Субъект ба угтвар үгийн хоорондох зураас. б) нэгэн төрлийн гишүүд

Хичээлийн сэдэв: Субъект ба угтвар үгийн хоорондох зураас.

Багш: Кудрявцева Т.М.

Москва 2014 он

Сэдэв: Субьект ба предикатын хоорондох зураас.

Хичээлийн зорилго:

1) "Сэдвийн ба предикат хоёрын хоорондох зураас" гэсэн дүрмийг судалж, нэгтгэх оюутнуудын үйл ажиллагааг зохион байгуулах.
Оюутнууд янз бүрийн нөхцөл байдалд мэдлэг, үйл ажиллагааны арга хэрэглэхийг баталгаажуулах"
2) хүүхдийн боловсролын үйл ажиллагаанд өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх,
3) ашигласан өгүүлбэрийн жишээг ашиглан эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх.

Арга зүйн техник: хүснэгт, тест, сурах бичигтэй ажиллах, карттай ажиллах, тайлбар диктант.

Хичээлийн явц

  1. Зохион байгуулалтын мөч.
  1. Хичээлийн сэдвийн мессеж. Шинэ материалын тайлбар.

1) Багшийн танилцуулга.

Асуулт: Та яагаад энэ сэдвийг судлах хэрэгтэй байна вэ?
Цэг цэгийн дүрмүүд нь санамсаргүй биш юм: тэдгээр нь текстийг ойлгох, бүтцийг тодорхойлох, сэтгэл хөдлөлийн хурцадмал байдлыг илэрхийлэхэд хялбар байхаар цэг таслалыг зохион байгуулахад тусалдаг. К.Паустовский “Цэг таслал нь хөгжмийн ноттой адил юм. Тэд текстийг хатуу барьж, задрахыг зөвшөөрдөггүй."

Хичээлийн төгсгөлд та дараахь зүйлийг мэдэж байх ёстой: сэдэв ба өгүүлбэрийн хооронд зураас тавих нөхцөл, мөн дараахь зүйлийг мэдэж байх ёстой: үндсэн гишүүдийн хооронд цэг таслалыг байрлуулах.

2) Хүснэгтийг авч үзсэн, жишээнүүдэд дүн шинжилгээ хийсэн

Сэдвийн болон өгүүлбэрийн хоорондох энгийн өгүүлбэрт зураас.

байрлуулсан

Суулгаагүй байна

  1. Ном бол дурсгал юм оюун ухаан мөнхөд оров.

Нэр үг I. p. - нэр үг. I.p.

  1. Ой бол үлгэр шиг.

(хэрэв, юм шиг, гэх мэт)

  1. Амьдрах - эх орондоо үйлчлэх.

Ч. тодорхойгүй е. -Ч. тодорхойгүй е.

  1. Энэ бол гайхамшиг!

(төлөөний үг)

  1. Хоёр дахин хоёр бол дөрөв.

Тоо - тоо

  1. Алс хол байх нь найз нөхдөд саад болохгүй.

(Үгүй)

  1. Бидний даалгавар бол сайн суралцах явдал юм.

Нэр үг тэд. х - ch. тодорхойгүй е.

  1. Унших нь хамгийн сайн сургаал юм.

(энд, энэ)

Дүгнэлт:

Субъект ба предикат хоёрын хооронд зурааставих:

a) нэрлэсэн тохиолдолд нэр үг эсвэл тоогоор субьект ба предикатыг илэрхийлсэн бол;

б) үндсэн гишүүн хоёулаа үйл үгийн тодорхойгүй хэлбэрээр илэрхийлэгдсэн бол;

в) нэг үндсэн гишүүн нь үйл үгийн тодорхойгүй хэлбэрээр, нөгөө нь нэр үгээр илэрхийлэгддэг бол;

г) угтвар үгийн өмнө this буюу энд харуулах тоосонцор байвал.

тавихгүй:

a) угтвар үг нь HOW холбоос эсвэл бусад харьцуулах холбоосоор нийлсэн бол;

б) тухайн сэдвийг хувийн төлөөний үгээр илэрхийлсэн бол;

в) хэрэв предикат сөрөг бөөмтэй бол NOT.

III. Материалыг засах.

Саналуудыг бичсэн байна:

1) - Товчхон байдал бол авъяас чадварын эгч юм.

Хоёр дахин хоёр бол дөрөв.

Сургана гэдэг оюун ухааныг хурцалж байна гэсэн үг.

Цонхны хоорондох зай нь нэг метр юм.

Хөл нүцгэн алхах нь маш хөгжилтэй байдаг.

2) Тайлбар диктант хийх.

Диктантаас өгүүлбэр бичиж, эхлээд цэг таслалыг хэрхэн яаж илэрхийлснийг тайлбарлаж, дүрмийн үндэс хэрхэн илэрхийлэгдэж байгааг зааж өгнө үү.


1) Бид урдаас ирсэн мессежийг сэтгэл догдлон сонссон.
2) Дайны тухай түүхүүд хүүхдүүдийг цочирдуулсан.
3) Фронтод ширүүн, довтолгоотой тулалдаанууд байсан.
4) Оросын цэргүүдийн эр зориг ард түмний ой санамжинд үүрд үлдэх болно.
5) Ялалтын өдөр бол Оросын ард түмний агуу баяр юм.

6) 1941 оны 6-р сарын 22 - Аугаа эх орны дайны эхлэл.
7) Амьдрах - эх орондоо үйлчил.
8) Сталинградын тулалдаан бол Зөвлөлтийн армийн дайнд анхны ялалт юм.
9) Дайн бол ард түмний түүхэн дэх аймшигт гамшиг юм.

3) Сурах бичигтэй ажиллах.

Хуудас 70, жишээ нь. 153 - амаар.

4) Карттай ажиллах.

Картын дугаар 1 . Өгүүлбэрүүдийг илэрхий унш. Субьект ба предикатын хооронд яагаад зураас байгааг тайлбарла.

1. Бүдүүлэг зан нь бөгс шиг муухай.(М. Горький)
2. Хэт их бардам зан нь ач холбогдолгүй сэтгэлийн шинж юм.
(И. Тургенев)
3. Дурсамж - ахмадууд зөгийн бал.
(А. Марков)
4. Хүн бол тэнгэрлэг гоо үзэсгэлэнгийн титэм, манай гэрэлт дэлхийн чимэг юм.
(С. Наровчатов)
5. Баяр баясгалан үнэхээр байдаггүй тул тэдгээрийг зохион бүтээх чадвартай бай! Тэгэхгүй бол амьдрал хуурай урсгал, хариултгүй хөгжилтэй захидал.
(А. Марков)
6. Хурц хэл бол бэлэг, урт хэл бол шийтгэл юм.
. (Д. Минаев)
7. Нутгийн үг эхийн үг, эх орны хүсэл эцгийн үг.
(Ю.Смүүл)
8. Зөвхөн эрх чөлөө, үнэн бол миний гол түшиц газар юм.
(М. Жалил)
9. Зузаан шөнө бол өвлийн эзэгтэй.
(Дм. Кедрин)
10. Миний сэтгэл бол эцэс төгсгөлгүй өтгөн ой: чимээ шуугиан - нам гүм, уналт - хөөрөх, инээх - уйлах, төрөлт - үхэл.
(И. Юзеев)

Картын дугаар 2 . Өгүүлбэрүүдийг илэрхий унш. Субьект ба предикатын хооронд яагаад зураас байхгүй байгааг тайлбарла.

1. Үхэл бол бидний зайлсхийх боломжгүй зүйл.(С. Липкин)
2. Хүн бол ертөнцийн чимэг мөн.
(М. Горький)
3. Магадгүй эдгээр хээрийн хонины фермерүүд нь үл мэдэгдэх зүйлийн өвсний навч байж магадгүй юм.
(С. Липкин)
4. Хайр цаг хугацаа хоёр таарахгүй. Хайр бол үүрд мөнх юм. Мөнх бол хайр.
(В. Сидоров)
5. Хүн бүр бол хүн төрөлхтний гинжин хэлхээний зайлшгүй холбоос юм.
(Д. Веневитинов)

Сэдвийн болон өгүүлбэрийн хооронд зураас байхаар эдгээр өгүүлбэрүүдийг дахин бич.

Картын дугаар 3.

1. Тамхи татах нь эрүүл мэндэд хортой.(Зүйр цэцэн үг)
2. Хөдөлгөөнгүй амьдарна гэдэг нь тэнгэрийг тамхи татна гэсэн үг.
(Зүйр цэцэн үг)
3. Амьдрах нь эх орондоо үйлчлэх явдал юм.
(Зүйр цэцэн үг)
4. Сургана гэдэг оюун ухааныг хурцалж байна гэсэн үг.
(зүйр цэцэн үг)
5. Яарах нь бизнест хохирол учруулах явдал юм.
(Зүйр цэцэн үг)

Картын дугаар 4 . Өгүүлбэрүүдийг илэрхий унш. Субьект ба предикатын хооронд яагаад зураас байгааг тайлбарла.


1. Харамсах, хайрлах нь танил үйл үг юм.(С. Липкин)
2. Хүү минь! Худлаа ярихаа боль! Худлаа ярих нь маш том нүгэл юм.
(Үлгэр)
3. Утсыг утсан дээр залгах - ачаалах нь хэцүү биш амархан.
(А. Мартынов)
4. Зоригтой эрийн эр зоригийг алдаршуулах нь дуучны хувьд нэр төр, эр зоригийн аль аль нь юм.
(Т. Шмаков)
5 Хагархайд суух нь жоом ихтэй байдаг.
(Сониноос)
6. Ард түмэнд үйлчлэх нь амаргүй ажил.
(С. Васильев)
7. Хувь заяаны талаар гомдоллох нь амархан, гэхдээ хоосон.
(Э.Зорин)

Картын дугаар 5 . Өгүүлбэрүүдийг илэрхий унш. Субьект ба предикатын хооронд яагаад зураас байгааг тайлбарла.

1. Арван таван жил бол аз жаргалтай үе юм.(И. Лялечкин)
2. Есдүгээр сар. Долоо дахь нь миний төрсөн өдөр.
(Э. Асадов)
3. Залхуу эр, тоглох хүү хоёр ах дүү хоёр.
(Зүйр цэцэн үг)
4. Байгаль, шинжлэх ухаан хоёр бие биенээ мөнхийн тусгадаг хоёр хонхор толь юм.
(А. Герцен)
5. Зургаан долоо нь дөчин хоёр.

5) Туршилтууд. (хавсралтыг үзнэ үү)

IV . Дүгнэж байна. Дүгнэлт.

Асуултууд:

  1. Ямар тохиолдолд субьект ба предикатын хооронд зураас тавих вэ?
  2. Ямар тохиолдолд сэдэв болон өгүүлбэрийн хооронд зураас тавихгүй вэ?

В. Гэрийн даалгавар:

Хуудас 70; Дасгал 153.

Зураас бол сургуулийн сурагчдын хамгийн тод, хамгийн дуртай цэг таслалуудын нэг юм. Гэхдээ зураас нь илэрхийлэлийг илэрхийлэхэд тусалдаг төдийгүй тодорхой төрлийн өгүүлбэрийг албан ёсны болгодог. Тэдний нэгийг авч үзье.

Үндсэн гишүүдээ илэрхийлэх арга замууд

Сэдвийг нэрлэсэн тохиолдолд зөвхөн нэр үг, төлөөний үгээр илэрхийлээд зогсохгүй тоо, үйл үгийн инфинитив, синтаксийн хувьд хуваагдашгүй хослолоор илэрхийлж болно гэдгийг санацгаая.

Предикат нь зөвхөн хувийн хэлбэрээр үйл үгээр илэрхийлэгдэхээс гадна ярианы бусад олон хэсгүүдээр илэрхийлэгддэг: тоон, инфинитив, төлөөний үг, үйл үг гэх мэт.

Аль өгүүлбэрт зураас шаардлагатай вэ?

Субъект ба предикатын хооронд зураас тавих хамгийн энгийн тохиолдлуудыг тавдугаар ангийн хүүхдүүдэд мэддэг боловч энэ дүрмийг 8-р ангид бүрэн судалдаг. Эдгээр нь бүгд нэрлэсэн нийлмэл өгүүлбэртэй холбоотой. Гэхдээ ийм саналууд бүгд түүний хамрах хүрээнд байдаггүй.

Зураас тавих дүрмийн дагуу субьект ба угтвар үг хоёулаа боломжит олонлогт үйл үгийн нэр, тоо эсвэл үл тоомсорлох хэлбэрээр илэрхийлэгдсэн тохиолдолд энэ тэмдэг нь субьект ба угтвар үгийн хооронд байх шаардлагатай. Хэрэв далд үгийг хэлц үг хэллэгээр илэрхийлсэн бол зураас тавина.

Үүнийг дараах диаграммд харуулж болно.

Нэр үг, тоо, мэдээлэл. - нэр үг, тоо, мэдээлэл. .

Энд зарим жишээ байна:

Нохой бол хүний ​​найз юм.

Таван бол сондгой тоо.

Дуу дуулах нь миний хобби.

Амьдрах нь эх орондоо үйлчлэх явдал юм.

Түүний мөрөөдөл бол Парис руу явах.

Зураас байрлуулахад өөр юу нөлөөлдөг вэ?

"Энэ", "энд", " гэсэн үг" гэсэн үгс. Хэрэв тэдгээр нь байгаа бол зураас байрлуулсан байна; Дараагийн бүлэгт заасан үл хамаарах зүйлүүд ч нөлөөлөхгүй (Унших нь хамгийн сайн сургаал юм.)

Угтвар үгийг төлөөний үгээр илэрхийлсэн ч "энэ", "энд", " гэсэн үг"-ийн өмнө зураас тавьсан нь сонирхолтой юм. (Төр бол бид.)

Үл хамаарах зүйл. Зураас байхгүй.

Гэсэн хэдий ч үл хамаарах зүйлүүд байдаг. Эдгээр нь "энэ", "энд", "тийм" гэсэн өгүүлбэрт хамаарахгүй гэдгийг сануулъя.

  • Хэрэв предикат нь NOT бөөмийг агуулж байвал зураас тавихгүй (Манай ах оюутан биш, гэхдээ Антибиотик бол эм биш юм). Энэ нь угтвар үг нь инфинитив байх өгүүлбэрт хамаарахгүй.
  • Хэрэв предикатын бүлэгт, адил, адил, яг, гэх мэт харьцуулах холбоосууд орсон бол зураас (мөн таслал ч бас!) хэрэггүй. (“Ой бол будсан цамхаг шиг…”)
  • Субьект ба угтвар үгийн хооронд үг орсон өгүүлбэрүүд мөн анхааралтай авч үзэхийг шаарддаг. Хэрэв энэ нь оршил үг, нэмэлт эсвэл нөхцөл байдал бол зураас тавих шаардлагагүй (Мэдээж Петя бол гайхалтай).
  • Субъект болон предикатын хооронд бөөмс байвал зураас тавихгүй (Манай ах зөвхөн фельдшерийн туслах).

Жишээ

Доор та "Сэдвийн болон предикатын хоорондох зураас" хүснэгтийг харна уу: аль тохиолдолд энэ нь тавигдсан, ямар тохиолдолд байхгүй байна.

дүрэм

жишээ

Субъект ба предикат нь нэр үг, үл тоомсорлох, тоогоор илэрхийлэгддэг.

Эверест бол хамгийн өндөр уул юм.

Миний дуртай тоо бол ес.

Шатар тоглох нь хөгжилтэй үйл ажиллагаа юм.

Предикатыг хэлц үг хэллэгээр илэрхийлдэг

Энэ хоол нь үхэх ёстой.

Субъект ба предикатын хооронд "энэ", "энд", " гэсэн үг" гэсэн үг байдаг.

Тэмээн хяруул бол том шувуу юм.

Субъект ба угтвар үгийн хооронд ҮГҮЙ

Энэ хүн захирал биш. Сидней бол Австралийн нийслэл биш.

Субъект ба предикатын хооронд "хэрэгтэй", "хэрэв", "хэрэгтэй" гэх мэт харьцуулах холбоо байдаг.

Манай талбай яг л цэцэрлэг.

Субъект ба предикатын хооронд оршил үг, нэмэлт, нөхцөл байдал, түүнчлэн бөөмс байдаг.

Иван инженер бололтой.

Иван бол зөвхөн инженер.

Иван инженерээр удаан ажилласан.

Бид юу сурсан бэ?

Субьект болон угтвар үгийн хоорондох зураасыг нийлмэл нэрлэсэн өгүүлбэр бүхий өгүүлбэрт тухайн субьект нь нэр үг, үл тоомсорлох буюу тоогоор илэрхийлсэн бол уг өгүүлбэрийг нэр үг, инфинитив, тоо, хэлц үг хэллэгээр илэрхийлдэг. "Энэ", "энд", " гэсэн үг"-ийн өмнө зураас тавьсан бөгөөд NOT, харьцуулах холбоо, бөөм, оршил үг, нэмэлт, нөхцөл байдлын өмнө хадгалагддаггүй (ихэвчлэн).

"Сэдвүүд ба предикатуудын хоорондох зураас" хичээл нь Оросын цэг таслалын онцлогт зориулагдсан болно. Багш нь зураас тавих тохиолдлууд болон энэ цэг таслалыг сэдэв ба предикатын хооронд байрлуулж болохгүй тохиолдлуудын талаар дэлгэрэнгүй ярих болно.

Сэдэв: Хоёр хэсэгтэй өгүүлбэр. Саналын гол гишүүд

Хичээл: Субъект ба өгүүлбэрийн хоорондох зураас

Зураас- энэ бол таслал тэмдэг юм.

Орос хэл дээр үг хэллэг (өгүүлбэрийн хэсгүүд) хоорондын завсарлагааны тэмдэгтийг заадаг. яриан дахь интонацийг (мэдэгдэлийн сэтгэл хөдлөлөөс үүдэлтэй) онцлон тэмдэглэх; орхигдсон холбогчийн оронд субьект ба угтвар үгийн хооронд; шууд яриа, оршил үгсийг тодруулах; онцолсон сөрөг хүчинтэй зохицуулалтын холбоосыг салгах.

Өгүүлбэрийн интонаналь-логик хуваагдлын хувьд хэд хэдэн тохиолдол байдаг Субъект ба предикатын хооронд зураас тавих ёстой.

1. Сурах бичиг: Орос хэл: 8-р ангийн сурах бичиг. ерөнхий боловсрол байгууллагууд / T.A. Ладыженская, М.Т. Баранов, Л.А.Тростенцова болон бусад - М.: Боловсрол, "Москвагийн сурах бичиг" ХК, 2008 он.

2. Эрдмийн иж бүрэн лавлах номыг В.В. Лопатина ().

Аль өгүүлбэрт зураас хэрэгтэй вэ?

1. Энэтхэгийн үзэсгэлэнт хүмүүс (И.Гончаров).

2. Энэ офицер чамтай таарахгүй (К. Федин).

3. Бүтээлч байдалд ганцаардах нь хэцүү зүйл юм (А. Чехов).

4. Уссури бар бол ерөөсөө үлгэр биш (Л. Мартынов).

5. Гайхалтай зүйл бол зүүд юм (И. Тургенев).

6. Мэдээж хүлээх их урлаг (Л.Соболев).

7. Хорин жил бол сайн хэрэг (К. Симонов).

8. Хөдлөхөд тэвчихийн аргагүй (И.Гончаров).

9. Би шударга хүн бөгөөд хэзээ ч магтаал хэлдэггүй (А. Чехов).

10. Энэ бол Зверковын байшин (А. Чехов).

11. Чамгүйгээр би гэрэлгүй од юм. Чамгүйгээр би ертөнцгүй бүтээгч (В. Брюсов).

12. Зүрх сэтгэлийг тулалдах нь дуучны хамгийн сайхан хувь тавилан юм (Кондырев).

13. Зохиолчийн ажил бол зовлон зүдгүүрийг бүх хүч чадлаараа, бүх авьяасаараа эсэргүүцэх явдал юм. Зураачийн ажил бол баяр баясгаланг бий болгох явдал юм (К. Паустовский).

14. Ландшафт бол зохиолын нэмэлт хэрэгсэл биш, чимэглэл биш (К. Паустовский).

  • Өгүүлбэрийн үндсэн гишүүд хоёулаа нэрлэсэн тохиолдолд нэр үгээр илэрхийлэгдсэн бол холбогч байхгүй тохиолдолд субьект ба предикатын хооронд зураас тавина, жишээлбэл: Хүн бол өөрийн аз жаргалын дархан; Уулзах цэг - станц.

    Дүрмээр бол зураас байрлуулсан байна:

    1) логик тодорхойлолтын шинж чанартай өгүүлбэрт, жишээлбэл: Геологи бол дэлхийн царцдасын бүтэц, бүтэц, түүхийн шинжлэх ухаан юм;

    2) объект, үзэгдлийн шинж чанар, үнэлгээг агуулсан шинжлэх ухаан, сэтгүүлзүйн хэв маягийн өгүүлбэрт, жишээлбэл: Амьдрал бол түүний хөгжлийн тодорхой үе шатанд үүсдэг материйн хөдөлгөөний онцгой хэлбэр юм;

    3) нэгэн төрлийн сэдвүүдийн дараа, жишээлбэл: Зусардах, хулчгар зан бол хамгийн муу муухай(Тургенев); Орон зай, цаг хугацаа бол бүх оршихуйн үндсэн хэлбэр юм;

    4) өгүүлбэрийн утгыг тодруулахын тулд: харна уу: a) Том ах бол миний багш; б) Миний том ах багш мэргэжилтэй.

    Анхаарна уу.Субьект ба предикат нь нэр үгийн нэрлэсэн тохиолдолд илэрхийлэгддэг боловч зураасыг ихэвчлэн тавьдаггүй.

    1) ярианы хэв маягийн энгийн найруулгатай өгүүлбэрт, жишээлбэл: Миний эгч оюутан;

    2) хэрэв холбогчийн үүрэг нь харьцуулсан холбоо юм гэх мэт, яг адилхан, бүгд адилхан, адилхан, нэг төрлийнгэх мэт, жишээ нь: Гялалзсан ган шиг цөөрөм(хөл); Эгч нарынхаа дунд та саарал, энгийн тагтаа дундах цагаан тагтаа шиг байдаг.(Некрасов); Таны гархи зөгий шиг харагдаж байна(Чехов); Хотын байшингууд овоолсон бохир цас шиг(гашуун).

    Энэ дүрмээс хазайх нь өмнөх цэг таслалын хэм хэмжээ эсвэл предикатад агуулагдах харьцуулалтын утгыг онцлон тэмдэглэх хүсэлтэй холбоотой, жишээлбэл: Чимээгүй байдал мөс шиг, шивнээд ч эвдэж чадна(Леонов); Таны яриа хурц хутга шиг...(Лермонтов); ...Ийм хэллэг нь их аварга шалгаруулах тэмцээнтэй адил юм(Тургенев); Хажуу талын моднууд нь асдаггүй бамбар мэт...(гашуун);

    3) хэрэв предикатын өмнө үгүйсгэх үг байвал Үгүй , Жишээ нь: Энэ офицер чамтай таарахгүй...(Федин); Аналоги нь нотлох баримт биш юм. Лхагва. зүйр цэцэн үгс: Энэ үг нь бор шувуу биш: хэрэв энэ нь нисч гарвал та үүнийг барьж чадахгүй; Ядуурал бол муу зүйл биш; Зүрх бол чулуу биш.

    Энэ тохиолдолд зураас тавих нь предикатыг логик, аялгуугаар онцлон тэмдэглэх зорилготой, жишээлбэл: Гэхдээ тайлбар нь шалтаг биш юм(гашуун); " Хүний цус бол ус биш"(Стелмах);

    4) хэрэв субьект ба предикатын хооронд удиртгал үг, үйл үг, холбоо үг, бөөмс байвал, жишээлбэл: ...Галуу бол чухал, мэдрэмжтэй шувуу гэдгийг мэддэг(Тургенев); Сургуулийн дараа хэвлэх нь эргэлзээгүй анхны хэлний багш юм(Федин).

    Лхагва. заасан нөхцлөөс хамааран зураас байгаа эсэх:

    Хөвөн бол аж үйлдвэрийн хамгийн чухал ургамал юм. – Хөвөн бол хамгийн чухал аж үйлдвэрийн ургамал гэдгийг мэддэг(танилцуулах хослолыг оруулсан).

    Кино бол хамгийн алдартай урлагийн төрөл юм. – Кино урлаг бол хамгийн алдартай урлагийн төрөл хэвээр байна(Нэр үг оруулсан).

    Кок-сагыз - резинэн үйлдвэр. – Кок-сагыз бол бас резинэн тариалагч юм(холбоо оруулсан).

    Арванхоёрдугаар сар - өвлийн эхэн үе. – Арванхоёрдугаар сар бол өвлийн дөнгөж эхлэл(бөөмс оруулсан);

    5) хэрэв предикатын өмнө түүнтэй холбоотой өгүүлбэрийн үл нийцэх хоёрдогч гишүүн байвал, жишээлбэл: Степан бол бидний хөрш ...(Шолохов);

    6) хэрэв предикат нь сэдвийн өмнө байвал, жишээлбэл: Гайхалтай хүн, Иван Иванович!(Гоголь).

    Энэ тохиолдолд зураас байрлуулах нь өгүүлбэрийг хоёр хэсэгт хуваахыг онцолж өгдөг, жишээлбэл: Сайхан хүмүүс бол миний хөрш!(Некрасов); Сайн тал нь Сибирь!(гашуун); Ухаалаг жижиг зүйл - хүний ​​оюун ухаан(гашуун); Сэтгэл зүйн сониуч зан - миний ээж(Чехов);

    7) хэрэв сэдэв нь предикаттай хослуулан салшгүй хэлц үг хэллэг үүсгэдэг бол, жишээлбэл: Зөвхөн хэв маягийг засдаг онол үнэ цэнэгүй болно(С. Голубов).

  • Аль аль нь үйл үгийн тодорхойгүй хэлбэрээр, эсвэл өгүүлбэрийн үндсэн гишүүдийн аль нэг нь нэр үгийн нэрлэсэн тохиолдолд, нөгөө нь тодорхой бус хэлбэрээр илэрхийлэгдсэн бол субьект ба угтвар үгийн хооронд зураас тавина. үйл үгийн хэлбэр. Жишээ нь: Шийдвэрлэсэн зүйлийн талаар ярих нь зөвхөн төөрөгдүүлдэг(гашуун); Бидний үүрэг бол эцсийн амьсгалаа дуустал цайзыг хамгаалах явдал юм...(Пушкин); Мэдээж хүлээх нь маш том урлаг(Л. Соболев).

    Гэхдээ (түр завсарлага байхгүй тохиолдолд): Хүүгээ тэврэх ямар их аз жаргал вэ!(Долматовский).

  • Үгсийн өмнө зураас тавьсан энэ, энэ, энэ, энэ, энэ гэсэн үг, энэ ньсубьектэд предикат нэмэх. Жишээ нь: Өнгөрсөн, одоо, ирээдүй бүх зүйл бол элементүүдийн харалган хүч биш харин бид юм(гашуун).

    Лхагва: Хамгийн сүүлийн намар бол бор шувуу хяруунаас болж хатаж, тэдний хэлснээр "амтат" болдог.(Пришвин) (бүхэл өгүүлбэр нь предикатын үүрэг гүйцэтгэдэг).

  • Өгүүлбэрийн үндсэн гишүүдийн аль аль нь үндсэн тооны нэрийн үсгээр, эсвэл тэдгээрийн аль нэг нь нэр үгийн нэрийн үсгээр, нөгөө нь тоо, эсвэл тоо бүхий хэллэгээр илэрхийлэгдсэн бол зураас тавина. Жишээ нь: Тэгэхээр ес дөч бол гурван зуун жаран гэсэн үг биз дээ?(Писемский); Ursa Major - долоон тод од. Алтны нягт - 19.32 г/см3.

    Анхаарна уу.Мэргэшсэн уран зохиолд объектыг тодорхойлохдоо зураасыг энэ тохиолдолд ихэвчлэн тавьдаггүй, жишээлбэл: Алтны хайлах цэг нь 1063 ° C; Кран өргөх хүчин чадал 2.5 тн, радиус 5 м.

  • Үйл үгийн инфинитив хэлбэрээр илэрхийлэгдэх субьект болон угтвар үгээр илэрхийлэгдэх угтвар үгийн хооронд зураас зурна. , өгүүлбэрийн үндсэн хэсгүүдийн хооронд завсарлага байвал, жишээлбэл: Шалгалтанд бэлтгэх нь тийм ч хялбар биш юм(Федин); Бууж өгөх нь ичмээр юм(Тендряков); Хөдлөхөд үнэхээр тэвчихийн аргагүй(Гончаров).

    Гэхдээ (түр завсарлага байхгүй тохиолдолд): Хүнийг дургүйцсэн гэж дүгнэх нь маш амархан.(Л. Толстой).

  • Илэрхийлсэн хэлц үгийн өмнө зураасыг тавьдаг, жишээлбэл: Эмэгтэй хүн, эрэгтэй хүн хоёулаа хос никель юм(Чехов).
  • Төлөөний үгээр илэрхийлсэн сэдэвтэй Энэ, сэдвийн логик сонголт, түүний дараа завсарлага байгаа эсэхээс хамаарч зураас тавьсан эсвэл тавьдаггүй. Лхагва:

    A) Энэ бол бүх эхлэлийн эхлэл юм; Энэ бол жүжигчний анхны тоглолт юм; Энэ бол ганцаардал(Чехов);

    б) Энэ бол Зверковын байшин(Гоголь); Энэ бол бөднө шувууны тор юм(Чехов); Энэ бол маш хэцүү асуудал юм.

  • Сэдвийг хувийн төлөөний үгээр илэрхийлсэн бол, угтварыг нэр үгийн нэрлэсэн тохиолдолд ихэвчлэн зураас тавьдаггүй, жишээлбэл: ...Би хэзээ ч магтаал хэлдэггүй шударга хүн(Чехов); Чамайг миний ах байгаад би маш их баяртай байна(Л. Толстой); Тэр бол авлига, тэр бол тахал, тэр бол эдгээр газруудын тахал юм(Крылов).

    Энэ тохиолдолд эсрэг заалттай байх эсвэл предикатыг логикоор онцолж байх үед зураас тавьдаг, жишээлбэл: Чи хөгшин хүүхэд, онолч, харин би залуу хөгшин, дадлагажигч...(Чехов); Би үйлдвэрлэгч, чи хөлөг онгоцны эзэн...(гашуун); Би биш, би биш, харин чи бол хортой элемент(Федин).

  • Өгүүлбэрийн үндсэн гишүүдийн аль нэг нь асуултын төлөөний үгээр, нөгөөг нь нэрлэсэн тохиолдолд нэр үг эсвэл хувийн төлөөний үгээр илэрхийлсэн бол зураас тавихгүй, жишээлбэл: Найз чинь хэн бэ гэдгийг хэлээрэй, би чамайг хэн гэдгийг хэлье.
  • Дүрмээр бол угтвар үг нь нэр үг, нэрлэсэн үг, угтвар нэрийн хослолоор илэрхийлэгдсэн бол зураас тавихгүй. Жишээ нь: Тэр маш сайхан сэтгэлтэй ч толгой муутай.(Тургенев); Миний интоорын цэцэрлэг!(Чехов); Акулын нуруу нь хар хөх, гэдэс нь нүд гялбам цагаан өнгөтэй.(Гончаров).

    Эдгээр тохиолдлуудад зураас тавих нь өгүүлбэрийг аялгуугаар задалж, агуулгыг нь ойлгоход хялбар болгох зорилготой, жишээлбэл: Сурагчид нь муур шиг, урт...(Шолохов); Фермийн тархай бутархай байшингуудын ойролцоох өндрийг захирч байна ...(Казакевич).

  • Зүүлт тайлбарт тайлбарын илэрхийллийн хэлбэрээс үл хамааран тайлбарлаж буй үгийг тайлбараас зураасаар тусгаарлана. Жишээ нь: Лакшми бол Энэтхэгийн домог зүй дэх гоо үзэсгэлэн, эд баялагийн бурхан; Апис - эртний Египетчүүд ариун амьтан гэж үздэг байв.
  • § 80. Бүрэн бус өгүүлбэрийн зураас

    1. Зууван хэлбэртэй өгүүлбэрт завсарлага хийх үед зураас тавьдаг (байгаагүй предикат бүхий бие даасан өгүүлбэрүүд), жишээлбэл: Сарын эргэн тойронд цайвар тойрог байдаг(А.Н. Толстой); Талбайн дээгүүр намхан тоос, талбай дээр төрийн мөнгөний хоосон шил, хямдхан чихэр.(Шолохов); Тэнгэрт яг л ягаан өд шиг үүлстэй...(В. Панова); Оргилгүй малгай - явган цэргийн дуулга(Долматовский).

      Тэнд үл мэдэгдэх замууд дээр урьд өмнө хэзээ ч байгаагүй амьтдын ул мөр байдаг ...(Пушкин); Шөнийн цагаар дахиад л газрын дээгүүр үүл(Жаров); Херсоны ойролцоох хээр талд өндөр өвс ногоотой, Херсоны ойролцоох хээр талд дов толгодтой.(М. Голодный).

      Зураасыг тусгай бүтэцтэй зууван өгүүлбэрт байрлуулсан бөгөөд үүний үндэс нь хоёр нэр үгээр үүсгэгддэг - сэдэв ба предикатгүйгээр, тодорхой интонацийг хоёр хэсэгт хуваах, жишээлбэл: Эх орондоо - залуучуудын урам зориг, бүтээлч байдал; Залуу ажилчин бүр дунд боловсрол эзэмшдэг.

    2. Алга болсон гишүүнийг (ихэвчлэн предикат) өгүүлбэрийн өмнөх хэсгээс сэргээж, орхигдсон газарт завсарлага хийх үед нийлмэл өгүүлбэрийн нэг хэсэг болох бүрэн бус өгүүлбэрт зураас байрлуулна, жишээлбэл: Тэд бие биенийхээ эсрэг зогсож байв: тэр - андуурч, ичиж, тэр - нүүрэндээ сорилттой байв; Халааснууд нь давхар байсан: дотор нь маалинган даавуугаар хийгдсэн, гаднах нь саарал калико; Нэг натрийн атом нь нэг устөрөгчийн атомыг, нэг цайрын атом нь хоёр устөрөгчийн атомыг, нэг хөнгөн цагаан атом нь гурван устөрөгчийн атомыг орлоно..

      Хэрэв завсарлага байхгүй бол зураасыг байрлуулахгүй, жишээлбэл: Алеша тэдэн рүү харахад тэд түүн рүү харав(Достоевский); Егорушка түүн рүү удаан харвал тэр Егорушка руу харав(Чехов); Чи юмыг урт, би богино болгодог(Леонов).

    3. Аливаа гишүүнийг орхигдуулсан эсвэл бүр орхигдуулаагүй тохиолдолд нийлмэл өгүүлбэрийн ижил төстэй бүтэцтэй хэсэгт зураас тавина, жишээлбэл: Гэрчүүд танхимд яаран, өнгөө алдсан хоолойгоор, шүүгчид дургүй, хайхрамжгүй хэлэв.(гашуун); Мөнгө алга болж, ажил үлддэг(гашуун); Тоглолт дуусч, зарим нь хожсондоо баярлаж, зарим нь алдсанаа тоолох цаг иржээ..

    § 81. Интонацын зураас

    1. Өгүүлбэрийн гишүүдийн хоорондын утгын холбоог тодруулах буюу онцлохын тулд энгийн өгүүлбэрийг аман бүлэгт хуваах газрыг зураасаар тэмдэглэнэ. Лхагва гариг: a) Би удаан хугацаанд алхаж чадаагүй; б) Би удаан хугацаанд алхаж чадаагүй. Ийм зураасыг аялгууны зураас гэж нэрлэдэг бөгөөд энэ нь өгүүлбэрийн аль ч хэсгийг салгаж болно, жишээлбэл: Би чамаас асууж байна: Ажилчид цалин авах шаардлагатай юу?(Чехов).
    2. Гайхлаа илэрхийлэхийн тулд өгүүлбэрийн гишүүдийн хооронд тавьсан зураас нь мөн интонацын шинж чанартай байдаг, жишээлбэл: Тэгээд цурхайг гол руу шидэв(Крылов).

    § 82. Холбох зураас

    1. Хоёр буюу түүнээс дээш үгийн хооронд зураас тавьж, хязгаарыг заана:

      a) орон зайн, жишээлбэл: галт тэрэг Москва - Эрхүү - Хабаровск - Владивосток;

      б) цаг хугацаа, жишээ нь: 11-13-р зууны загалмайтны аян дайн; 7-8-р сард бүх нийтийн амралт;

      в) тоон, жишээлбэл: зохиолчийн наймаас арван хуудастай гар бичмэл(тоогоор ижил: 8–10 ); 5-6 дахин давуу талтай.

      Эдгээр тохиолдолд зураас нь "... хүртэл" гэсэн үгийн утгыг орлоно. Хэрэв зэргэлдээ хоёр тооны хооронд та холболтыг утга учиртай оруулж болно эсвэл, дараа нь тэдгээрийг зураасаар холбодог, жишээлбэл: хоёр, гурван хоног үлдлээ(гэхдээ дижитал тэмдэглэгээтэй зураас байрлуулсан байна: …2-3 хоног).

    2. Хоёр ба түүнээс дээш тооны зөв нэрсийн хооронд зураас байрлуулсан бөгөөд тэдгээрийн нийлбэрийг сурган хүмүүжүүлэх, шинжлэх ухааны байгууллага, тэмцээн гэх мэтээр нэрлэдэг, жишээлбэл: Кант-Лапласын космогоник онол; Алехин - Капабланкагийн тоглолт.


    Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!