. Та аж ахуйн ямар төрлийг мэдэх вэ?
    2. Хөдөө орон нутаг бий болсноор ямар төрлийн газар тариалан голлох болсон бэ?
    Яагаад?
    Тариалангийн газар тариалан нь энэ хугацаанд хоёр эсвэл гурван талбайн тариалангийн хэлбэрээр байсан тайрах тариалангийн оронд болжээ.
    - Слайд харж, газар тариалахад ашигласан багаж хэрэгслийг нэрлэнэ үү?
    Газар тариалангаас гадна мал аж ахуй хүмүүсийн амьдралд ихээхэн үүрэг гүйцэтгэсэн.
    - Слайдыг хар, үржүүлсэн амьтдыг нэрлэнэ үү?
    Газар тариалан, мал аж ахуй нь үндсэн ажил мэргэжил байв.
    Нэмэлт үйл ажиллагааг нэрлэхийн тулд би эдгээр үйл ажиллагааг тодорхойлоход туслах зүйр үгсийг санал болгож байна.
    Сургаалт үгс ба үгс:
    Хавчуургүй дархан гаргүйтэй адил.
    Төмөр халуун байхад цохих хэрэгтэй.
    Та цөөрөмөөс ямар ч бэрхшээлгүйгээр загас барьж чадахгүй.
    Тэд мөөг хайж байна - тэд ойг цэвэрлэж байна.
    Шаврыг бүү бутлаарай - та ямар ч сав харахгүй.
    Зөгийн бал байна - үүрэнд ор.
    Бууддаг хүн бууддаггүй, харин оносон хүн л харвадаг.
    Хичээлгүй бол баст гутал нэхэж чадахгүй.
    Сурагчид зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгсийг дараалан уншиж, тайлбар бичнэ.
    ангиуд
    Одоо "Олон нийтийн үйл ажиллагаа" диаграммыг бөглөцгөөе.

    Гар урлал
    үндсэн
    нэмэлт

    Хөдөө аж ахуй
    зөгийн аж ахуй
    загас барих
    цугларалт
    ан хийх
    мал аж ахуй

    Нөхөрлөлийн гишүүдийн үйл ажиллагааны талаар бид тантай танилцсан, тэд хүнд ажил хийж байсан, та бид хоёр аль хэдийн ядарсан, одоо бид амрах болно
    4-р шат: биеийн тамирын боловсрол.
    Одоо бид бүгд хамтдаа зогсох болно
    Бид амралтын зогсоол дээр амарна.
    Зүүн тийш, баруун тийш,
    Бөхийж, бөхийлгөнө!
    Бид түүхийн дундуур дахин алхаж эхэлдэг.
    Бүх зүйлийг тодорхой болгохын тулд
    Бид шаргуу ажилласан.
    Та бүхэнд хөдөө орон нутгийн иргэд, иргэдийн үйл ажиллагааг танилцууллаа. Ханхүү юу хийсэн бэ? Энэ асуултад хариулахын тулд та түүхэн баримт бичигтэй хосоор ажиллаж, асуултанд хариулах болно.
    Константин Порфирогенит "Эзэнт гүрний удирдлагын тухай" зохиолдоо 10-р зууны дунд үеэс эхэлдэг.
    “Тэр шүүдэрүүдийн өвөл, хатуу ширүүн амьдрал нэг иймэрхүү. Арваннэгдүгээр сар ирэхэд тэдний ноёд бүх оросуудтай хамт явж, полиудье, өөрөөр хэлбэл тойрог аялал, тухайлбал, алба гувчуур төлдөг Славян нутаг руу явдаг. Өвлийн улиралд тэнд хооллож, 4-р сард Днепр дэх мөс хайлж, буцаж ирээд хөлөг онгоцоо угсарч, тоноглож Византи руу хөдөлдөг."
    Асуултууд:
    Славууд яагаад ханхүүдээ хүндэтгэл үзүүлсэн бэ?
    Хүндэтгэлийн ажил хэзээ зогссон бэ?
    Полиуди гэж юу вэ?
    Тэд хунтайжид хэрхэн хүндэтгэл үзүүлсэн бэ?
    -Тэр үед мөнгө байсан гэж бодож байна уу?
    Таны санал бодол хуваагдаж байна. Энэ асуултад хариулахын тулд миний түүхийг анхааралтай сонсоорой. Бидний ажлын үр дүн нь цагийн хуваарийг бөглөх болно.
    Багшийн түүх: "Варангуудаас Грекчүүд хүртэлх худалдааны зам Беларусийн нутгаар дамжин өнгөрдөг байв." Энэ нь худалдааны хөгжилд хувь нэмэр оруулсан. 9-10-р зуунд. Беларусийн нутаг дэвсгэр дэх мөнгөний гол нэгж нь Арабын дирхам байв. Энэ бол 2.5 - 4 гр жинтэй мөнгөн зоос юм. Ийм зоосны эрдэнэсийг Подвиния, Днепр мужуудаас олдог. X-XI зууны сүүлчээс. Арабын дирхамын оронд Баруун Европын денарыг хэрэглэж эхэлсэн. Энэ бол 1.8 - 1.9 гр жинтэй мөнгөн зоос бөгөөд Полоцкийн нутаг дэвсгэрээс ийм зоосны олон эрдэнэс олдсон. 11-р зууны эцэс гэхэд. денарийн урсгал зогсч, 12-13-р зууны үе. зоосгүй гэж нэрлэдэг. XIV зуунд. гривен гарч ирнэ."
    Одоо намайг анхааралтай сонссон эсэхийг шалгая. Слайд нь цагийн хүрээг харуулсан цагийн хуваарьтай. Эдгээр хугацаанд Беларусийн нутаг дэвсгэрт ямар мөнгөний нэгж гүйлгээнд байсан бэ гэдгийг оруулах хэрэгтэй.

    IXXXIXII XIII XIV
    Хичээлийн сэдэвтэй тохирч байгаа дэлхийн түүхэнд таны өмнө дурдсан материалыг санацгаая.
    - Анхан шатны нийгэм задран унасны үр дүнд ямар харилцаа үүсдэг вэ?
    Феодалын харилцаа нь өмчийн тэгш бус байдал дээр суурилдаг.
    - Феодалын нийгэмд хүн амын үндсэн бүлгүүд юу вэ?
    - Тариачид хэрхэн феодалын хараат байдалд орсон бэ?
    Оюутны хариулт.
    худалдан авалт
    хамжлага
    өмхий
    үйлчлэгчид
    Одоо та 5-р зүйлд заасан материалтай бие даан ажиллаж, "Феодалын нийгмийн хүн амын бүлгүүд" диаграммыг бөглөнө үү.
    Чөлөөт нийгэмлэгийн гишүүд
    Баян газрын эзэд
    Хамааралтай тариачид

    Өмчийн тэгш бус байдлын цаашдын хөгжил нь аажмаар хүн амын янз бүрийн бүлгүүдийг бий болгоход хүргэсэн. Чөлөөт нийгэмлэгийн гишүүд, баян газар эзэмшигчдийн хамт зарц, хамжлага, смерда, худалдан авалт зэрэг хүмүүс байв. Урт хугацааны туршид феодалын харилцааны хөгжил нь боолчлолын оршин тогтнохтой хослуулсан хэвээр байв.
    5-р шат: боловсролын материалыг нэгтгэх.
    Бидний хичээлийн сэдэв, зорилгоо санаж байна уу?
    Бид зорилгодоо хүрэх үү?
    Хичээлийг дүгнэхийн тулд даалгаврыг цоорхойгоор гүйцэтгээрэй.
    Овгийн системийг...... нийгэмлэгээр сольсон. (хөршийн)
    Славян нийгэмлэгийг ... гэж нэрлэдэг байв. . (олс)
    Славуудын үндсэн ажил мэргэжил нь ..... ба ...... (хөдөө аж ахуй, мал аж ахуй) байв.
    Ханхүү болон түүний хүрээний хүмүүсийн шаардлагыг хангах гол арга нь цуглуулах явдал байв... . (хүндэтгэл)
    Феодалын нийгэмд хүн амын янз бүрийн бүлгүүд үүсдэг: чөлөөт нийгэмлэгийн гишүүд, ….., ….. . (баян газар эзэмшигчид, хараат тариачид)
    Сайн байна, та өнөөдөр хичээлдээ сайн ажилласан бөгөөд хамгийн идэвхтэй нь оноо авсан.
    6-р шат: гэрийн даалгаврын талаар ярилцах. §21, бүтээлч даалгавар: зураг

    Беларусийн түүхийн лекцийн курс

    1.Сахилгын зорилго, зорилт, сургалтын үйл явцад эзлэх байр суурь.

    1.1. Хичээлийг заах зорилго

    Хичээлийн зорилго нь Бүгд Найрамдах Беларусь улсын түүхийн хөгжлийн үндсэн чиглэл, эртний үеэс өнөөг хүртэлх түүхэн чухал үйл явдлуудыг судлах явдал юм. Хичээлийг судлах хэрэгцээ нь ерөнхий боловсрол, соёлын түвшинг дээшлүүлэх хэрэгцээ, оюутан залуучуудын эх оронч хүмүүжлийн хэрэгцээ шаардлагаас шалтгаална.

    Хичээлийн хүмүүнлэгийн шинжлэх ухааны систем дэх байр суурь: энэ хичээл нь үүнтэй нягт холбоотой байдаг эрдэм шинжилгээний салбаруудфилософи, Беларусийн соёлын түүх, шашин судлал, соёл судлал, социологи, улс төрийн шинжлэх ухаан гэх мэт.

    1.2. Сахилга батыг судлах зорилго

    Тус мэргэжлээр суралцсан оюутан дараахь зүйлийг мэдэж байх ёстой.

    - хичээлийн үндсэн ойлголтууд;

    Беларусь улсын нутаг дэвсгэр дээрх түүхэн үйл явцын хөгжлийн үе шатууд;

    - Беларусь улсын орчин үеийн асуудлууд

    Тус мэргэжлээр суралцсан оюутан дараахь чадвартай байх ёстой.

    Беларусийн ард түмний түүхэн дэх үйл явдал, үзэгдлийн талаар шинжлэх ухааны үндэслэлтэй дүн шинжилгээ хийх;

    - Беларусийн угсаатны улс төр, нийгэм, эдийн засгийн амьдрал дахь үйл явдлуудын логик харилцааг ойлгох;

    Беларусийн түүхийн талаархи мэдлэгийг өнөөгийн хөгжлийн чиг хандлага, тэдгээрийн илрэлийг нотлохын тулд Бүгд Найрамдах Беларусь улсын хөгжилд ашиглах.

    2.1 Сэдвийн нэр, агуулга, лекцийн цагийн хэмжээ.

    Танилцуулга (танилцуулах лекц)

    Орчин үеийн нийгэм дэх түүхийн шинжлэх ухааны байр суурь, үүрэг. "Беларусь улсын түүх" хичээлийн агуулга, бүтэц.

    Сэдэв 2.1.1

    2.1.1.1. Хүмүүсийн анхны мэдэгдэж буй нүүдэл: Европ дахь Индо-Европчууд ба Финно-Угрчууд ба Беларусийн нутаг дэвсгэр дээр.

    2.1.1.2. Славуудын суурьшлын эхлэл ба Беларусийн нутаг дэвсгэр дээр тэдний дүр төрх. Зүүн Славуудын эдийн засаг, нийгмийн тогтолцоо.

    Сэдэв 2.1.2

    Сэдэв 2.1.3 Литва, Орос, Жемоицкийн Их Гүнт улс (X зууны хоёрдугаар хагас)III- нэгдүгээр давхар XVIV.).

    2.1.3.1 ОН байгуулах нийгэм-эдийн засаг, улс төрийн урьдчилсан нөхцөл.

    2.1.3.2 Төрийн эрх мэдэл, тэдгээрийн хувьсал, чиг үүрэг. Дүрэм ON

    3.1.3.3 ОН-ийн нийгэм эдийн засгийн хөгжил. Хотуудын нийгэм-улс төрийн хөгжил.

    3.1.3.4 Их Гүнт Улс, Польшийн Их Гүнт улс хоорондын харилцаа.

    Сэдэв 2.1.4 Беларусийн ард түмний нэгдэл. Беларусийн оюун санааны амьдрал, соёл Сэргэн мандалтын үед.

    2.1.4.1 Тэргүүлэх хүчин зүйлүүд нэгтгэхБеларусийн ард түмэн.

    2.1.4.2 Литвийн Их Гүнт улсад сүм, шашны харилцааг хөгжүүлэх.

    2.1.4.4 XIV-XVI зууны Беларусийн соёл.

    Сэдэв 2.1.5 Беларусь Люблин холбооноос (1569) Польш-Литвийн хамтын нөхөрлөлийн хуваагдал хүртэл (төгсгөл).XVIIIзуун).

    2.1.5.1 Польш-Литвийн хамтын нөхөрлөл байгуулах. Люблиний холбоо.

    2.1.5.2 Польш-Литвийн хамтын нөхөрлөл дэх Литвийн Их Гүнт улсын төр, эрх зүйн байдал.

    2.1.5.3 18-р зууны Польш-Литвийн хамтын нөхөрлөлийн улс төрийн хямрал. Польш-Литвийн хамтын нөхөрлөлийн хэсэг.

    2.1.5.4 1791 оны Үндсэн хууль Польш-Литвийн хамтын нөхөрлөлийн хоёр дахь хэсэг.

    2.1.5.5 Польш-Литвийн хамтын нөхөрлөлийн тусгаар тогтнолыг сэргээх үндэсний эх орончдын оролдлого. Польш-Литвийн хамтын нөхөрлөлийн эцсийн хэсэг.

    Сэдэв 2.1.6 Аж үйлдвэрийн соёл иргэншлийн үүсэл ба Беларусьт үзүүлэх нөлөө (эхний хагасXIXзуун).

    2.1.6.1 Оросын автократ улсын бодлогын үндсэн чиглэлүүд.

    2.1.6.3 Беларусь үндэстэн үүсэх.

    2.1.6.4.Соёлын амьдрал. Беларусийн ард түмний тухай шинжлэх ухааны мэдлэгийг хөгжүүлэх.

    Сэдэв 2.1.7 Беларусь түүний үүсэх хөрөнгөтөннийгэм (хоёр дахь хагасXIXзуун - 1917 оны 2-р сар). Ардчилал, үндэсний сэргэн мандалтын төлөөх тэмцэл.

    2.1.7.1 1861 оны газар тариалангийн шинэчлэл Беларусь улсад хэрэгжүүлэх механизм.

    2.1.7.2 60-70-аад оны хөрөнгөтний шинэчлэл ба 80-90-ээд оны эсрэг шинэчлэл, Беларусь улсад хэрэгжүүлэх онцлог.

    2.1.7.3 Беларусийн эдийн засгийг капиталист зам руу шилжүүлэхэд тулгарч буй бэрхшээлүүд. Столыпины шинэчлэл.

    2.1.7.4 Хувьсгал Беларусь улсад.

    2.1.7.5 Дэлхийн нэгдүгээр дайн ба Беларусь.

    2.1.7.6 Орос дахь нийгэм, эдийн засгийн хямрал, 1917 оны хоёрдугаар сарын хувьсгал Беларусь дахь давхар хүчний онцлог.

    Сэдэв 2.1.8. Октябрийн хувьсгал ба иргэний дайны үеэр Беларусь. Амьдралын шинэ хэв маягийг бий болгох

    2.1.8.2 Октябрийн хувьсгалын дараах Беларусийн үндэсний хөдөлгөөн. Бүгд Найрамдах Беларусь Ард Улсыг тунхагласан тухай.

    2.1.8.3 BSSR-ийг байгуулах.

    2.1.8.4 Зөвлөлт-Польшийн дайны тухай Ригагийн гэрээ. BSSR-ийн хоёр дахь тунхаглал.

    Сэдэв 2.1.9. Беларусь дайн хоорондын үе (жил)

    2.1.9.1 NEP-д шилжих, түүний онцлог.

    2.1.9.2.Үйлдвэржилт. 30-аад оны техникийн нээлт.

    2.1.9.3.Бодлогын хэрэгжилт нэгдэлжилтба түүний BSSR-д үзүүлэх үр дагавар.

    2.1.9.4 20-30-аад оны BSSR-ийн нийгэм-улс төрийн тогтолцоо.

    Сэдэв 2.1.10. Дэлхийн супер гүрнүүдийн өрсөлдөөний үеэр Беларусь.

    2.1.10.1 Дайны дараах 1-р арван жилд БСБНХУ-ын үндэсний эдийн засгийн байдал; эдийн засгийг сэргээх арга, арга.

    2.1.10.2 Аж үйлдвэрийн хөгжил, хөдөө аж ахуйХХ зууны 70-80-аад оны үед.

    2.1.10.3 XX зууны 40-өөд оны хоёрдугаар хагас - 80-аад оны эхэн үеийн нийгэм, улс төрийн амьдрал.

    Сэдэв 2.1.11 Нийгмийн бүтцийн шинэ загвар руу (XX зууны 80-аад он) -2 цаг

    2.1.11.1 70-80-аад оны зааг дахь ЗХУ ба социалист орнуудын хямралын үзэгдлийн өсөлт.

    2.1.11.2 BSSR-д ардчиллын үйл явцын эхлэл. Гласностик ба үзэл суртлын олон ургальч үзэл.

    2.1.11.3 80-аад оны сүүлээр Беларусийн ард түмний оюун санааны амьдралд гарсан өөрчлөлтүүд. Үндэсний соёл, оюун санааны сэргэн мандалт.

    Сэдэв 2.1.12 Беларусийн бүрэн эрхт байдал, төрийн тусгаар тогтнолд хүрэх зам (gg..)

    2.1.12.1 Беларусийн үндэсний сэргэн мандалтын төлөөх хөдөлгөөнийг бэхжүүлэх. Бүгд Найрамдах Беларусь улсын тусгаар тогтнолыг хууль тогтоомжоор баталгаажуулах.

    2.1.12.2 Бэрхшээл, бэрхшээл эдийн засгийн шинэчлэл 1992-1994 он 1995 оны эдийн засгийн хөгжлийн хөтөлбөрийг зассан.

    2.1.12.3.1995, 1996 оны бүх нийтийн санал асуулга. Бүгд Найрамдах Улсын Үндсэн хууль 1994 он нэмэлт, өөрчлөлттэй.

    2.1.12.4 Беларусь, ОХУ-ын холбоо.

    2.1.12.5 Бүгд Найрамдах Беларусь улсын ТУХН-ийн орнууд, Европын болон бусад улстай худалдаа, эдийн засаг, шинжлэх ухааны харилцаа.

    2.1.12.6 Бүх Беларусийн III чуулган. Бүгд Найрамдах Беларусь улсын нийгэм, эдийн засгийг 2006-2010 онд хөгжүүлэх хөтөлбөр.

    2. 2 Семинарын хичээл, тэдгээрийн агуулга, цагийн хэмжээ:

    2.2.1 Эртний соёл иргэншил “Их нүүдэл”

    ба Беларусь - 2 цаг.

    2.2.2 Беларусь дахь Христийн шашны соёл иргэншил үүссэн нь -2 цаг.

    2.2.3 Литвийн Их Гүнт улс, ОХУ, Жемоицк (13-р зууны хоёрдугаар хагас - 14-р зууны эхний хагас -2 цаг.

    2.2.4 Беларусийн ард түмний гарал үүсэл -2 цаг.

    2.2.5 Беларусь Люблин холбооноос (1569) Польш-Литвийн хамтын нөхөрлөлийн хэсгүүдэд -4 цаг.

    2.2.6 Аж үйлдвэрийн соёл иргэншил (XVIII зууны сүүл - XIX зууны дунд үе) ба Беларусь -4 цаг.

    2.2.7 Хөрөнгөтний нийгэм үүсэх үеийн Беларусь. (19-р зууны хоёрдугаар хагас - 1917 оны 2-р сар) -4 цаг.

    2.2.8 Беларусь үндэстний үүсэл (19-р зууны 2-р хагас - 20-р зууны эхэн үе) - 2 цаг.

    2.2.9 1917 оны Октябрийн хувьсгалын үеэр Беларусь мөн иргэний дайн. Амьдралын шинэ хэв маягийг бий болгох (1917 - 1941 оны 6-р сар) -8 цаг.

    2.2.10 Беларусь улс нийгэм-улс төрийн хоёр тогтолцооны өрсөлдөөн, сөргөлдөөний үед (1944 - 80-аад оны сүүлч) - 4 цаг.

    2.2.11 Беларусийн бүрэн эрхт байдал, төрийн тусгаар тогтнолд хүрэх зам (1991 – 2005) – 2 цаг.

    3. Тухайн хичээлийн сургалт, арга зүйн хэрэглүүр

    3.1 Үндсэн уран зохиол

    3.1.1 Беларусь Мэдлэг: шинжлэх ухаан. дапам. / Pad ed. Бригадзина П.1. - Мн., 1997 30 хувь.

    3.1.2 Ermalovich M. I. Starazhytnaya Беларусь. Навагрудын ​​үе. Гиктаричный Нарыс, - Минск, 1990.-366 х., 10 хувь.

    3.1.3 Беларусийн түүх. /, П. И. Бригодзин.-Мн. 1997.-208 х., 25 хувь.

    3.1.4 Беларусийн түүх: 2 цагт. /Ред. Новика., 150 хувь.

    3.1.5 Дзмитрачкова П, Ф, Абба Беларусь тариалах, эм зүй, Беларусийн үндэстний хөгжил.-Маг., 1992, 30 хувь.

    3.1.6 Ignatouski i narys hictorii Беларусь. - Mn. 1991.-190 х., 5 хувь.

    3.1.7 Беларусийн түүх. 2-р хэсэг /Ред. – Могилев, 20с., 86 хувь.

    3.1.8, Yarmusik Беларусь. - Mn. 2001.-592 х., 15 хувь.

    3.1.9 Лич Л., Навицки гудамж. Беларусийн соёлын түүх. - Mn., Ekaperspectiva., 1997 - 453 х., 100 хувь.

    3.1.10 Беларусийн Нарисын түүхүүд. /Пад рад. : 2 цагт Mn. 1994, 19 х. 300 хувь

    3.1.11 Саракавик I. A. Беларусийн түүх, судлал түүх. Mn., 20, 30 хувь.

    3.1.12 Беларусь улсын Жухо и нарыс дзяржавы и эрх. -212 сек., 80 хувь.

    3.1.13 Беларусийн Пилипенко, Mn., 1991 -213 х, 56 хувь.

    3.1.14 Беларусийн угсаатны зүй: түүх зүй, угсаатны түүх, угсаатны түүх. Минск, 19с, 23 хувь.

    3.1.15 Беларусийн эдийн засгийн түүх. Mn. Ekaperspectiva, 19 х., 60 хувь.

    3.1.16 Беларусийн Кузнецовын төр, эрх зүй: Сурах бичиг. тэтгэмж / V. A., . -М.: Тесус, 2с. 3 хувь

    3.1.17 Мясников А.Ф. Беларусийн түүх: Би оролдсон. –Mn.: TetraSystems, 20 х. 50 хувь

    3.1.18 Беларусийн муур ба дэлхийн соёл иргэншил: Сурах бичиг. тэтгэмж. –М.: БСУ, 2004, -161 х. 10 хувь

    3.1.19 Чигриновын Беларусийн түүх: Сурах бичиг. тэтгэмж. 2-р хэвлэл, шинэчилсэн. болон нэмэлт –М.: Дээд сургууль, 20 х., 30 хувь.

    3.1.20 Vishneўskaya I. U. Беларусийн хууль зүйн сэтгэлгээний түүх: Дапаможник. -Mn. Тэсэй, 2004, -272 х., 5 хувь.

    3.1.21 Беларусийн хагарал: Сурах бичиг. тэтгэмж. 2 цагт 1-р хэсэг. Зөвлөлтийн өмнөх үе. 2-р хэвлэл. - Могилев: Москвагийн Улсын Их Сургууль. , 20 хувь.

    3.2 Цааш унших

    3.2.1 Беларусийн сүлдний ишлэлүүд. Мн., 1989 -132 х., 30 хувь.

    3.2.2 Ф.Турук Беларусийн хөдөлгөөн: Беларусчуудын үндэсний болон хувьсгалт хөдөлгөөний түүхийн тойм. Мн., 1994 -144 х, 2 хувь.

    3.2.3 Беларусийн Пилипенко, Мн., 1991 -213 х, 56 хувь.

    3.2.4 Беларусийн Загорулскийн түүх. Мн., 1977 -253 х., 30 хувь.

    3.2.5 Игнатенкогийн хувьсгал, Беларусийн өөрийгөө тодорхойлох. Mn., 19 х., 3 хувь.

    3.2.6 Беларусийн Круталевич: үндэсний төрт ёсны төлөвшил. - Мн., 1999.200 х., 3 хувь.

    3.2.7 Беларусийн Ластоускийн түүх. - Мн., 1992.126, 20 хувь.

    3.2.8 Бүгд Найрамдах Беларусь Улсын Үндсэн хууль (нэмэлт, нэмэлт). -Мн., 1994 10 хувь.

    3.2.9 Хуулийн Бэл. Сов. Төлөөлөгч аб мовах у Бел. SSR.-Mn., 1990, 20 хувь.

    3.2.10 Беларусийн нэвтэрхий толь бичиг1. U 6 т. 1-4. - Мн., 3 хувь.

    3.2.11 Эх орны сүүлийн үеийн түүх. XX зуун. /Ред. , . - М., 1998. 2 хувь.

    3.2.12. Орос дахь улс төрийн намуудын хөтөлбөрүүд. 19-р зууны төгсгөл - 20-р зууны эхэн үе. М., 19 х., 3 хувь.

    3.2.13. Беларусийн Палитичный ширээ (автар Бригадзин П. И., Сташкевич М. С. и инш.) - Мн., 19 х., 3 хувь.

    3.2.14. Литвийн мужийг хагалах. - М., 1989. 3 хувь.

    3.2.15. Литвийн Вяликаг вант улсын дүрэм 1588: Текст. Даведникийн тайлбар. - Минск, 19с., 10 хувь.

    3.2.16. 1917 оны аравдугаар сар ба улс төрийн сөрөг хүчний хувь заяа. Эд. : 3 боть, - Гомель, 19с. 2 хувь

    3.2.17. Шастир, гар бичмэлийн дагуу Беларусийн Штыхов (IX-XIII). - Минск, 19с. 2 хувь

    3.2.18. Беларусийн угсаатны зүй: түүх зүй, угсаатны генези, угсаатны түүх. - Минск, 19с., 23 хувь.

    3.2.19. Туронак Ю Беларусь дэвсгэр nyametskaya akupatsyyai. Минск, 19с., 20 хувь.

    3.2.20. Лосинский - Беларусь дахь ардчилсан хөдөлгөөн (). М., 19с.

    3.2.21. Эртний үед Седов: 2 боть, 1994.

    3.2.22. F. Skaryna би цагийн өмнө. Мн., 1988. 1 хувь.

    3.2.24. Шалкевич: түүхийн хуудас. Мн., 1989. 0 хувь.

    3.2.25. Marzalyuk I. Magileu at KhP-XVIII Art. Mn. Ведүүд 1998 -138 х., 17 хувь.

    3.2.26. Беларусийн зуучлагчийн соёл. Ном 1,2. Mn., 19 х., 60 хувь.

    3.2.27. Жак А., Бендер И., Иржи Г. болон бусад. Москва – Минск, 1996. 296 х., 1 хувь.

    3.2.28. Жасперс К. Түүхийн утга учир, зорилго. М., 19 х., 4 хувь.

    3.2.29. Беларусийн Падняпровагийн угсаатны зүй: 30-р намрын эрдэм шинжилгээний бага хурлын материал - 1-р цас, 1999 Магилеев. МУБИС-ийн нэр, 19, 15 хувь.

    3.2.30 Беларусийн угсаатны зүй. Нэвтэрхий толь. Мн., 1989.-500 х., 1 хувь.

    3.2.31. Zagarulskie Rus 9-13 зуун - Mn, 1998, -260 х., 2 хувь.

    3.2.32.Shtykhaў G. Беларусийн Dzyarzhaўnastі-ийн гадагшлах урсгал. //Беларусийн түүхэн цаг, 1993, №1.

    3.2.33. Byka U. Хуучин Оросын феодалын хуваагдлын эдийн засгийн асуудлууд. //Беларусийн түүхэн цаг, 1997, No4.

    3.2.34. Хараагдсан Святополькийн "гэмт хэрэг"-ийн филист.-Mn; Беларусь, 1990.-156 х., 2 хувь.

    3.2.35. Тарасов энэ зууны Траяны: Усяслав Полацки.-Мн.: Шинжлэх ухаан, технологи, 19 х., 2 хувь.

    3.2.36. Холбоо. Дзяржаунаст. Соёл. –М.: Беларусьская Навука, 1998, -80 х., 1 хувь.

    3.2.37. Энэ бол жинхэнэ уналт юм. Беларусь. Улс орон ба ард түмэн.-Мн.: Беларусь, 1996, -206 х., 2 хувь.

    3.2.38. Беларусь дахь хоолны газрууд (18-20-р зуун) /’ева, У.И Навицкий. -Мн., 1998, -380 х., 2 хувь.

    3.2.39. Грибко 19-р зууны 70-аад оны хоёрдугаар хагас, 90-ээд оны эхээр Беларусийн хотын зөвлөлд. //Беларусийн түүхэн цаг, 2000, №6.

    3.2.40 Примачук I. P. Беларусийн аж үйлдвэрийн аж ахуйн нэгж, ажилчдын эрх зүйн зохицуулалт (60-аад он 19-р зууны 20-р зуун). //Беларусийн түүхэн цаг, 1999, №2.

    3.2.41.Tsitou іnaya уналт. Беларусь. Уламжлалт ба өдөр тутмын соёл.-Мн.: Беларусь, 1997, -246 х., 1 хувь.

    3.3 Боловсрол, арга зүйн боловсруулалт

    3.3.1 20-р зуунд Лапаки Дзиаржунастси. Магилёо, 1997.100 хувь.

    3.3.2 Моргунов хөрөнгөтний нийгэм үүсэх үеийн (19-р зууны 11-р хагас - 1917) Магилёо, 2002. 100 хувь

    3.3.3 Беларусь дахь Artsemchyk Захиргаа ба Repharmacy. - Магилеу, 1998 он

    3.3.4 Lapatski i Беларусийн dziarzhaunastsi хөгжил (X-X1X зууны) Magileў, 19 хувь.

    3.3.5 Лапатский Беларусь: хэл. Магилёо, 1994.100 хувь.

    3.3.6 Лапаки икае герцог Литоуска – үндсэндээ Беларусь-Литоуска Дзиаржави. Магилеу, 19 хувь.

    Танилцуулга (танилцуулах лекц)

    Баримт бичгийн лекц болон өвлийн хичээл дээр "Эртний ертөнц, Дундад зууны болон Беларусийн өв уламжлал", "Хөрөнгөтний нийгэм үүсэх үеийн Беларусь" (19-р зууны хоёрдугаар хагас - 1917 оны 2-р сар) лекцийн сэдвүүдийг уншина. ). Ардчилал ба үндэсний сэргэн мандалтын төлөөх тэмцэл”, “Беларусийн бүрэн эрхт байдал, төрийн тусгаар тогтнолд хүрэх зам (жил).

    Асаалттай семинарын хичээлүүдОюутнууд "Беларусийн үндэстний нэгдэл", "Октябрийн хувьсгал ба иргэний дайны үеийн Беларусь" зэрэг сэдвээр материалыг судлах болно. Амьдралын шинэ хэв маягийг бий болгох."

    Дараах сэдвүүдийг оюутнууд бие даан судлахаар ирүүлсэн: "Люблиний холбооноос Беларусь (1569) Польш-Литвийн хамтын нөхөрлөлийн хэсгүүдэд", "Аж үйлдвэрийн соёл иргэншил (XVIII зууны сүүл - XIX зууны эхний хагас) ба Беларусь", "Беларусь улс нийгмийн эдийн засгийн хоёр тогтолцооны өрсөлдөөн, сөргөлдөөний үед (XX зууны 40-80-аад оны хоёрдугаар хагас), "Нийгмийн бүтцийн шинэ загвар руу чиглэн (XX зууны 80-аад он).

    Орчин үеийн ертөнцөд 2 мянга орчим өөр өөр шинжлэх ухаан байдаг бөгөөд тэдгээрийн чиг үүрэг нь объектив бодит байдлыг хөгжүүлэх, онолын системчлэх явдал юм. Шинжлэх ухааны тогтолцоонд түүх өөрийн гэсэн онцгой байр суурь эзэлдэг. Үүнийг ойлгох нь чухал юм сэдэвтүүхийг шинжлэх ухаан болгон судлах нь юуны түрүүнд хүний ​​үйл ажиллагаа, нийгэм дэх харилцааны бүхэл бүтэн багц. Нийгмийн амьдралын нэг талыг судалдаг бусад нийгэм, хүмүүнлэгийн ухаанаас ялгаатай. түүхбүхэл бүтэн түүхэн үйл явцын туршид нийгмийн амьдралын цогцыг авч үздэг.

    Беларусийн түүх, дэлхийн соёл иргэншлийг судлах нь нийгмийн хэд хэдэн чухал үүргийг гүйцэтгэдэг.

    Эхнийх нь дүрсэлсэн, эсвэл нийгмийн санах ойн функц;

    Хоёр дахь, илүү чухал үүрэг бол боловсролын, эсвэл оюуны болон хөгжлийн. Шалтгаан-үр дагаврын харилцаанд үндэслэн тодорхой тив, бүс нутаг, улс орны нийт хүн төрөлхтний нийгэм, нийгмийн хөгжлийн объектив зүй тогтлыг тодорхойлох зорилготой юм. Беларусийн түүх, дэлхийн соёл иргэншлийн шинжлэх ухааны бүх агуулга нь энэ чиглэлээр суурь мэдлэг олж авахыг шаарддаг. иргэний хариуцлагаэнэ мэдлэгийг нийгмийн ашиг сонирхолд ашиглах;

    Гурав дахь функц нь урьдчилан таамаглах эсвэл хэрэгждэг. Энэ нь судалж буй зүйлийн талаархи онолын ойлголтын үндсэн дээр зөвхөн хэв маягийг төдийгүй нийгмийн харилцааны хөгжлийн чиг хандлагыг тодорхойлох зорилготой юм. Үүний зэрэгцээ энэ нь зөвхөн нэг хөгжлийн замыг төдийгүй өөр өөр хувилбаруудыг судалж, тэдгээрээс оновчтойг нь сонгох боломжийг олгодог;

    Дөрөв дэх үүрэг нь боловсролын үйл ажиллагаа бөгөөд энэ нь тухайн курст суралцаж буй оюутнуудын иргэний байр суурь, нутаг дэвсгэр, ард түмнээ хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэхэд түүхэн судалгааны үр дүнд үзүүлэх нөлөө юм. Эх орныхоо түүх, "үндэс"-ийн талаархи мэдлэг нь хувь хүн, үндэсний ашиг сонирхлыг бүх нийтийн ашиг сонирхол, Дэлхийг бүх хүмүүсийн нийтлэг гэр гэсэн үзэл санаатай уялдуулах боломжийг олгодог.

    Тиймээс Беларусийн түүхийг судлах нь ирээдүйн мэргэжилтнүүдийг хүмүүнлэгийн чиглэлээр сургах хэрэгцээ шаардлагаар тодорхойлогддог бөгөөд оюутнуудад түүхэн ухамсар, хүн төрөлхтний нийгмийн хувьслын хэв маяг, онцлог шинж чанаруудын талаархи цогц ойлголтыг төлөвшүүлэх зорилготой юм. дэлхийн түүхэн үйл явцад үндэсний түүхийн байр суурь, улмаар Беларусийн ард түмний дэлхийн соёл иргэншилд оруулсан хувь нэмэр.

    Беларусийн нутаг дэвсгэрт хүн төрөлхтний нийгэм хөгжлийнхөө хэд хэдэн үе шатыг туулсан.

    1 Эртний нийгэм. Түүний он цагийн хэлхээс нь МЭӨ 40 мянган жилийн өмнөх үе юм. д. - V зуун n. д.

    2 Дундад зууны үе - V-XV зууны төгсгөл. Энэ үеийг феодализмын хөгжил гэж илүү сайн мэддэг.

    3 Орчин үеийн үе - XVI-XX зуун. Феодализмын хямрал, хөрөнгөтний нийгэм үүсч, доройтож байсан үеийг хамарна.

    4 Орчин үеийн цаг - 1918 оноос хойш.

    Орчин үеийн ангилалд (мөн энэ нь шударга) орчин үеийн улс байгуулагдсанаас хойшхи үеийг ялгаж үздэг - Бүгд Найрамдах Беларусь.

    Хичээлийг гүнзгийрүүлэн судлахын тулд олон янз байдаг түүхэн эх сурвалжууд- нийгмийн гарал үүслийн шинж чанартай, нийгмийн түүхэн өнгөрсөн үеийг тусгасан, түүхийн мэдлэгийн хэрэгсэл болдог материаллаг объектууд. Эрдэмтэд эх сурвалжийн бүхэл бүтэн цогцолборыг тодорхой төрөл, төрлөөр ангилдаг. Хамгийн өргөн хүрээтэй нь түүхэн эх сурвалжийг бичмэл, материаллаг, угсаатны зүй, хэл шинжлэл, ардын аман зохиол, кино, гэрэл зургийн баримт бичиг (одоо авиа зүйн баримт бичиг) гэсэн долоон төрөлд хуваадаг.

    Семинарын хичээл, шалгалтанд бэлдэхдээ оюутнууд дараахь ном зохиолыг ашиглаж болно.

    Сэдэв 2.1.1 Их нүүдэл ба Беларусь

    1. Хүмүүсийн анхны мэдэгдэж буй нүүдэл: Европ дахь Индо-Европчууд ба Финно-Угричууд болон Беларусийн нутаг дэвсгэр дээр.

    2. Славуудын суурьшлын эхлэл, Беларусийн нутаг дэвсгэр дээр тэдний дүр төрх. Зүүн Славуудын эдийн засаг, нийгмийн тогтолцоо.

    1 Хүмүүсийн анхны мэдэгдэж буй нүүдэл: Европ дахь Индо-Европчууд ба Финно-Угричууд болон Беларусийн нутаг дэвсгэр дээр.

    Орчин үеийн Беларусийн нутаг дэвсгэр дээр амьдардаг, үндэс угсаа нь тогтоогдож болох хамгийн эртний нийгэмлэгүүдийн нэг бол Финно-Угорын ард түмэн - Урал хэлний гэр бүлийн ард түмэн юм. Ихэнх эрдэмтдийн үзэж байгаагаар Уралын гэр бүлийн өвөг дээдсийн нутаг бол Уралын нурууны хоёр талын нутаг дэвсгэр юм. Энэ нийгэмлэг нь Кавказ ба Монголоид антропологийн шинж чанарыг хослуулсан. Энэ нутаг дэвсгэрийн зүүн хэсэгт самойд хэлүүд, баруун хэсэгт Финно-угор хэлүүд хөгжсөн.

    МЭӨ 4-р мянганы үед. д. Зүүн Европын ойн бүсийн баруун хэсэгт монголоид шинж тэмдэг илэрч байгаа нь Финно-Угорын ард түмний нүүдэллэж байсныг илтгэнэ. МЭӨ 3-р мянганы үед. д. тэд Финландын булан, Подвина муж, Неман, Сожийн ам хүртэлх газар нутгийг хөгжүүлсэн. археологийнсамнасан ваарны соёл).Финно-угор овгуудын гол ажил бол ан агнуур, загас агнуур байв. Тэд тахал мэт байшинд амьдардаг байв.

    МЭӨ 3-р мянганы үед. д. Индо-Европын гэр бүлд харьяалагддаг малчдын овог аймгууд өмнөд хэсгээс Зүүн Европын ойн бүсэд (Беларусийн нутаг дэвсгэрийг багтаасан) нэвтэрч байв. Өмчлөх хүрэлхүн амын өсөлтөд хувь нэмэр оруулсан зэвсэг, мал аж ахуй, хүмүүсийг хоол хүнсээр хангаж, хүч чадлыг нь хангасан; Нийгмийн илүү хатуу бүтэцтэй (патриарх) Индо-европчууд орон нутгийн неолитийн овог аймгуудын нутаг дэвсгэрийг эзэлж, Финно-Угричуудын суурьшлын бүс рүү урагшлах боломжтой байв. МЭӨ 2-р мянганы үеэс. д. Беларусийн угсаатны түүхэн дэх шинэ үе шат - Энэтхэг-Европын үе эхэлж, өнөөг хүртэл үргэлжилж байна. Бусад бүс нутагт Финно-Угрчууд Эстони, Финланд, Карел, Коми, Удмурт, Мари, Мордов, Ханты, Манси, Унгар зэрэг ард түмэн үүсэх үндэс суурийг тавьсан.

    Индо-европчууд ирснээр энэ нь Беларусийн нутаг дэвсгэр дээр эхэлдэг МЭӨ 2-1-р мянганы эхэн үеийг хамарсан хүрэл зэвсгийн үе. д.Зэс, цагаан тугалга (хүрэл бүрдүүлдэг) ордуудаас алслагдсан бусад газруудын нэгэн адил хүрэл багаж нь Беларусь улсад маш ховор байдаг бөгөөд гол материал нь цахиур, яс, мод хэвээр байна.

    Энэтхэг-Европчуудын өвөг дээдсийн уугуул нутаг болох асуудал чухал юм. Индо-Европын ард түмний бүлгүүдэд: Энэтхэг, Иран, Итали, Кельт, Герман, Балтийн, Славян, түүнчлэн Армян, Грек, Албаничууд орно. Одоо Индо-Европчууд бүх тивд амьдардаг бөгөөд дэлхийн хамгийн том ард түмний нэг юм. Индо-Европ хэл дээрх нийтлэг шинж чанаруудыг тодорхойлсон нь Прото-Индо-Европын нийгэмлэгийн оршин тогтнохыг МЭӨ 5-4-р мянганы үетэй холбох боломжийг олгосон. д.

    Индо-Европчуудын өвөг дээдсийн нутаг дэвсгэрийн тухай ойлголт.[Беларусийн түүх: 2-р хэсэг. 1-р хэсэг. Хуучин цагийн там - 1917 оны тулаан: Вучеб. Дапам. / Намар. Улаан. Ика, . – Мн., 1998. С.]

    - Хойд Германы үзэл баримтлал.Энэхүү онолын дагуу Энэтхэг-Европчуудын (Арьянчууд) өвөг дээдсийн өлгий нутаг нь Хойд Герман, Өмнөд Скандинав боловч Индо-Европчууд мал аж ахуй эрхэлдэг байсан бөгөөд Европт мал аж ахуй өмнөд зүгээс хойд зүгт тархсан: Балкан, мал аж ахуй, Хөдөө аж ахуй нь Хойд Германаас эрт бий болсон нь Индо-Европчууд өмнөдөөс хойд зүгт урагшилж байгааг нотолж байна.

    - Балканы үзэл баримтлал. Үнэн хэрэгтээ энэ бол Европын нутаг дэвсгэрт Индо-Европчуудын суурьшлын хамгийн эртний төв боловч Индо-Европчуудын суурьшлын илүү эртний газрууд олдсон (Бага Ази).

    - Зүүн Анатолийн өвөг дээдсийн гэр. Индо-Европын ард түмний дунд хадгалагдан үлдсэн хэл яриа, нийтлэг домгийн ул мөр, эдгээр өгөгдлийг палеобиологичдын судалгааны үр дүнтэй харьцуулах нь Ван, Урмиа нууруудын эргэн тойронд орчин үеийн Зүүн Анатолийн бүс нутгийг өвөг дээдсийн өлгий нутаг гэж тодорхойлох боломжийг олгосон. Индо-Европчуудын. Прото-Индо-Европ хэл нь эртний семит хэл (арабууд, эртний иудейчүүд, ассиричуудын өвөг дээдэс) болон картвелиан хэлнээс (гүржүүдийн өвөг дээдэс) зээлсэн үгсийг агуулдаг.

    Өргөн уудам нутаг дэвсгэр дээр суурьшсаны үр дүнд холилдох ба уусгахорон нутгийн өмнөх Энэтхэг-Европ хүн ам, нөхцөл бүрдсэн байна ялгахИндо-Европчууд жижиг угсаатны бүлгүүдэд хуваагддаг. Индо-Европчуудын баруун хойд хэсэг нь германчуудын өвөг дээдэс болжээ(энэ салбар нь Зүүн Герман - Готик (үхсэн), Хойд Герман - Швед, Дани, Норвеги, Исланд, Баруун Герман - Англи, Герман, Голланд, Фламанд хэлүүдийг агуулдаг). Индо-Европчуудын хойд хэсэг Балтийн өвөг дээдэс болсон Балтийн болон Волга мөрний хооронд суурьшжээ. хоорондын бүсэд дээд хэсэгОдра (Одер) ба Припят нар Индо-Европчуудын Славян салбарыг үүсгэсэн.Зарим эрдэмтэд Индо-Европын гэр бүлийн Балтийн болон Славян салбаруудыг салгах нь МЭӨ 1-р мянганы дунд үед болсон гэж үздэг. д., энэ нь Беларусийн нутаг дэвсгэр дээр төмрийн зэвсгийн үеийн зарим археологийн соёлын угсаатны ангиллын нарийн төвөгтэй байдлыг тайлбарлаж байна. Жишээлбэл, Зарубенецийн археологийн соёлыг (МЭӨ 3-р зуун - МЭ 5-р зуун) зарим судлаачид Бальт, зарим нь Славууд, бусад нь түүний холимог шинж чанартай гэж үздэг.

    МЭӨ 1-р мянганы үед. д. Төмөр зэвсгийн үеийн археологийн соёл Зүүн Европт гарч ирэв. Намгийн хүдрээс төмрийг гаргаж авах, түүнийг боловсруулах технологийг хөгжүүлэх нь энэ хүрээнээс цахиурыг бүрэн нүүлгэн шилжүүлсэн төмрийн багаж хэрэгсэл, зэвсэг бий болоход хүргэсэн бөгөөд энэ нь хөдөлмөрийн бүтээмжийг мэдэгдэхүйц нэмэгдүүлж, илүүдэл үүсэхэд хүргэсэн. Энэ нь нийгмийн шатлал, өмчийн тэгш бус байдал үүсэхэд хүргэж, эртний нийгэмлэгийн тогтолцоог задлахад хувь нэмэр оруулсан. Месопотами, Газар дундын тэнгис, Хятадад ижил төстэй үйл явц Хүрэл зэвсгийн үед болсон.

    3 Славуудын суурьшлын эхлэл ба Беларусийн нутаг дэвсгэр дээр тэдний дүр төрх. Зүүн Славуудын эдийн засаг, нийгмийн тогтолцоо.

    Зүүн Славууд үүсэх нь МЭ 1-р мянганы үед болсон. д. "Их нүүдэл", эртний соёл иргэншлийн уналт, боолын тогтолцоог устгаж, орчин үеийн Европын ард түмний төрт ёсны төлөвшил үүссэн.

    Төв Европ дахь овог аймгуудын хөдөлгөөн нь Одра (Одер), Висла, Припят, Днестрийн дээд хэсэгт байрладаг Славуудын өвөг дээдсийн гэрт шууд нөлөөлсөн. IV-X зуунд суурьшлын үр дүнд. Славуудыг гурван үндсэн аялгуунд хуваасан: 1) өмнөд (орчин үеийн Болгар, Словен, Македон, Серб, Хорватуудын өвөг дээдэс); 2) баруун(Чех, Словак, Польшийн өвөг дээдэс); 3) зүүн (орос, украин, белорусчуудын өвөг дээдэс).

    Припятаас хойд зүгт Зүүн Славууд суурьшихын өмнөхөн болон үе дэх Зүүн Европ дахь нөхцөл байдал.Припятийн хойд ба зүүн хойд хэсэгт славянчууд суурьшиж эхэлснээр, өөрөөр хэлбэл 7-8-р зууны эхэн үед Зүүн Европт Ижил мөрний доод урсгалыг захирч байсан Хазар хаант улс (650) шинээр бий болжээ. Хойд Кавказ ба Зүүн Крым, Волга Болгар (670) Волга мөрний дунд хэсэгт. Балтийн тэнгисийн худалдааны зам болох үүрэг улам бүр нэмэгдэж, Европыг дамнасан худалдааны замыг бий болгох урьдчилсан нөхцөл бүрдэж байна. ВарангянГрекчүүдэд" Зүүн Европын голуудын дагуу.

    Зүүн Славуудын суурьшлын динамик.

    6-р зуун Славууд Припять болон Дундад Днеприйн зэргэлдээх нутгуудад нутагшсан (Прагийн археологийн соёл бол маргаангүй анхны зүйл юм. Славян соёл, Лаба (Эльба) -аас Дундад Днепр муж хүртэл Припят, Яселда, Горын зэрэгт байрладаг). 8-р зуунд Днепр ба түүний цутгалуудын дагуу Славууд хойд зүг рүү шилждэг. 9в-д. Podvina бүс нутаг болон дээд Prinyomanie бүс нутаг нь зүүн өмнөд хэсэгт колоничлогдсон, Славян Дон, Seversky Donets дээд хэсэгт хүрдэг;

    Зүүн Славуудын эдийн засгийн тогтолцоо.

    Энэ эрин үеийн Зүүн Славуудын гол ажил бол газар тариалан, мал аж ахуй, төрөл бүрийн гар урлал (ан агнуур, загас агнуур, зөгийн аж ахуй (зэрлэг зөгийөөс зөгийн бал, лав цуглуулах)) хослуулсан байв. Та хойд зүг рүү явах тусам загас агнуур илүү чухал байсан гадаад худалдааялангуяа Дорнод, Византийн орнуудтай үслэг эдлэлийн экспорт онцгой үүрэг гүйцэтгэсэн. Славууд Балтуудын нэгэн адил уринш (ойт хээрт) ба тайрах (ойд) гэх мэт тариалангийн системийг мэддэг байв. Хөдөө аж ахуйн энэхүү зохион байгуулалт нь Славуудыг үе үе шинэ газар нутаг руу нүүхэд хүргэсэн бөгөөд энэ нь улам бүр алслагдсан газар нутгийг хөгжүүлэх зайлшгүй шаардлагатай болгосон. Гэсэн хэдий ч эдгээр системүүд байгаа эсэх газар ашиглалтЗүүн Славуудын дунд үнэмлэхүй байх ёсгүй. Баруун урд зүгээс зүүн хойд зүгт Славууд тариалангийн газар тариалан эрхэлдэг байв. Зөвлөлт ба Германы түүхчдийн үзэж байгаагаар ойт хээрийн бүс (Украйн) болон бэхэлсэн суурингаас (төвд нь амбаартай бэхлэгдсэн суурин) ойн бүсээс анжисны хэлтэрхий (анжис, анжис ир, зулзага) олдсон. болон хөдөөгийн дүүрэг, нөхөрлөлийн нөөцийг хадгалсан бусад барилга байгууламж) Тэгээд тосгонууд(бэхжүүлээгүй суурин) томоохон голуудын урсгал дагуу, мөн тэдгээр нь тухайн үеийн үеэс эхэлдэгVIIXолон зуун[Славууд ба Скандинавчууд: Транс. түүнтэй хамт. / Ерөнхий ed. . – М., 1986. П. 14-15] Анжисны тариалан нь илүү бүтээмжтэй байсан нь бүс нутагт славян овгуудын эдийн засаг, улс төрийн ноёрхлыг бий болгоход хувь нэмэр оруулсан.

    Славуудын хөдөө аж ахуйн гол ургац нь улаан буудай, арвай, шар будаа байв. Биднийг хойд зүг рүү нүүх тусам хөх тариа, овъёосны ургац нэмэгдэж, урьд өмнө нь ач холбогдолгүй газар эзэлдэг байсан ч энэ цаг уурын бүсэд улаан буудайн ургацаас өндөр байв. Славууд мөн адуу, үнээ, гахай үржүүлдэг байв.

    Нийгмийн тогтолцоо.

    Беларусийн нутаг дэвсгэр дээр Индо-Европчуудын славян салбар Энэтхэг-Европчуудын Балтийн салбартай мөргөлдсөн. Беларусийн нутаг дэвсгэр дээр Балто-Славян хоорондын харилцаа ихэвчлэн тайван байв. Славууд Славууд аажмаар ууссан Балтийн овог аймгуудыг овгийн нэгдэлдээ оруулж, тэдэнд сүнслэг, материаллаг соёл, антропологийн шинж чанаруудын зарим шинж чанарыг дамжуулж чадсан нь белорусчуудын угсаатны нийлэгжилтийн үе шатуудын нэг болсон юм. . Беларусийн нутаг дэвсгэр дээр славян гарал үүсэлтэй 3 овгийн холбоо байгуулагдсан: Кривичи, Дреговичи, Радимичи.

    Овгийн холбоо үүссэн нь цус, домогт ураг төрлийн холбоог нэгтгэх хүчин зүйл болох нутаг дэвсгэрийн нэгдмэл байдалд (төр үүсэхээс өмнөх үе шат) шилжсэнийг харуулж байна. Улс төрийн эрх мэдэл, хууль сахиулах, нутаг дэвсгэрийн хамгаалалт нь ахлагч, ахмадын зөвлөл, бүрэн эрхт эрчүүдэд харьяалагддаг байв. Овгийн төвийн шийдвэр захын хувьд заавал биелүүлэх ёстой байв. Славуудыг нутгийн Балтийн овог аймгуудаар хүрээлэгдсэн томоохон газар нутаг дээр суурьшуулсан нь зөвхөн Славуудын нутаг дэвсгэрийн нэгтгэлийг бэхжүүлэх, зүүн хойд болон колоничлолын үед тэдний дунд үүссэн төрт улсыг хурдан боловсронгуй болгоход хувь нэмэр оруулсан. Зүүн өмнөд Европ.

    Цустай холбоотой бүлгээс нутаг дэвсгэрийн (хөрш) рүү шилжиж байна. Хөрш зэргэлдээх нөхөрлөл нь газар нутаг, бэлчээр, ой модтой байсан боловч нөхөрлөлийн гишүүдийн бие даасан хөдөлмөрийн үр дүнг шаардаж чадахгүй байсан нь хамгийн амжилттай гэр бүлд баялаг хуримтлуулах, нөлөөллийг нэмэгдүүлэхэд хувь нэмэр оруулсан.

    Зүүн Европын зүүн славян колоничлол нь овгийн тогтолцооны задралын үйл явцыг хурдасгаж, улс төр рүү шилжих үйл явцыг хурдасгасан. Нэмж дурдахад славян зарчмын давамгайлал бүхий Балто-Славян холилдсон нь өнөөг хүртэл энэ нутаг дэвсгэрт ноёрхдог угсаатны бүлэг болох Беларусьчуудын угсаатны нийлэгжилтийн үйл явцад нөлөөлсөн.

    Сэдэв 2.1.2 Европ, Беларусь дахь Христийн соёл иргэншлийн үүсэл

    2.1.2.1 Христийн шашны үүсэл. Славян ба Христийн шашин.

    2.1.2.2 Беларусийн нутаг дэвсгэр дээрх ноёдууд. Орос ба Киевийн баруун нутаг.

    2.1.2.3 Оросын баруун нутгийн нийгэм, эдийн засгийн хөгжил.

    2.1.2.4 Зүүн Славуудын сүнслэг амьдрал. Беларусийн соёл (IX-XIII зуун).

    1 Христийн шашны гарал үүсэл. Славян ба Христийн шашин.

    Христийн шашин Палестинд 1-р зуунд үүссэн. n. д. Эхэндээ Христийн шашны эртний нийгэмлэгүүдийн үндэс нь боолууд, чөлөөлөгдсөн хүмүүс, жижиг гар урчууд байв. 2-3-р зуунд. Сенаторын болон цэргийн хүрээний төлөөлөгчид тэдэнд ноцтой нөлөө үзүүлж эхэлсэн нь эртний Христийн шашны нийгмийн радикализмыг тэгшитгэсэн.

    4-р зуун гэхэд. Ромын эзэнт гүрний хүч нь Христийн шашныг олон үндэстний эзэнт гүрнийг нэгтгэх үзэл суртлын үндэс, үхсэний дараа шагнал хүртэх итгэл найдвараар ажилчин массыг тайвшруулах хэрэгсэл болгон хүлээн зөвшөөрсөн. Ромын төрийн шашин болсны дараа Христийн шашин улс төрийн амьдрал, улс төрийн амьдралд дасан зохицож эхлэв төвлөрлийг сааруулах. Гол зөрчилдөөн нь Ром, Константинополь хоёрын хооронд үүссэн.

    Зүүн Славууд 988 онд Христийн шашныг хүлээн зөвшөөрсөн.

    Зүүн Славууд Христийн шашныг батлах гол шалтгаанууд:

    1. Христийн шашин нь төрийг төвлөрүүлэх үзэл суртлын үндсийг илэрхийлсэн.

    2. Христийн шашин нь нийгэм-эдийн засгийн хүрээг хөгжүүлэх боломжгүй нийгмийн шатлалыг зөвтгөж, тайлбарласан.

    3. Христийн шашин нь Оросын гадаад бодлогын ач холбогдлыг нэмэгдүүлэхэд хувь нэмэр оруулсан.

    Христийн шашин нийгмийн доод давхаргаас эрх баригч давхаргад тархсан Эртний Ромоос ялгаатай нь Зүүн Славуудын дунд Христийн шашныг анх эрх баригч гүрний төлөөлөгчид баталжээ. . Киевийн хунтайж Владимир Иудаизм (Хазар хаант улс), Ислам (Ижил мөрний Болгар) болон Христийн шашны аль нэгийг сонгохын өмнө тулгарсан. Владимир Христийн шашныг дэмжсэн сонголт нь Христийн шашинт улсууд Европ дахь хамгийн идэвхтэй хүчийг төлөөлж, тэдэнтэй хамтран ажиллахад чиглэгдсэн "Варангуудаас Грекчүүд хүртэлх" зам байсантай холбоотой юм. Зүүн Христийн шашныг дэмжсэн сонголт нь Византи нь Эртний Оросын эдийн засаг, цэргийн шууд ашиг сонирхлын бүсэд багтдаг өндөр хөгжилтэй улс байсантай холбоотой бөгөөд Византитай гүрний гэрлэлт Оросын нөлөөг нэмэгдүүлсэн; Христийн ертөнцөд. 988 онд Киевийн хунтайж Владимир Орост баптисм хүртээв. мөн Византийн эзэн хаан Василий II-ийн эгч Аннатай гэрлэжээ. 992 онд Ортодокс епархия байгуулагдсан Полоцк. Христийн шашныг дэлгэрүүлэхэд Полоцкийн Евфросин, Туровын Кирилл, Смоленскийн Абрахам зэрэг эрхмүүд, мөн өөрсдийн хүч чадал, хөрөнгө мөнгөөр ​​сүм хийд, сүм хийд барихад дэмжлэг үзүүлж, тэдэнд газар олгосон ноёдууд тусалсан.

    Христийн шашныг хүлээн зөвшөөрөхийн утга учир.Христийн шашин нь соёлын хөгжил дэвшил, славян хэлээр бичиг үсэг дэлгэрэхэд хувь нэмэр оруулаад зогсохгүй (үхсэн латин хэл давамгайлж байсан католик Европоос ялгаатай), мөн Зүүн Славуудын улс төрийн төвлөрөл, соёлын нэгдэлд хувь нэмэр оруулсан. Христийн шашныг батлах нь Оросын олон улсын статусыг нэмэгдүүлэхэд хүргэсэн. Польш, Франц, Унгар, Норвеги гэх мэт эрх баригчидтай гэрлэлтийн харилцаа холбоо тогтоох замаар улс төрийн өргөн харилцаа холбоог бий болгосон.Мөн Христийн шашныг батлах нь феодализмын үндэс суурийг бүрдүүлэхэд хувь нэмэр оруулсан. Энэ нь феодализмын хөгжилтэй холбоотой байв шашны ертөнцийг үзэх үзлийн давамгайлал (Европт - Христийн шашин) , "Дундад зууны үе" гэсэн ойлголттой холбоотой. Дундад зууны үе- боол буюу эртний нийгэмлэгийн тогтолцоог дагаж, капиталист нийгэм үүсэхээс өмнөх үеийн ердийн нэр.

    Феодализм- феодалын ангийн том газар өмч, эдийн засгийн бус албадлагын тусламжтайгаар мөлжлөгт тариачдын жижиг аж ахуй хосолсон нийгмийн тогтолцоо. Эдийн засгийн бус албадлага- феодалын эрхийн дагуу тариачны хөдөлмөрийн үр дүнгийн тодорхой хэсгийг үнэ төлбөргүй өмчлөх газрын түрээс. Газрын түрээсгазар ашигласны төлөө феодалын эд хөрөнгө, мөнгөн болон хөдөлмөрийн хөлс.Феодалын түрээсийн хэлбэрүүд: corvee, бэлэн болон мөнгөн хэлбэрээр түрээслэх, сүм аравны нэг. Феодализмын үед бий болсон тариачны харьцангуй эдийн засгийн бие даасан байдал (боолын тогтолцооны үеийн боолын байр суурьтай харьцуулахад) хөдөлмөрийн бүтээмжийг нэмэгдүүлэх нөхцлийг бүрдүүлсэн. Энэ нь боолчлол ба эртний нийгэмлэгийн тогтолцоотой харьцуулахад феодализмын түүхэн дэвшилтэт байдлыг тодорхойлдог.



    Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!