Virš laukų tvyrojo žąsų rūkas. Eilėraščiai apie rudenį – geriausi eilėraščiai apie rudenį

Dangus jau alsavo rudeniu,

Saulė švietė rečiau,

Diena vis trumpėjo

Paslaptingas miško baldakimas

Su liūdnu triukšmu ji nusirengė,

Rūkas tvyrojo virš laukų,

Triukšmingas žąsų karavanas

Ištemptas į pietus: artėja

Gana nuobodus laikas;

Už kiemo jau buvo lapkritis.

Prieš mus yra vienas iš puikių A.S. peizažinės poezijos pavyzdžių. Puškinas. Savo kūriniuose autorius dažnai grįžta prie gamtos, ypač rudens, aprašymo. Skaitant parašytas eilutes apima visiškas jausmas, kad Aleksandras Sergejevičius ne tik grožisi rudeniu, bet ir kažkaip giliai, savotiškai jaučia gamtą.

Įdomu tai, kad būtent ruduo poeto biografijoje pažymėtas kaip vaisingiausias metas. Spalvų ryškumas ir šio sezono atmosfera įkvėpė autorę aktyviai dirbti.

Kraštovaizdžio eskizas skaitytoją panardina į gražų rudens sezoną. Kalbos raštų įvairovė sukuria lakonišką, bet talpų gamtos vaizdą. Kiekvienas žodis parenkamas taip kruopščiai, kad skaitytoje sukurtų ilgalaikę asociatyvią seriją. Kolosalus epitetų skaičius perteikia ne tik rudenišką nuotaiką, bet ir pakelia uždangą nuo poeto savijautos. Ir, nepaisant blėstančios prigimties, kiekviena eilutė persmelkta drebančio ir džiaugsmingo laukimo, kada ateis pasakiška, ne mažiau autoriaus mylima žiema.

Jakovleva Marija
Pastabos apie kalbos raidą „A. S. Puškino eilėraščio „Rudenį kvėpavo dangus“ įsiminimas vyresniojoje grupėje

Pamokos santrauka apie kalbos raidą. Mokantis mintinai eilėraštį A. SU. Puškinas“Jau dangus alsavo rudeniu» V vyresnioji grupė

Tikslas: išmokyti vaikus matyti, jausti ir suprasti grožį rudens gamta.

Užduotys:

Švietimo: įtvirtinkite vaikų idėjas apie būdingus bruožus rudens; mokyti vaikus įvardyti ženklus rudens, vaizdiniais žodžiais ir posakiais apibūdinti gamtos pokyčius; sužinoti ištrauką iš A. S. kūrinio. Puškinas"Eugenijus Oneginas" “Jau dangus alsavo rudeniu...» .

Vystantis: lavinti mąstymą, atmintis, nuosekli kalba, vaizduotė ir kūrybiškumas.

Švietimo: ugdyti teigiamą požiūrį į gamtą ir norą ja rūpintis.

Medžiagos: vaizdo iliustracija rudens(lėlė- rudens, žingsnis po žingsnio iliustracijos eilėraštis, rudens lapai.

Pamokos eiga:

IN: - Vaikinai, šiandien kalbėsime apie nuostabų metų laiką, o kokį, sužinosite spėliodami mįslė:

Kokia burtininkė paėmė dažus?

Nudažiau lapus, nuėmiau nuo šakų,

Paslėpiau dyglius miegoti iki pavasario,

Kokia burtininkė, sakyk man?

D: - Ruduo.

Auklėtojas: – Tai va, šiandien ji atėjo pas mus rudens(vaizdo iliustracija rudens) .

IN: - Kas atsitiks rudens?

D: - Auksinis, spalvingas, nuobodus, niūrus, lietingas, debesuotas.

IN: - Ruduo kviečia pažaisti "Pasakyk žodį". Aš pasakysiu tau sakinį, o tu jį papildysi. Būkite atsargūs!

1. Vasara pasikeitė (rudens) .

2. Žmonės rudenį apsirengęs(šiltas).

3. Negausiai šlapdriba... (lietus).

4. Pilkos vaikšto dangumi (debesys).

5. Dažnai pučia šaltis... (vėjas).

6. Lapai ant medžių tapo... (geltona, raudona, tamsiai raudona, auksinė, įvairiaspalvė).

7. Jie krenta nuo medžių... (lapai).

8. Paukščiai išskrenda... (į šiltus kraštus).

9. Zuikis pakeičia pilką kailinį į... (balta).

10. Saulė per karšta... (nedaug).

11. Moksleiviai vaikšto su portfeliais (į mokyklą).

IN: - Vaikinai, Ruduo nori sužaisti dar vieną žaidimą. Žaidimas "taip ir ne" jei jūsų atsakymas reiškia "taip", tada suplojate rankomis, o jei "Ne", tada trypi kojomis.

Gėlės žydi rudenį? – Ne

Grybai auga rudenį? - taip

Rūkai jie plūduriuoja rudenį? - taip

Na, ar paukščiai lizdus kuria?

Ar blakės skraido?

Ar visi renka derlių – taip?

Ar išskrenda paukščių pulkai – taip

Ar labai karšta saulė šviečia? – Ne

Ar vaikai gali degintis – ne

Ar turėtume dėvėti striukes ir skrybėles? - taip

Ar dažnai lyja, dažnai – taip?

Ar lapai krenta nuo medžių? - taip

IN: - Puiku, vaikinai! Dabar atsikelkime ir šiek tiek pailsėkime.

Kūno kultūros minutė:

pasivaikščiojimai ruduo pakeliui,

Sušlapo kojos pievose.

pasivaikščiojimai rudens, klajoja rudens,

Vėjas nuvertė klevo lapus

Kartu vaikštome po mišką (žingsniai vietoje)

Ir renkame lapus (lenkiasi į priekį)

Visi mielai juos kolekcionuoja

Tiesiog nuostabus lapų kritimas! (šokinėja vietoje, ploja rankomis).

Vaikai sėdi prie stalų.

IN: - Kurias tu žinai? rudens mėnesiai?

D: - Rugsėjis, spalis, lapkritis.

IN: - Ar žinai kaip rudens mėnesiai buvo iškviesti seni laikai?

D: - Ne.

IN: - Tada klausyk.

1. Rugsėjo mėnuo – lauko šėrimas. Kodėl, jūsų manymu, tai buvo vadinama „fieldfare“? (nes šiuo metu sunoksta šermukšnių uogos).

IN: - Daugelis poetų rašė apie rudens, o šiandien klausysimės, kaip Aleksandras Sergejevičius Puškinas apibūdina rudenį jo dirbti:

jau dangus alsavo rudeniu,

Saulė švietė rečiau,

Diena vis trumpėjo

Miškai yra paslaptingas vainikas,

Su liūdnu triukšmu ji nusirengė,

Rūkas tvyrojo virš laukų,

Triukšmingas žąsų karavanas

Pasiekė pietus: artėjo

Gana nuobodus laikas;

Už kiemo jau buvo lapkritis.

IN: - Šiandien mes Pabandykime prisiminti šį eilėraštį A. SU. Puškinas.

Padėkite mums prisiminti eilėraščių paveikslėliai(iliustracijos).

“Jau dangus alsavo rudeniu...» rodanti iliustraciją

IN: - Kuris rudens dangus?

D: - Niūrus, pilkas, žemas.

„Saulė švietė rečiau...“ rodanti iliustraciją

IN: - Kodėl?

D: - Todėl, kad jį dažnai dengia debesys.

„Diena trumpėjo...“ rodanti iliustraciją

IN: - Naktis ilgėja, o diena trumpėja.

"Paslaptingas miškų vainikas"

Su liūdnu triukšmu ji buvo nuoga...“ parodyta iliustracija

IN: - Kaip tai suprasti? Nuo medžių miške krenta lapai, t.y. miške krenta lapai.

„Rūkas tvyrojo ant laukų...“ rodanti iliustraciją

IN: - Rūkas yra reiškinys, kai šaltas oras nusileidžia ant šiltų žemės ar vandens paviršių.

„Triukšmingų žąsų karavanas nusidriekė į pietus...“ rodanti iliustraciją

IN: - Mes tai žinome paukščiai rudenį...(kas) skrenda... (kur)į pietus.

„Artėjo gana nuobodus metas;

Lauke jau buvo lapkritis...“ rodo iliustracija

IN: - Koks dabar mėnuo?

D: - Lapkritis – praėjusį mėnesį rudens.

IN: - Pabandykime kartu papasakoti eilėraštis pagal piešinius(skaityti).

Vaikai skaito grandininis eilėraštis.

Apibendrinant:

IN: - Ruduo ačiū jums visiems. Ačiū, vaikinai, man labai patiko, kiek jūs apie tai žinote rudens. Suteikia lapus.

Publikacijos šia tema:

Integruota pamoka parengiamojoje grupėje „Dangus jau alsavo rudeniu“ Integruota pamoka „Dangus jau kvėpavo rudenį“. Programos turinys: edukacinis: įtvirtinti vaikų idėjas apie savybes.

Tema: „Ruduo“ Ugdymo sričių integravimas: meninė kūryba (taikymas, kalbos raida (eilėraščio įsiminimas).

Edukacinių užsiėmimų, skirtų kalbėjimui vidurinėje grupėje, santrauka. Mokydamasis ištrauką iš Yu Polyakovo poemos „Viena saulėta diena...“ Tikslai: toliau lavinti savanorišką atmintį įsimenant eilėraštį. Su pagalba stiprinkite gebėjimą atkurti eilėraščio tekstą.

Edukacinių užsiėmimų, skirtų kalbai lavinti vidurinėje grupėje, santrauka. M. Yu eilėraštį „Miegok, mano gražuolis“. Edukacinių sričių integravimas: „Pažinimas“, „Grožinės literatūros skaitymas“, „Bendravimas“. Vaikų veiklos rūšys: pažintinė,.

Edukacinių užsiėmimų kalbai ugdyti vyresniojoje grupėje santrauka. RNS „Stebuklingos letenėlės“ atpasakojimas ir eilėraščio išmokimas mintinai Ugdymo sričių integravimas: „Socialinis-komunikacinis tobulėjimas“, „Kognityvinis vystymasis“, „Kalbos ugdymas“, „Fizinis vystymasis“.

Klasė: 2

Pamokos pristatymas
















Atgal Pirmyn

Dėmesio! Skaidrių peržiūros yra skirtos tik informaciniams tikslams ir gali neatspindėti visų pristatymo funkcijų. Jei jus domina šis darbas, atsisiųskite pilną versiją.

Pamokos tikslai:

  • formuoti skaitymo veiklos pagrindus: gebėjimą dirbti su poetiniu tekstu, mokyti pamatyti ir suprasti gamtos grožį, reikšti požiūrį į gamtą;
  • ugdyti raiškios kalbos įgūdžius, gebėjimą apibrėžti sąvokas: palyginimas, rimas, loginis kirčiavimas, pauzė;
  • praturtinti skaitytojo patirtį (plėsti skaitytojo žinias apie A. S. Puškino poeziją).

Įranga:

  • vadovėlis Efrosinin L.A., 2 klasė, 1 dalis;
  • sąsiuvinis „Literatūrinis skaitymas“, vaikų piešiniai apie rudenį, pristatymas, muzikinės ištraukos.

Pamokos pristatymas.

1. Organizacinis momentas.

– Kokia dabar pamoka?

– Patikrinkite savo pasirengimą pamokai.

2. Namų darbų tikrinimas.

Vaikų piešinių paroda.

– Kokie buvo jūsų namų darbai?

– Kokius rudens paveikslus piešėte?

– Kokią nuotaiką norėjote perteikti?

– Kokios spalvos vyrauja jūsų darbuose? Kodėl?

3. Žinių atnaujinimas. Pokalbis.

Būna metų laikas, kai žemė apsivelka brangiausiais drabužiais.

Šiomis dienomis atrodo, kad žemė pradeda švytėti. Rudens grožis ypač matomas miške.

– Ar kada nors buvai miške rudenį?

– Tyloje klaidžioti miško takeliais?

– Kokius jausmus išgyveni eidamas takeliu rudenėjančiame miške?

Mokytojas: Tokią valandą pajunti ypatingą ryšį su gamta, su Tėvyne, supranti, kad esi šios žemės dalis ir žemė tau priklauso.

Spalis eina į pabaigą. Artėja vėlyvas ruduo. Čia nėra paukščių giedojimo ir mažai žydinčių augalų. Lyja, rečiau šviečia saulė, laukai tušti. Paukščiai išskrenda. Sodai, giraitės ir miškai tampa pliki ir skaidrūs. Daug tapybos, muzikos, literatūros kūrinių skirta įvairiems metų laikams, ypač rudeniui, pavaizduoti.

4. Ugdymo problemos teiginys.

Per kelias pamokas kalbėsime apie rudenį. Susipažinkime su rusų rašytojų ir poetų kūryba. Mokysimės raiškiai skaityti, lavinsime atmintį, mokysimės gražiai kalbėti. Supraskime, kad su gamta turi būti elgiamasi atsargiai, išmokime pamatyti ir vertinti gamtos grožį.

5. Naujų žinių įvedimas.

1) Norėčiau pradėti nagrinėti temą poeto žodžiais.

Perskaitykite šias eilutes. Kaip manote, kas yra jų autorius?

Vėlyvo rudens dienos dažniausiai baramos,
Bet ji man miela, mielas skaitytojau,
Tylus grožis, nuolankiai spindintis.
Jei atvirai pasakysiu,
Iš metinių laikų džiaugiuosi tik ja.

Teisingai – tai A. S. Puškino žodžiai. Mėgstamiausias poeto sezonas – ruduo.

2) Aleksandras Sergejevičius Puškinas! (A.S. Puškino pristatymas)

Kada pirmą kartą kiekvienas iš mūsų išgirdo šį vardą?

Gal lopšyje, kai klausaisi melodingo močiutės dainavimo?

Arba gulėdamas lovoje klausydamasis nuostabių pasakų, kurias skaito mama?

Puškinas pas mus ateina ankstyvoje vaikystėje ir lieka su mumis visą likusį gyvenimą.

Sunku rasti žmogų, kuris nežinotų ar nemylėtų nuostabių šio poeto kūrinių.

Per savo gyvenimą jis buvo vadinamas „niekada besileidžiančia rusų poezijos saule“.

Ir nors nuo jo gimimo praėjo daugiau nei 200 metų, mūsų meilė jam nesilpnėja.

Palaiminta ir diena, ir valanda,
Kai su savo namų šiluma
Pirmą kartą kiekvienam iš mūsų
Puškino žodis ateina.
G. Gots

6. Kūno kultūros minutė

Įsivaizduokite, kad esame rudeniškame miške ir einame takais. Kaip pamatėte rudeninį mišką?

Taigi sustojome ir
Rankos pakeltos ir suvirpusios
Tai medžiai miške.
Rankos sulenktos
Šepečiai buvo purtyti
Vėjas nuneša rasą
Į rankos pusę
Sklandžiai mojuojame
Tai paukščiai, skrendantys link mūsų.
Taip pat parodysime, kaip jie atsisėda.
Sparnai buvo atlenkti atgal.

7. Eilėraščio klausymas.

1) Dabar pasiklausykime, kaip A.S. Puškinas savo eilėraštyje aprašo rudenį (mokytojo eilėraščio skaitymas kartu su muzika):

Dangus jau alsavo rudeniu,
Saulė švietė rečiau,
Diena vis trumpėjo
Paslaptingas miško baldakimas
Ji išrengė save nuogai su liūdnu triukšmu.
Rūkas tvyrojo virš laukų,
Triukšmingas žąsų karavanas
Pasiekė pietus; artėjo
Gana nuobodus laikas;
Už kiemo jau buvo lapkritis.

(Emocinė pauzė. Muzika)

2) Pokalbis.

– Kokios nuotraukos buvo pateiktos per posėdį?

3) Viršelio modeliavimas.

4) Leksikos darbas.

– Paaiškinkite žodžius:

karavanas -

– Kokių žodžių vis dar nesupranti?

nuogas -

Šviečia -

5) Darbas su eilėraščiu. Vadovėlis 106 p.

- Skaityk eilėraštį.

– Apie kokį rudens laikotarpį kalba poetas? (Raskite žodžius tekste.)

- „Dangus jau alsavo rudenį...“

– Kaip jūs suprantate šiuos žodžius?

– Kokia prasme vartojamas žodis „kvėpuoti“? (Mokinių atsakymai)

„Miškų paslaptingas vainikas

Ji išrengė save nuogai su liūdnu triukšmu.

Ar kada nors stebėjote rudenį migruojančius paukščius?

Kaip jie skrenda?

Kodėl Puškinas vartoja žodį „ištemptas“?

8. Darbas su išraiškingumu.

1) Loginio kirčio nustatymas, skaitymo tempas, pauzės.

2) Kokius jausmus perteikia poetas? (Apgailestavimas, liūdesys, neviltis dėl praėjusios vasaros.)

3) Išraiškingas eilėraščio skaitymas.

9. Refleksija.

IN rudeninis blogas oras septyni orai kieme: sėja, pučia, sukasi, maišo, riaumoja ir pila iš viršaus, ir šluoja iš apačios.

– Kuriam rudens sezonui skirta ši patarlė?

Populiariai ruduo asocijuojasi su derliaus nuėmimo laiku.

Duona tampa pagrindiniu valstiečio gyvenimo veikėju.

„Vanduo – žuvims, žolė – uogoms, o ruginė duona – visa galva“, – sakė žmonės.

Kiek duonos jie surenka - taip susiklostys gyvenimas. Nuo derliaus priklausė nuotaika, savijauta ir sveikata. „Vanduo – žuvims, žolė – uogoms, o ruginė duona – visa galva“, – sakė žmonės.

Tačiau ruduo yra ne tik „duonos suma“, ruduo yra ir „akių žavesys“ (A.S. Puškinas). Ruduo yra grožis: spalvingi lapai, raudonų obuolių kalnai, skaidrus kvapnus ryto oras.

Keičiantis metų laikams, keičiasi ir mūsų nuotaika. Rudenį liūdna žiūrėti į gėlynuose džiūstančias gėles, liūdna dėl nuobodu šalto lietaus, niūrių tamsių rytų, plikų medžių, vėsių balų ir pilko dangaus.

Ir aš norėčiau užbaigti mūsų pamoką žodžiais:

Gamta neturi blogo oro
Kiekvienas oras yra palaima,
Lietus ar sninga?
Bet kuriuo metų laiku
Turime tai priimti su dėkingumu.

10. Namų darbai.

  • Išmokite eilėraštį mintinai.
  • Užpildykite užduotį užrašų knygelėje.

Dangus jau alsavo rudeniu,
Saulė švietė rečiau,
Diena vis trumpėjo
Paslaptingas miško baldakimas
Su liūdnu triukšmu ji nusirengė,
Rūkas tvyrojo virš laukų,
Triukšmingas žąsų karavanas
Ištemptas į pietus: artėja
Gana nuobodus laikas;
Už kiemo jau buvo lapkritis.
(Ištrauka iš Eugenijaus Onegino eilėraščio.)

A.S. eilėraščio analizė. Puškinas „Dangus jau kvėpavo rudenį...“

Poetinis apybraižas „Dangus jau kvėpavo rudenį“ – tai trumpas epizodas iš eilėraščio „Eugenijus Oneginas“, tapusio visaverčiu eilėraščiu. Pats romanas vyksta vidurinėje mokykloje. O eskizas, susijęs su peizažine poezija, pristatomas daug anksčiau.

Ištrauka skirta rudens pradžiai. Netgi eilėraštyje, skirtame žmonių santykių sudėtingumui, poetas negalėjo nepaisyti grožio ir rudens. Joks kitas Puškino kūryboje nėra taip plačiai, įvairiapusiškai ir ryškiai atstovaujamas.

Laikotarpis – pats džiaugsmingiausias, harmoningiausias ir vaisingiausias kūrybai. Garsusis Boldino ruduo davė daug eilučių, kurios buvo įtrauktos į vidaus ir pasaulio poezijos aukso fondą. Tada gimė „Eugenijus Oneginas“.

Daugelis žmonių, žiūrėdami į skrendančias gerves ir auksinius lapijos kilimus, prisimena A. S. eilėraščius. Puškinas. Jis, kaip tikras poezijos menininkas, mokėjo staigiais, lengvais, bet ryškiais ir sodriais potėpiais piešti poetinius peizažus. Skaitytojas kartu su pasakotoja mato purpurinį dangų, grėsmingus lietui išlieti pasiruošusius debesis, skrendančių paukščių pulkus ir liūdnai krentančius lapus.

Eilėraštis dinamiškas: gamtoje vykstantys procesai rodomi judant. Dinamiką sukuria veiksmažodžiai, atsirandantys kiekvienoje istorijos eilutėje. Ištrauka ir eilėraštis kaip visuma pasižymi lakoniškais posakiais, sukuriančiais ritmingą teksto skaitymą.

Gamta eilėraštyje yra gyva, ji yra pagrindinė veikėja. Dangus nėra tik fonas, tai yra visa sistema. Kur vystosi įvairūs įvykiai ir procesai. Dangaus kūną autorius meiliai vadina „saule“, tarsi tai būtų jam brangi gyva būtybė. Lapkritis taip pat animacinis. Jis „stovi kieme“, kaip nepageidaujamas, bet neišvengiamas svečias. Šioje linijoje jaučiamas nuolankumas ir oro priėmimas.

Pats pasakotojas čia negali būti laikomas lyriniu herojumi, jo įvaizdis nublanksta į antrą planą. Takai padeda Puškinui sukurti trimatį pasaulio vaizdą. Čia visos meninės raiškos priemonės yra tarpusavyje susijusios ir pajungtos autoriaus pasaulėžiūros atspindžiui.

Epitetai: „paslaptingas baldakimas“, „nuobodus laikas“, „liūdnas triukšmas“, „triukšmingas žąsų karavanas“. Keista, kad toks žodis buvo pasirinktas migruojantiems paukščiams. Ne styga, pulkas ar pleištas. Visuotinai pripažįstama, kad „karavanas“ yra krovininis gyvūnas, gabenantis krovinį. Bet čia tai tinka. Skaitytojas iš karto įsivaizduoja dideles, per vasarą nupenėtas žąsis, lėtai slenkančias per dangaus platybes, tarsi kupranugarius per dykumą.

Aleksandras Sergejevičius naudoja keletą archaizmų, kurie skiemeniui suteikia iškilmingumo. Tai man primena Deržavino eilėraščius. Pavyzdžiui, senovinis žodis „baldakimas“. Ištrauka, kaip ir visas eilėraštis „Eugenijus Oneginas“, parašyta jambiniu tetrametru, po 14 eilučių. Keturkampis sukurtas pagal sonetą. Eskizas buvo įtrauktas į ketvirtąjį romano skyrių.

Aleksandro Sergejevičiaus stilius skaidrus, tarsi miškas, praradęs lapijos tankumą. Kiekvienoje eilutėje atsispindi asmeninis požiūris ir dalyvavimas. Ne medžiai, deja, išsiskiria savo lapija, o poetas, kuriam gaila išvykstančios gražuolės. Lapkritį autorė vadina nuobodžiu laiku. Tačiau tai veikiau atspindi paties skaitytojo mintis, A.S. Puškinas ne kartą prisipažino meilėje vėlyvam tarpsezoniui, ką primena jo darbai. Jis tik apgailestauja, kad dienos trumpėja, o rudens šventė praeina. Ir laukia ilga, šalta žiema.

Rudens pobūdis turėjo teigiamos įtakos A.S. Puškinas, suteikė jam jėgų gyventi ir dirbti, sukūrė derlingą dirvą kūrybai. Garsiosios poemos ištrauka yra puikus eilėraščio kraštovaizdžio pavyzdys. Todėl jis atrado savo, savarankišką gyvenimą. Gali egzistuoti kaip visavertis darbas. Eilėraštis palieka malonių emocijų. Perskaičius norėsis pasivaikščioti į rudenėjantį parką.

„Aš laimingas tik su ja viena...“:
Ruduo Aleksandro Sergejevičiaus Puškino poezijoje

„Mano rudens laisvalaikiu
Tais laikais kaip man patinka rašyti...“

D Aleksandrui Sergejevičiui Puškinui gamta buvo įkvėpimo šaltinis, jo poezijoje yra visų metų laikų aprašymai. Tačiau ypač ruduo sukėlė Puškino kūrybinės energijos antplūdį ir pagyvino jo vaizduotę. Poetas, kaip niekas kitas, sugebėjo perteikti rudens spalvų grožį ir įvairovę. Būtent jai jis skyrė daugybę eilėraščių, skelbdamas savo beribę meilę.

„Vėlyvo rudens dienos keikiasi
paprastai,
Bet aš ją myliu, skaitytojau.
Brangus…“

Jau šalta rudens ranka
Beržų ir liepų galvos plikos,
Ji ošia apleistuose ąžuolynuose;
Ten geltonas lapas sukasi dieną ir naktį,
Ant atšalusių bangų tvyro rūkas,
Ir iškart pasigirsta vėjo švilpimas.
Laukai, kalvos, pažįstami ąžuolynai!
Šventos tylos saugotojai!

„Rudens rytas“ (ištrauka)

Dangus jau alsavo rudeniu,
Saulė švietė rečiau,
Diena vis trumpėjo
Paslaptingas miško baldakimas
Su liūdnu triukšmu ji nusirengė,
Rūkas tvyrojo virš laukų,
Triukšmingas žąsų karavanas
Ištemptas į pietus: artėja
Gana nuobodus laikas;
Už kiemo jau buvo lapkritis.

„Dangus jau alsavo rudeniu...“
(ištrauka iš eilėraščio „Eugenijus Oneginas“)

Ir kiekvieną rudenį vėl žydiu;
Rusiškas šaltis yra naudingas mano sveikatai;
Vėl jaučiu meilę gyvenimo įpročiams:
Vienas po kito miegas nuskrenda, po vieną ateina alkis;
Kraujas lengvai ir džiaugsmingai žaidžia širdyje,
Troškimai verda - aš laimingas, vėl jaunas,
Aš vėl pilnas gyvybės – toks mano kūnas
(Atleiskite man už nereikalingą proziškumą).

"Ruduo" (ištrauka)

Jau atėjo spalis – giraitė jau dreba
Paskutiniai lapai nuo jų nuogų šakų;
Užklupo rudens vėsa – kelias šąla.
Už malūno tebesiurbia upelis,
Bet tvenkinys jau buvo užšalęs; mano kaimynas skuba
Į išvykstančius laukus su mano troškimu,
O žieminiai kenčia nuo beprotiškų linksmybių,
O šunų lojimas pažadina miegančius ąžuolynus...

Ruduo“ (ištrauka)

Liūdnas metas! Oi žavesio!
Tavo atsisveikinimo grožis man malonus -
Man patinka sodrus gamtos nykimas,
Skaisčiai raudonais ir auksiniais drabužiais pasipuošę miškai,
Jų baldakimu – triukšmas ir gaivus kvapas,
Ir dangų dengia banguota tamsa,
Ir retas saulės spindulys, ir pirmosios šalnos,
Ir tolimos pilkos žiemos grėsmės...

"Liūdnas metas! Akių žavesys!"




Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!