Protinio atsilikimo vaikų parengiamosios grupės rengimo raštingumo ugdymui edukacinių veiklų suvestinė. Jutimo patirties kaupimas renkantis kietuosius ir minkštuosius priebalsius

Autoriaus informacija

Fedorova Anastasija Ivanovna

Kamčiatkos sritis

Pamokos (pamokos) charakteristika

Išsilavinimo lygis:

Ikimokyklinis ugdymas

Išsilavinimo lygis:

Specialusis (pataisos) išsilavinimas

Tikslinė auditorija:

Auklėtojas

Tikslinė auditorija:

Tėvas

Tikslinė auditorija:

Mokinys (studentas)

Prekė (-ės):

Kalbos terapija

Pamokos tikslas:

Tikslai: - Tobulinti gebėjimą atskirti balsius ir priebalsius, - Tobulinti garsinės ir skiemeninės žodžių analizės įgūdžius; sakinių sudarymo iš žodžių įgūdžiai; - foneminių procesų, kalbos klausos, klausos dėmesio, atminties vystymas; - Aktyvumo, savarankiškumo ir iniciatyvumo ugdymas klasėje. - Darbo su schema, modeliu įgūdžių ir gebėjimų tobulinimas; - Bendrosios ir smulkiosios motorikos ugdymas; - Atsakingumo ir bendradarbiavimo ugdymas klasėje. - Ugdykite gebėjimą susivaldyti ir vertinti save atliekant pratimus. - Tarpasmeninių santykių kultūros puoselėjimas. - Sąvokų „garsas“, „skiemuo“, „žodis“, „sakinys“ įtvirtinimas.

Pamokos tipas:

Pamoka žinių įtvirtinimui

Naudoti vadovėliai ir mokymo priemonės:

Priemonė: rašymas, užduotys vokuose, garso modeliai, kortelės su paveikslėliais ir skiemenų diagramomis, sakiniai, pieštukai, rašikliai, raidės.

Trumpas aprašymas:

Vaikai gauna laišką iš stebuklingos raidžių šalies. Norėdami išsaugoti balses ir perskaityti užrašą lentoje, vaikai turi atlikti vedlio atsiųstas užduotis. Vaikai randa garso vietą žodyje, suskirsto žodžius į dalis, atlieka žodžio garsinę analizę, žaidžia su frazėmis, sudaro sakinius.

Pamokos eiga Organizacinis momentas Įeina vaikai ir pasisveikina. Jie stovi ratu. Visi vaikai susirinko į ratą, aš esu tavo draugas, o tu – mano draugas, susikibkime vienas kitam už rankų. - Vaikinai, šįryt radau laišką. Įdomu, iš ko tai? - Laiškas atkeliavo iš stebuklingos „Žinių žemės“, o jį parašė burtininkas, vardu Write-Read. Jis rašo, kad piktoji burtininkė Pomarka pavogė visas balses. - O gal nerimaujame veltui? Kas gali atsitikti, jei balsės išnyks? Vakar mano lentoje buvo užrašyti žodžiai. Paskaitykime dabar. Kas tai yra? T, MSC. – Kas čia parašyta? Ar galime perskaityti? (Ne. Be balsių nėra skiemens. Be skiemenų negalima sudaryti žodžių.) - Taip, be balsių niekas niekada negalės skaityti knygų, o be knygų vaikai negalės mokytis mokykloje. Rašymo ir skaitymo vedlys prašo mūsų pagalbos. Dėmė išduos balses tik tuo atveju, jei visos jo užduotys bus atliktos teisingai. Ar sutinkate atlikti užduotis ir išsaugoti balses? Užduotis Nr. 1. - Štai jums pirmoji užduotis: Raskite garso vietą žodyje. - Prisimeni, kas yra garsas? (Garsas yra tai, ką girdime ir tariame) – Pavadinkite paveikslėlius ant kortelės, aiškiai ištardami visus garsus. (Kūdikis, lempa, kėdė). - Koks garsas skamba visuose šiuose žodžiuose? – Teisingai, L. Kortelėje matai šio garso simbolį. - L - koks čia garsas? (priebalsis, balsinis, kietas) – ieškosime garso L vietos žodyje. Paimkite paprastus pieštukus ir sujunkite paveikslėlį su jį atitinkančia diagrama. - Gerai padaryta! Visi atliko užduotį, o Blotas mums grąžino vieną laišką. Kurią? (Y). Užduotis Nr. 2. Lentoje pavaizduota žodžio schema. - Štai antroji užduotis: „Blot“ atsiuntė paveikslėlius ir žodžių diagramą. Ką jums sako ši diagrama? (Žodyje yra 3 garsai: kietasis priebalsis, balsis, kietasis priebalsis.) – Kiek dalių yra žodyje? (žodyje yra viena dalis). - Kokią taisyklę atsimename: Kiek balsių žodyje, tiek ..... dalių (skiemenių). - Pažiūrėk į nuotraukas. Kokie žodžiai tinka šiai diagramai? (aguonos, namai, svogūnai, sriuba.) – Prisiminkite kitus žodžius, kurie tinka šiai schemai. (Vėžys, sultys, lakas, šamas, com) – Kodėl žodžiai HATCH, BALL netinka? (Šie žodžiai turi švelnius priebalsius.) - Puiku, vaikinai. Jūs atlikote užduotį, ir mes turime dar vieną balsės raidę. Kuris? (U). Užduotis Nr. 3. Kūno kultūros pamoka „Sutiksiu žodį kelyje, suskaidysiu jį į skiemenis“. – Dabar atlikime trečią užduotį. Parodykite, kaip galite suskirstyti žodžius į skiemenis: Žodžiai: pienas, katė, begemotas, sarafanai, banginis, husarai. - Puiku, vaikinai. Čia yra kita užduotis. „Pakartok paprastą posakį“. - Tai paveikslėliai-žodžiai: Mila, muilas, lėlė, muilas. Paimkite iš nuotraukos ir prisiminkite savo žodį. - Išsirikiuokite. Stenkitės pakaitomis vieną po kito aiškiai tarti žodžius. (Mila nuplovė lėlę su muilu). - Dabar apsikeiskite vietomis ir dar kartą pasakykite žodžius garsiai ir aiškiai. (Mila nuplovė lėlę su muilu). - Puiku, vaikinai. Atlikome užduotį ir gavome raidę I. Užduotis Nr. 4 Kas yra „žodžiai“ ir „sakiniai“? – Kas prisimins, kas yra žodis? (Žodis yra objektas, ženklas ir veiksmas). - Pavadinkite žodžius ir objektus pagal šį paveikslėlį. - Pavadinkite žodžius - ženklus iš šio paveikslėlio, - Įvardykite žodžius - veiksmus. – Kas prisimins, kas yra pasiūlymas? (Sakinys yra žodžiai, kurie yra susiję reikšme). - Klausyk, ką aš tau skaitysiu: UŽAUGUS, KRŪMAS, GRYBAS, PO. Ar tai pasiūlymas? (ne, žodžiai nesusiję reikšme) – pakeiskite šiuos žodžius, kad sudarytumėte sakinį. (po krūmu išaugo grybas) VAIRUOJAME, KELYJE, AUTOMOBILIS, ANT GĖLĖS, DELEGELIS, SKREDO, PER MEDĮ, UŽ, MEDŽIOTOJAS, PAslėpė. - Sudarykite savo sakinį pagal šį paveikslėlį. (Katė gaudo pelę). - Kiek žodžių yra mūsų sakinyje? (3 žodžiai.) – Dabar turime išdėstyti šio sakinio schemą. – Kas pakartos pasiūlymą? (Katė pagauna pelę) – Koks pirmas žodis? (Pirmasis žodis CAT) ___ ___ ___ ___ . – Su kokia raide parašytas pirmasis sakinio žodis? (Pirmasis sakinio žodis rašomas didžiąja raide). - Pavadinkite 2-ąjį sakinio žodį. 1, 3. - Kuris iš šių žodžių turi garsą L? - Gerai padaryta, A raidė sugrįžo pas mus Gimnastika akims. Mes atidarome akis - vieną kartą, o užmerkiame - du kartus. Vienas, du, trys, keturi, Plačiau atveriame akis Ir dabar vėl užmerkiame, Akys pailsėjo. Užduotis numeris 5. – Štai paskutinė užduotis. Garso žodžio CAT analizė. - Gaukite lapus su katės nuotrauka. Griebkite žetonus ir kibkite į darbą. Vanya eis prie lentos atlikti užduotį. - Gerai padaryta, mums grįžo O raidė Pamokos rezultatas. – Atlikome visas užduotis. – Kokią užduotį atlikti labiausiai domino? - Kuri iš užduočių jums pasirodė sunkiausia? – Dabar pažiūrėkime, kas buvo parašyta lentoje? Trūkstamas raides sudėkime į reikiamas vietas. (Vaikas prie lentos deda raides į savo vietas) – Kas moka skaityti? (TU ESI SMUTINGAS!) – Apie ką tai parašyta? – Mūsų neįprasta veikla baigėsi. Ar jums patiko mūsų pamoka? - Rašykite ir skaitykite padėką už pagalbą ir atsiuntėte dovanas. Sugebėjote atlikti visas užduotis ir parodėte, kad esate pasiruošęs mokytis mokykloje ir įgyti naujų žinių. Laiško tekstas: „Brangūs vaikinai. Piktoji burtininkė Pomarka pavogė visas balses. Priebalsės labai liūdnos, nes dabar jų niekas nesupranta. Blot sutinka grąžinti balses tik tada, kai bus atliktos visos jos užduotys. Užduočių yra daug, prašau, padėk man su jomis susidoroti. Pagarbiai Rašykite - Skaitykite.

Protinio atsilikimo vaikų raštingumo mokymas parengiamojoje grupėje.

ZPR yra viena iš labiausiai paplitusių vaikystės patologijos formų. Dažniau nustatoma, kai vaikas pradeda mokytis darželio parengiamojoje grupėje arba vidurinių mokyklų pradinėse klasėse. Vaikams, turintiems protinį atsilikimą, būdingas loginio mąstymo, klausos ir regos dėmesio, suvokimo ir atminties formavimosi atsilikimas. Sulėtėja jutiminės informacijos apdorojimas ir sumažėja našumas. Be to, atsiskleidžia per didelis emocionalumas, įspūdingumas, padidėjęs nuovargis, motorinis slopinimas arba, atvirkščiai, letargija ir apatija. Visa tai keičia jų kalbos funkcijos įvaldymo procesą (palyginti su norma) ir lemia jų kalbos raidos išskirtinumą: ribotas žodynas, nepakankamas fonetinis-foneminis suvokimas, susilpnėjusi klausomoji atmintis, pablogėję kalbos garsiniai-tarimo aspektai. Vaikams, turintiems protinį atsilikimą, sunku įsisavinti garsinės žodžių kompozicijos analizę ir sintezę, kuri yra mokymosi skaityti ir rašyti pagrindas. Be to, jie patiria didelių sunkumų orientuodamiesi kalbinėje tikrovėje ir neatskiria nuo kalbos srauto didelių kalbos vienetų: sakinio, žodžio. Jų kalba gramatiškai netobula. Jie daro klaidų vartodami prielinksnius ir derindami žodžius sakinyje. Vėliau šiems vaikams sunku formuoti rašytinę kalbą, taip pat kalbos ir žodinio bendravimo reguliavimo funkcijos trūkumai.

Nepakankamas vaikų, turinčių protinį atsilikimą, kalbos ir protinės veiklos ypatybių išsivystymas yra rimta kliūtis įsisavinti raštingumą, todėl ruošiant vaikus mokytis skaityti ir rašyti reikia išspręsti šias užduotis:

  1. Žodinės kalbos aktyvinimas. Žodį ir sakinį kaip visumą paverskite jų dėmesio objektu, išmokykite praktiškai vartoti žodžius ir formuoti naujus, lyginti ir apibendrinti įvairius kalbos reiškinius.
  2. Vaikų dėmesio garsinei kalbos pusei formavimas. Ugdyti gebėjimą įdėmiai klausytis žodžio skambesio, atpažinti ir atskirti nuo jo atskirus garsus bei garsų kompleksus, atskirti panašius artikuliacijos ir akustinėmis savybėmis garsus, o tai atitinka paprastų garso analizės tipų įsisavinimo etapą.
  3. Ugdyti vaikų gebėjimą nuosekliai atskirti garsus nuo žodžio, nustatant tikslią jų vietą žodyje, taip pat garsų skaičių žodyje.

Raštingumo mokymas vyksta etapais. Šiuo laikotarpiu naudotos darbo sistemos aprašymas ir pamokų teminio planavimo klausimai pateikti vadovuose „Protinio atsilikimo vaikų paruošimas mokyklai“ Pagal bendrąją dalį. red. S. G. Ševčenka. (Kalbos (foneminio) suvokimo ugdymo ir pasirengimo mokyti raštingumo programa, autorius R.D. Trigeris) bei korekcinio ir lavinamojo ugdymo metodiniuose vadovuose

I.A. Morozova ir A.M. Pushkareva „Kalbos suvokimo ugdymas“ (5–6 metų vaikams) ir „Pasiruošimas mokytis skaityti ir rašyti“ (6–7 metų vaikams). Integruotą raštingumo rengimo programą ikimokyklinukams, turintiems protinį atsilikimą, sudaro keli skyriai:

1, Kalbos klausos ugdymas. Šis skyrius yra nepaprastai svarbus, nes vaikai, turintys protinį atsilikimą, kol jų klausa yra nepažeista, paprastai „negirdi“ atskirų garsų žodyje (medikai ir fiziologai tai aiškina „atsakingų“ smegenų dalių funkciniu nesubrendimu “ analizuoti jutiminę informaciją, susijusią su kalba duotas garsas žodyje Rekomenduojama pradėti mokytis paprastų garsų analizės su balsėmis (A, O, Y, U), kartu supažindinama su terminu „balsių garsai“ ir simboliu su raudona lustu. Tada jie pereina prie darbo su priebalsiais. z], [f], [sh], [x]) ir pliūpsnių ([p], [b], [t], [k]) frikatyviniai priebalsiai iš pradžių lengviau išsiskiria padidinta intonacija žodžių: sultys, triukšmas, vabalas. Vaikams lengviau girdėti iš žodžių galūnių (vabalas, sultys, sriuba) jie turėtų būti tariami kiek perdėtai nei įprastai: tada jie atskiriami nuo žodžių pradžios ir vidurio, o vaikų dėmesys patraukiamas; tai, kad trumpųjų priebalsių negalima ištraukti. Vaikams, turintiems protinį atsilikimą, sunku atskirti panašiai skambančias fonemas. Garsai, kuriuos ausys lengvai maišo, apima garsus, kurių akustinės charakteristikos yra panašios: [c]-; [c]-[z]; [c]–[w]. Pirmiausia atliekami tolimi garsai ([s"]-[b], [w]-[p]) atskirti pagal ausines fonemas. Tada pereinama prie subtilesnių skirtumų ([w]-[zh) ], [s]-[ z], [r]-[l] Galiausiai siūlomi pratimai opoziciniams garsams atskirti ([c]-[w], [z]-[zh], [m]-[) m"], [v]- [f]). Tuo pačiu metu vaikai įvaldo terminus „kieti priebalsiai“, „minkštieji priebalsiai“ ir mokosi simbolių - kietieji priebalsiai žymimi mėlynomis drožlėmis, minkštieji priebalsiai - žaliais.

2. Jutimų (jutimų) raida kalbos srityje. Lygiagrečiai plėtojant kalbos klausą, vyksta garsų artikuliacijos paaiškinimas ir jų tarimo tobulinimas. Praktika parodė, kad kai kurių vaikų iškreiptas ar netikslus garsų tarimas tokio darbo metu buvo koreguojamas savarankiškai. Kiekvieno garso akustinių-artikuliacinių ypatybių tyrimas ir jo priskyrimas balsių ar priebalsių grupei baigiasi tuo, kad vaikai susipažįsta su raide, žyminčia tiriamą garsą.

Savo darbe galite naudoti šias užduotis, žaidimo pratimus ir didaktinius žaidimus:

išsiaiškinti garso artikuliaciją (mokytis iš paveikslėlių, lūpų);

plojimais, signalais, paveikslėliais nustatyti tam tikro garso buvimą ar nebuvimą;

pasirinkti paveikslėlius ir žaislus, kurių pavadinimuose yra tiriamas garsas, perdėtai jį tardami;

sugalvoti žodžius, kuriuose tiriamas garsas girdimas žodžio pradžioje, viduryje ir pabaigoje;

sužinoti, koks garsas dažnai randamas pasakojime ar eilėraštyje;

siužete suraskite objektus ar jų dalis, kuriuose yra norimas garsas;

nuspalvinkite, apveskite paveikslėlius, kurių pavadinimuose yra tiriamas garsas;

piešti objektus, turinčius tam tikrą garsą;

atspėti mįslę ir spėliojant žodžiuose paryškinti pirmąjį arba paskutinį garsą;

pasirinkti iš daugelio mokytojo ištartų žodžių, kurie turi tam tikrą garsą;

pasirinkti žodžius su duotu garsu iš sakinio;

žaidimai "Pathfinder", "Detektyvai" - raskite garsus žodžiuose iš paveikslėlių, parodykite paveikslėlius su garsais, pvz., [p], [p"]. Pasakykite, kur girdite duotą garsą;

„Svajotojai“ - sugalvokite žodį su garsu [p], kitą su garsu [b];

– Kas dėmesingesnis? - atspėkite, kokiu garsu prasideda žodis (bandelė, penalas, rašomasis stalas, bilietas, kepalas ir kt.);

žaidimas „Sužinok, kas ateina į svečius?“, „Sužinok, koks žodis skirtas?“. pagal pirmuosius pieštų paveikslėlių garsus;

žaidimas "Kas daugiau?" - rodomas paveikslėlis ir jūsų prašoma įvardyti tuos žodžius, kurie turi tam tikrą garsą;

„Garso laikrodis“ - objekto nuotraukos makete. Raskite ir pavadinkite žodžius, kuriuose yra tiriamas garsas. Pasirinkite pirmąjį ir paskutinį garsą. Įvardykite ilgiausią ir trumpiausią žodį;

„Atspėk, koks žodis yra skirtas“ – vaikų prašoma pagauti garsus ir ištarti žodį Y, M, D. Pakeiskite Y į O. Kokį žodį gausite?

„Koks skamba gimtadienio berniukas“ (siūloma istorija, žodžiai, paveikslėliai, daiktai su dažnai skambančiais vienodais garsais) ir kt.

3. Garso analizės ir sintezės formavimas. Mokymų turinys apima vaikų supratimą apie sąlyginę žodžio garso kompozicijos grafinę schemą: gebėjimą paaiškinti sąlyginės grafinės schemos lustų ir kvadratų reikšmę; skirtingo jų skaičiaus skirtingose ​​schemose priežastis; schemų pildymo lustais iš kairės į dešinę taisyklių išmanymas.

4. Žodyno tikslinimas, plėtimas ir sisteminimas. Vykdomas darbas kaupiant įvairias savybes reiškiančių būdvardžių atsargas, atkreipiamas dėmesys į erdvinius ryšius reiškiančius prielinksnius.

Kalbos efektyvumą ir bendrą raidą skatina didaktinių ir siužetinių žaidimų naudojimas, raiški eilėraščiai, mįslės, vaikų mokymas kurti mįsles klasėje.

5. Susipažinimas su sakiniu ir žodžiu sakinyje. Sakinių išskyrimas nuo kalbos vaikams, turintiems protinį atsilikimą, kelia didelių sunkumų. Šio įgūdžio formavimas, intonacijos ugdymas sakinio pabaigoje, taip pat diferencijuotas terminų vartojimassakinys ir žodispalengvina sąlyginės-grafinės sakinio schemos naudojimą. Vaikai mokosi sudaryti sakinius pagal paruoštą schemą, kuri yra pagrindas įsisavinti žodžių ir sakinių rašymo taisykles bei sintaksiškai paryškinti sakinius rašant.

6. Proaktyvaus kalbėjimo ir mąstymo ugdymas. Mokymų turinys – ugdyti vaikų gebėjimą kalbėti lėtai, pakankamai garsiai, literatūriškai taisyklingai, intonaciškai išraiškingai, išsamiai atsakyti į mokytojo klausimus apie tai, ką matė, apie savo įspūdžius, pastebėjimus ir praktinę veiklą.

7. Pasirengimas rašymo technikos mokymui. Protinio atsilikimo vaikų parengimą mokytis rašyti dažnai apsunkina lengvos motorikos sutrikimai, raumenų tonuso pokyčiai, dėl kurių pavargsta rankos, atsiranda nerangumas, nekoordinuoti judesiai. Pasiruošimas vyksta keliomis kryptimis: pirštų ir rankų gimnastika; orientacija ant popieriaus lapo; tinkamo rašymo priemonių padėties nustatymo ir naudojimo mokymas; pagrindinių grafikos įgūdžių lavinimas; garso ir raidės koreliacija. Nepertraukiamo rašymo laikas neviršija 5 minučių.

Mokymo ir auklėjimo efektyvumą užtikrina maksimalus vaikų praktinės veiklos panaudojimas klasėje, žaidimų technikos, vaizdinės ir didaktinės medžiagos bei įvairių pagalbinių priemonių, leidžiančių ugdyti domėjimąsi užsiėmimais ir aktyviai mokytis naujų dalykų, naudojimas. . Naudojama šių tipų didaktinė medžiaga: temos ir siužetinės nuotraukos;

tekstinė medžiaga (eilėraščiai, mįslės, pasakojimai, pasakos, liežuviai, liežuviai, posakiai, eilėraščiai); įvairi žaidimų medžiaga (galvosūkiai, kryžiažodžiai, šarados);

diagramos ir lentelės, garso ir raidžių liniuotės, garsiniai laikrodžiai.

Taigi, protinio atsilikimo vaikų raštingumo mokymas atliekamas sistemingai, žingsnis po žingsnio, naudojant visą didaktinės medžiagos kompleksą, kuris naudojamas įvairiose vaikų organizavimo formose: priekinėse, diferencijuotose ir individualiose užduotyse. Sistemingas jos naudojimas ir apgalvota metodika suteikia galimybę geriau įsisavinti mokomąją medžiagą, lavinti žodinę kalbą, formuoti domėjimąsi ugdomąja veikla apskritai ir įsisavinti raštingumo pagrindus.


Tikslas: Stiprinti taisyklingo garso [P] tarimo kalboje įgūdžius.

Užduotys:

  • Pratinkite gebėjimą žodžiuose rasti duotą garsą, atskirti garso kietumą ir minkštumą, nustatyti jo vietą žodyje, įvesti R raidę.
  • Ugdykite foneminį suvokimą, spalvų suvokimą, dėmesį, smulkiąją motoriką.
  • Ugdykite norą padėti vieni kitiems.

Įranga: individualūs veidrodžiai; Skaičiavimo lazdelės; vaizdinė medžiaga „Stebuklingas variklis“ (įvairių spalvų vežimai su numeriais iki 10); paveikslėliai (šuo, šaukštas, asilas, žirklės); paveikslas, vaizduojantis objektus su garsais [Р-Рь]; dėžutės su manų kruopomis; geltona juostelė; „triukšmingos“ nuotraukos – raidės R.

KLASĖS PAŽANGA

I. Organizacinis momentas

– Vaikai, šiandien į mūsų pamoką atėjo svečiai. Pasisveikinkime su jais ir padovanokime jiems savo šypsenas.

II. Pagrindinė dalis

– Šiandien noriu pakviesti jus į cirką. Ar nori apsilankyti cirke? Tada mūsų laukia nuostabus pasirodymas. Šiandien būsime ne tik žiūrovai, bet ir net menininkai. Tačiau prieš išvykdami turite atkurti tvarką grupėje.

1. Artikuliacinė gimnastika (su individualiais veidrodžiais).

  • Pirmiausia nuvalykime kilimėlius (pratimas „Sūpynės“);
  • Nuplaukite ir išskalaukite nosines (pratimas „Turkija“);
  • Pakabinkime nosines balkone ir leiskime vėjeliui išdžiovinti (pratimas „Burė“);
  • Nuvalykime dulkes nuo lentynų (pratimas „Dailininkas“).
  • Nuimkime veidrodžius.

2. Darbas su skaičiavimo lazdelėmis.

– Taigi mes sutvarkome reikalus. Kelyje?! Bet ką mes važiuosime į cirką? (Vaikai spėja). Magiškame traukinyje. Norėdami teisingai patekti į vietą, turite nustatyti maršrutą. Štai jis. Tegul kiekvienas nutiesia tokį kelią, kad visi tikrai atsidurtume cirke.(_/\_/\_)

3. Didaktinis žaidimas „Stebuklingas variklis“
– Kad mūsų traukinys pajudėtų, reikia teisingai suskaičiuoti vagonus, įvardijant tik spalvą: nuo 1 iki 3, nuo 2 iki 5, nuo 3 iki 6, nuo 3 iki 8, nuo 1 iki 5.
- Eime!

4. Vaikai sudaro „traukinį“ ir atlieka judesius pagal muziką.

5. Žaidimas „Dresuoti šunys“

- Štai mes cirke! (Fanfarų garsas). Spektaklis prasideda! Treniruoti šunys koncertuoja! Jie žino skaičius. Jie parodo jiems skaičių, o šunys loja tiek pat kartų. Kiekvienas šuo turi ypatingą balsą.

Vaikai pakartoja skiemenis nurodytą skaičių kartų: PRA – 2; PRU – 3; DRY – 3; BRO – 4; PRY – 5; PRIEŠ – 1.

6. Artikuliacija ir apibūdinimas [P]

– Kokį tą patį garsą skleidė visi šunys? ([P]). Papasakokite, kaip mes tai ištariame. (Burna atvira, liežuvis pakeltas į viršų ir paslėptas už viršutinių dantų. Liežuvis primena šaukštą; iškvepiant dreba liežuvio galiukas. Kaklas dreba.) - Kaip kitaip galima pasakyti „dreba“ ? (vibruoja, šokinėja, skamba)
Garsas yra priebalsis, skambus, kietai švelnus.

7. Žaidimas „Išmaniosios lapės“

– Cirko arenoje yra protingų lapių! Jie žino, kaip gaudyti uodus! Išgirdę garsus [Р-Рь] skiemenyje arba uodo garsą, tuoj pat pagauna.
La, ra, ol, uk, ry, rya arba, ar, ri. Rėmas, lentyna, paveikslas, vilkas, arklys, pieštukas, pyragas.

8. Pirmojo garso išskyrimas žodyje, garso vietos žodyje nustatymas.

– Kas kalbės toliau, sužinosite, jei žodžiuose paryškinsite pirmuosius garsus ir perskaitysite žodį.

Nuotraukos: šuo, šaukštas, debesis, žirklės.

– Į areną įžengia dresuotas dramblys! Pagal komandą jis turi užimti vieną iš trijų stovų. Komanda jam yra paveikslas. Jei garsas [P] yra žodžio pradžioje, dramblys atsistos ant pirmojo pjedestalo, viduryje - ant antrojo, pabaigoje - ant trečio.

9. Žaidimas „Rasti objektus, kurių pavadinime yra garsas [P] (pagal paveikslėlį)

– Magas atlieka kitą kartą! Nuotraukoje jis nuo mūsų paslėpė žodžius su garsais [R-R-R].

10. Lauko žaidimas „Slėpynės“

- Gerai padaryta! Dabar būkime magai ir paslėpkime šią juostelę. kokios ji spalvos? Ją reikia paslėpti taip, kad gulėtų matomoje vietoje ir kad nesimatytų.

11. Laiško rašymas pirštu ant manų kruopų

– Kaip atlygį magas nori išmokyti parašyti raidę, vaizduojančią garsą [P] ir duoda stebuklingų dėžučių, kad išmoktumėte rašyti raides. Kodėl jie stebuklingi? Nes jei raidė išeina nelabai graži, ją galima nesunkiai pataisyti.

12. „Triukšmingi“ objektai „Rasti raides“

- Ir vėl magas! Dabar jis paslėpė raides R. Ar pavyks jas rasti? Suraskime ir apveskime ratą.

13. Pirštų žaidimas

- Na, dabar laikas mums grįžti namo. Siūlau grįžti į grupę naudojant magišką burtą:

1, 2, 3, 4, 5 – Po vieną ištiesiame pirštus nuo kumščio.
Pradėkime daryti magiją. Sulenkiame ir atlenkiame kumščius.
Grįžkime atgal Sukamieji rankų judesiai.
Į mūsų mėgstamą darželį. "Paspauskite" rankas.

III. Pamokos santrauka

Pasiruošimas protinio atsilikimo vaikų raštingumo mokymui

V. A. Žarova

Viena iš dažniausiai pasitaikančių nesėkmių mokykloje priežasčių yra protinis atsilikimas. Šios kategorijos vaikai sudaro apie pusę tų, kurie nuolat nesiseka bendrojo lavinimo mokyklų pradinėse klasėse.

Daugybė vaikų, turinčių protinį atsilikimą, psichologinių savybių tyrimų rodo, kad šios kategorijos vaikai yra nepakankamai išvystyti daugelis psichinių funkcijų: loginio mąstymo, klausos ir regos dėmesio, suvokimo, atminties. Sulėtėja jutiminės informacijos apdorojimas ir sumažėja našumas. Be to, atsiskleidžia per didelis emocionalumas, įspūdingumas, padidėjęs nuovargis, motorinis slopinimas arba, atvirkščiai, letargija ir apatija.

Psichinio atsilikimo etiologijos ir klasifikacijos klausimus nagrinėjo M. S. Pevzner, T. A. Lebedinskaya. Praktikams reikšmingiausia protinio atsilikimo klasifikacija pagal etiologinį principą K. S. Lebedinskaya (1982), kuri išskiria keturias protinio atsilikimo formas: konstitucinę, autogeninę, psichogeninę ir smegenų organinę kilmę.

Šių formų diferencinė diagnozė rodo kiekvienos iš jų emocinės-valinės ir intelektualinės sferos vystymosi vėlavimą ir daugybę būdingų nebrandumo požymių.

Mokslininkai pažymi, kad vaikams, turintiems smegenų – organinės kilmės protinį atsilikimą, kurių nuolatiniai protinio brendimo greičio sutrikimai komplikuojasi daugybe neurodinaminių ir encefalopatinių sutrikimų, ypač reikalingos specialios mokymosi sąlygos. Konstitucinio ir spontaninio protinio atsilikimo vaikai gali būti ugdomi bendrojo lavinimo mokykloje su specialia mokytojų, pediatro, tėvų, psichologo, logopedo pagalba.

Vaikų, turinčių protinį atsilikimą (MDD), psichofizinės raidos disontogenezė ir ypač kognityvinės veiklos ypatybės keičia jų kalbos funkcijos įvaldymo procesą ir lemia jų kalbos raidos išskirtinumą: ribotas žodynas, sintaksės monotonija ir kalbos trūkumas. morfologinių formų naudojimas apsunkina išsamų teiginį.

Remiantis G. N. Rakhmanovos ir N. A. Tsypinos tyrimais, šiems vaikams sunku formuoti rašytinę kalbą, taip pat kalbos ir žodinio bendravimo reguliavimo funkcijos.

L. F. Spirovos, N. A. Tsypinos, R. D. Trigerio, N. A. Nikashinos ir kitų tyrimai rodo protinio atsilikimo vaikų raštingumo mokymosi ypatumus Jie rodo, kad vaikai, turintys protinį atsilikimą, ir jų normaliai besivystantys bendraamžiai, įvaldę raštingumą, yra iš esmės skirtinguose lygmenyse. .

Protinio atsilikimo vaikams, priešingai nei įprastai besivystantiems bendraamžiams, dažniau pastebimas fonetinio-foneminio suvokimo nepakankamumas, susilpnėjusi klausomoji atmintis, kalbos garsinio tarimo aspekto sutrikimai (E.V. Maltseva, R.D. Triger, N.A. Nikashina).

Vaikams, turintiems protinį atsilikimą, sunku įsisavinti garsinės žodžių kompozicijos analizę ir sintezę, kuri yra mokymosi skaityti ir rašyti pagrindas. Be to, jie patiria didelių sunkumų orientuodamiesi kalbinėje tikrovėje ir neatskiria nuo kalbos srauto didelių kalbos vienetų: sakinio, žodžio. Jų kalba gramatiškai netobula. Jie daro klaidas vartodami prielinksnius, sutardami žodžius sakinyje, taip pat vartodami kitus sintaksinius ryšius.

Nepakankamas vaikų, turinčių protinį atsilikimą, kalbos ir protinės veiklos ypatybių išsivystymas yra rimta kliūtis įsisavinti raštingumą.

Ruošiant vaikus mokytis skaityti ir rašyti reikia išspręsti šias užduotis:

1. Žodinės kalbos aktyvinimas. Žodį ir sakinį kaip visumą paverskite jų dėmesio objektu, išmokykite praktiškai keisti žodžius ir formuoti naujus, lyginti ir apibendrinti įvairius kalbos reiškinius.

2. Orientacijos į garsinę kalbos pusę formavimas vaikams. Ugdyti gebėjimą įdėmiai klausytis žodžio skambesio, atpažinti ir atskirti nuo jo atskirus garsus bei garsų kompleksus, atskirti panašius artikuliacijos ir akustinėmis savybėmis garsus, o tai atitinka paprastų garso analizės tipų įsisavinimo etapą.

3. Ugdyti vaikų gebėjimą nuosekliai atskirti garsus nuo žodžio, nustatant tikslią jų vietą žodyje, taip pat garsų skaičių žodyje.

Raštingumo mokymas vyksta etapais. Rengiant vaikų, turinčių protinį atsilikimą, mokymo turinį ir metodus parengiamajame etape, buvo atsižvelgta tiek į specialiosios, tiek į bendrosios pedagogikos ir psichologijos pasiekimus. Šiuo laikotarpiu naudotos darbo sistemos ir pamokų teminio planavimo klausimų aprašymas pateiktas specialiosios bendrojo lavinimo mokyklos pradinių klasių protinio atsilikimo metodinėje literatūroje ir standartinėse programose.

Mes apsistosime tik ties kai kuriomis parengiamojo etapo ypatybėmis, pabrėždami du etapus:

pirmajame etape formuojamas gebėjimas įdėmiai klausytis žodžio skambesio, atpažinti ir atskirti nuo jo atskirus garsus, lavinama aiški šių garsų artikuliacija ir tarimas;

antroje, mokiniai lavina gebėjimą nuosekliai atskirti ir derinti garsus skirtingos skiemenų struktūros žodžiuose.

Šiame straipsnyje išsamiau apžvelgsime pirmąjį protinio atsilikimo vaikų paruošimo mokytis skaityti ir rašyti etapą.

Pagrindinis pirmojo etapo tikslas – išmokyti vaikus sąmoningai izoliuoti tiriamą garsą. Vaikai šiuos protinius veiksmus įvaldo palaipsniui. Savo darbe rekomenduojame laikytis šios sekos.

Savarankiškas žodžio tarimas su tam tikro garso intonacija ir jo išskyrimas yra prieš šio žodžio tarimą, susietą su mokytoju, tiksliai imituojant mokytojo intonaciją.

Kruopščiai atlikę šias paprastas operacijas, galite pereiti prie tiriamo garso izoliavimo be pabrėžtos intonacijos.

Rekomenduojame pradėti mokytis paprastų garsų analizės su balsėmis (a, o, s, u) tipų.

Pirmiausia vaikams siūlome pratimus, skirtus skirtingose ​​padėtyse kirčiuotiems balsiams atpažinti, o vėliau – perkirčiuotus balsius (gandras, čeburaška). Kartu atkreipiamas dėmesys į siūlomų žodžių struktūrą. Lengviau atskirti balsių garsus vienbalsiuose žodžiuose (namas, dūmas, sūnus ir kt.) ir dviskiemeniuose kirčiuotuose, ypač žodžio pradžioje (antis, aster). Svarbu atkreipti vaikų dėmesį į tai, kad šie garsai yra tariami balsu, laisvai, lengvai ir gali būti dainuojami. Tuo pačiu metu mokiniai susipažįsta su terminu „balsių garsai“ ir išmoksta jų simbolius: balsės žymimos raudonomis drožlėmis.

Įvaldę aprašytus veiksmus, pereiname prie darbo su priebalsiais. Dirbant su jais rekomenduojame dažniau naudoti sustiprintos intonacijos techniką. Tariant priebalsius, ši technika įvairiais būdais naudojama dirbant su frikatyvais ([s], [z], [f], [sh], [x]) ir skleidžiamaisiais garsais ([p], [b], [t) ], [k]) priebalsiai.

Frikcinius priebalsius lengviau išgirsti su padidinta intonacija nuo žodžių pradžios: sultys, triukšmas, vabalas.

Vaikams lengviau girdėti iš žodžių galūnių (vabalas, sultys, sriuba) jie turėtų būti tariami kiek perdėtai nei įprastai: tada jie atskiriami nuo žodžių pradžios ir vidurio, o vaikų dėmesys patraukiamas; tai, kad trumpųjų priebalsių negalima ištraukti.

Vaikams, turintiems protinį atsilikimą, sunku atskirti panašiai skambančias fonemas. Garsai, kuriuos ausys lengvai maišo, apima garsus, kurių akustinės charakteristikos yra panašios: [c]-; [c]-[z]; [c]–[w].

Pirmiausia atliekami tolimi garsai ([s"]-[b], [w]-[p]) atskirti pagal ausines fonemas. Tada pereinama prie subtilesnių skirtumų ([w]-[zh) ], [s]-[ z], [r]-[l] Galiausiai siūlomi pratimai opoziciniams garsams atskirti ([c]-[w], [z]-[zh], [m]-[) m"], [v]- [f]).

Tuo pačiu metu vaikai įvaldo terminus „kieti priebalsiai“, „minkštieji priebalsiai“ ir mokosi simbolių - kietieji priebalsiai žymimi mėlynomis drožlėmis, minkštieji priebalsiai - žaliais.

Lygiagrečiai vyksta darbai, siekiant išsiaiškinti garsų artikuliaciją ir tobulinti jų tarimą.

Praktika parodė, kad kai kurių vaikų iškreiptas ar netikslus garsų tarimas tokio darbo metu buvo koreguojamas savarankiškai.

Rekomenduojame naudoti visavertę, įdomią leksinę medžiagą iš klasikinių kūrinių ir žodinio liaudies meno. Tai padės mums išspręsti žodyno problemas. Kartu svarbu, kad vaikai suprastų žodžių reikšmę ir susietų juos su tikrovės objektais ir reiškiniais. Leksikos darbas atliekamas kiekvienoje gimtosios kalbos pamokoje.

Šiame ugdymo etape būtina mokymosi procesą struktūrizuoti taip, kad emocinio sąmoningumo lygmeniu protinį atsilikimą turintiems vaikams atsirastų elementarus pažintinis susidomėjimas gimtąja kalba, o vėliau ir visą mokymosi procesą.

Mokymo ir auklėjimo efektyvumą užtikrina maksimalus vaikų praktinės veiklos panaudojimas klasėje, žaidimų technikos, vaizdinės ir didaktinės medžiagos bei įvairių pagalbinių priemonių, leidžiančių ugdyti domėjimąsi užsiėmimais ir aktyviai mokytis naujų dalykų, naudojimas. .

Naudojama šių tipų didaktinė medžiaga:

temos ir siužetinės nuotraukos;

tekstinė medžiaga (eilėraščiai, mįslės, pasakojimai, pasakos, liežuviai, liežuviai, posakiai, eilėraščiai);

įvairi žaidimų medžiaga (galvosūkiai, kryžiažodžiai, šarados);

diagramos ir lentelės, garso ir raidžių liniuotės, garsiniai laikrodžiai.

Naudodami didaktinę medžiagą raštingumo pamokoje, mokytojai turi laikytis kelių reikalavimų:

1. Vaizdinės, pramoginės ir praktinės medžiagos parinkimas atliekamas atsižvelgiant į mokymosi tikslus, taip pat atsižvelgiant į vaikų psichofizinio išsivystymo lygį ir užduočių individualizavimą.

2. Pasirinkta medžiaga efektyviai naudojama raštingumo pamokoje.

3. Mokytojas, dirbdamas su pasirinkta medžiaga, prižiūri vaikų veiklą.

4. Žaidimai, užduotys, pratimai naudojami tiek medžiagai įtvirtinti, tiek naujiems uždaviniams spręsti.

5. Praktika yra sukurti teigiamas emocijas, kurios prisideda prie sąmoningesnio siūlomos medžiagos suvokimo.

6. Būtina derinti vaizdines priemones su kalbos technikos ir metodų naudojimu.

7. Demonstracinė medžiaga ir praktinė veikla turi būti įvairi.

Šiuolaikinė metodinė literatūra turi didelį didaktinių žaidimų arsenalą. Daugelis mokytojų, rodydami kūrybiškumą savo darbe, juos sugalvoja patys.

Siūlome šias užduotis, žaidimų pratimus ir didaktinius žaidimus, kurie gali būti naudojami pirmajame vaikų rengimo raštingumui etape:

išsiaiškinti garso artikuliaciją (mokytis iš paveikslėlių, lūpų);

plojimais, signalais, paveikslėliais nustatyti tam tikro garso buvimą ar nebuvimą;

pasirinkti paveikslėlius ir žaislus, kurių pavadinimuose yra tiriamas garsas, perdėtai jį tardami;

sugalvoti žodžius, kuriuose tiriamas garsas girdimas žodžio pradžioje, viduryje ir pabaigoje;

sužinoti, koks garsas dažnai randamas pasakojime ar eilėraštyje;

siužete suraskite objektus ar jų dalis, kuriuose yra norimas garsas;

nuspalvinkite, apveskite paveikslėlius, kurių pavadinimuose yra tiriamas garsas;

piešti objektus, turinčius tam tikrą garsą;

atspėti mįslę ir spėliojant žodžiuose paryškinti pirmąjį arba paskutinį garsą;

pasirinkti iš daugelio mokytojo ištartų žodžių, kurie turi tam tikrą garsą;

pasirinkti žodžius su duotu garsu iš sakinio;

žaidimai "Pathfinder", "Detektyvai" - raskite garsus žodžiuose iš paveikslėlių, parodykite paveikslėlius su garsais, pvz., [p], [p"]. Pasakykite, kur girdite duotą garsą;

„Svajotojai“ - sugalvokite žodį su garsu [p], kitą su garsu [b];

– Kas dėmesingesnis? - atspėkite, kokiu garsu prasideda žodis (bandelė, penalas, rašomasis stalas, bilietas, kepalas ir kt.);

žaidimas „Sužinok, kas ateina į svečius?“, „Sužinok, koks žodis skirtas?“. pagal pirmuosius pieštų paveikslėlių garsus;

žaidimas "Kas daugiau?" - rodomas paveikslėlis ir jūsų prašoma įvardyti tuos žodžius, kurie turi tam tikrą garsą;

„Garso laikrodis“ - objekto nuotraukos makete. Raskite ir pavadinkite žodžius, kuriuose yra tiriamas garsas. Pasirinkite pirmąjį ir paskutinį garsą. Įvardykite ilgiausią ir trumpiausią žodį;

„Atspėk, koks žodis yra skirtas“ – vaikų prašoma pagauti garsus ir ištarti žodį Y, M, D. Pakeiskite Y į O. Kokį žodį gausite?

„Koks skamba gimtadienio berniukas“ (siūloma istorija, žodžiai, paveikslėliai, daiktai su dažnai skambančiais vienodais garsais) ir kt.

Taigi, protinio atsilikimo vaikų raštingumo mokymas atliekamas sistemingai, žingsnis po žingsnio, naudojant visą didaktinės medžiagos kompleksą, kuris naudojamas įvairiose vaikų organizavimo formose: priekinėse, diferencijuotose ir individualiose užduotyse. Sistemingas jos naudojimas ir apgalvota metodika suteikia galimybę geriau įsisavinti mokomąją medžiagą, lavinti žodinę kalbą, formuoti domėjimąsi ugdomąja veikla apskritai ir įsisavinti raštingumo pagrindus.

Nuorodos

Aktualios problemos diagnozuojant protinį atsilikimą //Red. K.S. Lebedinskaja. M.: Pedagogika, 1982 m.

Šešerių metų vaikų, turinčių protinį atsilikimą, pasirengimas mokytis //Red. V. I. Lubovskis, N. A. Tsypina. M., 1989 m.

Vaikai, turintys protinį atsilikimą //Red. T. A. Vlasova, V. I. Lubovskis, N. A. Tsypina. M., 1984 m.

Protinio atsilikimo vaikų mokymas parengiamojoje klasėje // Red. V. F. Machikhina, N. A. Tsypina. M., 1992 m.

Protinio atsilikimo vaikų mokymas (vadovas mokytojams) //Red. V. I. Lubovskis. Smolenskas, 1994 m.

Rakhmanova G.N. Sakinio darybos ypatumai pradinių klasių mokinių, turinčių protinį atsilikimą, kalboje // Defektologija. 1987. Nr.6.

Slepovičius E.S. Ikimokyklinio amžiaus vaikų, turinčių protinį atsilikimą, kalbos formavimas. Minskas, 1989 m.

Trigeris R.D., Vladimirova E.V. Didaktinė medžiaga apie rusų kalbą darbui su vaikais, turinčiais protinį atsilikimą. M., 1992 m.

Ševčenka S.G. Protinio atsilikimo mokinių supažindinimas su išoriniu pasauliu. M., 1990 m.

Yassman L.V. Protinio atsilikimo vaikų gramatinių kategorijų naudojimo ypatybės // Defektologija. 1976. Nr.3.

Šiam darbui parengti buvo panaudotos medžiagos iš svetainės http://www.yspu.yar.ru



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!