„Kodėl reikalingi prieveiksmiai“ esė. Viskas, ką reikia žinoti apie prieveiksmius

Atvira pamoka rusų kalba.

Pamoka-tyrimas 7 klasėje

"Kam mums reikia prieveiksmių?"

Pamokos tikslai:

    apibendrinti ir plėsti žinias apie prieveiksmius kaip kalbos dalį, praturtinti mokinių kalbą prieveiksmiais;
    2) ugdyti taisyklingo prieveiksmių rašymo įgūdžius;
    3) domėjimosi rusų kalbos pamokomis skatinimas.

Pamokos tipas – apibendrinimo ir tiriamojo tipo praktinio savarankiško darbo pamoka (pristatymas, darbas ant kortelių su tekstais).

Mokymo metodai ir technikos – euristinio pokalbio metodas, skirtingų lygių frontalinės ir tiriamosios užduotys.

Pamokos struktūra – prieveiksmių vartojimo kalboje įgūdžių formavimas, remiantis įgytomis žiniomis ugdomojoje veikloje (prieveiksmių vaidmens nustatymo įgūdžių lavinimas atliekant įvairias užduotis irinfekcijos).

Pamokos eiga

1. Pokalbis apie prieveiksmius.

Ar mūsų kalboje galima apsieiti be prieveiksmių? Kodėl mums jų reikia? Kas yra prieveiksmis? Kokie yra skiriamieji prieveiksmio bruožai? Nuo kokios kalbos dalies tai priklauso? Suderinti su veiksmažodžiaisskaityti, dirbti kuo daugiau prieveiksmių.

( Skaitykite garsiai, tyliai, lėtai, gražiai, stropiai, lengvai, apgalvotai, išraiškingai; dirbti vėlai, kruopščiai, atsargiai, sumaniai, sąmoningai, linksmai, sunkiai, sąžiningai, rankiniu būdu, retkarčiais, stropiai, anksti, vėlai )

Išvada: prieveiksmis yra kalbos dalis, žymi veiksmo požymį, nesikeičia: nenusileidžia, nekonjuguoja, atsako į klausimus kaip? Kada? Kur? Kur? Už ką? kokiu tikslu?

Užduotis 1. Užsirašykite. Pabraukite prieveiksmius kaip sakinio dalis.

Yra būtybių, galinčių žiūrėti taip tiesiai, tikrai, atvirai ir spinduliuojant, kad jie patys tampa kaip saulė. Kiek ten tokių ryškių...mylinčių augalų su saulės spalva per vidurį. (M. Prišvinas)

Prie prieveiksmioteisingai pasirinkti sinonimą, sugalvoti sakinį naudodami sinoniminius prieveiksmius kaip vienarūšius narius.

( Tekstas taps beprasmis. Žymintys veiksmo ženklą, prieveiksmiai būtini norint tiksliau apibūdinti veiksmą, objektą, ženklą, perteikti mūsų požiūrį į juos. Tiesa – ištikimai. – Jis ištikimai ir atsidavęs tarnavo tikslui.)

2 užduotis. Pakeiskite frazeologinius vienetus prieveiksmiais:

3 užduotis. Sudarykite ir užsirašykite frazes su šiais prieveiksmiais. Kurie iš šių prieveiksmių yra susiję? Žodžiu pasirinkite bandomuosius žodžius.

T..akimirksniu, is..leke, nuotoliniu būdu, in..li, netoliese, pvz...mik, nuo..in, iki..mna, nuo..leka, iš..dka, slapta, atsargiai, su viskuo..išmatuokite, padarykite..šimtą, atidžiai, š..tada.

( Paslaptingai šnabždėk, būk šalia, nustebęs žiūrėk, įsižiebk į tolį, pamatyk šalia, eik tiesiai, gyvenk ilgai, eik iki tamsos, girdi iš toli, retkarčiais prisimink, gudruok, elkis atsargiai, repetuok septyni, švariai nusiprausti, prieiti arti, kalbėti pašnibždomis )

( Netoli, šalia, seniai, iš toli .)

Nuo kokios kalbos dalies priklauso prieveiksmis?

Išvada: prieveiksmis priklauso nuo veiksmažodžio.

4. Klausykite S.Ya eilėraščio „Draugai yra bendražygiai“. Kokia kalbos dalis yra šiame eilėraštyje? Kokia sakinio dalis yra prieveiksmiai? Atlikite vieno iš prieveiksmių morfologinę, žodžių darybos ir morfeminę analizę.

Išvada: prieveiksmis yra nekeičiama kalbos dalis, neturi galūnės ir susidaro iš būdvardžių.

5. Sakinio sintaksinė analizė.

Į priekį, aplenkdamas kitus, puolė drąsiausias ir gražiausias riteris.

Iš kokio kūrinio šis sakinys? (N. V. Gogolis „Tarasas Bulba“)

Kuo skiriasi prieveiksmiai šiame sakinyje? (Stoja superlatyvuose )

Išvada: prieveiksmiai turi palyginimo laipsnius: lyginamąjį ir aukščiausiąjį .

6. Perskaitykite taisyklingai: rašykite gražiau, patogiau atsisėskite, nuvalykite, darykite kitaip, palikite ilgam.

( rašyti gražiau, patogiau sėdėti, švariai nušluostyti, padaryti ir kodėl, ar reikia ilgam išvykti?

7. Eskizas „Receptas“.

Gydytojas klausia studento, atėjusio pas jį:

Kokioje klasėje tu, jaunuoli?

Septintoje.

Ar gyvenate kartu savo klasėje?

gerai. Baisiai draugiška, baisiai linksma...

Baisiai draugiška, baisiai smagu! Ar tu geras mokinys?

gerai! Merginos ypač stengiasi. Jų mokytojas giria iki devyneto.

Normalus... Giria iki devyneto... Taip, liga rimta, tau skauda liežuvį. Gydytojas čia nepadės. Išgydyti galite tik save.

Gydytojas išrašo receptą – rusų kalbos vadovėlį.

Kokius netinkamus prieveiksmių vartojimus esate girdėję? Kaip juos sutvarkyti?

( Baisiai draugiškas - labai draugiškas, siaubingai linksmas - labai smagus, pagyros devynetams - dažnai)

8. Pažvelkite į lentelę ir padarykite išvadą: koks neigiamo prieveiksmio priešdėlio balsis rašomas su neigiamuoju tariniu?

Visai nesitikėjau

Aš neskubėjau

Nėra ko skubėti

Visai nenustebau

Niekada negalvojo

9. Tęskite sakinius naudodami prieveiksmius:

Perskaitykite pratimo užduotį (kaip?)...

(Atsargiai, apgalvotai)

Kaip vertinate studijas?...

(Stropiai)

Gerai išauklėtas žmogus turėtų elgtis su kitais (kaip?)...

(Gerai - neblogai, puikiai, puikiai, geranoriškai)

10. Skaitykite patarles ir priežodžius. Nukopijuokite ir pabraukite prieveiksmius. Ką bendro turi šie pasiūlymai?

1) Tas, kuris nenuilstamai kalba, yra nenaudingas. 2) Darykite tai paskubomis – darykite tai savo malonumui. 3) Tai, kas buvo įgyta per netiesą, bus (ne) naudojama ateityje. 4) Įspėti (laiku) yra draugų reikalas. 5) Ir krepšys (ne) atrodys sunkus, jei jį kelsite (į) du žmones. 6) Ausis sunoksta - pakreipia galvą (į apačią), žmogus praturtėja - pakelia galvą (į viršų).

1) Kas nenuilstamai kalbėti, nėra prasmės. 2) Daryk paskubomis – pasijuokti. 3) Neteisėtai gautas pelnas naudoti ateityje neveiks. 4) Įspėti metu - draugų reikalas. 5) Ir krepšys neatrodys sunkus, jei jį pakelsite kartu. 6) Ausis bręsta – nulenkia galvą žemyn , žmogus praturtėja – pakelia galvą aukštyn.

11. Iš dviejų duomenų pasirinkite norimą žodį ir įterpkite jį į sakinį.

1) Pavasaris skuba: ... anksti. Aš... vėl einu į kaimą. (Šiandien vėl) 2) Gera klausytis, kaip... šuo niurzgia. Savininkas, grįžęs iš darbo, ... papietavo ir ilsėjosi. (riebus, pilnas) 3) Atsigulęs... apie penkias minutes vėl apsivertė ant nugaros. Kažkoks gyvūnas vienu šuoliu iššoko iš tankmės ir žaisdamas atsigulė... ant smėlio. (guli, guli)

Išvada: reikia skirti prieveiksmius pagal jų reikšmę.

12. Parinkite šiems prieveiksmiams antoniminius prieveiksmius.

Žemyn -..., pirmyn -..., tolyn - ..., pirmyn - ..., senas - ..., dažnai - .., prieš sutemus -..., vėlai -..., giliai - .., siaurai -..., išsiblaškęs -..., nerūpestingai - ..., smarkiai -..., lėtai - ... .

(Aukštyn, žemyn, šalia, atgal, vėl, retai, tamsu, anksti, negili, platus, susikaupęs, stropiai, lengvai, greitai)

13. Diktantas „Išbandyk save“. Kuris prieveiksmis rašyba skiriasi nuo kitų?

Padaryti tiksliai..(tik) tiksliai.., eiti vos(vos), gyventi (kaip) anksčiau, kažkada(kažkada) tai išsipildys..sya, kur(tada) susitikti..sya, apsirenk.. sya (in)winter, pasiūlymas (pirmiausia), atėjo (tuo) laiku.

14. Mįslėse raskite prieveiksmių.

Išvados.

Kodėl mums reikia prieveiksmių?

Ką reikėtų atsiminti apie jų morfologines savybes? Apie rašybą?

Atspindys.

Ar jums patiko mūsų pamoka?

Kas tau ypač patiko?

Ar susidomėjai?

Ar pamokoje įgytų žinių reikės norint išlaikyti valstybinį egzaminą?

Namų darbai.

1. Sudarykite kryžiažodį naudodami prieveiksmius.

2) Bandomasis teksto kopijavimas . Kopijuokite įterpdami trūkstamas raides, atidarydami skliaustus ir pridėdami skyrybos ženklus. Pabraukite prieveiksmius. Atlikite paryškintų prieveiksmių morfologinę analizę.

1) Auštant garlaivis užplaukė ant seklumos. Jis dirbo ilgą laiką(į priekį Tada atgal (iš) po ratais vanduo gumuliais išbėgo, bet buvo pakeltas...buvo (ne)šlapias... Vanduo (prie) lūžio... pylė į žemę ant šautuvo tokia jėga, kad buvo matyti, kaip smėlėtas dugnas...juda...pasroviui. Mes apsigyvenome (ilgam) ir taip toliau..bet. Garlaivis gailiai dūzgė, bet visiems tapo aišku, kad švilpti nenaudinga ir švilpukas greitai nutilo. Beliko laukti pravažiuojančio ar atvažiuojančio vilkikoper naktį (ne)pajėgė susitvarkyti... (K. Paustovskis)

2) Paskutinis salto oras nuo..geltono..geltono lapo..geltono lapo - ir jis (dėl) visada išsisklaido..tirpsta..sya su lapo forma ir pan. jungiasi..sya(žemyn iki kvapnios smilkstančios lapijos masės. Lapas, nukritęs ant lapijos, taip pat buvo vienintelis, kaip ir aš, tarp žmonių irvos Ar yra... visame miške dar vienas toks lapas, kuris gali susimaišyti su juo vena prie gyslos... o dabar lapijoje iškeps... sutekės ir susijungs.. su mase.. kaip trąša. (M. Prišvinas)

3) Individualus darbas.

Naudodami toliau pateiktus pavyzdžius užpildykite lentelę.

Priešdėliai prieveiksmiuose rašomi

(ant) šone, (ant) šimtmečiai, (ant) viršaus, (ant) viršaus, (ant) blogio, (ant) išvakarėse, (ant) dviejose, (ant) ausyse, (ant) gal, (prancūziškai, () lenkiškai, () broliškai, () žodis, (juokas), () gobtuvu, (kurtumas), (į) jėga, (į) viršų, (in) ) pareiga, (paukščio) būdu, (kaip) anksčiau, (draugiškai), (ant) krante, (prie) akies, (šlovėje), (gylyje), (aukštyje), (į) viršuje, (į) apačioje, (į) pradžioje, (nuo) pradžios, (iki) apačios, (iki) viršaus, (iki) apačios, (iki) datos, (iki) sąvartyno, (iki) ) vienas, (iš) peties, (nuo) gimimo, (beje), (sausame vandenyje), () plaukimas, () dalyje, () pjūvis, () nelaisvėje, tiksliai (in) ) pirmą vietą.

Atvira pamoka

Pamoka-tyrimas 7 klasėje

Mokytoja: Khashieva Tanzila Alikhanovn

20016 m

Rusų kalba neabejotinai yra viena spalvingiausių ir išraiškingiausių kalbų pasaulyje. Kas padeda padaryti rusišką kalbą tokia ryškia? Kokios kalbos dalys leidžia ne tik tiksliai, bet ir perkeltine prasme apibūdinti veiksmus, daiktus, reiškinius? Kokių žodžių pagalba formuojamos daugiausia meninės raiškos priemonės? Norėčiau daugiau papasakoti apie artimiausią būdvardžio „giminaitį“ - prieveiksmį. Taigi, kokia tai kalbos dalis – prieveiksmis? Visų pirma, verta pasakyti, kad prieveiksmis rodo veiksmo ženklą. Kas skambės aiškiau – „Aš puikiai praleidau laiką vakarėlyje“ arba „NUOSTABIAI vakarėlyje praleidau laiką VAKAR“. Skirtumas akivaizdus. Pirmuoju atveju yra tik sausas fakto pristatymas, o antrojo pagalba galite parodyti savo požiūrį į šį faktą ir nurodyti laiką, kada jis įvyko. Taigi didėja ir teiginio informatyvumas, ir emocionalumas. Kita prieveiksmio savybė – jo nekintamumas, todėl ši kalbos dalis moksleivių akyse yra patraukliausia. Nereikia galvoti apie teisingą galūnių rašybą, pavyzdžiui, būdvardžių, ar laikų, kaip veiksmažodžių, susitarimą. Beveik visada prieveiksmis „gyvena“ ir veikia su veiksmažodžiais, jungiasi prie jų, paaiškina, patikslina ir suteikia aiškumo to ar kito veiksmo apibrėžimui. Prieveiksmis yra tikras „kodėl“ - jis atsako beveik į bet kurį klausimą. Kur? Kur? Kada? Kur? Kodėl? Už ką? Ir kaip? Jų pagalba galite nurodyti veiksmo laiką ir priežastis, suprasti, kokiu tikslu šis veiksmas buvo atliktas, sužinoti veiksmų priemonę ir būdą. Prieveiksmis taip pat yra geras pagalbininkas, kai reikia palyginti vieną objektą ar veiksmą su kitu. Juk daug lengviau pasakyti, pavyzdžiui, kad: „Vasya tenisą žaidžia blogiau nei Sasha“ nei: „Vasya yra geras tenisininkas, bet Sasha yra pranašesnis už jį“. Pirmasis variantas yra ir aiškesnis, ir trumpesnis. Ir, kaip žinote, trumpumas yra talento sesuo ir raktas į suprantamą kalbą. Negalima nepasakyti apie prieveiksmius, kurie išreiškia neigimą. Palyginkite: „Mūsų mieste nėra vietų, kur galėtumėte gerai praleisti laiką“ ir „mūsų mieste nėra vietų, kur galėtumėte gerai praleisti laiką“. Yra keletas taisyklių, kurias atsimenant, naudoti prieveiksmius ir tai padaryti taisyklingai nėra sunku. Pirma, jei prieveiksmio gale yra šnypštimas, tada po jo turi būti dedamas švelnus ženklas (išskyrus tik tris žodžius: jau, vedęs, nepakeliamas). Antra, neigiamuose prieveiksmiuose priešdėlio balsis priklauso nuo kirčio: ne - kirčiuotas, nei - nekirčiuotas. Taip pat verta prisiminti prieveiksmių rašymo su brūkšneliu taisykles, nepamirškite, kad balsių rašyba prieveiksmių gale priklauso nuo priešdėlio, žinokite, kurie prieveiksmiai rašomi kartu, o kurie atskirai. Taisyklių yra nedaug, ir jas prisiminti nebus sunku. Naudodami prieveiksmius galite žymiai sutrumpinti tam tikrų įvykių aprašymo laiką, paįvairinti tiek žodinę, tiek rašytinę kalbą, padaryti ją spalvingesnę ir išraiškingesnę, parodyti savo požiūrį į tam tikrus įvykius. Visa tai rodo, kokia svarbi ir reikalinga rusų kalbos dalis!

Rusų kalba vartoja daug kalbos dalių. Sėkmingesniam apibūdinimui prie daiktavardžio galima dėti prieveiksmį – kurio forma nekinta, galima sudaryti iš būdvardžio ir atsakyti į klausimą: kaip? Pavyzdžiui, paukščiai linksmai giedojo. Sakiniuose ši kalbos dalis dažniausiai išreiškiama kaip aplinkybė. Pavyzdžiui, šalia namo auga vyšnia. Kur auga vyšnios? - šalia namo. Tada jis pabrėžiamas kaip taškas ar brūkšnys. Kartais tai vyksta kaip apibrėžimas. Tada jis atsako į klausimą: ką? Ir tai pabrėžia banguota linija.

Ar prieveiksmis rodo, kur galite eiti? Atsako į klausimus: kodėl ir kodėl? Su juo tekstas tampa tikslesnis ir išsamesnis. Ši kalbos dalis nekeičia galūnės, nepriklauso nuo didžiosios ir mažosios raidės ir nekeičia žodžio formos. Jį reikia pasirinkti teisingai pagal sakinio reikšmę. Vienas žodis rusų gramatikoje gali turėti skirtingas reikšmes. Dažniausiai šis žodis apibūdina situaciją ir praturtina tekstą jausmais.

Prieveiksmis mėgsta klausti ir viską išsiaiškinti. Kas, kodėl, kur, kur ir kodėl mums paaiškina visą priežastį. Nurodo laikinas funkcijas. Pavyzdžiui, kokiu laiku? Iki kokio laikotarpio? Kodėl? Kokiu pagrindu?

Apie prieveiksmį galime pasakyti, kad kai kuriais atvejais jis apibūdina žmogaus emocines savybes. Sakinyje: Labai smagu žaisti sniege. Klausimas, kylantis dėl žodžio linksmybės: kaip? Taip pat galite sudaryti sakinius su žodžiais: ramiai, lėtai, sinchroniškai, greitai ir užduoti jiems tą patį klausimą.

Kartais tai yra neapibrėžtas prieveiksmis. Rašant su priešdėliu „kažkas“, reikia dėti brūkšnelį, taip pat su galūnėmis: tai, arba, arba būti. Priešdėliai ne ir nedaro prieveiksmių neigiamų. Pavyzdžiui, nereikia, niekur. Po kirčiu dedame „e“, o be kirčio – „i“.

Ši kalbos dalis yra asistentas perduodant informaciją žmonėms. Jis taip pat prisotina visus tekstus specifinio ir turtingesnio turinio. Tai leidžia greičiau perteikti mintis ir maloniau klausytis tekste esančios informacijos. Todėl rusų kalboje prieveiksmiui suteikiama pelnyta dalis.

Prieveiksmis – kalbos dalis

Prieveiksmis, kaip žinote, yra kalbos dalis. Jei, pavyzdžiui, veiksmažodis išreiškia veiksmą, tada prieveiksmis kalba apie tai, kaip šis veiksmas vyksta. Tai iš tikrųjų atsako į klausimą "kaip?" ir kai kurie kiti.

Prieveiksmius visada sunku rašyti. Dažnai daiktavardžiai su prielinksniais pradedami rašyti kartu – jie tampa prieveiksmiais, juos galima atskirti pagal klausimą ir reikšmę. Kitas būdas prieveiksmį paversti daiktavardžiu su prielinksniu yra pridėti keletą žodžių tarp jų. Štai pavyzdys: „Pažvelk į tolį“. Atsako į klausimą „kur“, bet galite pridėti dar vieną žodį: „Pažvelk į miglotą tolį“.

Iš esmės jūs turite išmokti, kaip tiksliai parašytas prieveiksmis. Bet, kaip suprantu, yra žodžių, kurie vis dar nėra aiškūs. Tai yra, jei žodyne ištaisyta viena parinktis, tai nėra faktas, kad jis nepasikeis kitame leidime. Manau, kad visi prieveiksmiai kažkada buvo „žodžių grupė“, bet vėliau, susiedami prasmę, jie buvo pradėti rašyti kartu. Prieveiksmiai gali būti rašomi brūkšneliu, pavyzdžiui: „Kalbėk vokiškai“.

Žinoma, prieveiksmiai suteikia veiksmui spalvų. Vartojamas ne tik veiksmažodis – veiksmas, bet ir jo savybės. Dažnai ji viską keičia. Pavyzdžiui, priešingos reikšmės variantuose: „Ruošiausi greitai arba lėtai“. Prieveiksmis, žinoma, gali būti vartojamas su dalyviais. Tęsiame pavyzdį: „atsargiai surinkta“. Jis netgi gali būti susijęs su daiktavardžiais, pavyzdžiui: „minkštai virtas kiaušinis“. Tačiau esmė ta, kad jie praleidžia žodį „virti“. Būdvardis taip pat sujungiamas, dažnai nurodantis laipsnį: „Labai raudona“.

Kitos kalbos (kurias bent jau įsivaizduoju) taip pat turi prieveiksmių. Anglų, prancūzų, net japonų kalbomis. Dažniausiai prieveiksmiai turi tą pačią galūnę. Prieveiksmiai, kas yra gerai, savo formos nekeičia – nei pagal atvejį, nei pagal lytį, niekaip.

Dažniausiai prieveiksmis sakinyje atlieka prieveiksmio vaidmenį.

(Dar nėra įvertinimų)



Esė temomis:

  1. Būdvardis yra labai įdomi kalbos dalis rusų kalba. Savaime jis neįvardija nei veiksmo, nei...
Prieveiksmis. Kas tai yra ir kaip jį atskirti nuo daiktavardžio

Kas yra prieveiksmis

Pradėdami mokytis „Morfologijos“ skyriaus rusų kalbos pamokose, moksleiviai sužinos apie tokios nekeičiamos kalbos dalies kaip prieveiksmio egzistavimą. Jie susipažįsta su šios kalbos dalies išskirtinėmis savybėmis, jos kategorijomis, taip pat su šių žodžių rašyba.

Visų pirma, svarbu suprasti, kad prieveiksmis yra savarankiška kalbos dalis. Tai reiškia, kad šie žodžiai atsako į kai kuriuos konkrečius klausimus ir turi vietos (toli, kažkur), laiko (dabar, anksti), veiksmo metodo ir būdo (geras, įdomus) reikšmes. Prieveiksmius galima rasti su veiksmažodžiu ir paaiškinti veiksmas. Pavyzdžiui, sakinyje „Mokiniai greitai susidorojo su mokytojo užduotimi“ prieveiksmis „greitai“ paaiškina veiksmažodį „susitvarkė“ ir atsako į klausimą „kaip? Be to, prieveiksmiai taip pat naudojami paaiškinti kitą prieveiksmį. Taigi sakinyje „Mokiniai viską, ką planavo dienai“ įvykdė labai gerai ir greitai“, prieveiksmis „labai“ nurodo prieveiksmius „gerai“ ir „greitai“ ir atsako į klausimą „kaip?“. "kaip?", "kur?", "kada?" Pavyzdžiui, sakinyje „Šiandien bus saulėta ir šalta diena“ prieveiksmis „šiandien“ atsako į klausimą „kada? ir žymi veiksmo laiką. Atminkite, kad prieveiksmiai, kaip ir gerundai, ir neapibrėžta veiksmažodžio forma (infinityvas), nesikeičia. Negalėsite nustatyti šio žodžio laiko (pavyzdžiui, veiksmažodžio ar dalyvio), ar didžiosios raidės (pvz., daiktavardis, būdvardis ar įvardis), ar asmens (pvz., veiksmažodžio ar įvardio) ir pan. Jie neturi pabaigos, net nulio. Todėl atlikdami morfeminę žodžio analizę nedarykite klaidų. Taigi prieveiksmyje „į kairę“ žodžio gale esanti raidė „o“ yra prieveiksmis. Jie sudaromi naudojant priesagas „tas“, „arba“, „arba“ arba priešdėlį „kažkas“ ir rašomi brūkšneliu: „kažkur“, „kada nors“, „kažkaip“, „kažkaip“. Be to, prieveiksmiai nurodo vietą, laiką ar veiksmų būdą. Šiuo atveju jie yra orientaciniai. Taigi sakinyje „Išvažiavo gelbėtojai su reikiama įranga“ prieveiksmis „ten“ nurodo vykstančio veiksmo vietą priešdėliai „ne“ arba „nor“ iš klausiamųjų prieveiksmių ( kur - niekur, niekur, kaip ir visos kitos savarankiškos kalbos dalys, prieveiksmiai sakinyje atlieka tam tikrą sintaksinį vaidmenį ir dažniausiai yra prieveiksmiai). Tačiau kartais jie naudojami kaip sudėtinio predikato dalis ar net kaip apibrėžimas. Pavyzdžiui, sakinyje „Mūsų namas yra priešais“ prieveiksmis „priešais“ atsako į klausimą „kuris? ir yra apibrėžimas

Kodėl rusų kalba reikalingi prieveiksmiai?

Iš mokyklinės programos žinome, kad prieveiksmis – tai kalbos dalis, žyminti kito ženklo ženklą, veiksmo ženklą, objektą ir atsakanti į klausimus: „kaip?“, „kur?“, „kur?“, "Kada?", "Kokiu tikslu?", "Kam?" ir tt

Kito ženklo žymėjimas, veiksmas, objektas, prieveiksmiai reikalingi šiems duomenims tiksliau apibūdinti ir požiūriui į juos perteikti (pvz., „greitai“, „lėtai“). Prieveiksmiais perteikiami reikšmės elementai priskiriami skirtingoms kalbos dalims priklausančioms kalbos formoms. . Bet tai dar ne visos prieveiksmio funkcijos: jais galima išreikšti žmogaus būseną, nuotaiką, charakterį ir pan.. Taigi kokybiniai prieveiksmiai yra turtingi priemonių išreikšti subtilius emocijų, minčių, vertinimų atspalvius. Dauguma prieveiksmių, susijusių su daiktavardžiu, priklauso kasdieninei kalbai („tyliai“, „nutekėjus“) ir turi posakį. Jų pagalba galite perteikti tikslią vietos ir laiko idėją („poryt“), sukurti žmogaus (darbo personažo) įvaizdį. Jie veikia kaip vienas iš tekstą integruojančių veiksnių. Prieveiksmiai suteikia meno kūriniui pajėgumo, o jų semantinė struktūra praturtėja ir plečiasi. Jie vaidina didelį vaidmenį kuriant išraiškingo ir emociškai įkrauto žodyno išteklius, piešiant vaizdą („Reikia anksti keltis“). Prieveiksmio stilistinės funkcijos – didinti pasakojimo informacinį pajėgumą, nedidinant pranešimo apimties; subjektyvaus autoriaus emocinio vertinimo išraiška; charakterizuojant ir kuriant žmogaus įvaizdį, perteikiant jo psichologinę būseną ir aplinkinių ar autoriaus požiūrį (meno kūrinyje), tam tikra atmosfera; emocinio ir išraiškingo žodyno kūrimas. Rusų kalboje prieveiksmiai atlieka stiprintuvų ir stiprintuvų vaidmenį, o tekstui suteikia emocionalumo.

Kaip atskirti prieveiksmį nuo daiktavardžio

Prieveiksmis yra savarankiška kalbos dalis, kuri iš tikrųjų buvo sudaryta iš daiktavardžio. Tačiau šis daiktavardžių pavertimo prieveiksmiais procesas gyvojoje rusų kalboje tęsiasi iki šiol. Todėl atskirti prieveiksmius nuo prielinksnių daiktavardžių ne visada lengva. Tai pirmiausia sukelia sunkumų taisyklingai rašant žodžius. Kaip atskirti šias kalbos dalis?

Instrukcijos
1
Daiktavardis žymi gyvus ir negyvus objektus (daiktus, asmenis, gyvas būtybes ir organizmus), faktus, reiškinius, įvykius, taip pat ženklus – savybes, savybes, veiksmus, būsenas ir kt. Pavyzdžiui, stalas, pienas, vaikas, cukrus, katė, bakterijos, blogis, tikrovė, bėgimas, sprendimas ir kt. yra daiktavardžiai. Prieveiksmis reiškia veiksmo ženklą, taip pat daikto ženklą ar kito ženklo ženklą. Prieveiksmių pavyzdžiai - greitai, blogai, šiandien, toli, namuose, nevalingai, iš nepaisymo, labai, per daug ir pan.
2
Dėl bet kurio daiktavardžio galite užduoti klausimą: kas? Ką? arba visų rusų kalbos atvejų klausimai. Prieveiksmio klausimas priklauso nuo jo reiškiamos reikšmės. Pavyzdžiui, jis gali atsakyti į klausimus: kaip? Kodėl? Už ką? Kada? Kur? Kur? kokiu mastu ir pan.
3
Daiktavardžiai apibūdinami pagal raidžių, skaičiaus, lyties, gyvų ar negyvų ir asmenybės kategorijas. Kad ir kokiu atveju sakinyje vartojamas daiktavardis, visada galite rasti pradinę jo formą – vardininko vienaskaitą. Priešingai, prieveiksmis nesikeičia. Jis nejungia, nelinksmina ir nesutinka su jokiais kitais žodžiais. Ir jis neturi ir negali turėti galūnės Labai dažnai pradinė forma, iš kurios kilo prieveiksmis, šiuolaikinėje rusų kalboje nevartojama. Pavyzdžiui, persekiojant, netikėtai, karts nuo karto, mintinai, į kanalizaciją, plačiai, skersai, ant gudrybės ir pan.
4
Išanalizuokite sakinį. Analizės metu paaiškėja, kad daiktavardžiai, kaip taisyklė, yra subjektas, objektas, taip pat taikymas, nenuoseklus apibrėžimas, prieveiksminis sakinys arba vardinė junginio tarinio dalis. Prieveiksmiai dažniausiai sakiniuose yra aplinkybės ir apibrėžimai. Kartais tai yra ir vardinė sudėtinio vardinio predikato dalis.
5
Prieveiksmis paprastai nurodo veiksmažodį kaip prieveiksmį. Kartais tai taip pat gali reikšti būdvardį, daiktavardį, kitą prieveiksmį, dalyvį ar gerundą. Jis, skirtingai nei daiktavardis, neturi kvalifikuojamųjų ar priklausomųjų žodžių. Pavyzdžiui, frazėje „viskas buvo veltui“ yra prieveiksmis „veltui“. O frazėje „nuėjo į tuščią kambarį“ yra daiktavardis „kambaris“ su priklausomu žodžiu „tuščia“. Kalbant apie priklausomą žodį, galite užduoti klausimą „kurį? Galite įterpti žodį tarp prielinksnio ir daiktavardžio. Pavyzdžiui, „į visiškai tuščią kambarį“.
6
Prieveiksmis beveik visada pakeičiamas kitu panašios reikšmės prieveiksmiu. Pavyzdžiui, netikėtai – netikėtai, mintinai – iš atminties, tuo pačiu – tuo pačiu metu, pačiu laiku – pačiu laiku. Daiktavardis gali būti pakeistas daiktavardžiu ar kita vardine kalbos dalimi. Pavyzdžiui, į tuščią kambarį - į laisvą kambarį, pastraipos pradžioje - pastraipos pabaigoje ir pan.
7
Jei kyla sunkumų apibrėžiant ar rašant prieveiksmius, pasidomėkite žodynais – rašybos ar etimologiniais.



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!