"Үгтэй тоглоомууд" - хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны талаархи хичээлийн тэмдэглэл. Бага сургуулийн хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны хичээлийн хураангуй Холбооны улсын боловсролын стандартын хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны хичээлийн хураангуй

3-р ангийн хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны хураангуй

"Нөхөрлөл хаанаас эхэлдэг вэ?"

Материалын тодорхойлолт: Энэхүү арга хэмжээ нь "Холбооны улсын боловсролын стандартыг хэрэгжүүлэх хүрээнд танхимын болон хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаагаар бага сургуулийн сурагчдын оюун санааны болон ёс суртахууны хөгжил, боловсрол" сэдэвт бүсийн семинарын хүрээнд зохион байгуулагдлаа.

Зорилтот: Хүүхдэд оюун санааны болон ёс суртахууны зан чанарыг төлөвшүүлэх (нинжин сэтгэл, өршөөл, өрөвдөх сэтгэл, харилцан ойлголцол)

Төлөвлөсөн үр дүн: Жинхэнэ найзууд гэж хэн бэ, жинхэнэ найз нь ямар чанаруудтай байх ёстойг бодоорой.


Танин мэдэхүйн UUD:

Нөхөрлөл гэж юу болох, "жинхэнэ найз" гэж юу гэсэн үг болохыг олж мэдсэн шинэ мэдээлэлтэй харьцуул.

Сонсох, шаардлагатай мэдээллийг задлах, мөн даалгаврын материалаас бие даан олох.

Зохицуулалтын UUD:

Зорилгоо тодорхойлох, түүнийг хадгалах, түүнд хүрэх алхмуудыг төлөвлөх чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаврын дагуу үйлдлүүдийг сонгож, үйлдлийн арга, түүний үр дүнг өгөгдсөн стандарттай харьцуулах.

Харилцааны UUD - өөрийн үзэл бодол, байр сууриа илэрхийлэх- бие биетэйгээ харилцах, сонсох, сонсох чадвартай байх- өөрийн үзэл бодлыг илэрхийлж, байр сууриа илэрхийлэх- хамтран ажиллах, тусламж санал болгох чадвартай байх.

Хувийн UUD:

Оюутнууд эргэн тойрныхоо хүмүүст анхааралтай хандах туршлага хуримтлуулдаг.

Материал ба тоног төхөөрөмж: Микрофон, камер, "Нөхөрлөл хаанаас эхэлдэг вэ?" танилцуулга, "Жинхэнэ найз" Ералашаас авсан видео, дүр төрх бүхий картууд, тоглоомын "арлууд", цавуу.

Үйл явдлын явц:
Ι. Урам зориг. Сэтгэл хөдлөлийн байдал. Хичээлийн сэдэв, зорилгыг тодорхойлох.

Найзуудын уулзалт."

Хичээлдээ ирэхэд сэтгэл санаа ямар байсан бэ?

Хичээлээс юу хүлээж байна вэ?

(Света охин ангид орж ирээд ганцаараа уйдаж байгаа тул манай хичээлд суух хүсэлтэй байгаагаа хэлэв.)

Бид зочдыг угтан авч, тойрог дээр зогсоцгооё.

Дагалцгаая! Үүн шиг!

Дахиад нэг даллацгаая! Үүн шиг!

Хоёулаа хамтдаа, илүү найрсаг!

Бид зочид, найз нөхөдтэйгээ ингэж мэндчилж байна!

Хөршөө тэвэрцгээе -

Үүн шиг!

Өөрийгөө тэвэрцгээе -

Үүн шиг!

Хамтдаа тэвэрцгээе найзуудаа!

Бид найз нөхөд, зочдыг ингэж угтаж байна!

Хичээлийн сэдвийг олж мэдэхийн тулд би таныг дэлгэц рүү харахыг хүсэх болно. (-аас ишлэл үзэх кино " Ералаш ""Жинхэнэ найз")

Видео юуны тухай вэ?

- - "Нөхөрлөл", "нөхөрлөл" гэдэг үг ямар утгатай вэ?

Нөхөрлөл хаанаас эхэлдэг вэ?(Танил талаасаа, бие биедээ эелдэг, анхааралтай хандсанаас.)

Та яагаад найз нөхөд хэрэгтэй байна вэ?? (Тоглох, ажиллах, суралцах, амрах, инээх, хошигнох, ярих, чимээгүй байх, тэр ч байтугай нууцлах, хэн нэгэнд анхаарал тавих . )

Та бид хоёр найзууд болж чадах уу?

Найзтайгаа юу хийх дуртай вэ?(Тоглох)

Ингээд тоглоцгооё.

A) "Уурын хөдөлгүүр" тоглоом

Мэдрэмжийнхээ талаар бидэнд хэлээрэй. (Хүүхдүүд нүдээ аниад хөдлөх нь аймшигтай байсан гэж хэлдэг ч нэг найз нь тусалсан бөгөөд гар нь итгэлтэйгээр урагшиллаа.)

Нөхөрлөл хэзээ жинхэнэ бөгөөд хүчтэй болох вэ? (тодорхой дүрмийг дагаж мөрдөх үед)

Та яг одоо сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлэхийн тулд ямар нөхөрлөлийн зүйр үгийг ашиглах вэ?

(Найз байхгүй - хар, оллоо - анхаарал тавь!)

B) "Арал" тоглоом

Тоглож байхдаа ямар мэдрэмжийг мэдэрсэн бэ? (эмпати)

- Бид мэдрэмжээ илэрхийлэхийн тулд ямар зүйр үг хэрэглэж болох вэ?

(Зуун рубльгүй, харин зуун найзтай бай.)

Найз нөхөрлөл урт удаан, бат бөх байхын тулд найз нөхөд харилцаагаа хөгжүүлж, тодорхой дүрмийг дагаж мөрдөх ёстой.

Та ямар дүрмийг баримталсан бэ?

(Танилцуулгын дүрэмтэй харьцуулах.)

IN) Тоглоом « Зүйр цэцэн үг цуглуул ».

Хэрэгтэй найз бол үнэхээр найз юм)

Хүчтэй нөхөрлөл (та үүнийг сүхээр огтолж чадахгүй)

Нөхөрлөлийг санаарай (мөн мууг март)

Бие биенээ барь (юунаас бүү ай)

Зуун рубльгүй (гэхдээ зуун найзтай)

Үнэнч найз (зуун зарцаас илүү)

Хуучин найз хоёр шинэ найзаас дээр)

Нөхөрлөлийг санаарай (мөн мууг март)

Мод үндсээр амьдардаг, (хүн найз нөхдөөрөө амьдардаг)

D) Хэвлэлийн бага хурал (камер, микрофон, камер)

Хэвлэлийн бага хурал гэдэг нь цаг үеийн асуудлаар олон нийтэд мэдээлэл өгөх зорилгоор хэвлэл мэдээллийн байгууллагын төлөөлөлтэй албан тушаалтнууд уулздаг.

(Шинэ охин бас өөрөөсөө асуулт асууж болно)

D) Картуудтай ажиллах. Цэцэг хийх.

Надад танд зориулсан гайхалтай сагс байна, гэхдээ үүнд мөөг, жимс агуулаагүй, харин хүний ​​зан чанарыг илэрхийлдэг дэлбээнүүд байдаг.

(Багш самбарын дагуу олон өнгийн соронз ашиглан дэлбээтэй уутнуудыг хавсаргана. Цүнх бүрийн доор дэлбээтэй ижил өнгийн таблетыг чанарын нэрээр бичсэн байна. Нийт 11 уут, 11 шахмал байна. Жишээ нь: Цэнхэр дурдан цаасаар хийсэн дэлбээтэй цүнх, доор нь цэнхэр картон дээр - чанарын нэр нь "эр зориг" юм.

Тусдаа ширээн дээр жижиг ваарнууд (суулгацанд зориулсан нэг удаагийн аяга), навчтай ишийг нь бэхэлсэн, тусдаа тавганд - хөдөлгөөнт нүд (тоглоом, бүтээлч байдал.) Хүүхэд бүр самбар дээр ирж, зөвхөн 11 дэлбээнээс сонгоно. 7, хамгийн чухал нь, тэдний бодлоор, энэ нь бие даан тэднийг болон нүдийг цэцгийн цөмд хавсаргадаг.

Тэгвэл таны бодлоор найз ямар байх ёстой вэ?-Бид юуг анхаарсан бэ? (Олон залуус ижил дэлбээний өнгөтэй байдаг).
-Яагаад?
- Одоо таны наалдаагүй зан чанаруудыг хар. Та яагаад тэднийг сонгоогүй юм бэ?

Та найзууддаа зөвхөн эерэг зан чанартай байхыг хүсч байна уу, гэхдээ танд эдгээр чанарууд бий юу?

Та найздаа цэцэг өгч болно, магтаал хэлэхээ бүү мартаарай.

3. Тусгал. - Бидний үзэж байсан “жинхэнэ” нөхөрлөлийн тухай түүх хэрхэн төгсөх бол гэж та бодож байна вэ?(Хүүхдийн таамаглал)

Та эцсээ хүртэл үзэхийг хүсч байна уу?(Видео үзэх .)

Та бидний хичээлийг ямар бодол, мэдрэмжээр орхих вэ? Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Та ямар сэтгэл хөдлөлийг мэдэрсэн бэ? Та ямар дүгнэлтэд хүрсэн бэ?

Света, та өнөөдөр бидний хичээл дээр ямар мэдрэмжийг мэдэрсэн бэ? Та шинэ танил эсвэл найз нөхөдтэй болсон уу?

Хүний сайхан чанарыг санаж, бусдад үлгэр дуурайл болохын тулд би Светад цэцэг бэлэглэмээр байна.

Одоо бид бие биедээ илүү анхааралтай хандаж, нөхөрлөлийн хуулийн дагуу амьдрах болно гэж бодож байна.

Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларав.

Би чиний найз, чи бол миний найз.

Гараа чанга атгацгаая

Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе

Өргөдөл.

Тоглоом "Зүтгүүр"

Хүүхдүүд хосуудад хуваагдана. Эхний тоглогчид хосоороо галт тэрэг, хоёр дахь тоглогч нь сүйх тэрэг байх болно. Эхний тоглогчид нүдээ аниад гараа ардаа түгжээнд барьдаг, хоёр дахь тоглогчид эхнийх нь бэлхүүсээс барьж, галт тэргийг гараараа удирдана. Багшийн дохиогоор чиргүүлүүд нэгэн зэрэг хөдөлж, өөрсдийн маршрутаа сонгож, сандал хэлбэрээр саад тотгор учруулахаас зайлсхийдэг. Маршрутыг дуусгасны дараа тоглогчид газраа сольж, дахин маршрутаар явдаг.

Тоглоом "Арал"

Хүүхдүүд хоёр тэнцүү багт хуваагдана. Багийн гишүүд ээлж дараалан алхаж, жижиг арал дээр багтах ёстой бөгөөд ингэснээр тэдний хэн нь ч усанд, өөрөөр хэлбэл арлын гадна талд зогсохгүй байх ёстой. Хоёр баг ихэвчлэн хожиж, бие биенээсээ чанга зуурч, найз нөхөддөө бүдэрч унахыг зөвшөөрдөггүй.

хэвлэлийн бага хурал

Энэ даалгавар нь сэтгүүлчид тодорхой хүнтэй ярилцлага хийх үед телевизийн нэвтрүүлгүүдээс хүүхдүүдэд сайн мэддэг нөхцөл байдлыг хуулбарладаг.

Та хоёр тоглогч (хөвгүүн, охин) сонгох хэрэгтэй. Тэд өөрсдийн нэрийн өмнөөс хариулт өгөх болно. "Хөтлөгч" түүний хажууд ширээний ард сууж, "сэтгүүлчдэд" үг хэлэх болно. 5-6 хүн үг хэлэх үед эсрэгээрээ суугаад асуулт асууна. Асуултууд нь нөхөрлөлийн тухай байх ёстой. “Сэтгүүлч”-д үг өгөхөд тэрээр босож, төлөөлж буй сонин, сэтгүүлийнхээ нэрийг хэлэх ёстой. Асуултууд нь тодорхой бөгөөд эелдэг байдлаар илэрхийлэгддэг. Хариултууд нь тодорхой, бүрэн дүүрэн байх ёстой.

Сэтгүүлчдэд зориулсан асуултууд :

1. “Охид хөвгүүд” сэтгүүл:

3 "А" ангийн охид, хөвгүүд бараг муудалцдаггүй гэж сонссон, энэ үнэн үү? Хэрэв тийм бол тэдний нөхөрлөлийн нууц юу вэ?

2. “Сургуулийн хүүхдийн эрүүл мэнд” сэтгүүл:

Надад хэлээч, жинхэнэ нөхөрлөл хүүхдийг ханиаднаас эмчилдэг гэж үнэн үү?

3. "Маруся" сэтгүүл

Манай сэтгүүлийн уншигчид жинхэнэ найзтай болмогцоо хөөрхөн болдог гэж ярьдаг? Энэ үнэн үү?

4. “Тошка ба компани” сэтгүүл

- Надад хэлээч, танай залуус нэг ангид сурдаг гэдэг үнэн үү?А Гэрт дөрвөн хөлтэй, өдтэй, сүүлтэй олон найз байдаг уу?

Дэлбээ ба тэмдэг (Сөрөг зан чанарыг илэрхийлэхийн тулд ялангуяа тод, үзэсгэлэнтэй дэлбээ ашиглах нь дээр)

1. Цэнхэр - эр зориг

2. Ягаан - сайхан сэтгэл

3. Бөөрөлзгөнө – зусардах

4. Нил ягаан - шаргуу хөдөлмөр

5. Цагаан арьстнууд - хүндэтгэл

6. оюу бол худлаа

7. Шар - үнэнч байдал

8. Цэнхэр - хариу үйлдэл үзүүлэх чадвар

9. Burgundy - энэрэн нигүүлсэхүй

10. Улаан - үнэнч байдал

11. Улбар шар - атаархал

Хичээл: "Ярианы ёс зүй"

Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны сэдэв: "Харилцааны нууц"

Анги: 5

Үйл ажиллагааны төрөл: асуудал үнэ цэнийн харилцаа холбоо.
Зорилтот:ярианы чадварыг хөгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх.
Даалгаварууд:
сурагчдын шинэ арга барилд оролцох чадварыг хөгжүүлэх;
"харилцан яриа", "харилцаа" гэсэн ойлголтыг тодорхойлох, эдгээр ойлголтыг тайлбарлах чадвар;
янз бүрийн нөхцөл байдалд харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх;
хүрээлэн буй орчны сөрөг нөлөөллийг тэсвэрлэх чадварыг хөгжүүлэх;
харилцааны явцад бүтээлч чадвар, төсөөллийг хөгжүүлэх;
сэтгэцийн хөдөлмөрийн соёлыг төлөвшүүлэх, харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх.
Арга:
1. Харилцан яриа.
2. Амьдралын нөхцөл байдалд тоглох, дүн шинжилгээ хийх.
3. Нөхцөл байдлыг загварчлах.
4. Тайзны найруулга.
6. Төслийн арга.
UUD үүсэх:
Хувийн UUD:харилцааны үйл ажиллагаанд харилцан ойлголцлыг дэмждэг оюутнуудын эерэг зан чанарыг хөгжүүлэх.
Зохицуулалтын UUD:боловсролын үйл ажиллагааны зорилгыг тодорхойлох, даалгаврыг гүйцэтгэх төлөвлөгөө, дээж дээр үндэслэн гүйцэтгэсэн даалгаврын зөвийг тодорхойлох, төлөвлөгөөний дагуу даалгаврын гүйцэтгэлийг тохируулж сурах, даалгавраа үнэлэх, залруулах.
Танин мэдэхүйн UUD:Текст, дүрслэл хэлбэрээр танилцуулсан мэдээллийг задлах, нэмэлт эх сурвалжаас мэдээлэл авах, асуудал тавьж, шийдвэрлэх чадвар.
Харилцааны UUD:бүлэгт ажиллах, харилцан тохиролцох, харилцан яриа, хамтын хэлэлцүүлэгт оролцох, бусдыг сонсох, ойлгох, санал бодлоо илэрхийлэх чадвар.
Үндсэн ойлголтууд:"яриа", "харилцаа"
Тоног төхөөрөмж:компьютер, интерактив цогцолбор, тараах материал, ватман цаас, харандаа, хөгжим.

Хичээлийн эпиграф

« Миний мэдэх цорын ганц тансаг байдал

Энэ бол хүмүүсийн харилцааны тансаг байдал юм."
Антуан де Сент-Экзюпер

Хичээлийн явц

    Зохион байгуулах цаг

Сайн байцгаана уу эрхэм зочид, хамт олон, залуусаа.

Бид хичээлээ ер бусын мэндчилгээгээр эхэлнэ. Бид яарч, яарсан үедээ хурдан, хурдан мэндлэх нь элбэг.

Одоо бид уламжлалт бус байдлаар бие биетэйгээ мэндлэх болно. Сайн уу гэж хэлэхийг хүсч буй хамтрагчаа сонго.

Мэндчилгээний тоглоом

Мэндчилгээний сонголтууд:

    Цээжний түвшинд алгаа нээж, бие биедээ хүрэх;

    Баруун мөрөөр найзынхаа эсрэг талын мөрөнд хүрч мэндлэх;

    Хинду мэндчилгээ: алгаа нийлүүлж, бид бие биедээ бөхийж;

Та хоёр бие биетэйгээ ийм ер бусын байдлаар мэндлэхдээ ямар сэтгэл хөдлөлийг мэдэрсэн бэ? Мэндчилгээний тоглоом танд төрүүлсэн 1-2 нэр томъёог нэрлэ.

Бид сэтгэл санаагаа өргөж, хөгжилтэй, эерэг сэтгэл хөдлөлөөр цэнэглэгдсэн.

Суудалдаа суу.

2. Мэдлэг, асуудлын мэдэгдлийг шинэчлэх.

Манай хичээлийн эпиграфт анхаарлаа хандуулаарай. Алдарт зохиолч Антуан де Сент-Экзюпери хэлэхдээ: Юу eМиний мэддэг цорын ганц тансаг зүйл бол хүмүүсийн харилцааны тансаг байдал юм."

Өнөөдөр бид юу ярих гэж байна? Бид харилцааны нууцыг сурахын тулд хичээлийн үеэр юу хийх хэрэгтэй вэ?

3. Хүүхдүүдийн шинэ зүйлийг "нээх".

Өнөөдөр бид бие биенээ илүү сайн ойлгож, харилцан ойлголцож, амьдралдаа амжилтанд хүрэхэд туслах харилцааны нууцыг олж мэдэх болно.

Практик лаборатори:

Мод руу анхаарлаа хандуулаарай. Намар навчис нь унасан болохоор одоо гунигтай байна. Бидний даалгавар бол навчийг түүнд буцааж өгөх явдал юм. Дараа нь дулаан орноос шувууд нисч, хаврын ирэлтийг дуулах болно. Таны ширээн дээр харилцааны нууцыг агуулсан туяа байдаг. Гэхдээ тэд муу зөвлөгөөтэй холилддог. Таны даалгавар бол харилцааны жинхэнэ нууцыг олж, нарны туяаг холбох явдал юм.

Та энэ даалгаврыг хурдан бөгөөд зөв гүйцэтгэсэн!

Энэ даалгаврыг гүйцэтгэхдээ та бие биетэйгээ харилцах хэрэгтэй болсон. Та яаж харилцаж байсан бэ? Залуус яаж харилцсан бэ? (үг, дохио зангаа)

Тийм ээ, хүүхдүүд ээ, учир нь харилцаа холбоо янз бүр байдаг бөгөөд бид өнөөдөр тэдэнтэй танилцах болно.

Харилцааны нууц юу вэ? Харилцааны нууц нь хүмүүст илүү амжилттай харилцахад туслах арга замууд юм. Таны мэдэж байгаагаар нууц нь аман болон үггүй байж болно.

Бидний олж мэдсэн асар олон тооны харилцааны нууцыг хараарай. Бид шинэ зүйл зохион бүтээгээгүй, энэ бүх нууцыг мэддэг гэдэгтэй та санал нийлэх болно. Бүх асуулт бол бид тэдгээрийг хэрхэн ашиглахаа мэдэх үү?

4. Биеийн тамирын дасгал.

"Тархины гимнастик":

Толгой сэгсрэх: Гүнзгий амьсгаа аваад мөрөө суллаж, толгойгоо урагшаа доошлуул. Толгойгоо аажмаар хажуу тийш нь эргүүлэхийг зөвшөөр. Эрүү нь цээжин дээр бага зэрэг муруй шугамыг гаталж (30 секунд);

"залхуу найм": "найм" -ыг хэвтээ хавтгайд гар тус бүрээр 3 удаа, дараа нь хоёр гараараа зурах;

"Бодох малгай": "малгай өмс", өөрөөр хэлбэл чихээ дээд цэгээс дэлбээ хүртэл 3 удаа зөөлөн эргүүлээрэй;

"хурц нүд": нүдээрээ цагийн зүүний дагуу 6 тойрог, цагийн зүүний эсрэг 6 тойрог зур;

"Нүдээр буудах": нүдээ баруун - зүүн, дээш - доош 6 удаа хөдөлгө.

5. Нэгтгэл.

Одоо нууцаа хэрэгжүүлэхийг хичээцгээе. Залуус 3-4 бүлэгт хуваагдана.

    Туршилтын нөхцөл байдал "Нөхөрсөг дэмжлэг"

"Нөхөрсөг дэмжлэг"

Таны найз хөгжимд сайн чихтэй, хөгжмийн сургуульд гитар сурдаг. Гэвч бүх зүйл хэцүүхэн хөдөлж байна. Тэр ихэвчлэн тэвчээр алдаж, залхуу байдаг. Нэг л өдөр та түүний цөхрөлийн агшинд өөрийгөө дэргэдээ олох болно. Түүний энэ байдлыг "Алив, энэ хэрэгсэл, дисконд очиж бусдыг сонсъё!" гэсэн үгээр илэрхийлэгддэг.

Та найздаа туслахын тулд харилцааны ямар нууцыг ашиглаж болох вэ? Хичээлийн эхэнд сонгосон нууцаа ашигла. (нөхцөл байдал тогтсон).

Зөвлөмж:

    Өрөвдөх сэтгэл, дохио зангаа, нүүрний хувирал. "Би чиний юу мэдэрч байгааг маш сайн ойлгож байна."

    Найзынхаа үгийг сонсох чадвар.

    Найзынхаа асуудлыг ойлгож, нэвтрэн орох чадвар.

    Найзынхаа талаар сайн зүйл хэлэх чадвар (магтаал).

    Түүний чадварын хүч чадалд итгэх өөдрөг үзэл - концерт дээр тоглох.

    Туршилтын нөхцөл байдал "Бэлэг"

Та багшдаа бэлэг худалдаж авах хэрэгтэй. Та андуурч байна. Тэгээд бид худалдагчаас зөвлөгөө авахаар шийдсэн. Гэвч түүний царайнаас харахад худалдагчийн сэтгэл санаа тийм ч таатай биш байна. Таны үйлдэл.

Зөвлөмж:

    Эелдэг байдал, инээмсэглэл, магтаал.

    Өөр хүний ​​байрлалд орох чадвар "Би ойлгож байна ..."

    Туршилтын нөхцөл байдал "Төрсөн өдрийн үдэшлэг дээр"

Таны төрсөн өдрөөр найзууд чинь баяр хүргэхээр ирсэн. Ширээн дээр амттан байна. Гэтэл гэнэт таны хамгийн сайн найз санамсаргүйгээр зураг авалтын газраас гоёмсог аягыг хугалчихав. Бүгд бухимдсан. Чи юу хийх вэ, бухимдсан найздаа юу гэж хэлэх вэ?

Зөвлөмж:

    Эелдэг байдал, инээмсэглэл.

    Өөр хүний ​​байр суурь руу орох чадвар "Чи үүнийг санамсаргүй хийсэн гэж би ойлгож байна ..."

    Хөгжилтэй байх чадвар.

    Туршилтын нөхцөл байдал "Гэнэтийн зочин"

"Санаанд оромгүй зочин"

Амьдралд урилгагүйгээр зочлох шаардлагатай нөхцөл байдал байдаг. Та нэг найзынхаа гэрт ном авахаар очоод гэр бүлээ ширээний ард үдийн хоол идэж байхыг олж харав. Ийм нөхцөлд зочин болон гэрийн эзэн хэрхэн биеэ авч явах талаар харилцан яриа зохион байгуул.

Зөвлөмж:

    Эелдэг байдал, инээмсэглэл, сайхан сэтгэлийн хүсэл.

    Өөрийгөө өөр хүний ​​оронд тавих чадвар.

Нууцыг хэрхэн ухаалгаар сонгож, эдгээр асуудлыг шийдэх үг, дохио зангааг олж хараарай.

6. Эцсийн хэсэг (дүгнэлт, эргэцүүлэл).

Миний слайд дээр үзүүлсэн таны сонгосон харилцааны нууцад дахин анхаарлаа хандуулаарай. Харилцаа холбоо юунаас эсвэл хэнээс хамаардаг вэ? (залуучуудын хариулт: харилцааны амжилт нь биднээс болон бидний ашигладаг нууцаас хамаарна)

Би тэднийг ч бас чамтай хамт байгаасай гэж хүсч байна. Харилцааны нууцыг өөр өөр өнгийн цаасан дээр хэвлэсэн гэдгийг анхаарна уу. Санамж бичгийн цэнхэр хуудсан дээр энэ нь хичээлийн үеэр бүх зүйл танд тодорхой байгаагүй гэсэн үг юм; шар дээр - бүх зүйл тодорхой, сонирхолтой байсан. Нууцаа сонго. Бидний харилцааны дүрмийг ашигласнаар та янз бүрийн нөхцөл байдалд зөв биеэ авч явж, зөрчилдөөнөөс зайлсхийж, эргэн тойрныхоо хүмүүс таны эргэн тойронд үргэлж тааламжтай, тохь тухтай байх болно гэж найдаж байна. Эртний Ромын эрдэмтэн Клавдиусын үгээр хичээлээ дуусгамаар байна. "Мэдсэн зүйлээ үргэлж бүү ярь, харин юу хэлж байгаагаа үргэлж мэдэж бай."Хичээл дууслаа, баяртай!

ГАДУУРХ ҮЙЛ АЖИЛЛАГАА

"Уугуул Белогорийн оюун санааны орон нутгийн түүх"

Клубын үйл ажиллагаа

Сэдэв:

"Нөхөрлөлийг хэрхэн үнэлэхээ мэддэг"

1 анги

Холбооны улсын боловсролын стандарт

Агафонова Светлана Васильевна

бага ангийн багш

MBOU "Гимнази №12"

Белгород хот

тэд. Ф.С.Хихлушки

2012

Сэдэв: "Нөхөрлөлийг хэрхэн үнэлэхээ мэддэг"

    Танин мэдэхүйн:

Хүний ёс суртахууны чанарыг зайлшгүй шаардлагатай нөхцөл байдлын талаархи хүүхдийн ойлголтыг гүнзгийрүүлэх хүн хоорондын харилцаа хүний ​​нийгэмд

2. Боловсролын: оюутнууд суралцах боломжтой болно

    санал бодлоо хэлэх;

    үзэл бодлоо маргах

      зан чанарын шинж чанарыг шинжлэх;

      үйл ажиллагааны үр дагаврыг урьдчилан таамаглах;

      хамтын үйл ажиллагаанд оролцох;

      өөрийгөө танин мэдэх, цаашдын өөрийгөө хөгжүүлэх зорилгоор өөрийн хувийн шинж чанарт анхаарлаа төвлөрүүл.

3. Боловсролын: оюутнууд итгэлтэй байх болно

    бүлэгт хүмүүс хоорондын харилцааг бэхжүүлэх хэрэгцээ;

    баг доторх найз нөхдийн бие биедээ нөлөөлөх байдал;

    Хүчтэй зан чанар нь нөхөрлөлд өөр хүнд туслах, түүнд ашигтай байх боломжийг үнэлдэг.

хүүхдүүдэд боломж олдоно

  • найдвартай найзууд гэж юу болохыг илүү гүнзгий ойлгох;

  • асуудалтай нөхцөл байдлыг шийдэж сурах.

  • нөхөрлөл, хувь хүний ​​ёс суртахууны чанаруудын талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх

  • бие биенээ хүндэтгэх, сайн сайхан сэтгэлийг төлөвшүүлэх; найрсаг хамт олон бүрдүүлэхэд хувь нэмрээ оруулна.

Хүлээгдэж буй үр дүн : хүүхдүүдэд "нөхөрлөл" гэсэн ёс суртахууны ойлголтыг бий болгох нь ангийн багийг бүрдүүлэх хамгийн чухал нөхцөл юм.

Тоног төхөөрөмж: бүлэгт ажиллах картууд, геометрийн дүрсийн багц, гоёл чимэглэлийн багц, "нөхөрлөлийн хивс" бүтээх наалт, мультимедиа проектор, дэлгэц, компьютер, хичээлийн танилцуулга.

n\n

Залуус аа, би хичээлээ бидний хичээлийн сэдвийг хэлэх хэдэн зүйр үгээр эхэлмээр байна. Та нарын хэн нь зүйр үг гэж юу болохыг бидэнд сануулах вэ? Зүйр цэцэн үгэнд ардын мэргэн үг байдаг нь үнэн. Чамайг тэдэнтэй танилцуулах гэсэн боловч өчигдөр орой зохиож байхад манай дөрвөн хөлт найз Барсик над руу сэмхэн орж ирээд зүйр цэцэн үгсийн бүх үгийг хольж хутгаад...

- Тэднийг цуглуулахад тусалж чадах уу? Би чамайг ажиллахыг санал болгож байнахосоор нь. Ширээ бүр дээр дугтуйтай, та тус тусдаа үгсээс зөв зүйр цэцэн үг цуглуулж, унших хүнийг сонгох хэрэгтэй. "Зуун рубльгүй, харин зуун найзтай бай" "Найз байхгүй бол сэтгэлд цасан шуурга байдаг" "Хуучин найз хоёр шинэ найзаас дээр" "Найзгүй хүн үндэсгүй модтой адил" "Хэрвээ чамд найз байхгүй бол түүнийг хай, олсон бол халамжил."Хос бүр зохиосоны дараа зүйр үгийг уншдаг. Унших явцдаа багш зөв хэвлэсэн зүйр үгийг самбар дээр өлгөдөг.- Сайн хийлээ! - Хүн бол нийгмийн амьтан. Тэр бусад хүмүүсгүйгээр амьдарч чадахгүй. Бид бүгд нийгэмд, хүмүүсийн дунд амьдардаг. Заримтай нь бид суралцаж, бусадтай нь амарч, бусадтай нь дугуйлан эсвэл хэсэгт уулздаг. Бид хамтарсан үйл ажиллагаа (мэргэжил)-ээр холбогддог. Хэрэв бид нийтлэг эрх ашиг, нийтлэг шалтгаан, бие биенээ өрөвдөх сэтгэлээр нэгдсэн бол нөхдүүд гэж нэрлэж болно. Нөхөрлөлийн дээд зэрэг нь нөхөрлөл юм. Өнөөдөр бид жинхэнэ нөхөрлөл гэж юу болох, энэ нь хүнд юу өгдөг талаар ярих болно.
Одоо бид хоёр найзын оролцсон хэд хэдэн уран сайхны киног үзэх болно. Өөр өөр нөхцөл байдалд залуус хэрхэн биеэ авч явахыг анхааралтай ажиглаж, тэдний үйлдлийг үнэл.

Нөхцөл байдал нэг. Сергей, Антон нар үүнд оролцож байна.
Самбар дээр 2 хөвгүүн ирдэг.
Бие даасан математикийн хичээлийн үеэр Сергей усан оргилуур үзэгнийхээ бэх дууссаныг олж мэдэв.
Сергей. Уучлаарай, миний бэх дууссан байна!
Антон. Мөн надад нөөц үзэг байна!
Сергей. Найз болоорой, надад өгөөч, тэгэхгүй бол багш намайг алгадана!
Антон. Үүний төлөө чи надад юу өгөх вэ?
Сергей. За, би чамд мөнгө өгье, үзэг нь хэд вэ?
Антон. Чиний мөнгө надад яагаад хэрэгтэй байна вэ? Та долоо хоногийн турш миний төлөө үүрэг гүйцэтгэх болно! Сайн байна уу?
Сергей. Алив, нааш ир!
Та Антоныг жинхэнэ найз шиг аашилсан гэж бодож байна уу? Та түүний оронд юу хийх байсан бэ?
Иймээс энэ байдлаас бид жинхэнэ Найз хүн аминч бус байх ёстой гэж дүгнэж байна.

Одоо харцгааяхоёр дахь нөхцөл байдал . Гриша, Вова нар үүнд оролцдог.Гриша, Вова хоёр найзууд. Вова цонхны дэргэд, Гриша хаалганы дэргэд сууна. Тэд завсарлагааны үеэр хөл бөмбөг тоглох дуртай. Үүнийг хийхийн тулд Гриша гэрээсээ теннисний бөмбөг авчирдаг. Энэ удаад ч ийм зүйл болсон. Хичээлээс хонх дуугарав.
Самбар дээр 2 хөвгүүн ирдэг. Нэг нь цонхны дэргэд зогсож, нөгөө нь хаалга руу явдаг.
Вова. Гришка, чи бөмбөг авчирсан уу?
Гриша. Мэдээжийн хэрэг!
Вова. Явцгаая!
Гриша. Барь!
Гриша гараа савлаж, бөмбөг шидэж байгаа дүр үзүүлэв.
Вова. Харамсалтай нь бөмбөг барьж чадалгүй цонх руу цохив.
Ангийн багш. Тийм болохоор! Хэн шил хагалсан бэ?
Вова. Тэр шидсэн. Би үүнд ямар ч хамаагүй!
Ангийн багш. Та бөмбөг шидсэн үү?
Гриша. За, би.
Ангийн багш. Өдрийн тэмдэглэлээ авчир! Та зэмлэл авах болно! Би бас таны эцэг эхийг шил суулгахыг урих болно! Муухай байдал! (Эргэж, хажуу тийш алхав.)
Вова. За, хөл бөмбөг тогловол яах вэ?
Гриша. Үгүй ээ, би юу ч хүсэхгүй байна! Үзэгдэлд оролцогчид сууж байна.
Ангийн багш. Та нар юу гэж бодож байна вэ, Гриша яагаад хөл бөмбөг тоглохыг хүсээгүй юм бэ? Хэрэв та Вовагийн оронд байсан бол юу хийх байсан бэ?

Энэ нөхцөл байдлаас бид найз нь хэрэгцээтэй гэдгээ мэддэг гэж дүгнэж болно.

Багш - Одоо "Ижил" киног үзэцгээе. Энэ түүхэнд Соня найзынхаа эсрэг юу хийснийг бодоод хэл.

(Хүүхдүүд үлгэрийг жүжиглэдэг)

Нэгдүгээр ангийн салшгүй хоёр найз амьдардаг байв. Тэд хоёулаа жижигхэн, ягаан хацартай, цайвар үстэй, тэд үнэхээр адилхан харагдаж байв. Ээж хоёулаа адилхан хувцасласан, хоёулаа шулуун А-тай сурдаг байв.

- Бид бүх зүйлд адилхан! гэж охид бахархан хэлэв.

Гэтэл нэг өдөр Соня гэдэг охидын нэг нь гэр рүүгээ гүйж очоод ээж рүүгээ сайрхаж:

"Би арифметикийн хичээлээр А авсан, харин Вера зөвхөн С авсан." Бид өмнөх шигээ байхаа больсон ...

Ээж Соня руу анхааралтай харав. Дараа нь тэр гунигтай хэлэв:

-Тийм ээ, чи улам дордсон ...

- Би? гэж охин гайхав. - Гэхдээ би биш С авсан!

Ээж яагаад Соняг буруушаав? Та Соня руу юу хэлэх вэ?

- Залуус аа, хэрэв та найз залуу эсвэл найз охинтой бол гараа өргө.-Сайн байна! Та нар бүгд найзуудтай гэдэгт би эргэлзээгүй! - Найзууд тань ямар шинж чанартай байх ёстой вэ? Уран зохиолын бүтээлүүдэд бид нөхөрлөлийн тухай ойлголттой байнга тулгардаг. Эдгээр шүлгийн баатруудтай нөхөрлөх боломжтой юу?
(Оюутнууд "Хатан", "Харамч" шүлгийг уншина)

"Харамч"
Чихрээ нударгаараа барьж байгаа хүн
Буланд байгаа хүн бүрээс нууцаар идэхийн тулд
Хэн нь хашаанд гардаг, хөршүүдийн хэн нь ч байхгүй
Чамайг дугуй унахыг зөвшөөрөхгүй
Шохой, баллуур, ямар ч жижиг зүйлтэй хэн
Та ангидаа хэн нэгэнтэй хэзээ ч хуваалцахгүй юу?
Түүнд өгсөн нэр нь тохирно
Нэр нь ч биш, харин Шуналтай гэдэг хоч!
Би шуналтай хүмүүсээс юу ч гуйдаггүй
Би шунахай хүнийг зочлохыг урихгүй
Сайн найз шуналаас гарахгүй,
Та түүнийг найз гэж ч хэлж чадахгүй
Тиймээс - үнэнийг хэлэхэд, залуусаа, би хэлье -
Би хэзээ ч шунахай хүмүүстэй найзалдаггүй

Хатан хаан

Хэрэв та хаана ч байхгүй бол Хатантай уулзаагүй, - Хараач - тэр энд байна! Тэр бидний дунд амьдардаг.

Хүн бүр баруун, зүүн, Хатан хаан зарлав: -Миний нөмрөг хаана байна? Түүнийг дүүжлээрэй! Тэр яагаад тэнд байхгүй байна вэ?

Миний цүнх хүнд байна - Сургуульд авчир!

Би жижүүрт зааварлаж байна Надад аяга цай авчир Мөн буфетээс надад худалдаж аваарай Тус бүр нь нэг ширхэг чихэр.

Хатан гуравдугаар ангид сурдаг, Түүнийг Настася гэдэг. Настягийн нум Титэм шиг Титэм шиг Нейлоноос.

Жинхэнэ найз ямар байх ёстой вэ? Танд эдгээр чанарууд бий юу?

Танин мэдэхүйн:асуудлыг тодорхойлох, шийдвэрлэх: хайлтын асуудлыг шийдвэрлэх аргуудыг бие даан бий болгох.Харилцааны:түншийн зан үйлийн менежмент;өөрийн бодлоо илэрхийлэх чадвар.Хувийн: сэдэвт суурилсан судалгааны үйл ажиллагаанд сонирхлыг хөгжүүлэхЗохицуулалт: тодруулсан зүйлийг ойлгохбагшийн удирдамжболовсролын материал дахь үйлдлүүд;чангаар ярих -тай хамтран ажиллаж байнабагш, анги нь боловсролын асуудлыг шийдвэрлэх хэд хэдэн сонголтыг олох; У. Үнэн хэрэгтээ багийн харилцаа нь нөхөрсөг, нөхөрсөг байх ёстой. Мөн аливаа бизнесийн амжилт үүнээс хамаарна. Мөн манай жижиг ангийн хамт олон нөхөрлөл, хамтын ажиллагааны уур амьсгалыг бүрдүүлж чадвал амьдрахад илүү хялбар, суралцахад илүү сонирхолтой байх болно.
Одоо бид бизнесийн тоглоом тоглох болно. Ажилд авахыг дараах хаягаар зарлаж байна
зураг үүсгэх бүлгүүд. .Хэцүү асуудлыг хамтдаа шийдэж чадах бүлэг хүмүүсийг сонгох хэрэгтэй.
Бүх өргөдөл гаргагчид шалгалтанд тэнцэх шаардлагатай - 5 минутын дотор хэд хэдэн хэсгээс (тэгш өнцөгт, гурвалжин, тойрог, трапец) зургийг угсарч, эдгээр хэсгүүдийг цаасан дээр нааж, самбарт хавсаргана.
Тиймээс бид 4 хүний ​​бүлэгт хуваагдана. Би чамайг хайрцгаас нь тойрог хэлбэрээр гаргаж авахыг хүсч байна. Ижил өнгийн тойрогтой хүүхдүүдийг нэг багт цуглуулдаг.
Баг бүр програм цуглуулах шаардлагатай. Бэлэн үү? Эхэлцгээе...

Туршилт дууслаа. Ажилласан бүх залуустаа баярлалаа. Одоо надад багуудад өгөх 2 асуулт байна.Та үр дүндээ сэтгэл хангалуун байна уу?

Таныг ажиллахад юу саад болсон бэ?

Бага сургуулийн хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны талаархи хичээлийн тэмдэглэл.

Сэдэв: Ээждээ өгөх бэлэг - "Тобик" ил захидал ( 2-р анги)

Хичээлийн зорилго: Оригами техник ашиглан гар урлал хийх аргыг эзэмших нөхцөлийг бүрдүүлэх

Даалгаварууд:

Бага насны сурагчдад оригами техник ашиглан гар урлал хийхийг заа.

Диаграммын дагуу бүтээгдэхүүний загвар гаргах чадварыг хөгжүүлэх,

технологийн үйл ажиллагааг төлөвлөх, гүйцэтгэх (дизайн,

хэлбэржүүлэлт) зааварчилгааны картыг үндэслэн.

Хүүхдэд тэмдэг-бэлгэдэл, орон зайн чадварыг хөгжүүлэх

сэтгэлгээ, бүтээлч, нөхөн үржихүйн төсөөлөл.

Урлаг, дизайн, технологийн ур чадварыг хөгжүүлэх

чадварууд.

Оюутнуудад эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх.

Боловсролын ажлын үр дүнгийн хариуцлагыг төлөвшүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

2 өнгийн цаасан дөрвөлжин,

1 хуудас картон,

өнгөт цаасны багц,

хайч,

цавуу,

ил захидлын жишээ,

ил захидал хийх технологийн газрын зураг.

Үйл явдлын төлөвлөгөө.

I. Зохион байгуулалтын хэсэг

Хичээлдээ бэлдэж байна.

Оршил.

II.Гол хэсэг

Анхдагч нэгтгэх.

Зааварчилгааны карт ашиглан үйл ажиллагааны тайлбар.

III. Практик хэсэг

Бие даасан ажил.

Биеийн тамирын минут

IV. Ажлаа дүгнэж байна

Зэрэг.

Тусгал.

Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны хураангуй

Үйл явдлын үе шатууд

Үйл явдлын явц

I.Байгууллагын хэсэг.

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Багш хүүхдүүдтэй мэндчилж байна. Хичээлдээ бэлэн харагдаж байна.

Багш:

Хонх чанга дуугарав -
Хичээл эхэлж байна.
Бидний чих толгой дээрээ байдаг,
Нүд нь том нээлттэй байна.
Бид сонсож, санаж байна,
Бид нэг минут ч дэмий үрдэггүй


Суух.

Хичээлдээ бэлдэж байна.

Хүүхдүүд багштай мэндчилж байна.

Тэдний хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг шалгаарай.

Оршил.

Би өнөөдрийн хичээлээ оньсогогоор эхэлмээр байна.

Өнөө өглөө над дээр хэн ирсэн бэ?
"Босох цаг боллоо" гэж хэн хэлсэн бэ?
Хэн будаа чанаж чадсан бэ?
Би аяганд цай хийх ёстой юу?
Миний үсийг хэн сүлжсэн бэ?
Бүх байшинг өөрөө шүүрдсэн үү?
Цэцэрлэгт хэн цэцэг түүсэн бэ?
Хэн намайг үнссэн бэ?
Хүүхэд байхдаа хэн инээдэнд дуртай вэ?
Дэлхийн хамгийн шилдэг нь хэн бэ?


-Ээж бол дэлхийн хамгийн эрхэм хүн. Ээжийн инээмсэглэл нь бидний сэтгэлд дулаахан, баяр баясгалан, тайван байдлыг мэдрүүлдэг.

Та ээжүүдэд зориулсан ямар баярыг мэддэг вэ?

Удахгүй ээжийн тань ямар баяр болох вэ?

Та ээжүүдэд бэлэг өгөх дуртай юу?

Баяр болгонд бэлэг өгдөг заншилтай бөгөөд бид одоо ээжүүддээ бэлэг бэлдэж байна.

(Өөр нэг оньсого сонс:

Хашаандаа байшин барьсан,
Нэг цонхтой шинэ байшин.
Тэнд манаач суурьшжээ.
Шөнө нь манаач хуцдаг -
Тэр байшингаа хамгаалдаг.
Хаалган дээр байшин бий.
Тэнд хэн амьдардаг гэж та бодож байна уу?

- Өнөөдөр бид танд зориулж ил захидал хийх болно - "Гөлөг Тобик"

(Жишээ харуулах)

Хүүхдүүдийн хариулт: Ээж ээ.

Ээжүүдийн өдөр,Гуравдугаар сарын 8, төрсөн өдөр, ( Хүүхдүүдийн хариулт).

II.Гол хэсэг.

Бүтээгдэхүүнд дүн шинжилгээ хийх, ажлын төлөвлөгөө гаргах.

Ил захидал хийхэд танд ямар бэрхшээл тулгарч болохыг надад хэлээрэй.

Ил захидал ямар онцлогтой вэ?

Нэмэлт өнгөлгөө шаардлагатай юу?

Аль нь?

Үүнийг яаж хийх вэ?

Танд ямар хэрэгсэл хэрэгтэй вэ?

Та болон танай нөхдөд саад учруулахгүйн тулд багаж хэрэгсэл, материалыг ажлын ширээн дээр хэрхэн зөв байрлуулах вэ?

Булангуудыг яг шаардлагатай газарт нь нугалав.

Энэ нь хэд хэдэн элементээс бүрдэнэ.

Дууссан гөлөг картон дээр наасан байх шаардлагатай.

Жижиг нарийн ширийн зүйлийг гүйцэтгэх.

Эд ангиудын загваруудыг мөрдөж, хайчилж, наа

Харандаа, хайч, цавуу.

Хүүхдүүд багшийн асуултанд хариулдаг.

Анхдагч нэгтгэх

Та нарын дунд даалгавраа хэрхэн гүйцэлдүүлэхээ олж мэдсэн хүн байна уу?

Хамгийн түрүүнд юу хийхийг бидэнд хэн хэлэх вэ?

Хэрэв хүүхдүүд таамаглаагүй бол багш дараагийн шат руу шилжихийг санал болгож байна.

Залуус аа, хэрэв та даалгавраа хэрхэн гүйцэтгэхээ хараахан мэдэхгүй байгаа бол бүү уурлаарай. Цаашид та гарцаагүй таамаглах болно гэдэгт итгэлтэй байна.

Багш бүтээгдэхүүн хийх заавар картыг самбар дээр наа.

Энд заавар карт байна.

Яагаад хэрэгтэй байна вэ?

Хэрэв таны таамаг өгсөн загвартай таарч байвал гараа өргө.

Хэрэв та асуудалтай хэвээр байгаа бол энэ зааварчилгааны карт танд туслах болно.

Хүүхдүүд таамаглалаа газрын зурагтай харьцуулдаг.

III. Практик хэсэг

Бие даасан ажил.

Аюулгүй байдлын дүрмийг хайчаар давтах

Хайчаар бүү хошигно

Тэднийг гартаа дэмий мушгиж болохгүй

Мөн хурц ирмэгээс нь барина

Тэднийг найздаа өг.

Оюутнууд ажлын байраа зохион байгуулдаг.

Оюутны нэг нь шоуддаг, бусад нь түүнтэй хамт хийдэг.

Тиймээс та ажилд бүх зүйл бэлэн байна. Та картандаа нэмэлт элементүүдийг нэмж болно: нар, цэцэг, өвс эсвэл өөрийн гэсэн зүйлийг наа

Хүүхдүүд ур чадварыг ашигладаг:

Ажлын байраа зохион байгуул

Хайчтай ажиллахдаа аюулгүй байдлын дүрмийг дагаж мөрдөх;

Зааварчилгааны карттай ажиллах,

Ажлаа хий

Бүтээгдэхүүний дизайн хийх

Физминутка

Гөлөг хашаандаа тоглож байсанҮсэрч, гүйж, тоолж:"Нэг нь үсрэх, гурван толгой дохих,Хоёр - толгой баруун тийш,Гурав - зүүн тийш эргэ" -Тэгээд тэр хаалга руу гүйж,Тэгээд тэр санаа алдаад суугаад:Тэр ядарсан, тайван байсан.

IV. Ажлаа дүгнэж байна

Зэрэг

- Та нарын ихэнх нь үүнийг давж чадсан.

Бүтээлүүдийг чинь самбарт нааж, биширцгээе.

Залуус аа, та ангидаа юу сурсан бэ?

Та одоо юуг өөрөөр хийх байсан бэ?

Цэвэрлэх мөчийг зарлаж байна

Тэд самбар дээр очоод ажлаа тасалдаг.

Хүүхдүүд асуултанд хариулдаг.

Ажлын байраа цэвэрлэж дууссан хүмүүс.

Тусгал

Чанар, өвөрмөц байдал, бие даасан байдал гэсэн шалгуурын дагуу эцсийн бүтээгдэхүүнийг хэлэлцэж, үнэлье.

Хичээлийн эхэнд бид ямар зорилго тавьсан бэ?

Та үүнийг шийдэж чадсан уу?

Та ажилдаа дуртай байсан уу?

Би чамд зориулж 2 цэцэг бэлдсэн.

Хэрэв та өөрийн гараар ил захидал бүтээхэд хялбар байсан бол зарим бэрхшээлтэй тулгарсан бол шар цэцэг нааж, улаан өнгийн цэцэг наа.

Ээжүүд чинь бэлэг авахад маш их баяртай байх болно.

Бидний хичээл дууслаа.

Ээждээ карт хий.

Багшийн асуултад хариулна уу.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!