Хичээлийн applique том, жижиг бөмбөг. "Бөмбөлөг" програмын талаархи хичээлийн тэмдэглэл (бага бүлэг 1)

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:

"Нийгэм, харилцааны хөгжил"

"Танин мэдэхүйн хөгжил"

"Биеийн хөгжил"

"Урлаг, гоо зүйн хөгжил"

Даалгаварууд:

Хүүхдийн уран сэтгэмж, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх;

Өгөгдсөн объектын өнгө, хэмжээ, хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;

Бийрийг гартаа зөв барих чадварыг бэхжүүлэх;

Өгөгдсөн дарааллаар хэсгүүдийг байрлуулах;

Өнгөний ойлголтыг хөгжүүлэх.

Арга, техник

Практик: ажиглалт, хэрэглээ, физик. Одоохон;

Үзүүлэн: техникийг харуулах;

Амаар: багшийн түүх, асуулт.

Материал ба тоног төхөөрөмж: ½цомгийн хуудас, янз бүрийн хэмжээтэй дугуйлан хайчилж ав - том, дунд, жижиг, сойз, шингэн цавуу, даавуу.

Хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэр, арга

- Мотор

Физик. Одоохон.

- Танин мэдэхүй, судалгаа

Ажиглалт.

- Харилцааны чадвартай

Асуултууд.

- Уран сайхны болон гоо зүйн (Өргөдөл).

Боловсролын үйл ажиллагаа.

IN : - Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр хичээл дээрээ бид аппликейшн хийх болно.

Бидний хичээлийн сэдвийг "Том, жижиг бөмбөг" гэж нэрлэдэг!

Бөмбөг ямар хэлбэртэй болохыг санацгаая?

IN: - Тийм шүү залуусаа!

Бөмбөлгүүд ямар хэмжээтэй вэ?

- Зөв шүү залуусаа, та нар бүх зүйлийг маш сайн мэддэг!

Залуус аа, хараарай, таны тавган дээр янз бүрийн өнгөтэй, янз бүрийн хэмжээтэй дугуйнууд байна. Бидний өнөөдрийн даалгавар бол тэдгээрийг цаасан дээр буулгах дарааллаар байрлуулах явдал юм. Миний хийсэн арга! (Багш хүүхдүүдэд цаасан дээр наасан дугуйлангийн бэлэн дээжийг багасгах дарааллаар харуулав).

Хүүхдүүд багшийг сонсож, асуултанд хариулж, дээжийг хардаг.

Сонирхол, ажилд бэлтгэх.

Физик мөч.

"Баавгай бамбарууш"!

Бамбарууд шугуйд амьдардаг байсан,

Тэд толгойгоо эргүүлж,

Ингэж, ийм, түүн шиг

Бамбарууд зөгийн бал хайж байв.

Тэд хамтдаа модыг сэгсэрлээ:

Ингэж, ийм, түүн шиг.

Тэгээд тэд бүжиглэв

Тэд сарвуугаа дээш өргөв.

Ингэж, ийм, түүн шиг, түүн шиг!

(Хүүхдүүд янз бүрийн хөдөлгөөн хийдэг.)

Бүх хөдөлгөөнийг зөв хий.

IN : - Залуус аа, бид хормогчоо өмсөөд ажилдаа орох цаг боллоо!

- Надтай хамт нэг гартаа том улаан тойрог аваад нөгөө талдаа цавуугаар дүрсэн сойзоор бүрхээрэй. Эхлээд хуудасны нэг талд нааж, одоо дахин надтай хамт том тойргоос жижиг хөх өнгийн дугуй аваад хажууд нь наа. Харж байна уу, залуус аа, бидний бөмбөг хумигдаж байх шиг байна.

Залуус аа, манай бөмбөг ямар сонирхолтой, үзэсгэлэнтэй юм бэ!

(Хүүхдүүд багшийг сонсож, өргөдлийн дарааллыг давтана).

Хүүхдүүд ажлын дарааллыг зөв дагаж мөрддөг.

(Ажлаа дуусгахдаа тэд ажлын байраа цэгцэлдэг.)

Хүүхдүүд ажилдаа сэтгэл хангалуун байсан!

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

“Хүүхэд хөгжлийн төв – Юрга 27-р цэцэрлэг”

1-р бага бүлгийн №5 "Одойнууд" хичээл.

Уран сайхны бүтээлч байдал. Өргөдөл.

"Бөмбөлөг"

Бэлтгэсэн: Соловяненко Л.Ю.

Г.Юрга

"Бөмбөлөг" програм

Зорилтот. Өнгөт цааснаас янз бүрийн хэмжээ, өнгөт олон өнгийн бөмбөгийг наах чадварыг бэхжүүлэх. Ажил дээрээ эерэг сэтгэл хөдлөлийг төрүүл.

Даалгаварууд:

Боловсрол: геометрийн дүрсийн санааг нэгтгэх - тойрог; наах техникийг нэгтгэх.

Хөгжүүлэлт: яриа, ой санамж, анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Боловсрол: хүүхдүүдэд хариу үйлдэл үзүүлэх, үлгэрийн баатруудыг өрөвдөх сэтгэлийг төлөвшүүлж, тэдэнд туслах хүслийг бий болго.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

том, жижиг бөмбөг;

том ба жижиг сагс;

колобокийн хэв маяг бүхий цагаан картон хуудас (хүүхэд бүрийн хувьд);

хоёр талт өнгөт цааснаас дугуй хайчилж ав (хүүхэд бүрийн хувьд);

цавуу, сойз, салфетка (хүүхэд бүрийн хувьд);

хөөс;

аудио бичлэг.

Урьдчилсан ажил:

1. "Колобок" үлгэрийг унших.

2. Энэ сэдвээр зураг, чимэглэлийг хар.

3. Мэдлэгийг нэгтгэх дидактик тоглоомууд "Том - жижиг", "Ямар өнгөтэй?"

4.“Тойрог” геометрийн дүрсийн талаарх мэдлэгээ бататгах.

5. Pal/i "Бөмбөлөг"-ийг танилцуулах

Хичээлийн явц.

Хүүхдүүд бүлэгт ордог. Том жижиг сагсанд янз бүрийн өнгө, хэмжээтэй бөмбөг байдаг. (Жижиг бөмбөгийг жижиг сагсанд, том бөмбөгийг том сагсанд хийнэ).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энэ юу вэ? (Бөмбөг ). Тэд маш олон байдаг. Тэд бүгд ямар ялгаатай, үнэхээр үзэсгэлэнтэй, өнгөлөг вэ! Том, жижиг!

(Хүүхдүүд бөмбөг авдаг)

    Ганцаарчилсан ажил:

Асуулт: Бөмбөлөг ямар өнгөтэй вэ? Энэ юу вэ, том эсвэл жижиг үү?

(Хариултанд эргэлзэж байгаа хүүхдэд ямар өнгөтэй, ямар хэмжээтэй бөмбөг байгааг хэлээд давтан хэлэхийг хүснэ.)

Та тэдэнтэй тоглохыг хүсч байна уу?(Тийм).

    P/i “Миний инээдтэй дуугардаг бөмбөг” зохион байгуулагдаж байна

Миний хөгжилтэй дуугарах бөмбөг,

Та хаашаа давхиж эхэлсэн бэ?

Улаан, шар, цэнхэр,

Чамайг гүйцэж чадахгүй байна.

Хүүхдүүд бөмбөг шидэж, дараа нь барьж авдаг. Би бөмбөг цуглуулахыг санал болгож байна. Тэдгээрийг тохирох хэмжээтэй сагсанд хийнэ. Бүх бөмбөг сагсандаа байгаа эсэхийг хүүхдүүдээс шалгаарай.

Хаалга тогшиж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидэн дээр хэн нэгэн ирсэн бололтой.

(Хаалгаа онгойлгож, "Колобок" тоглоом гарч ирнэ).

Колобок.(Гунигтай)

Сайн уу залуусаа! (Хүүхдүүд колобоктой мэндчилдэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Колобок, чи яагаад ийм гунигтай байгаа юм бэ? "Колобок"-ын залуус миний чихэнд түүнийг тоглохыг хүсч байгаагаа хэлсэн ч түүнд бөмбөг байхгүй байсан. Бид түүнийг хөгжилдөхөд нь туслах уу? Таны ширээн дээр олон өнгийн дугуй хэлбэртэй бөмбөлгүүд, тэдгээрийг наахад хэрэгтэй бүх зүйл байдаг. Үүнийг маш сайхан хийх ёстой - ингэснээр бөмбөлгүүд нь бидний талхыг тойрон хүрээлдэг. Дараа нь тэр хөгжилтэй болно.

    Буудлага/болон "Бөмбөлөг"-ийг гүйцэтгэдэг

Ямар их унадаг бөмбөг вэ!

Гараа нударгаараа занги

Тэр хурдан нисэхэд бэлэн байна!

Зүгээр л тоглохыг гуйж байна! Зүгээр л тоглохыг гуйж байна!

Нударгаа нэг чиглэлд, дараа нь нөгөө чиглэлд эргүүл.

Энэ нь тэвчихэд хэцүү байх болно!

Нударгаа тайл

Бөмбөг үсэрч, үсэрч,

Энэ нь дахин бидний гарт байна!

Бид хоёр гарынхаа хурууг ээлжлэн холбож, далдуу модны дотор бөмбөг үүсгэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, манай талх хөгжилтэй, инээмсэглэж байна! Одоо тэр бөмбөгөөр тоглож хөгжилдөх болно. Үзэсгэлэнтэй, өнгөлөг бөмбөг өгсөнд баярлалаа гэж хэлэв. Мөн тэр танд гэнэтийн бэлэг барих болно.

Савангийн хөөс, хөгжилтэй хөгжмөөр "Алвин ба Бурхад" тоглоом тоглодог.

Колобок хүүхдүүдтэй баяртай гэж хэлэв.

Үр дүн: Өнөөдөр бидэн дээр хэн ирсэн бэ?(цагаан гаатай хүн) Бид түүний төлөө юу хийсэн бэ?(бөмбөг). Бөмбөг ямар хэлбэртэй төстэй вэ?(дугуй).

Ном зүй:

    Э.А. Янушко. Бага насны хүүхдэд зориулсан өргөдөл (1-3 нас). Сурган хүмүүжүүлэгч, эцэг эхчүүдэд зориулсан арга зүйн гарын авлага. – М.: Мозайка-Синтез, 2006-64с

    Э.Н. Лункина. Манайх 2-3 настай хүүхэд өсгөж байна. М., 2008

    М.Д.Маханева. 1-ээс 3 насны хүүхдүүдэд зориулсан тоглоомын үйл ажиллагаа. М., 2008

    Интернет нөөц.

Хийсвэр

шууд боловсролын үйл ажиллагаа

By бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан өргөдөл.

Боловсролын чиглэл: уран сайхны бүтээлч байдал

Сэдэв: "Бөмбөлгүүд зам дагуу эргэлдэж байна."

Зорилтот: хүүхдүүдэд наалдамхай дүрмүүдтэй танилцуулах.

Даалгаварууд:

Бэлэн дүрсийг дэвсгэр дээр байрлуулж, нааж сурах, цаасан дээр өнгөт талаас нь биш, харин урвуу талаас нь цавуу түрхэж, хэсгийг цаасан дээр чанга дарах;

Практик ур чадвар, нарийн моторт ур чадвар, нүдийг хөгжүүлэх; сэтгэцийн үйл явц;

Ажилдаа үнэн зөв байдлыг төлөвшүүлэх; найздаа туслах хүсэл.

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх: нийгэмшүүлэх, харилцаа холбоо, аюулгүй байдал, танин мэдэхүй, биеийн тамир.

Урьдчилсан ажил:алхаж байхдаа бөмбөгөөр тоглох; "Миний хөгжилтэй бөмбөг" шүлгийг унших; "Том, жижиг бөмбөг" зурах (GCD-ээс чөлөөт цагаараа).

Материал:

демо -дээж, дэлгэцийн төхөөрөмж, гномын дүрс;

хуваарилах - дэвсгэр бүхий хуудас; ажилд бөмбөг бэлтгэх; хэрэглэх төхөөрөмж; хүүхдийн тоогоор бөмбөг.

Явц:

Тоглоомын нөхцөл байдлын танилцуулга.

Арын дэвсгэртэй үнэгүүд хүүхдүүдийн өмнө ширээн дээр хэвтэж, өнгөт тал нь доошоо харагдана.

Залуус аа, та тоглох дуртай юу? (Тийм)

Та одоо тоглохыг хүсч байна уу? (Тийм)

- Тоглолт эхлэхээс өмнө хэрхэн яаж хийхээ тохиролцъёБид тоглох болно: бүгд тоглоомд оролцох ёстой, бид хамтдаа тоглодог, бие биедээ өгдөгхэлэх.

Залуус аа, та үлгэрт дуртай юу? (Тийм)

Тэгээд миний үлгэрийг сонс.

Нэгэн үлгэрийн оронд ид шидийн жижигхэн ой байсан. Энэхүү үлгэрийн ойд янз бүрийн мод, цэцэг ургаж, жижиг туулай, баавгай, хэрэм, шувууд болон бусад үлгэрийн ойн оршин суугчид амьдардаг байв. Гэхдээ энэ ид шидийн ойн хамгийн чухал оршин суугчид бол хэнийг ч гомдоодоггүй, ажиллаж, тоглож, зугаацдаг бяцхан гномууд байв. Гэхдээ энэ ойд нэг гном байсан - түүний нэрийг Вася гэдэг бөгөөд ажил нь найзууд шигээ тийм ч сайн биш байдгаараа бусдаас ялгаатай байв. Үүнээс болж гном Вася сэтгэл дундуур, өвчтэй байв. Тэгээд найзууд нь түүнд туслахаар шийджээ. Манай бүлгийг "Гномууд" гэж нэрлэдэг бөгөөд маш найрсаг, тусархаг, хөгжилтэй залуус энд ирдэг гэдгийг мэдээд тэд Гном Васяг бидэнтэй хамт суралцахаар явуулахаар шийджээ. Одой Вася баяртайгаар зөвшөөрч, одоо бидний зочин боллоо.

Гном Васятай сайн уу гэж хэлээрэй.(Гномын дүрсийг тавь. Хүүхдүүдтэй хамт гномыг бага зэрэг хар).

Та манай шинэ найзад туслахад бэлэн үү?

Дараа нь ширээн дээр суугаад нүдээ аниад үлгэрт гардаг шиг гном Вася та бүгдэд ирэх болно.(Gnome дүрсийг арилгах)

Таны өмнө хэвтэж буй хуудсыг эргүүл, та бидний шинэ найз, гном Васяг харж байна уу? (Тийм)

"Шидэт шил" гарт зориулсан гимнастик:

Манай шинэ найз гном Васяг аль болох сайн харахын тулд хуруугаараа ийм шидэт шил хийж, түүгээрээ гномыг харахыг зөвлөж байна.(Хүүхдүүд хуруугаараа бөгж хийж, нүднийхээ эсрэг байрлуулж, "шидэт шил" -ээр дүрсийг хардаг)

Одой Вася зугаацаж, алхаж, зам дагуу янз бүрийн бөмбөг өнхрүүлэх дуртай.

Залуус аа, манай шинэ найз жаахан гунигтай байх шиг байна. Та яагаад бодож байна вэ? (Гномд бөмбөг байхгүй, түүнд тоглох зүйл байхгүй)

Юу хийх вэ? Бид түүнийг яаж баярлуулах вэ? (Түүнд бөмбөг өг)

Асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох урам зоригтой тоглоом:

- Таны тавиур дээр бөмбөг байна. Тэд ямар хэмжээтэй вэ?

- Тэднийг аваад зам дээр тавь: эхлээд хамгийн том нь, дараа нь жижиг, хамгийн жижиг нь.

Гэтэл гэнэт салхи үлээж, бөмбөгнүүд замаас өнхрөв. Гном өвсөнд тоглоход тохиромжгүй тул яах вэ.

Асуудлаас гарах арга замыг хайх:

- Бид тоглохоо болих хэрэгтэй.

- Бөмбөлөг замаас гарч, зүлгэн дээр өнхрөхөөс сэргийлэхийн тулд юу хийх вэ? (Та бөмбөгийг зам дээр наах хэрэгтэй)

Хүүхдүүдийн багштай хамтран хийх алхам алхмаар ажил:

Надтай хамт гном Васяд тусалж, зам дээр бөмбөг наацгаая.

Хамгийн том бөмбөгийг аваад цагаан талыг нь тосон даавуун дээр тавь. Сойз аваад ваартай цавуугаар дүрж, савны ирмэг дээрх илүүдэл цавууг арилгаж, бөмбөгний цагаан талыг дундаас ирмэг хүртэл цавуугаар бүрхээрэй. Дараа нь сойзыг тавиур дээр байрлуулна. Бөмбөгийг хоёр гараараа аваад зам дээр нааж, илүүдэл цавууг салфеткааар арилгана. Ингэж бид хамгийн том бөмбөгийг зам дээр наасан.

Ажиллаж байхдаа сойзоо эргүүлж болохгүй, эс тэгвээс та найзыгаа гэмтээж болно; Хэрэв хуруунд цавуу орсон бол амандаа хийж болохгүй, харин салфеткаар арчиж хая. Ажлын дараа гараа савангаар угааж болно.

Одоо үлдсэн бөмбөгийг өөрөө зам дээр наа.

Хүүхдийн бие даасан ажил.

Хүүхдүүдийн бие даасан ажлын явцад багш нь хүүхдүүдийн хэрэглүүрийг зөв ашиглахыг баталгаажуулдаг; Шаардлагатай бол ажилд хүндрэлтэй байгаа хүүхдүүдэд тусалдаг.

Биеийн тамирын минут:

Би авах болно

Бөмбөг том

Би чамайг авна

Толгой дээгүүр чинь

Би нуруугаа бөхийлгөх болно

Би бөмбөг шидэх болно.

Нэгтгэн дүгнэхэд:

Та өнөөдөр хэнтэй уулзсан бэ? (Вася гномтой хамт)

Гном Вася юу тоглох дуртай вэ? (Бөмбөлөгт)

Та гномд ямар бөмбөг өгсөн бэ? (Том, ​​жижиг)

Тоглоом таалагдсан уу? Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Та чадах бүхнээ хийсэн, гном Вася баярлалаа, тантай дахин уулзахдаа баяртай байх болно.


Хоёрдугаар бага бүлгийн "Бөмбөлөг" сэдвээр хийсэн загварчлалын хичээлийн хураангуй.

Хөтөлбөрийн агуулга.

Боловсролын даалгавар: дугуй хэлбэртэй объектуудыг баримал хийж сурах.

Техникийн даалгавар: гараараа дугуй хөдөлгөөнөөр бөөн хуванцарыг өнхрүүлэн дугуй хэлбэртэй зүйлийг баримал хийж сур.

Хөгжлийн даалгавар: яриа, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар: хуванцарыг болгоомжтой хэрэглээрэй.

Боловсролын орон зай: спортын буланд олон төрлийн бөмбөг байх, "Бөмбөгийг барих" гадаа тоглоом хийх.

Багшийн сургалт . Өмнөх өдөр нь бөмбөгтэй тоглоом тогло: өнхрөх, барих, шидэх. Дүрсийг тодруулах - бөмбөг нь бөмбөг шиг дугуй хэлбэртэй.

Тайлбар толь бичгийн ажил . Бөмбөг, дугуй, бөмбөг, жижиг бөмбөг, том бөмбөг болгон өнхрүүл.

Тоног төхөөрөмж . Том, жижиг бөмбөг, шүлэг, шавар, самбар, нойтон алчуур.

Хичээлийн явц.

Би хүүхдүүдэд шүлэг уншиж өгсөн:

Миний хөгжилтэй, дуугарах бөмбөг

Та хаанаас давхиж эхэлсэн бэ?

Шар, улаан, цэнхэр,

Чамайг гүйцэж чадахгүй байна.

Би хүүхдүүдийг бөмбөгөөр тоглож, өнхрүүлж, гартаа барихыг урьж байна. Би хүүхдүүдэд том, жижиг бөмбөг үзүүлж, аль бөмбөг том, аль нь жижиг болохыг асууна. Би бөмбөгний хэлбэрийг сайжруулж байна.

Хүүхэлдэй Катя хүүхдүүдтэй уулзахаар ирдэг.

"Сайн уу залуусаа!" - гэж Катя хэлэв.

Залуус аа, Катя маш гунигтай байна. Тэр бүх бөмбөгөө алдсан бөгөөд одоо тэр болон түүний найзууд тоглож чадахгүй.

Катя хүүхэлдэйд тусалцгаая! Түүнд болон түүний найзуудад олон бөмбөг хийцгээе!

Би хүүхдүүдэд бөмбөг хэрхэн хийхийг зааж өгдөг: нэг алган дээр бөөн хуванцар тавиад нөгөөгөөр нь өнхрүүл. Би бүх хөдөлгөөндөө тайлбар хийдэг. Дараа нь би хүүхдүүдийг агаарт (хуванцаргүйгээр) хөдөлгөөнийг давтахыг хүсдэг.

Хүүхдүүд ээ, хуванцарыг хэсэг болгон хуваа.

Би хүн бүр үүнийг зөв хийсэн эсэхийг шалгадаг.

Одоо нэг бөөн хуванцарыг алган дээрээ тавиад нөгөөг нь өнхрүүл.

Хүүхдүүд хоёр гарынхаа алган дээр бөөн хуванцарыг өнхрүүлэн бөмбөг хийдэг.

Залуус аа, та хэдэн бөмбөг авснаа хараарай.

Лариса Николаевна Мещерякова
Хоёрдугаар бага бүлгийн "Том, жижиг бөмбөг" аппликейшн хичээлийн хураангуй.

Зорилтот ангиуд:Хүүхдийн уран сэтгэмж, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх. Өгөгдсөн объектын өнгө, хэмжээ, хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг бататгах. Даалгаврууд:1) Бийрийг гартаа зөв барих чадварыг бэхжүүл. 2) Өгөгдсөн дарааллаар хэсгүүдийг байрлуул. 3) Өнгөний ойлголтыг хөгжүүлэх.

Тараах материал. Ландшафтын хуудасны А4 формат. Янз бүрийн хэмжээтэй тойрог хайчилж ав - том,дунд ба жижиг. Сойз, шингэн цавуу, даавуу.

Хичээлийн явц.

IN:- Сайн байна уу залуусаа! хичээл бид тантай хамт байх болно, судлах аппликейшн. Мөн бидний сэдэв ангиуд гэж нэрлэдэг:"Том, жижиг бөмбөг"! Бөмбөг ямар хэлбэртэй болохыг санацгаая? Хүүхдүүд: дугуй! IN:- Тийм шүү залуусаа! Тэд ямар хэмжээтэй вэ? бөмбөг? Хүүхдүүд:-том, жижиг!IN: - Зөв шүү залуусаа, та нар ямар мундаг хүн бэ, та нар бүгдийг мэднэ, та нарын таваг руу хараарай, янз бүрийн өнгөтэй, янз бүрийн хэмжээтэй дугуй хэлбэртэй байна. Бидний өнөөдрийн даалгавар бол тэдгээрийг цаасан дээр буулгах дарааллаар байрлуулах явдал юм. Яг л миний хийсэн шиг багш цаасан дээр наасан тойргийн бэлэн дээжийг багасгах дарааллаар харуулав. Залуус аа, бид семинартаа очиж, нийтлэг зорилгоо бүтээгч болохоосоо өмнө хуруугаа бага зэрэг сунгацгаая!

Физик мөч. "Баавгай бамбарууш"!

Бамбарууд шугуйд амьдардаг байсан,

Тэд толгойгоо эргүүлж,

Ингэж, ийм, түүн шиг

Бамбарууд зөгийн бал хайж байв.

Тэд хамтдаа модыг сэгсэрэв:

Ингэж, ийм, түүн шиг.

Тэгээд тэд бүжиглэв

Тэд сарвуугаа дээш өргөв.

Ингэж, ийм, түүн шиг, түүн шиг!

IN:- Залуус аа, бид хормогчоо өмсөөд ажилдаа орох цаг боллоо!

IN:- Надтай хамт нэг гартаа атгая томдугуй нь улаан өнгөтэй бөгөөд цавуугаар дүрсэн сойзоор нөгөө талд нь түрхээрэй. Эхлээд хуудасны нэг талд нааж, одоо дахиад надтай хамт шар өнгийн тойрог ав, энэ нь арай жижиг. томаяга болон хажууд нь наа. Та нар харж байна уу, манай залуус бөмбөгбуурч байх шиг байна. За, залуусаа, хамгийн сүүлчийн ногоон тойргийг авч үзье, энэ нь бүх дугуйнуудаас хамгийн жижиг нь юм, одоо бид тойргийг ар талд нь цавуугаар бүрж, шар тойргийн хажууд наа. Залуус аа, бид ямар сонирхолтой, үзэсгэлэнтэй болсныг хараарай! бөмбөг! Тэд ямар харагддагийг та мэдэх үү? Гэрлэн дохион дээр! Зөвхөн жижигрүүлсэн дарааллаар!

IN:- Залуус аа, таалагдсан уу? анги?

Хүүхдүүд:-Тиймээ!

IN:- Би баяртай байна! Залуус аа, одоо бид цэцэрлэгтээ буцаж ирээд урлан дээрээ хийсэн бөмбөгийнхөө талаар бусад залууст хэлэх цаг боллоо!

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Хоёрдугаар бага бүлгийн "Том ба жижиг одод" GCD-ийн хураангуй GCD-ийн ойролцоо тойм. Сэдэв: "Том ба жижиг одод" Тэргүүлэх чиглэл: танин мэдэхүйн хөгжил Боловсролын нэгдмэл байдал.

Хоёрдугаар бага бүлгийн "Тавган дээрх том, жижиг алим" програмын GCD-ийн хураангуйЗорилго: Хүүхдэд дугуй зүйл наахыг заа. Объектуудын хэмжээсийн ялгааны талаархи санаа бодлыг бэхжүүлэх. Зорилго: 1. Боловсролын.

Зорилго: Хүүхдийн объектын хэмжээсийн ялгааны талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Зөв наах техникийг засах (сойз дээр бага зэрэг цавуу ав.

"Нэр хүндтэй алчуур" нэгдүгээр бага бүлгийн аппликейшн хичээлийн хураангуй.Зорилго: ардын тоглоом - матрешкатай танилцах. Зорилго: 1. Хүүхдүүдэд Оросын алдартай ардын тоглоом - матрешкаг таних, нэрлэхийг заа.

Хоёрдугаар бага бүлгийн аппликейшн хичээлийн хураангуй: "Цэцэг - долоон цэцэг" Зорилго: Хаврын байгалийн сайхныг бишрэх чадварыг нэгтгэх.

Зорилго: Хүүхдийн сансрын болон пуужингийн талаархи ойлголтыг өргөжүүлэх. Зорилго: - Хүүхдүүдэд нарийн ширийн зүйлсээс зураг зохиож сургах. -Зөв сур.

Өргөдөл үүсгэх урьдчилсан ажил: Бургасны мөчрийг судлах, бургасны нахиа нээх үйл явцыг ажиглах, үлгэр унших.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!