Mokymasis sukurti aprašomąjį monologą pagal meno kūrinį. Kas yra dialogas ir monologas rusų kalba?

Šiame dialoge kiekviena kopija prasideda nauja linija ir brūkšniu.

Situacijų, kuriose gali kilti dialogas, pavyzdžiai: gydytojas ir pacientas, mokytojas ir studentas, pardavėjas ir pirkėjas, vaikų žaidimai (3 pav.).

Ryžiai. 3. Situacijų, kuriose gali kilti dialogas, pavyzdžiai ()

Didžiąją dialogo dalį sudaro klausimai ir atsakymai. Pavyzdžiui, prisiminkime pasakų veikėjų dialogą iš pasakos „Teremok“ (4 pav.).

Ryžiai. 4. Dialogo pavyzdys pasakoje „Teremok“ ()

Susipažinome su dialogu ir monologu, sužinojome, kad monologas – tai vieno žmogaus, o dialogas – dviejų ar daugiau.

Namų darbai

  1. Kas yra monologas ir jo tikslas?
  2. Ko reikia dialogui?
  3. Sukurkite piešinio dialogą.

Nuorodos

  1. Klimanova L.F., Babushkina T.V. rusų kalba.2. - M.: Švietimas, 2012 m.
  2. Buneev R.N., Buneeva E.V., Pronina O.V. rusų kalba.2. - M.: Balass, 2012 m
  3. Ramzaeva T.G. rusų kalba.2. - M.: Bustard, 2013 m
  1. Shpora07.narod.ru ().
  2. Thedifference.ru ().
  3. Detskiysad.ru ().

Rusų kalbos pamoka 9 klasės mokiniams tema: „Tekstas-monologas“. Abstraktus

Podolskaja Irina Aleksandrovna, rusų kalbos ir literatūros mokytoja, KSU 4 vidurinė mokykla, Semey, Rytų Kazachstano sritis.
Skelbimas.
Pamoka „Tekstas-monologas“ vidurinės mokyklos 9 klasės mokiniams. Pamokos medžiaga gali būti naudojama tiek kalbos kultūros pamokose, tiek ruošiantis popamokiniam mokinių patriotinio ugdymo renginiui.

Tikslas. Moralinių savybių ir patriotiškumo ugdymas tiriant literatūrinio teksto specifiką, būtent K. Vorobjovo ir M. Šolochovo kūrinių herojų monologą ir dialoginę kalbą.
Užduotys.
1. Susisteminti 5-8 klasių mokinių įgytas kalbos mokslo žinias.
2. Ugdykite rašybos budrumą ir įgūdžius naudotis schemomis ir algoritmais sprendžiant rašybos ir skyrybos problemas.
3.Išstudijuokite monologo ir dialogo ypatumus kalboje.
4.Įrodykite, kad monologinė kalba yra glaudžiai susijusi su dialogine kalba.
5. Tobulinti recepcinius-analitinius teksto įgūdžius, ypač gebėjimą atlikti įvairaus pobūdžio teksto analizę: turinio kompozicinę, stilistinę, tipologinę, sakinių jungimo metodų ir priemonių analizę, filologinę, pilną ir visapusišką teksto analizę.
6. Per grožinę literatūrą ugdyti patriotizmo jausmą, pagarbą istoriniam žmonių paveldui, atsakomybės už savo Tėvynę jausmą.
7. Sukūrę bendradarbiavimo aplinką, ugdykite bendravimo ir dialogo įgūdžius.
8. Skatinti studentus organizuoti ir vykdyti tiriamąjį darbą „Mano tautiečių (giminaičių) indėlis į didžiąją pergalę“.
Metodologinio tobulinimo aprašymas.
Valandų skaičius šiai temai studijuoti: 2 valandas.
Mokomojo darbo forma: klasės pamoka.
Pamokos tipas: sujungti.
Sintezė: Rusų kalba – literatūra – istorija – informatika – vaizduojamieji menai.
Intrasubjektiniai ryšiai: žodynas – rašyba – rašyba – sintaksė – kalbos kultūra.
Metodinės technikos: informacinis, iliustracinis ir aiškinamasis, vaizdiniai mokymo metodai, analitinis pokalbis, klasterizavimas, leksinis darbas.
Kartojimas.
Kalbėjimo stiliai, kalbos tipai. Žinių apie tekstą gilinimas: komunikacijos metodai ir priemonės.
Studentų įgyti įgūdžiai.
Rašybos budrumo įgūdžių lavinimas, mokinių žodyno plėtimas, savarankiška gautos informacijos paieška ir apdorojimas, išvadų ir monologinių atsakymų formulavimas; įgūdžiai dirbti grupėje, savarankiškas tikslų siekimas, savęs vertinimas.
Mokymosi rezultatai.
Turėkite idėją apie įvairias sakinių sujungimo priemones tekste. Teksto kalbinė analizė. Ryškus atitinkamų tekstų skaitymas ir perpasakojimas žodžiu. Pasiruošimas namų darbams rašinio žanre.
Prašymas į pamoką.
Pristatymas, pamokos maršruto žemėlapis. Pristatymas buvo sukurtas specialiai tamsiai raudoname fone dėl kelių priežasčių: norėjau visus Pergalės šventės išvakarėse vykusius renginius sujungti su simboline spalva – raudona, 5-6 pamokose ji klasėje labai ryški, todėl fonas neslėgs.
Pamokos technologinės ypatybės.
Pamoka naudojant IKT: kompiuteris, projektorius, interaktyvi lenta, pristatymas, Canon kamera.
Didaktinė medžiaga– mokiniams: pamokos maršruto žemėlapis mokiniui, pamokos efektyvumo sekimo žemėlapis; mokytojo pamokos darbalapis; knygų paroda „Žmonių žygdarbis gyventi per šimtmečius“.
Darbo organizavimas:
– Organizacinis momentas. Teigiamas požiūris į darbą.
- Rašyba penkias minutes.
- Darbas su nauja medžiaga.
- Praktikuojant įgytas žinias: darbas su tekstu, pokalbis, įsivertinimas.
- Namų darbų ruošimo instrukcija.
- Išvados ir apibendrinimai.
- Pamoka savirefleksija.

Pamokos eiga.

I. Organizacinis momentas.

Teigiamas požiūris į klasę. Pamokos tikslai.
Esminis pamokos klausimas:„Koks kalbos stilius siejamas su monologu ir dialogu?
Pamokos klausimas:„Ar dialoginis tekstas gali būti pasakojimo tekstas?
1. Rašyba penkios minutės.
Grožinės literatūros (n, nn) ​​tekstas, m...nologas, d...aloginis, d...bats, p...lemy, di...ku(s,ss)ia, s(a, o) )b...sednik, in...t...recenzija, pub...cistika, a(n,nn)otats(i,s)i, recenzija, argumentas...ntirova(n,nn) )ost , af...ristic, t...sis, r...toric įrenginys, k...ntakt, k...nts(e,i,s)ptual, re(s,ss)kaz, a/ o(p,pp)onents (20 žodžių).


Mokiniams pateikiamas maršruto žemėlapis, kuriame jie dirba visos pamokos metu. Kadangi studentai užpildo trūkstamą raidę, darbas vyksta greitai, visi studentai pradeda dirbti vienu metu.
Šis darbas gali būti atliekamas organizuojant grupinį – porinį – individualų darbą.
Savęs išbandymas, abipusis išbandymas, vieno mokinio iššūkis – viskas priklauso nuo tikslo ir užduoties, kurią mokytojas išsikelia šiame pamokos etape.

Savirefleksija. Patikrinę žodyno diktantą, visi mokiniai savarankiškai susiskiria pažymį maršruto lape. Kad mokiniams nekiltų klausimų dėl vertinimo tvarkos, darbo vertinimo kriterijus nurodomas maršruto lape.


Išvados ir apibendrinimai.
2. Namų darbų atlikimo instrukcija.
Namų darbus siūlau mokiniams duoti pirmos pamokos pradžioje, kad nesutrikdytų nerimastinga, dvasinga atmosfera, kuri gali kilti antros pamokos pabaigoje.
Namų darbų užrašymas gali užtrukti daug laiko, todėl siūlau juos atsispausdinti ir kartu su pamokos maršruto žemėlapiu išduoti.

- Išmok. § 47. Monologas ir dialogas tekste ir atpasakojimas. 264-266 psl.
- Mokytis žodžių ir užrašyti juos į informacinį žodyną (kiekvienas mokinys žodyną veda individualiai nuo 5 klasės) 241, 246, 268, 269 puslapiuose nagrinėjama tema – 9 klasės vadovėlis.
– Raštu. Pratimas Nr.2 44 (pagal užduotį) 262 psl. – 9 kl.
-Žodžiu. Paruoškite monologinį atsakymą apie teksto monologo, teksto dialogo ypatybes.
- Kūrybinė užduotis. Sukurkite savo pristatymą: tekstinį monologą arba tekstinį dialogą, iliustruodami pavyzdžius naudodami sakinius/ištraukas iš kūrinių apie karą.
3. Pasiruošimas sąmoningam naujos temos suvokimui.
Testo klausimai, kurie yra pagrįsti testų principu. Tik 3 klausimai.
1 klausimas.Įvardykite meninę techniką.


2 klausimas. Nurodykite teksto stilių.


3 klausimas. Nurodykite teksto tipą.


Atsakymai į klausimus: 1s; 2 d; 3 b.
Išvados ir apibendrinimai.
Mokytojas. Toliau studijuojame įdomią rusų kalbos skyrių „Tekstas. Teksto organizavimo ypatumai skirtingais stiliais“, pamokos tema „Tekstas-monologas“. Mokiniai užrašo pamokos temą į žodyno žinyną.

II. Naujos temos paaiškinimas.

Pokalbis.
– Kuo skiriasi atskiri žodžiai, nesusiję vienas su kitu iš sakinio?
Atsakymas. Atskiri žodžiai, nesusiję vienas su kitu, neišreiškia visos minties.
– Ką giliau atskleidžia leksinė žodžio samprata?
Atsakymas. Frazė.
– Kaip vadinasi pasiūlymas?
Atsakymas:Žodžių derinys arba vienas žodis, išreiškiantis visą mintį.
Pratimai. Sukurkite algoritmą, kaip atskiri žodžiai gali sudaryti tekstą.
Mokiniai diskutuoja grupėje. Jie pasiūlo savo žodžių jungimo sakinyje algoritmus, užrašo atsakymus
į informacinį žodyną.


Išvados ir apibendrinimai.
Grupinis darbas.
Pratimai. Savo darbe pateikite žodžio interpretaciją naudodami aiškinamuosius žodynus ir interneto žodynus. 3 minutės užduočiai atlikti.
Užduotis grupėms:
1 grupė – žodis;
2 grupė – frazė;
3 grupė – pasiūlymas;
4 grupė – tekstas.
Mokytojo vaidmuo: stebi ir koordinuoja darbą.
Atlikus užduotį, grupės pranešėjai ištaria gautą informaciją.
Grupės įrašo ir atsakymo pavyzdys.


Išvados ir apibendrinimai.
Mokytojas.
– Kaip galima išreikšti bendrą autoriaus ketinimą?
Atsakymas. Tekste bendra autoriaus intencija gali būti įkūnyta pasakojimo, dalykinio laiško, eilėraščio, kvito, patarlės, diplomatinės notos, telegramos, skelbimo pavidalu.
– Kokia teksto tema?
Atsakymas. Teksto tema yra tema, pagrindinis teksto turinys.
– Kas dar galėtų apimti temą?
Atsakymas.Į teksto temą gali būti įtrauktos mikrotemos.
Pratimai. Išstudijuokite informaciją, pateiktą vadovėlyje 226-227 vadovėlio puslapiuose. Išstudijavę informaciją, pateiktą § 40, 226–227 puslapiuose, pateikite savo atsakymą proceso diagramos forma.
Mokiniai įveda gautus atsakymus į informacinį žodyną.


Mokytojas.
– Kas yra monologas? dialogas? Studentai atsako.
- Patikrinkite informaciją vadovėlio § 47, 264-266 puslapiuose. Informacijos skaitymas 2-3 min.
– Kokio tipo tekstuose vartojamas monologas, o kada – dialogas? Studentai atsako.
Išvados ir apibendrinimai.

III. Įgytų žinių tobulinimas.

Darbas su literatūriniu tekstu.
Pratimai. Nedvejodami įvardykite asociacijos žodžius, kurie kyla išgirdus ar skaitant „1941“.
Mokiniai įvardija asociacijos žodžius. Mokinys ar mokytojas rašo lentoje.


Išvada-apibendrinimas.
Pratimai.


- Perskaitykite paruoštą tekstą.
- Apibrėžkite teksto stilių.
- Paaiškinkite pirmame sakinyje esančius skyrybos ženklus.
– Kaip suprantate dienoraščio įrašą, paskutinį sakinį?
– Kodėl istorija „Tai mes, Viešpatie...“ taip ilgai pasiekė skaitytoją?
Mokiniai skaito tekstą, kuris yra pamokos maršruto žemėlapyje. 2-as variantas. Medžiaga paruošta skaidrėje ir ją galima skaityti arba klausytis, jei prie pristatymo pridedamas balsas.
Darbas su tekstu: grupinė diskusija → pranešėjų atsakymai → išvados-apibendrinimas.
Mokytojas. Klausykite K. Vorobjovo pasisakymo.


Pokalbis.
– Ką galite pasakyti apie tai, ką sako rašytojas? Studentai atsako.
Mokytojas. Kontaktui su klausytojais užmegzti naudojamos įvairios dialogo priemonės, kad kalbėjimas būtų efektyvus: retoriniai klausimai, kreipimaisi, įžanginiai žodžiai, dalelės, įsiterpimai, klausimai ir atsakymai.
– Ką naudoja rašytojas, kad skaitytojas jį išgirstų?
Atsakymas. Autorius naudoja vidinį dialogą ir monologą.
Mokytojas. Susipažinkime su dar viena K. Vorobjovo kūrybos ištrauka.


Mokytojas.
– Kodėl Sergejus sako: „...Mirtis yra mirtis!“, o staiga nutraukia mintis ir pats atsako: „Taigi, jis tiesiog nusisuko? Studentai atsako.
Ne vienas mokinys klasėje sakė, kad tai bailumas.
Išvados ir apibendrinimai.
Mokytojas. Vaikinai, siūlau pažiūrėti ištrauką iš kūrinio, kurį mokėmės 7 klasėje.
Žiūrimi kadrai iš vaidybinio filmo „Žmogaus likimas“ pagal to paties pavadinimo M. Šolochovo pasakojimą. Scenos režisierius: S. Bondarchuk.


Ištrauka, kurioje A. Sokolovas iškviečiamas į apklausą, tačiau po sąžiningų atsakymų vokiečių generolas pagrindiniam veikėjui dovanoja ne tik gyvybę, kuri koncentracijos stovykloje neturi kainos, bet ir duonos kepalą bei gabalėlį lašinių. Andrejus Sokolovas atneša į kareivines duonos ir lašinių ir išsekęs krenta.
Pokalbis.
– Kas gali įvardyti kūrinio, kurio ištrauką ką tik žiūrėjome, autorių ir pavadinimą?
Atsakymas. M. Šolochovas „Žmogaus likimas“.
– Ką manote apie Andrejų Sokolovą?
Atsakymai. Drąsus, drąsus, atkaklus, tikras karys, atsidavęs tėvynei, nepaperkamas, sąžiningas...
Tai pagrindiniai žodžiai, kurie skambėjo mokinių atsakymuose. Šiuo metu nereikia ieškoti drausmės (pakelta ranka, „kareivio“ atsakas). Leiskite mokiniams kalbėti kartu. Leisk jiems kalbėti. Tai labai svarbu, kad vaikai neliktų abejingi tam, ką mato ekrane ar skaito.
- Kodėl generolas nenužudo Sokolovo?
Atsakymai. Jie švenčia „pergalę“. Jie yra geros nuotaikos. Jie norėjo parodyti savo jėgą ir galią. Drąsūs rusų karo belaisvio atsakymai sukėlė generolo pagarbą.
– Kodėl Sokolovas krūptelėjo, kai už jo kažkas spragtelėjo?
Atsakymas. Naciai mėgo šaudyti į nugarą.
- Kodėl kaliniai jo nelaikė išdaviku, nes jis grįžo gyvas ir su duona?
Atsakymas. Ne jis savo draugus išpeikė, o jo žodžiai buvo perduoti vokiečių generolui. Toks rusų kareivis, kaip Sokolovas, negalėjo išduoti savo tėvynės už lašinį ir duonos kepalą.
– Ką sako Sokolovas, kai krenta be sąmonės? Atsakymas. Visiems.
Išvada-apibendrinimas.
Mokytojas. Susipažinkime su dar vienu siužetu iš K. Vorobjovo kūrybos.



Pratimai. Atlikite M. Šolochovo apsakymo „Žmogaus likimas“ ir K. Vorobjovo „Tai mes, Viešpatie...“ siužetų lyginamąją analizę Laikas diskusijai - 4 min.
Darbas grupėse. Mokiniai diskutuoja, dalijasi įspūdžiais, pagrindžia išvadas ir užpildo Venno diagramą.
Mokytojo vaidmuo: stebėtojas.
Praėjus laikui, mokiniai diskutuoja, iškelia savo hipotezes ir formuluoja išvadas.
Išvados ir apibendrinimai.
Mokytojas. Susipažinkime su sekančiu kūrinio siužetu.


Perskaičius šios ištraukos žodžius (pats perskaičiau šį epizodą, kad neprarasčiau nei vieno žodžio, taupydamas laiką!), mokytoja paleidžia dainą „Salaspils“. Muzika: A. Timošenko, E. Kuzineris. Golyakovo žodžiai.
Galite perskaityti B. Slutskio eilėraštį „Kelno duobė“, bet tai geriau daryti namuose, kad nenukreiptumėte mokinių dėmesio nuo pagrindinės pamokos minties ir temos.
Mokiniai dainos klausosi pirmą kartą. Žiūrėkite paruoštą dainos filmuotą medžiagą (6 pristatymo kadrai).
Studentas. 1941 metais Konstantinas Dmitrijevičius kartu su kitais Kremliaus kariūnais gynė Maskvą. Jis buvo sugautas prie Klino ir atsidūrė koncentracijos stovykloje Lietuvoje. Salaspilis yra mirties stovykla nacių okupuotoje Latvijoje. 1943 metais jam pavyko pabėgti iš lagerio, tada suorganizavo partizanų grupę. 1943 m. K. Vorobjovas parašė savo pirmąjį apsakymą „Kelias į Tėvo namus“, kuris 1986 m. buvo išleistas pavadinimu „Tai mes, Viešpatie!
Mokytojas. Pamoka baigta. Tačiau mūsų pokalbis apie tuos, kurie atidavė savo gyvybes dėl mūsų ateities, dėl mūsų laimės, dėl meilės, nėra baigtas. Ačiū visiems. Nekantriai laukiu renginio „Gyvųjų pripažinimas – šlovė mirusiems“.

Technologinis žemėlapis temos studijoms

Prekė

rusų kalba

Klasė

5b,k

Pamokos tipas

kalbos raidos pamoka

Pamokos statybos technologija

problema-dialoginė

Tema

Dialogas ir monologas. Skyrybos ženklai dialoge.

Tikslas

Žinoti monologinio ir dialoginio kalbėjimo ypatumus, dialogo skyrybas raštu.

Pagrindiniai terminai, sąvokos

Dialogas, monologas

Planuojamas rezultatas

Asmeninis: noras įsisavinti naujas veiklos rūšis individualioje, grupinėje, porinėje darbo formoje, dalyvauti kūrybiniame, konstruktyviame procese, siekiant ugdyti reflektinius ir analitinius gebėjimus.

Reguliuojantis: priima ir palaiko mokymosi užduotį; planuoja (bendradarbiaujant su mokytoju ir klasės draugais arba savarankiškai) būtinus veiksmus, operacijas, veikia pagal planą.

Kognityvinis: supranta pažinimo užduotį; skaito ir klauso, išgaudamas reikiamą informaciją, taip pat savarankiškai randa ją vadovėliuose ir darbo sąsiuviniuose; sukuria bendrą porų pataisą, kad nustatytų ryšį tarp dviejų sąvokų: dialogą Ir monologas.

Komunikabilus: konstruoja nedidelius monologinius teiginius, vykdo bendrą veiklą porose ir darbo grupėse, atsižvelgdami į konkrečias ugdymo ir pažinimo užduotis

Pamokos žingsneliai

Didaktinės užduotys

1. Organizacinis

(motyvacijos etapas)

Mokinių paruošimas darbui klasėje: asmeniškai reikšmingo lygio vidinio pasirengimo vykdyti ugdymo veiklos norminius reikalavimus ugdymas.

2. Bazinių žinių ir įgūdžių atnaujinimas

Atitinkamų psichinių operacijų (analizė, apibendrinimas, klasifikavimas ir kt.) ir pažinimo procesų (dėmesio, atminties) aktyvinimas.

3. Ugdymo problemos teiginys

Motyvacijos teikimas mokiniams priimti ugdomosios ir pažintinės veiklos tikslus.

4. Problemos formulavimas, veiklos planavimas

Sudaryti sąlygas formuluoti pamokos tikslą ir išsikelti ugdymo tikslus.

5. Naujų žinių atradimas

Tyrimo objekto žinių, ryšių ir santykių suvokimo, supratimo ir pirminio įsiminimo užtikrinimas.

6. Pirminis supratimo patikrinimas

Mokomosios medžiagos įsisavinimo teisingumo ir sąmoningumo nustatymas, spragų, klaidingų nuomonių nustatymas ir jų taisymas.

7. Naujų žinių taikymas

Naujų žinių ir veiksmų metodų įsisavinimo užtikrinimas pritaikymo lygmeniu pasikeitusioje situacijoje.

8. Mokymosi veiklos refleksija

Tikslo pasiekimo sėkmės analizė ir vertinimas; nustatant žinių įgijimo kokybę ir lygį.

Pamokos žingsneliai

Išugdyti įgūdžiai

Mokytojų veikla

Studentų veikla

L. Turėti teigiamą požiūrį į mokymąsi ir kitą veiklą

P. žino pažinimo užduotį

R. planuoti reikiamus veiksmus

Sveikiname, tikriname pasirengimą pamokai

Klausykite mokytojo, parodykite pasirengimą pamokai

P. atlieka ugdomąją veiklą psichikos f-me, atlieka logines užduotis

R. Priimti ir išsaugoti mokymosi užduotį

K. Klausti, atsakyti, išklausyti, formuluoti savo mintis, pagrįsti ir išsakyti savo požiūrį

Užsirašykite numerį, puikus darbas.

Tikrinama d/z. Nr.78

Kiek būdvardžių buvo pratyboje?

Kuris?

Įrodykite, kad įvardyti žodžiai iš tikrųjų yra būdvardžiai.

!!! Trys mokiniai ruošiasi išraiškingai skaityti tekstą.

Atsakykite į klausimus, konstruokite suprantamus teiginius, skaitykite tekstus, vertinkite bendraklasių darbus

3,4

P. Iš mokytojo, klasės draugų pasisakymų ištraukite reikiamą informaciją, susisteminkite savo žinias

K. formuluoja savo mintis, išsako savo požiūrį

Dabar pasiklausykime trumpos pasakos.

---------

Kiek veikėjų dalyvauja šiame pokalbyje?

O diskusijoje apie būdvardį?

Taigi, matome, kad gali būti vieno žmogaus kalba arba kelių asmenų pokalbis.

Kaip manote, apie ką mes kalbėsime klasėje?

Užsirašykite pamokos temą.Dialogas ir monologas.

Tačiau šiandien pamokoje turime ne tik prisiminti, kas yra dialogas ir monologas, bet ir išsiaiškinti, kur šios kalbos formos yra tekste, kaip dialogas įforminamas raštu.

Grįžkime prie pasakos. Kaip manote, ar tai dialogas ar monologas?

Kodėl jie taip nusprendė?

Taigi, dialogas yra pokalbis tarp dviejų ar daugiau asmenų, o monologas yra vieno žmogaus kalba.

Sakėme, kad pasakoje yra du veikėjai: senelis ir jo anūkas. Kas pastebėjo kitą veikėją?

Kam dialoge naudojami autoriaus žodžiai? ( paaiškinti, kas kalba, įvertinti, kas vyksta, priversti susimąstyti apie veikėjų veiksmus

Atsakykite į klausimus, dirbkite su pamokos plano sudarymu

P. Ištraukia informaciją iš vadovėlio

L. noras įgyti naujų žinių, įgūdžių, tobulinti turimus

K. konstruoja partneriams suprantamus monologinius teiginius ir vykdo bendrą veiklą poromis

Atsiverskime vadovėlį13 psl. Paskaitykime 3 pastraipą.

?Ko dar išmokote iš pastraipos?

Kaip manote, kada dažniau naudojame dialogą? monologas?

Ką dažniausiai naudojame rašydami? žodinė kalba?

Klausykite mokytojo, klasės draugų, statykite monologus

Vadovėlio straipsnio skaitymas

Metasubject (UDD)

reguliavimo:

Atskirti teisingai atliktas užduotis nuo neteisingai atliktų;

Atlikite savikontrolę;

edukacinis:

Analizuoti mokomąją medžiagą;

komunikabilus:

- klausytis ir suprasti kitų kalbą;

-

Pvz. 11. Poromis atkurkite eilučių tvarką ir pasiruoškite skaityti.

Atkreipkime dėmesį į dialogo dizainą laiške. ?Kas ypatingo?

12 pratimas

Kuriame diagramas.

Ar galiu dėti po eilučių? Paskaitykime. Aš tai užsirašau diagramas, perrašykite sakinį pagal diagramas.

Poromis užmegzkite dialogą tema „Mokyklos valgykloje“, ( diagramos lentoje) užsirašyk.

Patikrinkim.

Dabar dirbkime su tekstu. Paskaitykime.

Ar galime tai pavadinti dialogu? Kodėl? Atsakymų nėra.

Pirmiausia užbaigkime sakinius žodžiu, kad užmegztume dialogą. Paskaitykime

Ar čia klaida? Nepateisinamas žodžių kartojimas. Įrašykite dialogą, pašalindami žodžių pasikartojimus.

Jie atlieka pratimus, vertina bendraklasių darbą, formuluoja savo teiginius, nustato sau sunkius momentus.

Asmeninis:

Nustatykite ryšį tarp veiklos tikslo ir jos rezultato.

Metasubjektas (UD):

reguliavimo:

Atlikite savikontrolę;

Kartu su mokytoju ir klasės draugais įvertinkite užsiėmimus pamokoje;

Nustatyti ir atpažinti, kas jau išmokta ir ko dar reikia išmokti;

komunikabilus:

- gebėjimas pakankamai išsamiai ir tiksliai reikšti savo mintis.

Taigi, ko šiandien išmokote klasėje?

Dialogas -

Monologas -

Kiekviena eilutė parašyta

Naudojamas dialogas

Dialoge turite pasirinkti tinkamus žodžius, vengti pasikartojimo.

Jie pasakoja apie įgytas žinias ir įvertina savo darbą klasėje.

Šis straipsnis atsako į klausimą: „Kas yra dialogas ir monologas? Jame pateikiamos šių dviejų kalbos formų ypatybės, apibrėžimai, kiekvienos iš jų atmainos, skyrybos ženklai ir kiti bruožai. Tikimės, kad mūsų straipsnis padės kuo išsamiau suprasti jų skirtumus ir išmokti ką nors naujo.

Dialogas: apibrėžimas

Sąlygos dialogui atsirasti

Kad dialogas vyktų, viena vertus, reikalinga pradinė bendra informacijos bazė, kuria dalinsis, kita vertus, būtina, kad dalyvių žinios tam tikroje kalboje minimaliai skirtųsi. sąveika. Priešingu atveju jie negalės vienas kitam perduoti informacijos apie atitinkamą kalbos temą, o tai reiškia, kad dialogas bus neproduktyvus. Tai reiškia, kad informacijos trūkumas neigiamai veikia šios kalbos formos produktyvumą. Panašus veiksnys gali atsirasti ne tik tada, kai pokalbio dalyviai turi žemą kalbėjimo kompetenciją, bet ir tada, kai trūksta noro pradėti dialogą ar jį plėtoti.

Dialogas, kuriame yra tik viena iš kalbėjimo etiketo formų, vadinamų etiketo formomis, turi formalią reikšmę, kitaip tariant, yra neinformatyvus. Tokiu atveju dalyviams nėra poreikio ar noro gauti informacijos, tačiau pats dialogas kai kuriose situacijose formaliai yra visuotinai priimtas (pavyzdžiui, susitinkant viešose vietose):

Sveiki!

kaip sekasi?

Gerai, ačiū. O tu?

Viskas gerai, dirbu lėtai.

Na, iki, laimingas!

Būtina sąlyga dialogui, kuriuo siekiama gauti naujos informacijos, atsirasti yra bendravimo poreikis. Šis veiksnys atsiranda dėl galimo informacijos ir žinių atotrūkio tarp jo dalyvių.

Dialogų tipai

Pagal užduotis ir tikslus, pašnekovų vaidmenis ir bendravimo situaciją išskiriami šie dialogų tipai: dalykinis pokalbis, kasdienis dialogas ir interviu.

Išskirtiniai kasdieninio dialogo bruožai – galimas nukrypimas nuo temos, neplaniškumas, tikslų ir bet kokio sprendimo poreikio nebuvimas, diskusijų temų įvairovė, asmeninė raiška, plačiai paplitęs neverbalinių (neverbalinių) komunikacijos priemonių ir metodų naudojimas,

Verslo pokalbis – tai daugiausia dviejų pokalbio dalyvių bendravimas, todėl daugiausia tarpasmeninio pobūdžio. Šiuo atveju naudojamos įvairios žodinės ir neverbalinės dalyvių įtakos vienas kitam technikos ir metodai. Verslo pokalbis, nors ir visada turi konkretų temą, yra labiau asmeniškas (skirtingai nei, pavyzdžiui, vyksta daugiausia tarp tos pačios įmonės atstovų).

Interviu yra pokalbis tarp spaudos atstovo ir asmens, kurio tapatybė yra vieša. Jo išskirtinis bruožas yra dvikryptis, tai yra, pašnekovas (tas, kuris veda interviu), tiesiogiai kreipdamasis į adresatą, sukuria ypatingą pokalbio dramaturgiją, pirmiausia remdamasis būsimų skaitytojų suvokimo ypatumais.

Skyrybos ženklai dialoge

Dialogų rašyba rusų kalba yra labai paprasta tema. Jei kalbėtojų pastabos prasideda nauja pastraipa, prieš kiekvieną iš jų rašomas brūkšnys, pavyzdžiui:

Kas yra dialogas ir monologas?

Tai dvi kalbos formos.

Kuo jie skiriasi vienas nuo kito?

Dalyvių skaičius.

Jei pastabos pasirenkamos nenurodant, kad jos priklauso konkrečiam asmeniui, kiekviena iš jų rašoma kabutėse ir nuo kitų atskiriama brūkšneliu. Pavyzdžiui: "Kas yra dialogas ir monologas?" - „Kalbos formos“. - "Ačiū už patarimą!"

Jei po teiginio rašomi autoriaus žodžiai, brūkšnys nuleidžiamas prieš kitą: „Kaip tu gyveni? - paklausė Marija Petrovna. „Nieko, lėtai“, - atsakė Igoris Olegovičius.

Žinodami šias paprastas taisykles ir taikydami jas praktiškai, visada galite teisingai sudaryti dialogą.

Monologas: apibrėžimas

Monologas yra santykinės trukmės laike (sudarytas iš skirtingų tomų dalių, kurios yra prasmės ir struktūros teiginiai), taip pat išsiskiria savo žodyno įvairove ir turtingumu. Monologo temos labai skirtingos, kurios gali spontaniškai keistis jo raidos metu.

Monologo tipai

Įprasta išskirti du pagrindinius monologų tipus.

1. Monologinė kalba, kuri yra kryptingo, sąmoningo bendravimo ir kreipimosi į klausytoją procesas, daugiausia vartojama žodinėje knyginės kalbos formoje: mokslinėje žodinėje kalboje (pavyzdžiui, pranešimas ar edukacinė paskaita), žodinė viešoji ir teisminė kalba. . Monologas sulaukė didžiausio meninės kalbos išsivystymo.

2. Monologas kaip vien kalba, tai yra, nukreiptas ne į tiesioginį klausytoją, o į save patį. Šis kalbos tipas vadinamas „vidiniu monologu“. Ja nesiekiama išprovokuoti vieno ar kito žmogaus atsako.

Monologas, kurio pavyzdžių yra daug, gali būti spontaniškas, neparuoštas (dažniausiai vartojamas šnekamojoje kalboje), arba iš anksto suplanuotas, parengtas.

Monologo tipai pagal paskirtį

Pagal teiginio tikslą išskiriami trys pagrindiniai tipai: informacinė kalba, įtikinamoji ir motyvuojanti.

Pagrindinis informacijos tikslas – žinių perdavimas. Kalbėtojas šiuo atveju pirmiausia atsižvelgia į klausytojų intelektualumą ir teksto suvokimą.

Informacinių monologų įvairovė – tai įvairios kalbos, pranešimai, paskaitos, pranešimai, pranešimai.

Įtikinantis monologas pirmiausia nukreiptas į klausytojo emocijas ir jausmus. Kalbėtojas pirmiausia atsižvelgia į pastarojo imlumą. Šio tipo kalba apima: iškilmingą, sveikinimą, atsisveikinimą.

Kurstantis monologas (kurių pavyzdžiai – mūsų laikais itin populiarios politinės kalbos) pirmiausia siekia paskatinti klausytojus įvairiems veiksmams. Tai apima: protesto kalbą, politinę kalbą, raginimo veikti kalbą.

Kompozicinė monologo forma

Žmogaus monologas savo struktūra reprezentuoja kompozicinę formą, priklausomai nuo funkcinės-semantinės arba žanrinės-stilistinės priklausomybės. Išskiriami šie žanrinio stilistinio monologo tipai: oratorinė kalba, oficialus dalykinis ir meninis monologas rusų kalba, taip pat kiti tipai. Funkciniai-semantiniai apima pasakojimą, aprašymą ir samprotavimus.

Monologai skiriasi formalumo ir pasirengimo laipsniu. Pavyzdžiui, oratorinė kalba visada yra iš anksto suplanuotas ir paruoštas monologas, kuris tikrai tariamas oficialioje aplinkoje. Tačiau tam tikru mastu tai yra dirbtinė kalbos forma, visada siekianti tapti dialogu. Todėl bet koks monologas turi įvairių dialogo priemonių. Tai apima, pavyzdžiui, retorinius klausimus, kreipimusi, klausimų ir atsakymų kalbos formą ir pan. Kitaip tariant, tai yra viskas, kas byloja apie kalbėtojo norą padidinti savo adresato-pašnekovo kalbos aktyvumą, provokuoti. jo reakcija.

Monologe yra įvadas (kuriame kalbos temą apibrėžia kalbėtojas), pagrindinė dalis ir išvada (kuriame kalbėtojas apibendrina savo kalbą).

Išvada

Taigi galima pastebėti, kad monologas ir dialogas yra dvi pagrindinės kalbos formos, kurios skiriasi viena nuo kitos bendraujant dalyvaujančių subjektų skaičiumi. Dialogas yra pirminė ir natūrali forma, kaip būdas keistis nuomonėmis ir mintimis tarp jo dalyvių, o monologas yra išplėstinis posakis, kuriame pasakotojas yra tik vienas asmuo. Tiek monologinė, tiek dialoginė kalba egzistuoja tiek žodžiu, tiek raštu, nors pastaroji visada remiasi pastarąja, o dialoginė kalba – žodine.



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!