Сэдвийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй: "Удахгүй бид сургуульд явах болно" сэдэвт хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи хичээлийн тойм (бэлтгэл бүлэг). Хэл яриаг хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны талаархи тэмдэглэл "Сургууль руу аялах" Удахгүй сургуульд явах сэдвээр хичээлийн тэмдэглэл

Зорилго: сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн харилцааны чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

1. Засан хүмүүжүүлэх:
— “Сургуулийн хэрэглүүр” сэдвээр толь бичгийг өргөтгөх, тодруулах, шинэчлэх.
- Ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулах (зайлтын ур чадвар, үг бүтээх)
2. Засах, хөгжүүлэх:
- Ерөнхий болон нарийн моторт ур чадвар, уялдаа холбоотой яриа, сэтгэхүй, төсөөллийг хөгжүүлэх;
- Орон зайн чиг баримжааг хөгжүүлэх:
3. Засах, хүмүүжүүлэх:
-Хүүхдэд хамтран ажиллах чадвар, хариуцлага, нямбай байдал, санаачлага, бие даасан байдлыг хөгжүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: хичээлийн хэрэгсэл, хонх, зөөврийн компьютер ("Тэд сургуульд юу заадаг вэ?" Дууны бичлэгтэй), бөмбөг, мнемоник диаграмм (дуу, үсэг), улаан тойрог, самбар болон хүүхдүүдэд зориулсан " өдрийн тэмдэглэл" (хуудас). хичээлийн нэрээр) , тоолох саваа.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

- Бие бие рүүгээ инээцгээе, хүн бүр хөршөө энхрийлсэн нэрээр нь дуудаж мэндчилнэ.
- Оньсого таамагласнаар та өнөөдөр юу ярихаа олж мэдэх болно.

-Би хайрцаг шиг харагдаж байна
Чи над дээр гараа тавь.
Сургуулийн хүү, чи намайг таньж байна уу?
За, мэдээж би -...(харандааны хайрцаг)

Хэрэв та үүнийг төгс төгөлдөр болговол хүссэн бүхнээ зурж болно:
Нар, гол мөрөн, уулс, далайн эрэг. Энэ юу вэ?(харандаа)

Одоо би торонд байна, одоо би эгнээнд байна.
Тэдний тухай бичих боломжтой!
та бас зурж болно
Би юу вэ...(Тэмдэглэлийн дэвтэр)

Хэрэв та түүнд ажил өгвөл -
Харандаа дэмий хоосон байв.(Резин)

Би бүх дэлхийг сохорход бэлэн байна -
Байшин, машин, хоёр муур.
Өнөөдөр би захирагч байна -
надад байна...(пластилин)

Би том, би оюутан!
Миний үүргэвчиндээ....(Өдрийн тэмдэглэл)

Байшингийн өртөг:
Хэн оруулах вэ?
Тэр оюун ухаан олж авна.(Сургууль)

- Сайн байна, залуус аа, бүгд оньсого тааварлав! Өнөөдөр биднийг юу хүлээж байгааг хэн таасан бэ?
- Та одоо сургуульдаа байхыг хүсч байна уу? Одоо би шидэт үгсийг хэлэх болно, та нар бүгд сургуулийн сурагчид болж хувирна. Бид оролдох уу? Нүдээ ань.
- Эргэн тойрон эргэлдээрэй, та нар бүгд сургуулийн сурагчид болж хувирна. Энэ бол одоо та нар жинхэнэ оюутнууд - нэгдүгээр ангийн сурагчид. Тэгээд энэ бол манай анги. Ширээ, самбар, үнэлгээний дэвтэр хүртэл байдаг.
-Сургуульд сурдаг хүүхдүүдийн нэр хэн бэ? (оюутнууд),
-Хүүхдэд хэн заадаг вэ? (багш).
-Би багш болно, та нар миний шавь болно.
— Бид 5 хичээлтэй, хичээл бүрд дүн авна. Зөвшөөрсөн үү?

Хонх дуугарав. 1-р хичээл - бичиг үсэг .

Хэрэв та дууг сонсвол би өөр дуу чимээ гаргах болно А, гараа алгадах.
(A, O, U, O, Y, A, O, U, I, Y, A, O)
-Одоо тоглоцгооё "Замын хөдөлгөөний зохицуулагчид" тоглоом.Хэрэв та үг авиагаар эхэлдэг гэж сонсвол би үгсийг дуудна А, улаан дугуйг ав.
(Жүрж, байшин, сонгино, хан боргоцой, Аня, лак, автобус)
— Муу Дууны идэштэн үгэн дэх А үсгийн эхний авиаг идсэн. Та эдгээр үгсийг мэдэх хэрэгтэй.
(..брикот, ...хан боргоцой, ...квариум,. ...автобус, ...машин, ...пэлсин, ..8-р сар, ...хятад, ..температур)
-Дуу авиагаар эхэлсэн үгсийг санаарай А. (хүүхдүүд гинжээр дууддаг).
- Диаграмыг хар. Бид дууг чихээрээ сонсож, амаараа дууддаг. (чих амны диаграмм)
- Дуу Аүсгээр тэмдэглэсэн А. (Захидал тавьсан).
(Схем Нүдний үсэг)
Би танд захидал бичихийг санал болгож байна Аагаарт, одоо бид захидлыг хэвлэх болно Асаваанаас.

Дуудлага хийх. Биеийн тамирын хичээл.

F/минут:

Нэг, хоёр, гурав, нэг, хоёр, гурав -
(спортын хурдаар тойрог хэлбэрээр хөдөлгөөн хийх)
Бид сургуультай танилцахаар ирсэн.
Бид хөлийнхөө хуруун дээр зогсож байна -
(хөлийн хуруун дээр алхах)
Мөн бид өсөж, өсөж, ургадаг - гар
(гараа аажмаар дээш өргөх)
Бид босоод бөхийж байна -
(хүүхдүүд тонгойж, нэг нэгээр нь босдог)
Мөн бид огтхон ч ядрахгүй.
Бид бага зэрэг томрох болно -
(Их бие зүүн - баруун тийш хазайсан)
Сургуульдаа баяртайгаар явцгаая -
(Би тойрог дотор алхсаар байна).

Сайн байна. Бид бие бялдрын боловсролд 5 оноо өгдөг. дараагийн хичээл математик.

Энэ хичээлээр та бид хоёр хичээлийн хэрэгсэлгүйгээр сургуульдаа хийж чадахгүй байгаа хичээлийн хэрэгслийг тоолох болно. (харандаа, үзэг гэсэн үгээр 5 хүртэл тоолох)
-Одоо би "Нэг - Олон" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Гинжинд байгаа хүүхдүүд юм (сургуулийн хэрэглэгдэхүүн) аваад: "Надад баллуур байгаа, гэхдээ дэлгүүрт баллуур байгаа" гэж хэлдэг, харандаа - , үзэг - , цомог - ,

Сайн байна! Одоо эдгээр зүйлсийг харьцуулж үзье: Тоглоом "Эсрэгээрээ"

Харандаа нь богино, захирагч нь….(урт)
Тэмдэглэлийн дэвтэр нимгэн, гэхдээ ном нь .... (зузаан)
Уян тууз нь жижиг, харандааны хайрцаг ..... (том)
Цомог нь хөнгөн, гэхдээ цүнх нь ... (хүнд)
Ногоон харандаа нь хурц, хөх нь... (мөхөө)

Одоо үгээр (захирагч, харандаа, үзэг, шохой, хуванцар) үеийг тоолъё. Аль үг нь хамгийн урт, хамгийн богино вэ?
-Хичээл дууслаа. Сайн байна! Өдрийн тэмдэглэлдээ 5-ыг оруулцгаая! (Хүүхдүүд "өдрийн дэвтэр" дээрээ 5 тэмдэглэдэг бөгөөд ярианы эмч самбар дээр байдаг)

Дуудлага хийх. Өөрчлөх.

Бөмбөгтэй тоглоцгооё тоглоом "Том ба жижиг".

Би нэг үг - объект гэж нэрлээд та нарын хэн нэгэнд бөмбөг шиддэг. Бөмбөгийг барьж авсан хүн түүнийг энхрийлэн дууддаг.
Будаг, харандаа-, дэвтэр-, ном-, захирагч-, харандаа-, сойз-, баллуур-, хуванцар, цаасны хавчаар-, товч-.

Хичээлийн хонх дуугарав. Дараагийн хичээл бол байгалийн түүх юм.

Энэ хичээлд юу зааж байна гэж та бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)
Хичээл энгийн биш, бид заль мэх "Таавар" шийдэх болно.

Нүхэнд өвөл
Зүүд хардаг
сэгсгэр,
Хөл... заан(баавгай)

Айдсаас хамгийн хурдан
Яст мэлхий яарч байна(туулай)

Ойд байгаа бүх хүмүүс туулайгаас илүү зальтай гэдгийг гадаадын хүн ч мэднэ(үнэг)

Хүүхдэд зориулсан энгийн асуулт:
"Муур хэнээс айдаг вэ?" ... хулгана(нохой)

Гудамжинд тахианы дуугарах чимээ сонсогдов.(үхэр)

Тоглоом "Ийм зүйл тохиолддог уу?"

Алдаануудыг зас.

Оюутнууд шөнийн цагаар сургуульдаа явдаг. Та сургуульдаа унтлагын хувцастай явж болно. Харандааны хайрцгийг Дашагийн цүнхэнд хийв. Праймерыг оюутан уншина. Вова хайчаар цаас хайчилж байв.
-Хичээл дууслаа. Сайн байна! Өдрийн тэмдэглэлдээ 5-ыг оруулцгаая! (Хүүхдүүд "өдрийн дэвтэр" дээрээ 5 тэмдэглэдэг бөгөөд ярианы эмч самбар дээр байдаг)

Хүүхдүүд тав тухтай байрлалыг эзэлдэг (хивсэн дээр). “Тэд сургуульд юу заадаг вэ?” гэдэг дууг анхааралтай сонсохыг санал болгож байна.
- Сургуульд юу заадаг тухай дуунаас та юу сурсан бэ? (Хүүхдүүд хариулдаг)
-Хичээл дууслаа. Сайн байна! Өдрийн тэмдэглэлдээ 5-ыг оруулцгаая! (Хүүхдүүд "өдрийн дэвтэр" дээрээ 5 тэмдэглэдэг бөгөөд ярианы эмч самбар дээр байдаг)
"Одоо бид цэцэрлэгтээ буцах цаг боллоо." Шидэт үгсээ хэлцгээе: "Эргэж, эргүүл, сургуулийн өмнөх насны хүүхэд бол!"

Хичээлийн хураангуй:

- Өнөөдөр бид сургуульд зочиллоо. Та сургуульд орох хүсэлтэй байгаа эсэх, яагаад гэсэн асуултанд хариулахыг хүсч байна. (Хонх тойрог хэлбэрээр "явдаг") Хүүхдүүд хонхыг тойруулан дамжуулж, санал бодлоо илэрхийлнэ.

Би сургуульд явмаар байна, учир нь... эсвэл
- Би сургуульд явахыг хүсэхгүй байна, учир нь ....

Тун удахгүй та бүгд сургууль руугаа явах болно, тэнд анхны багш тань тантай уулзах болно. Тэр таны хувьд хамгийн ухаалаг, үзэсгэлэнтэй, эелдэг, хатуу, халамжтай, ээж шиг байх болно. Та зөвхөн “А” үнэлгээтэй суралцана гэдэгт итгэлтэй байна!!

- Аяллаа дурсан санахын тулд бид "өдрийн дэвтэр"-тэйгээ зургаа авахуулах болно. Та бүлгийнхээ стенд дээрх зургийг харах болно. Мөн та бүхэнд чөлөөт цагаараа зурж болохуйц өнгөт харандаануудыг хамт олондоо хэрэглэж болно.

"Жемчужинка №63" хүүхдийн танин мэдэхүйн болон ярианы хөгжлийн чиглэлээр үйл ажиллагааг нэн тэргүүнд хэрэгжүүлэх ерөнхий хөгжлийн хэлбэрийн цэцэрлэг" хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага.

Бэлтгэсэн: багш Талипова А.Н. Набережные Челны. 2014 он

Сэдэв: "Удахгүй сургуульдаа"
Нас: 6-7 нас, бэлтгэл бүлэг.
Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх: нийгмийн - харилцааны, танин мэдэхүйн хөгжил, ярианы хөгжил, бие бялдрын хөгжил.
Зорилго: - боловсролын:
FEMP
- урагш болон хойшоо тоолох чадварыг нэгтгэх;
- хүүхдийн арав дотор тоолох чадварыг нэгтгэх, тоонуудын найрлага;
- хүүхдийн нэрс, долоо хоногийн өдрүүдийн дараалал, зэргэлдээх тоог нэрлэх чадварыг нэгтгэх;
-нэмэх, хасах үйлдлийн жишээг шийдвэрлэх;
- геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;
- цаасан дээр жолоодох чадварыг бэхжүүлэх.
Бичиг үсгийн сургалт
- хүүхдүүдэд үгсийг үе болгон хувааж, нэрлэх чадварыг үргэлжлүүлэн заах;
-өгөгдсөн хэв маягийн дагуу өгүүлбэр зохиож сурах, өгүүлбэр дэх үгсийн дарааллыг тодорхойлох;
- Өгөгдсөн авиан дээр үндэслэн үг олох чадварыг нэгтгэх, үгэнд эзлэх байр суурийг (эхлэл, төгсгөл, дунд) тодорхойлох, дуудлага хийхдээ тодотгох.
Хөгжүүлэх: логик сэтгэлгээ, төсөөлөл, санах ойг хөгжүүлэх; өөрийгөө үнэлэх чадвар, харилцан туслалцаа.
Боловсролын:
- тэсвэр тэвчээр, тэвчээр, математикийн сонирхол, бичиг үсэгт тайлагналыг төлөвшүүлэх;
- хүүхдүүдийн хооронд найрсаг харилцааг төлөвшүүлэх.
Арга зүйн техник:
тоглоом (тоглоом - аялал);
харааны (зураг ашиглах, дидактик тоглоом);
амаар (сануулах, заавар, асуулт, хүүхдүүдийн бие даасан хариулт);
урамшуулах, хичээлд дүн шинжилгээ хийх.
Үзүүлэн үзүүлэх материал: цэцэрлэгээс сургууль хүртэлх маршрутын дагуух цэцэрлэг, сургуулийн зураг бүхий тоглоомын талбай, заавал биелүүлэх ёстой тэгш өнцөгтүүд; бөмбөг, өгүүлбэрийн диаграм, тооны цуврал, зураг.
Тараах материал: улаан, шар од, тоо, дугаарын байшин, хүүхэд бүрийн тоо бүхий харандааны хайрцаг
Хүүхдүүдийн зохион байгуулалт: тойрог, ширээн дээр;&
Бие даасан ажил: Дианагийн 7-ын тооны найрлагын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, Назарын өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх.
Урьдчилсан ажил: асуудал шийдвэрлэх, бие даасан ажил.
Бүтэц:
1. Зохион байгуулалтын мөч - 1-р даалгавар - бие халаалт.
2. Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах:
- 2-р даалгавар "Дараалсан газар олох"
- 3-р даалгавар "Суурин байшин"
- 4-р даалгавар Биеийн тамирын "Хөдөлгөөн"
- Даалгавар 5 "Дуу авиа ба үе"
- Даалгавар 6 "Ид шидтэй санал"
- Даалгавар 7 "Маршрутын схем".
3. Хичээлийн хураангуй.

ЦАРВАЛТ:
V .: Залуус аа, тойрог дээр зогсоод, гараа барьж, инээмсэглэж, шүлгээ санацгаая - мэндчилгээ.
Өргөн тойрогт би харж байна,
Миний найзууд бүгд боссон.
Бид яг одоо явна
Одоо зүүн тийшээ явцгаая
Тойргийн төвд цугларцгаая,
Тэгээд бид бүгд байрандаа буцаж ирнэ.
Бид хамтдаа маш найрсаг байх болно
Асуултанд хариулна уу
Бид бүгд хийхийг хүсдэг
Бид бүгд маш их зүйлийг мэдэхийг хүсдэг.
V .: Залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ, тэдэнтэй мэндчилж, инээмсэглэж, сайхан сэтгэлээ өгцгөөе.
Та ямар тоглоом тоглох дуртай вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт.
В .: Мөн би чамд "Удахгүй сургуульдаа" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Өнөөдөр та бүгд цэцэрлэгт сурч мэдсэн зүйлээ шалгаж болно. Таны өмнө цэцэрлэг, сургуулийг дүрсэлсэн тоглоомын талбай байна. Цэцэрлэгээс сургууль хүртэлх зайг даалгавраа гүйцэлдүүлэх хэрэгтэй. Гэхдээ явахаасаа өмнө цэцэрлэгийн байршлыг тодорхойлох хэрэгтэй.
Хүүхдүүд: - Зүүн дээд буланд.
А: - Тоглоомын талбайн хаана байрлаж байгааг хэн хэлж чадах вэ?
Хүүхдүүд: - Баруун доод буланд.
В.: Сайн байна! Бид цэцэрлэг, сургуулийн байршлыг зөв тодорхойлсон. За ингээд тоглоомоо эхлүүлцгээе. Бид хамгийн түрүүнд ямар ажлыг хийнэ гэж бодож байна вэ?
1 даалгавар "Бүү эвшээ - асуултанд хурдан хариул!" (бөмбөгтэй)
1. Одоо жилийн хэдэн цаг вэ?
2. Өнөөдөр долоо хоногийн аль өдөр вэ?
3. Маргааш долоо хоногийн аль өдөр болох вэ?
4. Өчигдөр долоо хоногийн аль өдөр байсан бэ?
5. Долоо хоногт хэдэн өдөр байдаг вэ?
6. Долоо хоногийн тав дахь өдрийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
7. Долоо хоногийн “амралтын” өдрүүдийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
8. Таван тооны хөршүүдийг нэрлэ.
9. Долоос бага тоог нэрлэнэ үү.
10. Дөрөвөөс их тоог нэрлэнэ үү.
11. Долоос их боловч есөөс бага тоог нэрлэнэ үү.
В.: Сайн байна! Та эхний даалгавраа гүйцэтгэсэн. Дараах даалгавруудыг гүйцэтгэхийн тулд бид ширээн дээр байр эзэлдэг.
Даалгавар 2. Дидактик тоглоом "Дараалсан газраа ол."
V .: Залуус аа, тооны цувралыг хараарай. Энд бүх тоо холилдсон бөгөөд та тооны цувралын дарааллыг сэргээх хэрэгтэй.
Хүүхдүүд нэг нэгээр нь гарч ирээд тоонуудыг зөв дарааллаар нь тавьдаг.
В .: Та энэ даалгаврыг даван туулсан. Бид дараа нь ямар даалгавар хийх вэ?
3 даалгавар. "Байшинд суурьшсан" дидактик тоглоом.
А: Энэ даалгаварт та байшингуудыг дугаарлах хэрэгтэй. Тоотой байшинг авч, хүн бүр даалгавраа бие даан гүйцэтгэнэ.
Даалгаврыг гүйцэтгэсний дараа нэг хүүхэд түүнийг самбар дээр гүйцэтгэдэг.
V .: Сайн байна, цаашаа 4-р даалгаврыг харцгаая. Үүнийг "Эрүүл байх" гэж нэрлэдэг. Залуус аа, таны эрүүл мэндийг юу сайжруулдаг вэ?
Хүүхдүүд: Гимнастик.
В .: Зөв. "Хөдөлгөөн" биеийн тамирын хичээл хийцгээе.
Бид дээрээс дээшээ өшиглөнө
Бид алгаа таших.
Бид бол хором мөчийн нүд юм
Бид мөрөө хавчина.
Нэг-хоёр, нэг-хоёр,
Бид завгүй байх цаг болжээ!
Нэг энд, хоёр тэнд,
Өөрийгөө эргүүл!
Нэг суух, хоёр босох
Бүгд гараа дээш өргөв.
В.: Сайн байна! Бид бага зэрэг амарч, эрүүл мэндээ сайжруулсан. Тоглоомоо үргэлжлүүлье.
Даалгавар 5. "Дуу авиа ба үе".
V .: Энэ даалгаварт та үгэнд байгаа авианы байршлыг тодорхойлох хэрэгтэй. Дууны замыг ав, би үгсийг нэрлэх болно, та үгэнд байгаа дууны байршлыг тодорхойлох ёстой: эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд.
1. -[a] - ном, хавч, хөрөө, цүнх, жүрж.
-[t] - бялуу, утас, зулзага,
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, одоо дараагийн даалгавраа сонсоорой.
2. “Үгийг үе болгон хуваах” (алга таших)
Ваар, автобус, нугас, машин, тарвас, байцаа, хулуу, нохой, саван.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Та энэ даалгавраа биелүүлсэн.
6 даалгавар. "Ид шидтэй санал." Самбарыг хар, чи юу харж байна вэ? (өгүүлбэрийн диаграм). - Энэ өгүүлбэрт хэдэн үг байна вэ? (3)
-диаграмм, зураг ашиглан өгүүлбэр зохиох.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна!
- Одоо бүх маршрутаа зуръя.
Баруун доод буланд тэгш өнцөгт зур (сургууль)
Зүүн доод буланд зууван хэлбэртэй байна
Баруун доод буланд тойрог бий
Төв хэсэгт гурвалжин бий
Зүүн дээд буланд талбай (цэцэрлэг) бий.
В .: Залуус аа, та бүх даалгавраа биелүүлж, цэцэрлэгээс сургууль хүртэлх замыг туулсан. Одоо бид хүн бүр сургуульдаа сайн суралцахад шаардлагатай мэдлэгтэй байгаа эсэхийг шалгадаг.
Үр дүн:
А: - Аль даалгавар хамгийн сонирхолтой санагдсан бэ? Милена? Лейла?
- Аль даалгавар хамгийн хэцүү санагдсан бэ?
-Назар юунд хамгийн их таалагдсан бэ?
-Өнөөдөр та бүгд хамтдаа, идэвхтэй ажилласан нь таалагдлаа.
Сайн ажиллахын тулд хүн бүр од авах болно - ангидаа сайн ажилласан гэж боддог хүмүүс улаан од, бага зэрэг ажиллах хэрэгтэй гэж боддог хүмүүс шар од авдаг.

"Большегалкинская дунд сургууль" хотын улсын боловсролын байгууллага,

сургуулийн өмнөх бүлэг

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдтэй тасралтгүй шууд боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулах

сэдвээр: "Удахгүй сургуульдаа"

MKOU "Большегалкинская дунд сургууль", сургуулийн өмнөх бүлгийн

Тайлбар тэмдэглэл

NNOD-ийн хураангуйг Н.Э.-ийн найруулсан "Төрсөн цагаас сургууль хүртэл" хөтөлбөрийн дагуу эмхэтгэсэн. Веракси, Т.С. Комарова, М.А. Васильева, МХТ ашиглаж байна.

Боловсролын үйл ажиллагааны явцад Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу боловсролын чиглэлүүдийн нэгдэл (нийгмийн болон харилцааны хөгжил, ярианы хөгжил, танин мэдэхүйн хөгжил, бие бялдрын хөгжил) ажиглагдаж байна.

Үзүүлсэн хураангуй нь дидактик болон ерөнхий сурган хүмүүжүүлэх ухааны дагуу бүтээгдсэн зохиогчийн хөгжил юмзарчим:

Хөгжлийн боловсролын зарчим (хүүхдийн ойрын хөгжлийн бүсэд боловсролыг бий болгох)

Тасралтгүй байх зарчим (хичээлийг багш, хүүхдүүдийн өмнөх хамтарсан үйл ажиллагааны үндсэн дээр хийсэн).

Үйл ажиллагааны зарчим (сэдэл, сонирхол хадгалагдсан).

Хүртээмжтэй байх зарчим (наснаас хамааран).

Сэтгэл зүйн тайтгарлын зарчим

Энэхүү хөгжил нь гурван үе шатаас бүрдэх бөгөөд үе шат бүрт тодорхой зааварчилгааг өгсөн болно. Бэлтгэл үе шатанд хүүхдүүдэд "Өглөөний мэнд!" тоглоомыг санал болгодог. Хүүхдүүдийн анхаарлыг идэвхжүүлж, удахгүй болох ажлын уур амьсгалыг өгдөг. Үлгэрийн дүрийн дүр төрх (шууданчин Печкин) нь хүүхдүүдийн хариултын сонголтыг санал болгодог бөгөөд хүүхдүүдийн хариултыг, тэр ч байтугай хамгийн гайхалтай нь ч хүлээн зөвшөөрдөг бөгөөд бид дугтуйнд захидал байгаа гэдэгт хүргэдэг.

Боловсролын үйл ажиллагааны явцад хүүхдүүд харилцан яриа өрнүүлэх, багшийн асуултад хариулах, үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, асуудлын нөхцөл байдалд тоглох чадварыг харуулдаг. Хичээлийн энэ хэсэгт боловсролын үйл явц нь хувь хүн юм (бага хэмжээний тусламж, зөвлөгөө, сануулга, тэргүүлэх асуултууд, үзүүлэх, нэмэлт тайлбар). Хичээлийн дундуур хичээлийн сэдэвт тохирсон биеийн тамирын дасгал хийдэг. МХХТ-ийн хэрэглээ нь хүүхдүүдийн сонирхлыг татах, анхаарлыг татах боломжтой болсон.

Боловсролын үйл ажиллагааны явцад багш хүүхэд бүрт үр дүнд хүрэх нөхцлийг бүрдүүлдэг. хувь хүнд чиглэсэн загварын хэрэгжилтийг мөрдөж байна. Багш нь хүүхэд бүрийн хувийн шинж чанарыг таних, хүлээн зөвшөөрөх, тэдний үзэл бодол, мэдрэмж, сэтгэл хөдлөлийг харгалзан үзэх, хүүхдүүдтэй түншлэх чадварыг харуулдаг.

Энэхүү хөгжлийг боловсролын төсөл дээр нийтэлсэнМаам.ru.

Зорилтот: Дуу, үсгийн талаархи санаа бодлыг сайжруулах, уншиж, бичиж сурах урьдчилсан нөхцөл болох дууны аналитик, синтетик үйл ажиллагааг бий болгох.

Боловсролын тэргүүлэх чиглэлийн зорилтууд:

"Ярианы хөгжил": яриаг харилцаа, соёлын хэрэгсэл болгон эзэмших, идэвхтэй үгсийн санг баяжуулах, ярианы бүтээлч байдал, ярианы дуу авиа, аялгууны соёлыг хөгжүүлэх;

Интеграцчлал дахь OO-ийн зорилтууд:

"Нийгэм, харилцааны хөгжил":Хүүхдийн насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, харилцах харилцааг хөгжүүлэх, бие даасан байдал, зорилгодоо хүрэх, өөрийн үйл ажиллагааны өөрийгөө зохицуулах чадварыг бий болгох.

"Танин мэдэхүйн хөгжил":хүүхдийн сонирхол, сониуч зан, танин мэдэхүйн сэдлийг хөгжүүлэх, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, ухамсарыг бий болгох, төсөөлөл, бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

"Биеийн хөгжил":Хөдөлгөөний туршлагыг баяжуулах, хөдөлгөөний зохицуулалт, гар нүдний зохицуулалт, бүдүүн болон нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, моторт салбарт анхаарал төвлөрүүлэх, өөрийгөө зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын үйл ажиллагаанд тавигдах урьдчилсан нөхцөл: сонсох чадвар, тусламж хүсэх, талархлаа илэрхийлэх, хүлээн авсан зааврыг дагаж мөрдөх, ажлыг дуусгах, хэлэлцүүлэгт оролцох, хичээлдээ анхаарлаа төвлөрүүлэх, ажлын дутагдлыг засах чадвар.

Багшид зориулсан тоног төхөөрөмж: зөөврийн компьютер, проектор, бөмбөг, цэцэг - даалгавар бүхий долоон цэцэг,

Хүүхдэд зориулсан тоног төхөөрөмж: үсэг бүхий дугтуй, карт - үгийн дууны дүн шинжилгээ хийх янз бүрийн өнгөт схем, чип, хүүхэд бүрт зориулсан үлгэрийн баатруудын зураг, өгүүлбэрийн схем бүхий карт, өгүүлбэр зохиох карт, хүүхэд бүрт зориулсан дэвтэр, хүүхдийн алтан түлхүүр мэдлэг.

Оршил хэсэг (сэдэл, бэлтгэл үе шат)

NNOD-ийн агуулга

Багш хүүхдүүдийг бүлэгт урьж байна. Зэрэгцэн, тойрог хэлбэрээр зогсоод, бие биедээ "Сайн уу!" Бид "Сайн уу!", "Өдрийн мэнд!" гэж хэлэхээс залхуу биш; Хүн бүр инээмсэглэвэл сайхан өглөө эхэлнэ.Тоглоом "Өглөөний мэнд!"(Багш хажууд нь зогсож буй хүүхдийн гарыг "Өглөөний мэнд, Ксюша!" Гэх мэт үгсээр барьдаг. Дараа нь хүүхдүүдийн ерөнхий мэндчилгээг дагадаг. Өглөөний мэнд, өдрийг эхлүүлээрэй. Юуны өмнө бид залхуурлыг зайлуулдаг. Бид хичээнгүйлэн хичээнгүйлэн суралцахаа амлаж байна.Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, өнөөдөр бид ер бусын уулзалттай. Манайд хичнээн зочин ирснийг хараарай. Тэд таны юу сурсан, юу мэддэг, юу хийж чадахыг харахыг хүсдэг.

(Хаалга тогшиж, шуудан зөөгч Печкин орж ирээд дугтуй өгөв.)

Үүнд юу байгаа гэж та бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)- Энд захидал байна. Бид үүнийг унших уу? (багш захидлыг уншина)

Захидлын агуулга:“Сайн уу, залуусаа! Бид таныг сургуульдаа ирэхийг тэсэн ядан хүлээж байна. Таны өмнө байгаа зам урт бөгөөд сорилтоор дүүрэн байна. Гэхдээ та бүх бэрхшээлийг даван туулахад туслах найзуудтай уулзах болно. Бид бэлэгээ илгээж байна - долоон цэцэгтэй цэцэг, түүний дэлбээнүүд дээр танд даалгавар байна. Бүх даалгавруудыг гүйцэтгэсний дараа та сургуульд орох боломжгүй зүйлийг авах болно. Танд азтай байхын ерөөл дэвшүүлж, азтай гэдэгт итгэж байна. Сургуулийн захирал, багш нар."Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, тэд бидэнд: Сайн аялал хүсье! Энэ нь явах, явахад хялбар байх болно. Мэдээж сайн зам бас сайн зүйлд хөтөлнө.Та бэлэн үү? Тэгвэл замдаа гарцгаая! Гэхдээ эхлээд шидэт үгсийг давтъя:Бид үргэлж сайхан, тод, удаан ярьдаг, ангид заасан зүйлээ үргэлж санаж байдаг.

Үндсэн хэсэг (агуулгын үе шат)

NNOD-ийн агуулга

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо "Эсрэгээрээ" тоглоом тоглох ээлж ирлээ. Слайд №2 Тоглоом "Өөрийг нь хэл" (Багш үг хэлээд бөмбөгийг хүүхэд рүү шидэж, хүүхэд эсрэг утгатай үгийг хэлээд бөмбөгийг багш руу шиддэг) Одоо суудалдаа суугаад эхний даалгаврыг сонс.Эхний дэлбээ.Залуус аа, асуултанд хариулахдаа эвшээх хэрэггүй. Слайд №3 Та асуултуудад бүрэн хариулт өгөх хэрэгтэй.Хоёр дахь дэлбээ."Сургууль" гэсэн үгэнд сайн дүн шинжилгээ хий. Слайд №4 Нэг хүүхэд самбар дээр ажилладаг. Үлдсэн хэсэг нь байрандаа байна. Бид үгийг хэлдэг. Бид үгсийн тоог тодорхойлж, тэдгээрийг нэрлэнэ. Үгэнд байгаа авианы тоог тодорхойл. Эгшиг үсгийн тоо, гийгүүлэгчийн тоо. Онцолсон үеийг тодорхойл. /ш/-анхны дуу, дагуу үргэлж ТВ. Зөөлөн хатуулаг хосгүй гийгүүлэгч байдаг гэдгийг санаарай. Та тэдний талаар юу мэдэх вэ(үргэлж зөөлөн гийгүүлэгч ч, щ, й; үргэлж хатуу гийгүүлэгч – ж, ш, ц) /Хэнд/- ТВ-ийн дагуу /О/-дуу хоолой, цохих /л/- ТВ-ийн дагуу /А/- дуу хоолой, чимээгүй -Сургууль гэдэг үгийн гийгүүлэгч авианы хосыг нэрлэнэ үү (ш - хосгүй, /к/-/к/, /л/-/л/)Самбар дээр хүүхдийн ажлыг шалгах. Слайд үзүүлье. Өнгөний чипсийг нээхийн тулд товшино уу. Физминутка (багш захидлын тухай шүлэг уншдаг, хүүхдүүд энэ захидлыг дүрсэлдэг) А үсэг нь цагаан толгойн эхлэл учраас алдартай. Түүнийг танихад амархан: тэр хөлөө өргөн тавьдаг. Хүн бүр мэддэг: Би үсэг бол хамгийн их бахархдаг. Энэ үсэг нь ямар ч өнцөггүй тул дугуй хэлбэртэй байдаг. Тэр маш их дугуйтай байсан тул эргэлдэж чаддаг байв. Тохиромжтой захидал! Үүний хамгийн тохиромжтой зүйл бол та захидал дээр дээлээ өлгөх боломжтой юм. L үсгээр хөлөө дэлгэцгээе, Бүжиглэж байгаа юм шиг - гараа хоёр талдаа. Зүүн тийш, баруун тийш тонгойв, Энэ нь гайхалтай болж байна. Толгойгоо өндөрт өргөж, амархан амьсгалцгаая! Та үсгүүдийг тодорхой мэдэх хэрэгтэй! Дахиад хийцгээе.Гурав дахь дэлбээ.Ангид анх удаа орж байна. Слайд No5 - No6 Бид хоёр дахь шалгалтаа амжилттай өгч, сурагч бүр ширээн дээрээ өөрийн гэсэн байртай ангид орлоо. Тэд тус бүр хаана сууж байгааг тааварлаарай. Зөв газрыг олохын тулд дараахь зүйлийг тодорхойлно.1) Энэ үг ямар дуугаар эхэлдэг вэ?2) ямар өнгийн чип энэ дууг илтгэж байна вэ?3) үгэнд байгаа үений тоог тоолох (ширээний үений тоог зааж өгсөн болно)(Хүүхэд бүр үлгэрийн баатруудыг (оюутнууд) дүрсэлсэн зургуудтай: Малвина, Пьеррот, Харлекин, Пиноккио, Артемон, хануур хорхой). Санал болгож буй үгс (зураг): Мал-ви-на (аг., зурагт, хөх, 3 үе), Пьеро (аг., зөөлөн., ногоон, 2 үе), Ар-ле-ки-но (дуу хоолой. , улаан. , 4 үетэй), Бу-ра-ти-но (тв, хөх, 4 үетэй), Ар-те-мон (дуу, улаан, 3 үе), пи-яв-ка (зөөлөн, ногоон, 3 үе)Би хүүхдүүдэд баатруудын дүр төрхийг харуулж байна: Малвина, Пьеррот. Слайд №7 - Малвинаг дүрслээд өгөөч, тэр ямархуу хүн бэ? Тэмдэглэгээг сонго (сайхан, эелдэг, том нүдтэй, халамжтай, сайхан, гайхалтай)- Пьерротыг дүрсэл, тэр ямархуу хүн бэ? Тэмдэглэгээг сонго (гунигтай, гунигтай, гомдсон, аз жаргалгүй)- Энэ хоёр үгэнд ямар авиа байдаг вэ? (Мальвина, Пьеррот). Энэ дуугаар эхэлсэн үгсийг нэрлэ. Тэд яагаад үүнийг нэрлэж чадаагүй юм бэ? Өөр ийм үсэг байдаг уу? (ъ). Тэд юуны төлөө үйлчилдэг, үгэнд ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ? (хүүхдийн хариулт) - Залуус аа, Пьеррот та бүхэнд "Дуу алдагдах" сонирхолтой тоглоом бэлдсэн. (Хүүхдүүд алдагдсан дууг тодорхойлох ёстой) Анчин хашгирав: "Өө! Хаалга (амьтад) намайг хөөж байна! » Улбар шар өнгийн малгай (манжин) цэцэрлэгийн орон дээр бат бөх суудаг. Залхуу залуу ор дээр хэвтэж, хазаж, шаржигнуулж, их буу (хатаж) байна. Яруу найрагч мөрийг дуусгаад төгсгөлд нь баррель (үе) тавив.Дөрөв дэх дэлбээ.Объектуудыг харж, тэднийг энхрийлэн нэрлэ. Слайд №8 Слайд нь объектуудыг харуулж байна: цүнх, дэвтэр, харандаа, үзэг, захирагч, харандаа, хүүхэлдэй, баллуур.Үзэсгэлэнт Малвина таныг түүний ажлын ширээнээс байр сууриа олсонд талархаж байна. Гэхдээ энэ охин зөвхөн үзэсгэлэнтэй төдийгүй эелдэг бөгөөд бүх объектыг энхрийлэн дуудах дуртай. Малвина дуртай тоглоомоо тоглохыг санал болгож байна "Эелдэгээр нэрлэ" (жижиг утгатай үгсийг нэрлэ) -Таны нэрлэсэн бүх үг хоорондоо таарч байна уу? (нэмэлт "хүүхэлдэй")Яагаад? (хүүхдийн тайлбар)."Хүүхэлдэй" гэдэг үгийг ашиглан өгүүлбэр зохио.Бусад үгсэд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ? (эдгээр нь бүгд хичээлийн хэрэгсэл)

Үе мөчний халаалт. "Хашаа"инээмсэглэн битүү шүдээ хурцадмал байдлаар ил гарга."Цонх"амаа том нээх - "халуун", амаа хаах - "хүйтэн""Үзэх"инээмсэглэ, амаа ангай, хэлнийхээ үзүүрийг (цагийн зүүний дагуу гэх мэт) амныхаа нэг булангаас нөгөө булан руу шилжүүл."Амттай чанамал"инээмсэглэ, амаа нээ, дээд уруулаа өргөн, аяга хэлбэртэй хэлээрээ, дараа нь доод уруулаа долоо."Бөмбөлөг"хацараа хий, хацраа хий.

Тав дахь дэлбээ.Та хоёр үгийг нэг болгон нэгтгэж, гарч ирсэн зүйлийг дуудна.-Хэрвээ өрөвтас урт хөлтэй бол ямар байдаг вэ?-Урт хөлт өрөвтас.-Хэрвээ муур загас урт сахалтай бол ямар төрлийн загас вэ?-Урт сахалтай муур загас.-Чоно хурц шүдтэй бол ямар чоно вэ?- Хурц шүдтэй чоно.-Морь хурдан хөлтэй бол ямар адуу вэ?-Флот хөлт морь.-Хэрвээ хэрэм урт сүүлтэй бол ямар хэрэм вэ?-Урт сүүлт хэрэм.-Үхэр урт эвэртэй бол ямар үнээ вэ?-Урт эвэртэй үхэр.-Нохой гөлгөр үстэй бол ямар нохой вэ?- Гөлгөр үстэй нохой.-Сайн байна, залуус аа!

Зургаа дахь дэлбээ.Үгийг дарааллаар нь байрлуул, өгүүлбэр зохио.Та "хүүхэлдэй" гэсэн үгтэй өгүүлбэрүүдийг гаргаж ирэв. Үг, өгүүлбэр хоёрын хооронд ямар ялгаа байдаг вэ? (хүүхдийн хариулт) -Өгүүлбэрийн эхний үгийг яаж бичдэг вэ? (том үсгээр).Өгүүлбэрийн төгсгөлд юу ирдэг вэ? (цэг)Өгүүлбэрийн төгсгөлд өөр ямар шинж тэмдэг илэрч болох вэ? (ачааны тэмдэг, асуултын тэмдэг). Тэд санал болгож буй загвар дээр үндэслэн саналаа амаар гаргадаг. (3-4 загвар)Тараах материалтай хээрийн ажил. (Өгүүлбэр зохиохын тулд үг бүхий картуудыг байрлуул.) Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах: өгүүлбэрийн диаграмм хийх. (Өглөө ирлээ. Ямар сайхан өдөр вэ! Намар сургуульдаа явах уу?)Ажлыг шалгаж, дүгнэлтээ гаргаж байна.

Эцсийн хэсэг (эргэцүүлэх үе шат)

NNOD-ийн агуулга

Долоо дахь дэлбээ.Дэлбээний гайхшрал.Долоо дахь дэлбээ дээр даалгавар байхгүй, гэхдээ дараах үгс бичигдсэн байдаг. Та олон шалгалтыг давсанТэгээд тууштай урагшилж,Та олон бэрхшээлтэй тулгарсан,Тэднийг илүү их зүйл хүлээж байна.Хичээл зүтгэл, хөдөлмөр, оюун ухааны төлөөБи чамд энэ шинэ түлхүүрийг өгч байна,Тэр мэдлэгийн бүх хаалгыг нээх болтугайЭнэ нь хүн бүрт зөвхөн баяр баясгаланг авчрах болтугай.(Том Алтан түлхүүрийг танилцуулж байна) Слайд №9 Тусгал: “Залуус аа, та үнэхээр олон бэрхшээлийг даван туулж, мэдлэгээ харуулсан. Өнөөдөр та бүгдэд юу хамгийн их таалагдсан бэ? (хүүхдийн хариулт)Өнөөдөр та намайг баярлуулсан: - Та хамгийн анхааралтай байсан (хүүхдийн нэр) - Хамгийн ухаантай (хүүхдийн нэр) - Хамгийн сахилга баттай (хүүхдийн нэр) - Хамгийн хичээнгүй (хүүхдийн нэр)Баярлалаа залуусаа! Анхаарал тавьсанд баярлалаа. Слайд №10

Уран зохиол.

    Гербова, В.В. Цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн ярианы хөгжлийн хичээлүүд. Хичээлийн төлөвлөгөө/ V.V. Гербова. – М.: Мозайк – Синтез, 2010.

    Боловсролын үйл явц: "Төрснөөс сургууль хүртэл" хөтөлбөрийн дагуу өдөр бүрийг төлөвлөх нь Н.Е. Веракси, Т.С. Комарова, М.А. Васильева. – М.: Мозайк – Синтез, 2014.

Интернет нөөц.

1. http:|//nsportal.ru

2. http www.maam.ru

Хэрэгжүүлэх хугацаа: урт хугацааны (9-р сараас 5-р сар).

Төслийн төрөл: сэтгэл зүй, сурган хүмүүжүүлэх.

Хүүхдүүдийн нас: бэлтгэл бүлэг

Төслийн оролцогчид:сурган хүмүүжүүлэгчид, бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүд, эцэг эх, бага ангийн багш, боловсролын сэтгэл зүйч, урлагийн студийн захирал.

Төслийн хамаарал:

Сургуульд орох нь хүүхдийн амьдралын шинэ үе шат юм. Олон хүүхэд айдас, түгшүүр, догдолж сургуулийн босгыг давдаг. Эцсийн эцэст тэдний зан чанар нь сургуулийн сурагчийн нийгмийн илүү чухал байр суурийг эзэлж эхлэв. Энэхүү ёслолын үйл явдал нь заримдаа үл мэдэгдэх айдас, түгшүүрээр бүрхэгдсэн байдаг. Нэгдүгээр ангийн сурагчдад сөрөг сэтгэл хөдлөлөөс зайлсхийх, сургуульд дасан зохицоход нь эцэг эх, цэцэрлэгийн багш нар сургуулийн тухай мэдээлэл, түүнийг танилцуулах арга барил чухал үүрэг гүйцэтгэдэг.

Хүүхдийн сургуульд хандах хандлага нь сургуульд орохоос нь өмнө бүрддэг. Олон эцэг эхчүүд "Чи энд онц сурлагатан болно", "Чи шинэ найз нөхөдтэй болно", "Багш нар чам шиг ухаалаг хүүхдүүдэд хайртай" гэсэн сэтгэл хөдлөлийн сэтгэл татам дүр төрхийг бий болгохыг хичээдэг. Ингэснээр тэд хүүхдэд сургуульд сурах сонирхолтой хандлагыг бий болгодог гэж насанд хүрэгчид үздэг. Бодит байдал дээр баяр баясгалантай, сэтгэл хөдөлгөм үйл ажиллагаанд тохируулагдсан хүүхэд бага ч гэсэн сөрөг сэтгэл хөдлөлийг (гомдол, атаа жөтөө, атаа жөтөө, бухимдал) мэдэрч, удаан хугацаанд суралцах сонирхолгүй болно. Сургууль нь ийм сэтгэл хөдлөлийн олон шалтгааныг өгдөг: бүх нийтийн амжилтанд хүрсэн мэт санагдах бүтэлгүйтэл, ангийнхны дунд найз нөхөд олоход бэрхшээлтэй байх, багшийн үнэлгээ, эцэг эхийн ердийн магтаал хоорондын зөрүү гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэх ном зохиол, практикийн өгөгдлийн онолын дүн шинжилгээ нь сурган хүмүүжүүлэх замаар хичээлийн орчинг бүрдүүлэх, янз бүрийн хэлбэр, аргыг ашиглан бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд сургуульд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх зорилтот ажил явуулахад бидэнд итгүүлсэн. эцэг эхийн боловсрол, бага ангийн багш нартай харилцах.

Сургуульд чиглэсэн төслүүд нь хүүхдийн нийгэм, танин мэдэхүйн идэвхийг нэмэгдүүлэх, хүүхдүүдийг сургуулийн амьдралд амжилттай оруулахад шаардлагатай интеграцийн чанарыг зорилтот түвшинд төлөвшүүлэхэд тусалдаг.

Зорилтот:сургуулийн талаархи санаа, сургуулийн амьдралд эерэг хандлагыг бий болгох.

Даалгаварууд:

Хүүхдэд зориулсан
1. Сурах сэдэл, сургалтын үйл явцын сонирхлыг бий болгох
2. Хүүхдийн бүтээлч чадвар, танин мэдэхүйн сэдэл, оюуны чанарыг хөгжүүлэхэд дэмжлэг үзүүлэх;

3. Үе тэнгийнхэн, багш нартай харилцах харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх, дур зоргоороо зан авир гаргах;

Багш нарын хувьд:

Сургуульд амжилттай дасан зохицоход шаардлагатай ирээдүйн нэгдүгээр ангийн сурагчийн нийгмийн зан чанарыг төлөвшүүлэх;

Эцэг эхчүүдэд:

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдийн эцэг эхчүүдийн дунд сургуульд бэлэн байдлын талаархи мэдлэгийн хүрээг өргөжүүлэх

Хүлээж байнаүр дүн:

Дасан зохицох сургуулийн үеийн таатай үе.

Хүүхдэд сургуульд сурах урам зоригийн бэлэн байдлыг бий болгох;

Хүүхдийг сургуульд бэлтгэхэд эцэг эхийн ур чадварыг нэмэгдүүлэх;

Хүүхэд сургуульд шилжих гэж байгаатай холбогдуулан эцэг эхчүүдийн нөхцөл байдлын түгшүүрийн түвшинг бууруулах.

Ажлын шинжилгээ:

Оношлогооноос үзэхэд хичээлийн жилийн төгсгөлд бүх хүүхдүүд сурах хүмүүжлийн болон танин мэдэхүйн сэдлийг бий болгосон; бүлгийн бүх хүүхдүүд сургуульд ороход бэлэн байна . "Сургууль" проекцийн зураг нь ирээдүйн нэгдүгээр ангийн сурагчдын ойлголтод сургуулийн эерэг дүр төрхийг бий болгох ажлын үр нөлөөг харуулсан - оновчтой шинж чанарыг олж авсан бүх хүүхдүүдийн урам зориг (боловсролын болон танин мэдэхүйн).

Төсөл хэрэгжүүлэх төлөвлөгөө

Бэлтгэл үе шат:

Бүлэгт танин мэдэхүйн болон бүтээмжийн үйл ажиллагаанд шаардлагатай материалыг бэлтгэх;

Эцэг эхчүүдэд зориулсан гэрийн даалгавар бэлтгэх, шаардлагатай мэдээллийг цуглуулах, форматлах;

Сургуулийн сэдвээр уран зохиол, самбар, хэвлэмэл тоглоом сонгоход эцэг эхчүүдээс тусламж авах;

Сургуулийн номын сан, бага ангийн багш нартай хамтран ажиллах;

Жилийн эхэнд хүүхдийн оношлогоо;

Хүүхдүүдийн сургуульд сурахад бэлэн байдлын оношлогооны үр дүнд үндэслэн эцэг эхчүүдэд ганцаарчилсан зөвлөгөө өгөх.

Үндсэн үе шат

Танин мэдэхүйн хөгжил

"Хүүхдүүд сургуульд явсан" багшийн үлгэр.

Сургуулийн тухай оньсого хийх, зүйр цэцэн үг унших, оньсого, кроссворд шийдвэрлэх.

"Сургуулийн түүх" багшийн өгүүллэг.

Сургууль руу аялах (хичээлд оролцох, багштай уулзах).

Номын сан руу аялах (сургуулийн сэдэвт номын үзэсгэлэн).

"Бид тоглодог - бид хөгждөг" оюуны асуулт хариулт (сэтгэл зүйч).

"РостОК - ЮникУм" бүс хоорондын ур чадварын тэмцээнд оролцох.

Лул тойрог бүхий тоглоомын дасгалууд.

Дидактик тоглоомууд: "Сургуулийн цүнх боох", "Гайхамшигтай цүнх", "Төөрөгдөл", "Амьд долоо хоног", "Нэмэлт юу байна", "Үсэг нэмэх", "Логик бөмбөлгүүдийг", "Хаана нуугдаж байгааг тааг", "Хэзээ энэ нь вэ?" болдог"?", "Эхлээд юу, дараа нь юу" гэх мэт.

Ширээн дээр хэвлэсэн: “Байлдааны хөлөг”, “Хэн зорилгодоо хурдан хүрэх вэ”, “Бөмбөлгүүдийгтэй тоглоом”, “Сургуульд бэлд” сугалаа, “Саваа тоолох замаар тоо хийцгээе”, “Газрын зураг дээрээс эрдэнэс олъё”, оньсого тоглоом , мозайк.

Онгоцны загварчлалын тоглоомууд: Tangram, Columbus Egg; шатар, даам.

Яриа хөгжүүлэх

Харилцан яриа:

“Сургууль цэцэрлэгээс юугаараа ялгаатай вэ”, “Сургуулийн талаар бид юу мэддэг вэ”, “Бид яагаад сурах ёстой вэ”, “Хүүхдэд хэн заадаг вэ?”, “Удахгүй бид сургуульд орно”

Яриа: "Номын санч хэрхэн ажилладаг вэ", "Номын сангийн талаар бид юу мэддэг вэ?"

Өнгөрсөн үеийн сургуулийн тухай зураг, чимэглэлийг шалгах.

"Миний сургуульд орсон эхний өдөр ямар байх вэ?" (зөгнөлт түүх)

"Би яагаад сургуульд явахыг хүсч байна" (монологийн түүх)

Засварлах ангиуд "Энэ ямар сургууль вэ?" (сэтгэл зүйч)

Үг тоглоом: “Радио”, “Аялал”, “Гинж”, “Миний найз хэн болохыг таагаарай”, “Дөрөвдүгээр хүрд”, “Би мэднэ...”, “Телеграф”, “Урвуу үг”, “Хэн нисч байна вэ” (гүйх, үсрэх, алхах)", "Үгийг санаарай", "Үсэг нэмэх" гэх мэт.

Номын буланд “Сургууль. Хичээлийн хэрэгсэл."

Уран зохиол унших (доор жагсаасан)

Нийгмийн болон харилцааны хөгжил

Хуйвалдааны дүрд тоглох тоглоомууд:

"Цэцэрлэг"

"Дэлгүүр. Сургуулийн бараа"

"Номын сан"

Үзвэр үйлчилгээ: “Цэцэрлэгийн төгсөгчидтэй хийсэн уулзалт”. (Цүнх, ном, дэвтэр, харандаа гэх мэтийг харах)

Театрын үйл ажиллагаа: "Колобок" хүүхэлдэйн жүжиг, "Бяцхан улаан малгайт" найруулагчийн жүжиг (хүүхдэд зориулсан)

"Сургуулийн дүрэмт хувцас", "Надад хэцүү байна!", "Завсарлага", "Хичээл" гэсэн нөхцөл байдлын талаар жүжиглэж, ярилцах.

Гараар хийсэн "Номын хавчуурга" (4-р ангийн сурагчдад зориулсан бэлэг), дэвтэр, тоглоомын сурах бичиг, маягт.

Хүүхдэд зориулсан ном засвар.

"Таны мэддэг, танихгүй хүмүүс", "Гудамжинд аюулгүй байдал", "Аюултай объекттой харьцах дүрэм" гэсэн яриа.

"Аюултай - аюултай биш", "Хэн нь хачирхалтай вэ", "Эдгээр хүмүүсийн хэн нь таны хамаатан бэ", "Зургуудыг дарааллаар нь тавь" дидактик тоглоомууд.

Амьдралын аюулгүй байдлын нөхцөл байдал "Би унасан", "Гудамжинд ганцаараа", "Тусламжийн дугаар".

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил

Хүүхдэд зориулсан "Хүүхдийн ном" зурагт номын эмхэтгэл.

Коллаж: "Миний ирээдүйн цүнх"

"Сургуульд байхдаа та юунд дуртай байсан бэ" хүүхдийн зургийн үзэсгэлэнгийн дизайн

"АЦС-д зориулсан зураг", "Баяртай, цэцэрлэг", "Сургууль", "Багшдаа зориулсан баглаа" зурах.

"Үсэг", "Тоо" -ын загварчлал.

Нэгдсэн хичээл (уран сайхны, гоо зүйн, боловсролын) "Би сургуульд байна."

Барилга: "Миний сургууль" - барилгын материал (мэдээлэл ирүүлснээр)

Хавтгай загварчлал - сургуулийн сэдвээр мозайкуудаас үзэгдлийг эмхэтгэх.

Бие махбодийн хөгжил

Тэмцээний элементүүдтэй тоглоомууд: "Хэн хурдан туг руу цагираг руу орох вэ", "Хэний баг сагсанд илүү олон бөмбөг шидэх", "Хэн түрүүлж дунд хүрэх вэ"

Буухиа тоглоом: "Хөгжилтэй тэмцээн", "Хосоор буухиа", "Саад тотгор", "Толгой дээгүүр бөмбөг" гэх мэт.

Яриа: "Хувцсаа хэрхэн арчлах вэ", "Хоолны соёл бол ноцтой асуудал"

“Я.Аким “Неймейка”, С.Михалков “Би өөрөө” унших. Н.Литвинова “Огтны хутганы хаант улс”.

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх хурууны тоглоомууд.

Эцэг эх, хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагаа

  • Сансарт чиг баримжаа олгох: диаграмм - "Би сургуульд явах" маршрут (эцэг эхтэй хамт);
  • гэр бүлийн модыг зурах (3-5 үе);
  • гэр бүлийн сүлдийг бодож олоод зур
  • сургуулийн насны эцэг эхийн гэрэл зураг, хүүхдийн багцын дизайн хийхэд зориулсан гэр бүлийн гэрэл зургуудыг сонгох.

Багш, гэр бүлийн хоорондын харилцаа

Эцэг эхийн хурал: "Хүүхдийн сургуульд ороход бэлэн байдал"

"Миний ирээдүйн нэгдүгээр ангийн сурагч" сургалт

Эцэг эхчүүдэд зориулсан “Сургуульд явах гэж буй хүүхэд юу мэдэх ёстой вэ” гэсэн хавтас дахь нийтлэл, зөвлөгөө.

Сэтгэл зүйчтэй зөвлөлдөх: "Сургуулийн бэлэн байдлын аль тал нь онцгой ач холбогдолтой вэ", "Хүүхдээ сургуульд бэлтгэж буй эцэг эхчүүдэд өгөх зөвлөгөө"

Гэртээ хүүхдүүдтэйгээ сургуулийн тухай ном унших.

Эцэг эхчүүдэд зориулсан семинар "Сургуулийн анхны бэрхшээл: тэдгээрийг хэрхэн даван туулах вэ?" (сэтгэл зүйч)

Санамж бичих:

"Ирээдүйн нэгдүгээр ангийн хүүхдүүдийн эцэг эхчүүдэд зориулсан хүүхдийн орны даавуу."

"Мэргэн зөвлөгөө."

Эцсийн шат

Хүүхдэд зориулсан

"Сургуульд байхдаа та юунд дуртай байсан бэ" хүүхдийн бүтээлч зургийн үзэсгэлэн.

Багш нарын хувьд

Төслийн танилцуулга: "Бид ирээдүйн сургуулийн сурагчид" (хийсэн ажлын тайлан)

Оношлогооны зураг "Сургууль"

Жилийн эцэст хүүхдийн оношилгоо.

Эцэг эхчүүдэд зориулсан

Хүүхдийн багцыг бий болгох.

Төслийг хэрэгжүүлэхэд гарын авлага, уран зохиол ашигласан.

1. В.Бардин “Хүүхдийг сургуульд бэлтгэх нь”.

2. Т.Н. Доронов "Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагаас сургууль хүртэл."

3. Т.Б. Анисимова "Хүүхдийг сургуульд бэлтгэх".

4. Москва “Гэгээрэл” “боловсролын уран зохиол” 1996 он "Хүүхдүүдээ, хичээлдээ бэлдээрэй."

5. С.В. Чирков "Цэцэрлэг дэх эцэг эхийн хурал".

6. С.Соловейчик “Хүн бүхэнд зориулсан сурган хүмүүжүүлэх ухаан”.

7. Боловсролын сэтгэл судлаачийн гарын авлага 1, 2014 он.

Уран зохиол:

1. Н.Некрасов “Сургуулийн хүү”.

2. Л.Толстой “Филиппок”.

3. И.Лыцов “Тэмдэглэлийн дэвтэр хэрхэн төрсөн бэ”.

4. А.Барков, Р.Сурьянинов “Ном хаанаас ирсэн бэ”.

5. С.Маршак “Өчигдөр ба өнөөдөр”.

6. М.А. Панфиловын "Сургууль".

7. А.Барто “Нэгдүгээр ангийн сурагч”

8. Л.Толстой “АВС-ын түүхүүд”.

9. Б.Заходер “Энэ ном өвчтэй байна.”

10. Л.Барбас “Хэнд А үсэг хэрэгтэй.”

11. Интернет материал (танин мэдэхүйн мэдээлэл) гэх мэт.

Тайлбар болон хэвлэмэл харааны материал:

1. “Сургуулийн хэрэглүүр” сэдэвт зургийн сонголт.

2. “Сургууль. Өнгөрсөн ба ирээдүй."

3. “Манай төгсөгчид”, “Гэр бүлийн цомгийн шастир” сэдэвт гэрэл зургийн материал.

4. Зураачдын зурсан зургууд:

5. Б.Кустодиев. ОХУ-ын Москва дахь сургууль. 1912.

6. Ф.Решетников. Дахин дутуу. 1951 он.

Нэр:Хичээлийн хураангуй: "Удахгүй сургуульдаа"
Нэр дэвших:Цэцэрлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, тоглоомын үйл ажиллагаа, Бэлтгэл бүлэг 6-7 жил

Албан тушаал: нэгдүгээр зэрэглэлийн багш
Ажлын байр: MBDOU No190
Байршил: Оренбург хот

Хичээлийн тэмдэглэл
Сэдэв: "Удахгүй сургуульдаа!"
6-7 насны хүүхдүүдэд зориулсан ерөнхий хөгжлийн бүлэг

Зорилтот:Жилийн туршид олж авсан мэдлэгээ нэгтгэн дүгнэ.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

- Тоолох, тооны дарааллыг бэхжүүлэх (20 хүртэл),

- Хүүхдийн үгийг үе болгон хуваах, үг дэх авианы байрлалыг олох, хэллэг зохиох чадварыг сайжруулах.

- Өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

- Логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх, математикийн энгийн асуудлыг шийдвэрлэх чадвар, цаасан дээр жолоодох чадварыг хөгжүүлэх;

- Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

Фонемик сонсгол, ойлголт, анхаарал, ой санамж, аман болон логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

- Сониуч зан, сургуульдаа дурлах, сурах хүсэл эрмэлзлийг төлөвшүүлэх.

- Найзынхаа хариултыг сонсох чадварыг хөгжүүлэх,

Тоног төхөөрөмж, материал:дууны фонограмм: "Тэд сургуульд заадаг", ширээ - ширээ, энгийн харандаа, хүүхдийн тоогоор алаг хуудас, үсгийн багц - үе, тоо бүхий картууд, хүүхэд бүрт зориулсан жишээнүүд, мольберт, дүрслэл: “Есдүгээр сарын 1”, Kinder лонхтой – дууны шинжилгээг тодорхойлох цэнхэр, улаан чип, доторх үг бүхий гэнэтийн бэлэг, ватман цаас, цавуу, өнгөт алга, нарны загвар, хонх, хонх. Хүүхэд бүрт зориулсан тод өнгийн тууз.

Урьдчилсан ажил:зураг үзэх, оньсого асуух, сургуулийн тухай ном унших: "Филипок", "Одноклассники", "Би сургуульд явмаар байна", шүлэг цээжлэх: "Сургуульд намайг юу хүлээж байна", S/R тоглоом: "Сургууль", суурин тоглоомын үг сурах : "Нар", наранд зориулж олон өнгийн далдуу мод хийх (дугуйлсан, хайчлах), мөн нарны загвар.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:

  • Тоглоом.
  • Харилцааны.
  • Танин мэдэхүйн.
  • Бүтээмжтэй.
  • Мотор.
  • Хөгжмийн хувьд - уран сайхны.

Төлөвлөсөн үр дүн:

  • хүүхдийн бие даан ажиллах, санаачлага гаргах чадвар;
  • хүүхдийн янз бүрийн үйл ажиллагаанд нийгмийн зан үйлийн хэм хэмжээ, дүрмийг дагаж мөрдөх чадвар.
  • оюутнуудын логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;
  • сурагчдын оюуны асуудлыг шийдвэрлэх чадвар;
  • үгсийн санг өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх.

Хүүхдийн үйл ажиллагааг үнэлэх шалгуурууд:

  1. Боловсролын үйл ажиллагаанд идэвхтэй оролцох.
  2. Өгөгдсөн даалгаврыг бие даан гүйцэтгэх.
  3. Үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй харилцах.
  4. Сайн дурын хүчин чармайлтын илрэл.
  5. Өөрийнхөө үйлдлийг үнэлэх, үе тэнгийнхнийхээ үйл ажиллагааг үнэлэх үндэслэлийг гаргах чадвар.

Төлөвлөгөө

  1. Танилцуулга хэсэг:

Хөгжимтэй хүүхдүүдтэй уулзах "Тэд сургуульд багшилдаг"

Боловсролын үйл ажиллагаанд сэдэл бий болгох.

  1. Үндсэн хэсэг:

Математикийн 1-р хичээл:

D/i: "Байраа ол";

Даалгавар №1 "Дугаарын байшин";

Даалгавар No2 График диктант: “Зураг зурах”;

Өөрчлөх:"Нар" хөдөлгөөн багатай тоглоом.

Хичээл №2 ярианы хөгжлийн талаар:

Даалгавар No1 D/i: “Kinder sürpriz”

Даалгавар No2 D/i: "Ямар үг нуугдмал, илүүц вэ?"

Даалгавар №3 "Өгүүлбэр зохиох"

Хичээл №3 програмаар:

Даалгавар No1 “Найрамдлын нар”

Эцсийн хэсэг:

Хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ

Дууны хэсгээс хүргэж байна: "Цэцэрлэг"

Хичээл 30 мин.

Хичээлийн явц:

Хөгжмийн дуу сонсогдож байна: "Тэд сургуульд багшилдаг."

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зураг дээр ямар үйл явдлыг харуулсан бэ? Залуус аа, энэ бүхэн юу гэсэн үг гэж та бодож байна вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Удахгүй та сургуульдаа явах бөгөөд 9-р сарын 1-нд анхны хонх дуугарах болно. Та нэг өдрийг сургууль дээрээ өнгөрүүлмээр байна уу?

Хүүхдүүд:Тийм ээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та хаана сурахаар ирдэг вэ? Сургууль хаанаас эхэлдэг вэ?

Хүүхдүүд: Ангиасаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Нүдээ аниад бид ангид байна гэж төсөөлөөд үз дээ, бидний урд ширээ, ширээн дээр тоонууд байна.

(хонх дуугарав...)

Бид суудалдаа суух хэрэгтэй. Гэхдээ үүний тулд та даалгавраа дуусгах хэрэгтэй.

D/i: "Байраа ол"

Би та бүгдэд ширээн дээр байгаа газрынхаа дугаарыг нуусан картыг өгдөг. Энэ оруулгыг зөв "уншсан" хүн түүний оронд орох болно.

Картаа “уншиж, шийднэ үү” - жишээлбэл, 1+2=No.3,

1+1=№2, 2+2=№4, 1+0=№0, (1-ээс 20 хүртэл)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, та сайн ажилласан. Таны ойлгож байгаагаар эхний хичээл юу байх вэ?

Хүүхдүүд:Математик.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв сууж, нуруугаа шулуун, гараа урдаа тавь.

Эхний даалгавар: "Тооны байшин"

Би чамд карт өгч байна. Нүдэнд та өгөгдсөн дугаарыг гаргаж болох тоонуудыг оруулах хэрэгтэй. Хүн бүр өөрийн гэсэн карттай болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч

(Залуус шалгаж, засаарай.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, та энэ даалгавраа биелүүлэв.

Дараагийн даалгавар.

Энэ бол график диктант юм: " Зураг зур."Ширээний ирмэг дээр алаг цаас, харандаа хэвтэж байна. Миний диктант дор та дүрс зурах ёстой. Болгоомжтой байгаарай, дахиж бүү асуу, би үүнийг 2 удаа давтах болно.

Эхлэх: цэг тавь, үүнээс 1 нүд баруун тийш, 1 доош, 1 баруун тийш, 1 доош, 1 баруун тийш, 1 доош, зүүн тийш 5 нүд, 1 нүд дээш, 1 баруун тийш, 1 дээш. , 1 баруун тийш, 1 дээш, 1 баруун тийш.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид дууслаа. Та ямар дүрстэй болсон бэ?

Хүүхдүүд:Шат.

(хэд хэдэн хүүхэд ажлаа харуулж байна - шат)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өөрөө гарын үсэг зурна уу. Ангийн жижүүр нар уг ажлыг цуглуулна. Бид үдийн хоолны өмнө тэднийг шалгах болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сургуульд хичээл бүрийн хооронд юу байдаг вэ?

Хүүхдүүд:Амрахын тулд өөрчил.

Оньсого тааварлаарай:

Женя Л.: Өглөө хэн нэгэн шар өнгийн бөмбөлгийг аажуухан хөөргөж, гараас нь гаргахад гэнэт эргэн тойрон гэрэл гэгээтэй болно.

Хүүхдүүд:Нар

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би танд тоглоом тоглохыг санал болгож байна: "Нар"

Улаан өглөө ирлээ

Нар тунгалаг мандсан.

Цацрагууд гэрэлтэж эхлэв

Бяцхан хүүхдүүдийг баярлуулаарай.

Үүл ирлээ

Цацрагууд нуугдаж байна!

(сүүлийн үгсийн хувьд хүүхдүүд туузыг мушгиж эхэлдэг - туяа)

(хонх дуугарах)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь дараагийн хичээл эхэлнэ гэсэн үг юм. Яриа хөгжүүлэх.

(таван дээр илүү эелдэг сюрпризүүд бий)

D/i: "Kinder - гэнэтийн бэлэг"

Та нарын хүн бүр эелдэг нэгийг авч, дотор нь өөртөө унших хэрэгтэй үг байгаа бөгөөд дараа нь өнгөт таглааг ашиглан ширээн дээрх үгсийн дууны хэв маягийг байрлуул.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бүгд даалгавраа гүйцэтгэсэн. Дараа нь

Д/тоглоом: "Ямар үг нуугдмал, илүүдэлтэй вэ?"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та яагаад ширээн дээр үг үсэг байдаг гэж бодож байна вэ?

Хүүхдүүд:Та тэдгээрээс үг бүтээх хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд бид дэд бүлгүүдэд хуваагдах болно, дэд бүлэг бүр өөрийн гэсэн үгтэй бөгөөд үүнийг зохиох шаардлагатай.

(хүүхдүүд үг зохиодог)

(ШКО - ЛА, ТЕТ - РА -Д, ДОС - КА КА - РАН - ДАШ, КУК-ЛА)

Сурган хүмүүжүүлэгч: SHKO-LA гэдэг үгэнд хэдэн үе байдаг вэ? (хүүхдүүдтэй хамт алга ташцгаая)

Хүүхдүүд: 2,

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна. TET-RA-D гэдэг үгээр?

Хүүхдүүд: 3

(мөн эцэс хүртэл үргэлжлэх болно ...)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дэд бүлэг бүр өөрийн гэсэн өгүүлбэрийг нийтэлсэн үгтэй хамт олоорой.

(Би дэд бүлгээс нэг нэг хүүхдээс асуудаг)

Хүүхдүүд:Улаан харандаа бол хэллэг гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:За, сайн байна.

(Ангиас хонх дуугарав.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дараагийн хичээл юу гэж бодож байна вэ?

(Би жижүүрийн тавьсан цавуу, өнгөт далдуу модыг байрлуулсан ширээ рүү зааж байна)

Хүүхдүүд:Өргөдөл.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид танд зориулж аль хэдийн бэлтгэсэн: "Найрамдлын наран"Бидэнд дуусгах юу үлдсэн бэ?

Хүүхдүүд:Бидний алгаа наа.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв. Ажилдаа ор.

(Watman цаасан дээр алгаа нааж, суудалдаа суув)

(хонх дуугарах)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна . Хичээл дууслаа.

БАбидний сургууль хүртэлх аялал дууслаа.

(бидний нүдийг аних)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид дахиад л цэцэрлэгт орчихлоо.

Өнөөдөр таны ажилласан арга надад таалагдлаа.

Сургуульд хүүхдүүд дүн авдаг. Танд юу таалагдсан бэ?

Эцэст нь хэлэхэд бид дуунаас ишлэл дуулах болно. "Цэцэрлэг".

Анхаарал тавьсанд баярлалаа.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!