Дууны ярианы соёл нь хоёрдугаар бага бүлгийн сонсогддог. Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй

Светлана Шкурко
Хоёрдугаар бага бүлгийн "Дуу [O], [E]" ярианы дууны талыг бүрдүүлэх ярианы эмчилгээний хичээл

Сэдэв: Дуу [o], [e].

Зорилго: дуудахдаа тодорхой, зөв ​​хэллэгийг хөгжүүлэх дуу [o], [e]; тодорхой, зөв ​​дуудлагыг сурталчлах дуу[o], [e] үг болон хэллэгээр илтгэлүүд; тодруулж чаддаг байх дуу [o], [e] үгийн эхэнд өгөгдсөнийг ялгана бусад эгшигтэй авиа; үг бүрийг тод дуудаж, шүлгийг удаанаар дуудаж сурах; Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, зорилтот агаарын урсгалыг бий болгох.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч

Тоглоом "Сармагчинд тусалцгаая"- эгшиг дуулах дуугарна.

Бөмбөг тоглоом "Эхний нэрийг нэрлэ дуу чимээ» (a-ist, o-tka, o-face, i-nose, o-Cloud, e-popsicle.).

2. Артикуляторын аппаратыг хөгжүүлэх дасгалууд.

Хэлний статик дасгалууд - карт ашиглах.

"Дэгдээхэйнүүд." Ам нь нээлттэй, хэл нь амны хөндийд чимээгүйхэн байрладаг.

"Хусуур". Ам нь нээлттэй, өргөн, тайван хэл нь доод уруул дээр байрладаг.

"Аяга". Ам нь том ангайсан. Өргөн хэлний урд болон хажуугийн ирмэг нь өргөгдсөн боловч шүдэнд хүрч болохгүй.

"Зүү" Ам нь нээлттэй. Нарийхан, хурцадмал хэлийг урагш нь түлхдэг.

"Горка", "Пусси ууртай байна." Ам нь нээлттэй байна. Хэлний үзүүр нь доод шүдэнд байрладаг, хэлний ар тал нь дээшээ өргөгддөг.

Хэлний динамик дасгалууд - карт ашиглах.

"Цаг", "Дүүжин". Ам нь бага зэрэг нээлттэй байна. Инээмсэглэл болгон уруул сунгана. Нарийхан хэлний үзүүрээр ээлжлэн багшийн тоогоор амны буланд хүрнэ.

"Могой". Ам нь том ангайсан. Нарийхан хэлийг урагш нь түлхэж, амандаа гүнзгий оруулаарай.

"Савлуур". Ам нь нээлттэй байна. Хэл нь чангарч, хамар, эрүү, дээд ба доод шүд рүү ээлжлэн сунгана.

Шүдээ угаа." Амаа аниад хэлээ уруул, шүдний хооронд дугуй хөдөлгөөнөөр хөдөлгө.

"Морь". Амныхаа дээвэр хүртэл хэлээ сорж, хэлээ анивч. Удаан бөгөөд хүчтэй дарж, hyoid ligament-ыг татна.

"Зураач". Ам нь нээлттэй байна. Хэлний өргөн үзүүрийг сойз шиг ашиглан дээд шүднээс зөөлөн тагнай руу шилжүүлдэг.

"Амттай чанамал." Ам нь нээлттэй байна. Өргөн хэлээ ашиглан дээд уруулаа долоож, хэлээ амны ар тал руу шилжүүлээрэй.

"Уруулаа долооцгооё." Ам нь бага зэрэг нээлттэй байна. Эхлээд дээд, дараа нь доод уруулаа дугуйлан долоох.

Уруулын дасгалууд - карт ашиглах.

"Инээмсэглэл." Уруулаа инээмсэглээрэй. Шүд нь харагдахгүй байна.

"Хашаа". Шүд нь хаалттай байна. Дээд болон доод шүд нь ил гарсан байна. Инээмсэглэл болгон уруул сунгана.

"Хоолой". Урт хоолойгоор уруулаа урагш тат. "Пробосцис". Хаалттай уруулаа урагш тат.

"Bagel" шүд хаагдсан. Уруул нь бөөрөнхий, урагшаа бага зэрэг сунадаг. Дээд болон доод шүд нь харагдаж байна.

"Хашаа" - "Багель", "Инээмсэглэл" - "Хамц".

3. Тоглоомын дасгал "Чимээгүй - Чанга"- таблет « Дууны долгион» .

Дуу [o], [аан] "унах"долгион дээр.

и-а-э-й-ш-и-э-а-у.

5. Биеийн тамирын дасгал.

Хараач, миний алга;

Хөгжилтэй баян хуур шиг;

Би хуруугаа тайлж байна;

Тэгээд би дахин шахаж байна.

6. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах.

Нялх амьтдыг будна. Амьтдад зориулж өвс зур.

7. Дүгнэлт ангиуд.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы соёлыг хөгжүүлэх тоглоомууд 1) "Бөмбөлөг хийлэх" аман болон ярианы тоглоом. Зорилго: хүүхдийн ярианы амьсгалыг зөв дуудлагыг хөгжүүлэх үндэс болгон хөгжүүлэх.

"Заа" хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы соёлын талаар зохион байгуулсан боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Зорилго: хүүхдийн ярианы соёлыг төлөвшүүлэх. Зорилтууд: - хүүхдүүдийг [f] ба [f,] дуу авиа, түүнчлэн үе, i.

Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы соёлын талаархи зохион байгуулалттай боловсролын нөхцөл байдлын хураангуйХөтөлбөрийн зорилго: 1. Хүүхдэд “Z” авиаг үг, хэллэгт тод, тод дуудах дасгал сургуулилт хийх. Сонсголын ойлголт, ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх.

Хоёрдугаар бага бүлгийн "Дуу [F]" ярианы дууны соёлын хичээлийн хураангуй.Хөтөлбөрийн зорилго: 1. Боловсролын: -Хүүхдэд тусгаарлагдсан F авиа, ономатонойн үгсийг тод, зөв ​​дуудах дасгал хийх.

"Sound [U]" хоёрдугаар бүлгийн ярианы дууны соёлын талаархи нээлттэй хичээлийн хураангуй.Хөтөлбөрийн агуулга: "у" дууг тодорхой илэрхийлж сурах (тусгаарлах, дуу авианы хослол, үгээр, нэг амьсгалахад дуудах;).

Хоёрдугаар бага бүлгийн сурган хүмүүжүүлэх төсөл "Драмын тоглоом тоглосноор бид ярианы бүх талыг хөгжүүлдэг"ХОЛБООТОЙ. Сургуулийн өмнөх нас бол хүүхдийн цогц хөгжилд хамгийн таатай үе юм. 3-4 насандаа хүүхэд идэвхтэй хөгждөг.

Хичээлийн тэмдэглэл

Хэл ярианы хөгжлийн талаар

хоёрдугаар бага бүлэгт

"Шаазгайд зочлох нь."

Даалгаварууд:

Боловсролын- үгсийн санг баяжуулах, дуу авиатай танилцах (O);

Хөгжлийн - хүүхдийн харилцан уялдаатай яриа, ярианы дүрмийн бүтцийг хөгжүүлэх;

Боловсролын - бүх амьд зүйлд халамжтай хандах, бүлгийн найрсаг харилцааг төлөвшүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж:тоглоом шаазгай, өргөн ба нарийн хоолойг дүрсэлсэн үе мөчний зураг, 7 өргөн хоолой, 2 нарийн хоолой, модон шоо бүхий уут, харандаа, сойз, хуванцар барилгын багцын хэсгүүд, дөрвөлжин цаас, жижиг резинэн бөмбөг.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та зочлох дуртай юу? (Тийм ээ, бид үүнд дуртай.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр та бид хоёрыг ойн шувуу - шаазгайд зочлохыг урьсан.

Багш шаазгайн зурагтай үзүүлэн зурдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та зочлохдоо юу хийх ёстой вэ? (сайн уу).

Хүүхдүүд шаазгайтай мэндчилж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шаазгайн бие юугаар бүрхэгдсэн бэ?

Түүний далавч ямар өнгөтэй вэ?

Энэ нь ямар хушуутай вэ?

Шаазгай юу хийж чадах вэ?

Тэд юу иддэг вэ?

Хүүхдүүд багшийн асуултанд хариулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ бол шаазгайн талаар бид маш сонирхолтой зүйл юм. Түүнтэй танилцацгаая, чи нэрээ хэлэх хэрэгтэй. Жишээ нь: Намайг Нина Викторовна гэдэг. Одоо манай шаазгайтай өөрийгөө танилцуул.

Хүүхдүүд ээлжлэн нэрээ хэлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бүх шаазгайнууд маш хэмнэлттэй байдаг. Манай шаазгай ферм дээрээ олон гаанстай.

Багш нь өргөн, нарийн хоолойг ширээн дээр тавьж, өргөн хоолойтой, дараа нь нарийн ширхэгтэй зургийг харуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эдгээр нь ижил хоолой мөн үү? (Үгүй)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэд юугаараа ялгаатай вэ? (Нэг нь нарийн, нөгөө нь өргөн).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо бид сүрэлээр тоглох болно. Надад нарийн хоолой үзүүлээрэй, чи ямар дууг авсан бэ? (У дуу) Надад өргөн хоолой үзүүлээрэй, чи ямар дуу гаргасан бэ? (О дуу)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шаазгай бидэнд зураг авчирсан. Би карт үзүүлэх болно, та түүн дээр дүрслэгдсэн дууг таах ёстой.

Багш хүүхдүүдээс дууг таахыг хүсдэг. Үүнийг хийхийн тулд нарийн хоолой (U дуу), өргөн (О дуу авиа) бүхий зургуудыг нэг нэгээр нь харуулна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "SOR-O-O-OKA" гэсэн үгэнд та дууг (O) сонсож болно. Одоо та шаазгай яагаад ийм өргөн хоолойтой болохыг тааварлав.

Үгс нь (O) дуугаар эхэлдэг: Оля, үүл, намар, цагираг, соно, илжиг, алгана. ((O) дууг хэтрүүлсэн гэж дууддаг). Тэднийг давт.

Биеийн тамирын минут.

Хүмүүс хэзээ "Өө, өө, өө" гэж хэлдэг вэ? "Өө!" гэсэн үг мөн (O) дуугаар эхэлдэг.

Өө, өө, энэ юун аянга вэ?

(Гараа хацар руу, хажуу тийшээ хазайлгана).

Ялаа шинэ байшин барьж байна.

(Хана, дээврийг дуурайсан гарны хөдөлгөөн).

Алх: тогших, тогших.

(Алхаар ажиллаж буй зураг).

Азарган тахиа туслахаар ирдэг.

(Туузан дээр гараа, хөлөө өндөрт өргөх алхам).

D/i "Шидэт уут"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Биднийг тоглож байхад шаазгай үүрээ цэвэрлэв. Хар даа, тэр бүх нэмэлт зүйлсийг шидэт уутанд хийгээд бидэнд авчирсан. Та уут руу харалгүйгээр тэнд хэвтэж буй зүйлд хүрч, юу болохыг тодорхойлох хэрэгтэй.

Цүнхэнд байгаа зүйлсийн тоо нь ангийн хүүхдийн тоотой тэнцүү байна. Хүүхдүүд цүнхнээсээ авсан зүйлээ хүрч, сандал дээр суулгахыг хичээдэг. Даалгаврын төгсгөлд хүүхэд бүр объектыг тааж дуусмагц багш хүүхдүүдийг ихэвчлэн бүлэгт хамгаалагдсан газруудад объектуудыг байрлуулахыг урьж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та шидэт уутнаас бүх зүйлийг тааварлав. Одоо бид бүлэгтээ буцаж очих цаг болжээ. Шаазгайтай баяртай гэж хэлье.

Хүүхдүүд: Баяртай, шаазгай!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр бид хэнтэй уулзсан бэ?

Хүүхдүүд: Дөч хүртлээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Таны дуртай шаазгайн дуу юу вэ?

Хүүхдүүд: Дуу (O).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шаазгай манай бүлэгт ямар зүйлийг авчирсан бэ?

Хүүхдүүд объектуудыг жагсаадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа! Энэ нь бидний хичээлийг дуусгаж байна. Бүгдэд нь баярлалаа!


Сэдэв:Ярианы дууны соёл: дуу авиа p, p.

Зорилтот:

p, p дууг тодорхой, зөв ​​дуудах дасгал хийх;

Хүүхдүүдийг харилцан яриа өрнүүлэх, p, p гэсэн авиатай үгсийг ашиглахыг урамшуулах;

Артикуляторын аппарат, гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

Сонсголын анхаарлыг өдөөх;

Амьсгалаа идэвхжүүл.

Тоног төхөөрөмж:дэлгэц; тоглоом - cockerel; үр тарианы хоёр лонхтой (вандуй, шар будаа); утаснууд дээр өнгөт цаасаар хийсэн өд; гахай, азарган тахиа, тоть, тахианы дүрс бүхий зургууд.

Х О Д З А Н И Т Я

1. Зочинтой уулзах

V о с п и т а т э л. Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр манай хичээлд зочин ирлээ. Хэрэв та оньсого тааварлавал түүнийг хэн болохыг мэдэх болно. (Хүүхдүүдэд оньсого өгдөг).

Өглөө босоод хашаандаа дуулж,

Толгой дээр сам байна - энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд. Cockerel.

V о с п и т а т э л. Зөв.

Cockerel, cockerel, алтан сам,

Тосон толгой, торгон сахал. (Хүүхдүүдэд хүүхэлдэй - кокерел үзүүлээд дараа нь түүний өмнөөс ярьдаг).

Петушок Сайн байна уу залуусаа. Та бүхнийг харж байгаадаа баяртай байна.

V о с п и т а т э л. Бид тантай уулзаж байгаадаа баяртай байна, кокерел. Тийм ээ, хүүхдүүд ээ? Хоорондоо бас сайн уу гэж хэлье.

Петушок: Би чам дээр очих гэж их яарсан болохоор хоол идэж амжсангүй.

V о с п и т а т э л. Тэгээд бид одоо чамайг хооллох болно.

Багш нь хүүхдүүдэд cockerel тэжээхийг санал болгодог. Тэрээр хоёр лонхтой шар будаа, вандуй гаргаж ирээд, эдгээр үр тариа хэрхэн дуугарч, бие биенээсээ ямар ялгаатай болохыг сонсоорой. Хүүхдүүд вандуй чанга, шар будаа чимээгүй сонсогддог гэж дүгнэдэг. Дараа нь багш хүүхдүүдийг кокерел юу сонгосныг таахыг урьж (дэлгэцийн ард вандуй эсвэл шар будаа шажигнана). Хүүхдүүд кокерел ямар хоол сонгосныг дуугаар таамаглаж байна.

Петушок (үр тариа ховхлох).Намайг тэжээсэн залуустаа баярлалаа. Би идээд, өөрийгөө сэгсэрч, өд минь тарсан. Залуус аа, одоо сандал доогуураа хар.

Хүүхдүүд сандал доороо хараад "өд" дэр байгааг олж мэдэв.

Хүүхдүүд өдтэй тоглодог: тэд дээр нь үлээлгэдэг.

Өдний нислэгийн үргэлжлэх хугацаанд тоглоом тоглодог: хэний өд нь илүү урт, хэний өд нь цааш нисэх вэ. Тоглоомын үеэр багш хүүхдүүд мөрөө өргөхгүй, хамраараа амьсгалах, хацраа гаргахгүй байхыг анхаарна.

2. Артикуляцийн дасгалууд

Багш хүүхдүүдийг хэлээр тоглохыг урьж байна.

  1. Бид амаа нээдэг.

Тэр байшингийн дарга хэн бэ?

Түүний эзэн нь хэл,

Тэр байшинд тухтай хэвтэв. (Амаа том нээ).

V о с п и т а т э л (сануулдаг).Амаа том ангайхад бид “а” авиатай дууг дуулж чадна. Энэ дууг дуулахыг хичээцгээе.

2. Хаалга - уруул нь уян хатан байдаг.

Тэд инээмсэглэл болж чадна. (Инээж байгаа дүр эсгэх).

V о с п и т а т э л. Надад хариул: уруул инээмсэглэх үед бид ямар дуу дуулах вэ?

Хүүхдүүд (хариулт)."I" дууны дуу.

3. Одоо харин эсрэгээр:

Уруул урагшаа сунадаг. (Уруулаа хоолойгоор сунгана).

V о с п и т а т э л. Хоолойг ашиглахдаа хөвөн ямар дуу дуулдагийг та санаж байна уу?

Хүүхдүүд. "у" дуу.

V о с п и т а т э л. “P-p-p” хэмээх шинэ дууг хэл маань сайн дуулж сурсан гэж хэлмээр байна. Миний араас энэ дууг давт. (Хүүхдүүд давтана).Энэ дууг өмнө нь “а”, “о”, “у”, “ба” гэх мэт авиатай адил хэл нь жигд, нэг чавхдаст дуулж чадахгүйд хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуул. Хэл нь саад тотгорыг онож, дуу нь уйтгартай, уянгалаг биш болж хувирдаг.

Хүүхдүүд шинэ дууг найрал дуугаар дуудаж, ээлжлэн ярьдаг.

V о с п и т а т э л. Харин тахиа жиргэх үед шинэ дууны дуу тод сонсогддог.

3. Хурууны гимнастик

V о с п и т а т э л. Тахианы хошууг үзүүлж, дууг нь дуулцгаая. (Долоовор хурууг хоёр гарынхаа эрхий хуруунд холбож, нөгөө гурвыг нь хавсаргана) .

4. Таазаар тоглох

V о с п и т а т э л. Манай азарган тахиа бидэнтэй тоглохыг хүсч байна, би "Салхины тахиа" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Та нар бүгд тоглоомон тахиа болно. (Хоол нь хүүхдүүд рүү нэг нэгээр нь гүйж очоод, тэднийг "салхиа"; тараасаны дараа хүүхэд тахиа мэт дүр үзүүлж, дууг нь дуулж, cockerel салхитай тоглоомыг унтраах хүртэл дуулах ёстой).

Тоглоомын үеэр багш хүүхдүүд дуу авиаг тодорхой хэлж байгаа эсэхийг шалгадаг.

5. Тахианы үлгэр

V о с п и т а т э л. Би танд зурагтай самбарыг харахыг санал болгож байна.

- Эдгээр зурган дээр хэнийг харуулсан бэ?

- Би чамд эдгээр амьтдын тухай үлгэр ярих болно, та анхааралтай сонсоорой. Нэг өдөр чоно, тоть, гахай хоёр нуугдаж тоглож байв. Тахиа тэдний дэргэд ирээд: "Би чамтай тоглож болох уу?"

"Үгүй ээ, - гэж гахай хариулав. - бид зөвхөн нэр нь "p" эсвэл "p" -ээр эхэлсэн хүмүүстэй тоглодог: х - piglet, p - тоть, уух - cockerel Мөн тахианы мах "ts" гэж эхэлдэг. "Тэгээд юу, - тахиа эсэргүүцэж, - гэхдээ би: "Пип-пий-шээ!" " Амьтад тахианы дууг сонсож, түүнтэй тоглохыг зөвшөөрөв.

- Найзууд чинь юу тоглож байсан бэ?

- Тэд яагаад эхэндээ тахиатай тоглохыг хүсээгүй юм бэ?

- Та яагаад тэр үед зөвшөөрсөн юм бэ?

- Гол дүрүүдийг дахин нэрлэе: х - piglet, p - тоть, уух - cockerel

- “p” авиагаар эхэлсэн өөр ямар үгсийг та мэдэх вэ? (Хүүхдийн хариулт).

6. Цэвэр ариун үгс

Багш хүүхдүүдийг цэвэр хэллэгийг янз бүрийн динамикаар дуудахыг урьж байна - эхлээд чимээгүйхэн, дараа нь чангаар.

Аав аа - ширээн дээр үр тариа байна;

шээх - бялуу худалдаж аваарай.

Шувууд улаан буудай идэхээр ирэв.

Cockerel хүүхдүүдийг магтаж, баяртай гэж хэлээд орхив.

Юлия Ивановна Тугушева
Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Ярианы соёл. Дуу [I]"

Бага 2-р бүлгийн яриаг хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.

Сэдэв: « Ярианы зөв соёл. Дуу"БА"»

Зорилтот: зөв дуудаж сур дуу чимээ"БА", ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх, хүүхдүүдийг эгшгийг удаан хугацаанд дуудахыг урамшуулах дуу чимээ(нэг амьсгалахад);тодорхой дуудлага хийх дасгал хийх дуу чимээ"Ба"үг болон хэллэгээр илтгэлүүд; хөгжүүлэхтанил шүлгийг илэрхийлэх чадвар. Хүмүүжүүл ярианы соёл.

Хичээлийн явц.

Багш А.Бартогийн хүүхдүүдэд танил шүлгийг уншдаг "Морь"

Би морьдоо хайртай

Би түүний үсийг зөөлөн самнаж,

Би сүүлээ самнана

Тэгээд би морьтой очиж уулзах болно.

Туурайны чимээ сонсогдоно. Тоглоомон морь гарч ирэв. Тэр шүлгийг өөртөө дахин сонсохыг хүсч байна. Багш хоёр, гурван хүүхдээс шүлэг уншихыг хүсч, аялгууны илэрхийлэл, үгсийн төгсгөлийн тод дуудлагыг хянадаг. Шаардлагатай бол хүүхэд шүлэг уншдаг дахин.

"Э-ба-ба"- морь хашгирав

Сурган хүмүүжүүлэгч:

"Тэр бол шүлгийг уншсанд талархаж буй хүн." “Ба-ба-ба” бол морины дуу юм. Түүнтэй хамт энэ дууг чимээгүйхэн дуулцгаая. (Хүүхдүүд даалгаврыг хамтдаа, нэг нэгээр нь гүйцэтгэдэг.)

Хүүхдийг унага гэдэг. (Хүүхдүүд энэ үгийг давт)

"Ба-ба-ба-ба-ба-ба"- унага хашгирав.

Унага ээжийгээ дуудахад дуу нь чанга, урт байдаг. Энэ мэт "Ба-ба-ба-ба-ба-ба"

(урт эгшгийн дуудлага дуу чимээнэг амьсгалахад 2-3 секунд).

Залуусаа, унаганд эхийгээ олоход нь тусалцгаая. Алдагдсан унаганы дууг бүгдээрээ хамтдаа дуулцгаая, тэгвэл ээжид сонсогдох болно. (Дуулах 2 удаа давтана) .

Маша маш намуухан дуулж байсан ч унаганд туслахыг хүсч, дахин дуулах болно. (Ганцаарчилсан ажил)

Хонхны дуу сонсогдоно. (Эхлээд жижиг, дараа нь том)

Хонхны дууг сонсоорой, эх морь унаганыхаа араас давхиж байна.

Бяцхан хонх урт удаан дуулдаг "Лиии-лииии-лииии".

Түүний дуулдаг арга (Хүүхдүүд дуулдаг).

Том нь зэмлэдэг "Дийн-диин"

Том хонх яаж дуулдаг вэ? (Хүүхдүүд найрал дуугаар болон ганцаарчилсан байдлаар ярьдаг).

Морьнууд гэрлүүгээ гүйж байгаа ч бид сонсож байна хонхны чимээ"Лиии-лииии-лииии" (хүүхдүүд дуулдаг) "Дийн-диин"(хүүхдүүд давтана) .

Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг зурган дээр хандуулдаг "Хар дэвсгэр дээр бор шувуу"

Зураг дээр ямар харанхуй байгааг хараарай. Энэ матар нарыг залгисан.

Саарал бор шувуу уйлж байна:

"Хонгор минь, хурдан гараад ир.

Наргүйгээр бид гунигтай санагддаг -

Та талбай дээр үр тариа харж чадахгүй."

(Чуковский "Хулгайлсан нар")

(Багш давтах болно, бөмбөрийг зурсан байдлаар дуудах дуу чимээ"БА", хүүхдүүд түүнтэй давт)

Наргүйгээр бид гунигтай санагддаг -

Тариа нь талбайд харагдахгүй байна.

Багш зургийг өөрчилдөг.

Нар гарч, бор шувуу жиргэжээ “Чий-чий-чийив”болон бусад бор шувуунууд дууг авав. Эхнийх нь жиргэжээ (Тэр яаж жиргэсэн бэ, Лера)Дараа нь хоёрдугаарт, гуравдугаарт (Хүүхдүүд жиргэх).

Муур гарч ирнэ (тоглоом).

Муур бидний хөгжилтэй дууг сонсов. түүнийг дуудъя "Киса, зулзага, бидэн дээр ирээрэй".Ажилгүй.

Алис дуудъя (Вика дуудъя) (Хүүхдүүд зурж хэлдэг)

Доод шугам:

-Дуу"БА"өөрөөр сонссон үгс: муур, Вика, Алис, ичмээр юм, харагдахгүй байна (багш хэлэв дуу чимээ"БА"хүч чадал, эзлэхүүн нэмэгдэж, хүүхдүүдийг оролдохыг урамшуулдаг үгсийг давтах)

Нааш ир, муур, бидэнтэй тогло.

Хурууны гимнастик (дэмжиж байна ярианы хөгжил)

Зөөлөн муур, хар даа

Хумсаа тайлдаг. (хоёр гарынхаа хурууг нударгаараа зангидаж, ширээн дээр тавиад алгаа доошлуул, дараа нь сарвуугаа аажмаар тайл, хуруунууд нь хажуу тийшээ тархдаг, муур хумсаа хэрхэн тогшиж байгааг харуулж байна. ; хөдөлгөөн хийхдээ гараа ширээн дээрээс өргөж, нударга, алгаа ширээн дээр дахин тавина)

Тэгээд тэднийг бага зэрэг шахаж -

Тэр хулганыг маш их айлгадаг.

Муур чимээгүйхэн алхаж байна

(хоёр гарын алга ширээн дээр хэвтэж, тохой өөр өөр чиглэлд тусгаарлагдсан; муур-баруун гар сэмхэн: Баруун гарын бүх хуруунууд ширээн дээр аажмаар урагшилна. Мышка - зүүн гол гүйдэг: хуруунууд арагшаа хурдан хөдөлдөг.)

Шалны хавтанг шажигнахыг та сонсохгүй байна,

Зөвхөн хулгана эвшээдэггүй

Тэр даруй муурнаас зугтав.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Яриа хөгжүүлэх шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй: "Ярианы соёл: "З" ба "Зь" авиаЯриа хөгжүүлэх шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй: "Ярианы соёл: "З" ба "Зь" авиа. Хөтөлбөрийн агуулга:.

Хэл яриаг хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Ярианы соёл: дуу чимээ [P], [P']"Зорилго: p, p дууны зөв дуудлагыг бий болгох нөхцлийг бүрдүүлэх. Зорилго: зөв, тод дуудлагыг сургах.

"Дуу [K]" хоёрдугаар бүлгийн ярианы хөгжилд зориулсан боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Бага 2-р бүлгийн яриаг хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. Сэдэв: “К” авиа Зорилго: 1. “К” авианы зөв, тод дуудлагыг нэгтгэх c.

Хоёрдугаар бага бүлгийн танин мэдэхүйн болон ярианы хөгжлийн талаархи тэмдэглэл Сэдэв: "Овоохой нь тоосгоор хийгдсэн, заримдаа хүйтэн, заримдаа халуун байдаг."ЗОРИЛГО Хүүхдийг Оросын ард түмний амьдралтай танилцуулах - зуух, зочломтгой байдал; Оросын ардын аман зохиолын жижиг хэлбэрүүдэд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх;

Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи сургалтын тойм Сэдэв: "Энэ хэзээ тохиолддог вэ?"Зорилго: бүлгийн яриа өрнүүлэх чадварыг хөгжүүлэх. Зорилго: Боловсрол: Улирал, тэдгээрийн онцлог шинж чанаруудын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Боловсролын:.

Ярианы зөв соёл. "zh" дуугарна. "Зөгий" гадаа тоглоом."Зөгий" гадаа тоглоом. Зорилго: - шавьжны тухай мэдлэгийг өргөжүүлэх, энэ тохиолдолд зөгий хаана амьдардаг, юу иддэг, юу үйлдвэрлэдэг талаар. -хөгжүүлэх.

Нэр:"Ярианы дууны соёл: У дуу" сэдвээр хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи тэмдэглэл.
Нэр дэвших:Цэцэрлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, GCD, ярианы хөгжил, Хоёрдугаар бага бүлэг

Албан тушаал: багш
Ажлын байр: МКОУ "Иванинская дунд сургууль"
Байршил: Курск муж, Курчатовский дүүрэг

Бага 2-р бүлгийн яриаг хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй

Сэдэв: Ярианы дууны соёл: У авиа.

Зорилтууд:хүүхдүүдийг дуу авиаг тодорхой хэлэхийг заа Утусад нь, нэг амьсгалаар үг хэллэгээр аль алинд нь; өөр өөр хоолойн хүчтэй U дууг дуудахыг дэмжих; сонсголын мэдрэмжийг хөгжүүлэх; хүүхдүүдийг шинэ шүлэгтэй танилцуулах; шүлэг цээжлэхийг дэмжих; дуунд амьтдын дуу хоолойг дуурайх хүсэл төрүүлнэ.

Материал ба тоног төхөөрөмж:инээмсэглэлтэй бөмбөг Тимошка; тоглоом: хоолой, усан тоглоом, дэгдээхэйтэй нугас, чонын зулзага, бяцхан туулай; том, жижиг усан онгоц, чонын бамбарыг дүрсэлсэн зургууд; "Бяцхан дэгдээхэйн бүжиг", "Тэжээвэр амьтдын тухай дуу" видео бичлэг.

GCD шилжих

Сурган хүмүүжүүлэгч. -Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр бид шинэ үлгэр тоглох болно. Гэхдээ бид түүнтэй танилцахаасаа өмнө тойрог дээр зогсоцгооё, бөмбөг Тимошка тантай мэндчилгээ дэвшүүлэхийг хүсч байна. ( Бөмбөгийг тойруулан дамжуул)

Сайн уу, бяцхан нүд! Та сэрүүн байна уу? ( Тийм ээ!)

Сайн уу, чих! Та сэрүүн байна уу? ( Тиймээ)

Сайн уу, үзэгчид! Та сэрүүн байна уу? ( Тиймээ)

Сайн уу хөлөө! Та сэрүүн байна уу? ( Тиймээ)

Сайн уу залуусаа! Та сэрүүн байна уу?( Тиймээ)

Мөн 3-4 насны хүүхдийн ярианы хөгжлийн талаархи сонирхолтой нийтлэл:

Сурган хүмүүжүүлэгч.-Та бүгд сэрүүн байгаа тул үлгэрээ эхэлцгээе. Тиймээс нэгэн цагт хөгжилтэй бяцхан хэл амьдардаг байжээ. Тэрээр жижигхэн байшиндаа амьдардаг байсан бөгөөд алхаж, тоглож, олон төрлийн дуу дуулах дуртай нэгэн байжээ... Хүүхдүүд ээ, та нарын аманд хэл байдаг уу, та юу гэж бодож байна? Үүнийг үзүүлээрэй! Сайн байна, одоо нуу. Хэл нэг өдөр гэртээ суугаад залхаж гол руу явав. Энэ үед хоёр усан онгоц голын дагуу хөвж байв ( Багш нь самбар дээр том цэнхэр, жижиг улаан гэсэн хоёр хөлөг онгоцны зургийг харуулдаг.) -Том усан онгоц ямар өнгөтэй вэ? Бяцхан нь яах вэ?

Уурын завь шүгэлээ үлээж байна,
Энэ нь ямар дуу чимээ гаргадаг вэ?
Би танд таамаглахад тусална
Тэр чанга дуугаар:
"ХХХХ!"

Та нар юу гэж бодож байна, хүүхдүүд ээ, ямар хөлөг том, жижиг гэлтгүй чанга дууг дуулсан бэ? Хэл нь түүний дуулахыг сонсоод том хөлөг онгоцны дууг дуулахаар шийдэв: ooo-oo-oo! Та энэ дуунд дуртай юу? Та үүнийг хөгжилтэй хэлээр дуулахыг хүсч байна уу?

Уурын усан онгоцны дууг олж авахын тулд бид уруулаа сүрэлээр сунгаж, өө-өө-өө-өө гэж дуудах хэрэгтэй. ( найрал дууны дуудлага ба 5-6 хувь).

Уурын завь шүгэлээ үлээж байна,
Энэ нь ямар дуу чимээ гаргадаг вэ?
Би танд таамаглахад тусална
Тэр чимээгүйхэн дуугарах болно:
"Өө-өө!"

Аль хөлөг онгоц намуухан дуу дуулдаг вэ? Хөгжилтэй хэлээр хамтдаа дуулцгаая!

Багш гаанс аваад түүнийг дуурайлган дуурайн:

Ду-ду-ду-ду-ду-дух,

Ду-ду-ду-ду-доо

Хоолой тоглож эхлэв

Ногоон цэцэрлэгт.

Сурган хүмүүжүүлэгч.- Бүгдээрээ гаанс тоглоцгооё! ( амьсгалын дасгалууд - хоолой тоглох дуураймал)

Нугас сонсов

Цөөрөмд усанд сэлэх.

Хоолой хэрхэн тоглодог вэ:

Ду-ду-ду-ду-ду!

Сурган хүмүүжүүлэгч.-Хүүхдүүд ээ, нугас та нарт үнэхээр таалагдсан, тэр таныг бага зэрэг бүжиглэхийг урьж байна.

Физминутка ("Бяцхан дэгдээхэйн бүжиг" видео бичлэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч.- Хэн уйлж байгааг сонс: oooh? Энэ бяцхан чонын зулзага ээжийгээ алдсан ( "Өсвөр чоно" зураг). Ээж ан хийхээр явсан. Мөн чонын зулзага ганцаараа үлдэхээс айж, гашуунаар уйлдаг. Тэр яаж уйлж байна вэ? ( хүүхдүүд давтан: ooo-oo-oo) Мөн ижил ойд бяцхан бөжин чонын бамбарыг сонсоод чичирч, нуугдав.

Чоно бамбарууш, бяцхан туулайтай тоглож, тэднийг тайвшруулахыг санал болгож байна.

Хүүхдүүдийн тал хувь нь чонын бэлтрэгт ээжийгээ дуудаж, "өө-өө-өө!" гэж дууддаг бол үлдсэн хүүхдүүд нь бяцхан туулайтай нуугдаж тоглодог. Дараа нь хүүхдүүд дүрээ өөрчилдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.-Сайн байна, та ойн бамбарууштай тоглож, тэднийг тайвшруулав. Гэхдээ чонын бамбарууд зөвхөн туулайг айлгасангүй. Манай Тимошка ч айгаад нуугдав. Түүнийг хайж олоод дуудцгаая: awww! Тимошка! ( бөмбөг хайж байна)

Тимошка. - Би энд байна! Залуус аа, би шинэ шүлэг мэднэ! Сонсохыг хүсч байна уу?

Хаалган дээр, үүдэнд
Өглөө нь бид эмгэн хумстай уулзсан.
Тэд сэтгэлээр унасан хүмүүс рүү инээмсэглэж,
Эх нугас, дэгдээхэй.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!