Kada ir kur atsirado pirmieji universitetai? Viduramžių universitetai

Ketvirtis: III, 2 savaitė.

Ketvirčio tema: „Muzikos raida“.

Pamokos tema: „Muzikos raidos tipai“ (tempo, dinamikos).

Tikslas: formuoti supratimą apie įvairius muzikos raidos tipus.

– ugdyti teigiamą mokinių motyvaciją suvokti meno kūrinius. Klausymosi kultūros puoselėjimas;
– suteikti tempo ir dinamikos sąvoką muzikoje, atskleisti forte ir fortepijono reikšmę. Įskiepyti gebėjimą analizuoti muzikos kūrinį;
– ugdyti mokinių kūrybinius gebėjimus, ugdyti grynosios intonacijos įgūdžius dainuojant ir ritmo jausmą grojant vaikiškais muzikos instrumentais. Plėsti muzikinį akiratį, lavinti mokinių vaizduotę.

Pamokos tipas: naujos medžiagos mokymasis.

Pamokos forma: muzikinis pokalbis – samprotavimas.

Profesionalios pamokos nustatymai:

– Parenkant tinkamą dainelę ir muzikinę medžiagą atsižvelgti į mažų vaikų muzikinio ir psichologinio suvokimo ypatumus;
– Įtraukti mokinius į įvairaus pobūdžio muzikinę veiklą (kolektyvinė forma – chorinis dainavimas, klausymas, grojimas vaikiškais muzikos instrumentais, muzikinė-ritminė veikla, frontalinė – muzikinis pokalbis – samprotavimas, improvizacija);

Sukelti didelį vaikų susidomėjimą norvegų kompozitoriaus E. Griego kūryba klausantis fragmento („Kalnų karaliaus urve“), taip pat atliekant muzikinius kūrinius („Visos žemės vaikai – draugai, “ „Kodėl lokys miega žiemą“).

Pamokos metu stenkitės bendrauti ir bendradarbiauti su mokiniais.

Naudokite vaizdo atkūrimo įrangą (multimedijos projektorių).

Įranga: magnetofonas, biblioteka, iliustracijos dainoms, muzikiniai terminai, kompozitorių portretai, vaikiški muzikos instrumentai, sintezatorius (fortepijonas) (multimedijos projektorius).

Muzikinė medžiaga pamokai:

  1. Vaikų žygis. A. Serebrennikovas – įėjimas į klasę
  2. muzikinis sveikinimas, vokalinių ir chorinių pratimų rinkinys
  3. Skirtingi vaikinai. D. Kabalevskis – dainos pakartojimas
  4. „Kodėl lokys miega žiemą? L. Knipper – dainos mokymasis
  5. „Kalnų karaliaus oloje“. E. Grigas – klausantis fragmento
  6. "Kalinka". Rusų liaudies daina – groja vaikiškais muzikos instrumentais.
  7. „Visos žemės vaikai yra draugai“. D. Lvov-Kompaneets - dainos atlikimas.
  8. T. Chrennikovo „Maršas“ – išėjimas iš klasės.

Org. akimirka

Įėjimas į klasę A. Serebrenikovo „Kovas“.

Muzikinis sveikinimas.

Pamokos eiga

1. Minutė muzikos notacijos.

2. Vokalinių ir chorinių pratimų rinkinys

A). Kaip vadinasi mums muziką atskleidžiantis ženklas? (Smuikas, miuziklas raktas)

b). Kiek natų yra muzikoje? (7) pavadinkite juos iš eilės.

V). Dainuokime visus garsus, rodydami kiekvieną žingsnį rankomis.

G). Priėmimas „aidas“ (dar-pakartokite…….

d). Liežuvio suktuvas (dikcija) – Andrejus Žvirblis...

e). Dirbkite su kvėpavimu (tylus įkvėpimas, lėtas iškvėpimas – tempimas arba keli staigūs trumpi iškvėpimai) – pašildykite rankas.

Kartojimas

Dainuoja „Skirtingi vaikinai.

- Aš grosiu, ir jūs prisiminsite, kokie vaikinai yra ši muzika (1-ramus, 2-nerimtas)

Teisingai. Dabar padarykime tai: mergaitės ramios, o berniukai neramūs.

– Ar šios giesmės muzika buvo tokia pati, ar kitokia?

– Kas pasikeitė muzikoje? (charakteris, ritmas)

Pokyčiai buvo ritmiški.

Bet koks muzikos pokytis vadinamas jos raida.

Tai mūsų pamokos tema. (Skairė Nr. 1)

„Muzikos raida“

Šiandien pamokoje susipažinsime su įvairiomis muzikos raidos rūšimis.

Nauja tema. Mokytojo įžanginė kalba.

Norint suprasti, kas yra muzikinis ugdymas ir kokie yra muzikos ugdymo tipai, reikia atidžiai klausytis muzikos ir mokytojo. (Skairė Nr. 2)

Klausykitės paukščių čiulbėjimo
Klausykite, kaip dainuoja banga
Kaip lietus, beldžiantis į tavo langą
Muzika skamba visur

Būtent šios eilėraščio eilutės sako: būtų gerai, jei kiekvienas iš jūsų būtų labai atidus, labai jautrus muzikai.

Muzika – tai menas, kuris atsiskleidžia klausytojui judesiu, palaipsniui, žingsnis po žingsnio (garsas po garso). Todėl nėra muzikos be tobulėjimo, net kai ji siekia pavaizduoti visišką ramybę ir tylą.

Tačiau pažiūrėkite į pokyčius žmogaus gyvenime, gamtoje ar tiesiog aplink mus? (Taip)

– gamtoje: grūdas išdygsta, auga, keičiasi ir tampa augalu (skaidr. Nr. 3)

– žmogus: kūdikis auga, vystosi, stiprėja, tampa protingesnis ir pan. ( skaidrės numeris 4)

Tobulėjimas – tai visų pirma nuolat vykstantis ir mūsų gyvenime stebimas pokytis (skaidr. Nr. 5).

Jeigu skaitytume (be muzikos) kokią nors pasaką, pamatytume, kad joje vyksta įvairūs įvykiai, veikėjai atlieka skirtingus veiksmus, keičiasi jų nuotaika, įsileidžia į draugiškus tarpusavio pokalbius, paskui į ginčus ir t.t. Visa tai vadinama plėtra.

Išklausykite vieną juokingą istoriją ir atsakykite, ar joje yra kokių nors pokyčių? (7, 8, 9, 10 skaidrė)

Analizė pagal tekstą.

Taip. Vyksta plėtra. Bet jei toks vystymasis egzistuoja pasakos tekste, tai turi būti ir muzikoje.

Muzika keičiasi pasitelkdama muzikos išraiškos priemones.

Kokias muzikinės raiškos priemones žinai? ( skaidrės numeris 6)

  • Tempas.
  • Dinamika.
  • Tembras.
  • Ritmas.
  • Melodija.
  • Gerai padaryta. Jūs gerai žinote visus apibrėžimus. Susitelkime ties šiomis muzikinės raiškos priemonėmis, kuriomis vykdoma muzikos raida.

    Dainos atlikimo planą sudarykime patys, pasitelkę muzikinės raiškos priemones.

    Trys skirtingos eilės – tarsi trys žiemos miško vaizdai: ramus, susijaudinęs ir vėl ramus. Pirmoji eilutė piešia ramaus miško paveikslą; lokys tyliai eina namo į savo duobę. Tas pats ramus turi skambėti muzika. Tačiau pačioje pirmosios eilutės pabaigoje yra įvykis: lokys užlipo lapei ant uodegos. Miško gyventojų gyvenime – šurmulys, triukšmas, šurmulys. Muzika turėtų skambėti taip pat: greitas, susijaudinęs, triukšmingas. Trečioje eilutėje meška įlipo į duobę, užmigo ir miškas tapo ramesnis - muzika šioje eilutėje atliko tyliau ir ramiau, nei pirmoje eilutėje.

    Taigi jūs ir aš patys sukūrėme planą, pagal kurį dainuosime, keisdami muzikos charakterį. Šis pokytis vadinamas vykdomosios valdžios vystymu.

    Mokantis dainą. Vokalinis ir chorinis darbas su frazėmis (eilėraščiais).

    Vykdomosios plėtros planas : (skaidr. Nr. 11)

    1 eilutė – ramu
    2 eilutė – susijaudinęs
    3 eilutė – ramu.

    Dainos atlikimas visiškai charakteriškai (stovintis, galimas judesys).

    Gerai padaryta. Tu stengėsi iš visų jėgų.

    Taip, vaikinai, kompozitorius sukūrė tą pačią muziką trims eilėraščiams, bet jūsų pasirodymas įvedė tobulėjimą, judėjimą ir charakterio kaitą. Dainavote garsiau, tyliau, lėtai, greičiau ir pan. Ši daina yra ryškus muzikos atlikimo raidos pavyzdys.

    Tęsdami pamokos temą, E. Griego kūrybos pažinimo pavyzdžiu atseksime, kaip kompozitorius plėtoja muziką dideliame muzikos kūrinyje.

    E. Griegas – norvegų kompozitorius. Portretas (skaidr. Nr. 12)

    – Pažiūrėk į šio žmogaus veidą. Kokios protingos, malonios, šviesios akys, šypsena slypi lūpų kampučiuose. Todėl Griego muzika persmelkta šilumos, nuoširdumo, meilės gimtajam kraštui, atšiauriai jo gamtai. Juk Norvegija – šiaurinė šalis, kurioje visada šalta, daug sniego ir mažai šviečia saulė.

    Kompozitoriai savo kūryboje dažnai atsigręžė į žodinį liaudies meną: pasakas, epas. Pasakos yra didelių rimtų muzikos kūrinių („Sadko“, „Miegančioji gražuolė“ ir kt.) ištakos.

    „Peer Gynt Suite“ yra vienas iš šių nuostabių kūrinių. (Skaidrės Nr...)

    (Siuita – tai muzikinis kūrinys iš kelių skirtingų paveikslų, sujungtų vienu siužetu).

    Klausytis muzikos kūrinio siužeto

    Peeras Gyntas yra jauno vyro, pagrindinio siuitos veikėjo, vardas. Jis palieka savo namus į ilgą kelionę, tikėdamasis praturtėti ir rasti savo laimę. Tačiau laimę ir meilę rado tik grįžęs į tėvynę. Kelionėse Peras susitinka su įvairiais herojais, tarp kurių – rytietiška šokėja Anitra, nykštukais ir pasakų urvų gyventojais – troliais. Štai vienas įvykis iš jo kelionės. Herojus atsiduria pasakų oloje. Atsigulkite pailsėti. Vos jau ruošdamasis užmigti, jis išgirdo lengvą judesį, tylų ošimą. Troliai pradėjo lįsti iš plyšių, įvairių duobių ir nelygumų, jų vis daugėjo, apsupo jį iš visų pusių, o dabar pradėjo rikiuotis į kolonas su karingais šūksniais, pasirodė kalnų karalius.

    – Pagal muziką nustatykite, ar troliai susirinko gėriui ar blogiui.

    – Jie susėdo kaip klausytojai. Kuris iš jūsų išgirs daugiau pokyčių, geriau atspės kompozitoriaus ketinimą? (skaidr. Nr. 13 urvas)

    Patikėjau, kai ėjau pirmą kartą
    Į tamsias žemės gelmes:
    Tamsos dvasios ten, gelmėse,
    Paslapčių paslaptis man bus atskleista.

    Klausantis fragmento „Kalnų karaliaus oloje“.

    – Ką įsivaizdavote su šia muzika?

    – Kas pasikeitė muzikoje? (tempas - puikiai perteikiamas judėjimas nuo lėto iki greito, dinamika - nuo tylaus iki garsaus,

    Pristatykite dinaminių atspalvių įrašymą – forte (garsus) ir piano (tylus).

    f ir p yra kontrastingi atspalviai muzikinėje kalboje. (skaidr. Nr. 14)

    p f , ---------– crescendo laipsniškas garso stiprinimas.

    Tembras - nuo tylaus iki susijaudinusio, charakteris - nuo pikto iki agresyvaus, melodija buvo kartojama - kartojimo technika, bet kitokia forma.)

    – Kokią muzikos raidą sugebėjote nulemti?

    (Dinamika - nuo tylios iki garsios, kompozitorius piešia trolius, jų eisena: iš toli - arti,
    tempas - skyrėsi vykdymo greitis,
    tembras - iš švelnių garsų virsta aiškiais, staigiais, kietais, aštriais.)

    Visa tai kūrė blogio įvaizdį.

    Pakartotinis fragmento klausymas (galbūt naudojant judesius)

    Vystymasis padarė muziką įdomią, įvykiai keičiasi, o muzika mums apie tai pasakoja.

    E. Griego pjesės „Kalnų karaliaus oloje“ pavyzdžiu aiškiai matėme, kad įvairiomis muzikos kūrimo technikomis kompozitorius sukūrė ryškų pasakų būtybių greito šokio vaizdą. Kūrinys paremtas viena nuolat pasikartojančia tema, tačiau per visą muzikos skambesį su susidomėjimu stebime jos raidą: charakterio kaitą nuo atsargaus, paslėpto iki susijaudinusio, susijaudinusio; laipsniškas dinamikos didėjimas nuo vos girdimo fortepijono iki griausmingo forte; greitinant tempą – nuo ​​lėto iki greito.

    Paslaptinga procesija pamažu perauga į laukinį nykštukų ir trolių – pasakų urvo gyventojų – šokį.

    Negalėtume, pavyzdžiui, „Kalnų karaliaus urve“ pabaigos klausytis, jei ši muzika neturėtų ryškių, įsimintinų intonacijų, jei joje niekas nesivystytų, bet visą laiką kartotųsi tas pats. .

    Muziką lengvai atpažįstame ir prisimename, jei ji paremta ryškiomis, įsimintinomis intonacijomis, mums įdomu klausytis muzikos, tada ji mus žavi, kai jame vyksta jaudinantis vystymasis.

    Muzikinis apšilimas. (Ančiukų šokis) (ši muzika irgi turi pokyčių, t.y. plėtra 1 – dalis greita, lengva, linksma

    2 – dalis lygi, lėta, rami

    Toliau praktiškai įvaldant muzikos pokyčius, siūlau groti vaikiškais muzikos instrumentais. Bet pirmiausia atspėk rusų liaudies dainą pagal jos melodiją. (žaidimo fragmentas)

    - Teisingai! r.n.p. "Kalinka".

    Išklausome ir nustatome pokyčius.

    1 dalis (choras) – greita, linksma, šokama….

    2 dalis (eilė) – lėta, sklandi, ištempta, dainingesnė….

    Vaikinai atkreipė dėmesį į akcentus muzikoje. Paplokime jiems atskirai be muzikos

    (kad sąskaitoje būtų vykdomas vienu metu).

    Grojimo instrumentais taisyklės:

    – kaip taisyklingai laikyti;

    – kaip sukurti garsą;

    – kada žaisti, kurią akimirką...

    Žaidimas d.m.i. į garso takelį (skaidr. Nr. 15)

    Vykdymo analizė Kas atsitiko?

    Gerai padaryta. Jautėme ir perteikėme muzikos pokyčius – kontrastą. Kontrasto technika yra muzikos kūrimo ir keitimo technika.

    Pamokos pabaigoje atliksime pažįstamą vaikišką dainelę apie draugystę (žaismą), muzikoje, kuri turi vystymąsi. („Visos žemės vaikai yra draugai“)

    Žodžių kartojimas iš paveikslėlių lentoje (skaidr. Nr. 16)

    Koncertinis pasirodymas charakterio su žanro kaita: choras – šokis, eilėraštis – daina.

    Pamokos temos santrauka

    Apibendrindamas pamoką, patikrindamas, kaip įvaldėte naują sudėtingą temą, užduodu kontrolinius klausimus: ( skaidrė Nr. 17)

    – Kas yra vystymasis? Pasakykite vienu žodžiu... (pakeisti)

    – Ko išmokome šiandien? (Nustatykite vystymosi tipus)

    – Kokius vystymosi tipus ir kokius kūrinius, dainas ar pjeses prisimenate? (Žanras – „Visos žemės vaikai – draugai“, tempas, dinamiškumas – E. Griego „Kalnų karaliaus urve“, atlikimas – L. Knipperio daina „Kodėl lokys miega žiemą“, r.n.p. „Kalinka“ “ – tempas.

    – Kurio kompozitoriaus kūriniuose buvo ryški raida? (Grieg.) Kaip tai vadinosi? („Kalnų karaliaus urve“, dinamiška, tempo)

    Tai reiškia, kad muzika yra pagrįsta intonacija ir raida ( skaidrės numeris 18)

    Nėra muzikos be tobulėjimo

    Namų darbas: – Kitoje pamokoje siūlau namuose nupiešti bet kokį piešinį darbui, kuris jums labiausiai patiko, papuošti parodą.

    Apmąstymas pamokos pabaigoje.

    Pakelkite ranką aukštai, jei ………

    – Pamoka buvo įdomi, sužinojau daug naujų dalykų.

    Nuleiskite, jei ……….

    – Dar yra klausimų.

    Ačiū už aktyvų darbą klasėje. Įvertinimas. Muzikinis atsisveikinimas.

    Išėjimas iš klasės į T. Chrennikovo „Kovą“.

    2. Vystymasis ir forma

    Kai kuriose temose radome vystymosi požymių. Tačiau tikrasis, didysis vystymasis prasideda po temos pristatymo. Plėtojant tema ar atskiri jos fragmentai gali kartotis, bet visada su pakeitimais. Kartais šie pokyčiai būna tokie reikšmingi, kad iš jų atsiranda visai kitoks muzikinis vaizdas, tačiau jame galima atpažinti temos intonacijas. Jūs ką tik susipažinote su švelnia, melodinga ir labai lengva Čaikovskio tema. Ir tada, šio Šeštosios simfonijos dalies viduryje, atsiskleidžia tragedija, ir štai viena iš šios tragedijos kulminacijų. Pagrindinę melodiją groja trimitai maksimaliu garsu:

    Allegro vivo = 144

    Bet įsiklausykite į melodiją: tai seka iš antrosios temos pusės.

    Kaip tikriausiai jau supratote, yra specialių tobulinimo būdų. Jie taip pat gali būti vadinami metodais arba technikomis. Pagrindinės technikos variacinė plėtra Ir seka.

    Jūs jau žinote seką. Taip pat galite pridėti, kad yra sekos tikslūs Ir netikslūs, ir taip pat kylantis Ir nusileidžiantis. Ir kiekvienas pasikartojančio motyvo vykdymas vadinamas sekos nuoroda. Ir seka taip pat turi žingsnis.

    Pirmame Polkos sakinyje iš Čaikovskio „Vaikų albumo“ yra dvi sekos vienu metu. Pirmajame iš jų antroji grandis yra sekunde aukštesnė už pirmąją, vadinasi, kylanti, su antruoju žingsniu. O visi pirmosios grandies intervalai antrojoje tiksliai perkeliami vienu tonu aukščiau, vadinasi, tikslūs. Kitoje sekoje antroji grandis yra žemesnė; O šuolis į mažąją šeštąją pirmoje nuorodoje virto šuoliu į tobulą penktą antroje, o seka pasirodė netiksli.

    Vidutinis (polka tempo)

    Kartais netikslios sekos, kaip čia, žingsnio neįmanoma nustatyti. Pažiūrėkite: pirmasis garsas perkeliamas į mažąją trečdalį, o likusieji – į didžiąją sekundę. Muzika – ne tik matematika, ir ji dažnai viską sukrečia.

    Dabar treniruokimės patys. Tai ruošiniai namų darbams. Nukopijuokite juos į sąsiuvinius ir užpildykite tuščius matmenis savo kompozicijos sekomis. Nurodyta kryptis. Pirmasis pavyzdys rodo ritmą (tušti stiebai be galvų). Sugalvokite tikslumą, netikslumą ir žingsniuokite taip, kaip norite, bet tada nustatykite, ką gavote.

    9a, b pavyzdžiai

    Didėjimo seka (D-dur)

    Mažėjančia seka (d-moll)


    Variacijomis galima vadinti Čaikovskio Šeštosios simfonijos temos antrosios frazės pokyčius. Tačiau kartoju, kad plėtojimas pačios temos viduje vis tiek yra „nerealus“ vystymasis. O tai, kas pasirodė judėjimo viduryje, yra tikra variacinė raida. Forma variacijos yra visiškai pagrįstas variaciniu vystymusi. Bet ne kiekvienas variacijos vystymosi variantas. Apie tai plačiau pakalbėsime šiek tiek vėliau.

    Yra ir kitų tobulėjimo būdų. Trečioje klasėje kalbėjome apie polifoniją ir bandėme giedoti kanoną „Lauke buvo beržas“. Kanonas naudoja techniką, vadinamą imitacija.

    Polifoninėje muzikoje mėgdžiojimas yra vienas pagrindinių tobulinimo būdų.

    Polifoninių kūrinių viduryje dažnai imituojamos sekos. Ši technika vadinama kanoninė seka.

    Kiek laiko galite plėtoti temą? Jei kompozitorius turi pakankamai vaizduotės, jis gali ją plėtoti be galo. Bet tokios muzikos niekas negalės klausytis ir nenorės. Kad muzikos būtų lengva ir įdomu klausytis, jai reikia formos.

    Kai analizavote savo programą pagal specialybę, galbūt pastebėjote, kad daugumą pjesių sudaro keli gana užbaigti kūriniai. Tokie gabalai vadinami skyriuose, kurie sudaro muzikine forma.

    Dėl to susidaro forma muzikinės medžiagos kūrimas. Sužinojote, kas yra vystymasis ir kas jis vyksta. Dabar belieka išsiaiškinti, kaip kuriamos muzikinės formos, ir pačiam pabandyti sukurti nedidelius šių formų muzikinius pavyzdžius.

    Pati mažiausia jums jau pažįstama muzikinė forma laikotarpį. Galite rasti daugybę miniatiūrų, kurios yra nutapytos laikotarpio forma. Tačiau dažniau muzikinio kūrinio forma susideda iš kelių laikotarpių. Paprasta dviejų dalių iš dviejų ir paprastas trišalis iš trijų. Taip pat yra sudėtingų formų, kurių kiekviena dalis susideda iš kelių laikotarpių.

    Visos šios formos, tiek paprastos, tiek sudėtingos, naudojamos miniatiūrose. Tačiau dideliuose darbuose naudojamos visiškai skirtingos formos: variacijos, rondo, sonata Ir rondo sonata formų. Taip pat labai greitai susipažinsite su variacijomis ir rondo. O sonatos formą ir jos atmainą rondo sonatą sutiksite po metų, susipažinę su J. Haydno sonatomis ir simfonijomis.

    Kad išvengtumėte painiavos, išstudijuokite šią plokštelę. Jame yra visos formos, kurias turite žinoti.

    Mūsų tradicinėje klausimyne pamatysite naują piktogramą. Ši piktograma dabar bus naudojama visoms kūrybinio rašymo užduotims pažymėti.

    Kalbos
    Muzikinė tema, jos pateikimo būdai. Muzikinis vaizdas. Muzikinio vaizdo ir teatro scenos ryšio nustatymas. Ryšys tarp vaizdo ir kompozitoriaus programinės intencijos. (Perteikite įspūdžius apie temos skambesį, remdamiesi muzikos kalbos priemonėmis).

    Praktinės užduotys: viktorina apie 1 klasėje nagrinėjamą muzikinę medžiagą su pagrindinių sąvokų kartojimu; kryžiažodžiai muzikiniais terminais.

    Muzikinė medžiaga:

    N. Rimskis-Korsakovas. „Auksinis gaidys“, įžanga

    S. Prokofjevas. „Vaikų muzika“, Rytas

    R. Šumanas. „Karnavalas“ (Nr. 2 ir Nr. 3);

    E. Griego, R. Schumanno („Albumas jaunimui“), M. Musorgskio („Paveikslėliai parodoje“) pjesės, baigtos 1 klasėje.

    Namų darbai: nustatyti muzikinį įvaizdį pjesėse iš savo atliekamo repertuaro, remiantis muzikinės kalbos elementų analize.

    Muzikinės kalbos priemonės muzikiniam įvaizdžiui kurti

    Kaip pirminiai žanrai, faktūra, režimas, tempas, potėpiai, ritminis raštas, metras, tembras dalyvauja kuriant muzikinį vaizdą. Muzikinių vaizdų kaitos stebėjimas keičiant teminę medžiagą pagal palyginimo tipą, papildymą, ankstesnės stiprinimą. Kaip keičiasi muzikinio kalbėjimo elementai, kokios raiškos priemonės tampa ypač svarbios naujoje temoje.

    Muzikinė medžiaga:

    S. Prokofjevas. Baletas „Romeo ir Džuljeta“, Džuljeta mergina

    S. Prokofjevas. „Vaikų muzika“, Lietus ir vaivorykštė

    P. Čaikovskis. „Vaikų albumas“, Valsas

    E. Grigas. „Peer Gint“, Solveigos daina.

    Papildomai: M. Glinka. Opera „Ruslanas ir Liudmila“, Černomoro maršas;

    J. Bizet. Opera „Karmen“, uvertiūra.

    Namų darbai: papasakoti, kokie muzikos kalbos elementai vaidina lemiamą vaidmenį kuriant pažįstamų muzikos kūrinių vaizdinius.
    2 tema.Pagrindiniai muzikos tobulinimo būdai(frazės, motyvo, taško sąvokos).
    Pagrindiniai kūrimo būdai muzikoje: kartojimas (tikslus ir netikslus), seka, kontrastas.

    Struktūrinio vieneto samprata (frazė, motyvas).

    Namų darbai: raskite trijų konkrečių formų pavyzdžių savo repertuare.

    Rondo forma

    Rondo forma. Tema-refrenas (daugkartinis sugrįžimas), temos-refreno sugrįžimo reikšmė skirtinguose pavyzdžiuose. Epizodai (vystymo tipas, kontrastingi).

    Praktinė užduotis: perteikti pasakos siužetą piešimo schema, atitinkančia rondo formą (pavyzdžiui, „Kolobok“).

    Muzikinė medžiaga:

    J.-F. Ramo. Tamburinas

    D. Kabalevskis. Rondo Toccata

    M. Glinka. Opera „Ruslanas ir Liudmila“, Rondo Farlafa

    S. Prokofjevas. Opera „Meilė trims apelsinams“, Mergina Džuljeta, kovo mėn

    V.-A. Mocartas. Opera „Figaro vedybos“, Figaro arija „Pasipūtęs berniukas“

    A. Vivaldi. "Metų laikai"

    A. Borodinas. Romanas „Mieganti princesė“.

    Namų darbai: pasirinkti pasaką, kuri gali atitikti rondo schemą.

    Variacijos forma

    Variacijos. Liaudies muzikos variacijos. Basso ostinato (chaconne, passacaglia). Klasikinės variacijos (griežtos). Soprano ostinato (Glinkinskie). Analizuojant patartina iš pradžių ne aiškinti pjesių struktūrą, o nustatyti kartu su mokiniais, tada kartu su vaikais pataisyti schemą ir daryti išvadas (apie turinį ir formą, apie kompozitoriaus intenciją) .

    Muzikinė medžiaga:

    G.-F. Hendelis. Chaconne

    V.-A. Mocartas. Opera „Stebuklinga fleita“, variacijos varpų tema

    M. Glinka, opera „Ruslanas ir Liudmila“, choras „O tu, Svet-Liudmila“ ir „Persų choras“

    M. Glinka. Opera „Ivanas Susaninas“, choras „Šlovė“.

    Sonatos forma

    Bendroji sonatos ciklo samprata. Sonatos forma.

    Praktinė užduotis: sonatinų iš mokinių repertuaro analizė.

    Muzikinė medžiaga:

    J. Haidnas. Sonata D-dur 1 dalis.


    Trečiųjų studijų metų pabaigoje susiformavo šios žinios, gebėjimai ir įgūdžiai. Studentas privalo:

    Žinoti liaudies meno bruožus ir pagrindinius liaudies dainų žanrus;

    Išmanyti kasdienius ir koncertinius muzikos žanrus;

    Susipažinti su pagrindinėmis muzikinėmis formomis: periodinėmis, dvibalsėmis ir tribalsėmis paprastomis formomis; Rondo, variacijos, sonata.


    III. Reikalavimai studentų pasirengimo lygiui
    Akademinio dalyko „Muzikos klausymasis“ programos turinys užtikrina meninį, estetinį ir dorinį studento asmenybės ugdymą, darnų vaikų muzikinių ir intelektinių gebėjimų ugdymą.

    Mokymų rezultatas – suformuotas žinių, įgūdžių ir gebėjimų rinkinys, atspindintis mokinio muzikinę atmintį ir klausą, muzikinį suvokimą ir mąstymą, meninį skonį, muzikinių stilių išmanymą, muzikinės terminijos įvaldymą, tam tikrą muzikinę ir bendrąją kultūrinę pasaulėžiūrą. .

    Mokymosi rezultatai yra šie:

    Žinios:


    • pirminės žinios apie muzikos meno vaidmenį ir reikšmę;

    • pradinės žinios apie muziką kaip meno rūšį, jos pagrindinius komponentus, įskaitant muzikos instrumentus, atlikėjų grupes (choralinę, orkestrinę);

    • išmanyti, pagal programos reikalavimus, įvairių stilių užsienio ir šalies kompozitorių muzikos kūrinių (su pavyzdžiais);

    • žinios, pagal programos reikalavimus, pagrindinės informacijos apie įvairių stilių užsienio ir šalies kompozitorių kūrybą;

    • muzikos žanrų ir formų išmanymas pagal programos reikalavimus;
    Įgūdžiai:

    • intonaciniu-vaizdiniu pagrindu analizuoti muzikos turinį, formą, muzikos kalbą;

    • atrasti asociatyvius ryšius su kitomis meno rūšimis;

    • atskirti ir suprasti gyvenimišką skirtingų žanrų muzikos kūrinių turinį; atskirti lyrinius, epinius, dramatiškus muzikinius vaizdus;

    • darbas su knyga ir muzikos tekstu.
    Įgūdžiai:

    • žodžiu išsakyti savo mintis apie klausytą muzikos kūrinį;

    • identifikuoti (atpažinti) studijuotų muzikos kūrinių fragmentus iš klausos;

    • muzikinio kūrinio suvokimas;

    • emocinės empatijos apraiškos muzikos kūrinio suvokimo procese;

    IV . Kontrolės formos ir metodai, reitingų sistema



    Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!