Individualus logopedinis seansas dėl l garso nustatymo. „Individualios pamokos garso kūrimo apibendrinimas

Natalija Ponikaeva
Logopedinės pamokos „Garso kūrimas [L]“ santrauka

Garsas [L]

Garso nustatymas [L]№1

Tikslas. Garso nustatymas [L].

1. Pataisomoji ir auklėjamoji:

- įdėkite garsą [L] laipsnišku metodu artikuliacinės struktūros kūrimas;

:

3. Švietimo:

Ugdykite draugišką požiūrį į kitus, mandagumą ir elgesio kultūrą.

Įranga. Veidrodis, artikuliacinės gimnastikos nuotraukos, žaislai: pelė, garlaivis.

Pamokos eiga

1. Organizacinis momentas

Šiandien jūs ir aš išmoksime ištarti vieną labai gražų, stebuklingą garsas, tai įvyks kiek vėliau, bet dabar atsakykite, ar jums patinka pasakos? Ar nori, kad papasakočiau istoriją apie juokingą liežuvį? Tada žiūrėk ir klausyk.

2. Pasiruošimas garso gamyba [L]

Kadaise gyveno liežuvis. Susipažink su juo. Jis gyveno nuosavame name. Ar žinote, kaip vadinamas namas prie liežuvio? (Burna) Jis buvo labai smalsus ir dažnai žiūrėdavo pro langą. Atidariau langą, uždariau, vėl atidariau, pažvelgiau į lauką, pažvelgiau į dešinę, tada pažiūrėjau į kairę, ar kas nors ateina? Pažiūrėjai, ar šviečia saulė? Pažvelgiau žemyn – ar buvo balų?

Liežuvis nubėgo į virtuvę, o ten mama minkė tešlą. „Leisk man padėti“- pasakė Liežuvis. Pratimai "Tešlos minkymas".

Minkome tešlą ir kepėme blynus. Pratimai "Blynas"

Liežuvis padėkojo mamai už skanius pusryčius ir nubėgo pasivaikščioti. Kieme prie namo yra aukšta tvora. Pratimai "tvora"

Norėjau, kad liežuvis ant sūpynių sūpynės: aukštyn ir žemyn! Pratimai "Sūpynės". Smagaus sūpynės su Liežuviu ant sūpynės!

Liežuvis nulipo nuo sūpynių ir staiga pamatė grėsmingą, piktą kalakutą. Kalakutas stovėjo vidury kiemo ir siaubingai keikėsi. Parodykime, kaip prisiekė Turkija. Pratimai "Turkija"

Liežuvis išsigando ir nubėgo namo. Staiga kas nors pasibeldė. Kas ten? Tai aš, tavo draugas, mažoji pelytė. Žaiskime. Pavyk mane. Pratimai „Pagauk pelę“.

Žaidėme pasivijimą, o dabar pažaiskime kitą žaidimą „Pakartok paskui mane“.

Logopedas prašo atkurti ritminį modelį.

Pelė nubėgo į jo skylę. O liežuvis atsibodo ir nuėjo į proskyną.

Tada jis paėmė savo mėgstamą žaislinį garlaivį ir pradėjo su juo žaisti.

3. Kvėpavimo raida.

Pratimai "Garlaiviai". (Išsivysto sklandus ilgas iškvėpimas.)– O dabar pavirsime į garlaivius. Patraukėme į kelią. Duokime atsisveikinimo švilpuką. Nusišypsokite, giliai įkvėpkite per nosį ir pūskite plačiu liežuvio galiuku – fff, nepūskite skruostų.

4. Garso nustatymas [L]

Lūpos šypsosi, dantys tvoroje, platus liežuvio galiukas remiasi į viršutinius dantis, pasakykite tai garsiai garsas [s]. Gavau naują garsas, pasakykite tai dar kartą ir įsiklausykite į save. Šiandien išmokote ištarti naują garsas. Pasakykite dar kartą.

5. Fiziniai pratimai

Vienas – pritūpimas, du – šuolis.

Tai triušio pratimas.

Kaip gali pabusti lapių jaunikliai? (Trinkite akis kumščiais)

Jie mėgsta ilgai pasitempti (ištempti)

Būtinai žiovaukite (žiovauti, užsidengti burną delnu)

Na, vizgink uodegą. (klubų judėjimas į šonus)

6. Loginės užduoties žaidimas "Ketvirtasis ratas" (darbas iš nuotraukų).

Garlaivis, valtis, lėktuvas, burlaivis.

Automobilis, tramvajus, troleibusas, metro.

Lėktuvas, sraigtasparnis, dviratis, oro balionas (kaip transporto priemonė).

7. Pirštų smulkiosios motorikos ugdymas

Pratimai: Nubrėžkite taškus ir spalvą.

ką gavai? Garlaivis.

Kaip skamba laivas? (L-L-L). Artikuliacijos kartojimas.

8. Santrauka klases

Mūsų pasaka baigėsi.

Ar tau ji patiko?

Ką prisimeni?

Kuris garsas ar tu šiandien išmokai ištarti?

Garso gamyba [L] Nr.2

Tikslas. Garso nustatymas [L].

1. Pataisomoji ir auklėjamoji:

Paaiškinkite artikuliaciją garsas [L], įdėti šį garsą ir sustiprinti artikuliaciją izoliuotu tarimu;

Išmok tiksliai ir išsamiai atsakyti į klausimus;

2. Korekcinis ir vystomasis:

foneminės klausos ir foneminio suvokimo ugdymas;

Loginio mąstymo, dėmesio, atminties ugdymas;

Kalbos motorikos, smulkiosios pirštų motorikos lavinimas;

3. Švietimo:

Ugdykite susidomėjimą užsiėmimas naudojant pramoginius pratimus; aktyvumas, užsispyrimas, noras įveikti ydą.

Įranga. Veidrodis, nuotraukos su artikuliacijos pratimais, Luntiko atvaizdas, paveikslėliai eilėraščiuose apie linksmąjį Liežuvį, signalinės kortelės, raidė L, artikuliacinės struktūros priminimas garsas [L].

Pamokos eiga

1. Organizacinis momentas

Aplankykite mus šiandien klasė atėjo animacinis personažas.

Taigi, mūsų svečias yra Luntikas (logopedas pakabina paveikslėlį ant lentos). Parodykite man raidę, kuria prasideda vardas Luntik (iš siūlomų raidžių pasirenka raidę L (logopedas pakabina laišką prie Luntiko nuotraukos).

Tai tiesa, tai yra L raidė. L raidė reiškia garsas [L], kuris primena skrendančio lėktuvo riaumojimą L-L-L.

2. Temos pranešimas

Šiandien išmoksime ištarti garsas [L]. Tuo pačiu mes išmokysime Luntik tai ištarti garsas. Norėdami tai padaryti, būtina, kad lūpos ir liežuvis veiktų gerai. Už kiekvieną teisingai atliktą užduotį Luntik pateiks skirtingas figūrėles, kurias turėsite išdėstyti eilės tvarka ant šio kartono.

3. Artikuliacinė gimnastika

O dabar tu ir aš prisiminsime pasaką apie Linksmą liežuvį ir parodysime Luntikui prieš veidrodį (už kiekvieną pratimą logopedas rodo paveikslėlį ir nuotrauką su artikuliacijos pratimu).

1. Atidarykite burną.

Kas tame name yra viršininkas?

Jo savininkas yra Tongue.

Jis patogiai atsigulė namuose.

2. Lūpų durys yra lanksčios.

Jie gali tapti šypsena.

Jie gali susikaupti į vamzdelį,

Tada vėl nusišypsok.

3. Atsidūriau ant sūpynių.

Jis skrido aukštyn ir leidosi žemyn.

4. Pavargę nuo transformacijų:

Laižo uogienės liežuvį.

5. O dabar mūsų Liežuvis

Nuvalo dangaus lubas.

Puiku, puikiai padirbėjote. Už šį darbą Luntikas dovanoja figūrėlę.

O dabar Jazychokas skris lėktuvu, kas jis bus? Mašinistas? Vairuotojas? Pilotas? Taip.

Eime kartu į lėktuvą?

Žaidimas „Lėktuvas skrenda“. Artikuliacijos kartojimas.

Dabar dar kartą pažiūrėkime į veidrodį ir prisiminkime, kaip lūpos ir liežuvis veikia taisyklingai tardami garsas [L]. Kaip atminimą Luntik įteikia jums atmintinę.

Lūpos šypsosi;

Liežuvio galiukas pakyla aukštyn ir prisispaudžia prie gumbų;

Nukrenta vidurinė liežuvio užpakalinė dalis;

Liežuvio šonai nukrenta;

Oro srovė praeina palei liežuvio šonus.

Luntikui labai patiko pasaka apie Linksmąjį liežuvį, atlikime kitą užduotį.

4. Smulkiosios motorikos ugdymas

Iš pistacijų ant plastilino kartono išdėliokime raidę L.

Už šį darbą Luntikas vėl įteikia jums figūrėlę.

5. Fiziniai pratimai

Mėnulis plaukioja danguje. (Tolygus siūbavimas)

Ji pateko į debesis.

1.2.3.4.5. (Plojimai.)

Ar galime pasiekti mėnulį? (Rankas aukštyn.)

6.7.8.9.10 – (Ploja virš galvos.)

Ir pasverkite jį žemiau. (Nuleidžia rankas.)

10.9.8.7. – (Eikite vietoje.)

Kad mėnulis šviestų vaikams.

(Už fizinę minutę vaikas gauna figūrėlę).

6. Foneminio suvokimo ugdymas

O dabar Luntik parodys jums skirtingas nuotraukas, ir jūs turite ploti, jei nuotraukos pavadinimas sako garsas [L].

Paveikslėliai: lankelis - medvilnė, drugelis, kepurė, mėnulis - medvilnė, stalas - medvilnė, voverė - medvilnė, lėlė - medvilnė, drabužių spinta, kėdė - medvilnė, rašiklis.

Puiku, už šį darbą taip pat gausite figūrėlę.

Nuotraukos, į kurias trenkėsi vaikas logopedas iškelia jį priešais.

7. Kalbos analizės ir sintezės plėtra

Dabar Luntik duos signalines korteles, reikės pakelti atitinkamą volelį, jei garsas [L], yra žodžio pradžioje, viduryje ir pabaigoje.

(Lankas, mėnulis - garsas atsiranda žodžio pradžioje.

Voverė, lėlė - garsas stovi žodžio viduryje.

Stalas, kėdė - garsas ateina žodžio pabaigoje).

Teisingai atlikote šią užduotį, todėl gausite figūrėlę iš Luntik. Pažiūrėkime, kokį vaizdą gavome? Tai Luntiko nuotrauka. Pasakyk man, kokia raide prasideda jo vardas? kur jis yra? garsas [L]?

8. Santrauka klases

Mūsų pamoka baigėsi. Kuris garsas ar mes išmokome ištarti?

O dabar Luntikas nori su tavimi atsisveikinti. Tai mūsų klasė baigėsi, Viso gero!

Interneto šaltinis:

Svetainė: darželis-kitty.ru

Savivaldybės biudžetinė ikimokyklinė ugdymo įstaiga

bendrojo ugdymo darželis Nr.27 „Rugužėlė“, Tuapsės sav. Tuapsės r



Vyresniosios grupės atviros logopedinės pamokos santrauka

naudojant sveikatą tausojančias technologijas

tema: „Garso gamyba [L]"

2014 mokslo metai

Atviros logopedinės pamokos vyresniųjų grupėje, naudojant sveikatą tausojančias technologijas, santrauka

tema: „Garso gamyba [L]"

Užduotys.

Pataisomoji ir auklėjamoji:

Padėkite garsą [L] palaipsniui kurdami artikuliacinį modelį;

Išmok tiksliai ir išsamiai atsakyti į klausimus;

Korekcinis ir tobulinamasis:

Loginio mąstymo, dėmesio, atminties ugdymas;

Kalbos motorikos, smulkiosios pirštų motorikos lavinimas;

3. Švietimas:

Ugdykite draugišką požiūrį į kitus, mandagumą ir elgesio kultūrą.

Įranga. Veidrodis, paveikslėliai artikuliacinei gimnastikai, žaislai: pelė, garlaivis.

Pamokos eiga

1. Organizacinis momentas

Šiandien jūs ir aš išmoksime ištarti vieną labai gražų, stebuklingą garsą, tai įvyks šiek tiek vėliau, bet dabar atsakykite, ar jums patinka pasakos? Ar nori, kad papasakočiau istoriją apie juokingą liežuvį? Tada žiūrėkite ir klausykite.

2. Pasiruošimas garso gamybai [L]

Kadaise gyveno liežuvis. Susipažink su juo. Jis gyveno nuosavame name. Ar žinote, kaip vadinamas namas prie liežuvio? (Burna) Jis buvo labai smalsus ir dažnai žiūrėdavo pro langą. Jis atidarė langą, uždarė, vėl atidarė, pažiūrėjo, pažiūrėjo į dešinę, tada pažiūrėjo į kairę, ar kas nors ateina? Pažiūrėjai, ar šviečia saulė? Pažvelgiau žemyn – ar buvo balų?

Liežuvis nubėgo į virtuvę, o ten mama minkė tešlą. - Leisk man tau padėti, - pasakė Liežuvis. Pratimas „Tešlos minkymas“.

Minkome tešlą ir kepėme blynus. Pratimas "Blynas"

Liežuvis padėkojo mamai už skanius pusryčius ir nubėgo pasivaikščioti. Kieme prie namo yra aukšta tvora. Pratimas "Tvora"

Liežuvis norėjo suptis ant sūpynių: aukštyn ir žemyn! Pratimas „Sūpynės“. Smagaus sūpynės su Liežuviu ant sūpynės!

Liežuvis nulipo nuo sūpynių ir staiga pamatė grėsmingą, piktą kalakutą. Kalakutas stovėjo vidury kiemo ir siaubingai keikėsi. Parodykime, kaip prisiekė Turkija. Pratimas "Turkija"

Liežuvis išsigando ir nubėgo namo. Staiga kažkas pasibeldė. Kas ten? Tai aš, tavo draugas, mažoji pelytė. Žaiskime. Pavyk mane. Pratimas „Pagauk pelę“.

Žaidėme pasivijimą, o dabar pažaiskime kitą žaidimą „Pakartok paskui mane“.

Logopedas prašo atkurti ritminį modelį.

Pelė nubėgo į jo skylę. O liežuvis atsibodo ir nuėjo į proskyną.

Tada jis paėmė savo mėgstamą žaislinį garlaivį ir pradėjo su juo žaisti.

3.Kvėpavimo raida.

Pratimas „Garlaiviai“. (Sklandaus ilgo iškvėpimo raida.) – O dabar pavirsime garlaiviais. Patraukėme į kelią. Duokime atsisveikinimo švilpuką. Nusišypsokite, giliai įkvėpkite per nosį ir pūskite plačiu liežuvio galiuku – fff, nepūskite skruostų.

4. Garso nustatymas [L]

Lūpos šypsosi, dantys tvoroje, platus liežuvio galiukas remiasi į viršutinius dantis, garsiai taria [Y] garsą. Išgirsite naują garsą, pasakykite tai dar kartą ir įsiklausykite į save. Šiandien išmokote ištarti naują garsą. Pasakykite dar kartą.

5. Fiziniai pratimai

Vienas – pritūpimas, du – šuolis.

Tai triušio pratimas.

Kaip atsibunda lapių jaunikliai (trinkite akis kumščiais)

Jie mėgsta ilgai pasitempti (ištempti)

Būtinai žiovaukite (žiovaukite užsidengdami burną delnu)

Na, vizgink uodegą. (klubų judėjimas į šonus)

6. Loginė užduotis Žaidimas „Ketvirtas ratas“ (darbas iš nuotraukų).

Garlaivis, valtis, lėktuvas, burlaivis.

Automobilis, tramvajus, troleibusas, metro.

Lėktuvas, malūnsparnis, dviratis, oro balionas (kaip transporto priemonė).

7. Pirštų smulkiosios motorikos ugdymas

Užduotis: apibraukite taškus ir nuspalvinkite.

ką gavai? Garlaivis.

Kaip skamba laivas? (L-L-L). Artikuliacijos kartojimas.

8. Pamokos santrauka

Mūsų pasaka baigėsi.

Ar tau ji patiko?

Ką prisimeni?

Kokį garsą išmokote ištarti šiandien?

Kompetentinga, aiški, švari ir ritminga vaiko kalba nėra dovana, ji įgyjama bendromis tėvų, mokytojų ir daugelio kitų žmonių, šalia kurių vaikas auga ir vystosi, pastangomis.Pirmiausia tokiai kalbai būdingas taisyklingas garsų tarimas, o tai, savo ruožtu, užtikrina geras judrumas ir diferencijuotas artikuliacinio aparato organų funkcionavimas. Artikuliacinė gimnastika padeda lavinti aiškius ir koordinuotus artikuliacinio aparato organų judesius. Tėvams siūlomas pratimų rinkinys, kuris gali padėti vaikui taisyklingai ištarti garsą [l].


k[L]assnaya con[L]asnaya

Ankstyvame amžiuje vaiko mėgdžiojimo gebėjimai yra nepaprastai puikūs, jis lengvai ir natūraliai išmoksta daugybę naujų žodžių, mėgsta mokytis ištarti jam patinkančius žodžius ir stengiasi juos dažniau vartoti kalboje. Tačiau jo artikuliacinės galimybės dar nėra tobulos, foneminė klausa vystosi palaipsniui, todėl taisyklingas sudėtingų garsų tarimas vaikui liks nepasiekiamas ilgą laiką.

Vienus pratimus vaikas gali išmokti per vieną ar dvi pamokas, o kiti jam duodami ne iš karto. Galbūt norint sukurti tam tikrą artikuliacijos modelį, reikės daug pakartojimų. Kartais dėl nesėkmės vaikas atsisako tolesnio darbo. Tokiu atveju nekreipkite dėmesio į tai, kas neveikia. Padrąsinkite jį, grįžkite prie paprastesnės, jau parengtos medžiagos, primindami, kad kartą šis pratimas taip pat nepasiteisino.

Taisyklės ir niuansai

Kad vaikui būtų įdomiau, pakvieskite jį tapti mokytoju, auklėtoju: paimkite mėgstamiausią vaiko žaislą (lėlę, meškiuką) ir leiskite atlikti artikuliacijos pratimus, tarti garsus ir skiemenis, kartoti žodžius ir frazes.

Artikuliacinė gimnastika turi būti atliekama kasdien, kad vaikų išvystyti motoriniai įgūdžiai būtų įtvirtinti ir sustiprėti.

Tiesioginis darbas lavinant artikuliacinius motorinius įgūdžius turėtų trukti mažiausiai 5 minutes, o visa pamoka – 10–12 minučių. Atlikite pačią gimnastiką prieš veidrodį.

Artikuliacijos pratimų atlikimas yra sunkus vaiko darbas. Pagyros ir padrąsinimai suteiks vaikui pasitikėjimo savo sugebėjimais ir padės jam greitai įvaldyti tą ar kitą judesį, taigi ir greitai išmokti taisyklingai tarti kalbos garsus.

Garsas [l]

Norint teisingai ištarti garsą, reikia tobulėti: pakelti liežuvio galiuką aukštyn, liežuvio užpakalinę dalį pakelti aukštyn.

Mes vadiname garsu. Apnuogink dantis „šypsodamasi“ ir plačiai prikąsk liežuvį, per daug jo neiškišdamas ir neįtempdamas. Nesausinkite liežuvio, kitaip garsas suminkštės. Kandžiodami liežuvį vienu metu ištariame garsą [a], gaudami - la-la-la, tada sulėtiname ir tiesiog pradedame niūniuoti: „l-l-l“ (be balsės „a“). Įsitikinkite, kad burnos kampučiai yra ištempti „šypsena“: pro juos išeina šiltas oras.

Kartais, patyręs įtampą, vaikas, tardamas atvirąjį skiemenį „la-la-la“, negali įjungti balso klosčių. Tokiu atveju galite pradėti nuo balsės „A“ - „a-la-la“, „a-la-la“. Platus liežuvis be įtampos nuolat remiasi į apatinius dantis. Jei vaikas ilgą laiką gali išlaikyti garsą [l], vadinasi, jis jį įvaldė ir gali sustiprinti.

Sutvarkome garsą. Norėdami sustiprinti garsą [l], [l "] kalboje, galite naudoti žaidimą „Nuostabus krepšys“ arba žaidimo „Kas slepiasi po staltiese?“ versiją. Vaikas turi liesdamas nustatyti, kokiame daikte yra. maišelis ar po staltiese parenkami taip, kad norimas garsas vardo žodžiuose būtų skirtingose ​​pozicijose: žodžio pradžioje, viduryje, pabaigoje.

Garsams sustiprinti pasitelkite ketverių metų vaikų gebėjimą lengvai įsiminti poeziją. Perskaitykite vaikams Marshako, Barto, Zakhoderio ir kitų vaikų autorių eilėraščius, paprašykite vaiko užbaigti paskutinį eilutės žodį, paskutinę eilėraščio eilutę, tada ketureilį, tada visą eilėraštį.

Pratimai

Raskite paveikslėlių, kurių pavadinimuose garsas [l] yra žodžio pradžioje: letena, lempa, kastuvas, loto, lankas, mėnulis; viduryje: pjūklas, antklodė, lėlė, klounas; o gale: stalas, grindys, genys. Tada sugalvokite sakinius su šiais žodžiais, pavyzdžiui: Mila padėjo lempą ant stalo.

Garsas [l"]

Automatizavus [l] kietą garsą, švelnų garsą lengva imituoti. Prieš veidrodį ištarkite skiemenis: „li-li-li“, kol jūsų lūpos šypsosi, matosi viršutiniai ir apatiniai dantys, o liežuvio galiukas beldžiasi į gumbus už viršutinių dantų.

Garsų [l], [l "] tarimo trūkumai vadinami lambdacizmais.. Lambdacizmui priskiriamas garso [l] nebuvimas ir jo iškraipymas (tarpdančių, nosies ar bilabialinis garsas ir kt.).

Kadangi kietojo garso [l] artikuliacija yra sunkesnė nei švelnaus garso artikuliacija, ji dažniausiai pažeidžiama.

Garsų [l], [l"] pakeitimas kitais garsais vadinamas paralambdacizmu.

Priežastys, lemiančios neteisingą garsų tarimą [l]: sutrumpėjęs hipoidinis raištis, ribojantis liežuvio galo judesius aukštyn; liežuvio raumenų silpnumas; foneminiai klausos sutrikimai.

Garsų iškraipymas [l], [l"]

Garsas tariamas tarpdančių. Liežuvio galiukas, užuot pakilęs už viršutinių smilkinių, išsikiša tarp dantų.

Nosinis garso tarimas. Liežuvis liežuvio nugarą liečia prie minkštojo gomurio, o ne galiuku prie viršutinių smilkinių, kaip nutinka taisyklingai tariant garsą [l]. Šiuo atveju oro srovė iš dalies arba visiškai praeina per nosį. Vaiko kalba skambės taip: „Pelė vesengo zhinga, ant pūkų unggu spanga“.

Pakeitimas garsu [th]. Esant šiam sutrikimui, liežuvio galiukas lieka žemyn, o ne kyla už viršutinių smilkinių, o vidurinė nugaros dalis lenkia aukštyn, o ne žemyn. Vaikas sako taip: „Pelytė linksmesnė nei gyva, mieganti ant pūkų“.

Pakeitimas garsu [y]. Esant šiam sutrikimui, garso formavime aktyviai dalyvauja lūpos, o ne liežuvis. Su šiuo pakeitimu vaiko kalba skamba taip: „Pelė veseuo jiua, ant pūkų uguu spaua“.

Pakeitimas garsu [s]. Esant šiam sutrikimui, liežuvio užpakalinė dalis pakyla, o galiukas nuleidžiamas. Vaikai nepastebi, kad pakeičia garsą, o suaugusieji dažnai mano, kad garsas [l] yra praleistas. Vaikas sako: „Pelė laiminga ir gyva, ant lovos pūko“.

Pakeitimas garsu [e]. Atlikus tokį pakeitimą, apatinė lūpa nedalyvauja viršutinių smilkinių link. Vaikai ir suaugusieji dažnai mano, kad tai nėra kalbos sutrikimas, o tik neaiškus tarimas. Su šiuo pakeitimu girdime: „Pelė linksmai gyva, ramybėje ugvu spava“.

Pakeitimas garsu [g]. Tokiu atveju liežuvio galiukas nekyla į viršutinius smilkinius, o nukrenta ir atitraukiamas nuo apatinių, liežuvio užpakalinė dalis pakyla ir remiasi į minkštąjį gomurį, o ne tik kyla. Vaiko kalba skamba taip: „Pelei labai smagu, pūkas ugg yra špaga“.

Žaidimai, skirti pasiruošti garsui ištarti [l]

Blynas

Tikslas: ugdyti gebėjimą laikyti liežuvį ramioje, atsipalaidavusioje padėtyje.

Nusišypsokite, šiek tiek atidarykite burną ir plačiu liežuviu uždėkite ant apatinės lūpos (netraukite lūpos per apatinius dantis). Laikykite šioje pozicijoje, kad suskaičiuotumėte nuo 1 iki 5-10.

Skanus džemas

Tikslas: lavinti plačios priekinės liežuvio dalies judesį aukštyn.

Naudodami plačią liežuvio galiuką, laižykite viršutinę lūpą, judindami liežuvį iš viršaus į apačią, bet ne iš vienos pusės į kitą. Nepadėkite apatinei lūpai.

Garlaivis dūzgia

Tikslas: lavinti nugaros ir liežuvio šaknų pakėlimą, stiprinti liežuvio raumenis.

Atidarę burną, ilgai tarkite garsą [s]. Įsitikinkite, kad liežuvio galiukas yra apačioje, užpakalinėje burnos dalyje.

Turkija

Tikslas: lavinti liežuvio pakilimą, lavinti jo priekinės dalies lankstumą ir paslankumą.

Atmerkę burną plačiu liežuvio galiuku perkelkite pirmyn atgal per viršutinę lūpą, stenkitės nekelti liežuvio nuo lūpos, tarsi ją glostydami, palaipsniui paspartinkite judesius, kol pasigirs garsas [blbl] (pvz. kalakuto burbėjimas).

Sūpynės

Tikslas: ugdyti gebėjimą greitai keisti liežuvio padėtį, lavinti liežuvio galiuko judesių lankstumą ir tikslumą.

Atmerkę burną (lūpas šypsosi), uždėkite liežuvio galiuką už apatinių dantų ir laikykite tokioje padėtyje, kad suskaičiuotumėte nuo 1 iki 5, tada pakelkite plačią liežuvio galiuką už viršutinių dantų ir laikykite. padėtis skaičiuojant nuo 1 iki 5. Taigi pakeiskite padėtį po vieną liežuviu 6 kartus. Įsitikinkite, kad burna lieka atvira.

Spauskime!

Tikslas: sustiprinti liežuvio galiuką, lavinti liežuvio pakilimą.

Atidarę burną spustelėkite liežuvio galiuką, pirmiausia lėtai, tada greičiau. Įsitikinkite, kad apatinis žandikaulis nejuda, dirba tik liežuvis. Tyliai spustelėkite liežuvio galiuką. Įsitikinkite, kad liežuvio galiukas remiasi į burnos viršūnę, už viršutinių dantų ir neiškilo iš burnos.

Skiemenų tarimas judesiais

Žodžiai judantys

Lempa

Lam - Sukamasis rankų judėjimas („žibintuvėlis“).

pa - Prispauskite kumščius prie krūtinės.

Lemputė

Perdegė lemputė. - Gaminame „žibintus“.

Ji tikriausiai susirgo. - Palenkiame galvą prie peties ir sulenktus delnus prikeliame prie skruostų.

Grynas kalbėjimas

La-la-la, la-la-la!

Kregždė susikūrė lizdą.

Lo-lo-lo, lo-lo-lo!

Kregždė lizde šilta.

Patter

Haskis ir lapdog garsiai lojo.

Oriole ilgai dainavo virš Volgos.

Kvailas kūdikis

Kvailas kūdikis

Įsiurbiau ledo kubelį

Nenorėjau klausytis mamos

Dėl to ir susirgau.

Svetlana Uljanovič-Volkova, Svetlana Murdza, logopedės.

Tikslai:

Atlikite artikuliacijos pratimus garsui skleisti;

Suformuoti nukreiptą oro srovę;

Išmokite taisyklingai tarti garsą [l], pasikliaudami klausos ir regos kontrole;

Išmokti atskirti žodyje esantį garsą nuo kitų garsų srauto;

Ugdyti foneminį suvokimą ir foneminį suvokimą;

Įtvirtins gebėjimą atsirinkti mažybinę reikšmę turinčius žodžius;

Lavinti smulkiąją motoriką, dėmesį ir atmintį;

Ugdykite susidomėjimą veikla naudodamiesi žaidimų technika.

Įranga: veidrodis; lapų forma kvėpavimo pratimams; Dunno nuotrauka; nuotraukos - Lempa, lakas, letena, alkūnė, grindys, kėdė, stalas, kuolas;

Pamokos eiga

1. Organizacinis momentas.

Logopedas:Šiandien į mūsų klasę atėjo svečias. Bet apie tai sužinosite vėliau.

Bet pirmiausia reikia gerai apšilti ir atlikti gimnastiką. Atlikime pratimą „Skanus uogienė“, „Kastuvas“, pratimą „Kalakutas“, „Statinės“.

kvėpavimo pratimai:

Pūsim ant lapo?

2. Dabar pažiūrėkite, kas atėjo pas mus?

Nežinau!

Parodykime jam, kaip mes mylime ir mokame daryti dalykus.

Dabar aš įvardinsiu žodžius, o jūs turite pasakyti, kokiu garsu šie žodžiai prasideda.

Letena, kastuvas, lankas, slidės.

Teisingas garsas [L]

3. Pabandykime kartu su Dunno išgirsti šį garsą tarp kitų garsų?

Vardinu garsus, o jei girdi garsą L, pasiimk šią gėlę: N, L, P, L, R, K, L, L, N. mama, mu, lu, ny, la. Vištis, katė, pjūklas, stalas, bokštas, lentyna.

4. Kūno kultūros minutė

Visi iškėlėme rankas į viršų

Ir tada jie buvo nuleisti.

Jie trypė kojomis,

Rankos paglostė.

Vienas, du, trys, keturi, penki -

Pradėkime iš naujo.

5. Žaidimas „Ketvirtasis ratas“

Kastuvas, lankas, grindys, kakta

Kėdė, stalas, pilotas, grindys;

6. Dabar pavadinkime žodžius meiliai: kėdė – kėdė; stalas - stalas; kastuvas - mentele;

7. Pabandykite po manęs pakartoti žodžius:

Slėnio lelija, lankas, letena, alkūnė

Grindys, kėdė, stalas, kuolas;

8. Pamokos santrauka:

Ar jums patiko dirbti su Dunno?

Kokiu garsu šiandien išmokote kalbėti?

Kokius žodžius su sunkiais garsais jau išmokote pasakyti?

9. Namų darbai:

Artikuliacinė gimnastika.

Žodžių prisiminimas garsu [L]

Neteisingai tariant garsus „l“ ir „r“ skauda ausis tiek suaugusiems, tiek vaikams. Savalaikė logopedinė korekcija - tarimo taisymas lengva žaisminga forma, kol nesumažėja vaiko savivertė dėl vaikų pajuokos. Garso „l“ nustatymas vyksta lengvai ir greitai, jei problema nustatoma laiku ir tėvai supranta, kokia svarbi teisinga garso „l“ artikuliacija tiek kalbai formuotis, tiek kūdikio pasitikėjimui.

Neteisingo garso tarimo parinktys

Yra keletas versijų, kaip iškreipiama raidė „l“ kalbant:

  • vietoj priebalsės raidės „l“ tariama balsė: „yozhka“ - „šaukštas“, „ypsha“ - „makaronai“;
  • pakeiskite „l“ į „uva“: „hoteuva“ - „norėjau“, „euva“ - „valgė“;
  • pakeiskite į „r“: „rapsha“ - „makaronai“, „rumble“ - „alkūnė“;
  • Vietoj „l“, greitai iškvepiant išpūstais skruostais, išgirsta „f“, pro nosį išeina „n“.

Vaikas šio garso neištaria dėl įvairių priežasčių. Ir pagal tarimo būdą galite suprasti priežastį, kodėl jam sunku pasakyti „l“, jis negali ištarti raidės.

Garso l tarimo sutrikimo priežastys

Yra keletas priežasčių, kodėl „l“ tarimas nesusiformuoja arba nutrūksta:

  • kūdikis dar neišmoko tarti šio garso ir tiesiog jį praleidžia: pavyzdžiui, „net“ vietoj „lietus“. Būdami 4-5 metų vaikai jau yra įvaldę, o sulaukę 6 metų vaikas jau nebemoka tik kalbėti, bet jau gali atskirti kietą garsą nuo švelnaus;
  • tarpdančių tarimui būdinga netaisyklinga liežuvio padėtis, nors akustiškai jis atrodo aiškiai;
  • bilabialinis tarimas: liežuvis guli „apačioje“, kuris būdingas anglų kalbos garsui. Taip atsitinka, kai vaikas šeimoje turi bendrauti keliomis kalbomis;
  • judri apatinė lūpa ir atsipalaidavęs liežuvis - pasirodo „v“, o ne „l“: „vystymasis“ - „šakė“;

Šiais atvejais artikuliacijos sutrikimai paaiškinami netinkamu tarimo algoritmu, o būtent, nesusiformuoja liežuvio padėtis. Taip pat yra pažeidimų, kai diferenciacija sutrinka dėl netinkamo kvėpavimo, netaisyklingos liežuvio galiuko, jo vidurio padėties:

  • garsas susidaro per lūpas, o ne per liežuvį;
  • liežuvio galiukas nusileidžia, o ne remiasi į smilkinius;
  • liežuvio vidurys pakeltas, o liežuvio galiukas nuleistas, bet reikia atvirkščiai.

Aprašyti sutrikimai atsiranda dėl artikuliacinio aparato ypatybių. Tokiais atvejais teisingo garso automatizavimas užtruks porą logopedo seansų. Taip pat galite greitai išspręsti šią problemą namuose. Jei garsai sklinda, kai yra susiję su organiniais, funkciniais centrinės nervų sistemos sutrikimais, būtina fazinė sisteminė l garso gamyba ir automatizavimas.

Garso nustatymas l

Prieš pradedant pamokas, vaikui turi būti išsamiai paaiškinta ir parodyta, kaip taisyklingai ištarti garsą. Tokiu atveju logopedas ar tėvas turi parodyti vaikui, kaip taisyklingai turi veikti artikuliacinis aparatas, galima naudoti ir vaizdinę medžiagą.

Garso artikuliacija l

Taisyklinga l garso artikuliacija: aštrų liežuvį pakelia viršutiniai dantys, remiasi į alvioles (gomurio gumburus, esančius už viršutinių dantų). Liežuvio forma šiuo atveju primena balną, oras išeina palei liežuvio kraštus.

Artikuliacinė gimnastika garsui l

Egzistuoja keli būdai išgauti garsą l, tarp kurių pirmąją vietą užima garso l formavimas. Vaikui patiks dėl smagių sąnarių pratimų:

  • pūsti muilo burbulus, pūsti žvakes, valtis ant vandens;
  • „valtis“: ant apatinės lūpos reikia uždėti atpalaiduotą platų liežuvį ir bandyti iš jo suformuoti valtį, jos nepakeliant;
  • „gyvatė“: ištieskite lūpas, tarsi šypsodamiesi, ir ištieskite aštrų, kietą liežuvį į priekį;
  • „ilgiausias liežuvis“: iškiškite jį kuo toliau ir stenkitės pasiekti smakrą, nosies galiuką arba skruostus;
  • „arklys“: atidarykite burną, palieskite liežuvį tarp viršutinių smilkinių ir bakstelėkite ten, kad pasigirstų arklio kanopų tarškėjimas;
  • „kalakutiena“: atidarykite burną, atpalaiduokite lūpas ir liežuviu perbraukite viršutinę lūpą, liežuviu judėdami iš viršaus į apačią, sakydami „bl“.

Yra daug vaizdo įrašų, kaip atlikti šiuos pratimus ruošiantis garsui L. Užsiėmimai ikimokyklinukams vyksta ramioje atmosferoje 1-2 kartus per dieną.

Garso automatizavimas L

Prieš pradedant mokyti vaiką tarti L raidę, būtina apšilti artikuliacine gimnastika. Taip kalbos aparatas paruošiamas darbui, tonizuojamas liežuvis, lūpos ir skruostai. Iš esmės gimnastika yra logopediniai pratimai, skirti išgauti izoliuotą garsą.

Siūlome garso L automatizavimo skiemenyse ir sakiniuose pamokų santrauką, kuri padės mamoms organizuoti šį procesą namuose. Taip pat mįslės apie raidę L skatina atskirų garsų tarimą, nes atsakymas yra pats L. Kai tik vaikas išmoksta tarti L atskirai, pereikite prie garso L automatizavimo tiesiais skiemenimis.

Jei vaikas dar neskaito pats, pirmiausia ištarkite tai patys, o tada pasiūlykite vaikui:

O po įsisavinimo atvirkštiniais skiemenimis:

Kitas etapas yra L automatizavimas žodžiuose. Turi būti laikomasi šios sekos:

  • garsas žodžio gale: grindys, salė, kampas, kanalas, beldžiamas, sugnybtas;

  • garsas žodžio viduryje: vilkas, stūmimas, gailestis, žiobris, žibuoklė, ugnikalnis, plaukų segtukas, žoliapjovė;

  • garsas poruojamas su priebalsiais: vėliavėlė, klubelis, liepsna, blokas, vėliavėlė, gaublys, planeta, bloknotas;

  • viename žodyje yra 2 garsai: plaukė, ravė, lipo, lūžo, prarijo, verkė, kūlė, varpas.

Norėdami įterpti garsą į žodžius ir frazes, pirmiausia turite išmokti kietą tarimą, nes švelninant garsą ištarti sunkiau.

Įvaldę L žodžius, jie įvaldo garsą frazėmis ir sakiniais:

prinokusios braškės, skardinis kareivis, sulūžęs pjūklas;

konjuguokite sakinius iš pradžių sakydami frazes pirmuoju asmeniu, tada daugiskaitos asmeniu ir trečiuoju asmeniu: „Sulaužiau dviratį - Mes sulaužėme dviratį - Ji sulaužė dviratį“.

Tada skaitome ir mokomės eilėraščių, prasidedančių raide L. Specialiuose eilėraščiuose garsas pasitaiko beveik kiekviename žodyje.

Skaitydami ir kartodami eilėraščius, žodžius turėtumėte tarti saikingai, lėtai, kad vaikas aiškiai ištartų garsą. Būtina paspartinti kalbą liežuvio sukimo ir mįslėse. Pavyzdžiui, „Štai linksma bandelė rieda kaip kamuolys“. Arba „Polkanas pastūmė lazdą letena“.

Žaidimai, skirti stiprinti tarimą

Žaisminga logopedinių užsiėmimų forma leidžia pažadinti vaiko susidomėjimą ir įsitraukti į procesą. Štai žaidimų, skirtų sustiprinti L tarimą, pavyzdžiai:

  • „Takos“: ant popieriaus lapo parašyta didelė L raidė ir banguoti takai nuo jos iki objektų, prasidedančių šiuo garsu. Vaikas turi uždėti pirštą ant raidės ir vesti liniją nuo jos, visą laiką tardamas garsą, o pabaigoje pavadinti objektą.

  • „Koloboks“: jums reikia padaryti figūrėlę iš lapės ir 10 kolobokų, taip pat paveikslėlius su žodžiais, kuriuose yra raidė L skirtingose ​​žodžio dalyse. Jei kūdikis teisingai įvardija žodį iš paveikslėlio ir aiškiai ištaria garsą L, tada bandelė bėga nuo lapės, jei ne, ji ją suvalgo.

  • „Daiktų paveikslėliai“: paruoškite paveikslėlius su žodžiais iš l ir paprašykite vaiko pavadinti atvaizdą ir tada suraskite reikiamą objektą. Pavyzdžiui: parodyk kėdę, parodyk obuolį.

Individualaus logopedinio užsiėmimo struktūra

Metodiškai teisinga kiekvieno pratimo seka ir trukmė yra raktas į greitą garsą L. Svarbi sąlyga – vaikas nepavargtų. Norėdami tai padaryti, laikykitės šio laiko tarpo:

  1. Gimnastika artikuliaciniam aparatui - ne ilgiau kaip 7 minutes.
  2. Garso gamyba ir automatizavimas – 10-15 min. Iš jų pirmos 5 minutės kartojasi iš ankstesnių pamokų, o likęs laikas skiriamas naujiems skiemenims, žodžiams ir sakiniams.
  3. Foneminis konsolidavimo darbas - 10 min.

4-5 metų vaikai turėtų būti treniruojami iki 20 minučių kasdien. Su vyresniais vaikais – pusvalandį.

Laikas neturėtų būti griežtas, nes kai kuriomis dienomis kūdikis gali greičiau pavargti, o kitomis – ilgiau mokytis. Jei vaikui sunku išlaikyti dėmesį, pasiūlykite pratimus atlikti lygiagrečiai su kita veikla. Pavyzdžiui, speciali spalvinimo knygelė su L raide, kurioje mažylis ją perpieš ir kartos skiemenis po mamos.



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!