Solovjova „Naktis ir diena. Mokantis mintinai eilėraštį P

Skyriai: Pradinė mokykla

Klasė: 1

Tikslai:

  • supažindinti vaikus su raiškiosiomis rusų kalbos priemonėmis: sinonimais, vaizdiniais palyginimais;
  • ugdyti mokinių kalbą ir kūrybinius gebėjimus;
  • mokyti vaikus daryti išvadas ir apibendrinti.

Įranga:

  • vadovėlis redagavo A.V.Poliakova „Rusų kalba“ 1 klasė;
  • individualaus darbo kortelės.

PAMOKOS EIGA

I. Organizacinis momentas.

II. Kartojimas to, kas buvo išmokta.

Sugalvokite patarles, kurios parašytos mano lentoje.

Kaip jūs suprantate šių patarlių prasmę?

(vaikų pareiškimai)

III. Mokytis naujų dalykų.

1. Sinonimai.

1. Lentoje užrašomi žodžiai:

Ugnis, verslas, melancholija, užsiėmimas, sėkmė, liūdesys, blogas oras, sėkmė, blogas oras, liepsna.

Perskaitykite žodžius.

Ką galite pasakyti apie šiuos žodžius?

Remdamiesi bendromis savybėmis, sujunkite šiuos žodžius į poras. Kas tai per ženklas?

Paaiškinkite savo pasirinkimą.

(šie žodžiai yra panašios reikšmės)

Šiandien praleiskite vieną eilutę mūsų temai, kurią užrašysime pamokos pabaigoje, o antroje parašykite šiuos žodžius.

Žodžiai, kurių reikšmė artima, vadinami sinonimai.

2. Sudarykite sakinį bet kuriuo žodžiu ir užsirašykite.

3. Patikrinkite.

2. Vaizdiniai palyginimai.

1. Lentoje užrašomas sakinys.

Jame yra kalbos paslaptis. Gal kas nors ras?

Miškas kaip nudažytas bokštas,

Violetinė, auksinė, tamsiai raudona...

Kokie žodžiai padeda sukurti miško įvaizdį?

Su kuo lyginamas miškas?

Kodėl jis lyginamas su bokštu?

Visai kaip nudažytas bokštas – vadina vaizdinis palyginimas.

2. Priešais jus yra popieriaus lapai.

Skaitykite ir raskite juose vaizdingų palyginimų.

Naktis žiemą kaip juoda katė,
Diena kaip pilka pelė.
Bet pavasaris, pavasaris ateina,
Ryškūs, garsūs lašeliai nuo stogų.
O dabar atvirkščiai:
Naktis kaip pilka pelė,
Diena yra didelė, blizganti katė.

(Naktis – juoda katė, diena – pilka pelė,

Naktis – pilka pelė, diena – didelė blizganti katė)

Kodėl iš pradžių diena buvo kaip pilka pelė, o paskui naktį jis palygino su pele?

(Atrodo, kad pelė greitai bėga)

3. Fiziniai pratimai.

4. Vaizdiniai mėnesių pavadinimai.

Koks dabar metų laikas?

Pavadinkite pavasario mėnesius.

Ar kas nors žino, kaip vadinamas kovo mėnuo?

(kovas. Protalnik)

Užsirašykite jį į užrašų knygelę.

Kodėl protalnikas?

Pasirinkite žodžius su ta pačia šaknimi.

(ištirpęs, atšildytas)

Ant jūsų stalų yra popieriaus lapeliai su eilėraščių ištraukomis.

Pražydo pakalnutė.
Alyva žydi.
Kieme skamba lašai.
Paukščiai pradėjo dainuoti,
Ir putinas pražydo.

Kovo mėnesį saulė yra aukščiau.
Jo spinduliai karšti.

Savo dokumentuose raskite šio mėnesio ištraukas.

(Saulė aukščiau kovo mėn.

Jo spinduliai karšti.)

O balandis? (Balandis. Sniego bėgikas. Žiedadulkės.)

Rašymas sąsiuvinyje.

Raskite ištrauką apie balandį.

(Lašelės skamba lauke.

Paukščiai pradėjo dainuoti,

Ir snieguolė pražydo.)

O gegužės? (gegužė. Žolinė. Žolininkas)

Raskite ištrauką apie gegužę.

(Slėnio lelija pražydo.

Alyva žydi.)

Gal kas žino iš kur pas mus atkeliavo mėnesių pavadinimai?

Pasirodo, visi šiuolaikiniai mėnesių pavadinimai į rusų kalbą atėjo iš lotynų arba graikų.

Senovės rusų kalboje buvo skirtingi vaizdiniai mėnesių pavadinimai. Apie tai pasakoja senovės knygos, patarlės ir posakiai.

5. Pamokos santrauka.

Paprašiau praleisti eilutę ir parašyti mūsų pamokos temą, bet pamiršau.

Pasakyk man, kaip tai pavadintum?

(vaikų pareiškimai)

Tatjana Melnik
Mokantis mintinai P. Solovjovos eilėraštį „Naktis ir diena“

Eilėraščio išmokimas mintinai

P. Solovjova« Naktis ir diena»

Programos užduotys:

Toliau mokykite vaikus naudoti mnemonines lenteles.

Supažindinkite vaikus su eilėraštis P. Solovjova« Naktis ir diena» .

Praktikuokite išraiškingą skaitymą eilėraščiai.

Sustiprinti taisyklingą prielinksnių vartojimą; gebėjimas rašyti apsakymus apie pavasarį.

Ugdykite gebėjimą skirstyti žodžius į skiemenis ir dirbti sąsiuvinyje.

Ugdykite meilę gamtai.

Preliminarus darbas: namų darbas - iš 5-6 sakinių sudaryti pasakojimą apie pavasarį, darbas su kortomis, žaidimas "Trumpi žodžiai"

Žodynas: pavasarinis, blizgantis katinas.

Medžiaga: mnemoninės kortelės kiekvienam vaikui, sąsiuviniai, rašikliai, nešiojamas kompiuteris.

Individualus darbas: prieš pamoką praveskite didaktinį žaidimą "Trumpi žodžiai"

Metodika.

Pedagogas – Vaikinai, prisiminkime pirštą gimnastika:

"Varlės juokiasi" Lavinti atmintį, dėmesį, motorinius įgūdžius, judesių ritmą; įtvirtinti žinias apie varlės įpročius.

Dvi varlės – besijuokiančios varlės

Jie šokinėjo ir šokinėjo.

Su letena - ploji, kita - ploja,

Skruostai buvo patinę.

Pamatėme uodą

Jie rėkė:

"Kwa-kwa-kwa!"

Uodas nuskrido kaip vėjas.

Gera gyventi pasaulyje!

Rodomas ir vidurinis pirštas, likusieji pašalinami.

Delnas ritmingai pliaukštelėja į koją.

Parodykite apvalumą pirštais aplink skruostus.

Jie suspaudžia tris pirštus, vaizduoja skrydžio trajektoriją ir atsekia ją akimis.

Nykštys yra priešais visus kitus ir vaizduoja burnos atidarymą ir uždarymą.

Padarykite staigų rankos judesį į priekį.

Delnu glostykite krūtinę.

Pedagogas – Ar pastebėjote, kad žiemą ilgiau? dieną ar naktį? Čia klausykite, kaip jis lygina dieną ir naktį Solovjovas.

- Naktisžiemą - kaip juoda katė,

Diena- kaip maža pilka pelytė.

Koks įdomus palyginimas. Naktis kaip juoda katė. Diena kaip -... Šį sakinį galima įvairiai perskaityti kirčiuojant skirtingus žodžius. Pabandyk ir skaityk (vaikai taria eilutes eilėraščiai) . Išdėstykite stalo korteles ant savo stalų (darbas prie stalo).

Klausykite šių eilučių -

Bet pavasaris, pavasaris ateina,

Ryškūs, garsūs lašeliai nuo stogų.

Išdėliojame šias korteles ir perskaitome visą ketureilį.

Vaikai dėlioja korteles, 2 vaikai kartoja ketureilį.

Klausykite kitų keturių eilučių -

Negaliu sulaikyti šalčio

Triukšmingas upelių džiaugsmas,

Paukščiai pradėjo skraidyti,

Žvirblių čiulbėjimas garsesnis.

Išdėliojame tokias korteles, klausomės ir pašnibždomis kartojame paskui mane. Kas nori pabandyti jį perskaityti pats? (skaito vaikai).

Ir paskutinis ketureilis -

Dingsta tamsa ir tyla,

O dabar viskas atvirkščiai:

Naktis- kaip maža pilka pelytė,

Tai didelė diena, blizgantis katinas.

Atkreipkite dėmesį, kaip autorius lygina dieną ir naktį su katinu: « Naktisžiemą - kaip juoda katė", o prasidėjus pavasariui « Tai didelė diena, puiki katė". Didelis – suprantamas diena pailgėjo, kodėl blizga? (vaikų atsakymai - diena pasidarė šviesesnė, daug šviesos, skaisčiai šviečia saulė ir viskas blizga)

Dabar klausyk visko eilėraštis ir prisimink -

Bet pavasaris, pavasaris ateina,

Ryškūs, garsūs lašeliai nuo stogų.

Negaliu sulaikyti šalčio

Triukšmingas upelių džiaugsmas,

Paukščiai pradėjo skraidyti,

Žvirblių čiulbėjimas garsesnis.

Dingsta tamsa ir tyla,

O dabar viskas atvirkščiai:

Naktis- kaip maža pilka pelytė,

Tai didelė diena, blizgantis katinas.

Vaikai skaito eilėraštis.

Kūno kultūros minutė.

Gulbės skraido

Jie plaka sparnais,

Pasilenkęs virš vandens

Jie purto galvas.

Išdidžiai ir drąsiai

Jie gali išsilaikyti.

Labai tylu

Jie sėdi ant vandens.

Jie intensyviai mojuoja rankomis.

Rankos už nugaros, pasvirusi į priekį, purtant galvą.

Rankos ant diržo, pasuka kūną į dešinę, į kairę.

Pritūpkite.

Darbas ties žodžiu "pavasaris"

Vaikinai, ką reiškia žodis? "pavasaris"? (vaikų atsakymai). Kiek skiemenų yra žodyje "pavasaris"? Kiek garsų? Kiek priebalsių? Kiek balsių? Įvardykite įgarsintus priebalsius. Pavadinkite bebalsius priebalsius. Įveskite žodį "pavasaris" sąsiuvinyje.

Savarankiškas darbas sąsiuviniuose.

Pedagogas – daviau tau namų užduotį, kad sugalvotum trumpą istoriją apie pavasarį. Kas nori papasakoti?

Istorijos nuo 2-3 vaikų

Santrauka – kas tau šiandien buvo sunku? Kas veikė geriausiai? kas tau patiko? (vaikų atsakymai)

Publikacijos šia tema:

Integruoto edukacinio užsiėmimo „E. Blagininos eilėraščio „Piltis“ išmokimas mintinai“ konspektas Programos turinys. Ugdyti gebėjimą atidžiai klausytis eilėraščio, įsiminti ir raiškiai jį perskaityti, supažindinti vaikus su poezija.

Edukacinio užsiėmimo „Neįprasta kelionė“ santrauka, eilėraščio „Pelė ir sūris“ įsiminimas naudojant mnemonines lenteles Tikslas: išmokyti vaikus naudoti mnemoniką įsimenant eilėraščius Tikslai: Ugdomasis: Tobulinti.

GCD santrauka „Eilėraščio „Sniego senis“ įsiminimas“ Tema: T. Belozerovo eilėraščio „Sniego senis“ mokymasis (naudojant mnemoninę lentelę) Ugdymo sritis: meninis ir estetinis ugdymas.

Kalbos raida. Mokantis mintinai Y. Akim eilėraštį „Balandis“ Tikslai: Išmokyti vaikus išraiškingai mintinai perskaityti eilėraštį, intonacija perteikiant nuoširdumą, švelnų požiūrį į vis dar nedrąsų pavasarį; daugintis.

Programos turinys: Ugdymo tikslai: Padėti vaikams suprasti poetinio teksto apie vyšnių žiedus, pavasario atėjimą turinį;.

Pamokos santrauka „I. A. Belousovo eilėraščio „Ruduo“ išmokimas mintinai Edukacinių užsiėmimų tema „Kalbos raida“ santrauka - kalbos ugdymas su vyresnės grupės vaikais (5-6 m.). Tema: „Eilėraščio išmokimas mintinai.

Kalbos raidos pamoka. Mokantis mintinai Y. Mirovičiaus eilėraštį „Krintantys lapai“ Tikslai: ugdyti savanorišką įsiminimą naudojant eilėraščio tekstą. Išmokykite vaikus atgaminti tekstą naudojant intonacijos išraiškingumą.

Mokantis mintinai A. Pleščejevo eilėraštį „Ruduo“ Vyresniosios grupės edukacinių užsiėmimų santrauka tema: „A. Pleščejevo eilėraščio „Ruduo“ įsiminimas“. Programos užduotys: Pagalba.

Mokantis mintinai G. Ladonščikovo eilėraštį „Meškiukas pabudo“ parengiamoji grupė Tiesioginės edukacinės veiklos santrauka, edukacinė sritis „Bendravimas“

Tikslas. Supažindinti vaikus su P. Solovjovos eilėraščiu „Naktis ir diena“; praktikuoti išraiškingą eilėraščio skaitymą.

Pamokos eiga

„Ar pastebėjote, kad žiemą dienos ar naktys ilgesnės? – mokytojas klausia vaikų ir skaito:


- Naktis žiemą kaip juoda katė,
Diena kaip pilka pelė.

Kokie neįprasti palyginimai: „naktis žiemą kaip juoda katė, diena...“ Šias eilutes galima skaityti įvairiai, akcentuojant (pabrėžiant) skirtingus žodžius.

Mokytojas kartoja eilutes ir paprašo 2-3 vaikų jas ištarti įvairiai.

Mokytojas dar kartą pakartoja eilutes ir prie jų prideda šias dvi:


Bet pavasaris, pavasaris ateina,
Ryškūs, garsūs lašeliai nuo stogų.

Vaikai (2-3 vaikai) skaito ketureilį. Tada mokytojas tai pakartoja, pridėdamas šias keturias eilutes:


Negaliu sulaikyti šalčio
Triukšmingas upelių džiaugsmas,
Paukščiai pradėjo skraidyti,
Žvirblių čiulbėjimas garsesnis.

Vaikai kartu su mokytoju šias eilutes ištaria du kartus, o 1-2 vaikai bando jas perskaityti savarankiškai.

Mokytojas, kartodamas paskutines keturias eilutes, prideda prie jų paskutinį ketureilį:


Dingsta tamsa ir tyla,
O dabar atvirkščiai:
Naktis kaip pilka pelė,
Diena yra didelė, blizganti katė.

Mokytoja atkreipia vaikų dėmesį į nakties ir dienos palyginimą su katinu: „Žiemą naktis kaip juoda katė“, o prasidėjus pavasariui „diena yra didelė, blizganti katė“.

„Didelis – suprantama, nes diena pailgėjo, bet kodėl nuostabi? – klausia mokytoja. (Būna daugiau saulėtų dienų.)

Mokytojas perskaito visą eilėraštį. Jis tai kartoja, kviesdamas vaikus skaityti kartu su juo, bet be balso (lavina artikuliacinį aparatą).

Vaikai neturi laiko mokytis eilėraščio klasėje. Tai jiems užtruks 2–3 dienas. Jie skaitys eilėraštį neiškraipydami, jei mokytojas periodiškai kartos (vakare, ruošdamasis pasivaikščioti).

5 pamoka. Leksiniai žaidimai ir pratimai

Tikslas. Suaktyvinkite vaikų kalbą, mokykite improvizuoti.

Pamokos eiga

„Šiandien geras oras“, – pamoką pradeda mokytoja. – O tiksliau? (Šilta, saulėta, gražu...)



O kitą dieną buvo blogas oras... (vėjas, su šlapiu sniegu, su ledu...).

Poetas Michailas Jasnys, kurio „Taikaus skaičiavimo žiedą“ dažnai prisimename, turi keistą eilėraštį:


- Labas, uodega!
kaip sekasi?
- Labas, padaryk veidą!
Neįkandk mūsų!..

Ką apie tai jauti? Ar galite pakartoti žodžius uodega, įkandimas?


Štai ką pasakė šuniukas su uodega -
Ir aš vis tiek negalėjau jo sugauti!

Praėjo daug laiko nuo tada, kai žaidėme žaidimą „Nepasakysime, kur buvome, bet parodysime, ką matėme“. Ar prisimeni žaidimo taisykles? Tada aš pradėsiu...“

Pavyzdžiui, mokytojas gali apsimesti sergančiu, kai per televiziją rodomos futbolo ar ledo ritulio rungtynės.

Tada skambina 3-4 vaikai, kurie nori pademonstruoti savo improvizaciją.

„Patikrinkim, – sako mokytojas, – jūs ir aš išmokome kurti įdomias pasakėčias. – Taigi, jūs įvardinsite žodžius, o aš kai kuriuos užrašysiu.

Kas, kas aplink mus ir toli nuo mūsų...

Kokie daiktai, gyvos būtybės...

Kur jie galėtų būti...

Ką jie gali padaryti..."

Mokytojas siūlo vaikams 3-4 absurdus.

Pamokos pabaigoje mokytojas sako vaikams, kad jam bus malonu išgirsti iš jų savarankiškai sugalvotas pasakėčias.

6 pamoka. Pavasaris ateina, užleisk kelią pavasariui!

Tikslas. Eilėraščių apie pavasarį skaitymas vaikams, supažindinimas su poetiniu kalbėjimo stiliumi.

Pamokos eiga

Mokytoja klausia vaikų, koks metų laikas ir koks pavasario mėnuo.

„Ar jauti artėjantį pavasarį? – domisi mokytoja. – Kas pastebėjo kokius pavasario ženklus? Bet štai ką eilėraščiai byloja apie ankstyvą pavasarį“.

Mokytojas skaito eilėraščius: F. Tyutchevo „Žiema ne veltui pyksta...“, „Pavasario vandenys“, E. Baratynskio „Pavasaris! Pavasaris! Koks grynas oras!


Nenuostabu, kad žiema pikta,
Jos laikas praėjo -
Pavasaris beldžiasi į langą
Ir išvaro jį iš kiemo.

Ir viskas pradėjo drebėti,
Viskas verčia žiemą išeiti -
Ir danguje lervos
Jau pakeltas skambantis varpas.

Žiema vis dar užimta
Ir jis niurzga dėl pavasario.
Ji juokiasi akyse
Ir kelia tik didesnį triukšmą...

Piktoji ragana išprotėjo
Ir gaudydamas sniegą,
Ji mane įleido, pabėgo,
Gražiam vaikui...

Pavasario ir sielvarto neužtenka:
Nuploviau veidą sniege
Ir ji tik paraudo,
Prieš priešą.
F. Tyutchevas


Pavasario vandenys
Sniegas vis dar baltas laukuose,
O pavasarį vandenys triukšmingi -
Jie bėga ir pažadina mieguistą krantą,
Jie bėga, šviečia ir šaukia...

Jie visur sako:
„Ateina pavasaris, ateina pavasaris,
Mes esame jauno pavasario pasiuntiniai,
Ji išsiuntė mus į priekį!

Pavasaris ateina, pavasaris ateina,
Ir tylios, šiltos gegužės dienos
Raudonas, ryškus apvalus šokis
Minia linksmai seka ją!..
F. Tyutchevas


Pavasaris, pavasaris! koks švarus oras!
Koks giedras dangus!
Jo azurija gyva
Jis apakina man akis.

Pavasaris, pavasaris! kaip aukštai
Ant vėjo sparnų,
Glostydamas saulės spindulius,
Debesys skraido!

Srautai triukšmingi! upeliai šviečia!
Riaumoja, upė neša
Ant triumfuojančio keteros
Ledas, kurį ji iškėlė!

Medžiai vis dar pliki,
Bet giraitėje yra pūvantis lapas,
Kaip ir anksčiau, po koja
Ir triukšminga ir kvepianti.

Sklandė po saule
Ir šviesiose aukštumose
Nematomas lerys dainuoja
Linksmas giesmė pavasariui.

Kas jai negerai, kas mano sielai?
Su upeliu ji yra upelis
Ir su paukšteliu, paukšteliu! murma su juo,
Skrisi su ja danguje!

Kodėl ji ją taip laiminga?
Ir saulė ir pavasaris!
Ar ji džiaugiasi kaip stichijų dukra,
Ar ji jų šventėje?

Ko reikia! laimingas tas, kas jame dalyvauja
Minčių užmaršties gėrimai,
Kas yra toli nuo jos
Jis, nuostabus, nuneš!
E. Baratynskis

Mokytoja klausia vaikų, kuris eilėraštis jiems patiko. Jis skaito tą, kuris patiko daugumai vaikų. (Dažniausiai tai yra „Žiema pikta dėl priežasties...“)

Prieš skaitydamas mokytojas atkreipia vaikų dėmesį į neįprastus palyginimus: pavasaris yra gražus, laimingas vaikas, nupraustas sniege; žiema yra pikta ragana, ji dar nepasirengusi užleisti vietos pavasariui ir pyksta ant jos.

Mokytojas pabrėžia, kokia graži ir vaizdinga yra poetinė kalba, kokia ji skambi ir komponuota.

„Gebėjimas rašyti gerą poeziją – reta dovana. Geri eilėraščiai gyvena ilgai. O šie pavasariniai eilėraščiai parašyti seniai“, – pastebi mokytoja.

Tada klausia vaikų, ar jie pastebėjo, kaip pasikeitė naktis (kaip juoda katė ar ne?), kaip atrodo diena (kaip pilka pelytė ar..?).



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!