FGOS raštingumo pamokos. Priešmokyklinės grupės vaikų raštingumo pamokos santrauka

Tema : „Apsilankymas garsu [E]“.

Užduotys:

· supažindinti vaikus su nauja raide E, nauju garsu [E], josklasifikacija;

· ugdyti gebėjimą iš klausos atpažinti žodžius su tam tikru garsu;

· įtvirtinti gebėjimą formuoti žodžius ir jų skambesius, skirstyti žodžius į skiemenis, nustatyti žodyje esančių skiemenų, garsų, raidžių skaičių;

· praktikuotis spręsti kryžiažodžius, lavinti loginį mąstymą;

· ugdyti jausmąbičiulystė, savitarpio pagalba, noras padėti draugui.

Įranga : didelio formato laiškų registras, individualūs laiškų registrai skirtikiekvienas vaikas, lėkštės su pupelėmis, įvairių spalvų kvadratų rinkiniai, kad būtų sukurtas žodžio raudona, mėlyna, žalia garso raštasspalvos, dėlionės, atvirutės individualiam darbui, pieštukas, iliustracijos.

Judėti

. Organizacinis momentas.

(Žaislai išdėlioti ant stalo )

Vaikinai, pažiūrėkite į stalą, išsirinkite bet kurį norimą žaislą, paimkite jį ir stovėkite ratu. (vaikai atlieka užduotį)

- Pratimas: įvardykite pasirinktą žaislą, įvardykite pirmąjį šio žodžio garsą, apibūdinkite jį.

II . Įžanginė dalis.

Vaikinai, dabar turime jums raštingumo pamoką. Ko mes mokomės šioje pamokoje? (garsai ir raidės)

Kuo garsai skiriasi nuo raidžių?

Kokie garsai?

Pateikite balsių garsų pavyzdį. (A O U Y I)

Kokie garsai vadinami priebalsiais?

Kokie yra skirtingi priebalsių garsai? (BALSAS IR KURTAS)

Žaidimo pratimas „Pavadink suporuotą garsą“

Tikslas: įtvirtinti žinias apie porinius priebalsius.

Pažanga: V-l įvardija balsingą priebalsį, o vaikai atsako šaukdami bebalsį priebalsį.

B – P Z – S V – F G – K F – WD–T

III . Pagrindinė dalis.

1.Įvadas į naują garsą.

Noriu papasakoti istoriją apie berniuką, kurio vardas buvo Erikas. Klausyk prašau:

Erikas ir jo senelis vaikščiojo miške.

Erikas garsiai sušuko: „uh-uh“, o iš miško kažkas tyliai atsakė: „uh-uh“.

Kas ten rėkia? - paklausė Erikas.

„Tai yra aidas“, - sakė senelis.

Vaikinai, ką Erikas sušuko? (Vaikai garsiai atsako: „uh-uh“.)

Ir kaip jie jam atsakė iš miško? (Vaikai tyliai atsako: „uh-uh“.)

Šiandien išmoksime naują garsą[E].

Ar manote, kad šis garsas yra balsis ar priebalsis? (balsė)

Kodėl taip manai?

2. Garso artikuliacija [E].

Liežuvis išgirdo Eriko riksmą. Jis gana plačiai atidarė namą, atsigulė ant grindų, išsilenkė ir ėmė kartoti paskui senelį: „Uh-h“. Oras iš kaklo namo išeina laisvai ir savo kelyje nesusiduria su kliūtimis.

Kaip liežuvis pakartojo? (Vaikai kartoja garsą[E].)

3. Žaidimo pratimas „Išgirsk garsą“

Tikslas: įtvirtinti gebėjimą iš klausos atpažinti žodžius su tam tikru garsu.

Pažanga: V-l vardija skirtingus žodžius, o vaikai ploja rankomis, išgirdę žodį su garsu [E].

(Skaičiau žodžius: stalas, namas, aidas, kiemas, kilimas, ekskavatorius, kačiukas, vabalas, popsiukas, chalatas, eskalatorius, kėdė, knyga, estafetės, eukaliptas, parduotuvė, žaidimas, eskimai, ekskursija)

4. Įvadas į raidę E.

Vaikinai, žinote, kad mes tariame tą garsą. Bet kiekvienas garsas žymimas tam tikra raide. Žiūrėk (rodo raidę):

E

Tai E:

Su atvira burna

Ir su didžiuliu liežuviu.

(G. Judinas)

5. Laiško rašymas ore . - Dabar paruoškite rodomuosius pirštus. Raidę E rašysime ore. (stoviu nugara į vaikus, pakeliu dešinę ranką į viršų ir rodomuoju pirštu rašau raidę ore, komentuoju savo veiksmus: dedu tašką, nubrėžiu liniją puslankiu iš kairės į dešinę, žemyn, apvaliu , į kairę, sustokite, per vidurį nubrėžkite tiesią liniją Vaikai kartoja paskui mane.)
6. Pirštų gimnastika.
Vienas nykštis atsistojo

Rodomasis pirštas yra už jo,
Vidurinis pažadina bevardį,

Jis pakėlė mažąjį pirštą.
Visi atsistojo - "Hurray!", "Hurray!"

Pats laikas jiems eiti į darbą..
Gairės:
Ištieskite pirštus, pradėdami nuo nykščio

Plačiau išskleiskite pirštus

Savanoriškai judinkite pirštus.
7. E raidės gaminimas iš pupelių .
- Paimkite pupeles ir padėkite iš jos raidę E ant stalo priešais save (darbo pabaigoje vaikai vėl padeda pupeles į vietą).

Vaikinai, Snieguolė atėjo mūsų aplankyti. Ji prašo mūsų pagalbos. Nykštukai nusprendė su ja pažaisti ir sugalvojo jai įvairių užduočių, kiekvieną užduotį įdėjo į atskirą voką. Pažiūrėkite, kiek jų yra (rodomi vokai). Snieguolei vienai atlikti visas šias užduotis labai sunku. Padėkime jai.

1 vokas, 1 užduotis.

Žaidimo pratimas „Sukurk nuotrauką“

Tikslas: įtvirtinti gebėjimą iš dalių, veikiant kolektyviai, komponuoti visą paveikslą, rasti tam tikros raidės vietą žodyje, skaidyti žodį į skiemenis, darniai ir draugiškai atlikti užduotį.

Pažanga: Iškirpti paveikslėliai išdėlioti ant stalo. Vaikai yra suskirstyti į dvi komandas ir kiekviena iš dalių (ekskavatoriaus ir elektrinio traukinio) sukuria savo paveikslėlį. Pabaigoje kiekvienas žodis turi būti padalintas į skiemenis, nustatytas jų skaičius ir paryškintas kirčiuotas žodis.

2 vokas, 2 užduotis.

Žaidimo pratimas „Išspręsk kryžiažodį“.

Tikslas : ugdyti gebėjimą spręsti kryžiažodžius, paveikslėlius pakeisti žodžiais, lavinti loginį mąstymą ir greitą protą.

Judėti : V-l ant magnetinės lentos po vieną kabo kryžiažodžius, o vaikai sugalvoja ten užšifruotus žodžius. Kiekvienas sudarytas žodis yra padalintas į skiemenis.

Drugelis


Ekranas


Audra

eskimai

Vizualinė gimnastika

Kartą - į kairę,

Du - į dešinę,

Trys – aukštyn

Keturi – žemyn

O dabar žiūrime ratu,

Norėdami pamatyti pasaulį geriau. (Vaikai daro pratimus akimis).

Vokas3, 3 užduotis.

Darbas suskaidyta abėcėlė.

1. Ant pagaliuko, popieriaus lape,

Šokoladiniais marškinėliais

Tiesiog prašosi pasiimti.

Kas tai yra?., (popsis)

Įmink mįslę. Sugalvokite žodį kasoje, padarykite garso schemą.

6 garsai, 6 raidės.

2. Tamsiame miške, už bet kokios pušies

Slepiasi nuostabus miško stebuklas

Aš sušuksiu: "Ai!" ir jis atsakys,

Aš juoksiuos ir juoksis. (aidas)

Įmink mįslę. Sugalvokite žodį kasoje, padarykite garso schemą.

3 garsai, 3 raidės.

4 vokas, 4 užduotis.

Žaidimo užduotis „Paskirstykite į skiemenis“.

Tikslas: Stiprinti gebėjimą skirstyti žodžius į skiemenis ir nustatyti skiemenų skaičių žodyje.

Pažanga: V-l platina atskiras nuotraukas, kuriose pavaizduotas objektas ir po juo 5 tokio pat dydžio kvadratai. Vaikai turi suskirstyti žodį į skiemenis ir nuspalvinti tiek langelių apačioje, kiek yra duotame žodyje skiemenų.

Puiku vaikinai, jie padėjo Snieguolei išspręsti visas užduotis. Dabar ji grįš namo, o kai vakare iš darbo grįš nykštukai, visas šias užduotis galės jiems pasakoti ir parodyti.

III . Apatinė eilutė.

Vaikinai, kokį naują garsą mes sutikome šiandien?
- Koks tai garsas?

Rusiški žodžiai prasideda raide E
mažai mūsų žodyne:
ei, o, ir šitas.
Ir pusiaujas, estafetės,
elektra, ekranas
jie atkeliavo pas mus iš tolimų šalių.
Bet mūsų kalba prie jų pripratusi,
Mūsų kalba tapo turtingesnė.

Atspindys:

· vaikai, kuriems patiko šios dienos veikla, kelia žalią aikštę

· vaikai, kuriems veikla nelabai patiko, pakelia mėlyną kvadratą

· Vaikai, kuriems užsiėmimas nepatiko, pakelia raudoną kvadratą.

Nominacija: raštingumo mokymas parengiamojoje grupėje, Žurovo pamokų užrašai.
Vardas: Raštingumo pamoka parengiamojoje grupėje „B raidė“.

Organizuotų edukacinių užsiėmimų suvestinė „B raidė“

Tikslas: supažindinti vaikus su nauja raide. Toliau mokykite vaikus pabrėžti spausdintus žodžius ir perskaitykite juos pagal kirčiavimą. Tobulinti vaikų skaitymo įgūdžius.

Medžiagos: kasos aparatai su užpildytomis raidėmis, raide „b“, rodyklė, skaitymo knygelė, pieštukas, kortelė su žodžiais kirčiuoti.

Pamokos eiga.

Mes prisimename datą, mėnesį ir savaitės dieną dviem kalbomis.
- Vaikinai, žinai, aš turiu bėdų. Pamiršau vieną žodį. Maniau, kad ateisiu į darželį ir prisiminsiu arba perskaitysiu lentoje. Aš tai parašiau vakar. Bet ne, Bukvoežka man viską sugadino, suvalgė dalį laiškų. Padėkite man užpildyti laiškus.
- Žinoma, vaikinai, sveiki! Koks geras ir geras žodis. Ar žinote žodį, turintį priešingą reikšmę?
- Teisingai. Viso gero. Taigi jūs ir aš prisiminėme mandagumo žodžius (beldimas į duris, paketas).
– Įdomu, kieno siuntinys? Perskaityk, Stasik.
Skaityti – miestas. Jūsų draugai yra laiškai.
-Vaikai, čia yra mažas laiškas, kuriame laiškuose rašoma, kad viena iš jų draugų, laiškas, turi bėdą, ir tik mes galime jai padėti. Laiškai siunčia mums užduotis, kurias vos įvykdę sužinome, kuriam laiškui reikia mūsų pagalbos.

1. Kokie balsiai rašomi po kietojo priebalsio? Po minkštųjų?
– Ar žinote kokių nors išimčių? ZHI-IIII, CHU-SHCHU, CHA-SCHA.

2. Pabrėžkite spausdintus žodžius: VARPAS, MOKYKLA, BAUDOS BYLA, PAMOKA, RAŠYKLĖ, MOKINIS. (Paimkite pieštuką ir padėkite kirčius žodžiuose virš balsių su brūkšneliais)

Tada vaikai paeiliui skaito žodžius, paryškinančius kirčiuotą garsą, įvardija kirčiuotą garsą ir raidę, ant kurios dedamas kirtis.

Atlikus užduotį, rinkimo lenta juda ir atskleidžia juostelių lapą.

Vaikinai, paskutinėje šio lapo eilutėje bus žodis, kuris nurodys mums į bėdą patekusią raidę. Reikės pakeisti vieną raidę žodyje. Viršutinėje juostoje yra žodis, priklausantis būtybei su dviem nagais. Žmonės sako „paraudo kaip...“.
VĖŽYS. Pagalvokite, kurią raidę reikia pakeisti, kad būtų graži raudona gėlė.
AGUONOS. Pakeiskite paskutinę šios šlovės raidę ir išmoksite kalbėti apie trumpesnį už jus žmogų.
MAL. Pakeiskite raidę žodžio viduryje ir jūsų rankose atsiras gumulas, su kuriuo jums labai patinka piešti.
KREIDA.
„Mes taip sunkiai dirbome ir esame pavargę, o dabar ilsimės“.

Fizinis pratimas.

Mes pakeliame rankas aukštyn ir nuleidžiame,
Tada mes juos atskirsime ir greitai priartinsime prie savęs.
Ir tada, greičiau, greičiau, plojau, trypiam linksmiau.
Garsinė žodžio „kreida“ analizė.

Vienas vaikas dirba valdyboje, likusieji prie kasų.
-O dabar po žodžiu „kreida“ įdėsime žodį „kreida“ (vaikai dirba savarankiškai).
-Kas žino, kas yra „suvyta“?
— Koks paskutinis garsas žodyje „kreida“? L.
- Tai garsas kietas ar švelnus?
- Koks paskutinis garsas žodyje „suvyta“? L.
- Koks čia priebalsis? Minkštas. Vaikinai, tai yra problema! Kaip būti, kaip nurodyti, kad L yra minkštas? Gal padės koks laiškas?
-Teisingai. Reikia įdėti raidę b (eilėraštis apie raidę).
-Kaip atrodo raidė b? Parodau piešinį.
– Pasirodo, kokia yra b raidės paslaptis. Ar jis neturi garso, bet yra nurodytas prieš jį esančio priebalsio minkštumui?
– Taigi, kuo žodžiai CHALK ir MEL skiriasi garsais?
- O laiškais?
– Kokią raidę šiandien išmokote?
- Ar turi garsą? - Ką rodo b?
- Atidarykite kasos aparatus, suraskite raidę b ir teisingai įdėkite.

Teksto skaitymas skaitomoje knygoje.

- O dabar, vaikai, aš pavadinsiu žodį, o jūs turite pasakyti, kurioje skiltyje ir kurioje eilutėje yra šis žodis.
TYMAI - 3 valg.š., Zstr.
MEL - b str., 3 psl.

Ir dabar jūs perskaitysite žodį, kuris yra 5-ame 2 eilučių stulpelyje (arklys), 3-iame 2 eilučių stulpelyje (molis).
- Kas yra kandis? Puiku vaikinai, jums sekėsi labai gerai. Sakykite, ar kas nors iš jūsų prisiminė eilėraštį apie laišką, kurį šiandien sutikome?
– Kada raštu vartojamas b?
-Sugalvokite žodžius, kuriais parašysite šį laišką.
-Gerai padaryta! Mūsų pamoka baigėsi.

Vardas:
Nominacija: raštingumo mokymas ikimokyklinukams pamokų užrašuose.

Pareigos: aukščiausios kvalifikacinės kategorijos mokytojas
Darbo vieta: Valstybinė VšĮ „Medželis-sodas „Solnyshko“
Vieta: Petropavlovskas, Šiaurės Kazachstano sritis, Kazachstano Respublika

Organizuotų edukacinių veiklų raštingumo mokymui parengiamojoje grupėje suvestinė
Tema: „Raštingumas“

Užduotys:
1. Pataisos ir auklėjimo:
- Įtvirtinti vaikų žinias apie garsus - balses, priebalsius (kietus, minkštus); -Tobulinti gebėjimą pagal klausą ir tarimą atskirti visus gimtosios kalbos garsus, toliau mokytis atskirti balsių garsus.
- Stiprinti gebėjimą nustatyti garso vietą žodyje. Stiprinti gebėjimą skaidyti žodžius į dalis (skiemenis).
-Įvardžių palyginimas pagal lytį ir skaičių.
2. Korekcinis ir vystomasis:
- Ugdykite vaikų loginį mąstymą, dėmesį ir foneminę klausą.
- Ugdyti taisyklingą vaikų kalbą, tobulinti ją kaip bendravimo priemonę.
3. Pataisos – mokomieji:
- Ugdykite vaikų savarankiškumą, domėkitės ruošdamiesi mokytis skaityti ir rašyti, būkite draugiški pašnekovai ir atsargiai elkitės su pagalbinėmis priemonėmis.
Medžiagos ir įranga: gamtos garsų įrašymas, dainos „Gyvenome pas močiutę...“ fonograma, fanfaros; iliustracija su karaliaus atvaizdu, proskynos maketas, demonstracinis siluetinis namas, atvirutės su gyvūnų siluetais; maži žaislai žaidimui: lėlė, varlė, kubas, katė, šuniukas, lokys, ančiukas, karvė, voras, lėktuvas.
Metodinės technikos:
žaidimai – netikėtumų panaudojimas.
vizualinis – kortelių, žaislų naudojimas.
žodinis – logopedo klausimai, vaikų atsakymai, nurodymai, apibendrinimas.
Sveikatos tausojimo technologijos: pirštų gimnastika, muzikos terapija, kūno kultūros minutė.
Ugdymo sričių integravimas: „Kalbos raida“, „Fizinis vystymasis“, „Socialinis ir komunikacinis vystymasis“, „Meninis ir estetinis ugdymas“

Pamokos eiga:

1. Organizacinis momentas.
Vaikai su mokytoju logopedu įeina į salę ir stovi puslankiu.
-Vaikai, pažiūrėkite, kiek šiandien turime svečių į pamoką. Pasisveikinkime su jais.
Vaikai atsako.
-Šiandien gavau laišką elektroniniu paštu. Visi kviečiami į neeilinę kelionę po šalį „Gramoteyka“, kurioje galėsite ne tik sužinoti daug įdomių ir linksmų dalykų, bet ir pademonstruoti savo žinias.
-Vaikai, ar norite vykti su manimi į šią šalį (vaikų atsakymai).
-Eisime žinių keliu ir apsigyvensime su šalies karaliumi „Gramoteyka“. Kelionės pabaigoje jūsų laukia staigmena.
-O kokie, jūsų nuomone, turėtume būti, kad patektume į šią šalį (vaikų atsakymai)
- Protingas, greitas, drąsus. Už kiekvieną tavo žodį žengiame žingsnį į priekį.
Taigi, mes einame žinių kelyje. Šis kelias bus sunkus ir ilgas. Ir prieš eidami ten, padarykime pirštų gimnastika.
Vaikai atlieka pirštų gimnastiką „Namas ant kalno“:
Ant kalno matome namą (pavaizduokite namą rankomis)
Aplink daug žalumos (į bangas panašūs rankų judesiai)
Čia yra medžiai, čia yra krūmai (parodykite medžius ir krūmus rankomis)
Čia yra kvapnios gėlės (parodykite pumpurą pirštais)
Tvora supa viską (parodykite tvorą pirštais)
Už tvoros švarus kiemas (vienu delnu paglostykite kitą)
Atidarome vartus (naudokite šepetėlius, kad parodytumėte, kaip vartai atsidaro)
Greitai pribėgame prie namo (kairės rankos pirštais braukiame išilgai dešinės)
Beldžiamės į duris – beldžiame – beldžiame – beldžiame kumščiu į delną
Kažkas ateina į mus belstis (pridėkite delną prie dešinės ausies)
Atvažiavome į svečius pas draugą ir atnešėme dovaną (pastumkite rankas į priekį, tarsi ką nors padovanotumėte)
2. Balsiai ir priebalsiai.
Groja muzika.
- Vaikinai, ką jūs girdite? (garsai). Teisingai, mes girdime garsus. Žinai,
Gramoteikos šalis turi savo garsus.

„Skambant dainoje ištįsta balsės
Jie gali verkti ir rėkti
Tamsiame miške skambina ir kviečia
Ir sūpuokite Alyonką savo lopšyje,
Bet jie nemoka švilpti ir niurzgėti.
- Apie kokius garsus šis eilėraštis (apie balsių garsus)
-Taip, tai apie balsių garsus, jie gali dainuoti.
-Eik prie kėdžių, paimk laišką ir atsisėsk. (raidės yra ant kėdžių).
Prieikite prie manęs po vieną ir įvardinkite garsą, kurį reiškia jūsų raidė. (Vaikai ateina pas mokytoją, duoda raidę, įvardija garsą, o mokytojas padeda raides ant lentos).
-Žinai, tu ir aš tiesiog parašėme vienos dainos žodžius. Klausyk, aš dainuosiu. Mokytojas dainuoja balsinę dainą pagal pritariamąjį takelį „Mes gyvenome su močiute...“
-Dabar dainuokime kartu (dainuoja su vaikais be muzikinio akompanimento)
-Puikiai, vaikinai, jūs gerai dainavote balsių garsus.
-Kokių garsų jie negali dainuoti? (vaikų atsakymai: priebalsiai).
-Taip, priebalsiai.
Logopedas skaito eilėraštį:
„Ir priebalsiai sutinka
Šnabždesys, šnabždesys, švilpimas
Bet jie nemoka dainuoti“.
-Na, eime toliau.
3. Didaktinis žaidimas „Įsikūrė namuose“
- Vaikai, mes turime perkelti namą į butus. 1-ame lange išdėliosime objektus, kuriais galime pasakyti, kad „ji mano“, antrame „tai mano“, 3-iame „jis mano“, o visi „jie mano“ ateis pro duris.
- Puiku, vaikinai, jūs atlikote užduotį. Dabar galime judėti toliau. Gramoteikos šalies dar nepasiekėme, bet pats karalius jau pasitinka mus.
- Atsistokime ir pasveikinkime karalių. (mergaitės keikiasi, berniukai nusilenkia.)
– Kokiu garsu prasideda žodis „karalius“? (vaikų atsakymai)
– Mūsų karalius mėgsta avėti batus ir avėti šlepetes. Paklausykite, kaip karalius dabar vaikšto su batais.
Logopedas tvirtai taria [K], trypdamas pėdų kulnais.
- Kaip manote, kaip skamba garsas [K] (tvirtai)
- O dabar karalius apsiavė šlepetes, ir žingsniai švelniai skamba [K"].
Logopedas švelniai taria garsą [K], žingsniuodamas kojų pirštais.
- Dabar visi kartu parodykime, kaip skamba kietas garsas [K] ir švelnus garsas [K].
Logopedas kartu su vaikais švelnų ir kietą garsą [K] taria pakaitomis, perteikdamas jį judesiais. Logopedas, atlikdamas užduotį, stebi, ar teisingai atliekami vaikų judesiai.
4. Žaidimas su žaislais.
- Mėgstamiausias karaliaus užsiėmimas yra žaidimas su žaislais proskynoje.
- Eikite į proskyną ir atsisėskite šalia jums patinkančio žaislo.
- Vaikinai, ar žinote, kad kirtoje karalius žaidžia tik su tais žaislais, kurių pavadinimuose yra garsas [K].
- Padėkite žaislus, kurių pavadinimuose yra garsas [K], ir paaiškinkite, kur yra šis garsas: žodžio pradžioje, viduryje ar pabaigoje.
Užduoties metu logopedas klausia vaikų.
- Kodėl paėmėte šį žaislą (nes žaislo pavadinime yra garsas [K]?
- Kur garsas [K]?
Rinkdamasis žaislą ir padėdamas jį į proskyną, vaikas paaiškina savo pasirinkimą.
- Kodėl nepadėjote žaislo? (nes žodyje „lėktuvas“ nėra garso [K]).
- Teisingai!
– Puikiai padaryta, karaliui patiko, kad ši užduotis buvo atlikta, todėl galime judėti toliau.
- Žiūrėk, mes priėjome prie skiemenų piramidės
Logopedas skaito eilėraštį ir dalija vaikams atvirutes su gyvūnų paveikslėliais
„Liūdni gyvūnai stovi
Jie nori patekti į namą
Bet jie nežino: kaip? Kur?
Pagalba, vaikai!
Ši stebuklinga piramidė turi kelis aukštus, tačiau juose dar niekas negyvena.
– Padėkime šiuose namuose gyvūnus paskirstyti aukštais taip, kad pirmame aukšte būtų gyvūnai, kurių vardai susideda iš vieno skiemens, antrame – iš dviejų skiemenų, trečiame – iš trijų skiemenų.
- Kas yra tavo kortelėje? Kiek skiemenų yra žodyje „liūtas“? (vaikas atsako)
- Kaip manote, ant kokio aukšto turėtume pastatyti šį gyvūną (1)
- Kodėl? (žodis „liūtas“ turi 1 skiemenį).
Tada kiekvienas vaikas prieina prie namų su savo kortele, padeda ją ant norimo aukšto ir pakomentuoja savo pasirinkimą. Pabaigoje kartu su vaikais apibendriname užduotį.
- Vaikinai, kas gyvena 1 aukšte (gyvūnai, kurių vardas susideda iš vieno skiemens) ir 3 aukšte?
- Puiku, vaikinai, jie teisingai padėjo gyvūnus ant grindų.
-Mums laikas paskubėti.
5. Fiziniai pratimai.
„Mūsų karalius ištiesė rankas į šonus,
Ant kumščio ir šono
Kairė ranka aukštyn ir žemyn
Dešinė ranka aukštyn ir žemyn
Sulenkti į kairę, lenkti į dešinę
Rankos į šonus, alkūnės sulenktos
Ir pečiai sukasi
Nuleiskite rankas, įkvėpkite per nosį,
Iškvėpta per burną"
6. Žaidimas „Laiškas pamesta“
- Vėl negalime patekti į „Gramoteyka“ šalį, nes mūsų kelyje yra nauja kliūtis. Žiūrėk, čia parašyti žodžiai, kurių pirmosios raidės trūksta. turime ją surasti.
Ant lentos užrašyti žodžiai: lėkštė, kėdė, indai, žuvis, švarkas, spintelė, šaukštas, žirafa, šakutė
- Puiku, dabar galime judėti toliau.
7. Garsinė žodžio analizė.
- Žiūrėk, čia vėl laiškas. Ji prašo įminti mįslę. Ir mes turime atlikti patikimą žodžio analizę.
Miško pakraštyje
kelyje
namas vertas
ant vištienos kojų. (trobelė)
Vaikams ją išanalizavus, skamba muzika ir vaikai atsiduria „Gramoteyka“ šalyje.
8. OOD rezultatas
- Vaikai, kur mes buvome?
- Ką tu padarei?
- Kas tau patiko labiausiai?
– Kokias užduotis norėtumėte pakartoti dar kartą?
Vaikai apdovanojami „Jaunojo raštingumo“ medaliais. Logopedė dėkoja vaikams už jų darbą.

Viena iš svarbių ikimokyklinio ugdymo pedagogo darbo sričių – vyresnių ikimokyklinukų paruošimas mokytis skaityti ir rašyti.

Šio darbo aktualumą lemia įvadas nuo penkerių metų, tęstinumo ir perspektyvų reikalavimai dviejų ugdymo lygių – ikimokyklinio ir pradinio ugdymo – darbe bei šiuolaikiniai vaikų kalbos raidos reikalavimai, jų gimtosios kalbos įvaldymas. kalba kaip bendravimo priemonė.

Vaikų mokymo skaityti ir rašyti procesą tyrinėjo įvairių sričių mokslininkai: psichologija (L. Vygotskis, D. Elkoninas, T. Egorovas ir kt.), kalbininkai (A. Gvozdevas, A. Reformatskis, A. Salachovas), ikimokyklinės pedagogikos klasikai (E. Vodovozovas, S. Rusova, Y. Tichejeva ir kt.), šiuolaikiniai mokytojai metodininkai (A. Bogušas, L. Žurova, N. Varencova, N. Vašulenko, L. Nevskaja, N. Skripčenka, K. Striukas ir kt.) .

Mokytojų požiūris į ikimokyklinukų raštingumo mokymo problemą

Dažnai mokytojų nuomonė šiais klausimais yra diametraliai priešinga: nuo visiško pritarimo iki visiško neigimo. Šią diskusiją kursto ir tėvai, dažnai reikalaujantys iš mokytojų.

Taip yra dėl to, kad daugeliui tėvų, dažnai pradinių klasių mokytojams, mokėjimas skaityti prieš mokyklą yra vienas pagrindinių rodiklių.

Glumina ir mokslininkų, ir ikimokyklinio ugdymo praktikų bandymas raštingumo mokymo turinį, kurį nulemia dabartinės ikimokyklinės grupės vaikams skirtos programos, mechaniškai perkelti vyresnės grupės vaikams.

Literatūroje (A. Bogušas, N. Vašulenko, Goretskis, D. Elkoninas, L. Žurova, N. Skripčenka ir kt.) vyresnių ikimokyklinukų parengimas mokytis skaityti ir rašyti apibrėžiamas kaip vaikų pradinio ugdymo procesas. pradiniai įgūdžiai skaityti ir rašyti.

Kaip žinoma, gebėjimas skaityti ir rašyti, būtinas ir svarbus šiuolaikiniam žmogui, nes užtikrina jo kultūrinių ir estetinių poreikių formavimąsi ir tenkinimą, yra pagrindiniai savarankiško žinių įgijimo, žmogaus tobulėjimo ir saviugdos kanalai. individas, centrinė savarankiškos veiklos grandis.

Mokslininkai pripažįsta nepaprastai sudėtingą raštingumo įgijimo procesą, jame yra keletas tarpusavyje susijusių etapų, kurių dauguma vyksta pradinėje mokykloje.

Tačiau reikia pažymėti, kad vyresnio amžiaus ikimokyklinukus ruošti mokytis skaityti ir rašyti būtina, o dauguma įgūdžių, tradiciškai priskiriamų mokymuisi skaityti ir rašyti, turi būti pradėti ugdyti vaikams dar ikimokykliniame amžiuje.

Ko reikia vaikui iki mokyklos?

Pažymėtina, kad vyresnių ikimokyklinukų paruošimas raštingumui, vaikų mokymas skaityti ir rašyti yra pagrindinė pradinės mokyklos užduotis. Tuo pat metu mokykla yra suinteresuota, kad vaikas, einantis į pirmąją klasę, būtų gerai pasirengęs mokytis skaityti ir rašyti, būtent:

  • turėti gerą bendravimą žodžiu;
  • išvystyta foneminė klausa;
  • susiformavo elementarios idėjos apie pagrindinius kalbos vienetus, taip pat pradiniai analitinio ir sintetinio pobūdžio darbo su sakiniais, žodžiais ir garsais įgūdžiai;
  • buvo pasirengęs įvaldyti rašymo grafiką.

Todėl visai logiška ikimokyklinį ugdymą išryškinti pagrindiniame komponente, beveik visose esamose programose, kuriose veikia ikimokyklinio ugdymo įstaigos („Aš esu pasaulyje“, „Vaikas“, „Vaikas ikimokykliniame amžiuje“, „Pasitikinti pradžia). “, „Vaikas ikimokykliniame amžiuje“) ir kt.), tokias užduotis kaip vyresnių ikimokyklinukų paruošimas mokytis skaityti ir rašyti.

Propedeutinio darbo uždavinys mokant raštingumo

  1. Supažindinti vaikus su pagrindiniais kalbos vienetais ir išmokyti juos teisingai vartoti terminus, kuriais jie vadinasi: „sakinys“, „žodis“, „garsas“, „skiemuo“.
  2. Formuoti elementarias idėjas apie žodį kaip pagrindinį kalbinės komunikacijos vienetą ir jo vardinę reikšmę (gali įvardyti objektus ir reiškinius, veiksmus, daiktų ir veiksmų požymius, kiekį ir kt.); pateikite idėją apie žodžius, kurie neturi savarankiškos reikšmės ir yra naudojami vaikų kalboje žodžiams sujungti (rodykite jungtukų ir prielinksnių pavyzdžius).
  3. Išmokti atskirti sakinį iš kalbos srauto, suvokti jį kaip kelis reikšme susijusius žodžius, išreiškiančius užbaigtą mintį.
  4. Praktika skirstyti sakinius į žodžius, nustatyti juose žodžių skaičių ir tvarką bei sudaryti sakinius iš atskirų žodžių, duotu žodžiu, išplėsti sakinius naujais žodžiais; įtraukti vaikus į sakinių modeliavimą dirbant su sakinių diagramomis.
  5. Susipažinti su kalbos ir nekalbėjimo garsais; remiantis foneminės klausos gerinimu ir garsinio tarimo gerinimu, ugdyti garsinės kalbos analizės įgūdžius.
  6. Išmokite iš klausos atpažinti pirmąjį ir paskutinįjį garsą žodyje, kiekvieno garso vietą žodyje, atpažinti duotą garsą žodžiuose ir nustatyti jo vietą (žodžio pradžioje, viduryje ar pabaigoje), paryškinti garsą, kuris dažniau skamba tekste; savarankiškai pasirinkti žodžius su nurodytu garsu tam tikroje padėtyje; parodyti žodžio reikšmės priklausomybę nuo garsų eilės ar kaitos (kat-tok, korta-desk); sukurti bendrą žodžio garso modelį, pavadinti žodžius, atitinkančius nurodytą modelį.
  7. Vyresnio amžiaus ikimokyklinukų rengimas mokytis skaityti ir rašyti, žinių apie balses ir priebalsių ugdymas, remiantis jų ugdymosi skirtumų supratimu; pateikite kompozicijos sąvoką kaip žodžio dalį, sudarytą iš vieno ar kelių garsų, ir balsių garsų vaidmenį.
  8. Praktikuokite žodžių skirstymą į skiemenis, sutelkdami dėmesį į garsius garsus, nustatykite skiemenų skaičių ir seką; parodyti žodžio reikšmės priklausomybę nuo jame esančių skiemenų eilės (ban-ka - ka-ban. Ku-ba - ba-ku); mokyti atpažinti žodžiuose kirčiuotus ir nekirčiuotus skiemenis, pastebėti semantinį kirčio vaidmenį (za’mok - zamo’k); praktikuokite žodžių skiemenų modelių sudarymą ir žodžių parinkimą, kad jie atitiktų nurodytą šabloną.
  9. Įvesti kietus ir švelnius priebalsius; mokyti atlikti garsinę žodžių analizę pagal ausį, pagal eilę (balsis ar priebalsis, kietasis arba minkštasis priebalsis) kurti žodžių garsinius raštus iš ženklų ar lustų.

Vadinasi, norint įgyvendinti programoje numatytas vaikų auklėjimo užduotis, būtina giliai suprasti šiuolaikinio požiūrio į pamokų organizavimą gimtąja kalba mokslinius, teorinius ir rašymo ypatumus – vyresnių ikimokyklinukų paruošimą mokymuisi. skaityti ir rašyti.

Kur vyresni ikimokyklinukai pradeda ruoštis raštingumui?

Išskirkime keletą svarbiausių pedagogų praktinės veiklos klausimų, susijusių su vaikų mokymu skaityti ir rašyti.

Pirmiausia reikėtų suprasti skaitymo ir rašymo procesų psichologinę esmę, šių žmogaus kalbos veiklos rūšių mechanizmus.

Skaitymas ir rašymas – tai naujos asociacijos, kurios remiasi vaiko jau sukurta antrąja signalizacijos sistema, įsilieja į ją ir ją plėtoja.

Taigi, jų pagrindas yra žodinė kalba, o mokantis skaityti ir rašyti svarbus visas vaikų kalbos raidos procesas: rišlios kalbos, žodyno įsisavinimas, garsinės kalbos kultūros puoselėjimas, gramatinės struktūros formavimas.

Ypač svarbu išmokyti vaikus suvokti kažkieno ir savo teiginius bei atskirti juose atskirus elementus. Mes kalbame apie žodinę kalbą, kurią ikimokyklinukai visiškai įvaldo.

Bet žinoma, kad iki 3,5 metų vaikas kalbos kaip savarankiško reiškinio dar nepastebi, juo labiau suvokia. Naudodamas kalbą vaikas suvokia tik jos semantinę pusę, kuri yra įrėminta kalbinių vienetų pagalba. Būtent jie metu tampa tikslingos analizės objektu.

Mokslininkų (L. Žurovos, D. Elkonino, F. Sokhino ir kt.) nuomone, būtina „atskirti“ žodžio garsinius ir semantinius aspektus, be kurių neįmanoma įvaldyti skaitymo ir rašymo.

Skaitymo ir rašymo psichologinė esmė

Mokytojui ne mažiau svarbu giliai suprasti skaitymo ir rašymo mechanizmų, kurie laikomi žodinės kalbos kodavimo ir dekodavimo procesais, psichologinę esmę.

Yra žinoma, kad visa informacija, kurią žmonės naudoja savo veikloje, yra užkoduota. Žodinėje kalboje toks kodas yra garsai arba garsų kompleksai, kurie mūsų mintyse siejami su tam tikromis reikšmėmis.

Kai tik bet kuriame žodyje bent vieną garsą pakeičiate kitu, jo reikšmė prarandama arba pasikeičia. Rašte naudojamas raidinis kodas, kuriame raidės ir raidžių kompleksai tam tikru mastu yra koreliuojami su tariamo žodžio garso kompozicija.

Kalbėtojas nuolat pereina iš vieno kodo į kitą, tai yra raidės garso kompleksus (rašymo metu) arba raidžių kompleksus perkoduoja į garso kompleksus (skaitant).

Taigi skaitymo mechanizmas susideda iš spausdintų ar rašytinių ženklų perkodavimo į semantinius vienetus, į žodžius; rašymas – tai kalbos semantinių vienetų perkodavimo į sutartinius ženklus, kuriuos galima rašyti (atspausdinti), procesas.

D. Elkoninas apie pradinį skaitymo etapą

Žymus rusų psichologas D. Elkoninas pradinį skaitymo etapą laiko žodžio garsinės formos atkūrimo procesu pagal jo grafinę struktūrą (modelį). Mokantis skaityti vaikas operuoja ne raidėmis ar jų vardais, o garsine kalbos puse.

Teisingai neatkūrus garsinės žodžio formos, jis negali būti suprantamas. Todėl D. Elkoninas daro labai svarbią išvadą – vyresnių ikimokyklinukų ruošimas mokytis skaityti ir rašyti turėtų prasidėti nuo vaikų supažindinimo su plačiąja kalbine realybe dar prieš mokantis raidžių.

Ikimokyklinio amžiaus vaikų raštingumo mokymo metodai

Metodo pasirinkimo klausimas aktualus organizuojant ikimokyklinukų raštingumo mokymo procesą. Pedagogams siūloma padėti keliuose ikimokyklinio amžiaus vaikų raštingumo mokymo metoduose, būtent: N. Zaicevo ankstyvojo mokymosi skaityti metodu, D. Elkonino raštingumo mokymo metodu, vyresnių ikimokyklinukų paruošimu mokytis skaityti ir rašyti bei ankstyvojo skaitymo mokymą pagal Gleną. Domano sistema, D. Elkonino raštingumo mokymo metodas – L. Žurova ir kt.

Mokslininkai pažymi, kad vyresnio amžiaus ikimokyklinio amžiaus vaikų pasirengimas mokytis skaityti ir rašyti bei raštingumo mokymo metodo pasirinkimas priklauso nuo to, kaip visapusiškai atsižvelgiama į žodinės ir rašytinės kalbos santykį, būtent į garsus ir raides.

Garsinis analitinis-sintetinis vaikų mokymo skaityti ir rašyti metodas, kurio įkūrėjas buvo žymus mokytojas K. Ušinskis, labiausiai atitinka kalbos fonetinės ir grafinės sistemos ypatybes.

Natūralu, kad metodas buvo tobulinamas atsižvelgiant į psichologijos, pedagogikos ir kalbotyros mokslo pasiekimus bei gerąsias praktikas, tačiau ir šiandien jis yra efektyviausias sprendžiant ugdomųjų, ugdomųjų ir lavinamųjų raštingumo mokymo uždavinių kompleksą tiek pirmokams, tiek pirmokams. ikimokyklinio amžiaus vaikai.

Garso analitinis-sintetinis metodas

Apibūdinkime garso analitinį-sintetinį metodą. Vyresnio amžiaus ikimokyklinukų paruošimas mokytis skaityti ir rašyti šiuo metodu yra lavinamojo pobūdžio, užtikrinantis protinį vystymąsi per analitinių-sintetinių pratimų sistemą; remiasi aktyviais aplinkos stebėjimais; Taikant metodą taip pat remiamasi gyvu bendravimu, jau suformuotais vaikų kalbos įgūdžiais ir gebėjimais.

Moksliniai ir metodiniai metodo principai

Pagrindiniai moksliniai ir metodologiniai principai, kuriais grindžiamas metodas, yra šie:

  1. Skaitymo dalykas – raidėmis pažymėto žodžio garsinė struktūra; Kalbos garsai yra kalbos vienetai, kuriuos vyresni ikimokyklinukai ir pirmokai naudoja pradiniame raštingumo įgijimo etape.
  2. Vaikai turėtų gauti pradines idėjas apie kalbinius reiškinius, remdamiesi aktyviais atitinkamų gyvo bendravimo vienetų stebėjimais, tinkamai suvokdami esminius jų bruožus.
  3. Prieš supažindinant vaikus su raidėmis, turėtų būti praktiškai įvaldyta jų gimtosios kalbos fonetinė sistema.

Remiantis garsų analitinio-sintetinio metodo moksliniais pagrindais, skaitymo dalykas yra raidėmis pažymėto žodžio garsinė struktūra.

Akivaizdu, kad be teisingos garso formos rekonstrukcijos skaitytojas negali suprasti žodžių. Ir tam reikia paruošti vyresnius ikimokyklinukus mokytis skaityti ir rašyti bei ilgam supažindinti vaikus su garsine tikrove, įvaldant visą savo gimtosios kalbos garso sistemą žodžiu.

Todėl neatsitiktinai pradiniame vaikų mokymo skaityti ir rašyti etape analitinio ir sintetinio darbo pagrindas yra garsas (raidė įvedama kaip garso žymėjimas po to, kai su ja susipažinus).

Atkreipkime dėmesį, kad vaikų sąmoningo garso vienetų įsisavinimo pagrindas yra jų foneminės klausos ir foneminio suvokimo ugdymas.

Foneminės klausos raida

Specialių vaikų kalbos tyrimų rezultatai (V. Gvozdevas, N. Švačkinas, G. Lyamina, D. Elkoninas ir kt.) įrodė, kad foneminė klausa vystosi labai anksti.

Jau 2 metų vaikai išskiria visas gimtosios kalbos subtilybes, supranta ir reaguoja į žodžius, kurie skiriasi tik viena fonema. Tokio foneminio suvokimo lygio pakanka visapusiškam bendravimui, tačiau jo nepakanka skaitymo ir rašymo įgūdžiams įvaldyti.

Fonemine klausa turi būti tokia, kad vaikas galėtų skaidyti kalbos eigą į sakinius, sakinius – į žodžius, žodžius – į garsus, nustatyti garsų tvarką žodyje, suteikti kiekvienam garsui elementarią charakteristiką, kurti garsinius ir skiemeninius žodžių modelius, pasirinkti žodžius pagal siūlomus modelius.

Šiuos ypatingus veiksmus D. Elkoninas pavadino siejančiais su žodžio foneminio suvokimo garsinės pusės analize.

Garsinės analizės veiksmų vaikai neįgyja spontaniškai patys, nes tokia užduotis jų kalbinio bendravimo praktikoje niekada nebuvo iškilusi.

Užduotį įsisavinti tokius veiksmus iškelia suaugęs žmogus, o patys veiksmai formuojami specialiai organizuojamų mokymų metu, kurių metu vaikai mokosi garso analizės algoritmo. Ir pirminė foneminė klausa yra būtina sąlyga sudėtingesnėms jos formoms.

Todėl viena iš pagrindinių užduočių mokant ikimokyklinukus skaityti ir rašyti yra jų foneminės klausos, o jos pagrindu – foneminio suvokimo ugdymas, apimantis plačios vaikų orientacijos į kalbinę veiklą formavimą, garsų analizės ir sintezės įgūdžius. , ir sąmoningo požiūrio į kalbą ir kalbą ugdymas.

Pabrėžiame, kad vaikų orientavimas garsine žodžio forma yra reikšmingesnis nei tiesiog pasiruošimas įsisavinti raštingumo pagrindus. Verta įsiklausyti į D. Elkonino nuomonę apie skambios kalbos tikrovės, žodžio garsinės formos atskleidimo vaidmenį, nes nuo to priklauso visas tolesnis gimtosios kalbos – gramatikos ir susijusios rašybos – tyrimas. .

Įvadas į pagrindinius kalbos vienetus

Supažindinant vaikus su garsine tikrove, jie supažindinami su pagrindiniais kalbiniais vienetais.

Prisiminkime, kad pradines idėjas apie kalbinius reiškinius vaikai turėtų gauti remdamiesi aktyviais atitinkamų gyvo bendravimo vienetų stebėjimais, tinkamai suvokdami esminius jų bruožus.

Šiuo atveju pedagogai turi atsižvelgti į fonetikos ir grafikos ypatumus. Visiškai aišku, kad be gilaus kalbinio išsilavinimo mokytojas negalės formuoti vaikams elementarių, o mokslinių idėjų apie pagrindinius kalbos vienetus: sakinį, žodį, skiemenį, garsą.

Susipažinimas su kalbos fonetika ir grafika

Ikimokyklinio amžiaus vaikų raštingumo mokymo praktikos stebėjimai įtikinamai rodo, kad pedagogai daugiausiai klaidų daro supažindindami vaikus su fonetine-grafine gimtosios kalbos sistema.

Taigi dažni atvejai, kai atpažįstami garsai ir raidės, atkreipiamas vaikų dėmesys į nesvarbias fonemų ypatybes, susidaro klaidingas vaizdas apie garsų ir raidžių santykį ir panašiai.

Šiuolaikinės ikimokyklinio ugdymo įstaigos raštingumo pamokose mokytojas turi laisvai operuoti tokiomis kalbinėmis žiniomis gimtosios kalbos fonetikos ir grafikos srityje.

Mūsų kalboje yra 38 fonetiniai vienetai. Fonemos – pagrindiniai kalbos garsai, kurių pagalba skiriami žodžiai (namas – dūmai, rankos – upės) ir jų formos (brolis, brolis, brolis). Pagal akustines savybes kalbos garsai skirstomi į balses (rusų kalboje jų yra 6 - [a], [o], [u], [e], [ы], [i]) ir priebalsius ( jų yra 32).

Balsiai ir priebalsiai skiriasi savo funkcijomis (balsiai sudaro skiemenį, o priebalsiai yra tik kompozicijos dalis) ir kūrimo būdu.

Balsės susidaro laisvai per burnos ertmę praeinant iškvėptam orui; jų pagrindas yra balsas.

Tariant priebalsius, oro srautas susiduria su kliūtimis dėl visiško ar dalinio kalbos organų (oro uždarymo organų) uždarymo. Remdamasis šiomis savybėmis, mokytojas moko vaikus atskirti balsius ir priebalsius.

Balsiai yra kirčiuoti ir nekirčiuoti, o priebalsiai kieti ir minkšti. Raidės yra didelės ir mažos, spausdintos ir rašytos ranka. Todėl neteisinga sakyti, kad frazė „balsiai, priebalsiai“, „kietos (minkštosios) raidės“. Kalbotyros požiūriu teisinga vartoti frazę „balsio garsui žymėti raidė“, „priebalsio garsui žymėti raidė“ arba „balsio raidė“, „priebalsio raidė“.

32 priebalsių garsai skirstomi į kietus ir švelnius. Pabrėžiame, kad garsai [l] - [l'], [d] - [d'], [s] - [s'] ir kt. egzistuoja kaip savarankiški garsai, nors autoriai mokymo priemonėse dažnai pažymi, kad tai yra vienas. ir tas pats garsas, kuris viename žodyje tariamas tvirtai, kitame – švelniai.

Rusų kalba švelnūs gali būti tik tie garsai, kurie tariami dantimis ir priekiniu liežuvio galu: [d'], [s'], [y], [l'], [n'], [g '], [s '], [t'], [ts'], [dz']. Yra la, nya, xia, zya, tai sintezė, bet nėra bya, me, vya, kya.

Reikėtų atsiminti, kad pradiniame mokymosi skaityti ir rašyti etape švelniųjų priebalsių garsai apima ne tik [d'], [s'], [th], [l'], [n'], [g'] , [s'], [t'], [ts'], [dz'], bet ir visus kitus priebalsius, esančius padėtyje prieš balsį [i], pavyzdžiui, žodžiuose: gaidys, moteris, šeši , voverė, arklys ir panašiai.

Mokymosi skaityti ir rašyti laikotarpiu vaikai gauna tik praktinį supratimą apie priebalsių kietumą ir minkštumą.

Fonetinės reprezentacijos

Pradinės fonetinės sąvokos vyresniems ikimokyklinukams formuojamos praktiškai, organizuojant kalbinių reiškinių stebėjimus. Taigi ikimokyklinio amžiaus vaikai balses ir priebalsius atpažįsta pagal šiuos požymius;

  • tarimo būdas (kliūčių buvimas ar nebuvimas burnos ertmėje);
  • gebėjimas sudaryti kompoziciją.

Tuo pačiu metu vaikai mokosi kietų ir švelnių priebalsių garsų. Šiuo atveju naudojamos tokios technikos kaip garsų suvokimas žodžiais ir atskirai ausimi (sūnus - mėlyna), garsų išskyrimas žodžiuose, kietų ir švelnių garsų palyginimas, artikuliacijos stebėjimas ir savarankiškas žodžių atrinkimas kietais ir švelniais priebalsiais.

Kadangi kalboje garsinis raidės turinys pasirodo tik kartu su kitomis raidėmis, skaitymas po raidės nuolat lemtų skaitymo klaidas.

Skiemeninis skaitymas

Todėl šiuolaikiniuose raštingumo mokymo metoduose perimtas skiemenų (pozicinio) skaitymo principas. Nuo pat skaitymo technikos darbo pradžios vaikai vadovaujasi atviru sandėliu kaip skaitymo vienetu.

Todėl kūrybos požiūriu, sprendžiant metodinius klausimus mokant vaikus skaityti ir rašyti, didelę reikšmę turi skiemuo, vaizduojantis kelis garsus (arba vieną garsą), ištariamus vienu iškvepiamo oro impulsu.

Pagrindinis kiekvieno skiemens garsas yra balsis, kuris sudaro skiemenį.

Skiemenų tipai išskiriami pradiniais ir galūniniais garsais: atvirasis skiemuo baigiasi balsių garsu (žaidimai): uždaras skiemuo baigiasi priebalsiniu garsu (metai, mažiausias).

Paprasčiausi skiemenys yra sudaryti iš vienos balsės arba iš derinio (priebalsio sujungimas su balse, pvz.: o-ko, dzhe-re-lo. Žodžių skirstymas į skiemenis vaikams nesukelia sunkumų).

Skiemenų skirstymas

Skirstant žodžius su priebalsių garsų santaka į skiemenis, reikia vadovautis pagrindiniu skiemens ypatumu - trauka atviram skiemeniui: esant priebalsių santakai, skiemenų riba eina po balsio prieš priebalsį (ri- chka, ka-toka-la, lapų stuburas ir kt.). Pagal tai dauguma žodžių skiemenų yra atviri. Būtent tokį požiūrį į skiemenų skirstymą reikia ugdyti vaikams.

Kaip organizuoti pamoką?

Ikimokyklinukų mokymo skaityti ir rašyti sėkmė daugiausia priklauso nuo mokytojo gebėjimo organizuoti pamoką, ją struktūrizuoti ir metodiškai teisingai vesti.

Vyresniųjų grupėje raštingumo užsiėmimai vyksta kartą per savaitę, jų trukmė 25-30 min. Užsiėmimų metu vaikams siūloma ir nauja medžiaga, ir medžiaga, skirta pakartoti ir įtvirtinti anksčiau įgytas žinias ir įgūdžius.

Ruošdamas ir vesdamas raštingumo pamokas, mokytojas turi laikytis keleto gerai žinomų didaktikos principų. Pagrindiniai iš jų yra: mokslinis pobūdis, prieinamumas, sistemingumas, aiškumas, sąmoningumas ir aktyvumas įgyjant vaikų žinias, individualus požiūris į jas ir panašiai.

Pažymėtina, kad vaikų mokymo skaityti ir rašyti metodikoje kai kurie tradiciniai principai pradedami interpretuoti skirtingai. Pavyzdžiui, mokslinis principas yra gerai žinomas, nepaisant vaikų amžiaus, jiems suteikiama elementari, bet svarbi informacija apie kalbos sistemos vienetus.

Vadinasi, tokie mokytojo paaiškinimai kaip „Garsas [o] yra balsis, nes jį galima dainuoti, ištraukti“ šiuolaikinio fonetikos mokslo požiūriu yra klaidingi ir rodo šiurkštų nurodyto didaktikos principo pažeidimą.

Žodžių skirstymo į skiemenis metodinės technikos, kurių metu vaikai ploja rankomis, nuleidžia skaičiavimo lazdeles, rankų judesiais parodo paryškintus skiemenis ir kt., yra klaidingi Klasėje reikėtų pristatyti delną prieš burną, nes būtent jie yra pagrįsti esminių skiemens, kaip kalbinio vieneto, ypatybių įvertinimu.

Matomumas treniruotėse

Bet kokia veikla ikimokyklinėje įstaigoje neįsivaizduojama be vaizdinių priemonių. Mokantis skaityti ir rašyti šis principas reikalauja, kad į vaiko pažintinę veiklą dalyvautų daugybė analizatorių, pirmiausia klausos-žodinių.

Šio analizatoriaus darbas suaktyvinamas lavinant vaikų foneminę klausą, lavinant juos analizuoti garsus, susipažįstant su kalbos garsais, sakiniais, žodžiais ir kompozicija. Garsų ir jų savybių tyrimas, idėjų apie sakinio, žodžio, skiemens ypatybes formavimas vaikams ir mokymas taisyklingai intonuoti sakinius vyksta sėkmingiau, jei klausos analizatoriaus veiklą papildo artikuliacijos organų judesiai. - tarimas.

Vaizdinis analizatorius padeda išspręsti tam tikras didaktines problemas. Su regėjimu vaikas suvokia ne pačius žodinės kalbos elementus, o ją atspindinčius simbolius. Taigi, sakinys ar žodis schematiškai pavaizduotas skirtingo ilgio juostelėmis, žodžio garsas ir garso struktūra – lustais ir diagramomis, kurios susideda iš trijų ar keturių langelių ir panašiai.

Tokio aiškumo vizualinis suvokimas, kaip ir veiksmai su juo, leidžia vaikui iš pradžių „pamatyti“, o paskui sąmoningai su jais veikti.

Raštingumo pamokose mokytojas vaizdines priemones naudoja ne tik ir ne tiek iliustravimo tikslais, kiek dažniau kaip priemonę fiksuoti kalbos vienetų, reiškinių, jų sąsajų ir santykių charakteristikas.

Matomumas mokant raštingumo yra žodinės kalbos elementų rodymas vaikams. Mokytojas demonstruoja pažymėtą (nekirčiuotą) skiemenį, priebalsio kietumą (minkštumą), konkretaus garso buvimą (nebuvimą) žodyje ir panašiai.

Todėl mokytojo kalba, vaikų kalba, didaktinės istorijos, pasakos, eilėraščiai ir panašiai gali pasitarnauti kaip vaizdinės priemonės. Kalbinis aiškumas neatmeta galimybės naudoti iliustratyvų, vaizdinį (reprodukcijos, paveikslėliai, diagramos), taip pat objektų (žaislų, traškučių, pagaliukų, juostelių ir kt.) matomumą.

Bendrieji didaktiniai reikalavimai

Rūpindamasis tolesnio vaiko raštingumo ugdymo pradinėje mokykloje sėkme, mokytojas turi laikytis bendrųjų didaktinių reikalavimų, kurie užtikrins kiekvienos raštingumo pamokos susitelkimą, organizacinį išsamumą, metodinę kompetenciją ir efektyvumą.

Į protingas didakto, profesoriaus A. Savčenko mintis dėl modernios pamokos 1 klasėje reikalavimų, galima atsižvelgti ir mokant vyresnius ikimokyklinukus:

  • Pamokos metu (klasė ikimokyklinio ugdymo įstaigos vyresnėje grupėje) mokytojas (auklėtojas) turi pasakyti vaikams, ką ir kodėl darys, o po įvertinimo – ką ir kaip padarė. Profesorius A. Savčenko mano, kad norint užtikrinti pamokos susitelkimą, pirmiausia reikia teisingai nustatyti jos tikslus. Ne mažiau svarbu, jos nuomone, suaktyvinti vaikų dėmesį pamokos pradžioje, pasiūlant vaizdinį jo įgyvendinimo planą. Tas pats planas gali būti naudojamas kaip vaizdinė atrama apibendrinant pamoką;
  • užduotis ir klausimus mokytojas formuluoja konkrečiai ir trumpomis frazėmis. Priešmokyklinukų ir pirmokų imitaciniai veiksmai vaidina svarbų vaidmenį kuriant naują mokomąją medžiagą. Taigi, kai vaikai išmoksta naujo būdo ką nors daryti, geriau parodyti jo įgyvendinimo pavyzdį. Pavyzdžiui, „Žodis tariamas taip...“, „Pasakyk šį garsą su manimi“.

Raštingumo pamokose vyrauja kolektyvinės darbo formos, tačiau vaikai gali dirbti individualiai bendradarbiaudami su mokytoju arba savarankiškai individualiai su padalomąja medžiaga.

Užsiėmimuose „Vyresniųjų ikimokyklinukų paruošimas mokytis skaityti ir rašyti“ plačiai taikoma grupinė vaikų edukacinės veiklos organizavimo forma, kai jie susijungia poromis ar keturiais. Vertingą patirtį mokant vaikus dirbti grupėse aprašo vystomojo ugdymo technologijos autoriai D. Elkoninas ir V. Davydovas.

Jie tiki, kad grupiniam įgyvendinimui galima pasiūlyti užduočių apie sakinių ar žodžių kūrimą pagal pateiktą schemą, sakinio sklaidą ar mokytojo pradėto sakinio užbaigimą ir panašiai.

Pamokos (užsiėmimo) metu būtina keletą kartų keisti vaikų veiklos rūšis. Dėl to jis tampa dinamiškesnis, o vaikų dėmesys stabilesnis. Be to, kaitaliojama veikla yra patikima priemonė, neleidžianti vaikams pervargti.

Vaizdinės priemonės, didaktinė medžiaga, žaidimų užduotys turėtų būti naudojamos tiek, kiek jos padeda mokytojams siekti ugdymo tikslų, o vyresnių ikimokyklinukų rengimas raštingumui taps vaikams prieinamu ir įdomiu procesu.

Raštingumo pamokos planavimas

Planuojant darbą raštingumo pamokose, būtina atsižvelgti tiek į visų vaikų, tiek į kiekvieno vaiko pasirengimo lygį ir realias galimybes.

Mokytojas turėtų palaikyti net menkiausią vaikų pažangą įvaldant raštingumą. Tačiau per daug vartojami posakiai, pvz., „Puiku!“, „Nuostabu! ir kiti pagal prof. A. Savčenko, be trumpalaikio emocinio poveikio vaikui, stimuliuojančios vertės neturi.

Vietoj to būtina pateikti išsamius vertinamuosius sprendimus, kuriuose būtų konkrečių patarimų, kaip pašalinti trūkumus ir įveikti sunkumus; lyginti vaikų darbus; pamokos pabaigoje surengti geriausių darbų parodą; įtraukti vaikus į vertinimą, kaip draugai atliko užduotį. Svarbiausia, kad mokytojo vertybiniai sprendimai būtų motyvuoti ir vaikams suprantami.

Apibūdindami raštingumo užsiėmimų turinį, struktūrą ir metodiką, norime įspėti pedagogus nuo moksliškai nepagrįsto mechaninio raštingumo užsiėmimų derinimo su garsinės kalbos kultūros ugdymo pamokomis.

Toks vyresnių ikimokyklinukų paruošimas mokytis skaityti ir rašyti neleidžia iki galo realizuoti specifinių šių dviejų užsiėmimų tipų užduočių, perkrauna jų turinį, daro struktūrą neskaidrią. Nepaisant šių klasių individualių tikslų panašumo (pavyzdžiui, foneminės klausos ugdymas), metodų ir technikų bendrumo ir pan., kiekvienas iš jų turi būti kuriamas ir vykdomas savaip. Taigi raštingumo pamokose reikia daugiau dėmesio skirti ikimokyklinukų idėjoms apie kalbinį vienetą (sakinį, žodį, skiemenį, garsą) formavimui ir jų pagrindu – anapitiniams-sintetiniams įgūdžiams.

Taip pat pasikartojantys pavienių metodininkų, o po jų ir pedagogų bandymai papildyti raštingumo užsiėmimų turinį supažindinant ikimokyklinukus su raidėmis, mokant skaityti. Pažymėtina, kad tai yra esamų programų reikalavimų pervertinimas, todėl nepriimtinas. Visas skaitymo įgūdžių įsisavinimo darbas turėtų būti organizuojamas tik individualiai. Tokia pamoka turiniu, struktūra ir metodika primena skaitymo pamoką raidės laikotarpiu pirmoje klasėje.

Vyresnių ikimokyklinukų ruošimas raštingumui: didaktiniai tikslai

Atkreipiame pedagogų dėmesį į būtinybę teisingai suformuluoti didaktinius raštingumo užsiėmimų tikslus. Visų pirma, turėtumėte aiškiai įsivaizduoti galutinį šios pamokos rezultatą, būtent: kokias žinias ikimokyklinukai turėtų įgyti apie kalbos vienetus, kokius įgūdžius jie ugdys remdamiesi šiomis žiniomis.

Apibendrindami tai, kas pasakyta, pažymime, kad penkerių–šešerių metų vaikų ugdymo organizavimo sėkmė priklauso nuo to, kiek mokytojas laisvai išmano šiuolaikines technologijas, skirtas mokyti vaikus raštingumo, kalbinių žinių, kaip jis atsižvelgia į šiuolaikinio psichologijos ir pedagogikos mokslo reikalavimus ugdymo proceso organizavimui ikimokyklinio ugdymo įstaigoje.

Skyriuje Raštingumas pateikiu tiesioginių edukacinių užsiėmimų, skirtų parengiamosios grupės vaikams, santrauką. Ši santrauka bus naudinga parengiamosios grupės mokytojams.

Švietimo sričių integracija:„bendravimas“, „grožinė literatūra“, „pažinimas“, „socializacija“, „sveikata“.

Pamokos tikslas: Įtvirtinti žinias, įgūdžius ir gebėjimus skyriuje „Raštingumo mokymas“.

Užduotys:

Švietimo e: Patikrinkite vaikų įgytas žinias, įgūdžius ir gebėjimus, ugdomus raštingumo pamokose;

Kalba: Išmokti atskirti studijuojamus garsus; praktikuoti garsinę žodžių analizę; įtvirtinti gebėjimą sudaryti ir analizuoti sakinių diagramas; nustatyti skaitymo įgūdžių įvaldymo lygį; įtvirtinti apibendrinančias sąvokas; praturtinti vaikų žodyną;

Švietimas:įtvirtinti gebėjimą dirbti sąsiuvinyje ir prie lentos;

Švietimo: ugdyti gebėjimą išklausyti bendražygius, nepertraukti vienas kito.

Demo medžiaga: kortelės su žodžiais: ROCKET, COBRA, KOLOBOK, EDGE, DINNER; kūno kultūros kortelę.

Dalomoji medžiaga. „Saldainis“ - skanėstas su traškučiais (balsio garsas, kirčiuotas, švelnus priebalsis, kietas priebalsis, balsinis priebalsis, nebalsinis priebalsis, skiemuo (kirčiuotas, nekirčiuotas), kortos su šamo, lydekos, karoso, ryklio paveikslėliais; spalvoti pieštukai, sąsiuviniai ar tušti popieriaus lapeliai, vokai su liežuvio suktuku su žaidimu „Pamestas laiškas“;

K. Vaikinai, pas mus atėjo svečių, daug svečių, pažiūrėkite į juos ir pasisveikinkite. Jie nori jus matyti, kokie jūs protingi ir raštingi vaikai.

B. Atsisėsk ant kilimo ir visas tavo dėmesys nukreiptas į mane.

K. Noriu pakviesti jus į Gramatikos šalį. O kad ten patektum, reikia atsiminti ir pasakyti viską, ką žinai apie garsus, raides, skiemenis. Ar tu pasiruošęs?

K. Kas man pasakys, kas yra garsai? kas jie tokie? Vaikų atsakymai. (balsiai ir priebalsiai: kieti ir minkšti, balsingi ir bebalsiai).

K. Kas yra raidės? Kuo jie skiriasi nuo garsų? Vaikų atsakymai (girdime ir tariame garsus, rašome raides, jas matome ir pan.)

V. Gerai padaryta.

V. Štai mes Gramatikos žemėje. Šios šalies gyventojai tau paruošė skanėstų, bet skanėstai nėra paprasti, eik prie savo stalų, paimk saldainį ir išvyniok, viduje pamatai traškučius, paeiliui pasakyk, ką žinai apie šiuos traškučius. Vaikai išskleidžia ir pasakoja balsinį garsą, kirčiuotą garsą, švelnų priebalsį, kietąjį priebalsį, balsinį priebalsį, bebalsį priebalsį, skiemenį (kirčiuotą, nekirčiuotą).

V. Gerai padaryta!

B. Prašome atsisėsti prie stalų. Jūs ir aš jau žinome, kad žodžiai susideda iš garsų. Ar įmanoma padalinti žodį? Tokios garsinės žodžio dalys vadinamos skiemenimis. Kad žodis skambėtų teisingai, akcentuojame... Kaip teisingai akcentuoti? Vaikų atsakymai (žodis turi būti vadinamas ir skiemuo, kuris trunka ir bus kirčiuotas)

K. Štai užduotis, kurią jums paruošė šios šalies gyventojai – padalinkite žodžius į skiemenis ir pabrėžkite. Mokytojas parodo pavyzdį. upė (upė)

(Vaikai daro visus žodžius ant kortelių, žodžiai yra: šamas, lydeka, karosas, ryklys)

V. Puiku, vaikinai! Ir kaip vienu žodžiu galima pavadinti žodžius, prie kurių dirbote (žuvis) Kas gaudo žuvį, koks šio žmogaus vardas? (žvejas) Užsirašykime šį žodį ir atlikime garso analizę. Vaikai dirba prie stalų, vienas prie lentos.

V. Protingos merginos. Dabar ateik pas mane, pažaiskime. Kūno kultūros pamoka pagal I. Nikolajevičiaus eiles

Ant kabliuko sėdi kirminas (vaikai tupi)

Išgąsdinęs žuvį, jis daro veidus. (artikuliacinė gimnastika „Turkija“)

Nuo to – pusdienis žvejys

Nieko negali sugauti. (vaikai šokinėja)

Vaikai susėda ant kilimo.

B. Atkreipkite dėmesį į lentą, kurioje užrašytas žodis, perskaitykite ją ROCKET. Ką reiškia šis žodis? Vaikų atsakymai (orlaivis, judantis erdvėje)

Koks gyvūnas slepiasi šiame žodyje? VĖŽIO vaikų atsakymai

COBRA. Ką reiškia šis žodis? Vaikų atsakymai (didžiausia nuodinga gyvatė pasaulyje)

Kokią sieninę lempą nešioja kobra? Vaikų atsakymai BRA

KOLOBOK. Ką reiškia šis žodis? Vaikų atsakymai (liaudies pasakos personažas)

Kokia žmogaus veido dalis slypi šiame žodyje? Vaikų atsakymai

EDGE. Ką reiškia šis žodis? Vaikų atsakymai (miško pakraštyje)

Koks artilerijos gabalas paslėptas miško pakraštyje? Vaikų atsakymai CANNON

VAKARIENĖ. Ką reiškia šis žodis? Vaikų atsakymai (vakaro maistas)

Kokios nenuodingos gyvatės užsuko vakarienei? Vaikų atsakymai UZHI.

V. Gerai padaryta! Dabar eikite prie stalų ir paimkite voką su kokia nors žinute. Vaikai skaito.

Vakarienei ežiukui reikia vabalo.

V. Puiku. Sakyk, ką skaitėte, kaip tai vadinasi? Vaikų atsakymai Pasiūlymas.

K. Kiek žodžių yra šiame sakinyje? Nubraižykime šio sakinio schemą (vienas vaikas eina prie lentos, likusieji rašo ant savo lapelių).

Kaip parašyti pirmą žodį sakinyje? (Pirmasis sakinio žodis rašomas didžiąja raide). Kas būna sakinio pabaigoje? Vaikų atsakymai (taškas) Kokie skyrybos ženklai dedami sakinio pabaigoje? (!?)

V. Gerai padaryta! Išeik pas mane. Dabar kartu taisyklingai ištarkime šį liežuvio suktuką (tyliai, ramiai, greitai, garsiai, o dabar tarsi klaustukas gale, džiaugsmingai). Toliau mokytojas klausia vaikų individualiai.

V. Gerai padaryta. Koks garsas čia įprastas? [F] Ką galite pasakyti apie šį garsą. koks jis? Vaikų atsakymai (Sutinku, visada tvirtai, garsiai) Nuostabu!

B. Atsisėskite prie stalų. O atsisveikindami šios nuostabios šalies gyventojai paruošė jums paskutinę užduotį „Pasiklydęs laiškas“



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!