GCD pamokos parengiamojoje grupėje santrauka. Kognityvinis vystymasis „Dirvožemis yra gyva žemė“

Natalija Stivkina

Eksperimentinė veikla

"Kodėl žemė maitina"

Tikslas: supažindinti vaikus su dirvožemiu.

Užduotys:

Supažindinkite vaikus su dirvožemio rūšimis ir dirvožemio formavimu.

Stiprinti gebėjimą lyginti sausą ir šlapią dirvą.

Eksperimentų metu nustatykite dirvožemio savybes: oro ir vandens buvimą.

Sužinokite, ko dirvoje yra gyviems organizmams gyventi.

Ugdykite mąstymą, kalbą, dėmesį.

Ugdykite domėjimąsi negyva gamta, tikslumą darbe ir draugiškumo jausmą.

Praturtinkite vaikų žodyną.

Medžiaga:

Sausos dirvos gabalėliai.

Kolba su vandeniu.

Baltas popieriaus lapas, pagaliukai, didinamasis stiklas.

Žvakė, stiklinė, šaukštas.

Lentelė „Dirvožemis“.

Sodinamos sėklos, indai sodinimui, laistytuvai, pagaliukai, plėvelė.

Veiklos eiga

Vaikinai, atminkite mįslę ir sužinosite, apie ką šiandien kalbėsime.

Jie mane mušė, jie mane mušė,

Jie sukasi, pjauna -

Viską ištveriu

Ir aš verkiu iš visų gerų dalykų.

Kas tai yra? (Žemė)

Apie ką šiandien kalbėsime? (Apie žemę, apie dirvą)

Paklausykite pasakos apie stebuklingą sandėliuką ir pasakykite, kodėl žemė vadinama slauge?

„Papasakosiu jums istoriją apie stebuklingą sandėliuką. Jei įdėsite saują grūdų, mainais gausite šimtą saujų. Jei paslėpsi bulvę, gausi daug. Tai mums po kojomis. Ir tai vadinama žeme. Taip, tik tada ji maloni ir dosni, kai žmonės jai malonūs ir kai sumaniai dirba žemę: aria, tręšia, laisto. Ir teisingai. Kaip įmanoma viską paimti iš žemės ir nieko neduoti mainais? Taip, čia bet koks sandėliukas akimirksniu bus tuščias. Taip yra ir su stebuklingu sandėliuku. Motina Žemė jau seniai maitina žmones.

Tačiau žmonės ne visada suprato, kokius turtus tai slepia. Tais laikais, kai žmonės dar nemokėjo arti ir sėti, imdavo tik tai, ką jiems sukaupė pati žemė: uogas, grybus, sultingus stiebus. Tada žmonės suprato, kad gali specialiai su savimi atsivežti grūdų iš laukų ir pasisodinti prie savo namų. Išaugo pirmosios duonos varpos. Iš pradžių miežiai, paskui kviečiai, rugiai. Taip žemė tapo maloni ir dosni, duodanti žmonėms turtingą derlių.

Taigi kodėl žemė vadinama slaugytoja? (Žemė maitina žmones, joje auga augalai, kuriuos žmonės valgo.)

Kas dar maitina mūsų žemę? (Vabzdžiai, paukščiai, gyvūnai)

Ką mums duoda žemė? (Žalia žolė, kvapnios gėlės, skanios uogos)

Vaikinai, ar žinote, kaip žemė vadinama kitaip? Kur auga augalai? (Dirvožemis) Kas yra dirvožemis?

– Viršutinis žemės sluoksnis, kuris maitina ir maitina augalus, vadinamas dirvožemiu. Dirvožemis visur skirtingas. Vienoje vietoje daug smėlio. Toks dirvožemis vadinamas smėlio. Kitur yra daugiau molio.

Kaip vadinamas šis dirvožemis? (Molis.)

Mes gyvename su jumis Juodosios Žemės regione. Kodėl? (Mūsų dirvožemyje gausu humuso, jis vadinamas chernozemu. Jis juodos spalvos.)

Pažiūrėkime į lentelę „Dirvožemis skyriuje“.

Kiek žemės sluoksnių matote ant stalo? (Keturi)

Kokios spalvos yra viršutinis dirvožemio sluoksnis? (Tamsu.)

Tai yra derlingas žemės sluoksnis. Koks antras sluoksnis? (geltona)

Kaip manote, kas tai yra? (smėlis)

Kas pavaizduota mėlyna spalva ant stalo? (Vanduo) Teisingai, tai požeminio vandens vaizdas.

Tada ateina molio sluoksnis. Kokia molio spalva pavaizduota (oranžinė, raudona)

Ką dar matote ant stalo? (Taip pat vaizduojami tie, kurie gyvena žemėje: kirminai, kurmiai, vabalai.)

O dabar leisimės į kelionę į požemį.

Kūno kultūros minutė.

Graži gėlė augo proskyne,

Pavasarį ryte atidariau žiedlapius.

Grožis ir spindesys visiems žiedlapiams

Kartu jie suteikia šaknis po žeme.

Dabar būkime kirmėlės.

Kirminas šliaužia po žeme,

Jis daro siaurą judesį,

Taigi, kad požemyje

Visi turėjo geresnį gyvenimą

Taigi, kad požemyje

Visi užaugo geriau.

(Eilėraščio žodžius lydi judesiai.)

Žemiškosios karalystės gyventojai atsiuntė mums labai vertingą dovaną – maišelį su staigmena. Kaip manote, kas yra šiame krepšyje? (Dirvožemis, žemė). Kiekvienam iš jūsų duosiu šiek tiek šios žemės. Mes geriau pažinsime Motiną Žemę.

Mokytojas kiekvienam vaikui duoda po du gabaliukus žemės, išdėliodamas ant baltų lapų.

Patirtis Nr.1. Kas slepiasi gumuloje?

Tegul vienas gumulas guli nepaliestas. Atsargiai palieskite kitą gumulą.

Koks dirvožemis yra gabalėlyje? (sausas, juodas)

Pažiūrėkime į gumulą per padidinamąjį stiklą. Pasakyk man, ką tu matai? (Gumselėje yra įtrūkimų.)

Atsargiai sutrupinkite žemės gumulą. Pažvelkite per didinamąjį stiklą, kad pamatytumėte, kas paslėpta jūsų gumulėlyje? (Šaknys, akmenukai, lazdelės)

Ar žinote, kaip susidaro dirvožemis?

Skaitau Natalijos Aleksandrovnos Ryžovos pasaką „Kaip lokys pametė kelmą“.

„Per mišką ėjo lokys. Jis ilgai vaikščiojo, pavargo ir žiūrėjo – priešais jį pasirodė kelmas. Toks šviežias, lygus. Panašu, kad kažkas neseniai nukirto medį. Meškiukas apsidžiaugė ir nusprendė kurį laiką pasėdėti ant kelmo. Meška sėdi, prisimindama Mašenką, kuri neleido jam atsisėsti ant kelmo, vis kartojo: „Nesėdėk ant kelmo, nevalgyk pyrago“. Miška pailsėjo, sumurmėjo ir išėjo namo. Bet kelmas liko stovėti, net sunkus lokys negalėjo jo sunaikinti.

Meška to negalėjo padaryti, bet medžio gręžiniai vabalai tai sugebėjo. Apie kelmą girdėjo įvairūs vabalai.

Kas, kas gyvena kelme?

Niekas neatsako.

Jie atkeliavo iš visur. Ir jie pradėjo kapoti kelmą ir statyti butus.

Ir kelmas pradėjo virsti dulkėmis. Ir tada išgirdome apie vikšro ir sraigės kelmą. Ir šliaužė jie ten – iki kelmo. Jie gyvena ant kelmo ir kramto kelmą. Ir čia, ant kelmo, vėl išaugo draugiška šeima. Grybai kenkia kelmui, nes naikina ir kelmą. Ir ten yra tiek daug skylių! Ir iš kiekvieno iš jų kas nors, ne, ne, žiūrės.

Kelmas visai nepanašus į gražų medžio kelmą, kuris tarnavo kaip Miško kėdė. Atrodo, kad jis ten buvo vakar, bet šiandien jo nėra. Kelmas dingo. Vabalai atėmė jo gabalus, suvalgė ir pavertė žeme. Mažai kelmo likučių.

Iki to laiko lokys buvo papilkėjęs ir pasenęs. Pradėjau rečiau vaikščioti ir dažniau atsisėsti pailsėti. Jis kažkaip nuklydo į pažįstamas vietas ir prisiminė kelmą. Atėjo į proskyną.

„Kaip taip? - pagalvoja Meškiukas, - tiksliai prisimenu, čia buvo kelmas, toks stiprus ir patogus. Ir kur jis dingo? Taip, aš akivaizdžiai senstu, sumaišiau vietą. Aš eisiu kur nors kitur ir ieškosiu kelmo“.

Senas Meškiukas, išmintingas, bet vis tiek nieko nesuprato. Ar supranti?"

Paaiškink Meškiukui, kur dingo kelmas? (Vabzdžiai kelmus paverčia žeme)

Eksperimentas Nr. 2. Žemėje yra oro.

Kaip manote, ar žemėje yra oro, ar ne?

Patikrinkime jūsų atsakymus eksperimentiškai. Paimkite į rankas žemės gumulą, kad jis nesutrupėtų, ir atsargiai nuleiskite į indelį su vandeniu. ką tu matai? (Iš gabalėlio išsiskiria maži burbuliukai. Tai oras, kylantis iš vandens.)

Taigi ar dirvoje yra oro? (Taip, jis yra dirvožemio viduje).

Taip, gumulėlio viduje, tarp smėlio grūdelių, buvo oro. Vanduo jį išstūmė. Oras plūdo aukštyn, nes buvo lengvesnis už vandenį ir susimaišė su mus supančiu oru.

Eksperimentas Nr. 3. Ar dirvožemyje yra vandens?

Ką tik pasirūpinome, kad dirvoje būtų oro. Ar yra vandens dirvožemyje ar ne?

Šiuos jūsų atsakymus siūlau pasitikrinti pasitelkus patirtį.

Į švarų, sausą šaukštą įdėjau gabalėlį žemės. Uždegsiu žvakę ir ant ugnies laikysiu šaukštą su žemėmis. Kas atsitiks su dirvožemiu? (Ji sušyla.)

Dabar uždengsiu šaukštą švariu, sausu stiklo gabalėliu.

(Po kurio laiko aš parodau stiklinę vaikams.)

Kas nutiko stiklui? (Ant stiklo pasirodė vandens lašeliai)

Padarykite išvadą – ar dirvožemyje yra vandens, ar ne? (Dirvožemyje yra vandens.)


Tai yra stebuklai, kuriuos slepia dirva.

Kodėl mums reikia dirvožemio? Kas ant jo auga?

Kūno kultūros minutė.

Eime į sodą

(kovo mėn. vietoje)

Nuimsime derlių.

Vilkime morkas

Ir iškasime bulves.

Supjaustysime kopūsto galvą

(Imituokite, kaip jie pjauna, tempia, kasa)

Apvalus, sultingas, labai skanus.

(Rodyti rankomis)

Išsirinkime truputį rūgštynės

Ir grįžkime taku atgal.

(Eikite ratu susikibę rankomis)

Ar norite sodinti mūsų sodą grupėje? (Prieš vaikus durpiniai vazonai, ridikėlių, rugiagėlių, salotų, pipirų, žiedinių kopūstų, baziliko, morkų sėklos, laistytuvas su vandeniu, pagaliukai sodinimui)

Ko reikia augalams augti?

Sakykite, į kokią dirvą reikia sėti sėklas? (Šlapioje vietoje) Kodėl?

Teisingai, sodinant augalus reikia palaistyti dirvą, jei ji išdžiūvo. Lengviau sodinti į drėgną dirvą.

(Mokytojo veikla su vaikais sodinant)



Vaikinai, ar norite dar vieno eksperimento? Kaip manote, jei sėklas uždengsime plėvele, jos greičiau išdygs ar ne?

Gerai, tai mes patikrinsime.


Veiklos rezultatas

Ką sužinojote apie dirvožemį?

Kokias dirvožemio savybes žinote?

Kodėl ji vadinama slaugytoja?

Kaip susidaro dirvožemis?

kas tau patiko?

Vėliau kartu su vaikais stebėjome sodinukus, juos matavome, savo pastebėjimus ir matavimus įrašėme į lentelę. Vaikinai buvo įsitikinę, kad sėklos po plėvele išdygo greičiau. Išaugintus pipirų ir kalafiorų daigus persodinome į žemę sklype, o rugiagėlė savo žiedais džiugino gatvės gėlyne visą vasarą.

Eksperimentinė veikla leidžia ikimokyklinukams pasijusti tikrais mokslininkais-tyrėjais, kurie patys gali įgyti žinių, vertingų būsimiems moksleiviams.

GCD santrauka parengiamojoje grupėje

tema: „Dirvožemis yra gyva žemė. Kas sukuria dirvą?

PAMOKOS TEMA: Dirvožemis yra gyva žemė. Kas sukuria dirvą?

TIKSLAS: supažindinti vaikus su eksperimentais pagrįsta „dirvožemio“ samprata, jo sudėtimi ir verte visiems Žemės floros ir faunos gyventojams;

UŽDUOTYS: 1) pažintinis ir tiriamasis: ugdyti eksperimentinės veiklos įgūdžius;

2) komunikabilus: mokykite vaikus mąstyti, formuluoti ir apibendrinti eksperimentų rezultatus, bendrauti tarpusavyje

3) kalba ir žaidimai: mokyti bendrauti ekologinio žaidimo procese, skatinti lavinti vaizduotę, lavinti gebėjimą reikšti savo mintis; pagrindinės darbinės veiklos procese diegti rūpestingą požiūrį į gamtą;

4) motorika: suteikia galimybę aktyviai judėti kintančiomis veiklos rūšimis: pokalbis, eksperimentai, fiziniai pratimai, darbas su modeliu „dirvos ryšys su aplinka“, vaidmenų žaidimas, darbinė veikla;

5) tautosakos suvokimas: patarlės apie žemę

ĮRANGA: PC ir pristatymas „Dirvožemio sudėtis“, diagrama-plakatas „Dirvožemio sudėtis“; eksperimentams: dirvožemio mėginiai, stiklinės vandens, didinamieji stiklai, lapų mėginiai; patarlės, žaidimui: lapai, puodeliai su žemėmis (pagal vaikų skaičių), galvos juostos su medžio atvaizdu - 2 vnt., o su slieko atvaizdu - 2 vnt., lankelis - 4 vnt. , 8 laistytuvai, staigmena - stebuklingo medžio obuoliai.

KLASĖS EIGA:

IN: Turi nuostabus gamtos sandėliukas. Pavasarį įdedi saują grūdų, o iki rudens paimsi visą maišą. Bulvių kibiras šiame sandėliuke virsta dešimčia kibirų. Sėklų sauja tampa agurkų ir pomidorų, morkų ir burokėlių, ridikėlių ir krapų kekėmis. Kaip manote, kas tai yra? (atsakymas: žemė, dirvožemis)

Šiandien kalbėsime su jumis apie dirvožemį, išsiaiškinsime, iš ko jis susideda, kas jame gyvena ir kaip galime jį išsaugoti.

Kas yra dirvožemis?

Ką manote vaikai? (vaikų atsakymai).

Multimedijos pristatymas. Dirvožemio sudėtis.

Žinoma, jūs teisus, žemė yra žemė. Mes įpratę ją taip vadinti savo planetos vardu – Žemė. Mes visi vaikštome žeme. Sausu oru niurzgiame, kad daug dulkių, o lietingu – kad per daug purvina. Tačiau dulkės ir purvas – ne tik žemė. Po mūsų kojomis yra dirvožemis – tai teisingas jos pavadinimas. Ji laisto ir maitina augalus šiltuoju metų laiku (ir priminkite, prašau, kokius šiltuosius sezonus žinote, kai visa gamta pražysta, o tada gėlės virsta vaisiais (pavasaris, vasara), bet šį šiltąjį periodą pakeičia vėsus metas, atnešantis mūsų dovanas, yra ruduo, o ateina momentas, kai medžiai pradeda mesti lapus, ruošdamiesi žiemai, uždengia savo auklę, žemę (arba, kaip teisingai vadina, žemę) stora antklode. sausi lapai, geltoni, raudoni, oranžiniai... o dar matome nukritusius ant žemės vaisius, giles, riešutus, obuolius, kriaušes, daugelis jau padengti rudomis puvinio dėmėmis ir turi tik vieną kelią, Kaip sako populiari patarlė: „Jie atėjo iš žemės, jie eis į žemę“

Ką tai reiškia? (vaikų atsakymai)

Faktas yra tas, kad dirvožemis egzistuoja tik ten, kur auga augalai, ir atvirkščiai, augalai yra dirvožemio struktūros medžiagos šaltinis.

Paslaptis ta, kad visi šie nukritę lapai ir šakos pūva, tame dalyvauja ir įvairūs mūsų akimis nematomi žemės gyventojai. Kas prisimena, kurie gyvūnai dalyvauja kuriant humusą? Kirmėlės, šliužai ir sraigės, medžio utėlės ​​ir šimtakojai, mažytės smėlio grūdelio dydžio žemės erkės, mikroskopiniai grybai ir bakterijos, o dėl jų veiklos susidaro humusas – maistingas dirvožemio sluoksnis.

Kaip manote, iš ko sudarytas dirvožemis? (vaikų atsakymai)

Dirvožemį sudaro: smėlis, molis, humusas, dirvožemyje yra vandens, oro

Dabar mes tai išbandysime eksperimentiškai.

1 PATIRTIS: Dirvožemyje yra oro. Daugelis požeminio pasaulio gyvūnų juo kvėpuoja (pristatymas)

Paimkite stiklinę vandens ir įmeskite į ją žemės gabalėlį.

Kokią išvadą galima padaryti remiantis eksperimento rezultatais?

Išvada: M Matome, kad burbuliukai kyla į viršų. Tai reiškia, kad dirvožemyje yra oro.

PATIRTIS 2.Dirvožemio sudėtis

Sumaišykite žemę stiklinėje vandens. Po kurio laiko pamatysime, kad stiklo apačioje nusėdo smėlis, vanduo viršuje dėl molio pasidarė drumstas, o paviršiuje plūduriuoja šiukšlės ir augalų šaknys – tai humusas.

Išvada: Dirvožemyje yra: humuso, smėlio, molio.

PATIRTIS 3.Taip pat sakėme, kad dirvoje yra vandens, todėl augalai auga.

Iš kur jis atsiranda dirvožemyje? (vaikų atsakymai)

Teisingai, vaikai. Vanduo į dirvą patenka lyjant arba laistymo metu. Jis prasiskverbia giliai ir yra laikomas laisvose erdvėse tarp dirvožemio dalelių.

Paimkime spiritinę lempą, įkaitinkime žemės gumulą, uždenkime formelę stiklu ir pažiūrėkime į stiklą.

Išvada: Ant stiklo matome vandens lašelius, kurie išgaravo dėl dirvožemio kalcinavimo, o tai reiškia, kad dirvožemyje yra vandens.

Sužinojome, kad dirvožemyje yra vandens ir oro, vadinasi, galime ten gyventi.

Prašau pasakyti, kokius dirvožemio gyventojus pažįstate?

Kas gyvena po žeme? (vaikų atsakymai)

Dirvožemis suteikia prieglobstį daugeliui augalų ir gyvūnų. Ir jie taip gerai sutaria kartu. Pažiūrėkite, kaip jie gyvena ir padėkite vieni kitiems. Augalai auga dirvožemyje, pasiima iš jos maistines medžiagas, o ateina laikas - ruduo, kai krinta augalai: medžiai, krūmai, žolės, gėlės, praranda lapus ir vaisius, o tada prasideda nuostabus nematomo gyvūnų pasaulio darbas, pasislėpęs po žeme. lapų sluoksnis ir žemėje (pasakojimas apie lapų apdorojimą), susidaro humusas, suteikiantis augalams daug maistinių medžiagų.

Šiandien debesuota, bet linksma daina apie saulę kviečia jus ir mane šiek tiek atsipalaiduoti!

FIZINĖ MINUTĖ: „Spindinti saulė“.

Gerai padaryta! Ar manote, kad tik augalams reikia dirvožemio? (vaikų atsakymai) Eikime prie plakato ir pažiūrėkime, kodėl dirvožemis yra svarbus ir kam?

Pokalbis prie plakato.

Atėjo laikas žaisti žaidimą. Dabar pamatysime, kaip lapai virsta žeme.

ŽAIDIMAS "MEDŽIAI IR KIRMAI"

Vaikai suskirstyti į dvi komandas. Kiekviena komanda turi savo „kirminą“ ir savo „medį“. Viename kambario gale padėkite du lankus ant grindų toje pačioje linijoje, bet per atstumą. Tai bus kirminų „skylės“. Kiekviena komanda pasirenka vaiką, kuris atliks slieko vaidmenį. Jis stovi ratu, o čia, ratu ant grindų, yra žemės puodeliai. Priešingame kambario gale pastatykite dar du lankus vaikams, kurie veiks kaip „medžiai“. Šie vaikai taip pat stovi ratu, rankose laiko lapus. Vaikai ant galvos turi tinkamas raištelius. Likę dalyviai stovi vienas po kito. Vedėjo įsakymu „RUDENS! medžio vaikai duoda lapą savo dalyviui, kuris pribėga prie kirmino ir iškeičia jį į stiklinę žemės. Tada jis grįžta su juo prie medžio ir grąžina. Komandos nariai kartoja savo veiksmus tol, kol paskutinis dalyvis atneš žemę prie savo medžio.

Šiandien klasėje jus supažindino su sąvoka „dirvožemis“, prašau, priminkite man, kas tai yra? Iš ko jis susideda, kas jame gyvena (vaikų atsakymai)

Kaip galime išsaugoti dirvą šiems gyvūnams? Ką mes galime padaryti?

(neterškite dirvos, laistykite švariu vandeniu, nekurkite laužų, netrypkite augalų, saugokite „požeminius gyventojus“ – nes jų reikia dirvai.

Ko naudingo išmokome šiandien? (atsakymai)

Vaikinai, rusų žmonės, išmintingi žmonės sugalvojo daug posakių ir patarlių apie Žemę, o žodis žemė juose reiškia dirvą:

Be savininko žemė yra našlaitė.

Jūs negalite jo įdėti į žemę ir negalite paimti iš žemės.

Kur nėra žemės, nėra ir žolės.

Žemė yra slaugytoja.

Nėra gražesnės žemės už mūsų šalį. Ir ši patarlė ne tik apie mūsų šalį, bet ir apie mūsų Kubos žemę, mūsų krašte dirva dosni, čia turtingi laukai duoda dosnų derlių. Įvardinkime, ką Kubos žemė pagimdys: bulves, morkas, burokėlius, moliūgus...

Siūlau grupėje nupiešti vieną iš „pogrindžio gyventojų“, kuris jums patiko labiausiai. Galite piešti sodą ar lauką, kuriame auginami augalai. Jūsų vaizduotė neturi ribų.

Tu tokia puiki, šiandien labai gerai padirbėjai, o Kubos žemė tau pateikia staigmeną – visą pintinę kvapnių, prinokusių, rausvų obuolių, nes tu juo rūpiniesi ir jis tave myli.

Pamokų užrašai parengiamosios grupės vaikams.

Kvalifikacijos kėlimo kursai. Tema: „Geras pasaulis. (Dvasinė ir dorovinė kultūra. Religinių kultūrų ir pasaulietinės etikos pagrindai ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Ortodoksų kultūra"

Tema: "Žemė.Vanduo.Augalai».

Pedagogas: Borisova R.I.

MBDOU Nr. 52 Sergievo Posad rajonas. Bereznyaki kaimas

Priemonės:Pasakojimo skaitymas, eilėraščiai, diskusija, klausimai vaikams, muzikinis akompanimentas, žaidimai.

Skaitytojas 1. Vaikščioja per kūrybos dienas.

Vaikščiokite trise: „Žemė, vanduo, augalai“. Puslapis 26-41.

Eilėraščiai: „Trečia diena“, „Derlius“.

Pasakojimas „Iš kur atsirado duona?

Kūno kultūros minutės: „Žalias klevas“.

„Lašelių kelionė“ Muzikinis akompanimentas: Gėlių valsas iš baleto „Spragtukas“. Muzika P.I. Čaikovskis

Programinės įrangos užduotys:

Švietimo: supažindinkite vaikus su sąvokomis „Žemė“, „Vanduo“, „Augalai“

Vystantis: formuoti vaikams žemės, vandens, augalų sąvokas;

Plėsti vaikų supratimą apie gamtą kaip Dievo kūrinį;

Naudoti pažinties su kūrybos pasauliu procese

grožinės literatūros, muzikos, tapybos kūriniai;

Švietimas: formuoti idėjas apie suaugusiųjų darbus, skiepyti vaikams norą mylėti ir rūpintis Dievo sukurta žeme.

GCD metu užduotys įgyvendinamos šiose ugdymo srityse:

"Bendravimas"

- visų vaikų žodinės kalbos komponentų ugdymas įvairiose vaikų veiklos formose ir rūšyse.

"Pažinimas"

– dvasinės ir dorovinės kultūros formavimas.

"socializacija"

– susipažinimas su elementariomis visuotinai pripažintomis santykių su suaugusiaisiais normomis ir taisyklėmis (įskaitant moralines, etines).

"Sveikata"

– vaikų fizinės ir psichinės sveikatos palaikymas ir stiprinimas.

Žodyno darbas: sėjamoji, skudurai, tvartas

Preliminarus darbas: pėsčiomis iki ežero, stebint apylinkes

pasaulis (medžiai, krūmai, paukščiai, dangus ir kt.), apsilankymas klėtije, išsamus agronomo pasakojimas apie grūdines kultūras.

Kelionė su knyga.

Pamokos eiga:

Vaikinai, prieš pradėdami kelionę su knyga per kūrimo dienas, prisiminkime, kaip vadinasi knyga, kurioje kalbama apie Dievą? (Biblija)

Ši knyga pasakoja, kaip atsirado mūsų pasaulis. Dievas sukūrė pasaulį.

Dievas labai malonus. Ir Jis sukūrė pasaulį, kad pasaulis taip pat būtų geras.

Klausimai konsolidacijai.

Ką Dievas sukūrė pirmąją dieną? (dieną ir naktį)

Ką Dievas padarė antrąją dieną? (Dangus – debesys ir oras)

Klausykite eilėraščio:(26 psl.)

Trečią dieną Dangiškasis Tėvas (Dievas)

Jis sukūrė žemės skliautą,

Kvepiantys vaisiai

Jis davė man gyvybės medį.

Žaluma su ryškiais kilimais

Plinta aplinkui.

Viskas soduose, gėlėse, medžiuose -

Tai mūsų namai su jumis.

Trečią dieną Dievas sukūrė žemę (žemę), jūrą ir vandenyną. Tada Jis įsakė augalams augti; medžiai, žolelės, gėlės. Žemė pažaliavo ir tapo nuostabiu sodu. Ir Dievas tuo džiaugėsi .

Diskusija:

Ką Dievas padarė trečią dieną? (žemė (žemė), jūros ir vandenynai)

Kiek iš jūsų matėte ežerą?

Ar ežeras vanduo ar žemė? (vanduo)

Kokios spalvos yra ežero vanduo (mėlynas)

Kas vasarą maudydavosi upėje ar jūroje?

Ar upė vanduo ar žemė? (vanduo)

Ar jūros vanduo ar žemė? (vanduo)

Kokios spalvos yra upės vanduo (mėlynas)

Kokios spalvos vanduo jūroje? (mėlynai žalia)

Žaiskime žaidimą, lašelių kelionę.

(skamba P.I. Čaikovskio muzika „Spragtukas“.)

Aš esu motina debesis, o jūs, vaikai, esate lašeliai. Atėjo laikas jums išeiti į kelią.

Lašeliai šokinėja pagal muziką. Jie pribėga ir šoka. Lašeliai nuskriejo žemėn... Pabodo šokinėti po vieną, susibūrė ir tekėjo linksmais upeliais. (bjie susikibo už rankų) Upeliai susitiko ir tapo didele upe. (upeliai sujungti į vieną grandinę) Didelėje upėje plūduriuoja lašeliai, o upė įkrito į vandenyną (vaikai sukasi ratą) Vandenyne plaukė ir plaukė lašeliai, bet tada saulė sušildė. Lašeliai lengvai ištirpo ir ištempė aukštyn. Jie išgaravo saulės spinduliais ir buvo švarūs,Kaimiečiai grįžo pas savo motiną Tučką. (Dvaikai pritūpia, kyla ant kojų pirštų ir ištiesia rankas aukštyn, bėga ir renkasi pas mamą Tučką)

Kam reikalingas vanduo žemėje! Ir žolė, ir žvėris, ir paukštis, ir žmogus. Štai kodėl Dievas pripildė didžiąsias jūras ir vandenynus vandeniu.

Mūsųkelionėpagal sukūrimo dienasprodomelas.

Tada Dievas liepė augti augalams: (medžiai, krūmai, žolelės, grybai, grūdiniai augalai)

Medžiai – medis turi vieną storą kamieną, daug šakelių ir šakų. Ant šakų

arba lapai, arba dygliuoti spygliai.

Kokius medžius žinome? (beržas, ąžuolas, šermukšnis, uosis, eglė)

Krūmai – krūmas turi ne vieną kamieną, o kelis plonus kamienus.

Duoniniams augalams – grūdiniai augalai turi tuščius stiebus

šiaudeliai, viršuje - smaigaliai su grūdeliais.

Kokius duonos augalus žinai? (rugiai, kviečiai, avižos)

Žolės – žolė turi ploną stiebą.

Kokias žoleles žinai? (dobilas, melsvažolė)

Grybai – grybas neturi nei lapų, nei šakų: viršuje tik kepurė, o apačioje – kepurė.

Kokius grybus žinai? (baravykas, rusula, baltas)

Daržovės – valgome kai kurių daržovių (morkų) šaknis

kiti turi lapus (kopūstai)

Kokias daržoves žinai? (bulvės, pomidorai, agurkai, pupelės ir kt.)

Puiku vaikinai, jūs žinote daug įdomių dalykų apie augalus, Dievas yra visų vaisių, daržovių ir grūdų Kūrėjas.

Jūs sunkiai dirbote, teisingai atsakėte į mano klausimus, siūlau padaryti pertrauką ir žaisti žaidimą: „Žalias klevas“. (p.42)

Kad visa tai augtų ir atneštų naudos žmonėms, Dievas sukūrė žemę.

Žemė maitina žmogų, bet ji maitina jį ne be priežasties. Žmonės turi daug dirbti, lauke augo rugiai juodai duonai, kviečiai baltai duonai, grikiai košei...

Istorija apie tai, iš kur atsirado duona. (p.37)

Žemė maitina žmogų, bet ji maitina jį ne be priežasties. Žmonės savo gimtojoje motinoje žemėje turi sunkiai dirbti, kad ji galėtų jiems atsilyginti savo dovanomis.

Vasara ėjo į pabaigą. Tai buvo rugpjūčio mėnuo. Petios tėvas ryte išėjo į lauką. Dar anksčiau arė, akėjo, o dabar vaikšto su sėjamąja per petį ir viena ar kita ranka barsto rugių grūdus. Jis ilgai vaikščiojo ir galiausiai apsėjo visą lauką.

Na, ačiū Dievui, pasėjau duonos! Kokį derlių Dievas atsiųs kitais metais?

Atėjo žiema. Šalti žiemos vakarai užsitęsė ilgai. Atėjo pavasaris. Lauke žaliuodavo rugiai. Rugiai išaugo per vasarą. Tėvas ir mama dirbo lauke nuo ankstyvo ryto iki vėlaus vakaro. Rugius nuskindavo pjautuvais ir surišdavo į juostas. Sėlius išdžiovindavo, grūdus kuldavo. Daug miltų sumalti duonai. Gardi ir kvapni duona buvo kepama rusiškose krosnyse!

Istorijos aptarimas:

Kodėl žemė maitina žmones?

Kas auga žemėje?

Kas yra visko, kas auga žemėje, kūrėjas?

Iš kokių augalų miltų kepama juoda duona?

Ar lengva žmogui gauti duonos?

Eilėraštis. "Derlius“ (p. 36)

Einu pasižiūrėti

Aš tuo žavėsiuosi

Ką Viešpats atsiuntė?

Žmonių darbui:

Virš juosmens

Rugiai grūdėti

Snūduriavimas ausyse

Beveik iki žemės.

Rūpinimasis duona yra pagarbos Dievo rūpesčiui ir žmogaus darbui ženklas. Duonos negalima išmesti, su ja žaisti negalima. Sausomis plutelėmis žiemą galima šerti naminius gyvūnus ar paukščius.

Dievas sukūrė mus supantį gražų pasaulį, turime jį saugoti ir didinti gerais darbais ir mintimis.

Mūsų kelionė per kūrimo dienas baigėsi.

Edukacinio užsiėmimo „Supažindinimas su dirvožemio savybėmis“ parengiamojo mokyklai amžiaus vaikams santrauka

Bogdanas Alina Nikolaevna, MBDOU „Auksinė žuvelė“ mokytoja
Atkreipiu jūsų dėmesį į tiesioginės edukacinės veiklos „Supažindinimas su dirvožemio savybėmis“, skirtą 6–7 metų vaikams, santrauką. Ši medžiaga bus naudinga ikimokyklinio ugdymo pedagogams atliekant eksperimentinę tiriamąją veiklą tema „Dirvožemis“.

„Įvadas į dirvožemio savybes“

Programos turinys:
Ugdymo tikslai:
Supažindinti su dirvožemio formavimo procesu.
Suteikite idėją apie dirvožemį ir jo sudėtį.
Parodykite dirvožemio svarbą augalams ir gyviems organizmams.
Vystymo užduotys:
Ugdykite gebėjimą atlikti nesudėtingus eksperimentus ir pagal juos daryti išvadas
Ugdyti mąstymo gebėjimus: analizuoti, apibendrinti
Edukacinės užduotys:
Plėtokite vaikų partnerystę dirbant poromis.
Ugdykite susidomėjimą moksline veikla

Preliminarus darbas: darbas gamtos kampelyje (purenimas, laistymas); skaitydamas ir mįsdamas apie dirvožemį ir požeminius gyventojus.
Žodyno darbas: dirvožemis, oras, didinamasis stiklas (lupa), laboratorija, patirtis, derlingos, humusinės, mineralinės druskos.

Įranga: Stikliniai vandens puodeliai, plastikinės lėkštės, šaukštai, padidinamieji stiklai (kiekvienai darbo porai). Dideli stiklainiai mokytojui. Žvakė, pipetė, stikleliai, nosies padėklai.

Metodai ir metodai:
Žodinis: mini pokalbiai su vaikais, istorija, paaiškinimai, klausimai, paaiškinimai, instrukcijos.
Vaizdas: parodo eksperimentų atlikimo metodus.
Praktinis: elementarūs eksperimentai.
Žaidimai: žodžio iššifravimas pagal pirmąsias paveikslėlių raides.

Veiklos eiga:
Organizacinis momentas.
Vaikai įeina į kambarį ir sveikina svečius.
Mokytojas kviečia vaikus sustoti ratu. Jis ištiesia ranką pirmajam vaikui sakydamas:
Duok ranką draugui
Ir lengvai suspauskite
Padovanok šypseną, žvilgsnį
Čia visi džiaugiasi vieni už kitus. Vaikas ištiesia ranką kitam – taip užbaigia ratą.
Tikiuosi, kad tokia draugiška atmosfera išliks per visą mūsų darbą.
Vaikinai, atsisėskite ant kėdžių.
– Norint sužinoti, apie ką šiandien kalbėsime, reikia iššifruoti žodį. (ant molberto pakabinamas paveikslėlis su užšifruotu žodžiu; vaikai atspėja žodį iš pirmųjų paveikslėlių raidžių - žemė). Teisingai, mūsų pokalbio tema – dirvožemis.
- Kas, jūsų nuomone, yra žemė? (vaikų atsakymai)
Dirva – tai viršutinis žemės sluoksnis, kuriame vystosi požeminės augalų dalys (šaknys).
– Kaip susiformavo dirvožemis? (vaikų atsakymai)
Kadaise žemės nebuvo. Žemės paviršiuje buvo tik akmenys ir uolos. Dėl vėjo, lietaus ir sniego uolos skilo ir griuvo. Įtrūkimai tapo platesni, o akmenys skilo. Jie trynė vienas į kitą, buvo sutraiškyti ir galiausiai, po tūkstančių metų, virto smėliu ir moliu.
Vėjas atnešė augalų sėklas, kurių nepretenzingiausios nusėdo ant smėlio ir molio. Tada jie numirė ir taip pradėjo formuotis humusas. O ant tokios dirvos jau galėtų augti kiti augalai.
– Kas yra humusas? (vaikų atsakymai)
Visur žemėje auga žolės, medžiai ir krūmai. Iki rudens nuo medžių nukrenta lapai, žolė išdžiūsta ir krenta ant žemės. Visa tai pūva. Taip žemė tampa derlingesnė, joje viskas auga geriau.
– Norint sužinoti, ką augalai gauna iš dirvožemio, siūlau nueiti į mokslinę laboratoriją ir ištirti dirvožemio sudėtį bei savybes.
Pagrindinė dalis.
Auklėtojas.
- Vaikinai, prašau jūsų išsiskirstyti į poras ir imtis darbo (vaikai eina prie stalų su įranga eksperimentams atlikti). Prieš pradėdami dirbti savo laboratorijoje, prisiminkime darbo taisykles.
1. Kiekvienas dirba savo darbo vietoje, netrukdydamas ir netrukdydamas kitiems.
2. Jūs negalite nieko imti be mokytojo leidimo.
3. Atsargiai tvarkykite stiklinius indus.
4. Pasitarkite vienas su kitu.
5. Tvarkykite savo stalą.
Patirtis Nr.1.
– Kokios spalvos žemė? (vaikų atsakymai)
Įdėkite vieną šaukštą žemės ant lėkštės ir apžiūrėkite per padidinamąjį stiklą. ką tu matai? (pusiau supuvusių augalų šaknų ir lapų liekanos, kirminų, vabzdžių ir kitų smulkių gyvūnų kūno dalys)
Išvada: dirva susideda iš supuvusių augalų šaknų ir supuvusių lapų.
Patirtis Nr.2
Atsargiai įdėkite sausos žemės gabalėlį į stiklinę vandens. Kas atsitiko? Kaip paaiškinti oro burbuliukų atsiradimą vandenyje?
Išvada: dirvožemyje yra oro.
Patirtis Nr.3
Į stiklinę vandens įmerkite šiek tiek žemės, išmaišykite ir palikite nusistovėti. ką pastebėjai? Stiklo apačioje nusėdo smėlio sluoksnis, o ant jo – tamsios spalvos sluoksnis – tai humusas.
Išvada: tai įrodo, kad dirvožemyje yra smėlio ir humuso
Eksperimentą Nr.4 atlieka mokytojas.
Pipete paimsiu kelis lašus vandens iš stiklinės, kurioje maišėme žemę, ir padedu ant stiklinės. Dabar kaitinsiu stiklinę virš žvakės liepsnos. Kas atsitiko? Vandeniui išgaravus, ant stiklo liko plona balta danga, tai mineralinės druskos.
Išvada: dirvožemyje yra mineralinių druskų, kurios gali ištirpti vandenyje. Druskos yra maistinės medžiagos, reikalingos augalams vystytis ir augti. Jie susidaro dėl humuso, veikiami dirvožemyje gyvenančių mikrobų.
Eksperimentą Nr.5 atlieka mokytojas.
Ant lėkštutės uždėsiu šaukštą žemės ir uždengiu žemę stikliniu puodeliu. tada pakaitinsiu virš žvakės liepsnos. Ką tu stebi? Stiklas pirmiausia sušlampa, o tada ant jo atsiranda vandens lašeliai. Iš kur atsirado vandens lašeliai?
Išvada: dirvožemyje yra vandens. Kaitinamas vanduo išgaruoja. Vandens garai pakyla aukštyn, pakeliui susitinka su šaltu stiklu, atvėsta ir virsta mažais vandens lašeliais.
Patirtis Nr.6
Supilkite sausą žemę į plastikinį puodelį ir įpilkite šiek tiek vandens. Kas atsitiko? Kur dingo vanduo? Dabar daugiau laistykite. Kas atsitiko? (vanduo nebesigeria). Kodėl manote, kad vanduo nebesigeria? (laisvos vietos nebeliko, visas oras pakeistas vandeniu)
Išvada: dirvožemis sugeria vandenį, kuris išstumia orą.
Patirtis Nr.7
Supilkite sausą žemę į skaidrų plastikinį puodelį su skylutėmis apačioje. Įdėkite jį į vandens lėkštę. ką pastebėjai? (Dirvožemis puodelyje sušlapo).
Išvada: vanduo dirvožemyje gali judėti ne tik iš viršaus į apačią, bet ir iš apačios į viršų
Pedagogas: Jūs ir aš gerai dirbome, laikas pailsėti.
Kūno kultūros minutė
Virš laukų pučia vėjas
Ir žolė siūbuoja
Virš mūsų sklando debesis
Kaip baltas kalnas.
Vėjas neša dulkes virš lauko,
Ausys pasvirusios
Dešinėn, kairėn, pirmyn ir atgal
Ir tada atvirkščiai.
Lipame į kalną
Kurį laiką ten pailsėsime.

Paskutinė dalis.
Auklėtojas. Vaikinai, su jumis atlikome eksperimentų seriją, kad išsiaiškintume dirvožemio sudėtį ir jo savybes.
– Kokie eksperimentų ir stebėjimų rezultatai? (vaikų atsakymai) Sužinojome, kad dirvožemyje yra oras, vanduo, mineralinės druskos, humusas, smėlis ir molis.
– Ką augalai gauna iš dirvos? (vaikų atsakymai)
Pirma, oras, augalų šaknys kvėpuoja oru, kuris yra dirvoje. Antra, vanduo. Augalai maistines medžiagas gauna kartu su vandeniu. Negyvų augalų ir gyvūnų liekanas apdoroja dirvoje esančios bakterijos ir vabzdžiai. Taigi dirvožemis nuolat papildomas humusu ir mineralinėmis druskomis. Tai tikras augalų maistinių medžiagų sandėlis. Be to, dirvoje gyvenantys gyvūnai ją purena, o oras ir vanduo geriau prasiskverbia į dirvą.
Atspindys.
Mūsų darbas dabar baigėsi. Ar patiko darbas laboratorijoje? Aš turiu burtų lazdelę. Sustokime ratu, apeikime jį ir pasakykime, kuri patirtis mums patiko labiausiai.
Antrą kartą mokytojas klausia, kuris eksperimentas sukėlė sunkumų.
– Man patiko, kaip šiandien dirbote poromis, padėjote vienas kitam. Įsiklausėme į savo bendražygio nuomonę.
Ačiū visiems už jūsų darbą.

Literatūra:
N.A. Ryžovas „Dirvožemis yra gyva žemė“ - Karapuzas - Didaktika: M.: 2005 m.

Tiesioginės edukacinės veiklos metmenys su

ikimokyklinukai parengiamosios mokyklos grupėje

Tema: „KODĖL ŽEMĖ MAITA?

Švietimo sričių integracija: „Kognityvinis vystymasis“,

„Socialinis ir komunikacinis vystymasis“.

Užduotys:

Supažindinkite vaikus su „dirvožemio“ sąvoka, remiantis eksperimentais, jos sudėtimi ir

vertė visiems Žemės floros ir faunos gyventojams

(„Kognityvinis vystymasis“);

Išmokyti vaikus išsikelti tikslus, spręsti problemas,

iškelti hipotezes ir jas empiriškai patikrinti, daryti

išvados („Kognityvinis vystymasis“);

Įskiepyti rūpestingą požiūrį į gamtą elementarios darbinės veiklos procese („Socialinis ir komunikacinis tobulėjimas“);

Išmokykite vaikus mąstyti, pagrįsti savo nuomonę, formuluoti ir

apibendrinti eksperimentų rezultatus, bendrauti tarpusavyje („Socialiai

komunikabilus“).

Metodai ir metodai: - praktinis: eksperimentavimas

Vaizdas: pavyzdinis ekranas, multimedija

pristatymas

Žodinis: probleminės situacijos

Medžiagos ir įranga: gėlė vazoje su mėlynu vandeniu, maišelis su

žemė, prijuostės, rankovės, popieriaus lapas, žemė, stiklinė vandens,

alkoholio lempa, stiklas, pristatymas.

Bendros veiklos organizavimo formos

Jungties organizavimo formos ir metodai

veikla

Variklis

Žaidimo pratimas „Surask, ką pasakysiu“

Kognityvinis

tyrimai

Probleminių situacijų sprendimas „Kodėl“

gėlė mėlyna“, „Žemė ar dirvožemis“, Eksperimentas

Komunikabilus

Klausimai

Pokalbis

Darbas

Darbo vietų tvarkos palaikymas ir valymas

darbo vietų

Edukacinės veiklos logika

Veikla

mokytojas

Veikla

mokinių

Tikimasi

rezultatus

Mokytojas įdeda gėlę į vazą su mėlynu vandeniu ir kviečia vaikus pagalvoti, apie ką jie šiandien kalbės.

Vaikai išsako savo spėjimus.

Vaikai gali pagrįsti savo nuomonę.

Žaidimo pratimas „Surask, ką pasakysiu“ Mokytojas kviečia vaikus susirasti, apie ką kalbės.

Vaikai juda pagal mokytojo nurodymus: - tris žingsnius į priekį nuo durų - penkis žingsnius į dešinę - stovėti kairėje stalo pusėje - eiti 7 žingsnius į priekį.

Vaikai ugdo gebėjimą veikti pagal žodinius nurodymus. Orientacija erdvėje fiksuota

Mokytojas prašo pasakyti, kas tai yra. Mokytojas sako, kad tai yra dirvožemis.

Vaikai sako, kad čia žemė.

Vaikai klausia, kas yra žemė.

Formuojasi gebėjimas kelti tikslus, spręsti problemas, kelti hipotezes ir jas empiriškai patikrinti, daryti išvadas.

Mokytojas siūlo tapti tyrinėtojais ir išsiaiškinti, kas yra dirvožemis.

Vaikai eina į laboratoriją, užsimauna prijuostes ir rankoves.

Auga susidomėjimas moksline veikla

Eksperimentas Nr. 1. Mokytojas siūlo ant popieriaus lapo užberti šiek tiek grunto, jį apžiūrėti, nustatyti spalvą ir kvapą. Mokytojas daro išvadą: dirvoje gyvena mikrobai (humusą paverčia mineralinėmis druskomis, kurios taip reikalingos augalams gyventi).

Vaikai trina žemės gabaliukus ir randa augalų liekanas. Ištirtas per mikroskopą.

Vaikai sužinos, iš ko sudarytas dirvožemis.

Eksperimentas Nr. 2. Mokytojas pakviečia vaikus išmaišyti žemę stiklinėje vandens. Mokytojas daro išvadą, kad dirvožemyje yra: humuso, smėlio, molio.

Po kurio laiko vaikai pamatys, kad stiklinės apačioje nusėdo smėlis, vanduo viršuje dėl molio drumstas, o paviršiuje plūduriuoja šiukšlės ir augalų šaknys – tai humusas.

Vaikai ugdo gebėjimą atlikti eksperimentus.

Eksperimentas Nr. 3 Į indelį vandens įmerkite šiek tiek žemės ir pažiūrėkite, ar jame neatsiranda oro burbuliukų. Mokytoja primena vaikams, kad jame gyvena daug gyventojų. Mokytojas klausia vaikų, kuo jie kvėpuoja?

Vaikai pasirūpina, kad dirvoje būtų oro.

Vaikai atsako, kad kaip ir visi gyvūnai naudoja orą.

Eksperimentas Nr.4 Paimkime spiritinę lempą, pakaitinkime žemės gumulą, uždengiant formą stiklu, ir pažiūrėkime į stiklą.

Ant stiklo vaikai mato vandens lašelius, kurie išgaravo dėl dirvožemio kalcinavimo. Jie daro išvadą, kad dirvožemyje yra vandens.

Vaikai ugdo gebėjimą formuluoti ir apibendrinti eksperimentų rezultatus.

Mokytojas daro išvadą, kad dirvožemyje yra vandens ir oro – vadinasi, ten galima gyventi. Mokytojas kviečia vaikus papasakoti, kas ir kas gyvena dirvoje.

Mokytojas daro išvadą, kad viskas, kas gyvena dirvožemyje, pasiima maistines medžiagas iš dirvožemio ir atkreipia dėmesį į gėlę vazoje.

Vaikai kalba apie dirvožemio gyventojus.

Vaikai daro išvadą, kad gėlė tapo mėlyna, nes vanduo yra mėlynas. Gėlė sugėrė dažus iš vandens. Taip pat augalai pasisavina maistines medžiagas iš dirvožemio.

Vaikai geba pritaikyti savo žinias apie gyvūnų pasaulį ir rišliai reikšti savo mintis.

Vaikai mokosi mąstyti, pagrįsti savo nuomonę, formuluoti ir apibendrinti eksperimentų rezultatus.

Mokytojas siūlo pažiūrėti pristatymą.

Darykite išvadą, kad turime saugoti aplinką

Vaikai ugdo rūpestingą požiūrį į gamtą.



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!