Kelioninis žaidimas „Rudens miško paslaptys.

  • Dėmesio ir atminties ugdymas;

Medžiagos:

Pamokos eiga .

Pamokos pradžios organizavimas:

Kuriame gerą nuotaiką.

Žaidimas „Būk atsargus“.

  • Dabar pavasario metas.
  • Šiandien trečiadienis.
  • Sniegas tirpsta.
  • Skaisčiai šviečia saulė.
  • Lapai krenta.
  • Lauke žiauriai šalta.
  • Sninga.

3. Pamokos temos žinutėČiuožykla (miškas).

.

Žaidimas "Kelias"

Ramiai einame taku. Aplink auga krūmai ir medžiai. Geltoni lapai šniokščia ir krenta. Priekyje yra didelių balų. Vienas, du, trys.

Vėl ramiai einame taku. Prieš mus – upelis su tiltu per jį. Bet jis siauras, saugokitės, kad nenukristų. Laikykitės už turėklų.

Eime ramiai. Kas tai yra? Takas tapo klampus nuo šlapio, purvo molio, prie jo laikosi mano kojos. Valgėme ir valgėme, plėšome žemę, sunkiai vaikštome.

Žaidimas „Žodis į žodį“

Grafinis diktantas „medis“

Fizminutka

Vėjas drebina medį

Pakreipiama į dešinę į kairę.

Vienas pakreipimas, du pakreipimas,

Klevo lapai šiugždėjo.

Mokantis eilėraštį

Aplink skraidė klevo lapai,

Klevas dreba nuo šalčio.

Kelyje prie balkono

Auksinis kilimas guli.

Sugalvok ir papasakok istoriją.

Namų darbai:

Peržiūrėkite dokumento turinį
„Pamoka „Kelionė į rudens mišką“

Tema: „Kelionė į rudens mišką“ Pamoka YIII tipo specialiųjų (korekcinių) mokyklų mokiniams pagal kursą „Psichomotorinių įgūdžių ir jutimo procesų ugdymas“ Pamoką sudarė: ugdymo psichologė: Gabdusheva Maskhuda Mukhamatdinovna

Tikslai ir uždaviniai:

    Suvokimo ir idėjų apie jutimo standartus ugdymas,

mąstymas ir vaikų žinių aktyvinimas;

    Dėmesio ir atminties ugdymas;

    Žodyno aktyvinimas ir turtinimas, kalbos gramatinės struktūros tobulinimas;

    Vaikų vaizduotės ir žodžių kūrybos ugdymas;

    Bendravimo įgūdžių tobulinimas.

Medžiagos: sąsiuviniai, pieštukai, kompiuteris (skaidrės)

Pamokos eiga.

Pamokos pradžios organizavimas:

Kuriame gerą nuotaiką.

Danguje viskas gražu, (rankas aukštyn)

Viskas žemėje yra gražu. (nuleidžia rankas)

Viskas šiame pasaulyje yra nuostabu (rankos į šonus, šypsokis)

Viskas apie mane yra nuostabu. (apkabinkite save, sukryžiavę rankas)

Žaidimas „Būk atsargus“.

Užduotis: Aš pasakysiu sakinius ir jei sutinkate su manimi, turite suploti rankomis.

    Dabar pavasario metas.

    Šiandien trečiadienis.

    Sniegas tirpsta.

    Skaisčiai šviečia saulė.

    Lapai krenta.

    Lauke žiauriai šalta.

    Sninga.

3. Pamokos temos žinutėČiuožykla (miškas).

Vaikinai, šiandien siūlau eiti į rudens mišką .

Geometrinių formų atpažinimo pratimas.

Ką galima pamatyti miške? Tačiau mūsų medžiai neįprasti. Kokie jie tokie? Pavadinkite juos. Įvardykite geometrinių figūrų spalvas. Ką gausite, jei sudėsite visas spalvas? Skaidrė (vaivorykštė). Taigi mes išėjome į kelią.

Atsistokite vienas šalia kito. Juk miško takelis labai siauras.

Žaidimas "Kelias"

Vaikai rikiuojasi vienas po kito ir eina per grupę kaip gyvatė įsivaizduojamu keliu.

Ramiai einame taku. Aplink auga krūmai ir medžiai. Geltoni lapai šniokščia ir krenta. Priekyje yra didelių balų. Vienas, du, trys.

Vėl ramiai einame taku. Prieš mus – upelis su tiltu per jį. Bet jis siauras, saugokitės, kad nenukristų. Laikykitės už turėklų.

Ramiai einame taku. Kelias veda per pelkę. Atsirado gumbai. 1, 2, 3, 4. Perėjome pelkę.

Vėl eikime ramiai. Prieš mus – dauba. Ant jo buvo užmestas rąstas. Per daubą kertame palei rąstą. Einame atsargiai, išlaikydami pusiausvyrą! Oho, jie pagaliau atvyko!

Eime ramiai. Kas tai yra? Takas tapo klampus nuo šlapio, purvo molio, prie jo laikosi mano kojos. Valgėme ir valgėme, plėšome žemę, sunkiai vaikštome.

Kelias vėl tapo geras. Eime ramiai. O dabar per taką nuvirto medis. Taip, koks didžiulis! Šakos į visas puses! Perlipkime per jį.

Oi, užlipome ant kažko dygliuoto! Taip, tai ežiukas!

Ramiai einame taku, aplinkui gera! Štai mes ateiname! Gerai padaryta!

Štai mes miške. Sėdėkime ant rąstų (kėdžių) ir žaiskime žaidimą. Miške auga daug įvairių medžių. Dabar prisiminsime, kurie.

Žaidimas „Žodis į žodį“

Vedėja sako frazę: „Miške auga medžiai“. Vaikai paeiliui kartoja šią frazę ir prideda medžio pavadinimą. Žaidimo pabaigoje visi kartu kartoja frazę ir įvardija visus prisimenamus medžius.

Grafinis diktantas „medis“

O dabar siūlau nupiešti medį.

6 langeliai aukštyn, 1 kairėn, 1 žemyn, 1 kairėn, 1 žemyn, 1 kairėn, 3 aukštyn, 1 kairėn, 2 aukštyn, 1 dešinėn, 3 aukštyn, 1 dešinėn, 2 aukštyn, 1 dešinėn, 2 aukštyn, 1 dešinėn, 1 aukštyn, 1 dešinėn, 2 žemyn, 1 dešinėn, 2 žemyn, 1 dešinėn, 3 žemyn, 1 dešinėn, 3 žemyn, 1 dešinėn, 3 žemyn, 1 kairėn, 1 aukštyn, 1 kairėn, 1 aukštyn, 1 kairėn, 6 žemyn, 2 liko.

Fizminutka

Vėjas drebina medį

Pakreipiama į dešinę į kairę.

Vienas pakreipimas, du pakreipimas,

Klevo lapai šiugždėjo.

(vaikai siūbuoja, kreipiasi į dešinę, kairę, pakelia rankas į viršų ir spaudžia rankas).

Mokantis eilėraštį

Aplink skraidė klevo lapai,

Klevas dreba nuo šalčio.

Kelyje prie balkono

Auksinis kilimas guli.

Sugalvok ir papasakok istoriją.

Vaikai gauna užduotį sugalvoti istoriją vardan nuo medžio nukritusio lapo, tema: „Ką aš mačiau miške? (1-2).

Namų darbai:

Namuose pieškite paveikslėlius tema „Rudens miške“ ir sugalvokite istoriją šia tema.

Pamokų užrašai„Kelionė į rudens mišką“

Integruotos ugdymo sritys: „Socialinis-komunikacinis tobulėjimas“, „Meninis vystymasis“, „Kognityvinis ugdymas“, „Kalbos raida“, „Fizinis tobulėjimas“.

Tikslas: įtvirtinti vaikų idėjas apie rudenį ir jo ženklus.

1. Plėsti vaikų žinias apie sezoną – rudenį.

2. Skatinti kūrybinių ir pažintinių gebėjimų ugdymą.

3. Pataisykite spalvas: geltona, raudona, žalia.

4. Lavinti smulkiąją rankų motoriką.

5. Ugdykite meilę ir pagarbą gamtai.

6. Lavinti intonacinį kalbos išraiškingumą, aktyvinti ir turtinti žodyną.

Terpės: rudeninio miško paveikslas, lapai iš spalvoto popieriaus (raudonos, geltonos, žalios, klevo, ąžuolo ir beržo lapų, vandeniu skiedžiamas guašas, medžio silueto popieriaus lapai, servetėlės.

Darbo su vaikais metodai: pokalbis, stebėjimas, meninė raiška, netikėtumo akimirka, didaktinis žaidimas „Iš kurio medžio lapas“, kvėpavimo pratimai „Pūsk, pūsk ant lapų“, žaidimas pirštais „Rudens lapai“, individualus darbas, piešimas į vidų. netradicinė forma.

Parengiamieji darbai: eilėraščių apie rudenį skaitymas ir mokymasis, rudens reiškinių stebėjimas pasivaikščiojimų metu, didaktinių žaidimų vedimas, kvėpavimo pratimai, pirštų žaidimai, iliustracijų žiūrėjimas temomis: „Ruduo“, „Medžiai“.

Pedagogas: Vaikinai, labai džiaugiuosi jus matydamas. Pasisveikinkime vieni su kitais ir sustokime ratu. Vaikai sustoja ratu ir šypsosi – sveikinasi. Pasigirsta beldimas į duris. Paštininkas atneša telegramą nuo Kiškučio, kuris kviečia vaikus pasivaikščioti rudenėjančiame miške. Bet pirmiausia prisiminkime, koks yra metų laikas.

Vaikinai, klausykite eilėraščio...

Jei medžių lapai pagelto.

Jei paukščiai išskrido į tolimą žemę,

Jei dangus niūrus, jei lyja,

Šis metų laikas vadinamas rudeniu.

Apie kokį metų laiką kalbama eilėraštyje?

Vaikai: ruduo.

Pedagogas: Taip ir šiandien kalbėsime apie nuostabų metų laiką – rudenį.

Pedagogas: Vaikinai, ar jums patinka ruduo? Už ką? (Vaikai atsako: „Gražu rudenį. Daug lapų. Galima su jais šiurkšėti ir žaisti.“ Mėgstate žaisti? Pažaiskime žaidimą „Taip – ​​ne“ ir dar kartą prisiminkime, kas vyksta gamtoje rudenį.

Didaktinis žaidimas „Taip-ne“. Mokytojas užduoda klausimus, o vaikai atsako:

Ar rudenį žydi gėlės? Taip!

Ar debesys dengia saulę? Taip!

Ar ateina šaltas vėjas? Taip!

O klaidos atskrenda? Ne!

Ar gyvūnai uždaro savo skyles? Taip!

Ar visi gauna derlių? Taip!

Ar dažnai lyja? Taip!

Ar labai karšta saulė šviečia? Ne!

Ar vaikai gali degintis? Ne!

Na, ką turėtum daryti?

Ar turėtume dėvėti striukes ir skrybėles? Taip!

Auklėtojas. Visi atsakė teisingai! Gerai padaryta!

Pedagogas: Vaikinai, ar esate pasiruošę keliauti?

Pedagogas: Pirmiausia prisiminkime, kas mus pakvietė aplankyti.

Vaikai: Zuikis

Pedagogas: Eikime į kelią.

Kūno kultūros pamoka „Lygiu keliu“. Vaikai išsirikiuoja į koloną.

Sklandžiu keliu,

Kojos žingsniuoja į mišką – viena, dvi, viena, dvi.

Akmenukais, akmenukais,

Per akmenukus, per akmenukus, (šok ant dviejų kojų, šiek tiek judant į priekį)

Duobėje - trinktelėti, (pritūpti)

Iššliaužėme iš duobės (vaikai pakyla).

Sklandžiu keliu,

Lygiu taku (vaikai eina pėsčiomis)

Mūsų kojos vaikšto – viena, dvi, viena, dvi.

Pedagogas: Vaikinai, mes atėjome į rudens mišką. (Spalvoti lapai išdėlioti ant grindų). Pažiūrėkite, kiek lapų ant žemės, tarsi viskas būtų padengta gražiu, ryškiu kilimu. Kokios spalvos jie? (Vaikų atsakymai.) Turime raudonus, žalius ir geltonus lapus.

Pedagogas: Kaip ošia ir ošia rudens lapai? (Vaikai imituoja garsą: „sh-sh-sh“. Artikuliacinė gimnastika.

Pedagogas: Pažaiskime su nukritusiais lapais.

Uždėkite lapą ant delno ir pabandykite jį nupūsti. (Vaikinai daro kvėpavimo pratimus „Pūskite lapus“ 2–3 kartus) - Vaikinai, žiūrėk, ar jau kas nors susitinka su mumis? (Mokytojas parodo žaislinį zuikį)

Vaikai: Zuikis.

Bunny: Sveiki, vaikinai!

Vaikai: Sveiki!

Pedagogas: Vaikinai, atidžiai pažiūrėkite į zuikį ir pasakykite, koks jis yra?

Vaikai: Pilkos, ilgos ausys, jis turi mažą apvalią uodegą.

Pedagogas: Kur gyvena zuikis?

Vaikai: Miške.

Zuikis: Vaikinai, aš skubu, man laikas grįžti į rudeninį mišką. Man laikas rinkti spalvingus lapus savo namams papuošti. Kaip vadinasi mano namas?

Vaikai: Minkas.

Bunny: Teisingai. Gerai padaryta!

Pedagogas: Nagi, zuikiai, mes tau padėsime. (vaikai sutinka padėti)

Zuikis. Vaikinai, aš paruošiau jums žaidimą. Turiu 3 krepšelius: raudoną, geltoną ir žalią. Padėkite man surūšiuoti lapus į krepšelius pagal spalvą.

Žaidžiamas didaktinis žaidimas „Spalvoti lapai“. (Vaikai pagal muziką paima lapus ir deda į krepšelius).

Bunny: Puiku, vaikinai! Paimsiu šiuos lapus ir papuošiu jais savo namus.

Pedagogas: Įsivaizduokime, kad esame rudens lapai, žaidžiantys su vėju. Ar pažaisime?

Kūno kultūros pamoka „Rudens lapai“. Vaikai kviečia zuikį žaisti žaidimą. (Vaikai eilėraštį palydi atitinkamais judesiais.)

Mes esame rudens lapai.

Jie sėdėjo ant šakų,

Pūtė vėjas ir jie skrido.

Jie skrido, skraidė ir nusileido ant žemės.

Vėl atėjo vėjas ir pakėlė visus lapus,

Jis juos apvertė, susuko ir nuleido ant žemės.

Pedagogas: Vaikinai, kaip vadinasi laikas, kai daug daug lapų krenta ant žemės?

Vaikai: lapų kritimas.

Pedagogas: Vaikai, pasakykite man, ar visi medžiai turi vienodus lapus?

Vaikai: Visi medžiai turi skirtingus lapus.

Pedagogas: Prisiminkime, ant kurio medžio, kokie lapai auga.

Didaktinis žaidimas „Iš kokio medžio lapas? (Pavadinkite paveikslėlyje pavaizduotus lapus. Vaikams siūlomi klevo, beržo ir ąžuolo lapai)

Pedagogas: Gerai padaryta, vaikinai!

Zuikis: Dabar man laikas eiti į savo skylę. Iki pasimatymo vaikinai.

Vaikai: Atsisveikink, zuikiai.

Pedagogas: Vaikinai, mes keliavome per rudens mišką. Grožėjomės ryškiais rudens vaizdais. Bet mums žaidžiant, lapai visiškai nuskriejo nuo medžių. Kaip liūdna pasidarė miške! Ir aš sugalvojau: nupieškime lapus ant medžių. Norėdami tai padaryti, turime grįžti į grupę.

Kūno kultūros minutė.

(Vaikai sudaro stulpelį ir, kartodami žodžius, grįžta į savo vietas.)

Eikime kartu po mišką

Neskubame, neatsiliekame

Eikime kartu, linksminkimės,

Greitai eisime į darželį (įprastas vaikščiojimas.)

Pedagogas: Štai mes. Dabar ramiai sėdime prie stalų ir dažų pagalba kursime stebuklus. Bet pirmiausia paruošime pirštus.

Pirštų žaidimas „Rudens lapai“.

Pirštai išėjo pasivaikščioti (einame pirštais ant stalo)

Jie pradėjo rinkti lapus (suspaudžiame kumščius)

raudonas lapas,

Kiek lapų surinkai?

Vienas, du, trys, keturi, penki! (sulenkiame pirštus)

Galite žaisti su jais (pakelkite rankas, pasigaminkite „žibintus“)

Mokytojas kiekvienam vaikui duoda popieriaus lapus su medžio siluetu ir parodo, kaip dažyti rudeninius medžius naudojant putplasčio kempinę ir guašą. Jis prašo pirmiausia parodyti geltonus dažus, tada raudonus ir žalius. Mokytojas paaiškina piešimo putų guma principą.

Auklėtoja: Pamerkiu putų gumą į geltonus dažus, užtepu ant paklodės ir iškart nuimu (nuplėšiu, užtepu, nuplėšiu...

Tada padarykite tą patį su raudona ir žalia spalva.

Savarankiškas vaikų darbas. Pamokai įsibėgėjus mokytojas prieina prie vaikų ir padeda. Pabaigoje vaikai iš piešinių sudaro didelę panoramą ir grožisi nuostabiu rudenišku mišku.

Pamokos santrauka.

Pamokos pabaigoje mokytojas užduoda vaikams klausimus:

Kas tau šiandien labiausiai patiko pamokoje?

Kur mes buvome?

pas ką mes lankėmės?

Ką nupiešėme?

Pedagogas: Mūsų pamoka baigėsi, ačiū už piešinius! Jūs visi šiandien padarėte puikų darbą. Gerai padaryta!

Ekologinis pasivaikščiojimas lopšelio-darželio vyresniojoje grupėje „Kelionė į rudens mišką“

Žygio pavadinimas:„Kelionė į rudens mišką“
Teminio pasivaikščiojimo forma:žygis pėsčiomis
Amžiaus grupė: vyresnioji grupė
Ėjimo laikas: pirmoji dienos pusė
Pasivaikščiojimo trukmė: 45 minutes
Tikslas: formuoti vaikų raidos situaciją per tiriamąją veiklą formuoti idėjas apie vėlyvą rudenį.
Užduotys:
skatinti vaikų gebėjimo nustatyti ryšį tarp oro temperatūros ir gyvosios bei negyvosios gamtos būklės, priežasties-pasekmės ryšius;
ugdyti vaikų gebėjimą nustatyti vėlyvą rudenį vykstančių augalų ir gyvūnų gyvenimo pokyčių priežastis, išryškinti būdingus metų laikui požymius;
sudaryti sąlygas vaikams skiepyti meilę ir pagarbą gamtai.
Medžiagos: smėlis, akmenukai, audinys, laistytuvas su vandeniu; gyvūnų ir paukščių „pėdsakai“, kuriuos galima užsidėti ant rankų; juodo popieriaus lapai, padidinamieji stiklai (kiekvienam vaikui); indelį vandens, pagaliuką, siūlų kamuoliuką, tuopos ir laukinių ranetų šakeles su pumpurais, lapais, dubenį, žaislinį ežiuką, medžiagų „Vėlyvo rudens“ modeliui sukurti ir „piešimui“ smėliu; raktas į lėkštę vandens, stiklo, degtukų ar žiebtuvėlio, lėkštę; spirituoti gėrimai (ramunėlių, erškėtuogių, mėtų, melisos) skanėstams. Pedagogas:
Dienos tapo trumpesnės
Naktys tapo ilgesnės.
Laukai tušti, žemė šlapia,
Lietus pliaupia.
Kas pasakys, kas žino
Kada tai įvyksta?
Vaikai. Rudenį.
Pedagogas:Šiandien leisimės į kelionę po rudeninį mišką, bet pirmiausia šiek tiek laiko praleisime miško pakraštyje ir pažiūrėsime į smėlį.

Eksperimentai su smėliu, stebėjimai
Tikslas – sudaryti sąlygas ugdyti gebėjimą atskirti ir įvardyti smėlio savybes.
Patirtis Nr.1
Pedagogas: Atidžiai pažiūrėkite į smėlį, palieskite, supilkite nuo delno iki delno. Įvardykite smėlio savybes.
Vaikai: Smėlis gali būti sausas, šlapias, šlapias, labai šlapias. Smėlis yra birus ir teka. Galite lipdyti iš smėlio. Jis gali būti geltonos, šviesiai rudos, tamsios spalvos. Smėlis leidžia vandeniui gerai praeiti pro jį.
Pedagogas: Kai vaikštome sausu smėliu, ar mums patogu? (Vaikų atsakymai.) Taip, labai nepatogu. Sausu smėliu vaikščioti sunku, jis trupa ir kojos grimzta į smėlį. (Mokytoja paprašo vieno vaiko vaikščioti ant smėlio ir pasikalbėti apie savo jausmus.) Ar galime lipdyti iš sauso smėlio? (Vaikų atsakymai.) Įsivaizduokime, kad rudenį lyja. (Mokytojas prašo pasirinkti vaiką, kuris bus lietus; jis turi paimti laistytuvą ir palaistyti gėlę.) Kur dingo vanduo?
Vaikai: Vanduo įsigėrė į smėlį.
Pedagogas: Ar galime lipdyti iš neapdoroto smėlio? (Vaikų atsakymai.) Ar patogu ant jo vaikščioti? (Vaikai pasirenka, kas atliks kitą užduotį.) Pasivaikščiokite smėliu ir kalbėkite apie savo jausmus. Dabar nuvalykite batus šluoste. Vaikinai, vaiko nebėra, o kas liko ant smėlio?
Vaikai: Pėdsakai.
Pedagogas: Teisingai, liko pėdsakų. Paimkite gyvūnų ir paukščių „pėdsakus“, uždėkite juos ant rankų ir atsispausdinkite. Įvardink tuos, kurie ėjo. (Vaikų atsakymai.) Vaikinai, kodėl mums dabar čia nepatogu smėlis?
Vaikai: Smėlis lieka ant pado.

Pastebėjimas Nr.1
Tikslas – sudaryti sąlygas ugdyti gebėjimą stebėti ir daryti išvadas, kad smėlis susideda iš smėlio grūdelių.
Mokytojas ant juodo popieriaus lapo uždeda nedidelę saują smėlio ir kviečia vaikus apžiūrėti smėlį per padidinamąjį stiklą: smėlio grūdeliai smulkūs, nelygūs, kieti, skirtingų spalvų, apvalios formos, išsidėstę atskirai nuo kiekvieno. ir lengvai judėti.
Pedagogas: Iš ko pagamintas smėlis?
Vaikai: Smėlis susideda iš labai mažų smėlio grūdelių.

2 pastebėjimas
Tikslas – sudaryti sąlygas ugdyti gebėjimą lyginti medžiagas, teisingai įvardyti jų požymius, atlikti jutiminius tyrimus.
Vaikai renka akmenukus ir smėlį, lygina, glosto, apčiuopia, spaudžia, bando barstyti. Klausykitės krentančio akmens garsų, smėlio srovės ošimo.
Pedagogas:Įvardykite akmenų savybes.
Vaikai: Akmenys kieti. Jie gali būti lygūs, grubūs, skirtingų spalvų ir formų.
Pedagogas: Smėlio grūdeliai yra smulkūs akmenukai. Jie susidaro, kai didelės uolienos trinasi viena į kitą.

Patirtis Nr.2
Pedagogas: Išsiaiškinkime, kas sunkesnis: akmenys ar smėlis?
Mokytojas supila smėlį ir akmenis į indelį vandens ir sumaišo pagaliuku. Vaikai stebi, kaip medžiagos nusėda ant dugno. Jie daro išvadą: akmenys nusėda anksčiau nei smėlio grūdeliai, jie yra sunkesni.
Miške
Auklėtojas.
Labas miške,
tankus miškas,
Pilna pasakų ir stebuklų!
Ko keliate triukšmą?
Tamsią, audringą naktį?
Ką tu šnibždėsi mums auštant,
Viskas rasoje kaip sidabre?
Kas slepiasi tavo dykumoje -
Koks gyvūnas? Koks paukštis?
Atidarykite viską, neslėpkite:
Matote, mes esame savo!
S. Pogorelovskis

Žaidimo pratimas „Tęsk žodį“
Pedagogas:Įrodykime miškui, kad priklausome.
Mokytojas meta kamuoliuką vaikui ir pasako žodžio pradžią, vaikas grąžina kamuolį ir baigia žodį.
Lapė, medus, grybai, e-žikas, lapas, voverė, kA-banas, riešutai, kiškis, medis, saulė, gėlės ir kt.

„Miško bičiulių taisyklės“
Pedagogas: Kol takas nenuves toli į mišką, prisiminkime miško bičiulių taisykles. Kaip reikėtų elgtis miške, kad nepakenktumėte jo gyventojams?
Vaikas įvardija taisyklę ir paima savo kaimyno ranką, kuris taip pat įvardija taisyklę ir paima kaimyno ranką ir pan.
Vaikai: Jūs negalite kūrenti laužų miške. Negalite trypti žolės ir rinkti didelių gėlių puokščių. Po poilsio reikia išnešti visas šiukšles ir nepalikti jų miške. Miške nereikia triukšmauti, kad netrukdytų žvėrims ir jų jaunikliams. Negalima sunaikinti skruzdėlynų: skruzdėlės yra labai naudingos, jos yra miško tvarkdariai. Negalima sugauti vabzdžių – drugelių, boružėlių – jie apdulkina augalus ir naikina amarus. Nelaužykite medžių ar krūmų šakų. Jei miške randame duobę, neturime artintis, kad neišgąsdintume miško gyventojų.
Pedagogas: Kodėl būtina žinoti ir laikytis elgesio miške taisyklių? (Vaikų samprotavimai.)
Vaikų atsakymai. (Miškas yra gyvūnų namai. Turime gerbti kažkieno namus.
Pedagogas: Kaip dabar galime padėti savo vietovės augalams ir paukščiams?
Vaikai: Uždenkite medžių šaknis sniegu, pakabinkite lesyklėles ir lesinkite paukščius.
Pedagogas: Tik dabar pasakėme: tu negali to daryti, tu negali daryti ano... bet kas įmanoma miške?
Vaikai: Galima ramiai pasivaikščioti takais išgirsti miško gyventojų balsus, grožėtis augalais – gėlėmis, medžiais. Galima žiūrėti voverę ir genį. Jei pagauname žiogą ar skruzdėlę stebėjimui, apžiūrime ir paleidžiame. Miške galima žaisti kamuoliu.
Pedagogas: Teisingai, gerai padaryta!
Vėlyvo rudens požymiai (fiksacija)
Mokytojas įvardija rudens ženklą ir, laikydamas siūlą rankoje, įteikia vaikui siūlų kamuoliuką. Vaikai įvardija rudens ženklus – kamuolys eina ratu.
Pedagogas: Dienos trumpos, o naktys ilgos ir tamsios.
Vaikai: Pučia šaltas vėjas. Lapai pagelsta ir nukrito. Paukščiai išskrido į šiltesnius kraštus, nes nėra vabzdžių. Saulė šviečia, bet nešildo. Kartais lyja su sniegu. Pasidarė šalta, vaikai ir suaugusieji buvo aprengti šiltais drabužiais. Yra šalnų.

Dinaminė pauzė „Mes tapsime medžiais“
Vaikai atlieka figūrinius judesius pagal tekstą.
Mes tapsime medžiais
Stiprus, didelis.
Pėdos yra šaknys
Paskirstykime juos plačiau
Kad laikytų medį
Jie neleido man kristi
Iš tolimų gelmių
Jie ištraukė vandenį.
Mūsų kūnas yra galingas kamienas,
Jis šiek tiek siūbuoja
Ir su aštriu galu
Tai paliečia dangų.
Mūsų rankos yra šakos
Kartu jie sudaro karūną.
Baldakimu jie visai nebijo.
Kai stipriai pučia vėjai.
Jūsų pirštai bus kaip šakelės.
Lapai juos dengia.
Kaip ateis ruduo po vasaros -
Lapai išskrenda akimirksniu.
Pedagogas: Vaikinai, pasakykite man, kaip medžiai ruošiasi žiemai.
Vaikai: Medžiai ir krūmai numetė lapus, kad neduotų nei vandens, nei maisto – jiems patiems reikia jėgų išgyventi žiemą. Lapai metami į žemę, po šaknimis, kad pridengtų, o jei nenumeta lapų, sniegas juos puola, nuo jo svorio lūžta šakos.
Dabar pažiūrėsime į inkstus. Medžiai stovi be lapų, bet yra pumpurų (tankių gumulų), ir jie miega... ką? (Vaikų prielaidos.)
Teisingai, lipnūs lapeliai! Apžiūrėkite pumpurus (rodo šakas su pumpurais): kokios jie formos, dydžio, spalvos? (Vaikų atsakymai.) Palyginkite tuopos ir laukinės ranetkos pumpurus. (Vaikų atsakymai.) Kaip manai, ar dabar auga medžiai?
Vaikai: Nr. Medžiai ilsisi, atrodo, kad miega.
Pedagogas: Gamtoje niekas nevyksta atsitiktinai. Medžiams reikia nukritusių lapų. Krūmai rudenį ir žiemą skendimui. O dabar juos užklojo sniegas.

Patirtis su lapais
Pedagogas: Pažiūrėkite, kiek lapų yra po mūsų kojomis! Vaikščiokite aplink juos. Ar tu ką nors kvepi?
Vaikai: Taip, kvepia lapais.
Pedagogas: Kodėl lapai nuvyto ir išdžiūvo? (Vaikų spėjimai.) Paimkite po vieną popieriaus lapą. Pažiūrėkite į lapo vidų – jis išmargintas mažais taškeliais. kas tai? Pasirodo, lapai yra medžių „langai“. Kad medis galėtų gyventi ir augti, jam reikia daug vandens. Šaknys sugeria vandenį iš žemės, tada jis kyla išilgai kamieno, šakojasi ir krenta į lapus. Saulė šildo lapus, „langai“ atsidaro, išskirdami drėgmę - karštu oru lapai atvėsta ir išdžiūsta. Vėlyvą rudenį, kaip ir dabar, lapkričio pabaigoje žemė užšąla. Į medį įteka mažai vandens, saulė nekaitina, o „langų langai“ nereikalingi. Jei vasarą lapai tvirtai prisitvirtina prie šakos, tai rudenį tarp lapo ir šakos susidaro kamštis – pertvara. Ji atskiria lapą nuo šakos, jis blogai prilimpa prie jo. Net nedidelis vėjelis nupučia lapus nuo šakų. Taip prasideda lapų kritimas. Dabar sudėkite lapus į dubenį, laistykite iš laistytuvo, tarsi lytų. Pabaigoje matysime, kas su jais atsitiks (lapai taps minkšti ir nešiauš).

„Vėlyvo rudens“ maketo kūrimas ir „piešimas“ smėliu
Pedagogas: Vaikinai, kas čia sėdi po krūmu? (Išeina žaislinį ežiuką.) Ežiukas dar mažas ir nežino, kur galėtų žiemoti. Darykime maketą vėlyvą rudenį, o jūs galite pasakyti, kur jis yra ir kaip gali peržiemoti. Kas nori, tegu daro maketą, o likusieji gali paruošti svečiams rudeninį piešinį - „pieš“ smėliu.
Vaikai kuria modelį ir „piešia“ smėliu.

„Dry out of the water“ patirtis
Tikslas yra sudaryti sąlygas parodyti atmosferos slėgio egzistavimą ir oro savybę aušinant užimti mažesnį tūrį (suspausti)
Pedagogas: Vaikinai, pažiūrėkite: mūsų miške bala dar neužšalo.
Vaikai žiūri į vandens lėkštę – ten yra raktas.
Pedagogas: Pagalvokite ir pasakykite man, kaip galite gauti raktą nesušlapdami pirštų.
Vaikai siūlo įvairius metodus ir juos išbando.
Pedagogas: Siūlau atlikti eksperimentą pagal algoritmą: stiklinėje uždekite popieriaus lapą. (Oras išdegė. Paverčiame stiklą ant lėkštės, šalia rakto. Po kurio laiko stiklinėje esantis popierius užges, oras pradės vėsti, o vanduo pamažu įsitrauks stiklas, atidengiantis lėkštės dugną, galite paimti raktą, vaikinai, papasakokite, kaip viskas įvyko (vaikų prielaidos.) Dar kartą kartoju: oras pirmiausia sušilo ir išsiplėtė, atėjo oro perteklius. iš stiklo Kai pradėjo vėsti, jo nebepakako, o lauke esantis oras pradėjo spausti vandenį labiau nei stiklinėje Esant išorinio oro slėgiui (. oro slėgiui), į stiklą buvo įtraukiamas vanduo.

Ekologiška kavinė
Pedagogas: Vaikai, ką mes galime atidaryti šiuo raktu? (Vaikų atsakymai.) Sako, šalia atsidarė neįprasta miško ekologinė kavinė. Manau, kad tai šarka vėl bandė pavogti raktą, bet jį numetė. Atidarykime kavinę. Ateik. Neatsitiktinai tokia kavinė atsidarė miške. Miškas yra gyvūnų, paukščių ir vabzdžių namai. Manau, jūs gerai pažįstate miško gyventojus. Pradėkime aplinkosaugos viktorina!
1. Gyvūnas pūkuotas, šleivakojis, čiulpia letenėlę į urvą. (Meška)
2. Kartais raudona, kartais pilka, o pagal pavadinimą – balta. (Voverė)
3. Sukryžiuotas, mažas, avėjęs baltą kailinį ir avėdamas veltinius batus. (Kiškis)
4. Štai iš po suoliuko išlenda adatos ir smeigtukai. (Ežiukai)
5.Kas šaltą rudenį vaikšto piktas ir alkanas? (Vilkas)
O dabar, merginos ir berniukai, apsisukite ir pavirskite gyvūnais!
P/i „Miško gyventojai“ (Vaikai vaizduoja lokį, kiškį, vilką, lapę.)
Atspindys.
Pedagogas: Vaikinai, jums buvo sunku atlikti savo užduotis. Atlikti tyrimus? kas tau patiko labiausiai? (Vaikų atsakymai.) O dabar kviečiu visus paragauti spirituotų gėrimų.

Pamokos tikslai:

Koregavimo ir auklėjimo tikslai:

Idėjų apie auksinį rudenį ir tipiškus rudens reiškinius gamtoje apibendrinimas;

Tobulinti paveikslo žiūrėjimo įgūdžius, formuoti holistinę jo idėją;

Kalbos gramatinės struktūros tobulinimas (santykinių būdvardžių daryba, žodžių sutapimas sakinyje lytimi ir didžiąja raide);

Skaitymo įgūdžių tobulinimas;

Gerinti nuoseklią kalbą;

Tempo-ritminių judesių gerinimas;

Žodžių skirstymo į skiemenis įgūdžių tobulinimas.

Koregavimo ir vystymosi tikslai:

Savanoriško dėmesio, suvokimo ugdymas;

Pantomimos judesių išraiškingumo ugdymas;

Dialoginės kalbos ugdymas;

Smulkiosios, stambiosios motorikos, miklumo ugdymas;

Stebėjimo įgūdžių ugdymas eksperimentinėje veikloje;

Taisyklingo diafragminio kvėpavimo ugdymas;

Koregavimo ir auklėjimo tikslai:

Ugdykite bendradarbiavimo, savitarpio pagalbos, aktyvumo, atsakingumo įgūdžius.

Žodyno darbas: gyvūnai, šaltis, kutenimas, baravykas, baravykas; pasislėpti, skristi.

Metodinė pagalba: medžių maketai, objektų paveikslėlių rinkinys, vaizduojantis laukinius gyvūnus ir jų namus, plokščias medžių atvaizdas, atvirutės - žodžiai, plunksnos, grybų manekenai, plastilinas, indas su pienu, magnetinė lenta, molbertas, magnetinės raidės, didelės kamuoliukus.

Garso laikmena: magnetofonas, kasetė įrašinėja paukščių balsus, gamtos reiškinius.

Motyvacija: keliauti į rudeninį mišką.

Parsisiųsti:


Peržiūra:

Integruota veikla – žaidimas „Kelionė rudens miške“.

Organizacinis momentas.

(Vaikai kartu su mokytoja įeina į grupę, papuoštą kaip rudeninis miškas.)

Pantomima „Pasivaikščiojimas miške“.

Pasiklydome miške. ( liūdna)

Visi šaukė: "AU!"(Garsiai)

Niekas neatsako(Deja)

Atsiliepia tik aidas. - "A - U!"

  1. Įvadas į temą.

Logopedas.

  • Atidžiai klausykite mįslės:

Atnešu derlių, atsėju laukus,

Siunčiu paukščius į pietus, apdengiu medžius.

Bet aš neliečiu pušų. Aš vadinu save...

Vaikai: - Ruduo.

Logopedas.

  • Užmerkite akis! (Uždeda rudens lapų vainiką) Vienas, du, trys. Kviečiu į kelionę po rudens mišką.
  1. Pagrindinė pamokos dalis.

Žaidimas „Pasirenk medį“.

Logopedas.

  • Mano miškas vadinamas auksiniu. Kodėl manote?

Vaikai.

  • Nes medžiai ir krūmai puošiasi geltonais lapais.

Logopedas.

  • Visi medžiai gražūs. Tik šie medžiai prarado savo puošmenas. Padėkime jiems pasipuošti savo lapija.

Vaikai po vieną eina prie magnetinės lentos. Vienas vaikas skaito žodį, o kitas pasirenka tinkamus lapus, kad sudarytų santykinius būdvardžius. Ir visi vaikai taip pat.

ĄŽUOLAS – ąžuolo lapai auga ant ąžuolo.

PUŠIS – Pušies spygliai auga ant pušies.

BERŽAS – beržo lapai auga ant beržo.

Šermukšniai – ant šermukšnio auga šermukšnio lapai.

Žaidimas „Gyvūnų namai“.

Logopedas.

  • Apsidairykite aplinkui. Kas gyvena miške?

Vaikai.

  • Miške gyvena laukiniai gyvūnai.

Logopedas.

Tylu, tylu miško pakraštyje,

Gegutės nebegirdi.

Ir maži gyvūnai ruošiasi

Sveiki sulaukę ilgos žiemos.

Vaikai prieina prie magnetinės lentos. Jie turi pakaitomis pastatyti laukinio gyvūno figūrėlę ant tinkamo būsto, pateikdami pasiūlymą pagal modelį.

Vaikai.

  • Vilkas pasislėps guolyje.
  • Meška pasislėps duobėje.
  • Voverė pasislėps įduboje.
  • Kurmis pasislėps duobėje.
  • Kiškis pasislėps po krūmu.
  • Briedis pasislėps už krūmo.
  • Lapė pasislėps skylėje.
  • Ežiukas pasislėps medžių šaknyse.

Logopedas.

  • Gerai padaryta! Dabar gyvūnai nebijo žiemos šalčio.

Aš laukiau jūsų vaikinai

Ir ji atnešė dovanų.

Vaikai.

  • Kur dovanos?

Logopedas.

  • Aš turiu krūtinę. Aš tiesiog nesuprantu, kur jis yra.

(Pasirodo Lesovichok)

  • Tai aš paslėpiau tavo krūtinę. Bėda ta, kad pamesti raktai. Raskite juos vaikinai. Ant krūtinės yra penkios spynos. Kiek raktų ieškosite? (Penki.)

Vaikai eina į dailės kambarį.

  • Sveiki, Lyubov Stanislavovna. Ieškome rakto. Padėkite mums jį surasti.
  • Aš padėsiu tau jį surasti. Norėdami tai padaryti, jūs padėsite man papuošti paveikslėlį.

Vaikai, sekdami mokytojos pavyzdžiu, iškočioja mažus kamuoliukus ir padeda juos ant lentų.

Logopedas atlieka pirštų mankštą.

Šermukšnis saulėje šildo statinę!

Ateik, šermukšni, į mūsų dėžę!

(Panašūs į bangas pirštų judesiai. Pirštų uždarymas į užraktą. Judėjimai aukštyn ir žemyn.)

Mes ilgai, ilgai lipdėme,

Mūsų pirštai pavargę.

(Sukamieji spynos judesiai. Rankų paspaudimas.)

Leisk jiems šiek tiek pailsėti

Ir jie vėl pradės lipdyti.

(Glostykite kiekvieną pirštą.)

Pakelkime rankas kartu

Ir vėl pradėkime lipdyti.

(Rankos į šonus. Plaukite rankomis.)

Vaikai atlieka grupės darbą „Šermukšnis“ ir gauna raktą.

Visi kartu eina į trobą, kur jų laukia mokytojas-psichologas.

Sveiki, vaikai! Merginos ir berniukai. Atsisėskite prie stalo. Aš irgi kažkada buvau maža mergaitė ir lankiau darželį.

Ten turėjau daug draugų. Ir šiandien atnešiau tau vieną. Tai Kuzya!

Kuzya sveikina vaikus už rankos. Žaidžia žaidimą su plunksnomis „Apchhi“.

Aš nebijau kutenimo

Aš tik linksmai juokiuosi:

Ha ha ha, hee hee!

Apchhi, apchhi!

Logopedas.

  • Pūtė vėjelis ir mūsų plunksnos skraidė aukštai, aukštai. Pūskime ant plunksnų kaip vėjelis. Kaip pučiasi?

Vaikai pasakoja, kaip teisingai įkvėpti ir iškvėpti. Atlikite kvėpavimo pratimą.

Mokytojas duoda kitą raktą.

Vaikai su logopedu eina pas muzikos vadovą pasiimti rakto.

Aš tau duosiu tavo raktą. Tiesiog pažaisk su manimi muzikinį žaidimą„Surask savo medį“.

Logopedas.

  • Mano miške auga įvairūs augalai. Atspėk, apie ką aš kalbu.

Aksominėje skrybėlėje – deja! –

Jis stovi be galvos.

Jis turi vieną koją

Ir net ji be bato. (Grybas)

Logopedas ir mokytojas medžių vaidmenyje. Baravykas po drebule, baravykas po beržu. Skambant muzikai, grybai pasklinda po salę, muzikai pasibaigus, grybai turi rasti savo medžius.

Vaikai gauna raktą.

Logopedas.

  • Šis gamtos reiškinys vyksta mano miške. Atspėk.

Pienas plūdo upe,

Nieko nebuvo matyti.

Pienas ištirpo

Jis tapo matomas toli. (Rūkas.)

Ekologijos mokytojas atlieka eksperimentą su pienu, aiškiai įrodydamas prastą matomumą rūko metu.

Vaikas ant magnetinės lentos išdėsto žodį „rūkas“.

Už gerą darbą jam duodamas raktas.

Kūno kultūros mokytojas sukviečia vaikus į savo salę.

  • Sveiki vaikinai! Aš žinau, kodėl tu eini per mišką. Norėdami jį gauti, mes žaisime su jumis.

Žaidimas „Pasirink paveikslėlius“.

Vaikai buvo suskirstyti į dvi komandas. Pirmoji komanda renkasi paveikslėlius su dviem skiemenimis, o antroji – su trimis. Jis vyksta estafetės forma. Pažaidę vaikai gauna raktą.

Grupėje. Spynų raktai parenkami pagal spalvą. Jie atidaro krūtinę. Yra krepšelis su dideliais obuoliais.

Logopedas.

Ir štai mano dovanos. Vaikai, mūsų kelionė buvo nuostabi. Kiekvienas iš mūsų tapo išmintingesnis, protingesnis. Ką norėtumėte pasakyti kitiems vaikams ir savo tėvams? (Vaikų atsakymai.)

Man buvo labai smagu

Mylėjau visus vaikinus.

Bet mums laikas atsisveikinti

Ką daryti, viskas laukia!

Gerų šypsenų jums, dosnaus rudens, patogios žiemos. Viso gero!




Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!