Kaip mazgas reiškia DOW. Mazgų organizavimo formos

Natalija Trubach
Ikimokyklinio ugdymo įstaigų užsiėmimų tipai ir struktūra

Seminaras ikimokyklinio ugdymo įstaiga

« Ikimokyklinio ugdymo įstaigų užsiėmimų tipai ir struktūra. Užrašų darymas klases»

Sugalvotas: muzikos vadovas Trubachas N.V.

Tikslas: - sisteminti mokytojų žinias apie pamokos struktūra, jų klasifikacijos ir

savybės;

Pakelti mokytojų profesinį lygį ir kūrybinę veiklą.

Seminaro planas:

1. Mokytojo paruošimas tam klases.

2. Pamokos struktūra.

3. Klasifikacija klases.

5. Lyginamoji analizė klases.

6. Praktinė užduotis.

7. Seminaro apibendrinimas.

Klasė– ugdymo darželyje organizavimo forma. Dabar šią sąvoką pakeitė kita – tiesioginė švietėjiška veikla (NOD).

1. Mokytojo paruošimas tam klases.

Mokytojo paruošimas klases susideda iš trijų etapai:

1. Planavimas klases;

2. Įrangos paruošimas;

3. Vaikų paruošimas užsiėmimas.

Planavimas klases:

Pasirinkite programos turinį, apibūdinkite metodus ir būdus, detaliai apgalvokite procesą klases.

Sudarykite planą – santrauką, kuri apima aš pats:

Programos turinys (ugdymo tikslai);

Įranga;

Parengiamasis darbas su vaikais (jei reikia);

Judėti klases ir metodinės technikos.

Įrangos paruošimas:

Dieną prieš klases pasirinkti įrangą, patikrinti, ar ji tvarkinga, ar yra pakankamai mokomosios medžiagos ir pan.

Kai kurie klases reikalauja ilgesnio išankstinio paruošimo (pvz., jei reikia eksponuoti daigintus svogūnus, juos reikia daiginti iš anksto).

Planuodamas ekskursiją mokytojas turi iš anksto nuvykti į vietą, nustatyti objektus, kuriuos reikia stebėti, pagalvoti apie trumpiausią ir saugiausią maršrutą.

Vaikų paruošimas klases

Susidomėjimo būsimais darbais sukūrimas

Įspėti vaikus apie pradžią pamokas iš anksto(apie 10 min., kad vaikai spėtų baigti žaidimus ir prisiderinti klasė

Budinčių pareigūnų darbo organizavimas ruošiantis užsiėmimas.

2. Pamokos struktūra. Klasė apima tris etapas:

1. Vaikų organizavimas;

2. Pagrindinė dalis klases;

3. Pabaiga klases. Organizacija vaikai:

Vaikų pasirengimo tikrinimas užsiėmimas(išvaizda, dėmesys);

Sukurti motyvaciją ir susidomėjimą užsiėmimas(technika, apimanti pramogas, staigmenas, paslaptis).

Pagrindinė dalis klases:

Vaikų dėmesio organizavimas;

Medžiagos paaiškinimas ir veiksmo metodo rodymas arba mokymosi užduoties ir bendro sprendimo nustatymas (3–5 min.);

Žinių ir įgūdžių įtvirtinimas (kartojimas ir bendri pratimai, savarankiškas darbas su didaktine medžiaga.

Pabaiga klases:

Apibendrinimas (atlikto darbo su vaikais analizė, darbo palyginimas su didaktinėmis užduotimis, vaikų dalyvavimo vertinimas klasė, pranešimas apie tai, ką jie darys kitą kartą);

Vaikų perkėlimas į kitą veiklą.

3. Klasifikacija klases

Pavadinimas Klasifikavimo pagrindas

Didaktinė užduotis Žinių turinys Organizacijos forma

Klasėsįgyti naujų žinių ir įgūdžių

Klasės anksčiau įgytų žinių įtvirtinimas

Klasės kūrybiškas žinių ir įgūdžių pritaikymas

Kombinuotas klases

(išspręsta tuo pačiu metu

keletas didaktinių

užduotys) Teminės (klasikinis klases pagal studijų skyrių)

Sudėtingas

Integruotas tradicinis

Netradicinis ( klasės – konkursai, teatrališkas klases, klases- vaidmenų žaidimai, veikla – kelionės, veikla – žaidimai: stebuklų laukas, ką? kur? Kada, KVN ir kt.)

Kiekvienas iš šių tipų klasės skirsis pagrindinės dalies struktūra.

4. GCD vykdymo formos ikimokyklinio ugdymo įstaigose.

Rūšis klases

Kombinuotas klasė Proceso metu klases jungia kelių rūšių veiklą (žaidimas, vaizdo, muzikinis ir kt.) ir naudojami įvairių pedagoginių metodų metodai ir technikos (r/r metodai, vaizduojamojo meno ugdymo metodai, muzikinio ugdymo metodai ir kt.)

Teminė klasė

Sudėtingas

okupacija okupacija skirta konkrečiai temai

Kompleksas – tai vientisumas, suformuotas iš atskirų dalių (menai, vaikų veiklos rūšys). Sudėtingas klases, kaip taisyklė, yra suplanuoti kartą per ketvirtį vietoj miuziklo ar klases vaizduojamajame mene. Sudėtingas klasė remiasi vaikams pažįstama medžiaga. Apie tai klasė sprendžiami kiekvienos veiklos rūšies uždaviniai.

Pavyzdžiui: prieš piešdami puokštę mamai vaikai dainuoja dainelę apie mamą, kovo 8-osios šventę, skaito eilėraščius.

Integruota klasė

Klasė, įskaitant įvairių rūšių vaikų veiklą, kurią vienija tam tikras teminis turinys. Jį gali sudaryti dvi ar trys klasikinės klases, įgyvendinant edukacinės programos dalis, kurias vienija viena tema, arba tarpusavyje susijusius ir persismelkiančius vaikų veiklos tipus, kur teminis turinys veikia kaip pagrindinis.

Pavyzdžiui: Klasė"Pilkas vilkas" apėmė šiuos metodinius metodus Mes:

Pasakojimas apie šių gyvūnų gyvenimo būdą ir būdingus bruožus.

Pokalbis: žmogaus elgesys su gyvūnų pasauliu.

Vilko įvaizdžio iš pasakų aptarimas "Ivanas Tsarevičius ir pilkasis vilkas", "Lapė ir vilkas", „Žiemos gyvūnų namai“.

Kūrybinis pasirodymas užduotys: pagal muziką parodyk, kaip vilkas juda.

Žiūrėdamas į Repino paveikslą "Ivanas Tsarevičius ir pilkasis vilkas".

Vilko piešimas.

Šiame klasė užduotys derinamos vaiko ir jį supančio pasaulio, kalbos raidos ir literatūrinio skaitymo, muzikos ir vaizduojamojo meno skyriuose. Ir viso šito tikslas užduotis: formuoti vaikų idėją apie vilką.

Netradicinis klases

Klasė– kūrybiškumas Žodinis vaikų kūrybiškumas naudojant TRIZ technologiją „Mes kuriame pasakas“ "iš vidaus", „Išraskime neegzistuojantį gyvūną. augalas".

Klasė– susibūrimai Ikimokyklinukų supažindinimas su vaikų folkloru tradiciniuose liaudies sambūriuose, kuriuose integruojamos įvairios veiklos.

Klasė- pasaka Vaikų kalbos ugdymas įvairiose veiklose, kurias vienija jiems gerai žinomas pasakos siužetas.

Klasė– žurnalistų spaudos konferencija Vaikai užduoda klausimus "astronautas", pasakų herojai ir kiti, gali būti įgyvendinami per projektinę veiklą „Jaunieji žurnalistai“.

Klasė– kelionės Organizuota kelionė į gimtąjį miestą, meno galeriją. Vaikai patys gali veikti kaip vedliai.

Klasė– eksperimentas Vaikai eksperimentuoja su popieriumi, audiniu, smėliu, sniegu.

Klasė- konkursas Ikimokyklinukai dalyvauja varžybose, vykstančiose pagal analogiją su populiariais televizijos konkursais KVN, „Ką? kur? Kada?", „Ford Boyard“, „Protingi vyrai ir moterys“ ir kiti.

Klasė– piešiniai-esė

Vaikai pagal savo piešinius rašo pasakas ir istorijas.

5. Lyginamoji analizė klases.

Tipas klases

Švietimo

Pagrindinės užsiėmimų dalies struktūra

Naujų žinių įsisavinimas Išmok….

Susipažinkite…

Suteikti įžvalgą...Motyvacija

Naujos medžiagos pateikimas

Konsolidavimas

Anksčiau įgytų žinių įtvirtinimas

Apibendrinti.

Susisteminti.

Pritvirtinti…. Motyvacija.

Žaidimai, pratimai, pokalbiai medžiagai įtvirtinti ir apibendrinti

Kūrybiškai pritaikyti žinias ir įgūdžius Ugdyti...

Vadovas…. Motyvacija

Kartojimas

Turimų žinių pritaikymas naujoje situacijoje

Kombinuotas kartojimas.

Susipažinkite…

Suteik spektaklį.

Pritvirtinti…. Motyvacija.

Anksčiau išmoktų dalykų kartojimas

Naujos medžiagos pateikimas.

Konsolidavimas

Sudėtingas

Ant kiekvieno iš klases sprendžiami kiekvienos veiklos rūšies uždaviniai

Motyvacija

Kartojimas (gali nebūti).

Įvadas į naują temą apibrėžiančia veikla.

Praktinė veikla

su duomenų problemų sprendimu

veiklos rūšys

Integruotas užduotis lemia konkretus tipas, o priemonės aktyviai joms spręsti yra kitos veiklos rūšys

Motyvacija

Kartojimas (gali nebūti).

Įvadas į naują temą.

Konsolidavimas kitose rūšyse

veikla

6. Praktinė užduotis.

A) Mokytojai gauna korteles su trumpu aprašymu klases. Būtina nustatyti

kokio tipo profesijos, su kuriomis jie susiję, kokios veiklos rūšys derinamos.

1 kortelė

Užduotys, skirtos pamoka ta tema"riebi mergina". (Ir)

1) Daiktai grįžo pas berniuką iš K.I. Čukovskio darbų, juos reikia sudėti į lentynas, kiekvienas pažymėtas skaičiumi nuo 2 iki 5. Reikia susieti skaičių su daiktų skaičiumi.

2) Mergina nusprendė nusiprausti, kokių reikmenų jai reikia? (prausyklos) Mergina nusiplovė veidą, ką jai dabar daryti? Ko trūksta? Jokio rankšluosčio. Jis dedamas prieš vaikus problema: kur galėčiau gauti rankšluostį? Rankšluostis pamestas, turime eiti jo ieškoti.

3) Ieškodama rankšluosčio, mergina atsiduria K. I. Chukovskio darbe "Moidodyr" ir stebi vykstančius veiksmus. Vaikams siūlomas dramatizavimo žaidimas pagal šį kūrinį.

4) Mergina neprašė Moidodyr rankšluosčio. Ir vaikai nusprendė nupiešti mergaitei gražų rankšluostį. Vaikams siūloma rinktis iš įvairių medžiagų: dažai, spalvoti pieštukai, flomasteriai, kreidelės, popierius, trafaretai.

2 kortelė

Aprašymas pamokos šia tema„Kelionė į Liceriją. (com)»

Mokytojas kviečia vaikus į kelionę į nepaprastą Licerijos šalį, kurios žemėlapis primena veido siluetą. Šioje šalyje vaikų laukia nepamirštami susitikimai zoologijos sode, kuriame gyvena neįprastų veidų gyvūnai ir paukščiai. Vienoje iš gatvių jie sutinka Petrušką, kuris gali "pakeisk savo veidą", Ir „sunkiai dirbk“, žino „Kaip neprarasti veido“, nustemba, kai „Tu neturi veido“. Vaikai paaiškina šias frazes derindami su jais paveikslėlius.

Dalis to klasėje buvo pokalbis apie, kokį vaidmenį žmogaus gyvenime atlieka higiena ir kaip reikėtų prižiūrėti veidą.

Pabaigoje vaikai piešė „Jūsų mėgstamiausio gyvūno veidas“. Visi, kurie lankėsi Licerijoje, iš ten išvyko "ranka ant širdies" džiaugsmingas.

B) Nustatykite, kokiam darbui priklauso mokytojų atliekamas darbas klases turėdamas užrašus klases, analizuoti klases, nustatyti klaidas ir su jomis dirbti.

7. Apibendrinimas.

GCD tipai. GCD santraukos reikalavimai.

Užsiėmimų tipai: klasikinis, išsamus, teminis, baigiamasis, ekskursijos, grupinis, žaidimai, darbas.

Klasikinė pamoka ikimokyklinio ugdymo įstaigoje turi šias savybes:

Klasikinės pamokos struktūra;

Pamokos pradžia;

Įtraukia vaikų organizavimą.

Vaikų dėmesio perjungimas į būsimą veiklą, domėjimosi ja skatinimas, emocinės nuotaikos kūrimas, tikslūs ir aiškūs būsimos veiklos nurodymai (užduoties atlikimo seka, laukiami rezultatai).

Pamokos eiga (procesas):

Savarankiška protinė ir praktinė vaikų veikla, visų pavestų ugdomųjų užduočių vykdymas.

Šios pamokos dalies metu vykdomas mokymų individualizavimas (minimali pagalba, patarimai, priminimai, vedantys klausimai, demonstravimas, papildomas paaiškinimas). Mokytojas sudaro sąlygas kiekvienam vaikui pasiekti rezultatų.

Pamokos pabaiga:

Skirta edukacinės veiklos rezultatams apibendrinti ir įvertinti. Jaunesnėje grupėje mokytoja giria už darbštumą, norą atlikti darbą, suaktyvina teigiamas emocijas. Vidurinėje grupėje jis taiko diferencijuotą požiūrį į vaikų veiklos rezultatų vertinimą. Vyresniųjų ir parengiamųjų mokyklų grupėse vaikai įtraukiami į rezultatų vertinimą ir įsivertinimą.

Priklausomai nuo mokymo dalies ir pamokos tikslų, kiekvienos pamokos dalies vedimo metodika gali skirtis. Privatūs metodai pateikia konkretesnes rekomendacijas dėl kiekvienos pamokos dalies vedimo. Po pamokos mokytojas analizuoja jos efektyvumą, vaikų programinių užduočių įsisavinimą, apmąsto veiklą ir nubrėžia veiklos perspektyvas.

Sudėtingas - užduočių įgyvendinimas per įvairių rūšių veiklą su asociatyviais ryšiais tarp jų (pokalbis apie priešgaisrinės saugos taisykles virsta plakato piešimu šia tema). Tuo pačiu metu dominuoja vienas veiklos tipas, o antrasis jį papildo ir sukuria emocinę nuotaiką.

Sudėtinga veikla – tai veikla, kuria siekiama visapusiškai atskleisti tam tikros temos esmę per įvairias veiklos rūšis, kurios nuosekliai keičia viena kitą.

Integruotas - vienodai derinkite skirtingų ugdymo sričių žinias, papildydamos viena kitą (įvertinus tokią sąvoką kaip „nuotaika“ per muzikos, literatūros, tapybos kūrinius).

1. Klasikinė pamoka

Pagal seną klasikinę formą: paaiškinimas, užduoties atlikimas vaikams. Pamokos rezultatai.

2. Kompleksinė (kombinuota pamoka)

Įvairių rūšių veikla vienoje pamokoje: meninė raiška, muzika, vaizduojamieji menai, matematika, dizainas, rankų darbas (įvairiais deriniais).

3. Teminė pamoka

Tai gali būti sudėtinga, bet pavaldi vienai temai, pavyzdžiui, „Pavasaris“, „Kas yra gerai“, „Mūsų žaislai“ ir kt.

4. Baigiamoji arba bandomoji pamoka

Vaikų programos įsisavinimo per tam tikrą laikotarpį (šešis mėnesius, ketvirtį, mokslo metus) nustatymas.

5. Ekskursija

Į biblioteką, studiją, paštą, lauką, statybvietę, mokyklą ir kt.

6. Kolektyvinis kūrybinis darbas

Kolektyvinis piešimas, kolektyvinis taikymas: tiesti gatvę mūsų mieste.

7. Profesija-darbas

Svogūnų sodinimas, augalų auginiai, sėklų sodinimas ir kt.

8. Veikla-žaidimas

„Žaislų parduotuvė“, „Sutvarkykime kambarį lėlei“. Variantas: Aukciono veikla – kas daugiausiai pasakoja apie prekę, ją perka.

9.Kūrybinė veikla

Dailininko, liaudies meistrų, pasakotojos dirbtuvės, „Gerų darbų dirbtuvės“ (darbai iš atliekų, natūralių medžiagų, popieriaus naudojant TRIZ elementus).

10. Susibūrimo veikla

Remdamiesi folklorine medžiaga, darbo fone vaikai dainuoja, mįsles, pasakoja pasakas, šoka ratelius.

11. Pamoka-pasaka

Visa pamoka paremta vienos pasakos siužetu, pasitelkiant muziką, vaizduojamąjį meną, dramatizavimą.

12. Pamokos spaudos konferencija

Vaikai užduoda klausimus „astronautui“, „keliautojui“, „pasakų herojui“, o jis atsako į klausimus, tada „Žurnalistai“ piešia ir užrašo, kas juos domina.

13. Nusileidimo pamoka

Skubi pagalba. Pavyzdys. Mes einame atvirkščiai: piešdami klausiame vaikų, ko jie nemoka arba daro blogai. Šiandien mes tai nupiešime, mums padės tie, kurie tai gerai. Variantas: bendra vyresnių ir jaunesnių grupių vaikų veikla (bendra kūryba). Vyresni, pavyzdžiui, daro foną, jaunesni piešia ką gali.

14. Komentuojama treniruotė

Visai vaikų grupei duota užduotis suformuoti skaičių „7“. Vienas iš vaikų garsiai kalba, kaip sugalvoja duotą skaičių, kiti tyliai tai daro, jei kalbėtojas suklysta, prasideda diskusija. Pasirinkimai: mokytojas piešia lentoje, vaikai komentuoja paveikslėlį, sugalvoja istoriją arba mokytojas nupiešia tai, apie ką vaikai kalba.

15. Kelionių veikla

Tikslas – ugdyti vaikų monologinę kalbą. Vienas iš vaikų yra „ekskursijos vadovas“, likę vaikai užduoda klausimus. Variantai: keliauti per pasakas, gimtąją šalį, miestą, respubliką, į „Linksmų matematikų kraštą“, pagal „Raudonąją knygą“.

16. Atradimų pamoka (probleminė pamoka)

Mokytojas pasiūlo vaikams probleminę situaciją, vaikai kartu ją išsprendžia ir daro atradimą. Pavyzdys: „Kas atsitiks, jei dings popierius?“, „Kam mokytis? Variantas: „Tyrimą atlieka ekspertai“.

17. Pamoka-eksperimentas

Pavyzdžiui, vaikui duodamas popierius. Jis nedaro su juo visko, ko nori – ašaroja, glamžosi, šlapinasi ir pan. Tada jis padaro savo išvadas. Pasirinkimai: su ledu, sniegu, magnetu, oru.

18. Užsiėmimai-piešiniai-esė

Mokytojas piešia, vaikai kuria istorijas. Pagal savo piešinius vaikai kuria istorijas. Vaikai „rašo“ raidžių piešinį apie įvykį darželyje.

19. Pamoka-konkursas

Pavyzdžiui: "Kas, kur, kada?" Svajotojų, eilėraščių, pasakų konkursas.

Vaikai suskirstomi į komandas, kartu aptariami klausimai, kalba kapitonas, o vaikai papildo.

20. Grupinės klasės (varžybinis variantas)

Vaikai suskirstyti į grupes. Pavyzdžiui, 4 sezonams. Pamokai jie ruošiasi slapta. Pamokos metu jie kalbasi, „gina“ savo sezoną, piešia, pasakoja sugalvotas istorijas. Laimi tas, kuris pasakys įdomiausią kalbą gindamas savo sezoną (knygos, žaislai ir kt.).

21. „Žaidimų mokykla“

Kosmonautų (sportininkų) mokykla, miško gyventojų (gyvūnų) mokykla, jaunųjų vairuotojų ir pėsčiųjų mokykla. Jie kalba apie save, dainuoja, šoka, pantomimą ir pan.

GCD santrauka:

1. Antraštė. Pavadinime ugdomosios veiklos pavadinimo rašyti nebūtina (pvz., edukacinės veiklos santrauka „Petražolės svečiuose“). Galite tiesiog nurodyti veiklos kryptį („Tiesioginės edukacinės veiklos pažinimo raidos srityje santrauka“). Parašykite vaikų amžių (grupę) (vyresniojo ikimokyklinio amžiaus vaikams).

2. Po pavadinimo galite nurodyti prioritetinę ugdymo sritį GCD procese ir, pageidautina, integraciją su kitomis ugdymo sritimis, taip pat vaikų veiklos integravimą.

3. Nurodomos kolektyvinės veiklos organizavimo formos (darbas pogrupiuose, porose, bendra mokytojo veikla su vaikais) ir savarankiška vaikų veikla (jei numatyta).

5. Užduotys. Iš karto norėčiau perspėti mokytojus, kad jie nedarytų klaidų. Kai kurie kolegos rašo: „GCD tikslai“. Tai metodologiškai neteisinga. Tikslas yra galutinis ir bendras rezultatas, pratęstas laikui bėgant. Kokį tikslą galima pasiekti, pavyzdžiui, per 15 minučių edukacinės veiklos jaunesnėje grupėje? Tikslingiau rašyti žodį „tikslas“, pavyzdžiui, rengiant kompleksinio (t. y. kelių) GCD planavimą, rengiant projektą (nes jis daugialypis) ir kitus laiko pratęstus edukacinės veiklos kompleksus. Be to, yra tik vienas tikslas, bet gali būti daug užduočių.

O konkrečiai ugdomajai veiklai tinka konkrečios užduotys, kurios turi būti išspręstos iki šios ugdomosios veiklos pabaigos (jaunesniojoje grupėje po 15 min. arba parengiamojoje grupėje po 35 min.). Tai yra, jei mokytojas parašė problemą GCD užrašuose, jis turi ją išspręsti GCD procese. Todėl savo pastabose nerašykite 10-15 uždavinių. Užtenka penkių, daugiausia šešių.

6. Tiesioginės švietėjiškos veiklos pažanga. Straipsnyje „Kaip sukurti ugdymo pamoką“ atspindėjau pagrindinius pačios edukacinės veiklos dalykus, nes bet kokia edukacinė veikla pagal federalinį valstybinį švietimo standartą turi būti lavinanti.

Įvadinė dalis (motyvacijos etapas). Mokytojas turi motyvuoti vaikus užsiimti pažinimo (arba žaidimo) veikla, naudodamas probleminę ar žaidimo situaciją. Ši situacija yra aprašyta metmenyse.

Pagrindinė dalis (turinys, veiklos etapas). Metmenyse aprašomos edukacinės situacijos, probleminės situacijos, žaidimo situacijos, bendravimo situacijos, kalbos pratimai, didaktiniai žaidimai ir kt. Šių situacijų ir žaidimų procese vaikams suteikiamos naujos žinios, įtvirtinamos jau įgytos, sprendžiami probleminiai klausimai.

Paskutinė dalis (refleksinė stadija). Užrašuose surašykite mokytojo klausimus, kurių pagalba jis fiksuoja naujas sąvokas ir naujas mokinių žinias, taip pat padeda vaikams analizuoti savo ir kolektyvinę veiklą ugdomosios veiklos procese.

Norėdami tinkamai organizuoti GCD, turite gerai suprasti kai kurias problemas ir nustatyti skirtumą tarp „profesijos“ ir „GCD“...

Išskirtiniai tiesioginės ugdomosios veiklos bruožai, pirmiausia in
* jos organizavimo formos,
* keičiant mokytojo padėtį vaikų atžvilgiu,
* atnaujinant GCD struktūrą.
Eime eilės tvarka...
Ką mums siūlo federaliniai švietimo standartai? Ugdymo blokas išbraukiamas iš ugdymo proceso, tačiau išskiriamas ne mokymosi procesas, o keičiasi užsiėmimų forma. Bendroje vaikų ir suaugusiųjų veikloje atsiranda nauja forma - tiesiogiai edukacinė veikla, užpildyta nauju turiniu. Jei anksčiau buvo pozicija – edukaciniai užsiėmimai ir žaidimai, tai šiandien – žaidimai ir kitokios vaikų veiklos rūšys. Iškeltus tikslus ir uždavinius dabar kviečiame spręsti per bendrą suaugusiųjų ir vaikų veiklą (GCD ir rutinos akimirkas) bei savarankišką vaikų veiklą. Mūsų prašoma atsisakyti ugdymo modelio darželyje, t.y. iš klasių. O tai reikalauja, kad mokytojai atsigręžtų į naujas darbo su vaikais formas, kurios leistų, vaizdžiai tariant, mokyti ikimokyklinukus jiems to nesuvokiant.
Tam rekomenduojame naudoti: žaidimų techniką, dažną veiklos keitimą, įvairias žaidimo užduotis, kurios leidžia sukurti teigiamą emocinį foną, lengvumo atmosferą ir pasiekti užsibrėžtus tikslus. Ir būtent dėl ​​to jie orientuojasi į švietimo sričių integraciją.
Jei anksčiau pamokoje pagrindinis tikslas buvo įgyti žinių, įgūdžių, gebėjimų (KUN), tai dabar pagrindinis tikslas – tikra vaikų veikla (veikla), o žinių, įgūdžių ir gebėjimų ugdymas yra šios veiklos šalutinis poveikis. . Pagrindinė veikla vykdoma per vaikų veiklą.
Remiantis federaliniu valstybiniu išsilavinimo standartu, jie šiek tiek pasikeitė ir jums reikia jų mokytis iš naujo: (8)
- žaidimai,
- komunikabilus,
- grožinės literatūros ir folkloro suvokimas,
- statyba iš įvairių medžiagų,
- vaizdinis,
- variklis,
- savitarna ir pagrindiniai buities darbai.
Veiklos rūšių pasirinkimą mokytojai atlieka savarankiškai, atsižvelgdami į vaikų skaičių, ikimokyklinio ugdymo bendrojo ugdymo programos įvaldymo lygį ir konkrečių ugdymo problemų sprendimą.
Ugdomosios veiklos formų ir užsiėmimų tipų pavyzdžiai V 1 priedas. Kitas išskirtinis bruožas yra pasikeičia suaugusiojo (mokytojo) elgesio stilius : nuo administracinio-reguliavimo iki ramaus-pasitikėjimo, partnerystės. Būtina prisiminti pagrindines suaugusiųjų ir vaikų partnerystės veiklos organizavimo tezes, kurias nurodo N. A. Korotkova:
- mokytojo įsitraukimas į veiklą lygiai su vaikais (ne „aukščiau“, ne „greta“, o „kartu“);
- ikimokyklinukų savanoriškas dalyvavimas veikloje (be psichinės ir drausminės prievartos), o norint tai pasiekti, būtina kuo labiau domėtis vaikais (motyvacija);
- laisvas vaikų bendravimas ir judėjimas užsiėmimų metu (priklausomai nuo darbo erdvės organizavimo);
- atviro laiko pabaiga (kiekvienas dirba savo tempu).
Mokytojo partnerio pozicija prisideda prie vaiko aktyvumo, savarankiškumo, gebėjimo apsispręsti, stengtis ką nors padaryti, nebijant, kad nepasiseks, ugdo, skatina norą pasiekti tikslą, skatina emocinį komfortą klasėje, pagrindinis ugdymo proceso organizavimo modelis yra edukacinis. Mokytojas įgarsina pamokos temą ir pateikia paruoštas žinias („mokytojas kalba - vaikas klauso ir prisimena“). Pagrindinės darbo su vaikais formos organizuojant edukacinę veiklą yra apžiūra, stebėjimas, eksperimentavimas, tyrinėjimas, rinkimas, projektų įgyvendinimas, dirbtuvės ir kt. Čia vaikų mokymosi naujų žinių procesas yra efektyvesnis, nes remiasi asmenine vaiko patirtimi ir jo interesų sritimi. Negalima priversti vaiko nieko suprasti, jam reikia domėtis. Todėl mokytojo užduotis yra sukurti GCD taip, kad kuo labiau išlaikytų vaiko dėmesį, susidomėjimą ir aistrą mokymosi veiklai.
Dabar pereiname prie trečiojo skiriamojo bruožo - struktūra. Ir iš pradžių reikia apgalvoti motyvaciją, nuo kurios prasideda pati edukacinė veikla. Motyvacija gali būti įvairi: praktiška, žaisminga, lavinamoji. Jame turėtų būti kažkas, kas sukels vaikų susidomėjimą, nuostabą, nuostabą, malonumą, žodžiu, kažkas, po ko vaikai norės daryti „tai“. Prieš pereidamas prie GCD struktūros, norėčiau sutelkti dėmesį į tai.
Viena iš pagrindinių GCD savybių yra sistemos veiklos metodas jos organizacijai. Arba tiesiog „veiklos metodas“ - mokytojo organizuojamas ir valdomas vaiko veikla, kai jis sprendžia specialiai organizuotas įvairaus sudėtingumo ir problemų ugdymo užduotis (L.G. Petersonas). Veiklos požiūrio sąlygomis vaikas-žmogus veikia kaip aktyvus kūrybinis principas, vyksta jo saviugda, asmenybės savirealizacija. Ir būtent iš veiklos požiūrio technologijos pozicijos būtina laikytis konstrukcijos principų, arba GCD struktūros. Čia pateikiu supaprastintą GCD struktūrą, vėliau ją išardysime, padalinsime ir nurodysime kiekvieną jo dalį (visa analizė pateikta 2 priede).
Įvadinė dalis.
1. Žaidimo situacijos (probleminės situacijos, tikslo nustatymas, bet kokia motyvacija) sukūrimas, skatinantis vaikų aktyvumą ieškant sprendimo. Čia taip pat gali būti naudojamos bet kokios vaikų organizavimo pratybos.
Pagrindinė dalis.
2. Probleminės situacijos sprendimų projektavimas. Veiksmų atlikimas. Vaikams suteikiamos naujos žinios, reikalingos probleminiam klausimui spręsti, remiantis skirtingų programos dalių turiniu, remiantis vizualizacija, arba patys vaikai įgyja žinių tyrinėdami, ieškodami, atradę...
Paskutinė dalis.
3. Veiklos rezultatų analizė, refleksija. Apibendrinant, pažvelkime į kiekvieną iš trijų dalių... GCD įvadinė dalis,Žaidimo motyvacijos kūrimo įvairiais amžiaus tarpsniais ypatumai.
Jaunesnis amžius: pasakojate vaikams, kad kažkas nutiko žaidimo veikėjams, paklauskite vaikų, ar jie sutinka suteikti reikiamą pagalbą, palaipsniui siūlote vaikams savo galimybes, kaip išsisukti iš esamos padėties...
Vidurinė grupė: galite atsinešti personažą, nes Šiame amžiuje vaikai jau yra įvaldę vaidmenis arba vaikai prisiima vaidmenį ir jame vaidina. Norėdami tai padaryti, mokytojas kviečia vaikus žaisti. Tada kartu su vaidmenyje atliekančiais vaikais pirmiausia iškeliama žaidimo užduotis (reikia ką nors padaryti), o po to – ugdomoji (išmoksime tai daryti).
Vyresnioji grupė: svarbiausia ne veikėjai, o siužetai, siužeto struktūra (paties personažo nėra, bet yra raidė). Siužetai gali būti ilgi (keliauti laiko mašina). Vykdant tiesioginę ugdomąją veiklą galima naudoti smulkią atributiką, nusistovėjusius vaidmenis, besikeičiančius vaidmenis.
Parengiamojoje grupėje poreikis kurti žaidimo motyvaciją išlieka, tačiau čia jau galima pridėti probleminių situacijų. Probleminė situacija yra suplanuota, specialiai sumanyta mokytojo priemonė, skirta sužadinti vaikų susidomėjimą aptariama tema. Kitaip tariant, probleminė situacija – tai situacija, kai vaikas nori išspręsti jam sunkiai sekasi problemas, tačiau jam trūksta duomenų ir jis turi pats jų ieškoti. Teisingai sukurta probleminė situacija prisideda prie to, kad vaikas: pats formuluoja problemą (užduotį), pats randa jos sprendimą, sprendžia ir pats stebi šio sprendimo teisingumą.
Taip pat galite naudoti žaidimus su taisyklėmis kaip motyvaciją, kad būtų laikomasi taisyklių. Varžybinis žaidimas naudojamas siekiant laimėti (naudojami žetonai). Suteikite kiekvienam vaikui galimybę patirti laimėjimo ir pralaimėjimo situacijas.
Nesant motyvacijos, nevyksta ir logika.
Motyvacijos ugdymo taisyklės:
atsižvelgiant į amžių (vyresniame amžiuje pažintinis susidomėjimas išstumia žaidimų motyvaciją);
motyvacija turi būti ekonomiška (2-3 min.), ji neturi dominuoti, antraip prarandamas pažintinis susidomėjimas;
situacijos užbaigtumas, charakteris turi pasireikšti pačios ugdomosios veiklos metu.
Pagrindinė GCD dalis.
Nubrėžęs bendro įgyvendinimo užduotį (vaikai pasirenka tikslą ar kelis tikslus, tikslų išsikėlimą), suaugęs, kaip lygiavertis dalyvis, pasiūlo visus įmanomus būdus jai įgyvendinti. Pačiame veiklos procese jis palaipsniui „nustato“ ugdymo turinį (naujas užduotis, veiklos metodus ir pan.); siūlo savo idėją ar rezultatą vaikų kritikai; rodo susidomėjimą kitų rezultatais; yra įtrauktas į abipusį dalyvių veiksmų vertinimą ir aiškinimą; didina vaiko susidomėjimą bendraamžio darbu, skatina prasmingą bendravimą, provokuoja abipusius vertinimus, iškylančių problemų aptarimą. Nevertinkite vaikų atsakymų, priimkite bet kokius. Užsiėmimo metu mokytojas visada klausia vaikų „Kodėl, kodėl tu tai darai“, kad vaikas suprastų kiekvieną žingsnį. Jei vaikas daro ką nors ne taip, suteikite jam galimybę pačiam suprasti: „kas tiksliai negerai“, galite nusiųsti į pagalbą protingesnį vaiką.
Paskutinė GCD dalis.
Rezultatai ir refleksija.
Visų pirma, šiai daliai būdingas „atviras galas“: kiekvienas vaikas dirba savo tempu ir pats nusprendžia, ar baigė tyrimą, ar darbą. Suaugusiojo vertinimas apie vaikų veiksmus gali būti pateiktas tik netiesiogiai, kaip rezultato palyginimas su vaiko tikslu: ką jis norėjo padaryti – kas atsitiko.
Neklauskite savo vaikų: patiko ar ne? Reikia paklausti: „Kodėl visa tai padarėte, kad suprastumėte, ar vaikas įgyvendino tikslą... Arba „Kam tau to reikėjo?“, „Ar tai gali būti tau kada nors naudinga?“...
Raskite ką nors pagirti ne tik už rezultatą, bet ir už aktyvumą darbo procese Organizuojant tiesioginę ugdomąją veiklą, mokytojo profesinė pozicija yra akivaizdžiai gerbti bet kokį vaiko teiginį dėl turinio aptariama tema. Reikia iš anksto apgalvoti, kaip aptarti vaikų „versijas“: ne griežtai vertinama forma (teisinga ar neteisinga), o lygiaverčiu dialogu. Tik tokiu atveju vaikai stengsis, kad suaugusieji juos „išgirstų“. Tuo pačiu metu per visą NOD vaikas atsiduria situacijoje, kurioje jam reikia ginčytis, prieštarauti, reikšti prašymą ir vertinimą, užsiimti kitokiu bendravimu, t.y. kalbėti. Tai sistemos veiklos technologija.
Ir dar keletas GCD organizavimo niuansų.
1. Mokytojas turi būti emocionalus, artistiškas, naudoti maksimalų aiškumą, pasakos elementus, staigmeną, daug žaidimo momentų.
2. Vaikai neturėtų sėdėti prie stalų, tik dirbdami su sąsiuviniais ar su padalomąja medžiaga. Jie turi judėti grupinėje erdvėje (mokytojas tam naudoja dinamines, atsipalaidavimo pertraukėles, pirštų žaidimus, logaritmą, žaidimo lavinimą, fizinius pratimus, apvalių šokių žaidimus, sujungtus bendra tema).
3. Ir, žinoma, edukacinių užsiėmimų integravimas, apimantis vaikų veiklos rūšių keitimą (pasakos dramatizavimas su konstravimu iš statybinės medžiagos, atributikos gaminimas bet kokiam žaidimui su teatralizavimu; muzikos kūrinio klausymas su poezijos skaitymu, žiūrint į vaizduojamojo meno ir piešimo kūrinius ir kt. .d.).
Žinote, kaip dažnai keičiasi vaikų nuotaikos ir pomėgiai... štai kur slypi GCD privalumai, kaita, įsiskverbimas įvairiose srityse. Integruotos edukacinės veiklos pranašumas yra ir mokymosi motyvacijos didinimas, kurio metu reiškinys apžvelgiamas iš kelių pusių, sukuriant pažintinį susidomėjimą.
Integruota ugdomoji veikla darželyje, skatindama mokinius mąstyti, moko vaikus gauti informaciją mąstant už langelio ribų, ją lyginti, apibendrinti, daryti išvadas. Puikiai žinote, kad perėjimas prie įvairios veiklos padeda išlaikyti vaikų dėmesį, o tai padidina ugdomosios veiklos efektyvumą, mažina nuovargį ir pervargimą. Vaikai mokosi su dideliu susidomėjimu Ir dabar, nustatę esminius skirtumus tarp senamadiškos pamokos ir GCD pamokos, galite daryti išvadą, kad. okupacija-GCD Tai pramoginė veikla, pagrįsta viena iš konkrečių vaikų veiklų (ar keliomis – integracija), vykdoma kartu su suaugusiuoju ir skirta vaikams įsisavinti vieną ar kelias ugdymo sritis (ugdymo sričių turinio integravimas).
ECD turėtų užtikrinti vaikų aktyvumą, dalykinį bendravimą ir bendravimą, tam tikros informacijos apie juos supantį pasaulį kaupimą, paieškas ir eksperimentavimą. Ir nors pamoka keičiasi į kitą formą, mokymosi procesas išlieka. Mokytojai ir toliau „dirba“ su vaikais. Bet jis moko vaikus taip, kartoju, kad jie apie tai nenumano. Tai yra pagrindinis naujų transformacijų postulatas. 1 priedas. Edukacinės veiklos formos (Darbo formų pavyzdžiai)Motoriniai vaikų užsiėmimai
- Lauko žaidimai su taisyklėmis
- Didaktiniai žaidimai lauke
- Žaidimo pratimai, žaidimo situacijos
- Varžybos, laisvalaikio užsiėmimai
- Ritmika, aerobika, vaikų fitnesas
- Sportiniai žaidimai ir pratimai.
- Atrakcionai
- Sportinės šventės
- Gimnastika (ryte ir pabudus)
- Plaukimo organizavimas
Žaismingi vaikų užsiėmimai
- Istorijos žaidimai, žaidimai su taisyklėmis
- Žaidimo situacijos kūrimas (pagal režimo akimirkas naudojant rašytojų kūrinius)
- Žaidimai su kalbos akompanimentu
- Pirštų žaidimai
- Teatriniai žaidimai
Produktyvi vaikų veikla
- Vaikų kūrybiškumo gaminių gamybos dirbtuvės
- Projekto įgyvendinimas
- Vaikiškas dizainas
- Eksperimentinė veikla
- Parodos, mini muziejai
Vaikų grožinės literatūros skaitymas
– Skaitymas, diskusija
- Įsiminimas, pasakojimas
- Pokalbis
- Teatrinė veikla
- Savarankiška meninio kalbėjimo veikla
- Viktorina, KVN
– Klausimai ir atsakymai
- Knygų pristatymai
- Parodos knygų kampelyje
- Literatūrinės atostogos, laisvalaikio užsiėmimai.
Pažintinė ir tiriamoji veikla
- Stebėjimas, ekskursija
- Probleminių situacijų sprendimas
– Eksperimentavimas, tyrimai
– Kolekcionavimas
- Simuliacija
- Projekto įgyvendinimas
- Intelektualūs žaidimai (galvosūkiai, viktorinos, pokštų problemos, galvosūkiai, kryžiažodžiai, šarados)
- Statyba
– Pomėgiai
Bendraujantys vaikų užsiėmimai
- Pokalbis, situacinis pokalbis
- Kalbos situacija
- Mįslių sudarymas ir spėliojimas
- Žaidimai ir žaidimų situacijos (pagrįstos istorija, su taisyklėmis, teatrališkos)
- Eskizai ir kūriniai
- Logoritmika
Vaikų darbinė veikla
- Pareigos, užduotys, užduotys
- Savitarna
- Bendri veiksmai 2 priedas.
Visa GCD analizė.
GCD sukurtas atsižvelgiant į veiklos metodą, o vieninga klasių kūrimo technologija yra problemų dialogas.
Įžanginė dalis
1. Supažindinimas su žaidimo situacija (arba organizaciniu momentu).
2. Motyvacija.

Idėjų apie būsimas veiklas formavimas. (Žaidimo situacija turi būti tiesiogiai susijusi su pamokos tema: ko reikia išmokyti vaikus). Pagrindinis uždavinys šiame etape yra sudominti mokinius GCD turiniu, nukreipti vaikų dėmesį ir atskleisti ugdymo užduotį. Įgūdžių klausytis ir vykdyti suaugusiojo nurodymus formavimas.
3. Problemos pareiškimas.
Sunkumas žaidimo situacijoje. Šis etapas leidžia mokytojui supažindinti vaikus su būsimos veiklos ypatybėmis ir užduotimis arba probleminės situacijos, kurią reikia išspręsti, sukūrimu.
Rasti išeitį iš sudėtingos situacijos.
Pagrindinė dalis
4. Žinių atnaujinimas
Šio etapo užduotys: turimų žinių ir idėjų atnaujinimas. Sukurti situaciją, kurioje reikia įgyti naujų idėjų ir įgūdžių. Mokytojo veikla: vedant, probleminius klausimus, pasakojant, aiškinant, organizuojant paieškos veiklą, vesti vaikus atgaminti informaciją, reikalingą sėkmingai išspręsti probleminę situaciją ar išmokti ką nors naujo.
5. Vaikų naujų žinių ir veikimo metodų „atradimas“.
Šiame etape mokytojas, naudodamas įvadinį dialogą, organizuoja naujų žinių kūrimą, kurias jis ir vaikai aiškiai užfiksuoja kalboje.
5. Savarankiškas naujų dalykų pritaikymas praktikoje. Arba atnaujinti turimas žinias, idėjas, (atlikti darbus).
Šio etapo užduotis: veikimo metodų įvaldymas, įgytų (jau esamų) įgūdžių ir idėjų pritaikymas. Mokytojo veikla – organizuoti praktinę veiklą, teikti reikiamą pagalbą, organizuoti sąveiką siekiant rezultatų.
Naujų žinių įtraukimas į vaiko žinių sistemą ir kartojimas. Šiame etape mokytojas siūlo žaidimus, kuriuose naujos žinios naudojamos kartu su anksčiau išmoktomis žiniomis. Taip pat galima įtraukti papildomų užduočių, skirtų protinėms operacijoms ir aktyvumo gebėjimams lavinti, taip pat ugdymosi užduotis, kuriomis siekiama aktyviai paruošti vaikus tolesniems užsiėmimams.
Baigiamoji dalis
6. Pamokos santrauka. Žinių sisteminimas.
GCD rezultatų apibendrinimas skirtingais požiūriais: naujų žinių įsisavinimo kokybė, atliekamo darbo kokybė, vaiko įgytos patirties apibendrinimas. Pabaigoje mokytojas kartu su vaikais užrašo naujas žinias žodžiu ir organizuoja jų veiklos supratimą pamokoje, naudodamas klausimus: „Kur buvai?“, „Ką veikei?“, „Ką išmokote ?“, „Kam padėjai?“. Mokytoja pažymi: „Galėjome padėti, nes išmokome..., sužinojome...“.
7. Refleksija. Pagrindinių savikontrolės ir savigarbos įgūdžių formavimas (jaunesniems – nuotaikos ir emocinės būsenos atspindys, vyresniems – veiklos ar mokomosios medžiagos turinio atspindėjimas).

Užsiėmimų tipai: klasikinis, išsamus, teminis, baigiamasis, ekskursijos, grupinis, žaidimai, darbas.

Klasikinė pamoka ikimokyklinio ugdymo įstaigoje turi šias savybes:

Klasikinės pamokos struktūra;

Pamokos pradžia;

Įtraukia vaikų organizavimą.

Vaikų dėmesio perjungimas į būsimą veiklą, domėjimosi ja skatinimas, emocinės nuotaikos kūrimas, tikslūs ir aiškūs būsimos veiklos nurodymai (užduoties atlikimo seka, laukiami rezultatai).

Pamokos eiga (procesas).

Savarankiška protinė ir praktinė vaikų veikla, visų pavestų ugdomųjų užduočių vykdymas.

Šios pamokos dalies metu vykdomas mokymų individualizavimas (minimali pagalba, patarimai, priminimai, vedantys klausimai, demonstravimas, papildomas paaiškinimas). Mokytojas sudaro sąlygas kiekvienam vaikui pasiekti rezultatų.

Pamokos pabaiga

Skirta edukacinės veiklos rezultatams apibendrinti ir įvertinti. Jaunesnėje grupėje mokytoja giria už darbštumą, norą atlikti darbą, suaktyvina teigiamas emocijas. Vidurinėje grupėje jis taiko diferencijuotą požiūrį į vaikų veiklos rezultatų vertinimą. Vyresniųjų ir parengiamųjų mokyklų grupėse vaikai įtraukiami į rezultatų vertinimą ir įsivertinimą.

Priklausomai nuo mokymo dalies ir pamokos tikslų, kiekvienos pamokos dalies vedimo metodika gali skirtis. Privatūs metodai pateikia konkretesnes rekomendacijas dėl kiekvienos pamokos dalies vedimo. Po pamokos mokytojas analizuoja jos efektyvumą, vaikų programinių užduočių įsisavinimą, apmąsto veiklą ir nubrėžia veiklos perspektyvas.

Sudėtingas - užduočių įgyvendinimas per įvairių rūšių veiklą su asociatyviais ryšiais tarp jų (pokalbis apie priešgaisrinės saugos taisykles virsta plakato piešimu šia tema). Tuo pačiu metu dominuoja vienas veiklos tipas, o antrasis jį papildo ir sukuria emocinę nuotaiką.

Sudėtinga veikla – tai veikla, kuria siekiama visapusiškai atskleisti tam tikros temos esmę per įvairias veiklos rūšis, kurios nuosekliai keičia viena kitą.

Integruotas - vienodai derinkite skirtingų ugdymo sričių žinias, papildydamos viena kitą (įvertinus tokią sąvoką kaip „nuotaika“ per muzikos, literatūros, tapybos kūrinius).

1. Klasikinė pamoka

Pagal seną klasikinę formą: paaiškinimas, užduoties atlikimas vaikams. Pamokos rezultatai.

2. Kompleksinė (kombinuota pamoka)

Įvairių rūšių veikla vienoje pamokoje: meninė raiška, muzika, vaizduojamieji menai, matematika, dizainas, rankų darbas (įvairiais deriniais).


3. Teminė pamoka

Tai gali būti sudėtinga, bet pavaldi vienai temai, pavyzdžiui, „Pavasaris“, „Kas yra gerai“, „Mūsų žaislai“ ir kt.

4. Baigiamoji arba bandomoji pamoka

Vaikų programos įsisavinimo per tam tikrą laikotarpį (šešis mėnesius, ketvirtį, mokslo metus) nustatymas.

5. Ekskursija

Į biblioteką, studiją, paštą, lauką, statybvietę, mokyklą ir kt.

6. Kolektyvinis kūrybinis darbas

Kolektyvinis piešimas, kolektyvinis taikymas: tiesti gatvę mūsų mieste.

7. Profesija-darbas

Svogūnų sodinimas, augalų auginiai, sėklų sodinimas ir kt.

8. Veikla-žaidimas

„Žaislų parduotuvė“, „Sutvarkykime kambarį lėlei“. Variantas: Aukciono veikla – kas daugiau papasakos apie prekę, ją perka.

9.Kūrybinė veikla

Dailininko, liaudies meistrų, pasakotojos dirbtuvės, „Gerų darbų dirbtuvės“ (darbai iš atliekų, natūralių medžiagų, popieriaus naudojant TRIZ elementus).

10. Susibūrimo veikla

Remdamiesi folklorine medžiaga, darbo fone vaikai dainuoja, mįsles, pasakoja pasakas, šoka ratelius.

11. Pamoka-pasaka

Visa pamoka paremta vienos pasakos siužetu, pasitelkiant muziką, vaizduojamąjį meną, dramatizavimą.

12. Pamokos spaudos konferencija

Vaikai užduoda klausimus „astronautui“, „keliautojui“, „pasakų herojui“, o jis atsako į klausimus, tada „Žurnalistai“ piešia ir užrašo, kas juos domina.

13. Nusileidimo pamoka

Skubi pagalba. Pavyzdys. Mes einame atvirkščiai: piešdami klausiame vaikų, ko jie nemoka arba daro blogai. Šiandien mes tai nupiešime, mums padės tie, kurie tai gerai. Variantas: bendra vyresnių ir jaunesnių grupių vaikų veikla (bendra kūryba). Vyresni, pavyzdžiui, daro foną, jaunesni piešia ką gali.

14. Komentuojama treniruotė

Visai vaikų grupei duota užduotis suformuoti skaičių „7“. Vienas iš vaikų garsiai kalba, kaip sugalvoja duotą skaičių, kiti tyliai tai daro, jei kalbėtojas suklysta, prasideda diskusija. Pasirinkimai: mokytojas piešia lentoje, vaikai komentuoja paveikslėlį, sugalvoja istoriją arba mokytojas nupiešia tai, apie ką vaikai kalba.

15. Kelionių veikla

Tikslas – ugdyti vaikų monologinę kalbą. Vienas iš vaikų yra „ekskursijos vadovas“, likę vaikai užduoda klausimus. Variantai: keliauti per pasakas, gimtąją šalį, miestą, respubliką, į „Linksmų matematikų kraštą“, pagal „Raudonąją knygą“.

16. Atradimų pamoka (probleminė pamoka)

Mokytojas pasiūlo vaikams probleminę situaciją, vaikai kartu ją išsprendžia ir daro atradimą. Pavyzdys: „Kas atsitiks, jei dings popierius?“, „Kam mokytis? Variantas: „Tyrimą atlieka ekspertai“.

17. Pamoka-eksperimentas

Pavyzdžiui, vaikui duodamas popierius. Jis nedaro su juo visko, ko nori – ašaroja, glamžosi, šlapinasi ir pan. Tada jis padaro savo išvadas. Pasirinkimai: su ledu, sniegu, magnetu, oru.

18. Užsiėmimai-piešiniai-esė

Mokytojas piešia, vaikai kuria istorijas. Pagal savo piešinius vaikai kuria istorijas. Vaikai „rašo“ raidžių piešinį apie įvykį darželyje.

19. Pamoka-konkursas

Pavyzdžiui: "Kas, kur, kada?" Svajotojų, eilėraščių, pasakų konkursas.

Vaikai suskirstomi į komandas, kartu aptariami klausimai, kalba kapitonas, o vaikai papildo.

Parinktys: „Neznaikino tiltas“. Užduodami įvairūs klausimai, o už teisingą atsakymą komanda gauna „rąstą“, kuriuo nutiesiamas tiltas į priešininkų komandą. Dėl neteisingo atsakymo „rąstas“ nugrimzta į upės dugną. Laimi tas, kuris greičiau pastatys tiltą per upę, t.y. pateiks teisingesnius atsakymus.

20. Grupinės klasės (varžybinis variantas)

Vaikai suskirstyti į grupes. Pavyzdžiui, 4 sezonams. Pamokai jie ruošiasi slapta. Pamokos metu jie kalbasi, „gina“ savo sezoną, piešia, pasakoja sugalvotas istorijas. Laimi tas, kuris pasakys įdomiausią kalbą gindamas savo sezoną (knygos, žaislai ir kt.).

21. „Žaidimų mokykla“

Kosmonautų (sportininkų) mokykla, miško gyventojų (gyvūnų) mokykla, jaunųjų vairuotojų ir pėsčiųjų mokykla. Jie kalba apie save, dainuoja, šoka, pantomimą ir pan.



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!