Цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан харилцааны дүрмийн талаархи зугаа цэнгэлийн скрипт. Харилцаа холбоог идэвхжүүлэх хувилбар "Бид сайн сайхны төлөө зүрх сэтгэлээ нээх болно"

"Харилцаа", "Биеийн тамир", "Танин мэдэхүй", "Хөгжим".

Үйл ажиллагааны төрлүүд

Хөгжилтэй, нийтэч, боловсролтой, үр бүтээлтэй

Зорилтот:тоглоомын үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, хүүхдүүдийг хүүхэлдэйн дүртэй амаар харилцах харилцаанд оруулах.

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Биеийн тамирын дасгал хийх хэрэгцээг бий болгох

Биеийн эрүүл мэндийг бэхжүүлэх

Насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдтэй чөлөөтэй харилцах харилцааг хөгжүүлэх

Насны онцлогт тохирсон оюуны болон хувийн даалгавруудыг (асуудал) шийдвэрлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Хүүхэддээ тохирох үгсийн санг эзэмшихэд нь тусал

Дэлхийн цогц дүр төрхийг бий болгох, хүүхдийн алсын харааг өргөжүүлэх, бүтээмжтэй (бүтээлч) үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

- хөгжим, урлагийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх

Демо материал: хүүхэлдэйн нохой, модулиуд (барилгын материал), бөмбөг, жижиг гөлөг бүхий сагс, нар.

Толь бичгийг идэвхжүүлж байна: лангуу, нохой, гөлөг, шоо, бүтээх, нар, ногоон, шар, том, жижиг, үржүүлгийн газар, сагс.

Арга, техник

"Нарны туяа" өдөрт орох нэг минут, гэнэтийн мөч, харилцан яриа, тусгайлан зохион байгуулсан асуудлын нөхцөл байдал, хүүхдүүдэд зориулсан асуултууд, "Бобик" хурууны тоглоом, нүдний дасгал, гөлөгнүүдийн үржүүлгийн газар зохион бүтээх.

Хичээлийн явц

Багш хүүхдүүдийг танхимд урина.

- Хүүхдүүд ээ, бид ямар сайхан хашаанд байгааг хараарай. Энд хэн амьдардаг вэ? (хүүхдийн хариулт). Нар чамайг хэрхэн харж байгааг хараарай. Өө, яагаад ч юм надад нар гунигтай юм шиг санагддаг.

Түүнийг бидний төлөө улам гэрэлтүүлэхийн тулд түүнийг баярлуулахыг хичээцгээе.

Одоо бид наранд зориулсан дасгал хийх болно.

Нар сэрлээ хүүхдүүд гараа атгадаг

Духан дээр нь хүрсэн духан дээр.

Тэр туяагаар илж, илбэв.

Нар сэрлээ гараараа гүй

Энэ нь миний хацарт хүрэв. Хацар дээр.

Тэр туяагаар илж, илбэв.

Нар туяаг дулаацуулжээ

Улам дулаарч, дулаарч байна. Тэд гараа гүйлгэдэг

Бидний гар сунгав хацар, эрүү.

Бидний уруул инээмсэглэв.

-Одоо бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе. Ингэснээр та бид хоёр маш сайхан сэтгэлтэй байх болно. Нарыг хараарай, энэ нь хичнээн хөгжилтэй болж, манай хашааг ямар хурц гэрэлтүүлж байгааг хараарай.

Манай хашаанд ямар гайхалтай вандан сандал байгааг хараарай. Үүн дээр суугаад нүдний гимнастик хийцгээе. Нүдээ аниад нээ. Хэд хэдэн удаа. Одоо нүдээ чанга аниад нүдээ нээ.

Залуус аа, бидний нүд гайхахад бэлэн байна. Залуус аа, миний бодлоор хэн нэгэн бидэн рүү гүйж байгаа юм шиг байна (Яарах хөгжим)

Нохой хуцах сонсогдоно.Хэн бидэнтэй уулзахаар яарч байгаа юм бэ, магадгүй мэлхий юм болов уу? Үгүй Эсвэл бяцхан хулгана уу? Үгүй Эсвэл туулай байж магадгүй - ийш тийш гүйцгээе.? Үгүй Энэ хэн бэ? Нохой. Одоо би явж, бидэн дээр хэн ирснийг харцгаая. Тийм ээ, хүүхдүүд ээ, та нарын зөв, энэ бол нохой.

Залуус аа, нэг нохой манайхаар ирлээ.

(нохойн хүүхэлдэй гарч ирнэ)

Хөгжилтэй дуунд нохой тойрог замаар алхаж, бүжиглэдэг. Мөн хүүхдүүд алгаа ташина. Нохой баяртайгаар хуцдаг.

- Хүүхдүүд ээ, нохойтой мэнд хүргэе.

Хүүхдүүд гарч ирээд нохойтой мэндчилнэ.

Багш нохойноос асуув:- Бяцхан нохой чи битгий хуцаж, хүүхдүүдээ айлга.

Хүүхдүүдийг эдгээр үгсийг хэлэхийг урь.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Нохойнхоо нэрийг хэн гэж асууя?

Таны нэр хэн бэ? Нохой чимээгүй байна.

- Түүний нэрийг хэн гэж бодож байна вэ (Хүүхдүүд нохойн нэрийг дууддаг)

Багш Серёжагаас "Таны нохойг Шарик гэдэг үү?" гэж асуухыг урив.

Нохой чимээгүй байна. Түүний нэр Шарик биш.

Хүүхдүүд:Чи бяцхан нохой Бобик!

- Хөөх, Вүү? (нохой хуцах)

- Энэ бол манай нохойн нэр - Бобик

-Та юу гэж бодож байна? Бобик хүү эсвэл охин уу? (хүүхдийн хариулт)

Та нарын дунд хөвгүүд байна уу, гараа өргө (охидоос ижил асуулт асуу)

- Хөөх, Вүү? (нохой хуцах)

Бобик бид охид, хөвгүүдтэй болсондоо баяртай байна.

Та нар тоглох дуртай юу?

"Одоо Бобик биднийг зугаацуулж, бидний тушаалыг биелүүлэх болно."

Лиза, нохойд хэл - Бобби суу! (нохой сууна)

- Миша, нохой-Бобикийг зогсоо гэж хэл! (нохой зогсож байна)

- Дима, нохойд хэл - Бобик хэвт! (нохой хэвтдэг)

- Алина, нохойд хэлээрэй - Бобби үсрэлт! (нохой үсрэх)

Хамтдаа үсэрцгээе. Нохойтой хүүхдүүд үсэрч, алга ташина

Залуус аа, нохойд эдгээр шоонууд үнэхээр таалагдсан бөгөөд тэр түүн дээгүүр ямар гайхалтай үсэрч чаддагаа харуулахыг хүсч байна.

- Лиза, ногоон шоо аваад тавь. Лиза ямар шоо авчирсан бэ? (бие даасан ажил).Никита шар шоо аваад ногоон өнгийн хажууд байрлуулна. Кубууд ямар өнгөтэй вэ? (өөр өөр).Хэмжээ нь яах вэ? (Ижил).Зөв, куб нь ижил хэмжээтэй, гэхдээ өнгө нь ялгаатай - шар, ногоон. Одоо Бобик үсрэхэд бэлэн байна

- Леша, нохойд "Бобби үсрээрэй!" Гэж хэлээрэй. (нохой үсэрч унасан, гунигтай, дахин буцаж ирдэг, үсрэх нь ажиллахгүй байна. Хүүхдүүдэд нүүрний хувирал, дохио зангаагаар нохой үсрэхээр хэрхэн бэлдэж байгааг харуулах шаардлагатай ба... бүтсэнгүй, нохой толгойгоо унжуулсан шоо дөрвөлжин дундуур өөрийгөө олдог ... гунигтай)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид нохойдоо яаж туслах вэ? Юу хийх хэрэгтэй.

Хүүхдүүд. Би боломжит хариултуудыг санал болгож байна (Та шоонуудыг хөдөлгөх хэрэгтэй)

- Саша, нохойд хэлээрэй - Бобби үсрээрэй! (нохой баяртайгаар үсэрч, хуцдаг)

Багш хүүхдийг урьж байна. Миша Бобикийг өөрөө удирдаж, Бобик үсрэв.

Дуугүй бай, нохой надад нэг юм хэлэхийг хүсч байна. Бобик өөрийн дуртай тоглоомыг тоглохыг хүссэн "Бобик"

Энд манай сайхан нохой Бобик байна. Алгаа нийлүүлж, амаа ангай

Бобби

Цагаан дух, хар хамар . Үзүүлэх

Гүйж, хуцаж, сүүлээ сэгсэрнэ. Байрандаа гүйж, сүүлээ савлуулж байна

Гүнзгий амьсгаа авцгаая, Амаараа хурдан амьсгаагаа гаргаад “ХӨӨӨӨ!

Нохой хуцахдаа хүүхдүүдэд талархаж байна.

- Бобик, чи хүүхдүүдтэй дахиад жаахан тогломоор байна уу? (хуцах)

- Дараа нь бөмбөгийг олохыг хичээ.

(Багш нэг хүүхдэд бөмбөг өгч, ардаа нуудаг)

- Вероника, Бобикээс асуу, хар!

(нохой бөмбөг хайж, хүүхэд рүү баяртайгаар хуцаж байна)

Тоглоомыг 2-3 удаа давтана

- Сайн байна, Бобик, чи жинхэнэ нохой юм. Бобикт хэн талархаж чадах вэ?

Серёжа: "Сайн байна, Бобик, чи сайхан нохой байна" гэж хэлээрэй.

Хүүхдүүд ээ, Бобикийн толгойг илж, түүнд таалагдаж байна.

- Бобик дуулж бүжиглэх дуртай

Бобикийг алга таш, тэр тоглолт хийхэд бэлэн байна.

Нохой шоо дээр хөгжилтэй хөгжимд бүжиглэдэг. Нохой хуцдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:залуусаа, Бобик та бүхнийг түүнтэй хамт бүжиглэхийг урьж байна.

- Хүүхдүүд ээ, алгаа ташиж, Бобикийн үзүүлбэрт баярлалаа.

Залуус аа, та хүүхдийн нохойн нэрийг мэдэх үү? Хүүхдүүд, гөлөгнүүд. Тэгэхээр манай Бобик жаахан хүүхдүүдтэй (хөвгүүд, охид).

— Бобик гөлөгнүүдийг авчирч, хүүхдүүдэд тарааж өгдөг.

Багш хүүхдүүдийг гөлөгнүүдийг утсаар хөтлөхийг урьж байна.

Хүүхэд бүрийн гарт таяг өгч, хүүхэлдэйг удирдаж эхэлдэг (өөрийн хувийн тоглоомоор ажиллахын сайхныг мэдрэх боломжийг тэдэнд олгох).

"Хүүхдүүд ээ, дасгал хийж байхдаа яг л гөлөг, Бобик хоёртойгоо хашаандаа алхцгаая."

- Одоо үсэрч гүйцгээе.

- Хамраараа амьсгалцгаая (тэд хамраараа амьсгалж, амьсгаагаа гаргаад woof гэж хэлэв.)

- Манай гөлөг, Бобик хоёр та нартай уулзсандаа баяртай байсан ч ядарсан байсан тул жаахан амрахыг хүсч байна. – Залуус аа, нохойнууд хаана амьдардаг вэ, тэдний байшин ямар нэртэй вэ? (хүүхдийн хариулт. Бут. Байшин).

- Бид хаанаас байшин авах вэ - лангуу? Багшийн тэргүүлэх асуултууд нь хүүхдүүдэд зөв хариулт өгөхөд тусална. (Хүүхдийн хариулт)

Хараач, бидэнд барилгын материал байна.

Гөлөг, Бобик хоёрт үржүүлгийн газар байгуулъя (байшин)Тэд дотор нь дулаан, хуурай байх болно.

"Гөлөгнүүдээ сандал дээр тавиад, бүтээцгээе." Бид ямар том, үзэсгэлэнтэй байшинтай болохыг хараарай. Та гөлөгнүүдийг үржүүлгийн газарт багтана гэж бодож байна уу? Хэрхэн шалгах вэ? (хүүхэд гөлөг байшинд хэрхэн тохирохыг харуулдаг).Мөн Бобик лангууны байшинд багтах болно, тэр тав тухтай байх болно. Бобик гөлөгнөөсөө хамаагүй том уу? Ажлыг зөв хийсэн эсэхийг шалгахын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Хүүхэд гөлөг, Бобик хоёрыг бие даан байрлуулж, өөрийн дүгнэлтийг гаргадаг. Одоо гөлөгнүүдээ аваад тэдэнд зориулж бүүвэйн дуу дуулъя.

Бүүвэйн дуу сонсогдож, хүүхдүүд гөлөгөө сэгсэрч, үржүүлгийн газарт байрлуулж, бүлэг рүү явна.

Хичээлийн төгсгөлд багш хүүхдүүдээс: "Хэрэв та гудамжинд ийм том нохойтой таарвал яах вэ? Та юу хийх вэ? Нохойтой ойртох боломжтой юу? »

Одоо нохой манай Бобик шиг уяатай байсан бол бид эзнээс нь зөвшөөрөл авсан бол...

Видео хичээлүүд

Багшийн бие даасан дүн шинжилгээ

Үйл ажиллагааны төрлүүд:тоглоом тоглох, харилцах, боловсрол олгох, үр бүтээлтэй.

Боловсролын бусад салбаруудтай нэгтгэх

"Харилцаа", "Биеийн тамир", "Эрүүл мэнд", "Танин мэдэхүй", "Нийгэмшил".

Багшийн гол үүрэгТоглоомын үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, тодорхой үр дүнд хүрэхийг шаарддаг хүүхэлдэйн дүртэй аман харилцаанд хүүхдүүдийг оролцуулах.

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Хүүхдийн тоглоомын үйл ажиллагааг хөгжүүлэх (C)

Биеийн тамирын дасгал хийх хэрэгцээг бүрдүүлэх (F)

Биеийн болон сэтгэцийн эрүүл мэндийг бэхжүүлэх (3)

Насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдтэй чөлөөт харилцааг хөгжүүлэх (K)

Насны онцлогт тохирсон оюуны болон хувийн даалгавруудыг (асуудал) шийдвэрлэх чадварыг хөгжүүлэх (P)

Хүүхдийн зохих үгсийн санг эзэмшихийг дэмжихийн тулд (K):

Объектуудын шинж тэмдэг, чанарыг бие даан нэрлэх, судалгаа хийх, том, жижиг, ногоон, шар гэсэн үгсийн утгыг ойлгох. Өндрийн тухай ойлголтыг бататгах. Барилгад дүн шинжилгээ хийж сур

Нялх амьтдыг илэрхийлэх нэр үг ашиглах чадварыг дадлагажуулах.

Дэлхийн цогц дүр төрхийг бий болгох, хүүхдийн алсын харааг өргөжүүлэх, үр бүтээлтэй (бүтээлч) үйл ажиллагааг хөгжүүлэх (P)

Демо материал: хүүхэлдэйн нохой, модулиуд (янз бүрийн өнгөт барилгын материал), бөмбөг, жижиг гөлөг бүхий сагс, нар.

Толь бичгийг идэвхжүүлж байна: лангуу, нохой, гөлөг, шоо, бүтээх, нар, ногоон, шар, том, жижиг, үржүүлгийн газар.

Арга, техник

"Нарны туяа" өдрийн нэг минут, гэнэтийн мөч "Нохой Бобик ирэх", яриа, тусгайлан зохион байгуулсан асуудлын нөхцөл байдал, хүүхдүүдэд зориулсан асуултууд, "Бобик" хурууны тоглоом, нүдний дасгал, дизайн хийх. гөлөгнүүдэд зориулсан үржүүлгийн газар.

Ангийн хувьд"Нохой энд гүйж ирлээ" гэсэн тодорхой дарааллыг зааж өгсөн материалыг сонгосон. Гол дүрд мэдээж хүүхдүүд, багш, тоглоомын дүр болох Бобик нохой тоглодог. Хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хянахад маш хялбар хүнээс. Бүх төрлийн объектив үйл ажиллагаа нь хүүхдийн бие даасан ажил эсвэл насанд хүрсэн хүнтэй хамтран ажилладаг.

Объект, объект бүхий үйлдэл нь хүүхдүүдийг бүрэн шингээдэг ("Бөмбөгийг нуух тоглоом", "бяцхан гөлөгнүүдэд зориулсан дасгал", гөлөгнүүдийн үржүүлгийн газар барих)

Гол ажилХүүхэлдэйн хүүхэлдэй (энэ тохиолдолд нохой Бобиктэй хамт) театрын тоглолт хийх явцад сэтгэл хөдлөлийн яриаг хөгжүүлэх, хүүхдийн импровизацын чадварыг хөгжүүлэх. Хүүхэд "Бобик үсрэлт", "Бобик бүжиг" гэх мэт зургийг амархан санаж чадна. тодорхой байдалд тулгуурлан (Бобби үсэрч, бөмбөг хайж, бүжиглэдэг гэх мэт), гэхдээ тэр үед хүүхдийг тоглоомтой харилцан яриа өрнүүлэхийг урьж байна.

Багшийн хувьд би бүхэл бүтэн хичээлийн туршид хүүхдүүдийг объекттой хамтран ажиллахыг албадаагүй (энэ нь зөвхөн шаардлагагүй зөрчилдөөнийг үүсгэж болзошгүй).

Хүүхэд бүр гартаа өөрийн гэсэн гөлөг тоглоомтой бөгөөд түүгээр ажиллах өөрийн гэсэн арга барилтай байдаг. Ийм хувь хүний ​​үйл ажиллагааОбъектуудтай харьцах нь тухайн зүйлд анхаарлаа төвлөрүүлж, төвлөрөхөд хүргэдэг бөгөөд энэ нь тухайн хүний ​​үйлдлийг "сонирхох" хэлбэр юм. Энэ бол маш чухал бөгөөд үнэ цэнэтэй нөхцөл юм. Тиймээс би объектуудтай бие даасан ажлыг тасалдуулахгүй байхыг хичээсэн; эсрэгээр нь түүнийг бүрэн дэмжиж, түүнд боломжит бүх нөхцлийг бүрдүүлсэн.

Тоглоомын сэдэл:Шоо шоо дээгүүр үсэрч буй Бобик нохой хүссэн үр дүндээ хүрч чадахгүй, учир нь шоо нь бие биенээсээ маш хол зайд байрладаг. Бид Бобикт хэрхэн туслах вэ? Хүүхдүүд үүнийг анзаарч, зөв ​​хариултыг санал болгож чадах уу (шоо шоо хөдөлгөх ёстой). Хүүхдийн таамаглал: гүйцэтгэлийг дахин харуулах, хөдлөх ...

Асуудалтай нөхцөл байдалТоглоомын үеэр энэ нь эерэг сэтгэл хөдлөлийг төрүүлсэн: гайхшрал, гайхшрал, бахдал зэрэг нь хүүхдэд асуудлыг шийдвэрлэх арга замыг эрэлхийлэх хүсэлд тусалсан. Тэгээд асуудал шийдэгдсэн. Бүгд баяртай байна.

Хичээлийн сүүлийн хэсэгтХүүхдүүд багшийн хамтаар том модулиудаар Бобик болон гөлөгнүүдэд зориулж байшин барьдаг. Гурван хэмжээст барилга нь хүүхдийн зорилготой үйл ажиллагааг хөгжүүлэх сайн материал юм. Мэдээжийн хэрэг, жишээг насанд хүрсэн хүн тавьдаг, гэхдээ хүүхдүүдийг ийм үйл ажиллагаанд сонирхуулахын тулд багш тоглоомын аргыг хэрэглэж, жижиг гөлөгнүүдэд зориулж байшин барихыг санал болгодог.

Хүүхдүүд уг байгууламжийг барьсны дараа нохой, Бобик болон гөлөгнүүд үүнд багтах эсэхийг шалгахыг хүссэн. Тиймээс хүүхэд хүссэн үр дүндээ хүрсэн эсэх, зөв ​​үйлдэл хийсэн эсэхээ өөрөө тодорхойлдог.

Бүхэл бүтэн хичээлийн туршид багшийн хувьд миний үндсэн даалгавар биеллээ. Бүх хүүхдүүд тоглоомын дүртэй тоглоомын болон аман ярианы харилцаанд оролцсон. Нэмж дурдахад, ангид тоглоомын арга техникийг ашиглах нь хүүхдийн хувийн тоглоомын туршлагыг өргөжүүлсэн.

MKDOU 1-р цэцэрлэгийн багш "Үлгэр",

r.p. Коченево, Коченевский дүүрэг, ҮСХ

ХАРИЛЦААНЫ СОЁЛ

Хичээлийн зорилго: өгөгдсөн харилцааны нөхцөл байдлаас шалтгаалан оюутнуудад бүх төрлийн ярианы үйл ажиллагааг эзэмшихэд нь туслах;

ярианы ёс зүйн чадварыг хөгжүүлэх;

мэндчилгээ, талархал гэх мэт хэл шинжлэлийн хэрэгслээр хүүхдийн яриаг баяжуулах.

Хичээлийн хэлбэр:орос хэлний талаархи мэдэгдэл бүхий зурагт хуудас; "Ярианы хэлбэр" хүснэгт; Б.Окуджавагийн “Бие биенээ магтъя” дууны бичлэг.

Хичээлийн явц:

    Зохион байгуулалтын мөч . /Б.Окуджавагийн “Бие биенээ магтъя” дууны бичлэг эгшиглэж байна/.

2.Багшийн нээлтийн үг .

Өнөөдөр бид харилцааны соёлын талаар ярих болно. Учир нь бид ихэвчлэн муу, чадваргүй, ойлгомжгүй харилцдаг.

Та харилцах чадвартай байх ёстой! Үүнийг сурч, өөртөө харилцааны соёлыг төлөвшүүлээрэй!

Хэлний тусламжтайгаар харилцах, үйлдэл хийхдээ бид нэг буюу өөр ярианы үйл ажиллагааг гүйцэтгэдэг. Хүн ярих, бичих, унших үедээ бусдыг сонсохдоо үйлдэл хийдэг.

Ярианы ямар хэлбэрүүд байдгийг санацгаая.

/Хүснэгттэй ажиллах./

Аман яриа бол сонсох, ярих, бичгийн яриа бол унших, бичих явдал юм. Эцсийн эцэст бид бие биетэйгээ амаар эсвэл бичгээр ингэж харилцдаг.

Та үе тэнгийнхэнтэйгээ хэрхэн зөв харилцах талаар сурахад нь туслах жижиг сэтгүүл гаргах хэрэгтэй гэж төсөөлөөд үз дээ.

Энэ сэтгүүлийн эхний хуудсыг “түүхэн” гэж нэрлэе.

    Янз бүрийн үеийн хүмүүсийн харилцааны жишээ.

Багш:

Өөр өөр цаг үед хүмүүс янз бүрийн аргаар харилцдаг байсан. Хүнийг таньж мэдэх хамгийн найдвартай арга бол түүний хэрхэн ярьж байгааг сонсох явдал юм. Сонсооцгооё.

/Оюутнууд нэг нэгээрээ гарч ирээд өгүүлбэр хэлнэ/

    Игорь Сергеевич, таныг угтан авч байгаадаа баяртай байна.

Миний гүн нум, Петр Денисович!

Би чөлөө авах нэр төрийн хэрэг байна.

2. - Эрүүл мэнд.

    Битгий түлх! Та энд юу байгааг харахгүй байна уу - толгойны ар талд нүд байна уу?

    - Ленка! Сайн уу!

Сайн байна уу! Сайн байна уу?

Бүх зүйл сайхан байна! Тэгээд чи?

Бас юу ч биш. За, бүх зүйл!

Баяртай!

/ Сурагчдын хариулт/

Багшийн сэтгэгдэл:

Ахмад үеийнхэн "ийм эелдэг бай", "сайхан сэтгэлээс бүү татгалз" гэх мэт үгсийг хэрэглэхдээ хадгалдаг.

Дунд үеийнхний ярианы шинж чанар нь хамгийн уян хатан байдаг. Энэ үеийнхэн залуучууд, хөгшид хоёрыг холбогч нь байдаг. Гэхдээ тэдний яриа (бидний сая харсан) соёл, боловсролын түвшингээс хамаардаг.

Тэдний орчин дахь залуучуудын яриа нь тайван, тайван байдаг. Тэд танихгүй хүнд "чи" гэж хэлж чаддаг ч нас, албан тушаалын хувьд тэнцүү.

Гэхдээ хэдэн настай, хэнтэй харилцаж байгаагаас үл хамааран таны яриа үргэлж соёлтой байх ёстой.

5." Бие биенээ магтъя"

(Б. Окуджавагийн дуу сонсогдож байна)

Багш аа:

Бид сэтгүүлийнхээ дараагийн хуудсыг нээж байна. Бид магтаал гэж юу гэж хэлдэгийг надад хэлээч, та энэ үгийг хэрхэн ойлгож байна вэ?

/Сурагчдын хариулт/

Тайлбар толь бичгүүдэд эелдэг, тааламжтай үгс, зусардсан санал хүсэлтийг магтаал гэж нэрлэдэг. Энэ үгийг тэмдэглэлийн дэвтэрт тэмдэглэж, өргөлтгүй эгшигт анхаарлаа хандуулцгаая /самбар, дэвтэрт бичих/.

Орос хэлээр сайшаал, магтаал илэрхийлэх олон арга хэрэгсэл байдаг. Тэд бүгд ярилцагч, таны харилцаж буй хүнд хаяглагдсан болно. Эдгээр нь гадаад төрхтэй холбоотой магтаал, насыг доромжилсон, дотоод чанарыг батлах гэх мэт.

Би хамгийн сайн магтаалын төлөөх уралдааныг санал болгож байна.

/Тэмцээн, тэмцээний дүн, шагнал/

Багш:

Магтаал бол бидний гадаад байдал, оюун ухаан, үйлдэл, ажлыг батлах явдал юм. Зөвшөөрөх нь сайн сайхан язгуураас гаралтай” гэж нинжин сэтгэл, нинжин сэтгэл, буян байдаг. Сайныг үгээр, хүний ​​ямар нэг зүйлийг баталснаар хийж болно. Тиймээс бие биенээ магтъя! Бидэнд ярианы ёс зүйн бүх баялаг бий!

5. Гуравдугаар хуудас. "Сайн уу, эелдэг хариулт байна." .

Багш:

Та сайн ярианы шинж чанарыг үргэлж санаж байх хэрэгтэй: хичээл дээр илтгэл тавьж байгаа эсэх, найз нөхдийнхөө дунд ярих эсвэл ярилцагчтайгаа шууд харьцах эсэх. Ийм шууд харилцааны хэд хэдэн нөхцөл байдлыг авч үзье.

/Оюутнууд номын дэлгүүрт худалдагч, худалдан авагч хоёрын харилцан яриаг тайзнаа тавьдаг/.

    Эелдэг худалдагч ба худалдан авагч.

    Эелдэг бус худалдагч, эелдэг худалдан авагч.

    Эелдэг худалдагч, эелдэг бус худалдан авагч.

Багш аа. Та дүрүүдийн зөв, буруу зан авирыг хялбархан тодорхойлсон гэж бодож байна /санал болгож буй нөхцөл байдлын хэлэлцүүлэг/.

Одоо яриаг зөөлрүүлж, ярилцагчтай нөхөрсөг хандлагыг илэрхийлэхэд тусалдаг "эелдэг" үгсийг нэрлэж, бичье.

/Оюутнууд эдгээр үгсийг нэрлэнэ. Самбар болон дэвтэр дээр бичээрэй. Үг үсгийн алдааг анхаар/.

Багш:

Эелдэг үгсийн хажуугаар харилцааны дүрэм журам байдаг. Тэднийг сонсож, санаж байхыг хичээ.

Урьдчилан бэлтгэсэн оюутнууд харилцааны дүрмийг нэрлэв.

    Тантай харилцах харилцааг тухайн хүнд ашигтай, тааламжтай байлгахыг хичээ.

    Харилцаадаа үргэлж эелдэг, найрсаг, найрсаг бай.

    Бие биенээ анхааралтай сонсож сур.

    Санаж байна уу: ярилцагчийнхаа яриаг тасалдуулахдаа өөрийнхөө тухай хэт их ярих нь ёс суртахуунгүй явдал юм.

    Харилцаж буй хүндээ сонирхолтой байж болох зүйлийн талаар ярьж, бичээрэй. Түүний нас, зан чанарыг анхаарч үзээрэй.

    Ярилцагчынхаа сэтгэл санааг мэдэрч сур. Инээмсэглэл, сайхан үгсээ бүү алдаарай.

Багш:

Одоо та ширээний хөрштэйгээ харилцах дүрмийг дагаж, эелдэг үг хэллэг ашиглан харилцан яриа өрнүүлээрэй. Сэдэв нь юу ч байж болно:

    Хамтдаа хаа нэгтээ явах урилга.

    Хэцүү гэрийн даалгавар хийхэд тусална уу, эсвэл унших сонирхолтой ном авчирна уу.

/хэд хэдэн харилцан яриаг уншиж шинжилнэ/

Багш:

Нийтлэг соёлын төвшингийн гэрч болсон ярианы соёлыг хүн бүр эзэмших нь ямар чухал болохыг бид дахин харлаа. "Чи яриагаараа шүүгддэг" гэсэн зүйр үг байдаг нь гайхах зүйл биш юм.

6.Сэтгүүлийн сүүлийн хуудас нь "бүтээлч" юм.

Багш:

- Манай сэтгүүлийн энэ хуудсан дээр бид бичгийн харилцааны талаар ярих болно. Хүн бичихдээ янз бүрийн үйлдэл хийдэг. Зарим хүмүүсийн хувьд захидал бичих нь хэцүү ажил юм. Эцсийн эцэст бичих нь ярихтай адил биш юм. Та өөрийн бодлоо цаасан дээр буулгах чадвартай байхаас гадна зөв бичгийн дүрэм, цэг таслалыг эзэмшсэн байх ёстой.

Захидал бичих үндсэн дүрмүүд байдаг: захидлын эелдэг өнгө аяс, хүлээн авагч болон түүний асуултуудад анхаарал хандуулах, өөрийнхөө тухай бага ба товч бичих, бусдын талаар илүү их, сонирхолтой баримт, үйл явдлын талаар бичих чадвар. Захидал бичихдээ тухайн хүнийг шаардлагагүй санаа зоволтгүй, гомдоохгүй байх нь чухал.

Одоо даалгавар бол найз эсвэл танилдаа богино захидал бичихийг хичээ. Захидалаар дамжуулан түүнд таны сэтгэлийн байдал, энэ хүнд хандах хандлагыг мэдрээрэй. Жаахан хошигнол ч бас өвтгөхгүй.

/Даалгавраа гүйцээх. Зарим бүтээлийг уншиж хэлэлцдэг.

Багш:

Манай сэтгүүлийн сүүлийн хуудас хаагдлаа. Хэрэв та энэ талаар бодож байвал сайн байна: хүүхдүүд эцэг эхтэйгээ, өсвөр насныхан насанд хүрэгчидтэй үргэлж зөв харилцдаг уу? Энэ утгаараа тээвэрт байгаа зорчигчид эсвэл дараалалд зогсож буй хүмүүст бүх зүйл үргэлж сайхан байдаг уу? Бидний хайртай хүмүүс, найз нөхөдтэйгээ ярилцах талаар юу хэлэх вэ?

Харилцаанд онцгой ач холбогдол өгдөг бас нэг зүйлийг хэлмээр байна. Энэ бол инээмсэглэл. Та өөртөө инээмсэглэл хэрэггүй. Инээмсэглэл нь бусад хүмүүст зориулагдсан юм. Тиймээс та бид хоёр сайхан, амар амгалан, баяр баясгалантай байхын тулд бие биенээ инээмсэглэцгээе!

/Хичээл Б.Окуджавагийн дуугаар дуусна/.

Боловсролын нэгдсэн чиглэлүүд:харилцаа холбоо, нийгэмшүүлэх, танин мэдэхүй, уран зохиол унших, уран сайхны бүтээлч байдал, хөгжим.
Маягтуудшууд боловсролын үйл ажиллагаа: нөхцөл байдал-дасгал, унших, нөхцөл байдлын яриа, тоглоом, дүрд тоглох дасгал.
ЗорилтотНасанд хүрэгчдийн болон хүүхдийн хамтарсан үйл ажиллагаа: сайн ба муугийн тухай ойлголтыг бий болгох, бузар муугийн гоо сайхныг бус сайн үйлсийн сайхныг харуулах; нүүрний хувирал, аялгуу, дохио зангаа ашиглан сайн ба муугийн санааг нэгтгэх; Хүн бүр сонгох эрх чөлөөтэй гэдгийг тодорхой болгох: сайн эсвэл муу зүйл хийх; өрөвдөх сэтгэлийг сургах.
Материал ба тоног төхөөрөмж:хүүхдийн тоогоор шар, хүрэн картын багц; бүлгийн хүүхдүүдийн тоогоор шинэ, тохиромжгүй тоглоомууд; "Сайхан сэтгэл гэж юу вэ" дууны аудио бичлэг.
Үйл ажиллагааны тодорхойлолт.
1. “Барбарики” хамтлагийн хийсэн “Сайхан сэтгэл гэж юу вэ” дууны дууны бичлэг.
2.Шүлэг уншаад сайн сайхны тухай яриа өрнүүлэх.
Сайн эсвэл муу байх нь илүү хялбар уу?
Муу хүмүүст илүү хялбар байх.
Сайхан сэтгэлтэй байна гэдэг нь өгөх гэсэн үг
Бусдад таны халуун дулаан сэтгэл.
Сайхан сэтгэлтэй байна гэдэг нь ойлгох гэсэн үг

Хайртай хүмүүс, танихгүй хүмүүс хоёулаа
Заримдаа та баяр баясгаланг мэддэггүй,
Бусдад санаа тавих.
Мэдээжийн хэрэг, энэ нь сайн сайхны төлөө илүү хэцүү,
Гэсэн хэдий ч хараарай:
Тэр хичнээн олон найзтай вэ!
Бас үргэлж нэг л муу хүн байдаг...

3. Нөхцөл байдлын харилцан яриа.
- Залуус аа, та юуг сайн гэж бодож байна вэ? (хүүхдийн үндэслэл). Нэг сайн зүйл бол эрдэнэс, ном, үнэт эдлэл, уран зураг, тоглоом юм. Ийм сайн сайхныг харж, гараараа ч хүрч болно. Таны сонсож чадах өөр нэг сайхан зүйл бол хөгжим, чин сэтгэлийн яруу найраг, зөөлөн үгс юм. Гэхдээ хүн бүрт байх ёстой тийм сайн зүйл байдаг: чи, би, чиний эцэг эх. Энэ бол зовлонтой хүмүүст туслах сайхан сэтгэл, сайхан сэтгэл, сайхан үгс юм. Ийм хүмүүсийн талаар тэд "Сайн хүн" гэж хэлдэг.

4. Тоглоом "Тоглоом сонгох." Тоглоом тавьсан хивсэнд хүүхдүүдийг урьж байна. Багш таны тоглохыг хүссэн тоглоомуудаас сонгохыг санал болгож байна. (Шинэ тоглоом санал болгож байгаа бөгөөд гаднах байдал нь замбараагүй, зарим гэмтэлтэй, жишээлбэл, машины дугуй хагарсан, гаргүй хүүхэлдэй байдаг.) ​​Хүүхдүүд тоглоомоо сонгосны дараа яагаад энэ эсвэл тэрийг сонгосон бэ гэдгийг олж мэдээрэй. тоглоом. Хэн ч сонгоогүй тоглоомууд яагаад байдгийг асуу. Хүүхдүүдэд эелдэг бус харин муу харьцсан юм шиг санагдуулах, хүүхдүүдийг чөлөөт цагаараа гэмтсэн тоглоомыг засахад урь.
5. Дүрд тоглох гимнастик: нүүрний хувирал, пантомимыг ашиглан сайн эсвэл муу үйлийг дүрслэн харуулах. (Хэн нэгэн нь төлөвлөж буй зүйлийг ээлжлэн дүрсэлж, бусад нь санаа нь сайн эсвэл муу эсэхийг таахыг хичээдэг.)
6. "Дуусаагүй өгүүлбэрүүд" нөхцөл байдал-дасгал. Багш танд дуусаагүй өгүүлбэрүүдийг уншиж өгөх бөгөөд хүүхдүүд тэдэнд сайн муу төгсгөлийг гаргаж ирэх ёстой.
Охин нэг зулзага олжээ...
Хүү мартагдсан тоглоомоо олоод...
Ээж нь өвдөж, хүү нь ...
Хөгшин эмээ саваагаа унагаад...
Хүүхдүүд хөөрхөн цасан хүн бүтээж, хажуугаар өнгөрөх Миша...
Багийн бүх хүүхдүүд тоглоомоо хаяж байсан бөгөөд Коля энэ үед...
Таня охин хуруугаа зүсэж, найз нь...
Бяцхан охин төөрч, Света...

Хичээлийн төлөвлөгөө

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Оюутнуудад OK-ийг хөгжүүлэх

Нээлтийн үг

Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаанд сурагчдын сонирхол, хүсэл эрмэлзэлийг хөгжүүлэх ОК хөгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх

Сурагчид багшийг сонсож, тунгаан бодож, дүн шинжилгээ хийж, харилцан яриа өрнүүлдэг. Үйл ажиллагааг төлөвлөх.

ОК хөгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх.

Судалгааны бүлгийн бүх ажилчдыг татан оролцуулах ажлыг бүхэлд нь зохион байгуулах зорилготой санаачлагын бүлгийг бий болгох.

Оюутны гүйцэтгэл

Ажлын явцыг хянаж, оюутнуудын үйл ажиллагаа, өөрийгөө танилцуулах, бэлтгэсэн мэдээлэл, тайзан дээр өөртөө итгэх итгэл, багаар ажиллах, харилцан ярианд оролцох чадварыг үнэлдэг.

Оюутнууд өөрсдийн чадвар, бүтээлч байдал, логик сэтгэлгээ, бие даасан байдлаа харуулдаг.

OK - Өөрийнхөө үйл ажиллагааг зохион байгуул. OK - Үйл ажиллагааны арга, арга барилыг тодорхойлох, заасан хугацаанд үйл ажиллагааны дарааллыг дагаж мөрдөх. OK - өөр өөр мэдээллийн эх сурвалжийг ашиглах.

OK - Багаар ажиллах, хамт олон, удирдлагатайгаа үр дүнтэй харилцах.

OK - мэргэжлийн үйл ажиллагаанд мэдээллийн технологийг ашиглах.

Бүлэгт харилцах дүрмийг боловсруулах

Багш дүрмийг санал болгож, үндэслэлийг гаргадаг.

Тэд сонсож, харилцан яриа өрнүүлж, дүн шинжилгээ хийж, ярилцаж, дүрмийг хүлээн зөвшөөрдөг.

ЗА - Багаар ажиллах, хамт олон, удирдлагатайгаа үр дүнтэй харилцах,

OK - Ажлын нөхцөл байдалд дүн шинжилгээ хийж, өөрийн үйл ажиллагааг зохион байгуул

Дүгнэж байна

Гүйцэтгэлийн төгсгөлд хийж гүйцэтгэсэн бүтээлч ажлын хамтын дүн шинжилгээг хийдэг. Үйл явдал, ярианы бэлтгэлийн явц, оюутнуудын идэвхтэй оролцоо, тухайн сэдвийн хамаарлын талаархи хэлэлцүүлэгт дүн шинжилгээ хийдэг.

Танилцуулгад дүн шинжилгээ хийж, ажлынхаа бүх давуу болон сул талуудыг тодорхойлж, дүгнэлт гаргадаг.

За - Зохион байгуулна

OK - Багаар ажиллах, хамт олон, удирдлагатайгаа үр дүнтэй харилцах.

OK - Ажлын нөхцөл байдалд дүн шинжилгээ хийж, өөрийн үйл ажиллагааг зохион байгуул

OK - өөрийн үйл ажиллагааг зохион байгуулж, ажлынхаа үр дүнд хариуцлага хүлээх.

Хөгжүүлэгч Веселова В.Н.

GBOU SPO SO "Качканар уул уурхай, аж үйлдвэрийн коллеж"

Хичээлийн цагийн скрипт

Сэдэв: "Харилцаа ба бид"

Зорилго: харилцах чадвар нь хүний ​​амьдралын маш чухал хэсэг гэдгийг харуулах; оюутнуудад харилцааны ур чадвараа харуулахад нь туслах; тав тухтай зэрэгцэн амьдрахын тулд бүлэгт харилцах дүрмийг боловсруулах.

Бэлтгэл ажил.

Суралцагчдад харилцан яриа хийх асуултуудыг санал болго:

Харилцаа холбоо гэж юу вэ?

Харилцааны баяр баясгаланг мэдрэхийн тулд хүнд юу хэрэгтэй вэ?

Хүмүүстэй зөв харьцаж сурах боломжтой юу?

Хичээлийн цагийн материал

Харилцааны тухай алдартай сэтгэгчдийн хэлсэн үгсийн хэлэлцүүлэг.

1 хөтлөгч:

Өдрийн мэнд, эрхэм сурагчид, багш нар аа! Өнөөдөр бид нэг чухал зүйлийн талаар ярихаар цугларлаа - хүмүүсийн харилцааны тухай. Энэ сэдвийг сэтгэл судлал, уран зохиол, нийгэм судлал гэх мэт олон сэдвээр судалдаг.

Зорилго: Бид хүмүүстэй хэрхэн харилцаж сурах, ямар харилцаанаас татгалзах, бие биетэйгээ харилцахдаа баяр баясгаланг мэдрэхийн тулд юу хэрэгтэй байгаа талаар ярилц.

2 хөтлөгч:

Жон Амос Комениус хэлэхдээ: "Зүйр цэцэн үг эсвэл зүйр цэцэн үг гэдэг нь нэг зүйлийг хэлж, нөгөөг нь далдалсан, өөрөөр хэлбэл эдгээр үгс нь гадны биет, танил объектын тухай ярьдаг, гэхдээ дотоод ямар нэг зүйлийг сануулдаг богино бөгөөд ухаалаг үг юм. , сүнслэг, бага танил."

1 хөтлөгч:

А.А.Пушкин: "... орой нь би үлгэр сонсож, улмаар хараал идсэн хүмүүжлийн дутагдлаа нөхдөг" гэж бичжээ.

2 хөтлөгч:

"Тогооч ба хаан" Молдавын үлгэрийг сонсож, үзэцгээе.

Эрт урьд цагт нэгэн хаан амьдарч байжээ. (Хаан гарч ирэв)

Тэрээр нэг удаа гадаадын хаад, янз бүрийн зөвлөхүүдийг хөгжимчидтэй шударга найранд урьжээ. Баяр болохоос гурван өдрийн өмнө хаан тогоочийг дуудаж, (тогооч гарч ирэв) түүнд мөнгө өгөөд: "Явж захаас дэлхийн хамгийн сайн, хамгийн үнэтэй зүйлийг худалдаж ав, тэгвэл зөвхөн хамгийн сайхан хоол л ширээн дээр байх болно" .

Тэгээд зочид цугларав. Хаан тэднийг ширээн дээр суулгаад хоол өгөхийг тушаажээ. Тогооч хүн бүрт нэг хэлээр үйлчилж, зочид үүнийг идэж, хаан дараагийн таваг авчрахыг дахин тушааж, тогооч дахин авчирч, бүх зочдод хэл тараав. Зочид юу ч ойлгохгүй байна. Тэд бие бие рүүгээ гайхсан харцаар харна.

Зочдын нэг: - Тэд яагаад бидэнтэй өөр зүйлээр харьцдаггүй, харин зөвхөн хэлээр ханддаг юм бэ?

Би чамд дэлхийн хамгийн сайн, хамгийн үнэтэй зүйлийг худалдаж авахыг тушаагаагүй гэж үү?

Тогооч: - Хамгийн гэгээлэг хаан! Дэлхий дээр хэлнээс илүү сайхан, үнэ цэнэтэй зүйл байдаг уу? Хэл бүхнийг хийж чадна - хааныг хаан ширээнд суулгаж, дайныг зогсоож, энх тайвныг тогтооно.

Зочид: Тогоочийг дахин зах руу явж, тэндээс дэлхийн хамгийн муу зүйлийг худалдаж ав.

Хаан түүнд:

Хаан: Би чамд энэ дэлхийн хамгийн муу зүйлийг худалдаж ав гэж тушаагаагүй гэж үү?

Эрхэм хаан! Дэлхий дээр хэлнээс илүү муу зүйл байж болох уу? Эцсийн эцэст, хэл яриа нь нөхөрлөл, эв найрамдал, энх тайван зэрэг бүх зүйлийг сүйтгэж, сүйтгэж чадна!

1 хөтлөгч:

Одоо үлгэрийн талаархи асуултуудад хариулна уу.

1 Хэрэв та тогооч байсан бол захаас юу худалдаж авах байсан бэ?

2 Хэл нь хүмүүст нөхөрлөхөд тусалсан, эсвэл эсрэгээрээ нөхөрлөлийг нь сүйтгэсэн тухай амьдрал, уран зохиолоос жишээ тат.

3 Хүмүүс өөрт нь татагдахын тулд хүний ​​яриа ямар байх ёстой вэ?

В.Полторацкийн шүлэг Үгийн тухай үг

Үг нь өөр өөр байдаг - заримдаа практик, заримдаа сул байдаг

Шударга, үнэн, эсвэл зусарч, худал.

Тайвшруулах үг, амьсгал хураах үг бий.

Ухаантай, согтуу, зальтай, манантай хүмүүс байдаг.

Цэвэрхэн, алмаазтай нь ч бий, ичгүүр сонжуургүй бохир нь ч бий.

Зарим нь тусалж, шулуун, зарим нь сүнсийг арилгах болно

Галд шатаж буй үг ч бий, өмхий өмхий үг ч бий.

Хамгийн их эр зориг, хамгийн бага утгагүй үгс ...

Яруу найрагч та сэтгэлдээ үр тариалах тавилантай

Тиймээс энэ бол хамгийн цэвэр сонголтоос өөр зүйл биш юм.

Бузар муу, шуналтай биш, харин сайн, үнэнч,

Ингэснээр сайхан сэтгэлийн талх мөнхийн талбарт бутлагдана

"Бид ярих тусам бид амьдардаг" ишлэл

Би хаашаа "гүйх"-ээ мэдэхгүй байна

Бид яриагаа бохирдуулдаг

Бид "дажгүй" эсвэл "хувцасласан" амьдардаг.

Гэхдээ ихэнхдээ амьдралдаа гомддог

"Хуушуур" хэл дээр өлгөөтэй байдаг

Бас хатуу үгс

Мөн доромжлол, доромжлол, доромжлол нь уруулнаас эцэс төгсгөлгүй нисдэг

Ингэснээр бид амьдралаа өөрчилж чадна

Та ярьж сурах хэрэгтэй!

Бидний яриаг бохирдлоос цэвэрлэ

Энэ нь сэтгэл, мэдрэлд туслах болно

Энэ нь бидний нөхцөл байдлыг эмчлэх болно

Яриа нь маш их анхаарал шаарддаг

Хэрэв бид хэлээ үзэж эхэлбэл яах вэ?

Хүмүүс яагаад хараалын үгээр яриагаа боогдуулдаг вэ, үүнийг хэрхэн шийдвэрлэх вэ? Хүн яриандаа хараалын үг хэрэглэдэг бол муу гэсэн үг үү?

"Хүмүүс яагаад бүдүүлэг байдаг вэ" гэсэн тойм зураг

Охин: Ааваа, яагаад чамайг эргэн тойрныхон чинь бүдүүлэг дууддаг юм бэ?

Аав: Хүмүүс сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлэхэд илүү хялбар байдаг. Хүн эхлээд муухай санагдахаараа харааж зүхдэг, дараа нь дандаа бүдүүлэг үг хэрэглэж заншдаг.

Охин: Хэлэнд маш олон үг байдаг! Та яагаад хамгийн бүдүүн ширхэгийг ашиглах ёстой гэж?

Аав: Өөрөөр хэлбэл, бодохоосоо өмнө өөртөө хүчин чармайлт гаргах хэрэгтэй бөгөөд хүн бүр үүнийг хийх чадваргүй байдаг.

Охин: Гэхдээ би бүдүүлэг хүмүүстэй харилцах дургүй

Аав: Үгийг нь биш, үйлдлийг нь хар, заримдаа бүдүүлэг үг муу зуршилтай адил байдаг ч энэ нь хүнийг муу гэсэн үг биш юм.

Охин: Тэр сайн байж магадгүй, гэхдээ түүнтэй ярих боломжгүй.

Аав: Та түүнтэй өөрөөр ярьвал муу зуршил нь арилна.

Хүлээгээрэй, эзэн түүнийг зогсоов - энэ түүх үнэн үү?

Оюутан: - Үгүй гэж бодож байна

Багш: - Энэ нь хэн нэгэнд ашиг тусаа өгөх үү?

Оюутан: - үгүй

Багш: - Тэр инээдтэй байна уу?

Оюутан: - үгүй...

Багш: - тэгвэл би яагаад түүнийг сонсох ёстой гэж!

Нэгэн өдөр баян эмэгтэй зөв шударга хүнээс зөвлөгөө авахаар ирэв. Тэрээр бас зөв шударга эмэгтэй болохыг хүсдэг ч даван туулж чадахгүй нэг сул талтай гэдгээ хэлсэн. Тэгээд тэр эмэгтэй хүний ​​тухай хов жив ярьдаг зантай гэдгээ зөвт хүнд хэлэв. Хичнээн хичээсэн ч тэр түүнээс салж чадахгүй.

    Зөв шударга хүн сайн хариулав. Зах дээр очоод тэндээс тахиа худалдаж аваарай. Гэртээ буцаж ирэхдээ өдийг нь зулгааж, зам дээр хая. Тэгээд над дээр эргэж ирээрэй

    Баян хатагтай үүнийг сонсоод гайхсан ч зөвт хүнийг хүндэлж, түүний тушаасан бүхнийг хийжээ.

    "Маш сайн" гэж зөвт хүн хэлэхэд та эхний даалгавраа биелүүлэв. Дахин зах руу явж, зам дагуу явж байхдаа өчигдөр тараасан бүх өдөө цуглуулахыг хичээ.

    Гэхдээ энэ боломжгүй гэж эмэгтэй хэлэв

    Салхи бүх өдийг янз бүрийн чиглэлд хийв. Би тэднийг цаашид цуглуулж чадахгүй.

    Тэр эмэгтэй баярлалаа гээд хичээлээс чинь их юм ойлгоод гэр лүүгээ явлаа.

Илтгэгч: (үзэгчдэд асуулт тавьдаг)

Цуурхал тараах нь яагаад аюултай вэ?

Цуурхал, гүтгэлэг үнэнийг устгаж чадах уу?

Үг хэллэгүүдийг гүйцээнэ үү

(танилцуулга)

Та үүнийг хэн нэгний ам руу шидэж болохгүй алчуур. (Оросын зүйр үг)

Цуу яриа гахайг таргалуулдаг тэр юу вэ. (Герман зүйр үг)

Бусдыг бүү шүүмжил өөрийгөө хар! Эхлээд өөрөөсөө хавчуурга арилга. (Оросын зүйр үг)

Зүрх жижиг байх тусам хэл урт байдаг. (Италийн зүйр үг)

Аалз байгаа газар тор байдаг. (Оросын зүйр үг)

Түүн дээр хэн байгааг хүн бүр мэддэггүй хуцдаг. (Оросын зүйр үг)

Гүтгэлэг бол нүүрстэй адил: энэ нь шатахгүй, тиймээс бохир болно.(Оросын зүйр үг)

Хэрвээ надад бэх хангалттай байсан бол би бүгдийг харлуулна. (Оросын зүйр үг)

Шоронд юу ч бүү хая - чи цацрах. (Энэтхэгийн зүйр үг)

Илтгэгч: Сайн байна, хариулт өгсөнд баярлалаа!

Оросын сэтгэл судлаач А.И. Качетов дараахь харилцааны дүрмийг тодорхойлсон.

Та нөгөө хүн юу хүсч байгааг ойлгох хэрэгтэй. Хоббигоо хуваалцсанаар бид хүмүүст хэрэгтэй болдог.

Хөтлөгч: Бусад хүмүүсийн ертөнцтэй танилцаж, амьдралыг тэдний өнцгөөс харж сурах хэрэгтэй.

Хүмүүсийг араар нь бүү шүүмжил, тэдний тухай хов жив цуглуулж, хов жив бүү дамжуул. Таны сайн мэддэг танилуудынхаа талаар муугаар ярихыг тэдэнд бүү зөвшөөр.

Хүмүүсийн яриаг таслахгүйгээр хэрхэн сонсохоо мэддэг. Хэдийгээр таны хувьд хоёрдогч мэт санагдаж байсан ч тэдний хэлсэн бүх зүйл тэдэнд маш чухал юм.

Хүмүүс рүү илүү олон удаа инээмсэглээрэй, ялангуяа та тэднийг чин сэтгэлээсээ үнэлдэг бол.

Инээмсэглэл бол хүмүүсийн хоорондын сайн харилцааны дохио юм!

ЭНГЭРИЙН ТУХАЙ ДУУ

(үйл явдлын эхэнд)

Чи бид хоёрын амьдарч буй энэ асар том ертөнцөд

Дулаан дулаахан, хүний ​​сайхан сэтгэл алга.

Хамтдаа бие биенээ халамжилж, бие биенээ хайрлаж сурцгаая

Бид хамтдаа нэг нэгэндээ од мэт гэрэлтэж сурах болно.

Хавар ус шуугина,

Өвлийн улиралд салхи дуулах болно.

Найзууд аа, үргэлж ирээрэй

Бие биедээ сайн сайхныг хүсье!

Бид сэтгэлийнхээ өгөөмөр сэтгэлээр сургуульдаа үнэлгээ өгөхгүй байцгаая.

Зүгээр л нэг өдөр аваад сайныг хий,

Дараа нь хүйтэнд хаврын үнэр үнэртэнэ,

Дараа нь дэлхий дээр нэгээс илүү инээмсэглэл байх болно!

Биднийг олон зуун зам хүлээж байгаа ч хүн бүр өөрийн гэсэн замтай болно.

Мэдээжийн хэрэг, Найзууд зорилгодоо хүрэхэд тань туслах болно.

Бидний олон жилийн мөрөөдөл удахгүй биелэхийн тулд

Сайхан сэтгэлийн хичээл үргэлж гол хичээл байх болтугай!

Төгсгөлд нь зориулсан 2 дуу

Хэрэв та хөмсөг зангидан гэрээсээ гарвал

Хэрэв та нартай өдрийг өнгөрөөхгүй бол

Тэр чам руу найз шигээ инээмсэглээрэй

Танилцсан залуу таньд огт танил биш

Мөн эргэлзээгүй инээмсэглэл

Гэнэт нүдэнд чинь хүрнэ

Мөн сайхан сэтгэл

Дахиж чамайг орхихгүй

Хэрэв та болон таны хайрт санамсаргүй байдлаар гэнэт муудалцвал

Ихэнхдээ хайртай хүмүүс дэмий л хэрүүл хийдэг

Та бие биенийхээ нүд рүү хараарай, илүү сайн хараарай

Заримдаа гадаад төрх үгнээс илүү ярьдаг

Мөн эргэлзээгүй инээмсэглэл

Гэнэт нүдэнд чинь хүрнэ

Мөн сайхан сэтгэл

Дахиж чамайг орхихгүй

Хэрэв өөр хэн нэгэн золгүй явдалд хаягдсан бол

Мөн энэ үйлдэл таны зүрх сэтгэлд нэвтэрсэн

Хичнээн сайн хүмүүс байдгийг санаарай

Бидэнд тэднээс илүү олон бий, тэдгээрийг санаарай

Мөн эргэлзээгүй инээмсэглэл

Гэнэт нүдэнд чинь хүрнэ

Мөн сайхан сэтгэл

Дахиж чамайг орхихгүй

Мөн эргэлзээгүй инээмсэглэл

Гэнэт нүдэнд чинь хүрнэ

Мөн сайхан сэтгэл

Дахиж чамайг орхихгүй

Дууны үгийг нуух

Энэ уран бүтээлчийн бусад дуунууд

Цэцэрлэгт зориулсан эелдэг харилцааны студийн сценари

Эелдэг харилцааны студи- боловсролын чиглэлтэй шинэ төрлийн амралт. Хүүхдүүд болж буй үйл явдлын идэвхтэй оролцогч болж, хөтлөгчтэй харилцан яриа өрнүүлж, асуулт асууж, хариулдаг.
* * *
Эелдэг харилцааны студийн дэлгэц амраагч дэлгэцэн дээр тоглож байна.
Илтгэгч орж байна.
Тэргүүлж байна. - Сайн уу. Намайг (хөтлөгчийн нэр) Манай эелдэг харилцааны студид урьж байна. Энд бид тоглож, сонирхолтой даалгавруудыг гүйцэтгэж, асуултуудад хариулах болно. Бид бие биетэйгээ харилцахдаа эелдэг, найрсаг байж сурахын тулд энэ бүхнийг хийх болно.
Манай сурвалжлагч тус цэцэрлэгийн үйл ажиллагаатай танилцлаа. Цэцэрлэгийн ажилтнууд одоо танаас асуулт асуух болно. Дэлгэцэнд анхаарлаа хандуулаарай! Бид анхааралтай харж, сонсдог.
Хөтлөгч нь урьдчилан авсан видеог үзүүлж, үзэгчидтэй ярилцлага хийдэг.
-Мэндчилгээ гэж юу вэ?
-Яагаад бие биетэйгээ мэндэлдэг юм бэ?
- Та ямар мэндчилгээний үгсийг мэддэг вэ?
Тэргүүлж байна: - "Эелдэг мэндчилгээ" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Миний бөмбөг шидсэн хүн миний мэндчилгээний хариуд өөрийнхөө мэндчилгээг хэлэх ёстой. Оролдоод үзье.
Сайн уу! - Өдрийн мэнд!
Чамайг харахад таатай байна! - Харилцан!
Танд эрүүл энхийг хүсье! - Өглөөний мэнд!
Сайн байцгаана уу, найз минь! - Сайн уу!
Тэргүүлэх:
Ямар найрсаг хүүхдүүд! Гайхалтай!
Веселинка театрын хамт олон манай студийн зочдод гэнэтийн бэлэг бэлдсэн. Тэднийг угтан авцгаая!
Г.Лаздын “Өглөөний мэнд!” шүлгийн хувцасны жүжиг. (ахмад бүлгийн хүүхдүүд).
- Сайн уу, цагаан Daisy!
- Сайн уу, алаг цоорхой!
- Сайн уу, зөгий! Сэвсгэр зөгий!
- Сайн уу, зул сарын гацуур мод! Анхилуун бут!
- Бяцхан сахалтай хорхой минь, сайн байна уу?
Хар судалтай нуруутай?!
- Сайн уу, Сайн уу! Өглөөний мэнд!

Зөөлөн, зөөлөн салхитай! –
Зул сарын гацуур мод сарвуугаараа даллаж,
Зөгий зөөлөн дуугарав.
Сахалтай цох зөгийтэй цуурайтан
Хар судалтай нуруутай.
Сэвсгэр зөгий ба хорхой,
Мөн том нүдтэй Daisy
Тэр дэлбээгээ сэгсэрлээ.
Тэр бас хариулсан бололтой:
- Өглөөний мэнд, дулаан, тунгалаг!
Хурц торго нартай!

Бид зочиддоо баярлалаа.
Дэлгэц дээр анхаарлаа хандуулаарай. Цэцэрлэгийн ажилчдын шинэ асуултууд.
-Насанд хүрсэн хүнтэй мэндлэх боломжтой юу? Яагаад?
- Хэзээ үгээр биш, бөхийлгөж, гарын хөдөлгөөнөөр мэндлэх нь дээр вэ?
-Анхны гар барилт хэрхэн үүссэн бэ?
Тэргүүлж байна: Энэ асуулт тийм ч энгийн биш байсан бололтой. Түүхийн профессор Олег Ефремович Всезнайкиныг студидээ урьцгаая.
Тэргүүлэх:
- Сайн уу, Олег Ефремович.
Профессор:
- Сайн уу. Намайг эелдэг харилцааны студид урьсанд баярлалаа.
Тэргүүлэх:
- Олег Ефремович, дэлхийн анхны гар барих явдал хэрхэн үүссэнийг бидэнд хэлээч.
Профессор:
Энэ талаар янз бүрийн санал бодол байдаг. Би танд нэг хувилбарыг хэлье.
"Анхны гар барилт хэрхэн үүссэн бэ" слайд кино.
Чулуун зэвсгийн үед бүх хүмүүс чулуугаар явдаг байсан тул маш эелдэг байсан. Жишээлбэл, нэг хүн өөр хүнтэй уулзахдаа: "Өдрийн мэнд! Танд ямар санагдаж байна вэ?” гэж асуувал тааралдсан хүнийхээ толгой руу чулуугаар цохиод л шууд л харна.
Гэхдээ энэ бол азын асуудал. Өнөөдөр чи би, маргааш би чи.
Чулуун зэвсгийн үед аль хэдийн хэцүү байсан: мамонтууд алхаж, тэнүүчилж, зүгээр л хараарай, тэд таны хөл дээр гишгэх болно, сэлэм шүдтэй барууд сэлүүрээрээ гялалздаг.
Нэг өдөр нэг хүн агуйнаасаа гудамжинд, өтгөн ойд гарч ирээд... Тэр алхаж, алхаж, эргэн тойронд хэн ч байсангүй, бүгд бие биенээ алсан бололтой. Хэдхэн хоногийн дараа өөр хүнтэй таарч баярласандаа чулуугаа шидээд түүн рүү гүйв. Гэтэл нөгөөх нь их аймхай болж, тэр даруй чулуун сүх савлав. Тэгтэл манай хүн хоёр гараа сунган: хар даа, надад юу ч алга.
Дэлхийн анхны гар барилт, дэлхийн анхны нөхөрлөл,... дэлхийн анхны эелдэг байдал ингэж бий болсон юм.
Хөтлөгч: Ямар сонирхолтой, сургамжтай түүх вэ.
Олег Ефремович, мэндчилгээний зан үйл гэж нэрлэгддэг анхны мэндчилгээнүүд бас байдаг. Та тэдний талаар бидэнд юу хэлэх вэ?
Профессор: Угтах зан үйл нь янз бүрийн хөдөлгөөнтэй тоглоомтой адил юм. Тэдний тусламжтайгаар хүмүүс бие биетэйгээ баяртайгаар мэндчилж чадна.
Тэргүүлэх:Та залууст угтах зан үйлийг үзүүлж чадах уу?
Профессор:Мэдээж би чамд үзүүлье. Анхааралтай ажиглаж, санаарай!
Илтгэгч, профессор хоёр бие биенийхээ эсрэг зогсож, хөгжмийн аяны дагуу хөдөлгөөн хийж, дараа нь хүүхдүүд босоод хосоороо хуваагдаж, зан үйлийн мэндчилгээг ашиглан бие биетэйгээ мэндчилнэ.
алгаа таших, хоёр гараа бие бие рүүгээ алгадах. - 2 удаа
Баруун гараараа, дараа нь зүүн гараараа гар барина. - 2 удаа.
Баруун мөрөн дээрээ бие биенээ цохиж, дараа нь зүүн мөрөн дээр - 2 удаа.
Баруун болон зүүн талаараа бие биенээ тэврээрэй.
Хөтлөгч: Бид ямар хөгжилтэй мэндчилгээ хүлээж авлаа!

Тэргүүлэх:Хэрвээ би чамд хэлье
Бүгдээрээ эелдэг байцгаая
Нар тоглох болно
Бяцхан үүр цайх болно.
Цэцэг цэцэглэнэ.
Дэгдээхэйнүүд үүрэндээ жиргэж байна.
Найзуудаа баярлуулцгаая.
Дэлхий хүн бүрийн хувьд илүү гэрэл гэгээтэй байх болно!
Бидний уулзалт өндөрлөлөө. Та насанд хүрэгчид, найз нөхөд, хайртай хүмүүстэйгээ уулзахдаа инээмсэглэж, мэндчилгээ дэвшүүлэхээ мартахгүй гэдэгт найдаж байна.
“What is Hello” дуу тоглож байна



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!