Esė „Marinos Cvetajevos poezija yra jos sielos dienoraštis. Kūrybiškumas M

Literatūra. 11 klasė
2 pamoka
Pamokos tema: M. Cvetajevos poezija kaip lyrinis epochos dienoraštis.
Tikslai:
- supažindinti mokinius su pagrindinėmis dainų tekstų temomis ir motyvais;
- parodyti lyrinės herojės jausmų išskirtinumą M. Cvetajevos poezijoje.
Įranga: M. I. Tsvetajevos portretas, epigrafas, eilėraščių tekstai.
Epigrafas lentoje:
Mano eilėraštis
Kaip brangūs vynai
Ateis tavo eilė.
M. Cvetajeva, 1913 m
Pamokos eiga
I. Įvadas. Mokytojo įžanginė kalba.
Marina Tsvetaeva į literatūrą pateko amžių sandūroje, nerimą keliančiu ir neramiu metu. Kaip ir daugelis jos kartos poetų, ji jaučia pasaulio tragediją. Konfliktas laikui bėgant jai pasirodė neišvengiamas. Ji gyveno pagal principą: būti tik savimi. Tačiau Cvetajevos poezija prieštarauja ne laikui, ne pasauliui, o joje gyvenančiam vulgarumui, nuobodumui ir smulkmeniškumui. Poetas yra gynėjas, milijonų nuskriaustų žmonių atstovas:
Jei siela gimė sparnuota,
Koks jos dvaras – o kokia jos trobelė!
Kas jai yra Čingischanas ir kas yra Orda!
Turiu du priešus pasaulyje,
Du dvyniai neatsiejamai susiliejo: alkano alkis ir sočiai pavalgiusio!
1918 metų rugpjūčio 18 d.
Tsvetajevai buvo lemta tapti savo eros metraštininke. Savo kūryboje beveik neliesdama tragiškos dvidešimtojo amžiaus istorijos, ji atskleidė šiuolaikinio žmogaus pasaulėžiūros tragizmą. Lyrinė savo poezijos herojė brangina kiekvieną akimirką, kiekvieną išgyvenimą, kiekvieną įspūdį.
Lyrinio herojaus įvaizdyje atsiskleidžia poeto asmenybė. Lyrinis herojus artimas lyriniam „aš“. Jis atneša mums poeto menininko mintis ir išgyvenimus, atskleidžia Cvetajevos dvasinį pasaulį.
II. Kolektyvinė eilėraščio analizė:
Kas iš akmens, kas iš molio -
O aš sidabrinė ir putojanti!
Mano verslas yra išdavystė, mano vardas Marina,
Aš esu mirtinga jūros puta.
Kas iš molio, kas iš mėsos -
Karstas ir antkapiai
– Pakrikštytas jūros šriftu – ir skrendant
Su savo – tikrai sulaužys!
Per kiekvieną širdį, per kiekvieną tinklą
Mano valia pralaužs.
Aš – ar matai šias ištirpusias garbanas? –
Jūs negalite padaryti žemiškos žemės su druska.
Traiškydamas ant granito kelių,
Su kiekviena banga aš prisikeliau!
Tegyvuoja putos - linksmos putos -
Aukštos jūros putos!
1920 metų gegužės 23 d.
Vardas suteikiamas žmogui gimus ir dažnai nulemia visą jo gyvenimą. Ką reiškia pavardė Marina? (jūrinis)
1. Eilėraščio skaitymas mintinai (individuali užduotis). Visi seka tekstą.
2. Kas yra šio eilėraščio herojai? (Tai Marina ir tie, „kurie pagaminti iš molio“, t. y. paprasti mirtingi žmonės. Jau vien ši priešprieša verčia susimąstyti apie Marinos ypatybes.)
– Koks pagrindinis žodis pirmoje strofoje? (Išdavystė)
– Kokie antoniminiai žodžiai yra antrame posme? (Karstas – pakrikštytas)
- Kodėl herojė savo tirpstančiomis garbanomis nenori tapti „žemės druska“ („nacionaline šlove“)? (Ji nenori prarasti laisvės, tapti didvyre; ji nenori šiukšlinti kranto, kaip tai daro sūrus vanduo.)
– Ką reiškia žodis „prikelsiu“? Kokiam žodžiui jis artimas? (Pakrikštytas ir priešinasi „granitui“.)
Išvada: Marina yra kitokia, todėl jos „verslas yra išdavystė“, todėl ji palūžta ir prisikelia. Tai jos siela.
III. Gyvenimo etapai – eilėraštyje, laiko etapai – eilėraštyje.
1. Marina Ivanovna gimė Maskvoje 1892 m. rugsėjo 26 d.
a) Eilėraščio „Raudonu teptuku...“ skaitymas (individuali užduotis).
Raudonas šepetys
Šermukšnis nušvito.
Lapai krito.
aš gimiau.
Šimtai ginčijosi
Kolokolovas, buvo šeštadienis:
Jonas teologas.
Iki šios dienos aš
noriu graužti
Šermukšnio kepsnys
Kartus teptukas.
b) Kas šiame eilėraštyje yra autobiografiška? Ką Cvetajevos gyvenime simbolizavo kalnų pelenai? (Lapų kritimo laikotarpiu, kai bręsta šermukšnis, gimė Marina. Tuo metu skambėjo varpai. Šv. Evangelisto Jono (vieno iš 12 apaštalų, mylimo Kristaus mokinio) šventė.) Marina Ivanovnos gyvenimas karti, kaip šermukšnio.)
2. Cvetajevų šeima gyveno jaukiame dvare vienoje iš senovinių Maskvos alėjų; vasarą praleido vaizdingose ​​vietose netoli Maskvos, Kalugos mieste Tarusoje. Marinos tėvas buvo garsus profesorius, filologas, meno istorikė, mama, talentinga pianistė, savo vaikams (Andrey, Asya, Marina) atvėrusi nuostabų gamtos pasaulį ir padovanojusi jiems geriausias pasaulyje knygas, kilusi iš lenkų. -Vokiečių rusifikuota šeima.
Maskva ankstyvosiose kolekcijose yra harmonijos įsikūnijimas, praeities simbolis. Čia ir susižavėjimas sostine, ir meilė, ir švelnumas jai, Maskvos kaip Tėvynės šventovės jausmas. Šventumo ir teisumo motyvas skamba daugumoje 1916 m. ciklo „Eilėraščiai apie Maskvą“ eilėraščių. Jis siejamas su „Kalugos keliu“ klaidžiojančių aklų klajoklių įvaizdžiu, su lyrinės herojės įvaizdžiu:
Uždėsiu ant krūtinės sidabrinį kryžių,
Aš persižegnosiu ir tyliai leisiu savo keliu
Senuoju keliu palei Kalužskają.
– Kieno darbus jums primena šie motyvai? (N.A. Nekrasova.)
3. Per visą jos gyvenimą Mariną supo daugybė žmonių. Jie buvo visiškai skirtingi ir skirtingai atskleidė jos poetinį ir žmogiškąjį talentą. Jos kuriami eilėraščiai sugrupuoti į ciklus, vienas jų skirtas A. Blokui. Tai aistringas meilės monologas, nors Tsvetaeva poetą matė tik iš tolo ir neprasitarė nė vienu žodžiu. Jai Blokas yra simbolinis Poezijos įvaizdis.
Klausykite „Eilėraščiai Blokui“.
Žvėris turi urvą,
Kelias klajokliui,
Mirusiems - drogai,
Kiekvienam savo.
Kad moteris būtų nesąžininga
Karalius turi valdyti,
Man reikia pagirti
Tavo vardas.
(1916 m. gegužės 2 d.)
Kaip supratote šias eilutes? (Pagrindinis Tsvetajevos tikslas yra šlovinti Bloką.)
4. Cvetajevai poetinis menas buvo „kasdienis darbas“, šventas, vienintelis amatas: „Netikiu eilėraščiais, kurie teka. Jie suplyšę – taip. Drąsus, veržlus frazės suskaidymas į atskiras semantines dalis, siekiant beveik telegrafinio glaustumo. Sunkus ir pertraukiamas kalbos pobūdis yra neįprastas vien dėl to, kad jis atspindi poeto dvasios būseną su greitu jo išgyvenamos akimirkos spontaniškumu. Jos poezijos spektras platus: nuo rusų liaudies pasakų – eilėraščių iki intymiausių psichologinių lyrikos. Nuolatinis, nenuilstamas darbas, atidirbimas, šlifavimas, kas parašyta.
Akhmatova turėjo tokį patį požiūrį į poetinį darbą. Ištrauka iš eilėraščio „Achmatova“:
Esame karūnuoti, kad būtume viena su jumis
Mes trypiame žemę, o dangus virš mūsų yra toks pat!
Ir tas, kurį sužeidė tavo mirtingas likimas,
Jau nemirtingieji nusileidžia į mirtingojo lovą. (...)
Mano dainuojančiame mieste kupolai dega.
O klajojantis aklas šlovina Šventąjį Gelbėtoją.
Ir aš tau duodu savo varpelio krušą,
Achmatova! - jūsų širdis paleisti.
Kuo panašūs du poetai? (Jie gyvena toje pačioje žemėje, yra amžininkai.)
Kaip lyrinė herojė siejasi su Achmatova? (Gerbia, vertina, žavisi talentu, dovanoja jai savo miestą - Maskvą.)
- Cvetajevai būdinga save vadinti „tu“, tyčia viską pajungdama savo svajonei. Bet jų asmeninis bendravimas vyko jau 1941 m., kai poetės ilgai kalbėjosi privačiai.
5. Cvetajeva skyrė eilėraščius artimiems žmonėms: draugams - poetams, močiutei, vyrui, Sergejui Jakovlevičiui Efronui, vaikams, dukrai Alijai ir sūnui Georgijui.
Eilėraštis „Alya“ (ištrauka)
Aš nežinau, kur tu ir kur aš.
Tos pačios dainos ir tie patys rūpesčiai.
Jūs tokie draugai!
Jūs tokie našlaičiai.
Ir mums abiem taip gera -
Benamiai, bemiegiai ir našlaičiai...
Du paukščiai: ką tik atsikėliau - valgykime,
Du klajokliai: maitinasi pasauliu.
– Apie ką eilėraštis? (Apie motiną ir dukrą)
– Kokie herojų santykiai? (Jie padeda vienas kitam ir palaiko.)
– Kaip jų likimas? (Namų nėra, jie klajokliai, našlaičiai.)
Marinos Cvetajevos ir Sergejaus Efrono sūnus gimė tremtyje, kur jos vyras atsidūrė su baltųjų savanorių armijos likučiais, o 1922 metais Marina taip pat išvyko į užsienį. Gyvenimas tremtyje buvo sunkus. Emigrantų žurnalams nepatiko sąžiningi, nepaperkami Cvetajevos eilėraščiai. „Mano skaitytojas liko Rusijoje, kur mano eilėraščiai... nepasiekia“, – apgailestavo ji.
Ištrauka „Eilėraščiai mano sūnui“ (1932).
Nei į miestą, nei į kaimą -
Eik, mano sūnau, į savo šalį, -
Į kraštą - atvirkščiai į visus kraštus!
Kur grįžti – pirmyn
Eik, ypač tau,
Niekada nemačiau Rusijos
Mano vaikas... Mano?
Ji - vaikas!
Kokį norą išsako poetė? (Ji nori, kad jos sūnus gyventų Rusijos žemėje, apgailestauja, kad jis nematė Rusijos, bet jis yra jos sūnus.)
6. O 1939 m. M. Cvetajeva grįžo į tėvynę.
Netoliese nėra draugų, nėra būsto, nėra darbo, nėra šeimos (vyro nėra gyvo, Ariadnės likimas nežinomas, susvetimėjimas su sūnumi). Asmeninių nelaimių svoryje, viena, psichikos depresijos būsenoje, Didžiojo Tėvynės karo pradžioje, 1941 m. rugpjūčio 31 d., Marina Tsvetaeva nusižudė.
Eilėraštis: „Žinau, kad mirsiu auštant! Kuris iš dviejų?"
Aš žinau, kad mirsiu auštant! Kuris iš dviejų, kartu su kuriuo iš dviejų - tu negali nuspręsti, jei tik mano žibintuvėlis užgestų du kartus šokio žingsnį ji eitų palei žemę! - Dangaus dukra su pilna prijuoste! - Aš nesutrukdysiu nė vieno daigelio, žinau, kad mirsiu auštant! - Dievas nesiųs vanago nakties mano gulbės sielai, švelnia ranka atimdamas nepabučiuotą dangų paskutiniam sveikinimui Aušros plyšys - plyšys atsakančioje šypsenoje! Net mirštančioje žagsėjime išliksiu poetas.
IV. Išvada, rezultatai.
Ką galite pasakyti apie lyrišką heroję Tsvetajevą? (Moteris išdidi, stipri, ryžtinga, mylinti, ištikima, savanaudiška. Ji sugeba draugauti ir mylėti.)
Ar artimi lyrinės herojės ir poeto įvaizdžiai? (Lyrinės herojės atvaizde atsiskleidžia autorės asmenybė. „Mano eilėraščiai yra dienoraštis“, – rašė Cvetajeva. O dienoraščiu patiki slapčiausios mintys, paslaptys, svajonės, viltys.)
Kokioms temoms skirti Marinos Cvetajevos eilėraščiai? (Meilė, draugystė, poeto tikslas, Tėvynė, klajonės.)
Cvetajevos poezijos bruožai
1. Emocinė įtampa
2. Minčių kondensacija
3. Išpažintis
4. Intonacijos turtingumas
5. Savotiškas tropų panaudojimas
6. Vaizdingumas, neįprasta sintaksė: autoriaus ženklai, parceliacija, retorinių klausimų gausa, raginimai ir šauktukai
Išskirtinis M.I. Tsvetajevos poezijos bruožas yra tas, kad jos eilėraščiai tapo savotišku dienoraščiu, fiksuojančiu atitinkamai autorės ir epochos emocinius išgyvenimus.
Taigi M. Cvetajevos poezija yra lyrinis epochos dienoraštis ir begalinio savęs kūrimo istorija.
Namų darbai: 305-310 p. Atsakykite (raštu) į klausimą po pasirenkamosios vadovėlio medžiagos.

Pamokos №№

Žodžiai M. Cvetajevos (1892-1941) . M. Cvetajevos poezija kaip lyrinis epochos dienoraštis. Išpažintinė spalvaeTaevskajadainų tekstai.

Irtaip, M. Cvetajeva.

Aiškinamasis raštas

pradžios rusų poezijos tyrimas leidžia atlikti lyginamąją tradicinės literatūros temos – Rusijos temos – raidos analizę A. Bloko ir S. Yesenino, M. Cvetajevos ir A. Achmatova.

Pamoka-seminaras tema: „M.I. Cvetajeva. Dainos žodžiai. Rusijos tema – svarbiausia poetės kūryboje“ vykdoma savarankiško darbo pagrindu mažose grupėse. Kiekvienos grupės užduotys suplanuotos taip, kad studentai atliktų savarankišką Rusijos temos raidos Cvetajevos kūryboje tyrimą, kurį sąlygojo asmeninio poetės likimo tragedija ir visos kartos, kuriai buvo lemta patirti išbandymą, likimo. emigracijos, ir atsidurti „svetimame krašte“ savo tėvynėje.

Pamokos medžiagos darbo etapai padeda ugdyti savarankiško darbo įgūdžius, domėjimąsi ir kūrybinę vaizduotę, pažintinę mokinių veiklą:

susipažinimas su Marinos Cvetajevos biografija ir aistra literatūrai bei rusų kultūrai;

Pirmieji Cvetajevos poezijos rinkiniai ir jų pripažinimas

M. Vološinas;

Marinos Cvetajevos ir Sergejaus Efrono meilės istorija ir jos vyro garbinimas;

Rusijos temos plėtojimas emigracijos laikotarpiu (eilėraščiai, skirti jo sūnui);

poetės noras grįžti į tėvynę ir istorinės tėvynės grąžinimas sūnui;

lyginamoji eilėraščių „Tėvynė“ ir „Tėvynės ilgesys! Ilgą laiką...“;

kurti kryžiažodžių klausimus pamokos tema ir atsakyti į klausimus;

išmokti mintinai vieną poetės eilėraštį (lavinti raiškiojo poetinio teksto skaitymo įgūdžius).

Poeto ir valstybės santykių tema yra labai skaudi ne vienai rusų rašytojų ir poetų kartai. Reikšmingą vietą pamokoje užima Marinos Cvetajevos eilėraščių skaitymas - nuo pirmojo, jaunatviško „Mano eilėraščiai taip anksti parašyti...“ iki filosofinio „Tėvynės ilgesys! Jau seniai…“ ir „Mano Rusija, Rusija, kodėl tu taip ryškiai degai?

Tragiško poeto likimo temos tyrimas tragišku Rusijos istorinio likimo laikotarpiu (kooperacinis mokymo metodas)

Literatūros terminų kortelė-žodynas

TIKSLAS: supažindinti mokinius su poetės asmenybe, jos kūrybiniu palikimu;

tobulinti savarankišką darbą mažose grupėse pagal pažangias užduotis pamokos tema;

tobulinti Tėvynės temos plėtojimą XX amžiaus pradžios rusų poezijoje;

formuoti mokiniuose idėją apie kūrybingos asmenybės likimą totalitarinėje valstybėje.

PAMOKOS TIPAS : naujos medžiagos mokymasis savarankišku darbu; pamoka – seminaras.

ELGESIO METODAI: pokalbis, tyrimas – lyginamosios eilėraščių analizės darbas, dialoginės – individualios ir grupinės užduotys šia tema.

TARPSUBJEKTŲ SANTYKIAI:

Rusijos istorija. Rusija XX amžiaus pradžioje. Rusų emigracija po 1917 metų Spalio revoliucijos. Rusijos kultūra XX amžiaus pirmoje pusėje.

VIZUALITETAS, TSO: M.I. portretas. Cvetajeva, eilėraščių rinkiniai, paroda pamokos tema, „Marinos Cvetajevos Tarusa“ vaizdo fragmentas, Anastasijos Cvetajevos atsiminimų knyga, informacinės kortelės.

EPIGRAFIJA PAMOKAI: Išsklaidyta dulkėse po parduotuves.

(Kur niekas jų nepaėmė ir niekas jų nepaima!)

Mano eilėraščiai kaip brangūs vynai,

Ateis tavo eilė. M. Cvetajeva (1913 m.)

„Mano Rusija, Rusija,

Kodėl tu taip ryškiai degate? M. Cvetajeva (1931)

PASTABOS LENTELĖJE:

Ar sutinkate su M. Cvetajevos teiginiu, kad„Visa modernybė yra dabartyje – laikų, pabaigos ir pradžios sambūvis, gyvas mazgas – katėOtiesiog sumažinkite jį“.

ŽODYNAS: palyginimai, metafora.

. Organizacinis momentas

1. Mokinių buvimo ir pasirengimo pamokos pradžiai tikrinimas.

2. Studentų paruošimas suvokti naują medžiagą.

3. Pamokos temos ir tikslo išdėstymas.

II. Mokytojo įžanginė kalba

1. Mokiniai skaitė eilėraštį „Prie mano taip anksti parašytų eilėraščių...“

2. Vaizdo įrašo fragmento fone mokytojas paaiškina, kodėl reikia remtis M. Cvetajevos biografijos faktais.

III. Naujos medžiagos mokymasis remiantis sudėtingomis užduotimis.

A. Vadovaujančios užduotys

Tema: „M.I. Cvetajeva. Gyvenimas. Kūrimas. Teismasbba"

Klausimai tema

Atsakymai į klausimus

Amžininkai

apie M. Cvetajevą

Kada ir kur gimė M. Cvetajeva? Jos kilmė (trumpai apie tėvą ir motiną).

Kokį išsilavinimą gavo M. Cvetajeva? Kaip tai paveikė jos darbą ir likimą?

Kaip prasideda M. Cvetajevos poetinė veikla? Kuo išskirtinė ankstyvoji poetės dainų tekstai? (Parodykite vienos kolekcijos pavyzdį).

20s? Kuo šis lyrikas išskirtinis?

M. Cvetajeva?

Dėl kokios priežasties

M. Cvetajeva 1922 metais palieka Rusiją ir 17 metų negali grįžti prie savo šaknų? Papasakokite M. Cvetajevos ir S. Efrono meilės istoriją ir šeimos istoriją.

Kaip M. Cvetajeva grįžo į tėvynę? Kaip Sovietų Rusija priėmė šį poetės vizitą?

B. Dirbkite su sudėtingomis užduotimis mažose grupėse (jei baigtaeAtliekant užduotį, atsižvelgiama į visos grupės ir kiekvieno dalyvio dalyvavimą joje).

A. 1. Marina Ivanovna Tsvetaeva gimė 1892 m. rugsėjo 26 d. Maskvoje Maskvos universiteto profesoriaus, Dailės muziejaus (dabar Puškino dailės muziejus) įkūrėjo ir direktoriaus Ivano Vladimirovičiaus Cvetajevo šeimoje. Motina - Maria Alexandrovna Main - iš rusifikuotos lenkų-vokiečių šeimos, viena gabių Nikolajaus Rubinšteino mokinių. „Mama ir tėtis buvo visiškai skirtingi. Kiekvienas turi savo žaizdą širdyje. Mama turi muziką ir poeziją, tėtis – mokslą.

2. Marina Cvetaeva apie savo gimimą parašė eilėraštyje:

Šermukšnis nušvito raudonu šepečiu,

Nukrito lapai, aš gimiau.

Ginčo šimtai varpų.

Diena buvo šeštadienis Jonas Teologas.

"Su raudonu šepetėliu...")

3. Dėl mamos ligos šeimai dažnai tekdavo kraustytis iš vienos vietos į kitą, taip pat ir į užsienį. Marina vaikystę praleido Trekhprudny Lane Maskvoje ir savo vasarnamyje prie Okos upės, netoli Tarusos miesto, Kalugos provincijoje. Būdama 16 metų Marina išvyko į pirmąją savarankišką kelionę - į Sorboną, kur išklausė senosios prancūzų literatūros istorijos kursą. Tuo pačiu metu ji padėjo savo tėvui sukurti muziejų - „mėgstamiausią šeimos protą“. Po motinos mirties Marina, puikiai mokėjusi vokiečių ir prancūzų kalbas, praktiškai vedė visą tėvo užsienio korespondenciją.

4. Seserys Marina ir Anastasija anksti liko našlaitės. Motina mirė nuo tuberkuliozės, kai vyriausiajai buvo 14 metų, o jauniausiajai – 12. 1906 metų vasarą, grįžusi po kito gydymo, dar nepasiekusi Maskvos, Marija Aleksandrovna miršta.

B. 1. Ji pradėjo leisti būdama 16 metų, prieš revoliuciją Rusijoje buvo išleistos trys knygos.Irgi jos eilėraščių: „Vakaro albumas“ (1910), „Stebuklingas žibintas“ (1912), „Iš dviejų knygų“ (1913). Pirmasis poezijos rinkinys buvo išleistas 1910 m., Marinai mokantis gimnazijoje. Keliaudama į Koktebelį ji susitinka Maksimilianą Vološiną.

1913 m. mirė tėvas Ivanas Vladimirovičius.

2. Pagrindinis pirmųjų poezijos rinkinių „Vakaro Albbom“ ir „Magic Lantern“ yra tai, kad jie atskleidė brangų daiktąnDidžiausia jos, kaip poetės, savybė – asmenybės ir žodžio tapatumas. Maksimianas Vološinas labai gyrė pirmąjį poezijos rinkinį, sakydamas:

Jūsų knyga yra naujiena „iš ten“,

Labas rytas naujienos...

Stebuklų jau seniai nepriėmiau...

Bet kaip miela girdėti: „Yra stebuklas!

(Mokinys skaito eilėraštį "Tu atrodai kaip aš")

3. 20-aisiais buvo išleistos dvi knygos tuo pačiu pavadinimu „Verstos“, kuriose surinkti 1914-1921 m. Viena iš knygų nesulaukė pripažinimo ne tik tarp skaitytojų, bet ir poezijos rateliuose.

(Mokinys skaito eilėraštį "Kas iš akmens...")

V. 1. Marinos Cvetajevos ir Sergejaus Efrono meilės istorija(individualių užduočių klausymas).

Koktebelyje ji susipažįsta su savo būsimu vyru Sergejumi Efronu, kuriam 17 metų. Po šešių mėnesių jie susituokė. 1912 m. buvo išleista antroji eilėraščių knyga „Stebuklingas žibintas“ ir gimė pirmoji dukra Ariadnė. Cvetaeva skyrė daugiau nei 20 eilėraščių Sergejui Efronui. Štai Marinos laiško eilutės: „Jis nepaprastai ir kilniai gražus, gražus išore ir vidumi, talentingas, protingas, kilnus. Siela, manieros, veidas – viskas kaip mano mama. O jo mama buvo gražuolė ir herojė“. Ji paskendo laimėje, tikėjo gyvenimo pasakiškumu ir meilės amžinybe. Meilė pakeitė jos išvaizdą ir apšvietė Marinos Tsvetajevos poeziją.

(Mokinys skaito eilėraštį „Laukiu ant dulkėtų kelių“)

2. Sergejaus išvaizda atspindėjo didingus ir vertus praeities herojų veidus, todėl eilėraštis, parašytas 1913 m. gruodžio 26 d., buvo skirtas Cvetajevai dvyliktokų generolams, bet skirtas jos vyrui:

Visi aukščiai tau buvo per maži

O minkštiausia duona pasenusi,

O jaunieji generolai

Jų likimai.

(Mokinys skaito eilėraštį „Dvyliktųjų metų generolai“)

G. Rusų temos raidos pradžia M. Cvetajevos kūryboje susijusi su Maskva, kurioje jautėsi laisvai ir laiminga, nepaisydama išgyvenimų ir gyvenimo nepatogumų. Eilėraščių ciklas apie Maskvą yra Marinos Cvetajevos Maskva: senovinė ir didinga, išdidi ir herojiška, tradicinė ir liaudies.

„Eilėraščiai apie Maskvą“)

D. 1. Emigracijos ir tremties metai 1922-1939. Marinos Cvetajevos vyras Sergejus Efronas buvo karininkas, kariavo savanorių armijoje ir emigravo kartu su šios kariuomenės likučiais. Kolekcijos „Versts“ atmetimas ir nereikalingumo jausmas Rusijoje, nežinomas vyro likimas, buities nestabilumas, dukters mirtis, badas buvo pagrindinės jos emigracijos priežastys.

Eilėraščių ciklas „Gulbių stovykla“ skirtas Baltajai armijai. Tai rekviem už pasmerktą auką baltųjų judėjimui, rekviem už liūdną vyro kelionę. Jie susipažino Berlyne, persikėlė į Prahą, kur gyveno trejus metus, o paskui išvyko į Prancūziją, kur gyveno trylika su puse metų.

2. Tėvynės praradimo tragedija lemia tai, kad Cvetajevos emigrantų poezija supriešina save – rusišką – su viskuo, kas nerusiška ir todėl svetima. Individualus „aš“ tampa vienintelio rusiško „mes“ dalimi:

Mano Rusija, Rusija,

Kodėl taip ryškiai degate?

(Mokinys skaito eilėraštį "Liučina")

3. Pagrindinis motyvas – tragiškas Tėvynės praradimo garsas, našlystė, o ypač – Tėvynės ilgesys:

Kiekvienas namas man svetimas, kiekviena šventykla tuščia,

Ir viskas lygu, ir viskas yra viena.

Bet jei pakeliui yra krūmas

Ypač šermukšnis atsistoja.

(Mokiniai skaito eilėraščius „Namų ilgesys! Ilgą laiką…“ Ir "Tėvynė")

4. Marina Tsvetaeva svajojo grįžti į tėvynę, bet labiausiai istorinę tėvynę grąžinti sūnui Jurgiui (g. 1925 m.).

(Mokiniai skaitė eilėraščius iš ciklo „Eilėraščiai mano sūnui“)

5. Vyriausioji dukra Ariadna Efron, kuri, pasak Marinos Cvetajevos, išaugo iš savo eilėraščių, dalijosi su mama visais savo vargais ir vargais bei išgėrė savo sielvartą iki galo (8 metai Stalino lagerių, 6 metai tremties – ir tik tada reabilitacija), rašė: „... Tu turėjai tiek daug išgyventi ir kentėti, kad suprastum savo mamą.

E.„Ir - svarbiausia - aš žinau, kaip jie mane mylės (skaitykite - ką!) hešimtą metų!"

Sugrįžimas į Tėvynę. 1939 m. birželio 12 d. Marina Cvetaeva iš Prancūzijos išplaukė į savo tėvynę, kad pasitiktų bėdų ir mirties. „Geležies“ amžiaus pasaulis kaip kilpa apsivijo jos gerklę. Vyras ir dukra buvo suimti. Vėluoja eilėraščių knygos leidimas. A. Bloko, S. Jesenino, V. Majakovskio, N. Gumiljovo jau nebėra tarp gyvųjų. Nėra iš ko gyventi.

„Atleisk, aš negalėjau to pakęsti“.

IV. Atlikite užduotis mažose grupėse Tėvynės tema dainų tekstuose

M. Cvetajeva.

Tėvynės temos atskleidimo M. Cvetajevos tekstuose planas

„Mano RUSIJA, RUSIJA, kodėl tu taip ryškiai degate?

Tėvynės praradimo tragedija lemia tai, kad Cvetajevos emigrantų poezija supriešina save – rusą – su viskuo, kas nerusiška ir todėl svetima. Individualus „aš“ tampa singlo „mes“ dalimi (eilėraštis „Lučina“, 1931).

„Revoliucija mane išmokė apie Rusiją“. Rusija visada buvo jos kraujyje – su savo istorija, maištingomis herojėmis, čigonais, bažnyčiomis ir Maskva, kurioje ji visada jautėsi kaip „Petro atstumto“ miesto vaikas.

Pagrindinis Marinos Cvetajevos eilėraščių motyvas emigracijos laikotarpiu – tragiškas Tėvynės praradimo skambesys, našlaitystė, o ypač – TĖVYNĖS NUTRAUKIMAS (eilėraštis „Tėvynės ilgesys! Seniai...“, 1934 m.) .

Ištikimybė tradicijai visada būti šalia Rusijos, net kai tai neįmanoma. M. Cvetajevos poezija įkūnijo jos meilę rusiškai kalbai, viskam, kas rusiška. Poetės svajonė buvo sugrąžinti sūnų į tėvynę – Rusiją („Eilėraščiai sūnui“).

„Tėvynė yra ne teritorijos susitarimas, o atminties ir kraujo nekintamumas“. Brangiai nupirktas atsisakymas vėliau padėjo Cvetajevai suprasti AMŽIAUS TIESĄ.

„Kiekvienas poetas iš esmės yra emigrantas, net ir Rusijoje“ (straipsnis „Poetas ir laikas“).

V. Medžiagos sutvirtinimas pagal mokinių atsakymus pamokos tema.

Kryžiažodžio sprendimas aptariant problemas.

Atmintinai skaitau M. Cvetajevos eilėraščius.

3. Medžiagos aptarimas klausimais. Apibendrinant pamokos medžiagą per pagrindinę citatą, kuri tapo Marinos Tsvetajevos gyvenimo įsitikinimu: "viskas modernuseįvairovė dabartyje – laikų, pabaigos ir pradžios sambūvis, gyvas mazgas – katėOtiesiog sumažinkite jį“.

VI. Paskutinis pamokos etapas.

Namų darbai.

308-318 p. (pagal S. A. Zinino ir V. A. Chalmajevo vadovėlį, 1 dalis), užpildykite gyvenimo ir kūrybinių ieškojimų lentelę. Išmok M. Cvetajevos eilėraštį.

Parašykite apmąstymą tema: „Kur prasideda Tėvynė?

Įvertinimas. Apibendrinant pamoką.

Priedas Nr.1

Užduotys mažose grupėse pamokos tema:

„M.I. Cvetajeva.Tėvynės tema, Rusijos „susirinkimas“ į gamybąIrtaip, M. Cvetajeva»

Užduotis Nr.1

Remdamiesi sudėtingomis užduotimis, pateikite trumpą biografiją

M. Cvetajeva (tėvai, pomėgiai, studijos).

2 užduotis

Kaip prasidėjo M. Cvetajevos kūrybinė veikla?

Kuris garsus XX amžiaus poetas įvertino jos poetinį talentą? Įvardykite poetės ankstyvųjų dainų tekstų bruožą.

Užduotis Nr.3

Papasakokite M. Cvetajevos ir S. Efrono meilės istoriją. Kodėl jų santykius apima ne tik romantika, bet ir liūdesys?

Klasės diskusijos metu atsakykite į kryžiažodžių klausimus.

4 užduotis

Remdamasi sudėtingomis užduotimis, papasakokite, kaip poetė savo kūryboje atėjo į Rusijos temą?

Kokia buvo M. Cvetajevos tragedija emigracijos laikotarpiu?

Klasės diskusijos metu atsakykite į kryžiažodžių klausimus.

Užduotis Nr.5

Ką M. Cvetajeva sako apie savo kūrybą ir poeziją?

Remdamiesi pamokos medžiaga, įrodykite, kad M. Cvetajevos kūryba sulaukė pripažinimo literatūrinėje bendruomenėje.

Priedas Nr.2

Tema: M.I. Cvetajeva (1892–1941)

Savarankiškas darbas mažose grupėse

Lyginamoji eilėraščių analizė

M. Cvetaeva „Tėvynė“ ir „Tėvynės ilgesys! Ilgą laiką…“

Tikslas: 1. susipažinti su M. Cvetajevos eilėraščiais;

2. nustatyti, koks yra poeto įsipareigojimas Rusijos temai;

3. parašyti refleksiją


11 klasė Literatūra 08.12.16 40 pamoka
Tema: M. I. Tsvetaeva. M. Cvetajevos poezija kaip lyrinis epochos dienoraštis.
Tikslai: supažindinti studentus su M.I. biografija. Tsvetaeva;
- atskleisti M.I. poetinio stiliaus originalumą. Tsvetaeva;
- ugdyti pareigos jausmą, asmeninę atsakomybę už kartų, šalies likimą, skiepyti meilę Tėvynei.
Pamokos tipas: naujos medžiagos mokymasis.
Pamokos eiga.
Pamokos epigrafas: „Paimk poeziją - tai mano gyvenimas...“.
1.Organizavimo momentas. Sveiki vaikinai, man labai malonu jus matyti.
2. Žinių atnaujinimas.
1.Patikrinkite dz. Mokinių pasakojimas apie Cvetajevą.
3.Motyvacija.
4. Ši moteris užima ypatingą vietą tarp „Sidabro amžiaus“ poetų. Galbūt šiandien pirmą kartą kalbėsime apie moterį poetę, apie neįprastai įdomaus ir tragiško likimo žmogų.
Perskaitykite pamokos epigrafą. Kaip jūs suprantate šias eilutes?
Pamokos temos užrašymas ir tikslų mokiniams nustatymas.
5.Pagrindinis pamokos darbas.
1.Mokytojo žodis.
Marina Tsvetaeva į literatūrą pateko amžių sandūroje, nerimą keliančiu ir neramiu metu. Kaip ir daugelis jos kartos poetų, ji jaučia pasaulio tragediją. Konfliktas laikui bėgant jai pasirodė neišvengiamas. Ji gyveno principu: būti tik savimi – rusų poetė, prozininkė, vertėja, viena didžiausių XX amžiaus poetų. rusų poetė. Mokslininko, senovės istorijos, epigrafijos ir meno specialisto Ivano Vladimirovičiaus Tsvetajevo dukra. 1922 metais - 39 tremtyje. Ji nusižudė.
Gimė rugsėjo 26 (spalio 8 d., n.s.) Maskvoje, labai kultūringoje šeimoje. Tėvas Ivanas Vladimirovičius, Maskvos universiteto profesorius, garsus filologas ir menotyrininkas, vėliau tapo Rumjantsevo muziejaus direktoriumi ir Dailės muziejaus (dabar Valstybinis A. S. Puškino vardo dailės muziejus) įkūrėju. Motina kilusi iš rusifikuotos lenkų-vokiečių šeimos ir buvo talentinga pianistė. Ji mirė 1906 m., palikusi dvi dukteris globoti savo tėvui.
Tsvetajevos vaikystės metai prabėgo Maskvoje ir jos vasarnamyje Tarusoje. Pradėjusi mokslus Maskvoje, ji tęsė pensionuose Lozanoje ir Freiburge. Būdama šešiolikos ji savarankiškai išvyko į Paryžių, kur Sorbonoje išklausė trumpus senosios prancūzų literatūros istorijos kursus.
Eilėraščius pradėjo rašyti būdama šešerių (ne tik rusų, bet ir prancūzų bei vokiečių kalbomis), leisti šešiolikos, o po dvejų metų slapta nuo šeimos išleido rinkinį „Vakaro albumas“, kuris buvo pastebėtas ir patvirtino tokie įžvalgūs kritikai kaip Bryusovas, Gumilevas ir Vološinas. Nuo pirmojo susitikimo su Vološinu ir pokalbio apie poeziją, nepaisant didelio amžiaus skirtumo, prasidėjo jų draugystė. Ji daug kartų lankėsi Vološine Koktebelyje. Jos eilėraščių rinkiniai sekė vienas po kito, nuolat patraukdami dėmesį savo kūrybiniu originalumu ir originalumu. Ji neprisijungė prie nė vieno literatūrinio judėjimo.
1912 m. Tsvetaeva ištekėjo už Sergejaus Efrono, kuris tapo ne tik jos vyru, bet ir artimiausiu draugu.
1922 m. gegužę jai su dukra Ariadne buvo leista išvykti į užsienį pas savo vyrą, kuris, išgyvenęs Denikino pralaimėjimą kaip baltasis karininkas, dabar tapo Prahos universiteto studentu. Iš pradžių Tsvetaeva su dukra trumpai gyveno Berlyne, po to trejus metus Prahos pakraštyje, o 1925 metų lapkritį, gimus sūnui, šeima persikėlė į Paryžių. Gyvenimas buvo emigrantas, sunkus, skurdus. Gyventi sostinėse mums nebuvo įmanoma, turėjome apsigyventi priemiesčiuose ar gretimuose kaimuose.
Paskutinis jo gyvenimo rinkinys buvo išleistas Paryžiuje 1928 m. - „Po Rusijos“, kuriame buvo eilėraščiai, parašyti 1922–1925 m.
Ji svajojo, kad grįš į Rusiją kaip „sveiki ir laukiama“. Tačiau taip neatsitiko: vyras ir dukra buvo suimti, sesuo Anastasija buvo lageryje. Tsvetaeva vis dar gyveno viena Maskvoje, kažkaip susitvarkydama su vertimais. Prasidėjęs karas ir evakuacija ją ir jos sūnų atvedė į Jelabugą. Išsekęs, bedarbis ir vienišas poetas 1941 metų rugpjūčio 31 dieną nusižudė.
1914 m. Marina susipažino su poete ir vertėja Sofija Parnok, jų romantiški santykiai tęsėsi iki 1916 m. Tsvetaeva parnokui skyrė eilėraščių ciklą „Mergaitė“. Tsvetaeva ir Parnokas išsiskyrė 1916 m., Marina grįžo pas savo vyrą Sergejų Efroną. Tsvetaeva savo santykius su Parnoku apibūdino kaip „pirmą nelaimę jos gyvenime“. 1921 m. Tsvetajeva, apibendrindama, rašo: „Mylėti tik moteris (moteriai) arba tik vyrus (vyrui), akivaizdžiai atmetus įprastą priešingybę - koks siaubas, bet tik moteris (vyrui) arba tik vyrus! (moteriai), aišku, neįskaitant neįprastos gimtosios – kokia nuobodu! Sofija Parnok - Marinos Tsvetajevos meilužė
1917 m. Cvetajeva pagimdė dukrą Iriną, kuri, būdama 3 metų, mirė iš bado našlaičių namuose Kuntsevo mieste (tuo metu Maskvos srityje).
Eilėraščių rinkiniai 1910 - "Vakaro albumas" 1912 - "Stebuklingas žibintas", antroji eilėraščių knyga 1913 - "Iš dviejų knygų", Red. "Ole-Lukoye" 1913-15 - "Jaunystės eilėraščiai" 1922 - "Eilėraščiai Blokui" (1916-1921) 1922 - "Kazanovos pabaiga" 1920 - "Caro mergelė" 1921 - "Svarbos" 1921 - "Gulbių stovykla" “ 1922 – „Išsiskyrimas“ 1923 – „Amatas“ 1923 – „Psichika. Romantika“ 1924 – „Gerai padaryta“ 1928 – kolekcija „Po Rusijos“ 1940 m.
Eilėraščiai: Magas (1914) Ant raudono žirgo (1921) Kalnų eilėraštis (1924, 1939) Eilėraštis „Pabaiga“ (1924) „Puodis vamzdis“ (1925) „Iš jūros“ (1926) „Kambarys bandymas“ (1926) „Laiptų eilėraštis“ 1926) Naujieji metai (1927) Oro eilėraštis (1927) Red Bull (1928) Perekopas (1929) Sibiras (1930)
Pasakų eilėraščiai: Carienė mergelė (1920) Lanes (1922) Gerai padaryta (1922)
Nebaigti eilėraščiai: Jegoruška Neišsipildęs eilėraštis Dainininkės autobuso eilėraštis apie karališkąją šeimą.
Dramatiniai kūriniai: Širdžių Džekas (1918) Pūga (1918) Fortūna (1918) Nuotykiai (1918-1919) Pjesė apie Mariją (1919, nebaigta) Akmens angelas (1919) Feniksas (1919) Ariadnė (1924) Fedra (1927) .
Proza: „Gyvenimas apie gyvuosius“ „Nelaisvė dvasia“ „Mano Puškinas“ „Puškinas ir Pugačiovas“ „Menas sąžinės šviesoje“ „Poetas ir laikas“ „Šiuolaikinės Rusijos epas ir dainų tekstai“ Andrejaus Belijaus, Valerijaus Briusovo prisiminimai, Maksimilianas Vološinas, Borisas Pasternakas ir kiti atsiminimai „Motina ir muzika“ „Motinos pasaka“ „Vieno pasišventimo istorija“ „Namas senajame Pimene“ „Sonečkos pasaka“ – ką sužinojote apie Mariną Cvetajevą?
- Kokį vaidmenį jos motina Marija Aleksandrovna suvaidino kuriant M. I. Tsvetajevos asmenybę?
– Kokią vietą M. Cvetajevos tekstuose užima namų tema?
– Kaip įsivaizduojate poeto vaikystę pagal eilėraščius, įtrauktus į rinkinį „Vakaro albumas“?
– Kiek tiesiogiai M. Cvetajevos eilėraščių poetinis vaizdas koreliuoja su gyvenimo aplinkybėmis?
2. Savižudybės rašto skaitymas. Pastaba mano sūnui: „Atleisk, bet aš rimtai sergu, aš tave beprotiškai myliu matai – kad aš juos mylėjau iki paskutinių minučių ir paaiškink, kad esi aklavietėje“.
Pastaba Asejevui: „Mielos seserys Sinyakov'ai, prašau, paimkite Moore'ą į savo sūnų, kad jis nieko daugiau negalėtų padaryti! Aš tik sugadinau jį savo maiše, o jei bandai parduoti visus mano daiktus, aš patikiu jas mano brangiam Moore. Jis nusipelno būti mylimas kaip sūnus, būčiau nepaprastai laimingas, jei tu paliksi.
Pastaba „evakuotiems“: „Nepalikti Moore'o, vežkite jį į N. N. Asejevą, nepadėkite jam su savo bagažu – sulankstykite jį ir pasiimkite, aš noriu, kad Moore'as gyventų ir mokytųsi.
3.Įrašykite į sąsiuvinį.
Cvetajevos poezijos bruožai
1. Emocinė įtampa
2. Minčių kondensacija
3. Išpažintis 4. Intonacijos turtingumas
5. Savotiškas tropų panaudojimas
6. Vaizdingumas, neįprasta sintaksė: autoriaus ženklai, parceliacija, retorinių klausimų gausa, raginimai ir šauktukai
Išskirtinis M.I. Tsvetajevos poezijos bruožas yra tas, kad jos eilėraščiai tapo savotišku dienoraščiu, fiksuojančiu atitinkamai autorės ir epochos emocinius išgyvenimus.
Taigi M. Cvetajevos poezija yra lyrinis epochos dienoraštis ir begalinio savęs kūrimo istorija.
4. Atrankinis skaitymas. Perskaitykite eilėraštį, kuris jums labiausiai patinka.
5. Dirbkite su Tsvetajevos dainų tekstais. Darbas poromis.
1. Laukimas ant dulkėtų kelių“
2. „Prie mano eilėraščių, parašytų taip anksti...“
– Kokia šio eilėraščio intonacija?
– Kaip poetas vertina savo eilėraščius ir dovaną?
- Kaip manai, kas ją privertė taip galvoti?
3. „Malda“ („Kristus ir Dievas! Aš trokštu stebuklo...“) - Kas tau atrodo šiame eilėraštyje? Ar lyrinė herojė trokšta gyvenimo ar mirties?
– Kas sujungia visus lyrinės herojės troškimus 2, 3, 4 posmuose?
-Ar jie tau artimi?
– Koks gyvenimas ją traukia?
- Kokius jausmus ji turi?
6. Savarankiškas darbas.
Raštu atsakykite į klausimą: Kodėl autoriui kyla noras „mirti, kol visas gyvenimas yra kaip knyga...“? Kaip suprasti šio eilėraščio paradoksą?
Išvada: lyrinė herojė brangina kiekvieną akimirką, kiekvieną išgyvenimą, kiekvieną jaunystėje patirtą įspūdį ir, nepaisant to, kad būdama 17 metų prašo mirties, eilėraštis alsuoja spalvomis, gyvenimu, polėkiu, be kurio yra. ne Marina Cvetaeva
7. Studijuotos medžiagos konsolidavimas.
Eilėraščio „Kas iš akmens, kas iš molio...“ analizė.
-Kaip autorius eilėraštyje vaidina savo vardą?
– Kas bendro tarp poeto ir jūros?
– Kokios literatūrinės asociacijos jums kyla skaitant šį eilėraštį?
-Kaip lyrinės herojės įvaizdyje susijungia amžinybė ir mirtingumas?
-Kaip lyrinė herojė mato savo skirtumą nuo kitų žmonių?
-Kaip įsivaizduojate Mariną Cvetajevą skaitydama šį eilėraštį?
-Kaip ją pavaizduotumėte?
– Kokiame fone, kokia maniera, kokia technika pieštum jos portretą?
8. Refleksija. Sinchronizavimo ir kryžiažodžių sudarymas.
Cvetajeva.
Neprilygstamas, kančia.
Ji kentėjo, kūrė, mylėjo.
Žaviuosi nuostabia poete moterimi.
Sumedžiotas žvėris
Atsakymai į kryžiažodžių klausimus:
1 – Maskva, 2 – Marija, 3 – Sorbona, 4 – šermukšnis, 5 – sūnus, 6 – Prancūzija, 7 – tradicija, 8 – tapatybė, 9 – Sergejus, 10 – „Verstai“, 11 – emigracija, 12 – Elabuga, 13 – Vološinas, 14 – išpažintis 9.DZ Išmok mintinai bet kurį M. Cvetajevos eilėraštį. Raskite Cvetajevos eilėraščius pagal muziką, atsineškite garso ir meno vaizdo įrašus.

Tsvetajevos meilė poezijai pabudo anksti. Dar būdama labai jauna, ji paslapčia iš savo šeimos išleido savo pirmąjį poezijos rinkinį „Vakaro albumas“. Atsiliepimai apie šią knygą buvo labai palankūs, o tai įkvėpė jaunajai poetei pasitikėti savo sugebėjimais. Tsvetajevos poezija yra savotiškas dienoraštis, kuriame atsispindi visi reikšmingi jos sunkaus gyvenimo įvykiai:
Raudonas šepetys
Šermukšnis nušvito.
Lapai krito.
aš gimiau.

Susitikimas su būsimu vyru Sergejumi Efronu apvertė visą Marinos gyvenimą aukštyn kojomis. Jie ne tik mylėjo, bet ir dievino vienas kitą. Štai Tsvetaeva skirtos eilutės savo mylimam žmogui:

Kai prasidėjo pilietinis karas, Sergejus kovojo baltųjų pusėje. Ši aplinkybė Mariną pateko į beveik beviltišką padėtį, nes bolševikai galėjo bet kurią akimirką ją suimti, nepaisant to, kad ji palankiai įvertino abi revoliucijas.
Karo metu Sergejus dingo. Cvetajevai tai buvo sunkus ir baisus laikas, kai ji su dviem vaikais ant rankų vegetavo alkanoje Maskvoje. Tada gimė šios negailestingos eilutės:

Turiu du priešus pasaulyje,
Du dvyniai – neatsiejamai susilieję:
Alkis alkanam ir sotumas sočiai!..

Netrukus antroji Tsvetaeva ir Efrono dukra Irina miršta iš bado, net nesulaukusi trečiojo gimtadienio. Neįmanoma net įsivaizduoti, koks sielvartas yra motinos, praradusios mažą vaiką:

Šviesa - ant plono kaklo -

Kiaulpienė ant stiebo!
Vis dar niekaip nesuprantu
Kad mano vaikas yra žemėje.

Septyniolika ilgų metų poetė gyveno toli nuo tėvynės, tremtyje. Apie tai buvo daug kalbėta. Kai kurie pasmerkė Cvetajevą, sakydami, kad ji negali pakęsti sunkaus gyvenimo ir bado, pabėgusi į užsienį, gerai maitinasi ir klesti. Bet bet koks pasmerkimas čia yra tiesiog netinkamas, nes ne kiekvienas žmogus ištvers tai, ką patyrė Marina.

Būtent užsienyje, Prahoje, buvo rastas jos mylimas vyras. Taigi Tsvetaeva nusprendė emigruoti, nes Sergejaus atvykimas į Rusiją buvo tiesiog neįmanomas. Toli nuo savo tėvynės Marina Tsvetaeva ir toliau daug rašo. Būtent tuo metu pasirodė eilėraščiai apie kolegas poetus. Poetė ypač džiaugėsi Bloku, kurį ji dievino.
1939 m. Cvetaeva su vyru, dukra ir sūnumi grįžo į Sovietų Sąjungą. Netrukus vyras ir dukra buvo suimti. Prasidėjo Didysis Tėvynės karas. Visi šie tragiški įvykiai nenumaldomai pastūmėjo Tsvetajevą prie baisaus sprendimo, kurį ji priėmė ir įvykdė 1941 metų rugpjūčio 31 dieną – ji nusižudė.

Man iki šiol sunku
Įsivaizduok save mirusį.
Lyg kaupiantis milijonierius
Tarp badaujančių seserų.
Ką turėčiau daryti, kad tau patikčiau?
Praneškite man apie tai kada nors.
Tavo išvykimo tyloje
Yra neišsakytas priekaištas...
Veidas nukreiptas į Dievą,
Tu ištiesi ranką prie jo nuo žemės,
Kaip tomis dienomis, kai baigiate
Jie mūsų dar nenuvylė.

Taip Borisas Pasternakas reagavo į jos mirtį.

    Marinos Cvetajevos vardas kartu su Vladimiro Majakovskio, Anos Akhmatovos, Sergejaus Jesenino, Boriso Pasternako vardais apibrėžia visą rusų poezijos erą XX amžiaus pirmajame trečdalyje. Dabar jų vardai nebėra tik tikrų žmonių vardai, bet...

    Poetas pradeda kalbėti iš toli, Poetas pradeda kalbėti toli... Šis kupletas gali būti naudojamas kaip epigrafas viskam, ką Cvetajeva padarė poezijoje. Ji nuolat matydavo priešais kelią, kuris atėjo „iš toli“ ir vedė „toli“. ...

    Marinos Tsvetajevos kūryba tapo išskirtiniu ir originaliu „sidabro amžiaus“ kultūros ir rusų literatūros istorijos reiškiniu. Ji į rusų poeziją atnešė precedento neturintį lyrizmo gylį ir išraiškingumą, atskleidžiant moterišką sielą su tragišku...

    Genialumo ženklas yra kartu ir sunkaus likimo ženklas. Ši idėja iš esmės lemia daugelio rusų poetų, kuriems XX amžiaus pradžioje buvo sunkus, bet laimingas likimas gyventi ir kurti, gyvenimą ir kūrybą. Šis laikas į istoriją įėjo su...

11 klasė Literatūra 08.12.16 40 pamoka

Tema: M. I. Tsvetaeva. M. Cvetajevos poezija kaip lyrinis epochos dienoraštis.

Tikslai: supažindinti studentus su M.I. biografija. Tsvetaeva;

Atskleiskite M.I. poetinio stiliaus originalumą. Tsvetaeva;

Ugdyti pareigos jausmą, asmeninę atsakomybę už kartų, šalies likimą, skiepyti meilę Tėvynei.

Pamokos tipas: naujos medžiagos mokymasis.

Pamokos eiga.

Pamokos epigrafas: „Paimk poeziją - tai mano gyvenimas...“.

1.Organizavimo momentas. Sveiki vaikinai, man labai malonu jus matyti.

2. Žinių atnaujinimas.

1.Patikrinkite dz. Mokinių pasakojimas apie Cvetajevą.

3.Motyvacija.

4. Ši moteris užima ypatingą vietą tarp „Sidabro amžiaus“ poetų. Galbūt šiandien pirmą kartą kalbėsime apie moterį poetę, apie neįprastai įdomaus ir tragiško likimo žmogų.

Perskaitykite pamokos epigrafą. Kaip jūs suprantate šias eilutes?

Pamokos temos užrašymas ir tikslų mokiniams nustatymas.

5.Pagrindinis pamokos darbas.

1.Mokytojo žodis.

Marina Tsvetaeva į literatūrą pateko amžių sandūroje, nerimą keliančiu ir neramiu metu. Kaip ir daugelis jos kartos poetų, ji jaučia pasaulio tragediją. Konfliktas laikui bėgant jai pasirodė neišvengiamas. Ji gyveno pagal principą: būti tik savimi – rusų poetė, prozininkė, vertėja, viena didžiausių XX amžiaus poetų. rusų poetė. Mokslininko, senovės istorijos, epigrafijos ir meno specialisto Ivano Vladimirovičiaus Tsvetajevo dukra. 1922 metais - 39 tremtyje. Ji nusižudė.



Gimė rugsėjo 26 (spalio 8 d., n.s.) Maskvoje, labai kultūringoje šeimoje. Tėvas Ivanas Vladimirovičius, Maskvos universiteto profesorius, garsus filologas ir menotyrininkas, vėliau tapo Rumjantsevo muziejaus direktoriumi ir Dailės muziejaus (dabar Valstybinis A. S. Puškino vardo dailės muziejus) įkūrėju. Motina kilusi iš rusifikuotos lenkų-vokiečių šeimos ir buvo talentinga pianistė. Ji mirė 1906 m., palikusi dvi dukteris globoti savo tėvui.

Tsvetajevos vaikystės metai prabėgo Maskvoje ir jos vasarnamyje Tarusoje. Pradėjusi mokslus Maskvoje, ji tęsė pensionuose Lozanoje ir Freiburge. Būdama šešiolikos, ji išvyko į nepriklausomą kelionę į Paryžių, kur Sorbonoje išklausė trumpus senosios prancūzų literatūros istorijos kursus.

Eilėraščius pradėjo rašyti būdama šešerių (ne tik rusų, bet ir prancūzų bei vokiečių kalbomis), leisti šešiolikos, o po dvejų metų slapta nuo šeimos išleido rinkinį „Vakaro albumas“, kuris buvo pastebėtas ir patvirtino tokie įžvalgūs kritikai kaip Bryusovas, Gumilevas ir Vološinas. Nuo pirmojo susitikimo su Vološinu ir pokalbio apie poeziją, nepaisant didelio amžiaus skirtumo, prasidėjo jų draugystė. Ji daug kartų lankėsi Vološine Koktebelyje. Jos eilėraščių rinkiniai sekė vienas po kito, nuolat patraukdami dėmesį savo kūrybiniu originalumu ir originalumu. Ji neprisijungė prie nė vieno literatūrinio judėjimo.

1912 m. Tsvetaeva ištekėjo už Sergejaus Efrono, kuris tapo ne tik jos vyru, bet ir artimiausiu draugu.

1922 m. gegužę jai su dukra Ariadne buvo leista išvykti į užsienį pas savo vyrą, kuris, išgyvenęs Denikino pralaimėjimą kaip baltasis karininkas, dabar tapo Prahos universiteto studentu. Iš pradžių Tsvetaeva su dukra trumpai gyveno Berlyne, po to trejus metus Prahos pakraštyje, o 1925 metų lapkritį, gimus sūnui, šeima persikėlė į Paryžių. Gyvenimas buvo emigrantas, sunkus, skurdus. Gyventi sostinėse mums nebuvo įmanoma, turėjome apsigyventi priemiesčiuose ar gretimuose kaimuose.

Paskutinis jo gyvenimo rinkinys buvo išleistas Paryžiuje 1928 m. - „Po Rusijos“, kuriame buvo eilėraščiai, parašyti 1922–1925 m.

Ji svajojo, kad grįš į Rusiją kaip „sveiki ir laukiama“. Tačiau taip neatsitiko: vyras ir dukra buvo suimti, sesuo Anastasija buvo lageryje. Cvetaeva vis dar gyveno viena Maskvoje, kažkaip susitvarkydama su vertimais. Prasidėjęs karas ir evakuacija ją ir jos sūnų atvedė į Jelabugą. Išsekęs, bedarbis ir vienišas poetas 1941 metų rugpjūčio 31 dieną nusižudė.

1914 m. Marina susipažino su poete ir vertėja Sofija Parnok, jų romantiški santykiai tęsėsi iki 1916 m. Tsvetaeva parnokui skyrė eilėraščių ciklą „Mergaitė“. Tsvetaeva ir Parnokas išsiskyrė 1916 m., Marina grįžo pas savo vyrą Sergejų Efroną. Tsvetaeva savo santykius su Parnoku apibūdino kaip „pirmą nelaimę jos gyvenime“. 1921 m. Tsvetajeva, apibendrindama, rašo: „Mylėti tik moteris (moteriai) arba tik vyrus (vyrui), akivaizdžiai atmetus įprastą priešingybę - koks siaubas, bet tik moteris (vyrui) arba tik vyrus! (moteriai), aišku, neįskaitant neįprastos gimtosios – kokia nuobodu! Sofija Parnok - Marinos Tsvetajevos meilužė

1917 m. Cvetajeva pagimdė dukrą Iriną, kuri, būdama 3 metų, mirė iš bado našlaičių namuose Kuntsevo mieste (tuo metu Maskvos srityje).

Eilėraščių rinkiniai 1910 - "Vakaro albumas" 1912 - "Stebuklingas žibintas", antroji eilėraščių knyga 1913 - "Iš dviejų knygų", Red. "Ole-Lukoye" 1913-15 - "Jaunystės eilėraščiai" 1922 - "Eilėraščiai Blokui" (1916-1921) 1922 - "Kazanovos pabaiga" 1920 - "Caro mergelė" 1921 - "Svarbos" 1921 - "Gulbių stovykla" “ 1922 – „Išsiskyrimas“ 1923 – „Amatas“ 1923 – „Psichika. Romantika“ 1924 – „Gerai padaryta“ 1928 – kolekcija „Po Rusijos“ 1940 m.

Eilėraščiai: Magas (1914) Ant raudono žirgo (1921) Kalnų eilėraštis (1924, 1939) Eilėraštis „Pabaiga“ (1924) „Puodis vamzdis“ (1925) „Iš jūros“ (1926) „Kambarys bandymas“ (1926) „Laiptų eilėraštis“ 1926) Naujieji metai (1927) Oro eilėraštis (1927) Red Bull (1928) Perekopas (1929) Sibiras (1930)

Pasakų eilėraščiai: Carienė mergelė (1920) Lanes (1922) Gerai padaryta (1922)

Nebaigti eilėraščiai: Jegoruška Neišsipildęs eilėraštis Dainininkės autobuso eilėraštis apie karališkąją šeimą.

Dramatiniai kūriniai: Širdžių Džekas (1918) Pūga (1918) Fortūna (1918) Nuotykiai (1918-1919) Pjesė apie Mariją (1919, nebaigta) Akmens angelas (1919) Feniksas (1919) Ariadnė (1924) Fedra (1927) .

Proza: „Gyvenimas apie gyvuosius“ „Nelaisvė dvasia“ „Mano Puškinas“ „Puškinas ir Pugačiovas“ „Menas sąžinės šviesoje“ „Poetas ir laikas“ „Šiuolaikinės Rusijos epas ir dainų tekstai“ Andrejaus Belijaus, Valerijaus Briusovo prisiminimai, Maksimilianas Vološinas, Borisas Pasternakas ir kiti atsiminimai „Motina ir muzika“ „Motinos pasaka“ „Vieno pasišventimo istorija“ „Namas senajame Pimene“ „Sonečkos pasaka“ – ką sužinojote apie Mariną Cvetajevą?

Kokį vaidmenį jos motina Marija Aleksandrovna atliko M. I. Tsvetajevos asmenybės raidoje?

Kokią vietą M. Cvetajevos tekstuose užima namų tema?

Kaip įsivaizduojate poeto vaikystę pagal eilėraščius, esančius rinkinyje „Vakaro albumas“?

Kiek tiesiogiai poetinis vaizdas M. Cvetajevos eilėraščiuose koreliuoja su gyvenimo aplinkybėmis?

2. Savižudybės rašto skaitymas. Pastaba mano sūnui: „Atleisk, bet aš rimtai sergu, aš tave beprotiškai myliu matai – kad aš juos mylėjau iki paskutinių minučių ir paaiškink, kad esi aklavietėje“.

Pastaba Asejevui: „Mielos seserys Sinyakov'ai, prašau, paimkite Moore'ą į savo sūnų, kad jis nieko daugiau negalėtų padaryti! Aš tik sugadinau jį savo maiše, o jei bandai parduoti visus mano daiktus, aš patikiu jas mano brangiam Moore. Jis nusipelno būti mylimas kaip sūnus, būčiau nepaprastai laimingas, jei tu paliksi.

Pastaba „evakuotiems“: „Nepalikti Moore'o, vežkite jį į N. N. Asejevą, nepadėkite jam su savo bagažu – sulankstykite jį ir pasiimkite, aš noriu, kad Moore'as gyventų ir mokytųsi.

3.Įrašykite į sąsiuvinį.

Cvetajevos poezijos bruožai

1. Emocinė įtampa

2. Minčių kondensacija

3. Išpažintis 4. Intonacijos turtingumas

5. Savotiškas tropų panaudojimas

Išskirtinis M.I. Tsvetajevos poezijos bruožas yra tas, kad jos eilėraščiai tapo savotišku dienoraščiu, fiksuojančiu atitinkamai autorės ir epochos emocinius išgyvenimus.

Taigi M. Cvetajevos poezija yra lyrinis epochos dienoraštis ir begalinio savęs kūrimo istorija.

4. Atrankinis skaitymas. Perskaitykite eilėraštį, kuris jums labiausiai patinka.

5. Dirbkite su Tsvetajevos dainų tekstais. Darbas poromis.

1. Laukimas ant dulkėtų kelių“

2. „Prie mano eilėraščių, parašytų taip anksti...“

Koks šio eilėraščio tonas?

Kaip poetas vertina savo eilėraščius ir dovaną?

Kaip manai, kas ją privertė taip galvoti?

3. „Malda“ („Kristus ir Dievas! Aš trokštu stebuklo...“) - Kas tau atrodo šiame eilėraštyje? Ar lyrinė herojė trokšta gyvenimo ar mirties?

Kas sujungia visus lyrinės herojės troškimus 2, 3, 4 posmuose?

Ar jie tau artimi?

Koks gyvenimas ją traukia?

Kokius jausmus ji turi?

6. Savarankiškas darbas.

Išvada: lyrinė herojė brangina kiekvieną akimirką, kiekvieną išgyvenimą, kiekvieną jaunystėje patirtą įspūdį ir, nepaisant to, kad būdama 17 metų prašo mirties, eilėraštis alsuoja spalvomis, gyvenimu, polėkiu, be kurio yra. ne Marina Cvetaeva

7. Studijuotos medžiagos konsolidavimas.

Eilėraščio „Kas iš akmens, kas iš molio...“ analizė.

Kas bendro tarp poeto ir jūros?

Kokios literatūrinės asociacijos jums kyla skaitant šį eilėraštį?

Kaip lyrinės herojės įvaizdyje susijungia amžinybė ir mirtingumas?

Kaip lyrinė herojė mato savo skirtumą nuo kitų žmonių?

Kaip įsivaizduojate Mariną Cvetajevą skaitydama šį eilėraštį?

Kaip ją pavaizduotumėte?

Kokiame fone, kokiu būdu, kokia technika pieštumėte jos portretą?

8. Refleksija. Sinchronizavimo ir kryžiažodžių sudarymas.

Cvetajeva.

Neprilygstamas, kančia.

Ji kentėjo, kūrė, mylėjo.

Žaviuosi nuostabia poete moterimi.

Sumedžiotas žvėris

Atsakymai į kryžiažodžių klausimus:

1 – Maskva, 2 – Marija, 3 – Sorbona, 4 – šermukšnis, 5 – sūnus, 6 – Prancūzija, 7 – tradicija, 8 – tapatybė, 9 – Sergejus, 10 – „Verstai“, 11 – emigracija, 12 – Elabuga, 13 – Vološinas, 14 – išpažintis 9.DZ Išmok mintinai bet kurį M. Cvetajevos eilėraštį. Raskite Cvetajevos eilėraščius pagal muziką, atsineškite garso ir meno vaizdo įrašus.



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!