Pamokos užrašai apie rusų kalbą pradinėms klasėms „minkštas ženklas“. Pamokos santrauka tema „Skyrimas minkštas ženklas“ Santrauka tema minkštas ženklas

Pamokos planas „Rusų kalbos raštingumas“.

Data:

Klasė:

Tema: Raidė b (minkštas ženklas).

Tikslai :

    Pristatykite laiškąb (minkštas ženklas). Išplėskite minkštojo ženklo reikšmę, nurodydami priebalsių minkštumą rašant;

    Tobulinti mokinių skaitymo techniką;

    Plėtoti mokinių žodyną;

    Ugdykite pasididžiavimo savo tėvyne jausmą.

Pamokos tipas : naujos medžiagos mokymosi pamoka.

Pamokos tipas : sujungti.

Mokymo metodas : euristinis pokalbis.

Mokymo metodai : informatyvus, skatinantis, pamokantis.

Mokymo metodai : reprodukcinė, dalinė paieška.

Ugdymo metodai : išraiškingas pristatymas, pokalbis, kūrybinės užduotys, probleminių situacijų kūrimas, žaidimas.

Įranga :

    Vadovėlis „Gruntas“.

    Vadovėlis „Primer kompanionas“

    Vadovėlis "Bukvaryonok"

    piešinys, vaizduojantis minkštą ženklą, raidžių deriniai su minkštu ženklu;

    individualūs veidrodžiai;

    Aiškinamasis žodynas;

    piešiniai, kuriuose vaizduojami elniai, briedžiai, danieliai;

Pamokos eiga

1. Organizacinis momentas.

Šypsokis.

Palinkėkite vieni kitiems geros nuotaikos, pasitikėjimo sutinkant naują laišką, skaitant ir rašant žodžius bei tekstus šia raide.

2. Žinių atnaujinimas.

Užpildytų laiškų kartojimas.

3. Pristatome naują laišką.

3.1 Darbas su gruntu, 74 p

Šiandien susipažinsime su labai įdomiu laišku.

Garsus magas gyvena savo mylimame ABC. Koks jo vardas?

Atspėk ką!

Minkštas žingsnis

Tai raidė... minkštas ženklas (rodykiteb )

Ar norite sužinoti, kodėl jis save vadina magas?

a) Skaityti raidžių junginius – priebalsius su b stulpeliuose

Atidarykite „Primer“ 74 puslapyje.

Skaityti savarankiškai, tyliai, priebalsių raidžių derinius sub stulpeliuose.

b) Tarimo stebėjimas

Šių raidžių derinių skaitymas (chore, grandinėje)

Ką pastebėjote?

Išvada:b nežymi garso, tai speciali raidė, ji žymi priebalsių garsų švelnumą raštu.

Minkštas ženklas yra tikras magas. Kodėl? Paskaitykime porą žodžių.

c) 1 stulpelio skaitymas savarankiškai

Perskaitykite 1 stulpelį patys

Kokių gudrybių ir transformacijų pastebėjote?

(Kietąjį priebalsį žodžio gale pakeitė minkštuoju.)

Ar pasikeitė žodžių reikšmė ir skambesys?

d) Pokalbis apie kiekvienos poros žodžių leksinę reikšmę:

Mole - Mole Kampas - Anglis

Buvo – tikros dulkės – dulkės

Kon - arklys

Kampas yra geometrinė figūra, sudaryta iš dviejų spindulių, sklindančių iš vieno taško – viršūnės.

Medžio anglis yra piešimo medžiaga mene, pagaminta iš plonų medžio šakų arba obliuotų pagaliukų, kurie buvo išdegti.

3.2 Darbas knygoje:

a) Laiškas b (minkštas ženklas)

Išmokime rašyti savo magas kursyvu (p. 7)

b) Laiško rašymo palyginimas b su laišku Y , bendri elementai ir matmenys

Kaip atrodo laiškas?b ?

c) Raidžių rodymas lentoje

Piešiu minkštą ženklą švelniu lašeliu...

d) Laiškų rašymas, mokymasis

Užduotis: apibraukite raidęb žodžiais; stebėdami nuolydį, užsirašykiteb 5 kartus (patikrinkite, kaip laikote rankas, savo laikyseną)

e) Fizinis lavinimas pirštams

f) Darbas su jungtimis su raidėmis:

Kaip prisijungtib su raidėmis?

(Apačia arba kilpa – pasukite raidės viduryje).

Minkštas ženklas buvo giriamas, kad jis pats stebuklingiausias ir gražiausias vaikiškose kopijų knygelėse. Kas pastatys šį pagyrų magą į jo vietą? (vaikų prielaidos).

Kai kurie mūsų ABC gyventojai pradėjo juoktis: „Mes galime parodyti triukus ir be jūsų. Žiūrėk, buvoSVOGŪNAS , tapoLUKAS , buvoMAL , tapoMYAL “ Taigi balsės pastatė Braggartą į jo vietą.

Kas paskyrė Braggartą į jo vietą? Prisiminkime, kurie balsiai rodo priebalsių minkštumą rašant (Aš, E, Yu, E, I ).

3.3. Darbas Bukvare:

a) 2 stulpelio skaitymas

Perskaitykite žodžius patys. Ką pastebėjote?

Pavadinkite priebalsius, kurie žodžiuose skamba švelniai:

ŽŪSŲ TINGINIS ELNIAS LAUKO MOOK

b) žodžio „garsinė raidė“ analizė ELK

Kiek skiemenų yra žodyjeELK ?

Kiek raidžių?

Kiek garsų?

Kodėl garsų mažiau nei raidžių?

(Laiškasb nerodo garso, todėl žodyje yra daugiau raidžių nei garsų).

Paaiškinkite žodžio reikšmęDOE?

(Gyvūnas iš elnių šeimos).

3.4. Darbas apie Primer Companion, p. 62-63.

4. Pamokos santrauka.

Su kokiu laišku susipažinai?

Kodėl jums reikia minkšto ženklo?

5. Refleksija.

Nuotaikos medis.

Pamokos tema: „Švelnus ženklas yra švelnumo rodiklis“.

Tikslas : ugdykite gebėjimą atpažinti švelnius priebalsius žodyje ir teisingai juos priskirti švelniu ženklu.

Užduotys:

  1. Ugdykite gebėjimą atskirti kietuosius ir minkštuosius priebalsius žodžio gale klausoje ir tarime.
  2. Ugdyti gebėjimą atlikti garsinių raidžių žodžių analizę ir lyginti žodžius.
  3. Išmokite naudoti švelnųjį ženklą, nurodantį priebalsio garso švelnumą.
  4. Patikslinkite ir praturtinkite mokinių žodyną
  5. Ugdykite mokinių kalbą

Užduotys:

Sisteminti žinias apie kietųjų ir minkštųjų priebalsių garsus bei minkštųjų priebalsių žymėjimo raštu būdus;

Ugdyti gebėjimą raštu nurodyti priebalsių minkštumą naudojant minkštąjį ženklą;

Turtinkite vaikų žodyną, mokykite juos taisyklingai vartoti žodžius kalboje;

Ugdyti vaikų rašybos budrumą, dėmesį, atmintį, pastabumą, smalsumą, valią, kalbą.

Ugdykite domėjimąsi rusų kalba ir pagarbius tarpusavio santykius.

Pamokos eiga:

1. Organizacinis momentas.

Šiandien turime neįprastą pamoką. Klasėje turime svečių.

Pasisveikinkime su jais.

Vaikinai, atsigręžkite į mūsų svečius ir pasveikinkite juos su šypsena.

Atsigręžk į kaimyną, suimk už rankų, nusišypsok ir pasakykite jam:

linkiu tau gero;

Jei tau sunku, aš padėsiu.

Atsisėskite tyliai.

Klasėje turime daug ką veikti.

Taigi, kaip turėtumėte dirbti?

Greitas, kruopštus ir draugiškas!

Taigi, aš pradedu pamoką.

Šiandien ši pamoka turėtų padėti jums pakilti į kitą mokyklinio raštingumo lygį.

Vaikinai, kodėl žmogus turi būti raštingas?

(Tai būtina norint jaustis ramiai tarp raštingų žmonių ir nebijoti rašyti laiškų, užrašų, esė ir pasakojimų.)

Ir to šiandien mus išmokys laiškas, atėjęs į mūsų pamoką.

Kurią? Atspėk patys įmindami mįslę.

Kokia tai raidė, kas žino:

Nereiškia garso

Gali tik parodyti

(b raidė)

Ši raidė yra švelnus ženklas.

(kortelė išsiųsta – b)

Pažiūrėkite, koks jis malonus, niekada nemandagus, visada mandagus ir pagarbus. Jis su visais kalba švelniai ir maloniai. Jis tikriausiai labai geras draugas

Ar norėtum turėti tokį draugą?

Mūsų pamokos tema „Minkštas ženklas – minkštumo rodiklis“

(1 ir 2 skaidrės)

Šiandien toliau mokysimės rašyti žodžius su minkštuoju ženklu, susipažinsime su nauja taisykle ir nauju žodyno žodžiu.

2. Minutė rašymo.

Ant lentos:

1) - Raskite panašius elementus raidėse k, n, s ir pavadinkite juos.

Atkurkite žodį (pieštuką).

(3 skaidrė)

2) Medus, eilė, arklys, ryžiai, liukas.

Ką bendro turi visi šie žodžiai?

(Žodžiai yra vieno skiemens, žymi objektą, pirmasis priebalsis yra švelnus.)

Kurio žodžio trūksta?

(Arklys.) (4 skaidrė)

Kodėl?

(Visuose žodžiuose paskutinis garsas yra kietas, bet žodyje arklys švelnus [n"].)

Kaip rašydami nurodėte garso [n"] švelnumą?

(B raidė)

3). - Gražiai užsirašykite šį žodį į sąsiuvinį.

4). - Užbaikite sakinį. Įrašykite atspėjimo žodį į sąsiuvinį.

(Vienas iš mokinių dirba prie lentos)

  1. Be rakto, patikėkite, šių (durų) neatidarysi.
  2. Miške teko matyti galiūną (briedį), graužiantį žievę.
  3. Vėl gausiu skaitymo pažymį (penktą).

Ką jie parašė visais žodžiais?

(Švelnus ženklas yra žodžio pabaigos priebalsių minkštumo rodiklis.)

3. Žinių atnaujinimas, perėjimas prie pamokos temos.

Kodėl mums reikia minkšto ženklo?

(Jis nurodo priebalsių minkštumą.)

Kokius kitus pagalbininkus turi minkštasis ženklas

priebalsių minkštumas?

(Balsės raidės e, e, i, yu, i.)

Ką dar žinote apie raidę b?

(Ši raidė neatspindi garso.)

4." Naujų žinių atradimas.

1). Pvz. Nr.1 – 36 psl

(Darbas su aiškinamuoju žodynu p. 93)

(5 skaidrė)

2). Diena, kailis, balandis, arklys, albumas, pirštai.

Perskaitykite žodžius. Ką jie turi bendro?

(Visi žodžiai žymi objektus, visi turi minkštą ženklą, nurodantį minkštumą.)

Į kokias dvi grupes galima suskirstyti žodžius?

(Pagal b vietą žodyje.)

Suskirstykite žodžius į grupes pagal b vietą ir parašykite juos dviem stulpeliais.

Patikrinkite: (6 skaidrė)

(Skaidrėje žodžiai paverčiami į 2 stulpelius).

Kokią vietą b užima pirmos stulpelio žodžiuose?

(Jis ateina žodžio pabaigoje po priebalsio)

(Parodo, kad priebalsis prieš jį tariamas švelniai.)

Kokią vietą b užima antrojo stulpelio žodžiuose?

(Jis yra žodžio viduryje tarp dviejų priebalsių.)

Koks b vaidmuo šiuo atveju?

(B tarp dviejų priebalsių rodo, kad priešais esantis priebalsis tariamas švelniai.)

Kokią išvadą galime padaryti?

(Švelnus ženklas žodžio pabaigoje po priebalsio ir žodžio viduryje tarp dviejų priebalsių rodo, kad prieš jį esantis priebalsis tariamas švelniai.)

5. Kūno kultūros minutė.(7 skaidrė)

Dabar pailsėkime. Visi pakilo.

Vardinu žodžius. Jei žodyje yra ь (minkštas ženklas), tada tu pritūpi, jei jo nėra, tada pakelk rankas aukštyn ir ploji.

Valgė, eglė, imk, brolis, sustingęs, kreida, vaidmuo, choras.

6." Naujų žinių atradimas.

1). Pvz. 2 p.36

2) Taisyklė 36 p

7. Pirminis konsolidavimas.

R/t p.46-mokymo pratimai

Raskite žodžius 1 ir 2 dalyse su ь - minkštumo indikatoriumi ir

nustatyti raidžių ir garsų skaičių.

8. Leksikos ir rašybos darbas.

Dabar atspėkite mįslę ir išmoksite naują žodį, kurio rašyba nepatvirtinta.

(8 skaidrė)

Miško savininkas

Atsibunda pavasarį

O žiemą, po pūga kaukia

Jis miega sniego trobelėje.

(9 skaidrė)

(Meškos piešinys)

Koks tai žodis?

Užrašykite šį žodį ir kitus tos pačios šaknies žodžius, paryškinkite bendrąją dalį.

Kaip manai, kodėl lokys taip vadinamas?

Meška buvo baisiausias žmogaus priešas miške. Jie jo bijojo labiau nei bet kurio kito gyvūno ir, norėdami neištarti jo vardo, nusprendė jį pakeisti kitu, labai sėkmingu ir nekenksmingu žodžiu. (Medus barsukas - lokys)

9. Pamokos santrauka.

Apibendrinkime savo pamoką.

Kam naudojamas b?

(Švelnus ženklas rodo prieš tai buvusio priebalsio minkštumą.)

Kur žodyje galima rasti b?

(Žodžio pabaigoje ir viduryje tarp dviejų priebalsių.)

Kokį naują žodį išmokote klasėje?

Ar manote, kad visi sužinojo apie minkštąjį ženklą?

Mūsų dar laukia daug įdomių dalykų

11. Refleksija

Pakelkite rankas, jei esate patenkinti savo darbu klasėje.

Vaikinai, kas mums šiandien padėjo pamokoje?

Tarkime jam didelį ačiū, kad jis buvo toks geras ir padėjo mums susidraugauti su nauja taisykle klasėje.

Manau, kad jūs ir aš, vaikinai, darysime tik gerus darbus ir padėsime žmonėms.

Ačiū už draugišką darbą klasėje.

(10 skaidrė)

Gerai padaryta!

Savivaldybės švietimo įstaiga

"Yalginskaya vidurinė mokykla"

Rusų kalbos pamoka

„Švelnus ženklas yra švelnumo rodiklis“

Vyksta 1a klasėje

Mokytojas: Gladysheva M.P.

Saranskas 2012 m


Pamokos santrauka rusų kalba

„Skyrimas minkštas ženklas“.

Mokytojas: Prikhodko O.S.

Klasė: 2.

Prekė: rusų kalba

Tema: Atskiriantis minkštas ženklas.

Tikslas: Suteikite pradinių klasių mokiniams minkšto skiriamojo ženklo sampratą.

Užduotys:

Švietimas –

Išsiaiškinti mokinių idėjas apie minkštą skiriamąjį ženklą; gerinant gebėjimą raštu nurodyti priebalsių garsų švelnumą.

Koreguojantis ir vystantis -

Ugdyti kalbą, mąstymą ir dalinės paieškos pažintinės veiklos gebėjimą. Praturtinkite mokinių žodyną.

Ugdykite rašybos budrumą, išmokite matyti žodžius su švelniu skiriamuoju ženklu.

Švietimas –

Ugdyti savarankiškumą, gebėjimą intensyviai dirbti protinį darbą, tikslumą, ugdyti domėjimąsi rusų kalba, pritraukiant vaikų dėmesį į „gyvąjį“ žodį, būti dėmesingam draugui ir suteikti visą įmanomą pagalbą.

Asmeniniai mokinių rezultatai:

Suvokti skiriamojo minkštojo ženklo rašybos prasmę ir sėkmingą jos vartojimą žodžiuose, ugdyti bendradarbiavimo su suaugusiaisiais ir bendraamžiais įgūdžius;

Meta temos rezultatai:

Reguliavimo:

įvertinti užduoties eigą ir rezultatą; palyginkite savo atsakymus su klasės draugų atsakymais.

Kognityvinis:

kurti loginius samprotavimus, įskaitant priežasties ir pasekmės ryšių nustatymą, ieškoti informacijos ugdymo užduočiai atlikti, savarankiškai sukurti minkštojo ženklo rašybos veiklos algoritmą, gebėti suformuluoti kietojo ženklo rašymo taisyklę.

Komunikacinis:

atidžiai klausytis vienas kito ir mokėti reikšti savo mintis pagal bendravimo užduotis ir sąlygas.

Dalyko rezultatai:žinoti, kada rašyti minkštąjį skyriklį; mokėti taisyklingai rašyti žodžius minkštuoju skyrikliu.

Pamokos tipas. Praktinis ugdymo problemos sprendimas.

Medžiaga pamokai: Pristatymas „Minkštas skiriamasis ženklas“.

Pamokos eiga

1. Organizacinis momentas.

Pasigirdo ilgai lauktas skambutis,

Pamoka prasideda.

Mums turėtų būti gerai

Rašikliai, knygos ir sąsiuviniai.

Patikrinkite, ar jūsų darbo vietos paruoštos pamokai.

Prašau atsisėsti.

2. Rašymo minutė (b).

Atsidarysiu sąsiuvinį,

Padėsiu į kampą.

Aš, draugai, neslėpsiu to nuo jūsų,

Aš laikau savo rašiklį taip.

Aš sėdėsiu tiesiai, nesilenksiu,

kibsiu į darbą.

3. Žinių atnaujinimas.

Ant lentos: 1) iliustracijos: lapai, suknelė, uogienė

2) kortelės su žodžiais:

varene - uogienė

lėkštė - suknelė

lapai - lapai

Pažvelkite į iliustracijas lentoje ir pavadinkite ant jų pavaizduotus objektus.

Pasirinkite kortelę su teisinga duoto žodžio rašyba ir pridėkite ją po iliustracija. (Uogienė, suknelė, lapai)

Ar visi sutinka su vaikinų pasirinkimu? (Taip)

Kokia taisyklė vienija šiuos žodžius rašant? (Žodžių rašymas minkštu skyrikliu)

Koks yra minkštojo skyriklio vaidmuo žodžiuose? (Tai rodo, kad tarimo metu priebalsiai ir balsės nesusilieja)

Paaiškinkite, kodėl nepasirinkote šių kortelių? (Jie neturi švelnaus skiriamojo ženklo, o tariant priebalsis susilieja su balse)

4. Apsisprendimas veiklai.

Kas atspėjo, kokia yra mūsų pamokos tema? (Žodžiai su minkštu skyrikliu)

Ką praktikuosime per pamoką? (Rašant žodžius minkštu skyrikliu)

Gerai padaryta! Jūs esate visiškai teisus.

Atsidarykite sąsiuvinius ir užsirašykite numerį.

Ant lentos: pridėti laišką: ь.

5. Darbas pamokos tema.

1 Darbas su raidžių serijomis.

Atidžiai perskaitykite žodžius ir pagalvokite, kada ir kur žodžiuose rašome minkštą skyriklį? (Skyriantis minkštasis ženklas rašomas po priebalsių prieš balses e e ir yu i)

(uogienė, žvirbliai, sparneliai, druska)

Prisiminkite, kodėl šios raidės vadinamos „ypatingais“? (Jei jie dedami po minkštu skiriamuoju ženklu, jie nurodo du garsus)

O jei po priebalsio? (Pažymėkite šio priebalsio švelnumą)

Pavadinkite žodžius švelniu skyrikliu.

Pavadinkite žodžius, kuriuose minkštasis ženklas rodo priebalsio minkštumą.

2. Pratimas rašant žodžius minkštu skyrikliu.

Rašydami skiriamąjį minkštąjį ženklą prisiminėme taisyklę. Dabar pamėginkime rašyti žodžius minkštu skyrikliu, kad patys nepadarytume klaidų.

Į mūsų pamoką atėjo žinomas animacinių filmų personažas. kas jis toks? Atspėk ką. Apie save jis sako taip:

Draugai, išduosiu jums paslaptį:

Negaliu gyventi be uogienės.

Sveikatai ir linksmybėms

Valgau sausainius, valgau uogienę.

Kas tai yra?

Ant lentos: Pasirodo Carlsono nuotrauka.

Carlsonas nori patikrinti, koks buvote dėmesingas, ir prisiminė žodžius su minkštu skiriamuoju ženklu, kuris pasirodė eilėraštyje.

(Draugai, uogienė, sausainiai, linksmybės, sveikata)

Užrašykime šiuos žodžius. (1 pamoka)

Paaiškinkite šių žodžių minkštojo skyriklio rašybą.

Ką rodo atskiriamasis minkštas ženklas? (Kad tarimo metu priebalsiai ir balsės nesusilieja)

Nurodykite rašybą.

Pratimas akims "Žuvis".

3 Darbas su pasiūlymu.

A). - Žodžiu padarykite sakinį naudodami bet kurį iš šių žodžių. (mokinių atsakymai)

b). - Užrašykime sakinį su komentaru: (1 pamoka)

Carlsonas geria arbatą su aviečių uogiene.

Kokios yra pagrindinės sakinio dalys?

4 Kūno kultūros minutė.

Žaiskime žaidimą „Būna – nebūna“. Pasiūlysiu įvairių posakių. Jei sutiksite su jais, pasitempsite aukštyn, o jei nesutiksite – pritūpsite. Ar tu pasiruošęs?

Naktį lyja. (pasiekti)

Dramblys turi sparnus. (pritūpimai)

Medžiotojas turi ginklą. (pasiekti)

Naktį yra vaivorykštė. (pritūpimai)

Uogienė gaminama iš uogų. (pasiekti)

Voverės namai – įduboje. (pasiekti)

Gerai padaryta! Prašau atsisėsti.

Kokie žodžiai su minkštu skyrikliu skambėjo šiame kūno kultūros užsiėmime? (naktį, sparnai, ginklas, uogienė, būstas)

Gerai padaryta! Visi žodžiai buvo pavadinti.

5 Darbas iš vadovėlio (p. 116)

A). - Atsiverskite vadovėlį 116 puslapyje.

Perskaitykite pratimo Nr. 204 užduotį.

6 – iš raidžių serijos pasirinkite tas balsių raides, prieš kurias rašomas švelnus skiriamasis ženklas.

Ant lentos: a adresu yu ai e sch e Ir s

Ar visi sutinka su tokiu pasirinkimu?

7. Namų darbai.

Vaikinai! Mūsų pamoka eina į pabaigą. Sąsiuvinius ir vadovėlius prašome padėti ant stalo krašto. Susipažinkite su savo namų darbais.

Ant lentos: užrašyti - 116 psl. 206

Perskaitykite pratimo užduotį.

Ką reikia padaryti?

Turite klausimų apie namų darbus?

8. Pamokos santrauka. Atspindys.

Apibendrinkime pamoką.

Ko išmokote per pamoką? (Žodžius parašykite minkštu skyrikliu)

Pakelkite ranką, jei manote, kad įveikėte šį mokymosi iššūkį.

Koks tu puikus žmogus!

Ačiū už pamoką!

TESTAS. Atskiriantis minkštas ženklas.

1 lygis.

1. Raskite ir pabraukite žodžius minkštu skyrikliu.

Dribsniai, dideli, minx, nuomininkai, būstas, ledas.

2. Perskaitykite sakinius. Užrašykite žodžius minkštu skyrikliu.

Naktį kilo pūga. Mergina siuva sukneles lėlėms.

__________________________________________________________________

3. Užrašykite žodžius minkštu skyrikliu.

Pačiūžos, meška, žvirbliai, kailis, stovykla, bulvės, laimė, beždžionė, pūga.

__________________________________________________________________

2 lygis.

4. Skaitykite. Įterpkite tinkamus žodžius minkštu skyrikliu.

Medžiotojas apkaltino_____________________

Jie nukrito nuo medžių_________________

Džiovinimas ant linijos____________________

5. Skaitykite. Užrašykite žodžius minkštu skyrikliu, atskirdami juos brūkšneliais, kad būtų galima atskirti brūkšnelį.

Be kantrybės nėra įgūdžių.

__________________________________________________________________

Kartojimas yra mokymosi motina.

__________________________________________________________________

Draugystė stipri ne per meilikavimą, o per tiesą ir garbę.

__________________________________________________________________

3 lygis.

6. Ištaisykite klaidas.

Mūsų maža oda yra didelė mišrainė.

Tėtis atnešė iškamšą žvirbliuką.

Murka pagriebė iškamšą.

Iš paukščio liko tik šukės.

OGE kodifikatoriaus skyrius rusų kalba: 6.4 b ir b naudojimas.

Rašybos minkštas ženklas b yra laikytis 4 taisyklių grupės: 1) skiriantis minkštasis ženklas: rašyba; 2) švelnaus ženklo naudojimas, nurodantis priebalsių minkštumą; 3) minkštas ženklas po šnypščiančių; 4) minkštasis ženklas kai kuriais atvejais ir žodinės formos.

1. Atskiriantis minkštas ženklas

Skiriamasis minkštas ženklas parašytas:

  • prieš e, e, i, yu, aš esu žodžio viduje, o ne po priešdėlių, Pavyzdžiui: karjera, smalsus, praeivis, pūga, beždžionė ;
  • sudėtiniais žodžiais, jei minkštasis ženklas buvo pirmame žodyje, pavyzdžiui: miltų malūnas, Svyazinvest;
  • prieš O sekančiuose skolintuose (svetimos) žodžiuose, beveik visas sąrašas: batalionas, sultinys, giljotina, kanjonas, kompanionas, kotilijonas, Cro-Magnon, losjonas, medalionas, minionas, monsinjoras, paviljonas, papilotė, paštininkas, vyresnysis, fiordas, pievagrybis, chignon, ožkabarzlė.

2. Minkštojo ženklo naudojimas, nurodantis priebalsių minkštumą

  1. Įjungta žodžio pabaigaženklas b rašoma po bet kurio švelnaus priebalsio, pavyzdžiui: arklys(plg. langus), anglis(plg. kampą), žibintas, smūgis (plg. smūgis).
  2. IN žodžio viduryje minkštas ženklas parašytas:
  • po to minkštas L stovi priekyje bet koks priebalsis(kieta arba minkšta), pavyzdžiui: ligonis, silkė, berniukas, pjūklas ;
  • po to švelnus priebalsis stovi priekyje kietas priebalsis, Pavyzdžiui: Kuzma, mažiau, kovok ;
  • tarp dviejų minkštųjų priebalsių tik tada, jei pasikeitus žodžiui antrasis priebalsis tampa kietas, o pirmasis lieka minkštas, pvz.: prašyme (prašyme), Kuzmichas (Kuzma), už muštynes ​​(kovą).
  1. Laiškas b ne parašyta kombinacijų viduje chk, chn, nch, nsch, rshch, rch:upė, upė, slaugė, mūrininkas, žibintuvėlis, karstas.
  2. Minkštas ženklas Ne parašyta tarp du minkšti L: iliuzija .

3. Minkštas ženklas po šnypščiančių

Po to šnypšdamas minkštas ženklas parašytas:

  • moteriškosios giminės vienaskaitos daiktavardžiuose(vardas ir vin. raidė), pavyzdžiui: kalba, tyla, rugiai, pelė, dukra, naktis;
  • : išrašyti, supjaustyti, valgyti, išrašyti, supjaustyti, valgyti ;
  • veiksmažodžių neapibrėžtoje formoje:rūpintis - rūpintis, kirpti - kirptis ;
  • esamojo ir būsimojo laiko veiksmažodžių vienaskaitos 2 asmenyje, Pavyzdžiui: nešai, nešai, mėtai, skubi, skubi, smuiku;
  • prieveiksmiuose, Pavyzdžiui: nepakenčiamai, visiškai (išimtys: Negaliu pakęsti ištekėti );
  • dalelėse žiūrėk, žiūrėk, tik žiūrėk (išimtys: tikrai, tikrai ).

4. Kiti atvejai

Minkštas ženklas naudojamas:

  • kai kurių daiktavardžių instrumentinėje daugiskaitoje(Pavyzdžiui: vaikai, žmonės, keturi )
  • skaitmuo aštuoni visais atvejais (pvz.: aštuoni, aštuoni, aštuoni );
  • veiksmažodžio įnaginėje formoje: tinker – skardink, skusti – skusti ;
  • liepiamojoje veiksmažodžių nuosakoje(žr. 1 pastabą): ruoškis, ruoškis, ruoškis .
  • šių skaitmenų pabaigoje(vardas ir vin. raidė) penki, šeši. septyni, aštuoni, devyni, dešimt, vienuolika, dvylika, trylika, keturiolika, penkiolika, šešiolika, septyniolika, aštuoniolika, devyniolika, dvidešimt, trisdešimt ;
  • prieš raidę O kai kuriuose skaitmenyse(žr. 2 pastabą): sekstilijonas, kvadrilijonas, kvintilijonas, septilijonas ir tt

Pastabos:

(1) Atkreipkite dėmesį į veiksmažodžio, turinčio tik dvi formas, formų vartojimą liepiamojoje nuostatoje: vienaskaitos 1-ojo asmens formą. skaičiai - atsigulti ir antrojo asmens forma, dalis - atsigulti .

(2) Yra šių skaičių rašybos variantas: sekstilijonas, kvadrilijonas, kvintilijonas, septilijonas ir tt

(3) Pastaba: daiktavardžiai dukra, kaulas Ir plakti daugiskaitos instrumentiniu atveju. valandos turi pabaigą -yami (dukterys, kaulai, botagai ), ir pasenusios formos ( dukterys, kaulai, botagai ) šiuolaikinėje kalboje galima rasti tik frazeologiniais vienetais ( atsigulti su kaulais, plakti botagais ).

(4) Atsiminkite: jei pabaiga - taip prieš tai yra laiškas l, tada po jo parašykite minkštą ženklą: pirtis, varpinė, lyginimo kambarys, rūkykla ir tt

(5) Prisiminkite prieveiksmių rašybą: tiksliai ir liaudies kalba iki tol .

(6) Atskirti priesagų rašybą -t-(xia ) ir kt., įnagininkas nuo galūnės -t-(xia) 3-iojo asmens esamojo laiko formos. Palyginti: Ji nori mokyti yra konservatorijoje. Ji ten moko tsya ?

(7) Atkreipkite dėmesį į šių žodžių rašybą: turiu omenyje (ty būtent), skerdena (muzikinis sveikinimas) ir tušas (dažai), plonesni Ir geriausias , slaugytoja Ir aukle .

(8) Atkreipkite dėmesį į žodžio rašybą Meilė . Bendrinis daiktavardis Meilė netiesioginiais atvejais praranda balsę o: meilės nėra, mylėti, apie meilę. Duotas vardas Meilė išlaiko šią balsę visomis formomis: Jaunasis Blokas daug laiko praleido su Lyubov Dmitrievna Mendeleeva.



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!