Tema: Pagrindiniai ir nepagrindiniai žodžiai sakinyje. Vaizdo pamoka „Pagrindiniai ir nepagrindiniai žodžiai sakinyje

Pamokos tema: Pagrindiniai ir nepagrindiniai žodžiai sakinyje .

Tikslai:pristatyti „sakinio pagrindo“ sąvoką, paryškinti sakinio pagrindą, pateikti klausimą nuo pagrindinio žodžio iki priklausomo žodžio, papildyti sakinį antriniais nariais, atsakančiais į klausimus „kada?“, „kur?“ .

Planuojami ugdymo rezultatai: tema: išmoks paryškinti sakinio pagrindą, užduoti klausimą nuo pagrindinio žodžio iki priklausomo ; meta-subjektas : atsižvelgti į mokytojo naujoje mokomojoje medžiagoje, bendradarbiaudamas su mokytoju, nustatytas veiksmų gaires; naudoti ženklus-simbolines priemones, įskaitant modelius ir diagramas; atsižvelgti į skirtingas nuomones ir bendradarbiaujant stengtis derinti skirtingas pozicijasasmeninis UUD: platus ugdomosios veiklos motyvacinis pagrindas, apimantis socialinius, edukacinius, pažintinius ir išorinius motyvus.

Pamokos eiga

I. Organizacinis momentas.

Dėmesio! Pažiūrėk, bičiuli.

Ar esate pasiruošę pradėti pamoką!

Ar viskas vietoje?

Ar viskas gerai?

Knyga, rašiklis ir sąsiuviniai!

Turime šūkį:

Viskas ko reikia yra po ranka.

Mokiniai užrašo datą į sąsiuvinius.

II. Kaligrafija.

bet wa os

Kokį žodį sujungei? (Metmenys)

Ką reiškia žodis bazė?

Kur galime sužinoti šio žodžio reikšmę? (Aiškinamajame žodyne)

Pagrindas yra pagrindinis kai kurie tema, jos atrama, pamatas

Ką reiškia "sakinio pagrindas"?

III. Naujos medžiagos mokymasis

Mūsų kalba susideda iš sakinių, o sakiniai - iš žodžių. Mes sudarome sakinį, kai norime išreikšti kokią nors mintį: pateikti detalių, ką nors patikslinti arba nurodyti KUR, KADA ir KAIP kažkas vyksta. Iš bet kurio pasiūlymo turėtų būti aišku, ką ir ką norime pasakyti. Vadinasi,sakinys – tai žodis ar žodžių junginys, kuriuo žmogus įformina savo mintis ir jas perteikia kitiems.

Perskaitykime ir palyginkime du tekstus vadovėlyje 15 puslapyje 1 pratimas.

1. Į mišką atėjo pavasaris. Tetervinas murma vakaro aušroje. Žvaigždės, kaip gluosniai, brinksta skaidriuose debesyse. Beržai baltuoja tamsoje. Moreliai auga. Drebulės išmeta savo pilkus kirminus. Pro žalią žolę teka šaltinio upelis. Nuo nulūžusios beržo šakos sula varva į upelį.

M.M. taip gražiai ir poetiškai aprašė pavasarinį mišką. Prišvinas.

Dabar palyginkime jį su antruoju tekstu.

2. Atėjo pavasaris. Sumurma tetervinas. Žvaigždės brinksta. Beržai baltuoja. Moreliai auga. Drebulės buvo išmestos. Upelis teka. Varva sultys.

Kuo antrasis tekstas skiriasi nuo pirmojo?

Teisingai, antrasis tekstas trumpesnis, jame mažiau žodžių ir ne toks apimtas bei gražus kaip pirmasis. Ir yra pasiūlymų, kurie nesuprantami ir net juokingi. Pavyzdžiui, žvaigždės išsipučia. Drebulės buvo išmestos. Kiekvienas antrojo teksto sakinys susideda tik iš pagrindinių narių poros.

Kaip vadinama pagrindinė žodžių pora sakinyje?

Mokiniai perskaitė šikšnosparnio taisyklę:Pagrindiniai žodžiai sakinyje yra jo pagrindas.

Be pagrindo nėra ir pasiūlymo.

Kurie antrojo teksto sakiniai jums atrodo juokingi ar nesuprantami? (Žvaigždės išsipūs. Drebulės išmestos.)

Kodėl šie sakiniai jums atrodo neaiškūs? (šiuose sakiniuose nėra jokio paaiškinimo)

Kodėl sakiniui, be pagrindinių žodžių, reikia ir kitų – nepagrindinių žodžių? (Šie žodžiai papildo ir paaiškina, ką sako pagrindiniai žodžiai).

Nukopijuokite pirmus du sakinius iš pirmojo teksto. Pabrėžkite sakinio pagrindą.

Užrašykite žodžius pabrauktomis raidėmis, parašykite bandomuosius žodžius. (LeSu– le Su ai, tetere V– tetere V A)

Grįžkite prie antrojo teksto. Įrodykite, kad kiekviename sakinyje abu žodžiai yra pagrindiniai, abu įsako vienas kitam. Pasinaudokite Šikšnosparnio pagalba.

Murkimas (PSO?) tetervinas . Tetervinas (ką tai daro?) sumurma .

Pasidaro baltas (Ką?) beržai . Berezki (ką jie daro?) pabalti.

Iš antrojo teksto išrašykite du sakinius, kuriuos gali sudaryti tik kamienas.

Kūno kultūros minutė

- Pažiūrėkite į paveikslėlius vadovėlyje 16 puslapyje ir palyginkite sakinius. (Sakiniai yra vienodi, jie susideda iš to paties kamieno.)

- Perskaitykite kitus du sakinius 17 puslapyje.

1 (kuris?) Maža raudonplaukė šuo loja .

2. (kuris?) Didelis juodas šuo loja .

– Tai tie patys pasiūlymai, ar skirtingi? (skirtingi pasiūlymai)

– Ar galima sakyti, kad jie susideda tik iš pagrindo? (Ne)

- Jie susideda iš pagrindo – pagrindinių žodžių, o kitų – iš nepagrindinių žodžių.

– Kokiais žodžiais šie sakiniai skyrėsi? (Mažas - didelis, raudonas - juodas)

Nepagrindiniai žodžiai šiuo atveju nurodo šunų savybes (pirmame sakinyje - didelis raudonas, o kitame - mažas juodas).

– Ar galima ne pagrindiniais žodžiais nurodyti, kur vyksta veiksmas? Kur šunys loja?

Kieme loja (kur?) mažas raudonas šuo.

– Ar galima ne pagrindiniais žodžiais nurodyti, kada tiksliai vyksta veiksmas? Kada šunys loja?

Vakare kieme loja mažas raudonas šuo.

– Kodėl sakinyje reikia nepagrindinių žodžių? (Jie padeda patikslinti ir papildyti, ką perteikia pagrindiniai žodžiai. Nurodo, kaip vyksta veiksmas, kada jis įvyksta, nurodo visų simbolių požymius)

VII. Pamokos santrauka.

Papasakokite, kokių naujų dalykų išmokote šiandien pamokoje ir ko išmokote?

Kas buvo sunkiausia?

Kas įdomaus?

Namų darbai:T. 1. Pvz. 10

Tema: PAGRINDINIAI IR NE PAGRINDINIAI ŽODŽIAI SAKINIME

Mokytojo veiklos tikslai: supažindinti su „sakinio pagrindo“ sąvoka; išmokite paryškinti sakinio pagrindą, kelti klausimą nuo pagrindinio žodžio iki priklausomo žodžio, papildyti sakinį antraeiliais nariais, atsakančiais į klausimus „kada?“, „kur?“.

Planuojami rezultatai (dalykas): išmoks rasti ir paryškinti sakinio kamieną, atpažinti pagrindinį žodį ir teisingai suformuluoti klausimą nuo pagrindinio iki priklausomo žodžio.

UUD komponentų (meta-dalyko) formavimo (įvertinimo) kriterijai: reglamentuojantis – priimti ir išsaugoti mokymosi etapą atitinkančią mokymosi užduotį; kognityvinis - analizuoti ištirtus kalbos faktus, išryškinant jų skiriamuosius bruožus; komunikabilus – tinkamai naudoti žodinio bendravimo priemones bendravimo problemoms spręsti; asmeninis – suprasti gimtosios kalbos mokymosi svarbą; parodyti susidomėjimą nauja mokomąja medžiaga.

Pamokos scenarijus

I. Darbas su kaligrafija. Pagrindinių žinių atnaujinimas. (Komunikatyvus: pagrįsti išsakytą sprendimą, keistis nuomonėmis, išklausyti vienas kitą, palyginti skirtingus požiūrius; atsižvelgti į kito žmogaus nuomonę, kurti suprantamus kalbos teiginius.)

    Kokį žodį sudėjai? (Pagrindas.) Ką reiškia „sakinio pagrindas“? Pažiūrėkite į abu paveikslėlius vadovėlyje. Iš kurio piešinio sunku sukurti istoriją? (Iš apatinės nuotraukos, nes detalių nėra. Apie vieną paukštį galima sakyti, kad jis skrenda.) Viršutiniame paveikslėlyje paukščiai yra kraštovaizdžio visumos dalis, todėl galite sukurti istoriją apie kiekvieną paukštį atskirai ir apie visi kartu. Kokį sezoną menininkas vaizduoja? Kaip sužinojai? Ar paukščiai džiaugiasi atėjusiu pavasariu? Kodėl taip manai? Kas, be paukščių, džiaugėsi atėjus pavasariui? (Voverė.) Kaip atspėjai?

Mokiniai kuria istoriją: „Atėjo pavasaris. Saulė sušildė. Dangus pasidarė mėlynas. Vanduo upėje šiek tiek atšilo. Paukščiai džiaugėsi atėjus pavasariui. Didelis paukštis sėdi ant medžio. Maži paukščiukai linksmai čiulba“.

III. Naujos medžiagos mokymasis. (Kognityvinis: reikiamos informacijos ieškokite iš vadovėlių medžiagos ir mokytojo informacijos; reglamentuojantis: įvertinkite veiksmo teisingumą adekvačio retrospektyvaus vertinimo lygmeniu, atlikite reikiamus veiksmo pakeitimus, atsižvelgdami į veiksmo pobūdį. padarytos klaidos.)

    Perskaitykite ir palyginkite du tekstus 1 užduotyje. Kuo antrasis tekstas skiriasi nuo pirmojo? Iš ko susideda kiekvienas antrojo teksto sakinys? Kaip vadinama pagrindinė žodžių pora sakinyje? (Tai yra pagrindiniai žodžiai.)

Mokiniai perskaitė Šikšnosparnio taisyklę: Pagrindiniai sakinio žodžiai yra jo pagrindas.

    Kurie antrojo teksto sakiniai jums atrodo juokingi ar nesuprantami? (Žvaigždės išsipūs. Drebulės išmestos.) Kodėl? (Šiuose sakiniuose nėra paaiškinimų.) Kodėl sakiniui, be pagrindinių žodžių, reikia kitų žodžių? (Šie žodžiai paaiškina, paaiškina, ką sako pagrindiniai žodžiai.) Grįžkite prie antrojo teksto. Įrodykite, kad kiekviename sakinyje abu žodžiai yra pagrindiniai, abu įsako vienas kitam.

Sumurma tetervinas. Beržai baltuoja.

ką tai daro? ka jie veikia?

Sumurma tetervinas. Beržai baltuoja.

    Nukopijuokite pirmus du sakinius iš pirmojo teksto. Parašykite bandomuosius žodžius prieš žodžius su pabrauktomis raidėmis. (Miškas-miškai; tetervinas - memepega.) Iš antrojo teksto išrašykite du sakinius, kurie gali būti sudaryti tik iš kamieno.

(Atėjo pavasaris. Tetervinas murma. Auga moreliai. Baltuoja

    Pažvelkite į paveikslėlius vadovėlyje ir palyginkite sakinius. Ar jie vienodi? (Tas pats.) Ar jie susideda iš tos pačios bazės? Perskaitykite kitus du sakinius. Ar tai tie patys pasiūlymai, ar skirtingi? (Skirtingi sakiniai.) Ar galime sakyti, kad jie susideda tik iš pagrindo? (Negalite.) Kokiais žodžiais jie skyrėsi? (Mažas – didelis, raudonas – juodas.) Kodėl sakinyje reikia nepagrindinių žodžių? (Jie padeda patikslinti ir papildyti, ką perteikia pagrindiniai žodžiai. Nurodo, kaip vyksta veiksmas, kada jis įvyksta, nurodo visų veikėjų požymius.) Ar galite naudoti nepagrindinius žodžius, norėdami nurodyti, kur vyksta veiksmas?

Kur šunys loja? kur?

Kieme loja mažas raudonas šuo.

    Ar galima naudoti ne pagrindinius žodžius, nurodant, kada tiksliai įvyksta veiksmas? Kada šunys loja?

Vakare kieme loja mažas raudonas šuo.

Darbas spausdintame sąsiuvinyje: 10 užduotis.

Perskaitykite J. Rodari eilėraščio ištrauką. Į paskutinį sakinį įterpkite žodžio „gamykla“ formą. (Gamykloje.) Paryškinkite 2 sakinio pagrindą. (Dailininkas spindi.)

III. Žaidimas „Perskaityk ir ištaisyk klaidas“. (Reguliavimas: veikti atsižvelgiant į mokytojo nurodytas gaires.)

Tačiau Vasya Tsyplenkinas išsiskyrė vienu dalyku, sakoma: dėl tam tikrų priežasčių Vasya rašo visus žodžius iš eilės. Kartu „laukas, laukas, laukas“, kartu su „myli lyubagrad“, kartu „paparadas“.

Ir iškart klasėje apėmė jaudulys: kaip aš galiu padėti Vasijai?


Šioje pamokoje sužinosime, kad sakinyje yra pagrindiniai nariai – subjektas ir predikatas. Subjektas ir predikatas sudaro sakinio gramatinį pagrindą. Išmokime rasti temą ir tarinį sakinyje ir juos pabraukti.

Prisiminkite: temaįvardija, kas ar kas sakoma sakinyje ir atsako į klausimus „kas?“, „kas?“. Nagrinėjant sakinį jis pabrėžiamas vienu požymiu.

Pavyzdžiui: Moksleiviai skaitė knygas. Apie ką kalbama sakinyje? Apie moksleivius. PSO - moksleiviai- tema pabraukta viena eilute. Ką veikia moksleiviai? Skaitymas. Tai antrasis pagrindinis sakinio narys – predikatas. Ją pabrėžia du bruožai. Moksleiviai skaitė knygas.

Prisiminkite: predikatas– pagrindinis sakinio narys. Įvardija, kas pasakyta tema, atsako į klausimus ka daryti? ka daryti? Nagrinėjant sakinį jis pabrėžiamas dviem požymiais.

Sužinojome, kad pagrindiniai sakinio nariai yra subjektas ir predikatas. Subjektas ir predikatas sudaro sakinio gramatinį pagrindą.

Ryžiai. 4. Sakinio gramatinis pagrindas ()

Dabar atlikime užduotis, kurios padės mums įtvirtinti įgytas žinias.

Surašykime sakinių gramatinį pagrindą ir pabraukime dalyką bei predikatą.

Atėjo pavasaris. Žeme bėgo skambantys upeliai. Ant šakų pradėjo giedoti paukščiai. Atitirpusiose lopinėse atsirado pirmieji žolės stiebeliai.

Patikrinkime, ar ši užduotis atlikta teisingai.

Atėjo pavasaris. Atėjo – predikatas, pavasaris – subjektas.

Srautai bėgo. Srautai yra tema, bėgo yra predikatas.

Paukščiai pradėjo giedoti. Jie dainavo – predikatas, paukščiai – subjektas.

Atsirado žolės ašmenys. Atsirado predikatas, atsirado žolės ašmenys – subjektas.

Įterpkime tinkamą temą.

Pučia šalta šiaurė __________. Baltas _____________ krito ant žemės. Miške pūkuotas ________ šokinėja nuo šakos ant šakos.

Įterpti žodžiai: voverė, vėjas, snaigės.

Patikrinkime:

Pūs šaltas šiaurės vėjas. Baltos snaigės krenta ant žemės. Miške nuo šakos ant šakos šokinėja pūkuota voveraitė.

Iš šių žodžių sudarykime sakinius. Kiekviename sakinyje raskime gramatinį pagrindą ir jį pabraukime.

Varna, sėdi, ant šakos, juoda.

Pilka, graužia, morka, kiškis, skanu.

Obuoliai, ant, sunokę, obelis, raudoni.

Paltas, pakabinamas, ant pakabos, ant, vaikiškas.

Vienas iš galimų atsakymų:

Ant šakos sėdi juoda varna.

Pasiūlymo pagrindas: Varna sėdi .

Pilkas kiškis graužia skanią morką.

Pasiūlymo pagrindas: Kiškis graužia .

Raudoni obuoliai subrendo ant obels.

Pasiūlymo pagrindas: Obuoliai prinokę .

Ant pakabos kabo vaikiškas paltas.

Pasiūlymo pagrindas: palto pakabinimas .

Kitoje pamokoje sužinosime, kurios sakinio dalys vadinamos šalutinėmis, išmoksime jas rasti sakinyje ir pabraukti. Pakalbėkime apie įprastus ir neįprastus pasiūlymus.

  1. Klimanova L.F., Babushkina T.V. rusų kalba. 2. – M.: Švietimas, 2012 m. (http://www.twirpx.com/file/1153023/)
  2. Buneev R.N., Buneeva E.V., Pronina O.V. rusų kalba. 2. - M.: Balass.
  3. Ramzaeva T.G. rusų kalba. 2. - M.: Bustardas.

§ 1 Pagrindiniai sakinio žodžiai

Mūsų kalba susideda iš sakinių, o sakiniai - iš žodžių. Mes sudarome sakinį, kai norime išreikšti kokią nors mintį: pateikti detalių, ką nors patikslinti arba nurodyti KUR, KADA ir KAIP kažkas vyksta. Iš bet kurio pasiūlymo turėtų būti aišku, ką ir ką norime pasakyti. Vadinasi, sakinys yra žodis ar žodžių junginys, kurio pagalba žmogus įformina savo mintis ir jas perteikia kitiems.

Paskaitykime pirmąjį tekstą.

Į mišką atėjo pavasaris. Tetervinas murma vakaro aušroje. Žvaigždės, kaip gluosniai, brinksta skaidriuose debesyse. Beržai baltuoja tamsoje. Moreliai auga. Drebulės išmeta savo pilkus kirminus. Pro žalią žolę teka šaltinio upelis. Nuo nulūžusios beržo šakos sula varva į upelį.

M.M. taip gražiai ir poetiškai aprašė pavasarinį mišką. Prišvinas.

Dabar palyginkime jį su antruoju tekstu.

Atėjo pavasaris. Sumurma tetervinas. Žvaigždės brinksta. Beržai baltuoja. Moreliai auga. Drebulės buvo išmestos. Upelis teka. Varva sultys.

Kuo šis tekstas skiriasi nuo pirmojo? Teisingai, antrasis tekstas trumpesnis, jame mažiau žodžių ir ne toks apimtas bei gražus kaip pirmasis. Ir yra pasiūlymų, kurie nesuprantami ir net juokingi. Pavyzdžiui, žvaigždės išsipučia. Drebulės buvo išmestos. Kiekvienas antrojo teksto sakinys susideda tik iš pagrindinių narių poros. Pagrindiniai žodžiai sakinyje yra jo pagrindas. Be pagrindo nėra ir pasiūlymo. O kodėl sakiniui, be pagrindinių žodžių, reikia ir kitų – nepagrindinių?

§ 2 Nepagrindiniai sakinio žodžiai

Apsvarstykime pasiūlymus.

Šuo loja.

Šuo loja.

Tai identiški sakiniai, kurių kiekvienas susideda iš to paties kamieno: šuo (ką jis veikia?) loja, šuo loja (kas?). Kaip matome, abu žodžiai svarbūs, abu įsako vienas kitam.

Pažvelkime į kitus du pasiūlymus.

(kuris?) Loja didelis raudonas šuo.

(Kuris?) Loja mažas juodas šuo.

O dabar tai skirtingi pasiūlymai. Jie susideda iš kamieno, pagrindinių žodžių ir kitų žodžių - nepagrindinių. Kokie žodžiai skyrėsi sakiniams? Žinoma, ne pagrindiniai žodžiai, nes sakinių pagrindas yra tas pats. Nepagrindiniai žodžiai šiuo atveju nurodo šunų savybes (pirmame sakinyje - didelis raudonas, o kitame - mažas juodas).

Dabar įsivaizduokime, kaip loja kiekvienas šuo, ir užbaigkime šiuos sakinius. Dabar jie atrodys taip:

Didelis raudonas šuo loja (ką?) garsiai ir užkimus.

Mažas juodas šuo loja (kaip?) linksmai ir garsiai.

Ne pagrindiniai žodžiai rodo, kaip vyksta veiksmas. Dabar šunys loja įvairiai: vienas linksmas ir garsus, kitas – garsus ir užkimęs.

Išsiaiškinkime, kam kiekvienas šuo gali loti, ir užbaigkime sakinius.

Didelis raudonas šuo garsiai ir užkimusi (ant kam?) loja ant katės.

Mažas juodas šuo linksmai ir garsiai (ant kam?) loja ant varnos.

Ne pagrindiniai žodžiai, kuriuos įterpėme, paaiškina, kam yra nukreiptas veiksmas: vienu atveju - į katę, kitu - į varną.

Belieka tiksliai išsiaiškinti, kada kiekvienas šuo loja, ir atlikti atitinkamus pakeitimus.

1. (Kada?) Ryte didelis raudonas šuo garsiai ir užkimusi loja ant katės.

2. (Kada?) Dabar mažas juodas šuo linksmai ir garsiai loja į varną.

Nepagrindiniai žodžiai mums pasako, kada vyksta veiksmas: vienas yra ryte, o kitas – dabar.

Taigi kodėl sakinyje reikia ne pagrindinių žodžių? Nepagrindiniai sakinio žodžiai padeda paaiškinti ir papildyti, ką praneša pagrindiniai žodžiai, ir nurodo, KAIP vyksta veiksmas, KADA jis įvyksta, taip pat nurodo visų simbolių ŽENKLUS.

Taigi, šioje pamokoje susipažinome su pagrindiniais ir nepagrindiniais sakinio žodžiais. Ir jie sužinojo, kad pagrindiniai žodžiai sudaro jos pagrindą. O ne pagrindiniai žodžiai leidžia sužinoti kaip ir kada vyksta veiksmas, taip pat pasitarnauja apibūdinti visus veikėjus.

Naudotos literatūros sąrašas:

  1. Rusų kalba: 2 klasė: Vadovėlis: per 3 valandas / N.A.Čurakova; redagavo M.L. Kalenchuk: Akademinė knyga / Vadovėlis, 2012. – 1 dalis.
  2. Rusų kalba: 2 klasė. Metodinis vadovas / M.L. Kalenchuk, O.V. Malakhovskaya, N.A. Churakova - M.: Akademkniga / Vadovėlis, 2012 m.

Instrukcijos

Pagrindinis žodis yra tas, iš kurio užduodamas klausimas išlaikytiniui. Pavyzdžiui, „knyga“: skaityk – ką? - knyga; „kieme“: pasivaikščioti – kur? - kieme; „labai gražu“: gražu – kaip gražu? - Labai. Tarp bendravimo subordinavimo frazėmis metodų yra kontrolė, kontrolė ir gretimas.

Jei pavaldinio ryšio tipas yra susitarimas, priklausomojo žodžio forma sutampa su pagrindinio žodžio forma. Formos sąvoka apima lytį, skaičių: gražus kraštovaizdis, gražūs peizažai, gražus kraštovaizdis. Kai, pavyzdžiui, keičiasi pagrindinio žodžio didžioji raidė, lygiai taip pat keičiasi ir priklausomojo žodžio didžioji raidė. Tokiose frazėse priklausomasis žodis paprastai yra būdvardis, o pagrindinis žodis yra .

Valdymas – tai komunikacijos būdas, kai pagrindinis žodis valdo priklausomą žodį, naudodamas konkretaus atvejo klausimą. Pavyzdžiai: „pastatyti namą“ (kaltinamasis atvejis), „pamatyti lapę“ (), „jūros šniokštimas“ (kilmininkas), „prisiminė pareigą“ (). Priklausomasis žodis yra daiktavardis arba daiktavardis su linksniu.

Kitas būdas sujungti žodžius frazėse yra gretimumas. Čia pastebimas tik semantinis (leksinis) ir intonacinis ryšys, tačiau šis ryšys niekaip neišreiškiamas gramatiškai. Priklausomasis žodis yra nekeičiamas, tai gali būti prieveiksmis arba gerundas. Pavyzdžiui: „ilgai tylėjo“, „kalbėjo“, „juokavosi“, „pasveikino su šypsena“.

Taigi, norėdami nustatyti pagrindinį žodį, užduokite klausimą apie frazę. Nepainiokite frazių su gramatiniu pagrindu: jame abu žodžiai bus pagrindiniai, vienodos vertės ir nebus galima užduoti klausimo vienam kitam.

Sakinyje „Cirko artistas išėjo skambant aplodismentams“ galime nustatyti gramatinį pagrindą: „išėjo cirko artistas“. Kokios frazės yra šiame sakinyje? „Jis išėjo į triukšmą“ (pagrindinis žodis „išėjo“, klausimas „į ką?“); „į plojimų triukšmą“ (pagrindinis žodis – triukšmui, klausimas – ką?). Abiejuose žodžių junginiuose yra valdymas.

Šaltiniai:

  • pagrindinis frazės žodis

Dviejų ar daugiau žodžių, turinčių ir gramatinį, ir semantinį ryšį, derinys vadinamas fraze. Frazėje esantys žodžiai yra subordinaciniuose santykiuose.

Subordinacinis santykis, arba subordinacija kalbotyroje, yra sintaksinė nelygybė tarp struktūros dalių. Kalbant apie frazę, tai yra žodžiai. Subordinaciniai santykiai suponuoja pagrindinio ir priklausomo žodžio buvimą.

Skirtumas tarp pagrindinio žodžio ir priklausomo žodžio

Pagrindinis ir priklausomasis žodis frazėje atlieka skirtingas funkcijas. Pagrindinis dalykas ką nors įvardija – daiktą, veiksmą, ženklą, o priklausantis dalykas patikslina, išplečia ir paaiškina, kas buvo pavadinta. Pavyzdžiui, frazėje „žalias lapas“ būdvardis paaiškina objekto savybę, frazėje „atlikti simfoniją“ daiktavardis paaiškina, kas tiksliai buvo atlikta. Pirmuoju atveju priklausomasis žodis yra būdvardis, antruoju - daiktavardis.

Ryšys tarp žodžių frazėje atskleidžiamas per klausimą, kuris pateikiamas nuo pagrindinio žodžio iki priklausomo žodžio, bet ne atvirkščiai, pavyzdžiui: „lentelė (kuri?).

Jei vienas iš dviejų žodžių išreiškiamas daiktavardžiu, o kitas – veiksmažodžiu ir galima pateikti klausimą nuo daiktavardžio iki veiksmažodžio („šuo „ką daro?“ loja), ši žodžių grupė jokiu būdu negalima laikyti fraze. Tai nedažnas pasiūlymas.

Priklausomas žodis įvairiems pavaldumo tipams

Yra daug pavaldumo tipų, tačiau tik trys iš jų gali būti pavaizduoti fraze: koordinavimas, kontrolė ir gretimas.

Kai susitariama, priklausomasis žodis įgyja tą pačią lytį, didžiąją raidę ir skaičių kaip pagrindinis žodis. Tokioje frazėje daiktavardis yra pagrindinis žodis, o būdvardis, įvardis, eilės skaičius ar dalyvis yra priklausomasis: „žiemos rytas“, „ši moteris“, „tretieji metai“, „plaunami tapetai“.

Valdant pagrindinis žodis išreiškiamas veiksmažodžiu arba daiktavardžiu, kuris gali būti bet kuriuo atveju, įskaitant vardininką, o priklausomasis žodis yra daiktavardis, kurio atvejis bus netiesioginis (t. y. bet koks atvejis, išskyrus vardininką ), tai lemia pagrindinio žodžio reikšmė: „skaityti knygą“, „Mylėti“. Skirtingos formos pagrindiniam žodžiui suteikimas nelemia priklausomos formos pasikeitimo: „išmokti eilėraštį - išmokti eilėraštį“, „noras laimėti - noras laimėti“.

Kai jungiasi, priklausomasis žodis su pagrindiniu žodžiu siejamas tik pagal reikšmę, gramatinių pakitimų jame neįvyksta. Šiuo atveju priklausomo žodžio vaidmenį gali atlikti žodžiai, kurie visiškai nesikeičia - prieveiksmiai: „garsiai dainuoja“, „labai pavargęs“.

Šaltiniai:

  • Ryšio tipai frazėje

Visi žodžius, egzistuojantys tam tikra kalba, gali būti suskirstyti į kelias grupes. Tai svarbu nustatant ir reikšmę, ir gramatines funkcijas žodžius. Priskirdamas tai tam tikram tipo, galite jį modifikuoti pagal taisykles, net jei dar niekada to nematėte. Elementų tipai žodžius Leksikologija nagrinėja kalbos kompoziciją.

Jums reikės

  • - tekstas;
  • - žodynas.

Instrukcijos

Pasirinkite žodį, kurio tipą norite nustatyti. Jo priklausymas vienai ar kitai kalbos daliai dar nevaidina, kaip ir jo forma bei funkcija sakinyje. Tai gali būti visiškai bet koks žodis. Jei užduotyje tai nenurodyta, užrašykite pirmą pasitaikiusį. Nustatykite, ar jis įvardija objektą, kokybę, veiksmą, ar ne. Dėl šio parametro viskas žodžius skirstomi į vardinį, įvardinį, skaitinį, pagalbinį ir įterptinį. Į pirmą tipo apima daiktavardžius, būdvardžius, veiksmažodžius ir . Jie yra objektų, savybių ir veiksmų pavadinimai. Antrasis žodžių tipas, turintis įvardijimo funkciją, yra vardinis. Galimybės įvardyti nėra , įterpimo ir paslaugų tipuose. Tai palyginti nedidelės žodžių grupės, tačiau jos yra kiekviename.

Nustatykite, ar pateiktas žodis gali išreikšti sąvoką. Ši funkcija galima žodžius denominacinio tipo vienetai, nes būtent jie sudaro bet kurios kalbos konceptualią seriją. Tačiau bet kuris skaičius taip pat priklauso sąvokų kategorijai ir atitinkamai atlieka šią funkciją. Funkciniai žodžiai taip pat jį turi, bet įvardžiai ir įterpimai neturi.

Apsvarstykite, koks būtų žodis, jei jis būtų sakinyje. Ar gali būti? Tai gali būti bet koks reikšmingas žodis. Tačiau tiek skaitmenys, tiek skaitmenys turi tokią galimybę. Bet oficialių žodžius atlieka pagalbinį vaidmenį, jie negali būti nei subjektas, nei antraeiliai sakinio nariai, kaip ir įterpimai.

Patogumui galite sukurti keturių stulpelių ir šešių eilučių lentelę. Viršutinėje eilutėje pažymėkite atitinkamus stulpelius „Žodžių tipai“, „Pavadinimas“, „Sąvoka“ ir „Gali būti sakinio dalis“. Pirmame kairiajame stulpelyje surašykite žodžių rūšių pavadinimus, jų yra penki. Nustatykite, kokias funkcijas duotas žodis turi, o kokių ne. Į atitinkamus stulpelius įdėkite pliusus ir. Jei visuose trijuose stulpeliuose yra pliusų, tai yra reikšmingas tipas. Vardiniai pliusai bus rodomi pirmame ir trečiame stulpeliuose, antrame ir trečiame. Aptarnavimas žodžius gali išreikšti tik sąvoką, tai yra, jie turi vieną pliusą antrame stulpelyje. Priešingai visų trijų stulpelių įterpimams bus minusų.

Video tema

4 patarimas: kaip nustatyti gramatinį sakinio pagrindą

Norėdami suprasti gramatinę sakinio struktūrą, pirmiausia turite rasti jos pagrindą. Norėdami tai padaryti, naudokite kalbininkų sukurtus metodus. Suprasdami sakinio pagrindus, galėsite, pavyzdžiui, naudoti teisingus skyrybos ženklus.



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!