Pamokos metmenys (1 klasė) tema: Užklasinės veiklos eigos pamoka „Mokymasis kurti projektus“ Tema: Arkties gyvūnams gresia pavojus. Paukščiai, kiaušiniai, graužikai -

P didinti mokinių informuotumą apie Arktį – jos prigimtį, tyrimų ir plėtros istoriją, šiuolaikinės raidos uždavinius; pritraukti studentų dėmesį į šio Rusijos regiono studijas, savarankišką nuostabų šio Žemės regiono geografinio atradimo ir vystymosi istorijos puslapių tyrimą, ekstremaliomis gamtinėmis sąlygomis, taip pat įsitraukimą į kūno kultūrą ir sportą. .

Parsisiųsti:


Peržiūra:

"Arktis. Nuostabus Arkties dykumos pasaulis"

Vykdant IX Rusijos jaunimo ekspediciją „Ant slidžių į Šiaurės ašigalį! 2016 m. vasario 16 d. MBOU vidurinės mokyklos filiale Lamskoje 5–6 klasėse geografijos mokytoja S.A. Panicheva vedė visos Rusijos pamoką „Arktis - Rusijos fasadas“.

Pamokos tikslas : didinti studentų informuotumą apie Arktį – jos prigimtį, tyrimų ir plėtros istoriją, šiuolaikinės raidos uždavinius; pritraukti studentų dėmesį į šio Rusijos regiono studijas, savarankišką nuostabų šio Žemės regiono geografinio atradimo ir vystymosi istorijos puslapių tyrimą, ekstremaliomis gamtinėmis sąlygomis, taip pat įsitraukimą į kūno kultūrą ir sportą. .

Pamokos eiga

Arkties regiono vieta.

Arkties – Žemės šiaurinis poliarinis regionas, įskaitant Arkties vandenyną ir jo jūras: Grenlandiją, Barenco, Karą, Laptevo, Rytų Sibirą, Čiukčius ir Boforą, taip pat Bafino jūrą, Fokso baseino įlanką, daugybę Kanados sąsiaurių ir įlankų Arkties salynas, šiaurinės Ramiojo ir Atlanto vandenynų dalys; Kanados Arkties salynas, Grenlandija, Špicbergenai, Franzo Jozefo žemė, Novaja Zemlija, Severnaja Zemlija, Naujosios Sibiro salos ir apie. Wrangel, taip pat šiaurinės Eurazijos ir Šiaurės Amerikos žemynų pakrantės.

Žodis „Arktis“ yra graikų kilmės ir reiškia „didžiojo lokio šalis“ – pagal Ursa Major žvaigždyną. Ilgą laiką Arktis buvo laikoma teritorija, netinkama žmogaus gyvenimui ("negyva žemė" ), nepravažiuojama nei vandeniu, nei sausuma.

Kokie yra arktinio klimato bruožai?

Klimatas Arktyje yra labai atšiaurus. Ledo ir sniego danga išlieka beveik visus metus. Žiemą būna ilga poliarinė naktis (75° Š platumos – 98 dienos; 80° Š platumos – 127 dienos; poliarinėje srityje – šeši mėnesiai). Tai labai atšiaurus metų laikas. Temperatūra nukrenta iki –40 °C ir žemiau, pučia stiprūs uraganiniai vėjai, dažnos pūgos. Vasarą visą parą veikia apšvietimas, tačiau šilumos mažai, dirvožemis nespėja visiškai atitirpti. Oro temperatūra šiek tiek viršija 0 °C. Dangus dažnai apniukęs pilkais debesimis, lyja (dažnai su sniegu), o dėl stipraus vandens garavimo nuo vandenyno paviršiaus jau rugpjūtį termometro stulpeliai nepakyla aukščiau 0 °C . Pavasaris ir ruduo labai trumpi.

Remiantis tyrimais temperatūros Arktyje jis kyla dvigubai greičiau nei visame pasaulyje.

Dėl to regione gali išnykti daugybė augmenijos ir gyvūnų rūšių.

Arkties tyrinėjimai.

Šiaurės ašigalis jau seniai traukė keliautojų ir tyrinėtojų dėmesį, kurie, įveikę neįtikėtinus sunkumus, skverbėsi vis labiau į šiaurę,atrado šaltas Arkties salas bei salynus ir juos surašė žemėlapyje.

Tai buvo įvairių pasaulio tautų atstovai: amerikiečiai Johnas Franklinas ir Robertas Peary, olandas Williamas Barentsas, norvegai Fridtjofas Nansenas ir Roaldas Amundsenas, italas Umberto Nobile ir daugelis kitų, kurių vardai amžiams išliko salų, kalnų, ledynų, jūrų pavadinimuose. . Tarp jų – ir mūsų tautiečiai: Fiodoras Litkė, Semjonas Čeliuškinas, broliai Laptevai, Georgijus Sedovas, Vladimiras Rusanovas.

Sovietmečiu Šiaurės jūros kelio tyrimams ir praktinei plėtrai buvo suteikta nacionalinė reikšmė. 1921 m. kovo 10 d. Leninas pasirašė dekretą dėl plaukiojančio jūrų tyrimų instituto įkūrimo. Nuo 1923 m., vos per dešimt metų, Arkties vandenyno pakrantėje ir salose buvo pastatyta 19 poliarinių radijo meteorologijos stočių.

Rusija greitai tapo Šiaurės ašigalio tyrinėjimo ir tyrinėjimo lydere.

Rusija yra pirmoji ir vienintelė šalis, kuri naudoja vadinamąsias dreifuojančias poliarines stotis. Kiekviena tokia stotis – tai ant dreifuojančios arktinės ledo sangrūdos įrengtas stoties namelių kompleksas, kuriame gyvena ekspedicijos dalyviai ir reikalinga įranga Dėka dreifuojančių stočių, Rusijos mokslininkai turi galimybę tyrinėti Arktį ištisus metus.

Skambino pirmoji dreifuojančioji ekspedicija"Šiaurės ašigalis"buvo nusileidęs prie stulpo 1937 metų gegužės 21 d.

2005 metų rugsėjo mėn Šiaurės ašigalio-34 ekspedicija išvyko tyrinėti Arkties.

Šiuo metu Arktyje dalyvauja daugiau nei dešimt tarptautinių ekspedicijų, kuriose dalyvauja Rusija.

Vis daugiau valstybių rodo susidomėjimą dalyvauti aktyvioje Arkties zonos plėtroje. Taip yra dėl pasaulinės klimato kaitos, atveriančios naujas reguliaraus laivybos Arkties vandenyne galimybes, taip pat dėl ​​didesnio priėjimo prie šio didžiulio regiono mineralinių išteklių.

Grupinis darbas geografams.

Nustatyti oro sąlygas ir geografinę Arkties vietą.

Arktis yra didžiulė erdvė....Arkties) vandenynas, su... (jūromis) ir...(salomis). Saulė rodo į šią erdvę….(įstrižai) spinduliai. Tai... (šviečia), bet ne...(šilta). Žiema Arktyje...( poliarinė naktis). Tamsą apšviečia mėnulis, žvaigždės ir... (Šiaurės pašvaistė). Pučia... (vėjai), siautėja... (pūga). Temperatūra nukrenta iki...(minus šešiasdešimt)laipsnių. Vasara Arktyje...( poliarinė diena), bet... (karštis) taip pat ne. Tai priklauso nuo geografinės vietos... ( nuostatos) Arkties zona. Temperatūra tik...(keli laipsniai) aukščiau... (nulis).

Zoologams buvo vykdomas grupinis darbas.

Arkties zonos gyvūnus maitina...( jūra). Jie minta jūros dumbliais...(vėžiagyviai), o su jais... (žuvis). Pagrindinis paukščių ir gyvūnų maistas yra...(žuvis). Jie renkasi uolėtose pakrantėse...(žuvėdros),...(kalnės) ir...(auks),čia jie rodomi... ( palikuonys). Paukščiai neįprastais snapais vadinami...(aklavietės). Visi gyvūnai gražūs...(plaukikai). Apsaugo juos nuo šalčio...( riebalų sluoksnis). Tai…( vėpliai) ir... (ruoniai).Jie medžioja ruonius... baltieji lokiai). Jie turi ilgą storą kailį...( balta) spalva ir ... (platus) letenėlės, kad būtų patogiau... (judėti ant ledo ir sniego).

Kūno kultūros pauzė

Ir žuvėdros sukasi virš jūros,
Skriskime paskui juos kartu.
Putų purslai, banglenčių garsas,
O virš jūros – tu ir aš!(mojuoti rankomis)

Dabar plaukiame jūra
Ir linksminamės atviroje erdvėje.
Smagaus grėbimo
Ir pasivyk delfinus.(plaukimo judesiai rankomis)

Žiūrėkite: žuvėdros yra svarbios
Jie vaikšto palei jūros paplūdimį.(vaikščioti vietoje)

Sėskis, vaikai, ant smėlio,
Tęskime pamoką.

Wrangel salos valstybinis gamtos rezervatas

Vrangelio salos valstybinis gamtos rezervatas užima 2,2 mln. hektarų.(3 skaidrė) . Draustinys įkurtas 1975 m. Jam priklauso Vrangelio ir Heraldo salos Arkties vandenyne, Rytų Sibiro ir Čiukčių jūrų sandūroje Vrangelio salą nuo žemyno skiria negilus, 24 km pločio Longos sąsiauris.

O. Wrangel – poliarinių lokių gimdymo namai. Kasmet po sniegu gimsta apie 200 baltųjų lokių jauniklių, vienintelėje mūsų šalyje vietoje, kur peri gražiausi, rečiausi paukščiai, baltosios žąsys. Jų lizdavietės yra griežtai saugomos Šiame rezervate yra didžiausia vėplių koncentracija. Šis gyvūnas tolimoje praeityje gyveno mūsų šalies teritorijoje. Ir dabar mokslininkai jį vėl apgyvendino Vrangelio saloje. Rusijos Arktyje gyvena 10 tūkstančių baltųjų lokių. Tai yra 1/3 visų baltųjų lokių pasaulyje

Muskusas. (5 skaidrė).
Vrangelio saloje jų yra daugiau nei penki šimtai.


Gaminiai iš muskuso jaučio vilnos yra vertinami. Vienas megztinis kainuoja daugiau nei 1000 USD. Jis neturi nusidėvėjimo.

  1. Vrangelio sala – vienintelė vieta mūsų šalyje, kur peri gražiausi reti paukščiai – baltosios žąsys.(8 skaidrė).

Arkties flora.

Organinis Poliarinių dykumų pasaulis itin nuskurdęs dėl žemos vasaros temperatūros, mažo kritulių kiekio, silpno amžinojo įšalo atšildymo ir trumpo vegetacijos sezono. Čia nėra daug, net arktinių floros ir faunos rūšių. Pavyzdžiui, žydinčių rūšių skaičius sumažėjo iki 50, jų čia perpus mažiau nei Arktyje ir 4 kartus mažiau nei tipinėse tundrose. Nėra ne tik krūmų, bet ir krūmų. Eurazijos poliarinių dykumų dykumose vyrauja samanos ir kerpės, taip pat išsekusios sudėties. Beveik visur, nepaisant kraštovaizdžio, susidaro panašios sudėties ir struktūros bendrijos: siauruose plyšiuose tarp daugiakampių augalų velėna, pliko dirvožemio plote išsibarsčiusios samanų ir kerpių pagalvėlės, nedideli žagarų gumulėliai, grūdai ir aguonos.(10 skaidrė) . Jie auga retai, plikas dirvas dengia mažiau nei 20 proc. Poliarinėse dykumose augalų produktyvumas labai mažas, skilimo procesai vyksta lėtai, durpės nesikaupia, stabdomas dirvožemio formavimosi procesas. Gyvybė telkiasi šalia dirvos paviršiaus, siauroje plėvelėje iki 25 cm.

Vykdė grupinį darbą botanikams.

  • Salose tiesiai ant pliko... ( akmenys) yra...(kerpės), jie labai...(maži). Jie taip pat prisitaikė prie gyvenimo ant uolų... (samanos, ir... (poliarinės aguonos).Vandens stulpelyje, neuždengtas... ( ledas), didelis skaičius...(planktoninių dumblių augalai.

Vyko susirašinėjimo ekskursija, kurios metu susipažinome su augalų pasauliu.(9 skaidrė).

Pamokos sustiprinimas

Viktorina „Ar pažįsti Arktį“.

1. Kaip žodis „Arktis“ verčiamas iš graikų kalbos?

2. Iki šių dienų laukingiausiose Šiaurės Amerikos ir Grenlandijos vietose išlikusio mamuto amžininkas?

3. Kodėl šiaurės elniai ganosi arčiau jūros?

4. Pavadinkite poliarinį graužiką, kuris minta samanomis ir žole, o žiemą gyvena po sniegu

5. Kodėl paukščių būrimosi vietos vadinamos „paukščių kolonijomis“?

6. Kodėl viena iš Arkties vandenyne gyvenančių ruonių rūšių vadinama „jūros kiškiu“?

7. Pateikite augalų prisitaikymo prie šalčio pavyzdžius augimo ir vystymosi laikotarpiu?

8. Kokį neigiamą ir teigiamą vaidmenį Arkties augalams vaidina sniego danga?

9. Koks yra naftos išsiliejimo neigiamas poveikis jūros paukščiams?

10. Kokia žuvis, sušalusi į ledą, gali išlikti gyva ilgai?

11. Kokie du bruožai būdingi šiaurinių jūrų gyventojams?

12. Kodėl baltieji lokiai nevalgo pingvinų?

13. Įvardinkite milžinus, gyvenančius šiaurinėse jūrose

Darbas su kryžiažodžiu. „Arkties augalai ir gyvūnai“.

Atspindys

Ar pasiekėme savo tikslą?

Tęskite sakinį: šiandien klasėje sužinojau..., išmokau...

Darbas su vaikinais man padėjo...

Naujos žinios man pravers...

Bet viskas, pamoka eina į pabaigą,

Pamokos santrauka

Ir mintyse aš vėl tarp baltų sniego pusnių,
Kas atsitiko po stiprios sniego audros:
Vaikai juokdamiesi skęsta sniego pusnyse;
Visureigis pravažiavo, iškeldamas žiedadulkių debesį.
Jūra šviečia kaip baltas krištolas.
Vėjas, ošiant, tempia baltus upelius.
Pluta po kojomis yra kaip metalas.
Diena atokvėpio ir vėl pūs.
Kodėl šis atšiaurus regionas man brangus?
Kur šalta visus dvylika mėnesių?
Čia, kur visą gegužę gali pūsti pūga,
Ir jautiesi alkanas informacijos:
Erdvės atvirumas, žmonių atvirumas;
Įsitraukimas į šio krašto istoriją;
Čia gyvenimas išbando draugų jėgas,
Ir mes nuryjame ašaras, kartais jas prarandame.
Arkties magija nepaaiškinama.
Apie tai jau pasakyta tiek daug žodžių.
Blyškus ir šykštus, bet vis tiek gražus.
Nuvykęs į pietus, tave vėl traukia ji.
Balti pelėdos sparnai baltame danguje;
Baltasis lokys ant kuproto ledo;
Balti skruostai sustingusios odos.
Vargu ar rasiu jį purviname mieste.

Tikslas: Supažindinti mokinius su Rusijos tyrinėtojų Arkties užkariavimo istorija, žinių ir įgūdžių sistemos formavimu ir įtvirtinimu tema „Arktika“, integruojant mokyklinius dalykus: anglų kalbą, biologiją ir geografiją.

Užduotys:

a) edukacinis – nustatyti bendrąją Arkties geografinės padėties ir Šiaurės ašigalio užkariavimo informaciją ir ypatumus, įtvirtinti apibrėžiamojo artikelio „the“ vartojimą su geografiniais pavadinimais.

b) lavinamasis – anglų kalbos vartojimas apibendrina geografijos ir biologijos srities žinias, mokinių oratorinių ir aktorinių gebėjimų ugdymas, mokinių pažintinės veiklos formavimas, gebėjimas dalyvauti bendraujant su keliais pašnekovais siekiant keistis informacija ir viešai kalbėti su parengtais žodiniais pranešimais pasirinkta geografijos tema, plečiant kalbinį ir bendrąjį akiratį.

c) edukacinis – bendravimo įgūdžių formavimas, domėjimasis savo šalimi, gebėjimas dirbti kolektyviai, motyvacijos mokytis anglų kalbos didinimas, teigiamos psichologinės aplinkos kūrimas klasėje.

  • Arkties žemėlapis;
  • Arkties tautų žemėlapis. Rusija;
  • pristatymas;
  • muzikinis fragmentas.
  • Arkties geografinė padėtis.
  • Arkties laukinės gamtos įvairovė.
  • Rusijos Arkties tyrinėtojai.
  • Arkties stebuklai.
  • Arkties tautos. Rusija.
  • Aplinkos problemos ir jų atsiradimo priežastys.

PAMOKOS PLANAS:

1. Organizacinis momentas.
1 pranešėjas: Sveiki vaikinai ir mieli svečiai. Šiandien dar vienas mokyklos būrelio „Gamtos mokslas“ susirinkimas. (Pabeldžia į duris.)

2. Daktaro Vatsono pasirodymas.
Daktaras Vatsonas: Atsiprašau. Ar tai Mokyklos mokslo klubo susirinkimas? Mano vardas daktaras Vatsonas. Ar galite man padėti?

Studentas:

Pranešėjas 1

Daktaras Vatsonas: Ar pažįsti mano draugą Šerloką Holmsą? Jis domisi mano tyrimo metodu. Sudarėme lažybas, kad galiu išsiaiškinti priežastį, kodėl jis išvyko į Rusiją, Arktį. Jis oro balionu paliko Angliją. Bet man reikia papildomos informacijos. Štai Šerloko Holmso laiškas.

3. Daktaras Vatsonas skaito laišką.

Pirmaujantis 2:
Įjungta lenta :

padarė lažybas –padarė išvadą lažintis;
tyrimo metodas -
metodas tyrimus;

Daktaras Vatsonas:

Baker Street, Londonas, JK
Gruodžio 22 d.
Mano brangus drauge, daktare Watson,



Taigi mėgaujuosi nuostabia gamta. Ir aš išsiunčiau tau viktoriną. Tikiuosi, kad tai padarysi.

1 pranešėjas: Turime išspręsti 2 kryžiažodžius, o paryškinti žodžiai padės suprasti, kodėl Šerlokas Holmsas skrido į Arktį.

Pristatymas "Gyvoji Arktis"

  1. poliarinė pelėda,Poliarinis Pelėda)
  2. Beluga arba Baltasis banginis,Baltas / Sidabras Banginis)
  3. Baltasis lokys,baltasis lokys)
  4. Walrus,Walrus)
  5. poliarinis vilkas,Poliarinis vilkas)
  6. Sedovas Georgijus Jakovlevičius– Rusijos hidrografas, poliarinis tyrinėtojas, vyresnysis leitenantas. Nesėkmingos ekspedicijos į Šiaurės ašigalį organizatorius
  7. Narvalas,Narwahl)
  8. Arktinė lapė arba poliarinė lapė,Artic fox / poliarinė lapė)
  9. Priklauso aukinių šeimos paukščių genčiai. Ji yra gimtoji poliarinio regiono gyventoja. Visa jos verslo veikla vyksta dreifuojančio ledo pakraštyje. ( Guillemot,Guilemotas)
  10. Antspaudas,Antspaudas)
  11. Artiodaktilo žinduolis. (Šiaurės elniai, Šiaurės elniai)
  12. muskusas,Muskusas- jautis)
  13. - Rusijos Arkties tyrinėtojas pirmą kartą pėsčiomis kirto Severny salą ir motoriniais burlaiviais apiplaukė Novaja Zemliją.
  14. Stebuklai ArktiesArkties stebuklai

Dr. Vatsonas: ačiū. Taip pat jis atsiuntė vaizdo įrašą iš paslaptingos šalies dalies ir užduotį man. Pažiūrėkime vaizdo įrašą.

Pristatymas « Stebuklai Arkties"(Arkties stebuklai)

2 pranešėjas: Arktis yra neįprasčiausias regionas mūsų planetoje ir nenuostabu, kad jis vadinamas paslaptingu ir mįslingu, nes šis regionas kupinas daugybės įvairiausių stebuklų.

Arktis yra neįprasta didžioji planetos dalis ir vadinama paslaptinga ir mįslinga, nes šis regionas kupinas daugybės įvairiausių stebuklų. Štai vienas iš jų. (Vaizdo įrašas)

1 pranešėjas:Įminkime šias Šerloko Holmso mįsles.

  1. Šiaurės pašvaistė)
  2. Neprieinamumo polius)
  3. aurora)
  4. Poliarinė diena)
  5. Poliarinė naktis)
    1. Arkties tautos.Dr. Vatsonastoliau skaito Šerloko Holmso laišką:

Dr. Vatsonas: Arktyje yra daug tautybių. Ką atsakysite, daktare Vatsonai, jei paklausite, kaip aš sutikau šiuos žmones? Tai elementaru, Watson. Žinote, man patinka klausytis liaudies dainų ir tautinių šokių. Ir aš norėčiau, kad jums taip pat patiktų.

1 pranešėjas:Įvardykite mūsų šalies šiaurėje gyvenančias tautybes. (jakutai, nanai, čiukčiai, nganazanai, dolganai, eskimai, dolganai, rusai)

Čiukčių šokis.

Kūno kultūros minutė.

Dr. Vatsonas:Čia yra dar viena viktorina. Norėdami užbaigti sakinius, pasirinkite geografinius pavadinimus.

  1. Kalnai yra…. (Byrrangos kalnai)
  2. Šiaurėje Rusiją skalauja ... (Arkties vandenynas)
  3. Rusija turtinga... Arktyje. (nafta, gamtinės dujos)
  4. Jūros yra... (Čiukčių jūra, Rytų Sibiro jūra, Laptevų jūra, Kara jūra, Barenco jūra)
  5. Žemės dalis arba dalys yra … (Franzo Josefo žemė, Severnaja Zemlija, Naujosios Sibiro salos, Vrangelio sala)

1 pranešėjas: Arktiniame klimate visos cheminės reakcijos vyksta lėtai, todėl net ir nedidelė tarša gali tapti katastrofa ir gamta pati su ja nesusitvarkyti. Visų pirma tai susiję su angliavandeniliais (nafta ir gamtinėmis dujomis). Bet kokia naftos išsiliejimo avarija padarys nepataisomą žalą Arkčiai.

  1. Galutinis pamokos etapas.

Dr. Vatsonas: O, draugai ačiū. Jūs man padėjote išsiaiškinti priežastį, kodėl Šerlokas Holmsas išvyko į Rusiją, Arktį. Jis ten nuvyko, nes norėjo daugiau sužinoti apie šią didelę šalį, garsius tyrinėtojus Sedovą ir Rusanovą, kurie buvo pirmieji žmonės Šiaurės ašigalyje, gražioje ir paslaptingoje Arktyje.

Parsisiųsti:


Peržiūra:

Užklasinė veikla

„Paslaptingoji Arktis“

Tikslas: Supažindinti mokinius su Rusijos tyrinėtojų Arkties užkariavimo istorija, žinių ir įgūdžių sistemos formavimu ir įtvirtinimu tema „Arktika“, integruojant mokyklinius dalykus: anglų kalbą, biologiją ir geografiją.

Užduotys:

a) edukacinis – nustatyti bendrąją Arkties geografinės padėties ir Šiaurės ašigalio užkariavimo informaciją ir ypatumus, įtvirtinti apibrėžiamojo artikelio „the“ vartojimą su geografiniais pavadinimais.

b) lavinamasis – anglų kalbos vartojimas apibendrina geografijos ir biologijos srities žinias, mokinių oratorinių ir aktorinių gebėjimų ugdymas, mokinių pažintinės veiklos formavimas, gebėjimas dalyvauti bendraujant su keliais pašnekovais siekiant keistis informacija ir viešai kalbėti su parengtais žodiniais pranešimais pasirinkta geografijos tema, plečiant kalbinį ir bendrąjį akiratį.

c) edukacinis – bendravimo įgūdžių formavimas, domėjimasis savo šalimi, gebėjimas dirbti kolektyviai, motyvacijos mokytis anglų kalbos didinimas, teigiamos psichologinės aplinkos kūrimas klasėje.

Mokomoji ir metodinė pagalba:

  • Arkties žemėlapis;
  • Arkties tautų žemėlapis. Rusija;
  • pristatymas;
  • muzikinis fragmentas.
  • Arkties geografinė padėtis.
  • Arkties laukinės gamtos įvairovė.
  • Rusijos Arkties tyrinėtojai.
  • Arkties stebuklai.
  • Arkties tautos. Rusija.
  • Aplinkos problemos ir jų atsiradimo priežastys.

PAMOKOS PLANAS:

1. Organizacinis momentas.
1 pranešėjas: Sveiki vaikinai ir brangūs svečiai. Šiandien dar vienas mokyklos būrelio „Gamtos mokslas“ susirinkimas. (Pabeldžia į duris.)

2. Daktaro Vatsono pasirodymas.
Daktaras Vatsonas: Atsiprašau. Ar tai Mokyklos mokslo klubo susirinkimas? Mano vardas daktaras Vatsonas. Ar galite man padėti?

Mokinys: Žinoma, mes stengsimės jums padėti, daktare Vatsonai. Kas atsitiko?

Pranešėjas 1 : Kaip suprantate, tai garsaus detektyvo Šerloko Holmso padėjėjas ir jam reikia mūsų pagalbos. Jis kalba tik angliškai. Manau, kad galime jam padėti.

Daktaras Vatsonas: Ar pažįsti mano draugą Šerloką Holmsą? Jis domisi mano tyrimo metodu. Sudarėme lažybas, kad galiu išsiaiškinti priežastį, kodėl jis išvyko į Rusiją, Arktį. Jis oro balionu paliko Angliją. Bet man reikia papildomos informacijos. Štai Šerloko Holmso laiškas.

2 pranešėjas: Dabar berniukai ir mergaitės, atidžiai klausykitės laiško. Mes galime padėti dr. Watson išsiaiškinti apsilankymo Arktyje priežastį pagal laiške esančius faktus.
Ant lentos:

padarė statymą – padarė statymą;
tyrimo metodas – tyrimo metodas;

Daktaras Vatsonas:

Baker Street, Londonas, JK
Gruodžio 22 d.
Mano brangus drauge, daktare Watson,
Žinoma, prisimenu, kad mes sudarėme lažybas. Atėjo laikas naudoti savo tyrimo metodą.
Dabar esu didelėje šalyje, Rusijoje, paslaptingoje vietoje – Arktyje.
Regiono klimatas yra arktinis. Žiemą labai šalta ir šalta. Bet man pasisekė, kad paskutinėmis dienomis oras buvo geras.
Taigi mėgaujuosi nuostabia gamta. Ir aš išsiunčiau tau viktoriną. Tikiuosi, kad tai padarysi.


1 pranešėjas: Turime išspręsti 2 kryžiažodžius, o paryškinti žodžiai padės suprasti, kodėl Šerlokas Holmsas skrido į Arktį.

Pristatymas "Gyvoji Arktis"

(Žodžiai atspėti rusų ir anglų kalbomis)

  1. Tai didelis paukštis, kurio buveinė tęsiasi iki Eurazijos ir Šiaurės Amerikos poliarinės tundros, taip pat Arkties vandenyno salų ( Sniego pelėda, poliarinė pelėda)
  2. Tai vienas mažiausių banginių šeimos atstovų (Beluga arba Baltasis banginis, Baltasis / sidabrinis banginis)
  3. Šio didžiulio plėšrūno buveinė yra tik Arkties zona. (Baltasis lokys)
  4. Unikalus Arkties gyvūnas. Gyvūno buveinė yra plati ir apima beveik daugumą Arkties vandenyno pakrančių vandenų ( Walrus, Walrus)
  5. Snieguotų lygumų savininkas, sniego baltumo Arkties globėjas, grakštus ir gražus (Poliarinis vilkas)
  6. Sedovas Georgijus Jakovlevičius– Rusijos hidrografas, poliarinis tyrinėtojas, vyresnysis leitenantas. Nesėkmingos ekspedicijos į Šiaurės ašigalį organizatorius
  7. Jis yra labiausiai pastebimas tarp banginių šeimos gyvūnų. Savo populiarumą jis skolingas savo ilgu ragu arba iltis, kuri kyšo tiesiai iš jo burnos ir siekia 3 metrus. Ši iltis susideda iš kaulinio audinio, tačiau kartu su kietumu yra itin lanksti. ( Narvalas, Narvalas)
  8. Yra plėšrūnas. Jo buveinė yra labai plati. Jo kūno ilgis svyruoja nuo 50 iki 75 cm. Pūkuota uodega yra 25–30 cm.Arktinė lapė arba poliarinė lapė, Arktinė lapė / Poliarinė lapė)
  9. Priklauso aukinių šeimos paukščių genčiai. Ji yra gimtoji poliarinio regiono gyventoja. Visa jos verslo veikla vyksta dreifuojančio ledo pakraštyje.(Kaira, Guilemotas)
  10. Jis gyvena rytinėje ir vakarinėje Arkties vandenyno dalyse. ( Antspaudas, antspaudas)
  11. Artiodaktilo žinduolis. (Šiaurės elniai, elniai)
  12. Vienintelis šiuolaikinis Ovibos genties atstovas iš bovidų šeimos ( Muskuso jautis, Muskuso jautis)
  13. Rusanovas Vladimiras Aleksandrovičius- Rusijos Arkties tyrinėtojas pirmą kartą pėsčiomis kirto Severny salą ir motoriniais burlaiviais apiplaukė Novaja Zemliją.
  1. Arkties stebuklai Arkties stebuklai

Dr. Vatsonas: ačiū. Taip pat jis atsiuntė vaizdo įrašą iš paslaptingos šalies dalies ir užduotį man. Pažiūrėkime vaizdo įrašą.

Pristatymas „Arkties stebuklai“

2 pranešėjas: Arktis yra neįprasčiausias regionas mūsų planetoje ir nenuostabu, kad jis vadinamas paslaptingu ir mįslingu, nes šis regionas kupinas daugybės įvairiausių stebuklų.

Arktis yra neįprasta didžioji planetos dalis ir vadinama paslaptinga ir mįslinga, nes šis regionas kupinas daugybės įvairiausių stebuklų. Štai vienas iš jų. (Vaizdo įrašas)

1 pranešėjas: Įminkime šias Šerloko Holmso mįsles.

  1. Tikras Arkties stebuklas, galintis trukti kelias dienas, nuspalvinantis dangų įvairiais vaivorykštės tonais. (Šiaurės pašvaistė)
  2. Tai ledo masės vieta, labiausiai nutolusi nuo visų Arkties vandenyno krantų ir esanti didžiausiu atstumu nuo bet kurios sausumos. Jis yra maždaug 600 km nuo Šiaurės geografinio ašigalio. Kadangi šis taškas yra nutolęs nuo patogių transporto maršrutų, manoma, kad jį sunku pasiekti. (Neprieinamumo polius)
  3. Vienas ryškiausių ir nuostabiausių gamtos reiškinių, atsirandantis danguje įvairių spalvų arkų, lankų, siūbuojančių užuolaidų pavidalu, gali trukti nuo valandos iki kelių dienų. Šis liuminescencinis švytėjimas atsiranda dėl įkrautų dalelių, skrendančių iš Saulės, susidūrimo su molekulėmis ir dujų atomais rečiausioje Žemės oro apvalkalo dalyje. (poliarinės šviesos)
  4. Laikotarpis, kai Saulė nenusileidžia žemiau horizonto ilgiau nei vieną dieną, Saulė gali nenukristi žemiau horizonto daugelį dienų, o apibūdinti apskritimą palei horizonto liniją. Jis trunka nuo pavasario iki rudens lygiadienio – nuo ​​64 iki 186 dienų. ( poliarinė diena)
  5. Įrengiamas Arktyje žiemą, kai Saulė virš horizonto nepasirodo ilgiau nei vieną dieną. Šiaurės ašigalyje trunka nuo rudens iki pavasario lygiadienio – 176 dienas. ( Poliarinė naktis)
  1. Arkties tautos. Dr. Watsonas toliau skaito Šerloko Holmso laišką:

Dr. Vatsonas : Arktyje yra daug tautybių. Ką atsakysite, daktare Vatsonai, jei paklausite, kaip aš sutikau šiuos žmones? Tai elementaru, Watson. Žinote, man patinka klausytis liaudies dainų ir tautinių šokių. Ir aš norėčiau, kad jums taip pat patiktų.

1 pranešėjas: Įvardykite mūsų šalies šiaurėje gyvenančias tautybes. (jakutai, nanai, čiukčiai, nganazanai, dolganai, eskimai, dolganai, rusai)

Arkties tautų žemėlapis. Rusija

Čiukčių šokis.

Kūno kultūros minutė.

  1. Ant lentos yra kortelės su kalnų, jūrų, vandenynų ir mineralų pavadinimais.

Dr. Watsonas: Yra dar vienas viktorina čia. Norėdami užbaigti sakinius, pasirinkite geografinius pavadinimus.

  1. Kalnai yra….
  2. (Byrrangos kalnai)
  3. Šiaurėje Rusiją skalauja ... (Arkties vandenynas)
  4. Rusija turtinga... Arktyje. (nafta, gamtinės dujos)
  5. Jūros yra... (Čiukčių jūra, Rytų Sibiro jūra, Laptevų jūra, Kara jūra, Barenco jūra)
  1. Aplinkos problemos ir jų atsiradimo priežastys.

Dr. Vatsonas: Žemės dalis arba dalys yra … (Franzo Josefo žemė, Severnaja Zemlija, Naujosios Sibiro salos, Vrangelio sala)

1 pranešėjas: (toliau skaito laišką) Arkties migla yra smogas, apimantis regioną. Pagrindinė oro taršos priežastis yra anglies ir naftos deginimas, taip pat pramoninis metalo lydymas.

Arktiniame klimate visos cheminės reakcijos vyksta lėtai, todėl net ir nedidelė tarša gali tapti katastrofa ir gamta pati su ja nesusitvarkyti. Visų pirma tai susiję su angliavandeniliais (nafta ir gamtinėmis dujomis). Bet kokia naftos išsiliejimo avarija padarys nepataisomą žalą Arkčiai.

  1. Pristatymas „Arkties ekologinė būklė“

Paskutinis pamokos etapas. Dr. Watsonas: Ačiū, mano draugai.


Jūs man padėjote išsiaiškinti priežastį, kodėl Šerlokas Holmsas išvyko į Rusiją, Arktį. Jis ten nuvyko, nes norėjo daugiau sužinoti apie šią didelę šalį, garsius tyrinėtojus Sedovą ir Rusanovą, kurie buvo pirmieji žmonės Šiaurės ašigalyje, gražioje ir paslaptingoje Arktyje.

Užklasinės veiklos scenarijus Tema:

"Į Arktį!"Žiūrėti:

žaidimas. 6-7

Klasė:

Renginio tikslai:

- Švietimo domėjimosi Arktimi plėtra, jos raidos istorija ir šio regiono žmogaus tyrinėtojai;
ugdyti gebėjimą daryti išvadas ir išvadas remiantis įvairiais šaltiniais ir žiniomis įvairiose mokslo šakose;

- ugdyti mokinių loginį mąstymą, kūrybinius gebėjimus, gebėjimą dirbti grupėje.

Žaidimo organizavimas:

Žaidime dalyvauja keturios komandos, kurios iš anksto gavo keletą užduočių. Komandų prašoma pasirinkti kapitoną, komandos pavadinimą ir šūkį. Atsakymus vertina žiuri. Org momentas.

Žaidimo tikslų ir uždavinių deklaracija. Žiuri pristatymas. Pirmaujantis.

Vaikinai, šiandien keliausime į šalį, kurioje gausu neįmintų paslapčių, drąsių žmonių ir nesuskaičiuojamų gamtos išteklių. Vykstame į Arktį. Skaitytojas

. Ar ledo burės yra burės? Ar burės kaip ledas?

Vandenyje skleidžiasi tik raukšlės.

Ledo gabalai plaukia tolyn, tarsi jų niekada nebūtų buvę.

Vėl vanduo kaip veidrodis, o virš jo – dangus.

Danguje kaip paukščiai debesys, jūra nesiūbuoja.

Vaikinai, šiandien keliausime į šalį, kurioje gausu neįmintų paslapčių, drąsių žmonių ir nesuskaičiuojamų gamtos išteklių. Vykstame į Arktį. Arktis jus pasitinka su seserinėmis ledo lytimis.

- Ei, jūs, vaikinai, esate nuostabūs! Sudegink, pjaustyk, sniego audra!

- Ir iš kur tu išėjai! Aplink ssssssssssssssssssssss!

Išmatuokime savo jėgas! Mes nebijome šalčio!

Pirmaujantis Nuo seniausių laikų šis atšiaurus ir gražus kraštas traukė žmones. Ji viliojo savo šaltu grožiu, galimybe išbandyti save ir savo charakterį. Bet ne visi grįžo atgal... Daugelis Arkties geografinių objektų turi tyrinėtojų vardus, daugelis jų – rusų... Ir, ko gero, kiekvienas, pasiryžęs ją tyrinėti, jau vertas susižavėjimo.

Dabar pristatysite savo komandas, pavadintas puikių žmonių – Georgijaus Sedovo, Ivano Papanino, Kharitono ir Dmitrijaus Laptevo, Otto Schmidto – vardais.

(Kaip namų darbus buvo pasiūlyta paruošti vizitinę kortelę, kurioje būtų pasakojama apie asmenį, kurio vardą vadina komanda)

Žaidimo tikslų ir uždavinių deklaracija. Žiuri pristatymas. Mokslinių stebėjimų taškai – poliarinės stotys – išsibarstę po visą Arkties vandenyno pakrantę, artimiausiose salose, taip pat ir ant dreifuojančio ledo. Ten gyvena ir dirba mokslinius stebėjimus atliekantys žmonės. Šiandien bandysime ten apsilankyti, kad susipažintume su didžiąja Žemės paslaptimi – Arktimi.

Vaikinai, šiandien keliausime į šalį, kurioje gausu neįmintų paslapčių, drąsių žmonių ir nesuskaičiuojamų gamtos išteklių. Vykstame į Arktį. Naktį gimdančių ledynų aimana

Negyvi didžiuliai ledkalniai.

Ir vėjas skamba kaip kanonada,

Mesti sniego užtaisus į tamsą.

Geležinis ledo laukų šlamėjimas,

Taip, sustingę kauburėliai auga...

Kryžiai iš pasiklydusių laivų stiebų

Čia jūreiviai buvo paskirti kapitonais.

Jie stovi tarp tamsos ir sušalusios žemės

Amžinai vienas su vandenynu

Kaip paminklai Rusijos Magelanams,

Pasiekęs nemirtingą platumą.

Stotis "Istoricheskaya"

„Istorinė klaida (reikia rasti klaidų nurodytuose faktuose iš Arkties vystymosi ir tyrinėjimo istorijos)

1. Nuo XIX a. Rusai, užsiimantys jūrine žvejyba, atrado Kolguevo, Vaygacho, Novaja Zemljos salas (ne, nuo XII a.)

2. Petro Didžiojo iniciatyva V. Čičagovo ekspedicija buvo išsiųsta į Arktį. (Ne, M.V. Lomonosova)

3. 1878-1879 m. švedų poliariniam tyrinėtojui N. Nordenskiöldui pirmą kartą pavyko nukeliauti šiaurės jūros keliu (su žiema pakeliui) laivu „Vega“ nuo Ramiojo vandenyno iki Atlanto (Nr. nuo Atlanto vandenyno iki Ramiojo vandenyno).

4. 1941 m., ieškodamas lede pasiklydusių Sedovo, Brusilovo ir Rusanovo ekspedicijų, rusų karo lakūnas I. I. Nagurskis atliko pirmuosius skrydžius virš Arkties. (ne, 1914 m.)

5. G. Sedovas 1912 m. rugpjūtį garlaiviu „Saint Foka“ bandė perplaukti iš Murmansko į Franzo Josefo žemę, tačiau netoli salos buvo padengtas ledu. Pankratova. (Ne, iš Archangelsko)

6. V. Čkalovo ir M. Gromovo ekipažai 1937 metų vasarą skrido į Australiją per ašigalį (Ne, į Ameriką)

7. I.D. Papaninas vadovavo pirmajai dreifuojančiai stočiai „Šiaurės ašigalis-1“, kurią sudarė dvidešimt penkių žmonių grupė. (Ne, keturi žmonės)

8. 1932 metų vasarą Šiaurės jūros maršrutą pirmą kartą per vieną navigaciją įveikė O.Yu ekspedicija. Schmidtas ant ledlaužio Rossija (Ne, ant ledlaužio Sibiryakov.)

9. 1962 metais sovietų branduolinis laivas per didžiulį ledą nuplaukė į Šiaurės ašigalio sritį. (Ne, po ledu)

10. 1977 metais Novaja Zemljos krantus pasiekė sovietinis ledlaužis – atominis ledlaužis Arktika. (ne, Šiaurės ašigalis)

Vaikinai, šiandien keliausime į šalį, kurioje gausu neįmintų paslapčių, drąsių žmonių ir nesuskaičiuojamų gamtos išteklių. Vykstame į Arktį. Dyzeliniai varikliai arba sprogsta, arba griausminga,

Į dangų tarsi fontanai sukasi dujų srovės.

Stumdamas nosimi ir susigrūdęs šonais,

Laivo stiprumas matuojamas ledo atžvilgiu.

Po laivagaliu baltomis putomis plaka ledo lytys.

Laivas įveikė ledo sieną!

Tokia vasariška, grėsminga ir šviesi

Pirmą kartą pasaulyje pamačiau Arktį.

(Victoras Batura „Pirmasis susitikimas su Arktika“)

Geografinė stotis

« Geografinis diktantas“

Popieriaus lapuose pateikiamas tekstas, į kurį reikia įterpti trūkstamus žodžius.

Arktis (iš graikų kalbos αρκτικός -________) yra šiaurinis Žemės poliarinis regionas, įskaitant _________vandenyną ir jo jūras: Grenlandiją, _____, Karą, Laptevo, Rytų Sibirą, Čiukčius ir Bofortą, taip pat Fox Baffiinn. , daugybė sąsiaurių ir įlankų, Kanados Arkties salynas, šiaurinės Ramiojo vandenyno dalys ir _____________ vandenynai; Kanados Arkties salynas, Grenlandija, Špicbergenas, Franzo Josefo žemė, _________ žemė, Severnaja Zemlija, Naujosios Sibiro salos ir apie. Wrangel, taip pat šiaurinės Eurazijos ir ____________ žemynų pakrantės.

Arkties plotas yra apie 25 mln. kv. km, iš kurių apie 10 mln. užima _________ ir apie 15 mln. kv. km _________. Arkties teritorija užima maždaug _________ Žemės dalį.

Arkties žemė susideda iš Rusijos teritorijos dalių (šiauriniai Murmansko regionai, ___________ ir Tiumenės regionai, _____________ teritorija, _________ Respublika, Magadano sritis) ir ___________ (Jukono teritorija, šiaurės vakarų teritorijos, Kvebekas, Niufaundlendas), taip pat _________ (Aliaska), ______ (Grenlandija) ir ____________ _(Špicbergeno) valdos.

Arkties zonoje pastatyti dideli modernūs miestai: Salechardas, _________, Norilskas, didelės pramonės įmonės, per Arktį eina jūrų, oro ir sausumos transporto maršrutai.

Tekstas patikrinti

Arktinis (iš graikų αρκτικός -šiaurinis ) - šiaurinis Žemės poliarinis regionas, įskaitantŠiaurės Arktis vandenynas ir jo jūros: Grenlandija,Barentsevo , Kara, Laptevas, Rytų Sibiras, čiukčiai ir Bofortas, taip pat Bafino jūra, Fox Basin įlanka, daugybė Kanados Arkties salyno sąsiaurių ir įlankų, šiaurinės Ramiojo vandenyno dalys irAtlanto vandenynas vandenynai; Kanados Arkties salynas, Grenlandija, Špicbergenas, Franzo Josefo žemė,Nauja Žemė, Severnaja Zemlija, Novosibirsko salos ir apie. Wrangel, taip pat šiaurinės Eurazijos žemynų pakrantės irŠiaurės Amerika .

Arkties plotas yra apie 25 mln. kv. km, iš kurių apie 10 mln.žemė ir apie 15 mln. kv. km –vandens paviršius . Arkties teritorija užima maždaugšeštasŽemės dalis.

Arkties sausumos masyvą sudaro Rusijos teritorijos dalys (šiauriniai Murmansko regionai,Archangelskas ir Tiumenės regionai,Krasnojarskas teritorijos, respublikosJakutija , Magadano regionas) irKanada (Jukono teritorija, Šiaurės vakarų teritorijos, Kvebekas, Niufaundlendas), taip pat nuosavybėsJAV(Aliaska), Danija(Grenlandija) ir Norvegija(Špicbergenas).

Arkties zonoje buvo pastatyti dideli modernūs miestai: Salechardas,Murmanskas , Norilskas, per Arktį eina didelės pramonės įmonės, jūrų, oro ir sausumos transporto maršrutai

Vaikinai, šiandien keliausime į šalį, kurioje gausu neįmintų paslapčių, drąsių žmonių ir nesuskaičiuojamų gamtos išteklių. Vykstame į Arktį. Visi metai, šimtmečiai ir epochos iš eilės

Viskas siekia šilumos nuo šalčio ir pūgų.

Kodėl šie paukščiai skrenda į šiaurę?

Jei paukščiai turėtų eiti tik į pietus.

Jiems nereikia šlovės ar didybės,

Čia ledas baigsis po sparnais -

Ir jie suras paukščių laimę,

Kaip atlygį už drąsų skrydį.

(V. Vysotskis „Balta tyla“)

Stotis "Biologinė"

Pirmaujantis . Arkties flora ir fauna yra unikali. Kai kurie randami tik čia. Daugelis jų yra įrašyti į Raudonąją knygą. Deja, žmonės dažnai sunaikino arba sunaikino trapią ekosistemą. Norint apsaugoti gamtą, Arktyje kuriami gamtos draustiniai ir nacionaliniai parkai. Reikia įvardinti gyvūnus ir augalus, kuriuos pamatysite skaidrėse.

(Gyvūnai: baltasis lokys, poliarinis vilkas, žebenkštis, arktinė lapė, baltoji pelėda, muskuso jautis, šiaurės elniai ir kt.)

(Augalai: arktinė lydeka, vėdrynas, sniego skroblas, poliarinės aguonos, poliarinis gluosnis, samanos ir kt.)

Vaikinai, šiandien keliausime į šalį, kurioje gausu neįmintų paslapčių, drąsių žmonių ir nesuskaičiuojamų gamtos išteklių. Vykstame į Arktį. Jaunos ledo lytys ir ledo linijos,

Pakabos buvo padengtos sniego skarelėmis

Ledo lytys smalsauja. Kiek jų yra!

Jie apsupo laivą, užtvėrė kelią.

Ledo lytys smalsauja! Ledo lytys turi aštrius kraštus!

Pajudinkite nugaras, eikime į salą!

(Victoras Batura „Pirmasis susitikimas su Arktika“)

Stotis "Poleznaya"

Kapitonų varžybos

(kapitonai paeiliui įvardija, kuo Arktis turtinga, kas į ją traukia žmones)

Atsakymų pavyzdžiai: naftos ir dujų atsargos, komercinė žuvies gavyba, turizmas, klimato tyrimai, tarptautinis aviacijos maršrutas, bandymų aikštelės, įvairių valstybių karinės bazės, gėlas vanduo ledo pavidalu, nepaliesta gamta ir kt.)

Pirmaujantis Žmonės pirmiausia turi nepamiršti rūpintis ir gerbti unikalų regioną, vadinamą Arktimi, net ir su tam tikrais susižavėjimo bruožais. Esame įsipareigoję užtikrinti, kad žmonių buvimas šiose vietose būtų minimalus ir nekenksmingas pažeidžiamai gamtai. Dažnai net nesąmoningai žmogus gali pakenkti laukinei gamtai. Reikia atsiminti vieną paprastą tiesą – žmogus Arktyje yra tik svečias, laukiamas ir, ko gero, kartais net reikalingas. Tačiau šių nuostabių vietų savininkai visada buvo, yra ir išlieka gyvūnai ir augalai. Parengkime taisyklių rinkinį, kaip elgtis Arktyje.

Diskusija

Vaikinai, šiandien keliausime į šalį, kurioje gausu neįmintų paslapčių, drąsių žmonių ir nesuskaičiuojamų gamtos išteklių. Vykstame į Arktį. Giliai įkvėpsiu snieguotų lygumų oro,

ir poliarinė naktis mane užburs,

Aš paleisiu šunų kinkinių diržus,

o mano haskiai bėgs greičiau nei arklys.

Ir šalia manęs skuba patyręs musheras,

toje pačioje linksmų šunų komandoje,

vilko kailiniai, pagaminti iš odos,

Nesušalkime, žaisdami all-in su šerkšnu.

Sustokime, užuodę pelyną šalia,

apšviestas žemai plaukiančio mėnulio.

(Čia sausis šaltas, o birželis šaltas,

ir komandos stovi šalia žemės ašies.)

Po bėgikais yra sniego deimantų dulkės,

kad jie glaudžiai susiję su Šiaurės žvaigždėmis.

Danguje blyksteli levandų rašalas -

pikta poliarinė šviesa...

Stotis "Literatūrinė"

Komandos pateikia namų darbus – pristatymą – eilėraščio ar dainos apie Arktį iliustraciją.

(pvz., T. Efimova „Baltoji Arktis“, M. Biryukova „Arktinė žuvėdra“, Z. Avdotien „Arktis“, V. Vysotsky „Baltoji tyla“, V. Batura „Pirmasis susitikimas su Arktimi ir kt.)

Kol žiuri sumuoja rezultatus, gimnazistai kalba apie dvi knygas – Ven. Kaverinas „Du kapitonai“ ir V.A. Obručevo „Sannikovo žemė“. Jei laikas leis, galite parodyti ištraukas iš filmų, sukurtų pagal šias knygas.

Žaidimo tikslų ir uždavinių deklaracija. Žiuri pristatymas. Ne veltui mūsų Archangelskas vadinamas „jūros vartais“ į Arktį. Tai pirmasis mūsų šalies arktinis uostas, iš kurio išvyko visos garsios Rusijos poliarinės ekspedicijos. Mūsų uostas naudojamas prekių pristatymui į Arktį Šiaurės federalinis universitetas ir Kapitono Voronino vardu pavadintas Arkties jūrų institutas rengia specialistus darbui Arktyje, vykdomi dideli edukaciniai projektai. Arktį reikia plėtoti iš Archangelsko. Ir tu ir aš taip pat žengėme pirmąjį žingsnį.

Užduotys:

  1. formuoti pirmines idėjas apie Arkties gamtos ypatumus, fauną, gyvūnų prisitaikymą gyventi arktinėmis sąlygomis;
  2. įtvirtinti gebėjimą naudoti ženklus, didesnius nei, mažesnius ir lygius;
  3. kartoti garsinę žodžių analizę;
  4. tęsti loginio mąstymo ir kalbos ugdymą.

Medžiagos:

Žemės rutulys, fizinis Rusijos žemėlapis, Arkties maketas, konteineris su vandeniu, ledo gabalai, pūgos triukšmo garso įrašas, gyvūnų nuotraukos, lapai individualiems darbams, pristatymas "Arktis" , nešiojamas kompiuteris.

Pamokos eiga:

Mokytojas padeda indus su vandeniu ir ledu, vaikai ateina prie darbo stalo ir klausia: "Kodėl ledas?" , "Ką šiandien veiksim?" .

Pedagogas: „Jei norite sužinoti, ką mes darysime, prieikite arčiau ir įmeskite ledo į vandenį. Kas atsitiks su ledu? Pabandykite "paskęsti" ledas".

Pedagogas: „Kodėl ledas neskęsta? Kur gamtoje galite pamatyti plaukiojantį ledą? .

Vaikai kelia hipotezes ir atsako į užduodamus klausimus.

Pedagogas: „Vaikai, ar galite žemėlapyje parodyti vietą, kur plūduriuoja daug ledo? .

Jei vaikams sunku, mokytojas užduoda pagrindinius klausimus ir padeda.

Klausykite sniego audros triukšmo garso įrašo. Pedagogas: – Ką jums primena šie garsai? .

Vaikai kalba apie vėją, sniegą ir pūgą.

Pedagogas: „Pažiūrėkite, kokias gražias snaiges mums atnešė pūga. Bet čia yra viena papildoma snaigė. Kuris, kodėl? .

Ryžiai. 1. Snaigės

Vaikinai lygina snaiges, skaičiuoja jų ašmenis ir randa nelyginį.

Pedagogas: "Kada pas mus yra sniego audros?" . Vaikai atsako, kad žiema, arba nurodo vieną iš žiemos mėnesių.

Mokytojo pasakojimas: žemėje yra tokių šaltų vietų, kur sniego audros, net sniego uraganai pasitaiko labai dažnai. Tai yra Arktis. Kai mūsų rajone atšąla ir pučia, sako jie „Atėjo arktiniai vėjai ir šaltis“ .

Pedagogas: „Kas iš jūsų gali parodyti Arktį žemėlapyje? Ką tu žinai apie Arktį? . Vaikai prisimena ankstesnę pamoką, kalba apie Arktį ir vienas kitą papildo

Pedagogas: „Taip, tai didžiulė teritorija, padengta sniegu ir ledu. Jį sudaro dvi dalys: sausumos tundra ir vandenynas. Šaltas oras išsilaiko iki 9-10 mėnesių per metus, pučia vėjai, sninga, pūgos. Vasara labai vėsi, temperatūra 10 laipsnių aukštesnė. Šalčiau nei dabar mūsų grupėje. Nors vasara vėsi, įvairios uogos spėja sunokti. Kokias uogas galima skinti tundroje? Kokius gyvūnus galite sutikti? Įdomu, kodėl jie visi balti? .

Vaikų atsakymai: tundroje auga spanguolės, debesylai, bruknės; Tundros gyvūnai yra šiaurės elniai, baltasis lokys ir arktinė lapė. Gyvūnai balti, kad neišsiskirtų sniege“.

Pedagogas: „Kodėl ledas netirpsta Arktyje, o tirpsta mūsų upėse ir ežeruose? (Šalta, didelis ledo plotas).

Patirtis „Ledas saulėje ir šaldytuve“ .

Pedagogas: „Mes ir tu žiūrime į žemėlapį, kokios spalvos vanduo žemėlapyje? Atkreipkite dėmesį, kiek vandens supa mus. Ar galite man parodyti Arkties vandenyną? .

Vaikai atsako, kad vanduo žemėlapyje pažymėtas mėlyna/šviesiai mėlyna spalva. Vandens yra daug, o Arkties vandenynas yra Arkties vandens dalis.

Pedagogas: „Jūsų spėjimai – kodėl Arktis? . Su mokytojo pagalba vaikai randa šio žodžio paaiškinimą.

Individualus darbas:

Mokytojas: „Ant jūsų stalų yra popieriaus lapai. Kas nupieštas? Suskaičiuokite, įrašykite atsakymą į langelius, įdėkite ženklus didesnis nei, mažesnis arba lygus.

Ryžiai. 2. Atskirų užduočių pavyzdys

Vaikų darbas.

Pedagogas: – Ar buvai turguje? .

(Paaiškinkite, jei jie nežino žodžio reikšmės).

Pedagogas: „Turgus irgi yra ant vandenyno krantų. Jie labai triukšmingi ir su jais nieko nenusipirksi. Kokios tai rinkos? Klausausi paukščių turgaus triukšmo įrašo.

Paukščių daug, jie rėkia, juda, kaunasi. Atrodo, kad jais prekiaujama turguje.

Rodomos paukščių nuotraukos (naudojant nešiojamąjį kompiuterį): poliarinė pelėda, albatrosas, viščiukas, giltinė, paukščių kolonija.

Kaip manote, kur paukščiai kuria lizdus ir peri jauniklius?

Nepaisant to, kad Šiaurės vandenynas šaltas ir padengtas ledu, jame gyvena daug įvairių gyvūnų: nuo mažų vėžiagyvių iki didžiulių banginių.

Tai yra banginiai, o tai – vėžiagyviai. Kaip mes galime juos ištirti?"

Vaikai dafnijų vėžiagyvius apžiūri pro padidinamąjį stiklą.

Pedagogas: "Kokias kūno dalis matėte?" . ("Ūsai, galūnės, viduriai" , – atsako vaikai.)

Pedagogas: „Arkties vandenyne gyvena labai įdomi dalia žuvis. Kai labai šalta, sušąla į ledą, o atšilus ledas atitirpsta, žuvis vėl atgyja, plaukia vandenyje.

Žvejai gaudo silkes, menkes, lašišas. Ten gyvenantys gyvūnai valgo žuvį. Gal žinote, kokie gyvūnai gyvena Arkties vandenyne? Tai baltieji lokiai, vėpliai, ruoniai.

Vėpliai gimsta ant ledo lyčių ir dažnai miega vandenyje, iškišę nosį pro skylę lede. Naudodami vandenyje įdėtus mikrofonus mokslininkai išsiaiškino, kad vėpliai dainuoja po vandeniu.

Jaunikliai gimsta žiemai ir yra maždaug katės dydžio.

Kas padeda gyvūnams išgyventi tokiomis sunkiomis sąlygomis?

Ant stalų yra maišeliai. Perskaitykite žodžius ir sujunkite juos į poras naudodami stebuklingas stygas (vilkas - miškas, šuo - namas, lokys - ledynas, kovas - vanduo).

Pedagogas: "Kodėl jūs taip susiporavote?" . Vaikai pasakoja kiekvienam gyvūnui radę savo namus, o kovo mėnesį vietoj ledo atsiranda vanduo.

Pedagogas: „Žodyje šuo suskaičiuok skiemenų skaičių ir parodyk atitinkamą skaičių. Naudokite žetonus, kad išsiaiškintumėte žodį. Kiek balsių, priebalsių, garsų? .

Pamokos pabaigoje mokytojas apibendrina rezultatus, klausdamas vaikų: „Ką sužinojome apie Arktį? Kuo dar domitės? ir duoda namų darbus, kad sužinotų, kur gyvena pingvinai.

KGBOU "Krasnojarsko 4 vidurinė mokykla"

Atvira pamokos santrauka

"Kryžiažodžio" puodelis

"Arktis -

nuostabi

kraštas"

Sudarė ir atliko:

9 klasės mokytoja

Paraščiukas N. A.


Krasnojarskas – 2016 m

Konkursinis žaidimas „Arktis – nuostabi žemė“

Pamokos eiga

1. Organizacinis momentas. „Atspėk pamokos temą“.

Dalyvauja dvi komandos: „Baltasis lokys“ ir „Baltoji pelėda“.

Ledkalnis – didelis ledo luitas virš vandens

upė – vandens srautas, maitinamas lietaus, sniego, ledyno ir požeminio vandens

Bušas- daugiametis žemas augalas, kuris šakojasi iš vienos šaknies nuo žemės paviršiaus ir, skirtingai nei medžiai, neturi pagrindinio kamieno.

Taiga– spygliuočių miškas

Šerkšnas– plonas ledo kristalų sluoksnis ant žemės, žolės

Raudonoji knyga– sąrašai, apibūdinantys gyvūnus ir augalus, kuriems gresia visiškas išnykimas

Atmosfera– dujinis Žemės apvalkalas

Rezultatas yra žodis A R K T I K A

Baltojoje Arktyje, baltoje dykumoje

Baltasis lokys sunkiai vaikšto ledo lytimi,

Dangumi skrenda baltas žuvėdras,

Baltoji voverė guli šalia savo motinos.

Ledkalnis baltuoja baltame rūke,

Baltieji beluga banginių pulkai vandenyne.

Vėjas šluoja viesulus kaip balta šluota,

Dainuoja baltą dainą apie Šiaurę.

2. Bendrosios charakteristikos. Pristatymas.

Arkties vandenyno teritorija su savo pakrante vadinama Arktimi.

Pavadinimas kilęs iš senovės graikų žodžio „ἄ ρκτος“, reiškiančio „lokys“, „meška“. Regionas gavo šį pavadinimą dėl virš jo esančio Ursa Major žvaigždyno.

Arkties regionas yra virš poliarinio rato ir apima Arkties vandenyną, Grenlandiją, keletą salų, taip pat šiaurinius Europos, Rusijos (Sibiro), Aliaskos ir Kanados pakraščius.

Bendras Arkties plotas yra 14 500 000 kvadratinių metrų. km.

Arkties dalis viso Žemės sausumos ploto sudaro 6%.

Didžioji Arkties vandenyno dalis yra padengta ledu ištisus metus. Ledo storis siekia 3 - 4 m.

Klimatas Arktyje yra labai atšiaurus. Ledo ir sniego danga išlieka beveik visus metus.

Žiemą būna ilga poliarinė naktis. Saulė visai nesirodo – tamsu.

Naktis netrukdo žmonėms dirbti ar vaikams eiti į mokyklą.

Arktyje pasirodo nuostabiai graži poliarinė šviesa.

Vasarą Arktyje poliarinė diena. Kelis mėnesius visą parą šviesu, bet nešilta.

Temperatūra tik keliais laipsniais aukščiau 0.

Augmenija labai reta: daugiausia kerpių ir samanų. Taip pat yra gėlių: poliarinių aguonų, saksifragų, medvilnės žolės, ramunėlių ir net medžių: žemaūgio gluosnio ir beržo. Tačiau virš žemės jie pakyla vos kelis centimetrus.

Arkties fauna labai turtinga. Arkties savininkas yra baltasis lokys. Taip pat aptikta: vėplys, ruonis, muskuso jautis, šiaurės elniai, baltoji lapė, kiškis, lemingas.

Giliavandeniai gyvūnai: žudikinis banginis, baltasis banginis, banginis, narvalas, kuprotasis banginis, poliarinis ryklys.

Šiaurinių platumų paukščiai: sniego pelėda, šiaurinė lėkštė, giltinė, gležinė žuvėdra, sniego žąsys, arktinės žuvėdros, laukinės antys.

Šiaurinių jūrų žuvys: plekšnės, ešeriai, menkės, juodadėmės menkės, menkės, sykai, seliavos, stintos, pilkai, nelma.

Kasmet ekspedicija „Slidėmis į Šiaurės ašigalį“ rengiama į mūsų šalies arktines erdves. 2016 metų rugpjūčio 2 – rugpjūčio 13 dienomis vyks IX Rusijos jaunimo ekspedicija „Ant slidžių į Šiaurės ašigalį! ant ledlaužio „50 Let Pobedy“.

Bendrojo ugdymo įstaigų, kolegijų, pataisos mokyklų, vaikų globos namų ir kitų valstybinių švietimo ir socialinių įstaigų mokiniai, gimę 1997-1999 m., kurie ekspedicijos pradžioje kviečiami dalyvauti ekspedicijoje bus 16 metų, bet dar ne 19 metų. Kaip ir ankstesniais metais, norint patekti į rinktinės kandidatų sąrašą, turi būti įvykdytos kelios sąlygos, iš kurių svarbios trys:

    turėti 1 sunkumo kategorijos žygių pėsčiomis patirties;

    dalyvauti masinėse varžybose „Rusijos slidinėjimo trasa“;

    atsakykite į klausimyną ir parodykite savo kūrybiškumą.

Vykdant IX Rusijos jaunimo ekspediciją „Ant slidžių į Šiaurės ašigalį! Visose šalies mokyklose vyksta visos Rusijos pamoka „Arktis – Rusijos fasadas“. Mūsų pamoka vadinasi „Arktis yra nuostabi žemė!

3. Varžybos Nr.1 ​​„Apšilimas“.

Ar tiesa, kad baltieji lokiai yra didžiausi lokiai pasaulyje, jie yra dvigubai aukštesni už žmones? (Taip)

Ar tiesa, kad banginio jauniklis vadinamas banginio jaunikliu? (Ne)

Ar tiesa, kad visi garsiai lojantys šunys vadinami haskiais? (Ne)

Ar tiesa, kad didžiulės vėplio iltys yra jo dantys, kurių pagalba jis išlipa ant ledo ir apsisaugo nuo priešo? (Taip)

Ar tiesa, kad virš vandens matosi lygiai pusė ledkalnio? (Ne)

Ar tiesa, kad ruoniai ir vėpliai yra nerangūs sausumoje, bet lengvi ir judrūs vandenyje? (Taip)

Ar tiesa, kad ledynas yra labai šaltas žmogus? (Ne)

Ar tiesa, kad kailinių pagalvėlių pagalba ant letenų arktinės lapės pabėga nuo šalčio ir nepatenka į purų sniegą? (Taip)

Ar tiesa, kad baltieji lokiai nemoka plaukti? (Ne)

Ar tiesa, kad narvalo ragas kyšo tiesiai iš burnos, yra 3 m ilgio, sveria 10 kg? (Taip)

4. Konkursas Nr. 2 „Laiškai pabėgo“

(rink žodį - pakabink paveikslėlį ant lentos)

VILKAS LOKIS KATINAS

BANGINIS MUSKOSAS ELNIAS

LOON FORCES SEAL

VĖPĖLĖS ŽASYS

5. Konkursas Nr. 3 "Ko trūksta?" (lipdukai ant gyvūnų nuotraukų)

6. Konkursas Nr.4 „Vaizdo mįslės“.

7. Konkursas Nr. 5 „Dėlionės“ (karpytos Arkties gyvūnų nuotraukos)

8. Konkursas Nr. 6 Kryžiažodis „Arkties gyvūnų pasaulis“.




Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!