"Үнэ цэнэ. Уртны нэгж - километр" сэдэвт илтгэл.





































Эффектүүдийг идэвхжүүл

38-ын 1

Эффектүүдийг идэвхгүй болгох

Үүнтэй төстэй харах

Код оруулах

ВКонтакте

Ангийнхан

Telegram

Шүүмж

Шүүмжээ нэмнэ үү


Слайд 1

Слайд 2

Слайд 3

Слайд 4

Слайд 5

Слайд 6

Слайд 7

Слайд 8

Слайд 9

Слайд 10

Слайд 11

Слайд 12

Слайд 13

Слайд 14

Слайд 15

Слайд 16

Слайд 17

Слайд 18

Слайд 19

Слайд 20

Слайд 21

Слайд 22

Слайд 23

Слайд 24

Слайд 25

Слайд 26

Слайд 27

Слайд 28

Слайд 29

Слайд 30

Слайд 31

Слайд 32

Слайд 33

Слайд 34

Слайд 35

Слайд 36

Слайд 37

Слайд 38

Бүх слайдыг үзэх

Хийсвэр

Нэгдсэн хичээл

математик ба бидний эргэн тойрон дахь ертөнц

4-р анги "Оросын сургууль"

Болвина Ирина Владимировна

МАОУ Боровская 1-р дунд сургууль

Хичээлийн сэдэв:

Хичээлийн зорилго:

Хичээлийн зорилго:

I. Боловсрол:

II. Боловсролын:

Сурган хүмүүжүүлэгчид:

Тоног төхөөрөмж:

Хичээлийн төрөл:

Хичээлийн явц:

Зохион байгуулалтын мөч

Багш:Зочдыг угтан авцгаая.

Оюутан:

Багш:Өнөөдөр бид бүгдээрээ байх болтугай

Хичээлдээ амжилт!

Багш:

Оюутнууд:Ангараг.

Багш:

Оюутан:Мэдлэг, ур чадвар.

Багш:

-

Багийнхан нисэхэд бэлэн үү?

Багш:

Багш:

Гариг руу нисэхийн тулд

Ангараг руу явцгаая

Одод, биднийг тантай уулзахыг хүлээнэ үү!

Лавлах мэдлэгийг шинэчлэх

1. Амаар тоолох(слайд 3)

Багш:

Багш:

Багш:

Багш:Анхаар! 3,2,1…

Харь гарагийнхан дэлхийг дөнгөлөв.

2. Багш:

Нөхцөл:

Оюутнууд:

3. Багш:

Даалгаврыг хэн гүйцэтгэсэн бэ?

Хэн алдаа гаргасан бэ?

Багш:

Багш аа

Логик асуудлууд:

Дасгал:эгнээнд (слайд 10)

Багш:

Анхаар! 3,2,1,0, эхэл!

Багш:

Оюутнууд:Өөр өөр хэмжээтэй.

Багш:Хэмжээ гэж юу вэ?

Оюутнууд:

Багш:

Дасгал:

Оюутнууд:

Багш:

(

Багш:

Оюутнууд:

Дасгал:

Багш:

Багш:

Биеийн тамирын минут

Шинэ материал сурах.

Багш:

Энэ юу вэ? (слайд 14)

Оюутнууд:Ангараг гараг.

Багш:Түүний тухай хэн мэдэх вэ?

Оюутнууд:

Багш:

Оюутнууд:

Багш:

Оюутнууд:километр.

Багш:

Оюутнууд:Уртын нэгж нь километр юм.

Багш:

Оюутнууд:хол зайд.

Багш:

Оюутнууд: 1 км = 1000 м

Багш:

1. Багш:

- Тодорхойлох:

- Хөрвүүлэх

Сонголт 1: Зайг км-ээр илэрхийлнэ үү:(1 сурагч самбар дээр) (слайд 17)

Сонголт 2: Үүнийг бичээрэй

1545м, 5633м, 1км 890м

(5633м, 1км 890м, 1545м).

2. Багш:

Даалгавар:

Багш:

Асуудлыг шийдэх 1 сонголт:

Асуудлын талаар юу мэддэг вэ?

Багш:

Шалгах (слайд: 22, 23).

Нүдэнд зориулсан дасгал

(слайд: 24-29)

3. Багш:

Оюутнууд:харь гарагийнхан.

Багш:

Дасгал:

Багш:

VI. Материалыг засах

Багш:

1-р бүлэг:

Алга болсон тоонуудыг бөглөнө үү:

5000м=…км 48 км=…м

24000м=…км 305 км=…м

2-р бүлэг:

Алга болсон тоонуудыг бөглөнө үү:

3125м=…км…м 2455 км =…км…м

2 км 537 м= …м 7407м= …км…м

3-р бүлэг:

Алга болсон тоонуудыг бөглөнө үү:

10000м=…км 2040м=…км…дм

6000м=…км 7км 202м=…м

Багш:

1. оюутан:

Дасгал:

2-р оюутан:

Дасгал:

VII. Хичээлийн хураангуй.

VIII. Гэрийн даалгавар:(слайд 34)

IX. Тусгал(слайд 35)

Нэгдсэн хичээл

математик ба бидний эргэн тойрон дахь ертөнц

4-р анги "Оросын сургууль"

Сэдэв: “Тоо хэмжээ. Уртын нэгж нь километр юм."

Болвина Ирина Владимировна

МАОУ Боровская 1-р дунд сургууль

Тюмень муж, Тюмень дүүрэг

Математикийн хичээлийн арга зүйн хөгжил

Хичээлийн сэдэв:Тоо хэмжээ. Уртын нэгж нь километр юм.

Хичээлийн зорилго:Шинэ уртын хэмжилтийн нэрийг танилцуулна уу - километр. Энэ хэмжигдэхүүнийг практикт ашиглах, түүний уртын бусад мэдэгдэж буй хэмжигдэхүүнтэй хэрхэн харьцах талаар санаа өгнө үү.

Хичээлийн зорилго:

I. Боловсрол:

Сурагчдыг уртын шинэ нэгж болох километр, түүний уртын нэгж-метртэй харьцах харьцааг "нээлтэд" чиглүүл.

Өгөгдсөн нэгжээр (м, км) уртыг илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Уртын нэгж агуулсан үгийн бодлогыг шийд.

Олон оронтой тоог унших, бичих чадварыг сайжруулах; тооцоолох чадварыг хөгжүүлэх.

II. Боловсролын:

Математик хэмжигдэхүүнийг зөв хэрэглэх чадварыг хөгжүүлэх.

Сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх: дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх, нэгтгэх, харьцуулах; логик сэтгэлгээ, яриа, анхаарлыг хөгжүүлэх.

Чадварлаг, логик, асуултанд бүрэн хариулт өгөх, нотлох, үзэл бодлоо илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Бие даасан болон хамтын ажлын ур чадварыг хөгжүүлэх: харилцан хяналт, өөрийгөө шалгах, мэдээллийг хэлэлцэх, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг төлөвлөх, өөрийгөө үнэлэх.

Сурган хүмүүжүүлэгчид:

Математикийн сонирхлыг хөгжүүлэх; сэдвийг цаашид судлах сэдлийг бий болгох; математикийн мэдлэгийг өдөр тутмын амьдралдаа ашиглах хүсэл.

Хүүхдүүдийн харилцах чадварыг хөгжүүлэх, нөхдийнхөө амжилтаас таашаал авах.

Суралцагчдад хамтын ажиллагааны үнэ цэнийг ойлгоход нь тусал.

Тоног төхөөрөмж:математикийн сурах бичиг 4-р ангийн М.И. Моро, 1 цаг; компьютер; мультимедиа проектор; танилцуулга; уран сайхны үг; бие даасан ажилд зориулсан бэлэн хэвлэмэл суурь бүхий картууд; хосоор ажиллах картууд; шинэ материалыг бататгах янз бүрийн түвшний даалгавар бүхий картууд (оюутан бүрийн хувьд); цэнхэр, шар, улаан, цагаан өнгийн одод.

Хичээлийн төрөл:шинэ материал сурах; хичээл - аялал.

Хичээлийн явц:

Зохион байгуулалтын мөч

Багш:Зочдыг угтан авцгаая.

Оюутан:

Та бүхнийг манай ангид хүлээн авч байгаадаа таатай байна.

Магадгүй илүү сайн, илүү сайхан ангиуд байдаг.

Гэхдээ манай ангид энэ нь танд хөнгөн байх болтугай.

Энэ нь тухтай, маш хялбар байх болтугай!

Багш:Өнөөдөр бид бүгдээрээ байх болтугай

Хичээлдээ амжилт!

Бие бие рүүгээ инээмсэглэ. Суу, залуусаа.

Багш:Өнөөдөр ер бусын хичээл байна. Бид нарны аймгийн аль нэг гариг ​​руу сансрын нислэг хийнэ. Аль нь болохыг тааварлаарай.

Энэ бол дэлхийгээс бараг 2 дахин жижиг, эртний Ромын дайны бурхны нэрээр нэрлэгдсэн нарны аймгийн хоёр дахь хамгийн их судлагдсан гараг юм.

Оюутнууд:Ангараг.

Багш:Та дэлхийн зохистой төлөөлөгчид байх ёстой, тиймээс та зөвхөн зайлшгүй шаардлагатай зүйлсийг авч явах хэрэгтэй. Энэ юу вэ?

Оюутан:Мэдлэг, ур чадвар.

Багш:Шинжлэх ухаан-математик нь үүнд тусална.

- Би нислэгийн захирлаар ажиллахыг зөвшөөрч, та сансрын пуужингийн багийнхан.

Багийнхан нисэхэд бэлэн үү?

1. Пуужингийн бүхээгт байгаа байрлалаа шалга. Бүх зүйл байрандаа байна уу?

2. Бүртгэлийн дэвтрийн байрлалыг шалгана уу.

3. Бичлэгүүд нь бидний нислэгийг дагах дэлхийн бүх сансрын нисгэгчид унших боломжтой байхаар тодорхой бөгөөд гаргацтай байх ёстой.

Багш:Бүртгэлийн дэвтэрт явах огноог тэмдэглэнэ.

(хүүхдүүд тоог бичээрэй, сайн ажил)

Багш:Хурдан пуужин биднийг хүлээж байна (слайд 2)

Гариг руу нисэхийн тулд

Ангараг руу явцгаая

Одод, биднийг тантай уулзахыг хүлээнэ үү!

Лавлах мэдлэгийг шинэчлэх

1. Амаар тоолох(слайд 3)

Багш:Пуужин хөөргөх үед гамшгаас зайлсхийхийн тулд бид математикийн мананцарыг тайлж, тайлах ёстой. Жишээнүүдийн гинжин хэлхээг шийдсэнээр та гаригийн тухай сонирхолтой мэдээллийг олж авах болно.

64:2 (32) :4 (8) *7 (56) +19 (75) :5 (15) *4 (60) :15 =4

Багш:Энэ тоо манай гаригтай ямар холбоотой байж болох вэ? Та нарын хэн нь үүнийг таамагласан бэ?

(Оюутнууд санал бодлоо илэрхийлэх)

Багш:Ангараг бол нарнаас хамгийн алслагдсан дөрөв дэх гариг ​​юм.

Багш:Анхаар! 3,2,1…

Юу болсон бэ? (слайд дээр гурван цагираг бүхий Дэлхий байдаг). (слайд 4)

Харь гарагийнхан дэлхийг дөнгөлөв.

Яаралтай эх дэлхийгээ аврах хэрэгтэй, тэгвэл бид Ангараг руу нисэх боломжтой.

2. Багш:Таны даалгавар бол харь гарагийнхны эзэлсэн талбайг тооцоолох явдал юм.

(сүүдэргүй зургийн талбайг ол). (слайд 5)

Нөхцөл:өгөгдсөн 2 тэгш өнцөгт: том - тал нь 20 см ба 6 см; жижиг - тал нь 13 см ба 2 см.

Оюутнууд:Харь гарагийнхны эзэлсэн талбай нь 94 кв.см.

(Хоёр судалтай дэлхийн слайд дээр) (слайд 6)

3. Багш:Хараач, харь гарагийнхан дэлхийг гавлаад зогсохгүй түүн рүү солирын бороо оруулж байна. (слайд 7)

Солир дээр юу дүрслэгдсэн байдаг вэ? (тоо) (слайд 8)

Тоонуудыг уншина уу. (364120; 999; 56065; 2347; 400)

Тоонуудыг өсөх дарааллаар бичнэ үү (загалмай шалгах).

Слайд дээрх даалгаврыг зөв гүйцэтгэсэн эсэхийг шалгана уу.

(400, 999, 2347, 56065, 364120) (слайд 8)

Даалгаврыг хэн гүйцэтгэсэн бэ?

Хэн алдаа гаргасан бэ?

Багш:

2347 тоог оронтой гишүүний нийлбэрээр (2000+300+40+7) солино.

56065-д хэдэн анги байдаг вэ? Тэднийг нэрлэх үү? (энэ тоонд 2 анги байдаг: нэгжийн анги ба мянгатын анги).

364120 тоонд "4" гэсэн тоо ямар утгатай вэ? (мянгануудын хоёрдугаар зэрэглэлийн нэгж)

2347 тоот хэдэн арав байдаг вэ? (234)

(Слайд дээр нэг цагирагтай Дэлхий байдаг)

Багш аа: Сайн байна! Ганцхан саад бэрхшээлийг даван туулах үлдэж, бид Ангараг руу нисэх боломжтой болно. (слайд 9)

Логик асуудлууд:

Дасгал:эгнээнд (слайд 10)

4444-р оруулгад зарим тоонуудын хооронд арифметик тэмдгүүдийг байрлуулснаар утга нь дараахтай тэнцүү байна.

1-р эгнээ: 16; 2-р эгнээ: 88, 3-р эгнээ: 448.

Хариултууд: (4+4+4+4=16); 44+44=88; 444+4=448).

(мөр бүрээс хамгийн түрүүнд шийдсэн хүн самбар дээрх даалгаврыг гүйцээнэ).

Багш:Хүн бүр гараг руу явах нь зохистой юу?

Анхаар! 3,2,1,0, эхэл!

Шинэ материалыг судлахад бэлтгэж байна.

Багш:Энэ юу болохыг хараарай? (слайд 11)

Оюутнууд:Өөр өөр хэмжээтэй.

Багш:Хэмжээ гэж юу вэ?

Оюутнууд:Хэмжиж болохуйц, үр дүнг тоогоор илэрхийлдэг зүйл.

Багш:Та ямар даалгавар хийхийг санал болгох вэ?

Дасгал:

72 см; 720 мм; 600 дм; 60 м; 240 см; 2400 мм, 350 дм; 3500 см, 720 кг.

Оюутнууд:Шаардлагагүй зүйлсийг арилгах; тэнцүү уртын нэгжүүдийг холбоно.

Багш:Энэ утгыг яагаад илүүдүүлснийг нотлох.

(кг бол массын нэгж; үлдсэн хэмжигдэхүүнүүд нь уртын нэгж).

Багш:Та ямар уртын нэгжийг мэдэх вэ? Тэднийг хамгийн багаас нь нэрлэ.

Оюутнууд:гэж нэрлэдэг (1мм, 1см, 1 дм, 1м).

Дасгал:Тэнцүү уртын нэгжүүдийг холбоно уу: (хосоор ажиллана, хүүхдүүд бэлэн хэвлэсэн суурин дээр даалгавраа гүйцэтгэнэ)

Слайд шалгах. (слайд 12)

Багш:Сайн байна, манай багийнхан Ангараг гараг руу ойртлоо.

Багш:Ангараг руу хүрэх зам маш урт байсан

Зогс! Бид кабинаасаа гарна. (слайд 13)

Биеийн тамирын минут

("Сансар" аялгуу - жингүйдлийн байдал).

Шинэ материал сурах.

Багш:Энд бид дэлхий дээр байна. Бид аялалаа хаана үргэлжлүүлэх вэ?

Энэ юу вэ? (слайд 14)

Оюутнууд:Ангараг гараг.

Багш:Түүний тухай хэн мэдэх вэ?

Оюутнууд:Сарны ровер нь сарыг судлах зориулалттай байдаг шиг Ангараг гаригийг судлах зориулалттай гаригийн ровер юм.

Багш:Үүн дээр бид Ангараг гарагийн судалгаагаа үргэлжлүүлнэ. Бид алхах зайгаа хэмжинэ.

Бид сайн мэддэг уртын нэгжүүдийг ашиглаж болох уу: мм, см, дм, м, яагаад?

Асуудал юу вэ? Таны таамаг.

Оюутнууд:Таамаглал дэвшүүлээрэй: бидэнд уртын шинэ нэгж хэрэгтэй болно.

Багш:Үүнийг юу гэж нэрлэдэгийг хэн мэдэх вэ?

Оюутнууд:километр.

Багш:Бидний ажиллах хичээлийн сэдэв юу вэ? (слайд 15)

Оюутнууд:Уртын нэгж нь километр юм.

Багш:Энэ уртын нэгжээр юуг хэмжих вэ?

Оюутнууд:хол зайд.

Багш:Зөв. километр гэдэг үгийг ихэвчлэн дараах байдлаар товч бичдэг: км (төгсгөлд цэг тавих шаардлагагүй).

Уртны нэгжийн нэрээр километр гэдэг үгийн нэг хэсэг нь бидний хувьд аль хэдийн танил болсон - метр, харин "кило" гэдэг үгийн нэг хэсэг нь тийм биш юм. Энэ үг нь франц хэлнээс гаралтай бөгөөд "мянган" гэсэн утгатай.

Энэ уртын нэгжийн нууцыг хэн тайлах гэж оролдох вэ?

Оюутнууд: 1 км = 1000 м

Багш:Шинэ уртын нэгжийн нэрийг дэвтэрт бичнэ үү.

(Оюутнууд дүрмийг уншиж, цээжилдэг).

Материалыг анхдагч нэгтгэх

1. Багш:Хүн бүр, бүх багийнхан тайван байж, бие биедээ анхааралтай хандаж, шаардлагатай бол үүссэн саад бэрхшээлийг даван туулахад туслах ёстой. (слайд 16)

- Тодорхойлох:Тэд хэдэн метрийг агуулж байна: 3км=…м; 7км=…м; 9км=…м

- Хөрвүүлэхкм-ээр метр: 2000м=…км; 4000м=…км; 8000м=…км

Сонголт 1: Зайг км-ээр илэрхийлнэ үү:(1 сурагч самбар дээр) (слайд 17)

18048 м = 18 км 48 м; 31004 м = 31 км 4 м; 7808м=7км 808м

Сонголт 2: Үүнийг бичээрэйбуурах дарааллаар утгууд: (самбар дээр 1 оюутан)

1545м, 5633м, 1км 890м

(5633м, 1км 890м, 1545м).

2. Багш:Ангараг дээрх зам нь тэгш бус байна: суваг шуудуу, суваг, бид тэдгээрийг даван туулах хэрэгтэй. (слайд 18)

Зөв шийдсэн асуудал нь энэ саадыг даван туулахад тусална.

Даалгавар:Хоёр зогсоолоос 2 нисдэг тэрэг хөдөлсөн бөгөөд тэдгээрийн хоорондох зай 2 км 100 метр байв. Нэг нь 140м, нөгөө нь 160м алхсан. Тэдний хооронд ямар зай байсан бэ? (слайд 19)

Багш:Та асуудлын мэдэгдэлд байгаа бүх зүйлийг ойлгож байна уу?

Тээвэр хэрхэн хөдөлж чадах вэ? (бие бие рүүгээ эсвэл өөр өөр чиглэлд).

Багш хүүхдүүдтэй хамт энэ асуудлыг шийдэх хоёр хувилбарт дүн шинжилгээ хийдэг.

Асуудлыг шийдэх 1 сонголт:

Хэрэв роверууд бие бие рүүгээ хөдөлж байгаа бол хэргийг авч үзье.

Асуудлын талаар юу мэддэг вэ?

(Ангараг гарагийн 1-р аялагч ямар зайд явсан бэ (140м), хоёр дахь нь (160м), тэдгээрийн хоорондох анхны зай).

Магадгүй хэн нэгэн энэ асуудалд зориулж зураг зурж болох уу? (слайд 20)

Асуудлыг шийдэх сонголт 2: хэрэв роверууд өөр өөр чиглэлд хөдөлж байвал.

Ровер бүрийн туулсан зай өөрчлөгдсөн үү? (Үгүй)

Зогсоолын хоорондох зай өөрчлөгдсөн үү? (Үгүй)

Энэ нь роверуудын хооронд өөрчлөгдөх үү? (Тийм)

Яагаад? (Ангараг гаригт нисэгчид янз бүрийн чиглэлд хөдөлж байна)

Роверуудын хоорондох зай хэрхэн өөрчлөгдөх вэ? (илүү их болно).

Энэ асуудлын нөхцөлийн зургийг зур (слайд 21).

Асуудлыг зөв шийдэхийн тулд километрээр юу хийх хэрэгтэй вэ? (метр рүү хөрвүүлэх)

Багш:хүүхдүүдийг өөрсдийн сонгосон асуудлыг шийдэхийг урьж байна; Самбар дээр 2 хүн асуудлыг шийддэг.

Шалгах (слайд: 22, 23).

Асуудлыг шийдэхийн тулд уртын ямар шинэ нэгж ашигласан бэ?

Нүдэнд зориулсан дасгал

(слайд: 24-29)

3. Багш:Ангараг дээр амьдрал байдаг гэж та бодож байна уу?

(Энэ тухай асуулт нээлттэй бөгөөд маргаантай хэвээр байна. Дэлхийн жишгээр тэнд маш хүйтэн, хүчилтөрөгч багатай. Гэхдээ тэр хэн бэ?) (слайд 30)

Оюутнууд:харь гарагийнхан.

Багш:Ихэвчлэн тэд хүмүүст ямар нэгэн зүйл тохиолдсон бололтой, тэд SOS дохио илгээдэг;

Энд зарим диаграммууд байна. Тэдгээрийг тайлснаар бид тэдний бидэнд дамжуулж буй мессежийг уншиж чадна.

Дасгал:Тэгшитгэлийг шийдэх (хүндрэлийн янз бүрийн түвшин) (Оюутнууд бие даасан хуудсан дээр шийдэж, хариултыг хуудасны ар талд бичиж, харуулна)

x+34=18*5 (x=56) 239 – x= 183 (x=56)

Багш:Бид харь гарагийнханд тусалсан, одоо бид мессежийг тайлж чадна (слайд 31).

Тэд мессежийг уншив: Эрдэмтдийн ойролцоогоор мэдээлснээр дэлхийгээс Ангараг хүртэлх зай нь 56 сая км-ээс 100,000,000 км хооронд хэлбэлздэг.

VI. Материалыг засах

Багш:Бид эх дэлхийдээ буцаж ирэх цаг болжээ. Дэлхийд буцаж ирэх аливаа судлаач хийсэн ажлынхаа тайланг гаргаж өгөх ёстой. Та бид одоо тайлангаа туршилтын шийдэл хэлбэрээр гаргаж, шалгасны дараа та бүгд аялалын хичээлийн оноо авах болно (слайд 32).

Оюутнуудын бие даасан ажил:(янз бүрийн бэрхшээлтэй түвшний картуудын хувьд)

1-р бүлэг:улаан одод дээрх даалгаврыг гүйцэтгэнэ

Алга болсон тоонуудыг бөглөнө үү:

5000м=…км 48 км=…м

24000м=…км 305 км=…м

2-р бүлэг:шар одод дээр даалгавар гүйцэтгэх

Алга болсон тоонуудыг бөглөнө үү:

3125м=…км…м 2455 км =…км…м

2 км 537 м= …м 7407м= …км…м

3-р бүлэг:цэнхэр одод дээр даалгавар гүйцэтгэнэ

Алга болсон тоонуудыг бөглөнө үү:

10000м=…км 2040м=…км…дм

6000м=…км 7км 202м=…м

Багш:Залуус аа, цагаан одтой хүмүүс гараа өргө. Энэ гаригийн нууцыг нээ.

1. оюутан:

Дасгал:жишээнүүдийг шийдэж, хариултыг өсөх дарааллаар байрлуул. Үүссэн үгийг уншина уу. Энэ бол Ангараг гарагийн анхны хиймэл дагуулын нэр юм.

21*7=147 - E; 209*4=836 – С; 984:2=492 – О; 648:4=162 – Ү;

268:4=67 – D; 170+30*4=290 – М.(Деймос)

2-р оюутан:

Дасгал:жишээнүүдийг шийдэж, хариултыг буурах дарааллаар байрлуул.

Үүссэн үгийг уншина уу. Энэ бол Ангараг гарагийн хоёр дахь хиймэл дагуулын нэр юм.

32*4=128 – О; 106*7=742 – О; 978:3=326 – Б; 582:6=97 – С;

(160+40) * 5= 1000 - F. (Фобос) (слайд 33)

VII. Хичээлийн хураангуй.

Бидний аялал дууслаа. Бид эх дэлхийдээ газардсан.

Замд саад бэрхшээлийг даван туулахад хэн амархан санагдсан бэ?

Бидний аялал хэнд таалагдсан бэ?

Та уртын ямар шинэ нэгжийг мэддэг болсон бэ?

Энэ уртын нэгжийг амьдралд хаана ашиглаж болох вэ?

VIII. Гэрийн даалгавар:(слайд 34)

IX. Тусгал(слайд 35)

Хэрэв та аялалын явцад бараг алдаа гаргаагүй тул ажилдаа сэтгэл хангалуун байвал цэнхэр од;

Шар од - заримдаа хэцүү байсан, алдаатай байхыг зөвшөөрдөг байсан;

Улаан од - бидэнд бэрхшээл тулгарсан, бид жаахан хичээх хэрэгтэй, тэгээд амжилтанд хүрэх болно!

Ажилд баярлалаа! Аялал дууслаа. Хамгийн сайн сайхныг хүсье! (слайд 36)

Хураангуйг татаж авах

Сэдэв: UMK: "ОХУ-ын сургууль" Эрдмийн сэдэв: математик Сурах бичиг, сургалтын хэрэглэгдэхүүн, дэвтэр зохиогчид: NEO-ийн Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу хичээлийн зорилго: боловсролын: хөгжүүлэх:  Моро М.И., Бантова М.А. Математик: сурах бичиг 4-р ангийн хувьд: 2 цагт - М.: Просвещение, 2013.  Моро М. И., Бантова М. А. 4-р ангийн математикийн дэвтэр: 2 цагт - М.: Просвещение, 2014          хүүхдүүдийг шинэ, үл мэдэгдэх уртын хэмжилтийн нэрээр танилцуулах - километр; тэдгээрийг практикт ашиглах, уртын бусад мэдэгдэж буй хэмжигдэхүүнтэй уялдаа холбоотой ойлголт өгөх; оюун ухааны тооцооллын ур чадвар, арифметикийн асуудлыг логикоор шинжлэх, шийдвэрлэх чадварыг сайжруулах; захирагч ашиглах, хэмжилт хийх чадварыг сайжруулах; хүүхдүүдэд онолын мэдлэгээ практикт ашиглахыг заах; сургуулийн сурагчдад математикийн хэмжигдэхүүнийг зөв ашиглах чадварыг хөгжүүлэх; чадварлаг, логик, асуултанд бүрэн хариулт өгөх, нотлох, санал бодлоо илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх; өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх түвшинг нэмэгдүүлэх; боловсролын хөгжилд хувь нэмэр оруулах ба

сурган хүмүүжүүлэх: Зорилго: танин мэдэхүйн сэдэл, анхаарал, яриа, алсын харааг өргөжүүлэх;    тухайн сэдвийг цаашид судлах сэдлийг бий болгох; нарийвчлал, анхаарал халамжийг төлөвшүүлэх; хүүхдийн харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх, нөхдийнхөө амжилтыг эдлэх; оюутнуудад хамтын ажиллагааны үнэ цэнийг ойлгоход нь туслах.  Сурагчдыг уртын шинэ нэгж болох километр, түүний уртын нэгж-метртэй уялдаа холбоотой “нээлтэд” хөтлөх.  Дөрвөн оронтой тоог унших, бичих, нэрлэсэн тоог судалсан уртын нэгжээр хөрвүүлэх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.  Сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх: дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх, нэгтгэх, харьцуулах, ангилах, түүнчлэн оюутнуудын хувийн чанарыг хөгжүүлэх. Хичээлийн зорилтууд нь УУД-ийг бүрдүүлэх, хөгжүүлэхэд чиглэгддэг. хувийн үйл ажиллагаа: зохицуулалтын үйл ажиллагаа:  Энэ хичээлээр сурагч бүр:    суралцах үйл ажиллагааны сэдлийг хөгжүүлэх, суралцах хувийн утгыг төлөвшүүлэх; нийгмийн янз бүрийн нөхцөлд багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ хамтран ажиллах, маргаантай нөхцөл байдлаас гарах арга замыг олох ур чадвар; бүтээлч ажилд урам зориг, үр дүнгийн төлөө ажиллах.

Ариуцлагын үйл ажиллагаа: Холбооны арга хэмжээ: Даалгах ажиллагаа явуулахад боловсруулалтын явцыг хянах, тодорхой үр дүнд хүрэх болохын тулд боловсролын үйл ажиллагааг хянах, өөрчлөх, үр дүнтэй болох хамгийн үр дүнтэй аргыг ашиглах, хянах, хянах боломж болдог. харилцааны болон танин мэдэхүйн асуудлыг шийдвэрлэхийн тулд ярианы хэрэгслийг идэвхтэй ашиглах; логик үйлдлүүд, аналоги, шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох, үндэслэлийг бий болгох. ярилцагчийг сонсож, харилцан яриа өрнүүлэх хүсэл; өөр өөр үзэл бодол, хүн бүр өөрийн гэсэн үзэл бодолтой байх боломжийг хүлээн зөвшөөрөх хүсэл эрмэлзэл; үзэл бодлоо илэрхийлэх, үзэл бодлоо илэрхийлэх; асуудлын хамтын (бүлэг) хэлэлцүүлэгт оролцох. Хичээлийн төрөл: шинэ мэдлэг олж авах. Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу хичээлийн тоног төхөөрөмж: мультимедиа проектор, компьютер, хэмжих хэрэгслээр бүлгээр ажиллах. I. Зохион байгуулалтын мөч. (12 мин) (2 слайд) Хичээлийн явц Хичээлдээ бэлдэж ажилдаа орцгооё. Тоогоо бичээрэй, сайн ажил. II. Амаар тоолох. (310 слайд) III. Мэдлэгээ шинэчлэх: (5 мин) (Самбар дээр янз бүрийн нэгж бичнэ.) Самбар дээр юу харж байна вэ? 1 см, 1 см 2,1 дм, 1 мин, 1 мм, 1 м, 1 коп., 1 км, 1 цаг, 1 урэх, 1 м2

Эдгээр нэгжийг ямар бүлгүүдэд хуваах; 1 мм, 1 цаг, 1 урэх, 1 см 2, 1 см, 1 мин, 1 коп., 1 м2 1 дм, 1 м, 1 км, би эхний бүлэгт анхаарлаа хандуулахыг санал болгож байна. Өөрийн мэддэг бүх уртын нэгжийг нэрлэ. Тэдгээрийг өсөх дарааллаар бичнэ үү: 1мм, 1см, 1дм, 1м, 1км? Аль уртын нэгж хамгийн бага вэ? (мм) Аль нь хамгийн том вэ? (м эсвэл км?) Математикийн хичээл дээр бид аль нэгжтэй хараахан танилцаж амжаагүй байна вэ? (1 км) За, одоо хичээлийнхээ сэдэв, зорилгоо тодорхойлъё. IV. Шинэ мэдлэг эзэмших: Сэдэв: Уртны шинэ нэгж-километрийг нэвтрүүлэх. Зорилго: уртын шинэ нэгжтэй танилцах, уртын бусад хэмжигдэхүүнтэй холбож сурах, олж авсан мэдлэгээ практикт ашиглаж сурах. Залуус аа! Надад хэлээч, энэ уртын нэгжийн талаар мэддэг хүн байна уу? 1. Судалгааны ажил: (57 мин) Ажлын явцад бид хамгийн урт, хамгийн богино уртыг олох хэрэгтэй. Энэ асуудлыг ойлгохын тулд би танд бага зэрэг судалгаа хийхийг санал болгож байна. Бид энэ ажлыг багаар хийх болно. (Бүлэг болгон хуваах нь ялгаатай) Бүх үр дүнг тэмдэглэлийн дэвтэрт бичих ёстой. Бүлэгт ажиллах дүрмийг дагаж мөрдөх шаардлагатай: бид чимээгүй ажилладаг, хамтдаа ажилладаг, бусдын санаа бодлыг анхааралтай сонсдог.

      I бүлэг (2 сурагч) самбарын уртыг хэмжинэ II бүлэг (2 сурагч) хаалганы өндрийг хэмжинэ III бүлэг (2 сурагч) Ангийн өргөнийг хэмжинэ IV бүлэг (2 сурагч) ) цонхны тавцангийн уртыг хэмжинэ V бүлэг (дунд эгнээ) ширээний уртыг хэмжинэ VI бүлэг (бусад бүх зүйл) Математикийн сурах бичгийн уртыг хэмжиж, бүх хэмжилтийг самбарт бичнэ. Эдгээр хэмжигдэхүүнийг бусад нэгжээр илэрхийл. Сурах бичиг 26 см = 2 дм 6 см Цонхны тавцан 150 см = 15 дм = 1 м 50 см Ширээ 120 см = 12 дм = 1 м 20 см Самбар 300 см = 30 дм = 3 м Хаалга 190 см = 19 дм = 1 м9 см Ангилал 500 см = 50 дм = 5 м Урт нэгжийн харьцааг санацгаая (самбар дээрх хүснэгт) Тэгээд бид юуг километрээр хэмжиж болох вэ? 2. Шинэ мэдлэгийн “нээлт”. (10 мин) Сурах бичиг дээрх онолын материалыг уншиж, зөв ​​бодож байгаа эсэхээ олж мэдье. Хуудас 36. Тайлбар толь бичгийг авч үзье. KILOMETER уртын нэгжийн нэр дээр бид METER гэдэг үгийн нэг хэсгийг мэддэг боловч KILO гэдэг үгийн нэг хэсэг нь тийм биш юм. Энэ үг нь франц хэлнээс гаралтай бөгөөд МЯНГАН гэсэн утгатай. Энэ уртын нэгжийн нууцыг одоо хэн тайлах вэ? КИЛОМЕТР мянган метр Бичье: 1 км = 1000 м 3) Багаж хэрэгсэлтэй танилцах. Хичээл дээр хэмжилт хийхдээ ямар хэрэгсэл ашигласан бэ?

Надад хэлээч, хот хоорондын зайг захирагчаар хэмжих боломжтой юу? Хэмжих соронзон хальсны талаар юу хэлэх вэ? Яагаад? Энэ зорилгоор тусгай төхөөрөмжүүд үргэлж байсаар ирсэн. Эрт дээр үед замын уртыг маркшейдерийн луужингаар буюу өөрөөр хэлбэл 1 м 37 см өндөртэй, 2 м өргөнтэй А үсгээр хэмждэг байсан (13 слайд). төхөөрөмжүүдийг ихэвчлэн электрон . Тухайлбал, “ODOMETER” тусгай төхөөрөмж машинд суурилуулсан бөгөөд хэдэн км явсаныг харуулдаг. (14 слайд) Зам барилгын ажилд KURVIMETER төхөөрөмжийг (15 слайд) ашигладаг бөгөөд энэ нь ирээдүйн маршрутын нарийн уртыг хэмжих боломжийг олгодог. Газрын зураг дээрх зайг тодорхойлохын тулд ижил төхөөрөмжийг ашиглаж болно. БИЕИЙН МИНУТ V. Шинэ материалыг нэгтгэх: (14 минут) 1 км-т 1000 м байдаг тухай олж авсан мэдлэгээ ашигла, 1) Хуудас. 37 No 152 2) даалгавар No 153 Бодлоготой танилцъя. Та зурган дээрх бүх зүйлийг ойлгож байна уу? Явган зорчигч хэрхэн хөдөлдөг вэ?    эсрэг чиглэлд явах 1-р зурагт явган зорчигч хэрхэн хөдөлдөг вэ? Зогсоолын хоорондох зай хэд вэ? Анхны явган хүн хэр хол алхсан бэ? 2-р явган зорчигч уу? Даалгаврын гол асуултыг уншина уу. Энэ зай нь зураг дээр хаана байрладаг вэ? Үүний шийдлийг бичье. 160 + 140 = 300 (м) хоёр явган зорчигч 1000 - 300 = 700 (м) явган хүний ​​хооронд болсон Хоёр дахь зурган дээр юу өөрчлөгдсөн бэ?

Бид яг одоо ямар зайг олох ёстойг харуул. Хоёр дахь асуудлын шийдлийг бичье. 160+140=300(м) хоёр явган зорчигч явсан 1000+300=1300(м) явган хүний ​​хооронд болсон Хоёр асуудлыг харьцуул. Тэд юугаараа ялгаатай вэ? VI. Давталт. Сонголтуудын №154, VII-г шалгана уу. Дүгнэж байна. Янз бүрийн объектыг хэмжихэд ямар уртын нэгжийг ашигладаг болохыг хэрхэн ойлгож байгааг шалгацгаая. (1920 слайд) Бидний хичээл дуусч байна. Өнөөдөр та сайн ажилласан, та маш их зүйлийг хийж чадсан. Одоо та өнөөдөр сурсан зүйлээ нэгтгэн дүгнэх ёстой. Би хичээлийн сэдвийг ойлгож, уртын нэгжтэй ажиллах боломжтой. Би хичээлийн сэдвийг ойлгож байгаа ч би хичээлийн сэдвийг ойлгосон хэвээр байгаа боловч уртын нэгжийг орчуулахад хүндрэлтэй байна. Би хичээлийн сэдвийг ойлгоогүй, уртын нэгжтэй ажиллах боломжгүй.

Сайн байна, залуусаа! Өнөөдөр бид үр дүнтэй ажилласан гэж найдаж байгаа бөгөөд бидний хийх ёстой зүйл бол гэртээ олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх явдал юм. VII. Гэрийн даалгавар. Хуудас 37 дугаар 155. Өргөдөл.

Сайн бүтээлээ мэдлэгийн санд оруулах нь амархан. Доорх маягтыг ашиглана уу

Мэдлэгийн баазыг суралцаж, ажилдаа ашигладаг оюутнууд, аспирантууд, залуу эрдэмтэд танд маш их талархах болно.

http://www.allbest.ru/ сайтад нийтлэгдсэн.математикийн нээлттэй хичээл

Хичээлийн сэдэв: Тоо хэмжээ. Уртын нэгж нь километр юм.

Хичээлийн зорилго: Шинэ уртын хэмжилтийг нэвтрүүлэх - километр. Энэ хэмжигдэхүүнийг практикт ашиглах, түүний уртын бусад мэдэгдэж буй хэмжигдэхүүнтэй хэрхэн харьцах талаар санаа өгнө үү.

Хичээлийн зорилго:

· Сурагчдыг уртын шинэ нэгж-километр, уртын нэгж-метртэй уялдаа холбоотой “нээлтэд” хөтлөх.

· өгөгдсөн нэгжээр уртыг илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх (м, км)

уртын нэгж агуулсан бодлого бодох

· олон оронтой тоог унших, бичих чадварыг сайжруулах; тооцоолох ур чадварыг дадлагажуулах

· сэтгэцийн үйл ажиллагааны хөгжлийг дэмжих: дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх, нэгтгэх, харьцуулах; логик сэтгэлгээ, яриа, анхаарлыг хөгжүүлэх

· бие даан, ганцаарчилсан болон хамтын ажиллах чадварыг хөгжүүлэх: харилцан хяналт, өөрийгөө шалгах, мэдээллийг хэлэлцэх, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг төлөвлөх, өөрийгөө үнэлэх.

· тухайн сэдвийг цаашид судлах сэдлийг бий болгох; өдөр тутмын амьдралдаа математикийн мэдлэгийг ашиглах хүсэл.

Хичээлийн төрөл: шинэ материал сурах

Тоног төхөөрөмж: математикийн сурах бичиг 4-р ангийн M. I. Moro, 1 цаг; компьютер, мультимедиа проектор, танилцуулга; хосоор ажиллах картууд

Хичээлийн явц:

нэгж урттай олон оронтой тоо

1. Зохион байгуулалтын мөч (слайд 1)

Багш: Нүдээ аниад нарны гэрэл гэгээтэй, дулаахан байгааг төсөөл. Түүний туяа таныг дулаанаар дулаацуул. Нарны туяа таны зүрх сэтгэлийг сайхан сэтгэл, эмзэглэл, хайрын эрч хүчээр дүүргэсэн гэж төсөөлөөд үз дээ. Гэр бүлийн найзууддаа хайрын гэрлийг илгээгээрэй. Нөхдүүд рүүгээ инээмсэглэ.

Суу, залуусаа. Дугаарыг нь бичээрэй. Сайхан ажил.

Багш: Би чамайг өнөөдөр аялалд явахыг санал болгож байна. энэ гайхалтай галт тэрэг. (слайд 2)

Энэ нь хурдацтай байдаг тул 45 минутын дотор бид маш их зүйлийг сурах ёстой. Манай маршрут Удмурт улсын хотуудаар дамждаг. Оюун санааны тооллогоор эхэлцгээе.

2. Мэдлэгийг шинэчлэх

Сэтгэцийн арифметик (слайд 3) Жишээнүүдийн хэлхээг шийд.

64: 2: 4. 7+ 19: 5. 4: 10= (6)

Энэ тоо бидний аялалтай ямар холбоотой вэ?

Хэн таамагласан бэ?

(Оюутнууд санал бодлоо илэрхийлэх)

Багш: Удмурт улсын 6 хот. (Слайд 4-Удмурт улсын газрын зураг)

Урд талын ажил. (Удирдах зөвлөлд нэг хүн)

Дэвтэртээ сонсогдох олон оронтой тоонуудыг бич.

Камбарка хот нь 10862 хүн амтай.

Энэ тоог оронтой нөхцлийн нийлбэрээр солино.

Воткинск хот 98862 хүн амтай.

Өгөгдсөн тоонд хэдэн анги байдаг вэ? (2 анги: нэгжийн анги ба мянгатын анги

Глазовт 95 хүн амьдардаг. 117 хүн

Өгөгдсөн тооны тэмдэглэгээнд 5-ын тоо юуг харуулж байна (мянган нэгж)

Сарапул 100.153 хүн амтай.

Нийт хэдэн арав байдаг вэ? (10.015 арванхоёрдугаар сар)

Можга хот 48764 хүн амтай.

Энэ тоонд хэдэн зуу байна вэ? (487 нүд)

Ижевск хотод 632 хүн амьдардаг. 913 хүн.

Тоонуудыг харьцуул.

Аль хот нь хамгийн олон хүн амтай, аль нь хамгийн жижиг хот вэ? (Ижевск бол хамгийн том, Камбарка бол хүн амын тоогоор хамгийн жижиг хот юм.)

Багш: Бид зам дээр авхаалж самбаа хэрэгтэй нөхцөл байдалтай байнга тулгардаг.

Логик даалгавар. (хосоор ажиллах) (слайд 5)

4 4 4 4 гэсэн оруулгад зарим тоонуудын хооронд арифметик тэмдэг тавьж, утга нь дараахтай тэнцүү илэрхийлэл гарна.

1-р эгнээ: 16 4+4+4+4=16

2-р эгнээ: 88 44+44=88

3-р эгнээ: 448 444+4=448

(мөр бүрээс хамгийн түрүүнд шийдсэн хүн самбар дээрх даалгаврыг гүйцээнэ)

Багш: -Сайн байна, залуусаа! Бид олон оронтой тоо, логик даалгаврыг даван туулсан.

Шинэ материалыг судлахад бэлтгэж байна

Хараач, энэ юу вэ? (слайд 6)

Сурагчид: Уртны нэгж. (слайд 7)

Багш: Нэмэлт үнэ цэнийг арилга. (720 кг бол жингийн хэмжүүр)

Багш: Та ямар уртын нэгжийг мэддэгээ хамгийн багаас нь нэрлэ. (мм см дм м)

1 м - дм, см, мм-д хэдэн байдаг вэ?

1дм-д хэр их байна - см, мм. (слайд 8)

Тэнцүү уртын нэгжүүдийг холбоно. (6-р слайд руу буцах)

(Хүүхдүүд бэлэн хэвлэмэл хэлбэрээр үзүүлэв. Слайд дээрээс шалгана уу. -9

Биеийн тамирын минут

Шинэ материал дээр ажиллах:

Багш: -Хот хоорондын зайг эдгээр уртын нэгжээр хэмжихэд тохиромжтой юу?

Холын зайг хэмжихэд ямар уртын нэгж ашигладаг болохыг хэн мэдэх вэ?

Сурагчид: Уртын нэгж нь километр юм.

Багш: (слайд 10)

Уртны нэгжийн нэрээр - километр гэдэг үгийн нэг хэсэг нь бидний хувьд аль хэдийн танил болсон бөгөөд "k i lo" гэдэг үгийн нэг хэсэг нь франц хэлнээс гаралтай бөгөөд "хүн тайлахыг оролдох болно" гэсэн утгатай Энэ уртын нэгжийн "нууц" юу?

1км =1000м---- Дэвтэртээ бичээрэй.

Материалыг засах

Багш: - Та 1 км-ийг их юм уу, бага гэж бодож байна уу?

Насанд хүрсэн хүний ​​алхамын урт ойролцоогоор 1 метр бол 1 км алхахын тулд хэдэн алхам хийх ёстой вэ? (1000м)

Хүүхдийн гишгүүрийн урт нь ойролцоогоор 50 м. 1 км алхахын тулд хүүхэд хэдэн алхам хийх ёстой вэ? (2000м)

Тодорхойлох: Хэдэн метр агуулагдах вэ: 3 км=…м, 7 км=…м, 9км=..м.

Метрийг км болгон хөрвүүлэх: 2000м=…км, 4000м=…км, 8000м=.. км

Зайг метрээр илэрхийл.

1. Сарапул хотод хэн очсон бэ? Ижевскээс Сарапул хүртэлх зай

2. Хэн Воткинск хотод очсон бэ? Ижевскээс Воткинск хүртэлх зай ---59,000м=...км

3. Хэн Можга хотод очсон бэ? Ижевскээс Можга хүртэлх зай нь 94 км = … м

Кама голын урт 1805 км=…м

5. Ижевск хотод урсдаг голыг нэрлэнэ үү?

Иж голын урт 259 км=.. м

Шинэ уртын нэгжийг ашиглан асуудлыг шийдвэрлэх

Багш: 39, 171-р хуудасны сурах бичгээ нээ

Асуудлын мэдэгдлийг уншина уу.

Тээвэр хэрхэн хөдөлж чадах вэ?

Оюутнууд: нэг чиглэлд, эсрэг чиглэлд, нэг нэгээр нь.

Багш: Эхний зураг дээр автобусууд хэрхэн хөдөлдөг вэ? (өөд)

Анхны автобус хэр хол явсан бэ? Тэгээд хоёр дахь нь?

Зогсоолын хоорондох зай хэд вэ?

Энэ нь юунаас бүрддэг вэ?

1км - хэдэн метр вэ?

Асуудлын шийдлийг бичнэ үү. (Нэг сурагч самбар дээр бичдэг.)

Хоёр дахь зургийг авч үзье.

Автобусууд хэрхэн хөдөлдөг вэ? (эсрэг чиглэлд)

Зогсоолын хоорондох зай өөрчлөгдөх үү?

Автобусны хооронд яах вэ?

Сурагчид: Өмнө нь автобусууд бие бие рүүгээ явдаг байсан бол одоо өөр өөр чиглэлд явж байна.

Багш: Автобус хоорондын зай хэрхэн өөрчлөгдөх вэ?

Оюутнууд: Илүү их байх болно.

Шийдлээ бичээрэй.

Даалгаврууд хэр төстэй вэ? Тэд юугаараа ялгаатай вэ?

Ямар шинэ уртын нэгж ашигласан бэ?

Чи км-тэй ямар холбоотой байсан бэ? (метр рүү хөрвүүлэх)

Багш: Чи Тумбелинагийн өндрийг мэдэх үү? (2 см 5 мм)

"Тогооноос хоёр инч" гэж хэлдэг хүний ​​өндөр (8 см 8 мм)

Далайчдад амжилттай аялал хүсэн ерөөе. Тэдэнд "7 фут хөл" (2м 13 см) гэж хэлдэг.

Хичээлийн хураангуй Бид аялалаа дуусгалаа.

Та уртын ямар нэгжтэй танилцсан бэ?

1 км-т хэдэн метр байдаг вэ?

Энэ уртын хэмжүүр амьдралд хэр их тохиолддог вэ?

Цэнхэр тойрог зур - та ямар ч алдаа гаргаагүй тул ажилдаа баяртай байна.

Шар тойрог - заримдаа хэцүү байсан.

Улаан тойрог - энэ нь хэцүү байсан, алдаа дутагдал байсан.

Гэрийн даалгавар: №178

Allbest.ru дээр нийтлэгдсэн

...

Үүнтэй төстэй баримт бичиг

    Тооцооллын ур чадвар, асуудал шийдвэрлэх чадварыг сайжруулах; периметр, түүний байршлын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, бие даан ажиллаж сурах, өөрийгөө хянах чадварыг эзэмшүүлэх, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх, 2-р ангийн сурагчдад харьцуулах чадварыг хөгжүүлэх.

    сургалтын гарын авлага, 2009 оны 31-р сарын 3-нд нэмэгдсэн

    Олон оронтой тоог нэмэх, хасах чадварыг хөгжүүлэх, тооцоолох чадварыг дадлагажуулах. Асуудлын шийдлийг шалгах аргын шинж чанар, оюутнуудад хамгийн хүртээмжтэйг онцлон тэмдэглэв. Аналитик эсвэл синтетик шинжилгээний аргыг ашиглах.

    хичээлийн тэмдэглэл, 2010-02-26 нэмэгдсэн

    Өмнөх тоон дээр нэг нэгж нэмэх замаар тоо үүсгэх. 5, 7, 8-ыг цифрээр бичих. Тоонуудыг объектын тоотой харьцуулах замаар харааны болон үр дүнтэй сэтгэлгээ. Тоо бодох чадварыг сайжруулах. Тоонуудыг нөхцөл болгон задлах.

    хичээлийн хураангуй, 06/13/2010 нэмэгдсэн

    Бага насны хүүхдүүдийн хөдөлгөөний асуудлыг шийдвэрлэх чадварыг хөгжүүлэх асуудлын ач холбогдлын үндэслэл. Туслах загвар ашиглан хөдөлгөөний асуудлыг шийдвэрлэхэд заах зөвлөмж боловсруулах. Зөвлөмжийг хэрэгжүүлэх үр нөлөөг бий болгох.

    дипломын ажил, 09/08/2017 нэмэгдсэн

    Математикийн сурах бичиг, бага сургуулийн сургалтын хөтөлбөрт дүн шинжилгээ хийх, тэдгээрийн агуулгад уртын байр суурийг судлах. Урт ба түүний хэмжих нэгжийн талаархи санаа бодлыг тодорхойлох туршилтыг тодорхойлох, сургах, хянах.

    курсын ажил, 2014-03-07 нэмэгдсэн

    Багшлах дадлага зохион байгуулахад тавигдах үндсэн шаардлага. Мэргэжлийн сэтгэл зүй, сурган хүмүүжүүлэх ур чадварыг бий болгох. Бүтээлч ур чадвар. Харилцааны ур чадвар. Зохион байгуулалтын ур чадвар. Судалгааны ур чадвар.

    сургалтын гарын авлага, 2007 оны 06-р сарын 14-нд нэмэгдсэн

    Математик сурах үйл явцад бага сургуулийн хүүхдүүдэд тооцоолох чадварыг хөгжүүлэх сэтгэл зүй, сурган хүмүүжүүлэх талууд. Тооцоолох чадварыг хөгжүүлэх, тэдгээрийг ашиглах үр нөлөөг бий болгоход чиглэсэн асуудлын багцыг боловсруулах.

    курсын ажил, 2015-06-01 нэмэгдсэн

    Нэгдсэн хичээл явуулах арга зүй. Амаар болон бичгээр тооцоолох чадварыг дадлагажуулах, анхаарал, бие даан ажиллах чадварыг хөгжүүлэх. Эпик элементүүдтэй тэгшитгэл, математикийн кроссворд шийдвэрлэх. Эссэ бичиж сурах.

    хичээлийн хураангуй, 02/03/2011 нэмэгдсэн

    Бага ангийн математикийн хичээлийг боловсруулах дүрэм, үе шатууд. Оюутнуудын дарааллын тооны талаарх мэдлэгийг бататгах; тоо, тоог тоон илэрхийлэлтэй харьцуулах чадвар; сегмент, геометрийн дүрсийг бүтээх чадвар. Сэтгэцийн тооцооллын чадварыг хөгжүүлэх.

    хичээл боловсруулах, 12/17/2010 нэмэгдсэн

    Хүүхдэд бичих эмгэгийн асуудал. Ярианы сургуулийн сурагчдын дунд чадварлаг бичих чадварыг бий болгох. Фонем таних чадвар алдагдсанаас үүдэлтэй дисграфи. Ярианы янз бүрийн хэсгүүдийг зохицуулах чадварыг бий болгох. Хэл ярианы эмчилгээний үндсэн чиглэлүүд.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!