M Alimbajevas, kuris mėgsta skaityti. Literatūros valanda „Kazachstano liaudies rašytojas“

https://accounts.google.com


Skaidrių antraštės:

Kas ką myli

Į gaidį suberkime grūdus

Meskime kaulą Budiui

Triušiui - kopūsto lapas,

O karvė – skani žolė

Paliksime plutą pelei,

Nunešime svilą veršeliui

Išvirkime košę visoms vištoms,

Pilame kačiukams pieno

Tęsinys „Kas ką myli“-2

Peržiūra:

Norėdami naudoti pristatymų peržiūras, susikurkite „Google“ paskyrą ir prisijunkite prie jos: https://accounts.google.com


Skaidrių antraštės:

Kas ką myli - 2

Nuneškime avižas arkliui,

Paimkime quinoa avims.

Katinui duosime viskio

Nupirkime Aliošai šokolado.

Gaidžiui grūdus įberkim, Bičiuliui kaulą meskim, triušiui kopūsto lapą, o karvei skanios žolės įmeskime. Paliksime plutą pelei, o likę išnešime veršeliui.

Visiems viščiukams išvirkime košės, kačiukams užpilkime pieno. Avižas nunešim arkliui, Avis kinoju pavaišinsim. Katinui duosim Whiskas, Aliošai šokoladą nupirksim.

Peržiūra:

Privati ​​ikimokyklinio ugdymo įstaiga

« Darželis Nr. 211 UAB „Rusijos geležinkeliai“.

Eilėraščio „Kas ką myli“ vidurinėje grupėje, naudojant IKT, pamokos santrauka.

Sudarė: vyresnioji mokytoja Galeeva O.A.

Švietimo sričių integracija:„Kalbos raida“, „Kognityvinis vystymasis“, „Socialinis ir komunikacinis vystymasis“, „Meninis ir estetinis vystymasis“

Vaikų užsiėmimų rūšys:žaidimų, pažinimo, komunikacinio, motorinio, muzikinio ir meninio.

Tikslas GCD: skatinkite vaikus įsiminti eilėraštį naudodami pristatymą – mnemoninę lentelę.

Užduotys:

1. Edukacinis aspektas

Sukurkite vaikams galimybę susipažinti su nauju eilėraščiu ir jį išmokti mintinai;

Padėkite išmokti atsakyti į klausimus, pagrįstus turiniu, naudodami teksto eilutes.

2. Vystymosi aspektas:

Prisidėtilavina dėmesį, atmintį, mąstymą, intonacijąkalbos išraiškingumas.

3. Sužadinti domėjimąsi poezija, žadinti estetinius jausmus.

Metodai ir technikos.

1. Vaizdas: (šou, demonstravimas)

2. Verbalinis: meninė raiška, pokalbis, pasakojimas, klausimai, paaiškinimai.

3. Žaidimas: netikėtumo momentas, didaktinis žaidimas.

Preliminarus darbas.

Žiūrėti iliustracijas apie augintinius, skaityti grožinę literatūrą, mįsles apie gyvūnus, žodinius ir didaktinius žaidimus: „Kas ką valgo?“, „Kas rėkia? žaidimai, vaidmenų žaidimas „Pas močiutę kaime“.

GCD judėjimas:

Auklėtojas.

Vaikinai, atminkite mįslę:

Kuris niekada nepavargsta mylėti

Jis kepa mums pyragus,

Skanių blynų,

Tai mūsų… (močiutė)

Teisingai, močiute.

Kas aplankė močiutę kaime?

Kokie augintiniai gyvena pas tavo močiutę kaime?

Kiek iš jūsų žinote, kaip prižiūrėti gyvūnus, kad jie būtų sveiki ir laimingi?

Juos reikia gerai maitinti.

Žiūrėk, aš atnešiau krepšelį, o krepšelyje yra įvairių produktų, skirtų močiutės gyvūnams?

Pažiūrėkime, kas čia slypi

Mokytojas atkreipia vaikų dėmesį į pristatymą ( 1 skaidrė).

Pažiūrėkite, kiek įvairių produktų yra. Ar visi gyvūnai mėgsta šiuos produktus? Ar galima maitinti veršelį kaulu, o kačiukas ės saldainį?

Pažiūrėkime, ką mėgsta valgyti įvairūs gyvūnai.

Ką dovanosime gaidžiui? ( 2 skaidrė).

Teisingai - Į gaidį suberkime grūdus(kartoja 2-3 vaikai)

Ką mesti šuniui? ( 3 skaidrės)

Teisingai. Meskime kaulą Budiui, (kartoja 2-3 vaikai)

Kuo turėtume gydyti triušį? ( 4 skaidrės)

Teisingai. Triušiui - kopūsto lapas. (kartoja 2-3 vaikai)

Ką valgo karvė? ( 5 skaidrės)

Teisingai. O karvė – skani žolė. (kartoja 2-3 vaikai)

Ką valgo pelytė?

M paliksime yshka plutą(6 skaidrė ) (kartoja 2-3 vaikai)

Veršelio šėrimas nuosėdomis. Swill tokia skysta košė, duodama veršeliui - juk dar maža ir žolės nevalgo.Nunešime svilą veršeliui(7 skaidrės)

O mažiesiems viščiukams išvirsime košės ( 8 skaidrė)

- Visoms vištoms išvirkime košės(kartoja 2-3 vaikai)

Ką turėtume duoti kačiukams? ( 9 skaidrė)

Teisingai. Pilame kačiukams pieno(kartoja 2-3 vaikai)

Ką valgys arklys?(10 skaidrės

- Nuneškime arkliui avižas) (kartoja 2-3 vaikai)

Ką valgo avys?

Avys taip pat mėgsta žolę, vadinamą quinoa.(11 skaidrės)

Atneškime avims quinoa(kartoja 2-3 vaikai)

Ką iš tikrųjų mėgsta suaugusi katė?(12 skaidrės

Teisingai. Whiskas duosime katinui.) (kartoja 2–3 vaikai)

Ką vaikai myli labiausiai? Na, žinoma, saldainiai. Ką padovanosime savo anūkui Aliošai? (13 skaidrių)

Teisingai, šokoladas.Nupirkime Aliošai šokolado. (kartoja 2-3 vaikai)

Dabar pažiūrėkime į paveikslėlį ir kartu papasakokime eilėraštį.

Mokytojas deklamuoja eilėraštį. Ir vaikai siūlo paskutinius žodžius.

Tada vaikai (2-3 vaikai) paeiliui deklamuoja eilėraštį pagal paveikslėlį - ( skaidrė 14; 15). Mokytojas stebi intonacijos išraiškingumą, taisyklingą žodžių tarimą ir jų derinimą.

Kūno kultūros momentas: "Kas taip vaikšto?"

Mokytojas kviečia vaikus žaisti - „pavirsti“ į tuos gyvūnus, kuriuos pavadins:

Kaip bėga pelytė? (pasilenkę ant kojų pirštų vaikai tyliai laksto aplink grupę)

Kaip žirgas šoka? (vaikai taip pat bėgioja aukštais keliais)

Kaip šokinėja triušis? (vaikai šokinėja ant dviejų kojų) ir kt.

Žaidimas žaidžiamas su smagia muzika.

Vaikinai, kol mes deklamavome eilėraščius, mūsų gyvūnai norėjo valgyti. Pamaitinkime juos. Didaktinis žaidimas „Pamaitink gyvūnus“ 14 skaidrė; 15.

Kokie mes esame puikūs šiandien. Jie padėjo močiutei, maitino visus gyvūnus ir išmoko eilėraštį.

Pamoka baigta.


Sabaktyn zhospary

Pamokos planas

Pamokos planas

Күні / Data / Data:

Viršutinė/Grupė/Grupė: В-22

Pәn / Tema / Tema: Kalbos raidos metodai.

Sabaktyn takyryby/Pamokos tema/Tema: Pasiruošimas išraiškingam skaitymui vaikų klasėje.

Sabaktyn ulgіsi/ Pamokos tipas/Pamokos tipas: Praktiška

Sabaktyn turi/Veiklos tipas/ Pamokos rūšis:

Maksats/Pamokos tikslai/Uždaviniai:

bilimdik / edukacinis / edukacinis: Ugdyti gebėjimą sudaryti įvairaus sudėtingumo klausimus kūriniams analizuoti, atsižvelgiant į vaikų amžiaus ypatybes.

damytushylyk/ besivystantis/ besivystantis : Toliau ugdyti gebėjimą dirbti su programa ir antologijomis apie vaikų literatūrą

tarbielik/ švietimas/ auklėjimas: Skatinti ikimokyklinio amžiaus vaikų domėjimąsi grožine literatūra kaip priemone lavinti kalbą.

Kornekі kuraldar/ Įranga/ Ištekliai ištraukos iš programos, darbų tekstai, vertinimo kriterijai, lipdukai, pristatymas.

Sabaktynas Barysy / Pamokos planas / Planas

    Organizacinis momentas

    Žinių atnaujinimas

    Praktinis darbas

    Atspindys

    Namų darbai

Pamokos eiga

    Sveikinimai trimis kalbomis: Sveiki,Salematsiz be,Labas rytas

Organizacinis momentas.

Bendri reikalavimai: nėra, išvaizda. (2 min.)

    Žinių atnaujinimas Apibendrinant pamokos temą atsakymų į klausimus forma:

Strategija „Klausimas rate“ (pirmas klausimas Kodėl M. Alimbajevas yra poetas?... Kitas klausimas formuluojamas priklausomai nuo atsakymo į ankstesnį... Nes rašo poeziją. Kodėl rašo poeziją? Ir t.t. .) 7 min

Pranešimas apie pamokos temą, supažindinimas su planu, supažindinimas su darbo grupėmis taisyklėmis, su vertinimo kriterijais.

    Žana sabakty tussindiru. Tema: Pasiruošimas raiškiam skaitymui vaikų auditorijoje.

Planas:

    M. Alimbajevo, A. Duisenbievo darbų vyresniajai grupei iš programos „Biz mektepke baramyz“ analizė. Pasiruošimas išraiškingam skaitymui vaikų klasėje

    Eilėraščio analizės klausimų sudarymas su vyresniosios grupės vaikais

Darbas pamokos metu

Pirmas klausimas – darbas su programaprogramos „Biz mektepke baramyz“,kazachų autorių vaikų literatūros antologija. Pasirinkite 4 M Alimbauvos ir A Duisenbievos darbus (po 2), suskirstykite į 4 pogrupius, kiekvienas pogrupis kūrinį analizuoja po 10 min. Tada kiekvieno pogrupio atstovas pateikia savo analizę kitam pogrupiui, o visi sugaišta 10 minučių, užrašydami pagrindinius dalykus į sąsiuvinį. Jie grįžta į savo pogrupį ir ruošiasi išraiškingam skaitymui vaikų auditorijoje. Po 5 minučių pasiruošimo jie išraiškingai skaitė kūrinius. Atliekamas tarpusavio vertinimas.

Antras klausimas – ant lipdukų kiekvienas pogrupis (po 3 min.) užrašo po klausimą eilėraščiui analizuoti kartu su vaikais; eilėraštį perduoda kitam pogrupiui, kuris parašo savo klausimą ir pan. iki eilėraščio grąžinimo į namų pogrupį, kur klausimai išdėstomi pagal sunkumo laipsnį, pataisomi (5 min.) ir pranešėjai pateikiami visai grupei (po 3 min.). Vertinami tie klausimai, kurie tiksliausiai atspindi eilėraščio turinį (po 1 min.).

Bekitu

Lentelės pildymas (5min)

žinojo

sužinojo

noriu žinoti

V . O tapsyrmasy

1. Praktikos pagrindu parengti medžiagą tema „Darbas su knyga ne pamokoje“ (2 min.)

VI . Adebietas/ Literatūra/ Literatūra :

    A.M. Borodichas „Kalbos ugdymo metodai“

    F. Sokhin „Kalbos ugdymas ikimokyklinio amžiaus vaikams“

    L. P. Fedorenko, M. F. Fomicheva, V. K. Lotarevas „Kalbos ugdymo metodai ikimokyklinio amžiaus vaikams“

    Kazachstano autorių grožinės literatūros vaikams skaitytuvas.

    Švietimo ir mokymo programa „Biz mektepke baramyz“

žinojo

sužinojo

noriu žinoti

Raiškiojo skaitymo vertinimo kriterijai

kriterijus

Skaitymas monotoniškai, be pauzių ir loginių kirčių

Netinkamai naudoja logisem akcentus,

Skaito labai tyliai (per garsiai)

Efektyviai ir pagrįstai išnaudoja raiškiąsias kalbos galimybes kūrinio turiniui perteikti

Emocionalumas skaitant kūrinį

Skaitydamas nenaudoja veido mimikos ar gestų, nereiškia jokių emocijų

Per didelis (žemas) emocionalumas trukdo suvokti meno kūrinį

Emociškai ir mimiškai perteikia kūrinio prasmę ir charakterį, atkreipia dėmesį į aplinkinių reakciją.

Atsižvelgiant į vaikų amžiaus ypatybes

Minimaliai kreipia dėmesį į publiką, skaito pats

Atsižvelgiama į amžiaus ypatybes ir ikimokyklinio amžiaus vaikų vaizduotę

Pogrupio narių darbo vertinimo kriterijai

kriterijus

Vaidmenų pareigų vykdymas

Nevykdo pareigų

Įsitraukia ir ne visada atlieka jam pavestas pareigas, o tai turi įtakos bendram rezultatui

Nuolat prisimena savo vaidmenį pogrupyje;

Laikosi visų darbo pogrupyje taisyklių

Dalyvavimas problemų aptarime ir problemų sprendime

Pasyvus, darbe nedalyvauja

Užduoda paprastus klausimus, nesiūlo idėjų, su viskuo sutinka, nemoka įtikinti

Užduoda konstruktyvius klausimus; siūlo idėjų ir problemų sprendimo būdų.

Gebėjimas bendrauti su draugais

Nebendrauja

Nerodo aktyvumo ar nekreipia dėmesio į komandos narius, savo požiūrį laiko vieninteliu teisingu

moka įtikinti, sutinka su kitų nuomone

Klausimų vertinimo kriterijai

kriterijus

Gebėjimas užduoti klausimus įvairiais lygiais

Klausimai apie žinias

Klausimai, skirti suprasti ir pritaikyti

Analitinio ir vertinamojo pobūdžio klausimai

Grožinė literatūra

Tikslas : tvaraus domėjimosi literatūra kaip meno forma formavimas vyresniems ikimokyklinukams, raštingo skaitytojo ugdymas; praturtinti vaikų kalbą perkeltine tautosakos ir vaikų grožinės literatūros kalba, orientuoti vaiką į savo literatūrinę kūrybą, minčių ir jausmų raišką.

Užduotys:

1. Užtikrinti, kad vaikas įsisavintų kūrinių turinį ir juos teisingai suprastų.

2. Išmokite nustatyti kūrinio žanrą (eilėraštis, istorija, pasaka), pagauti ryškiausius kalbos perkeltinumo pavyzdžius (apibrėžimus, palyginimus ir pan.).

3. Ugdykite įgūdžiusmeninė analizėtekstąvaikui prieinamu lygiu ir asimiliacija paprasčiausiu pristatymukai kurios literatūros teorijos sąvokos,suteikiantis supratimą apie kūrinio ypatybes ir prisidedantis prie skaitytojo estetinio skonio ugdymo.

4. Išmokti kai kuriuos programinius kūrinius (eilėraščius, smulkiojo folkloro žanrus), išmokti perteikti kūrinį artimai tekstui (perpasakoti).

5. Supažindinti su tautinio folkloro kūriniais, rašytojų, gimtosios tautinės kalbos žmonių ar rašytojų – konkretaus regiono gyventojų kūryba.

6. Ugdykite bendro klausymo įgūdžius, gebėjimą organizuotai atsakyti į klausimus ir klausti apie tai, kas buvo perskaityta, atidžiai išnagrinėti iliustracijas ir susieti jas su pažįstamu tekstu.

7. Išmokyti vaidinti vaidmenis dramatizacijoje, dramatizavimo žaidime, paremtame literatūriniais siužetais, ugdyti jų kūrybinius gebėjimus.

8. Supažindinti vyresnio amžiaus ikimokyklinukus su kazachų tautos literatūrinio meno ištakomis.

9. Įskiepyti atidaus ir kruopštaus elgesio su knygomis įgūdžius.

Skilties „Grožinė literatūra“ turinys apima tokias sritis kaip:

Perpasakojimo darbai.

Kūrybinis pasakojimas.

1 ketvirtis

Skaitymui ir pasakojimui skirti kūriniai.

Žodinis liaudies menas: Iš kazachų folkloro: „Lopšinė“, „Tai-Tai“, „Kepti kviečiai (žaidimas)“.Kazachų liaudies pasakos: „Kubala“, „Raitelis ir vilkas“, „Khanas ir vargšas“, „Išradingas viziris“.Rusų liaudies pasakos: „Katė, gaidys ir lapė“, „Kvailas vilkas“, „Baimė turi dideles akis“, „Maša ir lokys“.Pasaulio tautų pasakojimai: „Trys paršiukai“ (anglų liaudies pasaka), Nanai „Ayoga“ (liaudies pasaka), „Trys seserys“ (totorių liaudies pasaka).

Ibray Altynsarin „Atgailos jausmas stipresnis už skausmą“; Žanibekas Karbozinas „Vyšnių slyva“; Madykhat Turezhanov „Gyvenimo galia“; Levas Tolstojus „Paukštis“.

Eilėraščiai: Muzafaras Alimbajevas „Mano žaislai“; Orazakyn Askarov „Mūsų šuo“; Sergejus Baruzdinas „Žurnalas“.

Perpasakojimo darbai.

Žodinis liaudies menas: Kazachų liaudies pasakos: „Lapė ir gaidys“.Rusų liaudies pasakos: "Ropė".

Kazachstano, Rusijos ir kitų NVS šalių rašytojų istorijos: Madykhat Turezhanov „Pagal nuopelnus“; Jevgenijus Charušinas „Mūsų kieme“; Levas Tolstojus „Melagis“; Konstantinas Ušinskis „Kartu ankšta, bet atskirai nuobodu“. Valentina Oseeva „Medicina“.

Veikia mokymuisi.

Žodinis liaudies menas:

Eilėraščiai: Muzafar Alimbayev „Rudens ženklai“; „Aidas“, Kastek Bayanbaev „Jurta“; Anuarbekas Duisembjevas „Žemės vaikai“; Aleksejus Pleščejevas „Ruduo“; Irina Tokmakova „Ąžuolas“.

Kūrybinis pasakojimas.

Išmokyti sugalvoti mokytojo pasakojimo tęsinį ir pabaigą temomis: „Ruduo“, „Mano draugas“. Skatinti vaikų kūrybinę iniciatyvą.

2 ketvirtis

Skaitymui ir pasakojimui skirti kūriniai.

Žodinis liaudies menas: Kazachų, rusų patarlės, posakiai ir mįslės.Iš kazachų folkloro: „Tautas“, „Balta statinė - pilka statinė (žaidimas)“, „Slėpynės“.

Kazachų liaudies pasakos: „Senis ir Djau“, „Gėris ir blogis“, „Džigitas ir Mystanas“, „Ateities Batyras“ (palyginimas).

Rusų liaudies pasakos: „Morozko“, „Lapė ir gervė“, „Gulbės-žąsys“, „Chavroshechka“.

Pasaulio tautų pasakojimai: „Pykh“ (baltarusių liaudies pasaka), „Ne jėga, o protu“ (baltarusių liaudies pasaka), „Gegutė“ (nencų liaudies pasaka).

Kazachstano, Rusijos ir kitų NVS šalių rašytojų istorijos:

Ibray Altynsarin „Voras, skruzdėlė ir kregždė“; Dukenbai Doszhanov „Ardakas, piemens sūnus“; Madykhat Turezhanovas „Veršelis“; Konstantinas Ušinskis „Lapė Patrikeevna“.

Eilėraščiai: Muzafaras Alimbajevas „Katės įprotis“; Kabdykarimas Idrisovas „Ant Jailau“; Kadyr Murzaliev „Pats“; Sergejus Yeseninas „Beržas“.

Perpasakojimo darbai.

Žodinis liaudies menas: Kazachų liaudies pasakos: „Lapė ir ožka“.Rusų liaudies pasakos: „Puikingas kiškis“, „Ežiukas“.

Kazachstano, Rusijos ir kitų NVS šalių rašytojų istorijos:

Madykhat Turezhanovas „Aš jam atleidau“; Levas Tolstojus „Du bendražygiai“; Konstantinas Ušinskis „Medicina“, „Galbūt netinka“; Valentina Oseeva „Blogas“.

Veikia mokymuisi.

Žodinis liaudies menas: mįslės, patarlės ir priežodžiai, eilių skaičiavimas, liežuvio keitimas.

Eilėraščiai: Muzafar Alimbayev "Ar šuniukas apie tai nežino?"; Anuarbekas Duysembievas „Vakaro aušroje“; Kabdykarimas Idrisovas „Mano žemė“; Ivanas Surikovas „Pirmasis sniegas“; Evgenia Trutneva „Laimingų Naujųjų metų! Ivanas Nikitinas „Sveika, žiema!

Kūrybinis pasakojimas.

Išmokite sugalvoti aprašomąsias ir pasakojamąsias istorijas mokytojo pasiūlyta tema („Žiemos grožis“, „Mano keturkojis“, „Žiemos džiaugsmai“), sudaryti nuoseklų, nuoseklų siužetą, naudoti perkeltinius žodžius, epitetus ir palyginimai kalboje.

III ketvirtis

Skaitymui ir pasakojimui skirti kūriniai.

Žodinis liaudies menas: Kazachų, rusų patarlės, posakiai ir mįslės.Iš kazachų tautosakos: „Aigolekas“, „Pasaka“, „Piemuo“. Kazachų liaudies pasakos: „Keturi draugai“, „Karazhay“, „Išradingas berniukas“, „Auksaplaukis Totambajus“, „Karaglyšas“, „Aksak-Kulan“ (kazachų legenda).Rusų liaudies pasakos : „Snieguolė“, „Sesuo Lapė ir pilkasis vilkas“, „Sesuo Alionuška ir brolis Ivanuška“, „Lapė ir kiškis“.Pasakojimai apie pasaulio tautas : „Saulė svečiuojasi“ (slovakų liaudies pasaka), „Du godūs meškiukai“ (vengrų liaudies pasaka), „Jei skubi, prajuokini žmones“ (lenkų liaudies pasaka).

Kazachstano, Rusijos ir kitų NVS šalių rašytojų istorijos: Madi Alimbetovas „Saulė tavo delne“; Madykhat Turezhanov „Pagalba“, „Balta ožka“; Utebay Turmanzhanov „Baltasis kupranugaris“; Eduardas Šimas „Akmuo, upelis, varveklis ir saulė“; Jevgenijus Charušinas „Vilkas“.

Eilėraščiai: Žaraskanas Abdiraševas „Pripažinimas“; Anuarbekas Duysembievas „Pasiklydęs“; Žarkenas Bodeševas „Obuolys“; Rasul Gamzatov „Mano senelis“; Elena Blaginina „Pasėdėkime tyloje“.

Perpasakojimo darbai.

Žodinis liaudies menas: Kazachų liaudies pasakos: „Grubus ačiū“.Rusų liaudies pasakos: „Auksinis kiaušinis“, „Teremok“.

Kazachstano, Rusijos ir kitų NVS šalių rašytojų istorijos: Safuanas Šaimerdenovas „Inetas“; Jevgenijus Charušinas „Žvirblis“; Levas Tolstojus „Liūtas ir pelė“, „Tėvas ir sūnūs“; Konstantinas Ušinskis „Vaska“, „Ne gerai nukirptas, bet kietai miegantis“; Valentina Oseeva „Gera“; Natalija Kalinina „Apie sniego bandelę“.

Veikia mokymuisi.

Žodinis liaudies menas: mįslės, patarlės ir priežodžiai, eilių skaičiavimas, liežuvio keitimas.

Eilėraščiai: Anuarbekas Duysembievas „Žiemos priežiūra“; Muzafar Alimbaev „Asilas šoka“; Kastek Bayanbaev „Paukščių namelis“; Abubakir Kayranov „Močiutė“; Kadyr Murzaliev „Baltas akmenukas“; Olga Vysotskaya „Pokalbis su pavasariu“; Evgenia Trutneva „Motinos diena“; Platonas Voronko „Miške po eglute yra trobelė“.

Kūrybinis pasakojimas.

Išmokykite išradinėtiistorijostemomisgyvenimas "Mano mama"", „Pavasario šventė – Nauryz", pagal „Merry Drops“ pastebėjimus, AutoriuspaveikslėliusI. Levitano „Pavasaris“, „Didysis vanduo“.

І V ketvirtį

Skaitymui ir pasakojimui skirti kūriniai.

Žodinis liaudies menas: Kazachų, rusų patarlės, posakiai ir mįslės.Iš kazachų tautosakos: „Varnos“, „Apgavikas“, „Gaidys“. Kazachų liaudies pasakos: „Aštrus šaulys“, „Išmintinga mergina“, „Abi ir Tabi“, „Širdis“ (palyginimas).

Rusų liaudies pasakos : „Žmogus ir lokys“, „Prie lydekos komandos“.Pasakojimai apie pasaulio tautas : „Senoji piniginė“ (latvių liaudies pasaka), C. Perrault „Fėjos dovanos“.

Kazachstano, Rusijos ir kitų NVS šalių rašytojų istorijos: Ibray Altynsarin „Medvilnės gabalėlis“; Madykhat Turezhanov „Lakštingalos“; Eduardas Šimas „Saulėtas lašas“; Vitalijus Bianki „Uodegos“.

Eilėraščiai: Muzafar Alimbayev „Mandagumo pamokos“; Kožanas Musrepovas „Užsispyrusi katė“; Georgijus Ladonščikovas „Meška pabudo“; Korney Chukovsky „Aibolitas ir žvirblis“

Perpasakojimo darbai.

Žodinis liaudies menas: Kazachų liaudies pasakos: „Lapė ir gervė“.Rusų liaudies pasakos: „Kolobokas“, „Lapė ir vėžiai“.

Kazachstano, Rusijos ir kitų NVS šalių rašytojų istorijos: Madykhat Turezhanov „Mažasis sodininkas“; Levas Tolstojus „Išmoktas sūnus“; Konstantinas Ušinskis „Gegutė“; Jevgenijus Permyakas „Kam reikalingos rankos“; Jakovas Taitsas „Uogoms“; Vitalijus Bianki „Lapė ir pelė“.

Veikia mokymuisi.

Žodinis liaudies menas: mįslės, patarlės ir priežodžiai, eilių skaičiavimas, liežuvio keitimas.

Eilėraščiai: Muzafar Alimbayev „Piešiniai ant asfalto“, Anuarbekas Duysembievas „Vasara“, Kastekas Bayanbajevas „Braškės“; Aleksejus Pleščejevas „Kaimo daina“; Sergejus Yeseninas „Paukščių vyšnia“; Platonas Voronko „Pyragas“.

Kūrybinis pasakojimas.

Stiprinti gebėjimą taikytiprieinamameniniai ir kalbiniai įgūdžiai kuriant siužetus ir aprašomuosius pasakojimus mokytojo pasiūlyta tema („Mano senelis“, „Vasara – smagus laikas“ ir kt.).

Dėl programos medžiagos įsisavinimogrožinėje literatūroje iki metų pabaigos vaikaiturėtų :

Gebėti klausytis ir girdėti literatūrinį tekstą;

Emociškai, aktyviai reaguoti į literatūros kūrinių turinį, užjausti, užjausti literatūros personažus;

Atlikti žaidimo veiksmus, atitinkančius teksto turinį;

Atsakyti į pagrindinius klausimus apie teksto ir iliustracijų turinį;

Išmokti mintinai programinius kūrinius (eilėraščius, smulkiuosius folkloro žanrus);

Prisiminti atskirus žodžius ir posakius iš teksto; išreikšti savo požiūrį į tai, ką skaitote ir girdite;

Atpažinti ir įvardyti kai kuriuos literatūros žanrus;

Dalyvauti kolektyvinėse mažųjų teatro pastatymų peržiūrose;

Domėtis knygomis, įvardinti kelis žinomus literatūros kūrinius, taip pat kazachų rašytojų kūrinius, nacionalinį folklorą;

Mokėti atsargiai ir atsargiai elgtis su knygomis.

Muzafaras Alimbajevas

MANdagumo PAMOKOS

Dramblys užleidžia vietą skruzdėlei:

Labas rytas! Ar mes šiek tiek skubame?

Ir skruzdėlė: - O, ačiū, aš skubu.

Koks tu malonus! Atsiprašau!

Larkas danguje

Štai ką jis pasakė ereliui:

Jūs, vaikinai, pavargote, atsisėskite ant uolos.

Ir erelis atsakė: - Taip, sūnau,

Aš gyvenu daug metų, o dabar sergu.

Ir linkiu tau gyventi ilgai, kaip aš, -

Tegul jūsų mandagumas jums padeda.

Danguje sudegė gražus saulėlydis,

Švelnus vėjas žaidė su žole,

Goferis pasakė: - Mielas kurmi,

Diena blėsta ir ateina naktis,

Greitai pakils auksinis mėnulis...

Labanakt tau. Gerai išsimiegok.

Muzafaras Alimbajevas – kazachų rašytojas, poetas ir vertėjas.
Gimė Maraldy kaime, Sharbaktinsky rajone, Pavlodaro srityje. Dalyvavo Didžiajame Tėvynės kare. Po demobilizacijos baigė S. M. Kirovo vardo Kazachstano valstybinį universitetą, dirbo žurnalo „Pioneer“ skyriaus vedėju, grožinės literatūros skyriaus vedėju ir laikraščio „Kazach Adebiety“ vyriausiojo redaktoriaus pavaduotoju. Jis buvo žurnalo vaikams „Baldyrgan“ vyriausiasis redaktorius. 1952 m. jis išleido savo pirmąją knygą „Dainos apie Karagandą“. Šiuolaikinių kazachų dainų tekstų ir pirmojo Kazachstano Respublikos himno teksto autorius. Dalyvavo Puškino, Lermontovo, Majakovskio, Hikmeto, Tichonovo, Surkovo, Baruzdino kūrinių ir epo „Manas“ vertimuose į kazachų kalbą.

Muzafaras Alimbajevas buvo apdovanotas Sovietų Sąjungos medaliais, Kazachstano TSR Aukščiausiosios Tarybos garbės raštais.

Ar šuniukas apie tai nežino?

PilkaMažas šuniukasSusiglaudęs veislyneĮ gumulą.Jis dreba.Šaltas!Tai pūga!Ir tai guli!Reikia bėgti!Norėčiau, kad galėčiau bėgtiKaip ir mesAš nebijočiauŽiemos!

Žemės vaikai

Yra baltų vaikų

Yra juodaodžių vaikų

Yra geltoni vaikai

Mūsų planetoje.

Visa mūsų žemė

Kaip didelis vaikų darželis

Kur visi vieni kitiems

Sesuo ar brolis.

Tegul jie būna bendri -

Amžinai, amžinai!

Ir dangus ir jūra,

Ir kalnai ir upės,

Ir sniegas ir tulpės,

Ir raudonas baneris.

Tegul visi vaikai būna

Amžinai draugai.

Savo močiutės namuose Almatos srityje, kur gimė ir augo Anuarbekas Duisenbievas, Žambylis buvo dažnas svečias. Ir skambėjo dombra, ir senas akynas dainavo savo meditacines dainas, kurių klausytis susirinko visas kaimas. Ir tada pats Anuarbekas mėgdžiojo akyną: iš lentos ir vielos pagamino naminį dombrą, stūmė jį ir dainavo apie viską, apie ką galvoja.

Būtent tada jo sieloje nugrimzdo žavėjimasis poetiniu menu, pagarba žodžiui ir jo galios suvokimas. Pirmieji eilėraščiai buvo paskelbti laikraštyje „Kazachstano pionieriai“, kuriame poetas dirbo.

Jis yra vienas iš respublikinio vaikų žurnalo „Baldyrgan“, kuriame dirbo trylika metų, įkūrėjų.

Į kazachų kalbą išvertė Gianni Rodari, S. Marshak, S. Mikhalkov, A. Barto ir kitų kūrinius. Jo knygos buvo išleistos rusų, ukrainiečių ir kirgizų kalbomis.

Žiemos priežiūra

Aplinkui guli baltas sniegas:

Prieangyje ant suoliuko.

Viščiukai vaikšto basi

Jie pakelia letenas.

Aš neisiu žaisti sniege

Visą savaitę -

Pasiūsiu jiems batus,

Kad nesusirgtų!

PRATIMAS

1. Susipažinkite su kai kuriais faktais apie autorių biografiją ir kūrybą

2. Ištraukite šio autoriaus kūrinius iš programos

3.Išanalizuoti siūlomą darbą

4. Pasiruoškite išraiškingam skaitymui

5. Sugalvokite klausimus darbui su vaikais analizuoti.

„AŠ ESU STEPĖS SŪNUS“
Literatūrinė svetainė vyresniojo mokyklinio amžiaus žmonėms

Žantugulova Gulnar Absalykovna
Bibliotekininkė, pataisos internatas
Lisakovskas, Kostanajaus sritis.

Tikslai: plėsti mokinių žinias apie poeto Muzafaro Alimbajevo kūrybą, supažindinti jį su naujais jo kūriniais; ugdyti pažintinę veiklą, išraiškingą skaitymą, estetinį suvokimą, ugdyti kazachstano patriotizmą ir pilietiškumą.
Įranga: pristatymas „Aš esu stepių sūnus“.
/Skamba melodija „Konil tolkyny“/
Pirmaujanti:
Vyrai - balasy dalayn...
Bes zhasynan ir zhanynda oinagan,
Ak shabaksha Ertis boyin boylan
Paimkime apsiaustą,
Bes sausaktay tugendeytin, tushtaytin,
Vyrai balasy dalayn,
Ken dalama tartyp tugan balamyn
At ustinde әn syrkasam Altaidan
Ak zhayykta kuanyp el, markaygan,
Muzdan tosek, kardan korpe zhamylar,
Kok dauylda, ak zhauynda zhayrar,
Vyrai - balasy dalayn,
Ken dalama tartyp tugan balamyn.
1 skaitytojas: Aš esu stepių sūnus...
Jau penkerių metų
Arklius skirdavau pagal spalvą
Ir, pažinodama visas avis, buvau laiminga
Ganyk kaimenę
Atsikėliau prieš pat aušrą.
Aš esu stepių sūnus...
Kai dainavau
Tada pasigirdo mano daina
Nuo Altajaus kalnų iki Uralo -
Taip nemokamai
Mano balsas skraidė.
Aš esu stepių sūnus...
Aš kaip taimenas
Greitai perplaukiau Irtyšą,
Ir tai būtina - iki septinto prakaito,
Kaip ir visi kiti
Dirbo dieną ir naktį.
Aš esu stepių sūnus...
Ir tegul visada
Ledas man yra kilimas,
Sniegas yra antklodė
Ir dar ne viena problema
Nenuvertė manęs nuo kojų
Ir tai manęs nenuvers, aš galiu su tuo susitvarkyti...
Aš esu stepių sūnus!

1 pranešėjas: Kayyrly kun, kurmetty dostar!
Šeimininkas: Laba diena, mieli draugai! Aš esu stepių sūnus, aš esu stepių dukra, kiekvienas iš jūsų gali tai pasakyti apie save. "Aš esu stepių sūnus!" Taip apie save sakė garsus kazachų poetas Muzafaras Aitmagambetovičius Alimbajevas. Vardas „Muzafar“ yra arabų kilmės ir reiškia „nugalėtojas“. Galbūt tėvas norėjo matyti savo sūnų sardarų vadu, bet sūnus tapo poetu. Muzafaras talentingai rašo ir suaugusiems, ir vaikams. Visi jo darbai persmelkti liaudies išmintimi. Savo kūrinius jis rašė su meile apie tėvynę ir dosniai dovanojo juos savo skaitytojams. Ir šiandien tuo įsitikinsite patys.
2 pranešėjas: Maraldy kaime, Shcherbaktinsky rajone, Pavlodaro srityje, Muzafar Alimbaev gimė 1923 m. spalio 19 d.
Netoli kaimo, esančio Maraldy trakte, tęsiasi Kulundos stepės. Maraldy yra palyginti nedidelė žemuma, visa žalia, su daugybe mažų šviežių ežerų ir upelių, salų ir krūmų. Šio šilelio viduryje yra druskos ežeras Maraldy, jį galima rasti visuose mūsų šalies žemėlapiuose.
Skaitytojas 2:
Prie Maraldy ežero,
Tokie pat svarbūs kaip admirolai
Vandenyje esančiose salose
Elniai gyvena miškuose.
Saugomuose krantuose
Elnių karalystė gyva.
Jų besiskleidžiančiuose raguose
Maralas pasilieka vaistus.
Šeimininkas: Kiekvienas iš mūsų yra prisirišęs prie vietos, kurioje gimėme ir užaugome. Mūsų asmeninis prisirišimas prie jo turi giliausią prasmę. Čia atrandame mus supančio pasaulio grožį, sužinome, koks gražus ir nuostabus yra gyvenimas. Čia formuojasi mūsų sąmonė ir charakteris. Žmogus gimsta, o gimdyme dalyvauja viskas: mama, kuri išmokė pirmųjų žodžių, pirmoji kelionė į mišką, upę, mėlyną dangų.
3 skaitytojas: Kokie žodžiai yra?
Motina -
Mėgstamiausias žodis.
Akmuo -
Svarus žodis
liepsna –
Karštas žodis.
Baneris –
Pavojaus žodis.
Moksleivis -
Kruopštus žodis.
Draugas -
Nuoširdus žodis.
vėjas -
Skraidantis žodis.
Tėvynė –
Geresnis žodis.
1 pranešėjas: Muzafaras anksti išmoko skaityti ir rašyti, o būdamas penkerių metų berniukas jau skaitė arabiškais rašmenimis spausdintas knygas. Jis tuoj pat buvo įrašytas į antrą klasę; Išlaikė ir ketvirtą, nes gerai mokėsi. Brolių pavyzdžiu berniukas įniko į skaitymą: šeštoje klasėje perskaitė visas mokyklos bibliotekos knygas – nuo ​​pasakų „Kolobok“ iki Puškino kazachų kalba. Baigęs kaimo mokyklą, Alimbajevas įstojo į Pavlodaro rusų-kazachų mokyklą, kur pirmiausia bandė pasirinkti rimuotas eilutes.
4 skaitytojas: „Spalva vėjyje“
Kas sugalvojo, kad vėjas neturi
Savo spalva?
Jis baltas skraido virš ledynų,
Geltona - virš dykumos vasaros karštyje,
Gali būti žalia virš laukų
Mėlyna virš ežero bangos.
Naktį stepėje vėjas pasidaro juodas
O auštant pasidaro raudona.
Pranešėjas: Didysis Tėvynės karas poetui tapo išbandymu. Nuo pat jos pradžios Kazachstano teritorijoje buvo suformuotos kelios nacionalinės karinės formacijos. Muzafaras Alimbajevas nuėjo pas vieną iš jų, būdamas aštuoniolikmetis jaunuolis. Iš kario jis tapo minosvaidžių baterijos vado pavaduotoju politiniams reikalams Kalinino fronte, vėliau buvo sunkiųjų savaeigių ginklų vadu ir mokomojo tankų padalinio štabo karininku. Fronte jis toliau rašė, jo eilėraščiai buvo spausdinami įvairiuose laikraščiuose. 1948 m. buvo demobilizuotas, gavęs vyresniojo leitenanto laipsnį. Štai kodėl Alimbajevas kiekvienoje savo naujoje knygoje nepamiršta karinės temos. Jo eilėraščiai kupini kartėlio dėl draugų netekties, skausmo dėl žmonių kančių:
5 skaitytojas: Kai ryšys nutrūko mūšyje:
Tarp laidų nukrito apvalkalas -
Mano draugas pradurtomis rankomis
Sujungė galus su dantimis
Ir mirdamas jis išgelbėjo mano gyvybę.
Nežinau, kas laukia
Bet jei pasaulį sunaikins priešiškumas,
Ir širdis, kuri graužia nerimą,
Tai padės jį sujungti -
Išplėšiu tau širdį iš krūtinės!
Pranešėjas: Dauguma Muzafaro Alimbajevo kūrinių yra skirti pradinio mokyklinio amžiaus vaikams. Linksmai, gudriai šypsodamasis poetas pasakoja apie tinginius, smaližius, neklaužadas išdykėlius, moko vaikus būti dorus ir sąžiningus. Jo darbai gali atskleisti skaitytojams vaikų nekaltumą ir neprotingumą, jų atsargumą ir linksmas išdaigas, vaikišką esmę ir spontaniškumą. Epizodai iš savų ir jam nežinomų vaikų gyvenimo, iš pažiūros nepastebimos detalės, netyčia nugirstas pokalbis – šia medžiaga poetas stato savo eilėraščius. Tai aiškiai iliustruoja kūriniai „Kokia saulė?“, „Juoda akis“:
6 skaitytojas: „Kaip atrodo saulė?
Kaip atrodo saulė?
Bolatas paklausė savo draugų:
Kaip atrodo saulė?
Pasakyk man greitai!
Asanas įsitikinęs atsakė:
-Saulė akina ne be priežasties.
Saulė yra karūna
Pasakų karalius!
Nataša tyliai pasakė:
Pamąstę dvi minutes:
-Saulė yra ramunė
Ant mėlynos žolės...

7 skaitytojas:
"Juoda akis"
Ir mūsų Kokenas
Skaudėjo ne kelį;
Tai, kas skauda, ​​iškart pastebima:
Jis turi juodą akį!
Aš mirktelėjau Kokenui:
-Ar arklys tave spyrė?
Kokenas du kartus sumirksėjo man:
-Tų kumeliukų yra pusė klasės!
Pranešėjas: Poetas skiria dėmesį vaikų kalbos ugdymui, jų žodyno turtinimui, lavina intelektą ir gebėjimą mąstyti. Štai kodėl Alimbajevas įtraukia mįsles į kiekvieną knygą, skirtą vaikams. Atkreipiu jūsų dėmesį į kai kuriuos iš jų, todėl:
Iš tavo rankogalių skrisiu į debesis (kamuolys)
Jis nepaliks tavęs, jei pabėgsi,
Jei bėgsi paskui jį, jo nepagausi (šešėlis)
Stori vyrai guli aplinkui, miega saulėje, -
Dryžuoti švarkai, apvalūs skruostai (arbūzai)
Kas man atsakys? Kas gali padėti?
Kaip baigiasi diena ir naktis? (minkštas ženklas)
Arkliai kažkada stovėjo ant šlaito, liesi arkliai, kaip anksčiau baiga,
Tinginiai arkliai eina į kalną, o žemyn jie veržiasi kaip strėlė! (slidės)
Pranešėjas: Muzafaras Alimbajevas ne tik rašo poeziją ir pasakas, bet ir renka liaudies patarles, ne tik kazachų, bet ir kitų tautų, pavyzdžiui: „Kas negali likti balne, neliks soste“, „Ten bus jokia ranka. Jis sukūrė daug daug daugiau patarlių, naudodamasis savo gyvenimo patirtimi ir pastebėjimais.
Pranešėjas:. Daugiau nei 300 jo eilėraščių jau seniai tapo dainomis ir šiandien skamba Kazachstane. Be to, jis yra vienas iš pirmojo Kazachstano Respublikos himno autorių.
Poetas savo nedidelei tėvynei – Maraldžio kaimui – skyrė eilėraštį, šiems žodžiams muziką sukūrė kompozitorius Asetas Beyseuovas. Ir tai pasirodė labai graži daina, pavadinta tuo pačiu pavadinimu - „Maraldy“. „Maraldy“ - išvertus iš kazachų kalbos reiškia vietą, kurioje gyvena elniai. Kadaise, senovėje, šie gražūs gamtos padarai čia ganėsi, o paskui išnyko, išnyko, ir tik visai neseniai šiose vietose pradėjo atsirasti miško gražuolės elniai.
Klausykimės šios dainos visi kartu, o merginos šoks mums. Taigi, susitikime.
/šokis/
Pranešėjas: Poetas subtiliai jaučia savo gimtųjų vietovių gamtos grožį ir būtent tai pažadina poetą parašyti tokias gražias eiles. Alimbajevas randa ryškių palyginimų ir epitetų gamtai apibūdinti. Gerus, meilės ir pagarbos gamtai kupinus eilėraščius apie gimtąjį kraštą skyrė vaikams. Jose Muzafaras Aitmagambetovičius skatina savo mažuosius skaitytojus mylėti ir rūpintis savo gimtąją gamtą.
8 skaitytojas: Miške
Tarsi valandą prieš aušrą
Taku įeikite į mišką
Po lapais, raštuotas,
Plazdantis baldakimas
Kur viskas pieno migloje
Kol kas maudynės:
Beržų kamienai ir krūmynai
Prie šaltinio alksniai
Ir klevai, ir paukščių vyšnia...
Ir sulėtėjus,
Tirštas ir lengvas oras
Kvėpuoti, kvėpuoti, kvėpuoti...
Ir pasinerti į kvapus
Gėlės ir rasotos žolelės:
Šalavijas, mėtos, mėlynžolės, ugniažolės ir kupavai.
O miškas, mano sielos meilė,
Džiaugiuosi, kad esame draugai
Ir kad būsite visiškai patenkinti
Jūsų grožis negali.

Pranešėjas: M. Alimbajevas moka stebėti, įžvelgti neįprastą pačiuose įprastuose dalykuose ir įdomu apie tai papasakoti savo skaitytojams. Na, pavyzdžiui, apie naktinį dangų:
9 skaitytojas: aksomo ir šilko palapinė
Kabo virš kalnų viršūnių
Palapinė be gegnių ar atramų,
Lengvai apsikabinęs
Viskas matoma akimis
erdvė.
Su bet kuo
Kad ir kur jis būtų, namuose,
Su bet kokiu keliu ir upe,
O tie už kampo,
Ir tie, kurie yra čia
Po ranka

Nes niekur
Visame pasaulyje
Kad ir kokia sena būtų mūsų žemė,
Ne aukščiau už tai
Ne platesnis
Niekada nebuvo palapinės:
Iš tamsaus aksomo -
Naktį
Iš šviesaus šilko -
Ryte!..
Pranešėjas: M. Alimbajevas savo kūrinius skiria Tėvynei. Viskas, kas supa ir kas jaudina poeto širdį, patenka į poetines eilutes. Taigi, pavyzdžiui, pasirodė šie eilėraščiai: „Gimtojo krašto pavasaris“, „Kol širdis plaka“.
10 skaitytojas: „Gimtojo krašto pavasaris“,
Tiesiog išgerkite gurkšnį vandens iš šaltinio -
Gimtajame miške būsi tik vieną kartą -
Jūsų siela visada pasieks jį.
Ir pirmą kartą pabučiuodamas mūsų vėliavėlę,
Prisiminsite mirgančią liepsną savo sieloje.
Ir viskas tol, kol plaka širdis,
Mums taip lengva ją vadinti Tėvyne.
Pranešėjas: Tėvynė. Tai didžiulis vandenynas. Bet jis negali būti atskirtas nuo gamtos, nuo tėvo žemės, nuo tėvo namų. Mylėti tėvynę reiškia mylėti ir savo namus, ir juos supančią gamtą, ir didinti jos turtus. Muzafaras Alimbajevas savo kūriniuose šlovina visas šias gamtos grožybes. Pasiklausykime jo ištartų nuostabiai gražių meilės Tėvynei žodžių.
11 skaitytojas: kas ką myli?
Erelis tiesiog gražesnis
Kalnų viršūnės,
Ir lakštingala -
Lapuotas ošiantis miškas.
Bet kokia žuvis
Upė pati mieliausia iš visų,
Nesvarbu kaip
Ta upė
Kreida...
Ir ką jis myli?
Herojus visa širdimi?
Jis myli viską
Pasaulis, kupinas gyvybės:
Ir paukščių giedojimas,
Ir kalnų ir upių grandinės,
Bet stipresnis už visus -
Vienintelis
Amžinai
Ta stebuklinga žemė
Kur jis pamatė šviesą?
Druskos pelkės,
Ir - stepė iš visų pusių,
Ir – karštis.
Ir kaip styga,
Skambėjimas
Išgirdau tylą...
Vedėjas: Poetas tiki, kad Tėvynės įvaizdis prasideda nuo labai specifinių ir mažų dalykų: nuo tėvo namų kvapų ir miško spalvų; nuo upelio čiurlenimo ir paukščių čiulbėjimo sode, nuo kamanės giesmės ir nuo gražių gėlių pievoje. Siūlau pažiūrėti Muzafaro Alimbajevo poemos „Sode“ dramatizaciją.
Skaitytojai: „Sode“
(Eilėraščio pastatymas. Senelis šapane, berniukas kaukolės kepurėje)
Senelis:
Koks ramus mūsų senas sodas ryte!
Ir paukščiai tarp šakų
Jie šiek tiek pagyja, o paskui tyli...
Ir tik prie šaknų
Ant slidžių akmenų
Brook,
Sukiojasi, muša tamburiną...
Ramybė žemėje, mano vaike,
Taigi upelis dainuoja.
Anūkas:
- Kas ten ant šakų? Lizdas!
Ir jie jame girgžda
Su dideliu kirminu
Atvirose burnose
Penki maži žandikauliai.
„Mes norime skristi“, – šaukia jie, „mes norime skristi,
Kaip motinos ir tėčiai“.
Senelis:
Ramybė žemėje, ramus sodas,
Taigi jaunikliai auga.
Anūkas:
Žiūrėk, brangus seneli, -
Tai yra keisti dalykai!
man -
Susipažink su manimi -
Atėjo stirna.
Daviau jai duonos riekę
Ir - jis pasisėmė vandens...
Senelis:
Mes turime ramybę žemėje, mano drauge,
Ir daug maisto visiems...
Anūkas:
Koks tu geras, senas sodas,
Kaip dosniai duodate
Visi,
Kuo jis buvo turtingas nuo amžių:
Šešėlis, saulė, gėlės,
O vaisiai nuo karščio yra auksiniai,
Ir kamanių daina...
Senelis:
Ramybė žemėje, mano drauge,
Žemė žydi!
Pranešėjas: Kartą Muzafaras Alimbajevas labai kentėjo su vienu eilėraščiu, bet taip ir nesugebėjo jo užbaigti. Pavargęs jis atsigulė ir sunkiai užmigdavo. Kažkokioje pusiau miego būsenoje jis aiškiai mato, kad skaito baigtą, atspausdintą 16 eilučių eilėraštį. Pašokęs, jis išėmė bloknotą ir paskubomis užsirašė tekstą. Žinoma, tokius laimingus, poetiškus sapnus poetas sapnuoja nedažnai.
„...Ir tik pats brangiausias eilėraštis dar neparašytas. Gal tai bus kitas... Visada priekyje... Ir tu jo lauki amžinai. Tačiau tie, kurie ištikimi poezijai, ras savo eilėraščiams vertą žodį“, – sako Muzafaras Alimbajevas. O mes, ištikimi jo kūrybos gerbėjai, lauksime naujų jo eilėraščių.
Mieli vaikinai, štai čia mūsų literatūrinis salonas uždaro duris.
Ir viskas, ką aš galiu padaryti, tai palinkėti, kad skaitytumėte, o susipažinimas su gera knyga suteiks jums bendravimo džiaugsmo ir pripildytų jūsų sielą nuostabių jausmų.
Dėkoju visiems už dėmesį! Iki pasimatymo!

Ortangai turi būti naudojami abstrakčiai
Vidurinėje grupėje organizuotos edukacinės veiklos suvestinė

Pažymėti/Data: 2018-09-27
Tarbieshi / Mokytojas: Aksakalova N.B.
Bilim take salas/Išsilavinimo sritis: Bendravimas
Pәn/Tema: Grožinė literatūra
otpeli takyryp/Skersinė tema: Baldai
Takyryby/Tema: M. Alimbajevo eilėraščio skaitymas Kas ką myli.
Maksattary/Tikslai: įtvirtinti vaikų žinias apie literatūros žanrą – eilėraštį. Supažindinti su kazachų poeto M. Alimbajevo kūryba.
1. Tarbielik-edukacinis: įsiklausykite vienas į kitą
2.Damytushylyk-vystantis: Lavinti kalbą, atmintį, mąstymą.
3.Okytu-edukacinis: Supažindinti vaikus su naujo tipo smulkiojo folkloro žanru – mįslėmis. Sustiprinkite pažįstamus žodžius kazachų kalba. Ugdykite rūpestingą požiūrį į gyvūnus.
Pedagoginė technologija lar/ped technologija;
Resurstarmen kamtamasyz etu/Išteklių teikimas: nuotraukos
Dvikalbis ortango komponentas. Dvikalbis komponentas: kas ką myli, kam tai nerūpi.
Uyimdastyrylgan oku kyzmetinin barysy/Organizacinės mokymo veiklos pažanga:

1.Uyimdastyrushylyk kezeni/Organizacinis momentas: Mokytojas išima paveikslėlių diagramas iš plokščios dėžutės, papuoštos kaip knyga. Klausia, kokios jos
Parodykite susidomėjimą.
Jie atsako.
Jie siūlo susidoroti su schemomis.

2. Negіzgі bolіmі/Pagrindinė dalis: Pedagogas. Oi, atspėjau, kokiam eilėraščiui skirtos šios nuotraukos. Šį eilėraštį parašė Muzafaras Alimbajevas ir jis vadinasi „Kas ką myli?“. Ar norėtum, kad tau tai perskaityčiau?
Mokytojas skaito eilėraštį ir parodo paveikslėlių diagramas.
KAS KĄ MYLI
Orlu
Vos už mylios
Kalnų viršūnės,
Ir lakštingala -
Lapuotas ošiantis miškas.
Bet kokia žuvis
Upė pati mieliausia iš visų,
Nesvarbu kaip
Ta upė sekli.
Auklėtojas. Dabar pažaiskime žaidimą Kas ką myli? (Su paveikslėliais ir diagramomis).
Mokytojas užduoda klausimus naudodamas eilėraščio žodžius.
Klausytis eilėraščio

3.Korytyndy/Baigiamoji dalis: Auklėtojas. Gerai pažaidėme ir išsiaiškinome, kas ką mėgsta valgyti. Ką gyvūnai mėgsta žaisti? Maži šuniukai (žr. pridedamą paveikslėlį) mėgsta žaisti su kamuoliukais. Pagaminkime daug kamuoliukų, bet ne paprastus, o iš spalvoto popieriaus ir padovanokime svečiams.
Jie atsako, ką darė ir kas patiko.
Kutiletin natizhe;
Zhangyrtady: literatūros žanras - eilėraštis
Tusinedi: pažįstami žodžiai kazachų kalba
Koldanady: rūpestingo požiūrio į gyvūnus jausmas

Pamokos santrauka apie grožinę literatūrą

Švietimoregione : Bendravimas.

Skyriai : Grožinė literatūra.

Tema : Muzafaro Alimbajevo eilėraščio išmokimas mintinai

"Lapai krenta" .

Tikslas : Praturtinti vaikų mintis apie Kazachstano poetus, išmokyti išreikšti liūdną nuotaiką skaitant eilėraštį, pagauti poetinio kalbėjimo muzikalumą, skambumą, ritmą. Supažindinti ir mokyti vaikus pagal schemą įsiminti eilėraščio turinį, lavinti atmintį, mąstymą, vaizduotę.

Medžiaga įužsiėmimas. Dėžutė su krištoliniu raktu, M. Alimbajevo portretas, spalvota iliustracija apie rudenį, eilėraščio turinio schema, didaktinis žaidimas"Kada tai atsitiks?"

Žodyno darbas. Ochra.

Dvikalbis komponentas :kz, yryek, azan, arasha, zhapratar, aash.

Pamokos eiga:

Įžanginė dalis

1. Žaidimas su stebuklinga dėžute.

Mokytojas prisidedagrupės stebuklinga dėžutė.

Vaikams pasakoja, kad karalienėLiteratūrosPadovanojo vaikams stebuklingą dėžutę. Kad šiandien ji nori supažindinti vaikus su kažkuo naujameno kūrinys.

Tačiau norint, kad dėžutė atsidarytų, reikia įminti mįsles.

Mokytojas užmeta mįsles apie gamtos reiškinius.

(vaikai mįsles)

Dažau geltonais dažais

Laukas, miškas, slėniai.

Ir aš myliu lietaus garsą,

Paskambink man!

(ruduo)

Jis atėjo ir pripildė kubilus.

Stropiai laisčiau lysves.

Jis triukšmingai išplovė langus.

Aš šokau verandoje.

Klaidžiojau ant stogo iki širdies gelmių

Ir nuėjo per balas į lauką

(lietus)

Garsiai beldžiasi

Garsiai rėkia

Ir ką jis sako -

Niekas negali suprasti

Ir išmintingas žmogus nesužinos.

(Perkūnas)

Minutę įsišaknijęs į žemę

Įvairių spalvų stebuklų tiltas.

Stebuklų meistras padarė

Tiltas aukštas be turėklų.

(Vaivorykštė)

Eina lauke, bet ne arklys.

Jis skrenda laisvai, bet nėra paukštis.

(Vėjas)

Mokytojas giria vaikus už gerus atsakymus ir atkreipia dėmesį į tai, kas yra dėžutėje

Kažkas spragtelėjo – tai buvo dėžutės atidarymas.

„O dėžutėje, vaikinai, yra stebuklingas krištolo raktas.

Kuris šiandien atskleis mums naują kūrinį, bet tam dabar visi kartu tarsime stebuklingus žodžius“:

(vaikai sako stebuklingus žodžius)

"Krištolinis raktas"

Mes mėgstame poeziją

Poetas juos sukūrė -

Surask!“

Mokytojas atveria stebuklingą knygą rakto ir magiškų žodžių pagalba.

„Vaikinai, šiandien stebuklinga knyga nori mus supažindinti su poetais

Muzofaramas Alimbajevas.

2. Žiūrėk, karalieneLiteratūrosatsiuntė jums poeto portretą, ji nori, kad prisimintumėte poetą ir jį atpažintumėte.

Poetas Muzofaras Alimbajevas yra labai talentingas ir gerbiamas poetas. Jis yra vienas iš mūsų pagrindinės dainos – Kazachstano Respublikos himno – autorių.

Parašė daug gražių eilėraščių apie Tėvynę, apie gamtą, vaikams.

Kompozitoriai kuria muziką pagal jo eilėraščių žodžius.

Šiandien mūsų stebuklinga knyga"Lašelis" Paruošiau mums eilėraštį apie rudenį.

Ką galite papasakoti apie rudenį?

Kokius rudens mėnesius žinai?

Kas gali pasakyti, koks ruduo yra Kazachstane?(kz)

Kokie yra rudens mėnesiai Kazachstane?(yryek, azan, arasha)

Kokios rudens nuotaikos šiandien mūsų mieste?

Kokius eilėraščius apie rudenį prisimenate?

Kokią suknelę puošia medžiai rudenį?

Pasakyk man, kas kazachų kalba reiškia medis, lapai?(aash, zhapratar)

Vaikinai, mes pavargę. Išeik ir stovėk ratu, fizinė minutė"Aashtar"

Terbeledi, Aashtar

Aldymnan zhel esidi

Kip-kiškentai, aashtar

lken bolyp sedi

Mokytoja atkreipia vaikų dėmesį į iliustraciją, vaizduojančią rudenį.

„Vaikinai, pažiūrėkite į iliustraciją ir aprašykite :

Kas pavaizduota paveikslėlyje?

Kokia saulė rudenį?(neryškus, mažai šildo) .

Kas nutiko saulei?(saulės mažiau danguje)

Kodėl pablogėjo šildymas?

Koks lietus būna rudenį?

Kodėl lapai pagelsta?

Kodėl lapai skrenda?

Su kuo galima palyginti rudens lapus?(su auksinėmis monetomis) .

Kaip vadinasi reiškinys, kai krenta lapai?(lapų kritimas)

Vaikinai, šiandien susipažinsime su Muzafaro Alimbajevo eilėraščiu

"Lapai krenta" “, eilėraštyje jis kalba apie visus gamtos reiškinius, kurie vyksta rudenį.

3. Darbas su eilėraščiu.

Mokytojas skaito eilėraštį.

(vaikai atidžiai klauso mokytojo)

Lietus tiesiog nori pykti

Lapai krenta. Jie spindi.

Galima pastebėti, kad geltoni lapai

Jie nori grįžti į šakas

Ruduo. Nuobodu ir šlapia

Taigi tai vyksta diena iš dienos

Ryški, geltona ochra

Šviečia šalta ugnimi.

Tada mokytojas veda trumpą pokalbį apie eilėraščio turinį.

Kokia buvo poeto nuotaika, kai rašė šį eilėraštį?

Koks eilėraščio tonas?

Mokytojas supažindina vaikus su nauja eilėraščio įsiminimo technika pagal schemą

(galite kartu su vaikais sukurti savo diagramą) .

Darbas su diagrama. Skaitymas choru pagal pavaizduotą simboliką - 2-3 kartus.

Tada atskiras skaitymas dalimis ir pabaigoje viso teksto skaitymas.

Didaktinis žaidimas"Kada tai atsitiks?"

Paskutinė dalis.

Apibendrinantklases. Skatinti aktyvius vaikus. Knygos uždarymas krištoliniu raktu.



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!