Pamokos santrauka. tema: „žodžiai, reiškiantys daiktų savybes“ - pamokų užrašai - straipsnių katalogas - logopedas namuose

Tema: Žodžiai, reiškiantys objekto atributą
Tikslai:
- supažindinti vaikus su būdvardžiais;
- išmokti parinkti ženklus objektams;
- išmokti derinti būdvardžius su daiktavardžiais;
- lavinti įgūdžius kurti tokias frazes kaip: būdvardis + daiktavardis;

I. Organizacinis momentas
– Vaikinai, mes jau susipažinome su žodžiais, kurie reiškia daiktą ir atsako į klausimus Kas? arba ką?
– Šiandien klasėje susipažinsime su žodžiais. Kurie nurodo objekto atributą ir atsako į klausimus, kurie užrašyti lentoje. Perskaitykite šiuos klausimus.
Užrašykite lentoje:
Kuris? Kuris? Kuris? Kuris?

II. Pagrindinė dalis
o Objektų atributų parinkimas.
Logopedas ant lentos išdeda dalykines nuotraukas: katė, mergaitė, saulė, saldainiai.
- Pažiūrėk į nuotraukas. Kiekvieną paveikslėlio žodį turime suderinti su klausimu ir ženklais.
– Kokį klausimą pasirinksime katės požymiams nustatyti? Kuris? Kuris? Kuris? arba kokios?
- Kokia katė? (purus, meilus, raudonas)
– Užsirašykime į sąsiuvinį.
– Kokį klausimą pasirinksime merginos požymiams nustatyti?
- Kokia mergina? (gražus, linksmas, juokingas)
– Užsirašykime į sąsiuvinį.
– Kokį klausimą pasirinksime saulės ženklams nustatyti?
- Kas yra saulė? (šviesus, apvalus, šiltas)
– Užsirašykime į sąsiuvinį.
– Kokį klausimą pasirinksime saldumynų požymiams nustatyti?
- Kokius saldumynus? (šokoladinis, skanus, saldus)
– Užsirašykime į sąsiuvinį.
o Būdvardžių ir kitų kalbos dalių diferencijavimas
Logopedas ant lentos deda korteles su žodžiais: mėlyna, gėlė, lapelis, bėga, stalas, apvalus, laimingas, meškiukas, šviesus, loja, nėriniai, spalvinga, rašiklis, ploja, mielas, vėžlys, darbštus, mažas. Taip pat lentoje yra kortelės su būdvardžių klausimais: kuris, kuris, kuris, kuris.
- Pažiūrėk į korteles. Kokie žodžiai reiškia objekto požymį? Kiekvienai charakteristikai pasirinkite savo klausimą. Žodžių ženklus perkelkite po klausimu, kurį jie atitinka.
- Kurį? Mėlyna
- Kurį? Apvalus
- Kurį? laimingas
- Kurį? Ryškus
- Kurį? Nėriniai
- Kurį? Įvairiaspalvis
- Kurį? Darbštus
- Kurį? Mažieji
Kūno kultūros užsiėmimas (logopedo nuožiūra)
o Daiktavardžių ir būdvardžių sutapimas frazėse.
Ant lentos parašyti du žodžių stulpeliai. Pirmajame stulpelyje yra daiktavardžiai: kamuolys, oras, naktis, skanėstas, svarstyklės, vištiena. Antrame stulpelyje rašomi būdvardžiai: šiltas, tamsus, skanus, erdvus, tikslus, geltonas
- Pažiūrėkite į lentą, turime suderinti kiekvieną žodį iš pirmojo stulpelio su žodžiu iš antrojo stulpelio.
- Balionas (kas?)
– Oras (koks?) šiltas
– Naktis (kas?) tamsi
– Gardumynas (koks?) skanus
- Svarstyklės (kurios?) tikslios
- Vištiena (kokia?) geltona

O Daiktavardžių ir būdvardžių susitarimas sakiniuose.
Logopedas ant lentos padeda korteles su pasiūlymais.
-Mums liko paskutinė užduotis. Ant lentos yra kortelės su tekstu. Šis tekstas mums aiškus, tačiau emu trūksta žodžių-ženklų, kad jis taptų dar geresnis. Kartu parinkime šiuos žodžius ir įterpkime į tarpus.

Pasiūlymai lentoje:
Atėjo pavasaris. Tai buvo ______ diena. ______ mažasis zuikis pažvelgė iš savo ______skylės ir išėjo pasivaikščioti. Pakeliui jis sutiko ______ meškos jauniklį, ______ lapę ir ______ voveres. Visi gyvūnai džiaugėsi ______ saule.

III. Pamokos santrauka.
– Kokiais žodžiais šiandien dirbome?
– Į kokius klausimus atsako žodžiai ženklai?
- Žodžiu sugalvokite tokias frazes, kad jose būtų du žodžiai, iš kurių vienas žymi objektą, o antrasis – objekto ženklą.

Tema: Žodžiai, įvardijantys objektų savybes.

Tikslas:

  1. Supažindinkite su ženklo sąvoka. Koks santykis su klausimais? Kuris? Kuris?
  2. Ugdykite įgūdžius pasirenkant objektų atributus naudojant klausimus. Dialoginės kalbos ugdymas: klausimų uždavimas tiriamiesiems paveikslėliams ir atsakymas į juos.
  3. Puoselėti kalbos kultūrą.

Įranga: spalvoti pieštukai, daiktas, paveikslėliai, "daržovės", sąsiuviniai, atvirukai, nuostabus krepšys, daržovės, vaisiai.

Pamokos eiga.

1. Org. akimirka

2. Artikuliacinė gimnastika

a) grynas pokalbis
ka-ka-ka teka Okos upė
ko-ko-ko netoli yra žvejys
ke-ke-ke žvejyba Okoje
ku-ku-ku nesiseka žvejui.

b) Minutės skaitymas.
c) Sakinių keitiklis
33 automobiliai iš eilės
Jie plepa ir plepa.

3. Pranešimas apie pamokos temą
Žaidimas "Spalvoti pieštukai"
Kiekvienas mokinys gauna spalvotus pieštukus ir sugalvoja 5 žodžius su garsu, kuriuo prasideda spalvos pavadinimas.
- Pavadinkite kiekvieną savo pieštuko spalvą. Norėdami sužinoti, kokios spalvos pieštukas, užduodame klausimą, ką manote jūs?
Žodžiai, atsakantys į klausimą ką? Ir jie nurodo objekto ženklą.

4. Susipažinimas su žodžiais – ženklais

1. Pokalbis apie žodžius, kurie reiškia objekto savybę.
Įsivaizduokite lygų asfaltuotą kelią ir vasaros miško proskyną. Kaip vargina žiūrėti į pilką pirmos monotoniją, koks malonus antrojo balsas. Yra visokių formų, dydžių, spalvų: žalių, lieknų, aukštų raštuotų, plonų, baltų, ilgų, mėlynų, apvalių ir t.t. Visa ši įvairovė perteikiama naudojant objektų charakteristikas arba, kaip įprasta vadinti, naudojant būdvardžius.
Kad ir ką bedarytume, kad ir kur bebūtume, nuolat siekiame ne tik objektą pavadinti, bet ir jį pakeisti.

2. Temų paveikslėlių serija „Daržovės“
- Kuris pomidoras (didelis), o šis? (mažas)
- Kokios spalvos pomidoras? (raudona, žalia)
-Kokias morkas? (oranžinė, skani, ilga, traški)
- Kokie agurkai?

Norint sužinoti, kuriuos objektus reikia užduoti klausimus, kokius? Kuris? Kuris?

3. Iš žodžių, reiškiančių daiktų pavadinimus, suformuokite tos pačios šaknies žodžius, kurie reiškia daiktų savybes.
Sudarykite sakinius su jais. Užsirašykite du sakinius į sąsiuvinį, pabrėžkite žodžius, kurie nurodo dalyko požymį.
Kiemas - kiemas Tinginystė -
Dantis – lietus –
Žiema – purvas –
Šaltis – mėsa

5. Fizik. tik minutę

Vaikai vaikščiojo, vaikščiojo, vaikščiojo
Jie nuėjo į sodą
Jie ten pamatė keistuolį
Ir greitai iš sodo.



6. Sąvokų „žodžiai – ženklai“ konsolidavimas.

1) Užsirašykite atsakymus į klausimus.
Kopūstų salotos? (kopūstas)
Iš burokėlių? (burokėliai)
Bulvių košė, kokia bulvių košė? (bulvių)
Užduokite klausimą.
2) Pasirinkite žodį.
Pilka, plėšri, godi...
Raudonplaukis, gudrus, gudrus.....
Įstrižas, silpnas, bailus...
Didelė, šleivakoja....
Saulėta, linksma.....
Aišku, šalta.....
Pilka, niūri.....

3) Nukopijuokite kelių sakinių tekstą ir praleiskite jame žodžius, įvardijančius objekto atributą. Nerodykite šio teksto kitiems žaidėjams. Tegul kiti įvardija ženklą žyminčius žodžius, o jūs įrašykite juos į savo tekstus. Skaitykite, kas atsitiko. Kodėl tekstas juokingas?

Tekstų pavyzdžiai.

"Ant upės"
Upėje atsivėrė baltos vandens lelijos. Virš vandens palinko plonas gluosnis. Prie gluosnio šėlsta laumžirgiai. Laukinė antis išnešė iš krūmų mažus ančiukus.

"Audra"
Dangus aptemo. Pakilo stiprus vėjas. Žali lapai sukasi ore. Linksmos varlės nustojo kurkti. Paukščiai nutilo. Danguje blykstelėjo akinantis žaibas. Prapliupo stiprus lietus.

"Vasarą"
Per mišką tekėjo nedidelė upė. Veidrodinis karpis šėlo po vandeniu. Virš vandens sukiojosi laumžirgiai. Pakrantėje siūbavo baltos vandens lelijos. Pakrantėje deginosi linksmi vaikai.

7. Lytėjimo ugdymas
Yra žaidimų „Kas yra maiše? „Sužinok pagal skonį“.

8. Pamokos santrauka.

Individualios logopedinės pamokos „Žodžiai-ženklai“ konspektas.

Sudarė: mokytojas - logopedas T. N. Dyatko
Tikslas: pristatyti žodžius – ženklus ir klausimą, į kurį jie atsako.
Užduotys:
Pataisomoji ir auklėjamoji:
- formuoti mokiniams idėją apie žodžius, reiškiančius daikto savybes;
- praplėskite ir aktyvinkite savo žodyną ženklus žyminčiais žodžiais;
- įtvirtinti bendrą „vaisių“ sąvoką
- įtvirtinti nesudėtingo sakinio sudarymo įgūdžius;
- išmokti skleisti sakinį, įvedant į jį vienarūšius narius (dalyko požymius).
Korekcinis ir tobulinamasis:
- lavinti bendruosius motorinius įgūdžius;
- lavinti smulkiąją pirštų motoriką;
- lavinti kalbos ir judesių derinimą;
- ugdyti taisyklingo kalbinio kvėpavimo įgūdžius.
- lavinti dėmesį, atmintį, mąstymą.
Pataisomoji ir auklėjamoji:
- ugdyti susidomėjimą veikla,
- ugdyti savo kalbos savikontrolę.

Įranga: vaisiai (mokytojo pasirinkimas), spalvinimo knygelės: obuolys ir citrina, spalvoti pieštukai, paveikslėliai - modeliai: akis, ranka, nosis, burna.

Organizuojamos edukacinės veiklos turinys.
I. Įvadinė dalis.
Logopedas: Pažiūrėkite, kas yra ant stalo? (Vaisiai). Jos visos skirtingos ir nevienodos. Apie kiekvieną vaisių galime pasakyti, koks jis yra pagal spalvą, formą, dydį, svorį ir kt. Pasirinkite bet kokį vaisių. koks jis?
II. Pagrindinė dalis.
1. Pasakojimas apie žodžius – ženklus.
Logopedas: raudonas, apvalus, didelis... - tai yra objekto savybės. Norėdami įvardyti objekto atributą, turime užduoti klausimus: „Kurį?“, „Kurį?“, „Kurį?“, „Kurį?“.
Kai įvardijame objekto ženklą, ištariame žodį.
Pavyzdžiui: didelis yra vienas žodis; didelis, raudonas - du žodžiai; didelis, raudonas, apvalus – kiek tai žodžių?
Žodžius-ženklus žymėsime trikampiu.
Įvardinti žodžius – ženklus, paveikslus – mums padės simboliai: akis, ranka, nosis, burna. (Vaikui pateikiamos nuotraukos - modeliai)
Ką galime pamatyti savo akimis? (spalva, forma, dydis, medžiaga)
Ką galime jausti rankomis? (lygus - grubus, kietas - minkštas, sunkus - lengvas)
Ką galite jausti, kai ant liežuvio įkišate daiktą į burną? (paragauti)
Ką galime pajusti nosimi? (kvapas)
2. Kvėpavimo pratimai "Koks vaisius?"
Logopedas: Ar galite atskirti vaisių kvapus? Dabar patikrinsiu.
Vaikui užrišamos akys ir pristatomi įvairūs vaisiai. Primename vaikui, kad įkvepiame per nosį.
3. Pirštų žaidimas „Kompoto gaminimas“
Virsime kompotą,
Jums reikia daug vaisių. Čia:
Susmulkiname obuolius
Kriaušę susmulkinsime.
Išspauskite citrinos sultis
Įpilsime šiek tiek drenažo ir smėlio.
Verdame, verdame kompotą.
Elkimės su sąžiningais žmonėmis.
4. Funkcijų parinkimas paveikslėliams.
Logopedas: Turiu jums 2 paveikslėlius (spalvinimo knygelė – obuolys, citrina)
Nuspalvink. Atsakykite į klausimą: "Kaip tai yra?", "Kaip tai yra?" Pasirinkite žodžius – ženklus ir po paveikslėliais nupieškite trikampį. Suskaičiuok, kiek žodžių – ženklų (trikampių) pasakėte?
5. Fizinė minutė „Obuolys“
Tai obuolys! Tai -

Ištieskite ranką, išsirinkite obuolį (rankas ištieskite į priekį).
Vėjas pradėjo purtyti šaką (pakelti rankas aukštyn, paspausti rankas)
Sunku gauti obuolį (patraukti)
Aš pašoksiu ir ištiesiu ranką (jie pašoka)
Ir aš greitai išrinksiu obuolį! (ploti rankomis virš galvos)
Tai obuolys! Tai-
Sultys pilnos saldumynų (atsistokite, rankos į šonus, rankos ant juosmens).
6. Sakinių schemų sudarymas.
Logopedas: sugalvokite ir nupieškite sakinių diagramas su vaisių, kuriuos nuspalvinote, pavadinimais. O norint padaryti ilgą sakinį, vėl padės simboliai: akis, ranka, burna, nosis.
III. Pamokos santrauka.
Logopedas: Kokie žodžiai atsako į klausimus: „Kurį?“, „Kurį?“, „Kurį?“, „Kurį? (žodžiai yra ženklai). Koks simbolis reiškia žodžius – ženklus? (trikampis) Pasakykite žodžius – ženklus klausimui: „Kurį? (Didelis.) „Kuris? (Raudona.) „Kuris? (Apvalus.) Kokių pojūčių pagalba nustatome daiktų savybes? Kas tau labiausiai patiko mūsų pamokoje? Kas tau pasirodė sunku?

Tema: „Susipažinimas su žodžiais, reiškiančiais daikto savybes“

Tikslai: 1. Įtvirtinti mintis apie daiktą žyminčius žodžius ir objekto veiksmą. Supažindinti su žodžiais, žyminčiais objekto požymį (į kokius klausimus atsakoma, jų grafinį pavaizdavimą). Pagerinkite žodžių darybos įgūdžius. Praturtinkite savo žodyną. 2. Lavinti artikuliacinius, bendruosius, smulkiąją motoriką. Pagerinti psichinius procesus: orientaciją erdvėje, suvokimą, dėmesį, atmintį. 3. Ugdyti moralines ir dvasines individo savybes, per gebėjimą klausytis pašnekovo, dirbti bendradarbiaujant (poromis); gebėjimas analizuoti gyvenimo situaciją, išryškinant moralinę herojų veiksmo pusę.

Pamokos eiga:

. Kalbos apšilimas

Tas, kuris be klaidų kartoja posakį po manęs, atsisės:

*Mūsų svečias atėmė mūsų lazdą.

*Trisdešimt trys mašinos iš eilės, plepa, plepa.

*Eglutė susmeigė spygliukus.

*Krabas padarė krabui grėblį.

II. Organizacinis momentas

Žaidimas „Viršūnės ir šaknys“ (orientacijos erdvėje lavinimas)

Su vienomis daržovėmis valgome tai, kas auga žemės paviršiuje (viršūnėse), o su kitomis – tai, kas žemėje (šaknyse).

Pakelkite dešinę ranką, jei pavadintoje daržovėje yra „viršus“, jei „šaknis“, tada pakelkite kairę ranką.

Žodžiai: kopūstai, ropės, pomidorai, agurkai, bulvės, obuoliai, pipirai, cukinijos, ridikai, morkos, bananas, baklažanai

III. Uždengtos medžiagos kartojimas

Pavadinkite bet kurį žodį, kuris reiškia objektą. Į kokį klausimą jis atsako?

Suderinkite savo žodį su veiksmu, kurį šis objektas gali atlikti.

Pateikite klausimą nuo objekto žodžio iki veiksmo žodžio ir atvirkščiai.

IV. Pagrindinė dalis

1.Pažintis su žodžiais, reiškiančiais daiktų savybes (žaidimas „Nuostabus krepšys“)- studentas išima kriaušės daiktą.

Kas tavo rankose? Pasakyk man, kokia ji spalva? forma? prisimeni jo skonį? Logopedas lentoje parodo kriaušės objekto paveikslėlį ir jos ženklų žodžius:

kriaušė – žalia, trikampė, saldi

Objektui – kriaušei parinkome žodžius, nusakančius šio objekto savybes. Išvardykite šiuos žodžius.

Ką sužinojome apie kriaušę vartodami šiuos žodžius? (kaip yra: žalia, trikampė, saldi).

Pagal analogiją parenkami ženklai žodžiams: citrina ir obuolys:

citrina - geltona, ovali, rūgšti

obuolys - raudonas, apvalus, sultingas

Kokį klausimą uždaviau tau, norėdamas sužinoti apie obuolį? kriaušė? citrina? (klausimai pateikiami lentoje priešais atributų žodžius).

Kuris? Kuris? Kuris?

Šiandien dirbsime su žodžiais, žyminčiais daiktų savybes.

2. Pratimas „Rinkis žodžius“(individualus darbas)

Ant jūsų lentelių yra temų paveikslėliai ir klausimai, užduodami apie atributinius žodžius. Savo paveikslėliams turite pasirinkti klausimą, kuris tinka šiai temai, ir į jį atsakyti.

Temos nuotraukos:kamuolys, stalas, gaidys, saulė, lapė, ežeras, keptuvė, lietus, drugelis (po 5 paveikslėlius kiekvienam vaikui)

Kodėl, jūsų manymu, mums reikia žodžių, nusakančių daiktų savybes? (vaikų atsakymai)

Rusų kalboje šie žodžiai yra kalbos dalis, vadinama būdvardžiu. Šie žodžiai yra būtini dalyko aprašymo tikslumui, mūsų kalbos įvaizdžiui ir dekoravimui. Jie pabrėžiami banguota linija.

3. Fizinis lavinimas

Mes einame keliu

Pakelkime kojas

Jie bėgo greitai, greitai,

Ir tada jie atsisėdo ir atsistojo

Šok-šok, šuoli-šok,

Ir tada mes susėdome - viskas!

Pirštų gimnastika (su masažo kamuoliuku)

Aš paimsiu kamuolį į ranką -

Suspausiu vieną kartą, suspausiu du kartus,

Ir aš įdėsiu į kitą -

Suspausiu vieną kartą, suspausiu du kartus,

Padėsiu tarp delnų -

Sukiosiu ir sukiosiu,

Aš eisiu per visus tavo pirštus

Ir aš jį pastatysiu į savo vietą.

4. Sąsiuvinių dizainas. Darbas su kortelėmis (žodžių darybos įgūdžių ugdymas)

Išspręskite pavyzdį ir užrašykite frazę, kilusią iš žodžių pridedant:

saulė + diena; namai + komfortas; obuolys + sultys; sniegas + moteris

Patikrinkite (logopedo pavyzdys uždedamas ant lentos):

5. Darbas su deformuotu tekstu (poromis)

Čia yra tekstas, kuriame visi sakiniai yra apversti.

Sakinius būtina užrašyti teisinga seka.

Perskaitykite gautą tekstą, apie ką jis? Ką padarė Katya? Ką galite pasakyti apie jos veiksmus?

Kiekviename sakinyje raskite žodį, reiškiantį objekto požymį, ir pabraukite jį banguota linija (pažymėkite).

V. Dengtos medžiagos sutvirtinimas (žaidimas su kamuoliuko metimu)

Logopedas „meta“ žodį-objektą, o studentas „meta“ žodį, reiškiantį jo požymį.

Pavyzdžiui: logopedas – dangus, studentas – mėlynas.

Žodžiai: kamuolys, knyga, kiškis, saulė, namas, sniegas, gaidys, pomidoras, lėlė, sultys, gėlė.

VI. Apatinė eilutė. Įvertinimas.

Mūsų pamoka baigėsi.

Kokiais žodžiais šiandien dirbome?

Į kokius klausimus atsako žodžiai, reiškiantys objekto požymį?

Kodėl mūsų kalboje reikia ženklų žodžių?

Vaikinai, jūs esate puikūs! Visi dirbo gerai! Ant jūsų stalų yra „šypsenėlės“. Įvertinkite save lentoje po pažymiu, kurį skyrėte už savo darbą klasėje, uždėdami šypsenėlę.

Atviro korekcinio logopedinio užsiėmimo santrauka

1 klasėje "A" tema

„Žodžiai, žymintys objekto požymį“

Logopedas Bushueva I.V.

Pamokos tema: „Daikto savybes žymintys žodžiai“

Pamokos tipas - mokymosi ir iš pradžių naujų žinių įtvirtinimo pamoka

Pamokos tikslai:

Suformuokite naują sampratą apie žodžius, žyminčius daikto požymį;

Išmokyti vaikus taisyklingai keisti žodžius, žyminčius ženklus pagal lytį;

Išmokti grafiškai žymėti žodžius, reiškiančius daikto savybes;

Išmokti atskirti žodžius-ženklus nuo žodžių-objektų ir žodžių-veiksmų;

Humaniško požiūrio į gyvūnus ugdymas;

Ugdykite vaizduotę, klausos dėmesį ir atmintį;

Lavinti smulkiąją rankų motoriką.

Asmeninis UUD:

Įsivertinti gebėjimus pagal ugdomosios veiklos sėkmės kriterijus.

Reguliuojantis UUD:

Bendradarbiaudami su mokytoju, išsikelti naujus mokymosi tikslus;

Praktinę užduotį transformuoti į pažintinę;

Parodykite pažintinę iniciatyvą bendradarbiaujant švietimo srityje.

Kognityvinis UUD:

Konkrečių žinių formavimas studentuose, gebėjimas šias žinias paaiškinti ir pritaikyti bei produktyviai veikti studijų srityje.

Stebėjimas

Klausa

Bendravimas UUD:

Užmegzti dialogą;

Dalyvauti grupinėje diskusijoje;

Kurti produktyvų bendravimą su bendraamžiais ir suaugusiaisiais kolektyvinės veiklos procese;

Teisingas elgesys;

Pratimų kontrolė.

Įranga: Paveikslėliai, kuriuose vaizduojami agurkai, ropės, obuoliai, pomidorai; kortelės su grafiniais atributinių žodžių atvaizdais, darbo knygelės, pieštukai.

Pamokos eiga.

  1. Organizacinis momentas.

Logopedas ir vaikai sveikina vieni kitus:

Atsistokite tiesiai

Jie tyliai atsisėdo,

Jie pasuko galvas,

Saldžiai - saldžiai ištemptas,

Ir jie šypsojosi vienas kitam.

Burna buvo užrakinta,

Pamoka prasideda.

P. Ankstesnių pamokų medžiagos kartojimas.

Logopedas kviečia mokinius įvardyti du žodžius, žyminčius objektą ir objekto veiksmą, ir kiekvienam žodžiui pateikti klausimą, po kurio mokiniai užima savo vietas.

Logopedas: „Atspėkite mįsles, užduokite mįslių ir mįslių žodžių klausimus, paaiškinkite, ką kiekvienas žodis reiškia.

Musės, dūzgia - ... . Moos, kramto - ... . Šokinėja, kaimynai - ... . Plakti, miaukti -... . Laikrodžiai, loja - ... . Plaukia, tyli - . . . . Pliekia, kramto – . . . . Grunts, slurps - . . .

III. Darbas su žodžiais, reiškiančiais objekto požymį.

Logopedė kviečia mokinius pasvarstyti apie agurką, ropę, obuolį, pomidorą. Rodydamas pakaitomis į agurką, ropę, obuolį, pomidorą, jis klausia:

"Kokia forma, spalva, skonis?"(Ovali, žalia, skanu.)

„Kokia forma, spalva, skonis?(Apvalus, geltonas, skanus.)

„Kokia forma, spalva, skonis?(Apvalus, raudonas, saldus.)

Logopedas stebi taisyklingą būdvardžių galūnių tarimą.

Logopedas: „Jūs įvardijote daug žodžių, ir jie visi rodo objekto ženklą, o dabar kartokite žodžius-ženklus, kurie atitinka žodžiusagurkai, ropės, obuoliai, pomidorai.Prisiminkite, kaip uždaviau klausimą apie žodžiusapvalus, geltonas, ovalus, žalias, apvalus, raudonas.

Tada logopedas pateikia mokiniams užduotis:

1) Užduokite klausimus prie žodžiųžalia, šviežia, geltona, traški, graži, kvapni.(klausia kiekvienas iš eilės studentas.)

2) Sugalvokite ir įvardinkite po vieną žodį, kuris reiškia objekto požymį. Užduokite klausimą apie šį žodį. (Logopedas užtikrina, kad mokinių atsakymai nesikartotų.)

3) ) Objektą žymintį žodį derinkite su žodžiais, žyminčiais tinkamas reikšme savybes. Užduokite klausimą šiais žodžiais.

Pavyzdys: beržas - baltakamienis, garbanotas, rusiškas, jaunas- kuri?

Vėjas... (šaltas, šiltas, veriantis, meilus, stiprus).

Draugas... (atsidavęs, ištikimas, patikimas, didelis, mylimas).

Nuotaika... (geras, linksmas, nerimastingas, džiaugsmingas, blogas).

Elgesys... (gerai, pavyzdingai, puikiai).

Orai... (saulėtas, geras, lietingas, šaltas, giedras).

4) Pagalvokite ir atsakykite, ką reiškia žodžiai, atsakantys į klausimus: Kuris? kuri? kuri?

4. Fiziniai pratimai.

Išilgai tako, palei taką

Mes šokinėjame ant dešinės kojos. (Šok ant dešinės kojos.)

Ir tuo pačiu keliu

Mes šokinėjame ant kairės kojos. (Šok ant kairės kojos.)

Bėgime taku,

Bėgsime į pievelę. (Bėga vietoje.)

Ant pievelės, ant vejos

Šoksime kaip zuikiai. (Šoka ant abiejų kojų.)

Sustok. Truputį pailsėkime.

Ir mes eisime namo. (Eikite vietoje.)

5. Grafinis žodžių vaizdavimas.

Logopedė kviečia mokinius prisiminti, kaip jie grafiškai pavaizdavo daiktus žyminčius žodžius, o žodžius – veiksmus. Tada paaiškina, kad ženklus žymintys žodžiai vaizduojami banguota linija. Tada mokiniai grafiškai pavaizduoja žodžius:didelis, naujas, sumanus, drąsus, geležinis, mažas, senas, tingus, medinis, apvalus, mėlynas, mėgstamiausias didelis, mėlyna.

6. Pratimas klausos dėmesiui ir atminčiai lavinti.

1) Iš išgirstų žodžių serijos pakelkite kortelę su grafiniu objekto atributo vaizdu į atitinkamą žodį:drąsus, žolė, malonus, vaivorykštė, gražus,pieštukas, siuvinėja, sumanus, padeda, jaunesnysis, stato, paklusnus.

2) Klausykite pasakojimo. Atsakykite į klausimus: Nupieškite dramblį. Papasakokite, koks buvo dramblys.

Dramblys.

Dramblys buvo didžiulis, su sunkiomis raukšlėmis. Kojos storos, kaip stulpai. Uodega ilga. Galva didelė ir gumbuota. Ausys yra didelės, kaip puodeliai, ir kabo. Akys labai mažos, bet protingos ir malonios.

(Pasak L.I. Kuprin.)

Klausimai:

„Ar jūs kada nors matėte dramblį? kur? Koks buvo dramblys? Kokias kojas turi dramblys? Kokia uodega? Kokią galvą turi dramblys? Kokios ausys? Kokios akys? (Mokiniai įvardija tik ženklus žyminčius žodžius.) Ką dar matėte zoologijos sode? Kaip turėtume elgtis su gyvūnais?

7. Pamokos santrauka. Atspindys.

Logopedas: „Kokių naujų žodžių sutikote? Ką apie juos sužinojote? Kas jums sukėlė sunkumų? Užsibrėžkite savo sąsiuvinyje veidą, atitinkantį jūsų nuotaiką.




Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!