Идэвхтэй одоогийн оролцоог хэрхэн бүрдүүлэх вэ. Хамтарсан сэдвийг нэгтгэх үе шат

Одоогийн идэвхтэй оролцогчид

Зорилго:

оюутнуудад одоо идэвхтэй оролцогчдыг бий болгох арга замуудтай танилцуулах;

судалсан зөв бичгийн дүрмийг олж сурах.

Хичээлийн явц.

Зохион байгуулалтын мөч.

Өгүүлбэрийн синтаксийн шинжилгээ.

Хөлөг онгоцны зогсоол нь завинд суухыг хүлээж байсан зорчигчидоор дүүрэн байв.

Өгүүлбэрийн дүрмийн үндэслэлийн доогуур зур.

Оролцсон хэлцийг ол, тодорхойлогдсон нэр үгийг заа.

Өгүүлбэрийг бичнэ үү. Өглөгчийн төрөл, цаг, хүйс, тоо, тохиолдол зэргийг заана уу.

Энэ гишүүн ямар үйл үгээс бүтсэн бэ?

Хичээлийн сэдэв, зорилгыг хэлнэ үү.

Самбар дээр “Үйл үг залгах” хүснэгт өлгөөтэй байна.

Үйл үгийн холболтыг хэрхэн тодорхойлох вэ?

Үл хамаарах үйл үгсийг нэрлэ.

Хүснэгтийг харахболон асуултуудад хариулах (х.42)

Дүгнэлт хийх : юунаас, ямар тусламжтайгаар идэвхтэй одоогийн гишүүн бий болдог.

"Одоо цагийн бодит оролцоо" сэдвийг нэгтгэх.

1) 3-р хүний ​​олон тооны үйл үгсийг бич. хоёр баганад (1 нийлбэр ба 2 нийлбэр) хоосон мөр үлдээнэ.

Бод, нааж, хус, жолоод, эдгээ, нандигнаж, тарь, хайрла, бүтээ, наманчил.

Эдгээр үйл үгсээс одоогийн идэвхтэй оролцогчийг бүрдүүлж, хоосон мөрөнд бичээрэй.

Тэд наалдсан гэж боддог

Бодлын цавуу

Тэд сахлаа хусч, машин жолооддог

сахлын хөөгч

Хүндэлж, эмчил

эдгэрэлтийг тэтгэх

Тэд тарих дуртай

хайраар тариалах

Тэд наманчилж, бүтээдэг

гэмшсэн барилгачин

Дүгнэлт: Идэвхтэй одоогийн цагийн дагаврын эгшиг нь үйл үгийн эгшигт (3-р хүн олон тооны) тохирно.

2-р дагалтын үйл үгнээс жинхэнэ гишүүн бүрдвэл –УШ-, -УШЧ-, 2-р дагалтын үйл үгнээс бол -АШ-, -ЯШ- гэж бичнэ.

2) 90-р дасгалыг дуусгах (тайлбар бичсэн захидал).

Сэтгэгдэл: Барилга барих үйл үгнээс гишүүн гишүүн үүсдэггүй (энэ нь төгс төгөлдөр үйл үг тул)

Туршилтын даалгавар.

1. Хоёр тохиолдолд аль мөрөнд би үсэг дутуу байна вэ?

1) хөөсөрч буй горхи, найгасан өвс

2) хадаас барьдаг, шувууд жиргэж байна ... т

3) баригдаж буй байшин, алсыг харж байна

2. У үсгийг бүх үгэнд аль эгнээнд бичсэн бэ?

1) дүрмийг мэддэг эмчлэгч эмч

2) мөхөөлдөс хайлуулах, бөхийн тамирчид

3) цаг агаарын байдлаас шалтгаалан нойрондоо ёолж буй нохой

3. Аль мөрөнд хоёр тохиолдолд Ү үсэг дутуу байна вэ?

1) тайвшруулах хөгжим, энэ нь таныг ганцааранг нь орхихгүй

2) анчид эр зоригийг магтан дуулсан дууг бууджээ

3) бүрэнхий ойртож, мөлхөгч ургамал.

Хичээлийг дүгнэж байна.

Хичээл дээр та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Аль үйл үгийн ишнээс одоо цагийн идэвхтэй үйл үг үүссэн бэ?

Идэвхтэй одоо цагийн үг үүсгэхийн тулд ямар дагавар залгадаг вэ?

7. Гэрийн даалгавар: дүрмийг сур (х. 43), дасгал 93, 94.

Урьдчилан үзэх:

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд Google бүртгэл үүсгээд түүн рүү нэвтэрнэ үү: https://accounts.google.com


Слайдын тайлбар:

Орой хэлний багш МБОУ 86-р дунд сургууль Обухова Наиля Нуримановна одоогийн цагийн идэвхтэй оролцогчид.

Зорилго: оюутнуудад одоо байгаа идэвхтэй оролцогчдыг бий болгох аргуудыг танилцуулах; судалсан зөв бичгийн дүрмийг олж сурах.

Хөлөг онгоцны зогсоол нь завинд суухыг хүлээж байсан зорчигчидоор дүүрэн байв. Өгүүлбэрийг задлан шинжлэх - Өгүүлбэрийн дүрмийн үндэслэлийг онцлон тэмдэглэ. - Оролцсон хэлцийг ол, тодорхойлогдсон нэр үгийг заа. - Үеийн үгийг бичнэ үү. Үгийн төрөл, цаг, хүйс, тоо, тохиолдлыг заана уу. - Энэ гишүүн ямар үйл үгээс бүтсэн бэ?

Өгөгдөлгүй төгсгөлтэй үйл үгийн холболтыг олж мэдэхийн тулд үйл үгийг тодорхойгүй хэлбэрт оруулах хэрэгтэй. үүсгэж, үйл үг хаана төгссөнийг харна уу. Үйл үгийн төгсгөлд Е ба I I ба II нийлэх 1 залгах 2 залгах нэгж. h.pl. 1-р хэсэг нүүр -ю, -у - ба м 2 нүүр - ба ш - мөн тэдгээр 3-р хүн - ба t - a t, - i t нэгж. h.pl. h 1 нүүр -ю, -у - э м 2-р хүн - ид - э тэ 3-р хүн - э т - й т, й т

Сонсох үзнэ үү Үзэн ядах Драйв барих (ба) Гомдохгүй байх (ба) Харах Амьсгалах Эргүүлэх (ба) Хамаарах (ба) тэвчих Na -ut, - ot, -yt, -at -t, -ti, - үйл үгийн нийлбэрийг тодорхойлох. ch 1 залгалт + shave, lay -it-ээр төгссөн бүх үйл үг 2-р нийлбэрт хамаарах бөгөөд +7 in -et +4 in -at

Үйл үг Идэвхтэй одоогийн цагийн дагавар Бодит одоо цагийн үүрэг Төгс бус хэлбэрүүд Шилжилтийн болон үл шилжилтийн sp. Зөөж яваа Ажиллаж Инээж байгаа 1 -ш- (-юш-) Зөөж яваа Ажиллаж Инээж буй Амьсгалж буй зураг 2 -үнс- (-хайрцаг-) Амьсгалж буй Өнгөлөг

Дүгнэлт гарга: юунаас, юуны тусламжтайгаар идэвхтэй одоогийн оролцогчид үүссэн. Даалгавар Үйл үгсийг 3-р хүний ​​олон тоогоор бич. хоёр багананд (1 нийлбэр ба 2 нийлбэр) хоосон мөр үлдээх болгонд: Бод, нааж, хус, жолоод, эдгээ, нандигнаж, тарь, хайрла, бүтээ, наманчил. Эдгээр үйл үгсээс одоогийн идэвхтэй оролцогчийг бүрдүүлж, хоосон мөрөнд бичээрэй.

СЭТГЭХ СЭТГЭХ ХАСАЛ ХАСАХ СОЁЛ СОЁЛТ ТАРИЛАХ Тариалах Гэмшсэн Гэмшүүлэх Наалт наах Цавуу хөөцөлдөх ЭМЧЛЭХ ЭМЧИЛГЭЭ ХАЙРЛАХ ХАЙРЫН БАРИЛГА

Дүгнэлт: Одоогийн цагийн идэвхтэй оролцогчийн дагавар дахь эгшиг нь тэдгээрийн үүссэн үйл үгийн эгшиг (олон тооны 3-р хүн) -тэй тохирч байна. 1-р нийлэх үйл үгнээс жинхэнэ гишүүн бүрдвэл - УШ-, -УШ- , 2-р нийлэх үйл үгнээс бол - - АШ-, -ЯШ- дагаварт бичнэ.

5. Туршилтын даалгавар. Хоёр тохиолдолд аль мөрөнд миний үсэг дутуу байна вэ? хөөсөрхөх горхи, өвс ногоо найгах 2) хадаас бариад, шувууд жиргэх 3) баригдаж буй байшин, алсад харах 3

2. У үсгийг бүх үгэнд аль эгнээнд бичсэн бэ? дүрэм мэддэг эмчлэгч эмч 2) зайрмаг хайлуулах, бөх барилдах тамирчид 3) цаг агаарын байдлаас шалтгаалж нойрондоо ёолж буй нохой 2

3. Аль мөрөнд хоёр тохиолдолд Ү үсэг дутуу байна вэ? тайвшруулах хөгжим, тэд чамайг ганцааранг нь орхихгүй 2) анчид буудаж, эр зоригийг магтан дуу 3) бүрэнхий ойртож, мөлхөгч ургамал. 3

6. Хичээлийг дүгнэх. Хичээл дээр та ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Аль үйл үгийн ишнээс одоо цагийн идэвхтэй үйл үг үүссэн бэ? Идэвхтэй одоо цагийн үг үүсгэхийн тулд ямар дагавар залгадаг вэ? 7. Гэрийн даалгавар: дүрмийг сурах (х. 43), дасгал 93, 94

Эх сурвалж: 1. Н.В.Егорова Орос хэлний хичээлийн хөгжил. 7-р анги.-М.: Вако, 2006


С. С.Сай, 2014 он

Одоогийн идэвхтэй оролцогчиддагаврын тусламжтайгаар үүссэн оролцоо гэж нэрлэдэг - асч (-хайрцаг) / -ushch (-юшч): Лхагва гараг. хашгирах, алхах, огтлох, бүжиглэх.

1. Идэвхтэй одоо цагийн үг үүсгэх

1.1. Одоогийн идэвхтэй оролцогчийн үндэс

Идэвхтэй одоо цагийн үйл үгийн үндэс нь одоо цагийн үйл үгийн үндсэн дагавар залгах замаар үүсдэг - ushch(мөн зөв бичих - юшч) эхний залгах үйл үгийн хувьд ба - асч(мөн зөв бичих - хайрцаг) хоёр дахь залгах үйл үгсийн хувьд. Одоогийн цагийн хувилбартай үйл үгс (Үйл үг үүсэхийн өөрчлөлтийг үзнэ үү) нь ихэвчлэн нэг хэмжээгээр одоогийн цагийн хувилбар үүсгэх боломжийг олгодог (харьц. ганхаж байнаТэгээд ганхаж байна).

Өмнө нь эгшиг байгааг анзаарсан байх schОдоогийн цагийн идэвхтэй оролцогчийн дагавар нь гуравдагч хүний ​​олон тооны одоогийн цагийн хувийн хэлбэрийн төгсгөлд орсон нэгтэй давхцаж байна (Conjugation-г үзнэ үү). Энэ дүрэм нь янз бүрийн нарийн төвөгтэй тохиолдлуудад мөн хамаарна. Жишээлбэл, үйл үг хүндэтгэл, гуравдагч этгээдийн олон тооны хувилбартай ( хүндэтгэлТэгээд хүндэтгэл), оролцогчид үүсэхийг зөвшөөрдөг эрхэмсэгТэгээд эрхэмсэг; холимог үйл үг хүсэж байнагишүүн үг үүсгэдэг хүсэлтэй(харьц. хүсэж байна), үйл үг Байнагишүүн үг үүсгэдэг идэх. Эцэст нь, жигд бус үйл үгээс байхАрхаик гишүүн үг нь захаар үүсдэг жинхэнэ(харна уу. хэлбэр 3 л. олон тоо. мөн чанар, мөн эртний; нөхөрлөлийн тухай жинхэнэмөн үзнэ үү), энэ нь тодорхой хэмжээгээр ерөнхий хэв маягтай тохирч байна:

(2) ...тэр... хэвтэж, тамхи татаж, өөр бодит байдлын талаар бодож эхлэв. оршихуйМэргэн хүн байгаа энэ бодит байдалтай нэгдмэл байдлаар сарны доорх ертөнцөд. [Ю. Давыдов. Цэнхэр алтанзул цэцэг (1988-1989)]

1.2. Идэвхтэй одоогийн оролцогчийн хэлбэрээр стресс

Одоогийн хязгаарлагдмал хэлбэрт тогтмол стресстэй үйл үгийн хэсгүүдэд стресс нь эдгээр төгсгөлтэй хэлбэрүүдтэй ижил үе дээр үргэлж байдаг. хэмжээтэй у ,сууж байнаТэгээд сууж байна; Би харж байна,тэд харж байнаТэгээд үзмэрч.

Одоогийн цагийн хувийн хэлбэрт хөдөлгөөнт стресстэй ихэнх үйл үгсийн хувьд оролцогчийн стрессийн газар нь гуравдагч этгээдийн олон тооны стрессийн газартай давхцдаг. Би бичиж байна,бичих,зохиолч; Би хайртай,хайр,хайртай. Энэ загвар нь дээр дурдсан дүрэмд нийцэж байна (харна уу) оролцогчийн дагавар болон гуравдагч этгээдийн олон тооны хэлбэрийн төгсгөл дэх эгшиг давхцах тухай.

Гэсэн хэдий ч 1-р биений ганц хэлбэрээр байгаа стрессийн байрлалд тохирох, харин 1-р бие дэхь өргөдлийн байрлалд тохирохгүй байх үүрэг дагаврын дагавар дээр ачаалал өгөх хөдөлгөөнт стресстэй үйл үгс бас байдаг. Гурав дахь хүний ​​олон тооны хэлбэр: Би алхаж байна,алхаж байна,алхах;Би барьж байна,барих,барих;Би тамхи татдаг,утаа,тамхи татах. Энэ тухай [Исаченко 1965/2003: 544–545]-аас дэлгэрэнгүй үзнэ үү.

Бодит оролцооны парадигмд нэр үгийн төрөл бүрийн янз бүрийн залгалтуудыг нэмэхэд стресс тогтмол хэвээр байна ( сууж байна,сууж байна,сууж байна,сууж байнагэх мэт).

1.3. Идэвхтэй одоогийн болон "ирээдүйн бодит гишүүн" үүсэхийг хязгаарлах.

Идэвхтэй оролцогчийн хэлбэр үүсэхэд тавигдах гол хязгаарлалт нь төгс төгөлдөр үйл үгнээс ийм гишүүн бүрдэл үүсэх боломжгүй байдаг.

Гэхдээ энд нэг захиалга хийх шаардлагатай байна. Үнэн хэрэгтээ, тусгай ном зохиолд олон удаа дурдсанчлан [Грамматика 1980(1): 667], [Калакутская 1971: 24-25], төгс төгөлдөр үйл үгэнд одоогийн цагийн дагаврыг ихэвчлэн хавсаргасан байдаг. Үүний үр дүнд бүхэлдээ норматив хэлбэрүүд үүсдэггүй бөгөөд үүнийг логикоор авч үздэг ирээдүйн оролцоо, Лхагва гараг Дараах жишээнүүдийг [Крапивина 2009]-аас авсан бөгөөд энд SV үйл үгсийн "ирээдүйн бодит оролцогчдыг" нарийвчлан шинжилсэн болно.

(3) Би үүнийг бичиж байхдаа эрт орой хэзээ нэгэн цагт өөрийгөө агуу зохиолч гэж бодож байснаа санаж байна хэн бичих вэгайхалтай бүтээл... (блог http://mirotvoriec.livejournal.com)

(4) Ийнхүү өөрийн өвөрмөц байдал, өвөрмөц байдал, функциональ байдал, гоо зүйн аз жаргалтай хослол бүхий хэлбэр үүссэн. алдахгүйолон жилийн турш түүний сэтгэл татам байдал. (Авто зах зээлийн вэбсайт http://www.enet.ru/win/digitalKenig/news/auto)

Ирээдүйн оролцогчтой жишээнүүдийг сонгон шинжилсний дараа К.А.Крапивина бусад зүйлсээс гадна дараахь дүгнэлтэд хүрэв.

1. Ирээдүйн цаг үеийн оролцогчид нь дангаараа биш, харин хэллэгийн нэг хэсэг болгон бусад идэвхтэй оролцогчдоос хамаагүй илүү хэрэглэгддэг (тохиолдлын 95% орчим).

2. Ирээдүйн цаг үеийн оролцогчид нь бусад идэвхтэй оролцогчдоос хамаагүй илүү байдаг нь оролцооны хэллэгт анхдагч бус байр суурийг эзэлдэг бөгөөд энэ нь оролцогчийн хувьд ердийн бус байдаг (дээрх жишээг (3) үзнэ үү).

3. Ирээдүйн нэр томъёо нь бусад идэвхтэй гишүүдийг бодвол үгүйсгэх нөхцөл байдалд ашиглагдах магадлал өндөр байдаг (дээрх жишээг (4) үзнэ үү).

Хийсэн ажиглалтууд нь ирээдүйн цаг үеийн оролцогчид "үг хэллэг" -ийн илүү шинж тэмдгийг хадгалдаг гэсэн ерөнхий таамаглалд нийцэж байгаа юм шиг санагдаж байна, өөрөөр хэлбэл өнгөрсөн ба одоогийн цаг үеийн норматив хэсгүүдээс бага нэрлэсэн байна (Одоогийн бодит оролцоог үзнэ үү. цаг / догол мөр 4. Сэдвийг харьцуулах хэд хэдэн арга хэрэгсэл дэх бодит оролцоо).

Дээр дурдсан бүх зүйлийг үл харгалзан ирээдүйн нэр томъёо нь дүрмийн системийн захад байсаар байна - давтамж болон дүрмийн хувьд хүлээн зөвшөөрөгдөх түвшний хувьд (ялангуяа [Крапивина 2009]-д тодорхойлсон тусгай туршилтаар харуулсан). Тийм ч учраас олон зохиолчид текстэд тохиолдож байгааг тэмдэглэж, тэдгээрийг Оросын утга зохиолын хэлний хил хязгаараас гадуур гэж үзэхийг санал болгосоор байна. Хэлний хэм хэмжээ болон дүрмийн тогтолцооны үүднээс эдгээр формацийн байдлын асуудлын талаархи одоо байгаа үзэл бодлын нарийвчилсан дүн шинжилгээг [Влахов 2010: 17-20]-аас үзнэ үү.

NSV үйл үгсээс одоогийн идэвхтэй оролцогчдыг үүсгэх хязгаарлалтын хувьд орос хэл дээр ийм хязгаарлалт маш цөөхөн байдгийг тэмдэглэж болно.

Одоогийн цагийн хувь хүний ​​хэлбэргүй цөөн хэдэн NSV үйл үгсээс байгалийн жам ёсны одоогийн оролцогчид үүсдэггүй (харьц. * сонсголТэгээд * Би сонсож байна).

Цаашилбал, орчин үеийн орос хэлэнд энэ үгийг бараг нэр томъёо болгон ашигладаггүй. жинхэнэ, өөрөөр хэлбэл үйл үгийн идэвхтэй одоогийн цаг байх. Архаик гэдэг нь уг үгийн хэрэглээ юм жинхэнэяг үйл үгийн гишүүнээр байх, жишээн дээрх шиг (2); түүнээс гаралтай нэр үг жинхэнэ"үнэн, маш төстэй" (харьц. үнэмлэхүй новш,жинхэнэ хүүхэд,зүгээр л пенни) орчин үеийн бичвэрүүдэд нэлээд тогтмол ашиглагдаж байна.

Түүнчлэн, ялангуяа [Холодилова 2009: 29], [Холодилова, хэвлэлд], орос хэлэнд үйл үгийн идэвхтэй одоогийн цагийг хэрэглэхээс зайлсхийх хандлага ажиглагдаж байна. чадвартай байх(хүчирхэг) Мөн хүсэж байна(хүсэлтэй). Хэдий дүрмийн хувьд боломжгүй зүйл биш ч харгалзах үйл үгс нь бусад үйл үгийн одоогийн цагийн хуваарьтай харьцуулахад эдгээр үйл үгсийн хэрэглээний үндсэн хэсгийг бүрдүүлдэг.

2. Идэвхтэй одоо цагийн үгийн утга

Ихэнх тохиолдолд уламжлалт тэмдэглэгээ нь "бодит оролцоо" юм. одоогийн цаг" - эдгээр хэлбэрийн семантиктай бүрэн нийцдэг, өөрөөр хэлбэл эдгээр оролцогчид нь текст үүсгэх мөчтэй синхрон үйлдлүүдийг илэрхийлдэг, дээрх (1)-ийг үзнэ үү. Гэсэн хэдий ч хэд хэдэн тохиолдолд бодит одоогийн оролцоо нь яриа үүсгэх мөчтэй синхрон бус нөхцөл байдлыг илэрхийлдэг.

(5) Таня ... геологичдын гинжийг харсан, алхахмодон зам дагуу том ногоон фургон руу. [IN. Аксенов. Цаг нь боллоо, найз минь, цаг боллоо (1963)]

Ерөнхийдөө, цаг хугацааны хувьд эдгээр оролцогчдын тайлбарын хүрээ нь маш өргөн бөгөөд тэдгээрийг олон янзын нөхцөл байдлыг тодорхойлоход ашиглаж болно - бодит-урт хугацааны, олон (6), хэтийн төлөв (7) гэх мэт. (жишээлбэл, энэ талаар [Князев 2007: 478–481] үзнэ үү).

(6) Миний бүтэлгүйтлийг анзаарсан цорын ганц хүн биш. Лева Маркин ч биш дутагдаж байнанамайг магтах боломж, энэ удаа тэр чимээгүй байсан (I. Grekova. хэлтэс), иш татсан [Князев 2007: 478]

(7) Цонхнууд нь бүрэн цэнхэр өнгөтэй байв. Цэнхэр дээр тавцан дээр хоёр үлдсэн байв. яваххамгийн сүүлийнх нь Мышлаевский, Карас (М. Булгаков. Цагаан гвардия) юм [Князев 2007: 479] иш татсан.

Бодит оролцогчдын тогтолцооны хүрээнд аспекту-цаг хугацааны тайлбарын ийм хөдөлгөөнт байдлаас шалтгаалан NSV үйл үгнээс үүссэн одоогийн цагийг ихэвчлэн "тэмдэглэгдээгүй гишүүн" гэж тодорхойлдог [Исаченко 1965/2003: 542]. Үнэн хэрэгтээ яг ямар утгатай болохыг ойлгохын тулд илэрхийлэгддэгЭдгээр хэлбэрийг тусад нь биш, харин тэдгээрт хамаарах парадигмын хүрээнд авч үзэх, илтгэгчийн ярианд ашиглаж болох бусад хэлбэрүүдтэй харьцуулах шаардлагатай. Тиймээс эдгээр хэлбэрүүдийн аспект, түр зуурын болон таксины боломжийн нарийвчилсан тайлбарыг Бодит оролцогч / 3-р зүйлийн ерөнхий хэсэгт өгсөн болно. Одоо ба өнгөрсөн цагийн идэвхтэй үйлдлийг харьцуулах.

Нэмж дурдахад ихэнх тохиолдолд одоогийн цагийн бодит оролцогчид нь бусад бодит оролцогчдын нэгэн адил сэдвийг харьцангуй болгоход үйлчилдэг бөгөөд энэ утгаараа тэдний семантикийг энэ үүргийг гүйцэтгэж чадах бусад бүтцийн дунд утга учиртай авч үзэх боломжтой гэдгийг тэмдэглэх нь зүйтэй (харна уу). Бодит өгүүлбэр / 4-р зүйл. Энэ утгаараа постфикс бүхий одоогийн цагийн бодит оролцогчид тусдаа байдаг - Шиаидэвхгүй утгыг илэрхийлэх (Дуу хоолойг үзнэ үү). Тэдгээрийг одоогийн цаг үеийн идэвхгүй оролцоотой харьцуулах нь утга учиртай (Идэвхгүй үг / 1.6-р зүйлийг үзнэ үү. Одоогийн цагийн идэвхгүй оролцоо ба идэвхгүй утгатай рефлекс үйл үгийн идэвхтэй оролцогчдын хоорондох өрсөлдөөн).

3. Идэвхтэй одоогийн цагийг ярианы бусад хэсэгт шилжүүлэх

3.1. Идэвхтэй одоогийн цагийн нэр томъёо

Нэмэлт үг, өөрөөр хэлбэл үгийн парадигмаас нэр үг алдаж, тусдаа нэр үгийн лексем болгон хувиргах нь бүхэл бүтэн ангид ижил нөлөө үзүүлэхгүй, харин бие даасан оролцооны формацид нөлөөлдөг (Үйл ажиллагааны хэсэг / 5.2-р зүйлийг үзнэ үү). Гэсэн хэдий ч нэр томъёоны том бүлгүүдийн онцлог шинж чанартай ерөнхий семантик чиг хандлага байдаг. Одоогийн идэвхтэй оролцогчдын хувьд энэ хандлага нь цаг хугацааны тодорхой нутагшуулахтай холбоотой утгын бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг алдах, ердийн, боломжит эсвэл "цаг хугацааны" семантик (жишээ нь, "ерөнхий утга") хөгжүүлэхэд хүргэдэг; өөрөөр хэлбэл, нэр үгийн идэвхтэй одоогийн оролцоо нь ихэвчлэн объектын тогтвортой шинж чанарыг илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлдэг. Энэхүү хөгжлийн замыг энд авч үзнэ. Ижил чиг хандлагын онцгой тохиолдлыг -д авч үзсэн нэр үгийн метонимик хэрэглээг хөгжүүлэх гэж үзэж болно. Өгөгч үгтэй өнгөцхөн төстэй нэр үгийн хөгжлийн хэд хэдэн тохиолдлыг авч үзсэн болно.

3.1.1. Чадвар, үйл ажиллагаа гэсэн утгатай нэр үг

Цаг хугацаагүй семантикийн нэрийн оролцооны хэлбэрийг хөгжүүлэх ерөнхий хандлага (харна уу) нь, ялангуяа "үйлдэл хийх чадвартай" гэсэн утгатай тэмдэгт үгсийг үүсгэх замаар илэрдэг (8) [Лопатин 1966: 41], мөн “үйл ажиллагаа явуулах зорилготой ажилтан” [мөн тэнд] (9), мөн [Граммар 1980(1: 666]-ыг үзнэ үү.

(8) Бичсэн гайхалтайЧеховын тухай диссертаци. Тиймээс түүнд миний зохиолуудыг авахыг зөвлөсөн. [ХАМТ. Довлатов. Decals (1990)]

(9) Компьютерийн цацраг, хор хөнөөлийг түдгэлзүүлэх будахоффисын тоног төхөөрөмжийн нунтаг, тамхины утаа + утаа - ЭНЭ БҮХ нь ажлын өдрийн төгсгөлд таны толгой өвдөх шалтгаан болдог. [The Gift (2005)]

Эдгээр төрлүүдийн нэрийн утга нь ялангуяа шилжилтгүй үйл үгийн оролцооны шинж чанартай байдаг ( нисдэг таваг, тоглогч дасгалжуулагч, яруу); гэхдээ тэдгээр нь шилжилтийн үйл үгийн хувьд ч боломжтой байдаг, гэхдээ энэ тохиолдолд ихэнх тохиолдолд ийм оролцоог шууд объектгүйгээр ашигладаг, жишээ нь (9), [Лопатин 1966: 41] -ийн хэлэлцүүлгийг үзнэ үү. Тэмдэглэгээний утга, тэдгээрийн өөрчилсөн нэрсийн идэвхтэй одоогийн оролцогчдын хослол нь өндөр бүтээмжийг харуулж байна, ялангуяа техникийн нэр томъёоны салбарт: огтлох хэрэгсэл,будах бодис[Лопатин 1966: 41–42].

Ийм хэрэглээг шинжлэхэд гарч ирдэг асуудал бол олон тохиолдолд харгалзах үйл үгсийн одоогийн цагийн хувийн хэлбэрийг зарчмын хувьд мөнхийн шинж чанар, өмч хөрөнгө, чадвар гэсэн утгаар ашиглаж болно. (9) ба (10):

(10) Ийм харандаа байдаг, тэр буддаг eyeliner эффекттэй. [Гоо сайхан, эрүүл мэнд, амралт: Гоо сайхан (форум) (2005)]

Тиймээс, ийм тохиолдлын ялгаа нь үндсэндээ тоон шинж чанартай болж хувирдаг: үйл үгийн хязгаарлагдмал хэлбэрүүд өнгөЦаг хугацааны хувьд орон нутгийн нөхцөл байдлыг илэрхийлэхэд илүү их ашиглагддаг, гэхдээ тэдгээр нь мөнхийн чадвар, нэр үгийн хэлбэрийг илэрхийлж болно. будах- эсрэгээрээ. Тэмдэглэлийг аажмаар үйл явц гэж ойлгодог хэд хэдэн бүтээлд нэр үгийн утгын шинж тэмдгүүдийн дотроос зөвхөн тодорхой цаг хугацаатай холбоо тасрахыг харуулсан оролцооны формацуудыг "тэмдэглэлийн утгын оролцоо" гэж тайлбарладаг. ” Иймээс ийм формацууд нь үгийн парадигмтай холбоогоо таслаагүй, нэмэлт үгийн ангилалд шилжээгүй нэгжүүд гэж тооцогддог хэвээр байна [Лопатин 1966: 41-43], [Грамматика 1980(1): 666] . Заримдаа уран зохиолд гурав, бүр дөрвөн түвшний ангиллыг ашигладаг: жишээлбэл, [Сазонова 1989] -д энгийн үг хэллэг, "оролцооны хэлбэрийн стататив лексик утга", нэр үгийн үг, нэр томъёоны нэр томъёоны нэр томъёог ялгаж салгадаг [Сазонова. 1989].

ЖИЧ. В.В.Лопатин бусад зүйлсийн дотор нэрлэсэн үйл үгийн идэвхтэй оролцогчдыг авч үздэг. ажил: фашист,хулиган,гоо зүйнгэх мэт. Ийм формацууд нь хэлэнд тохирох үйл үгсийг хязгаарлагдмал хэлбэрээр засахгүйгээр хааяа үүсдэг гэдгийг хүлээн зөвшөөрч байсан ч гэсэн ийм формацуудыг зөвхөн " тэмдэгтийн утгыг" ойлгох ёстой гэсэн дүгнэлтэд хүрчээ. 43]. Төгсгөлийн тэмдэглэл

Хугацаагүй унших чадварыг хөгжүүлэх нь одоогийн бодит цагийн онцлог шинж чанартай бөгөөд тодорхой хэмжээгээр тэдний өвөрмөц шинж чанар гэж хүлээн зөвшөөрөгддөг.

ЖИЧ. Гэсэн хэдий ч семантик хөгжлийн ийм хувилбар нь бүрэн хязгааргүй хэвээр байгаа бөгөөд үйл үгийн семантик шинж чанараар тодорхойлогддог. Энэ асуудлыг [Богданов 2011: 121–126]-д дэлгэрэнгүй авч үзсэн бөгөөд энд хоёр бүлгийн үйл үгийн идэвхтэй одоогийн цагийг цаг хугацааны хувьд (зохиогчийн нэр томъёонд ерөнхий) уншихад хүндрэлтэй байгааг тэмдэглэсэн болно.

1. Зарим хүмүүсийн хувьд төлөөлөгч бус(“зохиогчийн нэр томьёогоор яллахгүй”) шилжилт хөдөлгөөнгүй үйл үг. Тиймээс нэр үгийн тусламжтайгаар гэж маргадаг одоогийн бодисЭнэ нь зөвхөн урсах чадвартай бодис биш харин тодорхой цаг хугацааны хувьд урсаж буй бодисыг л илэрхийлж болно. Энэ хослол, жишээлбэл, ярьдаг мангас, үүнд төлөөлөгч үйл үгийн гишүүн орно ярих, үг хэлэх чадвартай мангасыг хэлж болно, гэхдээ тодорхой цаг үед ярих албагүй. Олон төлөөлөгч бус үйл үгсийн хувьд - -ээр төгссөн псевдопарципууд байдаг. хэний, үргэлж ерөнхий уншилттай байдаг (харьц. шингэн).

2. Ангид хамаарах шилжилтийн үйл үгийн хувьд "үр дүнгийн үйл үг", шилжилтийн ангийн эсрэг "хэв маягийн үйл үг". Тиймээс нэр үг хэллэг гэж маргаж байна уншдаг хүн(унших -арга хэлбэрийн үйл үг, энэ нь төлөөлөгчийн тодорхой төрлийн үйлдлийг дүрсэлсэн боловч хоёр дахь оролцогч - Өвчтөн эсвэл бусад нэр томъёогоор Субьектийн төлөв байдалд гарсан өөрчлөлтийг илэрхийлдэггүй) чадвартай эсвэл унших хандлага, гэхдээ ажиглалтын аль ч цэг дээр уншихгүй байх, харин нэр үг хэллэг хоол хийдэг хүн(тогооч– үр дүнгийн үйл үг, энэ нь өвчтөний төлөв байдлын өөрчлөлтийг таамаглаж байгаа боловч төлөөлөгчийн үйл ажиллагааны мөн чанарыг заагаагүй) зөвхөн үечилсэн тайлбартай байж болно, өөрөөр хэлбэл энэ нь ямар нэгэн зүйл хийж байгаа хүнийг хэлдэг. ажиглалтын холбогдох мөч. Энэхүү таамаглалыг эмпирик туршихад тулгардаг гол бэрхшээл нь арга ба үр дүнгийн үйл үгсийн хоорондын зөрчилдөөн нь тодорхой бус байгаа явдал юм. Жишээлбэл, үйл үгсийг тоолж болох эсэх нь тодорхойгүй байна уухэсвэл тэжээхмаягийн үйл үг (үйл үг хооллохТэгээд архичин, мэдээжийн хэрэг, тайлбарласан загварын дагуу ерөнхий утгыг хөгжүүлж чадна, харьц. хөхүүл эх,архи уудаг нөхөр).

Идэвхтэй одоогийн оролцогчдыг ерөнхий, цаг хугацааны хувьд тайлбарлах боломжийн хязгаарлалт нь нэмэлт судалгаа шаарддаг. Төгсгөлийн тэмдэглэл

3.1.2. Метонимик шилжилттэй тэмдэг нэр

Идэвхтэй одоогийн цагийн нэр томъёог мөн дагалдаж болно метонимикшилжүүлэх. Тэмдэглэгээ, шинж чанарыг тухайн нөхцөл байдлын оролцогчид хамаарах үйл үгийн хязгаарлагдмал хэлбэр бүхий субьектийн байрлалд биш, харин зарим зэргэлдээх этгээдэд хамааруулах нөхцөл байдлын тухай бид ярьж байна. оролцогч, ихэвчлэн хөдөлгөөнт оролцогчийн нэг буюу өөр шинж чанар:

(11) - Энэ нь эдгэрэх болно, - гэж нисгэгч хэлэв ойлголтСинцовын дээлийг дээш нь өргөж, цамцных нь үлдэгдлийг уяж орхив. [TO. Симонов. Амьд ба үхсэн (1955-1959)]

(12) Эдгээр амьтад далавч биш хөлтэй гэж төсөөлөхөд хэцүү байсан, тэд маш агаартай байсан. гулсах, гэтэхалхалт. [Р. Штилмарк. Калькуттагийн өв залгамжлагч (1950-1951)]

Ойлгох чадварыг хүн, амьд амьтан, жишээлбэл, нисгэгч эзэмшиж болох нь тодорхой бөгөөд энэ тохиолдолд дуу хоолойны өнгө нь ийм чадвартай хүнд хамаарах шинж чанартай байдаг (харьц. нисгэгч ойлгож байна – *өнгө аясыг ойлгодог, амьтад гэтэж байна – *алхам нь нууцлаг юм).

3.1.3. -ээр эхэлсэн нэр үг ushch / -асч, үйл үгтэй таарахгүй

Бүрэлдэхүүн үгийн хэлбэр бүхий нэгж нь үүсэлтэй үйл үгтэй шууд утгаараа хамааралгүй тохиолдолд нэмэлт тодотгол нь илүү мэдэгдэхүйц байдаг. дэлгэрэнгүй тайлбар,нэрт эрдэмтэн(харьц. * тайлбар нь бүрэн дүүрэн байна, *эрдэмтэн гаргасан).

Эцэст нь хэлэхэд, орос хэлэнд хэлний системд тохирох үйл үг байдаггүй ч одоогийн цагийн бодит оролцогчдын ердийн дагаваруудыг агуулсан ийм эргэлзээгүй нэмэлт үгс байдаг гэдгийг тэмдэглэж болно. өмнөх,жинхэнэ.

ЖИЧ. Лхагва. мөн нэр үг удаан зарагдаагүй, алдсан, гадна талаасаа оролцогчдыг санагдуулдаг боловч бодит байдал дээр тэдгээр нь тийм биш бөгөөд хэзээ ч байгаагүй бололтой. Бодит одоогийн цагийн дагавартай давхцдаг, гэхдээ бусад шинж тэмдгүүдээс үүссэн, шинж чанарын эрчмийн утгыг илэрхийлдэг цөөн тооны тэмдэгт үгс байдгийг дурдах нь зүйтэй. асар их,урт,ухаалаг,зальтай. гэх мэт ярианы үгээр тусдаа сонирхолтой бүлгийг үүсгэдэг чухал, улам хүчтэй болж байна, анхны амьсгал, энэ нь оролцогчийн дагавар болон дээд зэргийн хэлбэрийн бохирдлын үр дүнд үүссэн байж магадгүй юм (харьц. хамгийн чухал, хамгийн хүчтэй, эхлээд). Төгсгөлийн тэмдэглэл

3.1.4. Харгалзах нэр томъёоноос албан ёсны ялгаа бүхий тэмдэгт үгс

Эгшиг үгтэй төстэй зарим нэр үг нь хүлээгдэж буй байнгын гишүүнтэй харьцуулахад /ж/-г хасч, эгшгийг агшилтаар тодорхойлогддог. алхах,мэдлэгтэй, бас магадгүй ажилсаг. Мэдлэгтэй- Оросын утга зохиолын хэлэнд "тодорхой чиглэлээр мэдлэгтэй, чадвартай" гэсэн утгатай үг хэллэг. Түүнээс гадна ердийн дүрмийн дагуу хуучирсан боловч заримдаа хэрэглэгддэг үйл үгээс лавлах“Мэдлэгтэй байх, ойлгох” гэдэг нь гишүүн үг хэлбэртэй байх ёстой мэдлэгтэй(харьц. мэдэх). Ийм формац нь 20-р зууны дунд үе хүртэл Корпусын бичвэрүүдээс ихэвчлэн "чадварлаг" гэсэн тодотголтой утгатай байдаг.

(13) Эхний боть, хамгийн эерэг үнэлгээний хамт мэдлэгтэй"Салтыковын мэргэжилтнүүд" (тэдгээрийн дотор маш цөөхөн байдаг) сонин шүүмжлэгчдийн таагүй хандлагатай тулгарсан (тэдгээрийн тоо маш их байдаг). [Р. В.Иванов-Разумник. Шорон ба цөллөг (1934-1944)]

"Гэрээтэй" хэлбэрүүд нь заримдаа оролцогчийн гарал үүсэлтэй холбоотой үгсийн ярианы болон ярианы хувилбаруудыг тодорхойлдог. дараагийн(уран зохиолын оронд дараагийн). Үйл үгийн идэвхтэй одоо цагийн дүрмийн дагуу үүссэн алхахалхах(харьц. алхах), болон ардын хэл (эсвэл ардын хэлийг дуурайлган) алхах"тасархай, сул" гэсэн утгатай нэр үг болгон ашигладаг.

3.1.5. Оролцогч бүрэлдэхүүнтэй нэр үгийн нийлмэл үгс

Оролцох үгтэй холбоотой нэр үгийн формацид мөн нийлмэл (нийлмэл байдлаар олж авсан формац) багтдаг бөгөөд эхний элемент нь анхны үйл үгийн зарим хамааралтай элементтэй тохирч, хоёр дахь нь идэвхтэй одоогийн цагийн хэлбэр юм. үнэтэй,амархан мууддаггэх мэт. ([Богданов 2011: 165–201] дэх хэлэлцүүлгийг үзнэ үү). Ийм формацийн тусгай дэд ангилал нь эхний бүрэлдэхүүн хэсэг нь шууд объектын байрлалд тохирох шилжилтийн үйл үгээр ашиглагдаж болох нэртэй тохирох үгсээс бүрдэнэ. металл зүсэх(харьц. металл зүсдэг),мод боловсруулах(харьц. мод боловсруулдаг). В.В.Лопатины тэмдэглэснээр ийм нийлмэл материалууд нь техникийн нэр томъёоны салбарт түгээмэл байдаг; Тэдний үүсэх нь шилжилтийн үйл үгийн нэрийн идэвхтэй оролцогчийг шууд объекттой хослуулах боломжгүй байгааг нөхдөг [Лопатин 1966: 42].

3.2. Идэвхтэй одоогийн оролцогчийн субстантивчилэл

Энэхүү жигд бус үйл үг нь одоогийн оролцогч нь хувийн олон тооны хэлбэрүүдтэй ижил ишнээс үүссэн болохыг харуулж байна. Одоогийн парадигмын тогтворгүй суурьтай өөр ижил төстэй үйл үгийн талаар ижил зүйлийг хэлж болно. өгөх. Энэ үйл үг нь төгс хэлбэрт хамаарах бөгөөд үүний дагуу норматив идэвхтэй одоогийн оролцоо байхгүй (харна уу). Гэсэн хэдий ч хааяа энэ нь ирээдүйн цагийн утгыг агуулсан норматив бус оролцоог үүсгэдэг өгөгч(Google дээр 20 орчим хэрэглээ). Тиймээс, энэ тохиолдолд орос хэлээр ярьдаг хүмүүс олон тооны хэлбэрт хамаарах ишний хувилбарыг сонгодог (харьц. өгөх болно, Гэхдээ тэнэг).

Ирээдүйн оролцогчдыг бий болгох боломж нь хэд хэдэн хүчин зүйлтэй холбоотой бөгөөд эдгээр хэлбэрүүд, ерөнхийдөө захын хэлбэрүүд нь тодорхой урвуу ангиллын үйл үг, үйл ажиллагааны тодорхой хэлбэрийн үйл үг гэх мэт нэмэлт байдлаар хязгаарлагдаж болно. Үүнтэй төстэй хүчин зүйлсийг [Влахов 2010: 26–40]-д нарийвчлан судалсан болно.

Сонирхолтой нь үйл үгийн парадигмд байхнэг удаа ирээдүйн цагийн өвөрмөц оролцоо, тухайлбал, бодит ирээдүй; гэхдээ орчин үеийн орос хэлээр энэ үг ирээдүймөн зөвхөн нэр үг болгон ашигладаг.

Энэ баримт нь модаль үйл үгийн төгсгөлгүй хэлбэрийг багасгах типологийн хандлагад нийцдэг (жишээ нь дүрмийн энэ талын талаар үзнэ үү).

Л.П.Калакутская одоогийн цагийн идэвхтэй оролцогчид нь туслах хэлбэрээр заасан үйлдэлтэй үргэлжлэх хугацаа нь давхцдаг ийм үйлдлийг харьцангуй ховор илэрхийлдэг бөгөөд үргэлжлэх хугацаа нь нөхцөл байдлыг ихэвчлэн хэлдэг гэж тэмдэглэжээ. илүү өргөндэмжих хэлбэрээр илэрхийлсэн үйлдэл: Левин эхнэрээ гунигтай, уйтгартай харав(Л.Н. Толстой. Анна Каренина) [Калакутская 1971: 61–62]. Энэ нөхцөл байдал нь Л.П.Калакутскаягийн хэлснээр цаг хугацааны шинж чанар, улмаар нэр томъёоны утгыг хөгжүүлэх урьдчилсан нөхцөлийг бүрдүүлдэг.

Эдгээр формацийн заримын хувьд эхний хэсэг нь хоёр дахь хэсгийн үндэс болсон хамааралтай үйл үгийн бүтэцтэй яг хэрхэн холбогдож байгааг тогтооход хэцүү байдаг. суурь,цахилгаан хөдөлгүүр, амьдарч байна, уул уурхай, амьдралыг батлах.

Бие даасан, үйлчилгээ гэсэн хоёр том ангилалд хуваагдана. Бие даасан хүмүүсийн дунд оролцогчид нь ойлгоход хамгийн хэцүү зүйл гэж тооцогддог. Оюутнуудад тулгарч буй гол бэрхшээл бол идэвхгүй ба идэвхтэй оролцогчид хуваагдах явдал юм. Үнэн хэрэгтээ энэ даалгавар нь ярианы энэ хэсгийн бүх төлөөлөгчийн шинж чанарыг мэддэг хүн бүрт боломжтой болно. Идэвхгүй ба идэвхтэй оролцогчдыг ялгахын тулд та хоёр энгийн томъёог санах хэрэгтэй.

A) Идэвхтэй оролцогч нь тухайн үйлдлийг гүйцэтгэх объектын шинж чанарыг илэрхийлэхэд үйлчилдэг.

B) Идэвхгүй нь эргээд тухайн үйлдлийн субьектийг, өөрөөр хэлбэл энэ үйлдлийг чиглүүлэх объектыг тодорхойлоход шаардлагатай байдаг.

Заримдаа идэвхтэй гишүүнийг идэвхгүй гишүүнээс зөвхөн утгаараа ялгахад хэцүү байдаг. Энэ тохиолдолд та үгийн дүрмийн болон морфемик шинж чанарыг анхаарч үзэх хэрэгтэй. Ярианы энэ хэсгийг бүрдүүлэхийн тулд тусгай таних дагаваруудыг ашигладаг бөгөөд үүгээрээ бид идэвхтэй оролцогч эсвэл идэвхгүй оролцоог бидний өмнө харж байгаа эсэхийг итгэлтэйгээр шүүж чадна.

Одоогийн идэвхтэй оролцогчид

Тэд үндэсээ одоогийн цагийн үйл үгсээс (төгс бус хэлбэр) -уш, -юш (эхний залгамжлалын хувьд) эсвэл -ашч, -яш (хоёр дахь залгамжлалын хувьд) дагаварыг нэмж авдаг. Жишээлбэл, гүйх үйл үгийн I гүйлтээс “гүйж байна” гэдэг үг үүсдэг.Зураг 1: Шөл бэлдэж буй охин (хоол хийх нь идэвхтэй одоогийн гишүүн).

Өнгөрсөн үеийн идэвхтэй үе

Энэ нь өнгөрсөн цаг (төгс хэлбэр) дэх үйл үгийн инфинитивийн үндсэн дээр -ш, -вш дагавар залгаж үүсдэг. Жишээлбэл, "нойртлоо" гэсэн үг."унтах" үйл үгнээс үүссэн.Дагавартай үйл үгс нь энэ дүрмээс зарим талаараа гадуур байдаг, учир нь эдгээр үйл үгсээс үүссэн идэвхтэй оролцогчдын хувьд холбогдох дагавар алга болдог. Жишээ нь: норгох - нойтон.

Идэвхгүй оролцоо

Эдгээр нь ижил дүрмийн дагуу байгуулагдсан боловч морфемийг тодорхойлоход бодит байдлаас ялгаатай. Иймд өнгөрсөн цагийн үйл үгийн инфинитийн үндсэн дээр үүссэн одоо цагийн идэвхгүй гишүүд нь -nn, -enn, -yonn, -t зэрэг дагавараар тодорхойлогддог. Жишээ нь: хэлэх - хэлсэн (-н дагавар), дулаан - улаан-халуун (-ённ дагавар).

Эдүгээ цагийн идэвхгүй оролцоо нь одоогийн цагийн үйл үгнээс үндэс авдаг бөгөөд тэдгээрт нийлбэрээс хамааран -em (-om) эсвэл -im дагавар залгадаг. Тухайлбал, “шатаж” гэдэг үгийн эхний залгах үйл үгэнд “шатаах” үйл үг, “хайрт” (хайртай” гэсэн тодотголтой андуурч болохгүй) нь “хайрлах” гэсэн хоёр дахь залгах үйл үгтэй тохирно.Зураг 2: Нохой эзэндээ загнуулж байна (загнаж байгаа нь одоогийн идэвхгүй үг). -sya гэсэн постфикс бүхий рефлекс үйл үгнүүдийн нэг сонин шинж чанар нь оролцогчийг үүсгэхдээ энэ постфиксийг хадгалдаг явдал юм. Жишээ нь: мартсан - мартагдсан (өнгөрсөн идэвхтэй үе). Тиймээс олон төрлийн оролцоог ойлгож сурах нь тийм ч хэцүү биш юм. Бага зэрэг онол, байнгын дадлага нь аливаа эхлэгч "хэл шинжлэгч"-д туслах болно.

Оролцогч гэдэг нь үйлдэл болон түүний шинж тэмдгийг нэгэн зэрэг илэрхийлэх чадвар юм. Өгүүлбэрийг “хөнгөвчлөх”, ээдрээтэй бүтцээс илүү хураангуй хувилбар руу шилжүүлэхэд ихэвчлэн ашигладаг. Жишээ нь:

Үлгэр бол хүүхдийн уран сэтгэмжийг хөгжүүлэхэд тусалдаг уран зохиолын эх сурвалж юм.

Үлгэр бол хүүхдийн уран сэтгэмжийг хөгжүүлэхэд тусалдаг уран зохиолын эх сурвалж юм.

Үйл үгсээс одоогийн болон өнгөрсөн цагийн идэвхгүй оролцоо, идэвхтэй үе хоёулаа үүсдэг.

Оролцох үгийн тодорхойлолт

Орос хэлэнд оролцогч гэдэг нь аливаа зүйлийг үйлдлээр илэрхийлэх тусгай шинж чанар юм. Оролцогчид нэгэн зэрэг хоёр морфологийн шинж чанартай байдаг.

  1. Тэд үйл үгийн онцлог шинж чанартай байдаг.
  2. Тэд нэр үгийн шинж чанартай байдаг.

Үйл үгийн нэгэн адил оролцогчид дараах байдалтай байна:

  • төрөл - төгс (тэд "юу хийсэн" гэсэн асуултанд хариулдаг - ном уншсан хүү) ба төгс бус ("тэр юу хийж байна", "хийсэн" - ном уншиж буй хүү);
  • давтагдах (төгсгөх дагавар - sya, - sya, жишээлбэл, үнэртэй ус) ба эргэлт буцалтгүй (тоглох);
  • өнгөрсөн үеийн хэлбэр (ажил авсан - ажилд орсон) ба одоо цаг (тоглодог - тоглох);
  • шилжилтийн болон шилжилтийн үйл үгнээс гаралтай бөгөөд идэвхтэй эсвэл идэвхгүй байж болно.

Тэмдэглэгээний нэгэн адил оролцоо нь:

  • хоёр - nn - идэвхгүй үгэнд үйл үг нь -at, -yat, -et-ээр төгссөн үед хэрэглэгддэг: унших - унших, хийх - хийсэн;
  • -i эсвэл -it-ээр төгссөн үйл үгийн үндсэн дээр -enn дагавар байрлана: авчрах - авчир, үйлдэх - төгс;
  • -nut, -ot, -eret-ээр төгссөн үйл үгнээс бүрдэх үед - t дагавар тавигдана, тухайлбал: хаах - хаалттай, нунтаглах - газар, цоож - цоож.

- t дагавар нь нэг үет үйл үгээс идэвхгүй оролцоо үүсгэхэд ашиглагддаг, жишээлбэл, угаах - угаасан, цохих - цохих гэх мэт.

Зарим үйл үг, жишээлбэл, авах, хайх, хайрлах, идэвхгүй оролцоо үүсгэдэггүй, харин -sti, -st-ээр төгссөн үйл үгсээс өнгөрсөн цагт одоогийн эсвэл ирээдүйн цаг үеэс үүсдэг:

  • гэртээ авчрах - гэртээ авчрах;
  • итгэл олж авах - итгэл олж авах;
  • хулгайлсан цаг - хулгайлсан цаг.

Эдгээр жишээнүүдэд үйл үг нь ирээдүйн цаг, үүрэг үг нь өнгөрсөн цагт байна.

Оролцооны хэлбэрүүд

Идэвхгүй оролцоо нь өнгөрсөн болон одоо цагийн хоёр хэлбэрээр ирдэг - бүрэн ба богино. Түүнээс гадна, богино хэлбэрээр тэдгээрийг тоогоор, ганцаарчилсан хэлбэрээр хүйсээр нь хасч, доорх өгүүлбэрээс харж болно.

  • одоогийн идэвхгүй үг: газар шатсан хот (эрэгтэй, ганц бие) - хотыг газарт шатаажээ; газарт шатсан хотууд (олон тоо) - газарт шатсан хотууд;
  • өнгөрсөн цагийн богино хэлбэрүүд: ном хурдан уншсан - ном хурдан уншсан;

Бүрэн хэлбэрүүд нь хоёр -n дагавартай: -nn, -enn, харин нэг - n - богино идэвхгүй оролцоотой. Жишээлбэл, сайжруулсан хувилбар - сонголт сайжирсан, далд бодол - бодол нуугдаж байна. Энэ төрлийн бүх оролцогчид богино хэлбэртэй байдаггүй, жишээлбэл, хөтлөх, унших, ярих гэх мэт.

Өгүүлбэрийн хэсгүүдийн хувьд богино болон бүрэн идэвхгүй оролцогчид хувиргагч байж болох боловч ихэнхдээ тэдгээр нь угтвар болдог.


Богино оролцоо нь туслах үйл үг ашигладаг эсвэл бие даасан байж болно, жишээлбэл: дэлгүүр нээлттэй - дэлгүүр нээлттэй байсан.

Оролцох үгийн бууралт

Идэвхгүй оролцоо нь шинж тэмдэгтэй төстэй шинж чанартай байдаг тул тэдгээрийг тохиолдол (ганц тоо), тоо, хүйсээр ялгаж болно. Бүрэн идэвхгүй оролцоо нь тэмдэгтийн ижил төстэй хэлбэрүүд шиг, өөрөөр хэлбэл тохиолдол, хүйс, тоогоор буурдаг. Богино өгүүлбэрийг зөвхөн тоо, хүйсээр сольж болно.

  • Мөн - ярилцлага хийсэн (хүн), ярилцлага хийсэн (эмэгтэй), ярилцлага хийсэн (хүн ам), ярилцлага хийсэн (хүүхдүүд);
  • P - ярилцлага хийсэн (хүн), ярилцлага хийсэн (эмэгтэйчүүд), ярилцлага хийсэн (хүн ам), ярилцлага хийсэн (хүүхдүүд);
  • D - ярилцлага хийсэн (хүн), ярилцлага хийсэн (эмэгтэй), ярилцлага хийсэн (хүн ам), ярилцлага хийсэн (хүүхдүүд);
  • B - ярилцлагад хамрагдсан (хүн), ярилцлагад орсон (эмэгтэйчүүд), ярилцлага хийсэн (хүн ам), ярилцлага хийсэн (хүүхдүүд);
  • T - ярилцлага хийсэн (хүн), ярилцлага хийсэн (эмэгтэй), ярилцлага хийсэн (хүн ам), ярилцлага хийсэн (хүүхдүүд);
  • P - (тухай) ярилцлагад хамрагдсан (хүн), ярилцлага авсан (эмэгтэй), ярилцлагад хамрагдсан (хүн ам), ярилцлагад хамрагдсан (хүүхдүүд).

Богино хэлбэрээр хүйс, тоог нэр үг, нэр үгээр ялгаж болно: эрэгтэй хүнтэй ярилцлага хийсэн, эмэгтэй хүнтэй ярилцлага хийсэн, хүн амтай ярилцлага хийсэн, хүүхдүүдтэй ярилцлага хийсэн.

Идэвхгүй үг хэллэгийг нэр үг болгон хувиргах

Өгүүлбэрт одоогийн идэвхгүй оролцогчид (доорх жишээнүүд) ихэвчлэн тэмдэг нэрийн үүргийг гүйцэтгэж чаддаг бол цаг хугацаа гэх ангилалаа алдаж, объектын байнгын шинж чанарын утгыг олж авдаг. Жишээлбэл, ачаатай завь, шатаасан бялуу.

Эдгээр хэлбэрүүд нь тайлбарлах үгстэй байх нь ер бусын бөгөөд идэвхгүй оролцогчид өөрсдөө нэг - n-ээр бичигдсэн байдаг. Хэрэв нэмэлт үгс байвал дагаварт хоёр - nn оруулна, жишээлбэл:

  • шархадсан амьтан хутгаар шархадсан амьтан;
  • ачаатай завь - загас ачсан завь;
  • шатаасан бялуу - зууханд шатаасан бялуу.

Угтвартай идэвхгүй гишүүдийн дагавар нь үргэлж хоёр - n байдаг. Жишээлбэл, гэсгээсэн, сайжруулсан, сонгосон, улаан халуун гэх мэт.

-ovannыy хоёр - n -ийг дагаварт үргэлж бичигдсэн байдаг, тэр ч байтугай оролцогч нь adjective болж хувирах үед - зохион байгуулалттай пикник, мэргэшсэн мэргэжилтэн.

Идэвхгүй хэсэг дэх "биш" бөөмс

Тайлбар нэр эсвэл төлөөний үгтэй оролцогчийн хувьд "үгүй" гэсэн бөөмийг үргэлж тусад нь бичдэг. Жишээ нь:

  • тодорхойгүй зам гараж руу хүргэсэн - цас цэвэрлээгүй зам гараж руу хүргэсэн;
  • ширээн дээр дуусаагүй цай үлдсэн - ээжийн дуусаагүй цай ширээн дээр үлдэв.

Богино идэвхгүй хэсгүүдийн хувьд "үгүй" бөөмсийг тусад нь бичдэг: асуудал дуусаагүй, даалгавар шийдэгдээгүй, зам нь дуусаагүй байна.

Үг бичих үед цэг таслал

Хамааралтай үгтэй оролцогчид нь өгүүлбэрт таслалаар тусгаарлагдсан хэлцүүдийг үүсгэдэг. Өглөгчийг өөрчилдөг үгийг хувиргагч гэнэ. Хэрэв оролцогч энэ үгийн өмнө ирвэл таслал тавьдаггүй: засмал зам нь цэцэрлэгт хүрээлэн рүү хөтөлдөг. Үл хамаарах зүйл бол төлөөний үгтэй холбоотой эргэлт юм: дуу хоолойгоор сэрээд тэр хурдан бослоо.

Тодорхойлж буй үгийн дараах үеийг таслалаар тусгаарлана: хажуугаар машин өнгөрч, шавар цацав. Хэрэв хамааралтай үг бүхий оролцогч нь өгүүлбэрийн дунд байгаа бол энэ нь хоёр талдаа цэг таслалаар ялгагдана: шаварт цацагдсан машин, хажуугаар өнгөрөв.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!