Хичээлийн сэдэв: Аналитик, сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх. Сэтгэцийн үйл ажиллагааг сайжруулах


Хүүхдэд зориулсан нэмэлт боловсрол

Сивинскийн хүүхдийн бүтээлч ордон

Хотын төсвийн боловсролын байгууллага

"Малосивинская дунд сургууль"

Арга зүйн боловсруулалтын хотын уралдаан

"Хөгжлийн үйл ажиллагаа" номинацид

2-р ангийн хүүхдийн танин мэдэхүйн хөгжлийн клуб

Биеийн тамирын багш

MBOU "Малосивинская дунд сургууль"

^ Хичээлийн сэдэв:Аналитик, сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх. Сэтгэцийн үйл ажиллагааг сайжруулах.

Зорилтот:хүүхдийн ойрын хөгжлийн бүсийг өргөжүүлэх, түүнийг шууд хөрөнгө, өөрөөр хэлбэл бодит хөгжлийн бүс болгон тогтмол шилжүүлэх.

Даалгаварууд:


  • Төрөл бүрийн санах ой, анхаарал, төсөөллийг бий болгох, хөгжүүлэх.

  • Шинэ шийдлүүдийг эрэлхийлэх, олох ерөнхий чадварыг бий болгох, хүссэн үр дүнд хүрэх ер бусын арга замууд, санал болгож буй нөхцөл байдлыг авч үзэх шинэ хандлага.

  • Орон зайн ойлголт, мэдрэхүйн хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

  • Ёс суртахууны хувь хүн хоорондын харилцааны тогтолцооны боловсрол.
Тоног төхөөрөмж:ажлын дэвтэр, өнгөт харандаа, харааны санах ойг сургах карт, лаа, секундомер.

Нас: 2-р анги

Хичээлийн явц:


  1. Танилцуулга.
Хүүхдүүд, багш нар тойрог дээр зогсож байна. Лаа асаж байна.

Залуус аа, та бүгдээрээ энэ лааны халуун дулааныг гартаа авцгаая. Энэ дулаан, сайхан сэтгэлийг бие биедээ өг. (Хүүхдүүд лаанаас халуун дулааныг авч бие биедээ өгдөг. Хичээлийн явцад эерэг хандлагад 1 минут зарцуулдаг.)

2. "Тархины гимнастик"

Та бүхэн суудалдаа сууна уу. Тайвширч, гүнзгий амьсгалж, мөрөө амрааж, толгойгоо урагшаа доошлуул. Амьсгал чинь хурцадмал байдлыг арилгахад толгойгоо хажуу тийш нь аажмаар эргүүлээрэй. Хүзүү амрах үед эрүү нь цээжин дээр бага зэрэг муруй шугам зурдаг. (30 секундын турш толгой сэгсэрнэ. Дасгал нь бодлын үйл явцыг идэвхжүүлдэг.)

Агаарт наймны дүрсийг гар тус бүрээр гурван удаа, дараа нь хоёр гараараа зур. ("Залхуу найм" дасгал нь цээжлэх чадварыг баталгаажуулдаг тархины бүтцийг идэвхжүүлж, анхаарлын тогтвортой байдлыг нэмэгдүүлдэг.)

- "малгай өмс", өөрөөр хэлбэл чихээ дээд цэгээс дэлбээ хүртэл гурван удаа зөөлөн эргүүлээрэй. (Сэтгэн бодох малгай нь анхаарал, тодорхой, яриаг сайжруулдаг.)

Амьсгалах, гаргах бүртээ нүдээ анив. (Анивчих нь бүх төрлийн харааны бэрхшээлтэй хүмүүст тустай. 20 секундын турш гүйцэтгэнэ.)

3. Халаалт

Эдгээр газруудыг юу гэж нэрлэдэг вэ:


  • Та хаана угаалгын газар хүлээн авдаг вэ?

  • Бид хаана эмчлүүлж байна вэ?

  • Машинууд хаана хадгалагддаг вэ?

  • Онгоцнууд хаана хадгалагддаг вэ?

  • Гэртээ хоолоо хаана бэлддэг вэ?

  • Алиалагч нар хаана ажилладаг вэ?

  • Тэд хаанаас ном зээлдэг вэ?
(Хариулт: угаалгын газар, эмнэлэг, гараж, ангар, гал тогоо, цирк, номын сан.)

4. Харааны санах ойн сургалт

Тавин дөрөвдүгээр хуудас руу дэвтэрээ нээнэ үү. Даалгаврыг олоорой 1. Анхаар: бүх зургийг санаж, аль болох нарийвчлалтай зур. Би тоонуудыг хурдан харуулах болно. Мөн та зөвхөн үндсэн төдийгүй хоёрдогч нарийн ширийн зүйлийг санахыг хичээх хэрэгтэй. (Карт бүрт 3 секунд өгдөг. Хүүхдүүд карт дээрх зургуудыг цээжилж, дараа нь санаж байгаа зүйлээ дэвтэрт зурдаг.)

Одоо шалгацгаая. (Казтууд нь самбар дээр өлгөгдсөн.)

Олдсон даалгавар No2. Зургийг хар. Тэд юугаараа ялгаатай вэ? Зураачийн зурахаа мартсан зүйлийг хоёр дахь зурган дээр бөглөнө үү. Дууссан дэлгэрэнгүй мэдээллийг жагсаана уу. (Хариулт: 9 ялгаа.)

Гурав дахь даалгаварт миний нэрлэх объект, үзэгдлийн зургийг хурдан бөгөөд схемийн дагуу зур: хана, ус, дуу, салхи, инээд, шөнө, гэрэл. Одоо ноорог зургуудаасаа аль үг хамгийн түрүүнд гарч ирснийг санаж үзээрэй. Хоёрдугаарт? Гуравдугаарт? Дөрөвдүгээрт? Тавдугаарт? Зургаа дахь? Долдугаарт?

5^ . Хөгжилтэй завсарлагаА

Жаахан амарцгаая. Бид нар руу гараа сунгав. Баруун тийш хазайсан; зүүн; хамтдаа урагшлах; одоо буцаж. Зүүн гараараа хадаас алх, баруун гараараа ямар нэг зүйлийг индүүд. Гараа соль. Хүн бүр амжилтанд хүрдэг үү?

6. ^ Логик хайлтын даалгавар

Бид үргэлжлүүлэн ажиллаж байна. Даалгаврын дугаар 4. Та Бяцхан Улаан малгайт эмээгийнх нь гэрт хүрэх замыг олоход нь туслах хэрэгтэй. Байшинд хүрэх замыг захидалд шифрлэсэн болно. Замыг өнгөт харандаагаар буд. (Би залуусаас даалгавраа шалгахын тулд дэвтэрээ авахыг хүснэ. Хариулт: 9-р байшин.)

Дараагийн даалгавар. Мөр бүр дэх хэв маягийн зөрчлийг олж, нэмэлт тэмдгийг хас. (Би даалгаврыг хийж дууссаны дараа нэг бүрчлэн шалгадаг.)

Даалгавар №6 "Хэвлэгч". "Бяцхан лусын дагина" гэсэн үгийн үсгүүдээс үг зохио. (Хариулт: хичээл, гар, тор, хусуур, дам нуруу, нум, шүүдэр, хорт хавдар, холтос, үзэг. Би даалгаврыг нэг бүрчлэн шалгадаг.)

Хуудсыг эргүүл. Даалгавар № 7. Эмгэн хумсны байшин дээр жимс, жимсгэний нэрийг спираль хэлбэрээр бичсэн. Тэднийг бич. Та эхнээс нь уншиж болно, гэхдээ нэг үсгийн дараа . (Хариулт: гүзээлзгэнэ, үхрийн нүд, үхрийн нүд, бөөрөлзгөнө, алим, лийр, чавга, интоор.)

Жимсийг нэрлэ. Жимсийг нэрлэ. Хамгийн том жимсний нэр юу вэ? (тарвас.)

Дараагийн даалгавар 8. Кроссворд. Та хичээлийн хэрэгсэл мэдэх үү? (Даалгаврыг гүйцэтгэхийн өмнө бид хичээлийн хэрэгсэлд юу хамаатай болохыг дахин нэг удаа санаж байна. Би даалгаврыг нэг бүрчлэн шалгадаг.)

7. ^ Нүдэнд зориулсан залруулах гимнастик

Жаахан амарцгаая. "Хуруу хоёр дахин нэмэгддэг" дасгал. 7 удаа давтана. (Ойрын зайн харааны ажлыг хөнгөвчилнө. Гараа урагш сунган, сунгасан гарын хурууны үзүүрийг харан, хуруугаа хоёр дахин нугалж эхлэх хүртэл нүдээ салгалгүйгээр хуруугаа аажмаар ойртуулна.)

- "Сонирхолтой нүд". Нүдээрээ цагийн зүүний дагуу 6 тойрог, цагийн зүүний эсрэг 6 тойрог зур. (5-6 удаа, аажмаар давтана.)

- "Нүдээр буудаж байна." Нүдээ хажуу тийш нь хөдөлгөж, аль болох зүүн тийш, дараа нь баруун тийш, дараа нь дээш доош хараарай. (Нүдний хэсгийн хурцадмал байдлыг багасгана.)

- "Хамраараа бичих." Нүдээ ань. Хамраа урт үзэг шиг ашиглан хаягаа бичээрэй.

8. ^ График диктант. Ангаахай.

Сүүлчийн ажлыг дуусгах ёстой. Гэхдээ эхлээд хуруугаа сунгацгаая.

Хуруунуудаа холбоцгооё,

Бид дараа нь гараа сунгана.

Хуруу нь бага зэрэг бөхийх болно -

Тэднийг тайвшруулахаа бүү мартаарай.

(Хүүхдүүд хоёр гарынхаа хурууг хооронд нь зангидаж, дараа нь гараа дээш нь сунгаж, алганы ар тал руугаа харуулдаг. Үүний зэрэгцээ долоовор, дунд, нэргүй хуруунууд нугалж, дасгал хийж дууссаны дараа хүүхдүүд гараа хэд хэдэн удаа сэгсэрч, хуруугаа тайвшруулах дасгалыг хэд хэдэн удаа давтана.)

Өнөөдөр бид хэнийг зурах вэ?

Загасчин өдөржин усанд зогсож байв.

Би цүнхийг загасаар дүүргэв.

Загас барьж дуусгаад бариа авав.

Тэр босож, тийм байсан.

Энэ хэн бэ? (хариулт: хотон)

Та энэ шувууг шууд таних болно

MBOU-ийн салбар "Бүгд Найрамдах Татарстан Улсын Высокогорск хотын дүүргийн 3-р Высокогорскийн дунд сургууль" - "Бүгд Найрамдах Татарстан Улсын Высокогорск хотын Пановская үндсэн дунд сургууль"

"Үзсэн"

Багш нарын сургуулийн дарга, эхлэл. ангиуд Мусина Н.Р.

___________

Протокол No1

"Тохирсон"

орлогч жүжиглэх тогтвортой хөгжлийн салбарын тэргүүн

Багавиева.Т. А.

______________

"Би баталж байна"

Салбарын даргын үүрэг гүйцэтгэгч:

Тумакова I.A.

__________

239 тоот тушаал

СУРГАЛТЫН ГАРГАХ ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНЫ АЖЛЫН ХӨТӨЛБӨР

Содомова Елена Владимировна

"Бид загвар зохион бүтээдэг"

1-р анги

2016-2017

Тайлбар тэмдэглэл

Энэхүү ажлын хөтөлбөр нь танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх зорилготой юм.

"Танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх" хичээл нь 6 настай хүүхдэд зориулсан оюуны болон хөгжлийн үйл ажиллагааны тогтолцоог танилцуулдаг.

RPS ангиудад танилцуулсан даалгаврын систем нь дидактик зорилгын бүх гурван талыг шийдвэрлэх боломжийг олгодог: танин мэдэхүйн, хөгжүүлэх, боловсролын.

Хөтөлбөрийн үндсэн зорилго:

  • Танин мэдэхүйн тал

Төрөл бүрийн санах ой, анхаарал, төсөөллийг бий болгох, хөгжүүлэх.

Ерөнхий боловсролын чадварыг бүрдүүлэх, хөгжүүлэх.

Шинэ шийдлийг хайх, олох ерөнхий чадварыг бий болгох, шаардлагатай үр дүнд хүрэх ер бусын арга замууд, санал болгож буй нөхцөл байдлыг авч үзэх шинэ хандлага.

  • Хөгжлийн тал

Яриа хөгжүүлэх.

Шинжилгээ хийх, харьцуулах, нэгтгэх, нэгтгэх, гол зүйлийг тодруулах, нотлох, үгүйсгэх зэрэг сэтгэцийн үйл ажиллагааны техникийг эзэмших явцад сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Орон зайн ойлголт, мэдрэхүйн хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

Моторын хүрээг хөгжүүлэх.

  • Боловсролын тал

Ёс суртахууны хувь хүн хоорондын харилцааны тогтолцоог төлөвшүүлэх.

Материалын хуваарилалтын үндсэн зарчим:

  1. системчилсэн: даалгавруудыг тодорхой дарааллаар байрлуулсан;
  2. "Спираль" зарчим: даалгавруудыг 7 хичээл тутамд давтана;
  3. "энгийнээс нарийн төвөгтэй" зарчим: даалгаврууд аажмаар илүү төвөгтэй болдог;
  4. материалын хэмжээг нэмэгдүүлэх;
  5. даалгаврын гүйцэтгэлийн хурдыг нэмэгдүүлэх;
  6. янз бүрийн төрлийн үйл ажиллагааны өөрчлөлт.

Энэ хөтөлбөрийн онцлог нь хичээлийн үеэр хүүхдэд даалгавар санал болгодогболовсролын бус зан чанар. Ийм л ноцтой ажил нь бага насны хүүхдүүдийн сонирхлыг татахуйц, сонирхолтой тоглоом хэлбэрээр явагддаг. Тиймээс, санал болгож буй сургалтын үндсэн зорилго нь тодорхой мэдлэг, ур чадвар эзэмших бус харин танин мэдэхүйн чадвар, ерөнхий боловсролын чадварыг хөгжүүлэх явдал юм.

Хичээлийн бүтэц нь бүтээлч, эрэл хайгуулын олон талт байдлын зарчимд суурилдаг. Энэ тохиолдолд олон янз байдлын дараахь хоёр тал нь гол зүйл юм: агуулга, даалгаврын нарийн төвөгтэй байдал.

Ийм олон төрлийн боловсролын бус материал дээр суурилсан системчилсэн сургалт нь хүүхдийн хувийн шинж чанарын чухал талыг хөгжүүлэх таатай боломжийг бүрдүүлдэг.

Хичээлийн ихэнх цагийг хүүхдүүд бие даан хийх ажилд зарцуулдаг.логик хайлтын даалгавар.Үүний ачаар хүүхдүүд ерөнхий боловсролын чадварыг хөгжүүлдэг: бие даан ажиллах, шийдвэр гаргах, хүнд нөхцөлд өөрийгөө удирдах.

Сургалтанд: 7 хоногт 1 хичээл, 1 ангид 31 хичээл орно

Сэдэвчилсэн төлөвлөгөө:

Хэсэг болон сэдвүүдийн нэр

Цагийн тоо

1-р анги:

Логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх. Сэтгэцийн үйл ажиллагааг сайжруулах.

Төвлөрлийг хөгжүүлэх. Сэтгэлгээний хөгжил.

Анхаарал татах сургалт. Сэтгэлгээний хөгжил.

Сонсголын санах ойн сургалт. Сэтгэлгээний хөгжил.

Сэтгэлгээний хөгжил.

Загвар хайх. Сэтгэцийн үйл ажиллагааг сайжруулах.

Төсөөллийг сайжруулах.Шүдэнзийг зөөх даалгавар.

Нийт:

1-р анги (31 цаг)

График диктант

График дүрс зурах нь хүүхдийн гарны жижиг булчинг хөгжүүлэх маш сайн арга бөгөөд сонирхолтой бөгөөд сэтгэл хөдөлгөм үйл ажиллагаа бөгөөд үр дүн нь сайхан бичих, логик сэтгэх чадварт нөлөөлөх болно.

Хичээлийн энэ үе шатанд хүүхдүүд эхлээд багшийн зааврын дагуу график зураг зурж, дараа нь ташуу зураас, шулуун шугамаар сүүдэрлэж, дүрсийг загалмайгаар "хатгамал" эсвэл зүгээр л буддаг. Ангаахай нь хүүхдүүдийг гоёл чимэглэлийн зургийн тэгш хэм, найрлагын талаархи ойлголттой болгохоос гадна хүүхдийн хуруу, гарын жижиг булчинг хөгжүүлдэг.

Ийм дасгалуудыг тогтмол хийснээр хүүхэд харандааг сайн эзэмшиж, тогтвортой, төвлөрсөн анхаарал, хичээл зүтгэл, тэсвэр тэвчээрийг хөгжүүлдэг.

График диктант нь яриаг хөгжүүлэх арга зам юм, учир нь хүүхдүүд богино өгүүллэг зохиож, шүлэг, оньсого таавар сурч, хэлний илэрхийллийн шинж чанарыг эзэмшдэг. Тиймээс график диктанттай ажиллах явцад дотоод болон гадаад яриа, логик сэтгэлгээ хөгжиж, хүүхдийн анхаарал, нүд, харааны ой санамж, нарийвчлал, төсөөлөл, ерөнхий соёл төлөвшиж, бүтээлч чадвар идэвхждэг.

Анхаарал хандуулах сургалт (5 цаг)

1-р ангид санал болгож буй даалгаварууд нь эерэг сэдлийг бий болгох, хичээл, ерөнхий мэдлэгийн танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэхэд чиглэгддэг. Энэ даалгавар нь зургаан настай хүүхдийн анхаарлын тогтворгүй байдал, харааны болон сонсголын цээжлэх үйл явцыг даван туулах, сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэхэд тусалдаг тусгайлан боловсруулсан даалгаврын системийн тусламжтайгаар хийгддэг.

Энэ бүлгийн даалгаварт хүүхдийн сайн дурын анхаарал, анхаарлын хэмжээ, түүний тогтвортой байдал, шилжих, хуваарилалтыг хөгжүүлэхэд чиглэсэн төрөл бүрийн лабиринт, олон тооны дасгалууд орно.

Энэ төрлийн даалгавруудыг гүйцэтгэх нь зорилготойгоор анхаарлаа төвлөрүүлэх, зөв ​​замыг хайх чадвар зэрэг амин чухал ур чадварыг бий болгоход хувь нэмэр оруулдаг.

Сонсголын санах ойн сургалт (4 цаг)

Дасгалын номонд сонсголын ой санамжийг хөгжүүлэх, сайжруулах дасгалууд багтсан болно. Эдгээр даалгаврыг гүйцэтгэснээр сурагчид ой санамжаа ашиглаж, цээжлэх ажлыг хөнгөвчлөх тусгай арга техникийг ашиглаж сурдаг. Ийм дасгалын үр дүнд оюутнууд янз бүрийн нэр томъёо, тодорхойлолтыг ойлгож, ой санамждаа баттай хадгалдаг. Үүний зэрэгцээ тэдний сонсголын цээжлэх хэмжээ нэмэгдэж, семантик санах ой, ойлголт, ажиглалт хөгжиж, эрчим хүч, цаг хугацааг оновчтой ашиглах үндэс суурь тавигддаг.

Харааны санах ойн сургалт (4 цаг)

Нэгдүгээр ангийн сурагчдын насны онцлогоос шалтгаалан тэдэнд практик үйлдлүүдийг ашиглахтай холбоотой ажлуудыг голчлон санал болгодог. Эхлээд даалгавартай ажиллахдаа хариулт эсвэл шийдлийг таах боломж олгож болно, гэхдээ тэр даруй оюутнуудыг хариултаа зөвтгөхөд чиглүүлэхийг хичээ. Ийм даалгавар дээр ажиллахдаа асуултуудыг үнэн зөв, зорилготойгоор тавьж, үндэслэлийн гол холбоосыг тодруулж, сонгосон шийдлийг зөвтгөх нь маш чухал юм. Дүрмээр бол үүнийг багш хүүхдүүдийн хариултанд тулгуурлан, тодорхой бөгөөд товч тайлбар өгдөг. Багшийн өгсөн тайлбарыг аажмаар багасгахын зэрэгцээ санал болгож буй асуудлын шийдлийг олоход хүүхдийн оролцоог нэмэгдүүлэх нь маш чухал юм.

Сургалтанд харааны ой санамжийг хөгжүүлэх, сайжруулах дасгалууд орно. Эдгээр даалгавруудыг гүйцэтгэснээр сургуулийн сурагчид ой санамжаа ашиглаж сурдаг бөгөөд цээжлэх ажлыг хөнгөвчлөх тусгай арга техникийг ашигладаг. Ийм дасгалын үр дүнд оюутнууд янз бүрийн нэр томъёо, тодорхойлолтыг ойлгож, ой санамждаа баттай хадгалдаг.

Загвар хайх (4 цаг)

Бага сургуулийн боловсролын тэргүүлэх чиглэл бол сэтгэлгээг хөгжүүлэх явдал юм. Үүний тулд ажлын дэвтэрт логикийн хууль тогтоомж, дүрмийг өөрсдөө онолын хувьд урьдчилж эзэмшээгүй байж, хүүхдүүдэд хүртээмжтэй материал, тэдний амьдралын туршлагаар зөв дүгнэлт гаргах, нотлох баримтыг хэрэгжүүлэх дасгалуудыг багтаасан болно. Ийм дасгал хийх явцад хүүхдүүд янз бүрийн объектуудыг харьцуулах, энгийн төрлийн анализ, синтез хийх, ойлголтуудын хоорондын холбоог тогтоох, нэгтгэх, төлөвлөхөд суралцдаг.

Шүдэнзийг зөөх даалгавар (4 цаг)

Төсөөллийг хөгжүүлэх нь ихэвчлэн геометрийн шинж чанартай ажлуудыг багтаасан материал дээр суурилдаг.

  • бүхэлд нь сэргээхийн тулд хүссэн хэлбэрийн дүрсийг сонгох;
  • дүрсийг хэд хэдэн өгөгдсөн дүрс болгон хувааж, өгөгдлийн багцаас сонгосон хэд хэдэн хэсгээс өгөгдсөн дүрсийг бүтээх;
  • өгөгдсөн дүрсийг үүсгэхийн тулд шүдэнзийг нугалж, дахин байрлуулна.

1-р анги төгсөх сурагчдын бэлтгэлийн түвшинд тавигдах шаардлага

Танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх динамикийг жилийн эхэн үеийн өгөгдөл, үр дүнг харьцуулах замаар 1, 31-р хичээлийн хүүхдүүдийн даалгаврын гүйцэтгэлийг шалгасны дараа олж авсан үр дүнгийн хүснэгтийг ашиглан үнэлдэг Сүүлийн хичээлийн даалгавруудыг биелүүлэхийн тулд бид хүүхдийн танин мэдэхүйн чадварын өсөлтийн динамикийг тодорхойлдог.

Хичээлийн хуанли, сэдэвчилсэн төлөвлөлт

"Танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх" сонголтын хичээл

1-р анги

Хичээлийн дугаар.

Хөгжүүлсэн чадварууд

Цагийн тоо

Огноо

Анхаарна уу

I улирал (7 цаг)

Анхаарал, ойлголт, төсөөлөл, санах ой, сэтгэлгээний хөгжлийн түвшинг тодорхойлох. График диктант (танилцуулах хичээл).

Төвлөрлийг хөгжүүлэх. Сэтгэлгээний хөгжил. "Кенгуру" график диктант.

Анхаарал татах сургалт. Сэтгэлгээний хөгжил. "Муур" график диктант.

Сонсголын санах ойн сургалт. Сэтгэлгээний хөгжил. График диктант "Усан онгоц".

Харааны санах ойн сургалт.Сэтгэлгээний хөгжил. "Нисэх онгоц" график диктант.

Загвар хайх. Сэтгэцийн үйл ажиллагааг сайжруулах. "Анаш" график диктант.

II улирал (8 цаг)

Логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх. Сэтгэцийн үйл ажиллагааг сайжруулах. График диктант "Хирс".

Төвлөрлийг хөгжүүлэх. Сэтгэлгээний хөгжил. "Нохой" график диктант.

Анхаарал татах сургалт. Сэтгэлгээний хөгжил. График диктант "Тэмээ".

Сонсголын санах ойн сургалт. Сэтгэлгээний хөгжил. График диктант"Гүрвэл ".

Харааны санах ойн сургалт.Сэтгэлгээний хөгжил."Морь" график диктант.

Загвар хайх. Сэтгэцийн үйл ажиллагааг сайжруулах. График диктант "Робот".

Төсөөллийг сайжруулах. Шүдэнзийг зөөх даалгавар. График диктант.

Сэтгэцийн үйл ажиллагааг сайжруулах.График диктант "Буга".

III улирал (9 цаг)

Төвлөрлийг хөгжүүлэх. Сэтгэлгээний хөгжил. "Загас" график диктант.

Анхаарал татах сургалт. Сэтгэлгээний хөгжил. График диктант "Рам".

Сонсголын санах ойн сургалт. Сэтгэлгээний хөгжил. "Тахиа" график диктант.

Харааны санах ойн сургалт.Сэтгэлгээний хөгжил.График диктант "Хотон".

Загвар хайх. Сэтгэцийн үйл ажиллагааг сайжруулах. "Илжиг" график диктант.

Төсөөллийг сайжруулах. Шүдэнзийг зөөх даалгавар. График диктант.

Логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.Сэтгэцийн үйл ажиллагааг сайжруулах. График диктант "Кран".

Төвлөрлийг хөгжүүлэх. Сэтгэлгээний хөгжил. "Галуу" график диктант.

Анхаарал татах сургалт. Сэтгэлгээний хөгжил. "Ямаа" график диктант.

IV улирал (7 цаг)

Сонсголын санах ойн сургалт. Сэтгэлгээний хөгжил. "Заан" график диктант.

Харааны санах ойн сургалт.Сэтгэлгээний хөгжил.График диктант "Азарган тахиа".

Загвар хайх. Сэтгэцийн үйл ажиллагааг сайжруулах. "Цэцэг" график диктант.

Төсөөллийг сайжруулах. Шүдэнзийг зөөх даалгавар. График диктант.

Логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.Сэтгэцийн үйл ажиллагааг сайжруулах. "Сансрын хөлөг" график диктант.

Төвлөрлийг хөгжүүлэх. Сэтгэлгээний хөгжил. "Хорт хавдар" график диктант.

Хичээлийн жилийн төгсгөлд анхаарал, ойлголт, төсөөлөл, санах ой, сэтгэлгээний хөгжлийн түвшинг тодорхойлох.

Лавлагаа:

Багшийн хувьд:

Залуу ухаалаг хүмүүст: Танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх даалгавар: 1,2,3,4-р ангийн арга зүйн гарын авлага + "RPS" курсын хөтөлбөр (О.А. Холодова, "Росткнига", 2009).

Оюутны хувьд:

Залуу ухаалаг хүмүүс, ухаалаг охидын хувьд: Танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх даалгавар: Дасгалын дэвтэр 1, 2 хэсэг 1,2,3,4-р анги (О.А. Холодова, "Росткнига", 2009)

Хичээлээ бие халаалтаар эхэлцгээе.

Таны даалгавар бол асуултуудад аль болох хурдан зөв хариулт өгөх явдал юм. Хэцүү асуултууд байдгийг санаарай. Танд амжилт хүсье.

1. Намрын гурав дахь сарыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (11-р сар)

2. Тэрээр нарс, гацуур, царс зэрэг бүх зүйлийг туршиж үздэг. Энэ юу вэ? (харсан)

3. Ямар гэрлэн дохиогоор гудамжаар гарах вэ? (ногоон)

4. 4 лийр ургасан. Тус бүр дээр 3 мөчир, том мөчир бүрт 3 жижиг мөчир, жижиг мөчир бүрт гурван алим байна. Нийт хэдэн алим байгаа вэ? (0, лийр дээр алим ургадаггүй)

5.Аль эвэр сүүлээсээ урт вэ? (хандган, буга)

6. Баба Ягагийн нисдэг машины нэр юу вэ? (зуурмаг, шүүр)
Олон зууны турш хүмүүс сансарт гарч, дэлхийн дээгүүр нисэхийг мөрөөдөж ирсэн. Тэдний төсөөлөл Баба Ягаг суварга, хивс - онгоцоор бүтээжээ. Цаг хугацаа өнгөрөхөд энэ мөрөөдөл биелсэн. Хүмүүс онгоц зохион бүтээсэн. Та онгоцоор дэлхийг бүхэлд нь тойрон нисэх боломжтой.

Залуус аа, онгоцыг хэн нисдэг вэ? (нисгэгч)

Та нарын хэд нь нисгэгчийн бүхээгт байхыг хүсдэг вэ?

Та энэ мэргэжилтэй хүнийг хэрхэн төсөөлдөг вэ? Тэр ямархуу хүн бэ?

(зоригтой, хүчтэй, маш ухаалаг, анхааралтай, ажиглагч, хурдан хариу үйлдэл үзүүлдэг, ой санамж сайтай, хүчтэй гартай ...)

Та эдгээр бүх чанаруудтай болохыг хүсч байна уу?

Өнөөдрийн хичээл дээр бид юу хийнэ гэж та бодож байна вэ?

(бид ой санамж, сэтгэлгээ, төсөөллийг хөгжүүлэх болно...)

Өнөөдрийн хичээлээр бид харааны ой санамж, анхаарал, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх болно. Үүний тулд бид юу хийх хэрэгтэй вэ? Хичээлийн зорилго юу вэ?

бүрэн ... (харааны санах ой, анхаарал, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх даалгавар).

Даалгавар 1. Тоглоом "Хэн нь хамгийн анхааралтай вэ" (5 минут).

Би танд зургуудыг үзүүлэх болно, та тэдгээрийг санаж, дараа нь аль болох нарийвчлалтай зурах хэрэгтэй.

Тиймээс, санаарай - зур. Бид харандаагаар зурж, нэг цонхонд 1-зураг зурдаг.

(Би зургийг 20 секундын турш харуулав.)

Шалгаж, хөрштэйгээ дэвтэр солилцъё. Гартаа өнгөт харандаа аваад зарим элемент дутуу байгаа газарт тэмдэг тавь. Бид зургийн дагуу шалгадаг.

Залруулгагүй хүн бос. Одоо хэнд 2-3 засвар байна. Бусад нь болгоомжтой байгаарай.

Бид ийм төрлийн даалгавартай нэгээс олон удаа тулгарах болно. Бид анхааралтай байж, илүү нарийвчлалтай байхыг хичээж, харсан зүйлээ санаж байх ёстой. Бид үргэлжлүүлэн ажиллаж байна.

Даалгавар 2.(1 мин.)

Самбар дээр бичсэн хос үгсийг 3 дахин анхааралтай уншина уу (20 сек) Харцгаая. Санаж, би хаахдаа хосын хоёр дахь үгийг бичээрэй. Цаг хугацаа өнгөрсөн (30 секунд)

Шалгацгаая. Босоорой, хэн хүүхэлдэй гэдэг үгийг бичсэн бэ?

цонх - хаалга, товчлуур - хүүхэлдэй, бөгж - цахилгаан шат (хүүхэлдэй).

Даалгавар 3.(2 мин)

Хүснэгтэнд байгаа тоонуудыг санаарай. (1 минут). Эдгээр тоог картан дээрээ бичнэ үү (1 минут).

Тэмдэглэлийн дэвтэр солих. Шалгах.(30 сек.)

Даалгавар 4.(3 минут)

Та манай улсын агуу хүмүүсийг мэдэх үү? Одоо бид үүнийг шалгах болно. Алдартай хүмүүсийн нэрсийг уншина уу (1 минут).

Тэдний бүтээсэн зүйлийг санаж, цаасан дээрх сумаар холбоно уу (1 минут).

Бид бүх ажилтай адилхан шалгадаг (1 минут).

И.Шишкин – зураач – “Нарсан ойд өглөө”

Н.Носов - зохиолч - "Дунно ба түүний найзуудын адал явдал"

А.Пушкин - зохиолч - "Руслан ба Людмила"

А.Толстой - зохиолч - "Буратиногийн адал явдал"

Л.Толстой - зохиолч - "Гурван баавгай"

Даалгавар 5. (санах 1 минут, хариулахад 2 минут, шалгахад 1 минут)

Үгийг санаарай зураг, хаалга, өмд, оймс, цамц, тарвас, бээлий.

a) Нийт хэдэн үг байсан бэ?____ _7 ________

б) Хоёр дахь үгийг бич.________хаалга _______

в) Аль үг эгшигээр эхэлсэн бэ?______тарвас ____________

e) Хэдэн, ямар хувцасны тухай дурдсан бэ?өмд, оймс, цамц, бээлий

Үе тэнгийн үнэлгээ.

Нүдэнд зориулсан Fizminutka видео.

Даалгавар 6.(3 мин)

Одоо үгсийн мөрүүдийг уншаарай, таны даалгавар бол үг бүрийн эхний үсгийг санах явдал юм (1 мин.). Үүний дараа та эхний үсгүүдийг харсан дарааллаар нь бичих ёстой (1 мин.).

Та шинэ үгтэй байх ёстой. Жишээлбэл, сургууль, ямаа, өрөвтас, тугны кабинет. Хийцгээе, цаг хугацаа өнгөрсөн. Самбарт 1 оюутан.

Будаа, нимбэг, ээрэх, салхин хушуу

Нууцлаг, хоол, магнай, гацуур, уул, мөсөн уул - тэрэг

1 минутын турш самбараас шалгана уу.

Даалгавар 7.

Асуудлыг уншина уу. Үүнийг санаарай (1 минут)

Клава Маринагаас 2 чихэр ихтэй, Зина Маринагаас 2 чихэр багатай. Тэнцүү хэмжээний чихэртэй байхаар яаж хийх вэ?

Бид өөрсдөө цаасан дээр шийддэг (2 минут)

Бид амаар баталгаажуулдаг, 1 оюутан тайлбарладаг (1 минут).

Хариулт: Хэрэв Клава Зинад 2 чихэр өгвөл тэр Маринатай адил хэмжээний чихэртэй байх ба Марина Зинатай ижил хэмжээний чихэртэй байх бөгөөд энэ нь хүн бүр ижил хэмжээний чихэртэй болно гэсэн үг юм.

Даалгавар 8. Асуудлыг уншина уу (30 сек). Даалгаврыг санах (1 минут)

Хүүхдүүд тоглоомын талбайн уртыг гишгүүрээр хэмжсэн. Лиза 25 алхам, Полина - 27, Максим - 22, Юра - 24. Залуусаас аль нь хамгийн богино алхамтай вэ?

Амаар шийдвэрлэх (30 сек.)

(Полинагийнд).

Даалгавар 9 Асуудлыг уншина уу. Хосоор шийдвэрлэх (2 минут).

Дөрвөн охин чихэр идэж байв. Аня Юлиягаас илүү идсэн. Ира Светагаас илүү, харин Юлиягаас дутуу. Охидын нэрийг идсэн чихрийнхээ тоогоор өсөх дарааллаар байрлуул.

(Света, Ира, Юлия, Аня).

Даалгавар 10. Асуудлыг уншина уу. Хосоор шийдвэрлэх (2 минут).

Зуун хөл нь 90 хөлтэй. Тэр 13 хос гутал худалдаж авсан. Гэвч яг тэр үед 16 фут нүцгэн үлджээ. Зуун шинэ гутал авахаасаа өмнө хэдэн хос хуучин гуталтай байсан бэ?

Бид хариултыг самбар дээр амаар шалгадаг, 1 хос тайлбарладаг.

(24)

Даалгавар 11.

Жаахан зурцгаая. График диктант. Бид чихээрээ ойлгодог.

Зүүн талд 3 нүд, дээд талд 9 нүд ухарч, цэг тавь.

Чиний даалгавар, хэдэн нүд зурахыг би зааж өгдөг.

Сэдэв: Төвлөрлийг хөгжүүлэх. Сэтгэцийн үйл ажиллагааг сайжруулах. Аналитик, сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх.

Зорилтот: Хөгжлийн даалгаврын систем дээр үндэслэн сурагчдын танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд: Сэтгэцийн үйл ажиллагааны үндсэн арга техникийг бүрдүүлэх явцад сэтгэлгээг хөгжүүлэх: дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх, харьцуулах, гол зүйлийг тодруулах, нотлох, үгүйсгэх, энгийн дүгнэлт гаргах чадвар;

анхаарлыг хөгжүүлэх;

хэлний соёлыг хөгжүүлэх, ярианы ур чадварыг хөгжүүлэх: бодлоо тодорхой илэрхийлэх;

харилцааны ур чадварыг бий болгох, хөгжүүлэх: багаар харилцах, харилцах, хосоор ажиллах чадвар;

Сургуулийн хичээлийг судлах явцад олж авсан мэдлэг, ур чадвараа практик үйл ажиллагаанд ашиглах чадварыг хөгжүүлэх.

Хувийн үр дүн: Санал болгож буй нөхцөл байдалдбүлгийн бусад гишүүдийн дэмжлэгтэйгээр юу хийхээ сонгох.

Мета сэдвийн үр дүн:

Зохицуулалтын UUD : - багшийн тусламжтайгаар үйл ажиллагааны зорилгыг тодорхойлж, томъёолох;

Багшийн санал болгосон төлөвлөгөөний дагуу ажиллаж сур.

Танин мэдэхүйн UUD:- амьдралын туршлага, багшаас авсан мэдээллээ ашиглан асуултын хариултыг олох;

- хүлээн авсан мэдээллийг боловсруулах: бүлэгт хамтран ажилласны үр дүнд дүгнэлт гаргах.

Харилцааны UUD: - байр сууриа бусдад хүргэх: аман яриагаар бодлоо илэрхийлэх;

Бусдын яриаг сонсож, ойлгох;

Бүлэгт өөр өөр үүрэг гүйцэтгэж сурах (удирдагч, жүжигчин, шүүмжлэгч)

Сэдвийн үр дүн: объектын үндсэн шинж чанарыг тодруулах;

- ерөнхийлөн дүгнэх, энгийн дүгнэлт гаргах.

Хичээлийн явц:

1.Org. мөч.

2. Тархины гимнастик:

    Толгойгоо сэгсэрнэ

    Залхуу Найман

    Бодлын таг

    анивчих

    Би хуруу харж байна

3. Халаах

    Хатуу гийгүүлэгч авиаг үргэлж нэрлээрэй.( [ w ], [ болон ], [ ts ] )

    Нэмэхдээ бүрэлдэхүүн хэсгүүдийн нэрийг санаарай. (Нэмэх, нэмэх, нийлбэр )

    Миша гурван хос бээлийтэй. Таны зүүн гарт хэдэн бээлий байна вэ? (3 )

    Хашаанд тахиа байдаг. Бүх тахиа 10 хөлтэй. Хашаанд хэдэн тахиа байдаг вэ? (5 )

    Уг лааны суурьт 7 чийдэн байсны 5 нь шатсан байна. Хэр их солих ёстой вэ? (5 )

    Хамгийн хөгжилтэй циркчин. (алиалагч )

    Шувууд нисдэг агаарын орон зай. (тэнгэр )

    Сунгасан тойрог. (зууван )

    Хийсэн шувууны мах. (цацагт хяруул )

    Цөлд нүүж буй тэмээний хэлхээ.(караван )

4. Тоглоом

1) Анхаар.

Даалгавар №1 . Харж буй зургуудаа санаж, аль болох нарийвчлалтай зур. (Эхний хоёрыг үзүүлээд 5 хүртэл дуугүй тоол. Дараа нь хүүхдүүд агаарт зурж, дараа нь дэвтэр дээрээ зурна. Хоёр дахь хоёр нь ижил байна. Төгсгөлд нь алдаагаа засна.)

Даалгавар №2. Нуруугаа тэгшлээд, гараа "түгжээнд" атгаж, үгсийг таахад нүдээ чиглүүл. Хариултыг дэвтэртээ бичээрэй. Гараа өргө. (Эрвээхэй, ЗА )

Даалгавар №3. Шүхрээ тоол. (хосоор ажиллах)(8 шүхэр)

Даалгавар No4.

Самбар дээр дөрвөлжин нүд байна. Тэдний нэгэнд эрвээхэй сууж байна. Хэрхэн хөдөлж байгааг нь хэлье, чи нүдээрээ дага. Бид түүний суусан газрыг соронзоор тэмдэглэнэ.

1 арга. 1 дөрвөлжин дээш, 1 зүүн, 2 доош, 1 баруун, 2

дээш.

2 арга зам . 2 баруун, 2 дээш, 1 зүүн, 3 доош, 1 баруун, 3 дээш.

3 арга зам . 1 зүүн, 1 дээш, 2 баруун, 1 зүүн, 1 доош, 1 зүүн, 1 доош.

5. Хөгжилтэй завсарлага.

Зүүн гараараа толгойны ар талаас духан руугаа, баруун гараараа ходоодоо тойрог хэлбэрээр илнэ. ЗАГС!

6. Логик хайлтын даалгавар.

Даалгавар №1. Зайрмаг авахаар 13 хүн оочирлож байна. Петя дарааллын эхнээс 7-д зогсож байна. Энэ нь эцсээс хэрхэн зогсох вэ? (7 )

Даалгавар №2. Шат нь 15 шатаас бүрдэнэ. Шатны голд орохын тулд ямар алхам дээр зогсох хэрэгтэйг бодоорой? (8 цагт )

Даалгавар №3. Анаграмыг уншина уу. Мөрний доор ямар үг бичигдсэн бэ? Түүнтэй ямар дүр таарч байна вэ?

Зарим чадвар нь мэдэгдэхүйц ахиц дэвшил гаргахын тулд хэдэн сарын дадлага хийх шаардлагатай байдаг. Үүнд үргэлж цаг байдаггүй бөгөөд ихэнхдээ хүсэл эрмэлзэл хангалтгүй байдаг. Гэхдээ анхаарлаа төвлөрүүлэхэд хэдхэн хоног л хангалттай. Ерөнхийдөө энэ бол маш хачирхалтай ур чадвар юм: үүнийг сайжруулахын тулд ... анхаарлаа төвлөрүүлэх шаардлагатай болно. Мэдээжийн хэрэг танд зөвхөн урам зориг, урам зориг, тэвчээр хэрэгтэй.

Төвлөрөл юунаас бүрддэг вэ?

Билл Гейтс төвлөрлийг хүн бүр хөгжүүлэх ёстой хамгийн чухал чанар гэж нэрлэсэн. Төвлөрөл нь сэтгэлгээтэй (бүтээлч сэтгэлгээг оролцуулан) нягт холбоотой учраас түүнтэй санал нийлэхгүй байх аргагүй. Тиймээс, хэрэв та анхаарлаа төвлөрүүлж чаддаг бол ухаалаг хүн бөгөөд олон зүйлийг анзаарч, санаж чаддаг гэж хэлж болно.

Төвлөрөл нь өөрийгөө хөгжүүлэх чиглэлээр ажилладаг хүний ​​хөгжүүлэхийг эрэлхийлдэг бүх чадваруудтай нэг талаараа холбоотой байдаг. Та роман, уран зураг, дуу бичихийг хүсч байна уу? Төвлөрөх чадваргүй бол бүтээхэд хэцүү байдаг. Харилцааны мастер болмоор байна, цээжилсэн үгээрээ олны өмнө ярьж, юуг ч мартахгүй байхыг хүсч байна уу? Ой санамжаа хөгжүүл, анхааралтай байж, юунд ч бүү сатаар.

Энэ нь та болон миний хувьд юу гэсэн үг вэ? Зөвхөн нэг зүйл: анхаарал, ой санамж, бүтээлч сэтгэлгээ, оюун ухааныг хөгжүүлснээр төвлөрлийг сайжруулж болно. Мөн эсрэгээр. Тиймээс таны анхаарал төвлөрлийг хэрхэн сайжруулах талаар олж мэдье. Бид танд хэд хэдэн зөвлөмж, дараа нь хэдэн арван дасгал, дараа нь таны утас, компьютерт зориулсан сургалтын хамгийн сонирхолтой програмуудын талаар ярих болно. Бүгд хамтдаа гайхалтай үр дүнг өгөх болно.

Төвлөрлийг хэрхэн хөгжүүлэх вэ

Төвлөрлийг хөгжүүлэх нь хоёр аргаар явагддаг: гадны өдөөгчийг хасах, ур чадварыг зориудаар сургахад тусалдаг тусгай дасгалууд.

Бүх цочроогчийг арилгана

Энэ бол хамгийн түрүүнд хийх зүйл юм. Та хүссэн хэмжээгээрээ дасгал хийж болно, гэхдээ орчин нь саад болвол энэ нь тийм ч их ашиггүй болно. Чимээгүй газар олж эсвэл цочроогчдыг арилга.

Мөн чихний бөглөө эсвэл чихэвч хэрэглээрэй. Энэ нь ялангуяа эхний шатанд маш их тусалдаг. Таны төвлөрлийн түвшин мэдэгдэхүйц нэмэгдэхэд та тэдэнгүйгээр хийж болно - нийтийн тээвэр эсвэл кафед ном уншиж, нийтлэл бичиж болно.

Анхаар

Жижиг картуудыг 3-аас 5 см-ийн хэмжээтэй байлгаарай. Өглөө, үдээс хойш, орой (ногоон, улаан, шар) гэсэн гурван өнгө, өдрийн цагаар хуваах нь чухал юм. Хэдэн өдрийн дараа та энэхүү энгийн заль мэх нь анхаарал сарниулахад тань туслах болно.

Асуудлыг таньж мэдэх нь эхний алхам тул энэ арга нь танд анхаарлаа хандуулахыг заадаг. Энэ нь танд анхаарлаа төвлөрүүлэхийг сануулснаар их хүчин чармайлт гаргахгүйгээр төвлөрлийн түвшинг нэмэгдүүлэх боломжийг олгодог. Энэ аргыг ашигласнаар та өдрийн аль цаг илүү их бүтээмжтэй байгааг харах боломжтой бөгөөд хоол идсэн, хэрүүл маргааны дараа төвлөрөл хэрхэн буурч, алхаж, хөнгөн зууш идсний дараа хэрхэн нэмэгддэгийг ойлгох болно.

Аалзны техникийг ашигла

Хэрэв та торноос нь холгүйхэн тааруулагчийг чимээгүйхэн цохивол аалз юу хийх вэ? Тэр юу болсныг харахаар гарч ирэх болно, түүний сониуч зан хөдөлнө. Гэхдээ хэрэв та энэ заль мэхийг хэд хэдэн удаа давтвал аалз дуу чимээнд хариу үйлдэл үзүүлэхээ болино. Тэр юу хүлээж байгааг мэддэг тул тэднийг үл тоомсорлодог.

Энэ бүхэн юу гэсэн үг вэ? Анхаарал сарниулахыг хүлээж, гадны дуу чимээнд хариу үйлдэл үзүүлэхгүй байхыг хичээ. Хаалга дуугарах, шувуу исгэрэх, хөрш нь дээд давхраас тогших - ямар ч өдөөгч байсан хамаагүй, ажилдаа анхаарлаа хандуулаарай. Гайхалтай нь хэсэг хугацааны дараа та эргэн тойрныхоо дуу чимээг анзаарч, хариу үйлдэл үзүүлэхээ больдог.

Төвлөрөлд сайнаар нөлөөлдөг хоол хүнс идээрэй

Энэ нь тийм ч чухал биш мэт санагдаж болох ч физиологийн талыг үл тоомсорлож болохгүй.

Нэрс. Цусны урсгал болон тархины үйл ажиллагааг нэмэгдүүлдэг байгалийн олон антиоксидант агуулсан.

Ногоон цай. Энэ нь зөвхөн кофейн агуулдаггүй, гэхдээ хамгийн чухал нь их хэмжээний L-Theanine агуулдаг.

Ногоон. Хлорофилл нь цусны урсгалыг нэмэгдүүлдэг олон каротиноид, мөн ой санамжийг сайжруулдаг В витамин агуулдаг.

Өөх тостой загас. Салмон, сагамхай зэрэг загас нь тархинд сайнаар нөлөөлдөг Омега-3 тосны хүчлээр дүүрэн байдаг.

Ухаантай байдалд байгаарай

Энэ зөвлөгөөг уран зохиолд маш олон удаа сонсдог, гэхдээ та юу хийж чадах вэ - энэ чадвар нь асар олон тооны асуудлыг шийддэг. Анхаарал бол анзаарах чадвар юм. Зөвхөн эргэн тойрныхоо ертөнцийг төдийгүй дотоод үйл явцыг анхаарч үзээрэй. Энэ нь хэрэв та ухамсартай бол анхаарлаа төвлөрүүлж, анхаарлаа төвлөрүүлж чадна гэсэн үг юм.

Өдөрт 20 минут орчим бясалгал хий. Энэ бол шаардлагатай доод хэмжээ юм. Үүнээс гадна, өдрийн турш ухамсартай байдалд байх бусад боломжуудыг олохыг зөвлөж байна. Хамгийн энгийн бөгөөд үр дүнтэй арга: хийж буй зүйлдээ бүрэн анхаарлаа төвлөрүүл. Хоол идэх - хоол идэх үйл явцаас бүрэн таашаал авах. Аяга таваг угаахдаа зөвхөн тэдгээрийн талаар болон угаах техникийнхээ талаар бод. Хамгийн энгийн үйл явц нь танд таашаал авчрах боломжийг олгохоос гадна ухамсар, төвлөрлийн түвшинг нэмэгдүүлэх боломжтой болно!

Энэ нь туйлын хэцүү. Заримдаа та одоогийнхоо тухай мартсандаа өөртөө уурлах болно. Гэхдээ бүү сандар: одоо та үүнийг санаж байна, та "энд, одоо" байна. Долоо хоног бүр та ухамсартайгаар зарцуулах цагаа нэмэгдүүлэх болно.

Одоо практик хэсэг рүү шилжье. Энд бидэнд асар их тэвчээр, хүсэл хэрэгтэй.

Төвлөрлийг хөгжүүлэх дасгалууд

Бараг бүх анхаарлаа төвлөрүүлэх дасгалын өвөрмөц зүйл бол тэдний энгийн байдал юм. Нэг зүйл дээр анхаарлаа төвлөрүүлж, түвшингээ дээшлүүлж чадвал төвөгтэй зүйл зохион бүтээх шаардлагагүй.

Урам зориг өгсөн үг

Нэг урам зориг өгөх үгийг сонгоод, таван минутын турш толгойдоо давтан бод.

Үгийн тоо

Ном, сэтгүүл аваад нэг догол мөр дэх үгсийн тоог тоол. Эхний удаад алдаа гаргаагүй эсэхийг шалгахын тулд тэдгээрийг дахин тоол. Та нэг догол мөрөөр эхэлж болно, дассан үедээ хоёр догол мөрөөр үг тоолох руу шилжинэ.

Дараа нь бүх хуудсан дээрх үгсийг тоолох руу шилжинэ. Үг бүр дээр хуруугаа заалгүйгээр зөвхөн нүдээрээ, оюун ухаанаараа тоолж байгаарай. Энэ бол төвлөрлийг сайжруулах хамгийн энгийн боловч үр дүнтэй дасгалуудын нэг юм.

Countdown

Толгойдоо нэг удаад 1000 нэгжээс хас. Хэрэв энэ нь хэтэрхий хялбар бол 2, 7, 9, аль ч өндөр тоог хас.

Бодол санааг дарах

Бодол санаагаа 5 минутын турш дарахыг хичээ. Энэ нь нэлээд хэцүү, гэхдээ тогтмол дасгал хийснээр та үүнийг хийж чадна. Нэг минутаар эхэлж, цагийг аажмаар нэмэгдүүл.

Тухайн зүйлийн үзлэг

Алим, банана, жүрж гэх мэт жимсийг гартаа аваад бүх талаас нь сайтар шалгаж үзээрэй. Үүний зэрэгцээ нэг байрлалд тогтвортой байлгахыг хичээ. Үүнийг нэг минутын турш хий, дараа нь аажмаар тав болгож нэмэгдүүл. Гараа солих.

Үггүйгээр

Халбага, сэрээ, аяга, шил гэх мэт жижиг, энгийн зүйлийг ав. Одоо үүн дээр анхаарлаа төвлөрүүлж, үүнийг үг хэллэггүйгээр, өөрөөр хэлбэл оюун ухаандаа үггүйгээр бүх талаас нь ажигла. Тухайн объектын талаар бодолгүйгээр анхааралтай ажиглахад л анхаарлаа хандуулаарай.

Хөдөлгөөнгүй

Тав тухтай сандал дээр суугаад байрандаа хэр удаан байж болохыг хараарай. Энэ нь амархан мэт санагдаж болох ч оролдох хүртэл л тийм юм шиг санагддаг. Чиний хийх ёстой зүйл бол зөвхөн суухад анхаарлаа төвлөрүүлэх явдал юм. Албадан булчингийн хөдөлгөөн хийхгүй байгаа эсэхийг шалгаарай. Дасгал хийснээр та 15 минутын турш булчингаа хөдөлгөхгүйгээр сууж болно.

Төвлөрөл дотроос

Энэ дасгал нь дотроосоо анхаарлаа төвлөрүүлэх боломжийг олгоно. Булчингаа бага зэрэг тайвшруулж эхэл. Одоо өөр зүйлд анхаарал хандуулахгүйгээр зүрхний цохилтдоо анхаарлаа хандуулаарай. Таны зүрх, цусыг биеийн бүх хэсэгт хэрхэн шахдаг талаар бодоорой. Ингэхдээ зүрхнээс чинь гарч буй цусыг “харж” нэг урсгалаар хөлийнхөө хуруу хүртэл урсахыг хичээгээрэй.

Гүнзгий амьсгалах

Босоо байрлалд сандал дээр суугаад нуруугаа өндөр байлга. Одоо баруун хамрын нүх рүү нэг хуруугаа дарж, гүнзгий, гүнзгий амьсгаа аваарай. Тайван амьсгалж, арав хүртэл тоолж, дараа нь агаарыг гадагшлуулна. Энэ дасгалыг хамрын нөгөө нүхээр давтана. Өдөрт 20 удаа дасгал хий.

Дуу чимээ

Энэ дасгал нь дуу авиан дээр анхаарлаа төвлөрүүлэх явдал юм. Өдөр тутмын амьдралдаа бид маш олон тооны хүмүүсээр хүрээлэгдсэн байдаг. Дуу хоолой, чимээ шуугиан гэх мэт тодорхой дуу чимээнд анхаарлаа төвлөрүүлэхийг хичээ. Дараа нь шувуу гэх мэт өөр зүйл рүү зориудаар шилжинэ.

Дараагийнх руу шилжиж, замын хөдөлгөөний чимээг хэлээрэй. Нэг минутын турш анхаарлаа төвлөрүүлсний дараа дууны хооронд үргэлжлүүлэн сэлгээрэй.

Энэ дасгалыг дууг гаргаж буй хүн эсвэл зүйлд анхаарлаа төвлөрүүлж, өөр нэг зүйл дээр дахин төвлөрүүлснээр дүрслэх боломжтой.

Зурах, будах

Зураг зурах, будах нь тархийг амрааж, бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх гайхалтай үйл ажиллагаа юм. Мөн төвлөрлийг сайжруулдаг.

Жижиг ялалтууд

Энэ дасгалын сайн тал нь анхаарлаа төвлөрүүлэхийн тулд өдөр тутмын ажлуудыг ашиглахыг дэмждэг. Үйлчлүүлэгч олох, шүлэг бичих, номын бүлгийг унших, цаг хэмжигч тохируулах зэрэг үйл ажиллагааг сонго. 5-10 минут бол хамгийн тохиромжтой. Энэ хугацаанд энэ ертөнцөд та болон таны даалгавараас өөр юу ч байх ёсгүй. Утсаа унтраагаад хаалгаа хаа. Дасгалыг 90 минут хүртэл нэмэгдүүлэхийг хичээ. Хэрэв та тогтмол дасгал хийвэл сарын дараа энэ тоонд хүрэх боломжтой.

Толин тусгалуудын сэдэл

Анхаарал төвлөрүүлэх хамгийн ашигтай хэлбэр бол өөр хүнтэй харьцах, илүү гүнзгий холболтыг мэдрэх явдал юм. Толины өмнө зогсоод нүдний түвшинд хоёр наалтыг байрлуул. Эдгээр нь таны ярилцагчийн нүд гэж төсөөлөөд үз дээ. Таны бүх бодол толгойгоо бүрэн хөдөлгөөнгүй байлгаж, бусад бодлоос зайлсхийхэд чиглэгдсэн байх ёстой. Гүнзгий амьсгал. Дуусгах хугацаа таван минут байна.

Төвлөрөх програмууд

ТархиТөвлөрБүтээмжЦаг хэмжигч

Энэхүү үнэгүй Android програм нь танд цагаа зөв удирдахад туслах зорилготой юм. Энэ нь танд ажиллахыг хүсч буй минутын тоог тохируулж, дараа нь хуваарийн дагуу завсарлага авах боломжийг олгодог. Энэ санааг Помодоро техникээс авсан, өөрөөр хэлбэл та ажлын 25 минутыг тавиад 5 минут амраана. Процесс дахин дахин давтагдана.

Ингэснээр та олон цагаар завсарлага авахгүй ажиллахын оронд илүү их бүтээмжтэй байх болно. Brain Focus нь хэрэглэхэд хялбар бөгөөд таныг хэр бүтээмжтэй болохыг харуулдаг.

(OFFICE TIME)

Энэ нь мөн Android дээр үнэгүй програм юм. Offtime нь яаралтай ямар нэг зүйлийг алдалгүй гадаад ертөнцөөс салгах боломжийг олгодог. Та апп, дуудлага, мессеж гэх мэт анхаарал сарниулах зүйлсийг хориглох боломжтой ч тантай холбоо барих боломжтой хүмүүсийг цагаан жагсаалтад оруулах боломжтой.

Энэхүү програм нь таны өмнөөс мессежүүдэд автоматаар хариу өгөхөөс гадна таныг эзгүй байх хугацаандаа алдсан зүйлсээ хянах боломжтой. Offtime нь таны утасны хэрэглээ, өдөр бүр зарцуулдаг цагуудын талаарх мэдээллийг өгч, ямар аппликейшн таны цагийг хамгийн их зарцуулж байгааг онцолж өгдөг.

Төлбөртэй iOS болон Android үйлдлийн системд зориулсан программ нь хоёр долларын үнэтэй. Энэ нь хамгийн алдартай хүмүүсийн нэг гэж тооцогддог.

Ойд виртуал мод байрлуулах замаар гүйцэтгэлийг сайжруул. Та ажилдаа анхаарлаа төвлөрүүлэхийг хүссэн үедээ програмаа нээж, мод тарь. Хэрэв та 30 минут зогсохгүй бол ургаж байгааг харах болно. Ингэснээр та бүхэл бүтэн ой бий болно. Хэрэв та бүтэлгүйтвэл мод үхэх болно.

Энэ бол үнэгүй онлайн платформ юм. Төгс уур амьсгалыг бий болгохын тулд Noisli-г ашигла. Энэ бол галт тэрэгний чимээ, шажигнах гал зэрэг байгалийн янз бүрийн дуу чимээг холиход ашиглаж болох цагаан шуугиантай програм юм.

Noisly нь хөгжмийг зохицуулах чадваргүй ч цаанаа чимээ гаргахыг хүсдэг хүмүүст тохиромжтой.

Номууд

Анхаарал төвлөрүүлэх нь нэг зүйл дээр удаан хугацаанд анхаарлаа төвлөрүүлэх чадвар гэдгийг харгалзан үзвэл ном унших нь өөрөө маш сайн дасгал болно. Хэрэв та энэ сэдвээр ном уншвал ашиг нь хоёр дахин нэмэгдэх болно. Эндээс эхэлж болно.

  • “Төвлөрөх урлаг. 10 хоногийн дотор ой санамжаа хэрхэн сайжруулах вэ" Эберхард Хел
  • Рюта Кавашимагийн "Оюун ухаан, ой санамжийг хөгжүүлэх Японы систем"
  • Тони Бузаны "Ой тогтоолт ба оюун ухааны гарын авлага"
  • "Төвлөр. Анхаарал, анхаарал сарниулах, амьдралын амжилтын тухай" Даниел Големан
  • “Хамгийн их төвлөрөл. Клип сэтгэлгээний эрин үед хэрхэн үр дүнтэй байх вэ, Люси Жо Палладино
  • "Миний анхаарлыг битгий сарниул. Эдвард Халлоуэлл юу ч байсан анхаарлаа хэрхэн төвлөрүүлэх вэ?
  • "Дөрвөн секундын дүрэм. Зогс. Бодоод үз дээ. Үүнийг хий" Питер Брегман
  • "Төвлөрлийн хүч" Уильям Уокер Аткинсон
  • “Цагийн менежмент Помодоро. Яаж нэг зүйл дээр дор хаяж 25 минут анхаарлаа төвлөрүүлэх вэ" Стаффан Нетеберг

Эцэст нь хэлэхэд анхаарал, анхаарлаа төвлөрүүлэх чадварын тухай богино хэмжээний видео:



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!