Хуудас дээрх чиг баримжаа олгох даалгавар, дунд бүлэг. Математикийн хичээлийн тэмдэглэл Хичээлийн сэдэв: “Бодлого шийдвэрлэх

Психомотор ур чадварын нээлттэй хичээлийн хураангуй

Сэдэв: Цаасан дээр чиг баримжаа олгох

Зорилго: цаасан дээр жолоодож сурах

Даалгаварууд:

Цаасан дээрх өнцгийг тодруулах чадвар, хурууны нарийн моторт ур чадвар, идэвхтэй үгсийн санг хөгжүүлэх.

Өгөгдсөн чиглэлд шилжих чадварыг заа

Зөв анхаарал, хүмүүс хоорондын харилцаа

Бие биенээ хүндэтгэх, эелдэг байдлыг төлөвшүүлэх

Хичээлийн явц

Зохион байгуулалтын мөч

Сайн байна уу залуусаа.

Өнгөрсөн хичээл дээр бидний юу хийснийг хэн санах вэ? (хүүхдийн хариулт)

Өнөөдөр бид цаасан дээр жолоодож сурах болно

Оюутнуудын мэдлэгийг шинэчлэх

В.Берестовын шүлгийг уншиж, дараа нь дүн шинжилгээ хийх.

Замын салаа дээр нэг хүн зогсож байв

Баруун хаана байна, хаана байна - тэр ойлгосонгүй.

Гэтэл гэнэт оюутан толгойгоо маажив

Миний бичсэн гараараа,

Тэгээд тэр бөмбөг шидэж, хуудаснуудыг эргүүлэв.

Тэгээд тэр халбага бариад шал шүүрдэв.

"Ялалт!" - баярласан хашгиралт гарч ирэв:

Оюутан хаана баруун, хаана үлдсэнийг танина.

Асуултууд:

1. Энэ шүлэг юуны тухай вэ?

2. Та яагаад аль тал нь болохыг мэдэх хэрэгтэй вэ?

Шинэ сэдвийн тайлбар

Бидний баруун гар хаана байгааг санацгаая. Түүнийг аваарай.

Бидний зүүн гар хаана байна? Түүнийг аваарай.

Дээрх болон доорх үгс ямар утгатай болохыг та мэдэх үү?

Багш-сэтгэл зүйч эдгээр ойлголтуудыг тодруулж өгдөг.

Дээд талд нь дээд хэсэгт, өндөрт байгаа объектууд байдаг. Өндөрт байгаа объектуудыг нэрлэ.

Доорх нь ямар нэг зүйлийн ёроолд, ямар нэг зүйлийн доор байгаа объектууд юм. Доор байгаа объектуудыг нэрлэ.

Цент хаана байгааг та мэдэх үү?

Төв нь ирмэг, төгсгөлөөс ижил зайтай газар юм. дунд. Төвд байгаа объектуудыг нэрлэ.

Таны өмнө цагаан хуудас байна.

Навч нь ирмэгтэй. Энэ бол баруун, энэ нь зүүн. Доод тал нь чамтай ойр, харин дээд тал нь чамаас хол байна.

Хараач, өнцөг байсаар байна, хэд байгааг нь тоолъё.

Хуудасны баруун талыг ол. Баруун талд нэг, нөгөө нь баруун булан байна. Хуудасны дээд талд байгаа булан нь баруун дээд булан, хуудасны доод талд баруун доод булан байна.

Хуудасны зүүн талыг ол. Зүүн талд нэг, нөгөө нь зүүн булан байна. Хуудасны дээд талд байгаа булан нь зүүн дээд булан, хуудасны доод талд зүүн доод булан байна.

Бид нэрсийг давтаж, хүүхдүүдтэй хамт үзүүлнэ.

Биеийн тамирын минут

Самбар дээр байшингийн зураг байна. Энэ байшин энгийн биш, гайхалтай, ойн амьтад тэнд суралцах болно.

Би одоо чамд үлгэр ярьж өгье. Анхааралтай сонсож, үлгэрт дурдсан газарт энгийн харандаагаар цаасан дээр байшин зур.

Амьтад өтгөн ойд амьдардаг. Тэд өөрсдийн хүүхдүүдтэй. Мөн амьтад тэдэнд зориулж ойн сургууль барихаар шийджээ. Тэд ойн захад цугларч, хаана байрлуулахаа бодож эхлэв.

Баавгай зүүн доод буланд барихыг санал болгов. Чоно сургуулийг баруун дээд буланд байлгахыг хүссэн. Үнэг зүүн дээд буланд, нүхнийхээ хажууд сургууль барина гэж зүтгэв. Туулай баруун доод буланд барихыг хүсдэг. Хулгана ярианд хөндлөнгөөс оролцов. Тэрээр: "Сургуулийг төвд барих хэрэгтэй." Амьтад хулганы зөвлөгөөг сонсоод ойн цоорхойн дунд сургууль барихаар шийджээ. Энэ нь хүн бүрт маш тохиромжтой.

Сайн байна уу залуусаа!

Сурсан материалыг бататгах

Залуус аа, одоо бид таныг цаасан дээр хэрхэн жолоодож, зөв ​​газраа олж сурсныг харах болно.

Бие даасан ажлын даалгавар.

Та миний хэлэх гэж буй зүйлийг цаасан дээр буулгах хэрэгтэй бөгөөд хэрэв та намайг анхааралтай сонсвол хаана бичихээ олж мэдэх болно.

Хавар ирлээ. Нар хурц гэрэлтэж байна. Зүүн дээд буланд нарыг байрлуул.

Эхний цэцэг гарч ирэв. Цэцгийг зүүн доод буланд байрлуул.

Энэ нь биднийг аз жаргалтай болгодог. Баруун дээд буланд инээмсэглээрэй.

Шувууд ирлээ. Хуудасны дунд шувууг байрлуул.

Өвс ногоорч ​​байна. Үүнийг доод ирмэгийн дагуу зур

Тэнгэрт үүлс хөвж байна. Тэдгээрийг хуудасны дээд ирмэгийн дагуу байрлуулна.

Аль буланг чөлөөтэй үлдээх вэ? Тэнд бид зурган дээр гарын үсэг зурна.

Өөрийгөө туршиж үзээрэй. Энэ нь яаж гарах ёстойг хараарай.

Доод шугам

Бид ангидаа юу хийсэн бэ?

Тоглоомууд танд таалагдсан уу?

Ангийн болон сурагч бүрийн ажлыг үнэлэх.

Даалгаварууд:

1. Нэг цагийн нарийвчлалтай цагийг ашиглан цагийг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх;

2. Логик асуудлыг хэрхэн шийдвэрлэх талаар үргэлжлүүлэн заах;

3. Цаасан дээрх объектуудын байршлыг тодорхойлох дадлага хийх;

4. Санах ой, анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

"Цаг хугацаа, орон зай, цаасан дээрх чиг баримжаа" бэлтгэл бүлгийн математикийн хичээлийн хураангуй.

Даалгаварууд:

  1. Нэг цагийн нарийвчлалтай цагийг ашиглан цагийг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх;
  2. Логик асуудлыг шийдвэрлэхийн тулд үргэлжлүүлэн суралцах;
  3. Цаасан хуудсан дээрх объектуудын байршлыг тодорхойлох дадлага хийх;
  4. Санах ой, анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц.

Восс: Залуус аа, шууданчин бидэнд математикийн улсын ерөнхийлөгчөөс захидал авчирсан. Бид үүнийг унших уу?(Тийм)

(Багш захидлыг уншина)

Сайн уу залуусаа! Манай улсад нэг асуудал байна. Саяхан бидэнд бичиг үсэгтэй бэлэг өгсөн ч бүргэд дайран орж ирээд аваад явсан тул энэ бэлэгний нэрийг уншиж амжсангүй. Одоо бидэнд ямар бэлэг өгснийг мэдэхгүй байна. Тэр бэлэгний нэрийг бүрдүүлсэн үсгүүдийг манай улс даяар тараасан бөгөөд бэлгийн нэрийг олж мэдэхийн тулд бид бүх үсгийг цуглуулах хэрэгтэй, гэхдээ бид таны тусламжгүйгээр үүнийг хийж чадахгүй.

Восс: За залуусаа, ерөнхийлөгчдөө тусалцгаая?(ТИЙМ)

Одоо бид математикийн нутаг руу тээврийн хэрэгслээр явах болно, гэхдээ ямар төрлийн(хүүхдийн нэр) Тэр одоо бидний төлөө зурах болно.(хүүхэд самбар дээр очиж, цэгүүдийг тоогоор холбосоны дараа тэр бөмбөлөг авах ёстой)

Тоглоомын дасгал "Бөмбөлөг"

Восс: Бид математикийн нутагт байна. Энд та нарт хийх эхний даалгавар байна. Та оньсого тааж, асуултанд хариулах хэрэгтэй. Та бэлэн үү?(Тийм)

Энэ ах нараас яг долоон хүн байгаа, та нар бүгд мэднэ.

Долоо хоног бүр тэд бие биенээ тойрон алхдаг. (Долоо хоногийн өдрүүд)

  • Долоо хоногт хэдэн өдөр байдаг вэ?
  • Өнөөдөр долоо хоногийн аль өдөр вэ?
  • Маргааш долоо хоногийн аль өдөр болох вэ?
  • Даваа гарагаас эхлэн долоо хоногийн өдрүүдийг дарааллаар нь жагсаа.
  • Долоо хоногийн ажлын өдрүүдийг нэрлэнэ үү.
  • Долоо хоногийн амралтын өдрүүдийг нэрлэ.

Восс: Та нар ямар мундаг хүмүүс вэ, энд эхний "U" үсэг байна.

Хараач, чиний урд гурван мод байна, та тэдгээрийн дээр дугуйлан байрлуулах хэрэгтэй, би хаана хэлье, та тэдгээрийг байрлуул.

  • Эхний модны орой дээр тойрог зур;
  • Хоёр дахь модны баруун талд тойрог зур;
  • Гурав дахь модны доор тойрог зурах;
  • Дөрөв дэх модны зүүн талд тойрог зур;

Восс: Зөв, та энэ даалгавраа хурдан гүйцэтгэсэн. Хараач, энд хоёр дахь "K" үсэг байна

Залуус аа, дахиад нэг оньсого тааварлаарай:

Хөлгүй, гэхдээ би алхаж, амгүй, гэхдээ би хэлнэ.

Хэзээ унтах, хэзээ босох, хэзээ ажил эхлэх. (үзэх)

Энэ нь зөв, энэ бол цаг юм. Цаг дээрх дугуйг юу гэж нэрлэдэг вэ?(цагны нүүр)

Таны өмнө даалгавар бүхий ажлын хуудас байна. Тэд цаг харуулдаг. Анхааралтай харж, зураач цаг дээр юу зурахаа мартсаныг надад хэлээч?(сум) Зөв. Одоо чи бид хоёр тэдгээрийг зурж дуусгах болно.

  • Эхний цаг дээр та сум зурах хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр яг 9 цаг болж хувирна;
  • Хоёр дахь цаг дээр та сум зурах хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр яг 6 цаг болж хувирна;
  • Гурав дахь цаг дээр яг 3 цаг болж хувирахын тулд сум зур.

Вос: Та энэ даалгавраа маш сайн гүйцэтгэсэн. Энд танд өөр нэг "А" үсэг байна.

Одоо дулаацаж, магадгүй гараараа өөр захидал авах болно.

Бид улам өндөрсөж, дээвэр дээрээ гараараа хүрч байна.

1, 2, 3 – дээш өргөх, 3, 4 – гараа доошлуулах.

Восс: За. Би дөнгөж сая дөрөв дэх "Z" үсгийг гаргалаа. Таны ширээн дээр бөмбөлөг бүрийн зурагтай цааснууд байгаа бөгөөд та миний алгоритмын дагуу утас зурах хэрэгтэй.

  • Хамгийн том бөмбөгийг урт олсоор дуусгах шаардлагатай;
  • Жижиг бөмбөг нь богино олс зурах шаардлагатай;
  • Жижиг бөмбөгийг бусад бөмбөгнөөс богино хугацаанд зурах шаардлагатай.

Восс: Та энэ даалгаврыг маш чадварлаг гүйцэтгэсэн, сайн байна. Энд бас нэг "K" үсэг байна

Бидэнд анхаарал хандуулах сүүлчийн даалгавар үлдлээ. Анхааралтай сонссон хүн зөв хариулна.

  • Хоёр муур хэдэн сүүлтэй вэ?
  • Хоёр хулгана хэдэн чихтэй вэ?
  • Хоёр нохой хэдэн хөлтэй вэ?
  • Тахиа хэдэн хөлтэй вэ?
  • Маша эмээ ач охин Даша, муур, хөвсгөр, Бадди нохойтой. Эмээ хэдэн ач, зээтэй вэ?
  • Азарган тахиа өндөглөдөг, хэн авах вэ?
  • Амьтны хүрээлэнд 4 баавгай, 5 хуц байдаг. Амьтны хүрээлэнд хичнээн зэрлэг амьтан байдаг вэ?
  • Хусан дээр 5 алим ургаж, 2 алим унав. Хусан дээр хэдэн алим үлдсэн бэ?

Восс: Та нар бүгдээрээ ямар анхааралтай юм бэ, та бүгд зөв хариулсан. Энд сүүлчийн "А" үсэг байна

Энэ нь ямар үг болж хувирав?(заагч)

Математикийн ерөнхийлөгчид бид бүх даалгавраа биелүүлж, бүх үсгийг цуглуулсан хариултыг хурдан бичье, бид "Заагч" гэсэн үгийг авсан.


Бүрэн хичээл

ODD-тай сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн орон зайн ойлголт хангалтгүй байгаа нь тэдний бие махбодийн диаграммын ойлголтыг зөрчсөнөөр илэрдэг. Тэд орон зайн харилцааг (доор, дээр, тухай) тусгасан угтвар үг, үйлдлийг ойлгоход хэцүү байдаг. Тэдний олонх нь объектын цогц дүр төрхийг ойлгох чадвар муутай байдаг. Хэл ярианы ерөнхий хомсдолтой хүүхдүүд яриандаа объект, хүн, амьтдын орон зайн харилцааг илэрхийлдэг угтвар үгсийг бага ашигладаг. OHP-тэй сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд зургийг баруунаас зүүн тийш, доороос дээш хардаг. Энэ баримт нь хүүхдүүд ойлголт, хуваагдлын векторыг эргүүлэх хандлагатай байгааг харуулж байна. Хүүхдүүд дэвтэрийн хуудасны зохион байгуулалтыг удирдахад бэрхшээлтэй байдаг (тодорхой тооны мөр, нүдийг алгасах, захын зайг хадгалах, дэвтэрийн хуудсыг текстээр жигд дүүргэх).

GCD-ийн зорилго нь өөрийгөө болон хүрээлэн буй ертөнцийн объектуудын талаархи үндсэн санааг бий болгох явдал юм (FSES DO).

Сургуулийн өмнөх боловсролын холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын үндсэн үүрэг бол сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг хөгжүүлэх, хүмүүжүүлэх явдал бөгөөд энэ нь GCD-д заасан зорилгод хүрэх даалгаврын дарааллыг тодорхойлдог.

Залруулах, хөгжүүлэх:
- сониуч зан, танин мэдэхүйн сэдлийг хөгжүүлэх, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг бий болгох, уран сэтгэмж, бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх;
- мэдрэхүйн үйлдлээр дамжуулан ерөнхий шалгалтын аргыг бий болгох (харсан, хүрсэн - сурсан);
- ойлголт, танин мэдэхүйн үйл явцыг хөгжүүлэх, бие махбодийн тогтвортой байдлын талаархи мэдлэг, моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.
Залруулах, хүмүүжүүлэх:
- хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл, бага насны хүүхдүүдэд туслах хүслийг төлөвшүүлэх;
Залруулах боловсрол:
- цаасан дээр жолоодож сурах (баруун - зүүн, дээд - доод);
- баруун, зүүн гарны орон зайн байршлын талаархи санааг нэгтгэх.

Энэхүү GCD-ийн хураангуй нь Сургуулийн өмнөх боловсролын холбооны улсын боловсролын стандартын шаардлагад үндэслэсэн болно, сургуулийн өмнөх боловсролын ерөнхий боловсролын ойролцоох үндсэн хөтөлбөр болох "Төрсөн цагаасаа сургууль хүртэл. / Ред. ҮГҮЙ. Веракси, Т.С. Комарова, М.А. Васильева.

Сургуулийн өмнөх боловсролын үндсэн ерөнхий боловсролын хөтөлбөр, тухайн жилийн загвар, сарын загвартай уялдуулан GCD-ийн сэдвийг тодорхойлно. "Цаасан дээрх чиг баримжаа" сэдвээр GCD-ийг сургалтын эхний үе буюу 10-р сард III түвшний SODD-тэй хүүхдүүдэд нөхөн олговор олгох төрлийн ахлах бүлэгт ашигладаг.

Урьдчилсан ажил: багш-дефектологич, багш-ярианы эмч, сурган хүмүүжүүлэгч, хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагаанд зүүн гараа тэмдэглэхийн тулд бугуйвч ашиглана уу.

Сурган хүмүүжүүлэх технологи. GCD материалыг сонгосон зорилгын хэрэгжилт нь хүүхдийн янз бүрийн анализатор дээр үндэслэсэн болно.
- харааны;
- мотор;
- вестибуляр;
- арьсны (хүрчлэх).

Мөн түүнчлэн хөдөлгөөн хийх явцад хүүхдүүдэд харааны, хүрэлцэх, вестибуляр мэдрэмж, санаанууд үүсдэг.
ECD-ийн үед сургалтын идэвхтэй аргуудыг өргөн ашигласан:
- асуудалтай асуудлууд;
- сонголт хийх нөхцөл байдал;
- ярианы хөдөлгөөнийг дагалдуулах;
- хүүхдийн өнгөрсөн туршлагад найдах.

"Цаасан дээрх чиг баримжаа"

Хүүхэд сургуульд амжилттай суралцахын тулд сансар огторгуйг чөлөөтэй жолоодож, орон зайн үндсэн ойлголтуудыг эзэмшсэн байх ёстой. Орон зайн ойлголт нь хүүхдэд объект, үзэгдлийн хоорондын харилцаа холбоо, тэдгээрийн дараалал, улмаар орон зайн чадварыг бий болгоход үндэслэсэн тоолох, бичих, зурах, унших болон бусад олон хичээлийг заахад зайлшгүй шаардлагатай. Бараг бүх бага насны хүүхдүүдэд зориулсан оноо, гарчиг, дасгалын нэрс, ажлын зөв загвар нь сургуулийн амьдралын хүнд хэцүү үеийг илэрхийлдэг. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах нь сахилга бат шаарддаг.

Сургуулийн өмнөх насны ахмад настнуудад цаасан дээрх чиг баримжааг хөгжүүлэхэд онцгой анхаарал хандуулах хэрэгтэй. Юуны өмнө хүүхдэд илэрхийллийн утгыг тайлбарлах: төвд, дунд, зүүн, баруун, дээд, доод, зүүн, баруун тал, зүүн (баруун) булан, зүүн (баруун) доод талд. булан. Үүнийг хийхийн тулд та диктант бичиж болно.

Диктант

1. "Цасан ширхгүүд унаж байна"(хуудасны дээд ба доод хэсгийг ялгах чадварыг хөгжүүлэх) Хүүхдүүд цаасаар хийсэн цасан ширхгийг хуудасны дээд талд байрлуулна. Дараа нь тэд цасан ширхгийг авч, хаана унахыг харуулна (хуудасны ёроолд). Тэд өөрсдийн үйлдлүүдийг "дээрээс доош" гэсэн үгсээр дагалддаг.

2. "Эрвээхэй нисэж байна" (хуудасны дээд ба доод хэсгийг ялгах чадварыг хөгжүүлэх). Эхний дасгалтай ижил зүйлийг хий. Насанд хүрэгчдийн үзүүлбэр, аман заавар дээр үндэслэн, дараа нь зөвхөн түүний аман зааврын дагуу хүүхдүүд эрвээхэйг цаасан дээр хөдөлгөж, "дээш - доош", "доороос дээш" гэсэн хөдөлгөөнийг тайлбарлав.

3. "Онгоц", "Машин"(хуудасны баруун ба зүүн талыг ялгах чадварыг хөгжүүлэх). Онгоц хөөрөх зурвасын дагуу "гүйж", машин нь байшингаас гарааш руу "хөтгөдөг". Хүүхдүүд "зүүнээс баруун тийш" хөдөлгөөний чиглэлийг зааж, тэдний үйлдлийг дагалддаг.

4. "Зул сарын гацуур модыг чимэглэ." Хуудас дээр зурсан зул сарын гацуур мод байгаа боловч түүн дээрх бүх бөмбөг цагаан өнгөтэй байна. Насанд хүрэгчдийн зааврын дагуу бөмбөгийг будах шаардлагатай. "Төв хэсэгт цэнхэр бөмбөг, баруун талд нь шар, доор нь улаан гэх мэт."

Ялангуяа ашигтай (мөн хүүхдүүдэд үнэхээр дуртай) бол дөрвөлжин цаасан дээрх чиг баримжаа олгох даалгавар юм. Та энгийн ажлуудаас эхлэх хэрэгтэй: хуудасны аль ч хэсэгт нүдийг дугуйлахыг хүс, дараа нь нүднүүдийг хуудасны төгсгөл хүртэл нэг нэгээр нь дугуйл, та мөр авах болно; нүднүүдийг нэг нэгээр нь хуудасны төгсгөл хүртэл дугуйлвал багана гарч ирнэ. Эхлээд хүүхэд насанд хүрсэн хүнийг дуурайж, дараа нь аман зааварчилгаагаар үйлдэл хийдэг. Чимэглэлд янз бүрийн элементүүдийг ашигла: цэгүүд, саваа (босоо, хэвтээ, диагональ - нэг эсийн урт). Нарийн төвөгтэй хэв маягийн хувьд хүүхэд хэв маягийн зохион байгуулалтын загварыг (элементүүдийн ээлжлэн) тодорхойлж сурдаг. Гараа өргөхгүйгээр тасралтгүй хээ зурж хэвших нь ашигтай (тасралтгүй бичих бэлтгэл).

Ажлын дараагийн үе шат бол янз бүрийн урттай сегментүүдийг зурах явдал юм (гараар, захирагчгүйгээр). Жишээлбэл, эхлэлийн цэгээс дээш гурван нүд, баруун тийш таван нүд гэх мэт сегментийг зур. Эдгээр нь аль хэдийн геометр, зургийн элементүүд юм!

Мөн геометрийн дүрсийг (дөрвөлжин, тэгш өнцөгт, гурвалжин) зурах дасгалууд нь ашигтай байдаг бөгөөд тэдгээрийн талууд нь тодорхой тооны нүдийг агуулсан байх ёстой. Жишээлбэл, талууд нь хоёр квадраттай тэнцүү квадратуудын эгнээ, талууд нь дөрвөн квадраттай квадратуудын эгнээ зур. Мөр бүрт хэдэн тоо байгаа, хэд нь том, яагаад байгааг тоолоход хүүхдээ урь.

Хэрэв хүүхэд өөр өөр урттай, өөр өөр чиглэлд хангалттай итгэлтэйгээр зурдаг бол та амьтан, тоглоом, тавилга гэх мэт зургийг зурах "сонсголын" диктант руу шилжиж болно.

Ийм диктантын жишээ: Миний хэлснээр зур: 4 нүд дээш, 3 доош гэх мэт. Хүүхдүүд эерэг үр дүнг хараад маш их баяртай байдаг. Илүү төвөгтэй зураг руу шилжихийн тулд цаг гарга. Хүүхэд ажилдаа эерэг сэтгэл хөдлөлийг мэдрэх нь чухал бөгөөд дараа нь ийм дасгал хийх сонирхол нь зөвхөн өсөх болно.

Мөн ижил үе шатанд хүүхдүүд загвар дээр үндэслэн ижил дүрсийг бие даан зурдаг. Ажлын цэг нь насанд хүрсэн хүнээр тэмдэглэгдсэн байдаг. Бүх лексик сэдвүүдийн хувьд манай бүлэгт эсүүд дээр суурилсан зургийн жишээнүүд байдаг.

Ийм дасгалын үнэ цэнэ нь маргаангүй юм: онгоц жолоодох чадварыг нэгтгэж, тоолох ур чадварыг сайжруулж, хэмжих үйл ажиллагааг нэвтрүүлж байна - нэг нүдийг хэмжилтийн нэгж болгон авч, геометрийн дүрс, тэдгээрийн шинж чанарын талаархи мэдлэгийг тодруулсан. Нэмж дурдахад хүүхэд шийдэмгий, тэсвэр тэвчээр, даалгавраа алдаагүй гүйцэтгэх хүсэл эрмэлзэлийг хөгжүүлдэг, учир нь эс тэгвээс үр дүн гарахгүй (зураг ажиллахгүй).

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт

1. Зегебарт Г.М. Зөвхөн төөрдөг байшин биш. - М .: Эхлэл, 2011

2. Моргачева I.N. Сансарт байгаа хүүхэд. Хэл ярианы ерөнхий сул хөгжилтэй сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг орон зайн ойлголтыг хөгжүүлэх замаар бичиж сурахад бэлтгэх. Арга зүйн гарын авлага. – SPb.: “ХҮҮХЭД-ХЭВЛЭЛ”, 2009 он

3. Сунцова А.В., Курдюкова С.В. Бид орон зайг судалдаг: зүүн-баруун, дээш-доош, ойрын алс. - М.: Эксмо, 2010

4. Triger R.D. Бичиг үсэгт бэлтгэх нь: Багшийн гарын авлага. - Смоленск: "XXI зууны холбоо" хэвлэлийн газар, 1998 он

Бэлтгэсэн: Бещетнова О.В.


Цаасан дээр чиг баримжаа олгох заах арга техник.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд орон зайн ойлголт, хүүхдүүдийг хүрээлэн буй орон зайд болон хавтгайд чиглүүлэх арга замуудын үндсэн төлөвшил үүсдэг. Тоо, үсгийн зөв, гоо үзэсгэлэн, график даалгаврын гүйцэтгэл гэх мэт нь хүүхэд дэвтэр, торыг хэрхэн жолоодохоос хамаарна. Тиймээс хүүхдэд харааны орон зайн чиг баримжааг хөгжүүлэх даалгавар өгөх нь маш чухал юм.

Хүүхдэд цаасан дээр жолоодохыг заахын тулд та хуудастай танилцаж эхлэх хэрэгтэй.

Энэ юу вэ? (Цаасны хуудас)
-Ямар хэлбэртэй вэ? (Тэгш өнцөгт)
-Энэ тал нь дээд талд байдаг, дээд гэдэг.
-Энэ тал нь доод талдаа байдаг, доод тал нь гэдэг.
-Энэ тал баруун талдаа байгаа, баруун гэдэг.
-Энэ тал нь зүүн талдаа, зүүн гэдэг.
-Энэ буланг зүүн дээд буланд байрлах ба зүүн дээд булан гэж нэрлэдэг.
-Энэ булан нь баруун дээд буланд байрлах ба баруун дээд талд гэх мэт.

Эдгээр ойлголтыг бататгахын тулд та хүүхдээ дараах тоглоомуудыг тоглохыг урьж болно.

"Цасан ширхгүүд унаж байна"

Зорилго: хуудасны дээд ба доод хэсгийг ялгах чадварыг хөгжүүлэх.

Хүүхдүүд цаасаар хийсэн цасан ширхгийг хуудасны дээд талд байрлуулна. Дараа нь тэд цасан ширхгийг авч, хаана унахыг харуулна (хуудасны ёроолд). Тэд өөрсдийн үйлдлүүдийг "дээрээс доош" гэсэн үгсээр дагалддаг.

"Эрвээхэй нисэж байна"

Зорилго: хуудасны дээд ба доод хэсгийг ялгах чадварыг хөгжүүлэх.

Эхний дасгалтай ижил зүйлийг хий. Насанд хүрэгчдийн үзүүлбэр, аман заавар дээр үндэслэн, дараа нь зөвхөн түүний аман зааврын дагуу хүүхдүүд эрвээхэйг цаасан дээр хөдөлгөж, "дээш - доош", "доороос дээш" гэсэн хөдөлгөөнийг тайлбарлав.

"Онгоц", "Машин"

Зорилтот:хуудасны баруун ба зүүн талыг ялгах чадварыг хөгжүүлэх.

Онгоц хөөрөх зурвасын дагуу "гүйж", машин нь байшингаас гарааш руу "хөтгөдөг". Хүүхдүүд "зүүнээс баруун тийш" хөдөлгөөний чиглэлийг зааж, тэдний үйлдлийг дагалддаг.

"Сансрын нислэг"

Харанхуй цаасан дээр (сансрын) хүүхдүүд тойрог (сансрын хөлөг) -ийг заасан чиглэлийн дагуу (сансрын хөлгийн маршрут) хөдөлгөдөг: дундаас (төв) зүүн дээд булан руу, дараа нь баруун доод тал руу, гэх мэт.

Хуудасны дунд дөрвөлжин зур.

Үүний баруун талд гурвалжин зур.

Гурвалжны доор тойрог зур.

Гурвалжны зүүн талд цэг тавь.

Эдгээр тоглоомуудтай ажиллах ажлыг хүндрүүлэх өөр нэг сонголт бол үүссэн хэв маягийг дараа нь "унших" явдал юм. Хүүхдэд аль дүрсийг хаана байрлуулсан эсвэл үүссэн загварыг хэрхэн зурсныг хэлэх хэрэгтэй.

Та диктантын өөр хувилбарыг ашиглаж болно:

Хүүхдүүд гоёл чимэглэлийн бэлэн найрлагыг шалгаж, дүн шинжилгээ хийж, урьдчилан бэлтгэсэн геометрийн дүрсийг ашиглан санах ойгоос хуулбарладаг. Жишээлбэл, хуудасны голд дөрвөлжин, дээд талд нь тойрог, доод талд нь зууван, баруун захад гурвалжин, зүүн талд нь олон өнцөгт байрлуул. Эсвэл: хуудасны голд цэнхэр тойрог, зүүн дээд буланд улаан, зүүн доод талд ногоон, баруун дээд талд шар, баруун доод талд хар.

Дараагийн тоглолт "Хөршүүдээ нэрлэ."Үүнийг хийхийн тулд янз бүрийн объектын зургийг санамсаргүй байдлаар байрлуулсан цаас ашиглана уу.

Сонголт 1:Насанд хүрсэн хүн объектын дүрсийг олж, дараахь зүйлийг тодорхойлохыг хүсдэг.

Үүний баруун талд юу харагдаж байна вэ?
- Доор нь юу гэж бичсэн бэ?
- Өгөгдсөн объектын баруун дээд талд юу байгаа вэ? гэх мэт.

Сонголт 2:Насанд хүрсэн хүн дараахь зүйлийг нэрлэх эсвэл харуулахыг хүсдэг.

Баруун дээд буланд,
- хуудасны доод талд,
- хуудасны төвд гэх мэт.

"График диктант."Алаг цаасан дээр хүүхдүүд насанд хүрэгчдийн зааврын дагуу "Нэг дөрвөлжин баруун тийш, хоёр доошоо, гурав баруун тийш, хоёр дээш" гэсэн шугам зурна. Диктант дүрс нь эхлээд энгийн байх ёстой бөгөөд дараа нь аажмаар илүү төвөгтэй болдог.

Хуудас дээрх хүүхдүүдтэй нэгэн зэрэг график диктант зурах, эсвэл зурсаны дараа харьцуулах зөв дээжийг санал болгохыг зөвлөж байна. Үүссэн зургийн харьцуулалт, дүн шинжилгээ нь хүүхдүүдийн үйл ажиллагааны үр дүнд шүүмжлэлтэй хандах, өөртөө дүн шинжилгээ хийхэд тусална.

"Эс".Хүүхдүүдээс хуудасны аль ч хэсэгт нүдийг дугуйлж, дараа нь нүднүүдийг хуудасны төгсгөл хүртэл нэг нэгээр нь дугуйлахыг хүснэ. шугам; нүднүүдийг хуудасны төгсгөл хүртэл нэг нэгээр нь дугуйл багана. Эхлээд хүүхдүүд насанд хүрэгчдийг дуурайж, дараа нь аман зааварчилгаагаар үйлдэл хийдэг.

Чимэглэлд янз бүрийн элементүүдийг ашигла: цэгүүд, саваа (босоо, хэвтээ, диагональ - нэг эсийн урт). Нарийн төвөгтэй хэв маягийн хувьд хүүхдүүд хэв маягийн зохион байгуулалтын загварыг (элементүүдийн ээлжлэн) тодорхойлж сурдаг. Гараа өргөхгүйгээр тасралтгүй хээ зурж хэвших нь ашигтай (тасралтгүй бичих бэлтгэл).

Өөр төрлийн даалгавар: "Эс дотор зурах"
Та мөн өнгө, оноог засах боломжтой: зүүн дээд нүдийг олоод цэнхэр тойрог зур, 4 нүдийг доошлуулан шар гурвалжин зур, баруун тийш 3 нүдийг ухрааж, ногоон дөрвөлжин зур, 5 нүдийг доошлуулж зур. улаан дөрвөлжин, ногоон дөрвөлжин 7 нүднээс баруун тийш ухарч хар тойрог зурах, хар тойргоос доош 3 нүд ухарч цэнхэр гурвалжин зурах гэх мэт. Даалгавар, өнгө нь дурын байж болно.

"Зургийг давт."Хүүхэд хуудсан дээрх чиг баримжааг эзэмшсэний дараа та түүнд дээжийн зургийг санал болгож, яг ижил зургийг давтахыг хүсч болно.

"Хоёр дахь хагасыг дуусга." Хүүхдүүдэд зургийн хагасыг нь дуусгасан дээжийг санал болгодог бөгөөд тэд хоёр дахь хэсгийг бөглөж дуусгах хэрэгтэй. Хүүхэд зургийн дууссан талыг зурж, эсрэгээр нь гүйцээнэ.

"Мөрөө үргэлжлүүл." Энэ тоглоомонд хүүхэд цаасан дээрх дүрс бүхий эгнээний эхлэлтэй бөгөөд тэр мөрийг эцэс хүртэл үргэлжлүүлэх хэрэгтэй.

Эхлээд хүүхдэд хамгийн энгийн зургуудыг санал болгодог бөгөөд дараа нь тэд илүү төвөгтэй болдог: хэд хэдэн өнгийг танилцуулж, хэд хэдэн элементүүдийг танилцуулж, дээд ба доод зураг, гараа хуудаснаас салгахгүйгээр дуусгах шаардлагатай элементүүдийг оруулав. гэх мэт. Та үүнийг улам хүндрүүлж, элсэн цаг ашиглан хичээлээ хэсэг хугацаанд хийж болно. Дараа нь хүүхэд өөрөө хэр зөв хийснээ шалгаж, өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлдэг.

Эдгээр тоглоомууд нь ой санамж, яриа, төсөөллийг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг; цаас, дэвтэр дээр чиг баримжаа олгох чадварыг хөгжүүлэх; Математикийн анхан шатны ойлголт, тэсвэр тэвчээр, тэвчээрийг бий болгох.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!