Sudėjus trupmenas su tuo pačiu vardikliu. Trupmenų ir mišriųjų skaičių su skirtingais vardikliais sudėjimas ir atėmimas

Atvira pamoka

matematikos 6b klasėje (pataisomoji klasė VIII malonus)

tema:

Trupmenų pridėjimas

su tais pačiais vardikliais.

Pamokos tipas: naujos medžiagos mokymasis.

Pamokos tipas: pamoka – pasaka.

Klasė: 6.7 "B".

Tikslai:

    Supažindinti mokinius su trupmenų su panašiais vardikliais sudėties ir atėmimo operacijomis;

Užduotys:

Pataisomoji – mokomoji:

    Ugdykite įgūdžius sudėti trupmenas su panašiais vardikliais;

Korekcinis – vystomasis:

    Koreguoti loginio ir matematinio mąstymo ugdymą, deklamuojant trupmenų su panašiais vardikliais sudėjimo algoritmą ir atliekant rašto darbus sąsiuvinyje;

    Mokinių pažintinės veiklos raidos koregavimas atliekant užduotis nestandartinėse situacijose;

    Ugdykite dėmesio ir savikontrolės įgūdžius.

Pataisomoji ir auklėjamoji:

    Skiepyti susidomėjimą dalyku, pagrįstą sąsajomis su gyvenimu ir praktika;

    Matematinės kalbos kultūros formavimas (taisyklingas trupmenų tarimas);

    Ugdykite savigarbos įgūdžius;

Pamokos eiga

    Org. Akimirka.

1.Pasveikinimas

„Malonu jus matyti, vaikinai. kaip tu jautiesi? Atminkite, jei kažkas atrodo sunku ir nepavyksta, tai nėra problema, mes visko išmoksime kartu!

2.pasiruošimas darbui

Vaikinai, ar esate pasiruošę pamokai?

Tikiuosi jumis, draugai!

Esate gera, draugiška klasė,

Viskas mums pavyks!

Mūsų pamoka šiandien yra neįprasta, mes nuvešime į kelionę per mums pažįstamą ir mylimą pasaką.

Pasaulyje yra daug pasakų

Liūdna ir juokinga.

Ir gyventi pasaulyje

Mes negalime gyventi be jų!

Tegul pasakų herojai

Jie suteikia mums šilumos

Tegul gerumas amžinai

Blogis laimi!

    Skaičiavimas žodžiu.

Trisdešimtojoje karalystėje gyveno caras ir jo dukra Vasilisa Išmintingoji, o Trisdešimtojoje karalystėje gyveno Ivanas Carevičius. Beje, kokį skaičių matote lentoje? Leisk man padėti:

Bet kas gali už mylios

Žr. trupmeną linija.

Virš linijos – skaitiklis , žinok,

Žemiau linijos - vardiklis.

Dalis tokia tikrai

Jūs turite paskambinti įprastas.

Tačiau karalius nenorėjo atiduoti savo Vasilisos pirmajam sutiktam žmogui. Jis nusprendė duoti Ivanui užduotį, su kuria negalėjo susidoroti. Ir jis sako Ivanui: „Eik ten - aš nežinau, kur, atnešk tai, aš nežinau, ką“. Ivanas įsitempė, nuliūdo ir išvyko ieškoti. Bet kur eiti, kur ieškoti?

Ivanas kartu su Pilkuoju Vilku išėjo į kelią. Jie nusprendė pirmiausia kreiptis į Baba Yaga. Ir Baba Yaga paruošė užduotį.

Skaičiavimo žodžiu užduotys. Bet vaikinai, Ivanas Tsarevičius nebuvo geras matematikos, ar turėtume jam padėti?

    Nurodykite trupmenos skaitiklį ir vardiklį

    Ką rodo skaitiklis ir ką rodo vardiklis? (Vardiklis rodo, kiek akcijų yra padalinta, o skaitiklis rodo, kiek tokių akcijų paimama.)

Trupmenų palyginimas:

ir 1 ir ir 1

Ir
5/5 ir
Ir
.

Puiku, jūs atlikote užduotį. O dabar sekime stebuklingą kamuolį toliau, iki paties nemirtingojo Koščejaus.

III. Pagrindinių žinių atnaujinimas.

Į Koščėją reikia patekti per trupmeninių skaičių labirintą.

Parašykite šias trupmenas dviejose eilutėse: ,, , , , . Teisingai: , , .

Neteisinga: , , .

Puiku, jūs taip pat atlikote šią užduotį.

Taigi stebuklingas kamuolys atvedė Ivaną ir Pilką vilką į Koščėją. Ir Koschey sako: „Man nuobodu čia gyventi vienam, bet jei mane linksminsi, aš padėsiu. Atlikite mano užduotis“.

1. Užduotis Nr.1 . Pratimai.

Fizminutka :

Meška išlindo iš duobės.

Kartą ir du kartus pakėlė kojas.

Jis atsisėdo ir atsistojo. Jis atsisėdo ir atsistojo.

Jis uždėjo letenas už nugaros.

Susvyravo, apsisuko

Ir jis šiek tiek pasitempė.

1.Nubraižykite spindulio apskritimąr= 2 cm.

2. Perdažykite

apskritimas - geltonas

apskritimas - mėlynas.

Užsirašykite, kuri apskritimo dalis užtamsinta, o kuri ne.

Tamsintas - __________

Neperdažyta – _________

Pagalvokite, kaip galite naudoti veiksmo ženklus, kad sukurtumėte skaičius Ir , gauti numerį . A ?

Pailsėjome, atsisėdome tiesiai ir kibome į darbą.

2 užduotis. Kortelė Nr.1 ​​(Problemos užduotis).

Taigi, ką mes šiandien veiksime klasėje? Užsirašykime į sąsiuvinius pamokos „Trupmenų su tuo pačiu vardikliu pridėjimas ir atėmimas“ numerį ir temą. Mūsų tikslas yra išmokti sudėti ir atimti trupmenas su tais pačiais vardikliais. Pažiūrėkime į pavyzdį:

Trupmenų su panašiais vardikliais pridėjimo algoritmas : Norėdami pridėti arba atimti trupmenas su panašiais vardikliais, pridėkite arba atimkite jų skaitiklius ir palikite vardiklį tą patį.

VI. Mokinių įgūdžių ir gebėjimų formavimas.

Taigi stebuklingas rutulys atvedė Ivaną ir Pilką vilką prie žalčio Gorynycho. Jis laikė dėžutę, ir niekas nežinojo, kas joje yra. Bet Gyvatė Gorynych ne tik duos dėžę Ivanui. Mums reikia padėti Ivanui Tsarevičiui, o tam kiekvienas turi dirbti savarankiškai, o savarankiško darbo užduotys yra dėžutėje (jie eina į dėžę ir pasiima užduotis). Kortelė Nr.2 (savarankiškas darbas). Kai atliksite užduotis, jūs ir aš patikrinsime atsakymus ir išsiaiškinsime, ar padėjome Ivanui Carevičiui, ar ne.

Darbas sąsiuviniuose:namų darbai : Išspręskite užduotį iš kitos pasakos.

    Pamokos santrauka. Įvertinimas.

Taigi, pasaka baigiasi čia. Pasakyk man, ką mes šiandien veikėme? Pakartokime taisyklę dar kartą.

Šios dienos pamoka baigėsi,

Bet visi turėtų žinoti:

Žinios, užsispyrimas ir darbas,
Jie nuves jus į sėkmę gyvenime!

VI . Atspindys.

Vaikinai, ar jums patiko pamoka? Pasirinkite tinkamą jaustuką ir priklijuokite jį ant lentos. Ačiū už pamoką. Viso gero

Trupmenos yra įprasti skaičiai, kurias taip pat galima sudėti ir atimti. Tačiau kadangi jie turi vardiklį, jiems reikalingos sudėtingesnės taisyklės nei sveikiesiems skaičiams.

Panagrinėkime paprasčiausią atvejį, kai yra dvi trupmenos su vienodais vardikliais. Tada:

Norėdami pridėti trupmenas su tais pačiais vardikliais, turite pridėti jų skaitiklius ir vardiklį palikti nepakeistą.

Norėdami atimti trupmenas su tais pačiais vardikliais, turite atimti antrosios dalies skaitiklį iš pirmosios trupmenos skaitiklio ir vėl palikti vardiklį nepakeistą.

Kiekvienoje išraiškoje trupmenų vardikliai yra lygūs. Pagal trupmenų pridėjimo ir atėmimo apibrėžimą gauname:

Kaip matote, nėra nieko sudėtingo: tiesiog sudedame arba atimame skaitiklius ir viskas.

Tačiau net ir atlikdami tokius paprastus veiksmus žmonės sugeba suklysti. Dažniausiai pamirštama, kad vardiklis nesikeičia. Pavyzdžiui, juos pridedant, jie taip pat pradeda didėti, ir tai iš esmės neteisinga.

Atsikratyti blogo įpročio pridėti vardiklius yra gana paprasta. Išbandykite tą patį atimdami. Dėl to vardiklis bus lygus nuliui, o trupmena (staiga!) neteks prasmės.

Todėl atsiminkite kartą ir visiems laikams: sudėjus ir atimant vardiklis nesikeičia!

Daugelis žmonių taip pat daro klaidų pridėdami kelias neigiamas trupmenas. Kyla painiavos su ženklais: kur dėti minusą, o kur pliusą.

Šią problemą taip pat labai lengva išspręsti. Pakanka prisiminti, kad minusas prieš trupmenos ženklą visada gali būti perkeltas į skaitiklį – ir atvirkščiai. Ir, žinoma, nepamirškite dviejų paprastų taisyklių:

  1. Plius prie minuso duoda minusą;
  2. Du neigiami dalykai daro teigiamą.

Pažvelkime į visa tai su konkrečiais pavyzdžiais:

Užduotis. Raskite posakio prasmę:

Pirmuoju atveju viskas paprasta, bet antruoju prie trupmenų skaitiklių pridedame minusus:

Ką daryti, jei vardikliai skiriasi

Negalite tiesiogiai pridėti trupmenų su skirtingais vardikliais. Bent jau man šis metodas nežinomas. Tačiau pradines trupmenas visada galima perrašyti taip, kad vardikliai taptų vienodi.

Yra daug būdų konvertuoti trupmenas. Trys iš jų aptariamos pamokoje „Trupmenų redukcija į bendrą vardiklį“, todėl prie jų čia neapsiribosime. Pažvelkime į keletą pavyzdžių:

Užduotis. Raskite posakio prasmę:

Pirmuoju atveju trupmenas sumažiname iki bendro vardiklio, naudodami „kryžminio“ metodą. Antrajame ieškosime NOC. Atkreipkite dėmesį, kad 6 = 2 · 3; 9 = 3 · 3. Paskutiniai šių plėtimų veiksniai yra lygūs, o pirmieji yra santykinai pirminiai. Todėl LCM(6, 9) = 2 3 3 = 18.

Ką daryti, jei trupmena turi sveikąjį skaičių

Galiu jus pamaloninti: skirtingi vardikliai trupmenose nėra didžiausia blogybė. Daug daugiau klaidų pasitaiko, kai pridedamose trupmenose paryškinama visa dalis.

Žinoma, tokioms trupmenoms yra savi sudėjimo ir atimties algoritmai, tačiau jie yra gana sudėtingi ir reikalauja ilgo tyrimo. Geriau naudokite toliau pateiktą paprastą diagramą:

  1. Konvertuokite visas trupmenas, kuriose yra sveikoji dalis, į netinkamas. Gauname normalius terminus (net su skirtingais vardikliais), kurie apskaičiuojami pagal aukščiau aptartas taisykles;
  2. Tiesą sakant, apskaičiuokite gautų trupmenų sumą arba skirtumą. Dėl to mes praktiškai rasime atsakymą;
  3. Jei užduotyje reikėjo tik to, atliekame atvirkštinę transformaciją, t.y. Atsikratome netinkamos trupmenos paryškindami visą dalį.

Perėjimo prie netinkamų trupmenų ir visos dalies paryškinimo taisyklės išsamiai aprašytos pamokoje „Kas yra skaitinė trupmena“. Jei neprisimenate, būtinai pakartokite. Pavyzdžiai:

Užduotis. Raskite posakio prasmę:

Čia viskas paprasta. Vardikliai kiekvienos išraiškos viduje yra lygūs, todėl belieka visas trupmenas paversti netinkamomis ir suskaičiuoti. Turime:

Norėdami supaprastinti skaičiavimus, paskutiniuose pavyzdžiuose praleidau keletą akivaizdžių žingsnių.

Maža pastaba apie du paskutinius pavyzdžius, kur atimamos trupmenos su paryškinta sveikojo skaičiaus dalimi. Minusas prieš antrąją trupmeną reiškia, kad atimama visa trupmena, o ne tik jos dalis.

Dar kartą perskaitykite šį sakinį, pažiūrėkite į pavyzdžius – ir pagalvokite. Čia pradedantieji daro daugybę klaidų. Jie mėgsta tokias problemas pateikti testuose. Taip pat keletą kartų su jais susidursite atliekant šios pamokos testus, kurie netrukus bus paskelbti.

Santrauka: bendra skaičiavimo schema

Baigdamas pateiksiu bendrą algoritmą, kuris padės rasti dviejų ar daugiau trupmenų sumą arba skirtumą:

  1. Jei viena ar kelios trupmenos turi sveikąją dalį, konvertuokite šias trupmenas į netinkamas;
  2. Suveskite visas trupmenas į bendrą vardiklį bet kokiu jums patogiu būdu (nebent, žinoma, tai padarė problemų autoriai);
  3. Sudėkite arba atimkite gautus skaičius pagal trupmenų su panašiais vardikliais sudėjimo ir atėmimo taisykles;
  4. Jei įmanoma, sutrumpinkite rezultatą. Jei trupmena neteisinga, pasirinkite visą dalį.

Atminkite, kad geriau visą dalį paryškinti pačioje problemos pabaigoje, prieš pat užrašant atsakymą.

Šiandien kalbėsime apie trupmenas. Kokį siaubą šis žodis sukelia daugeliui mokinių, bet veltui... Darbas su trupmenomis iš tikrųjų nėra toks sunkus. Svarbiausia suprasti taisykles. Ką šiandien veiksim?

Deja, ši tema daugeliui studentų yra silpnoji grandis, nors ji yra viena iš pagrindinių matematikos studijų.

Taigi, išsiaiškinkime. Pradėkime nuo to, kam to apskritai reikia.

Mūsų gyvenime pasitaiko situacijų, kai reikia padalyti kokį nors visą daiktą į tam tikrą skaičių dalių (gyvenime – pjaustyti, pjauti, nulaužti ir pan.). Paimkime picą kaip pavyzdį:

Tarkime, jūs ir jūsų šeima užsisakėte picą (arba iškepėte – kaip norite). Jūsų šeimoje yra keturi žmonės... Teks pasidalinti)) Ir greičiausiai picą bandysite padalinti į lygius gabalus, kad nieko neįžeistumėte. Galiausiai kiekvienas jūsų šeimos narys gaus po vieną picos gabalėlį (kaip ir kiti šeimos nariai). Ir kaip tik šiuo atveju mums padės trupmenos sąvoka. Trupmenos skaitiklis parodys, kokią picos dalį gavote, o vardiklis – bendrą dalių skaičių (lygias dalis).

Picą galite supjaustyti į 6 lygias dalis arba 7, arba 12….

O dabar šiek tiek teorijos:

  • bet kurią trupmeną sudaro skaitiklis (skaičius, parašytas virš trupmenos ženklo) ir vardiklis (skaičius, parašytas po trupmenos ženklu);
  • vardiklis rodo, į kiek dalių padalintas objektas, o skaitiklis – kiek šių dalių paimama tam tikram tikslui.
  • trupmenos rodo požiūris paimtas dalis į bendrą objekto dalių skaičių.

Siūlomus pratimus (treniruoklius) siūlau atlikti studijuojant (kartojant) temą. Tai padės įtvirtinti žinias ir įgyti įgūdžių jas pritaikyti praktikoje. Su treniruokliais rekomenduojama dirbti tokia tvarka, kokia jie pateikti šiame straipsnyje.

Mes supratome trupmenų naudojimą savo gyvenime. Dabar pažvelkime į trupmenų tipus. Bendrosios trupmenos gali būti tinkamos arba netinkamos...

Tik nereikia oi ir ai)) Tai dar paprasčiau.

  • teisinga trupmena yra trupmena, kurios skaitiklis yra mažesnis už vardiklį;
  • negerai Trupmena yra trupmena, kurios skaitiklis yra didesnis už vardiklį.

Kaip minėjau aukščiau, trupmenas (dabar kalbame apie trupmenas su tais pačiais vardikliais) galima palyginti. Už tai būtina palyginti jų skaitiklius(vardikliai tie patys...)

Ar pastebėjote, kad jei skaitiklis ir vardiklis yra vienodi, tada gauname visą objektą?))

Todėl jie sako, kad jei skaitiklis ir vardiklis yra lygūs, tada trupmena lygi vienetui.

Ir dar vienas svarbus dalykas: tikiuosi, kad pastebėjote))) pasvirojo brūkšnio piktograma reiškia „padalinimo“ veiksmą. Ir tada tampa visiškai aišku, kad padalijus skaičių iš savęs, rezultatas bus vienas. Bet čia aš aplenkiu save ir apie tai daugiau pakalbėsime straipsnyje apie trupmenų mažinimą...

Dabar pažiūrėkime, kaip pridėti ir atimti trupmenas su panašiais vardikliais. Taisyklė labai paprasta: norint pridėti (atimti) trupmenas su tais pačiais vardikliais, reikia pridėti (atimti) jų skaitiklius, o vardiklį palikti tą patį.

Ir galiausiai pasitikrinkime savo žinias testu. Šį testą galite išlaikyti tik teisingai atlikę visas užduotis. Tik šiuo atveju galime teigti, kad tema įsisavinta. Testą galite laikyti be galo daug kartų. Ir net jei testą išlaikėte 100% iš pirmo karto, grįžkite į šį puslapį po kelių dienų ir dar kartą patikrinkite savo žinias. Tai tik sustiprins jūsų žinias ir lavins įgūdžius dirbant su tokiomis trupmenomis.

P.S. Tačiau tai ne viskas apie trupmenas, nes jos yra ne tik paprastos, bet ir dešimtainės. Taip pat pasitaiko mišriajame skaičiuje (skaičiuje, kuriame yra ir sveikoji dalis, ir trupmeninė dalis)... Bet daugiau apie tai kituose straipsniuose. Nepraleiskite to.

Užduočių sprendimas iš probleminės knygos Vilenkin, Zhokhov, Chesnokov, Shvartsburd 5 klasei tema:

  • § 5. Paprastosios trupmenos:
    26. Trupmenų su panašiais vardikliais sudėjimas ir atėmimas
  • 1005 Iš pomidorų, sveriančių 5/16 kg, ir agurkų, sveriančių 9/16 kg, buvo pagamintos salotos. Kokia salotų masė?
    SPRENDIMAS

    1006 Mašinos masė yra 73/100 t, o jos pakuotės masė 23/100 t Raskite mašinos masę su pakuote.
    SPRENDIMAS

    1007 Pirmą dieną bulvėmis pasodinta 2/7 sklypo, antrą dieną 3/7 sklypo. Kokia sklypo dalis per šias dvi dienas buvo apsodinta bulvėmis?
    SPRENDIMAS

    1008 Viena brigada gavo 7/10 t vinių, o antra 3/10 tonų mažiau. Kiek vinių gavo antra brigada?
    SPRENDIMAS

    1009 Per dvi dienas buvo užsėti 10/11 laukai. Pirmą dieną buvo užsėti 4/11 laukai. Kokia lauko dalis buvo apsėta antrą dieną?
    SPRENDIMAS

    1010 Bako 3/5 užpildyta benzinu, 1/5 bako supilta į statinę. Kokia bako dalis lieka užpildyta benzinu?
    SPRENDIMAS

    1012 Raskite išraiškos reikšmę
    SPRENDIMAS

    1013 iš 11 daržovių ūkio šiltnamių 4 apsodinti pomidorais, 2 – agurkais. Kokią dalį šiltnamių užima agurkai ir pomidorai? Išspręskite problemą dviem būdais.
    SPRENDIMAS

    Miškui įveisti buvo skirta 1014 300 hektarų. 3/10 sklypo pasodinta eglė, 4/10 – pušis. Kiek hektarų kartu užima eglė ir pušis?
    SPRENDIMAS

    1015 Komanda nusprendė pagaminti 175 gaminius, viršijančius planą. Pirmą dieną ji pagamino 9/25 šio kiekio, antrą dieną 13/25 šio kiekio. Kiek produktų komanda pagamino per šias dvi dienas? Kiek daiktų jai liko pagaminti?
    SPRENDIMAS

    1016 11/17 daržovių ūkio laukų apsodinta bulvėmis. Agurkais užsėjama 1/17 laukų daugiau nei morkomis, o 8/17 mažiau nei bulvėmis. Kokia lauko dalis užsėta agurkais, o kokia – morkomis? Kokią lauko dalį kartu užima bulvės, agurkai ir morkos?
    SPRENDIMAS

    1019 Palapinėje buvo 2 centneriai po 70 kg vaisių. Obuoliai sudarė 5/9 visų vaisių, o kriaušės – 1/9 visų vaisių. Kiek obuolių masė didesnė už kriaušių masę? Išspręskite problemą dviem būdais.
    SPRENDIMAS

    1020 Pirmą dieną turistas nuėjo 5/14 viso maršruto, o antrą dieną 7/14. Yra žinoma, kad per šias dvi dienas turistas nuėjo 36 km. Kiek kilometrų yra visas turistinis maršrutas?
    SPRENDIMAS

    1021 Pirmasis pasakojimas užėmė 5/13 knygos, o antrasis pasakojimas – 2/13 knygos. Yra žinoma, kad pirmoji istorija užėmė 12 puslapių daugiau nei antroji. Kiek puslapių yra visoje knygoje?
    SPRENDIMAS

    1022 Naudodamiesi lygybe 4/25 + 12/25= 16/25, raskite išraiškos reikšmes ir išspręskite lygtis
    SPRENDIMAS

    Į ekskursiją vyksta 1024 260 žmonių. Kiek autobusų reikėtų užsakyti, jei kiekvienas autobusas vežtų ne daugiau kaip 30 keleivių?
    SPRENDIMAS

    1025 Nubrėžkite linijos atkarpą. Tada nubrėžkite linijos atkarpą, kurios ilgis yra lygus
    SPRENDIMAS

    1026 Raskite taškų A, B, C, D, E, M, K koordinates (128 pav.) ir palyginkite šias koordinates su 1.
    SPRENDIMAS

    1027 Apskaičiuokite trikampio ABC perimetrą ir plotą (129 pav.)
    SPRENDIMAS

    1030 Raskite visas x reikšmes, kurių trupmena x/15 yra reguliari trupmena, o trupmena 8/x yra netinkama trupmena.
    SPRENDIMAS

    1031 Nurodykite 3 tinkamas trupmenas, kurių skaitiklis didesnis nei 100. Įvardykite 3 netinkamąsias trupmenas, kurių vardiklis didesnis nei 200.
    SPRENDIMAS

    1033 Stačiakampio gretasienio ilgis – 8 m, plotis – 6 m, aukštis – 12 m. Raskite šio gretasienio didžiausio ir mažiausio paviršių plotų sumą.
    SPRENDIMAS

    1034 Norint pagaminti 750 m viskozinio audinio, reikia 10 kg celiuliozės. Iš 1 m3 medienos galima gauti 200 kg celiuliozės. Kiek metrų viskozės audinio galima gauti iš 20 m3 medienos?
    SPRENDIMAS

    1035 Kombinuota spyna turi šešis mygtukus. Norėdami jį atidaryti, turite tam tikra seka paspausti mygtukus ir įvesti kodą. Kiek kodo parinkčių yra šiai užraktai?
    SPRENDIMAS

    1036 Išspręskite lygtį: a) (x - 111) · 59 = 11 918; b) 975 (x – 615) = 12 675; c) (30 901 - a): 605 = 51; d) 39 765: (b – 893) = 1205.
    SPRENDIMAS

    1037 Išspręskite problemą: 1) Iš 30 pasodintų sėklų 23 sudygo? 2) tvenkinyje plaukė 40 gulbių. Iš jų 30 buvo baltos spalvos. Kokia visų gulbių dalis buvo baltosios gulbės?
    SPRENDIMAS

    1038 Raskite išraiškos reikšmę: 1) 76 · (3569 + 2795) - (24 078 + 30 785); 2) (43 512-43 006) 805 - (48 987 + 297 305)
    SPRENDIMAS

    1039 Pirmą valandą nuo sniego nuvalyta 5/17 viso kelio, o antrą valandą – 9/17 viso kelio. Kiek kelio buvo nuvalyta nuo sniego per šias dvi valandas? Kurioje kelio dalyje pirmą valandą buvo nuvalyta mažiau nei antrą?
    SPRENDIMAS

    Pirmosios lėlytės suknelei buvo panaudota 1040 6/25 m audinio, o antrajai lėlei – 9/25 m audinio. Kiek audinio sunaudojote abiem suknelėms? Kiek daugiau audinio buvo panaudota ant antros lėlės suknelės nei ant pirmosios lėlės suknelės?

    Raskite skaitiklį ir vardiklį. Trupmeną sudaro du skaičiai: skaičius, esantis virš eilutės, vadinamas skaitikliu, o skaičius, esantis žemiau eilutės, vadinamas vardikliu. Vardiklis nurodo bendrą dalių, į kurias padalyta visuma, skaičių, o skaitiklis – tokių nagrinėjamų dalių skaičių.

    • Pavyzdžiui, trupmenoje ½ skaitiklis yra 1, o vardiklis yra 2.

    Nustatykite vardiklį. Jei dvi ar daugiau trupmenų turi bendrą vardiklį, tokios trupmenos po eilute turi tą patį skaičių, tai yra, šiuo atveju tam tikra visuma yra padalinta į tą patį skaičių dalių. Sudėti trupmenas su bendru vardikliu yra labai paprasta, nes visos trupmenos vardiklis bus toks pat kaip ir pridedamų trupmenų. Pavyzdžiui:

    • Trupmenų 3/5 ir 2/5 bendras vardiklis yra 5.
    • Trupmenų 3/8, 5/8, 17/8 bendras vardiklis yra 8.
  • Nustatykite skaitiklius. Norėdami pridėti trupmenas su bendru vardikliu, pridėkite jų skaitiklius ir parašykite rezultatą virš pridedamų trupmenų vardiklio.

    • Trupmenų 3/5 ir 2/5 skaitikliai yra 3 ir 2.
    • Trupmenų 3/8, 5/8, 17/8 skaitikliai yra 3, 5, 17.
  • Sudėkite skaitiklius. Užduotyje 3/5 + 2/5 pridėkite skaitiklius 3 + 2 = 5. Užduotyje 3/8 + 5/8 + 17/8 pridėkite skaitiklius 3 + 5 + 17 = 25.

  • Parašykite bendrą trupmeną. Atsiminkite, kad sudėjus trupmenas su bendru vardikliu, jis lieka nepakitęs – pridedami tik skaitikliai.

    • 3/5 + 2/5 = 5/5
    • 3/8 + 5/8 + 17/8 = 25/8
  • Jei reikia, paverskite trupmeną. Kartais trupmeną galima parašyti kaip sveikąjį skaičių, o ne kaip trupmeną ar dešimtainį skaičių. Pavyzdžiui, trupmeną 5/5 galima nesunkiai paversti 1, nes bet kuri trupmena, kurios skaitiklis yra lygus vardikliui, yra 1. Įsivaizduokite pyragą, supjaustytą į tris dalis. Jei suvalgysite visas tris dalis, būsite suvalgę visą (vieną) pyragą.

    • Bet kurią trupmeną galima konvertuoti į dešimtainę; Norėdami tai padaryti, padalykite skaitiklį iš vardiklio. Pavyzdžiui, trupmeną 5/8 galima užrašyti taip: 5 ÷ 8 = 0,625.
  • Jei įmanoma, supaprastinkite trupmeną. Supaprastinta trupmena yra trupmena, kurios skaitiklis ir vardiklis neturi bendrų veiksnių.

    • Pavyzdžiui, apsvarstykite trupmeną 3/6. Čia tiek skaitiklis, tiek vardiklis turi bendrą daliklį, lygų 3, tai yra, skaitiklis ir vardiklis visiškai dalijasi iš 3. Todėl trupmeną 3/6 galima užrašyti taip: 3 ÷ 3/6 ÷ 3 = ½ .
  • Jei reikia, pakeiskite netinkamą trupmeną į mišrią trupmeną (mišrus skaičius). Netinkamos trupmenos skaitiklis yra didesnis už jos vardiklį, pavyzdžiui, 25/8 (tinkamos trupmenos skaitiklis yra mažesnis už vardiklį). Netinkama trupmena gali būti konvertuojama į mišrią trupmeną, kurią sudaro sveikoji dalis (ty sveikasis skaičius) ir trupmenos dalis (ty tinkama trupmena). Norėdami konvertuoti netinkamą trupmeną, pvz., 25/8, į mišrų skaičių, atlikite šiuos veiksmus:

    • Netinkamos trupmenos skaitiklį padalinkite iš vardiklio; užrašykite dalinį koeficientą (visą atsakymą). Mūsų pavyzdyje: 25 ÷ 8 = 3 plius likutis. Šiuo atveju visas atsakymas yra visa mišraus skaičiaus dalis.
    • Raskite likusią dalį. Mūsų pavyzdyje: 8 x 3 = 24; gautą rezultatą atimkite iš pradinio skaitiklio: 25 - 24 = 1, tai yra, liekana yra 1. Šiuo atveju liekana yra mišraus skaičiaus trupmeninės dalies skaitiklis.
    • Parašykite mišrią trupmeną. Vardiklis nesikeičia (tai yra lygus netinkamosios trupmenos vardikliui), taigi 25/8 = 3 1/8.


  • Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!