Англи хэл дээрх замын хөдөлгөөний аюулгүй байдлын ухуулах хуудас. Замын хөдөлгөөний дүрмийн орос-англи орчуулга

Замын хөдөлгөөний дүрмийн талаар 6-р ангийн англи хэл дээрх хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаа.

Зохиогч: Людмила Анатольевна Корякова, англи хэлний багш
Ажлын байр: Никополийн дунд сургууль I-III гудамж. Украины Днепропетровск муж, Никополь хотын 20 дугаар
Ажлын байрны тодорхойлолт: Энэхүү арга хэмжээ нь "Замын дүрэм" сэдвээр мэдлэгээ давтаж, нэгтгэн дүгнэхэд чиглэгддэг. 5-р ангийн сурагчдад зориулагдсан. Ахлах сургуулийн англи хэлний хичээл болон хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаанд ашиглаж болно.

Замын хөдөлгөөний дүрмийн тухай 5-р ангийн англи хэл дээрх хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаа. "Аюулгүй байдлын ABC-ууд." Хөгжил

Зорилго: "Замын дүрэм" сэдвээр лексик материалыг нэгтгэх.
Даалгаварууд:
англи хэл дээр сурагчдын монолог ярианы чадварыг хөгжүүлэх
англи хэлний практик хэрэглээний хэрэгцээг бий болгох
гэрлэн дохиогүйгээр явган хүний ​​гарцаар зам хөндлөн гарах чадварыг нэгтгэх.
зам дээрх зан үйлийн дүрмийг хүндэтгэх, дүрмийг дагаж мөрдөх, хуулийг хүндэтгэх чадварыг төлөвшүүлэх
Тоног төхөөрөмж:зөөврийн компьютер, чимэглэл, шүлэг, зурагт хуудас
Хичээлийн явц
Багш аа:
Замын хөдөлгөөний дүрэм нь тухайн улсын замын хөдөлгөөний тогтолцоонд маш чухал үүрэг гүйцэтгэдэг. Эдгээр дүрмийг хот, суурин газрын замын түгжрэл, осол аваараас урьдчилан сэргийлэх зорилгоор гаргасан. Аюулгүй байхын тулд бид тэднийг дагах ёстой. Гудамжинд олон гэрлэн дохио байдаг. Тээврийн хэрэгсэл улаан гэрэл асах үед зогсоод, ногоон гэрэл асахад хөдөлгөөнд оролцох ёстой.
(Манай улсын тээврийн системд замын хөдөлгөөний дүрэм маш чухал байдаг. Том, жижиг хотын замд түгжрэл, осол аваар гарахаас урьдчилан сэргийлэх зорилгоор бий болгосон. Гудамжинд гэрлэн дохио олон байдаг. Автомашин улаан гэрэл ассан үед зогсоод хөдөлдөг байх ёстой. гэрэл ногоон байх үед)

Гудамж хөндлөн гарахдаа маш болгоомжтой байх хэрэгтэй. Та юу хийхээ мэдэх үү?
(Гудамж хөндлөн гарахдаа болгоомжтой байх хэрэгтэй! Та юу хийхээ мэдэх үү?)
Хүүхдүүд: Тийм ээ! (Тийм ээ!)
Багш аа:
Зүүн тийш хар. Баруун тийшээ хар. Дахин зүүн тийш хар. Энэ сайн байна! Хамтдаа шүлгээ уншцгаая!
(Зүүн тийшээ хар! Баруун тийшээ хар! Дахиад зүүн тийш хар! За! Бүгдээрээ шүлгээ уншъя)


Бүх хүүхдүүд:
"Зогс" гэж улаан хэлдэг
"Яв" гэж ногоон хэлэв
"Бэлтгэлтэй бай" гэж жүрж хэлэв
Энэ хооронд зогсож байна
(Улаан гэрэл "Зогс!"
Ногоон гэрэл "Яв!" Гэж байна. Дунд хэсэгт байгаа улбар шар гэрэл “Бэлтгэлээ аваарай!” гэж байна.)

Багш аа:
Бид гэрлэн дохионы тухай сайхан дуу сурлаа. Үүнийг дуулцгаая!
(Чи бид хоёр гэрлэн дохионы тухай дуу сурсан. За дуулцгаая!)

Гялалзах, гялалзах гэрлэн дохио
Гялалзах, гялалзах гэрлэн дохио,

Ногоон болсон бол явах цаг нь болжээ.
Улаан болвол зогсдог ш дээ.
Гялалзах, анивчих гэрлэн дохио.
Булан дээр гэрэлтэй зогсож байна.
(Анивчих, анивчих, гэрлэн дохио,
Эргэлт дээр зогсож байна.
Ногоон гэрэл асвал та явж болно.
Улаан гэрэл асч байхад болих хэрэгтэй ш дээ.
Анивчих, анивчих, гэрлэн дохио.)

1 оюутан:
Хэрэв та гудамж хөндлөн гарахыг хүсч байвал
Танд хэрэгтэй хэдэн зүйл байна:
Баруун тийш эргэх, зүүн тийш эргэх,
Хэрэв гудамж хоосон байвал цааш яв!
(Хэрэв та зам хөндлөн гарахыг хүсвэл хэд хэдэн дүрмийг санах хэрэгтэй: зүүн тийшээ хар, баруун тийш хар, гудамж хоосон бол яв!)


Багш аа:
Энэ даалгаварт та далд үгийг таах хэрэгтэй
(Энэ даалгаварт та далд үгсийг таах хэрэгтэй)
1. s - - - - t (гудамж) - гудамж


2. c--s (машин)- машин


3. s - - - d (хурд) - хурд


4. B-s s - - p (автобусны зогсоол) - автобусны зогсоол


5. d - - - - r (жолооч) - жолооч


6. t---f-c s - - n (замын хөдөлгөөний тэмдэг) - замын тэмдэг.


Багш:Богинохон амарцгаая.
Галт тэрэгний тухай гадаа тоглоом:

Энэ бол choo choo галт тэрэг юм
(Хүүхдүүд ар араасаа галт тэрэг болдог)
Замдаа хөөрч байна
(Тэд гараа дугуй шиг эргүүлдэг)
Одоо урагшилж байна,
(үргэлжлүүл)
Одоо буцаад явж байна.
(Буцах гэх мэт)
Одоо хонх дуугарч байна
(Гараа тохойгоороо нугалж, доош нь татаад дуугарах)
Одоо шүгэл дуугарав
(Тэд нударгаараа амандаа дарж, "шүд" гэж хэлдэг)
Энэ нь ямар их шуугиан тарьдаг вэ
(Уурын зүтгүүрийн дууг дуурайх)
Хаана ч явсан.

Багш:
Дараагийн даалгавар бол үг, тэдгээрийн тодорхойлолтыг тааруулах явдал юм. (Дараагийн даалгавар: үгсийг тайлбартай нь холбох)
Хамгаалалтын бүс, Газар доорх, Гэрлэн дохио, Зебра гарам, Машины зогсоол.
(хамгаалах бүс, метро, ​​гэрлэн дохио, явган хүний ​​гарц, зогсоол)
1. -Осолд өртөхөөс хамгаалах зорилгоор машин, онгоцны суудалд бэхэлсэн.
2. -газар доорх төмөр замын систем
3. -хөдөлгөөнийг зохицуулдаг улаан, шар, ногоон гэрлийн багц
4.- алхаж байгаа хүмүүс зам хөндлөн гарах хар цагаан зураастай газар.
5.- гудамж, машины зогсоол гэх мэт тээврийн хэрэгслийг орхиж болох газар
Хариултууд:
(Суудлын бүс - ослоос хамгаалах зорилгоор машин эсвэл онгоцны суудалд бэхэлсэн бүс.


Газар доорх - газар доорх төмөр замын систем.


Гэрлэн дохио - замын хөдөлгөөнийг зохицуулдаг улаан, шар, ногоон гэрлийн багц.


Зебра гарам - Алхаж буй хүмүүс зам хөндлөн гарах боломжтой хар цагаан зураастай газар.


Зогсоолын газар - гудамж, машины зогсоол гэх мэт тээврийн хэрэгслийг орхиж болох газар.)


Багш:
Хүүхдүүд ээ! Та гудамжинд ихэвчлэн ямар дүрмийг баримталдаг вэ?
(Хүүхдүүд ээ! Та гудамжинд ямар дүрмийг ихэвчлэн дагаж мөрддөг вэ?)

2 Оюутан
Зөвхөн явган хүний ​​зам дээр үргэлж алх.
(Явган хүний ​​замаар үргэлж алхах)


3 Оюутан
Замдаа тэвчээргүй байж болохгүй. Зам дээр яарах, гүйх хэрэггүй.
(Тайван бай. Зам хөндлөн бүү гүй)


4 оюутан
Зөвхөн Зебра гарам, замын дохио, метрогоор хөндлөн гарна.
(Явган хүний ​​гарц, гэрлэн дохио, газар доорхи гарцаар зам хөндлөн гарах)


5 Оюутан
Боломжтой бол хэн нэгэнтэй хамт алхаж, үргэлж гараас атга!
(боломжтой бол хэн нэгэнтэй гар барь)


Багш:
Таны ширээн дээр зурагнууд байна. Та тэдгээрийг будаж, хэдэн өгүүлбэр зохиох хэрэгтэй.
(Та ширээн дээр байгаа зургуудыг харж байна. Та тэдгээрийг өнгөөр ​​будаж, өгүүлбэр зохиох ёстой.)

Багшийн дэлгэрэнгүй мэдээлэл: Первухина Мария Николаевна, MBOU “56-р дунд сургууль”, Барнаул

Зүйл:Англи хэл. Анги: 6. UMK “English in Focus” Сурах бичиг: Англи хэл 6-р анги. Ю.Э. Ваулина, Д.Дули, О.Э. Подоляко, В.Эванс

Хичээлийн сэдэв:"Замын аюулгүй байдал"

ГазархичээлВболовсролынтөлөвлө: Модуль 3 "Эргэн тойрон гарах"; 3а "Замын аюулгүй байдал"

Хичээлийн төрөл: шинэ материал сурах хичээл.

Ажлын хэлбэр: ганцаарчилсан, хос, бүлэг.

Сургалтын хэлбэр: бие даасан ажил, бие даасан ажил, практик ажил.

Ашигласан аргууд: асуудлын тайлбар ба шийдэл

Тоног төхөөрөмж:Проектор, зөөврийн компьютер, CD тоглуулагч, замын тэмдэг бүхий картууд.

Хичээлийн огноо: 19.10.2015

Хичээлийн зорилго:оюутнуудад гудамжинд аюулгүй ажиллах заавар гаргах, "Замын дүрэм" сэдвээр үг хэлэхийг заах.

Даалгаварууд:

Практик:"Тээвэр, замын хөдөлгөөний дүрэм" сэдвээр үгсийн санг ашиглах, шаардлагатай сэтгэлийн хөдөлгөөнийг эрчимжүүлэх;

Боловсролын: бүлэгт ажиллах чадварыг хөгжүүлэх, харилцан туслалцах мэдрэмжийг хөгжүүлэх, суралцах сонирхол, эрдэм шинжилгээний сэдвийг хөгжүүлэх, оюутнуудын алсын харааг өргөжүүлэх, суралцах хүсэл эрмэлзэл;

Боловсролын:логик сэтгэлгээ, хэл шинжлэлийн таамаглал, ой санамж, анхаарлыг хөгжүүлэх. Харилцан яриа, монолог яриаг хөгжүүлэх, олж авсан мэдлэгээр дамжуулан нийгмийн шинэ туршлагад нэвтрүүлэх.

Боловсролын- "Гудамжны дүрэм" сэдвээр дуудлагын болон лексик ур чадвараа сайжруулж, үгсийн сангаа өргөжүүл.

Хүлээгдэж буй үр дүн:

1. Тухайн сэдвээр лексик, дүрмийн материалыг харилцан ярианы үйл ажиллагаанд ашиглаж сурна.

2. Гудамжинд биеэ авч явах дүрмийн талаар энгийн зааварчилгаа өгч сурна.

3. Зорилгоо тодорхойлох, түүндээ хүрэх арга замыг олох чадварыг хөгжүүлэх алхам хийнэ.

Шинэ стандартын онцлогийг харгалзан үзэх. Хичээл бүхэлдээ мета-сэдвийн үр дүнд хүрэх зорилготой, тухайлбал:

1. Оюутнууд сургалтын зорилгоо бие даан тодорхойлж, өөртөө даалгавар тавьж, томъёолох;

2. Санал болгож буй нөхцлийн хүрээнд үйл ажиллагааны арга барилыг тодорхойлох;

3. Багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ боловсролын хамтын ажиллагаа, хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулж сурах;

4. Мэдээлэл, харилцаа холбооны технологийг ашиглах чадварыг бүрдүүлэх, хөгжүүлэх;

5. Хууль зүйн сэтгэлгээ, түүнийг нийгмийн практикт хэрэгжүүлэх чадварыг бүрдүүлэн хөгжүүлэх.

Шаардлагатай урьдчилсан мэдлэг, ур чадвар:Оюутнууд "Тээврийн хэлбэрүүд", "Замын тэмдэг" сэдвээр лексик материалыг мэддэг байх ёстой. Одоогийн энгийн цагт өгүүлбэр бичих чадвартай, сонсох, харилцах чадвартай байх.

Сурах үйл ажиллагааны талаархи эргэцүүлэл

1. Хос болон мини бүлгүүдэд харилцан яриа зохиох

2. Ажлын үр дүнг оюутнууд өөрсдөө үнэлэх.

3. Амжилтанд хүрэх нөхцөлийг бүрдүүлэх - ижил төстэй ажлуудад ялгаатай хандлагын арга техникийг ашиглан тайтгарал, хүчтэй сул гэсэн зарчмын дагуу мини бүлгүүдийг байгуулдаг.

4. Бие даасан ажил хийх - зам дээрх зан үйлийн зааварчилгааг гаргах.

Нэмэлт даалгавар:Гудамжинд зан үйлийн дүрмийн дагуу зурган дээр гарын үсэг зурна.

Хичээлийг боловсруулахад ашигласан уран зохиолын жагсаалт:

1) Англи хэл. 6-р анги: сургуулийн багш нарт зориулсан ном. ерөнхий боловсролын хувьд байгууллагууд / [Ю. E. Vaulina, J. Dooley, O. E. Podolyako, V. Evans]. - 2-р хэвлэл - М.: Экспресс хэвлэл: Боловсрол, 2009. - 252 х.: өвчтэй. - (Англи хэл дээр төвлөрч);

2) Англи хэл. 6-р анги: боловсролын. ерөнхий боловсролын хувьд байгууллагууд / [Ю. Э.Ваулина, Ж.Дули, О.Э.Подоляко,

В.Эванс]. - 2-р хэвлэл - М.: Экспресс Publishing: Боловсрол, 2008. - 136 х.: өвчтэй. - (Англи хэл дээр төвлөрч байна).

I.Зохион байгуулалтынмөч

I. Өглөөний мэнд эрхэм охид хөвгүүд ээ. Миний нэрМарияНиколаевна. Би өнөөдөр таны багш, тантай уулзаж байгаадаа маш их баяртай байна. Сайн байна уу?
U. Бид сайн байна, баярлалаа.
I. Та манай хичээлд бэлэн үү?
U. Тийм ээ, бид байна!
I. Өнөөдөр хэн үүрэг гүйцэтгэж байна?
У. (КоляМуратов) Би өнөөдөр үүрэг гүйцэтгэж байна.

I. Өнөөдөр ямар өдөр вэ?
U. Өнөөдөр аравдугаар сарын 19.
I. Өнөөдөр долоо хоногийн аль өдөр вэ?
U. Өнөөдөр Даваа гараг.

I. Хэн байхгүй вэ? (Оюутны хичээл таслах шалтгаан)
У. Хэн ч байхгүй. (... өвчтэй байна.)

II. Урам зориг. Зорилго тогтоох.

Даалгавар:Өмнө нь судалж байсан сэдэвчилсэн үгсийн санг идэвхжүүлэх, оюутнуудыг энэ сэдвээр цаашид ажиллахад түлхэц өгөх.

I. Дэлгэц рүү хар. Бид юу ярих гэж байна? (монитор дээр замын хөдөлгөөний байдлыг харуулсан слайд байна) 1 ба 2 слайд

I. Тээвэрлэлт, тэмдгүүдийн талаар бид ихийг мэддэг. Гэхдээ зам дээр аюулгүй байх нь маш чухал. Бид хичээл дээр юу ярих вэ?
1. Хичээл дээр биеэ хэрхэн авч явах талаар ярих.
2. Сургууль дээр биеэ хэрхэн авч явах талаар ярих.
3. Замд хэрхэн аюулгүй байх талаар ярьж зааварчилгаа гаргах.

У.Зам дээр хэрхэн аюулгүй байх талаар ярьж зааварчилгаа гаргах

I. За, өнөөдөр бид Замын хөдөлгөөний аюулгүй байдлын дүрмийн талаар ярих болно.

Би: Хичээл дээр бидний сэдэв юу вэ?

У: Замын хөдөлгөөний аюулгүй байдлын дүрмийн тухай.

I: Зөв. Бид ярьж байназамын хөдөлгөөний аюулгүй байдлын дүрэм .

Бид зам дээр хэрхэн биеэ авч явах ёстой вэ.

Таныг идэвхтэй ажиллана гэж найдаж байна.

Бид эдгээр үгсийг санаж байх болно: дасгал хийх, уншиж, сонсох, хэрхэн хэлэх, хэрхэн өгөх талаар ярих, хот, суурин газруудад чиглэл асуух.

II.Дуу авиацэнэглэгч.

Гэхдээ эхлээд дуу авианы дасгалаа хийцгээе.


Булан дээр гэрэлтэй зогсож байна
Ногоон гэдэг нь яв гэсэн үг гэдгийг бид бүгд мэднэ
Шар гэдэг нь хоцорсон ч гэсэн хүлээ гэсэн үг
Улаан бол зогс гэсэн үг
Гялалзах, гялалзах, гэрлэн дохио
Булан дээр гэрэлтэй зогсож байна.

IV. Шинэ лексик материалын танилцуулга.

Даалгаварууд:сурсан үгсийг давтах, замын хөдөлгөөний аюулгүй байдлыг илэрхийлсэн шинэ үгсийг танилцуулах.

1. I. OK. Та ярихад бэлэн үү? Зам, замын хөдөлгөөний аюулгүй байдлын талаар та ямар үгсийг мэддэг вэ? Самбарыг хар. (naslide)Чи эдгээр зүйлсийн алийг нь зам дээр (сургууль руугаа явах замдаа) харж болох вэ?Let`s look and repeat me after me. (слайд 5 -)

I: Та зам дээр (сургууль руугаа явахдаа) эдгээр зүйлсийн алийг нь харж болох вэ?

Сурагчид:зогсоолын бүс, явган зорчигч, замын тэмдэг, замын харуул, тахө, явган хүний ​​зам, гэрлэн дохио, шар зураас.

2.Я. Сайн байна. Одоо дараагийн эксийг хийцгээе. Үг болон үгийн тодорхойлолтыг уншиж, тааруулна уу.

Даалгавар:ярианд идэвхтэй үгсийн санг нэвтрүүлэх, нэгтгэх.

2. Явган зорчигч
3. Зебра гарц
4. Замын хөдөлгөөний зохицуулагч

a) Машин/ дугуйгаар бус явган явж байгаа хүн гэх мэт.

б) Зам дээрх цагаан судлууд. Түүгээр хүмүүс зам хөндлөн гарч болно.

в) Зам дээрх тэмдэг.

d) Хүмүүсийн алхахад ашигладаг газар.
e) Ажлын нэр. Энэ хүн замын хөдөлгөөнийг ажиглаж, аюулгүй байдлыг хангадаг.
е) Машинаа байрлуулах газар.

1. Зогсоолын бүс - е) Машинаа байрлуулах газар.
2. Явган зорчигч - а) Машин/ дугуйгаар бус явган явж буй хүн гэх мэт.
3. Зебра гарам - б) Зам дээрх цагаан судлууд. Түүгээр хүмүүс зам хөндлөн гарч болно.
4. Замын цагдаа - e) Ажлын байрны нэр. Энэ хүн замын хөдөлгөөнийг ажиглаж, аюулгүй байдлыг хангадаг.
5. Хучилт - г) Хүмүүсийн алхаж ашигладаг талбай.
6. Замын хөдөлгөөний тэмдэг - в) Зам дээрх тэмдэг.

3. I. Та ухаалаг бөгөөд үүнийг мэддэг. Одоо сурах бичгээ хараарай. Жишээ нь. 2 х.26. Та A ба B баганад байгаа үгсийг тааруулж хэллэг үүсгэх хэрэгтэй. Одоо манай улсад юу хийх нь аюултай\аюулгүй талаар хосоороо ярилцана уу.

Жишээ нь. Зам руу гүйх нь аюултай.

I. Маш сайн. Самбарыг хараад хэллэг зохиохыг хичээ.

Энэ нь аюулгүй / аюултай

суудлын бүс зүүх

зам хөндлөн гарах

явган хүний ​​зам дээр алхах

зам хөндлөн гарахдаа хоёр тийшээ хар

жолоочтой ярилц

зогсоолтой машинуудын хооронд хөндлөн гарах

тахө гарц хайх

автобусанд орохдоо бусдыг түлхэх

цонхноос бөхий

зам руу гүйх

В.Биеийн тамирын минут

Зүүн, баруун тийш хар

Дээшээ хар, доошоо хар

Хамраа хар

Тэр сарнайг хар

Нээх, нүд ирмэх, инээмсэглэ.

Таны нүд дахин баярлаж байна

(Оюутнууд алгоритмын дагуу даалгавраа гүйцэтгэнэ)

VI. Сэдвийн давталт "Заавал сэтгэлийн байдал (Theзайлшгүй)

I. Сайн байна.Одоо бид зам дээр юу хийх нь аюулгүй, юу аюултай болохыг мэддэг болсон. Өмнө нь хийцгээе. 3(б) х.26-д гудамж, машин, автобусанд хэрхэн аюулгүй байх талаар зааварчилгаа өгөх. Та гудамжинд байна. Та машинд байна. Та автобусанд байна. Та юу хийдэг, юу хийдэггүй вэ, гэхдээ эхлээд дүрмийг уншъя. (Слайд 6)

"Зайлшгүй байдал" сэдвийг давтах

Дүрмийг давтах (самбар дээрх жишээ бүхий багшийн тайлбар)

Захирамжийн төлөв нь субьектгүй үйл үгээр үүсгэгдэх ба үргэлж 2-р хүнд ганц болон олон тоонд ханддаг (Суу. Номоо аваарай.)

Сөрөг хэлбэр нь “Do not/Don’t” болон утгын үйл үг (Do not/Don’t talk to him) ашиглан үүсдэг.

Зайлшгүй төлөв байдал нь дассан

тушаал өгөх (Энэ чимээг зогсоо!);

хэн нэгэнд заавар өгөх (Цаасыг хоёр хэсэг болгон хайчилж ав.)

ямар нэг зүйл санал болгох (бялуу идэх.)

хүсэлтээ илэрхийлэх (өгүүлбэрийн эхэнд эсвэл төгсгөлд нь "гуя" гэсэн үгийг бүү март (Be чимээгүй, Please. Please be sessiz.) Өгүүлбэрийн төгсгөлд "please" гэсэн үгийн өмнөх таслалд анхаарлаа хандуулаарай. .

бүтээн байгуулалт "Заацгаая + үйл үг" - хамтдаа ямар нэгэн зүйл хийх урилга (Түүнд тусалцгаая.)

I. Сайн байна. Одоо заавар өгөхийг хичээ.

Гудамжинд байхдаа - гатлахаасаа өмнө хоёр тийшээ хар. Зам руу бүү гүй.

Машинд байхдаа - суудлын бүс зүүх. 12 нас хүрээгүй бол ард суу.

Автобусанд явахдаа - Жолоочтой бүү ярь, цонхоор бүү тонгой

2. I. Эрхэм сурагчид аа, та нар тээврийн хэрэгслийг маш сайн мэддэг гэдгийг би харж байна.Одоо 26-р хуудасны 4-т байгаа оюутныхаа номыг нээнэ үү. Одоо текстийг сонсож, текстийг нэгэн зэрэг хараарай.

Одоо энэ текстийг уншаад гарчгийг (A-D) (1-4) хэсгүүдтэй тааруулна уу.

(Санал болгож буй хариултууд: 1-C, 2- А, 3- Д, 4- Б)

VIII.Дүгнэж байнаүр дүн.

I. Хичээлийнхээ дүгнэлтийг хийцгээе. Бид хичээл дээрээ юу хийсэн бэ? Хичээл хэр таалагдаж байна вэ?Та өнөөдөр ямар шинэ үг сурсан бэ?
Одоо бид зам дээр хэрхэн аюулгүй байхаа мэддэг болсон. Та энэ зааврыг ээж, эмээ, аавдаа хэлж чадах уу?

I. Хичээлдээ идэвхтэй оролцсонд баярлалаа. Өнөөдөр би чамд сайн, онц дүн өгч байна. Замын хөдөлгөөний дүрмийг үргэлж санаж, хэзээ ч асуудалд орохгүй байх гэж найдаж байна.

За, та маш сайн ажилласан. Өнөөдөр хичээл дээрээ ямар зорилго тавьсанаа санаарай. Бид үр дүнд хүрсэн үү? Та өөртөө шинэ зүйл сурсан уу?

Хэн санал бодлоо илэрхийлэхийг хүсч байна. (Би мэдсэн, чадсан, надад таалагдсан)

Дохионы карттай ажиллах

I: Номоо нээгээд дараагийн хичээлийн гэрийн даалгавраа бич.SB. Жишээ 9,

х.27, В.Б.х.17

Үнэлгээ өгөх, сэтгэгдэл бичих.

Хэрэв цаг үлдсэн бол нэмэлт ажлууд

Бүлгээр ажиллах.

Суралцагчдыг бүлэг байгуулж, замын тэмдгийг тайлбарлахад урь.

3 бүлэгт хуваагдаж, тэмдэг нь ямар утгатай болохыг надад хэлээрэй. Би чамд 5 минут өгье.

Оюутнууд замын тэмдэг хүлээн авдаг бөгөөд бүлгийн гишүүн бүр тэмдгүүдийн аль нэгийг үзүүлнэ.

P1. "Дугуй унахыг хориглоно" гэсэн тэмдэг. Та дугуй унах ёсгүй.

"Нэг талын зам" гэсэн тэмдэг. Та шууд урагшлах хэрэгтэй.

"Гарамдах" тэмдэг. Ногоон гэрэл ассан үед та гудамжаар гарах ёстой.

"Зогс" гэсэн тэмдэг нь тэмдэгийн өмнө зогсох ёстой.

"Автобусны зогсоол" гэсэн тэмдэг. Та энд автобус хүлээж болно.

"Явган явахыг хориглоно" гэсэн тэмдэг. Та алхах ёсгүй.

"Чиглэл" гэсэн тэмдэг. Та зүүн тийш эргэх хэрэгтэй.

"Чиглэл" гэсэн тэмдэг. Та баруун тийш эргэх хэрэгтэй.

"Гэрлэн дохио" тэмдэг

Шар гэрэл нь хүлээ гэсэн үг
Улаан гэрэл бол зогс гэсэн үг

Замын хөдөлгөөний дүрмийн талаар 6-р ангийн англи хэл дээрх хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаа.

Зохиогч: Людмила Анатольевна Корякова, англи хэлний багш
Ажлын байр: Никополийн дунд сургууль I-III гудамж. Украины Днепропетровск муж, Никополь хотын 20 дугаар
Ажлын байрны тодорхойлолт: Энэхүү арга хэмжээ нь "Замын дүрэм" сэдвээр мэдлэгийг давтах, нэгтгэх зорилготой юм. 6-р ангийн сурагчдад зориулагдсан. Ахлах сургуулийн англи хэлний хичээл болон хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаанд ашиглаж болно.

Замын хөдөлгөөний дүрмийн талаар 6-р ангийн англи хэл дээрх хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаа. “Авто зам ABC” хөгжил

Зорилго:"Замын дүрэм" сэдвээр лексик материалын ерөнхий дүгнэлт
Даалгаварууд:
англи хэл дээрх оюутнуудын монолог болон харилцан ярианы ярианы чадварыг хөгжүүлэх
оюутнуудын оюуны хөгжлийг дэмжих
сурагчдын сэтгэн бодох, санах ой, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх
хэл яриа, танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх
англи хэлний практик хэрэглээний хэрэгцээг бий болгох
гэрлэн дохиогүй явган хүний ​​гарцаар зам хөндлөн гарах чадварыг нэгтгэх
хүүхдүүдэд замын хөдөлгөөний дүрмийг дагаж мөрдөх хүслийг бий болгох.
Анхаарал, ажиглалтыг хөгжүүлэх
зам дээрх зан үйлийн дүрмийг хүндэтгэх, дүрмийг дагаж мөрдөх, хуулийг хүндэтгэх чадварыг төлөвшүүлэх
Тоног төхөөрөмж:зөөврийн компьютер, чимэглэл, шүлэг, зурагт хуудас
Хичээлийн явц
Багш:

Эрхэм хүүхдүүд ээ!
Замын хөдөлгөөний дүрэм бол бидний амьдралд маш чухал гэдгийг та мэдэж байгаа бөгөөд өнөөдөр бид тэдний талаар ярих болно. Бид бүгд хотод амьдардаг тул тээврийн том, аюултай ертөнцөд амьдарч байна гэж хэлж болно. Бид маш болгоомжтой байж, эдгээр дүрмийг өдөр бүр дагаж мөрдөх ёстой.
Эрхэм хүүхдүүд ээ! Замын хөдөлгөөний дүрэм бидний амьдралд маш чухал гэдгийг та мэдэж байгаа бөгөөд өнөөдөр бид тэдгээрийн талаар ярих болно. Та бид хоёр хотод амьдардаг - том бөгөөд аюултай тээврийн ертөнцөд. Бид маш болгоомжтой байж, эдгээр дүрмийг өдөр бүр дагаж мөрдөх ёстой.

Хамтдаа тэдний тухай дуу дуулъя! Тэдний тухай дуу дуулъя!
Замын хөдөлгөөний дүрэм


Зогс! Хараач! Сонсооч! Бодоод үз! Зогс! Хараач! Сонсооч!

Баруун тийшээ хар. Баруун тийшээ хар.
Зүүн тийш хар. Зүүн тийш хар.
Дахин баруун тийш хар! Дахин хар!
Баруун, зүүн тийшээ үргэлжлүүлэн хараарай
Бүх талаараа бодож байна
Гудамжаар хөндлөн гарахад аюулгүй юу? Зам хөндлөн гарахад аюулгүй юу?
Явахад аюулгүй юу? Үгүй! Зам хөндлөн гарахад аюулгүй юу? Үгүй!
Харагдах газар олоорой
Замыг шалгаж болох зам дээр доош
Зогс! Хараач! Сонсооч! Бодоод үз! Зогс! Хараач! Сонсооч!
Бүгд давт! Бүгдийг давт!
Зогс! Хараач! Сонсооч! Бодоод үз! Зогс! Хараач! Сонсооч!
Та гудамж хөндлөн гарахдаа! Гудамжинд хөндлөн гарахдаа
Багш:
Манай сурагчид Зебра гарцын тухай шүлэг бэлдсэн. Сонсооч!
Манай хүүхдүүд явган хүний ​​гарцын тухай шүлэг бэлдсэн. Сонсооч!
1 оюутан
Зам хөндлөн гарахдаа
нөгөө тал руу, нөгөө тал руу
Та Зебра гарцыг үргэлж ашиглаарай
Амьдрахын тулд дүрмийг санаарай. Энэ дүрмийг санаарай


2 оюутан
Зам дээр хар ба цагаан өнгийн судал тавьсан. Зам дээр цагаан, хар судлууд байдаг,
Жинхэнэ тахө шиг тахө арьс шиг
Гэрлэн дохионы дэргэд сунадаг
Энэ бол Зебра гарц юм. Энэ бол явган хүний ​​гарц юм


3 оюутан
Гэрэл улаан байх үед
мөн замын хөдөлгөөн зогсдог
Зебра гарцаар алхаарай
хэзээ ч гүйж, үсэрч болохгүй. Битгий гүйж, бүү харай

Багш:
Хүүхдүүд ээ! Миний оньсогоыг сонсоод хариул!
Хүүхдүүд ээ! Оньсого сонсоод хариултаа өг!
Би гурван нүдтэй
мөн бүгд шулуун шугаманд байна
Миний улаан нүд нээгдэх үед
Бүх зүйл хөлддөг. Бүх зүйл хөлддөг.
Би юу вэ? Би хэн бэ?
(гэрлэн дохио)


4 оюутан
Дээр нь улаан, дээр нь улаан,
Доор нь ногоон. Доод талд нь ногоон.
Улаан "Зогс" гэж хэлэхэд Улаан: "Зогс" гэж байна.
Ногоон "Яв" гэж байна. Ногоон: "Дамжих."
Шар "Хүлээгээрэй" гэж байна Шар: "Хүлээгээрэй" гэж байна
Та хоцорсон ч гэсэн. Та хоцорсон ч гэсэн


5 оюутан
"Зогс" гэж улаан гэрэл, "Зогс" гэж улаан гэрэл,
"Яв" гэж ногоон хэлэв. "Урагшаа" гэж ногоон гэж байна.
"Хүлээгээрэй" гэж шар гэрэл хэлэв.
Хоорондоо анивчдаг. Дунд нь анивчих.
Тэд ингэж хэлдэг
Мөн тэд үүнийг л хэлэх гэсэн юм. Мөн тэд үүнийг л хэлэх гэсэн юм.
Хүн бүр дуулгавартай байх ёстой, бүгд дуулгавартай байх ёстой,
Хатан хаан ч гэсэн. Хатан хаан хүртэл.


6 оюутан
Улаан "зогсоох" гэж байна, Улаан: "Зогс" гэж байна.
Ногоон "яв" гэж хэлдэг. Ногоон: "Дамжих."
Шар "хүлээгээрэй" гэж байна Шар: "Хүлээгээрэй" гэж хэлэв.
Чи удаан явсан нь дээр байх. Та цаг заваа зарцуулсан нь дээр.
Би уулзварт хүрэх үед
Зүүн, баруун тийшээ нүүрээ эргүүлнэ. Би баруун, зүүн харж байна.
Би алхаж, гудамжны эсрэг талд гүйдэггүй. Би зам хөндлөн гардаг, би гүйдэггүй.
мөн миний толгойг ашиглан хөлийг минь удирдана. Тэгээд би толгойгоо бодож байна.


Багш:
Хүүхдүүд ээ! Танай ангийнхан машины тухай оньсого бэлдсэн. Тэднийг таахыг хичээ.
Залуус аа! Танай ангийнхан танд машины тухай хичээл бэлдсэн.
Тэднийг тааг
7 оюутан
Суудлын бүстэй,
Бид тойрон машинаар явдаг. Бид хөдөлж байна.
Бид зогсоод явна
Хот даяар. Хотын эргэн тойронд.
Энэ юу вэ? Энэ юу вэ? (машин) (машин)


8 оюутан
"Бүгд онгоцонд!" "Тэргүүдээр!"
Clackity-clack. Knock Knock.
Бид хурдтай явдаг
Замаас доош. Бид төмөр зам дээр байна.
Энэ юу вэ? Энэ юу вэ? (галт тэрэг)


9 оюутан
Том шар хаалга Том шар хаалга
Савлуурыг өргөн нээх. Өргөн нээ.
Сургуульдаа очихын тулд
Бид дотогшоо явдаг. Бид түүн дотор явж байна.
Энэ юу вэ? Энэ юу вэ? (сургуулийн автобус) (сургуулийн автобус)


Багш:
Та бүгд автобусны тухай маш сайхан дууг мэддэг. Үүнийг дуулцгаая!
Та бүгд автобусны тухай сайхан дууг мэддэг. Үүнийг дуулцгаая!


Автобусны дугуйнууд
Автобусны дугуйнууд эргэлдэж,
Дугуй ба дугуй, дугуй ба дугуй
Автобусны дугуй эргэлдэж, эргэлддэг
Хот даяар.

Автобусны жолооч Move On Back! Буцаж яв! Буцаж хөдөл!
Автобусны жолооч Move On Back!
Хот даяар.

Автобусанд сууж байгаа хүмүүс дээш доош, дээш доош, дээш доош явж байна.
Автобусанд суусан хүмүүс хот даяараа дээш доош явдаг.

Багш:
Хичээлдээ идэвхтэй оролцсонд баярлалаа. Өнөөдөр би чамд сайн, онц дүн өгч байна. Замын хөдөлгөөний дүрмийг үргэлж санаж яваарай гэж найдаж байна
Идэвхтэй ажилласан та бүхэндээ баярлалаа. Та нар өнөөдөр бүгд сайн дүн авч байна. Замын хөдөлгөөний дүрмийг үргэлж санаж яваарай гэж найдаж байна.

Хичээлийн зорилго : оюутнуудад замын хөдөлгөөний аюулгүй байдлын талаархи зааварчилгаа (санамж) гаргахыг заах, "Замын дүрэм" сэдвээр үг хэлэх.

Даалгаварууд:

1. “Замын дүрэм”, “Замын тэмдэг” сэдвээр үгийн сангийн хэрэглээ, “can” модаль үйл үгийн хэрэглээг эрчимжүүлэх.

2. “Гудамжны дүрэм” сэдвээр унших, ярих чадварыг сайжруулах.

3. Бүлэгт ажиллах чадварыг хөгжүүлэх, харилцан туслалцаа үзүүлэх мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Татаж авах:

Урьдчилан үзэх:

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд Google бүртгэл үүсгээд түүн рүү нэвтэрнэ үү: https://accounts.google.com


Слайдын тайлбар:

ОХУ-ын замын хөдөлгөөний дүрэм Ольга Николаевна Овчарова англи хэлний багш МBOU 97-р дунд сургуулийн "Хүүхдэд замын хөдөлгөөний дүрмийг заах цахим нөөц". (танилцуулга) 5-6-р ангийн сурагчдад зориулсан

Хичээлийн зорилго: оюутнуудад замын хөдөлгөөний аюулгүй байдлын талаархи зааварчилгаа (санамж) зурах, "Замын дүрэм" сэдвээр ярихыг заах. Зорилго: 1. “Замын дүрэм”, “Замын тэмдэг” сэдвээр үгийн сангийн хэрэглээ, “чадна” модал үйл үгийн хэрэглээг эрчимжүүлэх. 2. “Гудамжны дүрэм” сэдвээр унших, ярих чадварыг сайжруулах. 3. Бүлэгт ажиллах чадварыг хөгжүүлэх, харилцан туслалцаа үзүүлэх мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Шинэ үг сураарай гэрлэн дохио, тахө, явган хүний ​​замын хөдөлгөөн дуулах, замын хамгаалалтын бүс

Улаан гэрэл нь "байх" гэсэн утгатай. Шар гэрэл нь "хүлээгээрэй" гэсэн утгатай. Ногоон гэрэл нь "явах" гэсэн утгатай. Замын хөдөлгөөний гэрэл

Гудамжинд Бид тахө гарцаар гудамжийг хөндлөн гарах ёстой. Бид гудамжаар гарахдаа эхлээд зүүн, дараа нь баруун тийшээ харах ёстой. Явган зорчигчид явган хүний ​​замаар явах ёстой. 1 2 3 4

Машинд Хэрэв та 12 нас хүрээгүй бол үргэлж арын суудалд суу. Суудлын бүс зүү. Машины хаалганы бариулаар бүү тогло. Машинаас буухдаа замын хажуугийн хаалгыг үргэлж ашиглаарай.

Автобусанд Автобус бүрэн зогсох хүртэл сайн зогс. Чимээгүй, хурдан суудалдаа суу. Цонхоор бүү сур. Цонхоор даллаж болохгүй. Хэрэв чөлөөт суудал байхгүй бол бариул ашиглана уу.

Дугуй унахдаа дугуйгаа сайн ажиллаж байгаа эсэхийг шалгаарай. Унадаг дугуйн малгай өмс. Замын хөдөлгөөний эсрэг биш урсгалаараа яв. Өдрийн цагаар тод хувцас өмс. Дугуйндаа хоёр дахь хүнийг хэзээ ч бүү авч яв.

Замын хөдөлгөөн дуулж байна Зөв үйл үгийг сонгоно уу. Та энд зогсоол хийх боломжгүй. Та энд очиж чадахгүй. Та 25 миль / цаг хурдтай явж чадахгүй. Чи шууд явж чадахгүй. Та гудамж хөндлөн гарч чадахгүй. Та зүүн тийш эргэж чадахгүй.

зогсоол зогсоо, дугуй унахгүй, автобусны зогсоол, тахө гарц

1 2 3 4 Эдгээр замын хөдөлгөөн хаана байх ёстой вэ?

T R A N S P OR T Кроссворд хий!

Т Р А Н С П ОР Т р а ф и к о а д з е б р с и г т р е т а в э м э н т г к а у р н Шалга!

Та хамгаалалтын бүс хэрэглэх хэрэгтэй! Зүүн тийш хар, баруун тийш хар, дараа нь дээш хар, гэрлийг шалга. Бид гудамжаар гарахдаа эхлээд зүүн, дараа нь баруун тийшээ харах ёстой. Гар хөлөө алдахгүйн тулд Гудамжинд тоглоом тоглож болохгүй! Суудлын бүсээ ашигла!! Унадаг дугуйн малгай өмс! R E M E M B E R! D O N' T F O R G E T! Бид гарцаар зам хөндлөн гарах ёстой. Ногоон гэрэл ассан үед бид гудамжаар гарах ёстой.


Сэдвийн талаар: арга зүйн боловсруулалт, танилцуулга, тэмдэглэл

Зорилго: 1) сургуулийн сурагчдын замын хөдөлгөөний аюулгүй байдлын талаархи санаа бодлыг бий болгох; 2) гудамж, зам дээр явган зорчигчдын хөдөлгөөний дүрмийг давтах;

Савинова Л.М. Spotlight боловсролын цогцолбор ашиглан 6-р ангийн "Орос дахь замын дүрэм" англи хэлний хичээлийн хураангуй.

UMK Spotlight 6-ын 3-р модулийн хичээл нь оюутнуудад эх орондоо замын хөдөлгөөний дүрмийг боловсруулж, МХХТ-ийн тусламжтайгаар Power Point программ дээр төсөл зохиохыг заах зорилготой юм.

5-6-р ангийн сурагчдад зориулсан "Замын тэмдэгтээр зочлох" замын хөдөлгөөний дүрмийн асуулт хариулт

“Замын тэмдэгтээр зочлох” асуулт хариултыг 5-р ангид ашиглахад зориулагдсан. Асуултын зорилго нь замын тэмдэгтэй танилцах явдал юм. Энэхүү арга хэмжээний зорилго нь: мэдлэгийг төлөвшүүлэх...

ТУСЛААЧ УУ!!! Өгүүлбэрүүдийг гүйцээхийн тулд хаалт нээнэ үү/

Дорнодоос циклон (ирнэ). Дороти (гүйж) байшин руу оров. Охин (мэдэхгүй) юу хийхээ. Дороти (бодох): "Би орондоо ороод унтъя." Тэр (босч), (олж), түүн дээр хэвтэв.

Дэйв

Глазго хотод _____________ (амьд) болон ________________ (ажил) нь
сурталчилгааны компани Тэр _______________ (байна) сайн ажилтай ба
______________ (олох) их мөнгө. Тэр ________________ (уулзах)
өдөр бүр олон хүн ба _______________ (хүргэдэг) завгүй амьдрал. The
компани ________________ (өргөж) хурдацтай, өнөөдөр тэр ___________
(харна уу) шинэ үйлчлүүлэгч.
Жон
болон Анна ________________ (нисдэг) ​​Даваа гарагт Парис руу амралтаараа явлаа.
Тэдний нислэг өглөө 7.10 цагт _______________ (хөөрөх) ба
___________ (ирэх) Парист 8.10 цагт. Аннагийн үеэл _____________
Тэнд байшинтай (өмчлөх) тул тэд түүнтэй ___________ (үлдэнэ).
миний
хөрш _________________ (цохих) байшингийнхаа ханан дээр тэр үед
___________ (хийх) засвар. Энэ долоо хоногт тэрээр ________________ (суулгах) a
Шинэ усанд орох, чимээ шуугиан _____________ намайг галзууруулж байна. Тэр
___________________ (байхгүй/ бололтой) түүний арга барилд санаа тавьдаггүй
________________ (зовоодог) бусад хүмүүсийг.
Том
тамирчин юм. Өглөө бүр тэр ____________ (сэлж) арван тойрог хийдэг
усан сан ба _____________ (өргөх) жинг нэг цагийн турш. Энэ жил тэр
_____________ (бэлтгэл сургах) илүү шаргуу, учир нь тэр ______________ (хүсэж байна).
дараагийн олимпийн наадамд оролцох.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!