Aklas muzikantas (kolekcija). Diskusijos – sumanios muzikanto rankos – grupės yra mano pasaulis

Rusų kalba, 8 klasė.

Tema: Atskiri patikslinantys sakinio nariai. Su jais yra skyrybos ženklai.

Pamokos tikslas: pateikti aiškinamųjų sakinio narių išskyrimo sampratą, išmokyti juos matyti sakinyje ir dėti skyrybos ženklus.

PAMOKOS EIGA

  1. Klasės organizavimas.
  2. Namų darbų tikrinimas.

Kortelė Nr.1.

Pratimai. Užrašykite sakinius, nurodydami grafiškai atskirtus apibrėžimus ir žodžius, su kuriais jie susiję.

O jis, maištininkas, prašo audros (M. Lermontovas).

  1. Kokios skyrybos taisyklės išskiriant apibrėžimus?

Kortelė Nr.2.

Pratimai. Užsirašykite, atidarydami skliaustus ir kableliais pažymėdami trūkstamas individualias aplinkybes. Pažymėkite prieveiksmių frazių grafines ribas.

Blobas, siūbavimas 3 ir, trankydamas į akmenis, važiavo smėlėtu krantu ir riedėjo toliau (A. Čechovas).

III. Pagrindinių žinių atnaujinimas.

O šiandienos pamoką pradedame teorine minute.

Kas yra atsiskyrimas?

Kurias sakinio dalis galima išskirti?

Kaip gali būti išreikštos pavienės aplinkybės?

Lentoje užrašytų sakinių analizė:

  1. Snigo visą dieną nuo pat ryto, / be paliovos/ (nedažna aplinkybė, išreikšta vienu gerundu).

Kada programos atskiriamos?

  1. Oneginas (daiktavardis), mano geras draugas, gimė ant Nivos krantų (priedas nurodo tikrąjį vardą ir ateina po jo).

Kaip galima išreikšti atskirus apibrėžimus?

Mokinių atsakymai ant kortelių.

Taigi, vaikinai, mes ir toliau studijuojame temą „Izoliuoti sakinio nariai“. Prisimindavome, kai apibrėžimai, aplinkybės, taikymai yra atskirti. Šios pamokos tema glaudžiai susijusi su ankstesnėmis.

  1. Pamokos temos paskelbimas. Bendras tikslo nustatymas.

Pabandykite suformuluoti 2 klausimus, į kuriuos atsakysime pagal lentoje parašyta tema:

  1. Koks yra atskirtų sakinio narių patikslinimo ypatumas?
  2. Kaip naudojami skyrybos ženklai?

Taigi, kiekvienas iš jūsų turėtų žinoti atsakymus į šiuos klausimus pamokos pabaigoje. Tai tavo rankose! Esu tikras, kad susitvarkysi.

IV. Naujos medžiagos paaiškinimas.

Kaip jūs suprantate žodžio „išaiškinti“ reikšmę?

Pažvelkime į žodžio „patikslinti“ reikšmę naudodamiesi žodynu (tai gali būti individuali mokinio užduotis).

Patikslinkite – patikslinkite.

S. Ožegovas.

Patikslinkite – nurodykite, detalizuokite, taškykite „i“.

Rusų kalbos sinonimų žodynas.

Išaiškinimas – tai sąvokos apimties, jos apribojimo paslauga.

D. Rosenthal.

Prisiminkime, kad atskyrimas reiškia pasirinkimą, įskaitant skyrybos ženklus. „Paaiškinimai“ – tie, kurie daro jį tikslesnį, aiškesnį, konkretesnį, išsamesnį.

Tikslinamieji sakinio nariai turi turėti tikslinimo objektą. Jis vadinamas žodžiu „nurodytas“, kuris yra panašus į garsą, bet visiškai priešingas prasme.

Kuo leksiškai ir gramatiškai skiriasi žodžiai „patikslinti“ ir „aiškinti“?

Darbas su tekstu.

Pratimai. Perskaitykite tekstą.

Kurie kableliai naudojami kaip skyrikliai, o kurie – kaip specialūs kableliai esant skirtingoms aplinkybėms?

Semjonas pažvelgė į upės vidurį. Ten slenksčiuose suskambo stiprios vandens čiurkšlės, per klaidą, po saule kibirkščiavo, akino ir kažkur veržėsi, bet čia, netoli kranto, vanduo buvo ramus, mažos melsvai skaidrios bangelės, tyliai ošiančios, laižo šlapią smėlį. .

(A. Ivanova).

Kokios sakinio dalys yra prieveiksmiai ten ir čia?

Ar jų reikšmės pakankamai konkrečios?

Palyginti:

ten

ten, ant plyšio,

Čia

čia, ant kranto,

Kokiu atveju veiksmo vieta nurodoma konkrečiau, tiksliau?

Užduoti klausimą, būtent? nuo prieveiksmiu išreikštos aplinkybės ir duokite į ją atsakymą:

ten (būtent?)…

čia (būtent?)…

Nustatykite, kokį vaidmenį, jūsų nuomone, vaidina aplinkybės, einančios po prieveiksmių.

Kokie skyrybos ženklai naudojami su jais?

Ar šiuos sakinio narius galima vadinti atskirais?

Vaikinai, bet kokie sakinio nariai gali būti paaiškinimai - tiek pagrindiniai, tiek antriniai. Ir dar vienas dalykas: patikslinimas ir kvalifikavimas yra vienas ir tas pats sakinio narys.

  1. Namų darbai.
  2. Medžiagos tvirtinimas.
  1. Darbas su vadovėliu (atrankinis pastraipos „Sakinio aiškinamųjų narių išskyrimas. Skyrybos ženklai su jais“ skaitymas)
  2. Mokinių atsakymai žodžiu.

Kurios sakinio dalys vadinamos patikslinančiomis?

Kokia jų savybė? Kokia intonacija tariamos atskiros sakinio dalys?

Pradėkime užduotį.

Perskaitykite sakinius. Kaip manai, kokią užduotį galiu tau duoti?

Tai va, paprašysiu įrašyti trūkstamas raides, paryškinti jas kableliais ir pabraukti atskirtas sakinio dalis.

1. Šiandien buvo Nikitos gimtadienis, gegužės vienuoliktoji, buvo numatytas vėliavos pakėlimas ant tvenkinio (A.N. Tolstojus).

2. Toli (toli) šiaurinėje Uralo kalnų dalyje, (ne)neperžengiamoje miško pamiškėje, slepiasi Tychki (D. Mamin-Sibiryak) kaimas.

3. Senelis Kuzma su anūke Varjuša gyveno Mokhovoe kaime prie miško (K. Paustovskis).

Vaikinai, norėdami patikrinti savo gebėjimą dėti trūkstamus kablelius ir grafiškai pažymėti atskiras sakinio dalis, siūlau šiek tiek padirbėti.

Dabar atkreipkite dėmesį į ekraną: skaitykite, įvardykite aiškinančias aplinkybes. Padėkite kablelius.

Mes patikriname kablelių išdėstymą grandinėje ir komentuojame savo atsakymą.

1. Ant žalio kalno pjovėjai duoną pjauna. O žemiau, virš upės, girdisi dažnas, tolygus arklio kanopų trinktelėjimas... Jų daug, ir jos ten, tamsoje po kalnu, neaiškiai ūžia.

2. Tuo tarpu už šio užburto rato gyvenimas virė įkarštyje, susijaudinęs, kunkuliavo.

3. Vieną dieną giedrą švelnų ir vėlyvą rudenį šeimininkai ir svečiai nuvyko į šį vienuolyną.

(V. Korolenko).

Kiekvieną sakinį sudaryti patikslindamas atskiras sakinio dalis, jas grafiškai paryškinti, komentuoti skyrybos ženklų išdėstymą.

VII. Apibendrinant. Atspindys.

Dabar apibendrinkime:

Kurios sakinio dalys vadinamos izoliuotomis?

Kurios sakinio dalys vadinamos patikslinančiomis? Kokia jų savybė?

Kaip dėti skyrybos ženklus atskiroms kvalifikuojančioms sakinio dalims?

Kokia buvo įdomiausia užduotis pamokoje? Kas tau pasirodė sunku?

Taigi, vaikinai, šiandien jūs dar kartą pastebėjote, kaip svarbu mokytis sintaksės, rašybos ir skyrybos. Tai nėra lengva, bet tai jūsų rankose! Mūsų pamoka vyko pagal šį šūkį.

Dabar klausykite palyginimo:

Ten buvo nuostabus mokytojas, jis turėjo nuostabių mokinių. Tačiau vieną dieną vienas mokinys suabejojo, kad jų mokytojas viską žino. Jis nusprendė rasti klausimą, į kurį mokytojas negalėjo atsakyti. Mokinys nuėjo į lauką, pagavo drugelį, suspaudė jį tarp delnų, pasiruošęs bet kurią akimirką stipriai suspausti delnus ir atėjo pas mokytoją.

Sakyk, mokytojau, – paklausė jis, – ar tarp mano delnų yra gyvas ar negyvas drugelis?

Mokytojas atidžiai pažvelgė į mokinį ir pasakė:

Viskas tavo rankose!

Vaikinai, pasakykite man, kaip mokiniui sekėsi?

Jis paleido drugelį.

Taigi noriu, kad patikėtumėte, jog įmanoma įvaldyti kompetentingą rašymą.

Tai tavo rankose!


Berniukas klausėsi niūriu ir liūdnu veidu. Kai dainininkas dainavo apie kalną, ant kurio javapjūtės pjauna, Petraus vaizduotė iškart nukėlė jį į jam pažįstamo skardžio aukštumas. Jis tai atpažino, nes apačioje purslų upė vos girdimais bangomis trenkėsi į akmenį. Jis taip pat jau žino, kas yra javapjūtės, girdi pjautuvų žvangėjimą ir krintančių varpų ošimą. Kai daina persikėlė į tai, kas vyksta po kalnu, aklo klausytojo vaizduotė iškart nukėlė jį nuo viršūnių į slėnį... Pjautuvų garsas nutilo, bet berniukas žino, kad javapjūtės yra ten, ant kalno, kad jos lieka, bet jų nesigirdi, nes jie aukšti, aukšti kaip pušys, kurių triukšmą jis girdėjo. stovėdamas po skardžiu. O žemiau, virš upės, girdisi dažnas, tolygus arklio kanopų tarškėjimas... Jų daug, ir iš jų neaiškus riaumojimas, ten, tamsoje, po kalnu. Tai „ateina kazokai“. Jis taip pat žino, ką reiškia kazokas. Kartkartėmis į dvarą užsukantį senuką „Chvedka“ visi vadina „senuoju kazoku“. Ne kartą jis pasiėmė Petrą ant kelių ir drebančia ranka glostė jam plaukus. Kai berniukas, kaip įprasta, pajuto jo veidą, jis jautriais pirštais pajuto gilias raukšles, nukarusius didelius ūsus, įdubusius skruostus ir senas ašaras ant skruostų. Vaikinas įsivaizdavo tuos pačius kazokus, skambant dainos garsams ten, po kalnu. Jie sėdi ant žirgų kaip „Chvedko“, su ūsais, tokie pat susikūprę, tokie pat seni. Jie tyliai juda kaip beformiai šešėliai tamsoje ir, kaip „Chvedko“, verkia dėl kažko, galbūt todėl, kad virš kalno ir slėnio girdisi šios liūdnos, ištemptos Joachimo dainos dejonės – dainos apie „skirtingai nuo kazokų“. “, kad jis iškeitė savo jauną žmoną į stovyklos pypkę ir mūšio sunkumus. Maksimui užteko vieno žvilgsnio, kad suprastų, jog jautri berniuko prigimtis, nepaisant jo aklumo, sugeba reaguoti į poetiškus dainos vaizdus.

Neapgalvotas (ukrainietis).

ukrainiečio atmintyje kaip neaiškus sapnas, kaip ištrauka iš sapno apie istorinę praeitį. Įpusėjus kasdienei ir pilkai dabarčiai, šis paveikslas staiga iškilo jo vaizduotėje, miglotas, miglotas, apimtas to ypatingo liūdesio, sklindančio iš jau išnykusios gimtosios senovės. Dingo, bet dar ne be pėdsakų! Apie tai kalba ir aukštuose pilkapiuose, kur guli kazokų kaulai, kur vidurnaktį įsižiebia šviesos, kur naktimis girdisi smarkios dejonės. Apie ją byloja ir liaudies legenda, ir vis tylesnė liaudies daina:

O, ten moteris pjauna,

Ir palei kalną, palei žalią

kazokai eik!..

kazokai eik!..

Ant žalio kalno pjovėjai duoną pjauna. O po kalnu, apačioje, kazokų kariuomenė.

Maksimas Jacenka klausėsi liūdnos giesmės. Jo vaizduotėje, sužadintoje nuostabaus motyvo, stebėtinai susiliejusio su dainos turiniu, šis paveikslas iškilo, tarsi nušviestas melancholiško saulėlydžio švytėjimo. Ramiuose laukuose, ant kalno, tyliai lenkiant per laukus, matyti javapjūtės figūros. O apačioje tyliai vienas po kito praeina būriai, susiliedami su vakaro slėnio šešėliais.

Priešais Dorošenko

Vede your viysko, viysko Zaporožje,

Puiku.

O tvyranti dainos apie praeitį nata siūbuoja, skamba ir nutyla ore, kad tik vėl suskambėtų ir iš tamsos iššauktų vis naujas figūras.

Berniukas klausėsi niūriu ir liūdnu veidu. Kai dainininkas dainavo apie kalną, ant kurio javapjūtės pjauna, Petraus vaizduotė iškart nukėlė jį į jam pažįstamo skardžio aukštumas. Jis tai atpažino, nes apačioje purslų upė vos girdimais bangomis trenkėsi į akmenį. Jis jau žino, kas yra pjaunamosios, girdi pjautuvų žvangėjimą ir krintančių varpų ošimą.

Kai daina persikėlė į tai, kas vyksta po kalnu, aklo klausytojo vaizduotė iškart nukėlė jį nuo viršūnių į slėnį...

Pjautuvų garsas nutilo, bet berniukas žino, kad javapjūtės yra ten, ant kalno, kad jos lieka, bet jų nesigirdi, nes jie aukšti, aukšti kaip pušys, kurių triukšmą jis girdėjo. stovėdamas po skardžiu. O žemiau, virš upės, girdisi dažnas, tolygus arklio kanopų trenksmas... Jų daug, neaiškiai riaumoja jie ten, tamsoje, po kalnu. Tai yra „kazokai ateina“.

Jis taip pat žino, ką reiškia kazokas. Kartkartėmis į dvarą užsukantį senuką „Chvedka“ visi vadina „senuoju kazoku“. Ne kartą jis pasiėmė Petrą ant kelių ir drebančia ranka glostė jam plaukus. Kai berniukas, kaip įprasta, pajuto jo veidą, jis jautriais pirštais pajuto gilias raukšles, nukarusius didelius ūsus, įdubusius skruostus ir senas ašaras ant skruostų. Vaikinas įsivaizdavo tuos pačius kazokus, skambant dainos garsams ten, po kalnu. Jie sėdi ant žirgų kaip „Chvedko“, su ūsais, tokie pat susikūprę, tokie pat seni. Jie tyliai juda kaip beformiai šešėliai tamsoje ir, kaip „Chvedko“, verkia dėl kažko, galbūt todėl, kad virš kalno ir virš slėnio skamba šios liūdnos, ištemptos Joachimo dainos dejonės – dainos apie „nenatūralų [ Unobachny (ukrainietis) - nerūpestingas, neapdairus] kazokas“, kuris savo jauną žmoną iškeitė į lagerio vamzdį ir į mūšio sunkumus.

Maksimui užtenka

Viena iš nepilnamečių sakinio narių išskyrimo semantinių sąlygų yra, padedant vieniems nepilnamečiams sakinio nariams, išaiškinti kitų reikšmę – dažniau aplinkybes, rečiau papildymus.

Aiškinami terminai yra paryškinti intonacija žodinėje kalboje Ir kableliais raštu.

Palyginti:

Susitikome netoli namo.
Vaikai sėdėjo ant suoliuko šalia namo.
Prie namų niekas nebuvo, išskyrus vaikus.

Perskaitykite tekstą.

Kurie kableliai naudojami kaip skyrikliai, o kurie – kaip specialūs kableliai esant skirtingoms aplinkybėms?

Semjonas pažvelgė į upės vidurį. Ten, ant plyšio, skambėjo stiprios vandens čiurkšlės, susidūrė, po saule kibirkščiavo, akino ir kažkur veržėsi, bet čia, netoli kranto, vanduo buvo ramus, mažos melsvai skaidrios bangelės, tyliai ošidamos, laižė šlapią. smėlio.

(A. Ivanovas)

Kokios sakinio dalys yra prieveiksmiai ten ir čia? Ar jų reikšmės pakankamai konkrečios?

Palyginti:

ten, ant plyšio,

čia       čia, prie kranto,

Kokiu atveju veiksmo vieta nurodoma konkrečiau, tiksliau?

Konkrečiai užduoti klausimą? nuo prieveiksmiu išreikštos aplinkybės ir atsakykite į ją:

      ten (būtent?)...
      čia (būtent?)...

Nustatykite, kokį vaidmenį, jūsų nuomone, vaidina aplinkybės, einančios po prieveiksmių.

Kokie skyrybos ženklai naudojami su jais?

Ar galima juos vadinti atskirais?

323. Užsirašykite tekstą iš diktanto ir grafiškai nurodykite atskiras sakinio dalis.

Kvalifikuojanti aplinkybė vartojama šalia kitos aplinkybės, turinčios bendresnę reikšmę. Jame paaiškinamas ir konkrečiau atskleidžiamas ankstesnės aplinkybės turinys.

Kiekviena iš aplinkybių gali būti išreikšta daiktavardžiu su prielinksniu arba prieveiksmiu.

Konvojus buvo atokiau nuo kaimo, ant upės kranto. (A. Čechovas)

Ant pakrantės smėlio, netoliese, gulėjo apvirtusi tvora. (M. Šolokovas)

324. Perskaitykite I. Bunino eilėraštį. Užrašykite tekstą, grafiškai nurodydami visas atskiras sakinio dalis. Paaiškinkite jų izoliavimo sąlygas.

VASAROS NAKTIS

      „Duok man žvaigždę“, sako mieguistas vaikas,
      Duok, mamyte...“ Ji apkabino jį ir
      Sėdi su juo balkone, ant laiptų,
      Veda į sodą. Ir sodas, stepė, kurčias,
      Vaikščiojant, temstant, į vasaros nakties prieblandą,
      Išilgai šlaito iki sijos. Danguje, rytuose,
      Vieniša žvaigždė raudonuoja...

325. Rašykite įterpdami trūkstamas raides ir atidarydami skliaustus. Naudokite kablelius ir pabraukite atskiras sakinio dalis. Kokiam tikslui autorius juos panaudojo? Išnagrinėkite 2, 3, 4, 6 ir 8 sakinius.

1. Šiandien buvo Nikitos gimtadienis, gegužės vienuoliktoji, ir buvo numatytas vėliavos pakėlimas ant tvenkinio. (A.N. Tolstojus) 2. Toli (toli) šiaurinėje Uralo kalnų dalyje, (nepraeinamoje) miško pamiškėje, pasislėpė Tychkų kaimas. (D. Mamin-Sibiryakas) 3. Senelis Kuzma gyveno su anūke Varjuša Mokhovoe kaime prie miško. (K. Paustovskis) 4. Už penkių kilo(l, ll) metrų nuo (mažo) didelio provincijos miestelio ant geltonos ir plačios upės kranto kilo statybos. (V. Gerasimova) 5. Pavasaris supo kaimą iš visų pusių. Ji atėjo (iš) kažkur (iš) toli nuo taigos, pavargusi, šiek tiek trypčiojo per stepę, su paskutinėmis jėgomis griuvo ant kelio, jį išdžiovindama. (K. Larionova) 6. Vežimo namelyje ant darbastalio, tarp žiedu susuktų, kvapnių drožlių, Pachomas obliavo dvi lentas ir keturias kojas. (A.N. Tolstojus) 7. (Dešinėje) upė pasirodė tarsi melsvas šešėlis tarp baltų ir apleistų laukų. (Ant) kairėje, virš stačiausio, juodavo trobesiai, kyšojo Sosnovkos kaimų gervės. (A.N. Tolstojus) 8. Nedidelis namas stovėjo ant kalno virš upės pačiame miesto pakraštyje. (K. Paustovskis) 9. Vakar saulei tekant buvo tokia tyla, kad net skruostas (ne)pagauna, (ne)jaučia, tyla buvo tylesnė už kvėpavimą. Tačiau iš kažkurios pusės (savaip) kažkas šiek tiek alsavo į mišką, o (iš to) ten beržai buvo storai padengti šerkšnu. Bet čia, kitoje pusėje, buvo (ne)šalta. (M. Prišvinas)

326. Užsirašyk. Pateikite daugiau informacijos. Padėkite kablelius. Pateikite atskirą apibrėžimą. Kaip jis išreiškiamas ir kodėl jis izoliuotas?

1. Ant žalio kalno pjovėjai duoną pjauna. O žemiau, virš upės, girdisi dažnas, tolygus arklio kanopų trinktelėjimas... Jų daug, ir jos ten, tamsoje po kalnu, neaiškiai ūžia. 2. Tuo tarpu ten, anapus šio užburto rato linijos, gyvenimas virte virė, jaudinosi, kunkuliavo. 3. Vieną dieną giedrą švelnų ir vėlyvą rudenį šeimininkai ir svečiai nuvyko į šį vienuolyną. 4. Kasmet ankstyvą pavasarį tam tikrą (?) dieną miestelis atgydavo ir tapdavo nebeatpažįstamas. 5. Šiltą liepos naktį miško pakraštyje esančiame lauke nakvoti sustojo arklių traukiamas gultas.

(V. Korolenko)

327. Užrašykite sakinius, pabrėždami atskiras nuolaidos su prielinksniu nepaisant aplinkybes aplinkybes ir paryškinkite jas kableliais. Paaiškinkite kitų skyrybos ženklų vietą.

1. Maksimui užteko vieno žvilgsnio, kad suprastų, jog jautri berniuko prigimtis, nepaisant jo aklumo, sugeba reaguoti į poetiškus dainos vaizdus. (V. Korolenko) 2. Tačiau, nepaisant sunkių gyvenimo sąlygų Altajuje, čia buvo sukurti puikūs išradimai, galintys gerokai palengvinti dirbančio žmogaus darbą. Vienas iš nuostabiausių išradimų yra pirmasis pasaulyje „gaisrinis variklis“ – šiluminis variklis, pagamintas Barnaulo gamyklos meistro Ivano Ivanovičiaus Polzunovo. (E. Fedorovas) 3. Nepaisant neįtikėtino oro čia (labai kvapnus, minkštas ir skaidrus), svajojame apie Solotchą ir skaičiuojame dienas iki išvykimo. (K. Paustovskis)

328. Perskaitykite ir pavadinkite tekstą. Iš jo išrašykite sakinius su atskirais apibrėžimais ir taikymais. Kokius išskyrimo požymius jie turi? Kaip įrodyti, kad atskiras sakinio dalis autorius vartoja tinkamai? Dėl kokių priežasčių šiame tekste naudojami šauktiniai? Kokiomis dar kalbinėmis priemonėmis išreiškiamas emocinis autoriaus požiūris į įvykį?

Vieną gražią dieną mūsų mieste pasirodė riedučiai – užsienio naujiena – apie kurį vis dar neturėjome supratimo. Puikus daiktas!

Pirmą kartą juos pamačiau, kai pro mūsų vartus asfaltuotu šaligatviu triukšmingai nuvažiavo nepažįstamas paauglys, kuris man atrodė daug aukštesnis už tikrąjį ūgį. Ant jo kojų pamačiau metalinius riedučius, tvirtai pritvirtintus prie batų dirželiais su blizgančiomis sagtimis.

Kiekviena pačiūža turėjo po keturis išpūstus ratus – du priekyje, du gale, o šie rutuliniai ratai su neįprastu garsu – triukšmingu, geležiniu ošimu – riedėjo palei asfaltą, tapdami paties asfalto spalva.

Koks dieviškas išradimas: čiuožti ant ledo vasarą!

Tarsi burtų keliu visose žaislų ir sporto parduotuvėse pradėti prekiauti riedučiais, kurie papildė vasarinių žaislų asortimentą: žali marlės tinkleliai drugeliams gaudyti, kroketas, bambukinės meškerės su cigaro formos mėlynomis ir raudonomis plūdėmis, hamakai iš stipri kokoso špagata ir, žinoma, fejerverkai .

Visur buvo asfaltuoti šaligatviai, nuo triukšmo ir žvangėjimo veržėsi vaikinai ir merginos, apsvaigę nuo galimybės čiuožti vasarą mieste, kur visur matėsi rūkstantys asfalto katilai, suteikę ir taip tvankiai pietų vasarai mieste kažką pragariško.

Taip prasidėjo riedučių era.

(Pagal V. Katajevą)

329. Pagalvokite, apie kokį mūsų dienų išradimą galėtumėte kalbėti su tokiu pat entuziazmu, susidomėjimu ir emocijomis, kaip ir V. Katajevas. Rašykite apie tai. Jei reikia, naudokite atskirus sakinius.


Jis ten, ant kalno, pjauna moterį.

Kas išgirdo šią gražią liaudies dainą tinkamai atliekamą, tikriausiai į atmintį įsirėžė senas motyvas, aukštas, ištęstas, tarsi apgaubtas istorinės atminties liūdesio. Jame nėra įvykių, kruvinų mūšių ar žygdarbių. Tai ne kazoko atsisveikinimas su savo mylimąja, nei drąsus reidas, nei žuvėdrų ekspedicija per žydrą jūrą ir Dunojų. Tai tik vienas trumpalaikis paveikslas, kuris akimirksniu iškilo ukrainiečio atmintyje, kaip neaiškus sapnas, kaip ištrauka iš sapno apie istorinę praeitį. Įpusėjus kasdienei ir pilkai dabarčiai, šis paveikslas staiga iškilo jo vaizduotėje, miglotas, miglotas, apimtas to ypatingo liūdesio, sklindančio iš jau išnykusios gimtosios senovės. Dingo, bet dar ne be pėdsakų! Apie tai kalbama ir aukštuose pilkapiuose, kur guli kazokų kaulai, kur vidurnaktį įsižiebia šviesos, kur naktį girdisi smarkios dejonės. Apie tai byloja ir liaudies legenda, ir vis tylesnė liaudies daina:


O, ten, ant kalno, yra moteris, kurią reikia pjauti,
Ir palei kalną, palei žalią
kazokai eik!..
kazokai eik!..

Ant žalio kalno pjovėjai duoną pjauna. O po kalnu, apačioje, kazokų kariuomenė.

Maksimas Jacenka klausėsi liūdnos giesmės. Jo vaizduotėje, sužadintoje nuostabaus motyvo, stebėtinai susiliejusio su dainos turiniu, šis paveikslas iškilo, tarsi nušviestas melancholiško saulėlydžio švytėjimo. Ramiuose laukuose, ant kalno, tyliai lenkiant per laukus, matyti javapjūtės figūros. O apačioje tyliai vienas po kito praeina būriai, susiliedami su vakaro slėnio šešėliais.


Priešais Dorošenko
Vede your viysko, viysko Zaporizhzhya
Puiku.

O tvyranti dainos apie praeitį nata siūbuoja, skamba ir nutyla ore, kad tik vėl suskambėtų ir iš tamsos iššauktų vis naujas figūras.

XIII

Berniukas klausėsi niūriu ir liūdnu veidu. Kai dainininkas dainavo apie kalną, ant kurio javapjūtės pjauna, Petraus vaizduotė iškart nukėlė jį į jam pažįstamo skardžio aukštumas. Jis tai atpažino, nes apačioje purslų upė vos girdimais bangomis trenkėsi į akmenį. Jis jau žino, kas yra pjaunamosios, girdi pjautuvų žvangėjimą ir krintančių varpų ošimą.

Kai daina persikėlė į tai, kas vyksta po kalnu, aklo klausytojo vaizduotė iškart nukėlė jį nuo viršūnių į slėnį...

Pjautuvų garsas nutilo, bet berniukas žino, kad javapjūtės yra ten, ant kalno, kad jos lieka, bet jų nesigirdi, nes jie aukšti, aukšti kaip pušys, kurių triukšmą jis girdėjo. stovėdamas po skardžiu. O žemiau, virš upės, girdisi dažnas, tolygus arklio kanopų tarškėjimas... Jų daug, neaiškiai ūžia ten, tamsoje, po kalnu. Tai yra „kazokai ateina“.

Jis taip pat žino, ką reiškia kazokas. Kartkartėmis į dvarą užsukantį senuką „Chvedka“ visi vadina „senuoju kazoku“. Ne kartą jis pasiėmė Petrą ant kelių ir drebančia ranka glostė jam plaukus. Kai berniukas, kaip įprasta, pajuto jo veidą, jis jautriais pirštais pajuto gilias raukšles, nukarusius didelius ūsus, įdubusius skruostus ir senas ašaras ant skruostų. Vaikinas įsivaizdavo tuos pačius kazokus, skambant dainos garsams ten, po kalnu. Jie sėdi ant žirgų kaip „Chvedko“, su ūsais, tokie pat susikūprę, tokie pat seni. Jie tyliai juda kaip beformiai šešėliai tamsoje ir, kaip „Chvedko“, verkia dėl kažko, galbūt todėl, kad virš kalno ir slėnio girdisi šios liūdnos, ištemptos Joachimo dainos dejonės – dainos apie „priešingai nei kazokas“. “, kad jis iškeitė savo jauną žmoną į stovyklos pypkę ir mūšio sunkumus.

Maksimui užteko vieno žvilgsnio, kad suprastų, jog jautri berniuko prigimtis, nepaisant jo aklumo, sugeba reaguoti į poetiškus dainos vaizdus.

Trečias skyrius


Pagal Maksimo planą sukurto režimo dėka aklas, kur tik įmanoma, buvo paliktas savo jėgoms, ir tai davė geriausių rezultatų. Namuose jis neatrodė visai bejėgis, visur vaikščiojo labai užtikrintai, pats tvarkėsi savo kambarį, o žaislus ir daiktus laikė tam tikra tvarka. Be to, kiek jam buvo įmanoma, Maksimas atkreipė dėmesį į fizinius pratimus: berniukas turėjo savo gimnastiką, o šeštais metais Maksimas sūnėnui padovanojo mažą ir prijaukintą arkliuką. Iš pradžių mama neįsivaizdavo, kad jos aklas vaikas gali joti ant žirgo, o brolio sumanymą pavadino gryna beprotybe. Tačiau invalidas panaudojo visą savo įtaką, ir po dviejų ar trijų mėnesių berniukas laimingai sėdėjo balne šalia Joachimo, kuris komandavo tik posūkiuose.

Taigi aklumas netrukdė tinkamai fiziškai vystytis, o jo įtaka vaiko moralinei struktūrai buvo kiek įmanoma susilpninta. Pagal savo amžių jis buvo aukštas ir lieknas; jo veidas buvo kiek blyškus, jo bruožai ploni ir išraiškingi. Juodi plaukai išryškino tolygų veido baltumą, o didelės, tamsios, sėslios akys suteikė jam savotišką išraišką, kuri kažkaip iškart patraukė dėmesį. Nedidelė raukšlelė virš antakių, įprotis šiek tiek palenkti galvą į priekį ir liūdesio išraiška, kuri kartais kaip debesys perbėgo per jo gražų veidą – tai buvo viskas, ką aklumas rodė jo išvaizda. Jo judesiai pažįstamoje vietoje buvo pasitikintys savimi, bet vis tiek buvo pastebima, kad natūralus jo gyvumas buvo prislopintas ir kartais pasireikšdavo gana aštriais nervų protrūkiais.

II

Dabar klausos įspūdžiai pagaliau įgavo vyraujančią reikšmę aklo žmogaus gyvenime, garso formos tapo pagrindinėmis jo minties formomis, protinio darbo centru. Jis mokėsi dainas mintinai, klausydamas jų žavių motyvų, susipažino su jų turiniu, nuspalvindamas jį liūdesiu, linksmumu ar melodijos apmąstymu. Dar atidžiau gaudė supančios gamtos balsus ir, miglotus pojūčius sujungdamas su pažįstamais gimtaisiais motyvais, kartais sugebėjo juos apibendrinti laisva improvizacija, kurioje buvo sunku atskirti, kur baigiasi liaudiškas, ausiai pažįstamas motyvas. ir kur prasideda asmeninis kūrybiškumas. Jis pats negalėjo atskirti šių dviejų elementų savo dainose: jie abu taip visiškai susiliejo jame. Jis greitai išmoko viską, ko mama išmokė groti pianinu, bet taip pat pamilo Joachimo dūdelę. Fortepijonas buvo sodresnis, skambesnis ir pilnesnis, bet stovėjo patalpoje, o pypkę buvo galima pasiimti su savimi į lauką, o jo perpildymai taip neatsiejamai susiliejo su tyliais stepės atodūsiais, kad kartais pats Petras nesuvokdavo, ar. vėjas pūtė iš tolo miglotas mintis, arba jis pats jas ištraukia iš pypkės.



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!