„Trys tiesos“ spektaklyje A. M

„Trys tiesos M. Gorkio pjesėje „Apačioje“

Literatūros pamokos su komunikacinio mokymo elementais ir RKMP technologijos kūrimas;

Tikslai:

Švietimo - nustatyti pjesės veikėjų padėtį tiesos klausimu,išsiaiškinti tragiško skirtingų požiūrių susidūrimo prasmę: fakto tiesą (Bubnovas), guodžiančio melo tiesą (Lukas), tikėjimo žmogumi tiesą (Satinas);sukurti probleminę situaciją, pažadinti mokinius išreikšti savo nuomonę apie Lukos, Bubnovo, Satino gyvenimo principus.

Švietimo – skatinti savo požiūrio formavimąsi tokios sąvokos kaip „tiesa“ atžvilgiu, kurti situacijas, kurios padėtų suprasti, kad iš kiekvienos situacijos yra išeitis.

Vystantis – viešojo kalbėjimo įgūdžių, gebėjimo apginti savo požiūrį ugdymas, mokinių kūrybinių gebėjimų aktyvinimas.

Pamokos eiga:

Noriu mūsų pamoką pradėti nuo poezijos. Klausyk, prašau.

Ar tai rūkas? Migla? Ar dūmai iš gaisrų?...
Grėsmingas nežinomos eros pasaulis...
Ar tikrai šis pasaulis buvo toks?
O gal mums tai baisu, nes mes tai menkai žinome?..

Mes slysime žemyn laiko spirale
Tais laikais, kai negalime būti...

Akimirką įsivaizduokite, kad likimo valia atsidūrėte Maskvoje be pinigų, be draugų, be giminių, be mobiliųjų telefonų. Nukeliavote į amžiaus pradžią. Kaip bandytumėte pagerinti savo gyvenimą ar pakeisti situaciją, kurioje atsidūrėte? Ar bandysite pagerinti savo gyvenimą ar tuoj pat grimsite į dugną?

Pjesės, kurią studijuojame, herojai nustojo priešintis, ji nuskendo „gyvenimo dugne“.

Mūsų pamokos tema: „Trys tiesos M. Gorkio pjesėje „Apačioje“.

Kaip manote, kas bus aptarta?

Kokius klausimus svarstysime?

(Siūlomi atsakymai: Kas yra tiesa? Kokia gali būti tiesa? Kodėl trys tiesos? Kokias mintis apie tiesą išsako herojai? Kuris iš herojų galvoja apie šį klausimą?

Mokytojo santrauka: Kiekvienas herojus turi savo tiesą. O mes stengsimės išsiaiškinti veikėjų pozicijas, jas suprasti, suprasti tarp veikėjų kilusio ginčo esmę ir nuspręsti, kieno tiesa mums, šiuolaikiniams skaitytojams, artimesnė.

Literatūrinis apšilimas.

Jūs žinote, kad negalite kompetentingai apginti savo požiūrio be žinios apie literatūros kūrinį. Siūlau jums literatūrinę treniruotę. Aš perskaičiau eilutę iš pjesės, o jūs nustatote, kuriam personažui ji priklauso.

Kam skirta sąžinė? Aš nesu turtingas (Bubnovas)

Turime mylėti gyvuosius, gyvuosius (Lukas)

Kai darbas yra pareiga - gyvenimas yra vergija (Satinas)

Melas – vergų ir šeimininkų religija... Tiesa – laisvo žmogaus dievas! (satinas)

Žmonės gyvena... kaip traškučiai, plaukiantys upe... (Bubnovas)

Visa meilė žemėje yra nereikalinga (Bubnovas)

Kristus užjautė visus ir įsakė mums (Lukas)

Glostyti žmogų niekada nekenkia (Lukas)

Žmogus! Tai puiku! Skamba išdidžiai! Žmogus! Turime gerbti žmogų!

Žinių atnaujinimas. Skambinti.

Jūs gerai išmanote tekstą. Kaip manote, kodėl jums buvo pasiūlytos šių konkrečių veikėjų eilutės? (Luka, Satinas, Bubnovas turi savo tiesos idėja).

Kaip jūs suprantate žodžio „tiesa“ reikšmę?

AR TIESA, -s,ir. 1. Tai, kas iš tikrųjų egzistuoja, atitinka tikrąją reikalų būklę.Sakyk tiesą. Išgirskite tiesą apie tai, kas atsitiko. Tiesa skaudina akis (paskutinis). 2. Teisingumas, sąžiningumas, teisinga priežastis.Ieškok tiesos. Stok už tiesą. Tiesa yra jūsų pusėje. Laimė yra gera, bet tiesa yra geresnė (paskutinis). 3. Toks pat kaip (šnekamoji kalba).Tavo tiesa (Jūs teisus).Dievas mato tiesą, bet greitai nepasakys (paskutinis). 4.įvadinis sl. Tiesos teiginys iš tikrųjų yra teisingas.Aš šito tikrai nežinojau.

Tie. tiesa gali būti privati, bet gali būti ir ideologinė

Taigi, išsiaiškinkime tiesą apie Luką, Bubnovą, Satiną.

"Luko tiesa"

Kiekvieno talentingo rašytojo kūryboje herojaus vardas būtinai kažką reiškia. Pažvelkime į Luko vardo kilmę. Kokias reikšmes tai gali turėti?

1) Pakyla apaštalo Luko vardu.

2) Susijęs su žodžiu „Blogis“, tai yra, gudrumas.

3) „Lukovka“, kai pasieksite vidurį, nusivilksite daug „drabužių!

Kaip Lukas pasirodo spektaklyje? Kokie pirmieji jo žodžiai? („Sveikatos, sąžiningi žmonės“, – iš karto praneša apie savo pareigas, sako, kad su visais gerai elgiasi, „gerbiu ir aferistus, mano nuomone, nei viena blusa nėra bloga“.

Ką Lukas sako apie požiūrį į aplinkinius?

Pasvarstykime, kaip Luka elgiasi su kiekvienu prieglaudos gyventoju.

Kaip jis jaučiasi Anai? (Ji apgailestauja, sako, kad po mirties ras ramybę, paguodžia, padeda, tampa reikalinga)

Kokių patarimų turi aktorius? (Raskite miestą, kuriame siūloma gydytis nuo alkoholizmo, švaru, grindys marmurinės, gydymas nemokamas, „Žmogus gali bet ką, jei tik nori“.)

Kaip jis siūlo sutvarkyti Vaskos Pepl gyvenimą? (Važiuok su Nataša į Sibirą. Sibiras – turtingas kraštas, ten gali užsidirbti ir tapti meistru).

Kaip jis guodžia Nastją? (Nastya svajoja apie didelę, ryškią meilę, jis jai sako: „Kuo tu tiki, yra tai, kas yra“)

Kaip jis kalbasi su Medvedevu? (Pavadina jį „pagal“, tai yra, pamalonina, ir jis papuola už savo masalo).

Taigi, kaip Luka jaučiasi prieglaudos gyventojams? (Gerai, kiekviename įžvelgia žmogų, atskleidžia teigiamas charakterio savybes, stengiasi padėti. Moka kiekviename atrasti gėrį ir įteigti viltį).

Skaityti pastabas, atspindinčias Luko gyvenimo padėtį?

Kaip suprasti žodžius: „Kuo tu tiki, yra tai, kas yra?

Kokios kitos Luko mintys dera su jūsų mintimis?

Kuriems herojams reikia Luko paramos? (Aktorius, Nastja, Nataša, Anna. Jiems svarbiau ne tiesa, o paguodos žodžiai. Kai aktorius nustojo tikėti, kad gali pasveikti nuo alkoholizmo, pasikorė.

Žmogus gali išmokti gėrio... labai paprastai, sako Luka. Kokią istoriją jis pateikia kaip pavyzdį? (Įvykis vasarnamyje)

Kaip jūs suprantate teisingos žemės „istoriją“?

Taigi, Luko tiesa guodžia, jis kreipiasi į žmonijos likučius naktinių prieglaudų sielose, suteikia joms vilties.

- Kokia yra Luko tiesa? (Mylėk ir gaili žmogų)

„Kristus visų gailėjosi ir mums įsakė“

„Kuo tu tiki, tuo tiki“

„Žmogus gali bet ką, tik nori“

„Mylėti – turime mylėti gyvuosius, gyvuosius“

"Jei kažkas nepadarė kam nors gero, jis padarė ką nors blogo"

Kuris iš herojų (Luka, Satinas ar Bubnovas) jums atrodė tamsiausias personažas?

Kurio veikėjo pozicija prieštarauja Luko pozicijai?

„Bubnovos tiesa“

Kas tai yra? (Kartuznik, 45 m.)

Ką jis veikia? (bandyti senas, suplėšytas kelnes ant skrybėlių ruošinių, sugalvoti, kaip kirpti)

Ką mes žinome apie jį? (Buvau kailininkas, dažiau kailius, rankos geltonos nuo dažų, turėjau savo įstaigą, bet viską praradau)

Kaip jis elgiasi? (Viskuo nepatenkintas, su aplinkiniais elgiasi niekinamai, atrodo paniuręs, kalba mieguistas balsas, netiki niekuo šventu. Tai niūriausia figūra tekste).

Raskite eilutes, kurios apibūdina jo pasaulėžiūrą.

„Triukšmas nėra kliūtis mirčiai“

„Kam reikalinga sąžinė? Aš nesu turtingas"

„Visi žmonės gyvena... kaip medžio drožlės, plūduriuojančios upe... Jie stato namą, bet medžio drožlės išnyksta.

„Viskas taip: jie gimsta, gyvena, miršta. Ir aš mirsiu... ir tu“.

Kai Ana miršta, jis sako: „Tai reiškia, kad ji nustojo kosėti“. Kaip jūs tai įvertintumėte?

Kaip šie žodžiai jį apibūdina?

Kokia tiesa apie Bubnovą? (Bubnovas mato tik neigiamą gyvenimo pusę, naikina žmonėms tikėjimo ir vilties likučius. Skeptikas, cinikas, į gyvenimą žiūri piktu pesimizmu).

Satinas tampa kitos gyvenimo tiesos atstovu.

"Satino tiesa"

Kaip šis personažas pasirodo spektaklyje?

Ką mes suprantame iš pirmųjų jo žodžių?

(Pasirodo su urzgimu. Pirmieji jo žodžiai rodo, kad jis yra aštresnis korta ir girtuoklis)

Ko mes sužinojome apie šį žmogų? (Kadaise jis tarnavo telegrafo biure, buvo išsilavinęs žmogus. Satinas mėgsta tarti nesuprantamus žodžius. Kokius?

Organon – išvertus reiškia „įrankis“, „regėjimo organas“, „protas“.

Sicambrus yra senovės germanų gentis, kuri reiškia „tamsus žmogus“.

Satinas jaučiasi pranašesnis už kitas naktines prieglaudas.

Kaip jis atsidūrė prieglaudoje? (Jis pateko į kalėjimą, nes stojo už savo sesers garbę).

Kaip jis jaučiasi darbe? („Padaryk darbą man malonų – gal dirbsiu... Kai darbas malonumas, gyvenimas geras! Darbas – pareiga, gyvenimas – vergija!

Ką Satinas laiko gyvenimo tiesa? (Viena iš pjesės kulminacijų – garsieji Satino monologai apie žmogų, tiesą ir laisvę.

"Melas yra vergų ir šeimininkų religija"

„Žmogus laisvas, už viską moka pats: už tikėjimą, už netikėjimą, už meilę, už intelektą...“

„Tiesa yra laisvo žmogaus dievas“.

Kaip, jo nuomone, reikėtų elgtis su žmogumi? (Pagarba. Nežeminkite gailesčio. Žmogus – tai skamba išdidžiai, sako Satinas).

- Anot Satino, gailestis žmogų žemina, pagarba – pakylėja. Kas svarbiau?

Satinas mano, kad žmogus turi būti gerbiamas.

Lukas mano, kad žmogaus reikia gailėtis.

Pažiūrėkime į žodyną

apgailestauju

    Jausti gailestį, užuojautą;

    Nelinkęs išlaidauti, išlaidauti;

    Jausti kam nors meilę, mylėti

Pagarba

    Elkis pagarbiai;

    Meilė

Ką jie turi bendro? koks skirtumas?

Taigi, kiekvienas herojus turi savo tiesą.

Lukas – guodžianti tiesa

Satinas – pagarba žmogui, tikėjimas žmogumi

Bubnovas - „ciniška“ tiesa

Apatinė eilutė. Kieno tiesa tau arčiau?

Sinkvynas

Išreikškite savo požiūrį į savo darbą klasėje.

    Tema – tavo vardas

    2 priedas – Jūsų darbo klasėje įvertinimas

    3 veiksmažodis – objekto veiksmų aprašymas, t.y. kaip dirbote pamokoje

    4 žodžių frazė, išreiškianti jūsų požiūrį į darbą klasėje

    Santrauka – įvertinimas

Šiandien esame įsitikinę, kad kiekvienas turi savo tiesą. Galbūt dar neapsisprendėte, kokių gyvenimo pozicijų laikysitės ateityje. Tikiuosi, kad pasirinksite teisingą kelią.


„TRYS TIESOS“ GORKIO PREJEJE „APAČIOJE“

Tikslai : apsvarstykite veikėjų supratimą apie Gorkio pjesę „tiesa“; išsiaiškinti tragiško skirtingų požiūrių susidūrimo prasmę: fakto tiesą (Bubnovas), guodžiančio melo tiesą (Lukas), tikėjimo žmogumi tiesą (Satinas); nustatyti Gorkio humanizmo bruožus.

Pamokos eiga

I. Įžanginis pokalbis.

Akimirką įsivaizduokite, kad likimo valia atsidūrėte Maskvoje be pinigų, be draugų, be giminių, be mobiliųjų telefonų. Nukeliavote į amžiaus pradžią. Kaip bandytumėte pagerinti savo gyvenimą ar pakeisti situaciją, kurioje atsidūrėte? Ar bandysite pagerinti savo gyvenimą ar tuoj pat grimsite į dugną?

Pjesės, kurią studijuojame, herojai nustojo priešintis, ji nuskendo „gyvenimo dugne“.

Mūsų pamokos tema: „Trys tiesos M. Gorkio pjesėje „Apačioje“.

Kaip manote, kas bus aptarta?

Kokius klausimus svarstysime?

(Siūlomi atsakymai: Kas yra tiesa? Kokia gali būti tiesa? Kodėl trys tiesos? Kokias mintis apie tiesą išsako herojai? Kuris iš herojų galvoja apie šį klausimą?

Mokytojo santrauka: Kiekvienas herojus turi savo tiesą. O mes stengsimės išsiaiškinti veikėjų pozicijas, jas suprasti, suprasti tarp veikėjų kilusio ginčo esmę ir nuspręsti, kieno tiesa mums, šiuolaikiniams skaitytojams, artimesnė.

Literatūrinis apšilimas.

Jūs žinote, kad negalite kompetentingai apginti savo požiūrio be žinios apie literatūros kūrinį. Siūlau jums literatūrinę treniruotę. Aš perskaičiau eilutę iš pjesės, o jūs nustatote, kuriam personažui ji priklauso.

Kam skirta sąžinė? Aš nesu turtingas (Bubnovas)

Turime mylėti gyvuosius, gyvuosius (Lukas)

Kai darbas yra pareiga - gyvenimas yra vergija (Satinas)

Melas – vergų ir šeimininkų religija... Tiesa – laisvo žmogaus dievas! (satinas)

Žmonės gyvena... kaip traškučiai, plaukiantys upe... (Bubnovas)

Visa meilė žemėje yra nereikalinga (Bubnovas)

Kristus užjautė visus ir įsakė mums (Lukas)

Glostyti žmogų niekada nekenkia (Lukas)

Žmogus! Tai puiku! Skamba išdidžiai! Žmogus! Turime gerbti žmogų!

Žinių atnaujinimas. Skambinti.

Jūs gerai išmanote tekstą. Kaip manote, kodėl jums buvo pasiūlytos šių konkrečių veikėjų eilutės? (Luka, Satinas, Bubnovas turi savo tiesos idėja).

Koks yra pagrindinis spektaklio leitmotyvas? Kuris veikėjas pirmasis suformuluoja pagrindinį dramos „Apačioje“ klausimą?

Ginčas dėl tiesos yra semantinis pjesės centras. Žodis „tiesa“ skambės jau pirmajame pjesės puslapyje, Kvašnios pastaboje: „Ak! Jūs negalite pakęsti tiesos!" Tiesa – melas („Tu meluoji!“ – aštrus Klešcho šauksmas, nuskambėjęs dar prieš žodį „tiesa“), tiesa – tikėjimas – tai svarbiausi semantiniai poliai, nusakantys „Dugnėse“ problematiką.

Kaip jūs suprantate žodžio „tiesa“ reikšmę?

AR TIESA, -s,ir. 1. Tai, kas iš tikrųjų egzistuoja, atitinka tikrąją reikalų būklę.Sakyk tiesą. Išgirskite tiesą apie tai, kas atsitiko. Tiesa skaudina akis (paskutinis). 2. Teisingumas, sąžiningumas, teisinga priežastis.Ieškok tiesos. Stok už tiesą. Tiesa yra jūsų pusėje. Laimė yra gera, bet tiesa yra geresnė (paskutinis). 3. Toks pat kaip(šnekamoji kalba).Tavo tiesa (Jūs teisus).Dievas mato tiesą, bet greitai nepasakys (paskutinis). 4.įvadinis sl. Tiesos teiginys iš tikrųjų yra teisingas.Aš šito tikrai nežinojau.

Tie. tiesa gali būti privati, bet gali būti ir ideologinė

Taigi, išsiaiškinkime tiesą apie Luką, Bubnovą, Satiną.– Kokia tiesa spektaklio herojams? Kaip galima palyginti jų nuomones?

II. Dirbkite su pamokos temoje išdėstyta problema.

    Tiesos filosofija Gorkio pjesėje.

"Luko tiesa" – Kiekvieno talentingo rašytojo kūryboje herojaus vardas būtinai kažką reiškia. Pažvelkime į Luko vardo kilmę. Kokias reikšmes tai gali turėti?

1) Pakyla apaštalo Luko vardu.

2) Susijęs su žodžiu „Blogis“, tai yra, gudrumas.

3) „Lukovka“, kai pasieksite vidurį, nusivilksite daug „drabužių!

Kaip Lukas pasirodo spektaklyje? Kokie pirmieji jo žodžiai? („Sveikatos, sąžiningi žmonės“, – iš karto praneša apie savo pareigas, sako, kad su visais gerai elgiasi, „gerbiu ir aferistus, mano nuomone, nei viena blusa nėra bloga“.

Ką Lukas sako apie požiūrį į aplinkinius?

Pasvarstykime, kaip Luka elgiasi su kiekvienu prieglaudos gyventoju.

Kaip jis jaučiasi Anai? (Ji apgailestauja, sako, kad po mirties ras ramybę, paguodžia, padeda, tampa reikalinga)

Kokių patarimų turi aktorius? (Raskite miestą, kuriame siūloma gydytis nuo alkoholizmo, švaru, grindys marmurinės, gydymas nemokamas, „Žmogus gali bet ką, jei tik nori“.)

Kaip jis siūlo sutvarkyti Vaskos Pepl gyvenimą? (Važiuok su Nataša į Sibirą. Sibiras – turtingas kraštas, ten gali užsidirbti ir tapti meistru).

Kaip jis guodžia Nastją? (Nastya svajoja apie didelę, ryškią meilę, jis jai sako: „Kuo tu tiki, yra tai, kas yra“)

Kaip jis kalbasi su Medvedevu? (Pavadina jį „pagal“, tai yra, pamalonina, ir jis papuola už savo masalo).

Taigi, kaip Luka jaučiasi prieglaudos gyventojams? (Gerai, kiekviename įžvelgia žmogų, atskleidžia teigiamas charakterio savybes, stengiasi padėti. Moka kiekviename atrasti gėrį ir įteigti viltį).

Skaityti pastabas, atspindinčias Luko gyvenimo padėtį?

Kaip suprasti žodžius: „Kuo tu tiki, yra tai, kas yra?

Priešingai nei „fakto proza“, Lukas siūlo idealo tiesą – „fakto poeziją“. Jei Bubnovas (pagrindinis pažodžiui suprantamos „tiesos“ ideologas), Satinas, Baronas yra toli nuo iliuzijų ir jiems nereikia idealo, tai Aktorius, Nastja, Anna, Nataša, Ešas atsako į Luko pastabą - jiems tikėjimas svarbesnis nei tiesa.

Luko neryžtingas pasakojimas apie ligonines alkoholikams skambėjo taip: „Šiais laikais jie gydo girtumą, klausykite! Gydo tave nemokamai, brolau... tokia ligoninė pastatyta girtuokliams... Atpažino, matai, kad girtuoklis irgi yra žmogus...“ Aktoriaus vaizduotėje ligoninė virsta „ marmuriniai rūmai“: „Puiki ligoninė... Marmuras.. .marmurinės grindys! Šviesa... švara, maistas... viskas nemokamai! Ir marmurinės grindys. Taip!" Aktorius yra tikėjimo, o ne fakto tiesos herojus, o gebėjimo tikėti praradimas jam pasirodo lemtingas.

Kuriems herojams reikia Luko paramos? (Aktorius, Nastja, Nataša, Anna. Jiems svarbiau ne tiesa, o paguodos žodžiai. Kai aktorius nustojo tikėti, kad gali pasveikti nuo alkoholizmo, pasikorė.

Žmogus gali išmokti gėrio... labai paprastai, sako Luka. Kokią istoriją jis pateikia kaip pavyzdį? (Įvykis vasarnamyje)

Kaip jūs suprantate teisingos žemės „istoriją“?

Taigi, Luko tiesa guodžia, jis kreipiasi į žmonijos likučius naktinių prieglaudų sielose, suteikia joms vilties.

- Kokia yra Luko tiesa? (Mylėk ir gaili žmogų)

„Kristus visų gailėjosi ir mums įsakė“

„Kuo tu tiki, tuo tiki“

„Žmogus gali bet ką, tik nori“

„Mylėti – turime mylėti gyvuosius, gyvuosius“

"Jei kažkas nepadarė kam nors gero, jis padarė ką nors blogo"

Kuris iš herojų (Luka, Satinas ar Bubnovas) jums atrodė tamsiausias personažas?

Kurio veikėjo pozicija prieštarauja Luko pozicijai?

„Bubnovos tiesa“

Kas tai yra? (Kartuznik, 45 m.)

Ką jis veikia? (bandyti senas, suplėšytas kelnes ant skrybėlių ruošinių, sugalvoti, kaip kirpti)

Ką mes žinome apie jį? (Buvau kailininkas, dažiau kailius, rankos geltonos nuo dažų, turėjau savo įstaigą, bet viską praradau)

Kaip jis elgiasi? (Viskuo nepatenkintas, su aplinkiniais elgiasi niekinamai, atrodo paniuręs, kalba mieguistas balsas, netiki niekuo šventu. Tai niūriausia figūra tekste).

Raskite eilutes, kurios apibūdina jo pasaulėžiūrą.

„Triukšmas nėra kliūtis mirčiai“

„Kam reikalinga sąžinė? Aš nesu turtingas"

„Visi žmonės gyvena... kaip medžio drožlės, plūduriuojančios upe... Jie stato namą, bet medžio drožlės išnyksta.

„Viskas taip: jie gimsta, gyvena, miršta. Ir aš mirsiu... ir tu“.

Kai Ana miršta, jis sako: „Tai reiškia, kad ji nustojo kosėti“. Kaip jūs tai įvertintumėte?

Kaip šie žodžiai jį apibūdina?

Kokia tiesa apie Bubnovą? (Bubnovas mato tik neigiamą gyvenimo pusę, naikina žmonėms tikėjimo ir vilties likučius. Skeptikas, cinikas, į gyvenimą žiūri piktu pesimizmu).

Bubnovo tiesa yra atskleisti niūrią egzistencijos pusę, tai yra „fakto tiesa“. „Kokios tiesos tau reikia, Vaska? Ir kodėl? Tu žinai tiesą apie save... ir visi tai žino...“ – jis įvaro Ešą į vagies pražūtį, kai bandė išsiaiškinti save. „Tai reiškia, kad aš nustojau kosėti“, – jis reagavo į Anos mirtį.

Išklausęs alegorinį Luko pasakojimą apie jo gyvenimą vasarnamyje Sibire ir pabėgusių nuteistųjų globą (gelbėjimą), Bubnovas prisipažino: „Bet aš... nemoku meluoti! Už ką? Mano nuomone, sakyk visą tiesą tokią, kokia ji yra! Kam gėdytis?

Bubnovas mato tik neigiamą gyvenimo pusę ir naikina tikėjimo bei vilties likučius žmonėse, o Luka žino, kad geru žodžiu idealas tampa tikru:„Žmogus gali išmokyti gėrio... labai paprastai“, jis baigė pasakojimą apie gyvenimą vasarnamyje ir, išdėstydamas teisingos žemės „istoriją“, sumažino ją iki to, kad tikėjimo sunaikinimas žudo žmogų.Luka (mąsliai, Bubnovui): „Čia... tu sakai, kad tai tiesa... Tiesa, ne visada dėl žmogaus ligos... ne visada gali išgydyti sielą tiesa...“ Lukas gydo sielą.

Lukos pozicija humaniškesnė ir veiksmingesnė už nuogą Bubnovo tiesą, nes kreipiasi į žmogiškumo likučius naktinių prieglaudų sielose. Luko nuomone, žmogus „kad ir koks jis būtų, visada vertas savo kainos“.„Aš tik sakau, kad jei kas nors kam nors nepadarė gero, vadinasi, jis padarė ką nors blogo. „Glostyti žmogų niekada nepakenks“.

Toks moralinis credo harmonizuoja santykius tarp žmonių, panaikina vilko principą, o idealiu atveju įgauna vidinį užbaigtumą ir savarankiškumą, pasitikėjimą, kad nepaisant išorinių aplinkybių žmogus atrado tiesas, kurių niekas iš jo niekada neatims.

Satinas tampa kitos gyvenimo tiesos atstovu. Viena iš pjesės kulminacijų – garsieji Satino monologai iš ketvirtojo veiksmo apie žmogų, tiesą ir laisvę.

Skaitant Satino monologą.

"Satino tiesa"

Kaip šis personažas pasirodo spektaklyje?

Ką mes suprantame iš pirmųjų jo žodžių?

(Pasirodo su urzgimu. Pirmieji jo žodžiai rodo, kad jis yra aštresnis korta ir girtuoklis)

Ko mes sužinojome apie šį žmogų? (Kadaise jis tarnavo telegrafo biure, buvo išsilavinęs žmogus. Satinas mėgsta tarti nesuprantamus žodžius. Kokius?

Organon – išvertus reiškia „įrankis“, „regėjimo organas“, „protas“.

Sicambrus yra senovės germanų gentis, kuri reiškia „tamsus žmogus“.

Satinas jaučiasi pranašesnis už kitas naktines prieglaudas.

Kaip jis atsidūrė prieglaudoje? (Jis pateko į kalėjimą, nes stojo už savo sesers garbę).

Kaip jis jaučiasi darbe? („Padaryk darbą man malonų – gal dirbsiu... Kai darbas malonumas, gyvenimas geras! Darbas – pareiga, gyvenimas – vergija!

Ką Satinas laiko gyvenimo tiesa? (Viena iš pjesės kulminacijų – garsieji Satino monologai apie žmogų, tiesą ir laisvę.

"Melas yra vergų ir šeimininkų religija"

„Žmogus laisvas, už viską moka pats: už tikėjimą, už netikėjimą, už meilę, už intelektą...“

„Tiesa yra laisvo žmogaus dievas“.

Kaip, jo nuomone, reikėtų elgtis su žmogumi? (Pagarba. Nežeminkite gailesčio. Žmogus – tai skamba išdidžiai, sako Satinas).

- Anot Satino, gailestis žmogų žemina, pagarba – pakylėja. Kas svarbiau?

Satinas mano, kad žmogus turi būti gerbiamas.

Lukas mano, kad žmogaus reikia gailėtis.

Pažiūrėkime į žodyną

apgailestauju

    Jausti gailestį, užuojautą;

    Nelinkęs išlaidauti, išlaidauti;

    Jausti kam nors meilę, mylėti

Pagarba

    Elkis pagarbiai;

    Meilė

Ką jie turi bendro? koks skirtumas?

Taigi, kiekvienas herojus turi savo tiesą.

Lukas – guodžianti tiesa

Satinas – pagarba žmogui, tikėjimas žmogumi

Bubnovas - „ciniška“ tiesa

Įdomu tai, kad Satinas savo samprotavimus palaikė Luko autoritetu, žmogaus, kurio atžvilgiu esame spektaklio pradžioje.reprezentavo Satiną kaip antipodą. Be to,Satino nuorodos į Luką 4 veiksme įrodo abiejų artumą.„Senis? Jis protingas vaikinas!.. Jis... veikė mane kaip rūgštis ant senos ir nešvarios monetos... Gerkime į jo sveikatą! „Žmogau – tai tiesa! Jis tai suprato... tu ne!

Tiesą sakant, Satino ir Luko „tiesa“ ir „melas“ beveik sutampa.

Abu mano, kad „žmogus turi būti gerbiamas“ (pabrėžiamas paskutinis žodis) nėra jo „kaukė“; tačiau jie skiriasi tuo, kaip jie turėtų perduoti žmonėms savo „tiesą“. Juk jei gerai pagalvoji, tai mirtina tiems, kurie patenka į jos sritį.

Jei viskas išblėso ir liko vienas „nuogas“, tai „kas toliau“? Aktoriui ši mintis veda į savižudybę.

Kokį vaidmenį atlieka Lukas sprendžiant „tiesos“ klausimą spektaklyje?

Luko nuomone, tiesa yra „guodžiantis melas“. Lukas pasigaili vyro ir linksmina jį sapnu. Jis pažada Anai pomirtinį gyvenimą, klausosi Nastjos pasakų ir siunčia aktorių į ligoninę. Jis meluoja dėl vilties, ir tai galbūt geriau nei ciniška Bubnovo „tiesa“, „bjaurybė ir melas“. Luko atvaizde yra aliuzijų į biblinį Luką, kuris buvo vienas iš septyniasdešimties Viešpaties atsiųstų mokinių „į kiekvieną miestą ir vietą, kur Jis pats norėjo eiti“. Gorkio Luka verčia dugno gyventojus galvoti apie Dievą ir žmogų, apie „geresnį žmogų“, apie aukščiausią žmonių pašaukimą.

„Luka“ taip pat yra lengvas. Luka ateina apšviesti Kostylevo rūsio naujų idėjų, pamirštų jausmų dugne, šviesa. Jis kalba apie tai, kaip turi būti, kas turi būti, o samprotavimuose visai nebūtina ieškoti praktinių rekomendacijų ar nurodymų išgyvenimui.

Evangelistas Lukas buvo gydytojas. Lukas spektaklyje gydo savaip – ​​savo požiūriu į gyvenimą, patarimais, žodžiais, užuojauta, meile.

Lukas gydo, bet ne visus, o pasirinktinai tuos, kuriems reikia žodžių. Jo filosofija atsiskleidžia kitų veikėjų atžvilgiu. Jis užjaučia gyvenimo aukas: Ana, Nataša, Nastja. Moko, duoda praktinių patarimų, Uosis, Aktorius. Suprantamai, prasmingai, dažnai be žodžių, aiškina su protingu Bubnovu. Sumaniai vengia nereikalingų paaiškinimų.

Lukas yra lankstus ir minkštas. „Jie labai susiglamžo, todėl minkšti...“ – sakė jis 1 veiksmo finale.

Lukas su savo „melu“ simpatizuoja Satinui. „Dubier... tylėk apie senį!.. Senis ne šarlatanas!.. Jis melavo... bet tai iš gailesčio tavęs, po velnių! Ir vis dėlto Luko „melas“ jam netinka. „Melas yra vergų ir šeimininkų religija! Tiesa yra laisvo žmogaus dievas!

Taigi, atmesdamas Bubnovo „tiesą“, Gorkis neneigia nei Satino „tiesos“, nei Luko „tiesos“. Iš esmės jis identifikuoja dvi tiesas: „tiesa-tiesa“ ir „tiesa-svajonė“.

Gorkio humanizmo bruožai. Problema Žmogaus Gorkio spektaklyje „Gelmėse“.

Savo tiesą apie žmogų ir aklavietės įveikimą Gorkis įdėjo į aktoriaus, Lukos ir Satino lūpas.

Spektaklio pradžioje, atsidavęs teatrališkiems prisiminimams,Aktorius nesavanaudiškai kalbėjo apie talento stebuklą – žaidimą paversti žmogų herojumi. Atsakydamas į Satino žodžius apie skaitomas knygas ir išsilavinimą, jis atskyrė išsilavinimą ir talentą: „Išsilavinimas yra nesąmonė, svarbiausia talentas“; „Sakau talentas, to herojui reikia. O talentas – tai tikėjimas savimi, savo jėgomis...“

Žinoma, kad Gorkis žavėjosi žiniomis, išsilavinimu ir knygomis, tačiau talentą jis vertino dar labiau. Per aktorių jis polemiškai, maksimalistiškai paaštrino ir poliarizuoja du dvasios aspektus: išsilavinimą kaip žinių sumą ir gyvas žinias – „mąstymo sistemą“.

MonologuoseSatina pasitvirtina Gorkio minčių apie žmogų idėjos.

Žmogus – „jis yra viskas. Jis netgi sukūrė Dievą“; „žmogus yra gyvojo Dievo talpykla“; „Tikėjimas minties galiomis... yra žmogaus tikėjimas savimi“. Taigi Gorkio laiškuose. Ir taip - spektaklyje: „Žmogus gali tikėti ir netikėti... čia jo reikalas! Žmogus laisvas... už viską moka pats... Žmogus yra tiesa! Kas yra žmogus... tai tu, aš, jie, senis, Napoleonas, Mahometas... viename... Viename - visos pradžios ir pabaigos... Viskas žmoguje, viskas skirta žmogus! Egzistuoja tik žmogus, visa kita – jo rankų ir smegenų darbas!

Aktorius pirmasis prabilo apie talentą ir pasitikėjimą savimi. Satinas viską apibendrino. Koks vaidmuoLankai ? Jis neša Gorkiui brangias gyvenimo transformacijos ir tobulinimo idėjas žmogaus kūrybinių pastangų kaina.

„Ir vis dėlto, matau, žmonės darosi protingesni, įdomesni... ir nors gyvena, bet blogėja, bet nori būti geresni... užsispyrę! – pirmame veiksme prisipažįsta seniūnas, turėdamas omenyje bendrus kiekvieno geresnio gyvenimo siekius.

Tada, 1902 m., savo pastebėjimais ir nuotaikomis Gorkis pasidalijo su V. Veresajevu: „Gyvenimo nuotaika auga ir plečiasi, vis labiau pastebimas linksmumas ir tikėjimas žmonėmis, o – žemėje gera – Dievo! Pjesėje ir laiške tie patys žodžiai, tos pačios mintys, net tos pačios intonacijos.

Ketvirtajame veiksmeSatinas prisiminė ir atgamino Luko atsakymą į jo klausimą „Kodėl žmonės gyvena?“: „Ir - žmonės gyvena geriausio... Šimtą metų... o gal ir daugiau - gyvena dėl geresnio žmogaus!.. Tai štai, brangusis, visi tokie, kokie yra, gyvena taip, kaip geriausia! Todėl kiekvieną žmogų reikia gerbti... Mes nežinome, kas jis toks, kodėl gimė ir ką gali...“ O jis pats, toliau kalbėdamas apie žmogų, kartojo Luką: „Mes turi gerbti žmogų! Negailėk... nežemink jo su gailesčiu... tu turi jį gerbti! Satinas pakartojo Luką, kalbėdamas apie pagarbą, nesutiko su juo, kalbėdamas apie gailestį, bet svarbiau yra kažkas kita - „geresnio žmogaus“ idėja.

Trijų veikėjų teiginiai yra panašūs ir, vienas kitą sustiprindami, jie sprendžia Žmogaus triumfo problemą.

Viename iš Gorkio laiškų skaitome: „Esu tikras, kad žmogus gali be galo tobulėti, ir visa jo veikla taip pat vystysis kartu su juo... nuo šimtmečio iki šimtmečio. Tikiu gyvenimo begalybe...“ Vėl Luka, Satinas, Gorkis – apie vieną dalyką.

3. Kokią reikšmę turi Gorkio pjesės 4 veiksmas?

Šiame veiksme situacija ta pati, tačiau anksčiau užmigusios valkatų mintys pradeda „rūgti“.

Viskas prasidėjo nuo Anos mirties scenos.

Lukas apie mirštančią moterį sako: „Labai gailestingas Jėzus Kristus! Ramiai priimk savo ką tik išėjusios tarnaitės Anos dvasią...“ Tačiau paskutiniai Anos žodžiai buvo žodžiai apie gyvenimą : „Na... dar šiek tiek... Norėčiau gyventi... dar šiek tiek! Jei ten nėra miltų... čia galime būti kantrūs... galime!

Kaip vertinti šiuos Anos žodžius – kaip Luko pergalę ar kaip jo pralaimėjimą? Gorkis neduoda aiškaus atsakymo, šią frazę galima komentuoti įvairiai. Vienas dalykas aiškus:

Ana kalbėjo pirmą kartąapie gyvenimą teigiamai ačiū Lukui.

Paskutiniame veiksme vyksta keistas, visiškai nesąmoningas „kartų brolių“ suartėjimas. 4 veiksme Kleščas suremontavo Alioškos armoniką, išbandžius fretus, pradėjo skambėti jau pažįstama kalėjimo daina. Ir ši pabaiga suvokiama dvejopai. Jūs galite tai padaryti: jūs negalite pabėgti iš dugno - „Saulė teka ir leidžiasi... bet mano kalėjime tamsu! Galima ir kitaip: mirties kaina žmogus baigė tragiškos beviltiškumo dainą...

SavižudybėAktorius pertraukė dainą.

Kas trukdo benamių prieglaudoms pakeisti savo gyvenimą į gerąją pusę? Lemtinga Natašos klaida yra nepasitikėjimas žmonėmis, Ash („kažkaip netikiu... jokiais žodžiais“), tikintis kartu pakeisti likimą.

„Štai kodėl aš esu vagis, nes niekas niekada negalvojo manęs vadinti kitu vardu... Vadink mane... Nataša, gerai?

Jos atsakymas yra įsitikinęs, brandus:„Nėra kur eiti... Žinau... Maniau... Bet aš niekuo nepasitikiu“.

Vienas tikėjimo žodis žmogumi galėjo pakeisti abiejų gyvenimus, bet jis nebuvo ištartas.

Aktorius, kuriam kūryba yra gyvenimo prasmė, pašaukimas, taip pat netikėjo savimi. Žinia apie aktoriaus mirtį pasirodė po garsių Satino monologų, nuspalvinančių juos kontrastu: jis nesusitvarkė, nemokėjo vaidinti, bet galėjo, netikėjo savimi.

Visi pjesės veikėjai yra iš pažiūros abstraktaus Gėrio ir Blogio veiksmo zonoje, tačiau jie tampa gana konkretūs, kai kalbama apie kiekvieno veikėjo likimą, pasaulėžiūrą ir santykius su kiekvieno veikėjo gyvenimu. Ir jie savo mintimis, žodžiais ir darbais sujungia žmones su gėriu ir blogiu. Jie tiesiogiai ar netiesiogiai veikia gyvenimą. Gyvenimas yra būdas pasirinkti kryptį tarp gėrio ir blogio. Spektaklyje Gorkis nagrinėjo žmogų ir išbandė jo galimybes. Pjesėje nėra utopinio optimizmo, taip pat kito kraštutinumo – netikėjimo žmogumi. Tačiau viena išvada neginčytina: „Talentas yra tai, ko reikia herojui. O talentas – tai tikėjimas savimi, savo jėgomis...“

Aforistinė Gorkio pjesės kalba.

Mokytojas. Vienas iš būdingų Gorkio kūrybos bruožų yra aforizmas. Tai būdinga ir autoriaus kalbai, ir veikėjų kalbai, kuri visada ryškiai individuali. Išpopuliarėjo daugelis pjesės „Gyloje“ aforizmų, pavyzdžiui, „Dainų“ aforizmai apie Sakalą ir Petrelį. Prisiminkime kai kuriuos iš jų.

Kuriems spektaklio veikėjams priklauso šie aforizmai, patarlės ir posakiai?

a) Triukšmas nėra kliūtis mirti.

b) Toks gyvenimas, kad atsikeli ryte ir staugi.

c) Tikėkitės iš vilko tam tikro proto.

d) Kai darbas yra pareiga, gyvenimas yra vergija.

e) Nė viena blusa nėra bloga: visos juodos, visos šokinėja.

e) Kur senam žmogui šilta, ten jo tėvynė.

g) Visi nori tvarkos, bet trūksta proto.

h) Jei tau nepatinka, neklausyk ir nesivargink meluoti.

(Bubnovas - a, b, g; Luka - d, f; Satin - g, Baron - h, Ash - c.)

Apatinė eilutė. Kieno tiesa tau arčiau?

Sinkvynas

Išreikškite savo požiūrį į savo darbą klasėje.

    Tema – tavo vardas

    2 priedas – Jūsų darbo klasėje įvertinimas

    3 veiksmažodis – objekto veiksmų aprašymas, t.y. kaip dirbote pamokoje

    4 žodžių frazė, išreiškianti jūsų požiūrį į darbą klasėje

    Santrauka – įvertinimas

Šiandien esame įsitikinę, kad kiekvienas turi savo tiesą. Galbūt dar neapsisprendėte, kokių gyvenimo pozicijų laikysitės ateityje. Tikiuosi, kad pasirinksite teisingą kelią.

IV. Namų darbai. Parašykite savo samprotavimus, išreiškiantistavopožiūris į perskaitytą kūrinį

Kokia yra Luko ir Satino ginčo prasmė?

Kurią pusę laikotės diskusijose „tiesa“?

Kokios problemos, kurias iškėlė M. Gorkis spektaklyje „Žemesnėse gelmėse“, nepaliko abejingų?

A. M. Gorkio pjesė „Žemesnėse gelmėse“ yra vienas galingiausių to meto dramos kūrinių. Ši pjesė susijusi su pagrindiniais žmonijos egzistavimo, pasaulio suvokimo klausimais.

Spektaklyje aprašomi epizodai iš toje pačioje prieglaudoje gyvenančių žmonių gyvenimo. Kiekvienas iš jų kažkada buvo kažkas, o dabar atsiduria „apačioje“. Kai kurie iš jų gyvena iliuziniame pasaulyje, kai kurie tiesiog eina su tėkme, tačiau tarp jų yra ir tokių, kurie yra pasirengę ginti savo tiesą.

Vieną dieną, iš niekur, prieglaudoje pasirodė Luka, nepastebimas iš išorės, tačiau savo gyvenimo samprata sujaudino žmonių sielas. Atrodo, malonus ir užjaučiantis žmogus, bet neįmanoma suprasti, kas yra jo sieloje, jis mažai ir nenoriai kalba apie save, tuo pačiu stengiasi įsijausti į kiekvieno žmogaus sielą. Jį domina absoliučiai viskas: kodėl Nastja verkia dėl knygos ir kodėl Vasilisa taip elgiasi, jam viskas rūpi. Savo žodžiais jis stengiasi visiems padėti, padrąsinti, palaikyti, nuraminti. Tai yra jo tiesa, Lukas mano, kad jo filosofija yra būtina žmonėms. Jis įskiepijo prieglaudos svečiams tikėjimą ateitimi, privertė kitaip pažvelgti į gyvenimą ir išėjo taip pat netikėtai, kaip ir pasirodė. Ir ką tai davė žmonėms? Kartus nusivylimas dėl nerealių vilčių, o silpnavalis aktorius visiškai atėmė sau gyvybę.

Bubnovas turi kitokią tiesą. Skeptiškai žiūri į viską, jis neigia visus, įskaitant save. Tiesa ta, kad socialiniai skirtumai nevaidina jokio vaidmens, visi jie nuplaunami kaip dažai nuo rankų, tarsi įsišakniję visam laikui. Nugrimzdę į gyvenimo „dugną“, visi tampa vienodi, kaip ir gimė nuogi, taip ir mirs, kad ir kaip per gyvenimą stengtųsi save pagražinti. Bubnovas nepripažįsta gailesčio niekam ar nieko, visi aplinkiniai yra vienodai vertingi ir nereikalingi, kaip ir jis pats.

Satino tiesa yra žmogaus išaukštinimas, Luko gailestis jam nepriimtinas, jis mano, kad gailestis žmogų tik žemina, o jo koncepcijoje: „Žmogus skamba išdidžiai! Jis žavisi žmogumi kaip stipriu ir stiprios valios žmogumi, galinčiu pagal savo supratimą pertvarkyti visą pasaulį. Satinas įsitikinęs, kad žmogaus stiprybė slypi jame pačiame, nereikia niekuo pasikliauti ar nieko gailėtis, išdidus žmogus gali bet ką.

Tai tiesa ir jo diskusijose apie darbą, kur Satinas teigia, kad jei darbas žmogui teikia malonumą, tai jo gyvenimas bus malonus, o jei dirbsi iš pareigos, vėl tapsi vergu, vergija žemina, išdidi. o laisvę mylintis žmogus turėtų siekti aukštesnių tikslų.

Gorkio pjesė verčia kiekvieną žmogų susimąstyti apie savo egzistavimą ir pačiam nuspręsti, kaip gyventi šiame pasaulyje. Visi šie trys veikėjai yra savaip teisūs, o tai rodo, kad vienos tiesos nėra ir būti negali. Kiekvienas žmogus yra individas, ir kiekvienas vertina savaip, įvertindamas šių herojų tiesą.

Žinoma, kiekvienas turi turėti gerumo ir filantropijos, užuojautos, bet tuo pačiu nežemindamas žmogaus orumo ir turėti jėgų atsispirti neteisybei ir žiaurumui.

Keletas įdomių rašinių

    Man patinka indiška vasara. Atėjo ruduo, lietinga ir šalta. Liūdna. Ir tada paaiškėja, kad jie jums padovanos dar dalelę vasaros. Jis tampa šiltas ir gražus. Lapai jau pagelsta.

  • Spektaklio „Gorkio dugne“ kritika (amžininkų atsiliepimai)

    Maksimo Gorkio darbai suteikė jam didybės literatūroje ir nemažą populiarumą tarp skaitytojų. Būtent jo kūrybinė veikla tapo aiškiu bendrų diskusijų objektu. Ne kiekvienas klasikas gali pasigirti tokia sėkme tarp savo amžininkų.

  • Ką grožis reiškia mūsų gyvenime? Ar yra kalba apie patį Yaku? Grožis yra išorinis, o kas dvasinis? Ne taip dažnai, per pamokas mokykloje, nustatome tokią mitybą – kas svarbiau?

  • Esė Mano kambarys 6 klasė (Kambario aprašymas)

    Mano lova yra dešinėje, rašomasis stalas yra didelės sienos viduryje. Man patinka žiūrėti pro langą į miestą, esantį toli apačioje, langas taip pat yra mano gidas į žvaigždžių pasaulį naktį

  • Tomas Sojeris yra dvylikos metų linksmas berniukas. Jis labai išradingas, gudrus, o kartais ir žaismingas. Visi aplinkiniai kenčia nuo jo bėdų. Pamokų praleidimas, maudynės be tetos leidimo, nuolatinės muštynės su berniukais, niokojimai

Pjesėje „Apačioje“ M. Gorkis stengiasi ne tik pavaizduoti baisią tikrovę, kad atkreiptų dėmesį į skurstančių žmonių padėtį. Jis sukūrė tikrai novatorišką filosofinę ir publicistinę dramą. Iš pažiūros skirtingų epizodų turinys – tragiškas trijų tiesų, trijų idėjų apie gyvenimą susidūrimas.

Pirmoji tiesa yra Bubnovo tiesa, ją galima pavadinti fakto tiesa. Bubnovas įsitikinęs, kad žmogus gimsta mirti ir jo gailėti nereikia: „Viskas taip: gimsta, gyvena, miršta. Ir aš mirsiu... o tu... Kam gailėtis... Tu esi perteklinis visur... ir visi žmonės žemėje yra pertekliniai. Kaip matome, Bubnovas visiškai neigia save ir kitus, jo neviltį sukelia netikėjimas. Jam tiesa yra žiauri, žudikiška nežmoniškų aplinkybių priespauda.

Luko tiesa yra užuojautos ir tikėjimo Dievu tiesa. Atidžiau pažvelgęs į valkatas, kiekvienam randa paguodos žodžių. Jis jautrus ir malonus tiems, kuriems reikia pagalbos, kiekvienam skiepija viltį: pasakoja Aktoriui apie ligoninę alkoholikams, pataria Ešui vykti į Sibirą, o su Anna kalbasi apie laimę pomirtiniame gyvenime. Tai, ką sako Lukas, nėra tiesiog melas. Greičiau tai įkvepia tikėjimą, kad iš bet kokios beviltiškos situacijos yra išeitis. „Žmonės ieško visko, visi nori to, kas geriausia, duok Dieve jiems kantrybės! – nuoširdžiai sako Lukas ir priduria: „Kas ieško, tas ras... Tik reikia jam padėti...“ Lukas neša žmonėms išganingą tikėjimą. Jis mano, kad su gailesčiu, užuojauta, gailestingumu, dėmesiu žmogui galima pagydyti jo sielą, kad pats žemiausias vagis suprastų: „Reikia gyventi geriau! Tu turi taip gyventi... kad galėtum... gerbti save...“

Trečioji tiesa yra Satino tiesa. Jis tiki į žmogų kaip į Dievą. Jis tiki, kad žmogus gali tikėti savimi ir pasikliauti savo jėgomis. Jis nemato prasmės gailėtis ir užuojautos. – Kokia tau nauda, ​​jei aš tavęs pasigailėsiu? - klausia Kleščo.. Ir tada ištaria savo garsųjį monologą apie žmogų: „Egzistuoja tik žmogus, visa kita – jo rankų ir smegenų darbas! Žmogus! Tai puiku! Skamba išdidžiai!” Satinas kalba ne tik apie stiprią asmenybę. Jis kalba apie žmogų, kuris savo nuožiūra sugeba atstatyti pasaulį, kurti naujus visatos dėsnius – apie žmogų-dievą.

Pjesėje tragiškai susiduria trys tiesos, kurios lemia būtent pjesės pabaigą. Problema ta, kad kiekvienoje tiesoje yra dalis melo ir pati tiesos samprata yra daugiamatė. Ryškus to pavyzdys – o kartu ir skirtingų tiesų susidūrimo momentas – yra Satino monologas apie išdidų žmogų. Šį monologą taria girtas, nusivylęs vyras. Ir iš karto kyla klausimas: ar šis girtas, išsigimęs žmogus yra tas pats, kuris „skamba išdidžiai“? Teigiamas atsakymas abejotinas, bet jei jis neigiamas, tai ką daryti su tuo, kad „egzistuoja tik žmogus? Ar tai reiškia, kad Satino, kuris kalba šį monologą, nėra? Pasirodo, norint suvokti Satino žodžių apie išdidų žmogų tiesą, reikia nematyti Satino, kurio išvaizda taip pat yra tiesa.

Baisu, kad nežmoniška visuomenė žudo ir suluošina žmonių sielas. Tačiau spektaklyje svarbiausia tai, kad M. Gorkis privertė savo amžininkus dar aštriau pajusti socialinės sistemos neteisybę, privertė susimąstyti apie žmogų ir jo laisvę. Savo pjesėje jis sako: turime gyventi nesitaikstydami su neteisybe ir neteisybe, bet nesugriauti savo gerumo, užuojautos ir gailestingumo.

Tikslai: apsvarstykite veikėjų supratimą apie Gorkio pjesę „tiesa“; išsiaiškinti tragiško skirtingų požiūrių susidūrimo prasmę: fakto tiesą (Bubnovas), guodžiančio melo tiesą (Lukas), tikėjimo žmogumi tiesą (Satinas); nustatyti Gorkio humanizmo bruožus.

Parsisiųsti:


Peržiūra:

Pamokos tema:


„TRYS TIESOS“ GORKIO PREJEJE „APAČIOJE“

Tikslai: apsvarstykite veikėjų supratimą apie Gorkio pjesę „tiesa“; išsiaiškinti tragiško skirtingų požiūrių susidūrimo prasmę: fakto tiesą (Bubnovas), guodžiančio melo tiesą (Lukas), tikėjimo žmogumi tiesą (Satinas); nustatyti Gorkio humanizmo bruožus.

Pamokos eiga

Ponai! Jei tiesa yra šventa

Pasaulis nežino, kaip rasti kelią,

Gerbk beprotį, kuris įkvepia

Auksinė žmonijos svajonė!

I. Įžanginis pokalbis.

– Atkurti pjesės įvykių seką. Kokie įvykiai vyksta scenoje ir kokie įvykiai vyksta užkulisiuose? Koks yra tradicinio „konflikto daugiakampio“ - Kostylevo, Vasilisos, Ashes, Natašos - vaidmuo kuriant dramatišką veiksmą?

Vasilisos, Kostylevo, Ašo ir Natašos santykiai tik išoriškai motyvuoja sceninį veiksmą. Kai kurie įvykiai, sudarantys pjesės siužetą, vyksta ne scenoje (kova tarp Vasilisos ir Natašos, Vasilisos kerštas – verdančio samovaro apvertimas seseriai, Kostylevo žmogžudystė įvyksta už flophouse kampo ir yra beveik nepastebima. žiūrovui).

Visi kiti pjesės veikėjai meilės romane nėra susiję. Personažų kompozicinis ir siužetinis nevieningumas išreiškiamas scenos erdvės organizavimu - personažai yra išsibarstę skirtinguose scenos kampeliuose ir „uždaryti“ nesusijusiose mikroerdvėse.

Mokytojas. Taigi pjesėje yra du lygiagrečiai veiksmai. Pirma, mes matome scenoje (tariamą ir tikrą). Detektyvinė istorija su sąmokslu, pabėgimu, žmogžudyste, savižudybe. Antrasis – „kaukių“ atskleidimas ir tikrosios žmogaus esmės identifikavimas. Tai atsitinka tarsi už teksto ir reikalauja dekodavimo. Pavyzdžiui, čia yra Barono ir Luko dialogas.

baronas. Mes gyvenome geriau... taip! Aš... anksčiau... atsikeldavau ryte ir, gulėdamas lovoje, gerdavau kavą... kavą! – su grietinėle... taip!

Lukas. Ir visi yra žmonės! Kad ir kaip apsimetum, kad ir kaip kliudytum, jei gimei vyru, mirsi vyru...

Tačiau Baronas bijo būti „tik vyras“. Ir jis nepripažįsta „tik žmogaus“.

baronas. Kas tu toks, seni?.. Iš kur tu atsiradai?

Lukas. Aš?

baronas. Klajoklis?

Lukas. Visi mes žemėje klajokliai... Sako, girdėjau, kad žemė mūsų klajoklis.

Antrojo (netiesioginio) veiksmo kulminacija pasiekia Bubnovo, Satino ir Lukos „tiesos“ susidūrimą „siauroje kasdienėje platformoje“.

II. Dirbkite su pamokos temoje išdėstyta problema.

1. Tiesos filosofija Gorkio pjesėje.

– Koks pagrindinis spektaklio leitmotyvas? Kuris veikėjas pirmasis suformuluoja pagrindinį dramos „Apačioje“ klausimą?

Ginčas dėl tiesos yra semantinis pjesės centras. Žodis „tiesa“ skambės jau pirmajame pjesės puslapyje, Kvašnios pastaboje: „Ak! Jūs negalite pakęsti tiesos!" Tiesa – melas („Tu meluoji!“ – aštrus Klešcho šauksmas, nuskambėjęs dar prieš žodį „tiesa“), tiesa – tikėjimas – tai svarbiausi semantiniai poliai, nusakantys „Dugnėse“ problematiką.

– Kaip jūs suprantate Luko žodžius: „Kuo tikite, tuo tikite“? Kaip skirstomi „Gelmėse“ herojai, atsižvelgiant į jų požiūrį į „tikėjimo“ ir „tiesos“ sąvokas?

Priešingai nei „fakto proza“, Lukas siūlo idealo tiesą – „fakto poeziją“. Jei Bubnovas (pagrindinis pažodžiui suprantamos „tiesos“ ideologas), Satinas, Baronas yra toli nuo iliuzijų ir jiems nereikia idealo, tai Aktorius, Nastja, Anna, Nataša, Ešas atsako į Luko pastabą - jiems tikėjimas svarbesnis nei tiesa.

Luko neryžtingas pasakojimas apie ligonines alkoholikams skambėjo taip: „Šiais laikais jie gydo girtumą, klausykite! Gydo tave nemokamai, brolau... tokia ligoninė pastatyta girtuokliams... Atpažino, matai, kad girtuoklis irgi yra žmogus...“ Aktoriaus vaizduotėje ligoninė virsta „ marmuriniai rūmai“: „Puiki ligoninė... Marmuras.. .marmurinės grindys! Šviesa... švara, maistas... viskas nemokamai! Ir marmurinės grindys. Taip!" Aktorius yra tikėjimo, o ne fakto tiesos herojus, o gebėjimo tikėti praradimas jam pasirodo lemtingas.

– Kokia tiesa spektaklio herojams? Kaip galima palyginti jų nuomones?(Darbas su tekstu.)

A) Kaip Bubnovas supranta „tiesą“? Kuo jo pažiūros skiriasi nuo Luko tiesos filosofijos?

Bubnovo tiesa yra atskleisti niūrią egzistencijos pusę, tai yra „fakto tiesa“. „Kokios tiesos tau reikia, Vaska? Ir kodėl? Tu žinai tiesą apie save... ir visi tai žino...“ – jis įvaro Ešą į vagies pražūtį, kai bandė išsiaiškinti save. „Tai reiškia, kad aš nustojau kosėti“, – jis reagavo į Anos mirtį.

Išklausęs alegorinį Luko pasakojimą apie jo gyvenimą vasarnamyje Sibire ir pabėgusių nuteistųjų globą (gelbėjimą), Bubnovas prisipažino: „Bet aš... nemoku meluoti! Už ką? Mano nuomone, sakyk visą tiesą tokią, kokia ji yra! Kam gėdytis?

Bubnovas mato tik neigiamą gyvenimo pusę ir naikina tikėjimo bei vilties likučius žmonėse, o Luka žino, kad geru žodžiu idealas tampa tikru:„Žmogus gali išmokyti gėrio... labai paprastai“,jis baigė pasakojimą apie gyvenimą vasarnamyje ir, išdėstydamas teisingos žemės „istoriją“, sumažino ją iki to, kad tikėjimo sunaikinimas žudo žmogų.Luka (mąsliai, Bubnovui): „Čia... tu sakai, kad tai tiesa... Tiesa, ne visada dėl žmogaus ligos... ne visada gali išgydyti sielą tiesa...“ Lukas gydo sielą.

Lukos pozicija humaniškesnė ir veiksmingesnė už nuogą Bubnovo tiesą, nes kreipiasi į žmogiškumo likučius naktinių prieglaudų sielose. Luko nuomone, žmogus „kad ir koks jis būtų, visada vertas savo kainos“.„Aš tik sakau, kad jei kas nors kam nors nepadarė gero, vadinasi, jis padarė ką nors blogo. „Glostyti žmogųniekada nepakenks“.

Toks moralinis credo harmonizuoja santykius tarp žmonių, panaikina vilko principą ir idealiai veda į vidinio užbaigtumo ir savarankiškumo įgijimą, pasitikėjimą, kad nepaisant išorinių aplinkybių žmogus atrado tiesas, kurių niekas iš jo niekada neatims. .

B) Ką Satinas laiko gyvenimo tiesa?

Viena iš pjesės kulminacijų – garsieji Satino monologai iš ketvirtojo veiksmo apie žmogų, tiesą ir laisvę.

Išmokytas studentas mintinai skaito Satino monologą.

Įdomu tai, kad Satinas savo samprotavimus palaikė Luko autoritetu, žmogaus, kurio atžvilgiu pjesės pradžioje Satiną įsivaizdavome kaip antipodą. Be to, Satino nuorodos į Luką 4 veiksme įrodo abiejų artumą.„Senis? Jis protingas vaikinas!.. Jis... veikė mane kaip rūgštis ant senos ir nešvarios monetos... Gerkime į jo sveikatą! „Žmogau – tai tiesa! Jis tai suprato... tu ne!

Tiesą sakant, Satino ir Luko „tiesa“ ir „melas“ beveik sutampa.

Abu mano, kad „žmogus turi būti gerbiamas“ (pabrėžiamas paskutinis žodis) nėra jo „kaukė“; tačiau jie skiriasi tuo, kaip jie turėtų perduoti žmonėms savo „tiesą“. Juk jei gerai pagalvoji, tai mirtina tiems, kurie patenka į jos sritį.

Jei viskas išblėso ir liko vienas „nuogas“, tai „kas toliau“? Aktoriui ši mintis veda į savižudybę.

Kl.) Kokį vaidmenį atlieka Lukas sprendžiant „tiesos“ klausimą spektaklyje?

Luko nuomone, tiesa yra „guodžiantis melas“.

Lukas pasigaili vyro ir linksmina jį sapnu. Jis pažada Anai pomirtinį gyvenimą, klausosi Nastjos pasakų ir siunčia aktorių į ligoninę. Jis meluoja dėl vilties, ir tai galbūt geriau nei ciniška Bubnovo „tiesa“, „bjaurybė ir melas“.

Luko atvaizde yra aliuzijų į biblinį Luką, kuris buvo vienas iš septyniasdešimties Viešpaties atsiųstų mokinių „į kiekvieną miestą ir vietą, kur Jis pats norėjo eiti“.

Gorkio Luka verčia dugno gyventojus galvoti apie Dievą ir žmogų, apie „geresnį žmogų“, apie aukščiausią žmonių pašaukimą.

„Luka“ taip pat yra lengvas. Luka ateina apšviesti Kostylevo rūsio naujų idėjų, pamirštų jausmų dugne, šviesa. Jis kalba apie tai, kaip turi būti, kas turi būti, o samprotavimuose visai nebūtina ieškoti praktinių rekomendacijų ar nurodymų išgyvenimui.

Evangelistas Lukas buvo gydytojas. Lukas spektaklyje gydo savaip – ​​savo požiūriu į gyvenimą, patarimais, žodžiais, užuojauta, meile.

Lukas gydo, bet ne visus, o pasirinktinai tuos, kuriems reikia žodžių. Jo filosofija atsiskleidžia kitų veikėjų atžvilgiu. Jis užjaučia gyvenimo aukas: Ana, Nataša, Nastja. Moko, duoda praktinių patarimų, Uosis, Aktorius. Suprantamai, prasmingai, dažnai be žodžių, aiškina su protingu Bubnovu. Sumaniai vengia nereikalingų paaiškinimų.

Lukas yra lankstus ir minkštas. „Jie labai susiglamžo, todėl minkšti...“ – sakė jis 1 veiksmo finale.

Lukas su savo „melu“ simpatizuoja Satinui. „Dubier... tylėk apie senį!.. Senis ne šarlatanas!.. Jis melavo... bet tai iš gailesčio tavęs, po velnių! Ir vis dėlto Luko „melas“ jam netinka. „Melas yra vergų ir šeimininkų religija! Tiesa yra laisvo žmogaus dievas!

Taigi, atmesdamas Bubnovo „tiesą“, Gorkis neneigia nei Satino „tiesos“, nei Luko „tiesos“. Iš esmės jis išskiria dvi tiesas: „tiesa-tiesa“ ir „tiesa-svajonė“.

2. Gorkio humanizmo bruožai.

Žmogaus problema Gorkio spektaklyje „Gelmėse“ (individualus pranešimas).

Savo tiesą apie žmogų ir aklavietės įveikimą Gorkis įdėjo į aktoriaus, Lukos ir Satino lūpas.

Spektaklio pradžioje, atsidavęs teatrališkiems prisiminimams, Aktorius nesavanaudiškai kalbėjo apie talento stebuklą – žaidimą paversti žmogų herojumi. Atsakydamas į Satino žodžius apie skaitomas knygas ir išsilavinimą, jis atskyrė išsilavinimą ir talentą: „Išsilavinimas yra nesąmonė, svarbiausia talentas“; „Sakau talentas, to herojui reikia. O talentas – tai tikėjimas savimi, savo jėgomis...“

Žinoma, kad Gorkis žavėjosi žiniomis, išsilavinimu ir knygomis, tačiau talentą jis vertino dar labiau. Per aktorių jis polemiškai, maksimalistiškai paaštrino ir poliarizuoja du dvasios aspektus: išsilavinimą kaip žinių sumą ir gyvas žinias – „mąstymo sistemą“.

Satino monologuose pasitvirtina Gorkio minčių apie žmogų idėjos.

Žmogus – „jis yra viskas. Jis netgi sukūrė Dievą“; „žmogus yra gyvojo Dievo talpykla“; „Tikėjimas minties galiomis... yra žmogaus tikėjimas savimi“. Taigi Gorkio laiškuose. Ir taip - spektaklyje: „Žmogus gali tikėti ir netikėti... čia jo reikalas! Žmogus laisvas... už viską moka pats... Žmogus yra tiesa! Kas yra žmogus... tai tu, aš, jie, senis, Napoleonas, Mahometas... viename... Viename - visos pradžios ir pabaigos... Viskas žmoguje, viskas skirta žmogus! Egzistuoja tik žmogus, visa kita – jo rankų ir smegenų darbas!

Aktorius pirmasis prabilo apie talentą ir pasitikėjimą savimi. Satinas viską apibendrino. Koks vaidmuo Lankai ? Jis neša Gorkiui brangias gyvenimo transformacijos ir tobulinimo idėjas žmogaus kūrybinių pastangų kaina.

„Ir vis dėlto, matau, žmonės darosi protingesni, įdomesni... ir nors gyvena, bet blogėja, bet nori būti geresni... užsispyrę! – pirmame veiksme prisipažįsta seniūnas, turėdamas omenyje bendrus kiekvieno geresnio gyvenimo siekius.

Tada, 1902 m., savo pastebėjimais ir nuotaikomis Gorkis pasidalijo su V. Veresajevu: „Gyvenimo nuotaika auga ir plečiasi, vis labiau pastebimas linksmumas ir tikėjimas žmonėmis, o – žemėje gera – Dievo! Pjesėje ir laiške tie patys žodžiai, tos pačios mintys, net tos pačios intonacijos.

Ketvirtajame veiksme Satinas prisiminė ir atgamino Luko atsakymą į jo klausimą „Kodėl žmonės gyvena?“: „Ir - žmonės gyvena geriausio... Šimtą metų... o gal ir daugiau - gyvena dėl geresnio žmogaus!.. Tai štai, brangusis, visi tokie, kokie yra, gyvena taip, kaip geriausia! Todėl kiekvieną žmogų reikia gerbti... Mes nežinome, kas jis toks, kodėl gimė ir ką gali...“ O jis pats, toliau kalbėdamas apie žmogų, kartojo Luką: „Mes turi gerbti žmogų! Negailėk... nežemink jo su gailesčiu... tu turi jį gerbti! Satinas pakartojo Luką, kalbėdamas apie pagarbą, nesutiko su juo, kalbėdamas apie gailestį, bet svarbiau yra kažkas kita - „geresnio žmogaus“ idėja.

Trijų veikėjų teiginiai yra panašūs ir, vienas kitą sustiprindami, jie sprendžia Žmogaus triumfo problemą.

Viename iš Gorkio laiškų skaitome: „Esu tikras, kad žmogus gali be galo tobulėti, ir visa jo veikla taip pat vystysis kartu su juo... nuo šimtmečio iki šimtmečio. Tikiu gyvenimo begalybe...“ Vėl Luka, Satinas, Gorkis – apie vieną dalyką.

3. Kokią reikšmę turi Gorkio pjesės 4 veiksmas?

Šiame veiksme situacija ta pati, tačiau anksčiau užmigusios valkatų mintys pradeda „rūgti“.

Viskas prasidėjo nuo Anos mirties scenos.

Lukas apie mirštančią moterį sako: „Labai gailestingas Jėzus Kristus! Ramiai priimk savo ką tik išėjusios tarnaitės Anos dvasią...“ Tačiau paskutiniai Anos žodžiai buvo žodžiai apie gyvenimą : „Na... dar šiek tiek... Norėčiau gyventi... dar šiek tiek! Jei ten nėra miltų... čia galime būti kantrūs... galime!

– Kaip turėtume vertinti šiuos Anos žodžius – kaip Luko pergalę ar kaip jo pralaimėjimą? Gorkis neduoda aiškaus atsakymo, šią frazę galima komentuoti įvairiai. Vienas dalykas aiškus:

Ana kalbėjo pirmą kartąapie gyvenimą teigiamai ačiū Lukui.

Paskutiniame veiksme vyksta keistas, visiškai nesąmoningas „kartų brolių“ suartėjimas. 4 veiksme Kleščas suremontavo Alioškos armoniką, išbandžius fretus, pradėjo skambėti jau pažįstama kalėjimo daina. Ir ši pabaiga suvokiama dvejopai. Jūs galite tai padaryti: jūs negalite pabėgti iš dugno - „Saulė teka ir leidžiasi... bet mano kalėjime tamsu! Galima ir kitaip: mirties kaina žmogus baigė tragiškos beviltiškumo dainą...

Aktoriaus savižudybė nutraukė dainą.

Kas trukdo benamių prieglaudoms pakeisti savo gyvenimą į gerąją pusę? Lemtinga Natašos klaida yra nepasitikėjimas žmonėmis, Ash („kažkaip netikiu... jokiais žodžiais“), tikintis kartu pakeisti likimą.

„Štai kodėl aš esu vagis, nes niekas niekada negalvojo manęs vadinti kitu vardu... Vadink mane... Nataša, gerai?

Jos atsakymas yra įsitikinęs, brandus:„Nėra kur eiti... Žinau... Maniau... Bet aš niekuo nepasitikiu“.

Vienas tikėjimo žodis žmogumi galėjo pakeisti abiejų gyvenimus, bet jis nebuvo ištartas.

Aktorius, kuriam kūryba yra gyvenimo prasmė, pašaukimas, taip pat netikėjo savimi. Žinia apie aktoriaus mirtį pasirodė po garsių Satino monologų, nuspalvinančių juos kontrastu: jis nesusitvarkė, nemokėjo vaidinti, bet galėjo, netikėjo savimi.

Visi pjesės veikėjai yra iš pažiūros abstraktaus Gėrio ir Blogio veiksmo zonoje, tačiau jie tampa gana konkretūs, kai kalbama apie kiekvieno veikėjo likimą, pasaulėžiūrą ir santykius su kiekvieno veikėjo gyvenimu. Ir jie savo mintimis, žodžiais ir darbais sujungia žmones su gėriu ir blogiu. Jie tiesiogiai ar netiesiogiai veikia gyvenimą. Gyvenimas yra būdas pasirinkti kryptį tarp gėrio ir blogio. Spektaklyje Gorkis nagrinėjo žmogų ir išbandė jo galimybes. Pjesėje nėra utopinio optimizmo, taip pat kito kraštutinumo – netikėjimo žmogumi. Tačiau viena išvada neginčytina: „Talentas yra tai, ko reikia herojui. O talentas – tai tikėjimas savimi, savo jėgomis...“

III. Aforistinė Gorkio pjesės kalba.

Mokytojas. Vienas iš būdingų Gorkio kūrybos bruožų yra aforizmas. Tai būdinga ir autoriaus kalbai, ir veikėjų kalbai, kuri visada ryškiai individuali. Išpopuliarėjo daugelis pjesės „Gyloje“ aforizmų, pavyzdžiui, „Dainų“ aforizmai apie Sakalą ir Petrelį. Prisiminkime kai kuriuos iš jų.

– Kuriems spektaklio veikėjams priklauso šie aforizmai, patarlės ir posakiai?

a) Triukšmas nėra kliūtis mirti.

b) Toks gyvenimas, kad atsikeli ryte ir staugi.

c) Tikėkitės iš vilko tam tikro proto.

d) Kai darbas yra pareiga, gyvenimas yra vergija.

e) Nė viena blusa nėra bloga: visos juodos, visos šokinėja.

e) Kur senam žmogui šilta, ten jo tėvynė.

g) Visi nori tvarkos, bet trūksta proto.

h) Jei tau nepatinka, neklausyk ir nesivargink meluoti.

(Bubnovas - a, b, g; Luka - d, f; Satin - g, Baron - h, Ash - c.)

– Kokį vaidmenį pjesės kalbos struktūroje vaidina aforistiniai veikėjų teiginiai?

Aforistiniai sprendimai didžiausią reikšmę turi pagrindinių pjesės „ideologų“ - Lukos ir Bubnovų, herojų, kurių pozicijos nurodytos itin aiškiai, kalboje. Filosofinį ginčą, kuriame kiekvienas pjesės veikėjas užima savo poziciją, palaiko bendra liaudies išmintis, išreikšta patarlėmis ir priežodžiais.

IV. Kūrybinis darbas.

Parašykite savo požiūrį į skaitomą kūrinį.(Atsakykite į vieną jūsų pasirinktą klausimą.)

– Ką reiškia Luko ir Satino ginčas?

– Kurios pusės laikotės „tiesos“ diskusijoje?

– Kokios problemos, kurias iškėlė M. Gorkis spektaklyje „Žemesnėse gelmėse“, nepaliko abejingų?

Rengdami atsakymą atkreipkite dėmesį į veikėjų kalbą ir kaip tai padeda atskleisti kūrinio idėją.

Namų darbai.

Pasirinkite analizei skirtą epizodą (žodinis). Tai bus jūsų būsimo rašinio tema.

1. Luko pasakojimas apie „teisiąją žemę“. (Epizodo iš Gorkio pjesės 3 veiksmo analizė.)

2. Ginčas tarp prieglaudų dėl žmogaus (Pjesės „Gelmėse“ 3 veiksmo pradžios dialogo analizė).

3. Ką reiškia Gorkio pjesės „Žemesnėse gelmėse“ pabaiga?

4. Lukos pasirodymas prieglaudoje. (Scenos iš 1-ojo spektaklio veiksmo analizė.)




Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!