Хүүхдийн хөгжлийн захидал x. "Х үсэг"

MBOU DOD CDT "Финикс"

"Залуу гэр бүлийн клуб" холбоо.

Нэмэлт боловсролын хөтөлбөр "Seven+I".

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн хэл яриаг хөгжүүлэх, "Грамотека" уран зохиолтой танилцах хөтөлбөр.

Мэргэжил х "ABVGDeika" сэдвийн талаар (суралцах хоёр дахь жил)

"Х үсэг". "Х-х" авиа нь гийгүүлэгч юм.

Зорилго:

  • Эгшиг ба гийгүүлэгч, хатуу ба зөөлөн гийгүүлэгчийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.
  • "Дууны" - "үсэг" гэсэн ойлголтыг ялгах чадварыг нэгтгэх.
  • Үг, хэллэг дэх дуу авианы аялгууг сонгох чадварыг нэгтгэх, үг дэх дуу авианы байршлыг тодорхойлох.
  • Шинэ "X" үсгийг танилцуулъя.
  • Үгийн ур чадварыг дадлагажуулах.

Хичээлд ашигласан тоног төхөөрөмж, материал.

  • Үзүүлэх материал: улаан, ногоон, цэнхэр өнгийн тойрог; трамвайны зураг; "ABC" цувралын зураг.
  • Соронзон самбар, соронз, шохой.
  • Дидактик материал: Колесникова Е.В. "5-6 насны хүүхдүүдэд зориулсан "А-аас Я хүртэл" ажлын дэвтэр", Колесникова Е.В. "Боловсролын арга зүйн гарын авлага" 5-6 насны хүүхдүүдэд авиа-үсгийн шинжилгээг хөгжүүлэх ".
  • Харандаа ба өнгөт харандаа, баллуур.

Арга, техник.

I. Үйл ажиллагааг зохион байгуулах, хэрэгжүүлэх арга.

  1. Мэдээллийг хүлээн авах, дамжуулах тал:
  • аман яриа: яриа, түүх
  • харааны: үзүүлэн, дүрслэл
  • практик: дасгал
  1. Сэтгэлгээний тал:
  • нөхөн үржихүй (нөхөн үржихүй): загварын дагуу үйлдлүүд.
  1. Хяналтын тал:
  • багшийн удирдлаган дор ажиллах
  • бие даасан ажил: бүтээлч ажил

II. Үйл ажиллагааг өдөөх, өдөөх аргууд

  • сурах сонирхол: бүтээлч даалгавар, оньсого,
  • үүрэг, хариуцлага: нэгдмэл шаардлага, тэдгээрийн хэрэгжилтэд хяналт тавих, урамшуулах, зэмлэх, мэдлэг, ур чадвар, чадварын нийгэм, хувийн ач холбогдлыг тайлбарлах.

III. Хяналт ба өөрийгөө хянах аргууд

  • аман: урд болон ганцаарчилсан судалгаа, залуусын ажиглалт
  • практик: ур чадварын шалгалт

IV. Ухамсар, мэдрэмж, хүсэл эрмэлзэлд олон талын нөлөө үзүүлэх аргууд

  • хувийн жишээ арга
  • итгэл үнэмшил: дасгалжуулагч

V. Зан үйл, үйл ажиллагааг зохицуулах, өдөөх арга

  • Түүхийг анхааралтай сонсож, асуултанд зөв хариулж сур.
  • Өгүүлбэрийг анхааралтай сонсож, хамгийн сүүлд тохирох үгийг хэлж сур.
  • урамшуулах, сануулах, шийтгэх, амжилт, итгэлцлийн нөхцөл байдлыг бий болгох, эерэг илрэлийг дэмжих.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Багш: Сайн уу залуусаа!Өнөөдөр хичээл дээр бид дуу авианы талаар дахин ярих болно, эгшиг нь гийгүүлэгчээс, үсгийн авианаас хэрхэн ялгаатай болохыг санаж, шинэ үсэгтэй танилцаж, энэ үсэгт ямар дуу чимээ нуугдаж байгааг олж мэдээд "А-аас Я хүртэл" дэвтэр.

II. Гол хэсэг.

Эгшиг ба гийгүүлэгч, хатуу ба зөөлөн гийгүүлэгчийг ялгах.

Багш: Залуус аа! Бидний эргэн тойронд байгаа бүх зүйл, бүх зүйл сонсогдож болохыг та бид мэднэ!

Бид тантай хамт өдөр бүр өөр өөр дуу чимээг сонсож чадна! Жишээлбэл, нохой хэрхэн архирах вэ: rrr .. эсвэл хүүхэд тэргэн дээр хэрхэн уйлах вэ: аа-аа-аа ...Дуу нь эгшиг ба гийгүүлэгч юм. Бид ямар авиаг эгшиг, ямар гийгүүлэгч гэж нэрлэдэг вэ?(хүүхдийн хариулт)

Багш: Зөв Бид эгшиг авиаг дуулж, татаж чаддаг ба ямар ч саад бэрхшээл саад болохгүй, харин гийгүүлэгчийг дуулж, татах боломжгүй, учир нь ямар нэгэн саад бэрхшээл (шүд, уруул, хэл) үргэлж саад болдог. Гийгүүлэгч нь чулуу шиг хатуу, өд шиг зөөлөн байж болно.

Одоо би танд "Дууг таах" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Би та нарын хүн нэг бүрийг дуу авиаг нэрлэх бөгөөд та энэ нь ямар дуу авиа болохыг тодорхойлохыг хичээх болно - эгшиг эсвэл гийгүүлэгч, хатуу эсвэл зөөлөн.

өмнөх санал асуулга.

Багш нь оюутны бүрэн хариу үйлдэлд хүрдэг (жишээлбэл: "хатуу гийгүүлэгч").

Багш: Сайн байна залуусаа, та маш сайн ажилласан! Залуус аа, бид дуу чимээг харж чадах уу?(хүүхдийн хариулт)

багш : Тийм ээ, бид зөвхөн дуу авиаг сонсож, дууддаг, гэхдээ бид тэдгээрийг тодорхойлж чадна. Бид эгшиг, гийгүүлэгчийг хэрхэн тодорхойлох вэ?(хүүхдийн хариулт)

Багш самбар дээр "дуу тоглуулагч"-ыг өлгөдөг.

багш : Зөв! Бид улаан тойрог бүхий эгшиг, цэнхэр тойрог бүхий хатуу гийгүүлэгч, харин ногоон тойрог бүхий зөөлөн гийгүүлэгчийг тэмдэглэдэг. Одоо "Дохио" тоглоом тоглох цаг болжээ. Би та бүхэнд улаан, ногоон, цэнхэр өнгийн аяга өгөх болно. Би эгшгийг нэрлэвэл та улаан тойрог босгож, хатуу гийгүүлэгч цэнхэр байвал зөөлөн гийгүүлэгч ногоон байна.

Багш хүүхдүүдээс сонголтоо зөвтгөхийг хүснэ.

Багш: Сайн хийлээ! Одоо бид бага зэрэг амрах болно.

Физкультминутка.

Бид хөгжилтэй залуус(байрлах алхамууд)

Залуус бид бол акробатчид!(байрлах алхамууд)

Нэг үсрэлт, хоёр - алга таших(үсрэх, алга таших)

Бид хичээлийг бүхэлд нь үсэрч чадна! (нэг байрандаа үсрэх)

"Дуу" - "үсэг" гэсэн ойлголтуудын ялгаа.

Багш: За залуусаа! Сандал дээрээ суу. Бид хичээлээ үргэлжлүүлнэ.

Та нарын хэн нь надад хэлэх вэ: эгшиг, гийгүүлэгчээс гадна та бид хоёрыг өөр юу хүрээлж байна вэ?

Хүүхдүүд: Захидал!

Багш: Зөв! Мөн үсэг нь дуу авианаас хэрхэн ялгаатай болохыг хэн санах вэ? (хүүхдийн хариулт)

Тийм ээ, бид зөвхөн дууддаг, дууддаг, гэхдээ бид үсгийг нь бичиж, хардаг.

өмнөх санал асуулга.

Багш сурагчдыг ээлжлэн асууж, дараа нь дууг дуудаж, дараа нь самбар дээр захидал бичдэг. Хүүхдийн даалгавар бол сонголтоо тайлбарлаж хариулт өгөх явдал юм. Үсгийг хүлээн авсан хүүхэд үүнийг юу гэж нэрлэдэг, хэдэн авиа "амьдарч" байгааг (нэг эсвэл хоёр) хэлдэг, тэдгээрийг дуудаж, хэлдэг, эгшиг эсвэл гийгүүлэгчийг хэлдэг. Дараа нь тэр самбар дээр очиж, эдгээр дууг тодорхой өнгөт дугуйгаар тэмдэглэв (эгшиг - улаан, хатуу гийгүүлэгч - цэнхэр, зөөлөн гийгүүлэгч - ногоон).

Дараа нь дууг авсан хүүхдүүдийн судалгаа гарч, самбар дээр гарч чадаагүй. Багш хүүхдийг дуудаж, ямар нэг үсэг эсвэл дууг нэрлэж, самбар дээр зааж өгөхийг асууна. Түүгээр ч зогсохгүй, дууг хэлэх үед хүүхэд "нуугдсан" үсгийн доорх тойрог руу заадаг.

Үг хэллэг. Үгийн график загварчлал (тэгш өнцөгт).

Багш: Агуу их! Залуус аа, бид дуу чимээг хардаггүй, гэхдээ тэд хоорондоо найзалж, өөр өөр үгсийг нэмдэг гэж та надад хэлсэн. Залуус аа, миний асуултад хариулна уу: "Зараа бол дуу эсвэл үг үү?"(хүүхдийн хариулт)

Багш: Энэ нь зөв, ийм үг юм. Би бас "со-сул-ка", "бороо" гэсэн нойтон үгийг мэддэг. Та ямар үг мэддэг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Багш: Бид тантай адилгүй, өөр сонсогддог янз бүрийн үгсийг нэрлэсэн.

(Багш "со-сул-ка", "бороо" гэсэн үгсийг алгадана)

Багш: Үг нь урт эсвэл богино байж болно. Аль үгс нь урт, аль нь богино вэ? (хүүхдийн хариулт)

Багш: Одоо бид урт, богино үгсийг тодорхойлох болно.

(Багш хүүхдүүдэд үгээ салгах хэлбэрийг өгч, хүүхдүүд байрандаа, нэг хүүхэд самбар дээр - үгийг цохиж, үгийн хэдэн үеийг тодорхойлно - үзүүлсэн тэгш өнцөгтийг аль болох олон хэсэгт хуваана. үг).

багш : Сайн ажил!

Багш нь хичээлийн эхний хагаст хүүхдүүдэд талархаж, тэднийг галт тэргэнд суулгаж, эцэг эх нь тэднийг хүлээж байгаа завсарлагаанд хүргэж өгдөг.

Эргээрэй.

"Х" үсгийн танилцуулга.

багш : Одоо би танд онгироо шишүүхэйний тухай түүхийг ярихыг хүсч байна. Анхааралтай сонсох!

Тэнд шишүүхэй амьдардаг байв. Орой бүр олон шишүүхэй толгод дээр цугларч, түүний гайхалтай түүхийг сонсдог байв. "Итгэнэ үү, үгүй ​​юу" гэж шишүүхэй яриагаа эхлүүлээд, "нэг удаа би дэлхий даяар гарц ухаад Африкт гарсан. Тэнд маш хүйтэн байна - манайхаас ч дор! Гарангуутаа би харвал нэг заан зогсож, их биеээ мушгиад, гонгинож байна. Би түүнд: - Юу гонгиносон бэ? Хомяков хараагүй юм уу? Тэгээд тэр: - Айнк-ойнк, ойн-оинк! Би уурлаад их биенээс нь бариад сайн эргүүлээд модны орой руу шидсэн. - Хөөх! гэж шишүүхэй хашгирав. - Би цаашаа явж байна, - шишүүхэй үргэлжлүүлэн - хөл дор цас - хямрал, хямрал. Би харж байна - Африк даяар хоёр том могой хэвтэж, унтаж, хурхирч байна! Би чимээгүйхэн мөлхөж, тэдний сүүлийг зангидсан! Тэгээд…би….- Юу, тэгээд яах вэ? гэж шишүүхэй нэгэн дуугаар асуув. - Би ... тэгвэл ... - Тийм ээ, та нартай адилхан бүү тат! гэж шишүүхэй гуйв. -Сайн байна! - бардам шишүүхэйг гомдоосон. Та урьд өмнө хэзээ ч харж байгаагүй зүйлийг зохион бүтээх нь тийм амархан гэж бодож байна уу? Энд ийм түүх байна! Та түүхийг анхааралтай сонссон уу, шишүүхэй бардам шишүүхэйгийн түүхийг сонсохоор хаана цугларсан бэ? (хүүхдийн хариулт)

багш : Шишүүхэй Африкт хэнтэй уулзсан бэ? (заан)

багш : Заан юу хийсэн бэ?(Гүнс)

багш : Үнэн үү, үгүй ​​юу?(Үгүй)

багш : Шишүүхэй өөр хэнтэй уулзсан бэ? (могой)

багш : Могойнууд юу хийсэн бэ?(Африк даяар хурхирсан)

багш : Энэ үнэн үү, үгүй ​​юу?(Үгүй)

багш : Гайхалтай, та маш анхааралтай байна! Одоо энэ асуултанд хариулна уу: "Шүүхэй", "онгирох", "хурхирах", "архирах" гэсэн үгсийн эхэнд сонсогдох чимээ юу вэ? (хүүхдийн хариулт)

багш : Зөв! Энэ дууны талаар хэн танд хэлэх вэ, энэ нь юу вэ: эгшиг эсвэл гийгүүлэгч, хатуу эсвэл зөөлөн гийгүүлэгч? (хүүхдийн хариулт)

багш : Тэгээд "Х" авианы дүүг хэн гэж нэрлээд түүний тухай хэлэх вэ? (хүүхдийн хариулт)

багш : "X" ба "XH" дууг бид харж чадах уу? (хүүхдийн хариулт)

багш : "Х" ба "Хх" авианууд "Ха" үсгээр нуугдаж байна.

Багш "Ха" үсгийн зургийг самбар дээр байрлуулна.

багш : Ха, хайч шиг харагдаж байна,

Гэхдээ ажил дээрээ хэвтэх биш.

"Ха" үсэг өөр ямар харагддаг вэ? (хүүхдийн хариулт)

багш : Тэгээд одоо "Ха" үсгийг харандаагаар бүтээцгээе? Та бидэнд хэдэн харандаа хэрэгтэй гэж бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

багш : "Ха" үсэг өөр ямар үсэг болж хувирах вэ?(T,L,G)

багш : Тэгээд одоо "Ха" үсэг ямар үгэнд нуугдаж байгааг харцгаая?(Хүүхдүүд зурагнаас объектуудыг "Ха" үсэг хүртэл нэрлэж, үгэнд байгаа авианы байршлыг тодорхойлно: үгийн эхэнд, дунд, төгсгөлд)

багш : Амрах цаг!

Физкультминутка.

шишүүхэй, шишүүхэй, шишүүхэй,

Туузан торх.

Шишүүхэй эрт босдог

Хацраа угааж, хүзүүг нь үрнэ.

Хомка овоохой шүүрдэж байна

Тэгээд цэнэглэхээр явдаг.

Нэг хоёр гурав дөрөв тав!

Хомка хүчтэй болохыг хүсч байна!

Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах. "X" үсгийг засах даалгавар.

Багш: Залуус аа, одоо бид "А-аас Я хүртэл" дэвтэр дээр ажиллах ёстой.

(Багш хүүхдүүдэд дэвтрийг аль хуудсан дээр нээхийг хэлж, самбар дээрх тоог бичнэ.)

Багш: Улаан хайрцагны "нэг" гэсэн тоон дээр хуруугаа дарна уу.

(Багш өнгөрч, оюутнууд энэ тоог зөв олсон эсэхийг шалгана.)

Багш: За, хуруугаа авч болно. Улаан талбайн нэг номерын доор зураач бидэнд зориулж сайхан зураг зурж, "Х" эсвэл "Х" гэсэн танил авиа байгаа эсэхийг тааж, сонирхолтой оньсого хүртэл бэлдсэн.

багш : Эхний оньсого сонсох:

Мөсөн тавцан дээр уйлж,
Оюутан хаалга руу гүйнэ.
Бүгд: "Шайба! Саваа! Цохи!"
Хөгжилтэй тоглоом...

Хүүхдүүд: Хоккей!

Багш: Зөв!

X хоккей. Танил дуу байна уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ!

Багш: Энэ ямар сонсогдож байна вэ?

Хүүхдүүд: "X"!

Багш: Хаана байна?

Хүүхдүүд: Үгийн эхэнд.

багш : Эгшиг үү, гийгүүлэгч үү?

Хүүхдүүд: Зөвшөөрч байна!

багш : Хатуу эсвэл зөөлөн үү?

Хүүхдүүд: Сайн байна!

Багш: Мөн зөөлөн байна уу?

багш : Хоёр дахь оньсого тааварыг сонсоорой:

Хэрэв олс татна
Яг л винтов шиг чанга харва
Мөн тод усан оргилуур бүхий орой руу,
Зочин, бэлэг дурсгалын зүйл
Конфетти яарах болно
Бидний мэдэхгүй байдлаар.
Энэ баярын найз охин
Үүнийг ..... (CLAPTER) гэж нэрлэдэг.

Хүүхдүүд: Флэппер!

Багш: Зөв!

X-хавч. Танил дуу байна уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ!

Багш: Энэ ямар сонсогдож байна вэ?

Хүүхдүүд: "X"!

Багш: Хаана байна?

Хүүхдүүд: Үгийн эхэнд.

багш : Эгшиг үү, гийгүүлэгч үү?

Хүүхдүүд: Зөвшөөрч байна!

багш : Хатуу эсвэл зөөлөн үү?

Хүүхдүүд: Сайн байна!

Багш: Мөн зөөлөн байна уу?

Биеийн тамирын дасгал (хурууны гимнастик).

Энэ хуруу унтахыг хүсч байна

Энэ хуруу - орондоо үсрэх,

Энэ хуруу муруйсан

Энэ хуруу аль хэдийн унтсан байна.

Чимээгүй, хуруу, чимээ гаргахгүй,

Ах нараа битгий сэрээ!

(Ижил гимнастикийг хоёр дахь алган дээр хийдэг.)

Хуруугаа өргө! Өө!

Бид Парус руу явах цаг боллоо!

Багш: Одоо улаан хайрцагны хоёрын тоон дээр хуруугаа тавиарай.(Багш зааврыг зөв дагаж мөрдөж байгаа эсэхийг шалгана.)Сайн хийлээ! Хуруугаа ав. Улаан талбайн хоёр дугаарын доор зураач бидэнд зориулж таван давхар байшинг дүрсэлсэн. Энэ байшинд "Ха" үсэг амьдардаг. Энэ үсгийг энгийн харандаагаар энэ байшингийн дээвэр дээр цэгээр нь дугуйлцгаая. Бид энгийн харандаа авч, "Ха" үсгийг цэгээр дугуйлж, дотор нь хэдэн дуу авиа байгааг санаарай, нэг эсвэл хоёр. “А, о, у, с, е” эгшиг нь “Ха” үсэг дээр ирж, хамтдаа дуу дуулдаг. "А, о, у, с, е" эгшгийн өмнө "Ха" үсгийг бичээд дуунуудыг уншъя.(Хүүхдүүд, багшийн тусламжтайгаар үүссэн үеийг уншина.)

Багш: Энэ ямар сонсогдож байна вэ?

Үүний нэгэн адил ажил нь "у, и, е, е" эгшгээр хийгддэг.

Багш: Тэгээд одоо хоосон дөрвөлжинд "Х" үсгийг бичээд үгсийг уншъя. Тэр хаана нуугдсан бэ: үгийн эхэнд, дунд, төгсгөлд?

Ажлын байрны цэвэрлэгээ.

Өөрийгөө хянах: хүүхдүүд ажлын байрныхаа цэвэр байдлыг шалгана (ширээ, сандал, шал).

III. Хичээлийн үр дүн.

Багш хүүхдүүдтэй хамт хичээлийн үр дүнг нэгтгэн дүгнэж, хүүхэд бүрийн үйл ажиллагаанд эерэг үнэлгээ өгдөг.

Багш: Өнөөдөр бид эгшиг нь гийгүүлэгчээс, үсэг нь авианаас хэрхэн ялгаатай болохыг санаж, шинэ "Х" үсгийг судалж, энэ үсэгт ямар авиа нуугдаж байгааг мэдэж, үгсийг үе болгон хувааж, урт, богино үгсийг тодорхойлсон.

А-аас Я хүртэлх дэвтэр дээрх даалгавруудыг хялбархан гүйцэтгэсэн нь танд таалагдсан гэдэгт найдаж байна. Таны ажилд баярлалаа. Энэ хооронд бидний хичээл дууслаа. Галт тэргэнд жагсана уу. Баяртай!

(Багштай баяртай гэж хэлээд хүүхдүүд галт тэргээр ангиас гарна.)


Хичээлийн хураангуй

унших, ярианы хөгжил

1-р ангид

Сэдэв "Дуу ба X, x үсэг"

Бэлтгэсэн: Климова С.О.

2014

Сэдэв:Дуу болон үсэг X, x

Тоног төхөөрөмж:"Талх хаанаас гардаг вэ" сэдвээр цуврал зургууд, талх бүтээгдэхүүн, бие даасан картууд - жор, сурах бичиг, картууд - дохио.

Хичээлийн үеэр

    Зохион байгуулалтын болон бэлтгэлийн үе шат

Багш: Удаан хүлээсэн дуудлага ирлээ,

Хичээл эхэлж байна.

Шулуун суу, бүү бөхий

Бид ажилдаа орно.

- Яриа халаах

Ха - ха - ха - азарган тахиа барьсан

Хо-хо-хо-годог Пахом

Хи - хи - хи - загасны шөл идсэн.

Хөөх, хөөх, хөөх - хөвсгөр ялаа.

    үндсэн үе шат

- Хичээлийн сэдвийн танилцуулга

Ийм үгс байдаг:

"Тэр бол бүх зүйлийн тэргүүн"

Цочмог хувцасласан

Зөөлөн хар, цагаан ... (Талх.)

Багш: Талх гэдэг үгийг найрал дуугаар хэлье.

Хүүхдүүд: Талх

Кузьмин Михаил:

Энд байна - анхилуун талх.

Энд байна - дулаан, алтан.

Үүнд бидний эрүүл мэнд, хүч чадал,

Гайхамшигтай дулаан байдаг.

Хичнээн олон гар түүнийг өргөв

Хамгаалагдсан, хамгаалагдсан! (талх харуулах)

Багш: "Талх бол бүхний толгой" гэж ардын зүйр үг байдаг. Яагаад гэдгийг мэдэх үү? (хүүхдийн боломжит хариултын дагуу). Талх нь сэтгэл ханамжтай, эрүүл байдаг тул үүнгүйгээр нэг ч хоол иддэггүй. Бид бүгд өдөр бүр цагаан, хар талх иддэг, олон хүмүүс хатаагч, жигнэмэг, төрөл бүрийн бялуунд дуртай. Талх бидний ширээн дээр хэрхэн буудгийг мэдэхийн тулд бид сонирхолтой аялал хийх болно.

- "Талх хаанаас гардаг вэ" зургийн дүн шинжилгээ

Багш: Хавар, газар гэсч, хатмагц трактор талбайд орж ирдэг (зураг 1),

хэн газрын гүнд хагалж байна. Трактор гэдэг үгийг нэгдмэл байдлаар хэлье.

Хүүхдүүд: трактор.

Багш: Би тариалагчийг тракторт хавсаргадаг бөгөөд тэд хөрсөнд жигд, цэвэрхэн эгнээнд үр тариа тавьдаг. (зураг 4) Үрээлэгч гэдэг үгийг найрал дуугаар хэлье

Хүүхдүүд: тариалагч.

Цаг хугацаа өнгөрч, үр соёолж, найлзуурууд гарч ирдэг. Одоо бүх талбай алтан чихэнд байна. (зураг 6). Үр тариа боловсорч гүйцсэн, шөрмөс нь шар өнгөтэй болсон. Тэднийг тайрах цаг болжээ. Ургац хураалт эхэлдэг. Мөн бусад машинууд талбай руу ордог - комбайнууд (зураг 7). Ургац хураагч гэдэг үгийг нэгэн дуугаар хэлье.

Хүүхдүүд: нэгтгэ.

Багш: Талх болон бусад талхны бүтээгдэхүүнийг авахын тулд үр тариаг гурилын үйлдвэр эсвэл тээрэмд аваачиж, гурил болгон нунтаглана.(Зураг 9)

Дараа нь гурилыг (зураг 13) талх нарийн боовны үйлдвэрт аваачна. Дараа нь гурилаар гурилан бүтээгдэхүүнийг жигнэх (зураг 10.12) Дараа нь эдгээр бүтээгдэхүүнийг бидний худалдаж авдаг дэлгүүрт аваачдаг (зураг 11). Энэ бол бидний хүнсний бүтээгдэхүүн бидний ширээнд хүрэхэд хэцүү зам юм.

Багш: Бид ямар хоолны тухай ярьж байсан бэ?

Хүүхдүүд: талхны тухай.

- Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах

    Талх гэдэг үгэнд "х" дууг онцлон тэмдэглэв.

Багш: "Талх" гэдэг үгэнд хамгийн түрүүнд ямар авиа сонсогдож байна вэ?

Багш: Та X авиаг эгшиг эсвэл гийгүүлэгч гэж бодож байна уу?

Хүүхдүүд: X авиа гийгүүлэгч.

Багш: Х авиаг Ха үсгээр тэмдэглэв.

    Үсгээр дуу авианы тэмдэглэгээ. Энэ юу шиг харагдаж байна?

X бол хөгжилтэй тоглоом,

Модон эргэдэг тавиур -

Салхигүй найз охин.

Багш: Х үсэг юуг санагдуулдаг вэ?

Хүүхдүүд: салхин тээрэм

Багш: Хэвлэсэн үсэг ямар элементүүдээс бүрддэг вэ?

Хүүхдүүд: огтлолцсон хоёр шулуун шугам

    "Х" үсгээр эхэлсэн үгс

Багш: Х үсгээр эхэлсэн үгсийг бод.

Хүүхдүүд: шишүүхэй, халат, хоккейчин гэх мэт.

- Биеийн тамирын минут

Ажилласан залуусаа!

Тэгээд одоо бүх зүйл цэнэглэх тухай!

Зүүн тийш, баруун тийш эргэ

Бөхий, бос.

Гараа дээш, гараа хажуу тийш нь

Мөн газар дээр нь үсэрч, үсрээрэй!

Одоо бид гүйж байна,

Сайн байна уу залуусаа!

Хүүхдүүд ээ, алхаагаа удаашруулаарай

Тэгээд байгаа газраа үлд! Үүн шиг!

Тэгээд одоо бид хамтдаа сууж байна

Бид ажиллах хэрэгтэй хэвээр байна!

- "Талх" хурууны гимнастик

Бороо, бороо, ус (Нөгөөгийн алган дээр долоовор хуруугаараа товших)

Талх байх болно, (гараараа урдуураа тойрог хий)

Ороолт байх болно, хатах болно, (нэг далдуугаараа ээлжлэн алгадах)

Амттай cheesecakes байх болно. (эрхий ба долоовор хуруугаа хооронд нь холбож, том тойрог үүсгэнэ)

-Жорын дагуу ажиллана

1. Х үсгийг будах

Багш: Жорыг нээ. X үсгийг будахын тулд бидэнд ямар өнгө хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд: Цэнхэр

2. Х, х үсэг (Соня Захарова, Миша Кузьмин нар үсгийг дугуйл)

Багш: Үзэг аваад X үсгийг бич. Бид зүүн дээд булангаас бичиж эхэлж, баруун доод буланд шулуун шугам зурна. Бид баруун дээд булангаас хоёр дахь элементийг бичиж эхэлж, зүүн доод буланд шулуун шугам зурна.

3. Х авианы үгийн тодорхойлолт

Багш: Зургийг хар, юу харагдаж байна вэ?

Хүүхдүүд: ялааны агарик, хөргөгч

Багш: Ялаа гэдэг үгийн X авиа хаана байдаг вэ?

Хүүхдүүд: X авиа дунд байна

Багш: Квадратыг цэнхэр өнгөөр ​​буд.

Багш: Хөргөгч гэдэг үгийн X авиа хаана байдаг вэ?

Хүүхдүүд: Х авиа үгийн эхэнд байна

Багш: Квадратыг цэнхэр өнгөөр ​​буд.

Багш: картууд - хуулбарын дэвтрийг хойш тавиад бүх анхаарлаа надад хандуулав.

- Харааны гимнастик

Өө бид хичнээн удаан бичсэн юм бэ

Хүүхдүүдийн нүд ядарсан байна. (нүдээ анивчих)

Цонхоор хар. (зүүн тийш харах)

Аа, тэнгэр ямар өндөр юм бэ. (дээш харах)

Бид одоо нүдээ аних болно, (нүдээ алгаа аних)

Хичээл дээр бид солонго босгож, (нүдээрээ нумыг тоймлон) зүүн, баруун тийш чиглүүлнэ

Солонгон дээр гарцгаая

Баруун тийш эргэх, зүүн тийш эргэх, (баруун, зүүн тийш шилжих)

Тэгээд бид доошоо эргэлдэнэ (доошоо харах)

Хүчтэй нүдээ онийлгон, гэхдээ хүлээ. (нүдээ аних, нээх, анивчих)

- Сурах бичигтэй ажиллах

X үсэгтэй үеийг унших

Багш: Хавчуургатай номнуудыг нээцгээе. Х үсэгтэй үеийг уншъя.

(бие даасан ажил Миша Кузьмин картуудаас "Талх" текстийг уншдаг)

    Эцсийн шат

- Хичээлийн хураангуй

Багш: Өнөөдөр хичээл дээр бид ямар дуу чимээтэй танилцсан бэ?

Хүүхдүүд: X дуу

Багш: Х авиа эгшиг үү, гийгүүлэгч үү?

Хүүхдүүд: Зөвшөөрч байна

Багш: Хичээл танд юу таалагдсан бэ? Та ямар сэтгэлээр хичээлээ орхидог вэ? Дохионы картыг харуулах.

Наталья Василевская
Хичээлийн хураангуй "Дуу [X] ба X үсэг"

Хичээлийн хураангуй"Манай хот" дуу, үсэг"X"

Залруулах, хүмүүжүүлэх даалгавар:

тухай мэдлэгийг нэгтгэх үсэг, дуу"X",

Бүрэлдэхүүн дууны шинжилгээ,

Хатуу, зөөлөн хоёрыг ялгах чадварыг бий болгох дуу чимээ,

Байршлыг тодорхойлох чадварыг бий болгох нэг үгээр дуугарна.

Залруулга - хөгжүүлж байна даалгавар:

санах ой, анхаарал хөгжүүлэх,

Нарийн болон ерөнхий моторт чадварыг хөгжүүлэх;

уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх,

Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх

Залруулах, хүмүүжүүлэх даалгавар:

Сайн санаачилга, санаачилгыг бий болгох.

Тоног төхөөрөмж: проектор, өнгөт дөрвөлжин, хэвлэсэн захидал"X", толь, авсан зургууд дуу чимээ"X",электрон танилцуулга, өнгөт чулуу,

Хичээлийн явц:

Сайн уу залуусаа!

Би чамд оньсого хэлмээр байна.

нүүрэн дээр цэцэглэдэг

Баяр хөөрөөр өсдөг.

(Инээмсэглэл)

Сайхан сэтгэлийн төлөө бие биедээ инээмсэглээрэй

Өнөөдөр би захидал хүлээн авлаа, үүнийг уншаад хэн бидэнд бичдэгийг олж мэдье. Тэгээд бидэнд бичдэг захидал"X"

Сайн байцгаана уу залуусаа, би чам дээр очихыг үнэхээр хүсч байсан ч төөрчихлөө, цэцэрлэгт чинь очих замыг олоход тусална уу. Захидал бичсэнХэрэв та даалгавраа гүйцэтгэвэл тэр буцаж ирэх боломжтой болно. Бид тусалж чадах уу?

Гэхдээ эхлээд бид хэлээ ажилд бэлтгэх ёстой.

Толигоо ав, дасгалаа хийцгээе. (Голос, инээмсэглэл, цаг, дүүжин, амттай чанамал, морь)

Сайн байна! Одоо хэлье дуу чимээ"X"эгшиг эсвэл гийгүүлэгч? Хатуу байж болно, зөөлөн байж болно, дуутай, дүлий эсэхийг шалгаарай. Цэнхэр, ногоон квадратуудыг ав.

За, бидний хэл бэлэн болсон тул та газрын зургийг харж, даалгавраа гүйцэтгэж эхлэх боломжтой.

Гүйцэтгэсэн даалгавар бүрийн хувьд та ийм хэлтэрхий авах болно, эцэст нь юу авахыг харцгаая.

1. Таны гарт дөрвөлжин байгаа, хэрэв та хатуу сонсвол би үеийг нэрлэнэ дуу чимээдараа нь цэнхэр дөрвөлжин өргөх, зөөлөн бол ногоон.

(Ха, хи, хо, хо, тэр, тэр, ха, ах, өө, өө)

Сайн залуус үүнийг хийсэн.

Дараагийн даалгавар юу хийх ёстойг харцгаая.

2. Зургийг хоёр бүлэгт хуваа, хөх өнгөтэй, цул дуу чимээ, зөөлөн ногоон өнгөтэй болно дуу чимээХамтдаа шалгацгаая. (Байр олох нэг үгээр дуугарна, бүрэн хариулт)

Физминутка. "Хачин" (видео тоглоом)

3. дараагийн даалгавар. Эдгээр үг бүрээр өгүүлбэр зохиоё. (өмнөх даалгаврын зургуудыг ашиглан)

4. Нэмэлт үг олоорой. (дэлгэц дээр)

5. Зөвхөн нэрэнд нь байгаа үгсийг нэрлэнэ үү дуу чимээ"X"

Тийм шүү захидал! Тэр бидэн рүү буцаж ирсэн үү?

Биднийг чимэглэцгээе захидал. (чулуугаар хэвтэх.)

Үр дүн ангиуд: Хэрэв та бодож байгаа болХэрэв та амжилтанд хүрсэн бол улбар шар өнгийн од ав, хэрэв та бүх зүйл болоогүй гэж бодож байвал шар өнгөтэй болно.

Холбогдох хэвлэлүүд:

Бичиг үсэг заах хичээлийн хураангуй "[o] авиа ба О үсэг"Сэдэв: "Дуу (О) ба О үсэг". Зорилго: Хүүхдүүдийн эгшиг ба гийгүүлэгчийн талаархи санаа бодлыг нэгтгэх. Даалгавар: Сурах даалгавар: Өгөгдсөн зүйлийг тодруулах.

Хичээлийн хураангуй "Дуу ба H үсэг"Сэдэв: H авиа ба үсэг Зорилго: h авиаг үгээр дуудах чадварыг нэгтгэх; Даалгавар: Боловсролын: - үг хэллэг дэх H авиаг ялгаж сурах; - хүүхдүүдэд заах.

"Ж авиа ба үсэг" хичээлийн хураангуйСэдэв. Zh авиа ба үсэг Зорилго: яриан дахь [Ж] дууны зөв дуудлагыг нэгтгэх. Даалгавар: Залруулах - боловсролын: Зөв заа.

Хичээлийн хураангуй "[a] дуу ба А үсэг"Даалгавар: хүүхдүүдийг [a] эгшиг авиа ба А үсэгтэй танилцуулах; үгэнд дуу авианы байрлалыг тодорхойлж сурах; интонацийг дадлага хийх.

Хичээлийн хураангуй "[B] дуу ба B үсэг"Хоёр дахь жилдээ OHP-тэй хүүхдүүдэд зориулсан MBDOU No61 бэлтгэл бүлгийн GCD-ийн тойм. Ярианы эмч Носова Г.Г. Сэдэв: "Дуу ба үсэг.

Хичээлийн хураангуй "Дуу ба үсэг T. Хоол хүнс"Зорилго: 1. Хоолтой танилцах 2. Үгийн Т авиаг олох 3. Үгийг үе болгон хуваах 4. Үгийн авиаг олох 5. Хариулт.

1. Орчин үеийн орос хэл цагаан толгойорно 33 үсэг, 10 Эдгээрээс эгшгийг төлөөлөх зорилготой бөгөөд үүний дагуу эгшиг гэж нэрлэдэг. 21 гийгүүлэгч үсгийг гийгүүлэгч авиаг илэрхийлэхэд ашигладаг. Нэмж дурдахад орчин үеийн орос хэлэнд байдаггүй хоёр үсэг байдаг дуу чимээг илэрхийлэхгүй: б(хатуу тэмдэг) б(зөөлөн тэмдэг).

2. Орос хэлний бүх авиаг эгшиг, гийгүүлэгч гэж хуваадаг.

  • Эгшиг авиадуу хоолойны оролцоотойгоор үүссэн дуу авиа юм. Тэдгээрийн зургаан нь орос хэл дээр байдаг. [a], [e], [ба], [o], [y], [s] .

  • гийгүүлэгч- эдгээр нь дуу хоолой, чимээ шуугиан эсвэл зөвхөн дуу чимээний оролцоотойгоор үүсдэг дуу чимээ юм.

A)гийгүүлэгч гэж хуваагдана хатуу, зөөлөн. Ихэнх хатуу, зөөлөн гийгүүлэгч үүсдэг хос хатуулаг-зөөлөн:

[b] - [b′], [c] - [c′], [g] - [g′], [e] - [d′], [h] - [h′], [k] - [ k′], [l] - [l′], [m] - [m′], [n] - [n′], [p] - [n′], [p] - [p′], [ s] - [s′], [t] - [t′], [f] - [f′], [x] - [x′]

(баруун дээд талд байгаа апостроф нь зөөлөн байдалгийгүүлэгч авиа). Жишээлбэл, сонгино - [нум]Тэгээд ангаахай - [luk] .

б)Зарим гийгүүлэгчид хатуулаг-зөөлөн байдлын харилцан хамаарал байхгүй, өөрөөр хэлбэл байдаг хосгүй хатуу гийгүүлэгч [g], [w], [c](үргэлж зөвхөн хатуу) ба Хослогдоогүй зөөлөн гийгүүлэгч [w′], [th], [h](үргэлж зөөлөн).

Тэмдэглэл:

  • дуу чимээн дээр [th], [h]зарим сурах бичигт үүнийг зааж өгсөн байдаг ч зөөлөн байдлыг апострофоор тэмдэглэх нь заншилгүй байдаг;
  • дуу чимээ [sh']үсгээр тэмдэглэсэн sch;
  • дууны дээрх зураасыг заана давхар (урт) дуу чимээ. Зарим сурах бичигт урт гийгүүлэгчТэгэхээр: [ван: а] - усанд орох.

V)Дуу хоолой, дуу чимээний оролцоотойгоор үүссэн гийгүүлэгч гэж нэрлэдэг дуугарсан(жишээлбэл, [d], [d′], [h], [h′] гэх мэт); Хэрэв дуу чимээ үүсэхэд зөвхөн чимээ шуугиан оролцдог бол ийм дуу чимээг дууддаг дүлийгийгүүлэгч (жишээлбэл, [t], [t′], [s], [s′] гэх мэт). Орос хэл дээрх ихэнх дуут, дуугүй гийгүүлэгч дуутай-дүлий хосууд:

[b] - [p], [b′] - [p′], [c] - [f], [c′] - [f′], [g] - [k], [g′] - [ k′], [d] - [t],
[d′] - [t′], [h] - [s], [h′] - [s′], [g] - [w]
.
Харьцуулах: цохих - уух, жил - муур, амьд - оёх .

G)Дуу чимээ [th], [l], [l′], [m], |m′], [n], [n′], [p], [p′] дуугүй гийгүүлэгчтэй харилцан хамаарал үүсгэхгүй, тиймээс тэд байна хосгүй хоолойтой (хослогдоогүй гийгүүлэгч гэж бас нэрлэдэг дуу чимээтэй, эдгээр нь дуу хоолой, чимээ шуугиан үүсэхэд оролцдог дуу чимээ юм). Эсрэгээрээ, дуут гийгүүлэгчтэй хосолдоггүй дуугүй гийгүүлэгч нь хосгүй дүлий . Эдгээр нь дуу чимээ юм [h], [c], [x], [x′].

3. Ярианы урсгалд нэг авианы авиаг өөр авианы авиатай зүйрлэж болно. Ийм үзэгдлийг гэж нэрлэдэг уусгах. Тиймээс амьдрал гэдэг үгэнд зөөлөн [n′]-ийн хажууд зогсох [z] авиа ч зөөлөрч, бид [z′] дууг авдаг.

Тэгэхээр үгийн дуудлага амьдралингэж бичсэн байна: [zhyz′n′]. Дууны ойртох нь дүлий-сонорит хосолсон дуу авианы хувьд бас боломжтой. Тиймээс, дүлий хүмүүсийн урд байрлалд байгаа дуут гийгүүлэгч, үгийн төгсгөлд дүлий дүлийтэй ойрхон сонсогддог. Тиймээс энэ нь тохиолддог цочирдуулахгийгүүлэгч. Жишээлбэл, завь - lo [t] ка, үлгэр - ска [с] ка, тэрэг - дотор [s]. Дуут гийгүүлэгчийн өмнөх байрлалд байгаа дуугүй гийгүүлэгчүүд мөн дуугарвал урвуу үзэгдэл бас боломжтой. дуугарсан. Жишээлбэл, хадах - ko [z ′] ba, хүсэлт - тухай [z ′] ba.

Бичгийн гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг тодорхойлох

Орос хэлээр гийгүүлэгчийн зөөлөн байдалдараах байдлаар илэрхийлнэ.

  1. b үсэгтэй(зөөлөн тэмдэг) үгийн төгсгөлд болон гийгүүлэгчийн дунд: ашиг - [пол′за], хандгай - [лос′] гэх мэт.

Анхаарна уу.Зөөлөн тэмдэг нь дараах тохиолдолд гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг заадаггүй.

a) хэрэв энэ нь гийгүүлэгчийг салгахад үйлчилдэг бол хоёр дахь нь th(йот): навч - үнэг [t'ya], цагаан хэрэглэл - be [l'yo];

б) дүрмийн ангиллыг ялгах: хөх тариа (3 cl., f.r.) - хутга (2 cl., m.r.);

в) үгийн хэлбэрийг ялгахын тулд (шүргээний дараа): унших (2 литр, ганц тоо), зүсэх (зайлшгүй сэтгэлийн төлөв), туслах (үйл үгийн тодорхойгүй хэлбэр), түүнчлэн үйл үг: үсрэх, буцах.

  1. Үсгүүд болон, e, e, u, i,өмнөх гийгүүлэгч авианы зөөлөн байдлыг илтгэж, эгшгийг дамжуулах [i], [e], [o], [y], [a]: ой - [l′es], зөгийн бал - [м′от], лил - [ l ′il], ангаахай - [l′uk], үрчийсэн - [m′al].

  2. Дараагийн зөөлөн гийгүүлэгчийн тусламжтайгаар: cog - [v′in′t′ik], чавга - [s′liva].

e, e, u, i үсгийн авианы утга

  1. e, e, u, i үсэг нь хоёр авиаг илэрхийлж болно: [та], [ё], [ю], [я]. Энэ нь дараах тохиолдолд тохиолддог.

  • үгийн эхэнд: жишээлбэл, гацуур - [ye] л, зараа - [ё] w, юла - [ю] ла, яма - [я] ма;

  • эгшиг авианы дараа: угаана - мо [йэ] т, дуулна - по [ё] т, өгөх - тийм [ю] т, холтос - ла [я] т;

  • b, b хуваасны дараа: идэх - sj [ye] м, уух - уух [ё] t, цутгах - л [ю] т, зүтгэлтэй - ry [я] ны.

Үүнээс гадна, салсны дараа бхоёр авиаг үсгээр тэмдэглэнэ Тэгээд: булбул - булбул [yi].

  1. e, e, u, i үсэг нь өмнөх гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илэрхийлдэггийгүүлэгчийн дараа байрлалд, хатуулаг-зөөлөн хосолсон: үслэг - [m′eh], зөөвөрлөсөн - [n′os], ангаахай - [luk], үрчийсэн - [m′al].

Сануулга:

  • Дуу чимээ [th], [l], [m], [n], [p]- дуутай (хос дуутай-дүлий байхгүй)
  • Дуу чимээ [x], [c], [h], [w′]- дүлий (хос дүлий байхгүй)
  • Дуу чимээ [w], [w], [c]үргэлж хатуу байдаг.
  • Дуу чимээ [th], [h], [w′]үргэлж зөөлөн байдаг.

Хичээлийн хураангуй "". Дараагийн сэдэв:

Сэдвийн ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй: “X - X` дуу авиа. X үсэг.

Зорилтот: Хүүхдүүдэд [X] ба [X`] дууны санааг нэгтгэхийн тулд "X" үсгийг оруулаарай.

Даалгаварууд:

Боловсролын

Хүүхдэд [X] ба [X`] дууны артикуляцийн хэв маягийн санааг нэгтгэх.

Үгэнд өгөгдсөн дуу авиаг тодруулах, үгэнд байгаа авианы байрлалыг тодорхойлох ур чадварыг дадлагажуулах (жишээлбэл, [X] ба [X`] авиа).

Дуу авиаг ялгах чадварыг нэгтгэх ([Х] ба [Х`] авиатай үгсийн материал дээр)

Хоёр үетэй үгсийн дуудлагын шинжилгээнд суралцахын үргэлжлэл ([Х] ба [Х`] авиатай үгсийн жишээн дээр).

"X" үсэгтэй танилцах, "X" үсгийн харааны дүр төрхийг шингээх.

Залруулах

Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх.

Хүүхдийн үгсийн санг өргөжүүлэх, боловсронгуй болгох.

HMF хөгжүүлэх (анхаарал, санах ой).

Харааны ойлголтыг засах (хүүхэд бүрийн харааны материалыг сонгохдоо харааны ачаалал, оношийг харгалзан үзэх).

Нарийн моторт ур чадвар, хүрэлцэх чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын

Хүүхдэд ярианы эмчилгээнд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Дэд бүлгийн урд талын ангиудад хүүхдүүдэд зан үйлийн соёлын боловсрол олгох.

Тоног төхөөрөмж: хүүхэд бүрийн дугтуйнд хийсэн [X] ба [X`] дуу чимээтэй сэдэвтэй зургууд (X - шишүүхэй, хурма, талх; X` - хак, мэс засалч, овоохой) (зурагны хэмжээ нь санал болгож буй шаардлагыг хангасан) харааны ачаалал); хүүхэд бүрт 9х12 см хэмжээтэй толь; зөөлөн тоглоом - шишүүхэй; хөх, ногоон хуванцар, хүүхэд бүрт "X" үсэг бүхий тойм зураг бүхий картууд; хоёр сагс, нэрэнд нь [Х] эсвэл [Х`] авиа орсон зүйлс; эсгий үзэг (цэнхэр, ногоон, улаан).

Хичээлийн төлөвлөгөө

Хэл ярианы эмчийн үйл ажиллагаа

Хүүхдийн үйл ажиллагаа

Анхаарна уу

Зохион байгуулах цаг.

Залуус аа, өнөөдөр манай найз бидэнтэй уулзахаар ирлээ, тэр энд байна!

Энэ хэн бэ?

Зальтай Хома гар хоосон ирсэнгүй, тэр танд шидэт дугтуйнуудыг авчирч өгсөн бөгөөд үүнд зураг зөвлөгөө нуугдаж байна. Тэдгээрийн тусламжтайгаар бид өнөөдрийн хичээлийн сэдвийг мэдэж болно.

Дугтуйнд юу нуугдаж байгааг харж байна уу?

Тэдгээр дээр дүрслэгдсэн объектуудыг нэрлэе.

Өнөөдөр бид ямар дууг давтах гэж бодож байна вэ?

Зальтай шишүүхэй Хома

Зураг

[X] болон [X`]

Хэл ярианы эмч ширээн дээр тоглоомон шишүүхэй тавьдаг.

Хэл ярианы эмч дугтуйг тарааж өгдөг.

Хүүхдүүд үгсийг нэрлэж, ярианы эмч нь ойлгомжгүй, танил бус үгсийн утгыг тайлбарладаг.

II. Хичээлийн сэдвийн мессеж.

Тиймээс Хома бидэнд өнөөдөр [X] ба [X`] дууг санаж, эдгээр авиаг бичгээр илэрхийлдэг "X" үсэгтэй танилцах болно гэдгийг олж мэдэхэд тусалсан.

III. Артикуляторын шинж чанараар дуу авианы шинж чанар.

Ямар дуу чимээ байдгийг санацгаая?

Зөв! [X] дууг дуудаж, гараа дулаацуулаарай.

Тэгэхээр энэ ямар дуу чимээ вэ?

Энэ нь хатуу эсвэл зөөлөн юу?

Одоо [X`] дууг дуудцгаая

Чи юу мэдэрч байна? Бид амнаасаа агаарыг яаж гаргах вэ?

Тэгэхээр энэ ямар дуу чимээ вэ?

Энэ нь хатуу эсвэл зөөлөн юу?

Энэ авиаг хэлэх үед хоолойд шидэт хонх дугарч байгаа эсэхийг шалгая, үгүй ​​юу? Гараа хоолой дээрээ тавиад шалга.

Тэгэхээр энэ нь ямар дуу чимээ вэ, хоолойтой эсвэл дүлий юу?

Залуус аа, дуугаа ээлжлэн дуудцгаая: x-x-x-x, ижил төстэй юу?

Эдгээр дуу чимээ юугаараа ялгаатай вэ?

Дахин хэлье: [X] дуу юу вэ?

Тэгээд [Х`] дуу?

Энэ бол бидний сонсож, хэлж байгаа зүйл юм

(агаар дулаахан, саад тотгор, саад тотгорыг даван туулах, хэлний үзүүр доор, доод шүднээс бага зэрэг холдох, хэлний ар тал нь эгц толгод үүсгэдэг, агаарыг чөлөөтэй нэвтрүүлэхээс сэргийлдэг

гийгүүлэгч

Хатуу

дуугардаггүй

дүлий

гийгүүлэгч

Зөөлөн

Дуугардаггүй

Дүлий

Үүнтэй төстэй

[X`] нь зөөлөн, [X] нь хатуу

гийгүүлэгч хатуу, дуугүй

гийгүүлэгч, зөөлөн, дүлий

Хүүхдүүд тус бүр толины өмнө дуу чимээ гаргадаг

IV. [X], [X`] авиаг чихээр ялгах, эдгээр авианы үгэнд эзлэх байр суурийг тодорхойлох, [X], [X`] авиатай үгсийг хүүхдүүдээр зохион бүтээх.

Хома чамтай тоглоом тоглохыг хүсч байна: тэр надад үгсийг хэлэх болно, би чамайг дуудах болно, би үгийг [X] -ээр хэлэхэд та алгаа ташиж, хэрэв би үгийг [X`] -ээр хэлвэл дэвсээд, дараа нь энэ дуу нь үгийн хаана байгааг хэлээрэй (эхлэл, дунд, төгсгөл).

Үг: алхах, үслэг эдлэл, заль мэх, вандуй, хушга, нар мандах мохер, шүлэг, жигнэмэг, махчин амьтан, халва, + хүүхдүүдийн зохион бүтээсэн үгс.

Хүүхдүүд ярианы эмчийн дараа [X] / [X`] үгсийг давтаж, үгэнд байгаа дууг (эхлэл, дунд, төгсгөл) олж, тайлбарыг өгнө.

V. "Х" үсэгтэй танилцах.

Залуус аа, манай зочин шишүүхэй Хома өөр зүйл авчирсан.

Та юу гэж бодож байна вэ?

Энэ "Х" үсэг нь ямар авиаг илэрхийлдэг вэ?

Бидний захидал өөр ямар харагдаж байна вэ?

Тиймээс дахин хэлье: "X" үсэг нь 2 авиаг илэрхийлдэг: [X] - гийгүүлэгч, хатуу дүлий ба [X`] - гийгүүлэгч, зөөлөн, дүлий.

Одоо бид амрах цаг болжээ.

загалмай, зам, ул мөр, дуусаагүй нум

[X] болон [X`]

Хэл ярианы эмч "X" үсгийн дүрсийг харуулдаг.

Хүүхдүүд хэл ярианы эмчийн дараа давтан хэлдэг бол ярианы эмч тэднийг Хомагийн нэрийн өмнөөс магтдаг.

VI. Биеийн тамирын минут

Залуус аа, одоо бид хоёр багт хуваагдах болно, эхний эгнээ нь нэг баг, тэр [X] дуутай зураг цуглуулж, хоёр дахь эгнээнд хоёрдугаар баг, [X`] дуутай зураг цуглуулдаг.

Дээл, хек, азарган тахиа, азарган тахиа, ялаа, ялаа...

Объектуудыг шалан дээр тавьж, нэрээр нь [X] эсвэл [X`], хүүхдүүдийг хоёр багт хуваадаг.

VII. Захидлын харааны дүрсийг нэгтгэх, бичгийн хэл ярианы зөрчлөөс урьдчилан сэргийлэх (Хомагийн даалгавар):

Одоо бид зураач гэж төсөөлөөд захидлынхаа хөргийг зурцгаая: бидний захиаг хуруугаараа агаарт зур.

Сайн хийлээ!

Хома бидэнд өөр юу бэлдсэнийг хараарай.

Энэ талаар юу хийж болох гэж та бодож байна вэ?

Бид захидлынхаа хөрөг зургийг бүтээх болно.

Хома яагаад хөх, ногоон өнгийн пластилин бэлтгэсэн бэ?

Өнгө сонгож, үсгийг хуванцараар бүрхэж, контураас хэтрэхгүй байхыг хичээ. Хэрэв та үсгээ ногоон хуванцараар чимэглэвэл [X`] дууны үг, хөх бол [X] гэсэн үг гаргах хэрэгтэй болно.

баримал үсэг

"X" үсэг нь [X] ба [X`] гэсэн хоёр авиаг илэрхийлдэг бөгөөд хатуу - цэнхэр, зөөлөн - ногоон.

Хэл ярианы эмч нь хүүхдүүдэд "X" үсэг, ногоон, цэнхэр өнгийн хуванцар картыг өгдөг.

Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг

IX. Дууны дүн шинжилгээ хийх, унших чадварыг бэхжүүлэх

Хараач, залуус аа, Хома шишүүхэй бидэнд өөр юу бэлдсэн бэ!

Зургийг хуудасны доод талд харуулав. Тэд юу харуулах вэ? (нисдэг, нисдэг)

"Ялаа" гэдэг үг хэдэн хэсэгтэй вэ? Тэднийг нэрлэ.

Тэгээд "ялаа" гэдэг үгээр? Хэсэгүүдийг нэрлэ.

Зөв!

Зургийн доор бидний хуудсан дээр юу харагдаж байна вэ?

Бид эдгээр графикуудыг бөглөх хэрэгтэй. "Нисэх" гэдэг үгээр эхэлцгээе. Та хуудсан дээрээ диаграм зурж, дараа нь дуу чимээг ээлжлэн тодорхойлно: даалгаврыг гүйцэтгэсэн хүн эхний дууны талаар хамгийн түрүүнд хэлэх болно, хоёр дахь нь хэн байх вэ гэх мэт.

Эгшигийг ямар өнгөөр ​​тэмдэглэдэгийг санацгаая?

гийгүүлэгч хатуу байна уу?

Зөөлөн гийгүүлэгч?

За, одоо нуруугаа тэгшлээрэй. Даалгавраа эхэлцгээе.

Залуус аа, бидэнд хоёр схем байна, тэд ижил эсвэл өөр юу?

Ялгаа нь юу вэ?

Гайхалтай!

Гэхдээ бид схемийн дагуу эсүүдтэй хэвээр байгаа бөгөөд тэдгээр нь юунд зориулагдсан бэ?

Тийм ээ, тэнд бидний дууг "хувцасласан" үсгүүдийг бичье. Зөвхөн болгоомжтой байгаарай, үсгүүд нь өмсдөг дуу чимээтэй ижил өнгөтэй байх ёстой.

Одоо юу олж авснаа уншъя

Сайн хийлээ!

Хүүхдүүд алга ташилтын тусламжтайгаар "му" ба "ха" гэсэн хоёр хэсгийг тодорхойлдог.

Мөн "му" ба "хи" гэсэн хоёр хэсэг

схем



Нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцах!