Франц хэлний хичээл гэдэг нэр нь ямар утгатай вэ. Распутин, ажлын дүн шинжилгээ, франц хэлний хичээл

Сэтгэлийг сургах

В.Распутины “Франц хэлний хичээлүүд” өгүүллэгээс сэдэвлэсэн номын сангийн хичээл

Хичээлийн зорилго:

Урлагийн бүтээлд дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх;

Сүнслэг үнэт зүйлсийг илчлэх. В.Распутины баатруудын амьдардаг ёс суртахууны хуулиуд;

Оюутны харилцааны ёс зүйн хэм хэмжээг төлөвшүүлэхэд хувь нэмэр оруулах.

Хичээлийн явц:

1.Номын санчийн танилцуулга

Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр бид Валентин Распутины "Франц хэлний хичээл" үлгэрээс сэдэвлэсэн "Сэтгэлийн боловсрол" хичээлийг явуулж байна. Эпиграфын хувьд би Распутины үгийг танд санал болгож байна: "Хүний оюун санааны ёс суртахуун, дээд боловсрол болох цорын ганц Бурханд үйлчлэхдээ хамтдаа байж, бие биенээ ойлгох нь."

Валентин Распутины бүтээлүүд уншигчдын анхаарлыг байнга татдаг, учир нь зохиолчийн бүтээлүүдэд ердийн, өдөр тутмын зүйлсийн хажууд үргэлж оюун санааны үнэт зүйлс, ёс суртахууны хууль тогтоомж, өвөрмөц дүрүүд, баатруудын нарийн төвөгтэй, заримдаа зөрчилдөөнтэй, дотоод ертөнц байдаг.

2. Зохиолчийн намтар

Распутин Валентин Григорьевич Сибирийн Усть-Уда тосгонд төрсөн. Түүний бага нас дайнтай хэсэгчлэн давхцсан: ирээдүйн зохиолч 1944 онд нэгдүгээр ангид орсон. 4-р ангиа төгсөөд Распутин үргэлжлүүлэн суралцахыг хүсчээ. Харин 5, түүнээс хойшхи ангитай сургууль нь бүсийн төвд байрладаг байсан бөгөөд энэ нь миний төрсөн тосгоноос 50 гаруй километрийн зайд байдаг, та нар өдөр бүр тааралддаггүй, нүүж, дасдаг байсан. эцэг эхгүйгээр ганцаараа амьдрах. "Тиймээс 11 настайдаа миний бие даасан амьдрал эхэлсэн" гэж Валентин Распутин бичжээ. 1959 онд Эрхүүгийн их сургуулийн түүх, филологийн факультетийг төгсөөд Сибирийн барилга байгууламжид залуучуудын сонинд өөрийн сурвалжлагчаар 7 жил ажилласан. 1966 онд түүний анхны эссэ, өгүүллэгийн номууд хэвлэгджээ. 1970 оноос хойш тэд ар араасаа хэвлэгджээ."Хугацаа", "Амьд ба санаж байна", "Матератай салах ёс гүйцэтгэе", "Гал".

Распутиныг тосгоны зохиолч гэж үздэг. 60-аад оны сүүлч, 70-аад оны эхэн үед тэрээр үндэсний амьдралын үндэс суурь, тосгоны эртний амьдралын ёс суртахууны үндэс алга болсон тухай чангаар ярьдаг бусад зохиолчдыг дэмжиж байв. Түүний бүтээлүүдээс хуучин соёл иргэншлийг дурсах сэтгэлийг сонсож болно.

Распутин бүтээлдээ бага насны сэдэвт ихээхэн анхаарал хандуулдаг. Роман, богино өгүүллэгт хүүхдүүд насанд хүрэгчдийн амьдралын хүрээнд байдаг. Насанд хүрэгчдийн тэдэнд хандах хандлага нь хүнлэг байдлын хэмжүүр эсвэл харгис хэрцгий хайхрамжгүй байдлын нотолгоо юм. Зохиолч хүүхэд насны ертөнцөд эмгэнэлт үйл явдлууд гэнэт орж ирсэн тухай, хайртай хүмүүсийн амьдралд тохиолдсон гай зовлонгийн тухай, урвасан итгэлийн тухай ярьдаг. Тэрээр баатруудынхаа ганцаардлыг гэнэт олж мэдсэний улмаас сэтгэл хөдлөлийн байдалд оруулдаг.

Ном нь амьдралыг биш харин мэдрэмжийг заадаг гэж зохиолч итгэдэг. Түүний залуу баатрууд ертөнцийг мэдрэмжээр ойлгодог бөгөөд тэд цөхрөлгүй, итгэл, найдвар, хайраа алдахгүйгээр өөрчлөгдөж буй ертөнцөд өөрсдийгөө олох нь чухал юм.

Распутин унасан, зөрчилдөөнд орооцолдсон, буруу замаар явж буй хүний ​​​​сэтгэл сэргэнэ гэдэгт итгэж, найдаж байна. Үүнийг түүний бүтээлүүдийн нээлттэй төгсгөлүүд харуулж байна.

Зохиолч бүх зохиолчдыг "хүний ​​оюун санааны ёс суртахуун, дээд боловсрол болох нэг Бурханд үйлчлэхдээ хамтдаа байж, бие биенээ ойлгоорой" гэж итгүүлдэг.

3. Хэлэлцэх асуултууд:

. Ээж нь яагаад дүүрэгт сургах болов?

(Тэр тосгонд зохих боловсрол эзэмшиж чадаагүй ч хүү чадвартай,"Би сургуульд дуртай байсан бөгөөд тосгонд намайг бичиг үсэгтэй гэж хүлээн зөвшөөрсөн.")

. Гол дүрийн дүр гэрээсээ хол байхдаа ямар мэдрэмжийг мэдэрсэн бэ?

(Ганцаардлын мэдрэмж, гэрээ санах. Тосгоны хувьд, дургүйцэл, уур хилэн: ээжийн авчирсан хоол хачирхалтай алга болж, хүү өлсөж байв."Би маш муу, гашуун, жигшүүртэй санагдсан! - ямар ч өвчнөөс илүү муу.")

Ээж нь түүнийг ганцаараа дуудаж байхад гол дүр яагаад тосгон руу буцаж ирэхээс татгалзсан бэ?

(Нэгдүгээрт, гол дүр сурахыг хүсч байсан, ялангуяа сурлагадаа амжилттай байсан - тэр франц хэлээс бусад бүх хичээлд А-тай байсан, хоёрдугаарт, тэр тосгоноос бүс нутгаас суралцахаар явуулсан анхны хүн байсан тул тэр хариуцаж байсан. , тэд түүнд итгэсэн бөгөөд тэр түүнийг буулгаж чадаагүй.)

. Зодоон хэрхэн эхэлсэн бэ? Үүнд хүч хэрхэн хуваарилагдсан бэ?

(Гол дүр бусад залуусаас илүү сайн тоглосон тул илүү их мөнгө хожсон. Том хөвгүүд Вадик, Пта нар үүнтэй эвлэрч чадаагүй. Тэд хүч өөрсдийн талд байгааг мэдэрч, зодоон хийжээ. )

. Гол дүр "Чика" тоглож байхдаа ямар сургамж авсан бэ?

("Хэрэв тэр ажилдаа түрүүлж чадвал хэнийг ч өршөөгөөгүй гэдгийг би яаж мэдсэн юм бэ? Дараа нь өршөөлийг бүү хүлээ, өршөөлийг бүү эрэлхийл. Бусдын хувьд тэр бол сайн хүн, түүнийг хамгийн их үзэн яддаг хүн бол тэр" Түүнийг дагадаг хүн би тэр намар энэ шинжлэх ухааныг сурах ёстой байсан.")

. Зодооны үеэр болон дараа нь гол дүрд ямар мэдрэмж төрсөн бэ?

(Мэдрэмж бухимдалТэгээд гомдол: « Гомдол миний доторх айдсыг даван туулж, би дэлхийн юунаас ч айхаа больсон. Миний доторх бүх зүйл ямар нэгэн байдлаар хатуурч, гомдож хаагдаж, би өөрөөсөө ганц ч үг гаргах хүч чадалгүй байсан... Тэр өдөр надаас илүү аз жаргалгүй хүн дэлхий даяар байгаагүй, байж ч болохгүй.")

. Тэр мэдрэмжийнхээ дараа яагаад дахин тоглохоор ирсэн бэ?

("Би доромжлогдох болно гэдгээ мэдэж байсан ч намайг зодож, хөөж гаргасантай нэг удаа эвлэрэх нь тийм ч багагүй доромжлол юм. Вадик, Птах хоёр миний дүр төрхийг хэрхэн хүлээж авахыг харахаар загатнаж байв. Би яаж биеэ авч явж чадах вэ, гэхдээ хамгийн гол нь өлсгөлөнд автсан.")

. Францын багш яагаад хүүг гэртээ урьсан бэ?

(Тэр түүнийг чадварлаг гэдгийг олж харсан, гэхдээ тэр маш их ганцаардаж, сүү худалдаж авахын тулд өлсөж, "чика" тоглох шаардлагатай болсон (цус багадалттай өвчтэй байсан). Тэр түүнд туслахаар шийдэв. Хичээлийн дараа Лидия Михайловна багшийг урив. оюутан түүнтэй оройн хоол идэхийг хүссэн боловч тэр татгалзсан.)

Багш сургуулийнхаа шавь руу боодол хоол явуулсан, яагаад? Хүү өлсөж байсан ч яагаад илгээмжийг аваагүй юм бэ, тэр илгээмжийг ээжээс нь ирээгүй гэдгийг яаж таамагласан бэ?

(Лидия Михайловна түүнийг өөр аргаар дэмжих боломжгүй гэдгийг ойлгосон - тэр үүнийг хүлээж авахгүй."Би чамайг өлсөж байгааг мэдэж байна. Гэхдээ би ганцаараа амьдардаг, надад маш их мөнгө бий ... Яагаад би чамд тусалж чадахгүй байна вэ - миний амьдралд ганц удаа? , - гэж Лидия Михайловна гомдоллов. Түүнээс өөр хүүд туслах хүн байсангүй. Илгээмж нь гоймон, элсэн чихэр, гематоген агуулсан байсан - эдгээр бүтээгдэхүүн нь тосгонд зарагдаагүй тул баатар илгээмжийг ээж нь биш гэдгийг шууд ойлгов. Гол дүр нь үүнийг доромжилж байна гэж үзсэн тул илгээмжийг аваагүй.)

Мөнгөний төлөө тоглох нь муухай, буруу. Гэтэл багш яагаад шавиа хананд тоглохыг урьдаг вэ? Түүнийг юу жолоодож байсан бэ?

(Магадгүй тэр түүнд өрөвдөх сэтгэл нь хүнийг доромжлохгүй гэдгийг нотлохыг хүссэн байж магадгүй, тэр хүүгийн хувь заяанд оролцож, түүнд анхаарал хандуулахыг хичээж байгаа байх; тоглоомын үеэр тэр хүү мөнгө хожиж, хоол худалдаж авахын тулд хууран мэхэлсэн. Өөрийнхөө хувьд тэр мөнгө авахгүй байсан бөгөөд энэ тоглоом танд үүнийг хийх боломжийг олгосон.)

. Энэ түүхийг яагаад "Франц хэлний хичээл" гэж нэрлэсэн бэ?

(Лидия Михайловна энэ түүхэнд франц багшийн хувьд биш, харин хуучин найзын дүрд гардаг; тэр шавьдаа амьдралын хамгийн чухал сургамжийг өгч чадсан - харилцан ойлголцол, хүний ​​нэр төрийг хүндэтгэх, доромжлохгүй байх сургамж. Энэ нь хэнд хаяглагдсан.)

4. Дүгнэлт

Марк Твен хэлэхдээ: "Сайхан сэтгэлтэй байх нь эрхэм зүйл, харин бусдад эелдэг байхыг заах нь илүү эрхэм" гэж хэлсэн байдаг.

Валентин Распутины номууд энгийн бөгөөд чухал үнэт зүйлсийг ингэж заадаг!

СЭДЭВ: В.Распутины “Франц хэлний хичээл” өгүүллэгийн гарчгийн утга.

ХИЧЭЭЛИЙН ЗОРИЛГО: өгүүллэгийн гарчгийн утгыг тайлбарлаж, зохиолч "хичээл" гэдэг үгэнд ямар утгатай болохыг олж мэдээрэй.

ДААЛГАВАР: "сүнслэг үнэт зүйлс", "сүнслэг ой санамж" гэсэн ойлголтын агуулгыг илчлэх.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

6-р ангийн уран зохиолын хичээл

СЭДЭВ : В.Распутины “Франц хэлний хичээл” өгүүллэгийн гарчгийн утга.

ХИЧЭЭЛИЙН ЗОРИЛГО : өгүүллэгийн гарчгийн утгыг тайлбарлаж, зохиолч "хичээл" гэдэг үгэнд ямар утгатай болохыг олж мэдээрэй.

ДААЛГАВАР : "сүнслэг үнэт зүйлс", "сүнслэг ой санамж" гэсэн ойлголтын агуулгыг илчлэх.

SLIDE №1: Дэлгэц дээр слайд байна: Распутины хөрөг, хичээлийн сэдэв, илгээмжийн хайрцагт алимыг харуулсан зураг.

  1. Зохион байгуулалтын мөч.
  2. Багшийн үг.

Сүүлийн хичээл дээр та В.Распутины "Франц хэлний хичээл" өгүүллэгийн тексттэй танилцсан.

Өнөөдөр бид зохиолч бүтээлээ яагаад "Франц хэлний хичээл" гэж нэрлэснийг ойлгохыг хичээх болно, мөн бид оюун санааны үнэт зүйлс, "сүнслэг ой санамж", ёс суртахуун гэх мэт ойлголтуудтай танилцах болно.

Гол дүрийнхээ талаар юу сурснаа, ямар зан чанарт нь онцгой дуртай байсныг санацгаая (ухамсартай, хариуцлагатай, тууштай, шударга, шударга).

Надад хэлээч, баатар яагаад тулааны дараа сургуульд явахаас ичсэн бэ? (найдваргүй юм шиг санагдахаас айдаг)

Лидия Михайловна түүнийг хэрхэн угтсан бэ? (эхэндээ тэр хошигнож, дараа нь сурагчийг яагаад зодсоныг ойлгов)

Лидия Михайловна хүүд ямар санагдсан бэ? (үлгэрийн амьтан)

Баатар ямар харагдаж байсан бэ?(унших) хуудас 134.

Зохиогч хүү, багш хоёрын дүр төрхийг дүрслэхдээ ямар уран сайхны, илэрхийлэх арга ашигласан бэ? (эсрэг, эсрэг тэсрэг)

Баатар яагаад мөнгөний төлөө тоглохгүй гэсэн үгээ зөрчдөг юм бэ? (Би үнэхээр идэхийг хүссэн)

Лидия Михайловна хүүгийн хугарсан уруулыг дахин хараад юу хийхээр шийдсэн бэ?

a) Франц хэл сурахын тулд намайг анх гэртээ урьсан

б) дараа нь илгээмж илгээсэн (гематогенийг харуулах) 143-р хуудаснаас уншина уу

Лидия Михайловна яагаад баатарт туслахыг оролдсон бэ? (Би түүний чадварыг харсан)

Лидия Михайловна дараагийн ямар алхам хийхээр шийдсэн бэ? 151-р хуудсыг уншина уу

Бид Лидия Михайловна ба баатар хоёрын гадаад төрх байдлын талаар ярилцлаа. Распутин Лидия Михайловнаг зан чанарын хувьд хэнтэй харьцуулсан бэ?

Одоо Лидия Михайловнагийн дүрийг тодорхойлж болох сайхан үгсийн толь бичгийг эмхэтгэж, найруулагчаас ямар зан чанарыг анзаарсан бэ гэдгийг бичье.

Сайн чанаруудын толь бичигЗахирал

Сайхан сэтгэл, ойлгох Ухаалаг байдал

Мэдрэмж, шударга байдал, хайхрамжгүй байдал

Хариуцлагатай байдал Формализм

Хүүхдийг хүндэтгэх Уйтгар гуниг

Өршөөл

Өгөөмөр байдал

Өрөвдөх сэтгэл, өрөвдөх сэтгэл

Лидия Михайловна яагаад захиралд юу ч тайлбарлаагүй юм бэ? (тэр ойлгохгүй)

Лидия Михайловна яагаад энэ оюутанд тусалсан бэ? (Тэр түүнийг аварсан, түүнд тусалсан, учир нь тэр авъяастай байсан, гэхдээ манай баатар тэр үед үүнийг ойлгоогүй)

Лидия Михайловна баатартайгаа баяртай гэж хэлээд орхив (киноноос гарсан хэсэг).

Хэсэг хугацааны дараа баатар багц хүлээн авдаг. Хүү хэзээ ч харж байгаагүй алимыг таньжээ. Лидия Михайловна түүнд өөр ертөнцийг нээж өгч, хүмүүс бие биедээ итгэж, дэмжиж тусалж, уй гашуугаа хуваалцаж болох ертөнцийг нээж өгсөн юм. ганцаардлыг арилгах. Тэр алимыг хэзээ ч мөрөөдөж байгаагүй. Тэр тэднийг шууд таньсан бөгөөд одоо тэр ганцаараа биш гэдгийг, дэлхий дээр нинжин сэтгэл, энэрэн нигүүлсэхүй, хайр байдаг бөгөөд эдгээр нь сүнслэг үнэт зүйлс гэдгийг олж мэдсэн.

113-р хуудсыг нээцгээе.

Распутины өөрөө бичсэн түүхийн оршил энд байна. Эдгээр нь насанд хүрсэн хүний ​​бодол санаа, түүний оюун санааны ой санамж юм. (унших)

Өгүүллэг яагаад "Франц хэлний хичээл" гэж нэрлэгдсэнийг одоо бодоод үзээрэй, оршил үгийн гарчиг үүнд танд туслах болно.

Хамгийн гол нь: энэ түүх нь намтар юм; багш үнэхээр байсан, гэхдээ Распутин юу гэж бичсэнийг санасангүй. Яагаад? (Учир нь жинхэнэ сайн сайхан байдал хэзээ ч буцааж өгөхийг шаарддаггүй) 113-р хуудсыг уншина уу

Бид хичээлийнхээ зорилгод хүрч, түүхийн гарчгийн утгыг тайлбарласан гэж та бодож байна уу?

Бид хичээлийн зорилгоо биелүүлсэн:

Бид баатрын сэтгэлийн байдлын талаар ярилцлаа

Лидия Михайловна ямар чанаруудтай болохыг бид ярилцсан

Сүнслэг үнэт зүйлс, оюун санааны ой санамж гэж юу болохыг ярилцав

Распутин хэлэхдээ: "Уншигч номноос амьдралаас биш, харин мэдрэмжээс суралцдаг. Уран зохиол бол мэдрэмжийн боловсрол юм. Хамгийн гол нь нинжин сэтгэл, цэвэр ариун байдал, язгууртнууд."

Та мэдэж байгаа, бид ч гэсэн өнөөдөр илгээмж авсан. Үүнд юу байгаа гэж та бодож байна вэ? (алим) Би эдгээр алимыг таны хувьд сайн сайхан зүйл болгохыг үнэхээр хүсч байна, ингэснээр бидний хичээлийн дараа та эргэн тойрныхоо хүмүүст илүү энэрэнгүй, эелдэг байх болно.

Д/з: “21-р зууны багш” бяцхан эссэ.


“В.Распутины “Францын хичээл” өгүүллэгийн гарчгийн утга” сэдэвт эссе. 3.00 /5 (60.00%) 2 санал

"Франц хэлний хичээлүүд" В.Г.Распутины өгүүллэгийн гарчгийн утга
Үйл явдал дайны дараах жилүүдэд өрнөдөг. Тийм ч учраас орчин үеийн уншигч бидэнд тухайн үеийн амьдрал ямар хэцүү байсан, хүмүүсийн амьдрал ямар хэцүү байсныг ойлгоход хэцүү байдаг. Зохиолын гол дүр бол ядуу, өлсгөлөн, өвчтэй хүү юм. Энэ баатрын дүр төрх нь хамтын, өөрөөр хэлбэл тэр цорын ганц биш, түүн шиг олон байдаг - бүхэл бүтэн улс. Олон хүмүүс ингэж амьдардаг байсан: дайны дараа гэр бүлүүд эрэгтэй аавгүй үлдсэн бөгөөд гол дүрээс гадна гэр бүлд олон хүүхэд байв. Ээж нь амьдралаас ядарч, хүүхдээ тэжээж чадахгүй. Гэвч хүүхдүүд нь сайхан ирээдүйтэй байх ёстойг ойлгоод хүүгээ сургуулиар явуулдаг. Ээж нь хүүгээ сургуулиа төгсөөд өөрийгөө сайхан амьдруулна гэж найдаж байна. Эцсийн эцэст, үүнээс өмнө тэдний гэр бүлийн амьдралд сайн зүйл тохиолдож байгаагүй.


Баатар азтай байсан. Тэр бол авъяаслаг, чадвартай хүү, хүн бүр үүнийг анзаардаг, тиймээс түүнийг хотод суралцахаар явуулсан. Хүү шинэ байрандаа маш хэцүү үеийг туулж байна: тэр хэнд ч хэрэггүй, түүнд найз нөхөд байхгүй, түүнийг асрах хүн байхгүй, үүнээс гадна түүнийг байнга зодож байсан. Дээрээс нь байнгын өлсгөлөн, толгой эргэх, хоол хүнс нь ихэвчлэн хулгайд алдагддаг. Хүүгийн амьдрал саад бэрхшээл, бэрхшээлээр дүүрэн байдаг. Дайны дараах хүнд хэцүү цаг үед хүн бүр амьд үлдэх, үр хүүхдээ аврахыг хичээсэн тул тусламж хүлээх газар байсангүй. Гэвч авхаалжтай хүү энэ байдлаас гарах арга замыг олдог. Мөнгөний төлөө мөрийтэй тоглоом тоглож эхэлдэг; Байнга хождог тул тэд түүнийг зодож эхэлдэг. Францын залуу багш Лидия Михайловна гол дүрд туслахаар ирдэг. Тэр хүүгийн сурч боловсрох, амьдрах, нэр төртэй амьдрах хүсэл ямар хүчтэй болохыг олж хараад түүнд чадах бүхнээрээ тусалж эхэлдэг. Гэвч амьдралын хатуу ширүүн нөхцөлд дассан хүү огт танихгүй хүний ​​тусламжийг хүлээж авч чадсангүй. Дараа нь багш хуурч мэхлэхээр шийдэж, хүүг ялахын тулд чадах бүхнээ хийж, мөнгөний төлөө тоглоом гаргаж ирэв.
Залуу багшийн гайхалтай үйлдэл хүүд маш их тусалсан. Энэ нь нинжин сэтгэл, өрөвч сэтгэл, туслах хүслийг харуулдаг. Өгүүллийн гарчигийн утга нь бидний хүн нэг бүр тусламж хэрэгтэй байгаа хүнд ямар ач холбогдол өгөх талаар бодох ёстой гэсэн үг юм. Эцсийн эцэст, эдгээр "Франц хэлний хичээлүүд" нь хүүгийн амьдралд томоохон үүрэг гүйцэтгэж, түүнийг хөл дээрээ босоход нь тусалж, дайны дараах хүнд хэцүү, харгис ертөнцөд хүчирхэгжиж, багш нь түүний үйлдлээр хүүд сургамж өгсөн юм. хүмүүнлэг, энэрэнгүй сэтгэлээр. Тэрээр баатар болон энэ түүхийг уншсан бүх хүнд, амьдрал хүнд хэцүү байсан ийм хүнд хэцүү жилүүдэд ч гэсэн хүн бүр бусдад туслах, тусламжийн гараа сунгах, магадгүй өөрийн үйлдлээрээ амьдралаа бүрэн өөрчлөх боломжтой гэдгийг харуулсан. энэ хүний ​​амьдрал.

Зохиолчийн бүтээлүүд нь үргэлж амьдралынхаа туршид тохиолдсон дотоод бодол, туршлага, үйл явдлыг багтаасан өдрийн тэмдэглэлийн нэг төрөл байдаг. Ярилцах Валентин Распутины түүх нь түүний бусад бүтээлүүдээс илүү намтар юм. Үүний учрыг олж мэдье. Энэ түүхийг "Франц хэлний хичээл" гэж нэрлэдэг. Энэ нь бодит түүхээс сэдэвлэсэн - өсвөр насандаа зохиолч ерөнхий боловсролын сургуулийн дунд шатанд үргэлжлүүлэн суралцахын тулд гэрээсээ гарахаас өөр аргагүй болсон: түүний төрөлх тосгонд зөвхөн бага сургууль байсан. Энэ түүхийг эхний хүнээр ярьдаг нь санамсаргүй хэрэг биш юм. Багшийн нэр - Лидия Михайловна ч гэсэн ямар ч зохиомол зүйл биш юм.

Дайны дараах хүүхэд нас

"Францын хичээл" үлгэрийн гол дүр Валентин Распутины нэгэн адил хотод ирж, нагац эгчтэйгээ суурьшжээ. 1948 он, өлсгөлөнгийн үе. Энд хүү маш хэцүү байсан бөгөөд ээжийнхээ тосгоноос илгээсэн өчүүхэн бараа хэдхэн хоногийн дотор алга болжээ: нагац эгчийнх нь нэг хүүхэд хоол зөөх зуршилтай болжээ. Ихэнхдээ баатар зүгээр л буцалж буй усанд сэтгэл хангалуун байх ёстой байв. Түүнд гэр бүлээсээ салах нь бүр ч хэцүү байсан бөгөөд эргэн тойронд хүүд эелдэг үг хэлэх хүн нэг ч байсангүй. Хүү нь цус багадалтаас болж өдөр бүр дор хаяж нэг аяга сүү уух шаардлагатай байв. Ээж нь заримдаа түүнд энэ сүүнд бага мөнгө илгээдэг байсан бөгөөд хүү үүнийг захаас худалдаж авдаг байв. Нэгэн өдөр тэрээр "чика" хэмээх тоглоомд зоос оруулахаар шийдэж, удаан хугацаанд дасгал хийж, эцэст нь ялалт байгуулж эхлэв. Түүнд сүү худалдаж авахад ердөө л рубль хэрэгтэй байсан тул хүү хожоод тоглоомоо орхив. Хөвгүүд болгоомжтой, азтай тоглогчийг ялав. Энэ нөхцөл байдал нь баатрын сэтгэлгээг өөрчилсөн үйл явдлуудад түлхэц өгсөн. Уншигч энэ түүхийг яагаад "Франц хэлний хичээл" гэж нэрлэснийг ойлгож эхэлдэг.

Ер бусын багш

Лидия Михайловна бол Кубан хотын залуу сайхан бүсгүй юм. Баатрын хувьд тэр огторгуйн амьтан шиг санагдав. Түүний бүх зүйл түүнийг баярлуулж, гайхшруулж байв: түүний заасан нууцлаг хэл, үнэртэй усны ер бусын үнэр, түүний зөөлөн байдал, эрх чөлөө, өөртөө итгэлтэй байдал. Тэр огт багш шиг харагдахгүй байсан бөгөөд гайхсан бололтой: тэр яагаад энд байгаа юм бэ?

Хүний оролцоо

Лидия Михайловна хүүхдүүдийн хувьд бүх зүйл хэвийн байгаа эсэхийг шалгахын тулд сурагч бүрийг хурдан бөгөөд анхааралтай ажиглав. Тэр хүүгийн нүүрэн дээрх хөхөрсөн, үрэлттэй байгааг тэр даруй анзаарсан нь гайхах зүйл биш юм. Мөнгөний төлөө тоглож байгааг мэдсэн тэрээр заншил ёсоор хүүг захирал руу чирсэнгүй, харин түүнтэй чин сэтгэлээсээ ярилцахаар шийджээ. Хүүхдийг чихэр биш сүү авч байгааг сонсоод ийн бодов. Хүү дахиж мөнгөөр ​​мөрийтэй тоглохгүй гэж амласнаар яриа өндөрлөв. Гэвч өлсгөлөн түүнийг дахин үүнтэй төстэй аргаар агнахаас өөр аргагүйд хүргэв. Түүнийг дахин зодсон. Хүүг чадах чинээгээрээ амьд үлдэж байгааг багш ойлгов. Тэр түүнд ямар нэгэн байдлаар туслахыг үнэхээр хүсч байсан. Хичээлийн хувьд Лидия Михайловна тойргоо гэртээ урьж, түүнтэй найрсаг, эелдэг байдлаар харилцаж, түүнийг хооллохыг хичээв. Гэвч аймхай, бардам хүүг хоолны ширээнд суулгах боломжгүй байв. Дараа нь багш хүүгийн нэр дээр сургуульдаа ээжээсээ ирсэн юм шиг боодол хоол үлдээв. Энэ нь гоймон, элсэн чихэр, гематоген агуулсан байв. Хачирхалтай багц нь өглөгчийг өгчээ: хүү илгээмжийг хэнээс ирснийг таамаглаж, түүнийг авахаас эрс татгалзав. Хүүхдийн амьдралыг хөнгөвчлөхийг хүсч, Лидия Михайловна сурган хүмүүжүүлэх "гэмт хэрэг" үйлддэг: тэр оюутантай мөнгөний төлөө "хана" тоглож, өөрт таалагдахгүй "хууран мэхлэх" оролдлого хийдэг. Түүхийн энэхүү оргил үе нь Распутины түүхийг маш гайхалтай, хүнлэг болгодог.

Францын хичээлүүд

Багш, сурагч хоёрын хооронд ёс суртахууны гүн гүнзгий агуулга бүхий эдгээр харилцаатай зэрэгцэн франц хэлийг зааж байна. Хүү дуудлагаас бусад бүх зүйлийг зохицуулсан. Гэвч өдөр тутмын хичээлүүд нь түүний хэлний сонирхол, чадварыг сэрээсэн. Зорилготой баатар бэрхшээлийг алхам алхмаар даван туулсан. Аажмаар тамлахын оронд хэлний хичээл нь түүний хувьд таашаал болж хувирав. Мэдээжийн хэрэг, энэ түүхийг яагаад "Франц хэлний хичээл" гэж нэрлэдэг вэ гэсэн асуултын цорын ганц хариулт биш юм.

Сайхан сэтгэлийн шинжлэх ухаан

Амьд өрөвдөх сэтгэл, албан ёсны бус нигүүлсэл - энэ гайхалтай багш баатрын дотоод ертөнцийг ингэж баяжуулсан юм. Албан ёсоор бол оюутантай мөрийтэй тоглоом тоглох нь ёс суртахуунгүй үйлдэл боловч залуу эмэгтэй яагаад үүнийг хийж байгааг ойлгох үед энэ нь огт өөр сүнслэг утгыг олж авдаг. Багшийг санаж байхдаа Распутин түүнийг хоёр нүүр гаргахаас хамгаалдаг ямар нэгэн онцгой бие даасан байдалтай байсан гэж бичжээ. Тэрээр язгууртнууд, үнэнч шударга байдал, эелдэг байдлын тухай боловсролын монологуудыг хүргэх шаардлагагүй байв. Түүний байгалийн жамаар, хүчин чармайлтгүйгээр хийсэн бүх зүйл нь түүний залуу үеийн амьдралын хамгийн сайн сургамж болсон юм.

Мэдээжийн хэрэг зохиолчийн амьдралд өөр сайн багш нар байсан. Гэвч харь аялгууны мэргэн ухаанаас гадна ёс зүйн сурах бичигт заагаагүй нарийн ширийн зүйлийг илчилсэн франц багшийн бага насны дурсамж зохиолчийн оюун санааны дүр төрхийг үүрд тодорхойлдог. Тиймдээ ч уг түүхийг “Франц хэлний хичээл” гэж нэрлэсэн.

Тоглогчид захиралд баригдаж, Лидия Михайловна халагдаж, Кубан дахь гэр лүүгээ явав. Удалгүй хүү гоймонгийн доор улаан өнгөтэй Антонов алим агуулсан багц хүлээн авав.

За ингээд явна уу. Магадгүй энэ нь жаахан засвар хийх шаардлагатай байж магадгүй юм. "Франц хэлний хичээл" түүх бол намтар зохиол юм. В.Распутин “Францын сургамж” өгүүллэгт сэтгэлийнхээ цэвэр ариун байдал, ёс суртахууны хуулиудын халдашгүй дархан байдлаа хадгалсан хүүгийн эр зоригийн тухай, цэрэг хүн шиг аймшиггүй, зоригтойгоор үүрэг хариуцлагаа үүрч, хөх няц болсон тухай өгүүлдэг. Хүүгийн сэтгэлийг тунгалаг, үнэнч шударга, айдас хүйдэсгүй байдлаар нь татдаг боловч түүнд амьдрах нь хамаагүй хэцүү, багшийг бодвол эсэргүүцэх нь хамаагүй хэцүү байдаг: тэр жижигхэн, тэр хачин газар ганцаараа, тэр байнга өлсөж байдаг ч түүнд хамгийн сайн сайхныг хүсдэг Лидия Михайловнагийн өмнө биш түүнийг цуст цохисон Вадик, Птах хоёрын аль алинд нь хэзээ ч бөхийхгүй. Хүү нь бага насны гэгээлэг, хөгжилтэй, хайхрамжгүй байдал, тоглох дуртай, эргэн тойрныхоо хүмүүсийн эелдэг байдал, дайны үед авчирсан зовлон бэрхшээлийн талаархи хүүхэд шиг, нухацтай бодлыг органик байдлаар хослуулсан байдаг.

Зохиолч өөрийгөө дайны болон дайны дараах хүнд хэцүү амьдралыг даван туулсан арван нэгэн настай хүүгээ дурсав. Насанд хүрэгчид ихэнхдээ өөрсдийнхөө болон бусдын алдаа, бэрхшээл, муу үйлдлээс болж хүүхдийн өмнө ичдэг. Энэ өгүүллэгт зохиолч залуу багшийн ёс суртахууны сургамж, хүн төрөлхтний сургамжийг дүрэм журмын дагуу огт заагаагүйгээс гадна Лидия Михайловнагийн эр зоригийн тухай өгүүлдэг. гайхалтай найруулагчийн тухай. Валентин Распутины түүхийг уншсаны дараа би урьд өмнө хэзээ ч ийм зүйл уншиж байгаагүйгээ ойлгосон. Ямар сонирхолтой хэсэг вэ!

Үүнээс өмнө би хэн нь сайн, хэн нь муу вэ гэсэн бүх зүйл тодорхой бөгөөд ойлгомжтой байсан ёс суртахууны түүхийг олж харсан. Гэхдээ энд бүх зүйл холилдсон байна. Эелдэг, ухаалаг, авъяаслаг залуу, гэхдээ тэр мөнгөний төлөө тоглодог. Гэхдээ дайны дараах өлсгөлөн жилүүдэд амьд үлдэхийн тулд түүнд энэ хэрэгтэй (“...Би зөвхөн нэг рубль хожих болно...

Би сүү авч байна ..."). Багш, сурган хүмүүжүүлэгч, сурган хүмүүжүүлэгч шавь нартайгаа мөнгөөр ​​тоглодог. Энэ нь юу вэ: гэмт хэрэг эсвэл энэрэнгүй, өршөөлийн үйлдэл үү? Тодорхой хариулт алга. Амьдрал нь хүний ​​шийдэж чадахаас хамаагүй илүү төвөгтэй асуудлуудыг бий болгодог.

Мөн цагаан, хар, сайн муу нь л байдаг. Дэлхий олон өнгийн, олон сүүдэртэй. Лидия Михайловна бол ер бусын эелдэг, өрөвч сэтгэлтэй хүн юм. Тэрээр авъяаслаг оюутандаа туслахын тулд бүх "шударга" аргыг туршиж үзсэн: түүнийг хооллохыг санамсаргүй байдлаар оройн хоолонд бэлэн гэж хэлээд илгээмж илгээсэн боловч "манай баатар" тусламж авахыг хүсээгүй.

Тэр үүнийг өөрийгөө доромжилж байна гэж үздэг ч мөнгө олохоос татгалздаггүй, тэгээд багш нь сурган хүмүүжүүлэх үүднээс санаатайгаар "гэмт хэрэг" үйлдэж, мөнгөөр ​​тоглодог. Лидия Михайловна түүнийг зодож, "эрдэнэсээ авч, сүүгээ худалдаж аваарай" гэдгээ баттай мэдэж байна. Тэгэхээр энэ бол “гэмт хэрэг” биш, харин ч сайн үйлс болж таарч байна. Сургуулийн захирал яагаад юу ч ойлгоогүй юм бэ? Лидия Михайловна юу ч тайлбарлаагүй, шалтаг хэлээгүй, бардам зантай. Гурав хоногийн дараа Лидия Михайловна явав.

“Өмнөх өдөр тэр хичээл тараад надтай уулзаад гэр лүү минь хүргэж өгсөн. “Би Кубан дахь байрандаа очъё” гээд салах ёс гүйцэтгээд “Тэгээд чи тайвширч сур, энэ тэнэг явдлаас болж хэн ч чамд гар хүрэхгүй... Миний буруу... Өвлийн дундуур, Арийн баяр, би сургуулийн багцаас захидал хүлээн авлаа...

Дотор нь гоймон, гурван улаан алим байсан... Өмнө нь би зөвхөн зурган дээр л харж байсан ч тэдэн байх гэж таамаглаж байсан." Гайхалтай түүх, мартагдашгүй түүхүүдийн нэг.

Тэгээд яаж үүнийг мартаж чадаж байна аа! Энэ түүх хүмүүст энэрэн нигүүлсэхүйг заадаг. Хүнд хэцүү үеийг даван туулж байгаа хүнийг өрөвдөөд зогсохгүй түүний бардамналыг гомдоохгүйгээр түүнд аль болох туслах ёстой илүү гэрэл гэгээтэй, цэвэр болно.

Хэрхэн үнэгүй эссэ татаж авах вэ? . Мөн энэ эссэгийн холбоос; Биднээс асуултад хариулахыг хүссэн: яагаад энэ түүхийг Францын хичээл гэж нэрлэдэг вэ? Энэ ажлын утга учир юу вэ?
Таны хавчуургад аль хэдийн орсон байна.
> Түүхийг яагаад Францын хичээл гэж нэрлэдэг вэ гэсэн асуултад хариулахыг биднээс хүссэн. Энэ ажлын утга учир юу вэ?

    Энэ сэдвээр нэмэлт эссе
    Зохиолч Валентин Распутин "Франц хэлний хичээлүүд" өгүүллэгт бага насныхаа тухай ярьжээ. Тийм ч учраас энэ түүх надад ийм сэтгэгдэл төрүүлсэн юм болов уу? Эцсийн эцэст, дотор нь юу ч зохиогддоггүй. Би энэ цагийг төсөөлж байсан: дайны дараах өлсгөлөн, гоймон урьд өмнө хэзээ ч байгаагүй тансаг байх үед. Би энэ хүүг төсөөлж байсан - чадвартай, сурах хүсэлтэй. Гэсэн хэдий ч хоосон ходоодонд суралцах нь маш хэцүү байдаг! Өлсгөлөн түүнийг унтаж байхдаа хүртэл тарчлааж байв. Ээж нь түүнийг гэрээсээ хааяа явуулж байсан зүйлийг хэн нэгэн байнга хулгайлдаг байв. БА
    "Франц хэлний хичээл" түүх намтар зүйн үндэстэй. Зохиолч уг бүтээлдээ өөрт нь их сайн зүйл хийсэн багшийгаа дүрсэлсэн байдаг. Лидия Михайловнагийн дүр төрх нь түүхэнд маш чухал байр суурь эзэлдэг, учир нь зохиолчийн хэлснээр үзэсгэлэнтэй, хүмүүнлэг бүхний талаархи санаанууд эмэгтэй дүр төрхтэй холбоотой байдаг. Хүмүүсийг аврахад эмэгтэйчүүд чухал үүрэг гүйцэтгэдэг. Тиймээс "Франц хэлний хичээл" дээр багш нь шавиа үнэхээр аварч, түүнийг амьд үлдэх, оюун санааны цэвэр ариун байдлыг хадгалахад тусалдаг. Өгүүллэгт
    Түүхийн баатар - бяцхан хүү тавдугаар ангидаа үргэлжлүүлэн суралцах шаардлагатай бүс нутгийн төвийн танил тосгоноос өөрийгөө олж хардаг. "Тиймээс арван нэгэн настайдаа миний бие даасан амьдрал эхэлсэн" гэж баатар хэлэв. Гэвч хүү түүнийг шинэ байрандаа ямар сорилт хүлээж байгааг мэдэхгүй байв. Тэрээр гэрээсээ хол, ойр дотны хамаатан садан байхгүй тул маш их санаа зовж байгаа бөгөөд байнгын өлсгөлөнгийн мэдрэмж нь түүнийг "чика" - мөнгөний төлөөх мөрийтэй тоглоом тоглоход хүргэдэг.
    Валентин Распутиныг "тосгоны" зохиолч гэдгээрээ олон уншигчид мэддэг болсон. Тэр юуны түрүүнд бидний амьдралын шинэлэг зүйлийг сонирхдоггүй, харин бидний амьдралыг орхиж буй эртний, анхдагч оросын гүн гүнзгий зүйлсийг сонирхдог. Гэхдээ үүнээс гадна тэрээр тариачдын мөрөн дээр унасан зовлон зүдгүүрийг дүрсэлсэн бөгөөд энэ нь хүүхдүүдийн хувь заяанд нөлөөлөхгүй байх боломжгүй юм. Распутин "Францын хичээл" өгүүллэгт тосгоны хүүгийн хүнд хэцүү, хагас өлсгөлөн амьдралыг дүрсэлжээ. Ээж нь түүнийг сургахын тулд чадах бүхнээ хичээдэг. Арван нэгэн цагт
    В.Г.Распутины бүтээл дэх миний үе тэнгийнхний ёс суртахууны сонголт В.Г.Распутины "Франц хэлний хичээл" өгүүллэгт бид Сибирийн хөдөөгийн хүүгийн сургуулийн хүнд хэцүү жилүүдийн талаар олж мэдсэн. Зохиогчийн дүрсэлсэн үйл явдал үнэндээ түүний амьдралд тохиолдсон байдаг. Түүхийн баатар дайны дараах хүнд хэцүү цаг үед амьдарч байжээ. Тэр сайн сурч, сургуульдаа дуртай байсан. Ээж нь хүүг бүсийн төв рүү явуулсан. Шинэ байрандаа тэрээр хичээнгүйлэн суралцсаар байна. Өсвөр насны хүүхэд байнга хоол тэжээлийн дутагдалд орж, гэр орноо маш их санадаг байв. Гэсэн хэдий ч хэзээ
    Би В.Г.Распутины "Франц хэлний хичээл" зохиолыг уншсан бөгөөд гол дүр нь жирийн арван нэгэн настай хүү юм. Энэ хүү тосгонд ядуу гэр бүлд төрсөн. Ээж нь гурван хүүхэдтэй, тэр хамгийн том нь. Энэ нь сайн зүйл биш мэт санагдах боловч байгаль нь хүүд маш сайн оюун ухаан, шаргуу хөдөлмөрийг бэлэглэсэн. Тэгээд ээж нь бүх зовлон зүдгүүрийг үл харгалзан түүнийг цуглуулж дүүрэг рүү явуулжээ. Гол дүр нь сайн сурч, хичээлдээ маш хариуцлагатай ханддаг байв. Цорын ганц зүйл


Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!