Užklasinis renginys „Į Arktį! Eksperimentai ir kiti žaidimai tema „Šiaurės ašigalis“. Sensorinė dėžutė „Šiaurės ašigalis“

P didinti mokinių informuotumą apie Arktį – jos prigimtį, tyrimų ir plėtros istoriją, šiuolaikinės raidos uždavinius; pritraukti studentų dėmesį į šio Rusijos regiono studijas, savarankišką nuostabų šio Žemės regiono geografinio atradimo ir vystymosi istorijos puslapių tyrimą, ekstremaliomis gamtinėmis sąlygomis, taip pat įsitraukimą į kūno kultūrą ir sportą. .

Parsisiųsti:


Peržiūra:

"Arktis. Nuostabus Arkties dykumos pasaulis"

Vykdant IX Rusijos jaunimo ekspediciją „Ant slidžių į Šiaurės ašigalį! 2016 m. vasario 16 d. MBOU vidurinės mokyklos filiale Lamskoje 5–6 klasėse geografijos mokytoja S.A. Panicheva vedė visos Rusijos pamoką „Arktis - Rusijos fasadas“.

Pamokos tikslas : didinti studentų informuotumą apie Arktį – jos prigimtį, tyrimų ir plėtros istoriją, šiuolaikinės raidos uždavinius; pritraukti studentų dėmesį į šio Rusijos regiono studijas, savarankišką nuostabų šio Žemės regiono geografinio atradimo ir vystymosi istorijos puslapių tyrimą, ekstremaliomis gamtinėmis sąlygomis, taip pat įsitraukimą į kūno kultūrą ir sportą. .

Pamokos eiga

Arkties regiono vieta.

Arkties – Žemės šiaurinis poliarinis regionas, įskaitant Arkties vandenyną ir jo jūras: Grenlandiją, Barenco, Karą, Laptevo, Rytų Sibirą, Čiukčius ir Boforą, taip pat Bafino jūrą, Fokso baseino įlanką, daugybę Kanados sąsiaurių ir įlankų Arkties salynas, šiaurinės Ramiojo ir Atlanto vandenynų dalys; Kanados Arkties salynas, Grenlandija, Špicbergenai, Franzo Jozefo žemė, Novaja Zemlija, Severnaja Zemlija, Naujosios Sibiro salos ir apie. Wrangel, taip pat šiaurinės Eurazijos ir Šiaurės Amerikos žemynų pakrantės.

Žodis „Arktis“ yra graikų kilmės ir reiškia „didžiojo lokio šalis“ – pagal Ursa Major žvaigždyną. Ilgą laiką Arktis buvo laikoma žmogaus gyvenimui netinkama teritorija ("negyva žemė" ), nepravažiuojama nei vandeniu, nei sausuma.

Kokie yra arktinio klimato ypatumai?

Klimatas Arktyje yra labai atšiaurus. Ledo ir sniego danga išlieka beveik visus metus. Žiemą būna ilga poliarinė naktis (75° Š platumos – 98 dienos; 80° Š platumos – 127 dienos; poliarinėje srityje – šeši mėnesiai). Tai labai atšiaurus metų laikas. Temperatūra nukrenta iki –40 °C ir žemiau, pučia stiprūs uraganiniai vėjai, dažnos pūgos. Vasarą visą parą veikia apšvietimas, tačiau šilumos mažai, dirvožemis nespėja visiškai atitirpti. Oro temperatūra šiek tiek viršija 0 °C. Dangus dažnai apniukęs pilkais debesimis, lyja (dažnai su sniegu), o dėl stipraus vandens garavimo nuo vandenyno paviršiaus jau rugpjūtį termometro stulpeliai nepakyla aukščiau 0 °C . Pavasaris ir ruduo labai trumpi.

Remiantis tyrimais temperatūros Arktyje jis kyla dvigubai greičiau nei visame pasaulyje.

Dėl to regione gali išnykti daugybė augmenijos ir gyvūnų rūšių.

Arkties tyrinėjimai.

Šiaurės ašigalis jau seniai traukė keliautojų ir tyrinėtojų dėmesį, kurie, įveikę neįtikėtinus sunkumus, skverbėsi vis labiau į šiaurę,atrado šaltas Arkties salas bei salynus ir juos surašė žemėlapyje.

Tai buvo įvairių pasaulio tautų atstovai: amerikiečiai Johnas Franklinas ir Robertas Peary, olandas Williamas Barentsas, norvegai Fridtjofas Nansenas ir Roaldas Amundsenas, italas Umberto Nobile ir daugelis kitų, kurių vardai amžiams išliko salų, kalnų, ledynų, jūrų pavadinimuose. . Tarp jų – ir mūsų tautiečiai: Fiodoras Litkė, Semjonas Čeliuškinas, broliai Laptevai, Georgijus Sedovas, Vladimiras Rusanovas.

Sovietmečiu Šiaurės jūros kelio tyrimams ir praktinei plėtrai buvo suteikta nacionalinė reikšmė. 1921 m. kovo 10 d. Leninas pasirašė dekretą dėl Plaukiojančio jūrų tyrimų instituto įkūrimo. Nuo 1923 m., vos per dešimt metų, Arkties vandenyno pakrantėje ir salose buvo pastatyta 19 poliarinių radijo meteorologijos stočių.

Rusija netrukus tapo Šiaurės ašigalio tyrinėjimo ir tyrinėjimo lydere.

Rusija yra pirmoji ir vienintelė šalis, kuri naudoja vadinamąsias dreifuojančias poliarines stotis. Kiekviena tokia stotis – tai ant dreifuojančios arktinės ledo sangrūdos įrengtas stoties namelių kompleksas, kuriame gyvena ekspedicijos nariai, ir reikalinga įranga Dėl dreifuojančių stočių Rusijos mokslininkai turi galimybę tyrinėti Arktį ištisus metus.

Skambino pirmoji dreifuojančioji ekspedicija"Šiaurės ašigalis"buvo nusileidęs prie stulpo 1937 metų gegužės 21 d.

2005 metų rugsėjo mėn Šiaurės ašigalio-34 ekspedicija išvyko tyrinėti Arkties.

Šiuo metu Arktyje dalyvauja daugiau nei dešimt tarptautinių ekspedicijų, kuriose dalyvauja Rusija.

Vis daugiau valstybių rodo susidomėjimą dalyvauti aktyvioje Arkties zonos plėtroje. Taip yra dėl pasaulinės klimato kaitos, atveriančios naujas reguliaraus laivybos Arkties vandenyne galimybes, taip pat dėl ​​didesnio priėjimo prie šio didžiulio regiono mineralinių išteklių.

Grupinis darbas geografams.

Nustatyti oro sąlygas ir geografinę Arkties vietą.

Arktis yra didžiulė erdvė....Arkties) vandenynas, su... (jūromis) ir...(salomis). Saulė rodo į šią erdvę….(įstrižai) spinduliai. Tai... (šviečia), bet ne...(šilta). Žiema Arktyje...( poliarinė naktis). Tamsą apšviečia mėnulis, žvaigždės ir... (Šiaurės pašvaistė). Pučia... (vėjai), siautėja... (pūga). Temperatūra nukrenta iki...(minus šešiasdešimt)laipsnių. Vasara Arktyje...( poliarinė diena), bet... (karštis) taip pat ne. Tai priklauso nuo geografinės vietos... ( nuostatos) Arkties zona. Temperatūra tik...(keli laipsniai) aukščiau... (nulis).

Zoologams buvo vykdomas grupinis darbas.

Arkties zonos gyvūnus maitina...( jūra). Jie minta jūros dumbliais...(vėžiagyviai), o su jais... (žuvis). Pagrindinis paukščių ir gyvūnų maistas yra...(žuvis). Jie renkasi uolėtose pakrantėse...(žuvėdros),...(kalnės) ir...(auks),čia jie rodomi... ( palikuonys). Paukščiai neįprastais snapais vadinami...(aklavietės). Visi gyvūnai gražūs...(plaukikai). Apsaugo juos nuo šalčio...( riebalų sluoksnis). Tai…( vėpliai) ir... (ruoniai).Jie medžioja ruonius... baltieji lokiai). Jie turi ilgą storą kailį...( balta) spalva ir ... (platus) letenėlės, kad būtų patogiau... (judėti ant ledo ir sniego).

Kūno kultūros pauzė

Ir žuvėdros sukasi virš jūros,
Skriskime paskui juos kartu.
Putų purslai, banglenčių garsas,
O virš jūros – tu ir aš!(mojuoti rankomis)

Dabar plaukiame jūra
Ir linksminamės atviroje erdvėje.
Smagaus grėbimo
Ir pasivyk delfinus.(plaukimo judesiai rankomis)

Žiūrėkite: žuvėdros yra svarbios
Jie vaikšto palei jūros paplūdimį.(vaikščioti vietoje)

Sėskis, vaikai, ant smėlio,
Tęskime pamoką.

Wrangel salos valstybinis gamtos rezervatas

Vrangelio salos valstybinis gamtos rezervatas užima 2,2 mln. hektarų.(3 skaidrė) . Draustinys įkurtas 1975 m. Jam priklauso Vrangelio ir Heraldo salos Arkties vandenyne, Rytų Sibiro ir Čiukčių jūrų sandūroje Vrangelio salą nuo žemyno skiria negilus, 24 km pločio Longos sąsiauris.

O. Wrangel – poliarinių lokių gimdymo namai. Kasmet po sniegu gimsta apie 200 baltųjų lokių jauniklių, vienintelėje mūsų šalyje vietoje, kur peri gražiausi, rečiausi paukščiai, baltosios žąsys. Jų lizdavietės yra griežtai saugomos Šiame rezervate yra didžiausia vėplių koncentracija. Šis gyvūnas tolimoje praeityje gyveno mūsų šalies teritorijoje. Ir dabar mokslininkai jį vėl apgyvendino Vrangelio saloje. Rusijos Arktyje gyvena 10 tūkstančių baltųjų lokių. Tai yra 1/3 visų baltųjų lokių pasaulyje

Muskusas. (5 skaidrė).
Vrangelio saloje jų yra daugiau nei penki šimtai.


Gaminiai iš muskuso jaučio vilnos yra vertinami. Vienas megztinis kainuoja daugiau nei 1000 USD. Jis neturi nusidėvėjimo.

  1. Vrangelio sala – vienintelė vieta mūsų šalyje, kur peri gražiausi reti paukščiai – baltosios žąsys.(8 skaidrė).

Arkties flora.

Organinis Poliarinių dykumų pasaulis itin nuskurdęs dėl žemos vasaros temperatūros, mažo kritulių kiekio, silpno amžinojo įšalo atšildymo ir trumpo auginimo sezono. Čia nėra daug, net arktinių floros ir faunos rūšių. Pavyzdžiui, žydinčių rūšių skaičius sumažėjo iki 50, jų čia perpus mažiau nei Arktyje ir 4 kartus mažiau nei tipinėse tundrose. Nėra ne tik krūmų, bet ir krūmų. Eurazijos poliarinių dykumų dykumose vyrauja samanos ir kerpės, taip pat išsekusios sudėties. Beveik visur, nepaisant kraštovaizdžio, susidaro panašios sudėties ir struktūros bendrijos: siauruose plyšiuose tarp daugiakampių augalų velėna, pliko dirvožemio plote išsibarsčiusios samanų ir kerpių pagalvėlės, nedideli žagarų gumulėliai, grūdai ir aguonos.(10 skaidrė) . Jie auga retai, plikas dirvas dengia mažiau nei 20 proc. Poliarinėse dykumose augalų produktyvumas labai mažas, skilimo procesai vyksta lėtai, durpės nesikaupia, stabdomas dirvožemio formavimosi procesas. Gyvybė telkiasi netoli dirvos paviršiaus, siauroje plėvelėje iki 25 cm.

Vykdė grupinį darbą botanikams.

  • Salose tiesiai ant pliko... ( akmenys) yra...(kerpės), jie labai...(maži). Jie taip pat prisitaikė prie gyvenimo ant uolų... (samanos, ir... (poliarinės aguonos).Vandens stulpelyje, neuždengtas... ( ledas), didelis skaičius...(planktoninių dumblių augalai.

Vyko susirašinėjimo ekskursija, kurios metu susipažinome su augalų pasauliu.(9 skaidrė).

Pamokos sustiprinimas

Viktorina „Ar pažįsti Arktį“.

1. Kaip žodis „Arktis“ verčiamas iš graikų kalbos?

2. Iki šių dienų laukingiausiose Šiaurės Amerikos ir Grenlandijos vietose išlikusio mamuto amžininkas?

3. Kodėl šiaurės elniai ganosi arčiau jūros?

4. Pavadinkite poliarinį graužiką, kuris minta samanomis ir žole, o žiemą gyvena po sniegu

5. Kodėl paukščių būrimosi vietos vadinamos „paukščių kolonijomis“?

6. Kodėl viena iš Arkties vandenyne gyvenančių ruonių rūšių vadinama „jūros kiškiu“?

7. Pateikite augalų prisitaikymo prie šalčio pavyzdžius augimo ir vystymosi laikotarpiu?

8. Kokį neigiamą ir teigiamą vaidmenį Arkties augalams vaidina sniego danga?

9. Kokį neigiamą naftos išsiliejimo poveikį jūros paukščiams daro?

10. Kokia žuvis, sušalusi į ledą, gali išlikti gyva ilgai?

11. Kokie du bruožai būdingi šiaurinių jūrų gyventojams?

12. Kodėl baltieji lokiai nevalgo pingvinų?

13. Įvardinkite milžinus, gyvenančius šiaurinėse jūrose

Darbas su kryžiažodžiu. „Arkties augalai ir gyvūnai“.

Atspindys

Ar pasiekėme savo tikslą?

Tęskite sakinį: šiandien klasėje sužinojau..., išmokau...

Darbas su vaikinais man padėjo...

Naujos žinios man pravers...

Bet viskas, pamoka eina į pabaigą,

Pamokos santrauka

Ir mintyse aš vėl tarp baltų sniego pusnių,
Kas atsitiko po stiprios sniego audros:
Vaikai juokdamiesi skęsta sniego pusnyse;
Visureigis pravažiavo, iškeldamas žiedadulkių debesį.
Jūra šviečia kaip baltas krištolas.
Vėjas, ošiant, tempia baltus upelius.
Pluta po kojomis yra kaip metalas.
Diena atokvėpio ir vėl pūs.
Kodėl šis atšiaurus regionas man brangus?
Kur šaltis visus dvylika mėnesių?
Čia, kur visą gegužę gali pūsti pūga,
Ir jautiesi alkanas informacijos:
Erdvės atvirumas, žmonių atvirumas;
Įsitraukimas į šio krašto istoriją;
Čia gyvenimas išbando draugų jėgas,
Ir mes nuryjame ašaras, kartais jas prarandame.
Arkties magija nepaaiškinama.
Apie tai jau pasakyta tiek daug žodžių.
Blyškus ir šykštus, bet vis tiek gražus.
Nuvykęs į pietus, tave vėl traukia ji.
Balti pelėdos sparnai baltame danguje;
Baltasis lokys ant kuproto ledo;
Balti skruostai sustingusios odos.
Vargu ar rasiu jį purviname mieste.

Užduotys:

  1. formuoti pirmines idėjas apie Arkties gamtos ypatumus, fauną, gyvūnų prisitaikymą gyventi arktinėmis sąlygomis;
  2. įtvirtinti gebėjimą naudoti ženklus, didesnius nei, mažesnius ir lygius;
  3. kartoti garsinę žodžių analizę;
  4. tęsti loginio mąstymo ir kalbos ugdymą.

Medžiagos:

Žemės rutulys, fizinis Rusijos žemėlapis, Arkties maketas, konteineris su vandeniu, ledo gabalai, pūgos triukšmo garso įrašas, gyvūnų nuotraukos, lapai individualiems darbams, pristatymas "Arktis" , nešiojamas kompiuteris.

Pamokos eiga:

Mokytojas padeda indus su vandeniu ir ledu, vaikai ateina prie darbo stalo ir klausia: "Kodėl ledas?" , "Ką šiandien veiksim?" .

Pedagogas: „Jei norite sužinoti, ką mes darysime, prieikite arčiau ir įmeskite ledo į vandenį. Kas atsitiks su ledu? Pabandykite "paskęsti" ledas".

Pedagogas: „Kodėl ledas neskęsta? Kur gamtoje galite pamatyti plaukiojantį ledą? .

Vaikai kelia hipotezes ir atsako į užduodamus klausimus.

Pedagogas: „Vaikai, ar galite žemėlapyje parodyti vietą, kur plūduriuoja daug ledo? .

Jei vaikams sunku, mokytojas užduoda pagrindinius klausimus ir padeda.

Klausykite sniego audros triukšmo garso įrašo. Pedagogas: "Ką jums primena šie garsai?" .

Vaikai kalba apie vėją, sniegą ir pūgą.

Pedagogas: „Pažiūrėkite, kokias gražias snaiges mums atnešė pūga. Bet čia yra viena papildoma snaigė. Kuris, kodėl? .

Ryžiai. 1. Snaigės

Vaikinai lygina snaiges, skaičiuoja jų ašmenis ir randa nelyginį.

Pedagogas: "Kada pas mus yra sniego audros?" . Vaikai atsako, kad žiema, arba nurodo vieną iš žiemos mėnesių.

Mokytojo pasakojimas: žemėje yra tokių šaltų vietų, kur sniego audros, net sniego uraganai pasitaiko labai dažnai. Tai yra Arktis. Kai mūsų rajone atšąla ir pučia, sako jie „Atėjo arktiniai vėjai ir šaltis“ .

Pedagogas: „Kas iš jūsų gali parodyti Arktį žemėlapyje? Ką tu žinai apie Arktį? . Vaikai prisimena ankstesnę pamoką, kalba apie Arktį ir vienas kitą papildo

Pedagogas: „Taip, tai didžiulė teritorija, padengta sniegu ir ledu. Susideda iš dviejų dalių: sausumos-tundros ir vandenyno. Šaltas oras išsilaiko iki 9-10 mėnesių per metus, pučia vėjai, sninga, pūgos. Vasara labai vėsi, temperatūra 10 laipsnių aukštesnė. Šalčiau nei dabar mūsų grupėje. Nors vasara vėsi, įvairios uogos spėja sunokti. Kokias uogas galima skinti tundroje? Kokius gyvūnus galite sutikti? Įdomu, kodėl jie visi balti? .

Vaikų atsakymai: tundroje auga spanguolės, debesylai, bruknės; Tundros gyvūnai yra šiaurės elniai, baltasis lokys ir arktinė lapė. Gyvūnai balti, kad neišsiskirtų sniege“.

Pedagogas: „Kodėl ledas netirpsta Arktyje, o tirpsta mūsų upėse ir ežeruose? (Šalta, didelis ledo plotas).

Patirtis „Ledas saulėje ir šaldytuve“ .

Pedagogas: „Mes ir tu žiūrime į žemėlapį, kokios spalvos vanduo žemėlapyje? Atkreipkite dėmesį, kiek vandens supa mus. Ar galite man parodyti Arkties vandenyną? .

Vaikai atsako, kad vanduo žemėlapyje pažymėtas mėlyna/šviesiai mėlyna spalva. Vandens yra daug, o Arkties vandenynas yra Arkties vandens dalis.

Pedagogas: „Jūsų spėjimai – kodėl Arktis? . Su mokytojo pagalba vaikai randa šio žodžio paaiškinimą.

Individualus darbas:

Mokytojas: „Ant jūsų stalų yra popieriaus lapai. Kas nupieštas? Suskaičiuokite, įrašykite atsakymą į langelius, įdėkite ženklus didesnis nei, mažesnis arba lygus.

Ryžiai. 2. Atskirų užduočių pavyzdys

Vaikų darbas.

Pedagogas: – Ar buvai turguje? .

(Paaiškinkite, jei jie nežino žodžio reikšmės).

Pedagogas: „Turgus irgi yra ant vandenyno krantų. Jie labai triukšmingi ir su jais nieko nenusipirksi. Kokios tai rinkos? Klausausi paukščių turgaus triukšmo įrašo.

Paukščių daug, jie rėkia, juda, kaunasi. Atrodo, kad jais prekiaujama turguje.

Rodomos paukščių nuotraukos (naudojant nešiojamąjį kompiuterį): poliarinė pelėda, albatrosas, viščiukas, giltinė, paukščių kolonija.

Kaip manote, kur paukščiai kuria lizdus ir peri jauniklius?

Nepaisant to, kad Šiaurės vandenynas šaltas ir padengtas ledu, jame gyvena daug įvairių gyvūnų: nuo mažų vėžiagyvių iki didžiulių banginių.

Tai yra banginiai, o tai – vėžiagyviai. Kaip mes galime juos ištirti?"

Vaikai dafnijų vėžiagyvius apžiūri pro padidinamąjį stiklą.

Pedagogas: "Kokias kūno dalis matėte?" . ("Ūsai, galūnės, viduriai" , – atsako vaikai.)

Pedagogas: „Arkties vandenyne gyvena labai įdomi dalia žuvis. Kai labai šalta, sušąla į ledą, o atšilus ledas atitirpsta, žuvis vėl atgyja, plaukia vandenyje.

Žvejai gaudo silkes, menkes, lašišas. Ten gyvenantys gyvūnai valgo žuvį. Gal žinote, kokie gyvūnai gyvena Arkties vandenyne? Tai baltieji lokiai, vėpliai, ruoniai.

Vėpliai gimsta ant ledo lyčių ir dažnai miega vandenyje, iškišę nosį pro skylę lede. Naudodami vandenyje įdėtus mikrofonus mokslininkai išsiaiškino, kad vėpliai dainuoja po vandeniu.

Jaunikliai gimsta žiemai ir yra maždaug katės dydžio.

Kas padeda gyvūnams išgyventi tokiomis sunkiomis sąlygomis?

Ant stalų yra maišeliai. Perskaitykite žodžius ir sujunkite juos į poras naudodami stebuklingas stygas (vilkas - miškas, šuo - namas, lokys - ledynas, kovas - vanduo).

Pedagogas: "Kodėl jūs taip susiporavote?" . Vaikai pasakoja kiekvienam gyvūnui radę savo namus, o kovo mėnesį vietoj ledo atsiranda vanduo.

Pedagogas: „Žodyje šuo suskaičiuok skiemenų skaičių ir parodyk atitinkamą skaičių. Naudokite žetonus, kad išsiaiškintumėte žodį. Kiek balsių, priebalsių, garsų? .

Pamokos pabaigoje mokytojas apibendrina rezultatus, klausdamas vaikų: „Ką sužinojome apie Arktį? Kuo dar domitės? ir duoda namų darbus, kad sužinotų, kur gyvena pingvinai.

Yalovaya Marina Dmitrievna

klasės auklėtoja 5 A/B kl

MKOU vidurinė mokykla Nr. 4 pavadinta Yu.A. Gagarinas

miesto rajono miestas Frolovo

Volgogrado sritis

Metodinis tobulinimas

užklasinė veikla aplinkosaugos temomis:

Virtuali ekskursija „Trapus Arkties pasaulis“.

Anotacija

Naujausių informacinių technologijų pasaulis mūsų gyvenime užima vis svarbesnę vietą. Todėl ugdymo procese aktyviai naudojamos kompiuterinės technologijos, kurios prisideda tiek prie ugdymo efektyvumo didinimo, tiek ugdant socialiai aktyvų asmenį. Neįmanoma išmokyti paauglio, jei jam neįdomu, jei jis nėra aistringas mokymosi procesui.

Nauja informacinių ir ryšių technologijų forma – virtualus turas.

Virtuali ekskursija – tai organizacinė mokymo forma, kuri skiriasi nuo tikros ekskursijos virtualiu realaus gyvenimo objektų demonstravimu, siekiant sudaryti sąlygas savarankiškam stebėjimui, reikalingų faktų rinkimui ir pan.

Privalumai yra prieinamumas, galimybė peržiūrėti, aiškumas, interaktyvių užduočių buvimas ir daug daugiau.

Mokytojas pats pasirenka jam reikalingą medžiagą, parengia reikiamą maršrutą, keičia turinį pagal savo tikslus. Šios ekskursijos komponentai gali būti video, garso failai, animacija, taip pat paveikslų reprodukcijos, gamtos vaizdai, portretai, fotografijos.

Paieškos metodas vaidina didžiulį vaidmenį didinant studentų aktyvumą virtualių ekskursijų metu. Mokiniai ne tik susipažįsta su parodos medžiaga, bet ir aktyviai ieško informacijos. Tai pasiekiama užduodant probleminius klausimus prieš ekskursiją arba gaunant tam tikras kūrybines užduotis.

Metodinės plėtros „Virtuali ekskursija „Trapus Arkties pasaulis““ aktualumą lemia tai, kad 2013-ieji Rusijoje paskelbti aplinkosaugos metais. Rusijai priklauso didžiulis Arkties sektorius. 2012-ieji buvo paskelbti Arkties metais. Dėl klimato kaitos ir antropogeninių pokyčių unikaliai Arkties gamtai gresia pavojus. Jaunoji karta turėtų žinoti, su kokiomis aplinkosaugos problemomis Arktis susiduria šiandien ir kokios jų pasekmės.

Vaikų amžius: 5-6 klasė (11-12 metų)

NAUDOTŲ NUORODOS SĄRAŠAS

    Aleksandrova E. V. Virtuali ekskursija kaip viena iš veiksmingų ugdymo proceso organizavimo formų literatūros pamokoje / E. V. Aleksandrova // Literatūra mokykloje. – 2010. – Nr.10. – p. 22–24

    Skaldina O.V. Rusijos raudonoji knyga. – M.: Eksmo, 2011 m.

    http://video.yandex.ru/users/erihgeesuo/view/1259

    http://video.yandex.ru/users/rai9499/view/105/

Virtuali ekskursija „Trapus Arkties pasaulis“

Ekskursijos tikslas: Rūpestingo požiūrio į Arkties gamtą puoselėjimas.

Užduotys: Nustatyti gyvūnų pasaulio prisitaikymo prie ledinės tylos sąlygų ypatumus. Išsiaiškinkite žmogaus įtaką Arkties gamtai.

Įranga: multimedijos projektorius, dalomoji medžiaga (nuotraukos, tekstai, gyvūnų aprašymai, užduočių tekstai, A4 lapai, flomasteriai), pristatymas, interneto šaltinis.

Kambario paruošimas: Prieš ekskursijos pradžią salėje išdėliojami stalai ir kėdės taip, kad mokiniai pasiskirsto į 2 komandas.

Pirmaujanti: Sveiki, mieli ekskursantai!

(1 priedas, 1,2 skaidrės)

Kviečiu šiandien į neįprastą kelionę – virtualią, į Arktį. Susipažinti su atšiauria Arkties gamta, nustatyti gyvūnų pasaulio prisitaikymo prie ledinės tylos sąlygų ypatumus, išsiaiškinti žmogaus įtaką Arkties gamtai. Pamatysime unikalią Arkties prigimtį, jos trapumą ir pažeidžiamumą bei apsaugos poreikį.

Lankantis bet kokioje ekskursijoje galioja tam tikros taisyklės, prisiminkime jas kartu!

(mokiniai įvardija elgesio ekskursijose taisykles. Vienas mokinys trumpai (vienu žodžiu ar fraze) jas užrašo lentoje.)

Taigi, mes prisiminėme taisykles. Galite patekti į kelią.

Pirma, šiek tiek apšilimo. Kad ir kaip pavadintumėte komandą, ji taip ir laimės! Nustatykite savo komandų pavadinimus. Visos keturios nuotraukos reiškia vieną žodį. Užuomina – langeliai su raidžių skaičiumi.

(ICEBERG, POLAR EXPLORER)

Kviečiu pasinerti į Arkties pasaulį. Norėdami tai padaryti, pažiūrėkime trumpą vaizdo įrašą, kuris padės atlikti tolesnę užduotį.

Skaidrė

Pirmaujanti: Kiekvienai grupei siūlau atlikti nedidelę užduotį: „elgti, ieškoti, analizuoti ir pasirinkti reikiamą informaciją tema „Gyvūnų prisitaikymas prie gyvenimo Arktyje“.

1 grupė - identifikuokite gyvūną iš nuotraukų ir nustatykite prisitaikymo prie atšiaurių Arkties sąlygų ypatybes.

2 grupė – identifikuokite gyvūną pagal aprašymą ir nustatykite prisitaikymo prie atšiaurių Arkties sąlygų požymius.

Po 4 minučių grupės pristato savo darbo rezultatus.

Kiekvienai grupei suteikiamas užduoties tekstas, gyvūnų nuotraukos ar aprašymai, popieriaus lapeliai, žymekliai.

1 grupė identifikuoja gyvūną iš nuotraukos, flomasteriu ant lapo užrašo gyvūnų tinkamumo bruožus, kuriuos jiems pavyko atpažinti iš šio gyvūno nuotraukos (2 nuotraukos)

2 grupė tekste flomasteriu pabrėžia gyvūnų tinkamumo bruožus, kuriuos jie galėjo atpažinti iš konkretaus gyvūno aprašymo, identifikuoti gyvūną pagal aprašymą (2 gyvūnų aprašymai)

Jūsų darbo rezultatų pristatymas:( 1 priedas, 3–5 skaidrės)

1 grupės atstovas parodo gyvūno nuotrauką (geriau rodyti ekrane per dokumentų kamerą), įvardija, pasakoja apie prisitaikymo prie atšiaurių Arkties sąlygų ypatybes, kurias pavyko atpažinti. iš nuotraukos.

2 grupės atstovas įvardija gyvūną, kurį atpažino pagal aprašymą (po to vedėjos padėjėjas ekrane parodo iš anksto paruoštą šio gyvūno atvaizdą). 2 grupės atstovas pasakoja apie prisitaikymo prie atšiaurumo ypatumus. Arkties sąlygomis, kurias jie nustatė iš aprašymo.

Taip pat pakaitomis koncertuoja dar 2 grupės gyvūnai. Nes Tai suteikia mums išsamų vaizdą apie tai, kaip gyvūnai prisitaiko prie atšiaurių šalčių.

Pirmaujanti: Puiku, jūs atlikote užduotį!

Pranešėjas: Kapitonų konkursas.

Iš paveikslėlių atpažinkite Arkties gyventojus.

1. Beluga Whale – narvalas (žinduolių šeima)

2. kailis ruonis – ruonis (erklakojų šeima)

1. Kaip žodis „Arktis“ verčiamas iš graikų kalbos?

lokys
2. Arkties vietiniai žmonės?

Dabar pažaiskime blefą! Jūsų užduotis yra atsakyti į klausimą „taip“ arba „ne“, laikant atitinkamą ženklą. (ant lentelių yra ženklai su žodžiais „taip“ ir „ne“)

Ar tu pasiruošęs? Pradėkime! (visi klausimai ir atsakymai rodomi ekrane per multimedijos projektorių)

    Ar tu tuo tiki

Pirmaujanti: Dabar išspręskime problemą:

Kodėl visi šie gyvūnai yra reti ir nykstantys bei įtraukti į Raudonąją knygą ne tik Rusijoje, bet ir visame pasaulyje? (Pokalbis su ekskursijos dalyviais)

(1 priedas, 14 skaidrė) Arkties ekosistema yra trapi ir pažeidžiama! Daugelis gyvūnų rūšių yra retos ir nykstančios, nes…

1. žmonės naikina Arkties gyvūnus siekdami pasipelnyti;

2. dėl žmogaus veiklos sutrikdoma natūrali šių gyvūnų buveinė, todėl keičiasi populiacijos dydis;

3. klimato atšilimas veda prie ledo dangos plonėjimo – ji negalės išlaikyti tokių didelių gyvūnų.

Pirmaujantis: (1 priedas, 15 skaidrė) Mūsų ekskursija jau baigėsi. Susipažinome su atšiauria Arkties gamta, nustatėme gyvūnų pasaulio prisitaikymo prie ledinės tylos sąlygų ypatumus, išsiaiškinome žmogaus įtaką Arkties gamtai. Ar sutinkate, kad Arkties gamta yra unikali, trapi ir pažeidžiama? Jai reikia mūsų apsaugos!

Mūsų turą norėčiau užbaigti poeto žodžiais

Michailas Dudinas

Kaip obuolys lėkštėje, mes turime vieną Žemę.

Neskubėkite, žmonės, susemti viską iki dugno.

Nesunku patekti į paslėptas slėptuves,

Pagrobk visus turtus iš ateities šimtmečių.

Esame bendro gyvenimo grūdai, to paties likimo giminaičiai.

Mums gėda penėti ateičiai.

Supraskite šiuos žmones kaip savo tvarką.

Kitaip nebus Žemės ir mūsų!

Gyvūnai priklauso dideliems irklakojams žinduoliams. Jis pasiskirstęs visoje Arkties vandenyno sekliose jūrose apskrito poliaus būdu, bet labai netolygiai.

Vidutinis kūno ilgis yra 3–4 m, o svoris - apie 1,5 tonos. Būdingiausias šių gyvūnų bruožas yra galingos iltys, išsikišusios virš dantenų 0,5 m ar daugiau. Skirtingai nuo dramblių ilčių (peraugusių smilkinių), jų iltys yra iltys (po 2-4 kg). Patelėms jie yra trumpesni ir plonesni. Ilčių reikšmė iš pradžių liko neaiški. Vieni mokslininkai jiems priskyrė apsaugos nuo priešų funkcijas, kiti juose įžvelgė atraminius įtaisus, kuriuos tariamai naudoja lipdami iš vandens ant ledo lyčių. Dabar žinoma, kad gyvūnai iltis purena dugno paviršių, ieškodami maisto – tai pagrindinė jų funkcija.

Jie atrodo gremėzdiški, tačiau sugeba judriai judėti tiek vandenyje, tiek sausumoje. Jų stora oda (3-5 cm) padengta retais, šiurkščiais rausvos spalvos plaukais. Ypač į akis krenta stambios, storos, tankios viršutinės lūpos virpesiai, išsidėstę keliomis eilėmis. Jie yra labai judrūs ir tarnauja kaip lytėjimo organai, kuriais šie gyvūnai ieško maisto jūros dugne (40-50 m gylyje), gaudami įvairius moliuskus, kirmėles, vėžiagyvius ir daug rečiau mažas žuvis. . Išorinių ausų nėra. Ausų angos ir šnervės sandariai užsidaro, kai galva panardinama į vandenį. Jų plekšnės vidinėje rankų ir pėdų pusėje yra be plaukų. Negana to, užpakalinius plekšnus galima pakišti po kėbulu ir judant padėti nustumti ledo ir žemės paviršių. Vandenyje plekšnės tarnauja kaip plaukimo ir nardymo organai.

Gyvūnai nebijo šalčio; lediniame vandenyje nesušąla, nes jų kūną nuo atšalimo saugo storas (5-10 cm) poodinių riebalų sluoksnis. Jis gali miegoti ne tik ant kranto, bet ir jūroje. Miego metu jie neskęsta vandenyje, lieka paviršiuje poodinio oro maišelio, sujungto su rykle, pagalba. Jie laikosi banališko gyvenimo būdo, įkurdami nakvynes ant ledo lyčių arba ant greito pakrantės ledo.

Didžiausias mėsėdžių būrio žinduolių sausumos atstovas. Jo ilgis siekia 3 m, svoris iki 800 kg. Patelės pastebimai mažesnės (200-300 kg). Mažiausi yra Špicbergene, didžiausi – Beringo jūroje.

Nepaisant tokio dydžio ir akivaizdaus nerangumo, net sausumoje jie yra greiti ir judrūs, o vandenyje nuplaukia lengvai ir toli. Jie su nuostabiu vikrumu juda ant sunkiausio ledo, per dieną įveikdami 30-40 km. Tuo pačiu metu jis lengvai įveikia beveik 2 metrų aukščio ledo kauburėlius. Didžiulė stulpelių kojų galia ir pėdų dydis leidžia gyvūnui prireikus judėti per gilų sniegą greičiau nei bet kuris kitas poliarinis gyvūnas.

Gyvūnas išsiskiria ilgu kaklu ir plokščia galva. Jo oda juoda. Kailio spalva svyruoja nuo baltos iki gelsvos; Vasarą kailis gali pageltonuoti dėl nuolatinio saulės spindulių poveikio. Vilna neturi pigmentinės spalvos. Žvėris turi neprilygstamą atsparumą šalčiui. Jo storą, ilgą kailį sudaro plaukai, kurie yra tuščiaviduriai viduryje ir kuriuose yra oro. Daugelis žinduolių turi panašius apsauginius tuščiavidurius plaukus – tai veiksminga izoliacinė priemonė, tačiau lokių plaukai turi savo ypatybes. Kailis taip gerai išlaiko šilumą, kad jo negalima aptikti fotografuojant iš oro. Puikią šilumos izoliaciją taip pat užtikrina poodinis riebalų sluoksnis, kuris, prasidėjus žiemai, pasiekia 10 cm storį. Be jo gyvūnai vargu ar galėtų nuplaukti 80 km lediniame Arkties vandenyje.

Jų galima rasti Rusijos Arkties vandenyno pakrantėje, Norvegijos šiaurėje, Grenlandijoje, Kanadoje ir Aliaskoje. Beje, tai vieninteliai dideli plėšrūnai Žemėje, vis dar gyvenantys savo pirminėje teritorijoje, natūraliomis sąlygomis. Daugeliu atvejų dėl to, kad ruoniai gyvena ant dreifuojančio ledo Arktyje, tai yra jų mėgstamiausias ir pagrindinis maistas.

Užduotys:

1 grupė.

Užduotis: atpažinti gyvūną iš nuotraukų ir nustatyti prisitaikymo prie atšiaurių Arkties sąlygų ypatybes.

2-oji grupė.

Užduotis: identifikuokite gyvūną pagal aprašymą ir nustatykite prisitaikymo prie atšiaurių Arkties sąlygų požymius (tekste pabraukti).

________________________________________________________________

Nuotrauka aprašymas

Tiesioginės ugdomosios veiklos organizavimo parengiamosios mokyklos grupėje suvestinė

Tema:„Arkties laukinė gamta“

Ugdymo sritys:

prioritetas: pažinimas (holistinio pasaulio vaizdo formavimas: pažinimas su gamta)

integracijoje:bendravimas, meninė kūryba, sveikata, socializacija

Tikslas:elementarių idėjų apie Arkties zonos fauną formavimas

Užduotys:

prioritetas:suteikti pagrindinių žinių apie Arkties zonoje gyvenančius gyvūnus, jų išvaizdą, buveinę, maisto gamybą, dauginimąsi ir naudą žmogui; ugdyti supratimą apie visų gamtos pasaulio reiškinių tarpusavio ryšį ir domėtis gyvūnų gyvenimu, taip pat ugdyti vaikų vaizduotę ir mąstymą; ugdyti malonų, rūpestingą požiūrį į gyvūnus;

integracijoje:lavinti vaikų kalbą, turtinti jų žodyną; tobulinti objekto vaizdavimo modeliu techniką, ugdyti gebėjimą pastebėti būdingus daiktų bruožus ir juos perteikti piešimo būdu, laikantis proporcijų ir formos; palaikyti vaikų fizinę sveikatą ugdomosios veiklos procese; įtvirtinti gebėjimą žaisti didaktinius žaidimus; ugdyti valios kokybę vykdant nustatytas elgesio normas tiesioginėje ugdomojoje veikloje

Preliminarus darbas: laukinių gyvūnų iliustracijų peržiūra; skaitau N. Sladkovo knygas „Lede“, „Tundroje“ apie Arkties gyvūnų gyvenimą

Metodinės technikos: pasakojimo metodas, pokalbis, vizualizacija, tyrimo metodas, probleminės situacijos kūrimas

Įranga:

vaikams:nebaigti grafiniai gyvūnų piešiniai, pieštukai, emocijos apmąstymams

mokytojui:

gaublio modelis – gaublys; gyvūnų nuotraukos ant magnetinės lentos; multimedijos kompleksas; pristatymas „Arkties gyvūnų pasaulis“; gimnastikos pratimų akims elementų diagramos, siekiant sumažinti akių įtampą; Arkties gyvūnų grafiniai piešiniai pavyzdžiams; stovas su skaidriomis kišenėmis veidukams

Pamokos eiga

Įvadinė dalis

1) įžanginis pokalbis

Šiandien, vaikai, kviečiu jus leistis į kelionę į nuostabų kraštą, vadinamą Arktimi. Ten apsilankę sužinosite apie daugelio šioje vietovėje gyvenančių gyvūnų gyvenimą. Ar žinote, kur yra Arktis? Arktis yra labai toli nuo mūsų gyvenamosios vietos. Pažvelkite į gaublį, kur mes eisime su jumis (rodydami ant gaublio gimimo vietą ir kelionės tikslą): Arkties siena apima Žemės Šiaurės ašigalį, visą Arkties vandenyną su salomis ir Rusijos, Amerikos pakrantės žemynus. , Danija ir Islandija. Sienos linija dar vadinama poliariniu ratu. Norint patekti į Arkties miestus, iš mūsų regiono reikia kelias dienas keliauti traukiniu, o kelias valandas skristi lėktuvu. Taigi, eime?

IIPagrindinė dalis

1) mokytojo pasakojimas ir nuotraukų, kuriose vaizduojama Arkties gamta, peržiūra naudojant multimedijos įrangą

Kas ir kas mus pasitiks Arktyje? Šios vietovės gamta ir klimatas yra labai atšiaurūs. Tai amžinojo ledo ir sniego karalystė. Vasara čia trumpa ir šalta. Taip nutinka todėl, kad saulės spinduliai į Arkties zoną patenka per mažu kampu. Nepaisant to, kad saulė virš horizonto čia yra šešis mėnesius! Pusė metų čia yra diena, o likę šeši mėnesiai yra naktis! Arktis yra amžinojo įšalo karalystė. Ledas visiškai neištirpsta net vasarą . Dėl nuolatinių ledinių vėjų poliariniame rate augalai labai stingsta. . Todėl aukšti beržai ir eglės čia neauga. Tačiau auga žemaūgiai beržai, gluosniai, daug žolelių, samanos ir kerpės. Pavyzdžiui: jei grybas auga šalia poliarinio beržo, jis bus šiek tiek žemesnis už žemaūgį medį. Tačiau čia yra žalių sniego dumblių, kurie auga tiesiai ant ledo lyčių.

Skambino kerpė šiaurės elnių samanos apima didžiulę Arkties teritoriją - tundra. Tai pagrindinis laukinių gyvūnų maistas šiaurės elniai , gyvenantis tundroje . Ką tu žinai apie šiuos gyvūnus? (klausantis vaikų atsakymų). Klausykite dabar mano istorijos. Šiaurės elniai – gyvena ir ganosi didelėmis bandomis. Norėdami tai padaryti, jie nuolat juda iš vienos vietos į kitą ieškodami samanų. Dervos samanos – vaistinis augalas elniams: atpalaiduoja juos nuo žarnyno infekcijų. Elniai užuodžia kerpių kvapą net po storu sniegu, plėšydami jas kanopomis. Elnio kanopos labai plačios. Kas padeda šiems gyvūnams neįkristi į sniego pusnis ir greitai bėgti per tundrą. Todėl žmonės prijaukino elnius ir, pakinkę juos rogutėms, naudojo kaip transporto priemonę. . Šiaurės elniai aprūpina vietinius Arkties gyventojus pienu, mėsa ir šiltomis odomis, iš kurių jie siuva drabužius, batus ir net stato namus - maras. Čiukas atrodo kaip didžiulė kūgio formos palapinė.

Elnio patelė, atsivedusi jauniklius, meta ragus. . O vaistams ruošti žmonės naudoja išlietus ragus (ragus). Elniai yra vieninteliai gyvūnai, kurie, iškilus pavojui, bėga link žmonių, kad pabėgtų nuo plėšrūnų. (9 skaidrės numeris).Žmonės prižiūri jauniklius, šeria juos šienu ir druska. Daugelis elnių rūšių yra įrašytos į Raudonąją knygą. Ką tai reiškia? (vaikų atsakymai).

Tęsiame kelionę. Ką dar sutiksime nesibaigiančiose poliarinės tundros platybėse? Ir tai dar vienas žolėdis - muskusas . Jie jį pavadino taip, kad savo išvaizda jis būtų panašus į didžiulį jautį, o kai kuriais įpročiais – avis ir ožkas. Kaip avys, muskuso jaučiai ganosi tundros kalnų šlaituose ir valgo jos žoleles. Jos ganosi tose vietose, kur žiemą plonesnis sniego storis, plėšo jį kanopomis. Jei sniego yra per daug, muskuso jaučiai gali mirti nepasiekę sausos žolės. Žmonės specialiai veisia šių gyvūnų bandas. Nes jie gauna labai vertingus šiltus pūkus. Muskuso pūkai aštuonis kartus šiltesni už avies vilną. Iš jo mezgamos suknelės, megztiniai, kumštinės pirštinės, kojinės. Taigi iš vieno muskuso jaučio pūkų galite numegzti trisdešimt megztinių. Jausdami pavojų, muskuso jaučiai greitai bėga. O jei bėgimas nepadeda, tada gyvūnai išsirikiuoja į griežtą ringą . O stipriausias jautis galingai puola į plėšrūną. Likę jaučiai tuoj pat seka jį ir atsistoja šalia. Ši ataka padeda apsisaugoti nuo baltųjų ir rudųjų lokių, kurtinių ir vilkų. Bet ne nuo žmogaus. Muskuso patelė per metus atsiveda vieną veršelį. . Po to, kai mama palaižo jauniklį, jis atsistoja ir seka motiną. Jis minta jos labai gausiu pienu. Tačiau po dviejų savaičių galima šerti minkštomis samanomis.

Eikime toliau. Ar paukščiai gyvena šiame šaltame regione? Pasirodo, jų čia gausiai gyvena. Arkties vandenyno pakrantėse peri ir peri tokių migruojančių paukščių kolonijos:žuvėdros, kirai, kormoranai, žuvėdros, arktinės žuvėdros. Tačiau artėjant ilgai poliarinei žiemai šie paukščiai išskrenda į šiltesnius kraštus.

Bet balta pelėda nuolatinis Arkties gyventojas . Kaip manote, ką valgo poliarinė pelėda? Tai plėšrus paukštis, daugiausia minta graužikais: poliariniai lemingai . Lemmings yra panašus į peles. Tačiau skirtingai nei jie, lemingai turi labai trumpą uodegą. Kodėl manote? (Vaikų atsakymai) Šis mažasis graužikas yra labai gobšus. Per dieną jis valgo dvigubai daugiau nei sveria. Todėl snieginės pelėdos, valgančios lemingus, tausoja augalinį maistą dideliems gyvūnams, tokiems kaip muskuso jaučiai ir elniai. Nors pati baltoji pelėda yra plėšrūnas, šalia jos lizdavietės mėgsta įsikurti kiti paukščiai. Pelėda jų neliečia, bet kruopščiai saugo teritoriją nuo plėšriųjų arktinių lapių, mintančių paukščių kiaušiniais.

Dabar susipažinkite su pačiu plėšrūnu, paskambino arktinė lapė Tai gražūs kailiniai gyvūnai su labai vertingu šiltu kailiu. Dėl gražaus kailio arktinės lapės ilgą laiką buvo naikinamos medžiotojų. Šiuo metu, siekdami išsaugoti šio gyvūno populiaciją, žmonės arktinės lapės veisiasi specialiose fermose. Arktinės lapės dažniausiai būna baltos arba mėlynos spalvos. Kodėl? (Taip jie maskuojasi nuo priešų). Jie taip pat vadinami poliarinėmis lapėmis, nes savo išvaizda yra labai panašūs į juos. Tik arktinių lapių snukis ir ausys yra daug trumpesni nei lapių. Arktinės lapės gyvena ir veisiasi urvuose, kuriuos kasa minkštame smėlio dirvožemyje iki pat amžinojo įšalo. Arktinės lapės, kaip ir pelėdos, daugiausia minta lemingais. Todėl sumažėjus lemingų skaičiui, pelėdos ir arktinės lapės badauja ir gali net mirti. Tačiau vasarą arktinės lapės gali valgyti daug žolelių (jūros dumblių, dumblių), taip pat uogų: debesylų ir mėlynių. . Ir tai yra arktinė lapė vasarą . Kaip manote, kodėl šiuo metu jo spalva tapo ruda? (Vaikų atsakymai).

Tęskime kelionę aplink Arktį ir pasiekime Arkties vandenyno vandenis. Kaip manote, ar tokiuose šaltuose vandenyse yra gyvūnų? (Vaikų atsakymai). Taip, Arkties vandenyno jūrose gausu įvairių žuvų. Bet ten ne tik žuvys, bet ir stambių žinduolių. Tokie kaip poliarinis delfinas, arba beluga banginis . Jo ilgis siekia šešis metrus. O suaugusio patino svoris – dvi tonos. Beluga banginio oda yra sniego baltumo, po ja yra storas poodinių riebalų sluoksnis. Kodėl šiam gyvūnui reikalingas toks riebalų sluoksnis? (Riebalai gelbsti nuo šalčio). Gyvūnas minta vėžiagyviais ir žuvimis, čiulpia grobį kartu su vandeniu. Jauniklius maitina pienu. Baltieji delfinai, kaip ir žmonės, gali išreikšti džiaugsmą ir nerimą naudodami veido raumenis , nes gyvūne jie labai judrūs.

Kitas žinduolis, gyvenantis Arkties vandenyse, yra arfinis ruonis . Ant jo odos yra gražus raštas ir didelės, išraiškingos akys. Ruoniai gyvena būriuose. Jie atsiveda jauniklius, kuriuos vadina voverės ant ledinio kranto. Sausumoje jie yra labai nerangūs. Bet jie labai greitai plaukia vandenyje. Jūroje ruoniai maistui gauna žuvies.

Artimiausi ruonių giminaičiai yra vėpliai . Šių gyvūnų išvaizda yra nuostabi tuo, kad jie turi iltis. Su jų pagalba jie atsiremia į ledą ir iškyla iš vandens. Iltimis jie drasko dugną ir taip gauna vėžiagyvius, kuriais minta. Jie taip pat naudoja savo iltis, kad apsigintų nuo priešų.

Vėpkės, ruoniai ir beluga banginiai turi didelį poodinių riebalų sluoksnį, todėl jie yra skanus maistas baisiausiems ir galingiausiems Arkties plėšrūnams. Vandenyje – bangininiam rykliui žudikių banginių , o sausumoje – už baltasis baltasis lokys . Šiandien jis mums pasakos apie baltąjį lokį (minimas vaiko, kuris ruošėsi kalbėti, vardas). Tačiau prieš tai visi kartu pailsėsime ir padarysime trumpą fizinę pertrauką.

2) kūno kultūros pertrauka

a) gimnastika akims naudojant mankštos elementų diagramas. Mokytojas siūlo akimis sekti žymeklio judėjimą grafinių elementų linijomis. Vaikai seka mokytoją;

b) judesiai pagal juokingą eilėraštį:

Greiti elniai lekia

Baltojoje tundroje visą savaitę.

(Vaikai bėga šuoliais).

Ieškau žolės ir kerpių

Anksti ryte po sniegu.

(Imituokite elnio kanopos judesį.)

Baltieji delfinai jūroje

Jie plaukia sniege ir lede.

(Plaukikų judesių imitacija).

Netoliese vaikšto Baltasis lokys.

(Einama pasilenkus į šonus, rankos ant diržo).

Saugokitės jo, vaikinai!

(Pamojuoti pirštu).

3) vaiko paruoštas pristatymas pamokos tema trumpo pranešimo forma apie vieną iš Arktyje gyvenančių gyvūnų (poliarinį lokį)

4) didaktinis žaidimas „Atspėk“

Pirmiausia mokytojas apibendrina vaikų įgytas žinias, prašydamas įvardyti visus gyvūnus, kuriuos jie matė savo „kelionėje“ per Arktį. Kartu jis siūlo pasitelkti šių gyvūnų atvaizdus nuotraukose, pritvirtintose prie magnetinės lentos, kad padėtų atsakyti: „Kelionę per tolimą Arktį baigėme. Žiūrėdami į šias nuotraukas, įvardinkite šiandien sutiktus gyvūnus. (Šiandien sutikome baltąjį lokį, elnią ir kt.).

Dabar, vaikinai, atspėkite, apie kurį iš šių gyvūnų dabar kalbėsime?

Mokytojas perskaito tekstą, kuriame nurodomos vieno iš tiriamų gyvūnų savybės: „Tai plėšrus gyvūnas. Maitinasi graužikais. Turi baltą plunksną (Snowy Owl). Tai žolėdis. Pagrindinis maistas yra kerpės, vadinamos samanomis (Elniai). Šis mažas žolėdis per dieną suvalgo du kartus savo svorį (Lemming). Šis gyvūnas gyvena duobėje, turi gražų, purų, baltą kailį (arktinė lapė). Labai didelis žolėdis. Suteikia žmonėms labai šiltą purumą. Atrodo ir avis, ir bulius (Muskuso jautis).

Atspėk mįslę:

Galva ir uodega, vietoj letenų - pelekai,

Jis tingi ant ledo ir judrus vandenyje,

Jo vaikai vadinami „voverėmis“.

Sakykite, koks gyvūnas šėlsta prie ledo lyties? (Antspaudas).

Vaikai identifikuoja gyvūnų vardus ir pagrindžia savo atsakymą.

5) didaktinis žaidimas „Surask klaidą“

Daugelyje gyvūnų vaizdų iš anksto pridedamos gyvūnų, gyvenančių kitoje zonoje (stepių, miškų zonoje), nuotraukos.

Vaikinai, ar pastebėjote, kad čia yra gyvūnų nuotraukų, kurias čia per klaidą pridėjau? Raskite jas ir paaiškinkite, kodėl šios nuotraukos yra perteklinės. (Nuotraukos, kuriose vaizduojama lapė, vilkas ir rudasis lokys, ant lentos pritvirtintos per klaidą, nes šie gyvūnai gyvena miškuose, Arktyje negyvena).

6) lauko didaktinis žaidimas „Plėšrūnai ir žolėdžiai“

Mokytojas siūlo: „Dabar šiek tiek pajudėkime ir pažaiskime. Tačiau norint žaisti kitą žaidimą, reikia atsiminti: kuris iš Arkties gyvūnų yra plėšrūnas, o kuris – žolėdis? Atsistokite ratu. Jei pasakau žolėdžio vardą, tu palenki liemenį nesulenkdamas kelių ir pirštais liesi grindis. Jei įvardinu plėšrūną, tu šokini vietoje, rodai „nagas“ ir „iltis“. Vaikai užduotį atlieka judėdami.

7) Arkties gyvūnų piešimas

Ant vaikų stalų yra iš anksto paruošti vokai su nebaigtu gyvūno piešiniu ir pieštukai.

Mokytojas sukuria netikėtumo akimirką: „Voke turite „paslapčių“. Atidarykite jį ir pažiūrėkite, kas ten yra? Senelis gamtos mokslininkas nusprendė patikrinti, ar keliaudamas Arktyje buvai dėmesingas. Ir jis atsiuntė tau gyvūnų piešinius. Tačiau šie piešiniai nebaigti. Jis duoda užduotį atpažinti gyvūną iš piešinio ir užbaigti jį pieštuku. Vaikams apžiūrėjus turinį, mokytojas ant lentos pakabina lygiai tuos pačius nebaigtus piešinius ir klausia: „Ar galima nustatyti, kokie gyvūnai pavaizduoti šiuose piešiniuose? Vaikams atsakius, mokytojas lentoje pakabina šių gyvūnų nuotraukas. Ir tada jis pasiūlo, remdamasis pavyzdinėmis iliustracijomis, užbaigti jo brėžinius. Pabaigoje surengiama gatavų piešinių paroda.

IIIPamokos santrauka

1) paskutinis pokalbis

Vaikai, į kokį Žemės regioną šiandien keliavome? kur jis yra?

Ką naujo sužinojote stebėdami šio regiono gamtą? (Vaikų atsakymai). Išvardykite šiandien sutiktų gyvūnų vardus.

Mokytoja pastebi, kad dauguma Arkties gyvūnų yra įtraukti į Raudonąją knygą. Tai reiškia, kad šiuos gyvūnus reikia saugoti.

2) atspindys

Jei jums patiko šios dienos kelionė? Jei taip, eikite prie lentelės, kurioje yra jaustukai, pasirinkite juokingą jaustuką ir įdėkite jį į kišenę. Jei jums buvo nuobodu keliauti po Arktį, pasirinkite liūdną jaustuką.

Kildyushkina T.Yu., grupės „Lesovichki“ mokytoja

Užklasinės veiklos scenarijus

Tema:— Į Arktį!

Žiūrėti:žaidimas.

Klasė: 6-7

Renginio tikslai:

Švietimo domėjimosi Arktimi plėtra, jos raidos istorija ir šio regiono žmogaus tyrinėtojai;

- ugdyti gebėjimą daryti išvadas ir išvadas remiantis įvairiais šaltiniais ir žiniomis įvairiose mokslo šakose;
- ugdyti mokinių loginį mąstymą, kūrybinius gebėjimus, gebėjimą dirbti grupėje.

Žaidimo organizavimas:

Žaidime dalyvauja keturios komandos, kurios iš anksto gavo keletą užduočių. Komandų prašoma pasirinkti kapitoną, komandos pavadinimą ir šūkį. Atsakymus vertina žiuri.

Org momentas. Žaidimo tikslų ir uždavinių deklaracija. Žiuri pristatymas.

Pirmaujantis. Vaikinai, šiandien keliausime į šalį, kurioje gausu neįmintų paslapčių, drąsių žmonių ir nesuskaičiuojamų gamtos išteklių. Vykstame į Arktį.

Skaitytojas . Ar ledo burės yra burės? Ar burės kaip ledas?

Vandenyje skleidžiasi tik raukšlės.

Ledo gabalai plaukia tolyn, tarsi jų niekada nebūtų buvę.

Vėl vanduo kaip veidrodis, o virš jo – dangus.

Danguje kaip paukščiai debesys, jūra nesiūbuoja.

Arktis jus pasitinka su seserinėmis ledo lytimis.

Skaitytojas - Ei, jūs, vaikinai, nuostabūs! Sudegink, pjaustyk, sniego audra!

Ir iš kur tu išėjai! Sssssssssssssssssssly!

- Išmatuokime savo jėgas! Mes nebijome šalčio!

Mes palikome Baltąją jūrą. Iš Arkangelo miesto!

Pirmaujantis Nuo seniausių laikų šis atšiaurus ir gražus kraštas traukė žmones. Ji viliojo savo šaltu grožiu, galimybe išbandyti save ir savo charakterį. Bet ne visi grįžo atgal... Daugelis Arkties geografinių objektų turi tyrinėtojų vardus, daugelis jų – rusų... Ir, ko gero, kiekvienas, pasiryžęs ją tyrinėti, jau vertas susižavėjimo.

Dabar pristatysite savo komandas, pavadintas puikių žmonių – Georgijaus Sedovo, Ivano Papanino, Kharitono ir Dmitrijaus Laptevo, Otto Schmidto – vardais.

(Kaip namų darbus buvo pasiūlyta paruošti vizitinę kortelę, kurioje būtų pasakojama apie asmenį, kurio vardą vadina komanda)

Pirmaujantis. Mokslinių stebėjimų taškai – poliarinės stotys – išsibarstę po visą Arkties vandenyno pakrantę, artimiausiose salose, taip pat ir ant dreifuojančio ledo. Ten gyvena ir dirba mokslinius stebėjimus atliekantys žmonės. Šiandien bandysime ten apsilankyti, kad susipažintume su didžiąja Žemės paslaptimi – Arktimi.

Skaitytojas Naktį gimdančių ledynų aimana

Negyvi didžiuliai ledkalniai.

Ir vėjas skamba kaip kanonada,

Mesti sniego užtaisus į tamsą.

Geležinis ledo laukų šlamėjimas,

Taip, sustingę kauburiai auga...

Kryžiai iš pasiklydusių laivų stiebų

Čia jūreiviai buvo paskirti kapitonais.

Jie stovi tarp tamsos ir sušalusios žemės

Amžinai vienas su vandenynu

Kaip paminklai Rusijos Magelanams,

Pasiekęs nemirtingą platumą.

Stotis "Istoricheskaya"

„Istorinė klaida (reikia rasti klaidų nurodytuose faktuose iš Arkties vystymosi ir tyrinėjimo istorijos)

1. Nuo XIX a. Rusai, užsiimantys jūrine žvejyba, atrado Kolguevo, Vaygacho, Novaja Zemljos salas (ne, nuo XII a.)

2. Petro Didžiojo iniciatyva V. Čičagovo ekspedicija buvo išsiųsta į Arktį. (Ne, M.V. Lomonosova)

3. 1878-1879 m. švedų poliariniam tyrinėtojui N. Nordenskiöldui pirmą kartą pavyko nukeliauti šiaurės jūros keliu (su žiema pakeliui) laivu „Vega“ nuo Ramiojo vandenyno iki Atlanto (Nr. nuo Atlanto vandenyno iki Ramiojo vandenyno).

4. 1941 m., ieškodamas lede pasiklydusių Sedovo, Brusilovo ir Rusanovo ekspedicijų, rusų karo lakūnas I. I. Nagurskis atliko pirmuosius skrydžius virš Arkties. (ne, 1914 m.)

5. G. Sedovas 1912 m. rugpjūtį garlaiviu „Saint Foka“ bandė perplaukti iš Murmansko į Franzo Josefo žemę, tačiau netoli salos buvo padengtas ledu. Pankratova. (Ne, iš Archangelsko)

6. V. Čkalovo ir M. Gromovo ekipažai 1937 metų vasarą skrido į Australiją per ašigalį (Ne, į Ameriką)

7. I.D. Papaninas vadovavo pirmajai dreifuojančiai stočiai „Šiaurės ašigalis-1“, kurią sudarė dvidešimt penkių žmonių grupė. (Ne, keturi žmonės)

8. 1932 metų vasarą Šiaurės jūros maršrutą pirmą kartą per vieną navigaciją įveikė O.Yu ekspedicija. Schmidtas ant ledlaužio Rossija (Ne, ant ledlaužio Sibiryakov.)

9. 1962 metais sovietų branduolinis laivas per didžiulį ledą nuplaukė į Šiaurės ašigalio sritį. (Ne, po ledu)

10. 1977 metais Novaja Zemljos krantus pasiekė sovietinis ledlaužis – atominis ledlaužis Arktika. (ne, Šiaurės ašigalis)

Skaitytojas Dyzeliniai varikliai arba sprogsta, arba griausminga,

Į dangų tarsi fontanai sukasi dujų srovės.

Stumdamas nosimi ir susigrūdęs šonais,

Laivo stiprumas matuojamas ledo atžvilgiu.

Po laivagaliu baltomis putomis plaka ledo lytys.

Laivas įveikė ledo sieną!

Tokia vasariška, grėsminga ir šviesi

Pirmą kartą pasaulyje pamačiau Arktį.

(Victoras Batura „Pirmasis susitikimas su Arktika“)

Geografinė stotis

« Geografinis diktantas“

Popieriaus lapuose pateikiamas tekstas, į kurį reikia įterpti trūkstamus žodžius.

Arktis (iš graikų kalbos αρκτικός -________) yra šiaurinis Žemės poliarinis regionas, įskaitant _________vandenyną ir jo jūras: Grenlandiją, _____, Karą, Laptevo, Rytų Sibirą, Čiukčius ir Bofortą, taip pat Fox Baffiinn. , daugybė sąsiaurių ir įlankų, Kanados Arkties salynas, šiaurinės Ramiojo vandenyno dalys ir _____________ vandenynai; Kanados Arkties salynas, Grenlandija, Špicbergenas, Franzo Josefo žemė, _________ žemė, Severnaja Zemlija, Naujosios Sibiro salos ir apie. Wrangel, taip pat šiaurinės Eurazijos ir ____________ žemynų pakrantės.

Arkties plotas yra apie 25 mln. kv. km, iš kurių apie 10 mln. užima _________ ir apie 15 mln. kv. km _________. Arkties teritorija užima maždaug _________ Žemės dalį.

Arkties žemė susideda iš Rusijos teritorijos dalių (šiauriniai Murmansko regionai, ___________ ir Tiumenės regionai, _____________ teritorija, _________ Respublika, Magadano sritis) ir ___________ (Jukono teritorija, šiaurės vakarų teritorijos, Kvebekas, Niufaundlendas), taip pat _________ (Aliaska), ______ (Grenlandija) ir ____________ _(Špicbergeno) valdos.

Arkties zonoje pastatyti dideli modernūs miestai: Salechardas, _________, Norilskas, didelės pramonės įmonės, per Arktį eina jūrų, oro ir sausumos transporto maršrutai.

Tekstas patikrinti

Arktinis (iš graikų αρκτικός -šiaurinis ) - šiaurinis Žemės poliarinis regionas, įskaitantŠiaurės Arktis vandenynas ir jo jūros: Grenlandija,Barentsevo , Kara, Laptevas, Rytų Sibiras, čiukčiai ir Bofortas, taip pat Bafino jūra, Fox Basin įlanka, daugybė Kanados Arkties salyno sąsiaurių ir įlankų, šiaurinės Ramiojo vandenyno dalys irAtlanto vandenynas vandenynai; Kanados Arkties salynas, Grenlandija, Špicbergenas, Franzo Josefo žemė,Nauja Žemė, Severnaja Zemlija, Novosibirsko salos ir apie. Wrangel, taip pat šiaurinės Eurazijos žemynų pakrantės irŠiaurės Amerika .

Arkties plotas yra apie 25 mln. kv. km, iš kurių apie 10 mln.žemė ir apie 15 mln. kv. km –vandens paviršius . Arkties teritorija užima maždaugšeštasŽemės dalis.

Arkties sausumos masyvą sudaro Rusijos teritorijos dalys (šiauriniai Murmansko regionai,Archangelskas ir Tiumenės regionai,Krasnojarskas teritorijos, respublikosJakutija , Magadano regionas) irKanada (Jukono teritorija, Šiaurės vakarų teritorijos, Kvebekas, Niufaundlendas), taip pat nuosavybėsJAV(Aliaska), Danija(Grenlandija) ir Norvegija(Špicbergenas).

Arkties zonoje buvo pastatyti dideli modernūs miestai: Salechardas,Murmanskas , Norilskas, per Arktį eina didelės pramonės įmonės, jūrų, oro ir sausumos transporto maršrutai

Skaitytojas Visi metai, šimtmečiai ir epochos iš eilės

Viskas siekia šilumos nuo šalčio ir pūgų.

Kodėl šie paukščiai skrenda į šiaurę?

Jei paukščiai turėtų eiti tik į pietus.

Jiems nereikia šlovės ar didybės,

Čia ledas baigsis po sparnais -

Ir jie suras paukščių laimę,

Kaip atlygį už drąsų skrydį.

(V. Vysotskis „Balta tyla“)

Stotis "Biologinė"

Pirmaujantis . Arkties flora ir fauna yra unikali. Kai kurie randami tik čia. Daugelis jų yra įrašyti į Raudonąją knygą. Deja, žmonės dažnai sunaikino arba sunaikino trapią ekosistemą. Norint apsaugoti gamtą, Arktyje kuriami gamtos draustiniai ir nacionaliniai parkai. Reikia įvardinti gyvūnus ir augalus, kuriuos pamatysite skaidrėse.

(Gyvūnai: baltasis lokys, poliarinis vilkas, žebenkštis, arktinė lapė, baltoji pelėda, muskuso jautis, šiaurės elniai ir kt.)

(Augalai: arktinė lydeka, vėdrynas, sniego skroblas, poliarinės aguonos, poliarinis gluosnis, samanos ir kt.)

Skaitytojas Jaunos ledo lytys ir ledo linijos,

Pakabos buvo padengtos sniego skarelėmis

Ledo lytys smalsauja. Kiek jų yra!

Jie apsupo laivą, užtvėrė kelią.

Ledo lytys smalsauja! Ledo lytys turi aštrius kraštus!

Pajudinkite nugaras, eikime į salą!

(Victoras Batura „Pirmasis susitikimas su Arktika“)

Stotis "Poleznaya"

Kapitonų varžybos

(kapitonai paeiliui įvardija, kuo Arktis turtinga, kas į ją traukia žmones)

Atsakymų pavyzdžiai: naftos ir dujų atsargos, komercinė žuvies gavyba, turizmas, klimato tyrimai, tarptautinis aviacijos maršrutas, bandymų aikštelės, įvairių valstybių karinės bazės, gėlas vanduo ledo pavidalu, nepaliesta gamta ir kt.)

Pirmaujantis Žmonės pirmiausia turi nepamiršti rūpintis ir gerbti unikalų regioną, vadinamą Arktimi, net ir su tam tikrais susižavėjimo bruožais. Esame įsipareigoję užtikrinti, kad žmonių buvimas šiose vietose būtų minimalus ir nekenksmingas pažeidžiamai gamtai. Dažnai net nesąmoningai žmogus gali pakenkti laukinei gamtai. Reikia atsiminti vieną paprastą tiesą – žmogus Arktyje yra tik svečias, laukiamas ir, ko gero, kartais net reikalingas. Tačiau šių nuostabių vietų savininkai visada buvo, yra ir išlieka gyvūnai ir augalai. Parengkime taisyklių rinkinį, kaip elgtis Arktyje.

Diskusija

Skaitytojas Giliai įkvėpsiu snieguotų lygumų oro,

ir poliarinė naktis mane užburs,

Aš paleisiu šunų kinkinių diržus,

o mano haskiai bėgs greičiau nei arklys.

Ir šalia manęs skuba patyręs musheras,

toje pačioje linksmų šunų komandoje,

vilko kailiniai, pagaminti iš odos,

Nesušalkime, žaisdami all-in su šerkšnu.

Sustokime, užuodę pelyną šalia,

apšviestas žemai plaukiančio mėnulio.

(Čia sausis šaltas, o birželis šaltas,

ir komandos stovi šalia žemės ašies.)

Po bėgikais yra sniego deimantų dulkės,

kad jie glaudžiai susiję su Šiaurės žvaigždėmis.

Danguje blyksteli levandų rašalas -

pikta poliarinė šviesa...

Stotis "Literatūrinė"

Komandos pateikia namų darbus – pristatymą – eilėraščio ar dainos apie Arktį iliustraciją.

(pvz., T. Efimova „Baltoji Arktis“, M. Biryukova „Arktinė žuvėdra“, Z. Avdotien „Arktis“, V. Vysotsky „Baltoji tyla“, V. Batura „Pirmasis susitikimas su Arktimi ir kt.)

Kol žiuri sumuoja rezultatus, gimnazistai kalba apie dvi knygas – Ven. Kaverinas „Du kapitonai“ ir V.A. Obručevo „Sannikovo žemė“. Jei laikas leis, galite parodyti pagal šias knygas sukurtų filmų ištraukas.

Pirmaujantis. Ne veltui mūsų Archangelskas vadinamas „jūros vartais“ į Arktį. Tai pirmasis mūsų šalies arktinis uostas, iš kurio išvyko visos garsios Rusijos poliarinės ekspedicijos. Mūsų uostas naudojamas prekių pristatymui į Arktį Šiaurės federalinis universitetas ir kapitono Voronino vardo Arkties jūrų institutas rengia specialistus darbui Arktyje, vykdomi dideli edukaciniai projektai. Arktį reikia plėtoti iš Archangelsko. Ir tu ir aš taip pat žengėme pirmąjį žingsnį.



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!