Аравтын бутархай сэдвийг давтах. Математикийн хичээлийн хураангуй "аравтын бутархайтай үйлдэл"

Хичээлийн сэдэв: "Аравтын бутархай ба тэдгээртэй хийх үйлдлүүд."

Хичээлийн зорилго: "Аравтын бутархай" сэдвээр оюутнуудын мэдлэг, чадварыг давтаж, системчлэх, энэ сэдвээр эзэмшсэн мэдлэгийн түвшинг тодорхойлох, материалыг эзэмшсэн байдлыг шалгах; анхаарал, ой санамж, яриа, логик сэтгэлгээ, бие даасан байдлыг хөгжүүлэх; зорилгодоо хүрэх хүсэл эрмэлзэл, хариуцлагын мэдрэмж, өөртөө итгэх итгэл, багаар ажиллах чадварыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн зорилго: Сургалтын энэ үе шатанд тооцоолох чадварыг дадлагажуулахын ач холбогдлыг харуулах. Оюутнуудын математикийн хичээлийг судлах сэдлийг өдөөх;

Хичээлийн төрөл: "Аравтын бутархай" сэдвээр мэдлэг, чадварыг нэгтгэх, системчлэх, засах хичээл

Оюутны ажлын хэлбэр: фронт, бүлэг, хувь хүн

Тоног төхөөрөмж: зөөврийн компьютер, танилцуулга, "Аравтын бутархай бүхий бүх үйлдлүүд" сэдвээр тест, даалгаврын карт, оюутан бүрт зориулсан дохионы карт (улаан, ногоон, шар).

Хичээлийн явц

    Зохион байгуулалтын мөч.

Сайн уу залуусаа!
Та бүхэн суудалдаа сууна уу.
Өнөөдөр хоёрдугаар сарын 13,
Долоо хоногийн өдөр - Баасан гараг
Өнөөдөр бид зарцуулах болно
Сургамж нь энэ
үүнийг зориулах болно
Нэг сонирхолтой хүн.
Намайг анхааралтай сонс
Асуултанд хариулна уу
Ингээд л болоо, залуус аа, анхаараарай.
Юу ч бүү март
Намайг битгий урам хугалаарай.

Алив, залуу найз минь,

Хичээл эхлэхэд бэлэн үү?

Ширээн дээр бүх зүйл зүгээр үү?

Таны толгойд эмх цэгц бий юу?

Мэдлэгтэй байх

Үүнд тэвчээр, хүчин чармайлт хэрэгтэй болно.

    Хичээлийн сэдэл.

Бид бутархайг удаан хугацаанд судалж,
Харьцуулах, дугуйлах,
Нэмсэн, хассан,
Үржүүлж, хуваасан
Арифметик дундажийг оллоо.
Тэгээд одоо цаг нь ирлээ
Бүгдийг чамтай хамт шалгахын тулд.
Та асуудлыг хэрхэн шийдэж байна вэ?
Бутархайг араваар үржүүлнэ
Та тэгшитгэлийг хэрхэн шийддэг вэ?
Та олон жишээ мэдэх үү?
Бид тантай хамт бүх зүйлийг шалгах болно
Эцэст нь бид тушаал өгнө:
Эсвэл чамд А оноо өг, эсвэл чамайг явуулахыг зааж өг!

Амжилттай даван туулахын тулд бид дараахь зүйлийг хийх ёстой.

Асуусан асуултад тодорхой бөгөөд товч хариулах;

Санал болгож буй ажлуудыг хурдан бөгөөд зөв тооцоолох;

Ажил дээр нь туслах;

Бусдыг сонсох чадвартай байх гэх мэт.

Хичээлийн уриа:"Аравтын бутархай!" сэдвээр маш сайн мэдлэгтэй байх.

3. Түүхэн суурьслайд 3-5

4. Суурь мэдлэгийг шинэчлэх

a) "Chamomile" тоглоом. Тоглоомын зорилго нь асуудлыг шийдвэрлэхэд шаардагдах дүрмийг давтах явдал юм.

(Чамоми цэцгийн цэцгийг соронз ашиглан самбарт хавсаргаж, дэлбээ тус бүр дээр асуулт бичдэг. Дэлбээ нээж сурагч тавьсан асуултад хариулна):

Аравтын бутархайг нэмэх, хасах дүрэм

Аравтын бутархайг 10, 100, 1000-аар үржүүлэх дүрэм:.

Аравтын бутархайг 10, 100, 1000-д хуваах дүрэм:.

Аравтын бутархайг натурал тоогоор үржүүлэх дүрэм

Аравтын бутархайг аравтын бутархайгаар үржүүлэх дүрэм

Аравтын бутархайг натурал тоонд хуваах дүрэм

Аравтын бутархайг аравтын бутархайд хуваах дүрэм

Аравтын бутархайг харьцуулах дүрэм

б). Одоо аман тооцоолол нь бидэнд ашигтай байх болно.

"Эрүүл мэнд бол бүх зүйл биш, харин эрүүл мэндгүй бүх зүйл юу ч биш юм." Сократ

5. Олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах.

Оюутнуудад зориулсан даалгавар.

1. Математикийн диктант

Сурагчид зөвхөн хариултаа цаасан дээр бичдэг.

1) 24,04: 2= 12,02

2) 1.3 1.5 + 1.5 1.7 = 4.5

3) 8,07 + 4,1 = 12,17

4) 1,28 +3,4 +1,72 -2,4 = 4

6) 0.7 · * =0.007 (зөв тэгш байдлыг авахын тулд *-ын оронд тоо оруулна уу) 0.01

7) 7.8 · 3.5 – 7.8 · 3.4 =0.78

8) 2,54: * = 2540 = 0,001

9) 9,6: 100 =0,096

2). Зөв хариултууд:

1) 12.02 Вт 4) 4 I 7) 0.78 P

2) 4,5 К 5) 40 А 8) 0,001 С

3) 12.17 U 6) 0.01. 9) 0.096 Н

Оюутнууд цаасаа солилцож, оноо өгдөг

Хариултуудын дагуу хүснэгтийн үсгүүдийг байрлуул.

2) Алиалагч аравтын бутархайг нэмэх, хасах, үржүүлэх хэд хэдэн жишээ гаргаж ирэн, илүү хөгжилтэй болгохын тулд тэдгээрийн доторх таслалыг арилгасан. Түүний гаргасан тэгш байдал энд байна:

34 * 0,01 = 0034

Таслалыг зөв газар тавьж байна

3) Асуудлыг шийдвэрлэх:

1. Даваа гаригт 37.6 тонн, мягмар гаригт даваа гарагаас 3.8 тонн, лхагва гаригт мягмар гарагийнхаас 1.5 дахин бага үр тариа буталсан байна. Энэ гурван хоногт хэдэн тонн үр тариа буталсан бэ?

2. Жуулчид гол руу 6,6 км/цагийн хурдтай, голын эрэг дагуу 4,2 км/цагийн хурдтай алхсан. Тэд нийтдээ 9.06 км алхсан. Жуулчид гол руу 0,8 цаг алхсан бол эрэг дагуу хэр удаан алхсан бэ?

6. Биеийн тамирын хичээлийн минут

Ангидаа бид бичсэн:

Тэд мэддэг бүхнээ хариулав.

Одоо бид амарна

Тэгээд дахин бичиж эхэлцгээе!

Бодлого, тэгшитгэлийг шийдвэрлэх явцад хуримтлагдсан хурцадмал байдлыг тайлж, дэвтэр дээрээ үргэлжлүүлэн ажиллацгаая.

7. “Аравтын бутархайг нэмэх, хасах, үржүүлэх, хуваах” сэдвийн тест

Одоо мэдлэгээ тестээр шалгацгаая.

Сонголт 1

1) Нэмэлт хийх:

2) Үржүүлэх үйлдлийг хий:

3) Хэмжилтийн утгыг ол:

Нэмж хэлэхэд:

Илэрхийллийн утгыг ол:

4,36: (3,15 + 2,3)

Сонголт 2

1) Нэмэлт хийх:

2) Үржүүлэх үйлдлийг хий:

3) Хэмжилтийн утгыг ол:

Нэмж хэлэхэд:

Илэрхийллийн утгыг ол:

6,93: (0,028 + 1,512)

Туршилтын түлхүүр:

1) 2) 3) нэмэх.

I. сонголт B) A) B) C)

II. сонголт A) B) C) C)

Бид өөрсдөө ажлаа шалгадаг. Даалгавар бүрийн хажууд бид "+" эсвэл "-" тэмдэг тавьдаг.

Үр дүнг нь үнэлж үзье

Үнэлгээний шалгуур:

“5” – 5 даалгавар “4” – 4 даалгавар;

"5" - улаан, "4" - ногоон, "3" - шар гэсэн оноо авсан дохионы картын тусламжтайгаар харуул.

8. Хосоор ажиллах

Алхам алхмуудыг дагана уу. Хүснэгтээс хариултууд болон тэдгээрт тохирох үсгүүдийг хайчилж ав. Үлдсэн үсгүүд нь үгийг унших боломжийг танд олгоно.

1) 5,8 + 22,191=

2) 6.025 x 5.6 =

3) 1.15 x 0.4 =

5) 131,67: 5,7 =

1,4 23,1 0,46 2,11 0,14 0,4 27,991 3,4 33,74 27 8,22 2,6

M P Y O Z L O V D E C

Хариулт: САЙН БОЛОВ гэдэг үг

9. Гэрийн даалгавар:

Та бүгдэд амжилт хүсье!
Та нар бүгд зоригтнууд юм!
Мөн миний хайртыг олон жилийн турш байг
Математик таны дэргэд үргэлж байх болно!

22-37 алхмуудыг давтана уу. 1317, 1321, 1333 тоот даалгавруудыг шийдвэрлэнэ

Аравтын бутархайг нэмэх, хасах аргыг ашиглан шийдэж болох бодлогыг ландшафтын хуудсан дээр бодож олоод сайхан зурж, бодлогын нөхцөлийг цаасан дээр бичиж, энэ нөхцөлийн дагуу зураг зурж, бичээрэй. дэвтэр дэх шийдэл. Нөхцөл дэх өгөгдөл бодит байдалтай нийцэж байхын тулд ангийн сурагчдад таны даалгавар таалагдаж байгаа эсэхийг шалгаарай.

10. Хичээлийн хураангуй. Тусгал.Микрофоны зарчим. (Оюутнууд ээлжлэн асуултуудын аль нэгэнд үндэслэлтэй хариулт өгдөг).

Өнөөдрийн хичээл надад таалагдлаа...

Өнөөдөр хичээл дээр би давтан хэлсэн ...

Өнөөдөр хичээл дээр би бататгасан ...

Өнөөдөр хичээл дээр би өөрийгөө дүгнэсэн...

Ямар төрлийн ажил нь хүндрэл учруулж, дахин давтахыг шаарддаг...

Та ямар мэдлэгт итгэлтэй байна вэ...

Хичээл таныг тухайн сэдвээр мэдлэг, ур чадвар, чадвараа ахиулахад тусалсан уу...

Хэнд илүү их ажил хэрэгтэй байна, юун дээр...

Өнөөдрийн хичээл хэр үр дүнтэй болов...

Уг бүтээлийг мультимедиа проектор ашиглан дэлгэцэн дээр харуулахад ашигладаг.

Сэдэв : аравтын бутархайтай үйлдлүүд.

Хичээлийн зорилго:

Тааламжтай, найрсаг орчин бүрдүүлэх.

  1. натурал тоогоор нэмэх, хасах, үржүүлэх, хуваах үйлдлүүдийг нэгтгэх.
  2. логик сэтгэлгээ, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх
  3. нинжин сэтгэл, бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх, харилцан туслалцаа үзүүлэх.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Багш өөрийгөө танилцуулна (слайд 1) “Сайн уу залуусаа. Намайг Татьяна Ивановна гэдэг. Таныг ангийнхаа хамгийн сониуч, нөхөрсөг хүүхдүүд байдаг гэж сонссон. Би чамтай илүү сайн танилцахыг үнэхээр хүсч байсан бөгөөд энэ талаар хуучин үлгэрүүд бидэнд туслах болно.

Өдөр хоног өнгөрч байгаа тул та яараарай

Та дахин үлгэрт зочилж байна

Тусламжид бүү найд

Санаж: бүх зүйл таны гарт байна.

Мөн сүүлийн мөрүүд бидний бүх ажлын уриа болоосой гэж хүсч байна.

Багш: "Залуус аа, та шидтэнгүүдэд итгэдэг үү? Би итгэж байна.

Өнөөдөр нэгэн сайхан сэтгэлт шидтэн бидэн дээр ирэх болно (слайд2) бидний сайн үйлсийн төлөө шидтэн хүн бүрт бэлэг өгөхөө амлав.

2. Аман ажил:

Үүнийг хийхийн тулд бид жишээнүүдийг шийдэх хэрэгтэй (Слайд 3). .. Хариултыг хүлээн авсны дараа энэ жишээнд тохирох үсгийг цагаан толгойн толгойноос олоорой, зөвхөн бүх үсгийг цуглуулснаар та бидэн рүү хэн ирснийг таамаглах болно. Одоо бид хэний эгнээ даалгаврыг илүү хурдан гүйцэтгэхийг олж мэдэх болно. Шалгах (слайд 3, товшино уу)

Багш: "Сайн байна уу залуусаа! Хүүхэлдэйн киноны баатрууд бидэнтэй уулзахаар ирэв (слайд 4)

3 . Хамтарсан зүйлийг давтах.

Хөгжим тоглодог (слайд 5), Мэдэхгүй гарч ирнэ (слайд 5 дээр дарна уу)

Багш: "Залуус аа, Данно манай гэрт ирэх гэж яарч байсан. Би түүнийг аравтын бутархайг хэрхэн нэмэх, хасахыг мэддэг гэдгийг харуулахыг хүссэн юм (Слайд 6) Гэхдээ тэр бороонд автсан бөгөөд би чамайг маш анхааралтай, сайхан сэтгэлтэй гэж сонссон Та Dunno-д таслал тавихад тусалж чадна гэж бодож байна.

Бид даалгавраа амжилттай гүйцэтгэсэн. Данно ямар их баяртай байгааг хараарай.

Өө, бас өөр хүн манайхаар ирсэн.

Багш: "Хөгжим сонсогдож байна (слайд 7), Винни Пух гарч ирнэ (слайд 7 дээр дарна уу)

Багш: "Энэ бол Винни Пүүх. Тэрээр сонирхолтой жишээнүүдийг шийдвэрлэхийн том шүтэн бишрэгч бөгөөд бидэнд ер бусын жишээнүүдийг авчирсан. Бид түүнд жишээг хэрхэн шийдэж болохыг харуулах уу?

Оюутнууд даалгаврыг бие даан гүйцэтгэж, дараа нь хуудсыг сольж, слайд дээрх хариултуудыг шалгана. (слайд 8)

Винни Пух бол маш их догдолдог бөгөөд тэр бидэнд бэлэг болгон суудлаасаа босоорой. Тийм, үгүй ​​гэж бүү хэл, харин гараараа харуул (слайд 9)

Сайн байна.

Мөн өөр нэг зочин аль хэдийн бидэн рүү яаран ирж байна, тэр Пиноккио үнэхээр хэцүү ажилд дуртай юу? Тэр танд зориулж тест бэлтгэж, хариултын хувилбарын үсгийг дугуйлснаар та нар өнөөдөр хэрхэн ажилласан бэ?

За? Залуус эхний драфтад хэрхэн оролцсон бэ? Хоёрдахь хувилбарын талаар юу хэлэх вэ?

Манай зам хэцүү байсан

Гэхдээ та үүнийг даван туулсан, найзууд аа.

Ямар авьяастай хүүхдүүд!

Би есдүгээр сургуульд харж байна.

Энд манай илбэчин байна (слайд 10), (слайд 11)

5 Тайвшрах.

Залуус аа, би та нарыг маш сайхан сэтгэлээр үлдээж байна. Надад үзүүлээчболон хамт Та ямар ааштай явах вэ?

Би танд эдгээр хөгжилтэй царайнуудыг өгч байна. Чамайг математикийн хичээлд үргэлж ийм сэтгэлээр явна гэж найдаж байна.

Сонирхолтой танилцуулгад баярлалаа.

Оюутны ажлын дэвтэр.

(нэг хичээлийн ажлын номны хэсэг)

Сайхан ажил.

Тэгшитгэл ашиглан асуудлыг шийдвэрлэх.

№1

4x + 3x = 77,

7x=77,

X=77:7,

X=11.

Хариулт: x=11.

19x-3x+5=133,

16x+5=133,

16х =133-5,

16x=128,

X=128:16,

X=8.

Хариулт: x=8.

№2

(7+8)*a=7a+8a

(r-12)*5=5r-60

3v-12=(v-4)*3

(v-7)*3=3v-21

№560

3a +17+ 3a +14=6a+31

k +35+ 4к +26=5к+61

№574

Нэг хэсгийн массыг х кг болгоё

ус - 7 кг

Сүүний өөх тос - 2 кг 4400 кг

Элсэн чихэр - 2 кг

Тэгшитгэл үүсгэж, шийдье:

7x+2x+2x=4400,

11х=4400,

X=4400:11,

X=400

400 кг - нэг хэсгийн жин.

7*400=2800(кг) – усны масс

2*400=800(кг) – өөхний масс

2* 400=800(кг) – элсэн чихрийн масс

Хариулт. 2800кг, 800кг. 800 кг.

6-р ангийн математикийн хичээл. (FSES)

Сэдэв.Аравтын бутархайтай үйлдлүүд. Давталт.

Хичээлийн төрөл. 5-р ангид сурсан зүйлээ давтах "Аравтын бутархай" сэдвээр мэдлэгээ нэгтгэх, системчлэх хичээл.

Зорилго: УУД бий болгох.:

    Хувийн.

Хувь хүн, түүний нэр төрийг хүндэтгэх,

тогтвортой танин мэдэхүйн сонирхол,

эрх тэгш харилцаа, харилцан хүндэтгэлийн үндсэн дээр яриа хэлэлцээ хийх чадвар;

тогтвортой танин мэдэхүйн сонирхол;

    Сэдэв.

Аравтын бутархайг унших, аравтын бутархайг харьцуулах, аравтын бутархайг нэмэх, хасах, тооцоололд солих ба хослолын хуулиудыг ашиглах, аравтын бутархайг үржүүлэх, тооцоололд солих ба хослолын хуулийг ашиглах, асуудал шийдвэрлэхэд аравтын бутархайг хуваахыг ашиглах

    Мета субьект. Бүх нийтийн боловсролын үйл ажиллагааг бүрдүүлэх.

Зохицуулалтын UD.

Хичээл дэх үйл ажиллагааны зорилгоо тодорхойлох,

Зорилгодоо хүрэх арга замыг төлөвлөх;

Хэлэлцээрийн үндсэн дээр асуудалтай нөхцөл байдалд шийдвэр гаргах;

Танин мэдэхүйн UD.

Асуудлыг шийдвэрлэх, даалгавар гүйцэтгэх, тооцоолох ерөнхий арга техникийг эзэмшсэн байх;энгийн бутархайн шинж чанарыг ашиглахад үндэслэсэн даалгавруудыг гүйцээнэ.

Харилцаа холбооны UD. Үйл ажиллагаагаа төлөвлөх, зохицуулахын тулд яриаг хангалттай ашиглах,өөрийн үзэл бодлоо илэрхийлж, маргаж, түншийнхээ байр суурьтай уялдуулах.

Сурагчдын сурах үйл ажиллагаа.

Бүх нийтийн боловсролын үйл ажиллагааны мета-субъектийг бүрдүүлэх.

Зохицуулалтын

Танин мэдэхүйн

Харилцаа холбоо

I Зохион байгуулалтын үе шат

Хичээлийн сэдвийг судлах сэдэл

Зорилго тогтоох

Багшийн нээлтийн үг.

Бид ямар бутархайг судалж байна вэ?

Бид тэдэнтэй ямар арга хэмжээ авч чадах вэ?

Багш нар сонсож байна.

Асуултанд хариулна уу.

Багшийн удирдлаган дор хичээлийн зорилгоо тодорхойлдог.

Тэд зорилгодоо хүрэх арга замыг төлөвлөж байна.

Өмнө нь олж авсан мэдлэгээ давт.

хүүхдүүд танил ойлголтуудыг нэрлэнэ.

Хүүхдүүд боломжит хариултуудыг санал болгодог.

Оюутнууд санал бодлоо илэрхийлдэг.

Тэд биеэ зөв авч явж, багшийг сонсож, гараа өргөж, найзынхаа үгийг сонсож сурдаг.

Бодол санаагаа амаар илэрхийлэх.

II. Давталт. Амаар тоолох

    Даалгавар бол жишээг амаар тооцоолох явдал юм. Бид ангийнхны хариултыг хянаж, картаар дохио өгдөг (натурал тоо, аравтын бутархай)

Оюутнууд үйлдлээ хянаж сурдаг.

Тэд үйлдлүүдийн зөв байдлыг зохих ёсоор үнэлж, үйл ажиллагаа ахих тусам шаардлагатай зохицуулалтыг хийж сурдаг.

Оюутнууд даалгавраа гүйцэтгэж, хариултынхаа зөвийг шалгана.

Үйлдлийг хянах

III. дасгал хийх.

Сонсоод бичээрэй.

Энэ асуудлын нөхцөл байдалд дүн шинжилгээ хийж, анхны болон эцсийн өгөгдлийн талаар тайлбар өгнө үү.

Сурагчид санаж, хариулдаг.

Тэд үйл ажиллагаагаа төлөвлөх, зохицуулахын тулд яриаг хангалттай ашигладаг.

IV. аман ажил

Амны дасгал хийх, бэлэн зургаар ажиллах

Хүүхдүүд санал бодлоо илэрхийлдэг.

Тэд багштай тохиролцсоны үндсэн дээр шийдвэр гаргадаг.

Хүүхдүүд багшийн тавьсан асуултын хариултыг хайдаг

Тэд найзынхаа үгийг анхааралтай сонсож, түүний үзэл бодлыг хүндэтгэлтэй хүлээн авч сурдаг.

VI. асуудал шийдвэрлэх

Асуудлыг шийдвэрлэх арга замыг бие даан шинжлэх. Даалгавруудыг дэвтэрт хийж гүйцэтгээрэй.

Тэмдэглэлийн дэвтэрт тооцоол.

Зөв гүйцэтгэлийг шалгана уу.

Үйл ажиллагааны ерөнхий аргуудыг төлөвлөх. Хосуудын хувьд ажлын харилцаа тогтоо

Дасгалын хяналт. түншийн үйлдлийг засах.

VI I. Тусгал

    Хичээл дээр та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

    Тэд юу давтав?

    Та юу санаж байсан бэ?

    Ямар хүндрэлүүд гарсан бэ?

Юу саад болсон, юу тусалсан бэ?

Тэд зорилгодоо хүрэх чадвар, өгөгдсөн даалгаврын хэрэгжилтийн түвшинг зохих ёсоор үнэлж сурдаг.

Оюутнууд хичээл дээрх үйл ажиллагаанд дүн шинжилгээ хийдэг.

Өөрийн бодол санаа, мэдрэмж, үйлдлийн сэдлийг харуулахын тулд хэл шинжлэлийн хэрэгслийг хангалттай ашиглах.

VI II . Гэрийн даалгаврын талаарх мэдээлэл, түүнийг хэрхэн гүйцэтгэх заавар

Багш гэрийн даалгавар санал болгодог.

№14, 15, 25

Багш дүн тавьдаг. Хичээл хийхэд тусалсанд баярлалаа

Залуус гэрийн даалгавраа бичдэг.

Сурвалжлагч бүр өөрийгөө танилцуулж, асуулт асуудаг.

      Колобок сэтгүүлийн сурвалжлагч.

Асуулт 1. Сэтгүүлийн уншигчид 0.1-ээр хуваах, үржүүлэх ид шидийн дүрэм байдаг нь үнэн эсэхийг асууж байна;

0.01; 0.001 гэх мэт. Тэд юу вэ?

Асуулт 2. Редактор Винни Пухын найзуудаас захидал хүлээн авлаа. Төрсөн өдрөөрөө 12 лонхтой чанамал худалдаж аваад Пиглетийг урьсан найз нь өвдчих вий гэж тэд санаа зовж байна. Гэхдээ Пиглет нь Винни Пүүхээс 1.4 дахин удаан чанамал иддэг.

Энэ өдөр Пиглет хэдэн лонхтой чанамал идэж, Винни Пүүх хэдэн сав идэх вэ? Винни Пүүхэд туслаарай.

Шийдэл: Винни Пүүх -?

Гахай -? 1.4 дахин бага

Piglet X лааз идээрэй

1.4x + x = 12

2.4x = 12

x+12: 2.4

      x = 5 1.4 5 = 7

Асуулт 1. Муж бүр өөрийн гэсэн мөнгөн нэгжтэй. Орост 1 рубль, АНУ-д 1 доллар байна. 1 копейк - 0.01 рубль; 1 цент - 0.01 доллар. Хүмүүс ихэвчлэн нэг мужаас нөгөө мужаас мөнгө солих шаардлагатай болдог.

Одоо манай банкууд 1 ам.долларт 28.8 рубль өгч байна. 10, 100, 1000 доллараар хэдэн орос мөнгө төлөх ёстой вэ?

(288 рубль; 2880 рубль; 28800 рубль)

Асуулт 2. Америкт 2000 долларын үнэтэй компьютер Орост ямар үнэтэй байх вэ?

Шийдэл: 28.8 2000 = 57600 (руб.)

      Хариулт: Орос улсад компьютер 57,600 рубль болно.

"Дэлхий даяар" сэтгүүлийн сурвалжлагч.

Planet клубын залуу газарзүйчдэд дараах асуудлуудыг шийдвэрлэхэд тусална уу.

Асуулт 1. Европын хамгийн өндөр оргилууд бол Кавказын Эльбрус, Казбек, Баруун Альпийн Мон Бланк юм. Эльбрус ба Монблан уулын өндөр нь Эльбрусаас 0.835 км-ээр бага. Казбек, Монблан ямар өндөр вэ?

Шийдэл: Эльбрус -? 5,642 км.

Казбек -? Эльбрусаас 0.609-оор бага

    Мон Блан -? Эльбрусаас 0.835-аар бага

    5.642 - 0.609 = 5.033 (км) Казбекийн өндөр

5.642 – 0.835 = 4.807 (км) Мон Бланкийн өндөр

Хариулт: Казбекийн өндөр нь 5.033 км, Мон Бланкийн өндөр нь 4.807 км.

Асуулт 2. Өвөлдөө нисч явсан сүрэг шувууд 50.4 км/цагийн хурдтайгаар 2 цаг, 52.3 км/цагийн хурдтайгаар 3 цаг нисэв. Энэ 5 цагийн дотор сүргийн хөдөлгөөний дундаж хурдыг ол.

Шийдэл: 1) 2 * 50.4 + 3 * 52.3 = 257.7 (км) 5 цагийн зай.

2) 257.7: (2+3)= 51.54 (км/ц) дундаж хурд

Хариулт: Жолооны дундаж хурд 51.54 км/цаг.

4) "Хүн ба хууль" сэтгүүлийн сурвалжлагч

Асуулт 1. Сэтгүүлийн уншигчид манай улсын хууль тогтоомжийг сайн мэддэг. Математикт аравтын бутархайг үржүүлэх солих ба ассоциатив хууль биелдэг эсэхийг мэдэхийг хүсч байна уу?

Жишээ хэлнэ үү.

0,31 1,09 600

Асуулт 2. Саяхан гааль дээр хүний ​​хувийн эд зүйлсийг шалгах явцад үл таних зураачийн палитр олдсон байна.

0,89 535 40,37

Гаалийн ажилтнууд та бүхнийг уран зураг ямар үнэ цэнэтэй болохыг олж мэдэхийн тулд зураачийн нэрийг тайлж өгөхийг хүсч байна.

    Т И Н

    ЖИН

    0.5 + 12.38 + 11.5 + 7.62 + 8.37 (40.37 - C)

    1.55:5 (0.31 – T)

    7 * 0.3 – 1.01 (1.09 – I)

    3.875 * 10.35 *0 * 5 + 0.89 (0.89 – V)

0.535 * 100: 0.1 (535 - E)

4.99: 0.01 + 101 (600 - N)

5) "Хөгжилтэй зураг" сэтгүүлийн сурвалжлагч.

Сэтгүүлийн уншигчид бол бяцхан хүүхдүүд. Ихэнхдээ тэд захидалдаа биднээс бутархайн тухай ярихыг хүсдэг. Та тэдний талаар юу мэдэх вэ?

Никифорова Марина Николаевна

1968 оны Москва хотын 1-р дунд сургуулийн математикийн багш

Тухайн сэдвээр 6-р ангийн математикийн хичээлийн хураангуй аравтын бутархайтай үйлдлүүдийг давтах.

Даалгаварууд: Боловсролын:аравтын бутархайг нэмэх, хасах, үржүүлэх, хуваах дүрмийг давтах; сэтгэцийн арифметик, тооцоолох чадварыг хөгжүүлэх; асуудлыг шийдвэрлэх чадвар, ур чадварыг бий болгох. Боловсролын:анхаарлыг хөгжүүлэх; оюутнуудын алсын харааг өргөжүүлэх; математикийн сонирхлыг хөгжүүлэх. Боловсролын:сахилга бат, үнэн зөв, нөхөрлөлийн мэдрэмжийг төлөвшүүлэх; өөрийн ажлыг үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

    компьютерийн мультимедиа проектор, дэлгэц, Power Point програм дээр бүтээсэн танилцуулга

Хичээлийн явц.

  1. Зохион байгуулалтын үе (1 мин.)

- Тэгээд бид 6-р ангидаа танилцсан. Энэ жил бид ямар сурах бичгийг ашиглахыг хараарай (слайд дугаар 2) Математикийн хичээлд юу хэрэгтэйг жагсаав - Өнөөдөр бид аравтын бутархайтай үйлдэл хийх дүрмийг давтах болно. Хичээлийн төгсгөлд та нар бүгдээрээ ажилдаа дүн шинжилгээ хийж, юу нь болж, юу нь болохгүй байгааг харах болно - 5-р ангид байхдаа танилцсан Простоквашиногийн оршин суугчид танд туслах болно үүнтэй хамт.
  1. аман дасгал ( 4 мин.)

- Шуудангийн ажилтан Печкин танаас аман дасгал асуухаар ​​ирсэн (Слайд №3) 1) Аравтын бутархайг уншина уу: 3,4; 305.01; 0.76; 606.4; 1.657; 43.809; 137.004;0.02045; 0.010101.
2) Энгийн бутархайг аравтын бутархай болгон хувирга. Үүнийг яаж хийх вэ (слайд №4)
.
    Дасгалын шийдэл. (12 мин.)
1) -Одоо Шарик таны тусламж хэрэгтэй байна (Слайд № 5-9) Шарик наргил модны сүүг амтлахыг хүссэн ч үүнийг хийхийн тулд далдуу мод руу авирах хэрэгтэй болсон ч яаж хийхээ мэдэхгүй байна. Дээд талд гарахын тулд та сармагчин, шувуудын асууж буй хэллэгийн утгыг олох хэрэгтэй. Шаардлагатай бол дүрмүүд нь давтагддаг (амьтад дээр байгаа сум дээр дарж, дүрмүүдийг янз бүрийн хэлбэрээр давтаж болно: зүгээр л хэлэх). жишээг шийдвэрлэхдээ слайдыг ишлэлгүйгээр (хүчтэй ангид); жишээг хараад дүрмийг хэл, дараа нь жишээг шийд (дунд ангид); слайд дээр уншиж, жишээг үз, дараа нь тайлбар хийх замаар шийднэ (сул ангид).
    Нүдэнд зориулсан гимнастик (1 мин.).(Слайд №10)
    Дасгалын шийдэл (12 мин.).
2) - Федор авга ах танд зориулж дараагийн даалгаврыг бэлдсэн (Слайд №11-12) Та хэд хэдэн үйлдэл агуулсан илэрхийллийн утгыг олох хэрэгтэй. Ажлыг сонголтуудын дагуу гүйцэтгэдэг. Энэ илэрхийлэл нь хүн бүрт адилхан боловч та энэ үйлдлийн дарааллын дагуу хаалтаа өөрөө байрлуулах ёстой.

3.8 - 2.736: 0.76 + 0.04 0.45

1 сонголт

1) Хасах

2) хэлтэс

3) Үржүүлэх

4) Нэмэлт


Сонголт 2

1) хэлтэс

2) Нэмэлт

3) Үржүүлэх

4) Хасах

Сонголт 3

1) Нэмэлт

2) хэлтэс

3) Үржүүлэх

4) Хасах

Шалгах: эхлээд хаалтны байршлыг шалгана уу. Дараа нь нэг нэгийг нь самбар руу залгана уу.

Сонголт 1

(3.8 - 2.736) : 0.76 + 0.04 0.45

  1. 0.04·0.45=0.018

Сонголт 2.

3.8 – (2.736: 0.76 + 0.04) 0.45

1)2,736:0,76=3,6

3)3.64·0.45=1.638

4)3,8-1,638=2,162

Сонголт 3.

3.8 - 2.736: (0.76 + 0.04) 0.45

2)2,736:0,8=3,42

3)3.42·0.45=1.539

4)3,8-1,539=2,26

    Биеийн тамирын дасгал (1 мин).(Слайд 13).
    Бодлого шийдвэрлэх (11 мин.) (слайд №14).
Самбар дээр нарийвчилсан тайлбартайгаар асуудлыг шийдвэрлэх. -Одоо Матроскин муур манайхаар ирлээ. Тэрээр цуурай дуудагч гэх мэт төхөөрөмжийн талаар бидэнд ярьж, энэ талаар асуусан.
Далайн гүнийг дуу авианы аппарат ашиглан хэмждэг. Түүний гаргаж буй дуу чимээ нь ёроолд хүрч, ойж, цуурай дуугаруулагч руу буцаж ирдэг. Цуурай дуугаруулагч нь дууны аяллын нийт хугацааг хэмждэг. Усан дахь дууны хурд 1500 м/с. Цуурай дуугарагчаар хэмжсэн хугацаа нь 1.8 сек байна. Энэ газар далайн гүн хэд вэ? Дэлхийн хамгийн гүн газар бол Номхон далай дахь Мариана суваг юм. Түүний гүн нь 11.022 км. Цуурай дуугарагчаар хэмжсэн хугацааг 0.01 секундын нарийвчлалтайгаар ол.

1) 1500·1.8=2700 (м) - дууны ёроол ба ар тал руу явсан зай. 2)2700:2=1350(м) Хариулт: 1350 м – далайн гүн.
1) 11.022 2 = 22.044 (км) = 22044 (м) - дуу чимээний доод ба ар тал руу явсан зай. 2)22044:1500=14.696≈14.70 Хариулт: 14.70 сек – цуурай хэмжигчээр хэмжих хугацаа.

  1. Тусгал. Дүгнэлт (2 мин.) (слайд №15)

-Одоо эмотиконуудыг хараад аль ааш араншин танд илүү ойр байгааг хэлээрэй. Яагаад?

IX. Гэрийн даалгавар.(1 мин.)(слайд №16)

“Аравтын тоо” сэдвээр илэрхийлэл зохиох, шийдвэрлэх “Аравтын тоо” сэдвээр бодлого зохиож, шийдвэрлэх

Уран зохиол (слайд №17):

    Виленкин Н.Я., Жохов В.И., Чесноков А.С., Шварцбурд С.И. Математик: Сурах бичиг. ерөнхий боловсролын 5-р ангийн хувьд. байгууллагууд - М.: Мнемозина, 2006. Шеврин Л.Н., Гейн А.Г., Коряков И.О., Волков М.В. Математик: сурах бичиг - ерөнхий боловсролын байгууллагын 5-р ангийн ярилцагч - М.: Просвещение, 2001. www fsu мэргэжилтэн ru зангилаа хуудас http://matroskin.su/ http :// оффис . microsoft . com / ru - ru / зургууд / үр дүн . aspx ? qu =% Д 0% BE % Д 0% Б 1% Д 0% Б 5% Д 0% Б 7% Д 1%8 C % Д 1%8 Ф % Д 0% Б.Д % Д 0% Б 0& гарал үүсэл = FX 010132103# ai : ММ 900040925| http :// оффис . microsoft . com / ru - ru / зургууд / үр дүн . aspx ? qu =% Д 0% BE % Д 0% Б 1% Д 0% Б 5% Д 0% Б 7% Д 1%8 C % Д 1%8 Ф % Д 0% Б.Д % Д 0% Б 0& гарал үүсэл = FX 010132103# ai : М.С. 900426420| http :// оффис . microsoft . com / ru - ru / зургууд / үр дүн . aspx ? qu =% Д 0% Б.Ф. % Д 1%82% Д 0% Б 8% Д 1%86% Д 0% Б 0# ai : ММ 900236249 http :// корабли . ucoz . ru /_ Миранимашек . ucoz . ru / гэрэл зураг /100-0-14848 Миранимашек . ucoz . ru / гэрэл зураг /100-0-10371 Миранимашек . ucoz . ru / гэрэл зураг /100-0-1531 http :// яв . шуудан . ru / хүрээ . html ? q =% EF % Э 5% Ф 7% Э.А. % Э 8% ED & rch = д & jsa =1& sf =0& харьц =5& байна =0& төрөл = бүгд # харьц =5 http :// яв . шуудан . ru / хүрээ . html ? q =% Э 4% FF % Э 4% FF %20% Ф 4% Э 5% Э 4% Э.Э. % Ф 0& rch = д & jsa =1& sf =0& харьц =3& байна =0& төрөл = бүгд # харьц =3


Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!