Нэг жигд хурдасгасан хөдөлгөөний үед биеийн хурдатгалын лабораторийн хэмжилт. Физикийн хичээлийн төлөвлөгөө (10-р анги) "Гэгд хурдатгалтай хөдөлгөөний үед биеийн хурдатгалыг хэмжих" лабораторийн ажил

Асуудлын нөхцөл:
Асуудлын дугаар 1
Ажлын зорилго: Бөмбөгийг налуу суваг руу өнхрөх хурдатгалыг тооцоолох. Үүнийг хийхийн тулд мэдэгдэж буй t хугацаанд бөмбөгний хөдөлгөөний s уртыг хэмжинэ. Анхны хурдгүйгээр жигд хурдасгасан хөдөлгөөнд орсон тул

дараа нь s ба t-ийг хэмжиж, бөмбөгний хурдатгалыг олж болно. Энэ нь тэнцүү байна:

Ямар ч хэмжилтийг яг нарийн хийдэггүй. Хэмжих хэрэгслийн төгс бус байдал болон бусад шалтгааны улмаас тэдгээр нь үргэлж алдаатай үйлдвэрлэгддэг. Гэхдээ алдаа гарсан ч найдвартай хэмжилт хийх хэд хэдэн арга байдаг. Тэдгээрийн хамгийн энгийн нь туршилтын нөхцөл өөрчлөгдөхгүй бол ижил хэмжигдэхүүнтэй хэд хэдэн бие даасан хэмжилтийн үр дүнгээс арифметик дундажийг тооцоолох явдал юм. Энэ ажилд бид үүнийг хийхийг санал болгож байна.
Хэмжих хэрэгсэл: 1) хэмжих соронзон хальс; 2) метроном.
Материал: 1) суваг; 2) бөмбөг; 3) холбогч ба хөлтэй tripod; 4) металл цилиндр.
Ажлын дараалал
1. Хэвтээ чиглэлд бага зэрэг өнцгөөр налуу байрлалд tripod ашиглан сувгийг бэхжүүлнэ (Зураг 175). Сувагны доод төгсгөлд дотор нь металл цилиндр байрлуулна.

2. Бөмбөгийг (метрономын цохилттой зэрэгцэн) ховилын дээд үзүүрээс гаргасны дараа бөмбөг цилиндртэй мөргөлдөхөөс өмнө метрономын цохилтын тоог тоол. Туршилтыг минутанд метрономын 120 цохилтоор хийх нь тохиромжтой.
3. Дамжуулах хоолойн хазайлтын өнцгийг тэнгэрийн хаяанд өөрчлөх, металл цилиндрийг бага зэрэг хөдөлгөх замаар бөмбөгийг хөөргөх ба цилиндртэй мөргөлдөх хооронд метрономын 4 цохилт (цохих хооронд 3 интервал) байгааг баталгаажуулна. ).
4. Бөмбөгийг хөдөлгөх хугацааг тооцоол.
5. Хэмжих соронзон хальсны тусламжтайгаар бөмбөгний хөдөлгөөний уртыг тодорхойлно. Тэвшийн налууг өөрчлөхгүйгээр (туршилтын нөхцөл өөрчлөгдөхгүй байх ёстой) туршилтыг таван удаа давтаж, метрономын дөрөв дэх цохилт нь бөмбөгний металл цилиндрт үзүүлэх цохилттой давхцаж байгаа эсэхийг шалгаарай (цилиндрийг бага зэрэг хөдөлгөж болно). үүний төлөө).
6. Томъёоны дагуу

шилжилтийн модулийн дундаж утгыг олж, дараа нь хурдатгалын модулийн дундаж утгыг тооцоолно.

7. Хэмжилт, тооцооны үр дүнг хүснэгтэд оруулна.

Туршлагын дугаар

Тоо
цохилт
метро
ном

зуун, м/с2

Анхны хурдгүйгээр шулуун шугаман жигд хурдасгасан хөдөлгөөнд

Энд S нь биеийн туулсан зам, t нь тухайн замыг туулахад зарцуулсан хугацаа юм. Хэмжих хэрэгсэл: хэмжих соронзон хальс (захирагч), метроном (секундомер).
Лабораторийн зохион байгуулалт, ажлыг гүйцэтгэх журмыг сурах бичигт дэлгэрэнгүй тайлбарласан болно.

дундаж утга

Тооцоолол:

Алдааг тооцоолох
Багаж хэрэгслийн нарийвчлал: Хэмжих соронзон хальс:

Секундомер:

Үнэмлэхүй алдааг тооцоолъё:

Харьцангуй алдааг тооцоолъё:

Шууд бус хэмжилтийн үнэмлэхүй алдаа:

Ажлын үр дүнд олсон хурдатгалыг дараах байдлаар бичиж болно.

гэхдээ өгөгдсөн үнэмлэхүй алдааны хувьд ACP утгын сүүлчийн цифр нь хамаагүй тул бид үүнийг дараах байдлаар бичнэ.

Сэдэв: Лабораторийн ажил No1 "Нэг жигд хурдасгасан хөдөлгөөний үед биеийн хурдатгалын хэмжилт.""13-р дунд сургууль" СУИС-ийн физикийн багш: Гановичева М.А.
Зорилго: Боловсролын - жигд хурдасгасан шугаман хөдөлгөөний үед хурдатгалыг хэмжиж сурах; Биеийн жигд хурдассан шулуун хөдөлгөөний үед бие махбодын туулсан замуудын хамаарлыг туршилтаар тогтоох Хөгжлийн: яриа, сэтгэхүй, танин мэдэхүйн болон ерөнхий боловсролын чадварыг хөгжүүлэх: үйл ажиллагааг төлөвлөх, ажлын байрыг бэлтгэх, баримтжуулах. ажлын үр дүн; Шинжлэх ухааны судалгааны аргуудыг эзэмшихийг дэмжих: шинжилгээ, синтез. Боловсролын: эрдэм шинжилгээний ажилд ухамсартай хандах, суралцах эерэг сэдэл, харилцааны ур чадварыг төлөвшүүлэх; хүмүүнлэгийн хүмүүжилд хувь нэмэр оруулах Хичээлийн төрөл: Онолын мэдлэгийг нэгтгэх хичээл: Судалгааны ажил.

Хичээлийн төлөвлөгөө:

I. Зохион байгуулалтын үе шат.

2. Суурь мэдлэгийг шинэчлэх үе шат.

3. Оюутнуудын бие даасан ажлын үе шат.

4. Тусгал.

5. Эцсийн шат.

Бүлэг тус бүрийн материаллаг дэмжлэг:тайлангийн маягт; өгүүлбэр болгон хуваасан заавар;

лабораторийн металл тэвш 1.4 м урт, 1.5-2 см диаметртэй металл бөмбөг, метроном, захирагч.

Хичээлийн явц:

    Зохион байгуулалтын мөч.
Сайн байцгаана уу. Хөдөлмөрийн сахилга батыг бий болгох. Ажилгүй хүмүүсийг тэмдэглэх. Зорилго, хичээлийн төлөвлөгөөг мэдээлэх. Санамсаргүй сонголт ашиглан ангиудыг бүлэгт хуваах.
    Учир нь Өнөөдөр та бүлгээрээ ажиллаж байгаа тул хүн бүр өөрт тохирсон ажлаа аль болох сайн хийхийг хичээх ёстой. d/s-ийг шалгацгаая. Бүлгийн гишүүн бүр 5-р хэсгийн дараах асуултуудад нөхдөдөө хариулдаг.
Сүрьеэгийн талаар ярилцъя. Ослоос урьдчилан сэргийлэхийн тулд туршилтын явцад нисдэг хэсгүүдийг оюутнуудад оруулахгүй байхаар байрлуулж, ажил эхлэхийн өмнө түүний хэрэгжилтийн явцыг багшийн хэлснээр ойлгох хэрэгтэй харилцан яриа, би оюутнуудад лабораторийн ажлыг гүйцэтгэх хэллэг болгон хуваасан зааврыг санал болгож байна Хавсралт 2.Энэ нь оюутнуудаас өмнө нь олж авсан мэдлэгээ хуулбарлахаас гадна шинжлэх ухааны судалгааны логикийг илчлэхийг шаардаж, оюутнуудаас практик даалгаврыг ярилцаж, түүнийг шийдвэрлэх арга замыг тоймлон, практикт хэрэгжүүлэх, эцэст нь олсон үр дүнг танилцуулахыг хүссэн. Үүнд өөрийн санаа бодлыг тодорхой илэрхийлэх (бүрэн, ойлгомжтой үг хэлэх) болон хамтрагчаа ойлгох чадварыг хөгжүүлэх (түүнийг сонсож, түүний өгүүлбэрийн шууд утгыг ойлгох төдийгүй, зааврыг нааж, бөглөнө үү). хоосон мөр, багана.

АЖИЛЛАГААНЫ ҮЕД

1. Анхааралтай, сахилга баттай, болгоомжтой байх.2. Багшийн зөвшөөрөлгүйгээр ажлын байраа орхиж болохгүй.3. Ажлын байранд багаж, материал, тоног төхөөрөмжийг дарааллаар нь байрлуул, ширээн дээр гадны биет байх ёсгүй. Металл бөмбөгтэй болгоомжтой харьц! Tripod холбогчийг хэт чангалж болохгүй! Хэрэв та хэрэглэж буй төхөөрөмжид ямар нэгэн гэмтэл гарсан бол багшдаа мэдэгдэнэ үү.
Оюутнууд лабораторийн ажил хийж, түүнээс дүгнэлт гаргаж, тайлангийн маягт бөглөнө. Хавсралт 1.Хэрэв оюутнууд шинжлэх ухааны судалгааны логикийг эзэмшсэн бол зааврыг доор үзүүлсэн дарааллаар нааж болно.

ЯВЦ:

Зургийн дагуу угсралтыг угсарна

Бөмбөгийг хоолойн дээд үзүүрээс гарга

Зайг хэмжинэ h- сувгийн дээд үзүүрийн өндөр ба бөмбөгний явсан зай S.

Метрономын цохилтын тоогоор бөмбөгний хөдөлгөөний t хугацааг тооцоол.

Бөмбөгний хурдатгалыг тооцоол

Сувагны налууг сольж, туршилтыг дахин хоёр удаа давтана.

Хэмжилт, тооцооллын үр дүнг хүснэгтэд оруулна уу.

туршлага

Дундаж хурдатгалыг тооцоол.

Дүгнэлтээ бичнэ үү: юу хэмжиж, үр дүн нь юу болсон.

Багш ганцаарчилсан зөвлөгөө өгөх ажлыг хийж, даалгаврыг гүйцэтгэхийн тулд эхний бүлгийн тайлан, тестийн асуултын хариултыг хүлээн авна. Дараа нь эдгээр сурагчид багшийн үүрэг гүйцэтгэж, дараагийн бүлгүүдийн тайланг гаргана. Өнөөдөр бидний ажиллаж байсан уур амьсгал, орчинд та бүгд өөр өөр мэдрэмж төрж байсан. Одоо би та бүгдээрээ энэ хичээлд ямар мэдрэмж төрж байгааг, мөн өнөөдрийн бидний хийж байгаа ажил танд таалагдсан эсэхийг дүгнэхийг хүсч байна. 5. Төгсгөлийн үе шат өнөөдрийн хичээл. Бүлэг, зэрэглэлийг нэрлэсэн. Хичээлийн үеэр та бүгд нэг бүлэгт байсан бөгөөд өнөөдөр авсан үнэлгээг бүлгийн гишүүн бүрт ижил онооно. Бид дараагийн хичээлд бүлгүүдийг хуваарилна. Унаж буй объектын хурдатгалыг тодорхойлохын тулд та Галилеогийн олон удаа хийсэн туршилтыг хийх болно. Бүлгүүд ахисан түвшний даалгавар хүлээн авдаг: Галилеогийн тухай мэдээлэл олж, үүрэг хуваарилж, бүлгийн ажлыг төлөвлө.

Хавсралт 1

Лабораторийн тайлан №1

Нэг жигд хурдасгасан хөдөлгөөний үед биеийн хурдатгалыг хэмжих

9-р бүлэг “__” ________________________________________________________________________________________________________________

Ажлын зорилго: налуу хонгилоор эргэлдэж буй бөмбөгний хурдатгалыг хэмжих.

Тоног төхөөрөмж: метроном, ________________________________________________________________________________________________________________

Хавсралт 2

ЯВЦ:

Бид зургийн дагуу угсралтыг угсарсан

Бөмбөгийг яндангийн дээд үзүүрээс гаргав

Бид бөмбөгөөр явсан S зайг хэмжсэн.

Бид метрономын цохилтын тоонд үндэслэн бөмбөгний хөдөлгөөний t хугацааг тооцоолсон.

Бөмбөгний хурдатгалыг тооцоолсон

Бид хоолойн өнцгийг нэмэгдүүлж, туршилтыг дахин давтлаа.

Хэмжилт, тооцооллын үр дүнг хүснэгтэд оруулав.

туршлага

Дундаж хурдатгалыг тооцоолсон.

Дүгнэлт:

  1. 9-р ангийн физикийн хичээлийн төлөвлөгөө

Сэдэв: Лабораторийн ажил No1"Нэг жигд хурдасгасан хөдөлгөөний үед биеийн хурдатгалын хэмжилт."

"13-р дунд сургууль" СУИС-ийн физикийн багш: Гановичева М.А.

Боловсролын: жигд хурдасгасан шугаман хөдөлгөөний үед хурдатгалыг хэмжиж сурах; биеийн дараалсан тэнцүү интервалууд дээр жигд хурдасгасан шулуун хөдөлгөөний үед биеийн туулсан замын харьцааг туршилтаар тогтоох.

Хөгжүүлэлт: яриа, сэтгэлгээ, танин мэдэхүйн болон ерөнхий боловсролын чадварыг хөгжүүлэх: үйл ажиллагааг төлөвлөх, ажлын байр бэлтгэх, ажлын үр дүнг баримтжуулах; Шинжлэх ухааны судалгааны аргуудыг эзэмшихийг дэмжих: шинжилгээ, синтез.

Боловсролын: эрдэм шинжилгээний ажилд ухамсартай хандах, суралцах эерэг сэдэл, харилцааны ур чадварыг төлөвшүүлэх; хүмүүнлэг, хүмүүжлийн боловсролд хувь нэмэр оруулах.

Хичээлийн төрөл: Онолын мэдлэгийг бататгах хичээл.

Хийх хэлбэр: Судалгааны ажил.

  1. Хичээлийн төлөвлөгөө:
  2. I. Зохион байгуулалтын үе шат.
  3. 2. Суурь мэдлэгийг шинэчлэх үе шат.
  4. 3. Оюутнуудын бие даасан ажлын үе шат.
  5. 4. Тусгал.
  6. 5. Эцсийн шат.

Бүлэг тус бүрийн материаллаг дэмжлэг: тайлангийн маягт; өгүүлбэр болгон хуваасан заавар;

лабораторийн металл тэвш 1.4 м урт, 1.5-2 см диаметртэй металл бөмбөг, метроном, захирагч.

Хичээлийн явц:

  1. Зохион байгуулалтын мөч.

Сайн байцгаана уу. Хөдөлмөрийн сахилга батыг бий болгох. Ажилгүй хүмүүсийг тэмдэглэх. Зорилго, хичээлийн төлөвлөгөөг мэдээлэх. Санамсаргүй сонголт ашиглан ангиудыг бүлэгт хуваах.

    Учир нь Өнөөдөр та бүлгээрээ ажиллаж байгаа тул хүн бүр өөрт тохирсон ажлаа аль болох сайн хийхийг хичээх ёстой. d/z-г шалгацгаая. Бүлгийн гишүүн бүр 5-р догол мөрний дараах асуултуудад нөхдөдөө хариулдаг.

Сүрьеэгийн талаар ярилцъя. Осол гэмтлээс урьдчилан сэргийлэхийн тулд туршилтын явцад нисдэг хэсгүүдийг сурагчдад оруулахгүй байхаар үзүүлэнгийн ширээн дээр багаж хэрэгслийг байрлуулах хэрэгтэй.

Ажил эхлэхийн өмнө багшийн үгийг сонсож ажлын явцыг ойлго.

Харилцан яриа үүсгэхийн тулд би оюутнуудад лабораторийн ажлыг гүйцэтгэх зааварчилгааг санал болгож, хэллэг болгон хуваасан. Хавсралт 2.Энэ нь оюутнуудаас зөвхөн өмнө нь олж авсан мэдлэгээ хуулбарлахаас гадна шинжлэх ухааны судалгааны логикийг илчлэхийг шаарддаг.

Оюутнууд практик даалгаврын талаар ярилцаж, түүнийг шийдвэрлэх арга замыг тодорхойлж, практикт хэрэгжүүлж, эцэст нь хамтдаа олсон үр дүнг танилцуулахыг хүссэн.

Энэ нь өөрийн бодлоо тодорхой илэрхийлэх (бүрэн, тодорхой өгүүлбэр бий болгох) болон хамтрагчаа ойлгох чадварыг хөгжүүлэх (түүнийг сонсож, түүний өгүүлбэрийн шууд утгыг төдийгүй тэдний утгыг ойлгох) зэргийг багтаасан болно.

Зааврыг хооронд нь нааж, хоосон мөр, баганыг бөглөнө үү.

АЖИЛЛАГААНЫ ҮЕД

1. Анхааралтай, сахилга баттай, болгоомжтой бай.

2. Багшийн зөвшөөрөлгүйгээр ажлын байраа орхиж болохгүй.

3. Ажлын байранд багаж, материал, тоног төхөөрөмжийг дарааллаар нь байрлуулах, ширээн дээр гадны биет байх ёсгүй; Металл бөмбөгтэй болгоомжтой харьц! Tripod холбогчийг хэт чангалж болохгүй!

Хэрэв та хэрэглэж буй төхөөрөмжүүдийн нөхцөл байдалд ямар нэгэн гэмтэл гарсан бол багшид мэдэгдэнэ үү.

Оюутнууд лабораторийн ажил хийж, түүнээс дүгнэлт гаргаж, тайлангийн маягт бөглөнө. Хавсралт 1.Хэрэв оюутнууд шинжлэх ухааны судалгааны логикийг эзэмшсэн бол зааврыг доор үзүүлсэн дарааллаар нааж болно.

ЯВЦ:

Суулгацыг зургийн дагуу угсарна

Бөмбөгийг хоолойн дээд үзүүрээс гарга

Зайг хэмжинэ h - сувагны дээд төгсгөлийн өндөр ба S зайг бөмбөгөөр дамжуулна.

Метрономын цохилтын тоогоор бөмбөгний хөдөлгөөний t хугацааг тооцоол.

Бөмбөгний хурдатгалыг тооцоол

Сувагны налууг сольж, туршилтыг дахин хоёр удаа давтана.

Хэмжилт, тооцооллын үр дүнг хүснэгтэд оруулна уу.

Зай,

Метрономын цохилтын тоо

Жолооны цаг

хурдатгал,

Дундаж хурдатгалыг тооцоол.

Дүгнэлтээ бичнэ үү: юу хэмжиж, үр дүн нь юу болсон.

Багш ганцаарчилсан зөвлөгөө өгөх ажлыг хийж, даалгаврыг гүйцэтгэхийн тулд эхний бүлгийн тестийн асуултын тайлан, хариултыг хүлээн авна. Дараа нь эдгээр сурагчид багшийн үүргийг гүйцэтгэж, дараагийн бүлгүүдээс тайлан авдаг.

4. Тусгал.

За бидний хичээл дуусч байна. Өнөөдөр бидний ажиллаж байсан уур амьсгал, орчинд та бүгд өөр өөр мэдрэмж төрж байсан. Одоо би та бүхнээс энэ хичээлд хэр зэрэг тухтай байсан, анги хамт олноороо, бидний өнөөдрийн хийсэн ажил таалагдсан эсэхийг дүгнэхийг хүсч байна.

5. Эцсийн шат.

Одоо өнөөдрийн хичээлээр та бүхний ажлыг хамтдаа дүгнэе. Бүлэг, зэрэглэлийг нэрлэсэн. Хичээлийн үеэр та бүгд нэг бүлэгт байсан бөгөөд өнөөдөр авсан үнэлгээг бүлгийн гишүүн бүрт ижил онооно. Бид дараагийн хичээлд бүлгүүдийг хуваарилна. Унаж буй объектын хурдатгалыг тодорхойлохын тулд Галилейгийн олон удаа хийсэн туршилтыг та хийх болно. Бүлгүүд ахисан түвшний даалгавар хүлээн авдаг: Галилеогийн тухай мэдээлэл олж, үүрэг хуваарилж, бүлгийн ажлыг төлөвлө.

Хавсралт 1

Лабораторийн тайлан №1

Нэг жигд хурдасгасан хөдөлгөөний үед биеийн хурдатгалыг хэмжих

9-р бүлэг “__” ________________________________________________________________________________________________________________

Ажлын зорилго: налуу хонгилоор эргэлдэж буй бөмбөгний хурдатгалыг хэмжих.

ТУХАЙ
Тоног төхөөрөмж: метроном, ________________________________________________________________________________________________________________

Хавсралт 2

ЯВЦ:

Бид зургийн дагуу угсралтыг угсарсан

Бөмбөгийг яндангийн дээд үзүүрээс гаргав

Бид бөмбөгөөр явсан S зайг хэмжсэн.

Бид метрономын цохилтын тоонд үндэслэн бөмбөгний хөдөлгөөний t хугацааг тооцоолсон.

Бөмбөгний хурдатгалыг тооцоолсон

Бид хоолойн өнцгийг нэмэгдүүлж, туршилтыг дахин давтав.

Хэмжилт, тооцооллын үр дүнг хүснэгтэд оруулав.

Зай,

Сувагны дээд төгсгөлийн өндөр, м

Метрономын цохилтын тоо

Жолооны цаг

хурдатгал,

Дундаж хурдатгалыг тооцоолсон.

Сэдэв. Лабораторийн ажил No1 “Хөдөлгөөний жигд хурдатгалын үед биеийн хурдатгалыг тодорхойлох”

Хичээлийн зорилго: налуу хонгилоор эргэлдэж буй бөмбөгний хурдатгалыг хэмжих

Хичээлийн төрөл: мэдлэгийг хянах, үнэлэх

Тоног төхөөрөмж: металл суваг, холбогч ба хавчаар бүхий tripod, ган цилиндр, хэмжих соронзон хальс, секундомер эсвэл хоёр дахь гартай цаг

АЖЛЫН ЯВЦ

1. Зурагт үзүүлсэн суурилуулалтыг угсарна (сувагны дээд төгсгөл нь доод төгсгөлөөс хэдхэн см өндөрт байрлах ёстой). Металл цилиндрийг доод төгсгөлд нь суваг руу хийнэ. Бөмбөг эргэлдэж, цилиндрийг цохих үед цохилтын дуу нь бөмбөгний хөдөлгөөний цагийг илүү нарийвчлалтай тодорхойлоход тусална.

2. Бөмбөлөгний анхны байрлал, түүнчлэн түүний эцсийн байрлал - металл цилиндрийн дээд төгсгөлийг ховил дээр тэмдэглэнэ.

3. Суваг дээрх дээд ба доод тэмдгийн хоорондох зайг (бөмбөгний туулсан зам) хэмжиж, хэмжилтийн үр дүнг хүснэгтэд бичнэ.

4. Хоёр дахь гар нь 10-д хуваагдах хуваалт дээр байх мөчийг тогтоосны дараа бөмбөгийг түлхэхгүйгээр дээд цэг дээр гаргаж, бөмбөг цилиндрт хүрэхээс өмнөх t хугацааг хэмжинэ.

Туршилтыг гурван удаа давтаж, хэмжилтийн үр дүнг хүснэгтэд бичнэ үү. Туршилт бүрийн үеэр бөмбөгийг ижил байрлалаас хөөргөж, цилиндрийн дээд төгсгөл нь тохирох хэсэгт байгаа эсэхийг шалгаарай.

л, м

т, с

ноён, в

5. Тооцоолох үр дүнг хүснэгтэд бичнэ үү.

6. Бөмбөг өнхрөх хурдатгалыг тооцоол: Тооцооллын үр дүнг хүснэгтэд бич.

7. Алдааг тооцоолохдоо шууд бус хэмжилтийн алдааг тооцоолох аргыг хэрэглэж хурдатгалын жинхэнэ утга байрлах amax ба min хязгаарыг ол.

8. Томьёог ашиглан дундаж утгыг a ser, хэмжилтийн үнэмлэхүй алдаа Тиймийг тооцоол.

9. Харьцангуй хэмжилтийн алдааг тооцоол.

10. Тооцооллын үр дүнг хүснэгтэд бичнэ үү.

smax

инээх

tmin

tmax

амакс

амин

acep

11. Тооцоолсон хэмжигдэхүүний тоон утгыг томьёонд орлуулан a = acp ± ∆ a хэлбэрээр лабораторийн ажлын үр дүнг дэвтэртээ бичнэ үү.

12. Дүгнэлтийг лабораторийн дэвтэртээ бичнэ үү: юу хэмжиж, үр дүн нь ямар байв.

ХИЧЭЭЛИЙН ТӨЛӨВЛӨГӨӨ (2 цаг)

Хичээлийн сэдэв: “Лабораторийн ажил №1 “Хөдөлгөөний жигд хурдатгалын үед биеийн хурдатгалын хэмжилт”.

Үйл ажиллагааны төрөл - практик

Хичээлийн зорилго:

Ажлын зорилго: Бөмбөлөг налуу гангаар эргэлдэж буй хурдатгалыг тооцоолох. Үүнийг хийхийн тулд мэдэгдэж буй t хугацаанд бөмбөгний хөдөлгөөний s уртыг хэмжинэ. Анхны хурдгүйгээр жигд хурдасгасан хөдөлгөөнд орсон тул

1. Хичээлийн зохион байгуулалт

1) хичээлийн бүртгэлд байхгүй хүмүүсийг тэмдэглэх;

2) моюутны боловсролын үйл ажиллагааг баяжуулах:Багш, сурагчдын найрсаг хандлага, ангиудыг бизнесийн хэмнэлд хурдан нэгтгэх, бүх сурагчдын анхаарлыг төвлөрүүлэх

2. Ажлын ахиц дэвшил

дараа нь s ба t-ийг хэмжиж, бөмбөгний хурдатгалыг олж болно. Энэ нь тэнцүү байна:

Ямар ч хэмжилтийг яг нарийн хийдэггүй. Хэмжих хэрэгслийн төгс бус байдал болон бусад шалтгааны улмаас тэдгээр нь үргэлж алдаатай үйлдвэрлэгддэг. Гэхдээ алдаа гарсан ч найдвартай хэмжилт хийх хэд хэдэн арга байдаг. Тэдгээрийн хамгийн энгийн нь туршилтын нөхцөл өөрчлөгдөхгүй бол ижил хэмжигдэхүүнтэй хэд хэдэн бие даасан хэмжилтийн үр дүнгээс арифметик дундажийг тооцоолох явдал юм. Энэ ажилд бид үүнийг хийхийг санал болгож байна.

Хэмжих хэрэгсэл: 1) хэмжих соронзон хальс; 2) метроном.

Материал: 1) суваг; 2) бөмбөг; 3) холбогч ба хөлтэй tripod; 4) металл цилиндр.

Ажлын дараалал

1. Хөндлөнгөөс бага зэрэг өнцгөөр налуу байрлалд tripod ашиглан сувгийг бэхжүүлнэ (Зураг 175). Сувагны доод төгсгөлд металл цилиндрийг байрлуулна.

2. Бөмбөгийг (метрономын цохилттой зэрэгцэн) ховилын дээд үзүүрээс гаргасны дараа бөмбөг цилиндртэй мөргөлдөхөөс өмнө метрономын цохилтын тоог тоол. Туршилтыг минутанд метрономын 120 цохилтоор хийх нь тохиромжтой.

3. Дамжуулах хоолойн хазайлтын өнцгийг тэнгэрийн хаяанд өөрчлөх, металл цилиндрийг бага зэрэг хөдөлгөх замаар бөмбөгийг хөөргөх ба цилиндртэй мөргөлдөх хооронд метрономын 4 цохилт (цохих хооронд 3 интервал) байгааг баталгаажуулна. ).

4. Бөмбөгийг хөдөлгөх хугацааг тооцоол.

5. Хэмжих соронзон хальсны тусламжтайгаар бөмбөгний хөдөлгөөний уртыг тодорхойлно. Тэвшийн налууг өөрчлөхгүйгээр (туршилтын нөхцөл өөрчлөгдөхгүй байх ёстой) туршилтыг таван удаа давтаж, метрономын дөрөв дэх цохилт нь бөмбөгний металл цилиндрт үзүүлэх цохилттой давхцаж байгаа эсэхийг шалгаарай (цилиндрийг бага зэрэг хөдөлгөж болно). үүний төлөө).

6. Томъёоны дагуу

шилжилтийн модулийн дундаж утгыг олж, дараа нь хурдатгалын модулийн дундаж утгыг тооцоолно.

7. Хэмжилт, тооцооны үр дүнг хүснэгтэд оруулна.

Туршлагын дугаар

с, м

сав, м

Тоо

цохилт

метро

ном

т, с

зуун, м/с2

Анхны хурдгүйгээр шулуун шугаман жигд хурдасгасан хөдөлгөөнд

Энд S нь биеийн туулсан зам, t нь тухайн замыг туулахад зарцуулсан хугацаа юм. Хэмжих хэрэгсэл: хэмжих соронзон хальс (захирагч), метроном (секундомер).

Лабораторийн зохион байгуулалт, ажлыг гүйцэтгэх журмыг сурах бичигт дэлгэрэнгүй тайлбарласан болно.

туршлага

т, с

С, м

0,5

0,028

5,5

0,5

0,033

0,49

0,039

5,5

0,49

0,032

6,5

0,51

0,024

дундаж утга

5,7

0,5

0,031

Тооцоолол:


Алдааг тооцоолох

Багаж хэрэгслийн нарийвчлал: Хэмжих соронзон хальс:



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!