Raidės g aprašymas Skamba -, -.

Tema: Garsų ir raidžių diferencijavimas G-K.

Tikslas: žinių apie garsus ir raides G-K įtvirtinimas.

Užduotys:

    Švietimo- garsų G-K atskyrimas pagal klausą, tarimą ir rašymą skiemenyse, žodžiais, frazėmis ir sakiniais,

G-K garsų artikuliacinių modelių konsolidavimas,

Garsų diferencijavimas pagal balsingumą ir kurtumą,

Garso analizės ir sintezės įgūdžių stiprinimas.

    Vystantis- lavinti smulkiąją motoriką, judesių ir kalbos koordinaciją;

Pažinimo psichikos procesų vystymasis: dėmesys, atmintis, mąstymas,

Foneminių procesų raida.

    Švietimo- sukurti sėkmės situaciją,

Kalbos aktyvumo stimuliavimas,

Įranga: multimedijos projektorius, ekranas, iškirpti paveikslėliai, užduočių kortelės, varpeliai, magnetofonas.

Pamokos eiga:

    Organizacinis momentas yra psicho-gimnastika.

Sveiki vaikinai ir svečiai! Atėjo nauja diena ir jūs atėjote į logopedinį užsiėmimą. Dabar aš tau šypsosiuosi, o tu šypsosi man ir vienas kitam. Labai gera, kad šiandien čia yra svečių. Jie atėjo pažiūrėti, kaip tu gali dirbti. Jie draugiški ir malonūs, o mes ramūs ir susikaupę. Mes visi sveiki!

Prašau giliai įkvėpti per nosį. Įsivaizduokite, kad kvėpuojate šiandienos gaivumu, gerumu ir grožiu! Dabar iškvėpkite. Ir paskutinį kartą - įkvėpkite ir iškvėpkite. Gerai padaryta.

Pradėkime savo pamoką.

    Pagrindinė dalis.

    FBR plėtra.

Pažiūrėk į stalą. Kiekvienas iš jūsų ant savo stalo turi po voką. Jame yra iškirptas paveikslėlis, kurį reikia surinkti.

Mokiniai renka iškirptą paveikslėlį – individualiai kiekvienai, diferencijuotai užduočiai.

Pasakyk man, ką matai paveikslėlyje. (nykštukas)

Teisingai. Tai nykštukas, bet ne paprastas gnomas, o Zvukovichok gnomas, gyvenantis garsų ir raidžių šalyje. Šiandien jis atėjo į mūsų pamoką ir atnešė daug įdomių užduočių.

    Artikuliacinė gimnastika (su veidrodžiais).

Garso grotuvas prašo atlikti artikuliacijos pratimus, kad visi garsai būtų taisyklingai ištarti. Paimkite veidrodžius ir atlikite liežuvio pratimus.

    Vamzdis-tvora

    Iškepkite blyną

    Stumdomas kastuvas

    Įvadas į temą.

Vieną dieną Zvukovichok atsidūrė paukštyne. Štai ką jis ten pamatė.

Ankstų rytą žąsų pulkas patraukė link vandens ir iškilmingai šaukė: „Ha-ha-ha“.

Tuo tarpu vištos lakstė po kiemą, rinkdamos vabzdžius ir kirmėles. Ir jie taip sušuko, kai rado grobį, kad visi apylinkėse girdėjo juos klykiant: „Ko-ko-ko“.

Kas gyveno paukštyne? (Viščiukai, žąsys)

Kaip juos galima pavadinti vienu žodžiu? (Paukštiena)

Kodėl mes juos vadiname naminiais? (Jie gyvena žmonių kiemuose, o žmonės jais rūpinasi).

Prisiminkite, kaip rėkė žąsys (GA-GA-GA).

Kokiu garsu prasideda žąsų šauksmas (garsu G).

Kaip viščiukai rėkė (KO-KO-KO).

Kokiu garsu prasideda vištienos verksmas (garsu K).

Šiandien pamokoje skirsime garsus ir raides G-K.

    Lyginamosios G-K garsų charakteristikos.

Palyginkime garsus G – K ir pasakykime, kuo jie panašūs ir kuo skiriasi.

Paimkite veidrodžius ir padėkite ranką ant kaklo.

Pasakykite garsą G.

Pažiūrėkite į garso artikuliacijos profilį – lūpos atviros, dantys atviri, liežuvis remiasi į gomurį ir sukuria barjerą orui, skamba balsas.

Garsas G yra priebalsis, kietas, skambus. Pakabinamas paveikslėlio garso simbolis

Pasakykite garsą K.

Pažiūrėkite į garso artikuliacijos profilį – lūpos atviros, dantys atviri, liežuvis remiasi į gomurį ir sukuria barjerą orui, balsas neskamba.

Garsas K yra priebalsis, kietas, nuobodus. Paveikslas išsiuvinėtas kaip garso simbolis.

    "Dainos"

Dabar klausykite Zvukovičiaus dainų ir pakartokite jas. Dirbame grandine.

GA-GA-KA

GEE-GEE-KY

KO-GO-GO

KOO-GOO-KOO

KA-GA-KA-GA

GO-KO-KO-GO

GU-GU-KOO-KOO

    „Atspėk mįsles“.

Zvukovičius mums taip pat atnešė paveikslėlių su daiktais, taip pat mįslių apie šiuos objektus.

Atspėkite mįsles, įvardinkite spėjamą žodį ir nustatykite, kokiu garsu jis prasideda.

    Juodas, judrus,

Šaukia "krak" -

Kirminų priešas (Rook)

    Kas sėdi ant medžio, ant šakos,

Skaičiavimas: „Ku-ku-ku-ku“ (gegutė)

    Šnypštimas, kaukimas,

Jis nori mane sugnybti.

Aš einu, nebijau.

Kas tai yra? Tai... (Žąsis)

    Traukiu, klyksmu,

Jis paskambins vaikams

Jis surinks visus po savo sparnais. (vištiena)

    Snukis ūsuotas,

Dryžuotas kailinis,

Dažnas skalbimas

Bet aš nežinau apie vandenį. (Katė)

Pažvelkite į spėliojamus paveikslėlius ir pasakykite, kuris iš jų yra keisčiausias ir kodėl? (kat. Visi paukščiai yra paukščiai, bet ji yra gyvūnas).

    Fizinis pratimas.

Vištiena išėjo pasivaikščioti.

Suberkite keletą šviežių žolelių.

Ir už jos yra berniukai,

Geltonos vištos.

Ko-ko-ko-ko-ko-ko-ko,

Neik toli

Irkluoti letenomis,

Ieškokite grūdų.

Suvalgė riebų vabalą

sliekas,

Išgėrėme šiek tiek vandens

Visas lovelis.

    Garsų G-K žymėjimas raidėmis rašant ir skaitant.

Kaip raštu žymime garsą G? (raidė Gg)

Prieš mus yra raidė G

Jis stovi kaip pokeris.

Ir kaip pokeris,

G raidė palinkusi ant nugaros.

Parašykime pirštu ore raidę G:

Didžiosios raidės

Mažosios raidės

Kaip raštu žymime garsą K? (raidė Kk)

Ant tiesios lazdos

Dešinėje yra varnelė.

Ten jis stovi ir šiandien

Jis žiūri į mus su raide K.

Parašykime pirštu ore raidę K:

Didžiosios raidės

Mažosios raidės

    Pirštų gimnastika.

Garso berniukas pamatė, kad tavo rankos puikiai moka piešti, ir prašo padėti jam deklamuoti eilėraščius rankomis.

Ant kalno matome namą. Padarykite „namą“ savo rankomis

Aplink daug žalumos. Į bangas panašūs rankų judesiai

Štai medžiai, čia krūmai Pieškite medžius ir krūmus rankomis

Štai kvepiančios gėlės. Pirštais parodykite pumpurui tai

Žydi

Tvora supa viską Pirštais nupieškite tvorą

Už tvoros yra paukštynas. Glostykite stalą delnais

Vartelius atidarome rankomis, kad parodytume vartus

Greitai pribėgame prie namų ir pirštais perbraukiame per stalą.

Mes beldžiamės į duris: "trank-trank-trank" Trauks kumščiu į stalą

Kažkas ateina pas mus beldžiasi delnu į ausį – klausyk.

    Darbas sąsiuviniuose.

Ir Zvukovichok atėjo į mus, jis siūlo atsidaryti sąsiuvinius ir dirbti juose.

Užsirašykime numerį

Pamokos tema.

"Skiemeninė mozaika"

Garsus berniukas pakeliui į mūsų pamoką rado paslaptingų žodžių. Jis bandė juos perskaityti, bet jam nepavyko. Padėkite jam įterpti skiemenis į žodžius

GA arba KA.

Kiekvienam mokiniui išduodama individuali užduoties kortelė.

„Perdangos vaizdai“

Kol jūs ir aš įterpėme skiemenis, Zvukovichok gavo keistų piešinių.

Atidžiai apžiūrėkite juos, įvardinkite matomus objektus.

Nustatykite garsų G-K vietą.

Žodžius užsirašykite į sąsiuvinį (mergaitės – vaisių, berniukų – daržovių pavadinimus).

    Pratimai akims.

Ir dabar mūsų draugas Zvukovičius atsidūrė miške.

Stebėkite judančius objektus akimis.

    Grynų frazių tarimas su G-K garsais.

Miške gera, paukščiai gieda. Garso grotuvas prisiminė grynus posakius ir kviečia juos pakartoti. (Chore, po mokytojo).

Ha-ga-ga – žąsys išėjo į pievas.

KA-ka-ka – mūsų medis aukštas.

Go-go-go - aš nieko nematysiu.

Ko-ko-ko - lengva plaukti su srove

Gu-gu-gu – pievoje daug bičių

Ku-ku-ku - Katya supylė miltus.

    „Sugalvokite frazes“.

Po tokio garsinio apšilimo Zvukovičius atsisėdo pailsėti ir pamatė taku skubančias skruzdėles. Jie neša ilgus šiaudus į skruzdėlyną. Padėkite skruzdėlėms: sukurkite žodžių junginius iš dešiniajame ir kairiajame stulpelyje esančių žodžių.

    « Į eilėraštį įterpkite raidę G-K ir išraiškingai perskaitykite.

Šiandien mūsų pamokoje buvo Zvukovičius ir atlikome jo užduotis. Bet dabar atėjo laikas išsiskirti. Atsisveikinimo dovaną jis nusprendė padovanoti jums savo mėgstamą eilėraštį, bet taip skubėjo jį parašyti, kad pasigedo raidžių G-K.

Įterpkite į žodžius raides ir išraiškingai perskaitykite eilėraštį.

    Pamokos santrauka. Atspindys.

Mokinių darbų įvertinimas klasėje

Išvada (ką jie padarė, kokius garsus išskyrė)

Mokiniai vertina savo nuotaiką naudodami šypsenėles

Ačiū visiems!

PAMOKOS SANTRAUKA:

« Raidžių G – K ir garsų diferencijavimas,

Ką jie reiškia?»

Parengė:

Kravčenko Olga Valerievna,

mokytoja logopedė

Tikslas: išmokti atskirti raides G-K ir jų atstovaujamus garsus.

Užduotys:

Išmoks lyginti garsus [g] - [k] pagal jų artikuliacines ir akustines charakteristikas;

- atskirti garsus pagal kietumą-minkštumą, skambumą-nuobumą;

Ugdyti foneminį suvokimą, foneminės analizės įgūdžius;

Išplėsti ir patikslinti žodyną;

Lavinti stambiąją ir smulkiąją motoriką, dėmesį, atmintį, dikciją;

Sustiprinti porinių priebalsių rašybą žodžiuose;

Sukurkite teigiamą emocinį vaikų požiūrį.

Leksikos tema:"Paukščiai".

Įranga: kortelės (raidės G, K,[g], [k], [g'], [k']), užduočių kortelės, paukščių nuotraukos (kikilis, kikilis, voglė, gegutė, žiobris, tetervinas, žiobris, starkis), padėkliukai, žiobrio paveikslas dirigavimui vizualinė gimnastika, kompiuteriai.

KLASĖS PAŽANGA.

I. Organizacinis momentas.

Sveiki vaikinai! Šiandien į mūsų klasę atvyko keli svečiai, pasveikinkime juos.

Labai džiaugiuosi matydamas jus pamokoje ir tikiuosi, kad šiandien mes pakilsime vienu laipteliu aukščiau žinių.

Patikrinkime nusileidimą.

Ar tavo rankos vis dar yra? (svetainėje)

Ar tavo kojos vietoje? (svetainėje)

Alkūnės prie krašto? (prie krašto)

Ar tavo nugara tiesi? (tiesiai)

Pirmiausia prisiminkime elgesio taisykles.

Per pamoką mūsų akys atidžiai žiūri ir tiek...(žr.).

Mūsų ausys atidžiai klauso ir viskas...(girdi).

Mūsų galvos geros ir greitos...(galvok).

Mūsų liežuvis švarus ir garsus...(Jie sako).

Lavinsime dikciją ar aiškų tarimą liežuvio suktukų pagalba.

II. Kalbos apšilimas.Darbas su liežuvio suktuvais.

III. Įvadas į pamokos temą.

Klausykite Sergejaus Pogorelovskio eilėraščio „Kaip Miška supykdė senelį“.

Miša-Michailas rašo:

„Senelis Gerasimas įmušė įvartį.

Visi skaito ir šaukia:

Ei, seni, jis įmušė įvartį!

Įdėkite senelio portretus į visus laikraščius!

Ne, - piktai tarė senelis, -

Miškinai, duok man juose portretą!

Mokykloje rašiau diktantą,

O aš galvojau apie futbolą.

Štai kodėl KOL

Pavertė GOL

Ir šiam TIKSLUI

Jis gavo KOL.

Kokia Mishkos klaida?

Kokias dvi reikšmes turi žodis kuolas?

Įvardykite pirmuosius garsus žodžiuose skaičius, tikslas. ([g], [k])

Ant lentos pakabinamos kortelės su garsais [g], [k].

Kaip vadiname šiuos garsus?

Ar galite atspėti, ko šiandien mokysimės klasėje?

Teisingai. Gerai padaryta!

IV. Garsų charakteristikos. Garsų koreliavimas su raidėmis.

Kuo šie garsai panašūs?

Kuo šie garsai skiriasi?

Kaip galite patikrinti, kuris garsas yra įgarsintas, o kuris nebalsinis?

Jums patogiu būdu nustatykite, kuris garsas yra įgarsintas, o kuris nebalsuotas.

Pasakyk man, ar garsai [g], [k] turi minkštas poras, ar jie visada kieti?

(Kortos [g’], [k’] pakabintos ant lentos)

Kokia raidė raidėje žymi garsus [g], [g’]?

(Ant lentos iškabinta kortelė su G raide)

Kokia raidė raidėje žymi garsus [k], [k’]?

(Ant lentos iškabinta kortelė su raide K)

Apibūdinkime garsus naudodami piktogramas.(Varpeliai ir ausinės yra mėlynos ir žalios spalvos).

V. Garsų diferencijavimas skiemenyse ir garsų deriniuose.

Žaiskime žaidimą „Kas dėmesingas?

Jei girdi garsą [g], stovėk ramiai, jei girdi garsą [k], pritūpk.

Ka, gu, eik, ku, ga, gree, cru, ig.

Dabar apsunkinkime žaidimą. Jei girdite švelnius garsus [g'], [k'] pridėkite plojimus prie pagrindinio judesio.

Ki, ge, ku, eik, gi, quack, egi, uka, uga, eki, yuga.

VI. Darbas su žodžiais. Garso vietos žodyje nustatymas.

Įjungiamas „Paukščių giesmės“ įrašymas.

Atkreipkite dėmesį. Šiandien turime parodą. Kokia parodos tema?

Ar galite juos pavadinti?

Ar žinote, kurie iš šių paukščių yra migruojantys, o kurie sėslūs?

Ar žinojote, kad paukščiams skirta ypatinga šventė, vadinama „Tarptautinė paukščių diena“. Tai tarptautinė kasmetinė aplinkosaugos šventė, kuri Rusijoje yra pati garsiausia „paukščių“ šventė. Kas žino, kokia data švenčiama?(balandžio 1 d.).

Grįžkime prie mūsų parodos. Ką bendro turi šių paukščių vardai?

Dar kartą pasakykime paukščių vardus ir nustatykime tyrinėjamų garsų vietą žodyje.

VII. Vizualinė gimnastika.

Jokios gimnastikos, draugai,

Mūsų akys negali gyventi.

Paruoškime akis rašto darbui.

(mokiniai atseka paveikslo judėjimą žiobrio atvaizdu; užmerkia akis; seka pirštą, kai jis juda nuo nosies į tolį ir atgal)

Paukščiai pradėjo leistis žemyn

Visi susėda proskynoje.

Jų laukia ilgas kelias

Paukščiai turi pailsėti.

Ir laikas vėl eiti į kelią,

Jie turi daug skristi.

Tai mano tėvynė. Sveika!

Atėjo laikas mums nusileisti!

VIII. Garsinė žodžių analizė.

Žaiskime žaidimą „Kriptografai“. Užsirašysite paukščio vardo transkripciją, tada apsikeisite sąsiuviniais ir iššifruosite vienas kito žodžius. Jūsų kortelėse užrašyti paukščių vardai. Apverskite juos. Perskaitykite. Pradėkime!

-..., iššifruok žodį.

-..., dabar tu.

Gerai padaryta! Pakeiskite užrašų knygeles atgal.

Taip pat paruošiau tau šifruotą žodį.

Aš pakabinu kortelę [tr’isaguska] ant lentos)

Iššifruoti transkripciją ir parašyti žodį raidėmis?

Kaip parašei žodį? (wagtail)

Kodėl parašei aš?

Kodėl parašei Z?

Galite patikrinti su žodžiu „ruožas“ - tai gyvūno šlaunikaulio dalis. Taip pat yra balsis O, jungiantis dvi šaknis. Bet apie tai sužinosite per rusų kalbos pamokas. Ir dabar mes tai prisiminsime.

IX. Pirštų gimnastika.

Dabar šiek tiek pailsėkime.

Norėdami gražiai rašyti laiškus,

Ištieskime pirštus.

Atvyko į taką(pakaitomis sujunkite pirštus su nykščiu - abi rankas)

Vingos paukštis -

Spalvinga palaidinė!(abiejų rankų pirštai prie krūtinės)

Žavi maža juoda akis,(sujunkite nykštį ir rodomuosius pirštus apskritimais prie akių)

Smailus, plonas pirštas.(prijunkite abiejų rankų rodomuosius pirštus prie nosies)

Ji bėgo, šokinėjo, (smuikuoja pirštais ant stalo)

Ji papurtė uodegą.(purtant abiejų rankų delnus)

Vabzdžiai skrenda(rodo paukštį rankomis)

Ji taip mikliai sugriebė.(sujungti pirštus snapo pavidalu, imituojant vabzdžių gaudymą).

X. Raidžių g-k diferenciacija.

- Dirbkime toliau.

Ant kortelių parašytas eilėraštis. Užmerkite ausis ir perskaitykite.

Darbas su kortelėmis.

VAGTAIL.

Atvyko aplankyti Veros

Wagtail turi ilgą uodegą.

Tada jis ras sėklą sode,

Tada jis skuba kažkur į šešėlį.

Ilgas arklio uodegas visą laiką

Ji netingi sūpuoti.

(V. Stepanovas)

-..., užrašykite žodžius su G raide.

-..., užrašykite žodžius su raide K.

-..., perskaitykite žodžius, kuriuos užsirašėte.

Užverčiame sąsiuvinius.

XI. Balsingų ir bebalsių priebalsių rašyba.

Kalbėjomės apie garsus [g]-[k], [g’]-[k’]. Kokių dar porinių priebalsių žinote? ... kalbės kietos poros, ir ... kalbės minkštosios poros.

Atsisėskite prie kompiuterio.(Atlikti užduotis kompiuteriu)

XII. Pamokos santrauka.

Apibendrinkime. Apie kokius garsus kalbejai?

Ką apie juos galite pasakyti? Paeiliui kalbėkime apie vieną dalyką, ar ne?

Šiandien jums sekėsi gerai, puikiai susidorojote su užduotimis. Džiaugiuosi tavo sėkme. Mūsų pamoka baigėsi. Ačiū, iki pasimatymo!


B ukva "Yo, yo"yra 7-oji rusų ir baltarusių abėcėlės raidė ir 9-oji rusėniškos abėcėlės raidė. Jis taip pat naudojamas daugelyje neslaviškų abėcėlių, pagrįstų civiline kirilicos abėcėle (pavyzdžiui, mongolų, kirgizų, udmurtų ir čiuvašų).

Jei įmanoma, tai reiškia priebalsių minkštumą, buvimą po jų ir garsą [o]; visais kitais atvejais tai skamba kaip .
Gimtuosiuose rusų kalbos žodžiuose (be žodžių su priešdėliais trys ir keturi-) jis visada yra kirčiuojamas. Nekirčiuoto vartojimo atvejai yra reti, daugiausia tai yra skolinti žodžiai - pavyzdžiui, Karaliaučiaus banglentininkai, sudėtingi žodžiai - panašūs į liosą arba žodžiai su trimis ir keturiais priešdėliais - pavyzdžiui, keturių dalių. Čia raidė fonetiškai prilygsta nekirčiuotiems „e“, „i“, „ya“ arba turi šalutinį kirtį, bet gali atspindėti ir būdingus rašymo šaltinio kalba bruožus.

Rusų kalboje (t. y. rusiškame rašte) raidė „е“ visų pirma yra ten, kur garsas [(j)o] kilęs iš [(j)e], tai paaiškina iš „e“ kilusią formą. raidės (pasiskolintos iš vakarietiškų raštų). Rusų kalba, skirtingai nei baltarusių kalba, pagal raidžių naudojimo taisykles taškų virš „е“ dėti neprivaloma.

Kitoje slavų kirilicos abėcėlėje nėra raidės „ё“. Norėdami raštu nurodyti atitinkamus garsus ukrainiečių ir bulgarų kalbomis, po priebalsių rašoma „yo“, o kitais atvejais - „yo“. Serbų raštuose (ir jais paremtoje makedonų kalboje) paprastai nėra specialių raidžių, skirtų žodžiams balsiams ir (arba) priešpriešiniam priebalsiui sušvelninti, nes norint atskirti skiemenis su kietuoju ir minkštuoju priebalsiu jie naudoja skirtingus priebalsius, o ne balsių raides, ir iot visada rašoma atskira raide.

Bažnyčios ir senosios bažnytinės slavų abėcėlėse nėra raidės, atitinkančios „е“, nes tokių garsų kombinacijų nėra; Rusų „yokanye“ yra dažna klaida skaitant bažnytinius slavų tekstus.

Viršutinio indekso elementas ir jo pavadinimas

Nėra visuotinai priimto oficialaus pratęsimo elemento termino, esančio raidėje „e“. Tradicinėje kalbotyroje ir pedagogikoje buvo vartojamas žodis „dvitaškis“, tačiau dažniausiai per pastaruosius šimtą metų jie vartojo ne tokią formalią išraišką - „du taškai“ arba apskritai stengėsi vengti šio elemento paminėti atskirai.

Manoma, kad šioje situacijoje nekorektiška vartoti užsienio kalbos terminus (dialitika, diarezė, trema ar umlautas), nes jie susiję su diakritika ir pirmiausia reiškia specifinę fonetinę funkciją.

Istoriniai aspektai

Yo įvedimas į naudojimą

Ilgą laiką garsų derinys (o po minkštųjų priebalsių – [o]), pasirodęs rusiškame tarime, niekaip nebuvo išreikštas raštu. Nuo XVIII amžiaus vidurio. jie buvo žymimi raidėmis IO, esančiomis po bendru dangteliu. Tačiau toks pavadinimas buvo sudėtingas ir retai naudojamas. Buvo naudojami šie variantai: ženklai o, iô, ьо, іо, ió.

1783 m. vietoj esamų variantų jie pasiūlė raidę „e“, pasiskolintą iš prancūzų kalbos, kur ji turi kitokią reikšmę. Tačiau pirmą kartą jis buvo panaudotas spaudoje tik po 12 metų (1795 m.). Daroma prielaida, kad turėjo įtakos ir švedų abėcėlė.

1783 m. lapkričio 29 d. (Senojo stiliaus - lapkričio 18 d.) Sankt Peterburgo mokslų akademijos vadovės princesės E. R. Daškovos namuose įvyko vienas iš 1-ųjų naujai suformuotos Rusijos akademijos susirinkimų, kuriame Fonvizinas D. I. Knyazhninas dalyvavo Ya B., Derzhavin G. R., Lepyokhin I. I., Metropolitan Gabriel ir kiti.

Akademikai ruošėsi eiti namo, kaip ir E.R. Daškova paklausė, ar kas nors iš jų galėtų parašyti žodį „eglutė“. Išmokyti vyrai manė, kad princesė juokauja, bet ji parašė žodį „trynis“, kurį ištarė, ir uždavė klausimą: „Ar galima vieną garsą pavaizduoti dviem raidėmis? Ji taip pat pažymėjo: „Šiuos priekaištus jau įvedė paprotys, kurių, kai tai neprieštarauja sveikam protui, reikėtų visais būdais laikytis“. Jekaterina Daškova pasiūlė naudoti „naujagimio“ raidę „e“ „žodžiams ir priekaištams išreikšti, gavus šį sutikimą, pradedant matiory, iolka, iozh, iol“.

Ji pasirodė įtikinama savo argumentais, o Novgorodo ir Sankt Peterburgo metropolitas Gabrielius, kuris yra Mokslų akademijos narys, buvo paprašytas įvertinti naujo laiško įvedimo racionalumą. Taigi 1784 m., lapkričio 18 d., įvyko oficialus „e“ raidės pripažinimas.

Novatorišką princesės idėją palaikė nemažai žymiausių to laikotarpio kultūros veikėjų, tarp jų. ir Deržavinas, kuris pirmasis asmeniniam susirašinėjimui panaudojo „ё“. O pirmasis spausdintas leidinys, kuriame buvo pastebėta raidės „е“ atsiradimas, buvo 1795 metais Maskvos universiteto H. A. Claudia ir H. Riedigerio spaustuvėje išleista I. Dmitrijevo knyga „Ir mano smulkmenos“ (šioje spaudoje). namas nuo 1788 m. spausdino laikraštį „Moskovskie Vedomosti“, o jis buvo dabartinio Centrinio telegrafo pastato vietoje).

Pirmasis žodis, išspausdintas raide „е“, tapo „viskas“, tada „vasilyochik“, „kelmas“, „šviesa“, „nemirtingas“. Pirmą kartą pavardę su šia raide („Potiomkinas“) išspausdino G. R. Deržavinas 1798 m.

Raidė „e“ išgarsėjo N. M. Karamzino dėka, todėl iki šiol jis buvo laikomas jos autoriumi, kol aukščiau aprašyta istorija sulaukė plataus viešumo. 1796 m. pirmoje eilėraščių almanacho knygoje „Aonidai“, kurią išleido Karamzinas, išėjęs iš tos pačios universiteto spaustuvės, žodžiai „aušra“, „kandis“, „erelis“, „ašaros“ buvo išspausdinti su. raidė „e“, o 1-asis veiksmažodis yra „tekėjo“.

Tik neaišku, ar tai buvo asmeninė Karamzino idėja, ar kurio nors leidyklos darbuotojo iniciatyva. Pažymėtina, kad Karamzinas nenaudojo raidės „e“ moksliniuose darbuose (pavyzdžiui, garsiojoje „Rusijos valstybės istorijoje“ (1816–1829)).

Platinimo problemos

Nors raidė „е“ buvo pasiūlyta įvesti 1783 m., o spaudoje pradėta naudoti 1795 m., tačiau ilgą laiką ji nebuvo laikoma atskira raide ir nebuvo oficialiai įtraukta į abėcėlę. Tai labai būdinga naujai įvestoms raidėms: simbolio „th“ statusas buvo toks pat (palyginti su „e“) jau 1735 m. kad abi šios raidės „taip pat turėtų užimti vietą abėcėlėje“, tačiau ilgą laiką tai liko tik geru noru.

XVIII-XIX a. Raidės „ё“ plitimo kliūtis buvo tuometinis požiūris į tokį „jokuojantį“ tarimą kaip smulkiaburžuazinė kalba, „niekšiško siautėjimo“ tarmė, o „jokuojantis“ „bažnytinis“ tarimas buvo laikomas kilnesniu. , protingas ir kultūringas (su „užkibimu“ „Kovojo, pavyzdžiui, V.K. Trediakovskis ir A.P. Sumarokovas).

1917-12-23 (1918-01-05) buvo paskelbtas dekretas, kurį pasirašė sovietų švietimo liaudies komisaras A. V. Lunačarskis, kuris įvedė reformuotą rašybą, be kita ko: „Pripažinti raidės „е“ vartojimą; kaip pageidautina, bet neprivaloma“.

Taigi raidės „ё“ ir „й“ formaliai į abėcėlę pateko (gavę serijos numerius) tik sovietmečiu (jei neatsižvelgsite į Levo Tolstojaus „Naująjį ABC“ (1875), kur buvo raidė „ё“ tarp „e“ ir yatem, 31 vietoje).

1942 m. gruodžio 24 d. RSFSR švietimo liaudies komisaro įsakymu raidės „e“ vartojimas buvo įvestas į privalomą mokyklos praktiką, o nuo tada (tačiau kartais prisimena 1943 ir net 1956 m., kai rašoma norminė). taisyklės buvo paskelbtos pirmą kartą) laikoma oficialiai įtraukta į rusų abėcėlę .

Kitus 10 metų mokslinė ir grožinė literatūra buvo leidžiama beveik vien tik raide „е“, o vėliau leidėjai grįžo prie senosios praktikos: raidę naudojo tik tada, kai tai buvo būtina.

Yra legenda, kad Josifas Stalinas turėjo įtakos raidės „ё“ populiarėjimui. Jame rašoma, kad 1942 metais gruodžio 6 dieną I.V. Stalinui buvo atneštas pasirašyti įsakymas, kuriame daugelio generolų pavardės buvo atspausdintos ne raide „ё“, o „e“. Stalinas supyko, o kitą dieną visi straipsniai laikraštyje „Pravda“ staiga pasirodė su raide „e“.

2007 m. liepos 9 d. Rusijos kultūros ministras A. S. Sokolovas, duodamas interviu radijo stočiai „Majak“, išsakė savo nuomonę apie būtinybę rašytine kalba vartoti „e“ raidę.

Pagrindinės raidės „ё“ naudojimo taisyklės /Teisės galios aktai

1942 m. gruodžio 24 d. RSFSR švietimo liaudies komisaras V. P. Potiomkinas įsakymu Nr. 1825 įvedė į privalomą praktiką raidę „Ё,ё“. Prieš pat įsakymo išdavimą įvyko incidentas, kai Stalinas šiurkščiai pasielgė su Liaudies komisarų tarybos vadovu Ya Chadajevu, nes 1942 m. gruodžio 6 (arba 5) dieną jis atnešė jam pasirašyti dekretą, kuriame buvo parašytos jų pavardės. nemažai generolų buvo išspausdinti be „e“ raidės.

Chadajevas pranešė „Pravda“ redaktoriui, kad lyderis nori matyti „ё“ spausdintą. Taigi jau 1942 m. gruodžio 7 d. laikraščio numeris staiga išėjo su šiuo laišku visuose straipsniuose.

2005-01-06 Federalinio įstatymo Nr. 53-FZ „Dėl Rusijos Federacijos valstybinės kalbos“ 3 str. 1 nurodyta, kad naudojant rusų šiuolaikinę literatūrinę kalbą kaip valstybinę, Rusijos Federacijos Vyriausybė nustato rusų skyrybos ir rašybos taisyklių ir normų tvirtinimo tvarką.

2006 m. lapkričio 23 d. Rusijos Federacijos Vyriausybės potvarkis „Dėl šiuolaikinės rusų literatūrinės kalbos normų, vartojamų kaip valstybinė Rusijos Federacijos kalba, rusų kalbos rašybos ir skyrybos taisyklių patvirtinimo tvarkos“ Nr. 714 nustato, kad remiantis Tarpžinybinės rusų kalbos komisijos rekomendacijomis sudarytas žinynų, gramatikų ir žodynų, kuriuose yra šiuolaikinės rusų literatūrinės kalbos normos, kai ji vartojama Rusijos Federacijoje kaip valstybinė kalba, sąrašas. taip pat rusiškos skyrybos ir rašybos taisyklės yra patvirtintos Rusijos Federacijos švietimo ir mokslo ministerijos.

2007-03-05 rašte Nr. AF-159/03 „Dėl Tarpžinybinės rusų kalbos komisijos sprendimų“ prie Rusijos Federacijos Švietimo ir mokslo ministerijos nurodyta rašyti raidę „e“ būtinai, jei yra galimybė neteisingai perskaityti žodžius, pavyzdžiui, tikriniuose varduose, nes šiuo atveju raidės „е“ ignoravimas pažeidžia federalinio įstatymo „Dėl Rusijos Federacijos valstybinės kalbos“ reikalavimus.

Pagal dabartines rusų skyrybos ir rašybos taisykles, ё raidė tekstuose naudojama pasirinktinai įprasto spausdinimo metu. Tačiau, redaktoriaus ar autoriaus pageidavimu, bet kuri knyga gali būti spausdinama naudojant raidę e nuosekliai.

„Yo“ garsas

Raidė "ё" naudojama:

Perteikti kirčiuotą balsį [o] ir tuo pačiu nurodyti ankstesnio priebalsio švelnumą: jaunystė, šukos, šliaužti, avižos, melas, dieną, medus, šuo, viskas, trudged, Fiodoras, teta (po g, k, x tai vartojama tik skolinantis : Höglund, Goethe, likeris, Cologne, išimtis - vienintelis tinkamas rusiškas žodis tkesh, tkem, pynimas, pynimas su vediniais, o rusų kalboje susidaręs iš skolinto žodžio panicer);

Perteikti kirtį [o] po šnypščiančių žodžių: silk, burn, click, damn (šioje padėtyje sąlygas pasirinkti rašyti su „o“ ar „e“ nustato gana sudėtinga išimtinių žodžių sąrašų sistema ir taisyklės);

Norėdami perteikti [j] ir perkusinio garso [o] derinį:

Žodžių pradžioje: konteineris, ežiukas, eglutė;

Po priebalsių (vartojamas skiriamasis ženklas): tomas, viet, linas.

Po balsių raidžių: jos, paskola, smogikas, arbatpinigiai, spjaudytis, kaladė;

Gimtosios rusų kalbos žodžiuose galimas tik kirčiuotas garsas „ё“ (net jei kirtis yra šalutinis: liosinis, keturaukštis, trivietis); jei darant žodį ar linksniuojant kirtis pereina į kitą skiemenį, tada „е“ bus pakeistas „e“ (ima - pasirinks, medus - medus - ant medaus, apie ką - apie nieką (bet: apie nieką ) ).

Kartu su raide „е“ skoliniuose ta pati garso reikšmė gali būti perteikta po priebalsių - derinio ё ir kitais atvejais - yo. Taip pat skoliniuose „ё“ gali būti nekirčiuotas balsis.

Yo ir E

„Rusų rašybos ir skyrybos taisyklių“, oficialiai galiojančių nuo 1956 m., 10 straipsnis apibrėžia atvejus, kai „ё“ vartojamas raštu:

"1. Kai reikia užkirsti kelią neteisingam žodžio skaitymui ir supratimui, pvz.: atpažįstame kaip priešingybę mokytis; viskas skiriasi nuo visko; kibiras, o ne kibiras; tobulas (dalyvis), o ne tobulas (būdvardis) ir kt.

2. Kai reikia nurodyti mažai žinomo žodžio tarimą, pvz.: Olekmos upė.

3. Specialiuose tekstuose: pradmenyse, mokykliniuose rusų kalbos vadovėliuose, rašybos vadovėliuose ir kt., taip pat žodynuose kirčiavimo vietai ir taisyklingam tarimui nurodyti.
Pastaba. Svetimžodžiuose žodžių pradžioje ir po balsių vietoj raidės ё rašoma, pavyzdžiui, yo; jodas, rajonas, majoras“.

Šių taisyklių naujos redakcijos (paskelbta 2006 m. ir patvirtinta Rusijos mokslų akademijos Rašybos komisijos) 5 § šiuos klausimus reglamentuoja išsamiau:

„Raidės ё vartojimas gali būti nuoseklus ir selektyvus.
Nuoseklus raidės ё naudojimas yra privalomas šių tipų spausdintuose tekstuose:

a) tekstuose su nuosekliai išdėstytais kirčio ženklais;

b) knygose, skirtose mažiems vaikams;

c) mokomuosiuose tekstuose pradinukams ir užsieniečiams, besimokantiems rusų kalbos.

1 pastaba. Nuoseklus ё naudojimas taikomas iliustracinei šių taisyklių daliai.

3 pastaba.Žodynuose žodžiai su raide e dedami į bendrąją abėcėlę su raide e, pvz.: vos, nešvarus, eglė, eglė, elozit, eglė, eglė, eglė; linksmintis, linksmintis, linksma, linksma, linksma.

Paprastuose spausdintuose tekstuose raidė е vartojama pasirinktinai. Rekomenduojama jį naudoti šiais atvejais.

1. Kad būtų išvengta neteisingo žodžio identifikavimo, pvz.: viskas, dangus, vasara, tobulas (priešingai nei žodžiai viskas, dangus, vasara, tobulas), įskaitant kirčio vietos žymėjimą žodyje, pvz.: kibiras , atpažįstame (skirtingai nei kibiras, išsiaiškinkime).

2. Nurodykite teisingą žodžio tarimą – retą, mažai žinomą arba įprastą netaisyklingą tarimą, pvz.: gyozy, surfing, fleur, harder, lye, įskaitant teisingo kirčio nurodymą, pvz.: pasakėčia, atnešė, išvežtas, nuteistas, naujagimis, šnipas.

3. Tikriniuose varduose - pavardės, geografiniai vardai, pvz.: Konenkovas, Nejolova, Catherine Deneuve, Schrödinger, Dežnevas, Košelevas, Čebyševas, Vešenskaja, Olekma.

„Yo“, „yo“ ir „yo“ skolintais žodžiais ir svetimų tikrinių vardų perkėlimas

Raidė „е“ dažnai naudojama garsams [ø] ir [œ] (pavyzdžiui, žymimi raide „ö“) perteikti svetimvardžiuose ir žodžiuose.

Pasiskolintuose žodžiuose raidžių deriniai „jo“ arba „yo“ dažniausiai naudojami fonemų, tokių kaip /jo/, deriniams įrašyti:

Po priebalsių, tuo pačiu juos suminkštinant ("sultinys", "batalionas", "mignonas", "giljotina", "senoras", "pievagrybis", "paviljonas", "fiordas", "kompanionas" ir kt.) - romanų kalbose dažniausiai vietose po palatalizuoto [n] ir [l] rašomas „о“.

Žodžių pradžioje („jota“, „jodas“, „jogurtas“, „joga“, „jorkas“ ir kt.) arba po balsių („rajonas“, „kojotas“, „mejozė“, „major“ ir kt.) .) parašyta „yo“;

Tačiau pastaraisiais dešimtmečiais šiais atvejais vis dažniau vartojamas „ё“. Jis jau tapo normatyviniu elementu pavadinimų ir vardų (transliteracijos prasmės) perdavimo sistemose iš daugelio Azijos kalbų (pavyzdžiui, Kontsevich sistema korėjiečių kalbai ir Polivanovo sistema japonų kalbai): Yoshihito, Šogunas, Kim Yongnam.

Europietiškuose skoliniuose garsas raide „е“ perteikiamas labai retai; jis dažniausiai randamas žodžiuose iš Skandinavijos kalbų (Jörmungand, Jötun), tačiau, kaip taisyklė, jis egzistuoja kartu su įprastu perdavimu per „yo“ (pavyzdžiui, Jörmungand) ir dažnai laikomas nenorminiu. .

„Ё“ pasiskolintuose žodžiuose dažnai nekirčiuojamas ir šioje pozicijoje jo tarimas nesiskiria nuo raidžių „I“, „i“ ar „e“ (Erdős, shogunate ir kt.), t.y. prarandamas pirminis aiškumas ir kartais prarandamas virsta tik tam tikro tarimo nuoroda šaltinio kalba.

Raidės „ё“ nenaudojimo pasekmės

Raidės „е“ įvedimo į rašymo praktiką lėtumas (kuris, beje, niekada iki galo neįvyko) paaiškinamas nepatogia kursyviojo rašymo forma, prieštaraujančia pagrindiniam jos principui – vienybei (neplėšiant rašiklis iš popieriaus lapo) stiliaus, taip pat techninių ikikompiuterinių laikų technologijų leidyklų sunkumų.

Be to, žmonėms, kurių pavardės yra su raide „е“, dažnai kyla sunkumų, kartais neįveikiamų rengiant įvairius dokumentus, nes kai kurie darbuotojai rašydami šį laišką elgiasi neatsakingai. Ši problema ypač paaštrėjo įvedus Vieningo valstybinio egzamino sistemą, kai kyla pavojus, kad gali skirtis vardo rašyba pase ir Vieningo valstybinio egzamino rezultatuose.

Įprastas vartojimo pasirinkimas lėmė klaidingą daugelio žodžių skaitymą, o tai palaipsniui tapo visuotinai priimta. Šis procesas paveikė viską: ir daugybę asmenvardžių, ir daugybę bendrinių daiktavardžių.

Stabilų dviprasmiškumą sukelia žodžiai, parašyti be e raidės, pavyzdžiui: geležies gabalas, viskas, linas, pailsėkime, blowjob (praskris tau nepataikęs), tobulas, pasodintas, vasarą, atpažinti, gomurys, kaspinuočiai, prisipažįsta ir pan., vis dažniau vartojamas klaidingas tarimas (be ё) ir perkeliamas kirčiavimas žodžiuose runkelis, naujagimis ir kt.

"e" virsta "e"

Dviprasmiškumas prisidėjo prie to, kad kartais raidė „е“ buvo pradėta vartoti rašant (ir, žinoma, skaityti [`o]) tuose žodžiuose, kur jos neturėtų būti. Pavyzdžiui, vietoj žodžio "grenadieris" - "grenadieris", o vietoj žodžio "suktybė" - "suktybė", taip pat vietoj žodžio "globa" - "globa", o vietoj žodžio "buvimas" - „būtis“ ir kt. Kartais toks netaisyklingas tarimas ir rašyba tampa įprasti.

Taigi garsus šachmatininkas Aleksandras Alekhinas, pasaulio čempionas, iš tikrųjų buvo Alekhinas ir labai pasipiktino, jei jo pavardė buvo ištarta ir rašoma neteisingai. Jo pavardė priklauso kilmingajai Alekhinų šeimai ir nėra kilusi iš pažįstamo kintamojo „Alyokha“ iš vardo Aleksejus.

Tose pozicijose, kur reikia būti ne ё, o е, rekomenduojama dėti kirtį, kad būtų išvengta neteisingo žodžių atpažinimo (visi, paima) ar klaidingo tarimo (grenadieris, sukčius, krezas, storulis, Oleša).

Dėl žodžių be e rašybos 20-30 m. XX amžiuje Tariant daug klaidų atsirado tuos žodžius, kuriuos žmonės išmoko iš laikraščių ir knygų, o ne iš šnekamosios kalbos: muškietininkas, jaunimas, vairuotojas (šie žodžiai pasakė „e“, o ne „e“).


Ortopedija: naujų variantų atsiradimas

Dėl pasirenkamos raidės „е“ rusų kalboje atsirado žodžių, kurie leidžia rašyti ir raidėmis „e“, ir „е“, ir atitinkamu tarimu. Pavyzdžiui, išblukęs ir išblukęs, manevruoti ir manevruoti, balkšvas ir balkšvas, tulžis ir tulžis ir kt.

Tokie variantai kalboje nuolat atsiranda dėl prieštaringų analogijų veikimo. Pavyzdžiui, žodis nadsekshiy turi tarimo variantus su e/e dėl dvigubos motyvacijos: įpjova/įpjova. Raidės „ё“ naudojimas ar nenaudojimas čia neturi reikšmės. Tačiau natūraliai besivystanti literatūrinė kalba, kaip taisyklė, yra linkusi eliminuoti variantus: arba vienas iš jų taps neliteratūrinis, netaisyklingas (golo[l`o]ditsa, iz[d`e]vka), arba tarimo variantai. įgis skirtingas reikšmes (is[ t`o]kshiy - is[t`e]kshiy) .

Pageidautina, kad jis būtų tariamas ne sklandytuvu, o sklandytuvu (kirčiuotas 1-asis skiemuo), nes rusų kalboje egzistuoja šios tendencijos: mechanizmų, mašinų, įvairių prietaisų pavadinimuose pirmenybė teikiama pirmajam skiemeniui, arba tiksliau, ant priešpaskutinio , t.y. sklandytuvo, triremo, sklandytuvo, tanklaivio, o paskutiniame - nurodant charakterį: kombaino vairuotojas, vairuotojas, budėtojas.

Raidės „ё“ vartojimo nenuoseklumas yra dirbtinis, o ne natūralus veiksnys. Ir tai padeda sulėtinti natūralų kalbos vystymąsi, sukuriant ir išlaikant tarimo parinktis, kurios nėra nulemtos tarpkalbinių priežasčių.

Svetlana Shkurko
GCD santrauka „Garsų [G] ir [K] diferenciacija. Raidės G ir K"

Tema: Garsų skirtumas [G] ir [K]. G ir K raidės.

Tikslai: stiprinti diskriminacijos ir aiškaus tarimo įgūdžius g-k skamba skiemenimis, žodžiai ir frazės; lavinti gebėjimą aiškiai tarti diferencijuotus garsus;

išmokti formuoti žodžius; įtvirtinti skaitymo įgūdžius; lavinti foneminę klausą, atmintį, dėmesį, loginį mąstymą, klausos ir regos dėmesį; treniruotis žodžių garsinė raidė analizė; stiprinti orientavimosi erdvėje įgūdžius; lavinti smulkiosios ir stambiosios motorikos įgūdžius, kalbos derinimą su judesiu; išmokti klausytis draugų atsakymų, pateikti išsamius atsakymus; ugdyti gebėjimą analizuoti savo; ugdyti poreikį ir norą kalbėti gražiai, aiškiai ir kompetentingai.

Įranga: garso linija, ežiukas, spyruoklinė šakelė, kasos aparatas laiškus, spalvoti pieštukai, užduočių lentelė « Bukvoznayka» , žaislinė katė.

Pamokos eiga

I. Organizacinis momentas.

- Sveiki, vaikinai.

Kažko sugalvojo

Paprasta ir išmintinga

Pasisveikinkite susitikdami

Labas rytas!

Labas rytas saulei ir paukščiams,

Labas rytas, besišypsantys veidai!

Labas rytas man!

Labas rytas tau!

Šiandien noriu palinkėti gero ryto ir geros popietės!

Labas rytas, Sašenka.

Logopedas uždeda ranką ant vaiko delno. Toliau vaikai sveikinasi.

II. 1. „Pavasario ženklai“- studijuotos medžiagos kartojimas.

Šiandien nuostabi diena, pilna saulės, šilumos ir geros nuotaikos.

Koks čia metų laikas?

Kiekvienas sezonas turi savo išskirtines savybes. Įvardinkite pavasario ženklus.

Vaikai vadina pavasario ženklus grandine: Pavasarį sniegas tirpsta. Pavasarį ant medžio žydi pumpurai. Meškos pabunda pavasarį. Pavasarį vabzdžiai atsibunda. Pavasarį saulė kaitresnė. Pavasarį zuikis pakeičia kailį iš balto į pilką.

Man patiko sakinys – Meškiukai bunda pavasarį.

Pasakyk man, kiek yra žodžių?

Vaikai – šiame sakinyje yra trys žodžiai.

2. "Pavasario daina"- ritmo pojūčio ugdymas.

Pavasarį net lietus švelniai beldžiasi į lapus ir stogus.

Įdėmiai klausykite pavasarinės dainos ir kartokite jos ritmą, plodami rankomis / trypdami kojomis.

3. Žaidimo mankšta "Duok garsas»

Pavasarį bunda gamta, gyvūnai, vabzdžiai – visas mus supantis pasaulis prisipildo įvairiausių garsai.

Pagalvok ir paskambink tyliajam garsas, kurią gamina objektai ar gamtos reiškiniai?

Tardamas kiekvienas vaikas delnuose ridena po marmurinį rutulį.

4. Savimasažas. Konjuguota liežuvio ir rankų gimnastika

Tekstas Judesiai arba statiška rankų laikysena Liežuvio judesiai

Vieną dieną pirštai nuėjo į parkas: iš viršaus į viršų, iš viršaus į viršų. Pirštų vaikščiojimo tam tikru ritmu imitacija, tempą: rodyklė ir vidurinė, nykštis ir rodyklė Liežuvis juda aukštyn ir žemyn, aukštyn ir žemyn, aukštyn ir žemyn

2. Priartėjome prie proskynos – plokšti, plokšti, lygūs Delnai su šonkauliais glaudžiai suspausti, pirštai atviri, liežuvis laisvai guli ant apatinės lūpos.

3. Proskyne auga didelis medis.

Alkūnės, delnai sujungti, pirštai pakelti aukštyn. Liežuvis išsikiša ir įtemptai siekia nosies link.

4. Čia yra jo karūna Pirštai yra šiek tiek sulenkti į nosį.

5. Lapai linksmai žaidžia vėjyje

Pirštai yra plačiai išdėstyti ir juda pakaitomis. Rankos atpalaiduotos, rankos laisvai nuleistos išilgai kūno

Judinti liežuvį aukštyn ir žemyn (liežuvis suapvalintais kraštais).

6. Medis turi ilgas, stiprias šaknis.

Rankos "austa" dilbyje

Liežuvis įtemptai tempiasi žemyn

7. Paukštis iškėlė lizdą ant medžio. Ji skrenda į lizdą ir iš jo. Rankas jungia delnų kraštai "puodelis". Nykščiai arba nugrimzta į puodelio dugną, arba pasislenka vienas nuo kito. Kalba "puodelis".

Liežuvis juda aukštyn žemyn ir pakaitomis į šonus arba atsitraukia už dantų

5. Kvėpavimo pratimai

Kaip gražu pavasarį! Kvėpuokite lengvai ir laisvai.

Įkvėpti per nosį ir iškvėpti per burną – 1 kartą.

Įkvėpkite per nosį ir iškvėpkite per burną (vamzdis)- 3 kartus.

6. Žaidimo mankšta « Garso kopėčios» - fonopedinė mankšta.

Visi aplinkui džiaugiasi pavasariu, o aš tiesiog noriu dainuoti kartu su paukščiais...

Dešinė ranka yra paruošta.

Giliai įkvėpėme.

Kairė ranka buvo paruošta.

Giliai įkvėpėme. Nekelkite pečių.

7. "Pasakyk žodį"

Norėdami patekti į savo vietą, turite

Merginos įvardija daiktą, kurio pavadinimas prasideda priebalse garsas.

O berniukai įvardija daiktą, kurio pavadinimas prasideda balse garsas.

8. „Mįslės ir atsakymai iš katės Kotofeicho“.

Šiandien pas mus atvyko katinas Kotofeichas.

Jis tikrai nori žaisti su tavimi žaidimą "Mįslės ir spėlionės".

Po pušimi prie tako

Kas stovi tarp žolės?

Yra koja, bet nėra batų,

Skrybėlė yra, bet galvos nėra.

Koks gyvūnas žaidžia su manimi?

Nekniaukia, neriauja, neloja,

Atakuoja kamuolius

Slepia savo nagus letenose!

Įvardink pirmąjį skamba žodyje GRYBAS.

Įvardink pirmąjį skamba žodyje CAT.

9. Artikuliacijos patikslinimas garsai ir jų savybės.

- Kokie yra garsai [G] ir [K]?

- Skamba [G-K] priebalsiai, suporuoti – jie tariami panašiai. Garsas[G]-priebalsis yra įgarsintas, tariamas balsu; garsas[K]-priebalsis kurčias, kaklas "miega".

10. Kalbos pratimai-žaidimas su ežiuko kamuoliuku.

Logopedas įvardija skiemenį su garsas[G] arba [K] vaikai kartoja skiemenį.

ka-ga-ga ga-ka-ga gu-ku-ko go-ko-go ga-go-ge

ky-ka-gy ge-ka-ge ko-ga-ge ge-ko-ga ko-ka-ge

11. "Baik žodį".

Vaikai prideda skiemenį ka arba ga ir skambina žodį: žaislas, knyga, no-ga, adata, barškutis, ro-ga, akordeonas, skaidrė, matrioška, ​​rašiklis, lemputė, knyga.

12. Fizminutka – gryni juokeliai garsų diferenciacija [G-K]

Tardami grynus anekdotus, vaikai ploja rankomis į skiemenį su [G] ir trypia kojomis į skiemenį su [K].

Ka-ka-ka- balti miltai,

Ga-ga-ga - žalios pievos,

Bendradarbiauti toli nenueik

Žvilgtelk-a-boo-coo-voverė ant kalės.

Gu-gu-gu-žąsys pievoje.

13. „Žodžiai atvirkščiai“

Kotofeichas pasiūlo su juo pažaisti "Pasakyk priešingai".

Atsakymai turi prasidėti nuo garsas [G] arba [K]:

Šalta – karšta.

Švarus - purvinas.

Tyliai – garsiai.

Saldus – kartaus.

Linksmas - liūdnas. Ilgas - trumpas.

Retas – storas.

Seklus ir gilus.

Grubus – lygus.

Pradžia yra pabaiga. Protingas - kvailas.

Balsas – kurčias.

Tiesus – kreivė.

Parduodu - pirk.

Baisu – gražu.

14. Žaidimo pratimas "Kur yra garsas

Ar įvardijote žodžius, kuriais duota garsas yra žodžio pradžioje.

Kur dar galėtų būti garsas?

Logopedas padeda ant lentos garso linija.

Pažiūrėkite į paveikslėlius.

Nustatykite, kur jis yra garsas [G] arba [K].

15. Fiziniai pratimai "Merginos ir berniukai"

Merginos ir berniukai: ploja, ploja, ploja,

Šokinėja kaip kamuoliukai:

šuolis-šuolis, šuolis-šokti.

Pėdų trypimas: viršuje, viršuje, viršuje!

Jie linksmai juokiasi: cha, cha, cha!

Akys mirksi (ritminis akių užmerkimas,

Po to jie ilsisi (pritūpęs, laisvomis rankomis).

16. « Raidės paslėptos» - disgrafijos prevencija.

Kotofeichui labai patinka žaisti su tavimi.

Tu toks protingas ir protingas.

Atidžiai pažiūrėkite į šį piešinį.

Vardas laiškus, paslėptas šiame paveikslėlyje.

A-O-K-Sh-L.

Vaikinai, Kotofeichas norėjo vieno iš jų raidės išdėsto žodį, bet jis pamiršo, koks tai žodis. Prisimena tik tai, kad visi ten mokosi.

Ar galime padėti Kotofeichui prisiminti tinkamą žodį?

17. "Pasakyk žodį", garsi žodžių analizė.

Iš šių parašykite žodį raidėmis.

Vaikai - MOKYKLA.

Padėkite žibintų langus visiems garsas – garsinė žodžio analizė.

Katya, kokį žodį sugalvojai?

Pasha, kokį žodį parašei?

18. „Sukurti ir "užsirašyk" pasiūlymas“.

Pažiūrėk į paveikslėlį.

Kas jame pavaizduotas?

Kas ant jo parašyta?

Sugalvokite sakinį šiam paveikslui.

KATINAS ŽAIDI SU KAMULIU.

Kiek žodžių yra šiame sakinyje?

- „Užsirašyk“ tai yra pasiūlymas.

Pagal paveikslėlį sudarykite sakinį, užrašykite jį diagramos forma.

Pavadinkite pirmą / antrą / trečią žodį.

Nustatykite pirmąjį sakinio žodį.

Pirmasis sakinio žodis visada rašomas didžiąja raide laiškus.

Pavadinkite pagrindinį žodį subjektas arba objektas. KAT.

Pavadinkite šio objekto veiksmo žodį. ŽAIDAMAS.

Įvardykite trumpiausią žodį. SU.

19. Susipažinimas laišką.

Prieš mus raidė G

Jis stovi kaip pokeris.

Ir kaip pokeris,

Sulenkia nugarą raidė G. ***

Šoki su viena letena,

Ir jis mojuoja kita letena,

Ir tuo pačiu raidė K

Kaip vabalo antenos.

Iš kiek elementų jis susideda? raidė G?

Kokie tai elementai?

Iš kiek elementų jis susideda? raidė K?

Kokie tai elementai?

Paruoškite kutus, užrašykite buko G, K.

20. "Rebusas"

THunderMORE MOLE

21. Grafinių įgūdžių ugdymas.

Registruotis raidė G ir K.

22. Apibendrinimas.

Tikslas: garsų [G] - [K], [G"] - [K"] diferencijavimas atskirai, tarimas skiemenyse, žodžiuose, sakiniuose, tekste. Raidžių G-K vaizdo taisymas.

1. Pataisos ir auklėjimo:

atskirti garsus [G] - [K], [G"] - [K"] pagal ausį ir tarimą skiemenyse, žodžiuose, sakiniuose, tekste;
  • įtvirtinti artikuliacinę garsų struktūrą, garsų charakteristikas;
  • atskirti garsus pagal kietumą-minkštumą, skambumą-nuobumą;
įtvirtinti garso analizės ir sintezės įgūdžius;įtvirtinti raidžių vaizdą;
  • išmokite sudaryti žodžius naudojant mažybines priesagas:

k, hic, taškas, jauniklis

kurdami aprašomąjį pasakojimą formuokite nuoseklią kalbą.
  • stiprinti mokinių gebėjimą naudotis atramos: diagramomis, simboliais, lentelėmis ir elektroniniu dėstytoju „Simbolių testas“.

2. Korekcinis ir vystomasis:

lavinti stambiąją motoriką, koordinuoti judesius ir kalbą;ugdyti pažintinius psichinius procesus: dėmesį, atmintį, suvokimą, mąstymą;plėtoti foneminius procesus;

3. Pataisos ir auklėjimo:

  • sukurti sėkmės situaciją;
  • skatinti kalbos aktyvumą;

Įranga:

maršruto žemėlapiai kiekvienam mokiniui, individualūs veidrodžiai, garsų artikuliacijos profiliai [G] - [G"],

[K] - [K"], garsų ir raidžių diagramos, „Garso takelis“, multimedijos įranga: nešiojamas kompiuteris, projektorius, garsiakalbiai; laiškų kortelės, skaitmeninė kodų lentelė, elektroninis dėstytojas „Simbolių testas“ (kiekvienam vaikui), pamoka pristatymas Power Point, spalvoti pieštukai, sąsiuviniai.

Pamokos eiga

Organizacinis momentas

Mokiniams siūlomas maršruto žemėlapis, kuriame spalvotos rodyklės ir takai nurodo kelią atlikti užduotis. Tačiau prieš pradedant sekti maršrutą, reikia pasiruošti.

Artikuliacinė gimnastika

vamzdis

Mentele

– adata

- sūpynės

Didelė sūpynės

– grybelis

Garsų charakteristikos

(artikuliacijos profilis skaidrėje)

paaiškinkite: - kodėl skamba [G] - [G"]

skambus?

Kodėl garsai [K] - [K"] blankūs?

Kodėl garsai yra [G] - [G"],

[K] - [K"] priebalsiai?

Kuo skiriasi garsas ir raidė? (pasikliauti diagrama)

Kokia raidė raidėje žymi garsus [Г] - [Г"],

[K] – [K"]?

Garso diferencijavimas

Žaidimas „Garso takelis“ (skaidrėje)

Logopedas rodo į simbolį, mokiniai įvardija simbolį atitinkantį garsą. Tempas palaipsniui didėja.

Raidžių vaizdo taisymas

(vaizdo klipas)

  • Kokioje pasakoje atsidūrėme? (Snieguolė ir septyni nykštukai)
  • Kuris iš tirtų garsų girdimas žodyje Snieguolė? ([K] – žodžio viduryje), žodyje gnomas?– ([G] – žodžio pradžioje)

    Logopedas: Princesė užkerėta.

    Bet burtas gali būti panaikintas

    Jei kiekviena užduotis

    Vykdyti greitai ir tiksliai.

    Mes eisime pagal rodykles

    Pasiimkime žinias su savimi.

    Atlikime užduotis

    Burtai išnyks.

    Ateik prie šulinio

    Ir susirask jame kibirą.

    Atlikite užduotį

    Burtai išnyks.

    Kortelėje palikite tik atspausdintas ir užrašytas raides G, K. Likusias raides nubraukite.

    Surašykite po lentele tiek užrašytų ir atspausdintų raidžių G, K, kiek liko kortelėje.

    Sąsiuvinyje nubraižykite skiemenų grafiką

    Diktantas: gi, ka, gu, gerai, ag, ku, okn, agi, ukl, zgn, vki, gim, ge

    (patikrinkite skaidrėje)

    Raskite laukinius obuolius

    Ten ieškokite užduoties.

    Kodai, skaičiai ir lentelės

    Iššifruokite, užsirašykite.

    Iššifruokite žodžius naudodami skaitmeninį kodą

    (patikrinkite skaidrėje)

    69, 15, 37 _____________________________

    38, 13, 111 _____________________________

    46, 159, 12 _____________________________

    31, 48 _____________________________

    56, 29, 39 _____________________________

    134, 39 _____________________________

    Vežimėlis, balandžiai, sūpynės, rankos, keliai, žingsniai – gaunami žodžiai

    Pavadinkite žodžius, kuriuose girdimas kietas garsas [K]

    Pavadinkite žodžius, kuriuose girdimas kietas garsas [G]

    Pavadinkite žodžius, kuriuose yra švelnus garsas [K"]

    Pavadinkite žodžius, kuriuose girdimas švelnus garsas [G"]

    Žodžio garsinė raidė analizė

    (patikrinkite skaidrėje)

    Teisingai įdėkite raides

    Patikrinkite tai simbolių teste.

    Elektroninis dėstytojas „Simbolių testas“

    Įrašykite trūkstamas G arba K raides.

    (IVN) _ ru_ i, (KYA) _arba _a, (MDA) – lubny _ a, (LZA) _ alit_ a,

    (END) la _ ush _ a, (OPSH) _ ogodo_, (BIE) _ olyuch _ i.

    Garsų diferencijavimas [G] - [G"], [K] - [K"]

    sakinyje

    Pirštų gimnastika: čia yra namas.

    Ar jis tuščias? O gal kas nors jame yra?

    Tvirtai užrakina duris,

    Kas galėtų jį atidaryti? (mes)

    Jie atidarė duris ir įėjo kambarys.

    • Kas yra kambaryje?
    • Suformuokite žodžius naudodami mažybines priesagas

    (k, hic, taškas, jauniklis)

    • Kambaryje yra stalas ([K]
    - žodžio pabaigoje)

    kėdė ([K] – žodžio pabaigoje)

    sofa ([K]

    - žodžio pabaigoje)

    kamuoliukai ([K]

    - žodžio viduryje)

    krepšelis ([K] – žodžio pradžioje ir viduryje)

    grybai ([G] - žodžio pradžioje ir [K"] - žodžio viduryje)

    rutuliukai ([K"] – žodžio viduryje)

    • Užrašykite objekto, esančio po stalu, lentelės kairėje, virš stalo, krepšelyje pavadinimą.
    • Perskaitykite užrašytus žodžius: kamuolys, kėdė, kamuoliukai, grybai.
    • Paryškinkite tiriamas raides žodžiuose atitinkama spalva.

    Fizminutka

    Kas gyvena name? (gnomai)

    Nykštukai mėgsta dainuoti ir šokti.

    Kas gyvena po lubomis? Nykštukas.

    Ar jis turi barzdą? Taip.

    O marškinių priekis ir liemenė? Nr.

    Kaip jis keliasi ryte? Aš pats.

    Kas ryte su juo geria kavą? Kat.

    Kiek laiko jis ten gyvena? Metai.

    Kas su juo bėgioja stogais? Pelė.

    Na, koks jo vardas? Varžtas.

    Jis yra kaprizingas, tiesa? Niekada.

    Jūs visi nuėjote ilgą kelią

    Užduotis vėl buvo rasta

    Išbandykite tekstą ir perskaitykite

    Apibūdinkite Snieguolę

    Darbas su tekstu. Užpildykite trūkstamus žodžius naudodami nuorodas

    (ant skaidrės)

    Kartą vienoje karalystėje gimė ____________. Jie vadino ją Snieguole, nes jos ____________ buvo balta kaip ____________. Praėjo metai. Snieguolė užaugo __________________, maloni mergaitė, ir visi ją labai mylėjo.

    Snieguolė turi ____________, mąstantį veidą. Geros, spindinčios akys. _____________ turi tamsius plaukus. Snieguolė vilki paprastas, senas sukneles, nes ___________ verčia ją šveisti grindis kaip tarnaitė. Princesė labai darbšti: neša vandenį iš šulinio, valo _______________ nykštukų namuose.

    Snieguolė atlieka bet kokį darbą su ___________.

    Žodžiai nuorodai: tvarka, liūdna, akys, šypsena, merginos, princesė, oda, sniegas, gražuolė, karalienė.

    • Kokia buvo istorija? – aprašomoji istorija ar pasakojimas? (pabraukti teisingą variantą)

    Ką jie apibūdina? žmonės, daiktai, gyvūnai? galite užduoti klausimus:

    Kuri Snieguolė? Malonus, gražus, darbštus,

    Koks yra Snieguolės veidas? Balta kaip sniegas.

    Kokios akys? malonus, švytintis.

    Kokie plaukai? tamsus

    Kokie drabužiai? paprastos, senos suknelės.

    Pamokos santrauka.

    Kokioje pasakoje atsidūrėme?

    Kokie garsai buvo izoliuojami atskirai, skiemenyse, žodžiais, sakiniais, tekstu per visą pamoką? Kurių raidžių vaizdas buvo nurodytas?

    Kokias užduotis atlikti labiausiai patiko?

    Kokias užduotis jums buvo sunku atlikti?



    Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!