Бичгийн хэлний чадварыг идэвхжүүлэх. Би ажилдаа маш их сэтгэл хангалуун байна

Төлөвлөгөө - сургалтын материалын дагуу 4-р ангийн англи хэлний хичээлийн хураангуй "Анхаарал татахуйц

Хичээлийн сэдэв:IхайрАнгли- Би англи хэлэнд дуртай. 2017 оны дөрөвдүгээр сарын 21

Багш: Веретенова Оксана Викторовна

Зорилтот: "Англи хэл", "Өнгөрсөн ба одоо үеийн энгийн цаг" сэдвүүдийн материал дээр гадаад хэлний ярианы чадварыг бүрдүүлэх, нэгтгэх - хэрэглээний ялгаа.

Хичээлийн төрөл:Өмнө нь сурсан материалыг нэгтгэх хичээл

Даалгаварууд:

    Практик

    Сэдвийн харилцааны хэрэгсэл болох англи хэлийг эзэмших: Англи хэл

    Боловсролын

    Гадаад хэлний соёлтой танилцуулах

    танил хэлний материал дээр үндэслэсэн текстийг чихээр ойлгож сурах;

    унших чадварыг хөгжүүлэх: чимээгүй уншиж сурах, танил материал дээр үндэслэсэн текстийг бүрэн ойлгох.

    Хөгжлийн

    Харилцан яриа, мэдэгдэл зохиох материал дээр үндэслэн ярианы чадварыг хөгжүүлэх;

    Карттай ажиллах жишээг ашиглан санах ой, аман болон логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

    Хичээлдээ сонирхолтой сэдвүүдийг ашиглах, үзүүлэн таниулах хэрэглүүр ашиглах, хөгжилтэй мөчүүдийг ашиглах замаар суралцах сэдлийг хөгжүүлэх.

    Боловсролын

    Харилцааны соёлыг төлөвшүүлэх

Лексик материал- хичээл, ном, ажлын дэвтэр, Англи хэл, гадаад хэл, сур - сур, бичих, ярих, сонсох, унших, ойлгох, ихэвчлэн, ихэвчлэн, өдөр бүр, заримдаа, үргэлж, өчигдөр, өнгөрсөн жил, өнгөрсөн сард, өнгөрсөн долоо хоногт, 2 жилийн өмнө. Хичээл дээр бид бүтэцтэй ажилласан: Та англи хэлэнд дуртай юу? Тийм ээ, би. Тэр тийм үү? Тиймээ тэр тэгдэг. Та өнгөрсөн жил англи хэл сурсан уу? Тиймээ би тэгсэн.

Нэмэлташиг тус: танилцуулга, бөмбөг, үйл үг бүхий картууд, үйл үг, үгс.

1. Үе шатуудхичээл

    Зохион байгуулалтын мөч

    Хичээлийн сэдвийн мессеж

    Сэдвийн талаархи үгсийн санг идэвхжүүлэх

    Аман ярианы чадварыг идэвхжүүлэх

    Физминутка

    Фонетик дасгал.

    Унших чадварыг идэвхжүүлэх

    Бичих чадварыг идэвхжүүлэх

    Дүгнэж байна

    Тусгал

    Гэрийн даалгавар

    Хичээлийн зохион байгуулалттай төгсгөл.

    ХИЧЭЭЛИЙН ТӨЛӨВЛӨГӨӨ

Үйл ажиллагаа

Багш хийдэг/хэлдэг:

Сурагчид хэлдэг/хийдэг

Сэтгэгдэл УУУД үүсэх

Зохион байгуулалтын мөч

Өглөөний мэнд хүүхдүүд ээ! Чамайг харсандаа баяртай байна!

Би ч гэсэн зүгээр, баярлалаа. Чамайг харсандаа баяртай байна.

Баярлалаа, сууна уу.

Өнөөдөр хэн байхгүй вэ?

Надад хэдэн асуулт байна.

Өнөөдөр ямар өдөр вэ?

Өнөөдөр хэд дэх өдөр вэ?

Өнөөдөр цаг агаар ямар байна вэ?

Өглөөний мэнд багшаа.

Би зүгээр, баярлалаа, та сайн уу?

Би ч бас чамайг харсандаа баяртай байна.

Өнөөдөр бүгд байгаа.

Өнөөдөр Баасан гараг.

Өнөөдөр дөрөвдүгээр сарын 21

Өнөөдөр үүлэрхэг, дулаахан байна.

Харилцааны UUD

нөхөрсөг, ардчилсан, бүтээлч уур амьсгалыг хадгалахын зэрэгцээ хос, бүлэг, багаар харилцах, мэндлэх чадвар

Хичээлийн сэдвийг боловсруулах

Видеоноос эхэлцгээе. Үүнийг үзээд бидний хичээлийн сэдэв юу болохыг таагаарай?

Тийм ээ, бид англи хэл, хэл, түүгээр хийж болох зүйлсийн талаар ярих болно.

Өнөөдөр бид дүрмийг давтаж, шинэ үг сурч, асуултанд хариулж, дасгал хийх болно

Бидний сэдэв англи хэл

Самбар дээрх шинэ үгс

Хэл

Гадаад - гадаад

Сурах - сурсан - заа

Зохицуулалтын UUD

Үнэлгээ, хийсэн алдааны шинж чанарыг харгалзан үзсэний үндсэн дээр арга хэмжээ дууссаны дараа шаардлагатай засварыг хийх.

Үгийн санг идэвхжүүлэх.

Одоо бөмбөгөөр тоглож, ээлжит бус үйл үгээ шалгацгаая

Багш үйл үгийн эхний хэлбэрийг хэлдэг - Оюутнууд 2 бүлэгт хуваагдаж, хоёр дахь хэлбэрийг дууддаг.

Эхний хэлбэр нь одоогийн цаг, хоёр дахь нь өнгөрсөн цаг гэдгийг бид дахин хэлье.

Танин мэдэхүйн UUD

Аман ярианы чадварыг идэвхжүүлэх

Би өнгөрсөн долоо хоногт англи хэл сурсан.

Би өнгөрсөн сард хичээл болгон англи хэлээр текст уншдаг

Би долоо хоногт хоёр удаа англи хэлний хичээлтэй

Би хоёр жилийн өмнө англи хэл ойлгосон

Би хичээл болгон англиар ярих дуртай

Би өнгөрсөн жил англиар бичиж чадсан

2 багт ажиллана

Багш карт тараадаг - та тэдгээрээс өгүүлбэр зохиох хэрэгтэй

Харилцаа холбоо

Тэд үйл ажиллагаагаа төлөвлөхдөө яриаг хангалттай ашигладаг.

Фонетик биеийн дасгал

    Дасгал хийх цаг боллоо. Та босох уу. Шүлгээ санацгаая.

    алгаа таш, алга таш, алга таш,
    Гараа хамтад нь алгадана уу.
    Тамга, тамга, хөлөө дар,
    Хөлөө хавсарга.
    Эргэх, эргүүлэх, эргүүлэх,
    Хамтдаа эргэлдээрэй.

ХЭЛ: Хэл!

Гараа сэгсэрч, сэгсэрч, сэгсэрч,
Хамтдаа гараа сэгсэрнэ үү.
Нүдээ ирмээрэй, нүдээ ирмээрэй
Хамтдаа нүдээ олоорой

Гадаад хэл гэж хэлээрэй!

Бүжиглэ, бүжиглэ, бүжиглэ,
Хамтдаа бүжиглэ.
Найзууд руугаа инээмсэглэ, инээмсэглэ,
Хамтдаа инээцгээе

Би англи хэл сурдаг гэж хэлээрэй!

Оюутнууд биеийн тамирын дасгал хийж, тухайн сэдвээр үг, дуу авиаг дууддаг

Хувийн UUD

Тэд үйл ажиллагааны үнэн зөвийг бие даан хангалттай үнэлж, хэрэгжүүлэх явцад болон үйл ажиллагааны төгсгөлд шаардлагатай зохицуулалтыг хийдэг.

Цаг, асуулт, сөрөг өгүүлбэрийг ашиглах чадварыг идэвхжүүлэх

Одоо бидний үйл үгсийг ашиглах цаг болжээ

: бичих, унших, мэдэх, сурах, ярих,

Чи….? Тиймээ би тэгсэн. Үгүй ээ, би тэгээгүй

(самбар дээр ширээ хийх +-?)

Оюутнууд улаан, шар эсвэл цэнхэр карт авдаг. Та Past Simple-д үйл үг бүхий батлах, асуух, сөрөг өгүүлбэрүүдийг тус тус хийх хэрэгтэй.

Хоёр багийн тоглолт.

Танин мэдэхүйн UUD

Бичих чадварыг идэвхжүүлэх

Одоо бичье!

Өөрийн мэддэг бүх үйл үгсээр өөрийн түүх зохио!

Нэгэн өдөр бяцхан охин дэлхий дээр амьдарч байжээ. Түүнийг Жэйн гэдэг. Тэр англи хэлийг маш сайн мэддэг байсан бөгөөд хэзээ нэгэн цагт шидэт ойд ирсэн ... (самбар дээр бич)

Яв, уулз, харж, ид, ярих, сонсох, хийх, хийх, байх, дуртай, Хайрлах.

2 бүлгийн оюутнууд даалгавраа биелүүлж, дараа нь англи хэлний тухай түүхээ чангаар уншина.

Танин мэдэхүйн UUD

Мэдээлэл хайх, цуглуулах чиглэлээр хамтран ажиллах санал гаргах.

Зохицуулалтын

Тэд үйл ажиллагааны үнэн зөвийг бие даан хангалттай үнэлж, хэрэгжүүлэх явцад болон үйл ажиллагааны төгсгөлд шаардлагатай зохицуулалтыг хийдэг.

Дүгнэж байна.

Бид бичиж, бичсэн

Бидний хичээлийн сэдэв юу байсан бэ?

Таны тэмдэгтүүд…

Бид сурах бичгийнхээ текстийг уншдаг.

Бид англи үгээр ярьж, ойлгож чадна

Бид гадаад хүмүүстэй харилцах боломжтой

Бид гадаад руу явж, ямар нэгэн зүйл худалдаж авах, олон сонирхолтой газруудыг үзэх боломжтой

Бидний сэдэв англи хэлний хичээл байсан бөгөөд одоо бид WE LOVE АНГЛИ ХЭЛНИЙГ мэддэг болсон

Зохицуулалтын UUD

Багш, нөхдүүд, эцэг эх, бусад хүмүүсийн санал, үнэлгээг зохих ёсоор хүлээн авах;

Оюутан боловсролын хамтын ажиллагаанд танин мэдэхүйн санаачлага гаргаж сурах боломжтой болно.

Тусгал

Хэн ойлгох вэ, эсвэл асуух асуулт байна уу?

1 баг эсвэл 2 баг хожсон

Гэрийн даалгавар

Даалгаврыг цаг тухайд нь өгөх, гэрийн даалгаврыг гүйцэтгэх заавар, түүнийг гүйцэтгэх аргачлалын тайлбар.

Самбар дээр орос хэлээр бичээд гадаад хэлээр тайлбар бичнэ.

Бүх хүүхдүүд өдрийн тэмдэглэлдээ бичиж байгаа эсэхийг шалгаарай.

Хичээл дээр гардаг шиг аль болох олон өнгөрсөн цагийн үйл үгсийг ашиглан англи хэлний тухай үлгэр зохио.

Өдрийн тэмдэглэлээ нээгээд гэрийн даалгавраа бич.

Баярлалаа. Самбарыг хараад гэрийн даалгавраа бич.

Бүх хүүхдүүд өдрийн тэмдэглэлд гэрийн даалгавраа бичдэг.

Танин мэдэхүйн

Тэд ерөнхийлдөг, өөрөөр хэлбэл бүхэл бүтэн цуврал эсвэл тусдаа объектын ангиллын ерөнхий байдлыг гаргадаг.

Аналогийг бий болгох.

Хичээлийн зохион байгуулалттай төгсгөл.

Та өнөөдөр маш сайн ажилласан. Хичээл өгсөнд баярлалаа! Баяртай!

Урам зориг өгөх үгсийн санг ашиглах, зөв ​​хариулт өгсөн хүүхдүүдэд талархах; хүүхдүүд алдаа гаргавал сурагчдыг дэмжих.

(Миний ухаалаг хүүхдүүд...)

Оюутнууд бослоо. –

Хичээл өгсөнд баярлалаа! Баяртай!

Ашигласан технологиуд: харилцааны, интерактив, хувь хүн, тоглоом, хамтын ажиллагааны технологи.

4-р ангид болсон англи хэлний нээлттэй хичээлийн тайлан

Анги: 3

Сэдэв:"Би англи хэлэнд дуртай"

Огноо: 21.04.2017

Хичээлийн зорилго:жилийн турш олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх

Хичээлийн зорилго: 1) боловсролын:

    судалсан материалыг нэгтгэн дүгнэх

    дуудлагын ур чадварыг дадлагажуулах

2) өсгөх:

    гадаад хэлийг хайрлах, сонирхох

    багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх

3) хөгжүүлэх:

    англи хэл сурах системчилсэн хандлагыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлсээр байна

Хичээлийн төрөл:хичээл-уралдаан

Ярианы үйл ажиллагааны төрлүүд:ярих, унших, бичих

Хичээлийн тоног төхөөрөмж:аудио бичигч, өнгөт зураг (флашкарт), оньсого

ХЭЛ

хэл

ГАДААД

Гадаад

СУРАХ - сурах СУРСАН

Төлөвлөгөө хичээл

Хичээлийн явц:

    Зохион байгуулалтын цэг:

    англи хэл дээрх багш сурагчдын харилцан яриа (Сайн уу! Танилцсандаа таатай байна! )

    Багш нараас оюутнуудад ажилд ороход бэлэн байдлын талаархи асуултууд (Байна чи бэлэн төлөө нь хичээл?)

Бүлгүүдэд цаг хугацааны эсрэг гүйцэтгэх ёстой даалгавруудыг өгдөг: оньсого эвлүүлэх, зурган дээр үндэслэн өгүүлбэр зохиох, зурган дээрх хамгийн их үгсийн тоог жагсаах.


    Хичээлд оролцсон... Мөн сул зогсолтгүй үлдсэн оюутнууд: тэдэнд амьтдын зургийг өгсөн бөгөөд хүүхдүүд үүнийг хэн болохыг тааж, энэ амьтныг юу гэж нэрлэдэгийг англиар хэлэх болно.

    Дүгнэж хэлэхэд, хүүхдүүдээс эцсийн тест бичихийг, эцэг эхчүүдээс энэ үйл явцыг ажиглаж, дүгнэлт хийхийг хүссэн.

    Хичээлийн хамгийн таатай хэсэг нь сурагч бүрт Spotlight боловсролын цогцолборыг ашиглан 3-р ангидаа англи хэлний хичээлийг амжилттай дүүргэсэн тухай гэрчилгээ гардуулсан явдал байлаа.

4-р ангийн математикийн хичээлийн тэмдэглэл

Сэдэв: "Олон оронтой тоог нэг оронтой тоонд бичгээр хуваах"

Хичээлийн зорилго:

1. Сэдвийн ур чадварыг бүрдүүлэх: олон оронтой тоог нэг оронтой тоонд хуваах бичгийн техникийг гүйцэтгэнэ (UUD маягт).

2. Асуудалтай асуултыг томъёол. (Танин мэдэхүйн UUD.)

3. Тооцоолох чадвар, асуудал шийдвэрлэх чадварыг сайжруулах, үйл ажиллагааг төлөвлөх. (Зохицуулалтын UUD.)

4. Харилцан ярих, үзэл бодлоо хамгаалах чадвар (Communicative UUD)

Даалгаварууд:

Боловсролын:

1. Суралцаж буй төрлүүдийн асуудлыг шийдвэрлэхийн тулд тоо хуваах янз бүрийн арга техникийг ашиглах чадварыг хөгжүүлэх; категори дахь цифрүүдийн тоог тодорхойлох чадварыг нэгтгэх

Хөгжлийн: Сурагчдын логик сэтгэлгээ, оюун ухаан, ярианы соёлыг хөгжүүлэх, ерөнхий үзэл бодлыг хөгжүүлэх. Сурагчдын үгсийн санг сэдвийн нэр томъёогоор баяжуулах.

Боловсролын:өөрийгөө, найзаа, ангийнхаа ажлыг бүхэлд нь бодитой үнэлэх чадварыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн төрөл:шинэ мэдлэг олж авах хичээл

Тоног төхөөрөмж: хичээлийн танилцуулга, зургийн хэрэгсэл. Туршилтын ажилд зориулсан картууд.

Хүлээгдэж буй сургалтын үр дүн

Сэдэв:

Олон оронтой тоог нэг оронтой тоонд хуваах алгоритмыг мэдэх;

нэг оронтой тоонд хуваах аман арга техникийг мэдэх;

бичгийн хуваах арга техникийг мэддэг.

олон оронтой тоог нэг оронтой тоонд хуваах чадвартай байх.

Мета субьект:

Боловсролын үйл ажиллагааны зорилго, зорилтыг хүлээн зөвшөөрөх, хадгалах чадварыг эзэмших, түүнийг хэрэгжүүлэх арга хэрэгслийг хайх.

Даалгавар, түүнийг хэрэгжүүлэх нөхцөлийн дагуу боловсролын үйл ажиллагааг төлөвлөх, хянах, үнэлэх чадварыг бий болгох.

Хувийн:

Оюутны нийгмийн үүргийг хүлээн зөвшөөрөх, эзэмших, суралцах үйл ажиллагааны сэдлийг хөгжүүлэх, суралцах хувийн утгыг бий болгох.

Бие даасан байдал, үйл ажиллагааныхаа хувийн хариуцлагыг хөгжүүлэх.

Насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ хамтран ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн төлөвлөгөө

1.Орг агшин Дуу тоглож байна.

I. Сурах үйл ажиллагааны сэдэл

Залуус аа, бид математикчдын хотод ирлээ.

II. Шинэ мэдлэгийг шинэчлэх.

Энэ хотод охид хөвгүүд амьдардаг.
Тэд ямар ч хүндрэлгүйгээр, тооны машин, хуруугүйгээр тоолдог.
Бид та бүхнийг хурдан тоолохыг урьж байна.

Байршлын тэмдэг:

714 * 7 = 102 824 * 8 = 103

420 * 6 = 70 468 * 1 = 468

(сурагчдын хариулт)

Үржүүлэх хүснэгтийг давтъя.

24:4 *9=54 42:6*8=56

72:8*7=63 81: 9*5=45

2. Самбар дээр картууд дээрх жишээнүүд байна:

208: 2, 936: 3, 312: 3, 3624: 3, 85436: 2, 9522: 6

Бичсэн хэллэгүүд нь юугаараа нийтлэг байдаг вэ? (хуваах замаар, нэг оронтой тоонд хуваана.)

Илэрхийллийг ямар бүлэгт хувааж болох вэ?

1. гурван оронтой тоог хуваах

2. олон оронтой тоог хуваах

Та аль бүлгийг шийдэж чадах вэ?

III. Хичээлийн сэдвийг тодорхойлох.

208: 2, 936: 3, 312: 3, 3624: 3,

Эдгээр жишээнүүдийг шийдвэрлэхэд танд бэрхшээл тулгарсан уу? (тиймээ, 3624:3-ыг хуваах нь илүү хэцүү байсан)

Та яагаад бодож байна вэ? (Учир нь 3624 бол олон оронтой тоо)

Тэгэхээр бид хичээлийнхээ сэдвийг тодорхойлж чадах уу? (Олон оронтой тоог нэг оронтой тоонд хуваах)

Бид ямар асуултын хариуг хайж байна вэ? (Олон оронтой тоог нэг оронтой тоонд хэрхэн хуваах вэ?)

IV. Шинэ мэдлэг олж авах

Энд эсрэгээрээ байна
Тэд энд ноцтой оноо авч байна.
Тэд хаа сайгүй баганад бичдэг
Шалан, ширээн дээр,
Мөн ухаалаг хүүхдүүд дэвтэртээ тоолдог.

Эхлэхээсээ өмнө хуваах бүрэлдэхүүн хэсгүүдийн нэрийг санацгаая (ногдол ашиг, хуваагч, давтамж).

Үлдэгдэлтэй хуваахдаа юуг мартаж болохгүй вэ (Үлдсэн хэсэг нь хуваагчаас бага байх ёстой).

Эхлээд гурван оронтой тоог нэг оронтой тоонд хуваах бичгийн аргыг эргэн санацгаая. Би та нарын нэгэнд багшийн дүрийг санал болгож байна. Хэрхэн хуваахыг тайлбарла : 986: 2

(Оюутан самбар дээр тайлбарын хамт хуваах ажлыг гүйцэтгэдэг)

Олон оронтой тоог нэг оронтой тоонд хуваах механизм өөрчлөгддөггүй. Өөрөө хараарай.

Үлдэгдэл нь хуваагчаас бага байх ёстой гэдгийг та үргэлж санаж байх ёстой.

V. Хэцүү байдлаас гарах төсөл барих.

Олон оронтой тоог нэг оронтой тоонд хуваах аргыг олохын тулд хэрхэн шинэ мэдээлэл олж авах вэ?

2. Багш тайлбарлав

3. Өөрөө ав. (хүүхдүүд өөрсдөө шийдвэр гаргадаг)

Одоо бид 8876:7-г хуваах ёстой.

(Үндэслэлийг хийж, нэгэн зэрэг хуваах алгоритмыг эмхэтгэсэн.)

Би мянгад хуваадаг, эхний бүрэн бус ногдол ашиг нь 8, энэ нь квот нь дөрвөн оронтой болно гэсэн үг юм. 8-ыг 7-д хуваасан нь 1 болж хувирна - энэ тоонд олон мянган хүн байх болно. Би 1-ийг 7-оор үржүүлбэл 7 мянга болно. Би 8-аас 7 тоог хасаад 1-ийн үлдэгдэл гарна. Энэ нь хуваагчаас бага.

Үр дүн нь хоёр дахь бүрэн бус ногдол ашиг 18, ​​18-ыг 7-д хуваавал би 2 зуутыг авна. 2-ыг 7-оор үржүүлээд 14 зуу гарна. Би 18-аас 14-ийг хасаад 4-ийн үлдэгдэл авна. Би үлдэгдлийг хуваагчтай харьцуулна: 4 нь 7-оос бага.

Гурав дахь бүрэн бус ногдол ашиг 47 бий болж, би 47-г 7-д хуваавал би 6 аравыг авдаг. 6-г 7-оор үржүүлээд 42 арав гарна. 47-оос 42-ыг хасаад 5-ын үлдэгдэл гарна, энэ нь хуваагчаас бага.

Дөрөв дэх бүрэн бус ногдол ашиг 56 үүссэн, би үүнийг 7-д хувааж, 8 нэгжийг хуваана. Би 8-ыг 7-оор үржүүлээд 56 нэгж гарна. Би 56-аас 56-г хасаад 0-ийн үлдэгдэл гарна. Хуваалт дууслаа.

Шийдлүүдийг харьцуулах. Алгоритм зохиох.

A) Би эхний бүрэн бус ногдол ашгийг олсон.

B) Би категори дахь цифрүүдийн тоог тодорхойлно.

D) Би битээр хуваана.

D) Би хариулт авдаг.

Хэмжилтийн тоог бичихдээ юуг үргэлж санаж байх ёстой вэ? (Үлдсэн хэсэг нь коэффициентээс бага байх ёстой

V. Төслийн хэрэгжилт.

85436: 2, 9522: 6

6.514:4 , 15.780:5

1. Хосоор ажиллахдаа өөрөө шийдлийг олохыг хичээ, хариулахдаа тайлбарла.

Хосоор ажиллахад ямар ур чадвар шаардлагатай вэ?

2. Самбар дээрх аргыг хамгаалах.

Физик МИНУТ

Жижиг алхамууд - нэг, хоёр, гурав.
Хөнгөн үсрэлт - нэг, хоёр, гурав.
Энэ бол бүх дасгал юм - нэг, хоёр, гурав.
Зөөлөн буух - нэг, хоёр, гурав.

VI. Анхдагч нэгтгэх

"Би яаж хуваахаа, яаж тайлбарлахаа ч мэднэ."

1. Самбар дээр жишээ шийдвэрлэх явцад алгоритмыг хэлэх, шалгах.

8.571:3=2.857 7.306 *4=29.224

87.540: 6=14.590

Төлөвлөгөөний дагуу шийдвэрээ тайлбарлана уу.

-Эхний бүрэн бус ногдол ашиг....

- Би хуваалцах болно ...

- Би үржүүлнэ ...

-Би хасна...

-Би үлдэгдлийг хуваагчтай харьцуулна...

-Хоёр дахь бүрэн бус ногдол ашиг...

Дүгнэлт: Алгоритмыг ашиглах нь олон оронтой тоог нэг оронтой тоонд хуваахыг амжилттай даван туулахад тусалдаг.

2.Бие даан ажиллах, өөрийгөө шалгах

Өөрийгөө туршиж үзээрэй

a) 22.860 b) 903 c) 2.190 d) 1.040

VII. Мэдлэгийн тогтолцоонд оруулах.

1. Чадамжийн асуудлыг шийдвэрлэх.

Гол чадвар: өөрийгөө удирдах чадвар

Асуудал: үйл ажиллагааны төлөвлөлт

Танай ээж цэцэрлэгт шинэ жилийн бэлэг бэлдэж байна.

Цэцэрлэгийн зүгээс бэлэг болгон 4326 ширхэг “Хүүхдийн бэлэг дурсгалын зүйл” чихэр худалдаж авсан. Ээж нь бэлэг болгонд 3 чихэр хийвэл бүх хүүхдэд чихэр хүрэлцэх эсэхийг тооцоолоход тусал.

Мэдээлэл: Тус цэцэрлэгт 1440 хүүхэд хүмүүжиж байна.

Өөрийгөө шалгах

Бүх бэлэгт 1.440*3=4.320(к).

4.326- 4.320= 6(k) үлдэнэ

Хариулт: A) чихэр хангалттай байх болно

Асуудлыг дэвтэртээ шийдэж, зөв ​​хариултын үсгийг бич.

A) Хангалттай чихэр

B) Чихэр хүрэлцэхгүй

Нэг хадаасны масс 4 гр. Хэрэв масс нь 3460 гр бол хайрцагт хэдэн хадаас байна вэ? 3.460:4=865 хадаас.

– 6 кг гурилыг 5 уутанд тэнцүү тарааж хийсэн. Уут бүрт хэр их гурил байна

6кг=6000гр. 6.000:5=1.200гр.(1кг.200гр)

Гэрийн даалгавар.

(дугтуйнд)

VIII. Тусгал.

Өнөөдөр бид ямар асуултын хариултыг хайж байсан бэ? (Олон оронтой тоог нэг оронтой тоонд хэрхэн хуваах вэ?)

Та энэ асуултад хариулсан уу?

Хичээл дээр бид хуваах ямар аргыг ашигласан бэ (баганаар хуваах)

Бид хуваах алгоритмыг дахин давтана.

Өнөөдөр хичээл дээр би сурсан ...

Надад хэцүү байсан...

Хотын бие даасан боловсролын байгууллага

"25-р дунд сургууль" Пермь

4-р ангийн "Давж заалдах" орос хэлний хичээлийн хураангуй.

Коротаева Юлия Михайловна

бага ангийн багш

Тайлбар тэмдэглэл

Боловсролын технологийн хэлбэрүүд

    Эрүүл мэндийг хэмнэх боловсролын технологи.

    Бүлгийн ажил.

    Орчин үеийн мэдээллийн технологи.

    Асуудал-харилцааны харилцааны технологи.

Энэ хичээлийг МХТ ашиглан хичээл болгон заадаг. Үүний үндэслэл нь зөвхөн сурах бичиг ашиглахаас илүүтэй материалыг ийм байдлаар танилцуулах нь илүү сонирхолтой юм. Суралцах үйл явцад тоглоом оруулах боломжтой болж байгаа нь оюутнуудыг сурах сэдэл төрүүлэх сайн арга юм. Тодорхой байдлын түвшин нэмэгдсэний улмаас харааны-дүрслэлийн сэтгэлгээ хөгжиж, сургалтын цагийг хэмнэж, улмаар боловсролын илүү олон ажлыг гүйцэтгэх боломжтой болно.

Хичээл нь дараахь UUD-ийг бүрдүүлэхэд хувь нэмэр оруулах боломжтой гэж үзэж байна.

хувийн: боловсролын мэдлэгийн шинэ агуулгын сонирхлыг өдөөх, одоо байгаа мэдлэгийн өөрчлөлтийг бүртгэх чадварыг хөгжүүлэх, сэтгэл хөдлөлийн сэдэл, байр сууриа илэрхийлэх, өндөр үнэлгээ авах хүслийг хөгжүүлэх;

зохицуулалт x: өгөгдсөн зорилгыг дагаж мөрдөх, загвар, дүрмийн дагуу үйлдэл хийх чадвар, стандартын дагуу өөрийгөө шалгах, өөрийгөө үнэлэх үнэлэмжийг засах, заасан алдааг харж, засах. Насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхний үнэлгээг зохих ёсоор хүлээн авах;

харилцаа холбоо:хамтын ажиллагааны хүрээнд үйл ажиллагаа, багаар ажиллах чадвар, харилцах, сонсох, сонсох чадвар;

боловсролын:шинж чанарыг тодорхойлох, шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох зорилгоор объектын дүн шинжилгээ хийх. Бодлогын логик хэлхээг бий болгох.

Энэ хичээл нь дундаж чадвартай хүүхдүүдийг заадаг ангид зориулагдсан боловч тэдний дунд хүчирхэг оюутнуудыг ялгаж салгаж болно.

Хичээл нь 6 үе шаттай.

Эхний шатанд оюутнуудыг хичээлд хамруулж, хичээлийн зааварчилгааг өгч, суралцах үйл ажиллагааны сэдэл төрүүлдэг. Оюутнуудыг дараагийн шатанд "" ашиглан мэдлэгээ шинэчлэхийг урьж байна. түүхэн өгөгдөл"Үүний үр дүнд хүүхдүүд интерактив үйл ажиллагаанд оролцдог төдийгүй үгсийн сангаа өргөжүүлж, эхний хичээлээр олж авсан мэдлэгээ тэмдэглэдэг. Энэ бүхэн нь тэднийг хичээлийн сэдвийг ойлгож, томьёолоход хүргэдэг. Оюутнууд бэлэн мэдлэгийг хүлээн авдаггүй; тэд зөвхөн сэдвийг төдийгүй хичээлийн зорилгыг тодорхойлдог. Дараагийн шатанд тэд мэдлэгээ шинэ мэдлэгээр баяжуулж, бичлэг хийх боломжтой. Өөрийгөө шалгах даалгаврууд нь сургалтын материалыг эзэмших түвшинг үнэлэх боломжийг олгодог. Бодлогын үе шатанд зөвхөн хичээлийн дүгнэлт, үйл ажиллагааны үнэлгээ төдийгүй стандарт бус нөхцөл байдалд шинэ материалыг ашиглах оролдлого байдаг. Энэхүү ажлын хэлбэрийг ашигласнаар гэрийн даалгавар болон дараагийн хичээлд эерэг хандлагыг бий болгодог. Гэрийн даалгавар нь бүтээлч шинж чанарын хувьсах хэсгийг агуулдаг.

4 "А" ангийн орос хэлний хичээлийн хураангуй

Сэдэв:"Давж заалдах".

Хичээлийн төрөл:мэдлэгийг нэгтгэх хичээл.

Зорилтууд:

Боловсролын:

    яриан дахь сэтгэл татам байдлыг олох чадвар, ур чадварыг хөгжүүлэх; хаягийг бичгээр таслалаар, аман ярианд - аялгуугаар тодруулах;

    харилцааны ур чадварыг бий болгох: янз бүрийн нөхцөлд ярианы хаягийг чөлөөтэй ашиглах боломжийг олгодог харилцааны ур чадвар;

Хөгжлийн:

    нөхцөл байдлаас шалтгаалан дүн шинжилгээ хийх, хамгийн сайн сонголт хийх чадварыг хөгжүүлэх;

    сурагчдын бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх

Боловсролын:

    ангид олж авсан мэдлэгээ амьдралын нөхцөл байдалд ашиглах чадварыг хөгжүүлэх;

    хамтын бүтээлч бүтээгдэхүүн бий болгохын тулд хос, бүлгээр ажиллах чадварыг хөгжүүлэх

Тоног төхөөрөмж:компьютер, интерактив самбар, мультимедиа проектор, танилцуулга, карт.

Хичээлийн явц

    Үйл ажиллагааны хувьд өөрийгөө тодорхойлох. Зохион байгуулалтын мөч.

Хичээлийн маань урианы хувьд би дараах үгсийг авч уншихыг санал болгож байна

(эхлээд чимээгүй, дараа нь чанга дуугаар)

Маш олон дүрэм журам!
Маш олон дүрэм журам!
Энэ нь зуршлаасаа болж чичрэх болно.
Хичээнгүй бай, өөр юу ч биш!
Зүгээр л болгоомжтой байгаарай!
Та бүх зүйлийг санаж, бүх зүйлийг ойлгох болно!

Тэд нүдээ аниад сэтгэлээрээ: "Би анхааралтай, анхаарлаа төвлөрүүлдэг, хурдан сэргэлэн, ухаалаг, өөртөө итгэлтэй. Би хичээлдээ шаргуу ажиллах болно."

Танд амжилт хүсье.

3. Боловсролын зорилт тавих.

- Орос хэл дээр хэр олон тохиолдол байдаг вэ? (6 тохиолдол).

Би чамд жаахан нууц хэлье: Хуучин Орос хэлэнд "дуу хоолой" гэсэн долоо дахь тохиолдол байдаг. Энэ хэрэг цаг хугацаа өнгөрөх тусам хэлнээс алга болсон ч дууны аялгуу хэвээр үлджээ. Хаана гэж бодож байна? Оросоор дууддаг үгийн нэр юу вэ? (давж заалдах)

Бидний хичээлийн сэдэв бол "Хөрвүүлэлт" юм. Бид ангидаа ямар сурах даалгаврыг шийдвэрлэх вэ?

I. Тайлбар толь бичгийн ажил (сурагчийг самбар дээр дуудаж, диктантаас бичих, үлдсэнийг нь дэвтэрт бичих).

Даалгавар №1: онцлон тэмдэглэж, зөв ​​бичих үсгийн доогуур зур

(Үг үсгийн сонор сэрэмжтэй байх).

Усан онгоц, хун, өвгөн, нэхмэлчин, загас, чанасан үсэг (буудайн будаа) , алтан, сар, толь, гурван товшилт, магнай, алим, магнай.

Эдгээр үгс танд танил байна уу? Тэд хаанаас ирсэн бэ?

(А.С. Пушкиний үлгэрээс).

Өнөөдөр хичээл дээр бид "Хаяг" сэдвээр мэдлэгээ нэгтгэж, яриан дахь хаягийг хэрхэн олж, бичгээр тодруулж сурах болно.

- Хичээлийн сэдэвт ямар асуулт тавьж болох вэ?? (сурагчдын хариултыг самбар дээр бичсэн)

    Давж заалдах гэж юу вэ?

    Аман ярианд хаягийг хэрхэн тодруулдаг вэ?

    Захидал дээр давж заалдах гомдол хэрхэн харагдаж байна вэ?

    Давж заалдах гомдол өгүүлбэрт ямар байр суурь эзэлдэг вэ?

    Давж заалдах гомдол нь ялын нэг хэсэг мөн үү?

Тиймээс эдгээр бүх асуултад хариулснаар бид боловсролын асуудлыг шийдэх болно.

2-р даалгавар: Дижитал диктант хэлбэрээр хаягийн талаар өмнө нь судалсан зүйлээ санацгаая.

Хэрэв "тийм" бол 1-ийн тоог, "үгүй" бол 0-г оруулна уу.

(Багш асуулт бичдэг, хүүхдүүд тоо тавьдаг. Та диктантын текстийг хүн бүрт хэвлэж болно.)

1) давж заалдах нь хэд хэдэн үгээс бүрдэж болно (тийм - 1)

2) хаягийг үргэлж зохих нэрээр илэрхийлдэг (үгүй - 0)

3) давж заалдах хүсэлтийг нэр үгээр илэрхийлж болно(тийм - 1)

4) давж заалдах гомдол нь өгүүлбэрийн төгсгөлд байж болно (тийм - 1)

5) захидал дахь хаягийг зөвхөн таслалаар тэмдэглэнэ (үгүй - 0)

6) хаягийг зөвхөн ярианы хэв маягт ашигладаг (үгүй - 0)

7)хаягийг нэрлэсэн тохиолдолд үргэлж ашигладаг(тийм - 1)

8)давж заалдахөгүүлбэрийн гол гишүүн юм (үгүй-0)

Хүлээн авсан хариултаа шалгацгаая. ( Багш самбар дээр хуудас өлгөдөг-тай хариулах1011001 0 ). Хэн ямар тоон дээр алдаатай байна вэ? ( Оюутнууд алдаагаа ялгадаг)

4. Сурсан зүйлээ нэгтгэх.

Захидал дээр давж заалдах гомдол хэрхэн харагдаж байна вэ? (таслал, анхаарлын тэмдэг)

Даалгавар No3: Шаардлагатай цэг таслалыг байрлуул. (слайд)Үе тэнгийн үнэлгээ.

Дараа нь ханхүү тэдэнд хэлэв:

"Аяллын мэнд хүргэе, ноёд оо...

Та зочид юугаар наймаалцаж байна вэ?

тэгээд чи одоо хаашаа явж байна?

Сайн уу аймшигт хатан хаан!

Эмээ жаахан хүлээ...

Сэтгэлзүйн халаалт(слайд) - тэмдэг.

Өгүүлбэрийн бүдүүвчийг анхааралтай ажиглаж, нүдээ аниад оюун ухаандаа төсөөл.

Давж заалдах гомдлыг өгүүлбэрийн аль хэсэг гэж бодож байна вэ? (өгүүлбэрийн хэсэг биш).

Таны таамаглалыг шалгацгаая. 4-р даалгаварт өгүүлбэрийн дүрмийн үндэслэлийг тодруул.

Балда зальтай инээн:

"Чи юу зохиосон юм бэ?

А За, далайг үрчлээттэл хүлээ.
Та quitrent-ийг удахгүй бүрэн эхээр нь хүлээн авах болно.

*Оброк бол газар эзэмшигчдийн тариачдаас бэлэн болон бэлэн хэлбэрээр цуглуулсан цуглуулга юм.

Ажлыг шалгая. Өгүүлбэрүүдийг уншина уу. Тэдгээрийн алинд нь “Балда” гэдэг үг өгүүлбэрийн гишүүн, аль хэсэгт нь хаягийн үүрэг гүйцэтгэх вэ? Эхний өгүүлбэрт Балда нь субьект, хоёр дахь өгүүлбэрт “Балда” гэдэг үг нь хаяг юм.

Энэ хоёр үзэгдлийг хэрхэн ялгах вэ гэсэн асуултын талаар бодоцгооё.

1. Дүрэм зүйн үндэслэлийг олох;

Дүгнэлт:Давж заалдах гомдол нь ялын нэг хэсэг биш юм.

Хүүхдүүд ээ, "Та" гэсэн төлөөний үгийг хаяг гэж бодож байна уу? “Та” гэсэн төлөөний үг нь хаяг биш гэдгийг батал.

"Чи" гэсэн төлөөний үг хэнийг хэлдэг вэ? (Baldu дээр, дуу хоолой, таслалаар тодруулаагүй)

Хүүхдүүд ээ, "Та", "Та" гэсэн төлөөний үг нь хаяг биш гэдгийг санаарай.

Хэрэв хэн нэгэн танд: "Надад дэвтэрээ өгөөч!" Энэ хэллэгийг эелдэг, соёлтой сонсогдохын тулд яаж засах вэ? ("Саша, надад дэвтэр өгөөч").

    Ингээд анх удаа хатан хаан хэрхэн дүрслэгдсэнийг харцгаая. Тэр яаж байна

толинд эргэж байна уу?

Би түүнтэй эелдэгээр хошигнолоо (нөхөрсөг, хөгжилтэй)

Тэгээд тэр өөрийгөө гайхуулж хэлэв:

"Миний толь, надад хэлээч,

Надад бүх үнэнээ хэлээч:

Би дэлхийн хамгийн хөөрхөн нь юу?

Бүгд ягаан, цагаан?"

Энэ нь түүнийг хэрхэн тодорхойлдог вэ?

Бакалаврын үдэшлэгт бэлдэж байна

Энд хатан хаан хувцаслаж байна

Таны толины өмнө,

Би түүнтэй үг сольсон:

Бүгд ягаан, цагаан?"

    Хатан хаан юу олж мэдсэн бэ? Тэр ямар аялгуугаар ханддаг вэ

энэ удаад толь уу?

Хатан үсрэх үед

Тийм ээ, тэр гараа даллангуут

Тийм ээ, энэ нь толинд цохих болно,

Энэ нь өсгийтэй тамга дарахтай адил юм:

("хар атаархлаар дүүрэн") залуу гүнж рүү).

"Би хамгийн хөөрхөн нь гэж үү, надад хэлээч?

Бүгд ягаан, цагаан?"

    Дараа нь бид хатан хаантай хэзээ уулзах вэ?

Тэр өдөр муу хатан хаан

Сайхан мэдээ хүлээж байна

(Ямар мэдээ вэ?)

Нууцаар би толь авлаа

Тэгээд тэр асуултаа асуув:

"Би хамгийн хөөрхөн нь гэж үү, надад хэлээч?

Бүгд ягаан, цагаан?"

    Тэгээд сүүлчийн удаа.

Тэр үед гэртээ сул байсан

Муу муу хойд эх суув

Таны толины өмнө

Тэгээд тэр түүнтэй ярилцаж:

"Би дэлхийн хамгийн хөөрхөн нь юу?

Бүгд ягаан, цагаан?"

Дүгнэлт:

Бид ямар дүгнэлтэд хүрч байна вэ?

(Хаяг ярианы болон урлагийн хувьд чухал үүрэг гүйцэтгэдэг

яриа) бөгөөд нэг үүрэг гүйцэтгэдэг утга зохиолын баатрыг тодорхойлох арга хэрэгслээс.

Яриа дахь хаягуудын үүрэг.

Хаяг ярианд чухал үүрэг гүйцэтгэдэг: тэд зөвхөн хэнд, юунд хандаж байгаагаа нэрлээд зогсохгүй бидний яриаг идэвхжүүлдэг. Эцэст нь, давж заалдах нь ихэвчлэн баатрын зан чанарыг илчлэхэд тусалдаг ажилладаг бөгөөд зохих аялгуугаар дуудагддаг.

Картууд (хосоор ажиллах)

“Сайн уу, улаан охин минь, 9-р сарын сүүлчээр хатан болж, надад баатар бэлэглээрэй. (хайртай, хайртай)

"Чи, ханхүү, миний аврагч, миний хүчирхэг аврагч, битгий уйтгарла." (баярлалаа)

"Зочид, та юутай наймаалцаж, одоо хаашаа явж байна?" (сонирхож байна)

"Эрхэм ноёд, далайг гатлан, далай дагуулан алдар суут Салтан хаан руу аялах сайхан аялал" (нөхөрсөг)

"Хангалттай, ханхүү, сэтгэл минь, битгий гуниглаарай" (зөөлөн, тайвшруулан)

    "Загасчин ба загасны үлгэр".

"Тэнэг минь ээ, энгийн хүн! Та загаснаас хэрхэн золиос авахаа мэдэхгүй байсан!" (гурамтай)

"Загас хатагтай, өршөөгөөч, хөгшин эмэгтэй намайг загналаа." (гуйсан)

"Эр хүн, багана язгууртан эмэгтэй, чи надтай яаж маргаж байна аа?" (уур уцаартай)

"Сайн уу, эрхэмсэг хатагтай! Цай, хонгор минь одоо баяртай байна” гэж хэлэв. (зэмлэн)

-Миний үнэнч ажилчин Балда нааш ир! (шаардлагатай)

- Балда чи яагаад манайд ирсэн юм бэ? (заналхийлэх)

"Чи, имп, залуу хэвээр байна, чи надтай өрсөлдөхөд сул байна" (шоолж)

"Ядарсан, хөөрхий! Амрах, хонгор минь! (уучлаарай)

"Дайсан аа, би чамд даалгавар өгье!" (хатуу)

"Миний амьдрал! Надад хэлээч, би буруутай юу?" (асуулттайгаар)

"Хүлээгээрэй, эмээ, жаахан хүлээгээрэй" (хүндэтгэсэн)

“Өө, бяцхан охин минь! Хараал идсэн нохой түүнийг дийлж, бараг л идчихлээ” (баяртай, гомдолтойгоор)

"Юу, Соколко, чамд юу болоод байна?" (түгшүүртэй)

"Бидний гэрэл, нарны туяа! Та жилийн турш тэнгэрт алхдаг" (хүндэтгэсэн, найдаж байна)

1-р түвшин: 3 өгүүлбэрийг хуулж, шаардлагатай цэг таслалыг нэмнэ үү.

2-р түвшин

3-р түвшин: хаягийн бүх үгийг (хэлбэр) бичээд алийг нь зааж өг тэдгээрийг аялгуугаар дууддаг.

    Хичээлийг дүгнэж байна. Бүлгээр ажиллах.

Тиймээс бид бүгдийг илчилсэн эмчилгээний гол шинж тэмдэг.Сурсан бүхнээ нэг хариулт болгон оруулъя. Бүлэг болгон цуглуулж, богино сануулгыг бөглөнө үү.

"Пушкиныг уншина уу, найзууд аа.

Үлгэр унш.

Тэгээд амьдрал дүүрэн байх болно

Сайхан сэтгэл, хайр."

Би ямар эмчилгээ хийсэн бэ? (Найзууд)

Хичээлд хандах хандлага, сэтгэл санаагаа илэрхийлэн надад хаягласан өгүүлбэр зохио. (тараах хуудас)

Зочдод хандаж хэлэх (Жишээ нь: Эрхэм зочид, манай хичээл танд таалагдсан уу?)

Анхаарал татах тоглоомоор хичээлээ дуусгацгаая. Би давж заалдах өгүүлбэрүүдийг унших бөгөөд та үг үүсгэх нэг үсгийг бичих ёстой ( Цэг таслалгүй өгүүлбэрийг проектороор харуулах эсвэл тусдаа картанд бичнэ)

    Би далайгаас далай хүртэлх бүх зүйлийг харж байна, би чамайг таньж байна, Орос! ( Хаягийн үгийн эгшиг)

    Жаахан ч болов уйтгар гуниг минь намайг орхиж яваарай гэж гуйя. (

    Алив, дэлхий минь, чухал асуудлаас жаахан амарцгаая.(

    Ганцаараа мөхөхгүйн тулд гар барьцгаая найзуудаа.( өмнө давж заалдахби иддэг ).

    Чи миний хувь заяаны гол зүйл болсон уугуул гудамж минь. (

    Таныг хэн зохион бүтээсэн юм бэ, од орон? (

Үсгүүдээс үг зохио. (Ухаантай охин) Ангид анхааралтай байсан хүмүүс энэ үгийг олж авсан.

D.Z Ангийнхандаа мессеж бичээрэй.

Хавсралт 1

    Хаягийн үгийн эгшиг)

    Хаягийн хэсэг болох төлөөний үгийн эхний үсэг).

    Хаягийн дараа шууд үгийн эхний үсэг).

    Үгийн сүүлчийн үсэг зогсож байнаөмнө давж заалдахби иддэг ).

    Хаягийн хэсэг болох нэр үгийн төгсгөлийн өмнөх үсэг).

    Хаягийн хэсэг болох нэр үгийн өргөлтгүй эгшиг).

    Би далайгаас далай хүртэлх бүх зүйлийг харж байна, би чамайг таньж байна, Орос! ( Хаягийн үгийн эгшиг)

    Жаахан ч болов уйтгар гуниг минь намайг орхиж яваарай гэж гуйя. ( Хаягийн хэсэг болох төлөөний үгийн эхний үсэг).

    Чухал асуудлаас жаахан амарцгаая.( Хаягийн дараа шууд үгийн эхний үсэг).

    Ганцаараа мөхөхгүйн тулд гар барьцгаая найзуудаа.( Үгийн сүүлчийн үсэг зогсож байнаөмнө давж заалдахби иддэг ).

    Миний хувь тавилан дээр чи миний гол гудамж болсон. ( Хаягийн хэсэг болох нэр үгийн төгсгөлийн өмнөх үсэг).

    Таныг оддын орон гэж хэн зохион бүтээсэн бэ? ( Хаягийн хэсэг болох нэр үгийн өргөлтгүй эгшиг).

    Би далайгаас далай хүртэлх бүх зүйлийг харж байна, би чамайг таньж байна, Орос! ( Хаягийн үгийн эгшиг)

    Жаахан ч болов уйтгар гуниг минь намайг орхиж яваарай гэж гуйя. ( Хаягийн хэсэг болох төлөөний үгийн эхний үсэг).

    Чухал асуудлаас жаахан амарцгаая.( Хаягийн дараа шууд үгийн эхний үсэг).

    Ганцаараа мөхөхгүйн тулд гар барьцгаая найзуудаа.( Үгийн сүүлчийн үсэг зогсож байнаөмнө давж заалдахби иддэг ).

    Миний хувь тавилан дээр чи миний гол гудамж болсон. ( Хаягийн хэсэг болох нэр үгийн төгсгөлийн өмнөх үсэг).

    Таныг оддын орон гэж хэн зохион бүтээсэн бэ? ( Хаягийн хэсэг болох нэр үгийн өргөлтгүй эгшиг).

    Би далайгаас далай хүртэлх бүх зүйлийг харж байна, би чамайг таньж байна, Орос! ( Хаягийн үгийн эгшиг)

    Жаахан ч болов уйтгар гуниг минь намайг орхиж яваарай гэж гуйя. ( Хаягийн хэсэг болох төлөөний үгийн эхний үсэг).

    Чухал асуудлаас жаахан амарцгаая.( Хаягийн дараа шууд үгийн эхний үсэг).

    Ганцаараа мөхөхгүйн тулд гар барьцгаая найзуудаа.( Үгийн сүүлчийн үсэг зогсож байнаөмнө давж заалдахби иддэг ).

    Миний хувь тавилан дээр чи миний гол гудамж болсон. ( Хаягийн хэсэг болох нэр үгийн төгсгөлийн өмнөх үсэг).

    Таныг оддын орон гэж хэн зохион бүтээсэн бэ? ( Хаягийн хэсэг болох нэр үгийн өргөлтгүй эгшиг).

Хавсралт 2

“Салтан хааны үлгэр, түүний алдар суут, хүчирхэг баатар ханхүүгийн тухай

Гуидон Салтанович ба үзэсгэлэнт хун гүнж."

"Сайн уу, улаан охин минь, 9-р сарын сүүлээр хатан болж, надад баатар төрүүлээрэй."

"Чи бол миний ханхүү, миний аврагч, миний хүчирхэг аврагч, санаа зовох хэрэггүй."

"Та зочидтойгоо юу наймаалцаж, одоо хаашаа явж байгаа юм бэ?"

"Эрхэм ноёд та бүхэндээ далайн эрэг дагуу, далай дагуулан алдар суут Салтан хаан руу аялаарай"

"Хайрт ханхүү минь, битгий гуниглаарай"

1-р түвшин

2-р түвшинхаягийн бүх үгийг (хэлбэр) бичиж, 3 өгүүлбэрийн диаграммыг хий.

3-р түвшиналийг нь заана

"Загасчин ба загасны үлгэр".

"Тэнэг минь ээ, энгийн хүн! Та загаснаас хэрхэн золиос авахаа мэдэхгүй байсан!"

"Загас хатагтай, өршөөгөөч, хөгшин эмэгтэй намайг загналаа."

"Эр хүн, багана язгууртан эмэгтэй, чи надтай яаж маргаж байна аа?"

"Сайн уу, эрхэмсэг хатагтай хатагтай! Цай, хонгор минь одоо баяртай байна” гэж хэлэв.

1-р түвшин 3 өгүүлбэр бичиж, шаардлагатай цэг таслалыг нэмнэ үү.

2-р түвшинхаягийн бүх үгийг (хэлбэр) бичиж, 3 өгүүлбэрийн диаграммыг хий.

3-р түвшин хаягийн бүх үгийг (хэлбэр) бичиж,алийг нь заанаТэд аялгуугаар дуудагддаг (яаж?).

"Тахилч ба түүний ажилчин Балдагийн үлгэр".

-Миний үнэнч ажилчин Балда нааш ир!

- Балда чи яагаад манайд ирсэн юм бэ?

"Чи залуу хэвээр байна, чи надтай өрсөлдөхөд сул байна."

"Хөөрхий ядарч байна! Амрах, хонгор минь!

"Би чамд дайсны даалгавар өгье!"

1-р түвшин 3 өгүүлбэр бичиж, шаардлагатай цэг таслалыг нэмнэ үү.

2-р түвшинхаягийн бүх үгийг (хэлбэр) бичиж, 3 өгүүлбэрийн диаграммыг хий.

3-р түвшин хаягийн бүх үгийг (хэлбэр) бичиж,алийг нь заана Тэд аялгуугаар дуудагддаг (яаж?).

"Үхсэн гүнж ба долоон баатрын үлгэр".

"Миний амьдрал, надад хэлээч, би буруутай юу?"

"Хүлээгээрэй, эмээ, жаахан хүлээ"

“Өө, бяцхан охин минь! Хараал идсэн нохой түүнийг дийлж, үхтэл нь идчих дөхсөн” гэжээ.

"Чамд юу болоод байна, Соколко?"

"Манай гэрэлт нар Та жилийн турш тэнгэрт алхдаг"

1-р түвшин 3 өгүүлбэр бичиж, шаардлагатай цэг таслалыг нэмнэ үү.

2-р түвшинхаягийн бүх үгийг (хэлбэр) бичиж, 3 өгүүлбэрийн диаграммыг хий.

3-р түвшин хаягийн бүх үгийг (хэлбэр) бичиж,алийг нь заана Тэд аялгуугаар дуудагддаг (яаж?).

Хавсралт 3

Би түүнтэй эелдэгээр хошигнолоо (нөхөрсөг, хөгжилтэй)

Тэгээд тэр өөрийгөө гайхуулж хэлэв:

"Миний толь, надад хэлээч,

Надад бүх үнэнээ хэлээч:

Би дэлхийн хамгийн хөөрхөн нь юу?

Бүгд ягаан, цагаан?"

Бакалаврын үдэшлэгт бэлдэж байна

Энд хатан хаан хувцаслаж байна

Таны толины өмнө,

Би түүнтэй үг сольсон:

(бардам, бардам, тууштай)

"Би хамгийн хөөрхөн нь гэж үү, надад хэлээч?

Бүгд ягаан, цагаан?"

Хатан үсрэх үед

Тийм ээ, тэр гараа даллангуут

Тийм ээ, энэ нь толинд цохих болно,

Энэ нь өсгийтэй тамга дарахтай адил юм:

"Би хамгийн хөөрхөн нь гэж үү, надад хэлээч?

Бүгд ягаан, цагаан?"

Тэр өдөр муу хатан хаан

Сайхан мэдээ хүлээж байна

Нууцаар би толь авлаа

Тэгээд тэр асуултаа асуув:

(шаардлагатай, өөртөө итгэлтэй, гэхдээ бага зэрэг болгоомжтой)

"Би хамгийн хөөрхөн нь гэж үү, надад хэлээч?

Бүгд ягаан, цагаан?"

Тэр үед гэртээ сул байсан

Муу муу хойд эх суув

Таны толины өмнө

Тэгээд тэр түүнтэй ярилцаж:

(хайхрамжгүй, ердийн хариултыг хүлээж байна)

"Би дэлхийн хамгийн хөөрхөн нь юу?

Бүгд ягаан, цагаан?"

Хавсралт 4

Бүлгийн ажил

Сэдэв: "_____________________"

1_____________________________________

2_____________________________________

3_____________________________________

4_____________________________________

5_____________________________________

6_____________________________________

7_____________________________________

Хавсралт 5

Хичээлд хандах хандлага, сэтгэл санаагаа илэрхийлэн надад хаягласан өгүүлбэр зохио.

Зорилтууд:хүний ​​харилцааны хамгийн төгс хэрэгсэл болох дуу авианы тухай ойлголт өгөх; хэлний үндсэн нэгжийн талаарх мэдлэгийг идэвхжүүлэх.

Үүсгэсэн UUD: n - үйл явдлын логик шалтгаан-үр дагаврын дарааллыг тогтоох; к - аман болон бичгийн хэлбэрээр өөрийн бодол санаа, мэдрэмжээ илэрхийлэх чадвар; асуудлын хамтын хэлэлцүүлэгт оролцох чадвар; r. - хяналт, өөрийгөө үнэлэх, харилцан үнэлгээ хийх чадвар; л. - өөрийн амьдралын туршлагаа ойлгож, ашиглах, хөгжлийн бэрхшээлтэй хүмүүст эелдэг байдал, анхаарал хандуулах.

Тоног төхөөрөмж: бие даасан ажилд зориулсан картууд, хичээлийн танилцуулга.

Хичээлийн явц:

1. ЗОХИОН БАЙГУУЛАЛТЫН МӨЧ.

Эцэст нь хонх дуугарав
Хичээл эхэлж байна.

2. ГЭРИЙН ДААЛГАВЛАА ШАЛГАХ.
Гэртээ та хэлний тухай синхрончлол зохиохыг оролдох ёстой байсан.
Syncwine гэж юу вэ? (тодорхой дүрэм журмын дагуу бичигдсэн таван мөрт холбогоогүй шүлэг)

Дүгнэлт өгдөг.

3. МЭДЛЭГИЙГ БОДИТЖУУЛАХ.
(Слайд №2)
Самбар дээр хэлний тухай зүйр үг байдаг. Үүнийг цуглуулж, тэмдэглэлийн дэвтэрт бичиж, зөв ​​бичгийн доогуур зур.

(Слайд №3)
Үг үсгийн алдаагаа шалгана уу.
Хэл урт, бодол богино.

Та зүйр цэцэн үгийн утгыг хэрхэн ойлгож байна вэ? (Хэрэв хүн маш их, хурдан ярьдаг бол түүнд юу ярьж байгааг бодох цаг байдаггүй)

Та хэлний тухай ямар зүйр үг мэддэг вэ? (хүүхдүүд дууддаг)
(Слайд №4)Хэлний тухай хэдэн зүйр үг уншаарай.
Тэдгээрийн аль нь бичгийн зүйр цэцэн үгтэй утгаараа төстэй вэ?
(Хэл нь ярина, харин толгой нь хариулна.)

Карт ашиглан бие даасан ажил.
1. Хэл үгийн авианы шинжилгээ хийнэ.
2. Хэл гэдэг үгийг үгүйсгэ.

Бүх ангитай фронтын ажил.
Хэл гэдэг үгийг ярианы нэг хэсэг болгон авч үзье. (Нэр үг, ганц бус, нэр үг, эр, ганц, өгүүлбэрт энэ нь субьект, объект, нөхцөл байдал, хоёр үет, полисмантик байж болно)
Слайд №5.
Хэл гэдэг үг ямар утгатай вэ (Амтлах эрхтэн, харилцааны хэрэгсэл, галын хэл, гутлын хэл, хонхны хэл, олзлол.)
Карт ашиглан даалгавруудыг шалгах.

Дүгнэлт: яагаад дуу авианаас илүү олон дуу авиа байдаг вэ (I үсэг нь хоёр авиаг илэрхийлдэг)
Нэр үг өөр яаж өөрчлөгдөх вэ (тоогоор)

Хэл гэдэг үгээр хэллэг зохиоё (Хүүхдийн нэр)
Диктантын бичлэг: Орос хэл, хонхны хэл, хэл дээр гашуун байдаг. Үг үсгийн доогуур зур (SS, гашуун - гашуун)

(Слайд №6) Үг үсгийн алдаагаа шалгана уу.

Хэл бол харилцааны хэрэгсэл гэсэн үг хэллэгүүдийн аль нь вэ? (Орос хэл)

4. ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНЫ ӨӨРИЙГӨӨ ТОГТООХ.

35-р хуудасны сурах бичгийг нээ

*Хэсгийн сэдвийг уншина уу. Та үүнийг хэрхэн ойлгож байна вэ? (Харилцахын тулд хүнд хэл хэрэгтэй. Хэл байгаагүй бол хүмүүс бодол санаагаа илэрхийлж чадахгүй байх байсан.)

*Аливаа үйлдлийг хийхдээ хүн янз бүрийн арга хэрэглэдэг. Жишээ нь: цэцэрлэгийн ор ухахын тулд хүмүүс зохион бүтээсэн ... (хүрз)
Мөн хүмүүс хоорондоо харилцахын тулд хэлийг ашигладаг.
Орчин үеийн нөхцөлд хүн мэдээлэл дамжуулахын тулд өөр юу ашигладаг вэ? (утас, интернет)

Өнөөдөр бид хичээл дээр юу ярих вэ?
(Бид харилцааны хэрэгсэл болох хэлийг ярих болно)

5. ХИЧЭЭЛИЙН СЭДЭВ ДЭЭР АЖИЛЛАХ.

Сурах бичгийн дагуу ажиллана.
35-р хуудас Мэргэн шар шувуу асуулт авчирсан: Та ямар харилцааны хэрэгслийг мэддэг вэ (дохио, нүүрний хувирал, хэл)
36-р хуудасны зургуудаас харна уу. Харилцааны төрлийг нэрлэ.( слайд №7)
Анхан шатны хүмүүс харилцааны ямар хэрэгсэл ашигладаг байсан бэ (слайд №9)
(Анхан шатны хүмүүс дохио зангаа, нүүрний хувирлаар харилцдаг байсан)

Дасгал 50 х 37 Профессор Самоваровын захиасыг уншъя.

Дүгнэлт: Дохио зангаа, нүүрний хувирлаар харилцах нь үргэлж үр дүнтэй байдаг уу (Та бугыг дохио зангаагаар дүрсэлж болно, гэхдээ та үүнийг дүрсэлж чадахгүй)

Слайд №8
Хэлний хамгийн том нууц юу вэ? (Объектуудыг дуу авиа гэж нэрлэж эхэлсэн. Энэ нь дохио зангаа, нүүрний хувирал, хөдөлгөөнийг сольсон)

Сүүлийн догол мөрийг дэвтэртээ бич.
Бичлэг: Эргэн тойрон дахь объектуудыг дуу авиагаар дүрслэхийг зохион бүтээхэд хэлний хамгийн агуу нууцыг олж мэдсэн.

39-р хуудас Профессор Самоваровын төрөлх хэлний тухай мессеж (чанга унших).

Орос хэлний тухай алдартай хүмүүсийн мэдэгдлийг уншина уу.
Сумароковын мэдэгдлийг уншъя. ( Слайд №11)

Дүгнэлт:Сумароковын үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?
Иван Тургеневын мэдэгдлийг уншина уу( Слайд №14)

Дүгнэлт: Тургенев яагаад манай хэлийг эрдэнэ гэж нэрлэдэг вэ?
(Бид бүгдийг хараахан сураагүй байна, олох, сурах, олох шаардлагатай олон сонирхолтой зүйл байна)

М.Ломоносовын мэдэгдлийг уншина уу( Слайд №12)

Дүгнэлт:Ломоносов хэлний ямар шинж чанарыг тодорхойлсон бэ?
Слайд №13(сүр жавхлан, амьд байдал, эмзэглэл, баялаг, товчлол)

Нарийвчлал, товчлол гэдэг үгийн ижил утгатай үгийг сонго.
Тургеневын мэдэгдлийг дэвтэрт тэмдэглэв.

Бидний хэлийг, сайхан орос хэлээ, энэ эрдэнэсийг, бидний өмнөх үеийнхнээс бидэнд өвлүүлэн үлдээсэн, Пушкин гялалзаж байсан өвийг анхаарч үзээрэй!

6. ТУСГАЛ.

Мэдэгдэлүүдийг бөглөнө үү:

Эрт дээр үед хүмүүс ... (биеийн хөдөлгөөн) ашиглан мессеж дамжуулдаг байсан.
Үүнийг дохионы хэл гэж нэрлэдэг.

Өнөө үед объектуудыг ... ашиглан тэмдэглэдэг (дуу чимээ)

7. ҮР ДҮН.

Бидний судалж эхэлсэн хэсгийн нэр юу вэ? (Хэл бол харилцааны хэрэгсэл)

Тэд орчин үеийн ертөнцөд дохионы хэлээр харилцаж байна уу?

8. ГЭРИЙН ДААЛГАВАР.
Дасгал 51 хуудас 37

Гарчиг: 4-р ангийн орос хэлний хичээлийн хураангуй "Хэл бол харилцааны хэрэгсэл"

Албан тушаал: бага ангийн багш
Ажлын байр: МБОУ-ын 10-р дунд сургууль
Байршил: Уфа хот, Башкортостан



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!