Eilėraštis - Šerkšnas, raudona nosis! Nikolajus Nekrasovas! Kalėdų Seneliui tai įtemptas metas. Ar aš įsivaizduoju

Tikslai.

Švietimas: edukacinis: supažindinkite mokinius su N. A. eilėraščio ištraukos turiniu. Nekrasovas „Šerkšnas, raudona nosis“ – „Ne vėjas siautėja virš miško...“; dirbti su gebėjimu raiškiai skaityti poeziją ir lavinti vaikų vaizduotę; plėsti mokinių akiratį ir praturtinti jų žodyną.

Švietimas:

atminties, mąstymo, dėmesio ugdymas;

kalbiniai, kūrybiniai gebėjimai;

gebėjimo visapusiškai suvokti formavimas

literatūrinis kūrinys.

Edukacinis: supažindinama su įvairių knygų skaitymu, įskaitant klasikinius poetus, ugdomi patriotiniai jausmai.

Sveikata: ugdymo perkrovų prevencija, streso mažinimas.

Įranga. Vadovėlis „Gimtoji kalba-2“ (autoriai: M.V. Golovanova, V.G. Goretsky, L.F. Klimanova); N. A. portretas. Nekrasova; vaikiškos knygos su N.A. eilėraščiais. Nekrasova (su iliustracijomis); pristatymas, muzikinis Vivaldi kūrinių įrašas „Žiema“ ir P.I. Čaikovskio „Gruodis“.

Pamokos eiga

I. Organizacinis momentas

II. Pamokos temos ir tikslų perteikimas

Mokytojas. Šiandien mes toliau susipažįstame su didžiojo rusų poeto N. A. Nekrasovo kūryba.

III. Namų darbų tikrinimas

IV. Eilėraščio „Senelis Mazai ir kiškiai“ ištraukų skaitymas

V. Įvadas į naują medžiagą

Prisiminkime, kaip N. A. prabėgo vaikystė. Nekrasova. Kas ir kas paveikė jo kūrybą?

D. Nikolajus Aleksejevičius Nekrasovas – puikus rusų poetas, gyvenęs XIX amžiaus viduryje. Vaikystę jis praleido Malye Veshi kaime prie Volgos. Jo tėvas buvo žemės savininkas. Visa šeima gyveno dvaro valdoje, dideliame ir erdviame name, o netoli nuo namo stovėjo apgailėtini valstiečių trobesiai. Nekrasovo tėvas uždraudė lankytis šiose trobelėse: jis manė, kad bajoro sūnui gėda leistis su baudžiauninkų vaikais. Tačiau berniukas, pasinaudojęs laisvu momentu, slapta pabėgo į kaimą, kur tarp kaimo vaikų turėjo daug draugų. Jis plaukė su vaikinais upėje, su jomis rinko laukines avietes, mėlynes, grybus, o atėjus žiemai su ta pačia gauja važiavo į Volgą rogutėmis nusileisti stačiais krantais. Taigi nuo ankstyvos vaikystės Nekrasovas tapo artimas ir brangus paprastų žmonių gyvenimui.

U. Nikolajus Aleksejevičius Nekrasovas labai mylėjo savo gimtąją gamtą: laukų, upių, pievų grožį, pavasarinį miškų „žaliąjį triukšmą“, rusiškas šalnas ir sniegą. Jis prisiminė savo jaunystės laikus:

Mano mylimas miškas man tarstelėjo:
Patikėkite, nėra nieko brangesnio už mūsų gimtąjį dangų!
Niekur negaliu laisviau kvėpuoti
Gimtosios pievos, gimtieji laukai...

Nekrasovo eilėraščiai parašyti gražia, melodinga, sodria ir kartu labai paprasta kalba, ta pačia kalba, kurią poetas išmoko vaikystėje, gyvendamas kaime. Jautė valstietišką kalbą, taip paprastai, natūraliai ir taip gerai skambėjo jo eilėraščiuose! Kai skaitome iš jo:

Maži galvijai pradėjo eiti į mišką,
Motina rugiai pradėjo skubėti aplink... -
manome, kad tai tikra, gyva liaudies kalba.

Daug palyginimų ir vaizdingų posakių sėmėsi iš liaudies mįslių, posakių ir pasakų. Pasakose jis taip pat rado nuostabų Frosto gubernatoriaus, galingo herojaus, burtininko, atvaizdą ir parašė jį eilėraštyje „Šerkšnas raudona nosis“. Tačiau, pažvelgus į knygos viršelį, matosi paprasta rusė, valstietė. Ji anksti liko našle su trimis vaikais ant rankų, teko dirbti lauke ir namuose, ir verpti, ir austi, ir galvijus prižiūrėti, o žiemą pakinkyti arklį. rogėmis ir pati eiti į mišką skaldyti malkų. Čia ji sutiko Frostą.

Visą šį darbą mokysitės vidurinėje mokykloje. Dabar išgirsite ištrauką iš Nekrasovo poemos „Šerkšnas, raudona nosis“ - „Šerkšnas vaivada“, kaip jį vadina poetas. Tačiau pirmiausia išsiaiškinkime kai kurių tekste esančių žodžių reikšmę.

2 skaidrės numeris. Darbas su aiškinamuoju žodynu

Vaivada yra kariuomenės vadovas Senovės Rusijoje, taip pat miesto ar rajono valdytojas. Vaivados buvo renkamos iš turtingų, kilmingų šeimų. Tai buvo gerai gimę bojarai, artimi caro bendražygiai. Jie buvo puošniai apsirengę.

Mace – senovinis ginklas sunkaus pagalio pavidalu su pastorintu galu; senovėje naudotas kaip smūginis ar mėtantis ginklas.

Atidžiai klausykite eilėraščio ir būkite pasirengę atsakyti į klausimus.

Priespauda – sunkumas, našta.

Žiūrėti - Apsilankykite apžiūrai.

Kasos – turtas, pinigai ir kitos priemonės.

Konvojus - keli vežimėliai su kroviniu.

Netrūksta – nenuskursta.

1. Mokytojo eilėraščio skaitymas.

– Kodėl tau patiko šis eilėraštis?

– Į kurį rinkinį patalpintumėte šį kūrinį (ne pasakos, pasakos, eilėraščiai apie žiemą)?

Kaip įsivaizduoji Frostą?

D: Griežtas, grėsmingas, galingas, turtingas.

Žodžių piešimas. Perskaitykite eilėraštį žemu balsu. Pasiruoškite piešti šio eilėraščio paveikslus savo žodžiais.

Kokias nuotraukas matome?

2.Vaikai skaito sau eilėraštį.

Užduotis prieš skaitymą:

Perskaitykite eilėraštį sau, lengvai pažymėkite pieštuku, ko vis dar nesuprantate, tada paklauskite.

Pagalvokite, į kokias dvi dideles dalis galima suskirstyti šį eilėraštį?

3. Leksikos darbas.

(1 dalis – „Šerkšno eiga“, 2 dalis – „Šerkšno giesmė“.)

4. Kūno kultūros minutė

Kokias pasakas apie Šaltį skaitėte?

Kaip valstietis kovojo su Šalčiu? (Išmušiau jį iš avikailio kailio ir susmulkinau malkas). Parodyk man.

O meistras? (Parodyk man)

5. Darbas su eilėraščio turiniu.

Vaikų eilėraščio skaitymas ketureilyje. Analizuojama.

1-as ketureilis.

Raskite eilėraščio vietą, kurioje ji aprašyta šalnų procesija. Perskaitykite šią ištrauką ir atsakykite į klausimus.

Kodėl poetas Morozą vadina gubernatoriumi? (Šaltis veda gamtos gyvenimą.)

Ką poetas norėjo pabrėžti pavaizduodamas Morozą kaip gubernatorių? (Kad visi jam paklūsta.)

Ar manote, kad šis palyginimas yra geras?

Raskite dar du palyginimus.

(Ne vėjas siautėja virš miško
Ne iš kalnų bėgo upeliai,
Patruliuojantis vaivada Morozas
Vaikščioja aplink savo turtą.)

Kodėl jie naudojami? (Norėdamas parodyti triukšminga, grėsminga procesijaŠaltis.)

Frostas yra 3 skaidrė

2-as ketureilis – rūpestinga. Skaidrė Nr. 4

3 ketureilis - myli grožį. Skaidrė Nr. 5

4-as ketureilis - išvaizda(gąsdinanti, gąsdinanti – pasišiaušusi barzda, bet jie jį myli ir jo nebijo). Skaidrės Nr.6-7

5 ketureilis – išdykęs. Skaidrė Nr. 8

Rasti Šalčio daina, perskaitykite ir pasiruoškite išraiškingai perskaityti garsiai.

Klausykite 2-3 mokinių.

Kaip Frostas kalba apie savo galią? (Džiaugiuosi, didžiuojasi)

Sužinokite, kaip Nekrasovas vadina šią dainą? (Pagyrimas)

Kokias Morozo charakterio savybes skaitydami bandysite perteikti klausytojams? (Jis yra galingas, grėsmingas, drąsus, giriasi)

Garsiai perskaitykime Frosto dainą.

Kas geriau perskaitė?

Vaikų pasisakymai.

Ar mūsų suformuotas Frosto įvaizdis sutampa su jo dainos įvaizdžiu?

9 skaidrė

Muzikos įrašo klausymas.

Kokia muzika tinka mūsų Frost the Governor įvaizdžiui?

Eilėraštyje raskite žodžius, kuriuose Šaltis vaizduojama kaip gyva būtybė. (Vaikšto, žiūri, vaikšto, vaikšto, muša, dainuoja, eisiu, statysiu, galvosiu, slėpsiu, neskaičiuosiu, atidėsiu.)

Personifikacijos

Šiuos veiksmus gali atlikti asmuo. Nekrasovas sugebėjo pasirinkti tokius žodžius, kurie parodė Morozą kaip gyvą būtybę, pavaizdavo jį kaip galingą valdovą. Nekrasovas yra poetinio žodžio meistras. Kokią literatūrinę priemonę panaudojo autorius? Kokiomis dar literatūrinėmis priemonėmis autorius naudojasi apibūdindamas Rusijos gamtą?

Metaforos ( plika žemė“, „daužymas pagaliu į šakas“, „laisvai tekėjo upės“, „įdėjau juos į deimantus, sidabrinius perlus“).

Kaip suprasti posakį: „Aš išdėlioju savo karalystę deimantais, perlais, sidabru“? (Šerkšnas puošia viską sniegu ir šerkšnu)

Skaidrė Nr. 10

Kokius garsus girdime skaitydami Nekrasovo eilėraštį? (Skamba kaip siautėjantis vėjas, iš kalnų bėgantys upeliai, dar labiau traškantis ledas, tai yra užšalęs vanduo, daužantis šakas pagaliu, dainuojant dainą.)

Įrodykite, kad Nekrasovo poema parašyta liaudies kalba. Pateikite pavyzdžių iš teksto. (Vartojami žodžiai „atrodo“, „chu“, „netikėtina“, „gražiau“, „vandenyno jūros“.)

Pasiruošimas išraiškingam skaitymui

Padarykite pauzes ir pridėkite loginį pabrėžimą. Nekrasovo poetinė frazė sukonstruota taip natūraliai, visos pauzės, visi skyrybos ženklai joje taip aiškiai sužymėti, kad bet kuris moksleivis savo eilėraščius parašys iš diktanto, nedarydamas per daug klaidų dėliojant taškus ir kablelius.

1 variantas – šalčio procesija.

2 variantas – Frosto daina.

D. Ne vėjas| siautėja virš miško, |
Jie nebėgo nuo kalnų | upeliai, |
Frost vaivada laikrodis |
Aplinkkeliai nuosavybės jų. | |
atrodo| – ar sniego audros geros |
Miškas takai atvežtas, |
Ir ar yra kažkur įtrūkimai, įtrūkimai, |
Ir ar yra kažkur nuogasžemė? | |

Eilėraštį skaitykime dar kartą garsiai, stebėdami skaitymo tempą, pauzes, loginį įtempimą. Skaitykite, kad klausytojai pajustų Frost the Governor jėgą, galią ir meistriškumą.

11 skaidrės numeris

Vaikai skaito „grandine“.

6. Namų darbai

13 skaidrė

8. Pamokos santrauka

Nekrasovas rašė poeziją tikrai populiaria kalba. Jie kupini meilės Rusijos gamtai, tokio žiemos dienos žavesio, kad visą gyvenimą prisimename žodžius: „Ne vėjas siautėja virš miško...“.

Apie kokį darbą išmokote klasėje?

Kuo gubernatoriaus Morozo įvaizdis lyginamas su ruso įvaizdžiu? Su Rusijos įvaizdžiu?

Kokie rusų poetų eilėraščiai byloja apie rusų dvasios stiprybę? (Surikovo „Žiemos susitikimas“). Atrankinis skaitymas.

7. Kūrybinės dirbtuvės

Rubrikos „Sveikas, žiemos svečias“ pristatymas! iš eilėraščių rinkinio „Kaip gera gyventi šiame pasaulyje!“, kurį įvairiu metu kūrė ir apipavidalino vaikai.

Eilėraštyje „Šerkšnas, raudona nosimi“ Nekrasovas palietė giliuosius mūsų kultūros klodus, neišsenkantį ištvermės ir liaudies dvasios stiprybės šaltinį, tiek kartų gelbėjusį Rusiją tautinio sukrėtimo laikais.

Nikolajus Nekrasovas.

"Ne vėjas siautėja virš miško..."
Iš eilėraščio „Šerkšnas, raudona nosis“.

Ne vėjas siautėja virš miško,
Upeliai nebėgo iš kalnų -
Patruliuojantis vaivada Morozas
Vaikščioja po savo turtą.

Žiūri, ar sniego audra gera
Užvaldyti miško takai,
Ir ar yra įtrūkimų, įtrūkimų,
O ar yra kur plika žemė?

Ar pušų viršūnės pūkuotos?
Ar ąžuolų raštas gražus?
Ir ar ledo lytys yra tvirtai surištos?
Dideliuose ir mažuose vandenyse?

Jis eina - eina per medžius,
Plyšimas ant užšalusio vandens
Ir žaidžia ryški saulė
Savo pasišiaušusioje barzdoje.

Kelias burtininkui yra visur,
Chu! Žilaplaukis prieina arčiau.
Ir staiga jis atsidūrė virš jos,
Virš jos galvos!

Užlipau į didelę pušį,
Daužo pagaliuką į šakas
Ir aš jį ištrinsiu sau,
Dainuoja pasididžiavimo dainą:

„Pažiūrėkite atidžiau, jaunoji ponia, būk drąsi.
Koks gubernatorius Morozas!
Mažai tikėtina, kad jūsų vaikinas yra stipresnis
Ir pasirodė geriau?

Pūgos, sniegas ir rūkas
Visada paklusnus Frostui,
Aš eisiu prie jūros-okeanų -
Aš pastatysiu rūmus iš ledo.

Pagalvosiu – upės didelės
Ilgai slėpsiu tave priespaudoje,
Aš pastatysiu ledo tiltus,
Kurių žmonės nepastatys.

Kur greiti, triukšmingi vandenys
Neseniai tekėjo laisvai -
Šiandien pro šalį praėjo pėstieji
Pravažiavo kolonos su prekėmis.

Myliu giliuose kapuose
Aprengti mirusiuosius į šalną,
Ir užšaldyti kraują mano venose,
Ir smegenys mano galvoje šąla.

Vargas nedoram vagiui,
Raitelio ir arklio baimei,
Man patinka vakare
Pradėkite pokalbį miške.

Mažos moterys, kaltinančios velnius,
Jie greitai bėga namo.
Ir girtas, ir ant arklio, ir pėsčiomis
Dar smagiau apsigauti.

Be kreidos išbalinsiu visą veidą,
Ir tavo nosis degs ugnimi,
Ir aš taip sušalsiu savo barzdą
Į vadeles – net kirviu kapoti!

Aš turtingas, iždo neskaičiuoju
Ir viskam netrūksta gėrio;
Aš atimu savo karalystę
Deimantuose, perluose, sidabre.

Ateik su manimi į mano karalystę
Ir būk joje karalienė!
Žiemą karaliaukime šlovingai.
O vasarą giliai užmigsime.

Užeik! Aš pamiegosiu, sušildysiu tave,
Aš nunešiu rūmus į mėlynąjį...“
Ir virš jos stovėjo gubernatorius
Pasupkite ledo matricą.

Savo kūryboje kreipdamasis į paprastų žmonių gyvenimą ir kasdienybę, Nikolajus Nekrasovas niekada nesiekė jų pagražinti. Priešingai, jis bandė parodyti, kokiomis vergiškomis ir neįtikėtinai sunkiomis sąlygomis gyvena valstiečiai, priversti užsidirbti sunkiu fiziniu darbu. Nekrasovo eilėraščiai, skirti baudžiauninkams, kupini skausmo ir užuojautos. Tuo pat metu poetas nuolat stebisi, kodėl pasaulis toks neteisingas ir svajoja jį pakeisti.

Daugumą eilėraščių, skirtų žemesniųjų visuomenės sluoksnių atstovams, Nekrasovas sukūrė brandos metais, kai jau atsisveikino su jaunystės iliuzijomis ir suprato, kad jo kilnūs dvasiniai impulsai nesuras atgarsio šiuolaikinėje visuomenėje. Tačiau poetas negalėjo ir nenorėjo susitaikyti su nelygybe, kurią matė aplinkui. Tačiau jam beliko savo darbuose užfiksuoti nemalonias valstiečių gyvenimo scenas, bandant bent tokiu būdu atverti žmonėms akis, kad kita prabangos ir gerovės pusė yra skurdas, badas ir ligos.

Pamokos santrauka mišraus amžiaus grupei (4-7 m.)

Mokymo sritis: „Kalbos ugdymas“

Veikla: grožinės literatūros skaitymas.

Tema: « N. Nekrasovas „Ne vėjas siautėja virš miško“ (iš eilėraščio „Šerkšnas, raudona nosis“) "(5-6 metų vaikai).

Prioritetinė kryptis: kalbos raida, integracija, socialinis ir komunikacinis vystymasis, pažintinis vystymasis.

Tikslas : įgūdžiųvaikai emocingai suvokia ir suvokia vaizdinį poetinio teksto turinį

Užduotys:

Švietimas: - Pristatykite ištrauką iš eilėraščio „Šerkšnas, nosimi raudona“; užtikrinti vaikų sąmoningą eilėraščio suvokimą ir padėti suprasti teksto temą.

Švietimas: Ugdykite klausos dėmesį, atmintį, dėmesį, mąstymą.

Švietimas: Ugdykite meilę gamtai.

Įranga: iliustracijos apie snieguotą žiemą, P. I. Čaikovskio pjesės garso įrašas iš albumo „Metų laikai“; Vaivados Frosto kostiumas.

Demonstracinė medžiaga : iliustracijos, vaizduojančios žiemos gamtą;

Preliminarus darbas: žiemos reiškinių stebėjimai gamtoje; iliustracijų, vaizduojančių žiemos gamtą, peržiūra; eilėraščių apie žiemą skaitymas (I. Surikova „Žiema“, N. Artiuchova „Baltas senelis“, S. Jeseninas „Žiema dainuoja ir skamba“); su vaikais kurti knygą apie žiemą.

Darbo formos: pogrupis, bendras žaidimas su bendraamžiais, bendra mokytojo veikla su vaikais, savarankiška vaikų veikla.

Metodai :

Vizualinis - mėginio tyrimas;

Žodinis – pokalbis, skaitant eilėraštį.

Praktiška: fizinę minutę.

Žaidimas: žaidimo situacija

Vaikų užsiėmimų rūšys: žaidimų, komunikabilus, muzikinis, motorinis, produktyvus.

Individualus darbas: pritraukti mažiau aktyvius vaikus klausytis eilėraščio.

Prieigai: sudaryti sąlygas, kad vaikai norėtų klausytis.

Motyvacija: Paštininkas atnešė laišką, o ką jame sužinosime atidarę?

Pamokos eiga: Motyvacinis momentas:

1. Įvadinė dalis. Atidarome laišką, o ten yra „flash drive“ su muzika.

Įjungiu muziką, prašau vaikų užmerkti akis ir įsivaizduoti, kokį metų laiką kompozitorius pavaizdavo muzikiniame kūrinyje. Klausausi vaikų atsakymų.

Ką išgirdote muzikoje? (krenta sniegas, triukšmauja pūga)

Ką galite pasakyti apie žiemą? kokia ji tokia? (purus, šaltas, baltas, šerkšnas, snieguotas, ledinis)

Kokius gamtos reiškinius galite pamatyti žiemą? (pūga, pūga, pūga, sniegas)

Jūs ir aš sukūrėme šią knygą apie žiemą, kurioje patalpinome jūsų piešinius ir eilėraščius apie žiemą. (Rodoma knyga)

Ar norite eiti į mišką ir pamatyti, kokia žiema yra miške? Eikime į mišką su slidėmis, kad galėtume lengvai pereiti per sniego pusnis.

2. Pagrindinė dalis.

Sniego žiemos nuotraukos (3-4 vnt.) dedamos puslankiu grupėje. Mes žiūrime į paveikslus.

ką tu matai? Ar jums patinka žiemos miško grožis?

Pagal P. I. Chakovskio muziką „Metų laikai“ (žiema) vaikai sklandžiai sukasi, vaizduodami krentančias snaiges.

Žiemą gamta labai graži, kompozitoriai rašo muzikinius kūrinius apie žiemos gamtą, menininkai savo paveiksluose parodo žiemos gamtos grožį, o poetai perkeltiniais žodžiais garsina žiemos gamtos grožį.

Atsisėskite ant kelmų kėdžių ir mes su jumis klausysime Nikolajaus Aleksejevičiaus Nekrasovo poemos „Vaivados šerkšnas“. (Skaityti eilėraštį)

Ne vėjas | siautėja virš miško, |

Jie nebėgo nuo kalnų |upeliai , |

Frost vaivada laikrodis |

Aplinkkeliai nuosavybės jų. | |

atrodo | – ar sniego audros geros |

Miškas takai atvežtas, |

Ir ar yra kažkur įtrūkimai, įtrūkimai, |

Ir ar yra kažkur nuogasžemė? | |

Ar jie pūkuoti? pušys viršūnės, |

Ar jis gražus? modelis ant ąžuolų? |

Ir ar jie tvirtai surišti?ledo lytys |

Dideliame ir mažamevandenyse ? | |

ateina | - vaikšto per medžius, |

Įtrūkimai ant užšalusio vandens, |

Ir šviesus Saulė vaidina |

IN gauruotas jo barzda...

Ar tau patiko eilėraštis? Vaivada yra galingas stiprus žmogus (galingas herojus).

Fizinis pratimas.

Žiema

Saulė silpnai šildo žemę (rankas aukštyn ir žemyn.)

Naktį spragsėja šaltis, (Rankas ant juosmens, lenkia į šonus.)

Sniego moters kieme (Rankas ant diržo, apsisukite.)

Morkos nosis tapo balta. (Vaikai rodo nosį.)

Staiga upėje pasirodė vanduo

Nejudanti ir tvirta (šokinėja į vietą.)

Pūga pikta

Sniegas sukasi, (Sukasi vaikai.)

Šluoja viską aplinkui

Sniego baltumo sidabras.

Apsivilkau Vaivados Šalčio kostiumą ir dar kartą perskaičiau eilėraštį.

Ar manote, kad tai pasakos eilėraštis?

Kaip eilėraštyje vadinasi šerkšnas? (Voevoda) Didysis rusų poetas Nikolajus Nekrasovas vaizduoja jį kaip linksmą, galingą burtininką, sniego ir pūgų meistrą.

Kaip manote, kodėl jis vadinamas gubernatoriumi? (Žiemą jis pats svarbiausias, be jo negali būti žiemos. Šaltis nėra paprasta, jis gubernatorius, šeimininkas - „apeina savo turtą“. Eina kaip audra, „patruliuoja“, „tai yra“. ne vėjas, kuris siautėja virš miško, tai ne upeliai, kurie teka iš kalnų.)

Ką Vaivoda Frost tikrina miške? („Žiūri, ar sniego pūgos gerai užklojo miško takus, ar nėra plyšių, plyšių, ar kur plika žemė?“)

Pasakyk mums, koks karys yra Morozas? Vedlys, milžinas, galite grožėtis juo „vaikšto, vaikšto per medžius“, „vaikšto, vaikšto per medžius“, „ir ryški saulė žaidžia jo gauruotoje barzdoje“.

Kaip įsivaizduojate Morozą, gubernatorių?

Atėjo laikas mums grįžti į grupę.

Imituodami slidinėjimą „grįžtame“ į grupę

3. Baigiamoji dalis.

Vaikinai, kur mes buvome?

Kokio eilėraščio klausėmės? Kokias eilutes prisimeni?

Upeliai nebėgo iš kalnų,

Patruliuojantis vaivada Morozas

Vaikščioja po savo turtą.

Žiūri, ar sniego audra gera

Užvaldyti miško takai,

Ir ar yra įtrūkimų, įtrūkimų,

O ar yra kur plika žemė?

Ar pušų viršūnės pūkuotos?

Ar ąžuolų raštas gražus?

Ir ar ledo lytys yra tvirtai surištos?

Dideliuose ir mažuose vandenyse?

Jis vaikšto, vaikšto per medžius,

Plyšimas ant užšalusio vandens,

Ir žaidžia ryški saulė

Savo pasišiaušusioje barzdoje...

(N. Nekrasovas)

Tėvas Šaltis

Jis išaugo iki mano antakių,
Jis įlipo į mano veltinius batus.
Jie sako, kad jis yra Kalėdų Senelis
Ir jis išdaigas žaidžia kaip mažas berniukas.
Jis sugadino vandens čiaupą
Mūsų praustuvėje.
Jie sako, kad jis turi barzdą
Ir jis išdaigas žaidžia kaip mažas berniukas.
Jis piešia ant stiklo
Palmės, žvaigždės, skifai.
Sako, jam šimtas metų
Ir jis išdaigas vaidina kaip mažas berniukas!

(E. Tarachovskaja)

Tėvas Šaltis

Aleksandras Šibajevas
Į mūsų eglutę – oi-oi!
Kalėdų Senelis atgyja.
- Na, seneli Šaltai!..
Kokie skruostai!
Kokia nosis!..
Barzda, barzda!..
Ir ant skrybėlės yra žvaigždė!
Ant nosies yra dėmių!
O tėčio akys...

(A. Šibajevas)

Tėvas Šaltis

Sveiki, senelis Šaltis!
Jums tikriausiai šalta:
Diena vaikščiojo po miestą,
Sušalau barzdą...
Uždėkite nosį ant akumuliatoriaus.
Aš dabar tave sušildysiu!

(A. Ušačevas)

Tėvas Šaltis

Naktį lauke skraido sniegas,

Tyla.

Tamsiame danguje, minkštame debesyje

Mėnulis miega.

Lauke tylu. Tamsu, tamsu

Žiūri į mišką.

Kalėdų Senelis, didžiulis senis,

Nulipau nuo medžio.

Jis visas baltas, naujas,

Viskas žvaigždėse

Balta skrybėle ir pūkuota

Batai.

Visi padengti sidabriniais varvekliais

Barzda.

Jo burnoje yra varveklis

Pagaminta iš ledo.

Aukščiau, aukščiau

Kalėdų Senelis auga.

Štai jis išėjo

Dėl eglių ir beržų.

Čia jis sutrypė

Sugriebė pušį

Ir plojo

Mėnulis su sniego pirštine.

Jis vaikščiojo

Jis papurtė galvą

Jis sušvilpė

Tavo lediniame švilpuke.

Visos snaigės

Jie guli sniego pusnyse,

Visos snaigės

Šviesos užsidegė.



(M. Klokova)

Tėvas Šaltis

Imk, vaikinai

Ir prisijunk prie manęs savo apvaliame šokyje!

Aš, rudas, barzdotas,

Atėjo pas jus Naujiesiems metams!

Šiandien daug linksmybių!

Draugiška daina, žiedas!

Triukšmingos Naujųjų metų šventės,

Uždekite savo šviesas!

Aš taip pat šiandien laimingas

Ir aš draugauju su vaikinais.

Nieko nesušaldysiu

Nieko nepagausiu!

Kalėdų Senelio darbuotojai

Vaikščiodamas po mišką žiemą,
Šaltis pakels darbuotojus -
Ir sniegas kabės kaip pakraštys
Ant pušų ir beržų.

Senas senelis klaidžioja palei upę.
Jis švelniai beldžiasi su savo lazdele:
Ir vėl stebuklas! - vandeniu
Praeis tarsi ant sausos žemės.

Kalėdų Senelis atvyks į šventę
Ir jis mojuoja savo lazdele -
Ir milijonai ryškių žvaigždžių
Sužibės Naujaisiais metais!

(A. Ušačevas)

Pasaka ant stiklo

Šerkšnas ant stiklo

Nupiešiau šabloną

Taikyti sidabru

Baltas vešlus miškas.

Anksti ryte

Einu prie lango

Aš būsiu tame miške

Klausyk tylos.

Ar aš tai įsivaizduoju?

O gal tai sapnas?

Aš skubu slidinėjimo trasa,

Girdžiu pušų skambėjimą.

Garbanos sniege

Šviežias lapės takas

Tirpsta pievoje

Rožinė aušra.

Ir dreba tamsoje

Balti beržų dūmai -

Pasaka ant stiklo

Šaltis patraukė.

Frost menininkas

Kas taip meistriškai piešia
Kokie stebuklų svajotojai,
Ledo piešimas yra liūdnas:
Upės, giraitės ir ežerai?
Kas pritaikė sudėtingą ornamentą
Ant kurio nors buto lango?
Visa tai vienas menininkas.
Tai visi jo paveikslai.
šėlsdamas plačiame lauke
Ir pavargęs klaidžioti miške,
Kalėdų Seneliui nuobodu ar kažkas panašaus?
Nusprendžiau patekti į šiltus namus.
Bet išsigandę žmonės
Durys buvo užrakintos
Ir Morozko - tebūnie, kas gali -
Netrukus jis pro langą lipo link jų.
Bet ten taip pat buvo kliūtis -
Visur languose buvo stiklai,
Ir Morozko iš nusivylimo
Jis nusprendė pakenkti žmonėms.
Jis savo gudria akimi apskaičiavo,
Jis paėmė šepetėlius, balintus, emalius -
O iki ryto visas lango stiklas
Į namą nebuvo įleidžiama šviesa.

(M. Lesna-Raunio)

Prie mūsų skuba Kalėdų Senelis

Pažiūrėk į vaikus -
Linksmas ir gyvas!
Skubėjimas, lenktyniavimas per kiemą
Kalėdų Senelis trejetoje!

Sklandus skrydis rogėmis
Pro raižytas arkas!
Vaikams Naujųjų metų dieną
Jis atneša dovanų!

Skamba varpai:
Vaikams bus šventė!

Sveiki, senelis Šaltis!

Mūsų langai yra balti
Piešė Kalėdų Senelis.
Jis aprengė stulpą sniegu,
Sodas buvo padengtas sniegu.
Ar neturėtume priprasti prie sniego?
Ar turėtume slėpti nosį kailyje?
Kai tik išeiname, šaukiame:
- Labas, seneli Šaltai!
Važiuokime ir linksminkimės!
Lengvos rogutės – kilkite!
Kuris skris kaip paukštis
Kas susirangys tiesiai į sniegą.
Sniegas purus, minkštesnis už vatą,
Nusikratykime ir bėgkime.
Mes juokingi vaikinai
Nedrebame nuo šalčio.

(L. Voronkova)

Žiemos svečias

Pavasarį jo nematysime,
Jis neateis net vasarą,
Bet žiemą mūsų vaikams
Jis ateina kiekvienais metais.
Jis turi ryškius skaistalus,
Barzda kaip baltas kailis
Įdomios dovanos
Jis gamins maistą visiems.
Laimingų Naujųjų metų,
Jis įžiebs vešlią Kalėdų eglutę,
Linksmino vaikus
Jis prisijungs prie mūsų apvalaus šokio.
Su juo susitinkame kartu
Mes su juo puikūs draugai...
Bet gerti karštą arbatą
Tai neleidžiama svečiui!

(N. Naydenova)

Popierinis Kalėdų Senelis

Popierinis Kalėdų Senelis?
Jis žilas ir svarbus,
Su barzda ir krepšiu,
Su mediniu lazdu...
Ištisus metus antresolėje
Jis gulėjo dulkėse nelaisvėje.
O dabar jis stovi ant kėdės
Ar jis po medžiu budi?
Laukia NAUJIEJI METAI.
- Tyliai! Ar girdi?.. Ateina!!!

(S. Pshenichnykh)

Kalėdų Senelis pakiša visus zuikius po eglute

Kalėdų Senelis pakiša visus zuikius po eglute
Už minkštą žaislą - pūkuotas vilkas.
Tegul kiekvienas bailys žaidžia vieną
Kas kelia jam siaubą miške.

Ir kiekviena lapė gauna naujas šukas
Madingai, blizgiai ir raudonai šukuosenai.
Kad zuikiams nebūtų laiko įžeisti -
Turite tvarkyti plaukus.

Ką Kalėdų Senelis paruošė meškiukui?
Aviečių krepšelis? Medus iš statinės?
Liko po didžiule miško egle
Žadintuvas, kuris pavasarį pažadins meškiuką.

(N. Stožkova)

Naujųjų metų skambučiai

Kalėdų Senelis skambina telefonu
Dieną ir naktį skambina jam:

- Ateik, mūsų Sonya
Skaitykite eilėraščius apie žiemą!

- Vaikinai laukia tavęs darželyje,
Kalėdų eglutė su šviesų karoliukais!

- Vilkai ir tigro jaunikliai klausia:
Greitai ateik į mišką!

Ilgas kvietimų sąrašas
Sudarė Kalėdų Senelis
Ir dovanos, skanėstai
Surenka visą vežimėlį!
(G. Stecenko)

Kalėdų Senelio paslaptis

Norėčiau bent kartą tai pamatyti tik viena akimi,
Ir kaip jis susidoroja su mūsų pilimi,
Ir kaip jis artėja tyliai, slaptai,
Su didžiuliu ir senu, sunkiu krepšiu...
O kaip jis patikrina: ar aš kietai miegu?
O jei aš apsimetu, o jei šnipinėsiu?
Ir kaip jis pagaliau jį ištraukia iš maišo
Pateikti.
Kuris? dar nezinau
Bus užrašas: "Berniukui K."
Tada jis padės jį po medžiu,
Ir galbūt jis pašnibždės: „Ar ką nors pamiršai?..“
Tada jis sėdi ir šiek tiek atsidūsta:
„Koks sunkus kelias šiandien!
Jis nubrauks nuo savo barzdos įstrigusį sniego gniūžtę,
Patikrina, ar maišas tvirtai pririštas,
Užmesk ant pečių ir tyliai ištirpk...

Ir niekas nesužinos Frosto paslapties.

(E. Grigorjeva)

Dvyniai seneliai

Anksčiau su lazda, su lazdele,
Vaikščiojo Kalėdų Senelis.

Jis jau nebe tas pats
Šiais laikais esame įpratę:
Kalėdų Senelis Naujųjų metų išvakarėse
Važinėja motociklu.

Arba jis važiuoja taksi...
Kalėdų eglutės, Kalėdų eglutės visur, -
Seneli, kad ir kur mane pakviestum,
Pažada: - Aš padarysiu!

Skambina ir skambina visą dieną
Naujųjų metų būstinėje:
– Aštuoni seneliai Lužnikuose
Išsiųskite šiandien!

Apsirengęs mėlynu avikailio paltu,
Sklaidosi blizgučiai
Automobiliu pagrindinis senelis
Eina į Kremliaus salę.

O iš ten pagrindinis senelis
Eina į Kolonų salę.
Ir po pagrindinio senelio
Atvažiuoja rajono senelis.

Metro iki visų galų
Ateina seneliai dvyniai.

Į parkus, į mokyklas, į rūmus
Įeina seneliai dvyniai.

Šviečia gatvių baltumas,
Sniegas rausvoje saulėje.
Visa Maskva pilna
Senelis Morozovas.
(A. Barto)

Kodėl Kalėdų Seneliui reikia barzdos?

– Kodėl Kalėdų Seneliui reikia barzdos?
– Ji šildo jį šaltu oru.
- Ne, nemeluok! Aš žinau geriau!
Kad po juo būtų sunku atpažinti tėtį!

(V. Sibircevas ■)

Laiškas Kalėdų Seneliui


Už lango sniego pusnys, šalta,
Ant balų sustingo storas ledas.
Pūga pyksta, sniegas pučia...
Artėja šventė - Naujieji metai!

Parašysiu Kalėdų Seneliui
Ir laiške paklausiu,
Kalėdų Seneliui
Jis atnešė staigmeną mūsų šeimai,

Būti maloniam ir dosniam
Ir jis man padovanojo seserį.
Aš leisiu jai tokia būti
Plaukite indus visą dieną

Nuvalykite dulkes nuo spintelės
Ir skalbkite drabužius dubenyje.
Aš nepaliksiu jos vienos.
Aš dirbsiu visą dieną.

Yra tiek daug dalykų, kuriuos reikia padaryti, jūs negalite jų visų suskaičiuoti:
Aš turiu kompiuterį
Penki automobiliai, kranas,
Mano sofa labai minkšta

Žaidimai, knygos, treniruoklis
Ir dar šuniukas Trezoras.
Kalėdų Senelis manęs nesuprato
Ir jis viską atliko neteisingai.

Jis davė man mažą seserį -
Lėlė mažose baltose sauskelnėse.
Taip, aš vis dar turiu seserį,
Bet visą dieną jis tik miega ir valgo.

(T. Lavrova ■)

Kalėdų senelio daina

Paskutinis kalendoriaus puslapis
Liko ant sienos.
Dirbau visus metus ne veltui!
Man laikas eiti į kelią!

Keliausiu šimtus mylių iš eilės,
Taigi Naujųjų metų naktį
Apsirenkite Kalėdų eglutės aprangą
Ir ji atsikėlė apvalų šokį.

Dovanosiu vaikams,
Juk nėra geresnio už mane!
Nenoriu geresnio apdovanojimo
Koks džiaugsmas visiems vaikams!

(Yu. Entin)

Kalėdų Seneliui tai įtemptas metas

Pas senelį Frostą
Sveikata – bet kur.
Jis nebus išsigandęs
Bet koks peršalimas.
Tegul visur šalta,
Ir visai ne karšta -
Pas senelį Frostą
Tai karštas laikas.

Choras:

Pas senelį Frostą
Pas senelį Frostą
Pas senelį Frostą
Tai karštas laikas.

Pas senelį Frostą
Rimti reikalai:
Reikalingas sniego moteriai
Morka ir šluota
Ir naujas auskaras
Iš seno kibiro -
Pas senelį Frostą
Tai karštas laikas.

Choras.

Pas senelį Frostą
Dirbk pagal savo skonį.
Jis reikalingas kiekvienuose namuose
Kiekviename aukšte.
Jis dovanoja mums dovanas.
Ir mes šaukiame „Hurray“! –
Pas senelį Frostą
Tai karštas laikas.

Choras.

(P. Sinyavskis, muzika. A. Žurbinas)

Pasikeitė

Tėvas Šaltis ir Kalėdų Senelis
Pakeisti adresai
Senelis išvyko į Europą
Kalėdų Senelis yra Oimjakone.
Paltukas su poliesterio paminkštinimu
Oimjakone Kalėdų Senelis šąla!
Kepurėje ir su pomponu
Jis ten dreba kaip išprotėjęs!

O Europoje Seneliui sunku;
Jis vaikšto plačiai atplėšęs kailį,
Jis geria vandenį su ledu, vargše,
Jis buvo išsekęs nuo karščio.
Jis peršalo, jis vos gali kvėpuoti,
Trečią dieną jis guli lovoje,
Visi svajoja apie sniego audrą
Ir sniego pusnys pakelėse...

Ir, žinoma, visi supranta
Seneliams to reikia atgal!
Kur jis gimė?
Ten tiko
Turbūt taip ir turi būti.
(R. Aldonina ■)

Netrukdyk!

Į mūsų sodą atėjo Kalėdų Senelis.
Kalėdų Senelis paskambino vaikinams.

Barzda balta kaip vata
Ir krepšys su dovanomis.
Kalėdų Senelis pasakė: - Vaikinai!
Nagi, kas skaitys eilėraštį?

Sode mokėmės eilėraščių:
Aš mokiau, o mano brolis mokė.
Mes iškart pašokome -
Aš pašokau, o jis pašoko.

- Jie numetė mešką ant grindų!
- Vienas, du, trys, keturi, penki...
- Jie nuplėšė meškos leteną.
- Zuikis išėjo pasivaikščioti.

- Staiga išbėga medžiotojas,
- Aš vis tiek jo nepaliksiu,
- Jis šaudo tiesiai į zuikį,
- Nes jis geras!

Ir kol mes skaitėme
Šie liūdni eilėraščiai
Visi vaikinai juokėsi:
- Cha-ha-ha ir hee-hee-hee.

O senelis juokiasi
Barzda nukrito.
Taigi jis mus paliko.
Kokia nesąmonė!
(A. Ušačevas)

Kiek vardų turi Kalėdų Senelis?

Kiek vardų turi Kalėdų Senelis?
Lenkijoje jis vadinamas Jerzyszeku.
Pats paslaptingiausias, sumaniai slepiasi,
Jis atneša dovanas gražiose dėžutėse,
Varpas skamba garsiai ir garsiai
O dabar po eglute – dovanos vaikui.

Prancūzijoje jo vardas yra Peras Noelis,
Ar tai sniego audra ar pikta pūga,
Vaikšto stogais bet kokiu oru,
Į namus patenka per kaminą.
O čia prancūzų vaikų batais
Lėlės, automobiliai ir daug knygų.

Uzbekistane su dailiu chalatu,
Carbobo ateina, linksmas ir geras.
Nors ten nėra šalnų ir šviečia saulė,
Bet uzbekų vaikai nekantriai laukia,
Kada ateis toks geras senukas,
Ir visi jų norai išsipildys akimirksniu.

Šventasis Nikolajus vaikšto po Belgiją,
Atsitiktinai priglausite jį prieglaudai,
Jūs gausite obuolį, bet ne paprastą,
Gražus, vertingas visas auksas.
Taigi belgai nemiega visą naktį,
VISIEMS neprieštarautų gauti tokią dovaną.

Uvlinas Uvgunas su gauruota skrybėle,
Mongolijoje pagrindinis piemuo, vaikinai,
Ne visą darbo dieną jis Tėve Šaltis,
Jis turi botagą rankoje (toks smalsumas),
Bet nebijok, jis geras dėdė,
Taikiai sutaria su žmonėmis ir avimis.

Mažasis švedų kalėdinis nykštukas
Jis draugauja su linksmu sniego seneliu.
Žmonės, atidžiai stebėkite savo žingsnius,
Negniuždykite mažyčių elfų.
Magiškame miške, po liekna pušimi,
Sušalimas Yul Tomten ruošia dovanas.

Japonijoje jo vardas yra Oji-san,
Visuose namuose pušų šakos.
Varpas skamba kaip pavojaus varpas,
Šimtas aštuoni smūgiai! Laimingų Naujųjų metų, vaikinai!
Su kiekvienu to varpo smūgiu
Nedorybės išnyksta. Japonai laimingi.

Bubbe Natale Italijos šerkšnas,
Įėjimas į rūmus jam nėra klausimas,
Į bet kurį butą, bet kurį aukštą,
Bet ne liftu kaminas.
Padėjo geroji fėja Befana
Norai išsipildys, be apgaulės.

Suomijoje jo vardas yra Joulupukki,
(Mums, žinoma, juokingi garsai)
Jis draugauja su nykštukais ir joja ant ožio.
Dovanos Jūsų mylimiems vaikams.
Jo trobelė ant Korvantunturo kalno,
Jis gyvena ne vienas, o su žmona MuorI.

Jakutų šerkšnas Ehee Dyl,
(Mano vargšas liežuvis vos galėjo kalbėti)
Augina jautį, mėgaujasi juo,
Ragai auga Šalna stiprėja.
Žiema jau šešis mėnesius. Šiaurės pašvaistė
Žmonės tai myli! Sniego nėra pakankamai.

Olandų kolega Sinter Klaas
Škuna atneša didžiulę pasiūlą
Pageidaujamos dovanos, raižytose skryniose.
Viskas raudonai, su kamzoliu ir batais.
Juodieji tarnai jį saugo,
Juk jūra pavojinga Yra piratų.

Na, vaikinai, mums liko
Mūsų Tėvas Šaltis ir Kalėdų Senelis.
Jie atrodo kaip du dvyniai
Drabužiai, būdas ir net iš veido.
Žinoma, yra skirtumų
Gyvenime jie vienas kito konkurentai.

Kiek šerkšnų yra didžiuliame pasaulyje!
Giedokime jiems šlovę trise ar keturiese:
Mes jus labai mylime!!! Eilėraščiai išmokyti!
Pastatome eglutę! Girliandos įjungtos!
Linkime ramybės! Sėkmės ir dalyvavimo!
Laimingų Naujųjų metų! Ir su nauja laime!

(G. Gritsačenko)

Nesuprantami Naujieji metai...

(Pastaba suaugusiems)

Nesuprantami Naujieji metai:
Netinkamas Kalėdų Senelis atėjo!

Sėdėjau prie stalo su tėčiu,
Aš gėriau degtinę ir dainavau dainas!

Ir mama grįžo namo iš darbo,
Kalėdų Senelis jau buvo girtas...

Spygliai krenta nuo medžio
Prie eglutės knarkia Kalėdų Senelis!

Štai tokie buvo Naujieji metai...
Atėjo Kalėdų Senelis ne ta.

3 klasė

Tema: N.A.Nekrasovas „Ne vėjas siautėja virš miško...“ (ištrauka iš eilėraščio „Šerkšnas, raudona nosis“).

Tikslai: Edukacinis: supažindinti mokinius su N.A. eilėraščio ištraukos turiniu. Nekrasovas „Šerkšnas, raudona nosis“ – „Ne vėjas siautėja virš miško...“; dirbti su gebėjimu raiškiai skaityti poeziją ir lavinti vaikų vaizduotę; plėsti mokinių akiratį ir praturtinti jų žodyną. Pedagogai: įkvėpkite meilę Rusijos gamtai.
. I. Organizacinis momentas II. Pamokos temos ir tikslų perteikimas
Mokytojas. Šiandien susipažinsime su Nikolajaus Aleksejevičiaus Nekrasovo eilėraščiu „Ne vėjas siautėja virš miško...“.
^III. Namų darbų tikrinimas.
U. Raiškiai perskaitykite ištrauką iš Nekrasovo poemos „Geležinkelis“ – „Šlovingas ruduo!...“.

U. Koks metų laikas aprašytas eilėraštyje?

^ D. Ruduo.

– Kokiais žodžiais tai apibūdino N. A.? Nekrasovo rudens oras?

Vaikai. Sveikas, energingas.

U. Su kuo jis lygina pirmąjį ledą upėje?

D. Su tirpstančiu cukrumi.
^ IV. Įvadas į naują medžiagą 1. Įvadas į temą. U. Koks metų laikas dabar? D. Žiema. U. Ar tau patinka žiema? (Vaikų atsakymai). Pažiūrėkite, kokia graži gamta žiemą. (Skaidrių demonstravimas). – Šiandien pamatysime, kaip jis pavaizdavo žiemos gamtos grožį poemoje „Ne vėjas siautėja virš miško...“ XIX amžiaus viduryje gyveno didis rusų poetas Nikolajus Aleksejevičius Nekrasovas. Vaikystę praleido kaime prie Volgos. Jo tėvas buvo žemės savininkas. Visa šeima gyveno dvaro valdoje, dideliame ir erdviame name, o netoli nuo namo stovėjo apgailėtini valstiečių trobesiai. Nekrasovo tėvas uždraudė lankytis šiose trobelėse: jis manė, kad bajoro sūnui gėda leistis su baudžiauninkų vaikais. Tačiau berniukas, pasinaudojęs laisvu momentu, slapta pabėgo į kaimą, kur tarp kaimo vaikų turėjo daug draugų. Jis plaukė su vaikinais upėje, su jomis rinko laukines avietes, mėlynes, grybus, o atėjus žiemai su ta pačia gauja važiavo į Volgą rogutėmis nusileisti stačiais krantais. Taigi nuo ankstyvos vaikystės Nekrasovas tapo artimas ir brangus paprastų žmonių gyvenimui.
Jo auklė buvo baudžiava valstietė. Pirmosios pasakos, kurias jis išgirdo iš savo auklės, buvo senovės rusų liaudies pasakos, tos pačios, kurios daugelį amžių buvo pasakojamos kiekvienoje valstiečių šeimoje. Nekrasovas labai mėgo pasakas ir jas prisiminė visą gyvenimą.
Nikolajus Aleksejevičius Nekrasovas labai mylėjo savo gimtąją gamtą: laukų, upių, pievų grožį, pavasarinį miškų „žaliąjį triukšmą“, rusiškas šalnas ir sniegą. Jis prisiminė savo jaunystės laikus:
Mano mylimas miškas man tarstelėjo:
Patikėkite, nėra nieko brangesnio už mūsų gimtąjį dangų!
Niekur negaliu laisviau kvėpuoti
Gimtosios pievos, gimtieji laukai...

Nekrasovo eilėraščiai parašyti gražia, melodinga, sodria ir kartu labai paprasta kalba, ta pačia kalba, kurią poetas išmoko vaikystėje, gyvendamas kaime. Jautė valstietišką kalbą, taip paprastai, natūraliai ir taip gerai skambėjo jo eilėraščiuose! Kai skaitome iš jo:

Maži galvijai pradėjo eiti į mišką,
Motina rugiai pradėjo skubėti aplink... -
manome, kad tai tikra, gyva liaudies kalba.

Daug palyginimų ir vaizdingų posakių sėmėsi iš liaudies mįslių, posakių ir pasakų. Pasakose jis rado ir nuostabų Frosto vaivados įvaizdį – galingą herojų, burtininką.
Dabar išgirsite ištrauką iš Nekrasovo poemos „Šerkšnas, raudona nosis“ - „Šerkšnas vaivada“, kaip jį vadina poetas. Tačiau pirmiausia išsiaiškinkime kai kurių tekste esančių žodžių reikšmę.

Ant lentos užrašyti žodžiai:

vaivada – kariuomenės vadovas

Patrulis – pasivaikščiokite apžiūrai

Mace - senovinis ginklas - sunkus pagaliukas su pastorintu galu

Priespauda – sunkumas, krūvis

karučiai – keli vežimai su kroviniu

iždas – turtas, pinigai ar kitos lėšos

neskursta – neskursta

Atidžiai klausykite eilėraščio ir būkite pasirengę atsakyti į klausimus.

^ Mokytojas skaito ištrauką iš eilėraščio „Šerkšnas, raudona nosyte“.

– Kodėl tau patiko šis eilėraštis?

Klausomasi vaikų atsakymų.

– Kaip jums tai primena pasaką?

D. Morozas rodomas kaip gyva būtybė ir lyginamas su gubernatoriumi.

^ U. Kaip tu įsivaizduoji Frostą?

D. Griežtas, grėsmingas, galingas, turtingas.

U. Perskaitykite eilėraštį sau, lengvai pažymėkite pieštuku, ko nesuprantate, tada paklauskite. Pagalvokite, į kokias dvi dideles dalis galima suskirstyti šį eilėraštį?

Vaikai savarankiškai skaitė eilėraštį.

– Kurie žodžiai jums buvo neaiškūs?

^ U. Kas gali paaiškinti šių žodžių reikšmę?

U. Į kokias dvi dideles dalis galima suskirstyti šį eilėraštį? Kaip turėtume juos vadinti?

D. 1 dalis – „Šerkšno eiga“, 2 dalis – „Šerkšno giesmė“.
V. Kūno kultūros minutė
Atsistokite, vaikai!
Pasakykime tyliai: vienas, du, trys, keturi, penki!
Atsistojome ir šiek tiek atsisėdome
Ir jie kaimyno nenuskriaudė...
O dabar reikia keltis
Ramiai atsisėskite ir pradėkite skaityti.
^VI. Darbas su eilėraščio turiniu
U. Raskite eilėraštyje vietą, kur aprašyta Šalčio procesija. Perskaitykite šią ištrauką ir atsakykite į klausimus.
Kodėl poetas Morozą vadina gubernatoriumi?

^ D. Šaltis veda gamtos gyvenimą.

U. Ką poetas norėjo pabrėžti vaizduodamas Morozą kaip gubernatorių?

D. Kad visi jam paklūsta.

U. Ar manote, kad šis palyginimas yra geras?

U. Raskite pirmuosius du palyginimus.

D. Ne vėjas siautėja virš miško,
Upeliai nebėgo iš kalnų,
Patruliuojantis vaivada Morozas
Vaikščioja po savo turtą.

^ U. Kodėl jie naudojami?

D. Parodyti triukšmingą, grėsmingą Šalčio procesiją.

U. Atidžiai pažiūrėkite į eilėraščio iliustraciją.
Kaip menininkas pavaizdavo Morozą? Kodėl menininkas nutapė šaltį aukščiau už medžius?

^ Mokinių atsakymai išklausomi.

- Perskaitykite tas eilėraščio eilutes, kuriose kalbama apie Frosto „rūpestį“.

D. Pažiūri, ar sniego audra gerai
Užvaldyti miško takai,
Ir ar yra įtrūkimų, įtrūkimų,
O ar yra kur plika žemė?
Ar pušų viršūnės pūkuotos?
Ar ąžuolų raštas gražus?
Ir ar ledo lytys yra tvirtai surištos?
Dideliuose ir mažuose vandenyse?

U. Surask Frosto dainą, perskaityk ją ir ruoškis išraiškingai perskaityti garsiai.

^ Vaikai atlieka užduotį.

– Kaip Frostas kalba apie savo galią?

D. Išdidžiai, išdidžiai.

U. Sužinok, kaip Nekrasovas vadina šią dainą?

D. Pasigyrimas.

U. Kokias Morozo charakterio savybes skaitydami bandysite perteikti klausytojams?

D. Jis galingas, grėsmingas, drąsus, giriasi.

U. Garsiai perskaitykime Frosto dainą.

^ Išklausykite 2–3 mokinius.

– Kas geriau perskaitė?

Vaikų pasisakymai.

– Eilėraštyje raskite žodžius, kuriuose Šaltis vaizduojama kaip gyva būtybė.

^ D. Apeina, žiūri, vaikšto, vaikšto, muša, dainuoja, eisiu, pastatysiu, galvosiu, slėpsiu, neskaičiuosiu, atidėsiu.

U. Šiuos veiksmus gali atlikti asmuo. Nekrasovas sugebėjo pasirinkti tokius žodžius, kurie parodė Morozą kaip gyvą būtybę, pavaizdavo jį kaip galingą valdovą. Nekrasovas yra poetinio žodžio meistras. Kaip reikėtų skaityti šį eilėraštį?

^ D. Pirma dalis - neskubi, svari, linksma.
– Antroji dalis – išdidžiai, kiek pagyriai.

U. Perskaitykite eilėraštį sau. Šiame eilėraštyje raskite Rusijos gamtos aprašymą.

^ Vaikai atlieka užduotį.

– Kaip suprasti posakį: „Aš keitiu savo karalystę/Į deimantus, perlus, sidabrą“?

D. Šerkšnas viską puošia sniegu ir šerkšnu.

^ Mokiniai atlieka užduotį.

– Kaip su jumis susijęs Frostas vaivada?

Klausomasi vaikų atsakymų.

– Perskaitykite eilėraštį garsiai, perteikdami savo požiūrį į Šaltį.

^ Vaikai atlieka užduotį.

– Kokius garsus girdime skaitydami Nekrasovo eilėraštį?

D. Tokie garsai lyg vėjas siautėja, upeliai bėga iš kalnų...

– Ir dar ledo traškėjimas, tai yra užšalęs vanduo, pučia pagaliuką ant šakų.

- Dainuoti dainą.

U. Kokias nuotraukas matome?

^ Vaikai aprašo paveikslėlius.

– Įrodykite, kad Nekrasovo poema parašyta liaudies kalba. Pateikite pavyzdžių iš teksto.

D. Vartojami žodžiai „atrodo“, „chu“, „netikėtina“, „gražus“, „vandenyno jūros“.

U. Perskaitykime eilėraštį dar kartą garsiai, stebėdami skaitymo tempą, pauzes ir loginį įtempimą. Skaitykite, kad klausytojai pajustų Frost the Governor jėgą, galią ir meistriškumą.

Vaikai skaito „grandine“.
^ VII. Pamokos santrauka
U. Nekrasovas rašė poeziją tikrai populiaria kalba. Jie kupini meilės Rusijos gamtai, tokio žiemos dienos žavesio, kad visą gyvenimą prisimename žodžius: „Ne vėjas siautėja virš miško...“
Nekrasovo poetinė frazė sukonstruota taip natūraliai, visos pauzės, visi skyrybos ženklai joje taip aiškiai sužymėti, kad bet kuris moksleivis savo eilėraščius parašys iš diktanto, nedarydamas per daug klaidų dėliojant taškus ir kablelius.
Apie kokį darbą išmokote klasėje?

^ D. Su ištrauka iš eilėraščio „Šerkšnas, raudona nosyte“.

U. Ko išmokote klasėje?

D. Skaitykite eilėraštį raiškiai, su taisyklinga intonacija ir pauzėmis.
^ VIII. Namų darbai
1 variantas: įsiminkite ištrauką „Šalčio eiga“.

2 variantas: įsiminkite ištrauką „Šalčio giesmė“.

Nupieškite iliustraciją eilėraščio tekstui, pasirašykite eilėraščio žodžiais.

Atsineškite knygų su Nekrasovo eilėraščiais

Tema: Poriniai balsingi ir bebalsiai priebalsiai (konsolidacija).

Tikslai: Susisteminti vaikų žinias šia tema; išmokti taikyti taisyklę praktikoje, parinkti bandomuosius žodžius, lavinti žodinę kalbą, analizę, gebėjimą apibendrinti; ugdyti rašybos budrumą; Ugdyti vaikų kolektyvizmo ir pagarbos gamtai jausmą.

^ I. Organizacinis momentas.

II. Namų darbų tikrinimas.

(Peer patikrinimas).

Pasikeiskite sąsiuviniais, patikrinkite draugo darbus, pieštuku ištaisykite visas rastas klaidas ir įvertinkite.

^III. Kaligrafija. Leksikos ir rašybos darbas.

Skaitykite istoriją. Pavadinkite tekstą. Užsirašykite, įrašykite trūkstamas raides. Pagalvokite, kokiu tekstu jis pateikiamas.

Senelis man padovanojo du zuikius. Aš jais gerai rūpinausi. Kiškis...ta užaugo ir tapo b...l...sh...mi. Nunešiau juos į mišką ir išleidau į lauką. Kiškis... džiugiai tikėjosi per mišką.

^ IV. Pamokos temos ir tikslų perteikimas

Skaidrėje užrašyti žodžiai: abu..., žmonės..., gamykla..., svajonė..., arklys...g.

Kaip manote, kokių raidžių trūksta žodžiuose?

(mokytojas skaito eilėraštį)

Kad būtų mažiau neaiškių atvejų

Ir kad nebūtų blogų atsakymų.

Klausykite priebalsių garso.

Kad nesupainiotumėte balsų ir kurčiųjų...

Nuobodūs garsai yra šlykštūs,

Jie nenori gyventi taikiai,

Jie siekia garsaus kaimyno

Apsvaiginkite bet kokia kaina.

Šiandien pamokoje sužinosime, ką daryti, kai žodžio gale yra suporuotas priebalsis.

^ V. Priebalsių palyginimas bandomuosiuose ir patikrintuose žodžiuose.

Aš tau užminsiu mįsles, o tu privalai jas įminti ir užsirašyti atsakymus.

1. Baltieji žirneliai ant žalios spalvos

Kojos. (slėnio lelija)

2. Gimiau lietingą dieną

Po jauna drebule -

Apvalus, lygus ir gražus

Su stora ir tiesia koja. (grybas).

Aš visas pagamintas iš geležies.

Neturiu nei kojų, nei rankų.

Aš tilpsiu į lentą iki skrybėlės,

Bet man visko čia ir ten. (vinis)

4. Tai ilgas

Jis didžiulis.

Jis debesys iki žemės...

Leisk jam eiti greičiau, greičiau,

Kad grybai greičiau augtų. (lietus)

Raudona nosis

Įsišakniję į žemę

O žalia uodega yra išorėje.

Mums nereikia žalios uodegos

Viskas, ko jums reikia, yra raudona nosis. (morka).

Į auksinį rutulį

Ąžuolas pasislėpė. (gilė).

^VI. Darbas su vadovėliu.

1. Darbas su taisykle.

Atsiverskite vadovėlius 98 p., raskite taisyklę puslapio apačioje.

2. Konsolidavimas.

168 pratimas – žodžiu.

169 pratimas – raštu.

„Ramunėlė“ - parašykite raides atviruose apskritimuose, kad gautumėte aštuonis žodžius, kurie visi turi baigtis raide b.

Kakta, pagaliukas, pupa, grybas, ąžuolas, duona, dantis, herbas.

^ 3. Kūrybinis darbas.

Ant lentos matote kraštovaizdį. Pagalvokite, kurios pasakos siužetą ji jums primena?

(H.K. Andersenas „Bjaurusis ančiukas“).

Pabandykite čia surasti ir užrašų knygelėje užrašyti žodžius su balsiniais ir bebalsiais priebalsiais žodžio gale.

Apžiūra.

Kokius žodžius užsirašėte?

Ar žinojote, kad pakalnutės ir gulbės yra įrašytos į Raudonąją knygą?

Kas gali pasakyti, kas yra raudonoji knyga?

^ VII. Kūno kultūros minutė.

V. Pagalvok!

Žodžiai knygoje gyveno tyliai, bet staiga pelės graužė knygą, nukando žodžio galiuką ir nusitempė į savo skylutę. Kas sugalvos pabaigą, bus puikus vaikinas.

Užsirašykite, įterpkite trūkstamas raides, pasirinkite bandomąjį žodį.

Utyu..., duona..., moro..., goro..., piro..., šoninė...

Įrodykite, padarykite išvadą (taisyklę).

^ 5. Užbaikite. Paaiškinkite patarlės reikšmę.

Žiemą šaltyje... - kiekvienas jaunas... .

6. Savarankiškas darbas. O dabar dėmesio, naujas išbandymas.

Užrašykite žodžius su poriniais balsiniais ir bebalsiais priebalsiais, kuriuos reikia patikrinti. Įrodyk! Žodžiu pasirinkite bandomuosius žodžius. Apžiūra.

Meška žiemoti įlipo į duobę. Ežiukas duobėje užmigo iki pavasario. Ryte miške buvo baltas sniegas. Sniege aiškiai matosi lapės pėdsakas.

Pamokos santrauka

Kaip patikrinti suporuotą priebalsį žodžio pabaigoje? (Reikia pakeisti žodį taip, kad po priebalsio būtų balsė)

Jei išgirsite porą garsų,

Būk atsargus, mano drauge.

Nedelsdami patikrinkite dar kartą

Nedvejodami pakeiskite žodį:

Dantis - ant dantų, ledas - ant ledo -

Jūs taip pat būsite raštingi.

Namų darbas: 171 pratimas.



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!