Дуутай даалгаварууд a. Дуу, үсэг "А, а"

Бичиг үсгийн сургалт

Хичээл 30

Сэдэв: Аа үсэг

Зорилтот:Хүүхдүүдэд [a] дуу, А үсэг, ярианы хэрэглээтэй танилцуулах.

Даалгаварууд:

Үгнээс [a] эгшгийг чихээр нь салгаж, эдгээр үсгүүдийн график дүрсийг таньж сур.

Хүүхдэд фонемик сонсгол, анхаарал, логик сэтгэлгээ, яриаг хөгжүүлэх.

Зан үйлийн соёл, асуудалтай байгаа хүмүүст туслах хүслийг төлөвшүүл.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч

Өөр чухал шинжлэх ухаан гэж байхгүй!

Уйтгарыг огт мэддэггүй.

2. Хичээлийн сэдвийн мессеж

Өнөөдөр бид Дуу, үсгийн орон руу явах болно. Бидний аялал сонирхолтой, заримдаа хэцүү байх болно. Та дуу авиа, үг, үсгийн талаар маш их зүйлийг сурах болно. Слайд 1

Энэ шилтгээнд дуу авиа, үсэг амьдардаг. Энэ бол Улаан цайзын эзэгтэй, түүнийг Анна гэдэг. Тэр биднийг дуу авиа, үсэгтэй танилцуулах болно.

3. Давталт

Дууг (үсэг) ямар хоёр бүлэгт хувааж болох вэ? ( Эгшиг ба гийгүүлэгч)

Эгшгийг гийгүүлэгчээс хэрхэн ялгах вэ?

Таны бодлоор хэн нь илүү амархан амьдардаг вэ, хоолой эсвэл гийгүүлэгч үү?

Мэдээжийн хэрэг, эгшиг. Тэд замдаа ямар ч саад тотгор учруулахгүйгээр чөлөөтэй, амархан гарч ирдэг. Эгшиг авиа нь маш хөгжимтэй байдаг.

4. Сэдэв дээр ажиллах

Анна гэдэг нэрний анхны авиа ямар сайхан сонсогддогийг сонсоорой. Үлгэрийн нэрийг нэгэн дуугаар хэлье.

Анна гэдэг үгийн эхний авиа юу вэ? ([a] дуу)

Анна биднийг ямар ч танил хүүхдийн дууны аялгуунд энэ дууг дуулахыг урьж байна. (Хүүхдүүд дуулдаг.)

ABC номтой ажиллах

ABC гэдэг үг ямар авиагаар эхэлснийг тодорхойлно уу?

Энэ ямар авиа вэ: гийгүүлэгч эсвэл эгшиг үү? Үүнийг нотол.

Тийм шүү залуусаа. [a] авиа нь эгшиг юм. Манай Улаан шилтгээнд эгшиг авианууд суурьшжээ.

Слайд 2

Энэ юу вэ? ( Энэ бол бөмбөрцөг)

Энэ бол манай дэлхийн загвар юм. Жинхэнэ аялагчид янз бүрийн улс орон, тивд зочилдог.

Та аялагч болохыг хүсч байна уу?

Бид зөвхөн [a] авиагаар эхэлсэн улс орнуудад зочлох болно. Энэ бол Америк. Өмнөд болон Хойд Америк гэж байдаг. Одоо бид хойд зүг рүү явж байна. Үүнийг Арктик гэж нэрлэдэг. Бид Хүйтний өмнөд туйл руу шидэт онгоцоор нисэх болно. Энэ бол Антарктид юм. Одоо Австрали руу нисье. Тэнд маш халуун байна. Өөр хаана халуун байна вэ? (Африкт)

Дахин хэлэхэд, бид хаана байсан бэ?

Залуус аа, сайн аялагч болохын тулд уншиж сурах хэрэгтэй. Уншихын тулд үсгийг мэдэх хэрэгтэй.

Физминутка

[a] дууг А үсгээр тэмдэглэв. ( Би зураг нийтэлж байна)

А үсэг ямар харагддаг вэ?

Энд диагональ хоёр багана байна,

Тэдний хооронд бүс байна!

Та энэ захидлыг мэдэх үү? А?

Таны өмнө А үсэг байна.

Орос цагаан толгойн үсэг нь маш чухал юм.

Нэр нь судалж буй үсгээр эхэлсэн залуусаа бос.

Хэвлэсэн болон бичсэн захидлуудыг анхаарч үзээрэй. (цагаан толгой, үгээр)

Та блок үсгийг хаанаас олох вэ? Бичсэн зүйлсийн талаар юу хэлэх вэ?

Та хэдэн хэвлэсэн үсэг харж байна вэ? Бичсэн үү?

Яагаад хоёр бичиг үсэг байдаг вэ? (том ба жижиг үсгээр)

Том үсгийг юунд ашигладаг вэ? Жижиг үсгээр?

Нэр, овог нэр, овог нэр, хот, гол мөрөн, нуур, тосгон гэх мэтийг том үсгээр бичсэн байдаг.

Үгэнд дандаа том үсгийг хаана бичдэг вэ? ( үгийн эхэнд)

Тэдэнтэй үгийн дунд эсвэл төгсгөлд нь "уулзах" боломжтой юу? Яагаад?

5. Хуулбарын дэвтэр дээр ажиллах

Залуус аа, зурган дээр юу байгааг нэрлэнэ үү? ( Хан боргоцой, тарвас, астер)

Тэд ямар дуугаар эхэлдэг вэ? (бүх үгс нь [A] дуугаар эхэлдэг)

Таны бодлоор аль зураг нь хачирхалтай вэ? (Нэмэлт нь астра. Энэ бол цэцэг. Та үүнийг идэж болохгүй. Энэ нь идэж болохгүй.)

Хан боргоцой, тарвас, астер гэсэн үгсэд авиа-үсгийн шинжилгээ хийцгээе. А эгшигт авиаг тодруулъя.

Бид ямар өнгийн харандаа хэрэглэх вэ? ( улаан)

Яагаад? (эгшиг авиаг улаанаар бичсэн учраас)

Одоо том, жижиг Аа үсгийг ямар элементүүдээс бүрдүүлдэг болохыг олж мэдье. Слайд 3

Слайд 4

Залуус аа, одоо “а” жижиг үсгийг сайтар ажиглаарай. Надад хэлээч, энэ нь хэдэн элементээс бүрддэг вэ? (2)

Эдгээр элементүүдийг нэрлэх үү? ( зууван, богино налуу, бөөрөнхий ёроолтой)

Одоо жижиг үсгийг хэрхэн бичсэнийг хараарай. Зууван бичихдээ зууван нь бөөрөнхий, хаалттай хэлбэртэй байгаа эсэхийг шалгаарай.

Хурууны гимнастик

Тэмдэглэлийн дэвтрийн тухай шүлэг

(бид агаарт, дараа нь хуулбарын дэвтэрт бичдэг (1 мөр)

Слайд 5

Одоо том үсгийг хараарай. Захидал ямар элементүүдээс бүрддэг вэ? ( Бөөрөнхий ёроолтой өндөр налуу)

Том үсгийг хэрхэн бичсэнийг анхааралтай ажигла. Захидал бичихдээ налууг анхаарч үзээрэй.

(бид агаарт, дараа нь хуулбарын дэвтэрт бичдэг (3-р мөр)

Одоо болгоомжтой байгаарай, бид том, жижиг Aa үсгийн хослолыг бичих болно.

6. Хичээлийн хураангуй

Бид өнөөдөр ангидаа ямар үсгийн талаар сурсан бэ?

Энэ нь ямар дууг илэрхийлж байна вэ?

А авиа ба үсгийг тайлбарлана уу? ( эгшиг, сунгасан, дуулсан)

Гэртээ:х.4 бичих

Бичиг үсгийн сургалт

Ахлах бүлэг

Сэдэв: "Дууны ертөнцөд. Дуу ба үсэг."

Зорилтот: авиа-үсгийн шинжилгээний хөгжлийг дэмжих.

Даалгаварууд:А эгшиг авиа ба түүний тэмдгийг таниулах, үгэнд байгаа авианы байршлыг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх, бусад олон авианаас чихээр ялгах чадварыг хөгжүүлэх. А үсгийг танилцуулах, дээж ашиглан хэрхэн бичихийг заах;

фонемик сонсгол, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх;

суралцах, шаргуу хөдөлмөрлөх сонирхолыг төлөвшүүлэх.

Зохион байгуулалтын хэлбэр: дэд бүлэг, хувь хүн.

Тоног төхөөрөмж:хүүхэлдэй,

хоолой, хонх, хэнгэрэг,

D/i "Захидал эвдэрсэн",

дүрслэл – хорт хавдар, цагаан толгой, анааш, сар, даашинз, өрөвтас.

соронзон цагаан толгой,

үгэн дэх үсгийн байрлалыг тодорхойлох үгийн диаграм, улаан соронз,

дуу хураагч

"Анаш толботой", "А үсгээр эхэлсэн үгс" аудио бичлэг

Үйл ажиллагааны явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

2. Хичээлийн сэдвийн танилцуулга, гэнэтийн мөч.

Тоглоом "Чимээгүй"

Аня хүүхэлдэй зочилж, тоглоом авчирсан - хэнгэрэг, хонх, гаанс.

эргэн тойрон дахь дуу чимээг сонсох;

нүдээ аниад:

Нэг, хоёр, гурав дөрөв, тав -

Бид чимээгүй байж эхэлдэг

Мөн янз бүрийн дуу чимээг сонс .

Багш нь хүүхдүүдийн тусламжтайгаар янз бүрийн дуу чимээ гаргадаг.

Дүгнэлтийн дуу чимээ нь өөр өөр байдаг - чанга, чимээгүй. Бид чихээрээ дуу чимээг сонсдог. Дуу чимээг зөвхөн өөр өөр объектоос гадна тухайн хүн өөрөө ч гаргаж болно.

1‘

3. D/i “Ижил дууг ол”

Аня хүүхэлдэй зөвхөн тоглоом төдийгүй зураг авчирсан. Хан боргоцой, автобус, өрөвтас. Эдгээр үгсэд ямар дуу ижил байна вэ?

1‘

4. Артикуляторын аппаратын танилцуулга.

Энэ байшин улаан хаалгатай,

Хаалганы хажууд цагаан амьтад байдаг.

Амьтад чихэр, боовонд дуртай.

(Ам)

1‘

5. Дуу авианы дасгал.

Фонетик дасгал

– Ээж нь хүүхдээ яаж сэгсэрдэг вэ?

– Хоолой өвдсөн тохиолдолд эмчид яаж үзүүлэх вэ?

6. D/i “Дууг барих”("барих" гэсэн цуврал дуунаас 9 гараа алгадах) зөвхөн А авиа)

7. А авианы шинж чанар.

8. D/i "А" авиаг ол

Зөвхөн нэр нь А дууг агуулсан зургуудыг сонго.

3‘

9. D/i "А дууны газрыг ол"

Диаграм дээр соронзон самбар дээр ажиллах.

хорт хавдар, цагаан толгой, анааш, сар, даашинз, өрөвтас.

2‘

10. Бие махбодийн завсарлага

"Анаш толботой"

11. А үсгийг танилцуулж байна.

А нь цагаан толгойн эхлэл,
Тийм ч учраас тэр алдартай.
Мөн танихад хялбар:
Тэр хөлөө өргөн тавьдаг.

Захидлын шалгалт.

А үсэг ямар харагддаг вэ?

D/i “А үсгээр эхэлсэн үгсийг санаарай”

А үсэг
Эхний ширээн дээр
Тэд намайг газрын зургийн өмнө суулгав.
Газрын зураг дээр бүх дэлхий -
Гол мөрөн, уулс, талбайнууд.
Тэгээд тэд түүнийг хэн болохыг асуув
А үсэг болохыг мөрөөддөг үү?
- Би агрономич болохыг хүсч байна,
Би бас одон орон судлаач байж чадна,
Архитектор, зураач
Бас... усанд шумбагч!..
Таны үг юу вэ?
Та А үсгийг мэдэх үү?

“А” үсгээр эхэлсэн үгс” аудио бичлэгийг сонсох

2‘

12. Соронзон дэлгэц дээр үсэг зурах.

13. Ажлын дэвтэр дээр ажиллах

А үсгийг олж дугуйл.

14. D/i “Захидал тасарлаа.”

Бид бие даасан элементүүдээс захидал хийдэг.

Тусгал

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт:

1. Волина V. Хөгжилтэй ABC судалгаа. М., 1991

2. Дурова Н.В. Фонемик. Хүүхдэд дуу авиаг зөв сонсож, зөв ​​дуудаж сургах. М., 2000 он

3. Колесникова Е.В. Дуунаас үсэг хүртэл. М., 2008

Нэмэлт боловсролын багш боловсруулсан
Золотарева Алла Викторовна
Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага
“Хүүхэд хөгжлийн төв – 169-р цэцэрлэг”
Воронеж.

Дуу (а) ба А үсгийг танилцуулж байна.

Зорилго: хүүхдүүдийг эгшиг авиа, А үсэгтэй танилцуулах. Үгийн эхэн, дунд, төгсгөлд а авиатай үгсийг сонгож сурах. Эгшиг авианы тухай анхны ойлголтыг өг. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, А үсгийг бичихдээ налуу шугам бүхий хуудсан дээр чиг баримжаа олгох.

Тоног төхөөрөмж: хүүхэлдэй, зураг: тарвас, Айболит, автобус; А үсгийн зураг, улаан харандаа, энгийн харандаа, тоолох саваа, бөмбөг.

Хичээлийн явц

Зохион байгуулалтын мөч

Залуус аа, бидний өнөөдрийн зочин бол хүүхэлдэй юм. Түүнийг Аня гэдэг. Тэр танд даалгавруудыг бэлдсэн.

Дуу гэж юу вэ? (энэ бол бидний хэлж, сонссон зүйл юм)

Захидал гэж юу вэ? (энэ бол бидний бичиж, харж байгаа зүйл юм)

- Оньсого таавар.

Ямар гайхамшиг вэ - цэнхэр байшин!

Тэнд маш олон хүүхэд байдаг.

Резин гутал өмсдөг

Мөн бензинээр ажилладаг. (Автобус)

Тэр дэлхийн бусад хүмүүсээс илүү эелдэг,

Тэр өвчтэй амьтдыг эдгээж,

Тэгээд нэг өдөр намаг дээрээс

Тэр гиппопотамыг сугалж авав.

Тэр алдартай, алдартай.

Энэ бол эмч.... (Айболит)

Тэр яг л хөл бөмбөг шиг том юм

Хэрэв тэр дуулах юм бол бүгд баяртай байна,

Энэ нь маш сайхан амттай.

Түүний нэр ... (тарвас)

Та эдгээр үгсээс ямар дуу сонсож байна вэ?

Энэ нь зөв, "А" дуу сонсогддог.

"А" авиаг хамтдаа дуудцгаая.

Амаа том нээ

Бид хүүхэлдэйг зөөлөн сэгсэрнэ. (Янз бүрийн дуу хоолойны хүчтэй, илүү намуухан, чанга дуугаар тус тусад нь болон найрал дуугаар дууд.)

Ам нь том ангайсан.

Уруул нь тайван (хурц, дугуйрсан биш).

Хэлний үзүүр нь доод шүдэнд байрладаг, хэл нь хавтгай.

Дуу чимээ гаргахад бидний амнаас агаар яаж гардаг вэ? (хялбар, үнэгүй)

Саад бэрхшээл байна уу? (агаар ямар ч саад тотгоргүй)

Хэрэв дуу авиаг дуудах үед ямар ч саад тотгоргүйгээр амнаас агаар амархан, чөлөөтэй гардаг бол ийм авиаг эгшиг гэж нэрлэдэг.

Энэ нь ямар өнгөөр ​​тэмдэглэгдсэн бэ?

Тоглоом "А" дууг сонсохдоо алгаа таших:

a, y, o, a, s, i, a, uh, y, a.

ом, uf, am, ur, at, it, yk, ар, ау, за

муур, муур, хорт хавдар, цагаан толгой, хан боргоцой, сахиусан тэнгэр, цацагт хяруул, Англи, ухаалаг, хүнсний ногоо, гутал, шаахай, нум, боолт, бослого.

Тоглоом "Дуу хаана байна?" (үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд)

Өрөвтас, үүл, астер, автобус, хөвөн, хүрээ, пуужин, шавар, гол, чулуу, танк, хоолой, нууц, хулгана, өвөл, хорт хавдар, эрдэнэс, сар, цэцэрлэгт хүрээлэн?

Тоглоом "А авиатай үг зохио" бөмбөг тоглоом

(- үгийн эхэнд, үгийн дунд, үгийн төгсгөлд)

Тоглоом "Санал дэвшүүл"

(Аня гэсэн үгтэй өгүүлбэр зохио)

Биеийн тамирын минут. Өрөвтас.

Өрөвтас, урт хөлтэй өрөвтас

Надад гэртээ харих замыг зааж өгөөч.

Баруун хөлөө дар

Дахин хэлэхэд - баруун хөлөөрөө.

Дахин хэлэхэд - зүүн хөлөөрөө

Дараа нь баруун хөлөөрөө

Дараа нь зүүн хөлөөрөө

Тэгээд чи гэртээ ирнэ.

Дасгал хийх нарны туяа

Биднийг дээш өргөдөг.

Бид гараа өргөдөг.

Тушаалаар - нэг!

Тэгээд бид хөгжилдөж байна

Навчнууд шуугиж байна

Бид бууж өгдөг.

Тушаалаар - хоёр.

"А" үсгийг танилцуулж байна. "А" үсгийг харуулж байна.

Энд овоохой шиг захидал байна.

Энэ нь худлаа, гэхдээ захидал сайн байна!

Хэдийгээр тэр энгийн дүр төрхтэй боловч

Тэгээд цагаан толгой эхэлнэ.

Энд диагональ хоёр багана байна,

Мөн тэдний хооронд бүс байдаг.

Та энэ захидлыг мэдэх үү? А?

Таны өмнө А үсэг байна!

А үсэг ямар харагддаг вэ?

Нэг үсэг хэдэн элементээс бүрдэх вэ?

Тоглоом "А үсгийг ол"

Саваанаас захидал бичих.

Хуруугаараа А үсгийг бүтээ. Үүнийг яаж хийхийг хэн таамагласан бэ?

Агаарт үсэг зурах.

Захидал хэвлэх.

"Чи шаргуу ажилласан, хуруу чинь ядарсан байна, тэднийг сунгацгаая."

Хурууны гимнастик "Бид жүрж хуваалцсан."

(Гараа нударгаараа зангидсан) Бид жүржийг хуваалцсан.

(нударгаа зүүн, баруун тийш мушгих) Бид олон байгаа ч тэр ганцаараа!

(Нөгөө гараараа нударгаараа нударган хуруугаа тэгшлээд, томоос нь эхлэн) Энэ зүсмэл нь зараа, (Бид долоовор хуруугаа шулуун) Энэ зүсмэл нь сискин,

(Дунд хуруугаа сунгах) Энэ зүсмэл нь дэгдээхэйнд зориулагдсан,

(Бөгжгүй хуруугаа нугалах) Энэ зүсмэл нь зулзага,

(Бид бяцхан хуруугаа нугалав) Энэ зүсмэл нь минжэнд зориулагдсан,

(Нээлттэй алгаа зүүн, баруун тийш эргүүлнэ) За, чонын хувьд - хальс.

(Бид чонын амыг хоёр гараараа харуулав) Тэр бидэнд уурлаж байна - асуудал!

(Бид гараа байшинд нугалав) Бид байшинд нуугддаг - энд!

Аня хүүхэлдэй гэртээ харих цаг болжээ. Түүнтэй баяртай гэж хэлцгээе!

Үр дүн:

Залуус аа, бид өнөөдөр ангидаа ямар дууны талаар сурснаа санаж байна уу?

Ямар үсгээр?

Бид ямар өнгө хэрэглэдэг вэ?

Ахлах бүлгийн бичиг үсгийн хичээлийн хураангуй "А" авиа ба "А" үсгийн танилцуулга.

(Суралцсан эхний жил)

Хөтөлбөрийн агуулга:

1. "А" дууг тод дуудах чадварыг хөгжүүлэх.

2. Цуврал эгшгээс авиаг ялгаж сур.

3. Сонсголын анхаарлыг хөгжүүлэх.

4. "А" үсгийг танилцуул.

5. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал:

Хүүхэлдэй, “Хүүхэлдэйг сэгсэрч буй охин”, “А” дууны тэмдэг (хөзөр), улаан тойрог, “А” үсэг бүхий карт

(цагаан толгойноос), саваа, ажлын дэвтэр, өнгөт үзэг.

I. Зохион байгуулалтын мөч

- Намрын тэмдгийг нэрлэсэн хүн сууна.

1. "Намрын навчис тархсан" хурууны гимнастик:

Намрын навчис тархсан Долгион шиг далдуу модны хөдөлгөөн.

Би тэдгээрийг бийрээр будсан Алгыг дээш доош жигд цохино.

Бид намрын цэцэрлэгт хүрээлэн рүү явна. Хоёр гарын хуруугаараа "алх".

Бид навчийг баглаа болгон цуглуулна. Хуруугаа дэлгэн алгаа гатлаарай.

Агч навч, улиас навч, -ээс эхлэн хуруугаа нэг нэгээр нь нугална

Царсны навч, эгнээний навч, том, хоёр гартаа нэгэн зэрэг

Улаан улиасны навч хуудас бүр дээр.

Тэр зам руу үсрэн буув. Тэд чангаар алгаа ташиж байна.

2. - Залуус аа, өнөөдөр манайд хүүхэлдэй ирж ​​байна. Түүнийг Аня гэдэг. Тэр танд даалгавар бэлдсэн.

Сонсож, үгийн эхний дууг нэрлэнэ үү:

нуман хаалга, антенн, тарвас, акробат.

- Тийм ээ, "А" дуу сонсогддог. Энэ бол эгшиг авиа бөгөөд дуулагддаг бөгөөд бид үүнийг дуудах үед аманд ямар ч саад тотгор мэдрэгддэггүй. Зургийг хараарай: нэг охин хүүхэлдэйг чулуудаж, түүнд "АААА" гэж дуулж байна.

II. Үндсэн хэсэг.

-Хамт явцгаая дуу гаргацгаая"А".

Амаа том нээ

Бид хүүхэлдэйг зөөлөн сэгсэрнэ. (Янз бүрийн дуу хоолойны хүчтэй, илүү намуухан, чанга дуугаар тус тусад нь болон найрал дуугаар дууд.)

4. – Зургуудыг анхааралтай ажиглаад нэрлэ.

(Коноваленкогийн дэвтэр дээр ажиллах).

– “А” авиагаар эхэлсэн зургуудыг дугуйл.

- Сайн байна, эдгээр зургийн нэрс "А" авиагаар эхэлдэг.

5. - Даалгавар дууссан. Одоо хараарай, миний гарт улаан тойрог байна - энэ бол "А" дууны бэлгэдэл юм. Үүнийг бид ингэж тодорхойлох болно.

6. Тоглоом "А" дууг сонсохдоо алгаа таших:

а, у, ө, а, с, би, а, э, у, а.

6. "А" үсгийг танилцуулж байна.

- Шүлэг сонс:

А үсэг нь өндөр, нарийхан.

Энэ нь нуман хаалгатай маш төстэй юм.

- "А" үсгийг хараарай. ("А" үсэг бүхий картыг харуулав).

– Дэвтэртээ баруун дээд буланд байгаа “А” үсгийг олоорой. Хуруугаараа (тойрог) гүйлгэж, улаан харандаагаар будна. Яагаад улаан, хэн надад хэлж чадах вэ?

– Учир нь “А” авиа нь эгшиг бөгөөд бид үүнийг улаанаар тэмдэглэдэг.

7. "Чи шаргуу ажилласан, хуруу чинь ядарсан байна, тэднийг сунгацгаая."

Зохиогч сэтгэл хангалуун байна, энэ нь танд хэцүү биш - "ТААЛАГДСАН" дээр дарна уу

Бичиг үсгийн хичээлийн тэмдэглэл.

Сэдэв. [a] авиа ба А үсэг.

Залруулах боловсролын зорилго . "Эгшиг авиа" гэсэн ойлголтыг нэгтгэх. Эгшиг авиаг улаан өнгөөр ​​(чип) тэмдэглэдэг гэсэн санааг бий болгох. А үсгийг танилцуулж байна.

Залруулах, хөгжүүлэх зорилтууд . Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх, шинэ дуу авиатай үгсийн хэл шинжлэлийн дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх. Харааны болон сонсголын анхаарлыг хөгжүүлэх. Ерөнхий, нарийн, үе мөчний моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Залруулах, боловсролын зорилго . Тоглоом, зугаатай мөчүүдийг оруулах замаар хүүхдийн анхаарал, сонирхлыг хөгжүүлэх. Хүүхдийн ярианы өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж. Тоглоом Хатагтай ABC."Эгшиг ба гийгүүлэгчийн хот" гарын авлага. Дууны шинжилгээ хийх хүүхдийн тооны схем, улаан чип. [a] дуугаар эхэлсэн объектын зургууд. Нэр нь [a] дуу нь өөр өөр фонетик байрлалд байгаа объектын зургууд. Энгийн хэллэгийг дуудах зураг. Захидал A. А үсэгтэй төстэй объектуудыг дүрсэлсэн зураг "Миний ABC ном", "Бичиг үсгийн тоглоом" болон N.V.Nishcheva-ийн бичиг үсэг заах тухай дэвтэр №1. "Биеийн хөдөлгөөний цагаан толгой" гарын авлага. Үсэг хэвлэх саваа.

Урьдчилсан ажил . Хүүхдүүд "ярианы дуу", "эгшиг авиа" гэсэн ойлголтыг давтдаг. Тэд ярианы дууг амьтан, эд зүйлсийн бусад дуу авианаас ялгаж сурдаг; дуу авиаг янз бүрийн дууны бүртгэлд (шивнэх, чанга), урт, огцом дуудах. Дасгал: "Чимээгүй байдлыг сонс", "Хүүхэлдэйг рок", "Галт тэрэг", "Шат", "Цуурай". Дуу, үсгийн тухай дүрмийг давт.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч . Хэл ярианы өөрийгөө хянах тохиргоо. Тоглоомын мөч.

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг бүлэгт урьж, мэндчилгээг зохион байгуулж, сандлын дэргэд зогсохыг урьж байна. .

Ярианы эмч.Залуус аа, өнгөрсөн хичээлээр сурсан зүйлээ давтъя.

Хүүхдүүд. Бид дуу авиа, үсгийн талаар ярилцсан.

Ярианы эмч. Дуу, үсэг нь юугаараа ялгаатай вэ?

Хүүхдүүд. Бид дуу авиа сонсож, ярьж, үсэг харж, бичдэг.

Ярианы эмч. Бидний дуулж чадах дуу авианы нэр юу вэ?

Хүүхдүүд. Эгшиг авиа.

Ярианы эмч.Залуус аа, бид ангид хэрхэн ярихыг хичээх вэ?

Хүүхдүүд. Тэр тодорхой, ойлгомжтой ярих болно, ингэснээр хүн бүр ойлгох болно!

Ярианы эмч. Өнөөдөр бид зочинтой. Хатагтай ABC өөрөө бидэнд ирсэн - бүх дуу авиа, үсгийн хатан хаан. Тэр бидэнд олон сонирхолтой даалгавар авчирч, шинэ дуу авиа, үсэгтэй танилцуулсан.

2. Сэдвийн зарлал.

Ярианы эмч. Самбарыг хараарай (зурагнууд нь самбарт хавсаргасан бөгөөд тэдгээрийн нэр нь үгийн эхэнд [a] авиатай: өрөвтас, астер, цомог, хан боргоцой, жүрж). Хатагтай ABC бидэнд ямар дууг танилцуулахыг хүсч байна гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд зургуудыг нэрлэнэ. Тэд бүгд ижил дуугаар эхэлдэг болохыг тодорхойлдог - дуу [a].

Ярианы эмч. [a] дуу манайд ирэхээр ирлээ. Түүний талаар юу мэддэгээ танд хэлэхийг оролдъё?

3. Дууны шинж чанар ([a] дууны шинж чанар, улаан чип бүхий тэмдэглэгээ).

Ярианы эмч. [a] дууг дуулцгаая.

Хүүхдүүд "шат" дасгал хийдэг.

Ярианы эмч. Ээж нь хүүхдээ яаж сэгсэрдэг вэ?

Хүүхдүүд. Аа-аа-аа.

Ярианы эмч. Бидний дуулж чадах дуу авианы нэр юу вэ?

Хүүхдүүд. Эгшиг.

Ярианы эмч. Сайн байна! [a] авиа нь эгшиг авиа юм. Бид үүнийг улаанаар тэмдэглэнэ (дууны график дүрслэлийг харуулсан).

4. Артикуляторын моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, сонсголын анхаарал, фонемик сонсгол. П цэвэр үгсээр ярих, шинэ дуу авиатай үгсийг тодруулах, шинэ дуу авианы үгсийг сонгох.

Ярианы эмч. Залуус аа, зургийг хараарай. Энгийн хэлээр сонсоод миний араас давт.

Алик Аллочкатай найзууд байсан.

Би Аллаад астер өгсөн.

Хүүхдүүд эхлээд энэ хэллэгийг удаанаар дууддаг, дараа нь хурдаа нэмэгдүүлнэ.

Ярианы эмч. Надад хэлээч, ямар үгс [a] дуугаар эхэлдэг вэ?

Хүүхдүүд. Алик, Аллочка, астерс.

Ярианы эмч. Сайн байна. Одоо [a] дуугаар эхэлсэн үгсийг нэрлэ.

Хүүхдүүд үгсийг нэг нэгээр нь нэрлэнэ.

Ярианы эмч. Сайн байна!

5. Фонемик үйл явц, ерөнхий болон нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх. Тоглоом "Дууг барих". Улаан диаграмм, чиптэй ажиллах.

Ярианы эмч. Шинэ дуугаар тоглоцгооё. Би янз бүрийн дуу авиа, үг хэлэх бөгөөд та [a] эгшгийг сонсоход алга таших болно.

Хүүхдүүд "Дууг барих" тоглоом тоглодог.

Ярианы эмч. Сайн байна, бид [a] дууг сонсож сурлаа.Үүнийг үгээр хэрхэн харуулах вэ? Хатагтай ABC бидэнд үг хэлэх тусгай байшин авчирсан. Үүнийг үгийн схем гэж нэрлэдэг. Энэ диаграм дээрх шиг үг бүр эхлэл, дунд, төгсгөлтэй байдаг. Од тэмдэг нь үгийн эхлэлийг заана.

Одоо ширээн дээр суу. Хараач, та нарын хүн бүр диаграмм, улаан чиптэй байна. Та яагаад бодож байна вэ?

Хүүхдүүд. Бид [a] эгшгийг улаанаар тэмдэглэнэ.

Ярианы эмч. ABC танд зориулж ямар зургууд бэлдсэнийг хараарай. Тэдгээрийн дотор [a] авиа нь үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд байдаг. Та бид зургуудыг нэрлээд, үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд [a] авиа хаана байгааг олох болно. Үг: өрөвтас, ээрэх, хорт хавдар.

Хүүхдүүд үгийн дууны дүн шинжилгээ хийдэг. Тэд үг бүрийн хаана авиа байгааг хэлдэг.

Ярианы эмч. Сайн байна уу залуусаа!

6. Захидлын танилцуулга . Үсгийн элементүүдэд дүн шинжилгээ хийх, үсгийг агаарт, биед "зурах" ("дермолексиа" техник), биеийн диаграммд А үсгийг дүрслэх ("Биеийн хөдөлгөөний цагаан толгой"), үсэг зурах. зөөгч, дэвтэр дээр ажиллах. Ерөнхий болон нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Ярианы эмч. Залуус аа, дуу авиа бүр өөрийн гэсэн хөрөг - үсэгтэй гэдгийг бид аль хэдийн хэлсэн. [a] дуу нь бас өөрийн гэсэн хөрөгтэй байдаг - А үсэг (жижиг, том үсгийг харуулсан). А үсэг нь эгшиг, гийгүүлэгчийн хотод улаан байшинд "амьдрах" болно. Та яагаад бодож байна вэ?

Хүүхдүүд. Учир нь А үсэг нь [a] авиаг нуудаг бөгөөд энэ нь эгшиг юм. Бид эгшиг авиаг улаанаар тэмдэглэдэг.

Ярианы эмч.

А бол цагаан толгойн эхлэл - иймээс л алдартай.

Түүнийг танихад амархан - тэр хөлөө өргөн тавьдаг.

Залуус аа, А үсэг ямар элементүүдээс бүрддэгийг хараарай.

Хүүхдүүд. Гурван элемент.

Хэл ярианы эмч нь А үсгийн инээдтэй зургуудтай, энэ үсэгтэй төстэй объектуудыг харуулсан зургийг харуулж байна.

Харандааны хуруугаа “авч” агаарт А үсгийг бичье.

Диагональ хоёр багана - тэдгээрийн хоорондох бүс.

Энэ нь юу вэ, энэ А үсэг.

Хүүхдүүд А үсгийг агаарт "бичдэг".

Ярианы эмч. За одоо бие биенийхээ нуруун дээр А үсэг бичье. Галт тэрэг шиг бос.

Хүүхдүүд бие биенийхээ нуруун дээр захидал "бичдэг".

Ярианы эмч. Сайн байна! Та мөн гар, хөлөөрөө А үсгийг харуулж болно (“Биеийн хөдөлгөөний цагаан толгой”).

Хүүхдүүд А үсгийг харуулж байна.

Ярианы эмч. Залуус аа, саваагаар А үсгийг хийцгээе.

Хүүхдүүд нийтэлж байна.

Ярианы эмч. Сайн байна! Залуус аа, ABC та нарт маш их баяртай байна - тэр танд бэлэг бэлдсэн - бүх шинэ үсэг бичих дэвтэр. Хэрэв бид цэцэрлэгийн бүх ажлыг дуусгах цаг байхгүй бол та гэртээ хийж дуусгах болно. А үсгийг цэгээр дугуйлцгаая.

Хүүхдүүд дэвтэр дээр ажилладаг.

7. Дүгнэж байна. Зэрэг .

Ярианы эмч. Залуус аа, бид өнөөдөр маш олон сонирхолтой зүйлийг сурлаа. Санаж үзье.

Хүүхдүүд анги дээр ярьсан зүйлээ давтана. Хэл ярианы эмч, хатагтай ABC нар хүүхдүүдийн ажлыг үнэлдэг.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!